Het Nederlandse Episcopaat huldigt de Koningin DEN in't kort Ramadier wil „Actie-regering" vormen Arie v. Vliet na tien jaar opnieuw rs- tAERT n ereniging ers MEN "WSTïïïMÏÏ't» «-£» Morgen vergadert de Berlijnse Raad Franco en de Spaanse Troon Eerste Kamer steunt grond- WG ^herziening Algemeen Gratiebesluit afgekondigd Drie oudjes in Vlissingen op trottoir doodgereden Nieuwe R K. Schippersschool te Hansweert Geen grootse „stijl" in het stadion LREIDEN R VIERDE JAARGANG No. 1165 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1948 zijn dankbaar voor alles, u)at Zij voor ons volk geweest is Records Inmiddels: schietpartij en arrestaties Droog en warm De tweede Duitse Republiek Distributienieuws TWEE FRANSE WAARNE MERS DER V. N. GEDOOD Na mislukking is de beurt aan Schuman Minimum een maand, maximum een jaar Ook voor politieke I delinquenten De chauffeur „had drank gebruikt" GENEESKUNDIGE HULP IN GRENSPLAATSEN Gemeenteraad van Kruiningen Namen voor nieuwe wegen 16 IKKENPERSEN. CHT, TEL. 5 69-0 DP VAN ALLE 3. 321 U leveren besle IANEN van de eringermeer en 63-o NAK gekeurd Tel. 3. 182-o Nabouw, alsmede 977-0 EEL, ■stibonnen in. bU soorten kunst- a VOORDELIG a voor 1EN .erzande ;baar (OOR IEDEREEN leerde dranken HULST 695-0 AANDEREN PONTSCHOOL e cursussen: le Steno-cursisten idsdiploma slechts de Erkende PONT htingen. JOOL 610-0 RTS KIN- TE wagen TJES enz. WANDEL- 979-0 BEULEN '/er, WA/ir MEER GE- ~?EM. HET 7/ O, OE Y Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad A. F. J. Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A J- J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bü vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 1 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en t 0.60). Incasso wordt berekend. Zondag werd in alle kerken en kar pellen van Nederland het volgende Herderlijk schrijven voorgelezen: ALLERWEGE maakt men zich op om op de meest feestelijke wijze te vieren het 5&-jarig regeringsjubi leum van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Deze weken staan geheel in het teken van de dankbare herden king van dit enig feit in de geschie denis van ons Vaderland. En inderdaad er is reden om feest te vieren. Dankbaar grijpen wij de voltooiin" van het 50ste jaar van Haav^zegenrijk bestuur aan, om uiting fe geven aan onze grote vreugde on der haar koninklijk gezag te hebben leven. God heeft ons m haar een koningin Sesch^fnde hpge haar wijs beleid en door de hoge op- genegenhSd heeft gewonnen van heel bestuursgezag in volle zwaarte op haar ïfhnuders ging drukken, maar van het S »I toonde zij zich haar hoge verantwoordelijkheid bewust en_ ae F ONZE twintigste eeuw kun nen we naast andere dictatu ren ook die van het record ver meiden, een meedogenloos regiem voerend over hart en hoofd van velen. Ook de krantenman is daar van de soms opstandige, soms even wel toegewijde dienaar. Ziehier enkele merkwaardige records: Een Brits marine-officier dook en bleef zo lang onder, dat hij een diepte van 162% meter bereikte. Maar hij zat in een duik-apparaat, waarin een mengsel van helium en fuurstof werd toegevoerd. Hij brak het Amerikaanse record van 133% meter. Een gemeenteraadslid van Dools (bij Chateauroux) heeft het klein ste vliegtuig gebouwd, ook een record dus. De oppervlakte van het toestel, uitgerust met een 30 pk-motor van 130 kg., is 8 vier kante meter. De uursnelheid is 115 km. Sneller ging de heldere me teoor, die Zaterdag te Schevenin- gen waargenomen werd. De me teoor is op 180 km hoogte bo ven Engeland ontvlamd en doofde op 80 km hoogte boven het Saar- gebied. De snelheid van deze vuur bol was 50 km per seconde. Of dit 'n record is, weten we (helaas?) niet. RANDTEKENING en gedicht van de titelpagina van ons Oranjenum mer van Zaterdag J.l, waren van de hand van onze tekenaar, resp. re dacteur, de heren Boost en Boekraad. Wij geven da informatie gaarne op verzoek van belangstellenden. TJET PRINSELIJK PAAR is vandaag incognito van het Loo naar Am sterdam vertrokken. H.M. de Konln- ging arriveerde vanmorgen om 10.51 aan het Staatsspoor te Den Haag. Om half vier vertrekt Zij vanaf station Scbeveningen. QINT NICOLAAS gaat ook dit jaar naar Indonesië. Aan het hoofd kwartier Mariniers, afd. Oseno, Park weg 28, den Haag kan men pakketten van 5 kg met niet aan bederf onder hevige en niet-brandbare (tenzij in luchtdicht blik) artikelen sturen. TTET TRANSATLANTISCH bondge- nootschap zal in ontwerp met No vember gereed zijn. Dan komen er besprekingen te Washington. TAE FEDERALE grondwet voor Eu- ropa zal worden besproken door 250 afgevaardigden van 17 landen te Interlaken. Het Congres begint 1 Sep tember. TAB OPPERSTE SOVJET heeft gede- creteerd dat iedere burger in de USSR het recht heeft gekregen voor «lchzelf een huls te bouwen en dit privé te bezitten. T. B. VAN DAM, functionaris aan de Nederlandse legatie te Praag, is Dinsdag door da Tsjechoslowaakse Veiligheidspolitie wegens spionnage gearresteerd. Er zouden nog meer Ne derlanders bij betrokken zijn. Het on derzoek is in volle gang. TAE K.N.B.T.B. onderhandelt met de Braziliaanse regering over de im migratie van onze boeren naar de staat San Paolo. Daar zouden 5000 ha land op afbetaling verkregen kunnen worden. ftHARLES EVANS HUGHES is over leden. Hij was tweemaal gouver neur van de Staat New Vork" en één maal minister van Buitenlandse Za ken in Amerika. Voor het president schap verloor hij met een kleine min derheid van Wilson (277 tegen 254 stemmen) TaE HITTEGOLF in Amerika kostte tot nu toe aan 91 mensen het le ven. In New York was het ruim 98 en ln Boston 100 graden. TAE ZWEEFVLIEGER I. Rood be haalde het kampioenschap 1948 door naar Duisburg te zweven. Hij begon bij Deventer en legde 100 k.m. af. uiterste plichtsgetrouwheid en de alge hele toewijding, waarmee zij zien kweet van haar taak, vervulde zo goed als alle lagen van ons volk met eer bied en ontzag voor de hoogheid en ongereptheid van haar persoon. Tegenover de grote eenzaamheid, die het bekleden van de hoogste waardig heden met zich medebrengt, stond de hoge achting, die het Nederlandse volk jegens haar koesterde. Vl/ij zijn ons echter pas goed bewust geworden, welke plaats zij innam in onze harten, toen een overmachtige vijand ons laaghartig overviel en ons onafhankelijk volksbestaan bedreigde en wij jaren lang geknecht werden door de slaven van een satanisch re giem. Wij hebben ons gewarmd en getroost aan de bemoedigende en opwekkende woorden, die zij van overzee tot ons richtte. Nooit hadden wij ons zo ver bonden met haar gevoeld, zo één met haar als in de jaren van beproeving en lijden! En wat wij vóór alles in haar bewonderden en waardoor zij onze liefde en aanhankelijkheid op wekte, dat was net herhaalde getuige nis van haar geloof in Christus en van haar onwrikbaar vertrouwen op God. En juist dit gemeenschappelijk geloof in Christus deed haar woorden zo'n diepe weerklank vinden ln de har ten van alle christenen, ja in de har ten van heel het Nederlandse volk, dat toch altijd nog een christelijk volk mag genoemd worden. zijn dankbaar, innig dankbaar, voor alles, wat zij voor ons volk geweest is, en daarom gaat onze dank baarheid allereerst uit naar God, de Gever van alle goeds, die ons in Wil- helmina zulk een Koningin geschonken heeft. Daarom zal in alle kerken van ons land, alsmede in de kapellen, waar over een Rector is aangesteld, op die plaatsen, waar het gevoeglijk kan, op 31 Augustus een gezongen of plechtige H. Mis worden opgedragen, waarna het Te Deum zal worden gezongen. Op plaatsen, waar zulks wegens de burgerlijke festiviteiten bezwaarlijk is, zal 's avonds tevoren een plechtig Danklof worden gecelebreerd met Te Deum en gebeden voor Hare Majes teit. In die plaatsen, waar meerdere parochies zijn, gelieven de Zeereer- waarde Heren Pastoors onderling over leg te plegen, opdat in al die parochies de kerkelijke viering uniform ge schiede. D.G. Het is U bekend, dat Hare Ma- jesteit heeft besloten om het 50- Jarig Regeringsjubileum te doen samen vallen met het einde van haar zegen rijk Bestuur. Dit besluit heeft ons al len, zo innig aan haar verknocht, droef gestemd, maar met eerbied heb ben wij haar beslissing aanvaard, om' dat wij weten, dat alleen het welzijn van haar volk met achterstelling van iedere persoonlijke overweging haar tot dit besluit heeft gebracht. Niet al leen de last der jaren, maar niet min der de zorgen en het lijden der bezet tingsjaren en de vele en moeilijke na oorlogse vraagstukken op schier ieder terrein van het staatkundig leven heb ben ongetwijfeld het rechtmatig ver langen in haar doen ontstaan, de zware verantwoordelijkheid van 's lands bestuur aan jongere krachten over te dragen. En het vertrouwen, dat zij meende te mogen stellen in haar dochter, heeft het haar verge makkelijkt, dit gewichtig besluit te nemen. •"Thans wordt dan Hare Koninklijke 1 Hoogheid Prinses Juliana geroepen de hoogste leiding in 's lands zaken in handen te nemen. Voorwaar een bovenmate zware taak. Daarom B. G. vragen Wij U met aandrang veel voor haar te bidden: dat de H. Geest haar verstand moge verlichten en haar wil sterken, opdat zij steeds tot het juiste inzich kome en de kracht vinde die besluiten te nemen, die het welzijn van ons vaderland het meest dienen. Bidt ook, dat zij door haar leven en werken een lichtend voorbeeld zij voor haar volk, even als haar moeder. En om die genade van de H. Geest af te smeken over Haar en heel Ce Koninklijke familie, bepalen Wij, dat in alle kerken van ons land en in alle kapellen, waarover een Rector is aan gesteld, op de dag van haar inhuldiging de 6e September a.s. de Votiefmis van de H. Geest zal worden gezongen. TAE Sovjet-generaal Kotikof heeft op Russische wijze de brief van de Raads voorzitter van Berlijn, dr Suhr, waarin deze tegen verdere demonstraties verzoekt beschermd te blijven, beantwoord, n.l. door het stellen van een serie weinig of niet ter zake doende vragen. Nu heeft Suhr in een tweede brief aan Kotikof gevraagd voor de persoonlijke veiligheid van de raadsle den garant te willen blijven. Valt het antwoord, dat vandaag wordt ver wacht, gunstig uit, dan zal de raad Dinsdag in het gemeentehuis bijeenkomen Is het tegendeel waar, dan zal in de Britse sector vergaderd worden. Men is al begonnen daartoe het Rijksdaggebouw schoon te maken. Reuter meldt achter, dat het toch niet van de „vreselijke stank" te bevrijden is! HEVIGE VERONTWAARDIGING 70 staan de zaken dus met de Raad. Bijna zo helder als koffiedik, of tewel minstens even troebel als de volgende aangelegenheden: de Sov jetcommandant van Oschersleben is enkele dagen geleden vermoord door een 25-jarige tolk. Het gerucht gaat, dat ook de commandant van het na burige Hoetensleben is vermoord. Beide commandanten zouden ge tracht hebben Duitse smokkelaars aan te houden. Het volgende geval is de achtervol ging van een Sovjet-legerauto, die met adembenemende snelheid de A- merikaanse sector doorkruiste. De Amerikaanse politie sommeerde te stoppen, toen dit niet gebeurde, wer den er enige schoten gelost, waardoor een der in de auto zittende Russische soldaten werd gewond. Een Russische „luitenant-kolonel met 'n lange rode weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog en tamelijk zonnig weer, met op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur dan gisteren. Weinig wind. Vandaag zon onder 19.33 uur; maan onder 17.54 uur; Dinsdag zon op 54.49 uur; maan op 0.47 uur; zon onder 19.30 uur; maan onder 18.39 uur; Woensdag zon op 5.51 uur; maan op 2.13 uur. yyOENSDAG 1 September, pre- cies negen jaar nadat Adolf Hitler de oorlog begon, waardoor zijn Derde Rijk verwoest zou wor den, komt de Assemblee bijeen om de constitutionele basis te leggen voor de nieuwe West-Duitse Repu bliek. De bakermat van de Repu bliek is Bonn, de geboorteplaats van Ludwig von Beethoven. De tweede Republiek zal niet souverein zijn, haar basis is nog steeds die van onvoorwaardelijke overgave. De Assemblee telt 65 zetels, waarvan 27 christen-demo craten en 27 sociaal-democraten. De Grondwet en het samenstellen van de uiteindelijke vorm van het Bezettingsstatuut zijn de twee be langrijkste onderdelen van de taak der Assemblee. Of er daarna een „centralistisch" of een „federalis tisch" Duitsland te voorschijn zal komen, zal de toekomst moeten leren. baard" was hevig verontwaardigd, de Amerikanen waren het geen haar min der. Een minder aardige bijzonderheid is echter dat de Sovjets met voor bedachten rade een Amerikaanse mo torrijder probeerden te overrijden. Interessant is het bericht in de „Ku rier" dat de Sovjet vertegenwoordiger in Saksen-Anhalt aan de Russische officieren een waarschuwing zou heb ben gezonden „niet te vertrouwelijk" met de leden van de Duitse socialisti sche Eenheidspartij te worden, wijl de structuur daarvan niet in overeen stemming zou zijn met de „commu nistische vereisten". De vertegenwoordigers van de Wes terse Drie vergaderen intussen door met als onderwerp nieuwe instructies. Daarna, men zegt Dinsdag, zouden zij weer een bespreking hebben op het Kremlin. Wie weet komt dan werke lijk het reeds voor de verschijning be faamd geworden „communiqué, dat in de vier hoofdsteden zal worden be kend gemaakt". EXTRA VETBON TAE verbeterde vetpositie heeft reeds geleid tot een rantsoenverbetering voor de kinderen van de oudste leef tijdsgroepen (B. en C.) Verstrekking van een extra-vetrantsoen voor allen in de vorm van olie is reeds aange kondigd. Thans kan het ministerie v. Landbouw meedelen, dat in de bon- nenlijst van a.s. Donderdag een extra vetrantsoen (boter, margarine of vet) zal worden opgenomen, bestaande uit 250 gram voor volwassenen en de twee oudste leeftijdsgroepen der jeug digen (A B en C) en 125 gram voor de beide jongste groepen (D en E) Hij wil rechten van Juan Carlos erkennen T/OLGENS betrouwbare bronnen te Madrid heeft Franco de Spaanse kroonpretendent Don Juan Woensdag meegedeeld, dat hij diens oudste zoon, Juan Carlos, als prins van Asturië en erfgenaam van de troon wilde erken nen, als Don Juan zijn eigen aanspra ken zou laten varen. Don Juan zou geantwoord hebben, dat hij met zijn adviseurs zou overleggen en de grootst mogelijke aandacht aan de kwestie zou schenken. Generaal Franco vond goed, dat de zoon van Don Juan naar Madrid zou komen om te studeren, als Don Juan ten gunste van zijn zoon afstand van zijn rechten deed. Franco stelde in dit verband voor. dat Prins Juan Car los officieel zijn intrek zou nemen in het oude paleis San Telmo te Sevil- la. Palestina TE Tel-Aviv is officieel medegedeeld, dat twee Franse V.N.-waarnemers Zaterdagmorgen zijn gedood, toen zij in een witgeschilderd vliegtuig van de V.N.te Gaza landden. De omgekomen waarnemers zijn It- kolonel Queru, vijftig jaar oud, as sistent stafchef voor de V.N.-veld- operaties, die een schot in de borst kreeg, en de piloot, kapitein Pierre Jeannel, oud 28 jaar die in de slaap werd geschoten en in het Egyptisch militair hospitaal te Gaza overleed. Het incident zou te wijten zijn aan gebrekkige verbinding, waardoor niet op tijd van de aankomst van de ma chine kennis was gegeven. Vandaag zal een speciale bijeen komst van de Veiligheidsraad worden gehouden om de laatste ontwikkeling in de kwestie Palestina en Kasjmir te bespreken. A LS men het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer nopens de ontwerpen tot herziening der Grond wet naleest, bespeurt men, dat de ze ook hier hoogstvermoedelijk de steun zal genieten van de vier frac ties, welke geestverwanten in de Regering bezitten. Onoverkomelijk bezwaar heerst er slechts bij „enige leden", in wie men gemakkelijk de a.r. herkent, alsmede bij „enkele andere leden", die de communistische critiek. in de Twee de Kamer te berde gebracht, onder schrijven. „Sommige leden", waarin we de VVD-ers menen te zien, stel den met genoegen vast, dat de rege ring bij het te volgen beleid zekere grenzen, welke niet mogen worden overschreden, in acht zal nemen. Zij het is duidelijk dat dit de C.H. zijn wensten hun instemming te betui gen met hetgeen de heer Tilanus bij de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer heeft betoogd. Ze stellen alleen nog verschillende vragen omtrent het Unie-statuut. TAAN zijn er nog de twee grote groe- pen van „verscheidene leden" (K VP-ers en PvdA-ers), dte het Rege ringsbeleid ten volle steunen. Eerstgenoemde groep zou echter 'n federatie zonder een communistische republiek meer gewenst achten dan een federatie, waarin op de duur het communisme zich vanuit de Republiek over de andere deelstaten zou breiden. TAE Franse president, Vincent Auriol heeft de socialist Ramadier aan gezocht zich met de vorming van een nieuwe regering te willen belasten. Ramadier is onmiddellijk in overleg getreden met zijn socialistische colle ga's. Auriol heeft eveneens met de afge treden premier André Marie en met Guy Mollet, de secretaris-generaal van de socialistische partij, een onder houd gehad. Voor wat Ramadier be treft, kan men zeggen, dat ook hij voor strenge economische en finan ciële maatregelen is. Hij heeft gezegd dat bovendien dit nieuwe kabinet een levensduur tot tenminste 30 Juni 1949 zou moeten beschoren zijn. het tijdstip waarop men een balans van de toe stand kan opmaken. Hij meent, dat Frankrijk niet verle gen zit om een „Coalitie-regering" doch om een „Actie-regering" welke bereid is alle mogelijk offers te brengen. Er wordt dus van hem een drastisch economisch program verwacht voor 'n kabinet, waaraan alle partijen, uitge zonderd de communisten, zullen moe ten deelnemen. Wil hij de vereiste 311 stemmen in de Nationale Verga dering op zijn naam verenigen, dan zal hij eerst de vijandelijke houding van de radicalen, de gematigden en zelfs van de MRP moeten ovërwinnen. Deze immers verwijten juist aan de socia- listen de twee regeringscrises in de uit- afgelopen twee maanden. Mocht Ra madier niet slagen, dan verwacht men dat Auriol een beroep zal doen op Ro bert Schuman. Ramadier heeft het verzoek om een regering te vormen afgewezen. Auriol zal nu een beroep doen op de oud-mi nister Robei», Schuman. Deze heeft de opdracht aanvaard. MAAR aanleiding van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. Ko ningin Wilhelmina en van de troons bestijging van H.K.H. Prinses Juliana heeft het de Prinses-Regentes behaagd om aan allen, die tot een vrijheidsstraf zijn veroordeeld, gratie te verlenen van een vierde van hun straf, met dien verstande, dat dit gedeelte niet min der zal bedragen dan een maand en niet meer dan een jaar. Hiervan zijn uitgezonderd degenen, die zich tijdens de detentie slecht heb ben gedragen, of de hun geboden kan sen bij een voorwaardelijke veroor deling of voorwaardelijke invrijheid stelling niet benut hebben, zodat ten uitvoerlegging moest worden gelast. Dit algemeen gunstbetoon heeft be trekking op straffen, zowel opgelegd door de burgerlijke of de militaire strafrechter als ook door de bijzonde re gerechtshoven of de bijzondere raad van Cassatie aan politieke delinquen ten. Ook in de Overzeese gebiedsde len zal een algemene gratie van de zelfde strekking worden verleend. TV laas Nooijer, een gepensionneerd ketellapper van „De Schelde" van 71 jaar, en diens 68-jarige vrouw haal den Vrijdagavond haar zuster, oud 66 jaar, van de boot. De zuster, E. Beun, die op bezoek kwam in Zeeuwsch- Vlaanderen, was kort geleden uit Ame rika gekomen. Toen zij rustig op het trottoir van de verlengde Paul Krugerstraat lie pen, kwam plotseling een vrachtauto van „De Schelde", bestuurd door de J., verkeerd de bocht om, reed in vol le vaart het trottoir op en zond in één verschrikkelijk ogenblik de drie oude mensen de dood in. In „Bethse- da" heeft men nog getracht iets voor de slachtoffers te doen, doch alle po gingen waren tevergeefs. De licha men waren zo deerlijk verminkt, dat rens men de namen van de slachtof fers kon vaststellen. Er was echter bij dit „ongeval" nog meer. De chauffeur was in de duis ternis spoorloos verdwenen en de po litie, die alles in het werk stelde hem te vinden, wist niet wat daarvan te denken. Toen men er tenslotte in slaagde hem te arresteren, bleek de J. volkomen overstuur en hij moest (o schande voor alle bonafide chauf feurs op de Nederlandse wegen) be kennen, dat hq sterke drank had ge bruikt. Na verhoor heeft men de chauf feur weer naar huis laten gaan. Eerder had men reeds twee of drie van de zeven inzittenden, allen arbei ders, die in dienst van „De Schelde" juist de laatste hand hadden gelegd aan de herstelling van de torpedo- bootjager „Piet Hein" aan een verhoor onderworpen. Geen der inzittenden werd ernstig gewond de auto liep na- Ten aanzien van de krachtens het Tribunaalbesluit geïnterneerden heeft de minister van Justitie bepaald, dat de duur van hun internering op over eenkomstige wijze zal worden be kort. Onder de werking van dit Algemeen Gratie-besluit vallen uiteraard niet degenen die nog niet bij 'n onherroe pelijke rechterlijke uitspraak werden veroordeeld. In het bijzonder in de gevallen, waarin de verdachten soms jaren lang op hun berechting hebben moeten wachten, kan dit leiden tot on bevredigende gevolgen. Naderhand zal onder ogen worden gezien in hoeverre eventuele onbillijkheden zullen kun nen worden weggenomen. Dit Gratie- besluit treedt 7 September in werking. ZES MAANDEN TSJECHO- SL0WAKIJE ERGER DAN ZES JAREN BUCHENWALD TAr Peter Zeakl, de vroegere Tsjecho- Slowaakse vice-premier heeft te Londen een verklaring afgelegd: „De laatste zes maanden zijn voor mij en mijn vrouw erger geweest dan zes jaar in het concentratiekamp Bu- chenwald. Ik voel mij thans als toen ik uit dat kamp bevrijd werd". Verder vertelde hij, dat zich mo menteel vijf vroegere ministers en ongeveer 20 parlementsleden van Tsje cho-Slowakije in Londen bevinden. Zij zullen werken voor de bevrij ding van hun land, een bevrijding die zij hopen zonder bloedvergieten te kunnen brengen. CAP 4 April 1940 werd tussen Neder- land en België in vervolg op een verdrag van 1868 een overeenkomst gesloten inzake wederzijdse toelating van geneeskundigen en vroedvrouwen in grensgemeenten ter voorziening van de plattelandsbevolking met ge nees- en verloskundige hulp. Die over eenkomst bleek ook al slachtoffer ge worden te zijn van de oorlog, want er na was het originele, ondertekende accoord niet meer terug te vinden. Dit kon niet verhinderen dat in 1947 een nieuwe overeenkomst werd getekend Daarbij werd de uitoefening van de genees- en verloskunde door buiten landers beperkt tot die plaatsen, waar aan hulp van over de grens behoefte zou zijn blijken te bestaan en werd de alsdan te verlenen vergunning be perkt tot een tijdsduur van hoogstens vijf jaar, zo nodig te verlengen. Het herziene verdrag houdt verder o.a. nog in, dat de vergunning slechts geldt voor een of meer gemeenten, grenzende aan de gemeente van ves tiging of voor een gedeelte van eerst bedoelde gemeente of gemeenten. het tot Zaterdagmiddag duurde, alvo- genoeg geen schade op. FAE RAAD BESLOOT om in principe medewerking te verlenen aan de oprichting van een school voor bui tengewoon lager onderwijs te Goes. Naar aanleiding tot een voorstel tot verhuur aan het rijk van een per ceeltje grond aan de Berghoekstraat voor f 260.voor 6 aren, merkt de heer van Dijke (WD) op, dat naar zijn mening deze prijs veel te hoog Is en zeer „zwakt". Hij kan zijn mede werking niet verlenen om de staat cp een degelijke manier af te zetten. Het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen (tegen de heren van Dijke en Griep, beiden WD.) De heer Heijboer (CH) onthield zich. Besloten wordt aan de vereniging tot verbetering van de volkshuisves ting een voorschot tot ten hoogste 12415.— te verlenen voor herstel van de oorlogsschade. De gemeente heeft een dergelijk voorschot van het rijk ontvangen. Vastgesteld wordt een nieu we verordening op de heffing van in- entingsgelden voor typhus en paratyp- phus, alsmede een verordening tot toe kenning van een gratificatie over 1948 van 2 pet. aan het gemeente-personeel. IJl TN BELGIE krijgt een toekomstig bouwer 24.000 francs toeslag van de regering, verhoogd met 20 pro cent voor ieder kind boven de 18 jaar. Zo denkt men de bouw van 50.000 hui zen voldoende aan te moedigen. ]y/[EVROUW KOSENKINA is door verschillende Amerikaanse kran ten uitgenodigd haar levensbeschrij ving te willen publiceren. Haar ad vocaat moet daar nog eens over na denken. T)E STRO-OPBRENGST ligt dit Jaar 15 procent hoger dan in 1947. Ie dere veehouder kan op de vrije markt het benodigde stro aankopen. JAN BEERENDS, de geestelijke va der en directeur van de katholie ke volkshogeschool ..Drakenburgh" zal 6 September a.s. zijn vijftigste ver jaardag vieren. (Tan onze speciale verslaggever.) AMSTERDAM, Zondagmiddag. J)E 50.000 TOESCHOUWERS die het stadion tot een enorm palet van levende kleuren hadden gemaakt stonden om 7 minuten over half vijf als één man recht, om Arie van Vliet een enthousiast en langdurig applaus te brengen. Na tien jaar wachten had de Woerdenaar dan weer beslag kunnen leggen op de wereldtitel! ^anvankelijk had ons de enorme last die de Woerdenaar ook ln eigen omgeving weer van zijn zenuwen te verduren had, verontrust. Lijkbleek en star voor zich uitziende was hij in al de ritten die hij te door worstelen had om de begeerde titel te kunnen behalen, aan de start geko men. Tegen de Fransman Senfftleben al lereerst, in de twee ritten van de kwart-finale. Van Vliet reed allerminst ln buitengewone vorm, maar de Frans man bracht er totaal niets van te recht, had blijkbaar nog meer moeite om zijn zenuwen te bedwingen. Hij had dan ook geen schijn van kans tegen de Woerdenaar. Tegen Gerardin, die eveneens de finale had bereikt door de Zwitser Plattner te verslaan, zij het pas na vier ritten en heel veel chicanes met de fietsen, van Plattner vooral, tegen Gerardin dus had Arie voorzichtiger te zijn. Die doorgewinterde Fransman had immers de gewoonte steeds voor verrassende dingen te zorgen. Enfin, Arie hield z'n ogen goed open, gaf Ge rardin geen kans om grapjes uit te halen en klopte hem gedecideerd twee maal. Het is de moeite wel waard de ritten te beschrijven, die de vier kwart-fina listen te doorworstelen hadden en de twee beslissende ritten, welke onze landgenoot de gouden medaille bezorg den. Arie won namelijk gemakkelijk zijn twee ritten tegen de Fransman Senfft leben, die door de wedstrijdcommissa rissen als tegenstander in deze kwart- beslissingsritten was geplaatst. In de eerste manche nam van Vliet de leiding en reed de eerste meters ln voetgangerspas; de Fransman volg de op ongeveer drie lengten. Arie bleef de kop houden, óók toen hij hoger de bochten ln klom. Uit de laatste bocht liet de Woerdenaar zich met grote snelheid naar het rechte einde „vallen" en won overtuigend met twee lengten van de zeer stroef rijdende Fransman. De tweede rit verliep aldus: De Fransman leidde na de start en hiel,d een hoger tempo aan dan van Vliet daar straks. Bij de bel wilde Senfft leben „surplace" ondernemen, maar Arie negeerde die uitdaging, nam reso luut de leiding over en versnelde naar mate hij de laatste bocht naderde. De Fransman deed nog een schijnaanval maar de Woerdenaar liet zich niet verleiden om van tactiek te veran deren. Naar de eindstreep toe zette onze landgenoot de spurt in. Senfftleben rukte;, of beter: hinke-de-pinkte ach ter hem aan en kon geen spoortje van een bedreiging voor van Vliet wezen. Door ook deze tweede rit te winnen was Arie dus gekomen. Foefjes in de finale l_Iéél wat enerverender waren de duels tussen de Zwitser Plattner en de lepe Fransman Gerardin. Door alle mogelijke foefjes, die op de zenu wen van dit tweetal moesten werken het meest op die van Plattner, zo als later overduidelijk bleek foefjes die ln het rennerskwartier worden uit gebroed, bleken een paar maal de fiet sen van de heren niet helemaal in orde te zijn. Op een bepaald ogenblik moest de Zwitser zelfs wielen gaan lenen bij Hijzelendoorn en Peters, zo dat ge niet moet vragen.... Maar om tot de beschrijving der duels tussen Gerardin en Plattner te rug te komen: in de eerste de beste rit liep het reeds mis. Plattner nam de kop, met de Fransman dicht achter zich. In de voorlaatste bocht deed Ge rardin een schijnbeweging, doch voer de zijn „link" pas uit in de laatste bocht. Plattner hield op het rechte •inde niet precies de rechte lijn, zodat Gerardin in het gras gedrongen werd. Plattner, die in gewonnen positie door de finish kwam. werd gediskwalifi ceerd. De Zwitser nam echter revanche in de tweede rit. Gerardin nam de leiding «u behield deze tot de bel, met de Zwitser op vijf lengten achter zich. Een normale eindsprint volgde en Plattner won gemakkelijk met drie kwart lengte. Plattner dacht verkeerd Peil „belle" (derde rit) was dus nood zakelijk geworden. Plattner neemt de kop. Bij het ingaan van de laatste ronde (van de twee) dwingt de Zwit ser zijn tegenstander stil te staan of.... de leiding over te nemen. Plattner heeft op dit stuk Gerardin echter onderschat en is verplicht de kop te blijven houden. Juist als Plattner weer naar het vlakke gedeelte der baan wil terugkeren stapt hij van zijn rijwiel af. beduidend dat zijn voorband leegloopt. Vervolg op pag. 2. Daarna gaat de raad in besloten zit ting over. Na opheffing der besloten zitting worden vastgesteld wijzigingen der gemeente-begrotingen voor de dienst 1947 en 1948. Besloten wordt tot convertering van een in 1937 aange gane geldlening, waardoor de rente wordt teruggebracht van 3',4% tot 3%. Overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijswet 1920 wordt besloten tot het verlenen van medewerking tot stichting van een R. K. bijzondere school voor schipperskinderen te Hansweert. De uitgaven daarvoor worden begroot op ƒ40.000 a ƒ50.000. Tot leden van de commissie van ad vies als bedoeld in de woonruimtewet 1947 worden herbenoemd mej. J. C. Golverdingen en de heren A. West- strate, P. A. Westdijk, A. Kievit en M. J. le Clercq. Besloten wordt tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Rijksweg aan de heer A. Kole. Nieuwe straatnamen. Maar aanleiding van de ruilverkave lingswerkzaamheden gaf de raad thans alle wegen een naam. Vele his torische namen zijn thans vastgelegd. Zo zijn b.v. ontstaan de Eendenpoel- weg. de Noordpoolweg, Verlorenhoekse- weg, Bosweg, Trenteweg, Vaathoekse- weg, enz. Verdwenen is de Korte Nis- seweg. Deze heet nu tot aan de Zand dijk: Stationsweg. Dorpsraad te Hansweert is „lucht". Rij de rondvraag zegt de heer Griep (WD) het te betreuren, dat t* Hansweert een zgn. dorpsraad is op gericht. Hij ziet hierin ontevredenheid van de inwoners van Hansweert. De voorzitter is het geheel met de heer Griep eens en deelt mede, dat het col lege van B. en W. de dorpsraad als „lucht" beschouwt. Hij acht de bevol king van Hansweert door één wethou der en drie raadsleden voldoende in het gemeentebestuur vertegenwoordigd en kan niet begrijpen, dat deze men sen zich tot het uiterste voor Hans weert inspannen, de dorpsraad de han delingen van het gemeentebestuur af keurt en steeds reclames heeft, welke geheel ongegrond zijn. De heer Bur- kunk (PvdA) sluit zich bij de woorden van de voorzitter aan en kan als inge wijde in de gemeente-aangelegenheden het onverstandige geschrijf van aan hangers van de dorpsraad niet peilen. Op een vraag van de heer Griep (WD) deelt de Burgemeester mede. dat nog dit najaar bij wijze van proef een busdienst van Hansweert naar het station zal worden begonnen. 0000<>0<><><X>00<>0<>0<><>0<>0<><< Met het oog op de natio nale feestdag ter gelegen heid van het Koninklijk regeringsjubileum, zal ons blad morgen, Dinsdag, NIET verschenen. 000<xx>000000<>000000<>0000

de Stem | 1948 | | pagina 1