De Berlijnse Raadszaal opnieuw bezet Ghella der wereld-sprintkampioen amateurs Het krooibazensysteem in Zeeland De bekroonden van onze Jubileumwedstrijden Het achtste onderhoud met Molotof INT KORT De feesten buiten onze grenzen Volop oorlog in Palestina v. Vliet plaatste zich in de halve finale Ten geleide VIERDE JAARGANG No. 1164 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 Sovjet-officier liet de deur open VACANTIE Melk-bezorging met de feestdagen gaat gewoon door Franco sprak met troonpretendent De Stichting voor de Landbouw en het Arbeidsbureau zijn er tegen Droog weer De studieweek van de Belgische Kajotters Tragische verdrinkingsdood Gevaarlijk Amsterdam I. G. Farben in onder nemingen gesplitst ,£lechts enkelen zag men drijven in de eindeloze massa" De aller-aller-beste De foto-wedstrijd WERELDKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN Teleurstelling voor Julius Caesar J)e tweede herkansingsrit der stayers had tot resultaat, dat de Fransman Clautier winnaar werd in de tijd van 1 uur 22 min. 32.9 sec. De Zwit sers waren echter zeer ontstemd over de beslissingen der U.C.I.-commissaris- sen, die h.i. partijdige beslissingen hadden genomen door wel een Zwit serse, maar niet een Frans-Belgische combine af te straflen. Ook nog een internationale voetbal-pool-af faire Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. K. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen wofden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. DE AFGEVAARDIGDEN van de Westerse Drie begaven zich gisteren om zeventien uur plaatselijke tijd naar het Krem lin voor een achtste onderhoud met Molotof. Dit zal nog niet de beslissende bijeenkomst zijn, zo zeggen welingelichte waar nemers. In Berlijn bleek de bezetting van het gemeentehuis van eer gisteren een repetitie geweest te zijn van wat vandaag gebeur de opnieuw bezetting' van de raadszaal, hetgeen eindigde met de mededeling van de communistische demonstranten„We komen terug". rvVER WAT in Moskou gebeurt kun nen we bezwaarlijk schrijven: alles wordt angstvallig geheim ge houden. Men zegt, dat overeenstem- mins werd bereikt inzake de geld- kwestie en dat Stalin medezeggen schap van de Westerse Drie over Ber lijn aanvaard. Met deze gegevens als achtergrond moge het opzienbarend heten, dat de Sovjets geen woord spreken en geen hand uitsteken om de demonstraties in Berlijn en alle kwalijke gevolgen van dien te keren. Integendeel. Gisteren was de Sovjet-majoor Ord lisjef op bezoek bij de tweede bur gemeester van Berlijn, dr. Frieden- burg. Toen het gesprek ten einde was, wilde de burgemeester met het oog op een menigte demonstranten vóór het gemeentehuis de Sovjet-offi cier door een zij-uitgang laten ver trekken. Omdat deze er nadrukkelijk op stond, dat voor hem de afgegren delde hoofddeur zou worden openge maakt, werd het mogelijk, dat de op dringende communisten binnenstroom den. En de tweede bezetting van bet gemeentehuis was daarmee een feit geworden! „WIJ KOMEN TERUG". pERRIT DE STOTTERAAR, de kampioen in- en uitbreker, wist op 12 Juli voor de zoveelste maal aan de sterke arm te ont komen. De 28-jarige werd echter op 16 Augustus weer gepakt (nu zullen ze hem waarschijnlijk wel heel erg goed opbergen) en uit 'n huiszoeking kwam vast te staan dat hij in zijn „vacantie" tien in braken had gepleegd. Hij pikte zilvervossen, fietsen, radiotoestellen, goud en zilver, textiel en geld. Er is nu een klein museum van ingericht.... Gerrit houdt er zo zijn eigen manier op na om vacantie te houden. Wij ook, maar een andere! TMTET OP ZONDAG 5 September, zoals het A.N.P. abusievelijk meld de, doch op Zondag 29 Augustus zal een herderlijk schrijven worden voor gelezen in verband met het Rege ringsjubileum en de Inhuldiging. TIET Opperste Gerechtshof in Kroa- tië heeft het doodvonnis uitge sproken over 43 leden der Oestasji- beweging (die met de Duitsers gecol laboreerd heeft). T\E DUITSE veldmaarschalken von Brauchitsch, Rundstedt, Manstein en kolonel generaal Strauss zullen als oorlogsmisdadigers voor een mi litair gerechtshof moeten verschijnen zo wordt uit Londen gemeld. nE FRANSE Nationale Vergade ring heeft met 407 tegen 183 stem men (communisten) het wetsontwerp betreffende de militaire uitgaven vast gesteld. Deze zijn met 12 milliard frs verlaagd. /POEN de leden van de Raad bijeen kwamen om te vergaderen, wer den ze dan ook naar huis gestuurd en in de Raadszaal, waar communis ten op de publieke tribune met rode doeken aan het zwaaien waren, was in een ommezien geheel gevuld met oproerige elementen. Zij werden toe gesproken door de leider van de frae tie der Eenheidspartij, Karl Maron. Deze deed tenslotte een beroep op de demonstranten om weer aan het werk te willen gaan en hij voegde daar aan toe: „Het gemeentebestuur van Berlijn is ten einde en thans is het uw beurt". Het is niet eens onmogelijk dat de demonstranten in alle ernst geloof den, dat zij nu aan de beurt waren gekomen. In elk geval riepen zij als slot van de tweede acte van dit bezettingsspel, in spreekkoor: „Wij komen terug". Dr. Friedenburg heeft daar zo zijn eigen mening over. Die is er nl. van overtuigd, dat de vol gende vergadering van de gemeente raad „zeer spoedig" zal zijn en dat het gemeentebestuur het werk nor maal zal voortzetten. Nu kan het best zijn, dat dr. Suhr, de voorzitter van de Raad, hierbij de kans krijgt om zijn in een brief aan de Sovjet-commandant geuite bedrei ging waar te maken. Zij luidt: „Wan neer de Russen niet vóór 20 uur een einde maken aan alle communisti sche demonstraties rond en in het ge meentehuis, dan zal de Raad naar 'n vergaderzaal buiten de Sovjet-sector omzien". Er wordt, gelijk we reeds gisteren in ons blad aantoonden, nog een be hoorlijke portie mannenmoed gede monstreerd in Berlijn door de anti communisten (dat is de meerderheid) Het ziet ernaar uit, dat dr. Frieden burg inderdaad voet bij stuk zal hou den, maar het ziet er ook naar uit en dat schreven we reeds twee maanden geleden dat t' Europese probleem zal worden uitgevochten op de hoofden van de dodelijk vermoei de Berlijners. God geve hen de kracht te volharden. A/TELI4 IS een voedingsmiddel, dat A betrekkelijk snel aan bederf on derhevig is. Daarom zijn producen ten van zuivel- en melkproducten, zo wel als de standaardisatiebedrijven verplicht, op grond van wettige be palingen, op 31 Aug. en 6 September op de normale, voor werkdagen ge bruikelijke wijze, de ontvangen melk te behandelen. Ook zuivelbedrijven en melkslij- ters, die consumptiemelk aan consu menten afleveren, zijn genoodzaakt op beide nationale feestdagen op de gebruikelijke wijze consumptiemelk te bezorgen. (A.N.P.) /GENERAAL FRANCO heeft verle- den Woensdag aan boord van zijn jacht „Azor" in de Golf van Biscaye met de troonpretendent Don Juan een onderhoud gehad, dat 6 uur heeft ge duurd. Over dit onderhoud wordt het strik ste stilzwijgen bewaard, maar in bui tenlandse diplomatieke kringen ver wacht men, dat een officieel commu niqué over dit onderhoud zal worden verstrekt. JOHN FOSTER DULLES, de ad- viseur van de Amer. republi keinse partij, die pas uit Amster dam vertrok, verklaarde bij zijn aankomst te New-York, dat hij niet terug was gekomen, met het gevoel, dat er een oorlog voor de deur staat. Ik heb de indruk, dat de atmosfeer nu wat kalmer is dan toen ik de Ver. Staten verliet, zo zei hij. Laten wij hopen, dat de heer Dulles een fijnbesnaard man is en juist heeft gevoeld. QNLANGS schreven wij een en an- i der over het krooibazensysteem. Van de zijde der Stichting voor de Landbouw en het gewestelijk arbeids bureau wordt thans meegedeeld, dat alles in het werk wordt gesteld om dit systeem de kop in te drukken, daar het volgens die lichamen alleen de slechte wergevers zijn, die in het krooi- systeem een prachtig middel vindep om het vormen van een vaste kern op de bedrijven tegen te werken en op deze wijze trachten 's winters zo wei nig mogelijk personeel aan te houden. En dit is juist wat de organisaties zo veel mogelijk willen voorkomen; deze staan op het standpunt, dat de vaste kern van het bedrijf zo groot mogelijk moet zijn, daar op deze wijze voor de arbeiders geregeld werk gewaarborgd is en de boer veel meer heeft aan werkkrachten, die hart hebben voor het bedrijf dan aan uitvliegers. Daar echter nog heel wat boeren en dan speciaal in Zeeuwsch-Vlaanderen, dit niet inzien, wordt er door de Rijks politie en de C.C.D. op verzoek van de betrokken instanties controle uitge oefend, met als resultaat, dat het euvel zich ook inderdaad gaat beperken EEN KANS. "pUSSEN Nederland en Hongarije is een nieuwe handelsovereenkomst vastgesteld op een waarde van 29 mil lioen dollar. RUSSEN Nederland en de V. S. zal, evenals tussen Engeland en de V. S. reeds geschiedde, een overeen komst worden gesloten inzake post vervoer. Tot nu toe vervoert de K. L.M.wel poststukken van Nederland naar Amerika maar niet omgekeerd. J)E NIEUWE WATERWEG ontving Vrijdag zijn 6000ste schip van dit jaar. J)E NED. STRIJDKRACHTEN ver- Icdrii'^11 aftelopen week vier QP DE postkantoren, waar een af zonderlijk loket voor de verkoop van postwaarden aan verzamelaars Is opengesteld zullen met ingang van 31 Augustus ie herdcnkingszegels voor het 50-jarig jubileum van H.M. de Koningin van Ned.-Indië, Surina me en Curagao verkrijgbaar worden gesteld. J{E MAXIMUMPRIJS voor kristal suiker voor de consumenten is met 2 cent per kg. verhoogd met in gang van hederi. De nieuwe prijs is thans dus 58 cent per kg. {/EX PAARD van de landbouwer Th. M. te Bergen (Limburg) werd door een zwerm bijen zodanig gesto ken, dat het aan de gevolgen bezweek geldig tot Weersverwachting, vanavond: Droog en op vele plaatsen vrij zonnig weer met iets hogere tem peratuur. Zwakke tot matige wind wit richtingen tussen Noord en Oost. indaag zon onder 19.37 uur. Maan onder 15.40 uur. Maan op 22.48 uur. Morgen zon op 5.46 u. Maan onder 16.54 uur. Zon onder 19.35 uur. Maan on 23.38 uur. Maandag zon op 5.48 uur. Am opvoedend te werken heeft de Stichting thans enkele voormalige krooibazen de kans gegeven om als voorman met hun groep arbeiders on der toezicht van de plaatselijke com missie van de Stichting te werken. Deze commissie bepaalt dan in voortdurend overleg met het Arbeids bureau waar gewerkt moet worden en houdt zich vanzelfsprekend aan de vastgestelde tarieven zodat van opdrij ving der lonen geen sprake is met deze groepen arbeiders. Blijkt dat de betreffende voorman nen zich niet aan de gestelde richt lijnen houden, dan zal onmiddellijk worden ingegrepen, Verwacht wordt, dat de belangstel ling van de arbeiders voor het werken in groepsverband door het betalen van De Paus: „Zonder dit jeugdwerk ramp voor de Kerk op komst" JJE Studieweek van de Belgische Kajotters begon met een toespraak van de grondlegger dezer beweging. Kanunnik Cardijn, tot de 500 afge vaardigden. Als oplossing van het ar beidersprobleem ziet brij eveneens de stichting van een organisatie voor de jonge katholieke arbeidsters, en nog in de loop van dit jaar. Hij herinner de aan hetgeen de Paus hem bij zijn laatste bezoek aan Rome zeide: „Gij moet slagen met uw jeugdbeweging, anders zal het uitlopen op een ramp voor de Kerk en de wereld." Uit de volgende cijfers blijkt de belangrijk heid van dit probleem. In België ver laten jaarlijks 100.000 afgestudeerde leerlingen de scholen, in de gehele i wereld 20 millioen. Er zijn in België 600.000 meisjes en jonge mannen tussen 1 14 en 25 jaar, in de gehele wereld 200 millioen. Deze jeugd, aldus Cardijn, wordt nagenoeg geheel aan zichzelf overgelaten. De waarborg van een suc ces in dezen is de oplossing van het arbeidersvraagstuk „De jeugdbewegin gen moeten hun kracht bewijzen en voor wat betreft de jonge vrouwen, een vrouwelijk stempel weten te bewaren." dezelfde lonen als op het bedrijf voor het werken in groepen vermindert en zij zich meer aangetrokken voelen tot vaste kracht op het bedrijf, met ook 's winters werk. Gehoopt wordt, dat op deze wijze een einde gemaakt kan worden aan het krooibazensysteem waarvan in het bijzonder Zeeuwsch-Vlaanderen nog al veel de druk ondervindt. Wat de uitvoering der werkzaam heden en het nemen van maatregelen tegen misstanden betreft, dit geschiedt door de Stichting voor de Landbouw in nauwe samenwerking met het Gewes telijk Arbeidsbureau. TN EEN SLOOT aan de van Linden van der Heuveltsingel te Vlaardin gen zijn Donderdag twee kinderen verdronken, de anderhalfjarige Mijn-1 tje Diteweg en de bijna tweejarige Willem Goedknegt. Een passerende melkboer zag het hoofdje van een der kinderen boven water uitsteken. De melkboer haalde daarna twee lichamen uit de sloot. De kinderen zijn waarschijnlijk tij dens het spelen te water geraakt. TN AMSTERDAM zullen natuur- lijk met de feesten grote men senmassa's op de been zijn. Het gemeentebestuur heeft zich in ver band daarmee zelfs bezorgd ge maakt over de draagkracht van platte daken, balkons en derge lijke uitsteeksels van gebouwen. Inderdaad, in de buurt van de Dam zijn niet alle huizen voor zien van onverwoestbare erkers of platten, die piekfijn onderhou den zijn. Het zou best kunnen ge beuren, dat de feeststemming door overbelasting van deze in die da gen zo aanlokkelijke bouwsels onder oorverdovend gekraak zou worden verstoord. Het wordt door het bestuur van Amsterdam zelfs in hoge mate „levensgevaarlijk" geacht en dies is er met de meeste nadruk gewaarschuwd. De steden in Brabant en Zeeland zijn, laat ons hopen, van te stevige makelij dan dat we ons over der gelijke onaangenaamheden be zorgd hoeven te maken. Maar des alniettemin: een gewaarschuwd man telt dubbel. TAE NEDERL. 3E nationale fees- ten van Regeringsjubileum en Inhuldiging zullen ook worden gevierd buiten onze landsgrenzen. Behalve de Nederlandse kolonies in de hoofdste den van vele landen zullen ook de Ne derlanders in Duitsland deze dagen niet zonder meer voorbij laten gaan. Omdat zij niet over bijzonder veel con tanten beschikken, is hen vanuit Ne derland de helpende hand geboden: 11.000 kleine en tien grote vlaggen zijn naar Duitsland gezonden. In de maandelijkse Regeringspakketten zit voor de maand Augustus bovendien een extra stuk huishoudzeep en voor de kinderen tot zeven jaar een ons toffees. Verder zijn er de gewone feestelijkheden. Niet het minst zal er worden ge feest in alle delen van Indonesië. Overal verrijzen reeds nu de ere poorten (op de weg Batavia-Ban- doeng tientallen) en in Batavia zijn het historische Noordwijk en Rijswijk herschapen in een grote „pasar ma- lam". Aan beide zijden van de kali verschenen tientallen tentjes, ver- vierd met rood-wit-blauw. Uitgebreide feestviering, optochten, parades, herdenkingen, een Lucht vaartdag op Tjilatjap en een slama- tan: alles zal meewreken om beide dagen ook in Indonesië onvergetelijk te maken. ttET DUITSE economische bestuur voor de Brits-Amerikaanse zone heeft gedétailleerde instructies der geallieerden uitgegeven v.oor de ver spreiding van de fabrieken en andere eigendommen van Duitslands reusach. tig chemisch concern, de I. G. Far- ben-industrie. De Duitse afdeling, die hiermede belast wordt, moet door de DOVEN deze laatste bijdrage tan de Jubileum wedstrijd van „De Stem", e-n bijdrage die we gaaine eigenhandig schrijven ten bewijze van onze dank en bewondering voor df. vele inzenders, zetten we dan het gevleugelde woord van de klassieke schrijver: „Slechts enkelen zag men drijven in de eindeloze (water) massa". Tnderdaad, zo was liet. Uiterst moeilijk was de opgave, we waren ons dat bewust. Opzettelijk vermeden we de weg van de minste weerstand en we eisten van onze lezers een zelf-geschreven beknopt relaas van een bijzondere gebeurtenis in hun eigen leven in verband met onze Koningin. Het moet gezegd: de Stem-lezers hebben hun allerbeste beentje voorgezet, maar daar van was er natuurlijk toch weer één de aller-allerbeste, nl. F. M. J. Lon- wers, Veestraat 13 te Breda. Naar hem gaan dus onze gelukwensen en een waardebon van vijftig gulden. De tweede naar ons gevoelen b ij n a aan de eerste gelijk in de rij der glorieuzen was: P. M. van Oerle Jr., A 304 te Terheijden. Hij ont vangt vergezeld van onze complimenten een bon van vijf en twintig pop. En de derde prijs gaat naar een dichter; hij heeft kans gezien zijn ervaringen en gevoelens te bedwingen in een moeilijk rijm- en rythmeschema en daarin een gaaf beeld te ontwerpen. De naam van deze dichterlijke geest is: Albert van Drongen (pseudoniem) uit Hontenisse. Voor hem de tien onvervalste Nederlandse guldens. Tenslotte komen dan nog de gelukkige winnaars van de door ons uit geloofde verchroomde klokjes: luitenant van Oppen. Academiesingel 38 te Breda en mej. Lucien Bastiaansen, die verblijft in „Dekkerswald" te Groes- beek. Aan allen tesamen en voor ieder afzonderlijk nog eens de hartelijke gelukwensen van „De Stem". Voor zover dit in verband met de ons toe gemeten ruimte mogelijk is, zullen we de werkstukken van de prijswinnaars de komende feestweek in onze kolommen afdrukken „tot leeringhe ende vermaeck" van alle lezeressen en lezers van ons dagblad. ■yoor wat de foto-wedstrijd betreft kunnen we aanzienlijk korter zijn. Er waren om te beginnen heel wat minder inzenders en dat is begrijpelijk. Niet iedereen bewaart „die dinger." (en heeft er dikwijls later spijt van!) en niet iedereen durft zijn „schatten" zo maar aan een redactie toe te vertrou wen zelfs niet aan die van „De Stem", Toch waren er gelukkig nog tal rijke inzenders, die wei de moed hadden om dat te doen en uit hen deden wij de volgende keuze: le prijs vjjftig gulden): H. J. Tiebosch, Bosstraat 117a, Breda. 2e prijs (25 gulden): J. de Grauw, Langeweg 6, Zevenbergen. 3e prijs (tien gulden): F. Wennekes, Marconistraat 9, Roosendaal. 4e prijs (klokje): Anny v. d. Heyden, Wagenstraat 569a, Klundert. 5e prijs (klokje): Els Mermans, Teteringse dijk 32, Breda. Het zal waarschijnlijk om technische redenen niet mogelijk zijn de door de prijswinnaars ingezonden foto's in onze krant af te drukken. De ingezonden exemplaren waren in de volle betekenis van het woord uit „de oude rommel- doos" te voorschijn gevist, hetgeen betekent, dat ze zelden of niet geschikt zijn voor reproductie. Maar ze waren er niet minder aardig om: vandaar de prijzen en onze felicitatie voor de vijf gelukkigen! Duitse uitvoerende raad voor de Brits-Amerikaanse zone tegen 5 Sep tember gevormd zijn. Zij zal haar werkzaamheden verrichten onder toe- zich van een speciale Brits-Ameri kaanse controle-groep. Deze groep, die de trustee-rechten op alle eigendommen van de I. G. Farben in de beide zones in handen heeft, zal deae overdragen aan ver schillende op te richten onafhanke lijke ondernemingen. In de kampong Kamadalan bij Ambarawa veroorzaakte een cantinewagen een handeltje in limonade en koek. Men ziet hier „Vlekkie" uit Rotter dam in volle actie met de Taaie, Korp. Yselstein uit Middelburg, Neut de Bruyn uit Delft en anderen. JJET JOODSE opperbevel te Jeru zalem meldt, dat de vijand de stad met kanonvuur heeft bestookt, de Egyptenaren hebben de Zuidelijke wijken aangevallen. Het Arabische Le gioen is in actie getreden tegen de Joodse stellingen te Ir Aboetor en heeft de Joodse wijk van Beth Israël onder vuur genomen. Het leger van Israël heeft het vuur geopend op vij andelijke troepenconcentraties. Donderdagavond werd de electri- sche centrale van Jeruzalem opgebla zen, naar men beweert door leden van Arabische ongeregelde troepen. JJET BELGISCH Kamerlid Piérard had minister Spaak gevraagd, of het niet gewenst was de 2000ste ver jaardag van de verovering van Bel gië door Julius Caesar en de heldhaf tige tegenstand der Belgen te herden ken en de aandacht te vestigen op de weldaden die de beschaving te dan ken heeft aan de romanisering van Gallië. Spaak heeft geantwoord: „De afge vaardigde zal het met mij eens zijn, dat he't moeilijk gaat, een invasie op Belgisch grondgebied plechtig te her denken alleen met het motief, dat het zo erg lang geleden is". (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 27 Augustus 1948. lyjARIO GHELLA. de 19-jarige accountant uit het dorpje Chieri nabij Turijn die reeds Olympisch titelhouder in de sprint is. heeft nu ook de wereldtitel behaald. Met groot overwicht en een schitterende stijl. Tweemaal achtereen klopte hij in de finale gedecideerd de 22- jarige Deense goudsmid Schandorff, uit Kopenhagen. JJet was al 6 minuten na middernacht en dus reeds Zaterdag, toen het Italiaanse sprintphenomeen en diens rivaal uit de Deense hoofdstad aan de startlijn stonden. De Italiaan zou onweerstaanbaar deze tweede en laatste rit gaan winnen nog onbedreigder dan hij dat in de daaraan voorafgaande had gedaan. De sterkste heeft inderdaad gewon nen, de snelste ook en tevens de meest Intelligente. Harris is dus wereldkampioen af. De andere Engelsman Bannister die het ook tot de demi-finale had gebracht, werd door Harris naar de vierde plaats verwezen. Het was overigens voor de amateurs wel een druk (bezette dag. Reeds om half tien begonnen, zodat de sterksten ongeveer een dozijn ritten moest ma ken alvorens het werk achter de rug was. Wel een verschil met de profs, die pas Zondag de halve en hele fina les behoeven te zijden. Over het verloop van de wedstrijden vertellen wij hieronder in vogelvlucht. Das om vier uur werd een aanvang gemaakt met het verrijden van de achtste finales sprint voor amateurs. Daarmede ging het al direct niet erg vlot. De serie tussen Harris en Teruzzi moest worden afgebeld wegens band breuk van de wereldkampioen. In de tweede'serie bezorgde Bontekoe het pu bliek een gezellig ogenblik, toen hij in zijn moeilijke rit tegen de Olympische kampioen, Ghella vóór de perstribune een sur-place-duel met de Italiaan aan ging. Bontekoe hield het drie minuten uit en toonde zich de beste equilibrist. Jammer was, dat hij honderd meter verder hoog uit de bocht naar beneden schoof, zonder zich ernstig te bezeren. Een langdurige proeve van bekwaam heid legden in de derde serie de Belg Nylant en de Fransman Faye af. Doch ook deze rit verliep op abnormale wijze. In de rush naar de eindstreep, waarin beide renners enigermate naar elkander toe reden, inplaats van de rechte lijn te houden, kwam de Belg ten val, ook alweer niet ernstig, geluk kig. Faye werd eerst gediskwalificeerd wegens hinderen en Nylant tot over winnaar uitgeroepen, doch later trok de jury haar beslissing in en werd de rit overgereden. Nylant won en zo werd er eigenlijk niets veranderd. Daarna werd de serie HarisTeruzzi overgereden; de Brit klopte zijn Itali aanse tegenstander met royaal twee lengten. Bontekoe kon, het was nu eenmaal niet anders, van Ghella niet winnen, toen hij voor de tweede keer tegen de Italiaan kwam al verdedigde de Hage naar zich dan zeer behoorlijk. Dat de Deen Schandorf daarna de Urugees sloeg was ook al niets bizonders, om dat het vernacht was. Veel belangstelling ging uit naar de 5e serie waarin Hijzelendoorn de Frans man Logway als tegenstander had. Onze landgenoot drong zijn rivaal de kop op en liet hem daar rijden tot een 50-tal meters voor de finish; toen zette Hijzelendoorn alle zeilen bij en won met enkele centimeters, waardoor hij de kwart-finale had bereikt. De los Santos (Uruguay) liet de Zwit ser Kamber achter zich en de Belg van de Velde op zijn beurt de Tsjech Cihlar, terwijl de tweede Engelsman Bannister, door de Australiër Patter son overtuigend achter zich te laten, zich eveneens hoger op werkte. Remkes uitgeschakeld. Dij de herkansing voor beroepsrenners sprint, toonde de Italiaan Astolfi zich de snelste van de acht, die daarin mochten rijden. Ben Remkes kreeg ook nu geen kans en werd in zijn serie derde achter Pau wels en Silbey (Australië), waardoor Nederland dus twee vertegenwoordi gers Arie van Vliet en Bijster over hield. De kwart-finales J^e Woerdenaar kwam in de eerste rit van de eerste serie uit tegen de Fransman Jacoponelli en won met lVi lengte. Daarna verschenen Gérardin en Astolfi. aan de start. De Italiaan klopte de Parijzenaar vrij gemakkelijk maar in de tweede manche nam deze revanche en in de 3e rit nogmaals. Bijster had in de Fransman Senfftle- ben een te sterke tegenstander; twee maal achtereen werd de Haar lemmer geklopt. Van Looveren werd door de Zwitser Plattner geslagen, zo dat Zondag in de halve finale Van Vliet, Gérardin, Senfftieben en Platt ner elkaar ontmoeten. Hijzelendoorn uitgerangeerd. ■yoordien hadden echter in de kwart finales de amateurs zich reeds eenmaal met elkaar gemeten. Ghella lachte eens tegen de Urugees de los Santos en liet hem in een soe pele eindspurt achter zich zwemmen. De Belg van de Velde werd door de Deen Schandorf eenvoudig „stilstaand" geklopt. In de ontmoeting Hijzelendoorn— Bannister (Engeland) leidde onze land genoot bijna de volledige duizend me ter en zette bij het ingaan der voor laatste bocht de sprint in. De Engels man was echter sneller en won met afgetekende voorsprong deze rit. Daar na zagen we Harris, zonder een spoor van inspanning te doen de Belg Nylant kloppen. Het einde van het lied was, dat Ghella Schandorf, Harris en Ban nister zich voor de halve finale wisten te plaatsen. Opnieuw trok dit viertal van leer, alsof zij voor het eerst op hun fiets stapten en hoe deze ontmoetinen af liepen vertelden wij reeds in de aanhef De stayers \7ANDAAG KOMEN we dan uit met ons jubileumnummer. We hebben natuurlijk niet de pretentie hiermede een volleoig beeld te geven van de persoon en het leven van de jubilerende, over enkele dagen af tredende Vorstin. Nog "minder van de betekenis van het Oranjehuis voor het Nederlandse volk. Dit laten deze rijke onderwerpen in zulk een kort bestek zeker niet toe. We heb ben grepen moeten doen uit de historie van verre en van dichtbij, waarbij we speciaal ook enkele markante bezoeken van Koningin Wilhelmina aan onze gewesten hebben willen ophalen door woord en beeld. Bizondere aandacht vragen we voor de fraai getekende pagina, welke de portretten brengt van alle Nassau-voor- gangsters van onze Koningin. De toe lichting staat er naast, alsmede een korte beschrijving van de personen, op de talrijke portretjes afgebeeld. We geloven hiermede aan onze lezers iets unieks geschonken te hebben. Men ziet daardoor, welke rol de vrouw in ons Vorstenhuis heeft gespeeld en nog speelt. En voelen we ons niet gelukkig onder deze vrouwelijke leiding? yDest-Brabant en Zeeland zijn door zeer bizondere banden met het Vorstenhuis gebonden. Wie de lijst van de 64 titels van Koningin Wilhelmina bestudeert, zal opmerken, hoe dikwijls daarin plaatsen in deze gewesten ge noemd worden. Breda gaat er trots op in zijn majestueuse kerke de stoffe lijke resten van verscheidene Nassaus op een waardige wijze te bergen. In Zeeland is de Oranje-gedachte steeds weer het eerst opgeveerd, als ze door de staatkunde werd onderdrukt. In dit gewest ligt ook het onaanzienlijke plaatsje, dat historische vermaardheid verkreeg en behoudt, omdat daar Ko ningin Wilhelmina na bijna vijf Jaren van ballingschap weer vaderlandse bo dem betrad. Het verhaal daarvan heb ben we dan ook in dit nummer weer willen brengen, omdat met Eede heel Zeeland en ook heel het Zuiden daar op trots gaat. Heeft het Zuiden trou wens ook niet in de maanden voor de capitulatie de koninklijke residentie gekend in het buitengoed Anneville onder Ulvenhout? Zo is er om deze en om vele andere redenen ook voor onze gewesten en voor het blad, dat deze gewesten be strijkt, alle motief om deze apotheose van een vorstelijk leven binnen de be scheiden maat der mogelijkheden op te luisteren. Qok als katholieken voelen we de plicht en de roeping, om de Oranje gedachte te verstevigen. Wie de wereio rondziet en ontwaart, hoe de staats- tyrannie in zo menig land het kerke lijk leven tracht te benauwen en te verstikken, prijst zich dubbel gelukkig nog te leven onder een monarchie, d ie hoedster is van alle menselijke vrijhe den, ook van de vrijheid van gods dienst en geweten. Er zijn ogenblikken geweest in de geschiedenis van Bra bant, dat het klagen mocht over de beknotting van zijn rechten ais katho liek gewest. Waarom het te verzwij gen? Doch deze beknotting geschiedde dan in flagrante tegenspraak met de denkbeelden van de grote voorvader onzer Koningin, van Willem van Oran je. En thans staan we met onze onbe lemmerde vrijheid van belijdenis, met onze onderwijsgelijkstelling, met onze volledig erkende betekenis in het Ne derlandse staatsbestel. Hoeveel katho lieken waren er niet onder de raadslie den der Kroon! Na de bevrijding stel de de Koningin er ook bizonder prijs op leden van het Nederlandse Episco paat te ontvangen en te eren als voormannen in het verzet. Heeft de Koningin trouwens niet heel haar leven gezet onder de verheven zinspreuk: „Le Christ avant tout!" de Chris tus voor alles?.... Het is dan ook met een gevoel van diepe dankbaarheid voor de onwaar deerbare zegen, in deze Vorstin ge schonken, dat we dit nummer in zee sturen. Nu de avond over Haar leven daalt en de tijd van rust en meditatlj is gekomen, willen we Haar toebidden de kracht der berusting en de' vaste overtuiging, dat de liefde van haar volk haar zal blijven omringen. God zegene U, Wilhelmina, ook als Prinses der Nederlanden. JJE KANTONRECHTER te Rotter dam heeft zich Vrijdag weer be ziggehouden met de voetbalpoolaf faires. Tien verdachten hadden zich te verantwoorden. Tegen de hoofdverdachte M. H. (Hu.vsman) uit Rotterdam eiste de ambtenaar van het O. M. een princi pale hechtenis van drie maanden, waarvan twee maanden voorwaarde lijk, tegen de overigen eiste hij op legging van boeten variërende van 75 gulden subs. 10 dagen hechtenis tot 750 gulden subs. 1 maand hechtenis, allen met de toevoeging van 1 maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak over 14 dagen. In totaal werden in deze affaire 100 verdachten en 57 getuigen gehoord. Het O.M. requireerde tesamen bijna 20 mille aan boetes. Gisterenmiddag kwam de Pari-Mu- tuelpool met 48 verdachten uit alle delen van het land aan de beurt. Er waren vertakkingen naar Engeland. Frankrijk. België, Luxemburg. Zwe den, Denemarken en Italië. Hoofdvev dachte was de groente-exporteur M. v. d. A. uit Den Haag, bij wie alle draden samenkwamen. Tegen hem werd drie maanden geëist. Tegen de andere v "da ''-ten werden boetes ge- "5 tot f 4000 U-tsjj,over M dr ..i.

de Stem | 1948 | | pagina 17