Gerrit Schulte wereldkampioen achtervolging Grote schoonmaak in Batavia Het Regeringsjubileum en de radio Bestuurscrisis verwacht in Berlijn IN 'T KORT Republikeinse ambtenaren uitgewezen Het staatsie-toilet Koningin Juliana Zes nieuwe beëdigd leden Vlees en zeep Tornado geselt Nieuw-Zeeland DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 VIERDE JAARGANG No. 1162 „DAS KAPITAL" van Karl Marx zal te Leipzig, ten behoeve van de blinden in brailleschrift wor den overgezet. Hier is, dunkt ons, commentaar overbodig. van snoeren der Koningin en werd ver vaardigd te Wassenaar, waar de jon- Koeler Nieuw-Democratisch Meer Rijks-garantie voor Nijverheids onderwijs Troonsafstand en Inhuldiging Worden uitgezonden Eerste Kamer De invloed der gesloten consulaten Engeland acht Europese Unie onvermijdelijk Distrihutienieuws Brandstoffen kamer bewoners Nieuwe bonnen Fantastische strijd tussen de twee grootmees ters Schulte en Coppi - De Nederlander won met 0,3 seconde voorsprong Orkaan brak los De fiets Van Schulte S <J7 w> Maximaal een jaar amnestie Uitgava N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J M Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 1 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. F'EN cdMMUNIQUE van de Regeringsvoorlichtingsdienst te 4 Batavia zegt „De voorlopige federale Regering heeft besloten, niet langer toe te staan, dat personen in vaste dienst van de Republiek met hun gezinnen te Batavia wonen. De verschillende gebeurte nissen van de laatste tijd hebben daartoe voldoende aanleiding gegeven" TABAK ACHTER het woordje „Tabak" gaat nu eenmaal een gemoe delijk brok Nederlandse feest vreugde schuil en het is dan ook geen wonder, dat menig liefhebber van het „geurigh cruydt" verlan gend naar de nieuwe bonnenlijst uitzag, in de stille hoop daarop een extra rantsoentje vermeld te zien staan. Eilacy, het mocht niet zo zijn. Wel hoorden we uit vakkringen, dat in het komende voorjaar „een grondige verbetering" in de ta baksrantsoenering te verwachten is ook dat is al een feestge- luid! We zouden er met deze we tenschap in onze hersenen zelfs nog overheen kunnen komen, wanneer in de wintermaanden 't rantsoen iets omlaag ging (af kloppen....). Hetgeen door som mige zwartkijkers bij kapper en aan bittertafel wel wordt beweerd Maar wij houden het op dat voor jaar! t-jE BIOSCOPEN in Amsterdam ad- verteren weer: het conflict tussen Pers en Bioscoopbond, dat 21 dagen duurde, is hiermee ten einde. T)E ALGEMENE Militaire Pensioen bond heeft op de Minister van Oorlog, Mr. Schokking, een beroep gedaan in verband met de nood onder vele gepensioneerden de pensioen- ontwerpen spoedig in behandeling te willen nemen. TN HET VERRE OOSTEN wordt een anti-communistisch front voorbe reid. waarbij zich ook Indonesië zou aansluiten. T\E C.C.D. raakt per 1 November a.s. 250 ambtenaren kwijt, die tenge volge van bezuinigingsmaatregelen zullen ontslagen worden. TJE GROOT-MOEFTI van Jerusa- lem is met 10.000 vrijwilligers Pa lestina binnengerukt. Dat klinkt an ders dan de vredes-onderhandelingen die gisteren werden aangekondigd! DE FRANSE POLITIE zal niet meer mogen staken, zodra het bij de Nat. Vergadering ingediende wetsont werp, waarin dit wordt bepaald, is aangenomen. Laat de communisten er nu tegen zijn! ÜEGIN SEPTEMBER zullen Neder land en België gaan praten over de besteding van de 20 millioen dol lar, waarover ons land beschikt voor het doen van z.g. off-shore aankopen in België. TN WATERINGEN is het „Poorter schap" herleefd. Aan alle 23-jari- gen werd door de burgemeester plech tig een oorkonde overhandigd. ^JAAR CANADA gingen dit jaar 8000 Nederlanders, voornamelijk afkomstig uit Friesland, Groningen en N.-Holland. Uit het Zuiden willen de boeren daar niet heen (of toch wel?) JJE IJSELBRUG bij Deventer zal 10 September a.s. worden geopend. H" staatsie-toilet, dat Koningin tcr gelegenheid van de .Val draecn onder de kro- ló iari?» t Is ontworPen door de i?,"i nZ^e.r Erwin Dolder, al- fC? kCTmht m de Volkskrant. Het I™»™,, w mct Parelen van hals fngericht.' Per 2ij" ateKers ad Door bemiddeling van een Neder landse dame, die hem een ondraebt gaf en beloofde hem aan het hof te introduceren en na wisseling van di verse telegrammen kwam Erwin on 3 Maart van dit jaar voor het eerst ten paleize. Hij kreeg meteen een op dracht: het witte pakje en de witte toque bestaande uit 140 aigrettes, be kend» van foto's van de Prinses-Re gentes uit de laatste tijd. Voor de op dracht van het staatsiekleed van Ko ningin Juliana maakte hij verschil lende ontwerpen, waarvan er een uit gekozen werd. Ook de toiletten van de hofdames ontwierp hij. Erwin zal met zijn moeder de plech tigheid in de Nieuwe Kerk bijwonen. Na de feesten vertrekt hij naar Ame rika en Canada, o.a. om mevr. Roo sevelt te bezoeken, en een opdracht voor Josephine Baker uit te voeren. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Aanvankelijk nog krachtige, Ia- ter geleidelijk wat afnemende wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met hoofdza- kelyk in het Noordwesten van het land enkele verspreid optreden de buien. Iets lagere temperatuur Vandaag zon onder 19.41 uur. laan °p 21.51 uur. Morgen zon op 5.43 uur. Maan onder 14.21 uur Persoonlijke uitzonderingen Voorts zegt het communiqué, dat in speciale gevallen uitzonderingen kunnen worden gemaakt. Leden en personeel van de republikeinse dele gatie worden eveneens als in vaste dienst van de Republiek beschouwd. De betrokkenen zullen met hun ge zinnen zo spoedig mogelijk naar de republiek vertrekken, waartoe de voor lopige Federale Regering haar mede werking toezegde. „Voor vergaderingen met de Com missie van Goede Diensten en de de legatie van het Koninkrijk kunnen leden en personeel van de republikein se delegatie echter zonder hun ge zinnen in federaal gebied worden toegelaten". Dit zal dienen te geschieden op vol-» komen gelijke voorwaarden (ook wat de getalsterkte betreft) als die, wel ke gelden, wanneer besprekingen tus sen de delegaties op het republikein se gebied plaats vinden. Aan de re publikeinse regering is reeds mede deling gedaan van dit besluit en zij is verzocht binnen acht dagen de na men van diegenen op te geven, die in verband met dit besluit zich in de Republiek zullen moeten vestigen. Onderhandelingen opgeschort. XJET republikeinse voorlichtingsbu- reau te New-York heeft een be richt gepubliceerd onder de titel „de Republiek schort de besprekingen op, totdat haar rechten zijn gegaran deerd". Het bericht zegt, dat het werk comité van het voorlopige parlement van de republiek eenstemmig het be sluit van de eerste minister Hatta om geen onderhandelingen met de Ne derlanders te voeren, totdat de di plomatieke onaantastbaarheid van de republikeinse delegatie gewaar- borgd*zal zijn, heeft aanvaard. Het bericht geeft verder de republikeinse versie van het incident te Batavia op 16 Aug. jl. Republikeinse kringen hebben naar aanleiding van het besluit, dat perso nen in vaste dienst der Republiek niet meer te Batavia mogen wonen, in voorzichtige bewoordingen doen uit komen, dat dit besluit een werkelijke uitwijzing betekent, welke tot doel heeft elk officieel optreden der Re publiek te Batavia te beëindigen. TAIE DUITSE journalisten in Frankfort houden er toch wel heldere ideeën op na: ook zij ken nen gelijk wij de instelling van persconferenties. Maar dan houdt de overeenkomst ook volledig op. Daar in Frankfort gaat het op een „nieuw - democratische" manier. De krantenmannen worden daar zogezegd krantenmknnetjesputters, die eventuele slachtoffers ter con ferentie ontbieden en hen dan op verschrikkelijk boze toon aan een kruisverhoor onderwerpen. Zo de den ze dat gisteren zelfs voor de microfoon: er waren boeren, win keiiers en groothandelaars bij een geroepen en die moesten dan maar eens haarfijn uit de doeken doen, hoe het toch kwam, dat de prijzen van hun artikelen zo wraakroepend hoog bleven.* Dat werd binnen een kwartier een honderd karaats Poolse Land dag: iedereen gaf iecfereen de schuld, alle groepen verdienden tenminste tien tot twintig procent teveel en de boze journalisten vroegen onbarmhartig voort Tenslotte kreeg iemand het denk beeld om de fabrikanten (die toch niet aanwezig waren!) dan maar de schuld te in de schoenen te schuiven, hetgeen een ander weer onrechtvaardig vond en toen.... vond men in pais en vreê de op lossing om het kopend publiek te verwijten, dat alles zo duur blijft! Ongelofelijk „nieiiw-demo- cratiseh" vinden we dat. XJET BEDRAG van de door het Rijk aan het Nijverheidsonderwijs ge- garandeei"de leningen beliep op het einde van 1947 ongeveer 32 millioen gulden. De Ministers van O., K. en W. en van Finantiën zijn van mening, dat een verhoging met 25 millioen re delijk iü. Deze verhoging betreft dus slechts het verienen van garantie en brengt geen nieuwe lasten voor het Rijk met zich mee. De ministers achten de verhoging redelijk, omdat binnen afzienbare tijd het bij de wet toegestane maximum bedrag van 35 millioen bereikt zal zijn. Op de Rijksbegrotingen voor '47 en 1948 zijn gelden uitgetrokken voor de subsidiëring van 92 nieuwe scho len, t.w.: 36 ambachts- en vakscho len, 53 Nijverheidsscholen voor meis jes en 3 scholen voor Middelbaar Nij verheidsonderwijs. Al deze scholen moeten gehuisvest worden en voor zien van een inventaris. Bovendien verkeren vele bestaande schoolge bouwen in een vrij deplorabele toe stand. oinsdagmictdag is boven de Zuid-Hollandse geraec.iie 'ralker.b«rg een vliegtuig van het type Firefly uit elkaar gesprongen. Verscheidene hui zen werden ernstig beschadigd. Men ziet hier het beschadigde huis van de tuinder P. van Ooms met op de voorgrond een wrakstuk van het vliegtuig. /AP 30 en 31 Augustus en op 4 en 6 September kan men door de ra dio een door een commissie van des kundigen samengesteld „Nationaal Programma" beluisteren. Behalve ernstige en lichte muziek, hoorspe len, reportages en jeugduitzendingen kan men de hoogtepunten van onze nationale feesten. Regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en Inhul diging van Koningin Juliana, binnen de huiskamer halen. Op 30 Augustus: de aubade in Den Haag (morgenuren), waarbij H. M. de Koningin aanwezig is. In de mid- IAAT DE Russische consulaten in Washington en in New-York in verband met de Sovjet-houding in de zaak Kosenkina zijn gesloten, is reeds via het „Laatste Nieuws" tot onze lezers doorgedrongen. Niet echter was reeds bekend, dat de Russen als tegenmaatregel het Amerikaanse con sulaat in Wladiwostok als „niet meer in werking" hebben verklaard en dat ook het vertrek van de Russische con sul-generaal uit New-York, Jakob Lomakin, een grote rol speelt. Marshall heeft verklaard, dat dit alles „betreurenswaardig" is, maar dat er geen ernstige gevolgen van zullen komen. Overigens is men in Amerika van mening, dat de Sovjets groter schade zullen lijden dan de V. S. Maar de algemene verhouding kan hierdoor toch niet bepaald pret tiger z(jn geworden, al zal de directe invloed op de besprekingen inzake de Duitse kwestie (Berlijn en het Ruhr- gebied) waarschijnlijk niet onmiddel lijk nadelig voelbaar zijn. In New-York legde Mevr. Kosen kina haar eerste verklaring af tegen over de Pers. Met nadruk zeide zij uit het raam te zijn gesprongen, omdat zij werd vastgehouden tegen haar wil. Ook wees zij erop, dat men her haaldelijk had getracht haar verkla ringen te laten ondertekenen, die zij niet wilde afleggen. Zij eindigde met te zeggen, dat de Sovjets geen men selijke wezens zijn, waarmee men re delijk kan praten. „Stijl Berlijn". JN BERLIJN gaat inmiddels de zaak op de oude voet, d.i. op het beden kelijke niveau van hoogspanning, voort. Er is melding gemaakt van de vermissing van een journalist van de „Taegliche Rundschau", graaf Hein- rich von Einsiedel (een kleinzoon van Bismarck), die drie maanden geleden zijn moeder in Wiesbade ging be- JN welingelichte officiële kringen te reffaH„1eHnDgel00ft.men' dat de Britse egenng de een of andere vorm van een Europese Unie als onvermijdelijk ziet op de lange duur. Ter voorko ming van teleurstellingen en achter uitgang acht zij echter voorzichtigheid geboden. 6 Nog vóór de conferentie van het Gemenebest bijeenkomt, zal de Brit se regering bereid zijn het ontwerp plan voor 'n Europees parlement met de regeringen der West-Europese Unie te bespreken. Men wijst erop, dat de Franse re gering wel België verzocht heeft het ontwerp-voorstel te steunen, doch de Britse regering hierover niets ver zocht, noch haar geraadpleegd heeft. Men neemt aan, dat de Belgische regering zal voorstellen, dat de zaak bestudeerd dient te worden door de permanente commissie der Westeuro- pese Unie. Dit zou voor de Britse re gering aanvaardbaar zijn. zoeken. Verder vliegen de „verkla ringen" en de „tegenspraken" van de verschillende bevelhebbers dagelijks over en weer. Het belangrijkste daar van was gisteren het volgende: Generaal Kotikof heeft een brief gericht aan de burgemeesters van Berlijn, waarin gezegd wordt, dat zij de laatste tijd maatregelen namen, die „rechts-ongeldig" waren Verder wordt in die brief gesproken over de aan gelegenheid met de beide politie-com missarissen en de ingevoerde valuta. Op grond van dit alles is de gemeen teraad van Berlijn in een spoedver gadering bijeen gekomen: men ver wacht een bestuurscrisis op korte termijn. Nu wordt zelfs daar de brei niet zo heet gegeten, ais ze wordt opge diend, maar we kunnen langzamer hand wel gaan spreken van „stijl Berlijn" als we het hebben over ze nuwslopend TN DE gisterenmiddag gehouden ver- gadering der Eerste Kamer heeft j de heer de Wilde namens de commis sie tot onderzoek der geloofsbrieven geadviseerd tot toelating van de vol gende nieuw benoemde leden: J. P. Schalker (CPN), prof. dr. L. J. C. Beaufort (KVP), mr. G. E. van Walsum (Arb.), H. J. de Dreu (Arb.) en mr. W. C. Wendelaar (VVD). Dienovereenkomstig werd besloten. De vier laatstgenoemden, zomede de heer mr. P. J. Witteman (KVP) tot wiens toelating in de vorige ver gadering reeds was besloten werden beëdigd en namen na een gelukwens van de voorzitter hun plaatsen in. De voorzitter zeide te verwachten, dat de Memorie van Antwoord inzake de ontwerpen tot herziening der Grond wet zo tijdig gereed zal zijn, dat de openbare behandeling dezer ontwer pen op 1 of 2 September zal kunnen geschieden. Hierop ging de Kamer in de afde lingen. Tussen 12 en 25 September a.s. zul len aanvragen voor brandstoffen voor kamerbewoners kunnen worden inge diend. De aanvraagformulieren die nen tussen 29 Aug. en 11 September bij de plaatselijke distributiediensten te worden afgehaald. dag kan men de aankomst van H.M. in Amsterdam meemaken en 's avonds kan men genieten van een Orato rium „Willem van Nassau". Op 31 Augustus: een plechtige H. Mis vanuit de Kathedrale Kerk te Utrecat en een protestantse Dienst vanuit de Domkerk. De middag wordt geopend met 'n gelukwens, uitgespro ken door Minister-president W. Drees dr. H. J. van Mook, ir. L. A. H. Pe ters en dr. W. Huender, de vier hoog ste functionarissen in onze gebieds delen. Daarna wordt het volledige Jubilei'mspel vanuit het Amsterdam se Stadion uitgezonden. In de avond uren is er een hoorspel, een concert en een „feestkrant". Op 4 September: in verband met de Afstand van de Troon een ernstig programma. Getracht zal worden van de abdi catie-plechtigheden vanuit het Paleis op de Dam een reportage te geven. Om 12 uur volgt dan „Amateurs- kunst uit alle windstreken" en „Van Sabang tot Molotai", een Strijdkrach tenprogramma. Om vier uur kan men naar een reportage luisteren van de eerste rijtoe** van Koningin Juliana. Op 6 September: Deze dag opent met een flitsenreeks van de feeste- j lijkheden te Amsterdam. Om tien uur wordt de volledige plechtigheid in de Nieuwe Kerk te I Amsterdam uitgezonden. Daarna een reportage van de rij-1 toer in de gouden koets, 's Middags j zijn er een reeks officiële speeches j uit Oost en West en in de avond komt er een uitgebreid feestprogramma. yOOR HET TIJDVAK van 29 Augustus t.m. 11 September, geeft elk der volgende bonnen, recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES: 164, 166 vlees: 100 gr. vlees (gel dig t.m. 18 Sept.). 165 vlees: 300 gr. vlees (geldig t.m. 18 Sept.). 167-1 brood: 800 gr. brood (geldig t.m. 4 Sept.). 168 brood: 400 gr. brood (geldig t.m. 4 Sept.). ALLE BONKAARTEN: 169 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 170 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 171 algemeen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel. 172 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz., of 500 gr. versnaperingen. BONKAARTEN KA. KB, KC 810: 177 algemeen: 225 gr. huishoud zeep of 180 gr. toiletzeep. 176 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 175 algemeen: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. B 189, C 191: 500 gr. boter of mar garine of 400 gr. vet. BONKAARTEN KD, KE 810: 183 algemeen: 450 gr. huishoud zeep of 360 gr. toiletzeep. 182 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 181 algemeen: 125 gr. boter of mar garine of 100 gr. vet. E 195: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. TABAK EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808: 99 versnaperingen. 200 gr. versna peringen of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop, enz. 102 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop, enz. Reserve G tabak: Reserve E versnaperingen: Reserve H versnaperingen: 100 gr. versnaperingen, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz., of 200 gr. jam, stroop enz BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 810 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van strook P. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 164, 165, 166 vlees blijven geldig t.m. 18 September. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 Augustus worden gebruikt. pRANKTON EN HAMILTON (N.- Zeeland) zijn door een tornado geteisterd, die over een lengte van 5 K.M. en een breedte van .500 M. zijn weg zocht. Te Frankton werden twee vrouwen en een jongen gedood en 17 personen gewond. Honderden wer den dakloos. In één straat werden 50 zakengebouwen met de grond gelijk gemaakt en vele honderden huizen beschadigd. Reddingsbrigades brach ten verschillende mensen levend uit de puinhopen te voorschijn. De beide vrouwen, die belendende percelen bewoonden, werden gedood, toen het ene huis van zijn grondves ten werd opgetild, 6 meter de lucht werd ingeslingerd en op het andere huis neervallend dit als een kaarten huis in elkaar deed storten. Een voormalige piloot van de R.A.F. de 32-jarige Edward Jaggers uit Leigh on-sea (Essex) construeerde voor dit miniatuur straalvliegtuig een motor tje, dat 450 gram weegt en het toe stelletje een snelheid gaf van 250 km per uur. De beurt is nu aan U, model bouwers! JARENLANG droomde Gerrit Schulte ervan nog eens wereldkampioen te worden, op de weg of op de baan, dat was hem om het even. Om half negen op deze winderige avond is die droom werkelijkheid geworden. In zijn 33e levensjaar speelde de muziek voor hem het Wilhelmus, ging op het ere podium de Nederlandse driekleur aan de hoogste mast en werd hem de Re genboogtrui om de schouders gehangen. Het was een verademing voor de Bosschenaar, die glanzend van kracht en moraal naar de start was gegaan, toen de laatste tonen van ons volkslied weg waren. Met een brede zwaai wuifde Gerrit naar het doldoende publiek en voelde zich weer in zijn element, toen hij zich op de fiets wierp voor een ereronde, die de toeschouwers tot een onvergetelijke maakten. JJe lucht was als met electriciteit ge laden, toen de lenige Italiaan zich naar de startplaats aan de grote tri bunezijde begaf en onze landgenoot zich aan de overkant 'bij de officials meldde. Een orkaan van aanmoedigingskre- ten brak los, die pas tot bedaren kwam toen Gerrit als triomphator uit het strijdperk trad. Twee legioenen, een dat Schulte, Schulte schreeuwde, tot schor wordens toe en een kleiner van de Italaanse kolonie, dat Coppi, Coppi ?P' h°ewel niet zo overtuigend, bege leidde de beide renners. Gerrit ging in een fantastisch snelle rush van start, een start die hefn een behoorlijke hoewel niet al te grote bezorgde. Coppi moest als een bezetene rijden om die voorsprong zo Kostbaar als diamant, teniet te doen opgezweept door zijn landgenoten, die met angst en vreze stonden toe te zien en met bibberende handen hun chro nometers controleerden wist de Itali aan in de 4e ronde zijn achterstand tot op 2 meter terug te brengen. Dit gaf Coppi kennelijk nieuwe krachten. Hij bleef iets harder draaien dan Schulte en toen de 5e ronde voorbij was, kon de Italiaan 5 meter doen optekenen. Toen begon de heldhaftige strijd van Schulte. Hij had daarbij de on ontbeerlijke hulp van de vele dui zenden aanwezige landgenoten. Hij drukte zijn lichaam, bruisend van wilskracht, nog wat meer naar bene den, bundelde zijn energie te samen uit de aanwezige reserves en startte voor de race op leven en dood. eer» race, die tot de zeldzaamste, ooit ge reden, zal worden geboekstaafd. Ger rit was nog eens de fou pedalant van 10 jaar geleden. Stil van verwondering over zoveel macht stonden vooral de kenners toe te zien, zich afvragend of hij tot vol houden in staat zou blijken. Als een razende Roland scheerde hij met de fel blinkende fiets onder zich over het cement, met de wind in de rug dan send van souplesse, tegen de wind in knarsetandend om die venijnige tegen stand te overwinnen. Coppi kon met Gerrit nu eens gelijk blijven, dan weer verloor hij enkele centimeters aan zijn formidabele rivaai In Oranjeshirt. Onder ademloze stilte Tussen de renners staande op het binnenveld kon je welhaast een speld horen vallen. Daar werd niet geschreeuwd, daar keek men met stij gende verbazing en bewondering naar wat hun collega presteerde. Toen de laatste ronde inging, leek het rennerskwartier als verstijfd. Nu zal het gebeuren. „Hij houdt het, hij houdt het niet"De woorden wer den fluisterend gesproken, alsof men zich van een historisch moment be wust was. De laatste ronde gng in met Coppi iets in het voordeel, maarde Itali aan had op dat ogenblik de wind in de rug! Bij het ingaan van de voor laatste bocht zal Gerrit op zijn beurt de steun van de wind krijgen. „Me neer, zei Gerrit van Beek in m'n oor, ,,'k word er gewoon koud van". Gerrit liohtte even zijn felle kop de hoogte ln, maar Coppi zette zich ook nog eens extra voor deze beslissende fase. (Vervolg op pag. 3). ooo©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©© (Van onze speciale verslag- gever). v JK maak me sterk, dat de lezer geïnteresseerd zal zijn om te weten op wat voor een soort fiets blonde Gerrit de wereld titel heeft behaald. De fiets ?elf is nieuw van vorige week en werd speciaal voor deze rit uit extra licht materiaal vervaardigd. Reed hij Dinsdagavond nog op Italiaanse banden van 140 gram. door Arie van Vliet ge leend. tegen Coppi had Gerrit bandjes omgelegd van 105 gram. (Realiseer U even dit gewicht), waarbij als bijzon derheid dient vermeld dat hij die van de Zwitser Koblet had gekregen. Bovendien waren uit elk der wielen acht spaken weggenomen. Wie zal tegenspreken, dat dit minder gewicht onze landge- Snoot juist die 0.3 sec. voor sprong en... de regenboogtrui O heeft bezorgd. O OO©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©© (Gemeenschap van de Goede Geest) I£ AMERAADSCHAP "zo zagen we de vorige keer is een van de middelen, die de K.A. in dienst na streeft ter bereiking van haar geeste lijk ideaal. Hoe afkerig ook van een teveel aan organisatie, toch ziet ieder een in dat er een band moet zijn. Deze band nu wordt geformeerd door ae kerngroepen (de G 3-groepen) en door het maandelijks contactorgaan, dat diezelfde naam draagt. (G 3.) De K.A. werkt dus met kernen, een élite-vorming, maar deze élite wordt volledig bepaald door interne kwalitei ten en karakter. Ontwikkeling, stand en functie hebben hier niets mee van doen. Het ideaal is om in iedere ka zerne in Nederland, op iedere post in Indië een keur te krijgen die zo tac tisch en onopvallend mogelijk zich zelf in dienst stelt van de goede geest, de kameraadschap en dus van de idéé der Kath. Actie. Dit heeft allereerst tot gevolg, dat de G 3-man een werker is, immers men verbetert de sfeer op zijn kamer door de toestanden te verbeteren, door simpele behulpzaam heid, door het scheppen van geïmpro viseerde amusementsmogelijkheden in gezonde stijl. Hoe nu in de talloze ge vallen, waarin speciaal de militair te staan komt, gehandeld moet worden, dit wordt op een vlotte wijze aange geven in het maandblad, dat dus geen amusementsblad is maar een richting wijzer. Ook hier echter heeft men in gezien, dat de stijl militair moest zijn, omdat het blad anders niet gelezen wordt: korte, pittige artikelen, afwis seling, foto's, initiatieven maken het G 3-blad tot een graag gelezen orgaan bij iedere militair, met een normaal stel hersenen. Qngetwijfeld echter is het onmogelijk in algemene richtlijnen te vervat ten, wa op een gegeven plaats ert een gegeven tijd nodig is om een gezonde sfeer te scheppen. Dit varieert van ka zerne tot kazerne, zelfs van kamer tot kamer wegens de uiteenlopende samen stelling naar religie en karakter. Na tuurlijk moet hier ingelast, dat het kameraadschapsideaal van de G 3-man zich niet beperkt tot zijn Katholieke confraters, m.a.w. heel zijn afdeling en zonder onderscheid van persoon om vat. Er ware als er uitsluiting om welke reden dan ook geschiedde geen sprake van kameraadschap maar van voorkeur. Omdat nu de G 3-man dus steeds met allerlei soorten mensen te doen heeft, wordt van hem verwacht een grote mate van eigen initiatief in ieder afzonderlijk geval; hij zal haast nooit zijn toevlucht kunnen nemen tot een precies op te volgen richtlijn, maar deze zelf moeten aanpassen aan de omstandigheden. Dit maakt het werk tot een verantwoordelijke taak en juist verantwoordelijkheid maakt de jonge militair tot een man. Deze artikelen over de K.A. in mili taire dienst zijn bedoeld als een ken nismaking en geven alleen een zeer glo baal en algemeen inzicht. Het G 3-werk staat nog in zijn kinderschoenen, het zal n.l. in September zijn eenjarig be staan vieren. Dit heeft tot gevolg, dat het nog niet over al zijn kinderziekten heen is; het uitbalanceren van de juiste verhouding tussen werkdadigheid (het vormen van een goede geest i en bezinning (voor de kernleden zelfi is nog niet tot zijn eindstadium geko men. Het zal wel duidelijk zijn, dat men nu eenmaal niet kan geven wat men zelf niet heeft, en dat daarom van de G 3-werkers mag geëist worden een echte oorspronkelijke verdieping in het wezen van het katholieke leven. Zij moeten niet enkel werken maar ook bidden. Waarmee we weer gekomen zijn op een heel bekend terrein, w e immers kent niet de zinspreuk: Ora et ïabora: bid en werk. Qpvallend is het tenslotte dat het G 3-werk dat in een jaar tijd zeer veel enthousiasme verwekte en reeds een 2500 kernleden heeft in Brabant nog niet zoveel werkers heeft als men zou kunnen verwachten. Over het al gemeen worden de mensen, die ge schikt zijn voor dit werk, door de Kath. Thuisfronten opgegeven. We willen deze mogelijkheid nog eens extra ter overdenking aanbevelen. Het verstrek ken aan de jongens in Indië van een G 3-abonnement geeft hen een maan delijks weerkerende vreugde en een contact met de geestelijke lagen van ons volksherstel. Op verzoek worden door ons vanaf de Centrale: Prinse gracht 32. Den Haag, gratis proefnum mers verzonden aan de Kath. Thuis fronten. Wij hopen dat de tweede jaar gang van het maandblad G 3 en het tweede jaar van de G 3-beweging vruchtbaar zijn zal en iets groots zal laten zien. Daarom is van alle kanten medewerking nodig. En dat deze te gereder gegeven zal worden nu het doel in verband staat met de geeste lijke gezondheid van de militaire jeugd, daarvan zijn wij diep over tuigd. J. L. 2J.Exc, Minister Wijers heeft aan de Kroon geadviseerd ter gelegen heid van de Inhuldiging van H. M. Koningin Juliana een amnestie af te kondigen van een vierde deel van de opgelegde straf met een minimum van een maand en een maximum van een jaar, aldus verneemt Het Bin nenhof. In aanmerking nemende de nor male kwijtschelding van straf met een derde, welke sinds kort ook voor geïnterneerden toepasselijk is gewor den. betekent dit, dat practisch al de genen, die tot 5 a 6 jaar of minder zijn veroordeeld, door deze amnestie bepaling zullen vrijkomen. Het Besluit zal op de dag van de Inhuldiging worden afgekondigd.

de Stem | 1948 | | pagina 1