De drie zonderlingste mensen ter wereld De versiering van Bergen op Z.oom Het nut van de vacantie Dames Benning's Modehuis Stijgende belangstelling voor het ringrijden Postzegelverzamelaars 2 MASTEN CIRCUS CORINO Met de feestdagen 'n nieuwe hoed. DE STEM VAN VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948 ereld DA lank ANDEN De zwijgzame houthakker De handelsman, die leeuwen schilderde De kok, die nooit zijn huis verliet Afscheid Pastoor M. A. Uitdewilligen te Breda Fortuinstraat greep terug naar het verleden Aantrekkelijke uitbeelding van oude huisnamen Opvoedkundige Notities Een mooi stuk Zeeuwse folklore te Middelburg Schultenooit meer E VOETBAL ZWEMMEN Sport in 't Kort Publieke Tribune MARKTEN Officiële mededelingen Hengstdijk •TOl Fa. Heirman en Co. Nagekomen deelnemers voor etalagewedstrijd Goes TE KOOP AANGEBODEN KUNSTGEBITTEN De Brabantse Particuliere Tandverzorging BEZOEKT HET NEDERLANDS Slaagde hij er ik In, een vlieg- zljn tanden te mden (toen het >nd stond wel n), thans heeft de kaai van i de 450 ton me- erzetboot ,.La met zijn kie- getrokken. Bin- il hij zich gaan een driemaste.r de Queen Mary Wat de tand- zijn handen ibeleefd een Eskimo dezelfde voor- izit en hij ver- én van, dan it verlies niet teld. Als uit- ervan wordt het io als een on- d aangerekend, lij b.v. een uit- geweer terug wijl hij er zelf n zijn bezit aretten is het anders gesteld. pooooooooo iderwagen. -uit de richting en duwde een uit. Dit is op n dat had ook zeker heel ge- e „Juf" hij het ir, niet op haar eerd. niet door. On- met haar voer- dienst meegeno- de baby niet op atrasje zat doch Augustus. krulbol bij G. n hoepelbolling jegin 5 uur. 19 Augustus. is. begin 3 uur. tondag 29 Aug. ij Alb. v. Gemst uur. (UIVELTJE. t Cathechetisch te Maastricht werking vervaar ïrprenteiiboeken. ;!d door de be- lezuite Daniel A jlaten geven ze erleven weer - waarbij tel- teger.hangers t men. hoe het lelijk klein dui- oe 't in die om- volgens de inspi engeltje. We heb se platen 'n kind en ook hun goe en. De tekenin- :t, oin gekleurd !s eronder zijn rongenheid vrij. Irukkerij „Hel- DSNUIT. mp St. Michieis de Ranitz een ledige vrije tijd iet tékenen van voor zijn kinde- teslotene, Ds. J. laakte er versjes r. Drost zete ez de werd nog in ken Mr. H. Dik- 11e. Hij beloofde loen het geheel ,t is nu dan ein- mziek moest ech en. Het is een geworden, in net een omslag, t, dat de gijze- agelijks moesten de Erven J. J. irort 183 4- 0.07, lijmegen 953 0.07; Eefde 442 0.03. Borgha- eld 1180 0.22 0.26 Vreeswijk Adv. 332-00 SM. - 7.00 nws 8.00 nws; 8.18 w.st.; 9.35 koor- 10.20 Duizend viool en piano edr.; 12.00 Victor >r.; 12.33 ens. In- 13.15 kalender; se Pol.; 14.00 Als 14.15 gr.; 15.00 5 Brahms; 16.00 ;d; 16.15 Amerika 17.00 kinderkoor; de twintig; 18.00 19.00 artistieke >RO; 20.00 nws; 20.15 gev. progr ir Voskuil; 21.30 len Meneer Ban- Joh. Jong;; 22.40 js; 23.15 Wereldr. aag geh. platen. 3, 321 M. 14.10 jazzdevils; 14.45. 15 zang en blok- 1; 17.00 gr.; 17.05 .7.30 gitaar, man- i econom. overz.; soldaten; 19-00 19.50 vrije pol. iland ens.; 21.00 '"--m'iz.; 22.00 23.00 nws; 23.05 ONDERLINGE mensen schilderde De Nieuwe Gids" in een drietal .sen. Aan de psychologen ol psy- cniaters de taak om voor hun bizarre gedragingen een verklaring tc geven. Hier zijn de drie portretten: Jozeph Bloome Jozeph Bloome is vóór enige jaren gestorven in de ouderdom van 71 jaar. Hij was een houthakker in Ohio (U.SA.)velde zijn eerste boom op negenjarige leeftijd en zijn laatste één maand vóór zijn dood. Nooit heeft hij iets anders gedaan; nog zelfs geen ei gekookt! Moest men zijn maaltijden niet klaar gemaakt heb ben, hem geen kleren aangeschaft, en hoe wonder moesten geen ge dienstige werkgezellen zijn pijp ge stopt en aangestoken hebben, hij zou van honger omgekomen zijn, naakt rondgelopen hebben en nooit de smaak van de tabak hebben gekend! Hij kon lezen noch schrijven, is on gehuwd gebleven, heeft nooit het geld van zijn loon aangeraakt, dat trou wens in ontvangst genomen en ge bruikt of belegd werd door een trouwe hospita. Spreken deed hij niet, alhoewel nij niet stom was, maar zijn kennissen verzekerden, dat er maanden en soms jaren konden verlopen, voor een woord aan zijn lippen ontviel. Hij kon alleen bomen yellen en deed zulks met een vaardigheid en snelheid, die allen welke hem aan de arbeid zagen verbaasd deed staan. Eens nochtans kwam er verande ring in zijn leven. Het was in 't jaar 1897. Terwyl hy aan 't werk was, zag hij een grote slang een hondje aanvallen. Bloome liet zijn arbeid in de steek, achtervolg de de slang en hakte ze met een bijl de kop af, maar het hondje was dood. De houthakker sprak geen woord, maar zes of zeven weken achtereen, staakte hij zijn werk rond het middag uur, en trok met zyn bijl het bos in. Na deze tijd was 't woud waar hij bomen velde, volkomen van slangen gezuiverd. Houtvesters vonden soms in één dag, tot twaalf slangen met afgehakte kop liggen. Maar Bloome sprak er nooit een woord over, hoe men hem ook onder vroeg of gelukwenste. Op 71-jarige ouderdom vatte hij kou en meest met geweld in bed ge houden worden. Hij liet zich verzor gen, zonder echter een woord te spre ken en liet tijdens de stille lijdens uren zijn hand rusten op zijn trouwe bijl. Hij liet negenduizend dollars na, zonder de minste wilsbeschikking te hebben, geuit. Zijn kennissen waren er verlegen mede, maar besloten toen deze aanzienlijke som volkomen te gebruiken voor de aankoop van een praalgraf. Francis B. Colters Tn het begin dezer eeuw stierf te 1 Baltimore een oud vrijgezel Fran cis B. Colters, die er een vreemde manie op na hield. Hij was een vermo genei man, deelgenoot in een voorna me handelsfirma, waar hij aan 't hoofd stond der boekhouding. Op klokslag acht verscheen hij op zijn kantoor, verliet het om elf uur om te lunchen, kwam terug, stipt om één uur, en legde de riem af om 5 uur, even stipt. Regelrecht ging hij toen naar huis, dronk thee, las de dagbladen door, en zette zich aan 't werk van zes tot elf. Aan 't werk? Wel ja, Francis B. Colters tekende.... leeuwen!! Nimmer bezocht hij een herberg of een schouwburg, ontving hij vrienden of aanvaardde hij een uitnodiging. Vriendelijk in de omgang met zijn collega's en ondergeschikten, was hij echter niet aan 't praten te krijgen voor iets dat het werk niet aanging. Bij hem tehuis hadden zyn diensbo den bevel gekregen hem nimmer te storen van zohaast de avondklok zes had geslagen, tot op het uur dat hij naar bed ging. Toen hij stierf liet bij een uitgebrei de bibliotheek achter, niets anders in houdend dan werken handelende over leeuwen. Men vond drie ruime ka mers letterlijk opgepropt met teke ningen en waterverfschilderyen van zijn eigen hand, allemaal leeuwen voorstellend. Meer dan veertig jaar had hij er onverpoosd, alle dagen vijf uren aan gewerkt. Nimmer had Frincis B. Colters een levende leeuw gezien. Alexander Kiss ■A/Jaar nog een groter zonderling is oorwaar Alexander Kiss geweest, rond het jaar 1880 te Londen gestor ven. Van de jeugdjaren van Alexander Kiss is weinig bekend hij zou achter eenvolgens onderwijzer geweest zijn in een ambachtsschool, medewerker aan een paar schamele weekblaadjes, verkoper in een groot warenhuis, handelsreiziger in koloniale waren en zo meer. Op vijf en twintigjarige ouderdom verloor hij zijn jeugdige echtgenote en ging heel eenzaam le ven. Hij was er dertig, toen het for tuin hem plots tegenlachte: twee oude tantes, die hij nauwelijks gekend had, lieten hem al hun bezit na. onge veer tachtig duizend pond in geld, waarden en eigendommen, alsook 3 kostbare schilderijen, onder welk een Murillo, die tegen zeer hoge prijzen werden aangekocht door een museum Alexander Kiss betrok één der na gelaten huizen en nam een knecht en twee meiden in zijn dienst: Vijf en twintig jaar lang verliet hij deze woning niet meer. (Hij was in derdaad zes en vijftig toen hij stierf) De morgen bracht hij door met le zen, na de middag speelde hij een partijtje kaart met zijn knecht, en daarna zette hij zich „aan 't werk' Dat werk bestond hierin, dat hij een uitgelezen maaltijd toebereidde waar bij niemand hem een handje mocht helpen. Hij maakte soep, vis, vlees, groen ten, pastei en nagerecht klaar, alles van de beste soort, en steeds voor zes of zeven gasten. De spijzen werden dikwijls afgewis seld met wildbraad en gevogelte Was het feestmaal klaar, dan riep A- lexander de keukenmeid, en liet zich thee met broodjes voorzetten. Wat de fijne spijzen aangaat, de dienstboden mochten er mee doen wat ze wilden: zelf gebruiken, vrien den uitnodigen, om met hen mee aan tafel te zitten, of ze weggeven. Maar Kiss gebruikte er zelf nooit een kruimel van!! Nimmer heeft iemand de reden kun nen gissen dezer vreemde manie. Zijn trouwe dienstboden erfden zijn fortuin dat nog vrij aanzienlijk was; de enige voorwaarde die in,zijn tes tament stond, was dat hij zou begra ven worden met.... zijn kookboek! De benoeming van kapelaan Uitde- williger tot pastoor te Lamswaarde is voor de parochie van St. Laurentius (oud-Ginneken) en met name voor de verenigingen, waarvan de nieuwe pas toor directeur of adviseur was, het sein geweest voor een bijeenkomst van de besturen, waarin spontaan werd beslo ten tot het organiseren van een af scheidsavond, waarbij de pastoor ge huldigd zou worden voor zijn veelzij dige arbeid in het belang dei*, vereni gingen verricht. Pastoor Uitdewilligen heeft in een geestige toespraak dank gebracht voor de hulde, hem bewezen en het mooie practische geschenk, dat deze hulde vergezelde. Vervolgens kregen de aanwezigen ge legenheid persoonlijk afscheid te nemen. pANGZAMERHAND begint Ber gen op Zooin zich in feesttooi te steken. Het is plezierig waar te nemen, dat de Bergenaren niet kun nen nalaten terug te grypen naar de traditie van liun oude stad. Het is ook verstandig. Immers men ver waarloost niet zonder schade dat gene wat enige geslachten deden. Zelfs niet al geldt het maar een eenvoudige straatversiering. Wat een schatten aan humor, verbeel ding, optimisme en voldoening zijn er de eeuwen door niet besteed aan de namen van huizen. Hiernaar greep het bestuur van de buurt vereniging „Fortuinstraat" terug. De gemeente-archivaris verschafte de namen en de heer P. v. Rooijen te Voorburg verzorgde de uitvoe ring van de beelden. De fraaie ij ze ren armen werden in Bergen op Zoom vervaardigd door de heer v. Egeraat met zijn twee zoons. Verschillende namen van de hui zen zullen geen moeilijkheden ople veren; we denken aan „het Roode Schild" de „Lantaarn" „De Groote Struijs" „het Paradijs" enz. Die spre ken voor zichzelf. Wat betekent ech ter „de Oranje Sluijer". Het voor naamste wapenbeeld der Oranjes is een jachthoorn. Boven het wapen schild hoort een helm terwijl de helm dient gedekt te zijn met een helm doek of sluier. Naar dit beeld heet nu het pand van de heer P. Kooien. Moeilijker was de verklaring van het woord „Bellaert". Zelfs taalge leerden van naam wisten er geen weg mee. Langzamerhand is het dui delijk geworden, dat men zo de man noemde, die nog met een hamer de (Van onze onderwijsmedewerker) Uet is toch wel 'n hele tijd, zo'n zo- mervacantie. Zeker wanneer het groto verlof van de zon er blijkbaar mee samenvalt. Het grootste deel van de tevoren beraamde spelen hebben de Jongelui al ten uitvoer gebracht volgens de al gemene snoepjes-wet van de jeugd: „alles Ineens en niets bewaren." De ™«r met fantasie bedeelden zijn ai ¥agen Beslagen van „Moeder, rier (me zo'' en de vruchtbaar- in te^£fJputtei1 zich wellicht uit m kattekwaad °f lopen U voor de voe win. gelegen momenten. Green wonder dus, dat vooral veel moeders al naar het einde van het feest snakken. Waarschijnlijk worden er hier en daar al opmerkingen ge maakt in deze geest: „ae htüSSdlS worden maar opgeofferd voor de ihu gebreide vacantiereisjes van de onder wijzers." Nu loopt dat tegenwoordig met de reisjes nog al los, maar ja ziin de vacanties misschien toch te lang? In de trimesters is er nu en dan wel eens een gerechtvaardigde klacht ge uit over een teveel aan tussentijdse vrije dagen. Maar de heren inspec teurs zijn in het zuiden al de rich ting ingeslagen van dringende voor stellen tot beperkende uniformiteit. Intussen blijft de zomervacantie op een volle maand gehandhaafd, niet op de eerste plaats om de onderwij zers een pretje te bezorgen, maar om dat het belang van het kind dit eist. Zelfs de super-vemieuwde school blijft een onnatuurlijk ding in het ontwikkelingsproces van het kind Niet dat het kind op school wordt af gebeuld tot de dood er op volgt, maar alleen de gezondheid reeds eist abso luut een flinke periode zonder school lucht en zonder gebogen ruggen. Even min is uw kleine een stenen vat, dat wij dag in, dag uit vrolijk kunnen blij ven volgieten met allerlei wijsheden. In de maand Juli kon iedere leer kracht bij zijn of haar pupillen leer- moeheid constateren. Er werden meer fouten gemaakt, de aandachtsconcen tratie liet veel te wensen over, er werd sneller en meer vergeten. En vandaar dc volstrekt-nodige pauze, waarin de rakkers eens flink kunnen uitwaaien, om daarna weer met nieu we energie te kunnen beginnen. Zeker tegelijk met de boekenlucht zal er misschien een aantal onmisbare weet jes wegwaaien, maar die halen we weer rustig op als de schooldeuren opengaan. Tk hoop, dat het bewustzijn van de waarde van de vacantiedagen U kan verzoenen met de niet te looche nen extra-zorgen. Alle bezwaren zul len stellig niet zijn weggenomen. Als het buiten een modderboel is of de wind herfst-kuren heeft, kan de vraag naar voren komen, of dat binnen zit ten suffen dan zoveel gezonder is voor lichaam en geest dan een normale schooldag? Daarover in een volgend artikeltje. B. klokken bespeelde, de oudste beiaar dier dus. Een muts in suikerbroodvorm, zo als een nar draagt, met velerlei kleu ren is een „Bonte Caproen". De ridder Roland sneuvelde in de passen van Roncevalles, in de Pyre- neëen, toen de Basken in 778 de ach terhoede van Karei de Grote over vielen, waarbij hij zijn hoorn blies. Vele gedichten zijn hieraan gewijd, die lang bij het volk bekend bleven. Zo noemde waarschijnlijk een man die van deze liederen hield, zijn huis „de Grote Roeland". „De Burse" r)E grote oude Man was in de zes tiende en zeventiende eeuw Wil lem van Oranje, Willem de Zwijger, de Vader des Vaderlands. Geen won der dat een vaderlandslievende man zijn beeltenis uithing als huisteken. Met „de oude Crone" is een grote gouden Franse munt bedoeld. En om in de Franse stijl te blijven, doopte de buurman zijn huis „het Scholt van Frankrijk". Gouden lelies op blauw veld. „De oude Munt" die herinnerde aan de gouden tijd, ook voor B. op Zoom, zijn de gouden munten van Philips van Bourgondië uit de tijd van Jan met de Lippen. Later kwam er de klad in. Geen wonder, dat de mensen van vroeger met heimwee dachten aan die waardevolle munten zoals wij aan onze rijksdaalders en gouden tientjes. Het was een levenservaren man die zijn huis doopte „het Rad van Avon turen". De fortuin gaat immers op en neer. Dan weer gaat het goed, dan slecht, maar het voornaamste is on der al die bedryven zijn energie en goed humeur te bewaren. Een zeer merkwaardig huis is „de Burse" oftewel de Beurs op de hoek van Markt. Dit pand is in 1517 ge heel ingericht als logement voor de kooplieden op de Bergse jaarmarkt, die geen onderdak meer bij parti culieren konden krijgen en voor gro te gezelschappen. Tegelijk was het handelsbeurs. In dit gebouw logeer de o.a. het gevolg van Alva, toen de ze de begrafenis van Jan IV van Glymes bijwoonde Het voorbeeld van de Fortuinstraat zo genoemd naar de bierbrouwerij de Fortuin, die gevestigd was in het pand van de huidige Gouden Leeuw zal ook door anderen worden gevolgd. Juis,t de vele manieren waarop een aantrekkelijke uitbeelding mogelijk is, schept de kans voor een bonte kleurrijke en interessante versie ring die bij een oude stad als Ber gen op Zoom past. het tv J ^n 1 te Eindhoven heelt men een ontvangtoestel van het a gIec°nstrnfdat Viermaal de afmetingen bezit van kortom h °nderdeeI: '"'dsPfeker, condensatoren, lampen, kortom de hele constructie .s op viermaal de normale grootte gebouwd. Op een expositie te Brussel heelt liet toestel bewezen voldoende f"-" te leveren voor een menigte van 10.000 personen. TxE oude, vorig jaar herstelde tra- ditie van de Walcherse ringrijde- rij te Middelburg Is gisteren voort- Jammer genoeg kon het historische en sfeervolle Abdijplein nog niet ge bruikt worden voor dit karakteris tieke stukje Zeeuwse folklore en moest men weer de banen uitleggen op het Molenwater. De animo voor het vreedzame steekspel was onder de boeren intussen groter dan ooit. Er hadden zich niet minder dan 134 liefhebbers laten inschrijven, terwyl er het vorige jaar slechts 93 deel nemers waren en het hoogste getal vóór de oorlog 110 was. Reeds vroeg in de morgen, om 8 uur, gonsde het op het Molenwater van bedrijvigheid. Uit alle Walcher se dorpen kwamen de rlngstekers, oranje-sjerp om, op hun zware, met kleurig raffia versierde paarden het terrein oprijden. Zij werden verdeeld over drie ba. nen om daar hun twintig ritten te rijden. Het was een lust te zien hoe trefzeker sommige boeren de betrek kelijk kleine ring, die in een metalen klem aan een touw hangt, op hun lans wisten te pikken. Iedere keer als er een geluk had, hief hij een luid vreugdegeroep aan dat overgenomen werd door zijn dorpsgenoten langs het lijntje. Ook onder de ringstekers zijn er evenwel meer martelaren dan apostelen en de meesten prikten er lelijk naast. Bij de baan tegenover de Schouwburg stonden op twee tafels de 65 prijzen tentoongesteld, die de ringrijderij- commissie beschikbaar stelde voor de beste rijders. De hoofdprijzen wa ren vier zilveren wisselbekers waar onder een nieuwe van H.M. de Ko ningin. Om deze wisselbekers moest gekampt worden door de 25 deelne mers, die in de vóórwedstrijden het hoogst aantal ringen gestoken had den. EN BLIJE en overgelukkige Gerrit Schulte was het, die wij gisteren in Breda spraken, waar hij met zijn vrouw en soig- neur even vertoefde in Hotel „De Klok". Blij en gelukkig om twee redenen: dat hij eindelijk erin geslaagd was de zolang ver langde wereldtitel in bezit te hebben en dat hij het achtervol- gingswonder Coppi had kunnen kloppen. Coppi immers is de man, om wiens hoofd allang het aure ool van onklopbaarheid getekend was. Hij zou toch op z'n sloffen wei eens de wereldtitel komen in palmen, zo was de roep. Maar Schulte, die op de Cauberg dat tikje reserve tekort kwam om daar onder de eersten te horen, bleek in Amsterdam over mach tige physiologische en psycholo gische reserves te beschikken. Hij moest al die reserves aanspre ken, hij reed zich bij wijze van spreken finaal leeg. Nog nooit heeft Schulte zo moeten vechten als in Amsterdam. Maar daarom juist zijn grote blijdschap. En daar om misschien ook zijn uitlating tegenover ons: „Nooit meer, ach tervolging". We kennen dat, zo'n uitdruk king vlak na een enerverende wed strijd. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan. Derhal ve Schulte's uitlating hebben we dan ook met een korreltje zout genomen. Wat Schulte in Breda kwam doen? Niets bijzonders, alleen even pauzeren, want hij kwam net van Rotterdam waar hij zijn visum voor Spanje had gehaald. Vanmorgen om 5 uur is hij al op reis gegaan naar het land der stierengevechten. Daarna komt Zwitserland aan de beurt. De Matadoren tvEZE vóórwedstrijden waren onge- veer half drie afgelopen en daar na begon de strijd tussen de mata doren om genoemde bekers. De uitslag daarvan luidde als volgt: Wisselbeker van de Koningin: J. Riemers, Meliskerke; Beker van het gemeentebestuur Middelburg L. Huis- soon, Serooskerke; Beker van Mr Adriaanse A. Maljaars, Veere; Beker van wijlen juwelier Frank A. Peter Aagtekerke. In de morgenuren was de publieke belangstelling minder dan wij ge. dacht hadden, hoewel het weer mee werkte. Des middags stroomden de belangstellenden echter aan en voer den bussen ook vele vreemdelingen aan, die van het bonte, bewegelijke schouwspel zeer genoten. Zo behoort ook de 29e ringrijderij te Middelburg weer tot het verleden. Provinciale ambtenaren gaan spelen Interprovinciaal voetbaltournooi 1948 Het tweede interprovinciaal voet baltournooi zal op 30 Augustus te Utrecht plaats vinden. Was het Lim burg, dat het vorige jaar verstek liet gaan, thans zullen elftallen van de provinciale griffies uit alle provin cies deelnemen. De elf teams zijn verdeeld in 2 afdelingen, n.l. afd. A en afd. B, welke na loting zijn sa mengesteld. Zeeland is ingedeeld in afd. A, met de elftallen uit de pro vincies Zuidholland, Groningen, Gel derland en Utrecht. De andere elftal len in afd. B. Gestreden zal worden om de in 1947 door Gedeputeerde Sta ten van Zuidholland beschikbaar ge stelde wisselbeker, welke thans in 't bezit is van Drenthe, alsmede om 4 medailles, beschikbaar gesteld door de Commissarissen der Koningin In de provincies Groningen, Noordhoi- land. Zeeland en Noordbrabant. Er wordt in elke afdeling een hal ve competitie gespeeld. De winnaars van afd. A en B strijden om de le en 2e plaats. De nummers twee om de 3e en 4e plaats. De wedstrijden worden gehouden op een viertal terreinen van de Utrechtse verenigingen Hercules en Kampong, gelegen op Maarschalker weerd, achter het Stadion en begin nen om 10 uur. Aan het gemeenschappelijk diner, dat na afloop der wedstrijden in 't N.V. huis wordt gehouden, zullen 450 tot 500 spelers en supporters deelne men, waarna een gezellig samenzijn opgevoerd zal worden de revue „Als de voetbal rolt door 't groene gras" door het cabaretgezelschap „De Optimisten" deze ambtenaren dag zal besluiten. Wandelaars bieden gedenk boek aan Op initiatief van de Nederlandse Wandelsportbond wordt begin Septem ber de ronde van Nederland gehouden, waarvan de bedoeling Is te komen tot de aanbieding van een huldelblijk aan H.M. Koningin Juliana- Dit huldeblijk, een gedenkboek, zal een rondreis door Nederland maken, middels de wande laars .aangesloten bij deze bond, door het van stad tot stad te voet over laten brengen. De organisatie is in handen gelegd van de Landelijke Technische Commissie. Het gedenkboek zal bestaan uit een in leder gebonden boekwerk, gevat in lederen etui. Iedere stad waarvan ver enigingen aan de ronde deelneemt, krijgt in het gedenkboek een pagina, waarop het wapen van de stad wordt gecaligrafeerd. Verder komen daarop de naam der vereniging, de oprlchttngs datum en de namen van voorzitter en secretaris. De namen der individuelen, die zioh hiervoor zullen opgeven, wor den eveneens in het gedenkboek ver meld. RECTIFICATIE. Onder de rubriek „Ronde van Sas" wielrennen werd Jl. Woensdag een be richt geplaatst dat thuis hoorde onder de rubriek zwemmen. Het betrof hier de deelname van de winnaar van vo rig jaar de heer Bogaard uit Gent, die ook thans weer van de party zal zyn bij de Ronde van Sas „zwemmen", over een afstand van 2000 meter. Zondag 29 Aug. zal te Sas v. Gent 'n intern, waterpolq-tournooi worden gehouden, waaraan zal worden deel genomen door: Nood Dwingt van St. Nicolaas (B.). FSV, Eindhoven, Sel- zaete Z.V., Selzaete (B.), De Zeehond Vlissingen en De Bruinvis, Sas van Gent. MELK VOORZIENING EN DE FEESTDAGEN. Uit een schrijven, dat wij van een personeelslid van een melkfabriek ont vingen. blijkt, dat men in deze krin gen allesbehalve te spreken is over de regeling der werkzaamheden op 31 Augustus. Van het bedrijfschap voor zuivel in Den Haag is namelijk 'n circulaire ont vangen dat men op die dag verplicht Is, melk te verkopen. Daar staat men in deze kringen wel even van te kijken want evenals iedere Nederlander had men die dag ook graag vrij gehad. Insiders achten dit bovendien ook mogelijk, want hoe gemakkelijk is het voor de huismoeder niet de dag te voren de melk voor de dag daarna te nemen. Er wordt gemompeld, dat het ligt aan het tekort aan flessen. Maar zouden de huismoeders het zo erg vinden, voor die én edag half fles sen, half losse melk te nemen? In zender gelooft het niet. Uitdrukkelijk wordt er bovendien nog op gewezen, dat vanzelfsprekend geen bezwaar is gemaakt tegen het innemen van melk van de boeren op deze feest dag. Tegen het venten van melk op 6 Sep tember wordt evenmin bezwaar ge maakt. Ook lang niet alle directies blijken het met deze regeling eens te zijn. GOES, 25 Aug. 1948. Appels: Manks Codlin 11—55, Transp. de Cronsel 12— 52, James Grieve 13—57, Zigeunerin 954, Kroet- en valappels 58.20 Pe ren: Clapps Favourite 2760. Br. de Merode 17—56, Br. d'Amanlls 1552, Jutten 2161, Souvenir du Congres 2056, Dr. Jules Guyot 1953, Bon Chrietien William 32—51, Marguerite Marrillat 18—54, Kroet- en valperen 5 —25; Pruimen: Reine Victoria 842, Belle de Louvain 734, Reine Claude Verte 16—70, Reine Claude d'Althan 639, Jefferson 843, Kirkus 1046, Blauwe Abrikoospruim 6-24, Gele idem 8—20, Diversen; Druiven 115-116, Bra men 6285, Frambozen 105, alles per 100 kg.; Groenten Bloemkool 758, Komkommers 714, Kropsla 1.508, meloenen 27-87 alles p. 100 st. Dubb. Princessebonen 3945, Stoksnijbonen 24—53, Rentegevers 52, Stokprlncesse- bonen 37—55, Stamsnijbonen 29, Toma ten 69—96, Rode kool 5, Groene sav. kool 5—15, Andijvie 11—14, Augurken 42—75, Uien 2—8, Kroten 4—8, Was- peen 20, alles per 100 kg.; Selderij 2 3.50, per 100 bos. KAPELLE, 25 Aug. 1948. Appelen; Transparente de Croncel 1559, Zigeu nerin 23—37, Manks Codlin 940, Cod lin Keswick 9—23, Bloemzoet 11—31, Early Victoria 9—13, Val- en kroetap- pelen 6.80; Peren Clapps Favourite 1463, Dubb. Jutten 19—75, Enk. Jut ten 13—25, Beurré de Merode 18—52, ld. d'Amanhs 27—53, Dr. Jules Guyot 20—53, Duifjespeer 16—30, Marsepein peer 12, Wittebroodspeer 22-31, Precoce de Trévoux 40, Bon Chretlén William 2140, Seigneur d'Esperen 18-24, Beur ré d'Aremberg 17—21, President Roo sevelt 22, Reine Victoria 9—29, Belle de Louvain 925, Reine Claude d'Al than 21—40, id. Violet 19—32, id. Verte 47, Kirke's 10—39, Doyenhé 46, Wijn pruimen 21-36, Washington 29, D. Boe- renwitte 32, Jefferson 3255, Radema kers 28—34, Rode Eierpruim 6—17, Ca- taloni 7—19, Septemberpruim 6—24, Gele Eierpruim 1228, Diversen: Fram bozen 81—98, Bramen 6787, Moer beien 41, Frankenthaler 87105, Aard appelen 66V2', Groenten: Dubb. Prin cessebonen z. dr. 3244, Snijbonen 33 —47, Uien 7—7Vi, Rode kool 8, Andij vie 2—3'/2, alles per kg.; Komkommers 3—12, Ananasmeloenen 4154, Bloem kool 220, Kropsla 6, Perziken 635, alles per stuk. KOEWACHT, 26 Aug. Strovlas, ongerepeld van 1317 ct per kg., ge repeld 1722 p. kg., per HA f 900 1200; Vlaslint waterroot van 152.50 220. Dauwroot van 110190, lijnzaad gekeurd van 5060 per 100 kg. onge keurd van 4050. TERNEUZEN 25 Augustus. Appelen: Fr. de Goncel, verpakt stand. A 66, stand B 53, stand C 44. Onverpakt stand C 33—37, H.E. 26—30, fabriek 12—17, Joames Greeve stand A 48—49 B 42—44, C 34—37, H. I. 26—28 Banks Schodlin stand C 3038, H.I. 33337, fabriek 1017, Jac. Lebel H.I. 1722, fabriek 911. div. appelen 513. Pe ren. Klaps 52—54, H II 36—39, fabriek 3036. Boncretin Willam 4648, H. I. 26—31, fabriek 17—24, Fr. wijnperen 48—50 H II 27—28, fabr. 20. div. peren 9—26. Pruimen: Reine Victoria stand A 26—31. H.I..20—27, fabriek 6—12, Reine claude d'Alton H.I. 41—44, reine claude violette H.I. 32, boerenwitte H II 31, bello louvain stand A 2627, H.I. 19 26, fabriek 11—13. bramen 40—37 per k.g. Groenten; stamprincessen 3840, afwijkend 20—27, snijbonen 50—65, stek 29, stokprincessen 5060, toma ten 75, bloemkool III 521. per stuk. rode kool 6—8, witte kool 5—7, savoyen 14—17, uien 5—8, andijvie 9—13, prei 21—27, alles per k.g. sla I 41—51, sla H 15—28 per tiental bospeen 6—8, kom kommer 9—16 per stuk. meloenen 21— 50 per stuk. z DISTR. KR. WALCHEREN. Brandstoffen kamerbewoners. Van 30 Augustus t.m. 25 Sept. a.s. kunnen voor kamerbewoners aanvra gen voor brandstoffen worden inge diend. Deze aanvragen dienen te worden gedaan door de verhuurder, en kan alleen geschieden voor perso nen die een afzonderlijk te verwar men woninggedeelte hebben gehuurd en zijn ingeschreven in het bevol kingsregister van de gemeente waar de aanvraag wordt ingediend. Aanvraagformulier onder overleg ging van de stamkaart (en) af te ha len bij het kringkantoor Dam 43, het kantoor te Vlissingen, Brouwenaar- straat 4 en de Agentschappen. 497-o Uitreiking bonkaarten 812. De uitreiking van de bonkaarten 812 aan ingezetenen van de gemeente Middelburg zal als volgt geschieden: Woensdag 1 Sept.: zelfverzorgers; Donderdag 2 Sept. niet-zelfverzor- gers letter A, B en C; Vrijdag 3 Sept. niet-zelfverzorgers letter D. E, F en G; Dinsdag 7 Sept.: niet-zelfver- zorgers letter H, I en J; Woensdag 8 Sept.: niet-zelfverzorgers, letter K, L en M; Donderdag 9 Sept.: niet-zelf verzorgers N, O, P en Q; Vrijdag 10 Sept.: niet-zelfverzorgers letter R. S, T en U; Zaterdag 11 Sept.: niet-zelf verzorgers letter V, W, X, IJ en Z. De uitreiking zal plaats vinden in het kantoor Dam 43, lokaal 2. Mede te brengen de stamkaarten met de afgeknipte inwisselingsbonnen van de bonkaarten 810. 496-0 Handdoeken. Vanaf 30 Augustus a.s. kan voor bedrijven, (geen Horecabedrijven), kantoren, scholen en apotheken een aanvraag ter verkrijging van punten voor handdoeken worden ingediend. Aanvraagformulieren te verkrijgen in de eerste 10 dagen van elke maand bij het kringkantoor Dam 43 te Mid delburg lokaal 2, het kantoor te Vlissingen, Brouwenaarstraat4 en de Agentschappen. 495-o Dhr. E. KRIECKAERT behaalde te Amsterdam het diploma Vakbekwaamheid smedenpatroon" 561-0 WONINGRUIL GEVRAAGD: WOONBARAK middelm. grootte voor huis of iets derg. in Axel. Brieven onder letter V., bureau Axelsche Courant, Axel. 553-0 Nrnsnt osMJHbsvosaa - onnnu UjMZ n ibcq NH VdNTaaiQ HfiaiVN SOHflfflll Hf/ L3H Verrijk Uw verzameling met onze smaakvolle speciale enveloppe „De Gouden Kroon" ter gelegenheid van de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana op 6 Sept. a.s. U kunt ze zelf adresseren aan uw eigen adres bijv., of aan uw buitenlandse vrienden; zelf frankeren met de Koningin-Juliana-zegels en posten op de le dag van uitgifte dezer zegels. Levering franco per post DIRECT na ontvangst van het verschuldigde bedragje in gangbare Ned. postzegels of per postwissel. Minimum levering 4 stuks a 60 ct., to taal. Iedere enveloppe méér 15 ct. per stuk. Indien u onmiddellijk bestelt, hebt u ze nog tijdig! Uitgeefster „M|jn Stokpaardje", Postbus 1, Hulst, Zld. 562-00 J. D. de Jonge, Opril, Grote Markt 9 Fa. Hollander, Lange Vorststr. 3436 D. Fokke, Couwervestraat 81 Fa. van Melle, Opril Grote Markt 4 E. J. de Groot, St. Adriaanstr. 23 WINKELWEEKCOMMISSIE HAN DELSBELANGEN EN HANZE 554.0 90 91 02 93 94 175 EIKEN MECHELSE ZAALSTOELEN en 100 BEUKEN KLAPSTOELEN. Te bevragen: Concertgebouw Vlissingen, Emmastraat 10. Tel. 114. 492-00 AMERIKAANSE PLASTIC wegen slechts 16 gram en kunnen direct na het trekken geplaatst worden. Overzetten van niet-passende gebitten in plastic in één dag gereed. Reparaties in één uur klaar. KLEINE BERG 42 EINDHOVEN 285-oo (v.h. Prins Alexanderstraat 18) Komt slechts Zaterdag 28 en Zondag 29 Augustus te KOEWACHT en zal telkens, aanvangende 8 uur, schitterende voorstellingen geven. Zondagmiddag om 3 uur matinee. Standplaats K e r k 1 a a n. Prijzen vanaf 0.75 2.—. Kinderen tijdens de matinée 60 cent. EERSTE KLAS ARTISTEN EN EEN COLLECTIE RASPAARDEN. 1000 zitplaatsen. 49l-o KOMT TIJDENS DE KERMIS TE SAS VAN GENT. De nieuwste modellen ontvangen. Grootste sortering. Laagste prijzen. Ook voor HERENHOEDEN PETTEN SHAWLS COR- SETTEN naar maat. KREMERSTRAAT 27 245xxx—o BERGEN OP ZOOM

de Stem | 1948 | | pagina 3