Het eerste bezoek van H.M. de Koningin aan bevrijd gebied l un Officiéél bezoek aan Roosendaal in Maart '45 mmm Herinneringen van de Zeeuwse Commissaris der Koningin 13 Maart 1945 Het oude Vrouwtje en de Koningin Vele malen vertoefde H.M. op doorreis even in het station 8 Op 20 Maart 1945 bezocht H.M. de Koningin het deeriüh gehavende stadje Aardenburg. H.M. verge zeld door de burgemees ter wandelt door het stadje. H.M. de Koningin temidden van de juichende jeugd te Sluis op 20 Maart 1945. H.M. de Koningin keert terug in ons land. Zij overschrijdt de grens te Eede in Zeeuwsch-VIaan deren op 20 Maart 1945. Na aankomst te Vlissingen werd H.M. de Koningin op het Bellamy- park officieel begroet door het college van B. en W., terwijl de bur gemeester aan H.M. verschillende groepen van oud-illegale strijders, zwaar gedupeerden, enz., voorstelde. De foto geeft het moment, waar op H.M. zich heel gemoedelijk met enkele dezer personen onderhoudt. Bij Haar bezoek aan Walcheren stelde, H.M. de wederopbouw. Deze foto is genomen bij te Westkapeile. Rechts van H.M.: jhr mr A thans Commissaris der Koningin ln Zeeland. sich op do hoogte van de aankomst van H.M. r. O. de Caaembroot. TAE BAND die Zeeland verbindt met het geliefd Oranjehuis ln het alge- meen en met het regerend Vorstenhuis in het bijzonder, is nooit zo hecht en sterk, zo innig geweest als in het befaamde voorjaar van 1945, toen H.M., na bijna 5-jarige ballingschap de vaderlandse grond, juist in onze provincie, betrad en van Zeeuwsch-VIaanderen uit een triomftocht begon door geheel bevrijd Zeeland. Het leek ons, dat wij in dit speciale Jubilé-nummer, deze historische gebeurtenis wat breder moesten beschrijven dan in 1945, toen De Stem in liiiipnt-formaat uitkwam, mogelijk was. Voor het hekomen van de uitvoerige gegevens over deze zo belangrijke dagen konden we niet beter aankloppen dan bij de Commissaris dec Koningin in Zeeland, jhr. de Casembroot, die toen als eerst toegevoegd officier van de Militaire Commissaris in ons gewest, aan de onver getelijke tocht deelnam. De volgende morgen werd eerst een bezoek gebracht aan het katho lieke ziekenhuis te Sluiskil, dat voor de leniging der lichamelijke noden zoveel had gedaan voor de bevolking tijdens de bezetting. Daarna werd de tocht voortgezet en waren Terneu- zen, Zaamslag, Axel en Hulst aan de beurt. Evenals in W. Z. Vlaanderen uitte de vreugde over dit weerzien zich in O. Z. Vlaanderen spontaan; was de ontroering subliem. Ook nu weer bleek uit Haar gehele optreden hoezeer de Koningin zich het lot aan trok van hen die zoveel hadden door gemaakt. Ditmaal gebruikte H. M. de lunch op het oude stadhuis te Hulst temid den van de mannen uit de illegali teit. NAAR WALCHEREN. TYonderdag 15 Maart was gereser- veerd voor Walcheren en meer TPOEN jhr. de Casembroot begin Jan. 1945 onze Koningin op Haar uitnodiging in Engeland bezocht, deelde Zij hem reeds mede te hun keren naar een weerkeer in Neder land, voor zover dit toen bevrijd was. H.M. was echter daarin niet vrij maar gebonden aan de richtlijnen van de Engelse regering, die haar verant. woordelijkheid had voor de veiligheid van haar hoge gast en geen enkel ri sico in dit opzicht wenste te aan vaarden. Begin Maart van genoemd jaar had de militaire situatie aan de West- Eoropese fronten zich zo gunstig ge- v. ijzigd, dat men in Engeland aan het popelend verlangen van onze Koningin tegemoet kon komen. Aanvankelijk had het in de bedoe. ling gelegen om de tocht te doen be ginnen in Limburg, doch later kwam daar wijziging in en viel de keuze op Zeeland. De toenmalige Commissaris jhr. J. w. Quarles van Ufford, kreeg opdracht de tournee in Zeeland te te regelen. Op 12 Maart vloog de Koningin naar Brussel en werd in het paleis te Laeken ontvangen door de Koningin Moeder van België, waar zij die nacht bleef logeren. De volgende morgen werd de weg naar Nederland ingeslagen. De chef staf van Eisenhouwer, generaal Be dell Smith, stelde zijn eigen gepantser de luxe wagen ter beschikking en Nederlandse en Engelse militaire po litie en Engelse militairen zorgden vooi een veilig geleide. Bepaald was dat onze grens zou Worden overschreden bij het dorp Eede in de gemeente Aardenburg. Met een kalklijn was die grens ge markeerd en de vertrouwde driekleur sprak in rood, wit en blauw haar eigen taal. Daar aeliter de witte streep stonden ln de druilerige Maart-morgen maar blijmoedig gestemd, ter ontvangst ge reed; jhr. Quarles van Ufford, luit.- j>en- Kruis en de griffier der Staten, dr. lellcgen; overste Slot, militair commissaris van Zeeland, de heer Koch, militair commissaris van Zeeuwsch Vlaanderen en jhr. de Ca- .00t' alsmede enkele Engelse militairen. Ook verschillende inwoners van Eede, die lucht van een en ander hadden gekregen verdrongen zich op dez» plaats. h®4 bestemde uur naderde de stoet, docli het was niet oer auto dat H.M de grens van haar land zou passeren; te voet wilde zij Haar Komnkryk betreden. Even vóór de kalklijn werd gestopt en verliet H M. de wagen om diep ont roerd op het kleine gezel schap, dat Haar wachtte, toe te treden, dat al even zeer bewogen was als de Landsvrouwe zeif; het hoe ra bestierf ook op de lip pen van het publiek, dat verbijsterd de begroeting gadesloeg. Jhr. mr. Quar les van Ufford begroette Haar het eerst. Zó getrof fen was de Koningin, dat zij weinig woorden kon uitbrengen en afzag van een speech; weldra be steeg ze weer Haar wa gen, om de tournée door Zeeuwsch Vlaanderen te beginnen. De gehele weg langs de monstreerde zich de blijd schap der bevolking over de terugkomst van de' Landsmoeder, niet zozeer j in laaiende geestdrift dan; Bjj de herdenking der bevrijding eerde H.M. de gevallenen door een kranslegging te Vught wei in diepe erkentelijkheid en dank baarheid, dat de geliefde Vorstin Haar mensen in deze zo zwaar geteisterde gebieden kwam bezoeken en persoonlijk contact met hen zocht. Hoewel de sympathie tussen volk en Vorstin haast voel baar was, verslapte de waakzaamheid van het Engels geleide geen moment. Zodra Haar auto bij het binnenrijden van een gemeente vaart verminderde, sprongen de Engelse soldaten uit hun jeeps om in draf-tempo, stengun in de aanslag, naast de wagen van onze Ko ningin te gaan lopen. De stoet stopte in Eede, Aardenburg Sluis, Oostburg, Schoondijke, Bres- kens en IJzendijke en in al deze plaatsen maakte H.M. kennis met de oorlogsslachtoffers, met de nagelaten betrekkingen van de gevallenen en met de voornaamste personen uit de illegaliteit. Hartelijk onderhield ze zich met hen en informeerde uitvoe rig naar hun persoonlijke omstandig heden. Te Oostburg gebruikte H. M. de lunch, welke zij zelf had meegebracht bi] notaris Mijs en gaf zijn huisgeno ten verschillende kleine geschenken NAAR O. Z. VLAANDEREN. Qp de route naar Oost Zeeuwsch- VIaanderen. die des middags werd ingeslagen, liet de Koningin te Philippine even stoppen om de bevol king te begroeten en reed daarna naar Sluiskil, waar zij de gast was van vice-admiraal Doorman, die in ®e„n <*er villa's van de directie der l Azote zijn stafkwartier had. speciaal voor Vlissingen en de Wal- cherse dorpen. Op de grens tussen Zeeland en Brabant wachtten jhr. Quarles en jhr. de Casembroot de Koningin op. Li- nea recta ging 't op Vlissingen aan waar in het Bel- lamypark de gran diose verwelko ming plaats had aan het hoofd van zijn burgers stond daar burge meester v. Woel- deren, die zelf 't brood van de ge vangenschap en ballingschap had gegeten en die nu met alle anderen van zijn verbon denheid met de Koningin kon ge tuigen. Van deze gebombardeerde en beschoten stad was heel wat te vertellen en aan dachtig luisterde OQOOOOOOOOOQOOOOQOOOOOOi: TER aanvulling van deze herin neringen van de Zeeuwse Commissaris der Koningin nog een paar typische bijzonderheden over de aankomst en het bezoek in Eede. In de vroege morgen van 20 Maart 1945 liep al heel gauw het gerucht, dat H.M. zou arriveren. Omstreeks 9 uur kwam de officiële bevestiging door middel van de dorpsomroeper. Oud en jong stroomde toen naar 't grenskantoor Toen de Koningin de grens was gepasseerd, maakte een vrouwtje van 80 jaar, Leonie van Schel- straete zich uit de groep burgers los en begaf zich naar H.M. aan wie ze de hand gaf, terwijl ze zeide „Wie zou hebben kunnen denken, dat ik, zo oud gewor den, nog de hand gedrukt heb van onze Koningin". Een ander bood eigen gebakken wafeltjes aan, be stemd voor de prinsesjes. De Ko ningin toonde zich daarvoor zeer dankbaar. ©oooooooooQ HM. naar wat autoriteiten, illegalen en slachtoffers te verhalen hadden. Langs de oude Vlissingse weg werd daarna naar Middelburg gereden, waar de Koningin met Haar gezelschap moest overstappen in een Duck, voor de tocht dwars door het water, dat het eiland in een zee had veranderd. Te Serooskerke, Oostkapelle, Dom burg en Westkapeile werd gestopt en zó langdurig onderhield hier de Koningin zich met de beproefde en geslagen bevolking, dat het program in de war geraakte. Van de reis naar Veere werd afgezien. Te gereder zal hiertoe besloten zijn, omdat Veere van Schouwen uit, dat nog bezet was, onder vuur genomen kon worden. Aan mooie, treffende momenten was ook deze derde dag weer rijk. Het meest aangrijpende was wel het vertrek uit Westkapeile, toen de mensen, al hun ellende> ten spijt, op de puinhopen van hun woningen klommen om H.M. het Wilhelmus toe te zingen. In dit dorp was het ook dat het feit ter sprake kwam, dat de Westkapelse kinderen geen speelgoed meer had den. Onmiddellijk zei de Koningin „Ik zal mijn dochter er mee sturen". Het was een koninklijke belofte, die even koninklijk is ingelost. Die nacht logeerde de Koningin in hotel „De Burg" aan de Loskade te Middelburg. Het veiligheidsescorte was niet erg enthousiast over dit plekje, omdat het hotel vlak aan het kanaal en bij het station lag en door vijandelijke vliegtuigen betrekkelijk gemakkelijk te ontdekken zou zijn. Taai een andere oplossing niet ge makkelijk te vinden was, nam men dit risico tenslotte maar. „Na bijna vijf jaar gescheiden te zijn geweest, reikten wij elkander voor bet eerst de hand; zien elkan der van aangezicht tot aangezicht in diepe bewogenheid over al het geen over U en door Uw leven is gegaan. Gij kunt U moeilijk de ont roering voorstellen, die ^:h bij deze hereniging met U van mij meester maakt. Mijn reis door Zeeuwsch Vlaan deren en door Walcheren zal steeds behoren tot de grootste belevenissen in mijn leven; diep ben ik getroffen door het grote leed dat over velen Uwer is gekomen en dat gij allen zo moedig weet te dragen. Met trots heb ik kennis gemaakt met vele dappere leden van de verzets-be- weging." In de diepe stilte die gevallen was wijdde H.M. doordachte woorden aan de opbouw van het geteisterd vader- H.M. de Koningin bezocht in Juni 1947 de 15de Nationale tentoon stelling „Het Nederlandse Trekpaard" te 's-Hertogenbosch. land; sprak Haar vertrouwen uit in de toekomst en eerde de gevallenen in krijgsdienst en verzet, o.m. door één minuut stilte te verzoeken voor hun nagedachtenis. Jhr. Quarles van Ufford beant woordde de prachtige toespraak, waar na H.M. zich langdurig en minzaam onderhield met verschillende getrof fenen en verzetsleiders. Ten laatste had nog een bespreking plaats met illegale werkers, die Haar inlichtten over actuele kwesties. Ook sprak daar de heer P. de Kam. later majoor bij het Zeeuwse bataljon, na mens de illegaliteit. IN GOES. LTet laatste bezoek gold in de na- middag Goes, waar H. M. aan de voet van het stadhuis ontvangen werd door de waarn. burgemeester de Roo. de waarn. wethouders en de Engelse officieren, die te Goes gelegerd waren. Ook hier sprak de Koningin met de nagelaten betrekkingen van de geval lenen en met de gehele illegaliteit van Zuid-Beveland. Verrukt over de hartelijkheid waar mee de Zeeuwen Haar ontvangen hadden, toog H.M. verder naar het bevrijde Brabant en. Limburg. Vóór Zij de Kreekrakdam passeerde zei do Koningin tegen Haar begelei ders de volgende betekenisvolle woorden; „Daar was niets gedurende deze tournee, dat niet naar mijn zin was." Uit Haar latere daden is genoeg zaam gebleken hoe diep de herinne ring aan het getroffen Zeeland in Haar leefde, maar ook de Zeeuwen zullen nooit vergeten met welk een liefde en meeleven hun Koningin hen is tegemoet getreden gedurende die vier historische dagen in de kille Lentemaand van het jaar der bevrij ding 1945. DE EERSTE TOESPRAAK. Vrijdag 16 Maart was de laatste voor Zeeland gereserveerde dag. In de morgen werd 'n rit door Middelburg gemaakt. welke - de geestdrift en de ontroering bij de duizenden los sloeg. In het ge bouw van de rechtbank op het Hofplein had hier na de officiële bijeenkomst plaats met de burgemeester en militaire autori teiten en met de genodigden uit be volking en illega liteit. Een bijzon der cachet kreeg deze bijeenkomst doordat de Konin gin hier Haar eerste redevoering hield sinds Haar terugkomst in ons land. l^NKELE MAANDEN na de bevrijding van het Zuiden bezocht Hare Majesteit Koningin Wilhelmina voor het eerst officiéél Roosendaal. De 16e Maart 1945 arriveerde Koningin Wilhelmina vanuit Bergen op Zoom om half vijf 's'Wddags op de Markt te Roosendaal, waar Hare Majesteit werd verwelkomd door burgemeester mr. dr. Cl. Prinsen. 16 Maart 1945 bracht H.M. de Ko ningin een bezoek aan Roosendaal, waarbU H.M. bui tengewoon enthou siast werd ontvan- Bij bezoek aan Roo sendaal op 16 Mrt. 1945 inspecteerde H.M. de Koningin op de Markt de al- laar opgestelde •rewacht van de irensbewaking. TN DE trouwzaal van Roosendaals nieuwe gemeentehuis stelde de bur gemeester, ir. Jurgens, militaire com missaris van het district Roosendaal voor aan de Koningin, die vergezeld was van Haar particulier secretaris, kolonel Baud. Op het Marktplein stond een ere wacht van de grensbewaking (Frontier Guard) aangetreden. De Koningin in specteerde deze wacht en zinspeelde hierbij op de reorganisatie van het Nederlandse leger. De belangstelling van de zijde van het publiek was enorm. OP DOORREIS. Ge Roosendalers kennen overigens Hare Majesteit meer als doortrek kend Vorstin, die liefst onopgemerkt Haar reis via de grensplaats voortzet. Op 27 Juli nog waren hiervan enkele Roosendalers, meest spoorwegpersoneel, en leden van de marechaussée, getui ge. Slechts één minuut stopte de ko ninklijke trein (twee salonrijtuigen en twee bagagewagens), op het tweede perron Oost. Het oponthoud was strikt geheim ge houden en enkele toegeschoten nieuws gierigen zagen tegen gordijntjes, die neergelaten waren voor de felle zon.... Hare Majesteit was toen op doortocht voor haar laatste officiële bezoek als Vorstin, dat aan Zeeuwsch-VIaanderen en speciaal aan Sluis werd gebracht. rjaar de Koningin Roosendaal, als centrum van verkeer, nog al eens passeerde zonder dat de massa er maar enige notie van had. was men zeer in zijn nopjes, toen koningin Wil helmina kort voor de oorlog een dag lang in Westbrabant de manoeuvres rond Rucphen bijwoonde. NAAR BRUSSEL. Ongeveer tien jaar geleden bracht H.M. een officieel bezoek aan België Op het Roosendaalse station werd H.M. door Prins Karei van België nament i|jn broer verwelkomd. yelen herinneren zich ook nog, hoe Koning Leo pold op 21 November 1938 een officieel bezoek bracht aan Koningin Wilhelmina te Den Haag. De Koning van het nabuurland werd die dag op het Roosen daalse station begroet door het zangkoor „Con cordia" en de harmonie „De Gildezonen". Een zelfde begroeting had plaats toen Koningin Wil helmina enkele weken la ter voor een tegenbezoek naar Brussel reisde en ook op het Roosendaalse sta tion stil hield. Prins Karei van België was toen in naam van zijn broer Hare Majesteit tot Roosendaal tegemoet gereisd met de Belgische koninklijke trein Daarin stapte Hare Majes teit over om de weg neer Brussel te vervolgen.

de Stem | 1948 | | pagina 13