Totaal veranderd beeld" na onderhoud met Stalin Gerrit Schulte met 0.9 nam de leiding sec, verschil op Koblet De lichtstad danst op een vulkaan Firefly bij Valkenburg uit •elkaar gesprongen K.A. in mil Ha ire diensi De Sovjets erkennen Westerse rechten IN 'T KORH Een ons snoep voor iedereen VIERDE JAARGANG No. 1161 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 Hoe eer hoe beter JALOERS Mobilisatie-oorlogs- kruis ingesteld Jubileum-vrij voor bouwvakarbeiders D De twee inzittenden gedood Vredesonderhande lingen in Palestina Bewolkt Textielpunten-zwendel in Middelburg berecht Hondderdduizenden bedelaars slapen onder de bruggen Reynaud Landbouw zij „eerste industrie" Distributienieuws WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN In een moordende race won Coste met 0.4 seconde van Blankenauw Nog steeds hevige aardschokken in Italië Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en i 0.60). Incasso wordt berekend. HET BEELD van de onderhandelingen der grote mogend heden is na het onderhoud tussen Stalin en de Westerse Drie totaal veranderd. Dit speciale Reuter-bericht en de mededeling van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de onderhandelingen zullen worden voortgezet er staat nog geen datum vast zijn oorzaak, dat in de verschil lende landen de autoriteiten optimistischer dan tot dusver zijn gestemd. Er zouden nieuwe denkbeelden in de onderhandelingen zijn gekomen, die dan bestaan uit de volgende be langwekkende erkenningen: De rech ten van de Westerse Drie om Ber lijn mede te besturen zouden op on dubbelzinnige wijze erkend zyn. Eveneens werd erkend het reen van de westelijke geallieerden „üe straten en wegen naar Berlijn te ge bruiken". Tenslotte zou nog zijn komen vasi te staan, dat de Westerse Drie het recht hebben mede-toezicht te oete" nen op elke valuta, die tot valuta va Berlijn wordt gekozen. De afgevaardigden zouden „buiten- IEMAND DIE JALOERS is wordt heel gemakkelijk hinderlijk voor zichzelf zowel als voor zijn omgeving. En zo beginnen we dit verhaal met de moraal, die eigen lijk aan het slot behoort te staan. Want het gaat hier om een Am sterdamse tram, die gisteren te gen lunchtijd zo maar eventjes uit de rails wipte, een versierings- mast vloerde en tenslotte zonder mensen te raken tegen een kiosk tot stilstand kwam. Nette knaap, die tram, om bij het drukke bij de Gerard Dou- straat en de Ferdinand Bolstraat (het was een lijn 25) zo maar nie mand onderste boven te rijden. Maar je zou toch wel zeggen, dat ie jaloers was. Op de kiosk of op de paal, die mee mag versieren in onze hoofdstad. En hinderlijk was die tram ook, gelijk dat ja loersheid betaamt! PAUL VAN ZEELAND zal als lid van de Commissie voor Goede Diensten worden opgevolgd door de heer R. Herremans, die hem reeds enige tijd heeft vervangen ais zo danig. pOOTAARDAPPELEN kunnen vrije- lijk naar België worden inge- vierd. Alle belanghebbenden kunnen een invoervergunning krijgen. TLTONTGOMMERY zal te Portsmouth op 13 September a.s. een vrijheids fakkel ontsteken, die naar Eindhoven zal worden gebracht. UJELGISCHE FRANCS zullen weer in bescheiden hoeveelheid be schikbaar komen voor hen, die op een collectieve pas reizen. "TWEE VLIEGTUIGEN botsten bij New-Yersey op elkaar. Tenminste zeven personen werden gedood. JJ. M. KONINGIN JULIANA zal op Maandag 20 September receptie houden ten paleize Noordeinde te 's-Gravenhage. QE „RODE DEKEN" van Canterbu ry, dr. Johnson, krijgt geen visum om naar Amerika te reizen. TNE GRIEKSE REGERING zal nog 30.000 mannen onder de wapenen roepen om de laatste guerilla's te be strijden. die voornamelijk in het Oos ten van het land zitten. TNE UITGAVEN VOOR DE V. N., worden voor 1949 geraamd op 33.469 587 dollar. Tweederde hiervan betreft uitrusting van het secretariaat en salarissen. Voor het bureau te Ge neve staat 8 millioen op de begroting. A XIS SALLY" is een Amerikaan- se radio-verraadster uit oorlogs tijd. Zij werkte o.a. ook in Hilversum Twee Nederlanders treden op als ge tuige in het proces, dat dezer dagen te Washington begint. |)E OMZET VAN SCHOENEN loopt in de middenstandszaken terug. Men wijt dit aan concurrentie (want bonloos) en aan geldgebrek bij het kooplustig publiek. TYE GROENE", „De Stem van Ne- derland" en J. M. hebben met ingang van 1 October a.s. een fusie aangegaan. Joh. Winkler wordt hoofd redacteur. J)E WET, waarbij een Belgische Raad van State is ingesteld, is van daag van kracht geworden. De Raad bestaat uit twee afdelingen, een voor wetgeving en een voor administratie. yAN 1 AUGUSTUS af zijn de sala rissen en lonen van de ambtena ren en arbeiders in Vaticaanstad met 40 pet. verhoogd. De gezinstoelagen zijn van 1500 op 2000 lire gebracht. gewoon tevreden" zijn met de aard van een mededeling, die Stalin hun gedaan heeft. Dit is dan weinig nieuws en toch weer veel. Rusland begint eindelijk met enige rechten van het Westen te erkennen, hoewel die voor ieder wel denkend mens reeds lang vaststonden. Vervolgens kan men hieruit afleiden dat het afwachten voor de Berlijners nu wel de langste tijd zal hebben ge duurd, m.a.w. de Russen vinden dat het „rekken" nu lang genoeg heeft geduurd: er schijnen spijkers met koppen geslagen te worden, Hoe meer hoe liever en hoe eerder hoe beter! POLITIE IN SOVJET-SECTOR „GEZUIVERD" TN Berlijn zelf is de toestand nog uiterst gespannen. Gisteren kon den de bewoners het beleven, dat 'n formatie Sovjet-vliegtuigen boven de stad cirkelde op een hoogte van 1600 meter. Volgens het veiligheidsregle ment Is dat verboden voor de Sov jets geldt dat blijkbaar niet in alle gevallen. Generaal-majoor Alexander Koti- kof, bevelhebber van de Sovjetzone van Berlijn, heeft in een aan de plaats vervangende burgemeester van Ber lijn Ferdinand Friedensburg overhan digde brief de gemeente-autoriteiten beschuldigd van „herhaalde overtre dingen van de Berlijnse gemeente wet". Dan is er in de Sovjet-zone weer een spannende aangelegenheid op stapel gezet: de politie wordt daar „gezuiverd". Voorlopig zijn al ten minste vijf politiemannen de Britse sector in komen vluchten, maar zij verklaarden slechts „de voorhoede te zijn" van een groot aantal andere vluchtelingen. De Russen zijn ra zend knap in het voeren van een ze nuw-oorlog. Een geheel andere doch niet min der spannende zaak was gisteren het neerstorten van twee Amerikaanse Dakota's, die op elkaar vlogen in de buurt van Rapolzhausen. In ieder vliegtuig zouden twee mannen geze ten hebben, die om het leven zijn ge komen. De vliegtuigen waren op weg van Tempelhof naar Wiesbaden. BIJ K. B. van 11 Augustus jl. is in gesteld het „Mobilisatie-oorlogs- kruis". De machtiging tot het dragen van dit kruis zal worden verleend aan allen, die tussen 30 Aug. 1939 en September 1945 gedurende tenminste zes maanden hebben dienst gedaan bij Landleger. Luchtvaart of Marine en in alle opzichten een goede plichts betrachting en een goed gedrag heb ben betoond. De hiervoor aangegeven diensttijd behoeft niet onafgebroken te zijn geweest. Het heeft geen zin een aanvrage voor deze onderscheiding in te die nen: de uitvoeringsbeschikking is nog niet gereed. Te zijner tijd zal worden bekend gemaakt, wanneer en hoe de uitreiking zal geschieden. Het gebeurde in Amsterdam. En verder spreekt deze foto wel voor zichzelf E BOUWVAKARBEIDERS, die werken in de geteisterde gebieden en daar gehuisvest zijn, zullen in ver band met de viering van het gouden Regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin niet op Vrijdagavond 27 Aug. naar huis gaan doch eerst op Zater dagmiddag 28 Aug. Zij keren dan naar de werken terug op Woensdag 1 Sep tember op de anderen op Maandag ge bruikelijke tijd. Voor verzuim op Maandag zal door de werkgever het volle loon worden vergoed. Hierop zal.in mindering worden gebracht 't aantal op Zaterdag 28 Aug. gewerkte en uitbetaalde uren. /GISTERENMIDDAG om vijf en twintig minuten over twee is een vliegtuig van het type fire-fly boven de kom van het dorpje Valkenburg (Z.H.) uit elkaar gesprongen. De twee inzittenden kwamen om het leven, vier an dere personen liepen verwondingen op. VIER GEWONDEN. TTET VLIEGTUIG was volgens ver- klaringen van ooggetuigen met zeer grote snelheid in duikvlucht naar beneden gekomen. Met de linkervleu gel raakte het toestel een broeikas van de tuinder P. v. d Zwart. De broei kas ging volkomen tegen de vlakte doch de piloot slaagde er toch nog in het toestel enkele meters op te trekken. Toen gebeurde het. Met een oor verdovende klap. die vele ruiten in de omgeving deed springen, explodeer de het vliegtuig boven de boerderij van de heer P. van Ooms. De brok stukken liggen in een straal van meer „Voorlopige gedachtenwisseling" TAE NEW-YORKSE RADIO heeft bekend gemaakt, dat de minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjertok, zou hebben meegedeeld, dat er voorlopige vredesonderhandelin gen plaats hebben tussen de Arabieren en Israël. Volgens de radio heeft Sjer tok te kennen gegeven, dat de bespre kingen in een niet nader te noemen hoofdstad worden gehouden. Dezelfde radio meldt verder, dat Sjertok aan de Zionisten-organisatie te Jeruzalem zou hebben meegedeeld, dat van eigenlijke onderhandelingen niet gesproken mag worden. Het betrof een „voorlopige gedachtenwisseling". Ook het Israëlitische ministerie van Buitenlandse Zaken te Tel Aviv zou het plaats hebben der besprekingen be vestigd hebben. Van de zijde der Arabische Liga worden deze berichten tegengespro ken. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Plaatselijk ochtendmist. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Westelijke richtingen, later draaiend naar Zuid-Westelijke richtingen. Wisselende bewolking met bijna overal droog weer, maar in de middag in het Zuidwesten van het land plaatselijk enige re gen of motregen. Weinig veran dering in temperatuur. Vandaag zon onder 19.44 uur. Maan op 21.34 uur. Morgen zon op 5.41 uur. Maan onder 1S.02 uur Gevoelige straffen uitgedeeld y^WARTE HANDEL in de ware zin van het woord, aldus noemde de bijzondere politierechter te Middel burg Dinsdagmiddag de geruchtma kende textielpunten-zwendel, die eni ge tijd geleden in Zeeland werd ont- dekt. Gisterenmiddag stonden twee van de hoofdverdachten terecht, nl. J. van D. uit Middelburg, die onee- veer 20.000 valse punten had doorver kocht en J. van IJ., eveneens uit Mid delburg, die minstens 58.000 punten van Belgen had gekocht. De punten werden daar ook gedrukt. De Offi cier van Justitie eiste tegen van D een jaar gevangenisstraf, waarvan 5 maanden onvoorwaardelijk met af trek en zeven maanden voorwaarde lijk. De veroordeling van D. werd ten slotte negen maanden gevangenis straf, waarvan vier onvoorwaardelijk met aftrek en vijf voorwaardelijk. De hoofdader J. v. IJ., kocht de punten van Belgen en verhandelde ze verder in Nederland. Hij had overal zijn re laties: in Rotterdam, den Haag enz. De uitspraak luidde tegen hem een jaar met aftrek. dan 300 meter verspreid. Door deze rondvliegende brokken werden vier mensen gewond: het elfjarig jongetje Bertje Schaap had een gebroken been, een arbeider H. Blansjaar, die in de buurt werkte kreeg een ernstige been wonde en mej. van Ooms een wond aan het hoofd. Zij werden naar een ziekenhuis in Leiden overgebracht. Een andere arbeider A. van Velzen, liep een hersenschudding op. Hij werd naar huis vervoerd. Verschillende huizen werden door de explosie beschadigd, vooral het huis van de tuinder P. van Ooms. Na het ongeluk was reeds spoedig personeel van het vliegveld Valken burg, dat slechts enkele honderden meters verwijderd is, op de plaats van de ramp aanwezig. De bemanning van de fire-fly be stond uit de 21-jarige adelborst eer ste klasse F. J. C. Meulenberg uit Utrecht en de 18-jarige matroos-schrij ver tweede klasse F. J. Palings uit Gestel. Beide slachtoffers waren on gehuwd. (Van onze Paryse correspondent) pARIJS DANST OP EEN VULKAAN! De tourist ziet deze vulkaan niet. In stomme bewondering staat hij voor de Madeleine, poogt de kerk te kie ken en vertelt dan zijn buurman, dat die Sacré Coeur toch zo mooi is. Hij brengt zijn dagen zoek in Versailles, Fontainebleau. of op de Boulevard des Italiëns, rue du Capucine, Champs Elyssées, Place de la Cité. Hij smult van de Opéra, hij wandelt onder de Are de Triomph, klimt op de Eifeltoren, is vol bewondering voor de Métro, die inderdaad de Londense. Underground met stukken slaat. Hij staart zich blind op de volle dancings, de drukke bars, de afgeladen terrasjes, of hij drukt zijn neus plat tegen de winkelruiten, waarachter bonloze costuums, allerlei lekkernijen, radio's, meubelen, kunst voorwerpen, wijnen en.... souvenirs om de voorrang strijden. Het bekoorlijke straatbeeld met de duizend en een kraampjes, met de mondaine Parisiënne, met de neonverlichting, met de open-air-bals op de trottoirs, met de schreeu wende krantenjongens heeft hem beet. En slechts met moeite worstelt hij zich na de acht of veertien dagen vacantie los om de Etoile du Nord te gaan opzoeken, voor de reis naar Holland.... ligt. Ge kunt ze er zo uitpikken de fermes, waar Hollanders of Belgen zitten. En intussen stijgen de prij zen nog steeds! Reynaud heeft de enige mogelijke weg aangewezen om de Augiasstal uit te mesten. Neo-physiocratisme, d.w.z. stelselmatige bevordering van de land bouw teneinde deze tot de „eerste in dustrie" van het land te maken. De Franse boer voedt slechts 5 gezinnen, tegen de Hollandse 17. Bovendien ligt er grond braak, staan er zelfs boerderijen leeg en kan de rentabiliteit per H.A. minstens TAAT IS het Parijs van de tourist, 't Parijs van het Zwitserse import bier. het Parijs van het wufte vermaak het Parijs waar alles te krijgen is en iedereen gelukkig zou moeten zijn, waar het een voorrecht schijnt te mo gen leven. Hoe koud en nuchter is de realiteit. Hoe grauw en eentonig is het leven van de vrouw, die door haar man in de steek werd gelaten en thans 100 frs. per dag verdient met kranten te verkopen. Hoe kleurloos is de levens avond van het oude moedertje op een zolderkamertje zes hoog, waar het doorsijpelt als het regent en die nog zoveel moeite heeft de weg naar het graf te vinden. Of kijkt naar de be delaars en armen, die met honderd duizenden slapen onder de bruggen, op de banken in de parken, in por tieken en op Métro-roosters. Parijs? Kijk naar de werkende klasse en de handeldrijvende middenstand, die niet Éunnen genieten van de schijn welvaart, tentoongespreid voor de tourist, omdat hun verdienste slechts juist voldoende is de noodzakelijkste levensbehoeften te dekken. De wer kelijkheid is anders dan de schijn. De „chique" Parisiënne is door de re gel alleen maar chique, zolang ze haar enige, mooie jurk aan heeft. Haar kleerkast is nog leger dan die van de Hollandse vrouw. Zelfs de regenjas ontbreekt, terwijl het hier de hele zo mer al regent. „II pleut toujours" is plotseling een gewilde song gewor den VIJF TEGEN ZEVENTIEN. z QF KIJKT wat verder. Reis eens langs de boerderijen, ga er eens in en zie eens hoe verwaarloosd, kaal, grauw en verwilderd de boel er bij worden verdubbeld. Dan zou Frank rijk zich in enkele jaren zelf kunnen voeden en zelfs landbouwproducten exporteren. De Franse economie zou gezond kunnen worden gemaakt en het land zou kunnen worden, wat het eens was: het hart van Europa. Maar vermoedelijk is het al te laat. Parijs danst verder, danst op de vul kaan. Sociale vrede, opschorting der loon eisen, beperking van de importen, kortom versobering over de hele li- niet zal de eerste twee jaren nood zakelijk zijn. Maar het dansende Pa rijs wil dit offer niet brengen. Niet alleen de communisten, doch in min dere mate ook de rechtse arbeiders keren zich tegen Reynaud met zijn versoberingspolitiek. Het land is ont volkt ten bate van de stad. Men wil niet terug. „Laat dan maar Hollan ders en Belgen komen om onze grond te bewerken", aldus het commentaar. REYNAUD HEEFT DE WEG GEWEZEN. 13EYNAUD heeft de weg gewezen, doch reeds thans is het zeker dat Moskou deze weg zal versperren. Reeds nu is er een sterk, ondergronds communistisch gewroet. Nog is het rustig, maar voor hoelang. Met be zorgdheid ziet men September nade ren, als eenieder weer aan het werk is. Men rekent er op, dat de commu nisten ten koste van alles willen po gen te voorkomen dat Reynaud slaagt Nog nimmer was hun kans zo gun stig. Want Reynaud heeft vele vijanden in het kamp der rechtse arbeiders. Intussen trekken vele rode volks menners het land op, om de boeren te bewerken hun sabotagepolitiek te volgen. Ieder goedwillend burger heeft angst voor die dingen, die komen zul len. Angst voor een nieuwe, rode sta kingsgolf, die het land nog dieper in de afgrond brengt, angst voor de ro de ondergrondse, angst voor de ultra rechtse De Gaulle, angst voor de toe komst. Maar Parijs danst voort. Het danst op de vulkaan. Het grommen van thans verontrust nog niet voldoende. Doch als de uitbarsting komt, zou het te laat kunnen zijn! rpER GELEGENHEID van het Rege- ringsjubileum van H. M. de Konin gin wordt aan alle leeftijdsgroepen een bon voor 100 gr versnaperingen beschik baar gesteld. Deze bon wordt in de bonnenlijst van deze week opgenomen. Tevens is met het oog op de feestelijkheden aan ijsbereiders en limonadefabrikanten 'n extra toewijzing suiker verstrekt. De Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar H. M. Koningin Juliana op 6 Sep tember a.s. de eed op de Grondwet zal afleggen en de inhuldigingsplech tigheden worden gehouden, is thans gereed voor haar taak. Een overzicht van de kerk, die 3000 gasten een plaatsje zal moeten verlenen. W AMSTERDAM, 24 Augustus. (Van onze speciale verslaggever) ^L IS ER DAN NOG GEEN WERELDKAMPIOEN bekend geworden dit had nl. vanavond kunnen gebeuren in de achtervolging be roepsrenners, evengoed is dit een avond geworden die we ons hele leven niet zullen vergeten. Volgens het programma zou laat in de avond de professional kam pioen 'pour suite bekend hebben kunnen zijn en bij de amateurs dege nen die zich tot de kwartfinale konden opwerken. Wat het laatste be treft, is het daarvan ook gekomen, doch bij de beroepsrenners slaagde men daarin niet, dank zij de diverse kwesties, waarover ik het straks hebben zal. JTerst en vooral moet ik echter mee delen, dat in de historie der poursuite-kampioenschappen en dit zowel bij de liefhebbers als bij de be roepsrenners nog nooit zodanige ener verende momenten zijn beleefd. Het programma begon met de kwartfinales voor de amateurs, waarvoor zioh gis teren acht renners hadden geklasseerd: Dupont Frankrijk, Patterson, Austra lië, Coste Frankrijk, Blankenauw, Ne derland Messina, Italië, Glorieux, België: Benvenati, Italië en Francois, Uruguay. Alle duels zijn geëindigd met slechts enkele seconden onderling verschil en enkele zelfs met fracties van seconden Ik geef thans het verslag van de ritten, die stuk voor stuk duels waren van het zuiverste water. Het begon met de ontmoeting Du- pontPatterson. De Fransman moest zicih tot het uiterste inspannen, een van de Australiër te winnen,; het lukte hem uiteindelijk met slechts 3.6 sec! 1 In de race tussen de Fransman Coste en onze landgenoot Blankenauw ging het nog spannender toe. Dan lag de Fransman in gewonnen positie en in de volgende ronde de Nijmegenaar. Het publiek leefde ononderbroken en thousiast mede. Het bleef een moor dende krachtsinspanning wederzijds tot het einde toe. Zo weinig verschil was er dat niemand kon zeggen wie er had gewonnen. In doodse stilte wacht ten de 20.000 toeschouwers af welke beslissing de jury had genomen. Toen dan bekend werd gemaakt: Coste 5.13, Blankenauw 5.13.4, brak een orkaan van toejuichingen los. Frankrijk had gezegevierd, maar de Nederlandse vertegenwoordiger deelde volledig in het eerbetoon. j^og was de sensatie niet voorbij, lang niet ook. Dit slaat niet zozeer op het treffen tussen Messina (U weet wel het Italiaanse knulletje) contra de Belg Glorieux, dat in het voordeel van de 17-jarige Italiaan ein digde alswel op het duel Benvenati (de kampioen van 1947) tegen de Uruguees Francois. De Uruguees gaf alles wat hij aan krachten bezat en zodoende werd zijn tegenstander gedwongen het zelfde te doen. Ook dit werd een race, waarvoor tot het laatste toe de beslis sing in het onzekere lag. Met slechts enkele meters verschil won uiteindelijk Benvenati. De 4 die zich dus voor de kwart finale klasseerden zijn: Dupont, Coste, Messina en Benvenati. Als de komende ritten een normaal verloop hebben moet het knulletje Messina kunnen winnen, gezien diens geweldig mooi rijden, zijn snelle tijd en de stroeve manier waarop de titel houder van vorig jaar diens race won. Bovendien was zijn tijd veel minder gunstig dan van zijn kleine landge noot. waren wel erg geïnteresseerd bij het verloop van de profs in het zelfde nummer, maar konden toch niet vermoeden, dat de 2 ritten in de kwart finales een dusdanig verloop zouden hebben als nu gebeurd is. Eerst kwamen Schulte en Koblet (Zwitserland) tegen elkaar, over een afstand van 5 K.M. Mijn persoonlijke mening was dat blonde Gerrit kon winnen, doch hij zei voor de start: „Ik zal alles geven wat ik kan". Het beteugelde enthousiasme van het publiek brak finaal los. toen het startsein was gegeven. Nu eens was onze landgenoot enkele meters voor, dan weer de Zwitser die een gewel dige pace aan wist te houden. Nederland verkeerde in onafgebro ken spanning hoe deze titanenstrijd zal aflopen, omdat de kamp onver minderd bleef voortduren en geen van beiden enig teken van inzinking te zien gaf. Nog nooit is zo intens naar het rondebord gekeken als in deze rit. En er bleven slechts verschillen van enkele decimeters. Eindelijk luidde de verlossende bel en direct daarop kwam de uitslag: 1 Schulte, 2e Koblet! Met een verschil van slechts 0.9 sec. had onze landge noot gezegevierd. Een niet te beschrijven enthousiasme maakte zich van het publiek meester. Gerrit verliet dolblij de baan en ver dween naar zijn cabine. *JY>en kwamen de 2 Italianen aan de start: Coppi en Bevilaqua. Wat zal dat duel brengen? Het antwoord is vlug gegeven. Coppi behoefde zich slechts weinig in te spannen, omdat Bevilaqua zich niet gaf. Het publiek had dit spel vlug door en begon een fluitconcert dat de Italia nen wel zeer duidelijk moest zijn. Het publiek had door, dat hier een onder ling afspraak realiteit aan het worden was en wel in deze zin, dat Coppi moest winnen. Toen het in de derde ronde daarvan zeker was begon het een algemeen ge joel te ontketenen en vervolgens daal den enkele zitkussens neer in de nabij heid van Bevilaqua. Na drie ronden werd aan dit onsportieve schouwspel een einde gemaakt, omdat Bevilaqua de baan verliet. Coppi had gewonnen, maar er was niemand die daar een goed woord voor over had en terecht! Volgens reglement had nu de finale tussen Coppi en Schulte gereden moe ten worden. Doch de N.W.U.-officials protesteerden bij de wedstrijdcom missie en kregen gedaan, dat deze be slissende race Woensdagavond plaats zou vinden. Een protest waar alles voor te zeg gen was, omdat Schulte zich in 10 ron den geheel had gegeven en Coppi in 3 ronden geen zuchtje van zijn krach ten had verspeeld. De wedstrijdcom missie aanvaardde dit protest waardoor de beslissing om de wereldtitel naar Woensdagavond werd verschoven. Dat zal me 'n klap geven. Zoals Schulte vanavond reed, heeft hij een prima kans om titelhouder te worden, temeer wijl het ons wil voorkomen, dat Coppi niet in zo'n schitterende vorm verkeert. £JE DIENSTTIJD is langer geworden en anders. In deze eenvoudige for mulering kan men de bestaansgrond vinden voor de in de loop van. 1947 opgerichte K.A. in militaire dienst, een K.A., die dus zeer bijzonder is ingesteld op mentaliteit en reactievermogen van de militair. Wanneer men tevoren weet, dat de „krijgsdienst" slechts een intermezzo is van een aantal .maanden is het ai heel begrijpelijk, dat men er weinig voor voelt voor die korte tijd een nieuwe beweging op te rich ten, die immers toch geen stabiliteit kan bezitten wegens het doorlopend wisselen van personen en lichtingen Nu de diensttijd echter wat zijn lengte betreft nog in de nevelen der onzeker heid zweeft, maar voor hen die naar Indië gaan zeker twee jaar of meer is geworden, moet men zich speciaal in richten op dit tijdvak, dat wellicht door de meesten niet versleten zal wor den als de beste jaren van hun leven, maar dat in vele gevallen richtingge vend kan en zal zijn voor de toekomst. J£.A. in algemene zin is het leken- werk ter bevordering van de bloei der H. Kerk. Aan deze voorwaarde moet ook de Militaire K.A. vold.a-n, wil zij met recht deze naam dragen. Duidelijk blijkt hier reeds uit, dat het religieuse motief, de bezinning en het doen bezinnen op godsdienstige waar heden en problemen op de eerste plaats komt. In het vervolg zal blij ken waarom dit uitdrukkelijk vastge steld moest worden. Het is immers nood zakelijk de K.A. van jonge mensen en meest tussen 19 en 25 in concreto voor hen aanvaardbaar te maken. Over het algemeen zijn deze mensen door de nver-organisatie van het Kath. jeugd leven min of meer afkerig geworden van vergaderingen, besprekingen, en alles wat zweemt naar pathetische demonstratie. Zou men trachten deze mensen wederom in het strak gespan nen net van een straffe organisatie te vangen dan had men alle kans dat dit op oen fiasco uit zou lopen, behalve om bovengenoemde redenen ook nog hierom. Voor het meerendeel der mili tairen bestaat de dienst uit veldwerk, dat nauwkeurig afgedeeld naar tijd en plaats, weinig ruimte laat voor eigen initiatief. Alles wordt voor hen gere geld door een nauwsluitende organisa tie en aangezien dat werk reeds de hele aagtaak omvat, voelen zij er erg wei nig voor om na de zakelijke legerorga- nisatie (hoe nodig ook) nog eens de geestelijke organisatie der K.A. te on dergaan. Daar komt dan nog bij dat het meerendeel dezer jongens voor het eerst van huis af is, en dus zijn vrije tijd geheel naar eigen wens kan in delen. De aandrang van thuis, het con tact met dorpsvrienden noopt hen niet meer tot het bijwonen van vergaderin gen, die ze als,ze het zelf te zeggen hadden zouden ontlopen. Het uit oefenen van pressie van een andere zijde ware nu eerder stagnerend dan aanmoedigend, als men de oude vor men in stand hield. Daarom moest de K.A. in dienst ge heel nieuw zijn, oorspronkelijk en kers vers. Zij moest zich richten op de directe noden van den jongen mens in 's Konings wapenrok en deze directe noden zijn vaak practisch. Zij concen treren zich en niet alleen in Indië rond verveling en ongezelligheid. Deze beiden zijn bijna steeds de eigenlijke oorzaak van het voortvretend kwaad, dat zich in allerlei vormen manifes teert van baldadigheid of tot veel ge vaarlijker praktijken. Op deze twee grondfouten en op 't wegwerken hier van in het bijzonder legt zich de K.a. toe. Gevolg is dat haar werk vaak de schijn wekt van een „humanistische" beweging. Immers het verzorgen van goed tijdverdrijf, het bouwen, inrich ten en verfraaien van cantines, het opvoeren van. cabarets, het rouleren van goede films, en de aanbeveling daarvan, dit alles heeft in directe zin zo weinig met het strikt godsdienstige leven te maken. En ook een der hoofd punten van de Katholieke Actie: het kweken van een zuiver kameraad schappelijke sfeer kon het program mapunt zijn van niet-kerkelijken. Men vergeet hierbij dan echter, dat deze zaken op zich geen motief zijn, alleen middel en( zeer belangrijk middel) om tot het doel te geraken: een zuivere beleving in de militaire dienst van het Katholieke ideaal. Het is immers uitgesloten, dat hij, die zich door de* draaikolk der verveling mee laat sleu ren naar de zijstromen van het zelf kant-leven, er toe kan komen echt ka tholiek te leven. yyij moeten voor de jeugd in het bij zonder weer heel opnieuw de voorwaarden scheppen tot een geloofs beleving, de conventionele praatjes en preekjes naast ons leggen en opnieuw beginnen. Er is niets wat de jeugd als zij het eenmaal door heeft zó tegenstaat'als de cliché-vorm van een godsdienst het niet beleefde en niet doorleefde benadrukken van stelregels, die moeten wortelen, moeten gaan wor telen in de vruchtbare grond der over tuiging. Deze grond vruchtbaar te ma ken is een van de eerste bedoelingen van de K.A. J. L. TJE VLUCHT van de angstige be- volking uit het gebied rondom Foggia in Italië, waar de laatste vijf dagen hevige aardschokken zijn waar genomen, duurt nog voort. De tdreinen die uit het gebied ver trekken, worden bestormd. Verschei dene honderden personen zijn dakloos geworden.

de Stem | 1948 | | pagina 1