w„ een Wonderlijke Wereld De Goc"1 Ziekenhuiskwestie De Wilhelmina- boom te Goes Zondag laatste vlucht der jonge duiven RADIO DE WONDER D0CT00R WRIGLEYrk DE» STEM VAN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 Openluchtspelen te St. Jansteen Kruisschans voorrang op Terneuzen Zaterdag opening winkelweek 50 jaar geleden werd hij geplant FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de onderscheide ne films die deze week lopen. In de advertentiekolommen worden de rijks keuringseisen genoemd: Schouwburg bioscoop Middelburg: Zonsondergang: 14 jaar. Electro bioscoop Middelburg: De Jungle koningin, 14 jaar. Grand theater Goes, De Cobra af god. 14 jaar. Alhambra theater Vlissingcn: Rigo- letto, 14 jaar. Luxor theater Vlissingcn: de Avon turen van Tartu. WELKOM THUIS Met het troepentransportschip ..Wa terman" dat op 3 September te Rot terdam arriveert worden uit Indië de volgende militairen verwacht: W. Neu- feglise, Breskens, F. Wallaert, Clinge, M Uitevhoeve, Hoedenkenskerke, J. Pijcke, Hoofdplaat, P. Spitters en H. Geurts, Hulst, A. v. d. Brink, t.e Maar tensdijk, W. van Oost, A. Willebrordse cn H. v. d. Weijde te Middelburg en R. Lafort te Sluiskil, PASTOOR UIJTDEWILLIGEN GAAT ACHTERUIT De gezondheidstoestand van de pastoor Uijtdewilligen van de St. Cor neliusparochie te Roosendaal is weer achteruitgaande. Pastoor Uijtdewilli gen die onlangs ter observatie in 't St. Ignatiusziekenhuis te Breda werd opgenomen wordt thans op de pasto rie verpleegd. DE SCHOENER SUNNAN IN NOOD Dc sleepboot „Maas" is gisteren middag uit de haven van Vlissingcn vertrokken om de Zweedse schoener „Sunnan", die om hulp had geseind, assistentie te verlenen. De sleepboot moest oriverrichterzake terugkeren, daar het weer te slecht was om de Zweedse boot te benaderen. Ook een Belgische trailer kon niets meer voor de „Sunnan" doen en vroeg om sleep boothulp voor het schip. Om kwart over tien in de avond voer de red dingboot „President Jan Leis" van Hoek van Holland uit, in de hoop de schoener te vinden. HET VEER HOEDEKENS- KERKE EN TERNEUZEN Vandaag 26 Augustus is er een be langrijke verbetering tot stand ge komen op de lijn Hoedekenskerke Terneuzen, doordat het kleine bootje de „Prinses Irene" vervangen is door de flinke boot .Koningin Emma". Het zal nu niet meer voorkomen dat men passagiers moet laten staan en bovendien kunnen personen-auto's en bestelwagens worden vervoerd. De „Prinses Irene" wordt voor een revisie uit de vaart genomen om daar na als avondboot op de lijn Vlissin gcnBreskens te worden ingelegd. De grote veerboot de „Prins Hen drik" welké ook bestemd is voor VlissingenBreskens is van nieuwe motoren voorzien en zal volgende maand, indien de proefvaarten gun stig verlopen, dienst gaan doen. HET HUIS VAN MICHIEL DE RUYTER Te Vlissingen worden thans graaf werkzaamheden verricht in verband met het herstel van de kademuur van de Voorhaven. Bij deze werkzaamheden is men op oude funderingen gestoten. Er kwam ook een aantal blauwe en gekleurde Oud-Hollandse tegels voor de dag. Het is niet uitgesloten, dat deze tegels af komstig zijn van het geooortehuis van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Dit huis stond destijds in een rijtje van vier tegenover het Beursgebouw en j grensde aan de Voorhaven, op de plaats, waar nu de opgravingen ge schieden. JAARREURSTREIN Op Vrijdag 10 September loopt er 'n Jaarbeurstrein van Zeeland-West-Bra- bant naar Utrecht. Vertrek Vlissingen om 5.57., Middelburg 6.09, Goes 6.31, Kruiningen 6.46. Bergen op Zoom 7,17 Roosendaal 7.43, Breda 8.09, Tilburg 8.36 Aankomst Utrecht 9.50. Terugreis vertrek Utrecht C.S. 18.43 Aankomst Vlissingen 22,34. Eenieder wordt in de gelegenheid ge steld om op een biljet dat gratis bij de winkeliers verkrijgbaar is de naar zijn mening vijf beste étalages in te vullen en in gesloten enveloppe te deponeren in de brievenbus van de voorzitter .Ier vereniging dhr. J. C. C. Henry, West straat 15. Voor degenen die de beslis sing der jury delen of deze het dichtst nabij komen worden 36 prijzen verloot bestaande uit allerlei gebruiksvoorwer pen en levensmiddelen. De prijzen zijn tentoongesteld in perceel Marktstr. 9. Aanbesteding riolering Het tweede deel van de rioleringswerken alhier, omvattende 't maken van nieuwe riole ring in de bestaande straten en het leggen van nieuwe bestrating in de kom van Aardenburg, werd aanbesteed De uitslag was als volgt West Z. Vlaamse Bouw- en Transportonderne ming de Wilde te Zuidzande f 272,000 Fa. Cambier en Vermeulen te Breskens f 251.000,— J. de Oude te Bier-vliet f 235.000. M. Wandel te Souburg f 229.000,—. Nederlandse Basaltmaat- schappij N V. te Zaandam f 209.500,—. Axel PROGRAMMA FEEST1VEEK Ook Axel maakt zich op ecu feest te vieren. Maandag 30 Augustus 1948 om 14 uur: Start op de Markt van dc eer ste tostafette-loper naar Amsterdam. De burgemeester overhandigt in te genwoordigheid van het gemeente bestuur de oorkonde aan de eerste estafette-loper, waarna de loop van af het Marktplein een aanvang neemt. Hierna wordt via de Kerkstraat, Noordstraat, Stationsstraat, Nieuwen dijk. Vaartwijk, Ronde Putten enz. naar Amsterdam gelopen, waar op de Dam aan liet Koninklijk Paleis de oorkonde officieel aan H.M. de Ko ningin wordt aangeboden, om negen uur 's anderdaags. 19.30 uur: Muzikale rondwandeling door Concordia en Hosanna. Verder amusante buurtfeesten. Dinsdag 31 Augustus 1948: 8 uur klokkengelui: 9 uur Dankdiensten; 10.30 uur: Samenkomst op de Markt. Burgemeester van Overen spreekt dc bevolking toe. Daarna volkszang, bc geleid door Hosanna.; 14 uur: Bloe menhulde aan H.M, Koningin Wil- helmina op de Markt met défilé van schoolkinderen, diverse verenigingen enz. Opstelling: -Byloqueplein; 18 u.: terugkeer op dc Markt van de cstafet te-lopers uit Amsterdam; 19.30 u.: Concerten door Concordia en Hosan na; Woensdag 1 September 1948 om 13 u.: grote baankoers door de Axclsc Wieier Supportersclub. Donderdag 2 September 1948 om 19.30 u.: Verwelkoming aan de Buth. dijk, hoek Pr. Hendrikstraat van de speciale groep Volksdansers „Lou Riban de Prouvenco uit Orange (Z. Frankrijk), welke groep wordt ver gezeld door de Burgemeester en de Gemeente-archivaris van Orange. Be geleid door de harmonie Concordia wordt via de Pr. Hendrikstraat en Noordstraat naar de Markt gemar- cheerd, waar om 20 uur eerste optre den van Lou Rib. de Prouvcngo. 20.30 u.: uitvoering door het kinderkoor van „Asaf" op de Markt met een ge varieerd programma; 21 u: tweede optreden van Lou Riban de Prou vengo. Vrijdag 3 "September 1948 om 16.30 uur: doorlopende filmvoorstelling van „Neerland let op uw Saeck", in de Chr. Bewaarschool. Ds Jan Scharp straat, Axel. Zaterdag 4 September 1948 om 14 uur optreden van Mr Janno's Jeugd- amusement voor de kinderen op de Markt. Mr Janno presenteert het sprookje: „Er was eens... een Ka ningsdochter" welk sprookje het ge hele leven van H.M. Koningin Wil helmlna in een allegorie uitbeeldt. Verder doet Mr Janno ons genieten van zijn goochelkunst cn buiksprc ken: 20 uur: concert op de Markt door de harmonie Oefening kweekt kunst van Schoondijke. Maandag 6 September 1048 om 14 uur uitzending van de reportage der Kroningsplechtigheden vanuit de N. Kerk te Amsterdam; 16 uur: sport, feesten op het terrein van de Ver, van Zeeuwse fokkers. Ingang Kin derdijk. 20 uur concerten op de Markt door dc plaatselijke muzickverenigin gen. Op een nader te bepalen avond concerteert dc accordeonvereniging Paolo Soprani uit Terneuzen. Biervliet Pols gebroken. C. v. Vooren had het ongeluk bij het starten van de motor van een vrachtwagen door mid del van een slinger zijn pols te breken. Clinge Goede palingvangst. Dezer dagen ving aan het viswater de Zestigvoet onze dagüladbode F. Ferket een pa- ling van een lengte van 69 c.m. Het Het dat een gewicht bedroeg een halve k.g. merkwaardige van het geval is, deze paling werd gevangen aan snoeklijn. Uitvaart van dhr. Goossens. On der zeer grote belangstelling werd de heer C. Goossens ten grave gedra gen. Gedurende vele jaren bekleedde hij de functies van gemeente-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand welke betrekkingen hij met zeer veel ijver en accuratesse heeft vervuld. Naar 'n protestants streekziekenhuis Aardenburg Etalagewedstrijd. In het kader van de komende feestelijkheden ter ge legenheid van het 50-jarig regeringsju bileum van H.M. de Koningin wordt van 31 Augustus tot en met 6 Septem bers a.s. door de Winkeliersvereniging een étalagewedstrijd georganiseerd, waaraan door 32 winkeliers in de kom van Aardenburg wordt deelgenomen. Door de burgemeester werd op ver zoek der vereniging een jury samenge steld van niet-Aardenburgers, waarvan de namen der leden uit de aard der zaak geheim blijven, die de vijf beste étalages zal aanwijzen, in volgorde. Door de R.K. Toneelvereniging ,.St. Jan", zal op 15, 21 en 22 Augustus 1948 worden opgevoerd het beroemde successtuk van Jos. Janssens (Zie vorig feuilleton in De Stem) (Adv. 660-q) TAE Goese ziekenhuiskwestie is nu in een nieuw stadium gekomen doordat enkele personen een werk comité hebben gevormd, dat het vraag stuk of de stichting van een protes tants streek-ziekenhuis te Goes mo gelijk is, wil onderzoeken. Dit comité bestaat uit de heren Elenbaas. Schuit, resp. burgemeester van 's-Heer Arendskerke, Kortgene en Baarland; C. Bos en J. dc Ruyter, resp. secr. van Krabbendijke en Nis- se; A. de Roo, weth. van Goes, G. v. Velzen, weth. van Krabbendijke en de predikanten Hulsbergen (Hoede kenskerke) Odé en Stam te Goes. Het comité is begonnen met het opstellen van een circulaire welke 't verzonden 'leeft aan alle gemeente besturen en kerkeraden op de beide Bevelanden, waarin de volgende voor stellen zijn vervat: „Een stichting van een Stree\.:*.' kenhuis in het leven te roepen te Goes, als de meest centrale plaats voor de beide Bevelanden. Aan het Ziekenhuis een protestants karakter te geven daar de overgro te meerderheid van de bevolkirg tot de prot. groepen behoort en het j len in uw kring bespreken, opdat u allen het grote belang zult zien, dat wij tot deze stichting zullen geraken? Wilt u dan vervolgens 2 afgevaar digden aanwijzen die op een door ons nader te noemen datum een ver gadering bijwonen, waar wij na ge meenschappelijk overleg tot het in le ven roepen van een stichting hopen over te gaan? Met vertrouwen leggen wij deze hoogst gewichtige zaak u voor en zouden gaarne op bijgaande kaart, voor 15 September, uw antwoord te gemoet zien, waarna 'dan door ons zo spoedig mogelijk een oproep zal worden gedaan tot een alg. vergade ring". Tot zover deze circulaire, waarvan het onaangenaamste en onredelijkste aandoet, dat ze de werkingssfeer van St. Joanna blijkbaar bepalen wil tot het katholieke deel der bevolking, hoewel deze heren toch ook zeker Belgische havencommissie rapporteert DEN COMMISSIE, waarin de ha- vens van Antwerpen, Gent cn Luik vertegenwoordigd zijn, heeft dc kwestie van de Belgische havens aan een studie onderworpen en van haar bevindingen rapport uitgebracht aan de Belgische regering. Dit rapport is nog niet gepubliceerd. Het behandelt drie hoofdpunten, te weten: vergro ting van dc sluis bjj Terneuzen, ver betering van dr Kruisschanssluis te Antwerpen, opheffing van de stop van Ternaaien. De Belgische minister van Open bare Werken heeft 500 millioon frs ter beschikking gesteld voor deze wel ken. Het was o.m. de taak van de voornoemde commissie een verdeling voor dit bedrag vast te stellen. In totaal is met de uit te voeren werken een bedrag van 1350 millioen francs gemoeid, te weten 500 millioen francs voor de sluis bij Terneuzen, 600 millioen francs voor de sluis bij Antwerpen en 200 millioen francs voor dc stop van Ternaaien. De indruk is, volgens de Handels cn Schecpvaartcourant, waaraan we dit bericht ontlenen dat de Kruis schanssluis voorrang zal hebben, aan gezien dc belangen van Antwerpen zwaar wogen. In het bijzonder voor Gent zou dit stellig een ernstige te genvaller zijn. Goes Ongeveer 100 deelnemers HET uit Hanze en Handelsbelangen gevormde winkelweekcomité, is erin geslaagd de Goe^e middenstand te activeren en hem te winnen voor het plan om tijdens de jubilé-feesten een winkelweek te organiseren, die kliAkt als een klok. Ongeveer honderd Goese zakenlieden besloten aan de winkel week deel te nemen en zullen thans het beste wat zij te bieden hebben in de meest smaakvolle vorm étaleren. Dat hiei iets moois uit groeien gaat, staat vast voor hen die heugenis be waard hebben aan voorheen gehouden demonstraties van dit soort. Goes op deze wijze toegerust, zal weer een maohtige trekpleister blijken te zijn voor de gehele omtrek en de beide Bevelanden zullen uillopen om al het attractieve te bewonderen. Zaterdagmiddag wordt de winkel week op originele wijze geopend. Om half drie trekt het winkelweek comité met muziek van Euphonia en Hosanna van het Goese station naar de Grote Markt. In de ontvangst die daarna ten staahuize volgt, zal burgemeester ten Kate de officiële opening verrichten en de voorzitters van comité en mid denstandsorganisaties 't woord voeren Het comité stelt een zware zilveren wisselbeker ter beschikking van de winkelier, die het beste voor de dag komt en het publiek .dat mede als jury optreedt, wordt daartoe geani meerd met vele premies en waarde bonnen. DE GESTOLEN AUTO TERECHT. Na lang sporen en.zoeken Is de Goese politie erin geslaagd, de auto, die vorige week te Goes, ten nadele van de heer Trlmpe werd gestolen, te Heerde in Gelderland te achterhalen. In acht dagen tijds is de auto wel drie of viermaal van „eigenaar" ver anderd Aanvankelijk is ze verkocht in Brabant, daarna in Overijssel en ten slotte in Gelderland. Gister is de wa gen naar Goes overgebracht en de Jus titie zal hebben uit te maken, wie hem uiteindelijk terugkrijgt T~\r het versieren van hun straten, dat hier „kronen" wordt genoemd. De St. Adriaanstraat was het eerste aan de gang. Van huis tot huis wordt oranje-draperie bevestigd en daartus sen komt de electrische feestverlich ting te hangen. In de Lange Vorst- straat heeft men palen geslagen, die opgetooid worden met fris-groene slin gers en in de Lange Kerkstraat is men weer op andere wijze bezig, om het feestgewaad aan te brengen. Geen bloemencorso. Het bloemen corso gaat wegens gebrek aan deel nemers op 31 Augustus niet door. Hiervoor in de plaats worden een behendigheids-wedstrijd en ringste- kerij op fietsen gehouden op de markt voor jongens en meisjes vanaf 15 jaar. 's-Gravenpolder Jubileumfeesten. Onder voorzit terschap van de heer J. Vermue, werd vergaderd" in de openbare lagere school ter bespreking: viering van het Regeringsjubileum Als datum werd gekozen Vrijdag 1 September. Het werkcomité werd gevormd uit de be stuursleden van de Oranjevereniging en enkele medewerkers. Er zullen prij zen beschikbaar gesteld worden voor straat- en étalageversiering. Bij genoegzame deelname zal er een optocht worden gehouden, gevolgd door volksspelen, waaronder wielerwedstrijd. Heinhenszand yoov het ïniddenstands- rier Geslaagd. diploma Algemene Handelskennis enz. slaagde te Bergen op Zoom de heer M. L. A. de Jager, alhier Dezelfde slaag de eveneens te Amsterdam voor het Textielbrevet. Hontenisse Bijzondere Raadsvergadering. In verband met de troonsafstand van H. M, Koningin Wilhelmina en de aan vaarding van de regering door Konin gin Juliana, zal op Dinsdag 31 Augus tus om 16 uur een buitengewone open bare raadsvergadering worden ge houden. Middelburg wel zullen weten, dat juist onder De dader, een vroeger te Goes woon- grote aandrang van niet-katholieke j achtig heerschap, niet bijster goed be- zijdc St. Joanna zo groot is opgezet - kend. is nog niet gearresteerd kunnen als het thans is. Wat het financiële gedeelte be- treft, is cr althans een begin van Roomse'deel der bevolking een weloffervaardigheid, maar reëler zou het toegerust centrum heeft in het St. j zijn. indien op dit terrein radicaal Joanna ziekenhuis. Als waarborg van dit protestants karakter in de statuten vast te leg gen. dat de grondslag van dit zie kenhuis is, het Evangelie van Jezus Christus naar reformatorisch belij den. Wat de organisatie en exploitatie betreft, samenwerking te zoeken tus sen de onderscheidene burgerlijke en kerkelijke gemeenten. Er is daarbij wat dc leiding be treft, gedacht aan een gelijke ver deling der bcstuurs-zetels tussen dc burgerlijke en kerkelijke gemeenten, terwijl de financiële lasten door bei de groepen, ieder voor de helft ge dragen worden. Tot onze voldoening kunnen wij u nog mededelen, dat volgens inge wonnen informatie, de regering niet onsympathiek staat tegenover het plan van een streek-ziekenhuis al hier en dat een nieuwe Rijks-rege ling overwogen wordt, waarbij het rijk een bijdrage zal leveren in de stichtingskosten. zodat de exploita tie door de rente en aflossing der le ningen niet te zeer gedrukt wordt. De voorlopige commissie ontveinst zich niet, dat u een groots plan in overweging wordt gegeven. De be langen der volksgezondheid en de geestelijke verzorging van onze zie ken dringen ons er echter toe, de handen inéén te slaan en ook op uw medewerking en financiële steun een nadrukkelijk beroep te doen. Wat wij nu van u vragen is: Wit u in de eerste plaats deze voorstel de consequenties waren getrokken. Voorlopig hebben we geen behoef te cr meer van te zeggen. worden, daar hij zich schuil houdt. De Goese politie heeft bij haar recherche werk veel steun ontvangen van' dc Bra bantse rijkspolitie. Het „kronen" begonnen. Verschil lende buurtverenigingen in de binnen stad zijn reeds Dinsdag begonnen met Auto tegen een boom. Op de Blauwe Dijk reed een auto tegen een boom, bestuurd door J. G. C. Een in zittende dame bekwam licht letsel. Voor het verdere onderzoek verzoekt de politiecommissaris van Middelburg eventuele getuigen van dit ongeval zich bij hem te melden. MSfczafc- Walsoorden Gevaarlijk individu. Gedurende de kermisdagen in de Noordstraat, ge raakte in de danszaal van de heer van Laere, een zekere A., die kennelijk on der invloed van sterke drank verkeer de, in onenigheid met een zekere W. Door een paar sterke knuisten wer den de onruststokers buiten gezet, waarna A. met een dolkmes dreigde. De inmiddels gewaarschuwde politie, moest streng optreden om hem dit ge vaarlijk wapen te ontnemen. Het las tige individu werd door de notitie van het kermisterrein gebracht, waarna de gezelligheid weer spoedig terugkeerde. ■yoor het gerechtshof van Kopenhagen ver scheen een Deen, die er van beschuldigd werd, mensenschedels naar Zwe den gesmokkeld te heb ben. Hij had ze daar voor 100 Kronen per stuk ver kocht. De Deen verklaarde, dat hij ntet geweten had, dat mensenschedels aan in voerrechten onderhevig waren. Maar de president geloofde dat niet, „U had best kunnen weten, dat de categorie artikelen, waaronder ook mensenschedels vallen, niet mogen worden uit gevoerd", zei hij. De Deen haalde zijn schouders op. „Maar welke categorie is dat dan informeerde hij. „Luxe artikelen" zei de president. Engelsman Pn nu we het toch over rechtbankzaken heb ben: dezer dagen begon voor de Antwerpse krijgs raad de zaak tegen Joris Diels, directeur-generaal van de Koninklijke Ne derlandse Schouwburg tijdens de bezetting. Alle getuigenverklaringen wa ren in het voordeel van beklaagde en tijdens de be handeling van zijn poli tieke gezindheid ontspon zich de volgende discus sie: Voorzitter: ..Er zijn tij dens de bezetting heel wat Duitse stukken ge speeld". Verd.: „Ook Shakespea re werd op het program ma geplaatst". Voorzitter. ,,ls Shake speare dan van Duitse afkomst?" Joris Diels: „Ik weet het niet, maar in elk geval sprak hij een behoorlijk woordje Engels". Vlieger XXet is weer vHegertljd op het ogenblik en onze jongens beijveren zich, om elkaar de loef af te steken met de mooiste en grootste vlieger. Maar wist U dat ook Jppan met vliegers speelt en dat daar de volwassenen elk jaar wedstrijden houden, waarvoor prachtige prij» ben beschikbaar zijn Kort geleden bekamp- ten twee dorpen elkaar. Het ene dorp had een vlieger, die meer dan 10 meter lang was en. onge veer 500 kilo woog. Twee kilometer dik touw werd er gebruikt om het ding op te laten en 200 man nen moesten al hun krachten inspannen om de vlieger in bedwang te houden. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOÖOQGOGOGOOGOO QP de Westwal te Goes, vlak te- genover de ambachtsschool staat in het plantsoen een forse lommer rijke lindeboom, in de wandeling meer bekend als de „Wilhelmina- boom" Kort na de troonsbestijging van H.M. de Koningin, n.l. op Vrij dag 16 September 1898, werd de boom daar geplant door de Goese school jeugd. Een bordje aan zijn voet helpt do herinnering aan zijn herkomst le vendig houden en vermeldt tevens zijn naam. We zijn eens in de oude papieren gaan snuffelen om iets meer over deze boom te weten te komen. We vonden, dat de boom niet al leen door de Goese jongens cn meis-, jes. eigenhandig geplant is, maar dat hij ook aangekocht is met de spaar centen van de jeugd. Onder aanvoering van de grote Goese animator in die dagen, de heer v. d. Bilt la Motthe en in tegen woordigheid van de plaatselijke auto riteiten is de plechtigheid op de Westwal verricht. „Houdt die boom in waarde", zei la Motthe. „cn beschermt hem als een geschenk van uzelf aan de Ko ningin". Nog meer welsprekendheid volgde; Hosanna en Euphonia lieten het l^il- helmus schallen en in de „Prins van Oranje" wat 'n vertrouwde na men allemaal volgde tractatie op limonade. De Goese jeugd heeft haar boom goed beschermd; gaaf en ongeschon den groeide hij op tot een sieraad van de omgeving. Zelfs de bezetting doorstond hij. De mand is de beste keurmeester Tl/TET de vlucht naar Pont St. Ma. xence, een afstand van 280 km wordt Zondag een serie van zeven vluchten met jonge duiven afge sloten. Aan deze laatste vluclit ne men ongeveer 25000 jonge postdui ven uit heel Brabant deel. Ongeveer 200.000 jonge beestjes hebben dan een proeve van be kwaamheid afgelegd. „De mand is de beste keurmeester" moet men niet te letterlijk opvat ten, want in een stilstaande mand rust een duif, maar tijdens een trein Alleen ergerden de Duitsers zich dood aan het bordje, dat de naam de Koningin droeg. Dienstvaardig rukten NSB-kopstukkcn het daarom uit en brachten het als een trophee naar hun Kringhuis. Na debevrijding werd het daar opgespoord en met bekwame spoed weer neergezet waar het altijd ge staan had. Vlissingen Journalistcnkweek te schrijven naar Bureau Mr. W. Huynen, 169 Don Haag, cn ze krijgen er een. Postbus yAN DE OUDE GERMANEN ver,telt men 'dat ze hun kinderen op een zeer vlotte wijze leerden zwemmen. Ze smeten ze namelijk 'n het water en dan moesten ze maar zien, hoe ze het redden. Op die manier werd men vroeger ook jour nalist. De meester zei. dat de jongen toch zulke aar dige opstellen maakte. Pa kende iemand van de krant en introduceerde zoonlief. Die werd dan maar dadelijk op verslaggeving uitgestuurd en dan bleek op de duur wel, of het iets werd. Door deze methode zijn ongetwijfeld ook grote journalisten naar voren gekomen. Maar er bleven in de krantenwereld toch ook heel wat krukken en beunhazen hangen. Nu is er echter de kans. om tot journalist opgeleid te wor den, systematisch en wetenschappelijk. De katholie ken zijn in dezen voortrekkers geworden. Reeds in September van het vorig jaar zijn er in Nijmegen speciale colleges voor aspirant-journalisten begon nen. Daarbij gaat zich nu in September eveneens te Nijmegen aansluiten een tweejarige cursus in de journalistiek, geheel op de practijk ingesteld. De bekende journalist Jan Nieuwenhuis heeft er de lei ding van. In een brochure staat een en ander om standig beschreven. Belangstellenden hoeven maar Verlaten post JN MOSKOU hebben besprekingen plaats die voor de toekomst van de wereld van enorm belang zijn. Ook hier te lande voigt men ze oplettend en voor onze Regering is het ongetwijfeld van grote waarde, als haar luisterpost ter Moskouse ambassade nu zeer diligent is. De Nieuwe Rotterd. Ct„ vertelt nu echter iets verbazingwekkends: Onze ambassadeur bij dc Sovjet-regering is al die weken op vacantie geweest in Zwitserland. Die ambassadeur is de bekende Karakorum-reiziger Visser. Hij stelde er begrijpelijkerwijze prijs op het jubileum van de Alpenvereniging in het land der Alpen mee te vie ren. Maat deze begrijpelijke wens had in dit geval toch zeker onderdrukt moeten worden. Het is 'n aanwijzing te meer, dat er aan de geest van „Buitenlandse Zaken" veel ontbreekt. Een aanvrage om verlof had in deze omstandigheden ze ker afgewezen moeten worden. We hopen, dat Mi nister Stikker erin zal slagen de geest te veran deren. Hier kunnen we met recht zeggen: Het roer moet om! reis bijv. staat een duif gewoonlijk hetgeen veel van zijn spieren eist. Daarom verdient het ook aanbeve ling om duiven niet direct te lossen na een treinreis. De poten van de beestjes die gedurende een vlucht in getrokken worden als de wielen van een vliegtuig, zijn dan immers veel te vermoeid. Ruim genomen, blijft dc mand de beste keurmeester omdat men hier mee te kennen geeft, dat eerst na diverse vluchten de kwaliteit van de duif getoetst kan worden. Dat dit geen wet van Meden en Perzen is, blijkt echter uit de laatste serie vluch ten met jonge duiven. Tijdens de vlucht vanuit Quiévrain (135 km.) werden snelheden bereikt van 140 km-, dit is 2400 meter per minuut. Intussen zegt zo'n vlucht met een abnormale wind mee de duivenlief- hebber uit sportief oogpunt bitter weinig Hij kan op zijn jonge duif zodoende geen staat maken. Aan de vluchten vanuit Vilyoorde Neufvilles, Mous cn Quiévrain werd deelgenomen door jonge duiven uit midden- cn west-Brabant mitsgaders uit Zeeland, terwijl vanuit St. Quen- tin. Noyon en i'ont St. Maxence dui ven uit heel Brabant van dc partij zijn. Door slecht weer en radio-uit zendingen gingen te grote percentages aan duiven verloren. Vilvoorde; 20 procent; Neufvilles: 2530 procent; Mous: 30 procent. De vlucht vanuit St. Quentin was normaal. Overigens namen aan deze vluchten tienduizenden jonge duiven meer deel dan vorig jaar. Gemiddeld vertroKki n 20 wagons met 1200 manden en 30 duiven per mand. Zondag 5 September begint de eer ste naviueht (Vilvoorde, 68 km.) Eerst vliegen de jonge duiven apart en vanuit Mous en Quiévrain geza menlijk met de ouden waarbij men spreekt van het „opleren" der late jongen. Pas hierna kan de balans worden opgemaakt. Aubade en attracties. Ter gelegen heid van het 50-jarig regeringsjubi leum van onze Koningin zal de Vlis- singse schooljeugd op de Stenenbeer een aubade brengen, welke ook dooi de gemeentelijke autoriteiten zal worden bijgewoond. Na afloop zullen dc kinderen van het gemeentebestuur eon jubileum- lepeltje krijgen en offreert dc bond van buurtverenigingen haar versna peringen. Tapvcrbod. Gezien het toenemend drankmisbruik en de gebeurtenissen bij het jongste .bevrijdingsfeest stel len B. en W. de raad voor om ook een tapverbod in te stellen op natio nale feestdagen. B. en W. hebben hier bij o.m. op het oog het op 6 Sep tember te vieren kroningsfeest cn op de jaarlijkse feestdag ter herdenking onzer bevrijding. Zuiddorpe Aantrekkelijk feestprogram. Het jubileumfeest op 31 Augustus wordt begonnen met een plechtige dankmis. In de namiddag houdt de burgemees ter een toespraak waarop een concert volgt door de harmonie van Overslag. Uit het verder zéér aantrekkelijke feestprogamma noemen wij: een op tocht met versierde wagens en ri.jw - len, oplating van duiven op het Kei .- plein, volksspelen, gecostumeerd voet bal. schieting boiling, gezellig samen zijn onder de linden van jongens en meisjes van 0—80 jaar, bal-champètrc, en te middernacht een lampionoptocht. Staat de geldbuidel het toe, dat wordt het feest op 1 September voortgezet en komt er op 1 September een grote sterrlt. Boekenplank DE KATH. JEUGDBIJBEL. Een derde druk is reéds Verschenen van deze navertelling van het nieuwe Testament, samengesteld door de be kende schrijfster To Hölschcr in sa menwerking met pater Romualdus O.F.M. Cap. Voor dc rijpere jeugd, maar ook voor vele volwassenen een uitermate leerzaam boek. In eenvou dige klare taal wordt hier een syste matische samenvatting gegeven van Op. Uw snoefdnm.de echte IxjWiid Er viel niet aan te twijfelen of de onbekende had het voor Wadham venederende gesprek aangehoord. „Waar zat je verscholen?" „Ergens. Als ik de moorddadige ban diet ben, waarvoor U me houdt, kan ik me overal verbergen. Ik heb ge hoord. dat U en de oude Piergandit gebouw als inbraak-vrij beséhouwt!" „Dus. U erkent 'n inbreker te zijn?" „Ik erken niets van die aard, hoewel een inbreker óók een verzamelaar is. Ik wil een afspraak met U maken. Ik zou U willen overtuigen van mijn eerlijkheid, maar U bent- zó ver wenst koppig." Wadham strakke mond was nog strakker geworden, hij wilde geen afspraakjes maken met misdadigers. „Kijk niet zo ver stokt.' vervolgde Trent „U hebt het steeds over uw plicht tegenover Piergan. Best, is het niet uw plicht te weten te komen, waar in deze in braak-vrije plaats 'n man zich verber gen kan en lachen om poiitie en con servatoren. Natuurlijk wel. Om U te overtuigen van mijn oprechtheid doe ik U het volgende voorstel. Ik zal U laten zien waar ik me schuil hield als U mee teruggaat hier naar toe, zonder om hulp te roepen en me twintig minuten laat vertellen hoe ik aan die camée kom. En ik zal U toestaan de moede armen te laten zakken, als U me uw woord geeft, dat u geen poging zult doen om me aan te vallen." Wadham dacht een ogenblik na. Het was inderdaad van het hoogste be lang te ontdekken, op welke onbe kende plek deze wonderlijke man zich had verborgen. „Ik geef U mijn woord om hier te rug te komen als U me uw schuil plaats getoond hebt en om onderwijl geen alarm te slaan." Trent stak de revolver in zijn zak en volgde Wadham tot boven aan de trap. Hier draaide de conservator aan een knop en de grote hal baad de in het licht. Nergens was een plek, waar iemand zich zou kunnen verbergen. De vitrines stonden op stalen schragen, opdat niemand er achter zou kunnen neerhurken. „Prachtige hal", merkte Trent op. „Waar komen die mamieren pane len vandaan?" Wadham vertelde het hem ongedul dig. „En die grote bronzen lichtkroon in het midden?" „Uit het palazzo Florentine te Ro me Maar dit alles heeft niets met de zaak te maken." „Integendeel," verzekerde Trent, „ik stel er het grootste belang in. Ik ben minder deskundig dan U. maar ik verwed er een dozijn golfballen on der. dat ik die oude schaal heel wat beter ken dan U." Wadham haalde de schouders op en antwoordde niet. Had hij niet het beste handboek over bronzen kunst werken geschreven? Vlak onder de bronzen schaal stond een vitrine met Chinees aardewerk, ongeveer tien voet hoog. Vlug trok Trent zich op. en stond rechtop op de vitrine. Drie voet boven zijn op geheven handen en een twee voet buiten zijn bereik was de rand van de lichtkroon. Wadham hield de adem in toen de vreemdeling de spieren spande voor de sprong. Als hij viel. kwam hij op de grond terecht. Gefascineerd keek 1 hij toe. Het /.ware bronswerk. evlg met stalen klampen aan het stencil ge- j welf bevestigd, trilde toen de athleet het vastgreep. En toen de trilling op hield was nergens een man te zien. „Hier was "t", hoorde Wadham hem zeggen, „dat ik een brigadier van de politie een definitie hoorde geven van de plichten van een conservator." Toen kwam Trent voorzichtig naar beneden. Wadham had nog nooit zo veel vlugge en geruisloze lenigheid aan schouwd. „En als Je eens gevallen was bij die sprong?" „De gevangenis of het hospitaal of beide", zei Trent achteloos, denkend aan zijn klimoefeningen in een Croa- tisch slot. „Ik heb moeilijker sprongen volbracht." „Ik ben u zeer verplicht. Morgen laat ik die vitrines verplaatsen." „Dat dacht Ik wel. Toon uw dank baarheid door me aan te horen." Terug in de ruime en gezellige kanier haalde Trent de revolver te voorschijn en gaf die aan de eigenaar terug. „Leg die maar terug in het sigarenkistje, u kunt hem nodig hebben als u met een werkelijk gevaarlijk mens te doen hebt." Wadham keek hem strak aan. „U geeft me vrijwillig de sleutel van de situatie, en ik zal die naar goeddunken gebruiken." „Juist, daarom ried ik het sigaren kistje aan." „Ik vrees, dat ik de zaak niet zo luchtig kan opvatten. Ik heb een ver antwoordelijke positie. Om u de waar heid te zeggen geloof ik, dat u een wanhopig spel speelt en u speelt het goed. Maar ik ben niet gemakkelijk te overtuigen." „Dat weet ik." Trent zweeg even. Hij kon,, als hij wilde, een beroep doen op zulke invloedrijke personages, dat Wadham het voor onwaarschijnlijk zou houden, dat hij bij enige misdaad' betrokken was. Maar die personen konden niet verklaren waar hij was ten tijde van de moord op de markies van Launceston. In ditzelfde vertrek had Trent de zaak overlegd en ont dekt, dat hij op de datum van de misdaad verlof had van zijn regiment en een tocht door Zuid-West-Engeland maakte en hij kon niet hebben, dat naar zijn verleden geïnformeerd werd. Wadham beviel hem en hij besloot hem alles te vertellen, meer dan zelfs Ham mond wist. „Ik zie in. dat u me wel voor een grote boef moet houden. IV zal u alles vertellen wat ik afweet van die verwenste camée of hoe u het noemt. Ik zal u namen, data en plaat sen noemen; alles wat u nodig hebt en u kunt me gerust een kruisverhoor laten ondergaan." (Wordt vervolgd) VRIJDAG 27 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 7.15 ochtendgymn.: 7.30 reveille; 7.45 woord v. d. dag: 8.00 nws; 8.15 gewijde muziek: 8.30 P. Tsjaikowsky; 9.15 zieken 9.30 opgewekte morgenkl. 10.00 symph. Schumann; 10.30 morgend.: 11.00 Trio Knibbeler: 11.45 Heinr. Schlusnus zingt 12.05 Carneval der dieren v. St. Saëns; 12.30 weerovenz.12.33 ens. Lachman; 13.00 nws: 13.15 Vrij en blij: 13.45 kwartet in d v. Schubert; 14.20 Oude en nieuwe schr.: 14.40 pianoduo; 15.10 Res. Ork.; 15.50 gr.: 16.00 voordr.; 16.20 cello; 1655 St Paul's suite v Holst 17.10 omr. a capella-koor; 17.30 Impres sion de Music Hall v. Plerné; 17.45 Crescendo uit Drachten; 18.15 Esperan to; 18.30 Ned. str.kr. 19.15 Ravel; 19.30 actueel geluld: 19.45 CMB-kwartier; 20.00 nws; 20.15 zomeravond-kerkconc. uit Maastricht; 20.45 Disoo-nws; 21.00 Jubileumboeken; 21.20 Veelgevr. platen 21.35 Rotterdams Raadh. heeft weer een carillon; 21.45 USO ork.: 22.30 ncgro spirituals'. 22.45 avondoverd.; 23.00 nws; 23.15 Wereldr. v. Kerken; 23.20 avondconc. HILVERSUM II, 415 M 7.00 nws: 7.15 Alb. Sandler; 8.00 nws; 8.18 operette; 8.50 huisvr.; 9.00 kwartet in d kl. t. v. Sibelius; 9.30 w.st.. 9.35 Rosamunde v. Schubert; 10.00 mor- genw.; 10.20 cithersoli: 1030 vrouw; 10.45 Povla Frysh zingt; 11.00 Hoe het millioen de bedelaar in ellende bracht; 11.20 Jicht ork. 12.00 Pierre Palla; 1253 weerpr.: 12.33 sport; 12.45 Boris Lens- ky, viool; 13.00 nws: 13.20 ens. Jo Bos; 14.00 kookkunst; 14.20 musicalender: 15.00 boekenschouw; 15.20 Joh. Strauss 16.00 orgel, 16.30 zomervacantie; 17.00 Finland; 17.50 licht klassiek; 18.00 nws; 18.15 Jan Vogel; 18.45 De Raaft- Schutte; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Appèl ex-pol. gev.; 19.30 VPRO; 20.05 nws: 20.05 liederen Ned. componisten; 20.30 Vijftig jaar dagelijks leven; 21.00 Men vr. en wij dr.; 21.30 Het Ducdalf; 21.50 wereldkamp. wielr.; 22.00 buitenl. overz.; 2215 Swing and Sweel; 22.40 VPRO; 22.45 avondw.; 23.00 nws; 23.15 wereld, v. Kerken; 23.20 wereldkamp. wielr.; 23.35 kL symph. werken BRUSSEL VLAAMS 321 M 12.32 gr.: 13.00 nws; 13.15 orgel; 19.00 riws; 19.30 werldkamp. wielr.; 21.15 liederen; 21.45 vioolseli: 22.00 nw: 22.10 Het ge- interallieerd pakket; 22.15 muz. vani Broadway; 22.50 nws, 22.55 gr. mi

de Stem | 1948 | | pagina 2