EN ikkige moeder Eerste wereldoorlog en revolutiedreiging Oorlog en bevrijding Tussen de beide wereldoorlogen DE STEM VAN ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 H1 JffiSSJSKW-yi; ££'ms„k°™° -i September 1937. stelsel, heeft zij, zon- ;en mening of overtuiging [ven, geregeerd zoals de toestand, die veelal aan ling onderhevig is ge- medebracht. Naar 't voor oningin Victoria van En- zij zich onthouden van ioed op de richting der litiek. Het is dit goed on- van de machtsgeledingen [sbestel, dat zelfs op prin. astanders van het ko- rote indruk heeft gemaakt bij het gehele Nederland iok elders de hoogste ach- ■rwerven. Haar zin voor echt werd al spoedig voor ld zichtbaar, toen zij haar Ierland" uitzond om Paul te brengen jaren later (in 1920) namens de geallieerden g verzocht van Ex-Keizer die in ons land asyl had f onze Koningin een wei- >ord. even fier als de daad Koningin Wilhelmina van „Oom Paul" was ïgrijke feiten in haar per die tevens voor land en ite betekenis zijn geweest, te periode te noteren. ober 1900 bevatte dc Bui- Nederlandse Staatscourant proclamatie van H. M. de volk! Het is mij 'n bc- ■n 't Nederlandse volk van endiga belangstelling in 't n Mij en Mijn nuts Ik zo overtuigd, persoonlijk ng te doen van Mijne met Zijne Hoogheid endrik van Mecklenburg- Moge deze gebeurtenis ds zegen bevorderlijk zijn welzijn van ons land en bezittingen en koloniën in West" naturalisatie van Hertog rd opgenomen in de it" van 27 Januari 1S01. iffen van deze noodzake- elen had de 17e Februari •avenhage de huwelijks plaats ten overstaan van ran Justitie Cort van der betreft het burgerlijk hu- de hofprediker Dr. van kerkelijk huwelijk in de inzegende. Enige weken blijde intocht in Amster- er de grote datum van 30 ils aan het volk de blijde van de geboorte ener 'oonopvolgster bekend ge worden. Groot is de ïdat er nieuw leven is le oude Oranjestam. Heel verde van de feestvreugde taak wachtte de Vorstin, j der ener kleine baby, Dc dagen tonen de stralende iet moeder-zijn in een blik ■eugde nadert het sombere jaar XXXXXXXK <xXX>OOO0 itel ging na het overlijden )p groothertog van Luxem- )eze heerlijkheid, gelegen d Noordbrabant, werd in 312 door de graaf van baanderen, heer van Rij- trix van Putten en Strijen Villem van Duivenvoorde, n Roelof van Vaalhem, die van Duivenvoorde was ge- :f in dit geslacht tot 1513, ndrik III van Nassau heer rfenis van René, Prins van Prins Willem I en later aan 'er Eem is, na door de Sta in van Utrecht aan Stad- ouder Willem II te zijn op- edragen (in 1674) later aan '49 weer in het bezit van 'eze heerlijkheid werd eerst r 1750 aan de Prins-erfstad- iuder teruggegeven door do taten van Utrecht, zal als met Baarn en Ter leze heerlijkheid kwam in et bezit van de graven van uren en zo kwam zij aan 't nis van Oranje Nassau. Deze bezit van onze Koningin froeger was deze heerlijk- lid een gedeelte van dc graafschap Strijen. Zij vam door Duivenvoorde- Tassau's. e stad en het land van jyck waren van ouds nauw erbonden als twee heerlijk'- iden (baronieën) onder éen Ier dezelfde omstandighe- s van Oranje-Nassau. Zuid-Brabant, ten Noor- m van Brussel. Heerlijk" sid van het geslacht Bent- iut. Zij werd onder do imbergen (overleden om an gesplitst; via Leuven- gekomen. JET JAAR 1914. Wat is er sinds 1 jags niet gebeurd. Frankrijk en Engeland, niet meer gescheiden door koloniale geschillen, vinden elkaar in de Entente, die automatisch ook haar verbinding met Rusland krijgt. In Engeland was het Edward VII, opvol- I ger van de oude Koningin Victoria in 1901, die deze nieuwe politiek met kracht inleidt. Zijn opvolger George V gaat in 1910 op dezelfde weg voort. Men hoopt hiermede de onstuimig heid van het Wilhelmische Duitsland te beteugelen. Japan verovert zich een positie van grote mogendheid I door Rusland te verslaan. Italië wil I ook in de rij komen en ontrukt in een korte oorlog Tripolis aan het I wankelende Turkse Rijk. De emanci- patie der Balkanstaten schrijdt ver; I der. Oostenrijk-Hongarije pikt Bosnië I en Hcrzegowina in. De Balkanstaten I krijgen echter onderling ruzie en in I twee oorlogen rommelt reeds het I voorspel van een grote volkerenkrijg. I Het pistoolschot van Serajewo zet de wereld in brand. Hoe zal Nederlands R positie zijn? Ons land had de grote geestesstro- I mingen, die elders veel beroering I verwekten, op eigen wijze opgevan- I gen. Slechts de spoorwegstaking van I 1903 was een waarlijk revolutionaire I uitbarsting, die Dr. Kuyper tot stren- I ge wetgeving noopte. Over het algemeen echter was het socialisme hier „reformistisch" ge- l tint en de echte revolutionairen wer- K den afgestoten. Ze bleven steevast in de oppositie en de kans, welke Mr. Troelstra in 1913 kreeg, om zijn par- tij deel te doen hebben in de Ka- binetsformatie, werd afgeslagen. Men Bwerd nu eenmaal geplaagd door de republikeinse doctrine en het zou nog vele jaren duren, aleer het socialisme in ons land het koningschap op zijn waarde schatte. Maar toen de volkerenkrijg los- borstte, sprak Troelstra het histori- sche woord: „De nationale gedachte overheerse de nationale geschillen".... Mobilisatie, voedselschaarste, torpede- P ring van onze schepen, blakkade, hebben het leven voor Nederland in de ruim vier jaren van de wereld- li oorlog zeer benard gemaakt. Een 1 grootscheepse hulp aan Belgische I vluchtelingen moest georganiseerd worden. Het rukken van beide par tijen aan onze neutraliteitspositie vergde veel beleid en tact. H.M. de Koningin heeft samen met haar re gering alle klippen weten te om zeilen, alle gevaren van een recht streeks betrokken worden in de we- reldkrijg afgewend. Hartelijk leefde H.M. mee met de gemobiliseerde troe penmacht. De lange maanden van gewapend afwachten hebben helaas wel iets afgeknaagd van de gave nationale gesteldheid. En toen in No vember 1918 de wapenstilstand was gesloten, meende Troelstra, dat en kele symptomen van ontevredenheid moesten worden aangezien als een algemene revolutionaire stemming, welke evenwijdig liep met het in eenstorten der monarchieën elders in Europa. Op 12 November sprak de socialistenleider in het parlement het woord, dat de Regering niet meer op de weermacht kon rekenen. Een storm van verontwaardiging stak op. De Zui delijke provincies leverden niet het minst de bijdragen voor de overtui ging, welke Troelstra al spoedig moest openbaren, dat hij zich name lijk in de machtsverhoudingen had vergist. Op Maandag 18 November 1918 kwam een massale, indrukwekkende nationale betoging op het Malieveld te 's Gravenhage bijeen. Tienduizen den militairen en burgers waren hier samengestroomd om aan Koningin Wilhelmina hulde te betuigen. Te midden van de enthousiaste menigte stond daar de Koningin, vergezeld door Prins Hendrik en hun Dochter, in haar rijtuig. De paarden werden zelfs afgespannen, en sterke handen voerden het rijtuig verder. Vóór het koninklijk paleis heeft de Koningin die dag de betogers toegesproken, hun dankend voor de onvergetelijke uren, die zij die. middag had doorleefd. Twee dagen later richtte de Konin gin zich met een proclamatie gericht tot het volk. Daarin zeide Zij o.a. „Het is mijn verlangen de voorgeno men hervormingen door te zetten en aan te vullen met de snelheid, die past bij de polslag van deze tijd. Re actie zij uitgesloten. Wij moeten voor uit Het is Mijn wil om steeds in nauwe aanraking te zijn met de volks geest en om te regeren in overleg met de vertegenwoordigers van het gehele volk. Ik heb verstaan dat gij mij daarin steunt en met liefde en vertrouwen te geraoet treedt. Met liefde en vertrouwen aanvaard ik die steun...." Zó begon de nieu we periode, die tussen de beide wereldoorlogen. Tijdens haar bezoek aan Breda speldt H. M. een bloem op dc mantel van H. K. H. Prinses Juliana. BARONES VAN HERSTAL HET JAAR 1940. Europa heeft in 1918 even een visioen van eeuwige vrede aanschouwd. Het militairisti- sche Duitsland was verslagen. Het Tsarenrijk stortte ineen en het bolsje wisme kon niet denken aan expansie voor buiten, zolang het rich niet ge consolideerd had in een jarenlange worsteling tegen Wit-Russen en an dere zich verzettende binnenlandse krachten. Locarno scheen de bekro ning te worden van een nieuwe Europese ordening, waarin een de mocratisch Duitsland een levend en scheppend element zou vormen. Het fascisme in Italië beschouwde men als een tijdelijk verschijnsel, geschikt om de anarchistische krachten te be dwingen en uit te roeien. Hier in Ne derland beleefden we eerst een hoogconjunctuur in sociale wetgeving. De democratie werd uitgebouwd met algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoordiging. Wij durven een vergaande afbraak van onze weer macht aan. Onze neutraliteit wordt angstvallig gekoesterd en als richt snoer van onze buitenlandse politiek gehandhaafd. Dan echter verschijnen de donderkoppen aan de horizon. De economische crisis, in 1929 ingezet, Hiernaast 6 September 1938 H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana begeven zich te voet naar de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter her denking van het 40-jarig re geringsjubileum. Hieronder: In Juni 1945 vertoefde H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Juliana te Ulven- hout. Tezamen gebruikten zij de thee op „Anneville". Rechts: H. M. de Koningin en Prinses Juliana op het hordes van het stadhuis te Breda, tijdens een bezoek aan de Baroniestad kort na de bevrijding. schept een massa-werkloosheid. De democratie in Duitsland is niet be stand tegen de schaamteloze beloften van Hitier en consorten. Spaanse bur geroorlog en Abessijnsc krijg zijn reeds het voorspel van het grote con flict dat in 1939 dan eindelijk uit breekt. Samen met Koning Leopold biedt Hare Majesteit nog „goede dien sten" aan, doch dit alles loopt op ■niets uit. En op die rampzalige Mei morgen van 1940 is Nederland ook op genomen in de stroom van jammer lijke gebeurtenissen. Het persoonlijk leven van H.M. kenmerkt zich in deze periode tussen twee wereldoorlogen door drie in het oog springende feiten. Twee droevige: het sterven van haar lieve moeder op 20 Maart 1934 het overlijden van haar gemaal Prins Hendrik pp 3 Juli 1934. Eén blijde: de verloving in Sept. 1936 en het huwelijk in Januari 1937 van Prinses Juliana met Prins Bern- hard. Als gevolg daarvan werd Ko ningin Wilhelmina in deze periode reeds tweemaal grootmoeder en heel het volk deelde telkens in de grote vreugde, dat er nieuw leven was uit gebot aan de oude Oranjestam. Toen echter viel de zwarte oorlogsschaduw over Nederland. H. M. de Koningin, Prinses Juliana en de vier kinderen op Soestdijk Augustus 1947. ■pjE schaamteloze Duitsers schijnen 'J bij het overschrijden onzer gren zen werkelijk een ogenblik gedacht te hebben, dat Koningin Wilhelmina zich zou bepalen tot een formeel protest en dan de horden maar rustig zou la ten binnentrekken. In de officiële ver klaring, overhandigd aan Minister v. Kleffens werd gezegd: „Duitsland ga randeert de staat van bezit in Europa en Overzee, zowel ais de dynastie, in dien elke tegenstand uitblijft." Hoe slecht kende men de Oranjes.' Hoe slecht kende men ook het Neder landse volk! Hare Majesteit was da delijk de ziel van ons verzet en de Duitsers, in hun woede over dit feit, belaagden t rechtstreeks haar leven. De Koningin durfde bij de ongunstige keer der gebeurtenissen het harde be sluit aan. om de weg der ballingschap te gaan, hoewel ze kon begrijpen, hoe dit door het volk niet aanstonds gun stig beoordeeld zou worden„Ons hart gaat uit naar onze landgenoten in het vaderland, die harde tijden zul len doormaken. Maar Nederland zal zijn gehele Europese grondgebied een maal met Gods jmlp herwinnen. Her innert u rampen uit vroeger eeuwen, waaruit Nederland is herrezen. Zo zal het ook ditmaal gaan"Aldus de proclamatie, welke werd verspreid, toen een Britse torpedojager met H. M. aan boord zee koos. In gezelschap van H.M. waren Jhr. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, Jhr. Mr G. C. W. van Tets van Goudriaan, direc teur van het Kabinet, benevens een paar adjudanten en mej. T. van Rijn van Alkemade, lectrice. Het was niet zo gemakkelijk geweest in Hoek van Holland te komen, aangezien de Duit sers op vele plaatsen in het Westland parachutisten hadden neergelaten. De Koningin wilde zo lang mogelijk in Nederland blijven en koos als reisdoel Breskens. Daartoe moest het schip eerst naar Vlissingen om vervolgens de Schelde over te steken met be hulp van een loods, want de rivier lag vol mijnen. Toen men een eind in zee was, werden de radioberichten zo on rustbarend, dat de Koningin moest besluiten koers te doen zetten naar Engeland. Omstreeks zes uur in de avond kwam het gezelschap in Lon den aan bij het Liver- poolstreetstation waar de Koning en de Koningin van Engeland, Prinses Juliana en Prins Bern- hard onze Koningin op wachtten. Koningin Wilhelmina werd uitgenodigd naar Buckinghampalace te ko men waaraan zij gaarne gevolg gaf. Ze bleef daar totdat er een geschikte woongelegenheid was ge vonden voor Haar en haar gevolg. H.M. is enige malen verhuisd. Eerst naar Roshamp- ton, een buitenwijk. Zij bleef daar 'n paar maanden en ging vaak naar Lon den terug voor allerlei besprekingen. In November 1940 verhuisde zij naar Stubbingshouse in Maidenhead, dat ten Westen van Londen aan de Tha mes ligt, temidden van een bos. Daar bleef ze zich wijden aan de staats zaken, die natuurlijk voor een belang rijk deel geheel anders van aard wa ren dan in het vaderland. Daar ook bestudeerde ze de rapporten uit het bezette land en ontving ze degenen, die aan de tyrannie hadden weten te ontsnappen. Daar bereidde ze ook de radiotoespraken voor, die dan in het BBC-gebouw werden voorgedragen, de beroemde radiotoespraken, die ons zo zeer hebben bemoedigd en ge steund, die ook aan de gebiedsdelen overzee een perspectief van nationale zelfstandigheid hebben geopend. De Koningin is in die jaren twee keer naar de Nieuwe Wereld geweest voor een bezoek aan President Roo sevelt en ook om haar Dochter en de' kleinkinderen op te zoeken, die in middels met één vermeerderd waren. Met haar vlogen de eerste keer mee Jhr van Tets van Goudriaan en op haar verzoek enige jongelui, die pas uit Nederland waren gekomen en gaarne in Canada contact wilden leg gen tussen beide volken. We behoeven hier de ontzaglijke wereldhistorische gebeurtenissen, welke zich voltrokken, niet te schet sen. Ze liggen ons nog vers in het geheugen. We herinneren ons ook nog zo goed de eerste grensoverschrijding van H.M. in Zeeuwsch-Vlaanderen, 't bezoek aan Zeeland en Noordbrabant, de vestiging op Anneville te Breda. Daar was het, dat ze op die onverge telijke avond van de 4e Mei 1945 de historische tijding van de capitulatie vernam. Toen de triomfante intocht in Den Haag, de opening van de nieuwe Staten-Generaal. Spoedig ech ter bleek, hoe deze jaren van bal lingschap haar physiek uithoudings vermogen hadden aangetast. En toen nam H.M. het moeilijke maar wijze besluit om troonsafstand te doen ten gunste van haar Dochter. Nog viert ze haar gouden jubileum als Vorstin. Dan treedt ze terug op de achtergrond, doch ze blijft het middelpunt van de genegenheid des volks, een grote uit het roemrijke Oranjehuis! gg H. M. de Koningin als kind van zes jaar met haar pony. Prinses Juliana, in de kin- jgg gg derwagen, met H. M. de Ko- §g se ningin. g§ H. M. Koningin Wilhelmina I gg als kind van 13 jaar teza- men met Koningin Victoria van Engeland. Deze heerlijkheid, in Luik aan de Maas gelegen, werd verkocht aan Maria van -Heinsberg, gehuwd met Jo- han V. Op deze wyze kwam Herstal aan de Nas- saus en later aan Oranje-Nassau. BARONFC vim Door huwelijk kwam deze heerlijkheid aan het huis IJSELSTEIN Egmond Buren en vervol- gens aan het Huis Nassau vrouwe VAN het loo In 1685 en 1686 werd de „adelijke Havesaat" het Loo aangekocht door Prins Willem II en later door de Staten van Gelderland tot hoge heerlijkheid verhe ven. In 1702 is de heerlijkheid vervallen verklaard, doch zij werd in 1748 weer hersteld. koningin DER nederlanden Het is overbodig op de dag, dat H.M. Koningin Wilhel mina het feit herdenkt, dat zij 50 jaar regeert, er aan en Oranje-Nassau. GRAVIN VAN I I?it graafschap kwam ge- rjT7riTrri,„„ I deeltelijk aan Nassau-Dil- KATZENELNBOGEnI lenburg en is met de titel, overgegaan nn rcp het huis Oranje Nassau d a nA„n„ De eigenlijke benaming van deze heerlijkheid is die van Niervaart. Waarschijnlijk deze titel voor de Koningi^v^rloren0^^1-?1^610 ls Vrouwe van Niervaart nog gevoerd worTt Dit graafschap kwam door gravin De heerlijkheid, oorspron kelijk aan de Borsuele's toe behorende, kwam later aan de Egmond's, graven van Buren. Door Anna van Egmond kwam de heerlijk heid aan de Oranje's. barones VAN st. maartensdijk te herinneren, dat zij in hei jaar 1898 deze titel ont ving. Deze heerlijkheid, ook wel De Klundert geheten, werd afgescheiden van die van Strijen. Zij kwam door de gravin van spiegelberg barones van niervaart huizen Horn en Polanen aan de Nassau's. hertogin van mecklenburg barones van klundert Het huwelijk met Prins Hendrik bracht H.M. deze titel. De volledige titel van i_Z.H. was: hertog van Mecklenburg, vorst van Wenden, Schwerin en Ratze- burg, graaf van Schwerin en de landen Rostock en Stargard. barones van noseray prinses van oranje gravin VAN leerdam barones van meerhout Deze heerlijkheid, in de pro vincie Antwerpen gelegen, werd in 1499 door Engel- bert II van Nassau-Breda vrouwe van de lek aan de Nassau's. vTBÜreu'a^N0^,,6!^111 verlpegeji, sameaJ ™et Vorst. Diest, Sichem, Seelhem aan 't te ofSf en het burggraafschap van Antwerpen genoemd, in s Oranje-Nassau. ruil voor Millen Ganselt en Vught (Waldfeucht). Door de Teylingen's (een w Vjn du Brederode's) kwam deze heerlijkheid aan de Polanen's en vervolgens Deze baronie in Frankrijk, behoorde tot de erfenis van René van Nassau, Prins van Oranje De regering van dit prins dom ging van Philibert van Chalon over op de zoon van zijn zuster, René van Nas sau Deze vermaakte het aan zijn neef Willem van Nassau, als Prins van Oranje, Willem IX. De titel is aan het huis van Oranje Nassau gebleven. De troon opvolger draagt de titel van Prins (es) van Oranje. Deze heerlijkheid (Delf - land) kwam door het huwe lijk van Johanna van Po- lanen met Engelbert I van Dit graafschap (in Hann over) kwam via het huis Spiegelberg aan de huizen Lippe en Gleichen. In 1631 werd het door de hertog van Brunswijk aan So phie Hedwig, prinses van Brunswijk gegeven. De prinses van Brunswijk stierf in 1642. Zij was de ge malin van Ernst Casimir van Nassau (gestorven in 1632). voorvader van de koningin. Deze heerlijkheid behoorde tot de goederen van Jo hanna v. Polanen, gemalin Lvan Engelbert I v. Nassau. Deze heerlijkheid (met Meerhout in de provincie Antwerpen verbonden) kwam in 1499 aan Engel bert H van Nassau-Breda, in ruil tegen bezittingen, gelegen midden in het Gulikse land. barones van vorst barones van steenbergen barones van waasten of warneton In 1648 kreeg Prinses Ama- lia van Solms deze heer lijkheid welke in 1732 aan de koning van Pruisen kwam. Engelbert II was kastelein van Turnhout ge weest. barones van van turnhout Uit het huis Luxemburg kwam deze heerlijkheid, ge legen in West Vlaanderen, v-aan Nassau. Wellicht is zij door Frangoise van Savoye, eerste gemalin van Hen drik III van Nassau-Breda, aan de Nassau's gekomen. De moeder van Francoise was Maria van Luxemburg gravin van St. Pol. De heerlijkheid werd in 1732 toe gewezen aan Willem Karei Hendrik Friso. Jan Frans Desideratus van Nassau-Siegen (1627-1699), zoon van Jan III de Jonge, die weer een kleinzoon van Jan de Oude was, is heer van Warneton geweest. barones van polanen markgravin van veere barones van montfoort Deze heerlijkheid werd met die van Borculo in 1717 door Willem V gekocht van 7de Prins en Prinses Czar- tonser von Flemming. Lichtenvoorde herdacht in '47 haar honderdjarig bestaan als stad. vrouwe van lichtenvoorde Het ambt Montfoort in Ne derlands Limburg werd in 1647 door de koning van Spanje, Philips IV, als her tog van Gelre, als heerlijkheid afgestaan aan Prins Frederik Hendrik, ten behoeve van zijn zoon Willem, in 1732 werd het uit de nalatenschap van Prins Wil- i?2i aan de koning van Pruisen toegewezen en in I7b9 aan Willem V verkocht. De Koningin draagt de titel niet meer. Nassau, met alle andere bezittingen en titels, aan het huis Nassau. barones van prinsenland barones van liesvelt Deze baronie, gelegen in de Alblasserwaard, is aan Phi lips, graaf van Hohenlohe gekomen, in 1610 aan Ernst Casimir van Nassau-Dietz en in 1636 aan Wil lem Frederik, zijn zoon. Op deze wijze is de baronie in het Huis van Oranje-Nassau gekomen. Belgische barones van naaldwijk HERTOGIN VAN limburg Na de Belgische opstand kwam het Nederlandse ge deelte van de provincies Willem I. De benSdng5 ^rtogdomTim- viïfrio ï®rvieI I? l905; zü werd veranderd in „pro- [g e koningin draagl echter nog de titel van Hertogin van Limburg Deze heerlijkheid, die in 't bezit was gekomen van de huizen Ligne en Aremberg, werd in 1612 aangekocht door Frederik Hendrik. In 1732 kwam zij aan de ko ning van Pruisen. De heerlijkheid werd in 1754 door Prinses Anna, ten behoeve van haar zoon Willem V gekocht. barones van scherpenisse prinses van nassau Van dit stamhuis, in de loop der tijden in verschil lende takken gesplitst, die r-nalle in de mannelijke lijn zijn uitgestorven, heelt de Koningin de titel van Prin ses van Oranje Nassau. Door koning Willem I werdén Dietz, Dillenburg, Hadamer en Siegen geruild tegen Luxemburg. Frederik Hendrik erfde in Noord-Brabant in 1618 van zijn halfbroeder Philips Willem de in 1605 bedijk te polder Princeland. Zeer waarschijnlijk kwam deze bezitting van Egmond-Buren. Deze heerlijkheid kwam door Anna van Egmond- Buren aan de Nassau's. We- derom een heerlijkheid die door Anna van Egmond-Buren aan de Nassau's is gekomen Met Diest, Meerhout en Vorst kwam deze heerlijkheid in 1499 aan Engelbert II van Nassau-Dillenburg-Breda. Hiervoor geldt hetzelfde als reeds voor Baarn en Ter Eem is opgemerkt. Deze heerlijkheid had reeds dezelfde heer als de heer lijkheid Vlissingen, toen door keizer Karei V, in 1555. het markiezaat Veere werd ingesteld. Dit mar kiezaat omvatte Veere, Zandenburg, Vrouwepolder en ook Vlissingen, West Kapelle, Domburg, Papkensburg, Duinbeek en nog andere heerlijkheden op Walcheren. Veelal werd dit markiezaat genoemd: het markiezaat van Vlissingen en Veere. Na het aftreden van de markies Maximiliaan III (van Kruiningen) werd in 1565 het markiezaat te koop aangeslagen.: Nadat twee jaar later in 1567, koning Philips II het markiezaat aan zich had getrokken, verkocht hij het weer in 1581. Veere werd toen aan Prins Willem I toegewe zen. De koningin draagt nog de titel van markiezin van Veere en Vlissingen. Deze stad werd in 1583 door Prins Willem I ge bouwd en versterkt. De -Staten van Brabant schonken hem deze heerlijkheid in 1584. Zij werd in 1732 uit de nalatenschap van Prins Willem III aan Wil lem Karei Hendrik Friso toegewezen, ter vergoeding van de schade, geleden door de verbeurdverklaring van de bezittingen van de Prins in Spaans Brabant. barones van zevenbergen Vroeger behoorde deze heerlijkheid onder Strijen. Later, onder het huis Strijen-Zevenbergen, werd zij een afzonderlijke heerlijkheid. Zij ging over aan de huizen Glymes, Aremberg en Ligne. Koning Phi lips IV stond in 1647 deze heerlijkheid af aan Prinses Amalia van Solms, die gehuwd was met Prins Frede rik Hendrik. barones van sichem gravin van vianden ambachtsvrouwe van soest Dit graafschap in Luxem burg kwam door het huwe lijk van Adelheid van Vianden (overleden 1376) met Otto II van Nassau-Dillenburg aan het huis Nas sau. Na de dood van koning Willem III is de titel overgegaan op de groothertog van Luxemburg. Een verloren titel dus. barones van h. en lage zwaluwe barones van st. vith ambachtsvrouwe van soestdijk In 1674 door Willem III aangekocht; na diens dood is Soestdijk aan Johan Wil lem Friso gekomen St. Vith is gelegen in Luik, België. Men zie hiervoor onder Bütgenbach, Dasburg en Vianden. markgravin van vlissingen Men zie onder Veere. De heren van Duivenvoor de waren de ambachtshc - ren van de Zwaluwe. De -heerlijkheid werd in 1376 gespütst in Hooge en Lage Zwaluwe. De Hooge Zwalu we werd overgedragen aan Margarethe van Lippe, een dochter van Heer Otto en Ermgard, gravin van de Marck. Zo -kwam deze heerlijkheid aan het huis Nas sau. De Lage Zwaluwe bleef aan de Daelhem's totdat zij in 1513 verbeurd verklaard werd ten behoeve van Hen drik III van Nassau-Breda. Daardoor werd de Hooge en Lage Zwaluwe weer verenigd. In 1655 werd Zwa luwe tot Hoge Heerlijkheid verheven ten behoeve van Frederik Hendrik. Zij kwam daarna in 1732 aan da Koning van Pruisen en in 1574 aan Prins Willem V.

de Stem | 1948 | | pagina 11