Zeeuwsch Vlaming weet wat feestvieren is In het teken der Oranje-feesten Wat een Wonderlijke Wereld LEVER WAKKER De Nationale Feesten in de aether DE STEM VAN WOENSDAG I SEPTEMBER 1948 De UN AC in actie Met kleine hulpmiddelen wist men soms treffende effecten te bereiken Toch vijftienduizend Ontdekking INSTALLATIE PASTOOR JOS MANGNUS Vrijdag om 3 uur heeft te Nleuw- Namen de pleahtige installatie plaats van pastoor Jos. Mangnus. Alle vereni gingen nemen aan de plechtigheid deel. Regeling en opstelling als bij de uitvaart van pastoor Vermeulen z.g. DEKEN VAN GOES TER RECEPTIE BIJ NIEUWE KONINGIN De Deken van Goes ontving een invitatie, als vertegenwoordiger van de katholieken op de Zeeuwse eilan den. voor de receptie welke Konin gin Juliana op 9 September in het Paleis op de Dam in Nederlands hoofdstad zal houden. De Deken heeft de invitatie aan vaard. MEVROUW VAN DIJK ONDERSCHEIDEN Z. H. de Paus ho*eft het bestuur van de Gezinszorg te Breda geëerd in het vertenen van het erekruis ..Pro Eccle sia et Pontifice" aan de penningmees- tcresse, mevr. van Dijk. GESLAAGD Voor het examen costumière slaag den te Sluiskil de dames: Emmy van Paemel, Westdorpe: P. Pladdet, I. Snoeck en L. van Pamelen. Sluiskil; en R. Weisch, Philippine; voor het diploma lingerie slaagden de dames; Paula Smolenaers. C. Walhout, A. Goethals, J. Zandburg. J. Hillaert. E. Scheele, N. Tonur. M. Tonur. B. Wou ters, J. Wouters, T. Verhoeven, allen van Sluiskil: L. Rammelo. L. Corne lls en J. Seels, Philippine en Miep Webtinck, Axel. K. A. B. MEETING TE 'S HEEREMfOEK Voor de openluchtmeeting van de Katli. Arbeidersbeweging te 's Heeren- hoek bestond grote belangstelling. Uit het gehele dekenaat waren de afde lingen opgekomen. Met vaandels en vlaggen werd een rondgang door het dorp gemaakt, voorafgegaan door de Harmonie St. Caecilia uit Vlissingen. Vervolgens begon de meeting, die ge opend werd door de heer L. Sterzen- hach uit Vlissingen. De sprekers waren kapelaan de Bot uit Rotterdam en hoofdbestuurder, de heer F. Keesen. Beide sprekers werden met grote aan dacht gevolgd. Hun onderwerp had be trekking op de apostolaatstaak van de aroeider en op de christelijke waar dering van de arbeid. De toneelclub van de afd. 's Heeren- hoek voerde een kort openluchtspel op, dat zeer in de smaak viel. Tenslotte werd in de openlucht een plechtig lof gecelebreerd door pastoor Kramer, met assistentie. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de Deken van Goes en Burge meester en Mr. Dr. Mes. SOCIALE ZONDAG K. A. B. "S HEERENHOEK Onder de genodigden in de open luchtmeeting zagen wij o.m. de De ken van Goes en diverse burgemees ter;:. Als - sprekers waren uitgenodigd kapelaan de Bot uit Rotterdam en de heer Keessen, districtsbestuurder der KAB. Oin half twee trok een grote op tocht met vlaggen en vaandels op de pittige marsmuziek, van de Vlis- singer fanfare „St. Cecilia", door de straten van 's-Heerenhoek. Op het Veld gekomen begon kapelaan de Bot zijn rede, waarna werd gespro ken door de heer Keesen. In grote lijnen werd uiteengezet de enorme waarde van de arbeidersorganisatie en de plaats die Iedere georganiseer de Kath. Arbeider dient in te nemen op geestelijk en materieel gebied. We dienen te vechten tegen vervlak king van onze tijd, want als iedere KAB-er een goed christen is en voor zijn beginselen durft te strijden, dan is het mogelijk dat er van onze ge- meenschap en samenleving iets te- recht komt. aldus- spr. Hulde werd door sprekers gebracht aan de grote voormannen van de be weging. De toneelclub der afd. 's-Heerenhoek bracht op vlotte wijae het één aoter- tje van L. Melissen „De duivel kocht een lapke grond" op de planken. Met een openluchtlof. gecelp'oreerd door pastoor Kramer van 'sJHeercn- 'hoek. werd deze geslaagde meeting gesloten. STUDENTEN VAN ROESE- LARE TE HEINKENSZAND Drie vendels leden der Katholieke Studenten Actie, welke de colleges vol gen op het Klein Seminarie te Roe- selare hielden te Heinkenszand een kampweek oil.v. een viertal proosten en enkele lekenleiders. Bij het slot- kampvuur waren naast de gastvrije familie De Waal osn. aanwezig Hop man Capello uit Goes. BurgenTeester Funk en Mr. Dr. Mes. Leiders van Verkennerij en K.A.J. afd. Heinkens zand. Kampproost Marcel Derijckere hield een vurig pleidooi voor de ver broedering tussen Noord en Zuid. RUPSEN-INVASIE Walcheren schijnt het land van de plagen te zijn. Na de coloradokevers en dc torren is er thans een rupsen invasie. De rupsen brengen grote schade aan de koolgewassen toe door de kool tot op de nerven af te vreten. Ook kruipen zij de woningen binnen. Men tracht het kwaad door besproeiing te bezweren. Vermoed wordt, dat het geringe aantal vogels dat na de inundatie op Walcheren is overgebleven, de oorzaak van deze plaag is. Ook in Zeeuwsch Vlaande. ren komen thans rupsen voor. VROLIJKE TRIP yAN DE H. K. W, Ruim zestig leden van de afd. Zuid Beveland der Katfi. organisatie H. K.W. (Handel-, Kantoor- en Winkel bedienden), hebben Zondag j.l. met twee autobussen een gezellig en vro lijk uitstapje gemaakt naar Walche ren. Des middags startte men met als eerste reisdoel Veere waar de Camp- veerstoren onvervaard beklommen werd. Daarna zijn achtereenvolgens Domburg, Westkapelle en Vlissingen bezocht waar verfrissingen werden gebruikt. I-n de allerbeste stemming keerde men des avonds naar hel Goese land terug. De heer Haasdonk van Goese V.V.V. heeft voor de nodige explicatie gezorgd. Eede Toneeluitvoering. De Eedese To neelvereniging is er ln geslaagd op 4. 5 en 6 September een toneelstuk op te voeren on wel „Een schoonmoeder uit duizend". Goes In de week van 10 tot er. met 16 Sept zal in het Grand Theater in 't kader van de UNAC-actie in 't Grand Theater in 't voorprogramma der voorstellingen 'n kort filmpje over doel en werkwijze der Unac vertoond worden, waarbij dan tevens gelegen heid zal worden geboden voor dit doel te offeren. Ook over een speciale filmmiddag in liet Grand Theater voor dc UNAC hebben wij iets horen verluiden. De directie van het Grand Theater steunt het UN AC-werk wel op zeer sympa thieke wijze. Er is echter nog meer. De leerlin gen van de ULO-sehool verdienden reeds ruim f 200 met bessenplukken voor de UNAC. De vakschool voor meisjes tc Goes gaat haar leerlingen vragen zich voor een halve of hele dag beschikbaar te stellen voor huis houdelijk werk in de gezinnen De beloning voor dit werk is voor de UNAC. Er kan op dit gebied, ook don de bedrijven nog veel worden gedaan. Twee meisjes aangehouden. Dc Goese politie hield hier twee minder jarige meisjes aan, die eigenmaehug het Magdalena-gesticht te Over.schie hadden verlaten. Een van hen wa- een Goese; ze had voor haar en haar vrien din onderdak gevraagd en gekregen bij familie. De meisjes zijn via de Rotter damse kinderpolitie naar Overschie teruggebracht. Graauw Dc feestelijkheden. De jubileum feesten worden Zaterdag 4 September begonnen met een plechtige H. Mis om 7 30 uur. Om 13 uur beginnen aan het gemeentelijk sportterrein de wielerwed strijden voor heren en dames. Om 13.45 uur ruitersport; 14.45 gecostu- meerde voetbalwedstrijd; 15.45 diverse volksspelen. Om 16 uur aankomst van het muziekgezelschap van Terhole, dal de feestelijkheden zal komen opluiste ren. Het gezelschap zal om 17.30 uur een uitvoering *even in het dorp en daarna een rondwandeling door het dorp maken. gaan. Gedeputeerde Staten zijn be reid Hoofdplaat een nieuwe verbinding te geven met Biervliet, kostenraming f 193.000. G. Staten zullen 65 procent en de gemeente 35 procent van de werkelijke uitvoeringskosten bijdra gen. De raad besloot na lange discus sie hierop in te gaan,'onder reserve dat Hoofdplaat weggedeelten van de oude weg die niet door de nieuwe weg wordt ingenomen niet meer zal moeten onderhouden. Hulst OPENING WINKELWEEK. De tonen van het nieuwe gemeente klokje riepen de aangesloten winke liers naar de feestelijke vergadering ln Hotel Het Bonte Hen, waar de ere voorzitter, Em. Th. Lockefeer, 'de ope ning verrichtte. Voorzitter Fl. de Meuricny sprak woorden van dank aan het adres van de secretaris, dhr. van Poppel, voor het vele voorbereidende went Ook het dagblad De Stem werd bedankt, voor de samenwerking en verzorging van het propagandanummer voor deze win kelweek uitgegeven. De ere-voorzitter memoreerde in het kort de ideeën, die hi,; in het hoofdartikel van het wiu- kelweeknummer had ontwikkeld. Er mag vreugde zijn, dat de midden stand uit haar lange slaap is ontwaakt en dat vooral de jongeren hebben be- grepeiï, dat er moei. worden aangepakt voor dc moeilijke tijd. die cp komst Is. waai na spreker de winkelweek voor geopend verklaarde. Tot slot werd door de gezamenlijke leden een rondgang gemaakt langs de etalages, die prach tig verlicht en van alle soorten artike len voorzien duizenden klanten naar Hulst zullen doen trekken, zeker ook om etn der prachtige eadeuux te be machtigen. die bij Maison Neelemann. op de Vismarkt, geëtaleerd staan. Deze cadeaux kunnen in het bezit komen van ner. die bonnen ontvangen, weike bij aankoop van 1.dopr de aange sloten winkeliers worden afgegeven. St. Jansteen Selueting. - Aan de ..Wilhelmina- schieting" dooi' „St. Jan" werd door 155 schutters deelgenomen. De oppcr- vogel tuof J. van Gimst te Clinge; de zijvogels bekwamen J Bleyenbergh al hier en J de Vet te Clinge. De kallen E. Wcrrc, Goes, en P. Martens, alhier. Laatst afsgeschoten kleine vogel Fl. van Gaever te Stekene. De hoogvogel op de liggende wip bemachtigde Jan Bruynings alhier. Van een kar gevallen. Een zoontje van dhr. S. had het ongeluk van een kar te vallen en bezeerde zodanig de arm dal. geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bekneld geraakt. Bij J. raakte een knaap door onvoorzichtigheid met de hand in een vlasbewerkingsmachine en bekwam daardoor zeer erge vleeswon den. Circus Cerino. De voorstellingen van circus Carino kregen een talrijk bezoek. Het zeer afwisselend pro gramma werd verdienstelijk uitge voerd en Oogstte bij jong cn oud gro te bijval. Burg. stand. Geboren: Maria dv F. dc Bruyn-Sturm; Amelia dv P. Blanckacrt-Engelen; Franeinc dv A. van RemorteJ.-CatryGehuwd: P. Ste vens 33 j. en A. Vermeulen 27 j P. Laureys 22 j. en E. de Winne 27 j. Middelburg Raad van Middelburg "T"ERSTOND na opening kwamen twee brieven van „Uit het volk voor het volk" aan de orde. In de eerste werd gezegd, dat het openlucht spel zichzelf had bedropen, zodat de 2000. welke de gemeente in het Ga rantiefonds had gestort, niet behoef den te worden aangesproken. De op tocht vergde evenwel een som van 4000. Om niet met een lege kas te zitten, stelde de vereniging voor om 50 pet. terstond terug te betalen cn daarna gedurende 5 jaar ieder jaar 10 pet Dit wgrd goedgevonden. In de tweede brief vroeg het bestuur een subsidie van f 1000 voor de feesten op 31 Aug. Weth. Kögeler stelde voor, 750 te geven, waarmee de raad zich verenigde. Daarna deelde de burgemeester mee, dat de afbouw van het stadhuis ge gund was, evenals de verharding der singels van het park Nieuwenhoven tot de Dampoort. Nog zei de voorzit-' ter, dat GS. geen bezwaren hadden gemaakt tegen de statuten van „Goed wonen." De commissie Woonruimte werd in haar geheel herkozen. Beslo ten werd tot herstel van het pand Molstraat 4. Wethouder Kögeler deelde hierbij mee, dat binnenkort een bespreking zal worden gehouden tussen G.S., de rijksaccountant en B. en W., waarvan een verhoging der rijksbijdrage wordt verhoopt. Besloten werd voorts tot her stel der tuinafrasteringen bij de wo ningen van „Volksbelang" en tot aan vulling van het bouwvoorschot aan die vereniging (herstel woningen.) Na wijziging der politieverordening t.a.v. mestvaalten e.d. keurde de raad het voorstel goed tot aankoop van twee panden aan de Oude Vismarkt en tot verbetering voor het verkeer op de hoek Noordweg-Noordsmgei door afbraak van een pand. Rondvraag. gij de rondvraag drong de heer Flier- man aan op meer verlichting aan de buitenkant der stad. Weth. van 't Westeinde zei, dat deze waarschijnlijk voor de winter tot stand komt. De heer de Vink kreeg op zijn vragen naar herbouw- en uitbreidingsplan van Middelburg een moedgevend antwoord. Tenslotte nam de burgemeester het woord cn schetste de gebeurtenissen rondom de Oranjetroon. Met applaus werd de hooggestemde rede beloond en zijn instemming gaf de raad ook aan hel voorstel van de burgemeester om een telegram van hulde en felicitatie te zenden aan de Koningin en op 6 September eveneens aan Koningin Juliana. Heinkenszand RAADSVERGADERING. De raad der gemeente heefi bet adres van de bewoners van de Oud •- landpolder. waarin gevraagd wordt ooi de naam van het Bokkenlandsepad te veranderen in Spoorwegje goedgekeurd. Door G.S. is goedkeuring verleend aan de gemeente om een strook van 30 m. aan weerszijden van het paadje tussen Westerhoek en Kerkpaadje te kopen, van de resp. eigenaren Hannewijk en Simonse. Van de Stichting voor BLO-scholen ls een verzoek binnengekomen om én per inwoner én per leerling bij te wil len dragen voor de exploitatie van een BLO-school op christelijke grondslag te Goes. De raad ging hiermede ac- coord, mits aan drie voorwaarden wordt voldaan: le. dat alle gemeenten zullen aansluiten; 2e. dat de vergoe dingen over 10 jaar verdeeld kunnen worden en 3e. dat indien tot stichting van dergelijke scholen op andere grond slag wordt overgegaan, de financie- ïingsregeling opnieuw bekeken dient te worden. Bij de rondvraag werd door de heer Dellebeke gewezen op de slech te afwateringstoestand van de Slaak- weg. Wethouder Nijsse antwoordde hierop, dat het onderhoud waarschijn lijk door de Polder dient te geschie den. Een en ander zal echter nog na der worden bekeken. Hoofdplaat Raadsvergadering. De verordening ingevolge de woningruimtewet, rege lende het toewijzen van woonruimte, woningruil enz. werd z. h st. vastge steld. Ten behoeve van de bouw van woningwetwoningen werd zhst. beslo ten een kasgeldlening van 70.000 aan te KATH. MAATSCHAPPELIJK WERK. Het Zeeuws KaUi. centrum voer maatschappelijk werk heeft voor de besturen van het ziekenhuiswezen in Zeeland en het bibliotheekwezen, sec ties gevormd. Van de sectie zieken huiswezen is voorzitter de lieer E. Tii. Lockefeer; voor bibliotheekwezen zal nog een voorzitter worden aan gewezen. Oprichting van secties voor jeugdzorg cn gezinszorg is nog in voorbereiding ambtswoning commissaris der koningin. De restauratie va» het gedeelte van de Abdijgebouwen, dat eerlang I bestemd zal w orden voor de ambts- woning vaor de Commissaris der Ko- ningin, is zover gevorderd dat deze woning medio September kan worden j betrokken. Brandweer «as niet te iaat. Een betweter, die vlug naar zijn pen- j houder greep, om dc brandweer ervan J te betichten, dat zij zo laat bij de J i brand op het Zand was verschenen, bleek wel erg ongelijk te hebben ge had. daar de rapporten uitwijzen, dat 10 minuten na het alarm de brandweer reeds ter plaatse was. HET FEESTPROGRAMMA. 6 September: van 9—10 uur reveille ONDA met Padvinders en Crescendo; 1011 uur muzikale wandeling Julia na; 2.30 tum-optocht met Middelburgs Muziekkorps, gevolgd om 3 uur met. turndenionstralles op dc Markt; 19.30 —21 uur concert door Excelsior op de Markt; - 21—22 uur turnoefening op de Markt: 22—24 uur concert van Cres cendo op de Markt.' Brand in opslagplaats. Brand ver woestte de opslagplaats van de groen tehandelaar Leynse en Jacobsen in de SpanjaardstraaL De schade beloopt enige duizenden guldens en is niet door verzekering gedekt. Deurzen heeft ons schoolpersoneel en kinderen hiervoor dank gebracht na mens Mgr. Baeten en de parochie aangespoord tot een blijvende steun. Wij weten van onze gemeente dat deze oproep niet in dovemansoren ge klonken heeft. Voor het eerst in haar bestaan heeft de muziekvereniging St. Cecilia een aubade gebracht aan de Post- hoornkermis. Deze geste werd dooi de Posthoornbevolking zeer op prijs gesteld. De fanfareleden zullen in de maand September nog veel op hun repertoir hebben, verschillende con certen moet men hier afwerken en dan gaat men naar Oostende om daar ook een uitvoering te geve», dat verdient wel een eervolle vermelding Automobilisten pas op. want on: onze weg gaat verkeersbanden krij gen. wie niet rechts houdt is er on herroepelijk aan. Hierna volgt sluiting tot de vol gende week. Vlissingen Inbreker gepakt. De politie heeft twee Rotterdammers in de kraag ge grepen, die te Vlissingen logeerden en de daaraan verbonden kosten pro beerden te dekken door een inbraak in een metaalopslagplaats. De een wist na zijn arrestatie te ontsnappen. Hij nam, na een wilde vlucht door de straten een duik ln de Vissershaven, maar viel tenslotte toch weer in de handen der politie. TJebt u uw huis al vei- sierd? Zo niet, dan kunnen we u niet anders aanraden <3#n er onmid dellijk mee te beginnen. Wij hebben het Zaterdag al gedaan. Samen met oom Nieo en zijn hele fa milie. Een huis versieren geeft niet alleen het voldane gevoel, dat men gemeen lijk heeft bij het aan schouwen van zelf-ge- schapen schoonheid, maar bovendien bergt het werk zo'n massa verras singen in zich. dat men er gevoegelijk een feest middag jn dorp of stad voor kan laten schieten. Wij zijn begonnen met het maken van roosjes; gekleurde papieren roos jes. En toen die klaar waren hebben we ze aan koperdraad geregen. En toen kwam het leukste werk: de roosjes-slingers aan de gevel bevestigen. Oom Nico zou de spijkers in de raamkozijnen slaan. Eerst timmerde hij twee keer op zijn duim, daar na op drie spijkers van verschillende grootte en toen hij daarmee klaar was kwamen de slingers naar beneden.. Maar natuurlijk begonnen we weer opnieuw. Want op slot van rekening is oom Nico geen man om zich door een roosjes-slinger van een houten ladder te laten slaan. Met vlagget jes-draperieën hebben we de gevel-versiering vol tooid. En toen kwam het 'leukste werk: het aan brengen van lampions boven de deuren. Neef Piet had een trans formator op de kop getikt. Een aardig klein trans- fonnatortje, waarmee je gemakkelijk vijf stoppen per kwartier kon laten springen. Toen de eerste stop het begaf, dacht oom Nico, dat neef Piet het licht uitdraaide en hij gaf hem een draai om zijn oren. „En ik heb niks gedaan", zei Plet-, ,.en ik heb nog een schok gehad ©pk." Dat vertederde oom Nico een beetje. „Sorry' zet hij. En een minuut of wat later hielp, hij per soonlijk de tweede stop naar het stoppen=-walhal- lah. Maar nu een uur waren we toph zó ver, dat zowel-de lampen bin r.en als buiten het huis brandden. En oom Nico tevreden natuurlijk. Hij gaf neef Piet een stuk chocola en zijn duim een soda-bad en toen dat achter de rug was gin gen we met zijn allen Breda jn, om de feest verlichting te bekijken. „Een sprookje', zei oom Nieo. toen hij op de Markt stond. „Ja", zei een juffrouw achter hem, „maar ga op je eigen tenen staan". "yEEL'IVSCH-VLAANDEREN was Ier gelegenheid van de Konihginne- en jubileumfeesten in feeslluoi gestoken en overal had men zich opgemaakt om voor een goede feestviering te zergen. Hoewel de festiviteiten over tal van dagen verdeeld waren en men in sommige gemeenten reeds op Zaterdag en Zondag de feestviering reeds achter dc rug had. hebben toch hier cn daar een kijkje genomen. De conclusie was gemakkelijk te trekken. De Zeeuwsch Vlaming weet wat feestvieren is en heeft de bloemetjes aardig buiten gezet. Een opmerkelijke bijzonderheid «as. dat men soms met kleine hulpmiddelen zeer goede resultaten had weten tc bereiken. £Jit samenvattende gedeelte is niet volledig, als wij niet releveren hoe in alle kerke» plechtige H Mis sen of dankdiensten werden opgedra gen en gehouden. In vele gemeenten kwam men in plechtige raadszitting bijeen en werden telegrammen van hulde verzonden aan de Koningin. Bovendien namen de aadscolleges 't besluit om op 6 September aan Ko ningin Juliana een telegram van hulde en trouw te sturen Aardenburg. 4 ardenburg had een kort openlucht spel, kinderfeesten.en een fakkel optocht. De etalagewedstrijd trok ook veel belangstelling Ax«l. Jn Ascl startte een estafeWejoper naar Amsterdam om een oorkon de aan Hare Majesteit te overhandi gen. De buurten vierden feest. Op de markt werd een bloemenhulde ge bracht terwijl Concordia en Hosan na concerteerden. Biervliet. Nieuw-Namen Binnenbrandje. In het magazijn van de winkelier Fr. v. d. Heyden brak brand mt. Door krachtdadig ingrijpen kon de brand tot binnen hel gebouw tje beperkt ibtijven. De schade aan inventaris is belangrijk. Oorzaak van de brand is onbekend. Philippine NIEUWS VAN DE WEEK 't Deed ons goedw te vernemen dat de papieractie op onze schoot ten bate an bet verwoeste seminarie te IJpelaar bijzonder actief geweest is. Wij hopen dat deze actie niet ver flauwen zal. De ZEerw. heer H. van Oiervliet verraslte zijn inwonen met een mooie allegorische OP tocht, waarbij de vier eerste prijzen behaald werden door een uitbeelding van Doornroosje, het Koninklijk ge. zin, de elf provinciën en Willem Beukelszoon. Een politie-elftal uit Den Haag voetbalde tegen Biervliet en won met 3—3. Meisjes van de B. J. B.. die ook met 'n wagen, die een uitbeelding van het werk op dc R K. Naaischool gaf. waren uitgeko men. demonstreerden reidansen De kinderen werden op .cte scholen ge- tracteerd en des avonds vond een openluchtspel plaats. t'Iinge. Jn Clinge vormden de kinderspelen de hoofdschotel. Hengstdijk. Tn Hengstdijk was het tegelijkertijd kennis en daar de feesten hier speciaal op de jeugd w.ascn inge steld. genoot het jonge goedje volop van de attracties dio geboden wer den. - Hulst. Oulst begon de feestelijkheden wet tenniswedstrijden, waarbij de beste Zeeuwse spelers en speelsters uanwe zig waren. De etalages, welke in ver band met de winkelweek waren in gericht trokken veel belangstelling, terwijl het Pigrssenstraatje toonde, dat met weinig geld en veel samen werking een prachtige versiering tot sland gebracht kan worden. Ëdo voetbalde tegen St. Niklaas en deze wedstrijd die door Edo met 1—0 werd gewonnen trok meer dan 4600 toeschouwers. St. Jausteen. Tn Steen waren meer dan 100 schut ters. onder wie een zestigtal van Zuid-Beveland aanwezig om elkan der te bestrijden voor een door h. Majesteit geschonken medaille, overi gens nadat Zondag al een optocht had plaats gehad met wagens niet historische afbeeldingen, gekleurde auto's er. fietsen. D.e muzii kgczc- -„„ppen en het ge- oos' urineerde zangkoor zorgden voor evil aangegtsïne afwisseling. Des av.onis .v.oot de menigte zich aan bij pe fakkeloptocht die naar het „vreugdevuur" trok alwaar de groot sle vreugde ipl uiting werd gebracht. Kloosterzaadc Til Kloosterzande kwam de gemeen teraad in plechtige zitting 'bijeen en cioovdot voor deze zitting geeste lijke en wereldlijke autoriteiten va ren uitgenodigd, had deze zitting een bijzonder cache;. Burgemeester van Hoof eg err -veld een gloedvolle node en namens het feestcomité bood dc heer Adriaanspr.?, een fraai portret an If. M. aan de genieeno aan. i dat eon ereplaats in bet gemeente- j huis zal krijgen Lamsv aarde. Sciioondijke. J n Schoondijke hield men ringrjjden met paarden. Er was een optocht en een geeostumeerde wielerwed strijd. terwijl voor de jeugd diverse volksspelen gehouden werden. Hel gemengd koor gaf een concert op de Markt, terwijl een uniek schouwspel gevormd werd door iiet vertonen van een openluchtfihn „Vijftig jaren". Stoppeldijk. Jn Stoppeldijk organiseerde men 'n stemt en was een geeostumeerde oetbalwedstrijd. een wielerwed strijd, voor jongens en meisjes op gewone fietsen en een lampionop- tocllt. Sluis. Jn Sluis vierde men volop feest. Er heerste een uitmuntende stem ming en verschillende sportwedstrij den werden gehouden. Ook was er een mooie optocht, terwijl des avonds een vuurwerk plaats vond, waarvoor veej belangstelling bestond. Het ge heel werd met een bal-champêtre be sloten. Sluiskil. Durgemeester Teilegen van Terneu- zen hield in dit deel zijner ge meente een feestrede. De buurtver. Kalomid organiseerde kinderspelen, die uitmuntend slaagden. Daarna wis selden volkszang en muziek elkander af. Terneuzen. rPerneugcn organiseerde volkscour. geil. De jeugd nam deel aan tal van kinderspelen. Er was een kinder aubade. Paolo Sophrani concerteerde op de Markt en tot slot van dit a'.les had een bal-champêtre plaats. Vzelldijke. Yzelldijke vierde feest m.et kinder spelen, duiven en voetbalwed strijden. Dos avonds was er voor de groten een bal-champêtre. Zaamstae VaamtUg had de pimieur der feey- lelijkheden, want reeds op Pon- derdag jj. vierde men in dit Qiar.jc- Taraswaarde had een keurig bloe- gmunde Plaatsje leest. De versiering mensoi'.so en een. aardig vuur-1 .overtrof die van elke ander ge. werk. mee» en de optocht was een ju-voel. Oost burg, nostburg zette de feestelijkheden in mei een dag voor de school jeugd. waarbij de kinderen met mu ziek van dc school werden gehaald om aan de volksspelen deci te nemen. Er was ook een mooie optocht van \er- sierde wagen en groepen. Overslag. J EVEN er nog 15000 geïnterneerden op re- publikeins grondgebied, ten dele in zeer onterende omstandigheden? De vraag is met de me- deling van Minister Drees „losse beweringen" niet afgedaan. Het Vrouwencomité, dat te dezer zake de grote trom roert, verzekert in het bezit te zijn van een pertinente verklaring van „een zeer hoog geplaatste autoriteit in Indonesië", waarin dit feit onthuld wordt. In het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer terzake van de Grondwetsherziening zijn nu opnieuw vragen gesteld over deze kwestie. We kun nen ons niet voorstellen, dat de Regering ze en ba gatelle zal behandelen. Als. de gedane mededelingen meer dan een losse-bewering zijn, openbaren ze iets verschrikkelijks. Weliswaar negeert de „hoge poli tiek" liefst zulke onaangename feiten als ze bij voorbeeld. Rusland en zijn satellieten betreffen. Wij moeten ons echter te hoog achten voor zulke „hoge" politiek. TIET ENGELSE weekblad „Universe" weet iets verbluffends te vertellen ..Mr. Willem Drees, Hollands nieuwe Labour-pre mier, is een katholiek. Hij was minister van Sociale Zaken in de afgetreden regering onder leiding van Mr. Louis Beels van de Katholieke Volkspartij. Er zijn vijf katholieken in het nieuwe Hollandse kabi net". Ons dunkt, dat hiermede een geheel nieuw licht op de Kabinetsformatie wordt geworpen. Dat ze dat nu in Engeland moeten ontdekken! JAverslag had onderlinge voetbal- wedstrijden, een grote prijsscbie ting, hanenwedstrijden voor meisjes, wielerwedstrijden en een volksbal ge organiseerd. Sas van Gent Tn Sas van Gent had men slechts op enkele plaatsen versieringen aan gebracht, maar die er waren, deden het uitstekend. Het beeld van Hare Majesteit troonde op een 50 meter hoge trap bij de Molenbergen en trok een masa belangstellenden. Ook de verlichting in de Stationsstraat was af. De kinderen werden getractecrd terwijl op de Molenberg kinderspelen gehouden werden. De gymnastiekver cniging Thor gaf bij kunstlicht een schitterende uitvoering. Zuiddorpe. TTJat een aardige optocht met ver sierde wagens en rijwielen was dat hier, maar het was niet het enige. Een geeostumeerde voetbalwed strijd en een bal-champêtre bezorg den de burgers meer ontspanning. Bovendien concerteerden verschillen de harmonieën. en u zult 's morgeus weer "kiplekker uit bed spruigeu. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem dc plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. „Gewoonlijk door het toeval. Zo ging 't althans met mij. Ik diende bij de Marine tot een ooraandoening me dwong om mijn ontslag te nemen Mijn moeder hield veel van schilde rijen, zonder er bepaald verstand van te hebben, en ik ging dikwijls met haar naar de Belgische Musea. Mijn oogen genazen langzamerhand, maar mijn kans op promotie was verkeken en ik deed geen poging om wear in dienst te gan. In die tijd begon ik aan mijn boeik over Viaainse Kunst. Van uit België bezoctht ik alle bekende Eu ropese musea. II; ontdekte, dal ik het soort oordeel had, waaraan men waarde hecht. Mijn „Rembrandt en zijn Tijd" won voor mij het Ameri kaanse publiek en meneer Piergan." Wad'ham's blik ging weer naar de buste van Donatello. „Het was, toen ik dat boek geschreven had, dat ik iets ontdekte., nóg boeiender dan deze meester, een eigen licht schiep. Langs verschillende wegen kwam ik er toe, aandacht te schenken aan onopgelos te misdaden." Anthony Trent slak een nieuwe si garet op. „Een interessant onderwerp" merkte hij op, .Tiet heeft mij ook al tijd aangelokt." „Hebt u wel eens bedacht, meneer Trent, dat u en ik uitmuntende mis dadigers zouden zijn?" „Nee", zei Trent, ietwat verschrikt „Denkt u dat? Waarom?" „We bezitten beide zelfbeheersing, handigheid en ontwikkeling. U hebt een gezicht, dat geen enkele emotie verraadt. U hebt. ln excelsis, die be wonderenswaardige zelfbeheersing, die ik ook steeds tracht aan te kweken. Het is mijn overtuiging dat boosdoe ners van hoger rang meestal nooit in dc val lopen, omdat ze in het oog dei- massa geen misdadige eigenschap pen vertonen. Neem die Niccolo da Uzzano eens! U ziet een voornaam gezicht, waarvan de trekken "licha melijke moed en vastberadenheid aan geven. Hij ls een aristocraat van de 15e eeuw, opgevoed in het begrip, dat alleen lieden van adel rechten beza ten op de wereld. Zijn gelaat ver raadt' een hautaine minachting, die aangeeft, dat hij een dei genen is, die steeds overtuigd zijn gelijk te hebben U zoudt misschien zeggen, dat u hem niet mocht lijden cn dat zijn kalm en hoogmoedig gezicht u niet beviel. Maar u zou nooit zeggen: Dit is een bedrieger, dief of .moordenaar.' Tren. begreep niet goed. waar Wad ham heenwilde. Hij voelde enkel, dat hij op gevaarlijk terein was. „Ik geloof dat u gelijk hebt", her nam hij met het gezicht van iemand die voor het eerst een nieuwe theo rie hoort. „Ik heb dikwijls gedacht, als ik over misdaden las in de cou ranten, dat ze onhandig gepleegd wa- ren en ik het beter zou kunnen doen. Ik ben blij, dat dergelijke lui gepakt worden. Maar ik ben er niet zeker van, dat als ik een super-misdadiger ontdekte, die handigheid bezat en al die andere eigenschappen, die u als noodzakelijk beschouwt, dat ik niet heimelijk zou hopen, dat hij aan de greep der wet ontkwam. Maar derge lijke mensen bestaan alleen in boe ken. denkt u niet?" „Ik merk", zei Wadham bijna gre tig, „dat u dezelfde stadia doormaakt die ik ondervond vóór ik mijn Nicco lo ontmoette. Dat was 'n verzamelaar of gauwdief naar mijn hart! Hij nam slechts het allerbeste. Wat hij niet meenam was een vervalsing of iets, wat hij niet hebben wilde. Hij verzamelde voor zijn genoegen, en niet voor het slijk der aarde. Hij heeft wel eens een cjmée meegeno men uit een zetting van diamanten, en liet die onaangemeldSoms was Ik slechts enige schreden van hem verwijderd, maar nooit dicht genoeg bij". „Maar u hebt hem wel gezien?" „Ja. cn met hem gesproken. Ik hoorde zijn stem lang voordat ik dat geaieht van hem te zien kreeg. Hij was in Berlijn in de goede oude tijd, en ik logeerde 'n week in 't Adlon. Ik was da/r, om op verzoek van dr. Bode naar een vermoedelijke Rem brandt tie kijken. Het is vreemd en ik kan het op geen enkele natuurlijke wijze verklaren, maar zodra ik zijn stem hoorde was ik er zeker van, dab dit de man was, naar wie ik zovele jaren gezocht had. Hij zei. dat mijn nasporingen hem eerst vermaakt had den, naarmate mijn vaardigheid toe nam, vormde ik een gevaar. Ik bleef (Adv. .924-00' praten, omdat ik er i/ooit in geslaagd was, zijn nationaliteit te ontdekken. We begonnen tn het Duits, maar mid den in een zin ging ik in het Frans verder. Hij deed hetzelfde. Toen pro beerde ik Spaans en Italiaans. Hij sprak het olmaakt, voor zover ik daar door de telefoon over kon oor delen. Wc eindigden in het Engels en hier bracht hij me ln verwarring door een Engels aceent aan te nemen en soms Amerikaans. Ik weet niet, wat hij is. Hij kan een Engelsman zijn of een Amerikaan. Hij zou zichzelf vermoedelijk een cosmopoliet noemen Hij wist, dat ik m Berlijn was en deelde mijn mening wat de Rem brandt betrof. Hij zei. dat die echt was en hij die bij zijn collectie zou voegen. En verdraaid, meneer Trent, hij deed het! Het is een van de ver miste Rembrandts!" Antjhony Trent voelde een zekere ergernis, dat er iemand bestond, die groter roeim geworven had dau hij. Eerst wilde hij diens daden kleine ren, doch hij besefte dat dit gevoel, hem niet tot eer strekte. „Ik zju wel eens willen weten, waar u hem persoonlijk ontmoet hebt", klonk het oprecht. (wordt vervolgd) DONDERDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM I 301 m: 7 nws„ 7.15 gymn.. 7.30 sonates v. Scarlatti en Vivaldi. 7.45 morgengeb., 3 nws. cn welk boek? 8.15 pluk de dag, 9 vrouw, 9.05 Borodin en Tsjaikowsky. 9.45 lie deren van Hugo Wolff, 10 Watermu- sic v. Haendel. 10.15 morgend... 10.45 koraal van Fran.ck. 11 Zonnebloem. 11.45 Russ. koren zingen. 12 Angelus. 12,03 KI. van Beeek. 13 nws.. 13.20 tenor, orgelc.. 13.45 hors d'oeuvre. J4 Mandolinata. 14.30 Gershwin Medley, 14.40 vrouw, 15 Slow, suite van No- vak, 15.30 piano. 16 bijbel. 16.45 NCRV koor, 17 jeugdjournaal. 17.30 ens. Lach man. 17.50 gr.. 18.15 CNV kwartier, 18.30 Ned. strijdkü'., 19 nws., 19.15 L. des Heils, 19.30 actueel geluid, 19.45 RVD antwoordt. 20 nws., 20.05 progr. proloog, 20.15 omr. ork„ 21.15 Troon en volk, 21.30 Jean Paderewsky, piano 21.35 Holl. str.ork., 22 Hulde en Bede, 22.15 A'dams vocaal ons.. 22.45 avond- overd., 23 nws., 28.15 sympli. conc. HILVERSUM II 415 m: 7 nws.. 7.15 Alles dans en zingt. 7.50 dagopening. 8 nws., 8.15 Fredo Cardoni en z. mu sette ork„ 8.45 12 étuden van Chopin 9.15 morgenw., 9.30 w.st„ 9.35 a.rb.vït. 10.30 vrouw tot vrouw. 10.50 kleuter tje, II orgel. 11.45 Stad en Land van Groningen, 12 Queens Hall Light Ork. 12.30 weerpr.. 12.38 De Raaff Schutte, 13 nws.. 13.15 gr., 13.20 Metropole ork. 13.50 Wiilhelmina in de poëzie 14.20 solistenconc., 15 zieken, 16 ens. Asror- tiraento, 17 kaleidoscoop. 17.20 Welk dier deze week? Dr. Porfielje, 17.30 P- Palla, 17.50 Wij slaan op de tong tong. 18 nws.. 18.15 gr., 18.20 H M. Royal Fu seliers. 18,45 sport. 19 Jaarbeurs, 10-10 Der Sehmied von Marienburg, dooi' R Wagner, 19.25 nws., 19.30 Ushcr Hall Edinburgh, 20.20 Een droeve tocht, een zegetocht, 20.55 gr.. 21.30 Troon.-; afstand van Kon. Wilhelmina, 21/' Beelden uit mijn kinderjaren, 22-4' Wereldr. v. Kerken, 23 nws., 23.15 Andrew Sisters, BRUSSEL VLAAMS 321 m: 12 gr- 12.40 gr., 13 nws.. 13.15 orgel, en zar. 19 nws.. 19.30 balletmuz., 19.50 Stahn- grad. 20 vcrz.progj'., 21 actualiteiten, 21.15 gr., 21.20 trio V. Zuerich. 22 int* 22.55 gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2