De Bioscoopkwestie in Terneuzen Frans Meyer exposeert in Den Deyl »reld rneuzen Commissaris der Koningin opent het sportpark te Aardenburg M rGcnt - St. Willebrord huldigde van Est A DE STEM VAN DINSDAG 24 AUGUSTUS 194u mng de vereniging Een beschouwing van burgemeester Mr. Teilegen Middelburg Z. Vlaamse jeugd toog ter bedevaart Rilland Officiële mededelingen WIELRENNEN Militairen zwommen uitstekend Sport in 't Kort En zette hem in de bloemetjes HANDBOOG Ingekend Een lyrisch Middeleeuwer uit 1948 WATERSTANDEN astrologen nt op de klad in. Ook er astrologen heeft daar- lagen. 40.000 rs maken hen :uur en dus kort maar bond ge- hun belangen zal. Wie astro rden, zal exa- i afleggen om Jat hij de intrede in 't ig is. Prachti- ;el. in Frank- men dus geor- ro or de gek Natuurlijk prijzen voor séances offi- ?steld. En men n prijzen, leest frs voor vol- iscoop met ge- studie van de 3500 frs óm te kristallen bal. niets te veel. nag men voor toekomst voor- wel lets over X-XDOOGOOGO de Kapel des f, was een on- telling. Verba, hter niet, om- .ich deze unie horen spelen, 1. De prestaties m ook bekend mers werd een terwijl na het rijwel een ova- n aanhoudend ierd. Ongeacht ■an het program dat de grote tap :aak is gevallen. muzikanten ini len hun instru- pelen. maar ook er mee omgaan, en oog. (estcomité heeft ,ag wel eer van gunstige weer- •egen toch geen iet droog tot de et laatste num- Vrijwel di- echter oen fikse Schoondijkc tisseuw werd op vol ontslag ver- ;d ambtenaar B. heer P. F. Mel- ian de Openbare rs thans tijdelijk de plaats van oemd. et uitkeringsbe- jepassing op het >or verplaatsing ■neente-personeel ratel luidde, vast 'oor f 0.20 per in :ven aan de Oran le kindertracta- lat alle in de ge- kinderen zullen oorbereiding van voor de buurt weg bij Oostburg. opwaaien. In de 10 Oct. '47 werd teste woningen te >ch G. S. beschik !t buiten het wc- .burg, ook buiten lan Schoondi.ike. ilan zou dit bc- kunnen worden, an toch weer af- heèr Dhont op. 'ilde het oude bc- 8 werd gewijzigd 3500 voor de aan randspuit. f 33000 33 woningwetwo- ir de zuiverings informeerde nog met garage die in rd zal worden, tide voor aan ar- jpdracht te geven n te ontwerpen. en W. werd met •pen. de Katholieke Z. mwvereniging om 60.per 1000 in- htingskosten werd B. en W. om in men aan de op- grondbedrijf voor okte heel wat dis vond het niet lens een aparte te roepen. Waar uitlegde dat hier itic aan vast zit. «sloten in princi- ,an de oprichting. iba's; 8.30 hutsvr.: i Moc.art; 9.30 w. tot, piaho; 10.00 j keuken P. J stofzuiger zwijgt: ,top; 12.00 MalandO platteland; 12 33 13.15 kalender; Mouters; 13.50 Jos. Casals als kun- •muz.; 15.00 Jane Regenboog; 16.00 rrinig In krant veel Vragen staat vrij; lawaiian-kl.; 17.45 nws: 18.15 varia Wereikamp. wiel- kbestr.19.15 nws 'RO. 19.45 bijbel; nri de Gveeve over chenk; 20.13 Fest- .35 KrulRverhOoTi 23.00 nws; 23.15 innen; 23.30 dans- MS. 321 M. 12.00 apscdy: 13.00 nws; 1.00 nw. t•CO gr.; 00 omO 21.00 operette; '-2.00 nws t; 22.oii nws; 22.55 TN DE LAATSTE raadsvergadering werd besloten het tarief voor de bioscopen voor wat betreft dc belas ting op 33 pet. te stellen. Door de voorzitter werd voordat dit punt •■«- handeld werd een exposé van de ge loerde onderhandelingen gegeven, waaruit moge blijken dat niet B. en \V. of de Raad, maar de exploitant de schuld is geweest van het feit, dat de bioscopen zolang gesloten werden. Op verzoek van de Raad geven wij hieronder de door burgemeester Mr. Teilegen gegeven beschouwing, welke ccn overzicht geeft van de bespre kingen en onderhandelingen, die in deze aangelegenheid hebben plaats gevonden. Alvorens tot de behandeling van dit punt der agenda over te gaan, komt het mij gewenst voor een korte uiteen zetting te geven van de voorgeschiede nis. Het college van B. en W. oordeelt dit met name nodig, omdat een mede deling in „De Vrije Zeeuw" van Zater dag 7 Augustus 1948 een minder juiste Indruk zou kunnen verwekken. Zoals U bekend, werden wij door de circulaire van de Minister van Binnen landse Zaken van einde 1947 genood zaakt ons te beraden op een verhoging der vermakelijkheidsbelasting, ook na dat wij in eerste instantie ons prin cipieel verzet hadden tegen deze on toelaatbare inbreuk op de gemeente lijke autonomie. Behalve deze principiële bezwaren wogen ook andere argumenten tegen een verhoging zo zwaar, dat Uw raad op 12 December 1947 met 10 tegen 5 stemmer, besloot de entree-tarieven on gewijzigd te handhaven. Bij schrijven van 17 Januari 1948 werden daarop van de Minister nadere richtlijnen ontvan gen, waaruit bleek, dat Z.E. enig, zij het dan ook weinig en troebel water in zijn wijn had gedaan. Het raadsbesluit werd door Gedep. Staten teruggezonden met verwijzing naar deze nieuwe circulaire. Een en ander was ons college aanleiding met een ander ontwerp bij uw raad te ko men, waarin voor de bioscopen een progressief tarief van 35 pet. werd voorgesteld. Door U werd d.d. 4 Maart 1948 overeenkomstig besloten, welk be sluit de Koninklijke goedkeuring mocht verwerven. Het antwoord van de bioscoopexploi tant op dit besluit was het sluiten van zijn beide bioscopen ter plaatse, welis waar onder protest dat met deze hef fing een lonende exploitatie niet mo gelijk was, doch dit protest slecnts grondende op een prognose. Verschillende besprekingen hadden daarop plaats, zowel ten Departemen- te van Binnenlandse Zaken en Finan ciën, als met het bestuur der Neder landse Bioscoopbond, dat zich de be langen van de Terneuzense bioscoop exploitant had aangetrokken, waarbij van die zijde ook werd toegegeven, dat de exploitant met het sluiten van zijn bioscopen wel wat voorbarig was ge weest. De Bioscoopbond maakte zich verder sterk bij het departement van Binnenlandse Zaken een mildere op vatting ten aanzien van de toepassing der ministeriële rondsehrijvsns te zul len bereiken. j_jet resultaat van een en ander was, mede naar aanleiding van de ter zake in de vergadering van Uw raad d.d. 8 April 1948 gevoerde gedachten- wisseling, dat ons college op 22 April 1948 een schrijven aan de bioscoopex ploitant deed uitgaan, waarin werd verklaard, dat wij bereid waren een uniform tarief van 35 pet. bij Uw raad t Uen' mits de bioscojien on middellijk zouden worden geopend, daar het gemeentebestuur ook zelfs maar de schijn wenste te vermijden, voorstellen zouden worden gesloten 0nlda' de bi03copen werden Op dit schrijven werd geen antwoord h^laJfV'V0 ontstond langzamer hand een toestand, die er op ging lii- 1 b6t een Prestige kwestie zou zou Mndmn °PnieUW de kat de bel aan Ook de Bioscoopbond liet mets van hit an°aren(enin Den Haag bleek men dim a staddpunt tc handhaven, dat w fLlf£emeente geheel vrij was om u^tagpercentage naar eigen goeddunken vast te stellen, maar dat rnU a 0Iïlg moest worden gehouden tajzondere uitkering uit het gemeentefonds, die c.q. naar verfoou- cung zou worden verlaagd. Daar ik persoonlijk van oordeel was dat deze toestand niet langer dan nodig mocht voortduren en daar ik meen, dat het publiek tenslotte zijn geld beter kan verdoen aan de bio scoop dan aan het misbruiken van sterke drank, welk laatste euvel mij in toenemende mate werd gerapporteerd, en aangezien tenslotte zowel exploi tant als gemeente met deze gang van zaken niet gebaat zijn, heb ik mij tot de exploitant gewend met de vraag waarom wij op onze brief van 22 Aprii sntwoord ontvingen. Mij bleek tarnm vÏÏ die 2lide geen verdere worden gedaan zon- '"Stamming van de Bioscoopbond, dlc, deze aangelegenheid, zo ver weg met vor?? to behoren tot de van ttagelijkse zorg. Ik heb daarop een onderhoud gehad met de voorzitter van de BioïcoopbSd waarna werd overeengekomen dat in de eerste plaats zo spoedig mogelijk zou worden overgegaan tot heropening der beide bioscopen in Terneuzen, waar tegenover ik, in de geest van de door Uw raad gegeven richtlijnen, toezegde in de eerstvolgende raadsvergadering voor te stellen 35 pet. voor alle rangen te heffen. Uit het bovenstaande volgt, dat van een compromis moeilijk sprake kan zijn, zoals de krant schrijft, tenzij men daaronder verstaat, dat ik het initiatief nam voor een bespreking, welke ik voerde aan de hand van de door Uw raad gegeven richtlijnen en welke reeds vervat waren in ons sejinj- ven van 22 April 1948. aldus burge meester Tellegen. St. Jansteen Welkom. De Ned. Ind. militair J. de Witte, keerde in zijn ouderlijke woning te Absdale terug. De buurt had voor een feestelijke ontvangst ge zorgd. Het muziekgezelschap „St. Jan bracht een serenade. Een schadepost.r- Zekere V. te Abs dale kreeg bezoek van een vreemde hond. die een zestal vette konijnen om het leven bracht. Kruiningen Buurtvereniging „Het Bouwplan" - Na langdurige besprekingen heeft de buurtvereniging „Het Bouwplan" be sloten de buurt zoveel mogelijk te versieren en voor gevelversiering en kele prijzen beschikbaar te stellen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer J. van Nieuwen huyze werd tot bestuurslid gekozen de heer J. de Wijze. Nieuw-Namen Circus Corino. Daar het geruime tijd geleden was, dat op onze plaats een circus zijn tenten opsloeg, was de belangstelling van oud en jong voor de uitvoeringen zeer groot. Het pro gramma was variërend en zeer aardig. De Scheldezoncn op reis. Door leden van de fanfare „de Scheldezo- nen" en leden van de Kon. Harmonie St. Cecilia van Kieldrecht. werd een autoreisje gemaakt naar Terneuzen. Het hoofddoel was het hijwonen van een concert gegeven door de Kon. Mi litaire Kapel. Allen waren over dit concert alsmede over de versiering in het feestende stadje zeer voldaan. KEURING VOOR DE DIENST PLICHT LICHTING 1949. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1949 zijn verzonden. Zijn er in 1929 ge boren mannelijke peftonen, die hier te lande wonen of geacht worden te wonen en een dergelijke oproeping of een bericht van niet-inschrijving niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór 30 Augustus a.s. ter gemeentesecretarie aanmelden. Middelburg, 20 Augustus 1948. 268-0 De burgemeester. BEKENDMAKING. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat zij, die gedurende de oorlog aan het verzet hebben deelgenomen en als gevolg daarvan invalide zijn geworden en de nagela ten betrekkingen van hen, die in het verzet zijn gevallen, recht hebben op buitengewoon pensioen. Ieder, die meent hiervoor in aan merking te komen, moet vóór 29 September 1948 een aanvraag indie nen bij de stichting 1940-1945 geves tigd te Middelburg, Dam 2. Na genoemde datum mogen geen aanvragen meer in behandeling wor den genomen. Middelburg, 21 Augustus 1948. De burgemeester voorn. Jhr. Mr. W. C. Sandberg 287-0 tot Essenburg. Aanrijding. Tijdens de drukte op de Markt werd een jongen door een motor gegrepen en een eindweegs meegesleurd. Gelukkig liep de jongen daarbij geen letsel op. Bussenstandplaats. Sinds lang be stond te Middelburg behoefte aan een geschikte standplaats voor bussen, die de diensten onderhouden op de ge meenten op Walcheren. Tot- nog toe was deze standplaats tot groot onge rief voor verkeer op de Markt. Men is thans begonnen op de Bode markt een verhoging aan te brengen, bedoeld als standplaats voor deze busdiensten. Ovezande Collecte De collecte ten bate van het te houden Jubileumfeest in deze gemeente heeft plm. f 850.— op gebracht. Sas van Gent Toneel. Tijdens de ontspannings avond van VV Com. Boys zal het be kende blijspel „Gebroeders Kalkoen" worden opgevoerd door een aantal mannelijke en vrouwelijke studenten der Terneuzense Lyceumclub, o. 1. v. hun clubvoorzitter, dhr. G. Pladet. Naar O. L. Vrouw ter Eccken te Kapellebrug ^ONDAG trok de Z. Vlaamse man nelijke Jeugd van 17 jaar en ouder naar Kapellebrug om een bedevaart te houden bij het heiligdom van O. L. Vrouw ter Eecken,' alwaar gebid werd voor de redding der wereld en voor de vrede, terwijl men zich toewijdde aan het Onbevlekt Hart van Maria, zoals O. L. Vrouw van Fatima gevraagd heeft. Om half 12 vond in de parochiekerk te St. Jansteen een plechtige Hoogmis plaats, waaronder door de deelnemers de liturgische gezangen werden uitge voerd. Directeur van Campen hield de predicatie. Om half een verenigde men zich in het patronaat te Steen, alwaar koffie gedronken werd. Om half 2 eertroK men gezamenlijk in bedetocht naar de kapel van O. L. Vrouw ter Eecken te Kapellebrug onder het bidden van de voorgeschreven oefeningen. Hier vond de toewijding plaats van de jeugd aan het Onbevlekt Hart van Maria, terwijl pastoor Preyers van Steen de feestpre- üicatie hield. Tot besluit van deze dag werd achtei het meisjespatronaat een opvoering van het openluchtspel de Wonderdok- toor van Janssens bijgewoond, welk openluchtspel werd opgevoerd door le den van de toneelgroep „St. Jan" uit de gemeente Steen. Het was een goed geslaagde dag. Jubileumfeesten. „Juliana" heeft het plan opgevat enige feestelijkheden te houden en wel op 10 September met het houden van kinder- en volksspelen benevens een wielerwedstrijd „De ron de van Rilland." Des avonds zal een gezelschap optreden met e.-n gevarieerd programma, zodat eenieder zal kunnen genieten. „Rillandia" zal het geheel opluisteren. Sluiskil .Mooi succes. Op de Kajotstcrsdag welke Zondag j.l. in Oostourg werd gehouden, behaalde de plaatselijke af deling een le prijs met reidansen. Terneuzen Nationaal huldeblijk. Thans zijn ook te Terneuzen de jubileuminsignes verkrijgbaar. Zoals bekend, wordt de opbrengst van de verkoop dezer speld jes, welke 50 cent per stuk kosten, als een nationaal huldeblijk aangeboden aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar 50-jarig regeringsjubileum. Wegens het ontbreken van collectan ten is het niet mogelijk deze insignes huis aan huis aan te bieden. Het co mité doet een beroep op de burgers van Terneuzen om een insigne te ko pen bij een der onderstaande adressen Gemeentehuis (bodekamer!fa. Over- beke, Westkolkstraat: fa. Vroegop, Axelsestraat 15; Fa. Standaert, Noord straat 32; Mw. v. d. Peijl, D. Visser straat 12; Mw. Stuffken, v. Steenber genlaan 18; Mw. de Vries, Scheldekade 55: J. Stenvert, Hendrikstraat 9 en Dienst voor Maatsoh. Zorg, School- laan 10. Vlissingen PROGRAMMA JUBILEUM FEESTEN. De viering van het regeringsjubileum wordt op 30 Aug. begonnen met een herdenkings-samenkomst in de grote St. Jacobskerk, waaraan de Vlissingse Oratorium- en Orkestvereniging o. 1. v. Jan Kuiler zal medewerken. De her denkingsrede zal worden uitgesproken door het lid van Ged. Staten van Zee land, de heer A. Schout. Vervolgens zullen vertegenwoordigers van onder scheidene kerkgenootschappen het woord voeren. Na afloop van deze samenkomst zal het jubileumvuur op het Bellamypark worden ontstoken, welk vuur door estafettelopers van de grens der ge meente is gebracht. Het zal tijdens de feesdagen blijven branden. Dinsdag 31 Aug. worden ten stadhuize de genodig den ontvangen. Voorts vermeldt het programma een vlaggenoptocht, een wielerwedstrijd, een sprookjesoptocht, een strandfeest en een turndemonstra- tie. Een fakkeloptocht en vuurwerk op de boulevard besluiten de feestelijk heden. VOORSTEL TOT AANKOOP VAN FINSE SCHOLEN. B. en W. hebben de raad voorgesteld te besluiten tot aankoop van twee hou ten Finse scholen, elk van zes lokalen Een ervan zal bestemd worden voor openbare lagere school, terwijl de an dere in bruikleen zal worden gegeven aan cle Vlissingse Schoolvereniging. Met de bouw dezer scholen is een bedrag van 180.000 gemoeid. D. K. WALCHEREN Na-uitreiking bonkaarten 810 De NacUitreikmg van de bonkaar ten 810 zowel te Middelburg als te Vlissingen zal worden gehouden op Donderdag 26 Augustus a.s. voor zelf verzorgers en Niet-Zellverzorgers bei den ietter A t.m. L en op Vrijdag 27 Augustus a.s. voor Zelfverzorgers en Niet-Zelfverzorgers letter M t.m. Z. Mede te brengen stamkaarten met afgeknipte inwissellngsbonnen van de bonkaarten 808. 2i26-o Op het terrein van de Amsterdamse eerste klasser „De Volewyckers" werd Zondagmiddag ter opening van het voetbalseizoen het „Zilveren ponf'-tournooi gehouden. A.G.O.V.V. wist door een 2-0 overwinning op de Volewyckers beslag tc leggen op de „Zilveren pont". Links een spel moment uit de beslissende wedstrijd, rechts het overhandigen van de „Zilveren pont" door de voorzitter van „De Volewyckers", de heer H. Erbée aan de aanvoerder van A.G.O.V.V., de heer H. Jonker. LI ET was Zaterdag een belangrijke dag in de geschiedenis van Aar- denburg en speciaal voor sportminnend Aardenburg. Op die dag namelijk was de opbouw van het sportpark zover gevorderd, dat tot officiële opening en daarmede tot ingebruikneming van de eerste terreinen kon worden overge gaan. Daartoe waren in het clubge bouw samengekomen het bestuur van de stichting „Jeugdzorg" welke de op richting van het sportpark op zich heeft genomen en tal van officiële persoonlijkheden, waarbij wij o.a. op merkten Z. Exc. de Commissaris dei- Koningin in Zeeland Jhr. M. A. F. C. de Casembroot, het lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland, A. Locke- feer, vertegenwoordigers van de adop terende gemeente De Bilt en burge meesters van omliggende gemeenten. Na een inleidend woord van burge meester van Dongen, verrichtte de Commissaris der Koningin de officiële opening, waarna de vlag op het cluo- gebouw werd gehesen Hierna werd een aanvang gemaakt met de sportdemon- straties. Op de nieuw aangelegde ten nisbaan speelden deelnemers van de Zeeuwse kampioenschappen t.w. de he ren A. Annenveld uit Middelburg. Dr. het bijzonder geeft deze expositie een beeld van de ontwikkeling van hel glas in de laatste 50 TaTr v00r^s'f,f'' het grove zware glas uit 1898 .links) tot het slanke, fragiele glas van 1948 (rechts) In hit mi ih l Jan Luycken, voorstellende de giasfabricage van 300 jaar geleden. Hechts). In het midden ccn ets van VOETBAL Internationale ontmoetin gen te Terneuzen Feycnoord en Gantoise deelden de punten Tn Terneuzen opende men de natio nale feestweek met 'n internatio nale korfbalwedstrijd tussen Luctor (Terneuzen) en de Gentse Korfbal club. gevolgd door n internationale voetbalwedstrijd tussen Feijenoord I (Rotterdam) en La Gantoise (Gent) Voor 'n groot aantal bezoekers wist Luctor na 'n gelijk opgaande strijd de Gentse Korfbalclub met 2-1 te slaan. Hierna kwam de voetbal aan de beurt.- Na het spelen der Volksliede ren, door de Koninklijke Militaire Ka pel, onder leiding van kapitein R. v. Yperen, hield burgemeester v. Telle gen een openingsrede, waarna aan beide clubs fraaie bloemenmanden werden aangeboden. Gantoise won de toss. Direct trok de Belgische club ten aanval, kort daar op slaagde deze erin de bal uit een uitgesproken buitenspelpositie voorbij Bijl te jagen en met 1-0 de leiding te nemén. Kort daarop was het echter de Gantoise back Berloo, die de ge lijkmaker scoorde, door veel te hard op zijn doelverdediger terug te spelen, zodat De Raedt machteloos moest toezien dat de bal in zijn heiligdom verdween (1-1) In 'n gelijk opgaande strijd, demon streerden beide ploegen 'n aardig stukje showvoetbal, zonder dat er ech ter veel inhoud in zat. Kort voor de rust ontsnapte Feyenoord aan een tweede doorboring, toen v. Looy alleen voor Bijl kwam te staan, doch zijn kans verknoeide, terwijl even later Gantoise aan 'n zelfde lot ontkwam, toen scheidsrechter Verkerk buiten spel floot, juist op 't moment dat 't leder in de Belg. touwen verdween. Na de rust was de strijd iets feller Gantoise kwam gevaarlijk opzetten en slaagde er na enige gevaarlijke aanvallen in, door 'n fout v. Bijl, met 1-2 de leiding te heroveren. Feycnoord ging echter niet bij de pakken neer zitten, en in 'n fraai doorgevoerd sa menspel streden ze door de Belg. ver dediging en scoorden de goiijkmaker 2-2. Beide elftallen ontwikkelden dan nog enkele gevaarlijke aanvallen. Zo wel paal als lat moesten beide keepers te hulp komen. Het was echter voorai de Raedt dte op onnavolgbare wijze zijn doel schoonveegde en aller be wondering tot zich trok. Het eindsig naal bracht 'n onveranderde stand. Na deze geslaagde voetbalwedstrijd gaf de K.M.K. des avonds nog 'n con cert op 't verlichte marktplein, dat door duizenden werd bezocht. Al met al werd de le feestdag voor 't Neu- zenstadje 'n waar succes, die 't beste doet hopen van de nog komende dagen. Goede inzet van Aardenburg De V.V. Aardenburg zette het nieuwe seizoen in met oefenwedstrijden tegen een Belgische club. Er werd een bezoek gebracht aan Waarschoot, een stadje van ongeveer 7000 inwoners tussen Eekloo en Gent, F.C. Waarschoot, dat ongeveer in een gelijke klasse speelt als de Nederlandse 3e klasse werd door een snel en technisch goed spelend Aardenburg met 6—2 verslagen. Ook Aardenburg II, dat tegen Waarschoot II speelde werd overwinnaar met 1—0. Familie Verpalen tussen de lijnen Zaterdag zal op het sportpark Ro- zenoord te Bergen op Zoom een uit zonderlijke sportgebeurtenis plaats vmden. Die dag zal n.l. een elftal, samengesteld uit één familie, tussen de lijnen verschijnen. Het betreft hier de familie Verpalen, waarvan de spelers uit verschillende gemeen ten van West-Brabant afkomstig zijn. De wedstrijd wordt om half vier ge speeld tegen de kampioen van de zo meravond-competitie van Bergen op Zoom, het elftal van v. Mechelen.s Metaalbedrijven. Het elftal van de Verpalens zal in de volgende opstel ling verschijnen; doel: Rinus Verpa len iB.o.Z.1. achter: Jan (RSV)', Louis iRSV). midden. Frans HBC). Paul (RSVi Leo (Rucphen), voor; August (RSV), Piet (Cluzona). Piet (Etten). Jos (Odlo), Het (Ossendr.) J. Spuyman uit Vlissingen en P. A. Staal en H. Bakker te Sluis. Toen deze geëindigd waren kwam de grote groep van de gymnastiek en turnvereniging „Achilles" uit Middelburg voorafge gaan door hun signaalafdeling en de Kon. Muziekmaatschappij „Aarden- burgse Fanfaren" het terrein opge marcheerd. Onder leiding van de di recteur dhr. Bal stelden de 125 gym nasten zich voor het publiek op en daarna werd een aanvang gemaakt met de gymnastische oefeningen, eerst door de meisjes en jongens, daar na door de ouderen. Vooral de turn- demonstraties op de brug oogstten veel bijval en ook de verschillende standen die werden uitgevoerd, werden met een hartelijk applaus begroet. Na dat burgemeester van Dongen „Achil les" dank had gebracht voor de gebo den demonstraties werden de officiële plechtigheden besloten. Des avonds evenwel was het nog ge zellig druk. De muziekverenigingen „Aardenburgse Fanfaren" en ,Elk naar zijn kracht" maakten met fakkellicht een muzikale rondwandeling door de straten, waarbij zich een schare pu bliek aansloot. Zij brachten een sere nade aan Z.Exc. de Commissaris der Koningin voor hotel „De Roode Leeuw" Jammer dat vanwege de regen het bal-champétre moest komen te ver vallen. ONGELUKKIGE VAL VAN SCHERENS. De wereldkampioen sprint professio nals, de Belg Scherens. kwam tijdens wedstrijden in 't Pare des Princes te Parijs zo ongelukkig te vallen, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Scherens heeft een diepe wonde in zijn rechterdijbeen en de geneesheren achtten het nood zakelijk, hem enkele dagen in obser-" vatie te houden. Dit ongeval haalt dus een lelijke streep door de rekening van de Belg, aangezien Scherens de ko- rtienae week zijn titel te Amsterdam had moeten verdedigen. Het is thans niet waarschijnlijk, dat Scherens Vrij dag 27 Augusus in staat zal zijn aan de voorwedstrijden voor het wereld kampioenschap deel te nemen. De Ronde van Sas voor profs Zoals reeds gemeld, wordt te Sas van Gent op kermis-Dinsdag. 7 Sep tember, weer de jaarlijkse Ronde v. Sas verreden. Na de successen van voorgaande jaren besloot het comité ook thans weer uit te pakken met een wedstrijd voor beroepsrenners. De voorbereidingen zijn thans zo goed als gereed, zodat het de moeite loont even te zien wat er zal worden geboden. Op veler verzoek werd besloten 'n wijziging aan te brengen in het af te leggen parcours, teneinde het pu bliek in staat te stellen de verrich tingen van de renners beter te kun nen volgen. Hiertoe worden na een aantal ronden over het bekende par cours van vorige jaren een flink aan tal kleine ronden binnen de gemeen te verreden. Aangezien deze kleine ronden het slotstuk vormen, zal het publiek een duidelijk beeld krijgen van de kansen van de favorieten. Het staat vast dat er weer sport zal zijn te beleven van belang, daar staan de namen van de tot dusver in geschreven renners wel borg voor. De inschrijving is nog maar pas opengesteld maar regelmatig en vlot melden de renners zich reeds aan, terwijl in België dit nog moet be ginnen. Verschillende bekende Ne derlandse renners zullen aan de start verschijnen o.a. de Hoog (bekend uit de Tour de France), Lakeman, (vorig jaar 4e) v. d. Zande (vorig jaar 3e) Verveer, van Gervcn, Joosen. Buuron Stuyts en nog vele anderen. Deze zul len naast de Zeeuwsch-Vlaamse fa. voriet Jan v. Gelderen de strijd aan binden tegen een serie sterke Belgen, aangezien reeds vast staat dat deze in aantal en kwaliteit flink zullen zijn vertegenwoordigd. Zij verbeterden 3 mil, records 'TTJDENS het intern, militaire zwem- tournooi te Apeldoorn maakten de Nederlandse jongens een goede beurt. A. van Boxem vestigde op de 100 m. vrije slag een nieuw Ned. militair re cord, (1 min. 3.8 sec.) Hij werd noch tans tweede achter de Fransman Padou (1 min. 2.7 sec.) Op de 200 m. school slag werd J. van Daatselaar eerste in 2 min. 52.5 sec. (nieuw Ned. mil. re cord) Op de 400 m. vrije slag werd G. J. van Rooy tweede in '5 min. 28.6 sec. (nieuw Ned. mil. record). Padou deed, er ruim 12 seconden korter over. In het waterpojotournooi werd Nederland 1, Frankrijk 2" en België 3. De Rus Maltzev is er in geslaagd het wereldrecord linkshandig stoten, dat sedert-28 Juni 1948 op zijn naam stond met 310 kg, te verbeteren en te brengen op 111 kg. In Eindhoven zal gedurende het komende weekend de internationale tenniswedstrijd tussen Nederland en België worden gespeeld. Er zullen 8 x 2 heren enkelspelen, 4x2 dames enkelspelen, 4 herendubbeis, 4 ge mengde dubbels en 2 damesdubbels worden afgewerkt. Voor het wielercriterium op 4 Sep tember te Terneuzen, hebben tot nu toe ruim 40 renners ingeschreven o.w. o.a. de beide Tour de France-renners de Hoog (Ned.) en Mertens (België). ^MSTERDAM mag Fanny Blankere een enthousiaste ontvangst bereid hebben, St. Willebrord deed het ver houdingsgewijs niet minder toen het Wim van Est in zijn woonplaats wel kom heette nadat hij Zaterdag op zo uitstekende wijze zijn kunnen in Val kenburg had gedemonstreerd. De harmonie „De Eendracht" blies haar pittigste marsen, een grote me nigte verdrong zich voor de woning van de renner, die als vierde bij de wedstrijden voor amateurs eindigde en in de woning zelf... er was nauwelijks doorkomen aan. We zagen kans Wim even de hand te drukken. Zo, en ben je nog al tevreden? Nou, het viel me werkelijk mee. wat ik wist te bereiken, was zijn wel wat erg bescheiden antwoord. Bn is het zwaar geweest? Ja, dat ging best: Ik heb nog al vee( last gehad van krampen en een paar keer is mijn ketting erafgelopen En wat zeg je van deze huldi ging Och, meneer, daar kun je zelf niet over uit! Maar toen waren we hem ook ineens kwijt. De voorzitter van de renners- en supportersclub „Willebrord wil vooruit", de heer Kokke, bracht hem namens de club een warme hulde en zette hem flink in de bloemetjes. Onze fotograaf moest Wim vereeuwigen, met zijn vrouw en zijn verzorger Corn. Watgmans. En de heer A. Schijven speechte op enthousiaste wijze namens de voorzitter van de harmonie, de harmonie, die er een eer in had ge vonden v. Est, Willebrords glorie, te mogen toespelen. Willebrord heeft meegeleefd met de rennen op de Cauberg; heit halve misschien bijna het hele dorp toog naar Valkenburg! Het heeft spe ciaal meegeleefd met zijn eigen renner en hem een hulde gebracht die klonk als een klok. Internationaal concours te Goes van Jacoba van Beieren De Kon. Handboogsociëteit „Jacoba van Beieren" hield haar jaarlijks con cours op de steng, waaraan werd deel genomen door 125 schutters van 23 sociëteiten. Dit concours kreeg een in ternationaal aspect doordat een socië teit uit Gent (België) hierbij vertegen woordigd was. Voor 't eerst was op 't terrein ook een liggende „wip" opge steld, waaraan door dezelfde schutters kon worden deelgenomen; dit bleek zeer in. de smaak te vallen, want niet minder dan 80 schutters namen hier aan deel. De uitslag van de steng was als volgt: De hoofdvogel werd niet afgeschoten. le zijvogel; G. Doene, Willem Teil, Ovezande. 2e zijvogei H. de Jonge, So- ranus, Heinkenszand; le bovenkal A. Geense, Zorgvliet, Ellewoutsdijk: 2e bovenkal J. Vermeulen, St. Sebastiaan (Van onze speciale verslaggever). ■MOOIT tevoren heeft een wereld- kampioenschap op de weg zó veel toeschouwers getrokken als het nu voorbije te Valkenburg. Volgens ruwe schattingen zijn 250 duizend toegangskaarten ver kocht, waarvan het grootste ge deelte aan Belgische wielerenthou- slasten. Het baarde aanvankelijk zorg, of al deze mensen zonder stoornis aan- en afgevoerd zouden kunnen worden. Daarom stemt het tot grote voldoening te kunnen berich ten, dat alles op voorbeeldige wijze in zijn werk is kunnen gaan. Hulde aan Majoor Oor en zijn vele mannen, die dit bewerkstel ligden. Een stuk werk waarmee dit Limburgse politieapparaat alle eer heeft ingelegd. Wie dit schouwspel in Valken burg meemaakte, zal steeds weer opnieuw onder de indruk komen van het geweldige beeld, dat bij voorbeeld de Cauberg bood; hij leek één levende, bewegende massa te zijn geworden! Op slechts één, klein gedeelte van het traject was geen publiek toegelaten, namelijk op de steile afdaling van de Geulemerberg, maar dat was dan ook het enigste plekje op het 10 k.m. lange par cours, waar géén publiek stond, zat of lag; vaak tien rijen dik! Van ongevallen vernamen wij niet. Een wonder! Daarvoor hoeden af, óók voor de neren van het comité Volkenburg's Belang, die de voorbereidingen van een en ander geheel voor hun rekening hadden genomen. Het buitenland heeft inderdaad met verbazing dit uitzonderlij'ke gebeuren gadegeslagen. De wielersport is wél populair geworden Heinkenszand; le onderkal: A. Rijk, Eensgezindheid, 's -Heerenhoek; 2e on derkal: j. de Jonge. idem. le klepprijs: J. Vermeulen, St. Sebastiaan, Heinkens zand, 2e klepprijs: A. de Jonge, Sora- nus, idem; 3e klepprijs F. de Vijlder, Willem Teil. 4e klepprijs J. Koopman, Soranus Heinkenszand; 5e klep prijs H. Driedijk, Doel naar hoger. Wolfaartsdijk: 6e prijs W. Hengeveld, Jacoba van Beieren, Goes. Meeste kleine vogels, met medaille, geschonken door dhr. Rijn te Goes: J. van Doreelaer, St. Jan, te St. Jansteen De uitslag van de liggende wip was als volgt Hoofdvogel A. de Jonge, Willem Teil Ovezande; le zijvogel F. de Baar, Wil len Teil, Kloosterzande; 2e zij vogel L. de Haas. Batavieren, Goes; le boven kal C. Rijk, Zeelandia, Ovezande; 2e bovenkal W. v. d. 'Kreeke, Doel naar hoger, Wolfaartsdijk; le onderkal L. Meijer, Juliana, Oudelan.de; 2e onder kal H. de Jonge, Zeelandia Ovezande; le klepprijs P. M. Stouthamer Zorg vliet. Ellewoutsdijk, 2e klepprijs I. v. Wingen, idem: 3e klepprijs P. de Kos ter, Soranus, Heinkenszand. Al met al kan Jacoba van Beieren, trots de sterke wind die er stond op een goed geslaagd concours terugien. Op het nationaal concours-hippique te Goes, Zaterdag gehouden en ge organiseerd door de gewestelijke bond voor Zeeland van landelijke rj)- vcrenigingen behaalde dit span de 1ste prjjs in het concours voor een spannen tuigpaarden. Foto tijdens de ere-ronde. LIET BEOORDELEN VAN SCHILDERIJEN is altijd naast 't doen gelden van de persoónlijke smaak min of meer onderwijzerswerk: punten-waar- dering voor compositie, penseelvaardigheid, techniekbeheersing wat betreft stijl en verfgebruik en nog enkele onderdelen van de schilderskunst meer. Het zou ons te ver voeren deze allemaal op te sommen om daarna nog eens na te gaan in hoeverre de schilder Frans Meijer, die momenteel in kunst zaal „Den Deyl" te Breda exposeert, in al deze onderdelen schommelt tussen „voldoende en uitmuntend". De klassieke schoonheid nabij. TA AARVOOR bestaat ook nog een andere reden: onze beoordeling dient immers naast dit „zakelijke" ook en vooral de in de schilder tot uit drukking gekomen en als het ware ver hevigde persoonlijkheid Frans Meijer te beslaan. Wanneer we dit laatste als het voor naamste doen gelden, kunnen we met terzijdestelling van het feit. dat Meij er de techniek onder de knie heeft (zijn op het oog middeleeuwse verf- behandeling is in wezen geraffineerd modern) samenvattend van het werk van deze schilder het volgende zeg gen: Zijn aard is die van een lyricus. Het meest zakelijke onderwerp verandert door zijn aanraking tot een gedicht, zoals het grote doek „Stilleven met Antiek" en eigenlijk tot een sterke ballade, zoals „Novemberavond", waar van de kraai op de voorgrond méér zegt dan het trieste landschap daar achter. Vandaar ook, dat zijn kleine straatjes en pleintjes uit Algiers zo diep tot binnen in de Oosterse sprook jesachtige werkelijkheid konden door dringen, dat zij die werkelijkheid tot een geheel nieuwe maakten, een per soonlijke verworvenheid van Meijer, een moeizaam bevochten rijke buit op de schoonheid zelf, ons achteloos aan geboden op enkele decimeters beschil derd linnen. I7RGENS is Frans Metier ook een dromer. Deze „houding" is hem even dikwijls voordelig als ten na deel. Zijn „Brabantse boerenerf" is er voor ons onaanvaardbaar door ge worden (deze boerderij past uitste kend in 1001 Nacht, niet echter in Brabant), zijn Irissen daarentegen ont bloeiden in de verf tot een boven tijdelijke rijpheid, die de meeste men sen in bloemen immer verlangen doch zeiden of nooit verkrijgen. Er is ook nog een „grauwe Frans Meijer", de schilder van „Landschap met visser" en daarnaast vinden, we, een sierltik werkende kleur- en lij- nen-eomponist, zoals in „Vissen", een stuk gedroomde lyriek van het zui verste gehalte. Frans Meijer is de klassieke schoon heid zeer nabij gekomen. H\j zal uit zjjn vele sterke „persoonlijkheden" de allersterkste moeten kiezen, zich daar blindelings aan overgeven en wij zijn er zeker van, dat hy binnen enkele jaren meer nog dan vandaag ons er van kan overtuigen, dat Breda in de Kunstzaal „Den Deyl" de allerbeste, vertegenwoordiging van de Nederland se Kunst kan aantreffen. L. B. ERNSTIGE AANRIJDING TE STEENBERGEN De 27-jarige ongehuwde timmer man C. Suijkerbuijk te Steenbergen reed Maandagavond op zijn fiets dooi de Kaaistraat naar zijn huis in de Brgse Grentweg bij het Gemeente huis. Hij keek op de klok en kwam vermoedelijk daardoor even op de grote rijweg, toen juist een bus van de BBA en een tractor elkaar pas seerden. S. botste tegen de bus en werd te gen dc grond gesmakt. Hij kreeg daar bij een hoofdwond en bloedde uit zijn mond. Hij werd dadelijk naar het zie kenhuis vervoerd, waar hem de laat ste H.H. Sacramenten werden toege diend. Gebleken is, dat S. een zware her senschudding heeft opgelopen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Keulen 354 (—0.05), Ruhrort 167 (—0.07), Lotoith 1186 (—0.09), Nijmegen 052 0.08), Arnhem 931 l0.07 Eefde (IJsael) 451 0.07 Deventer 348 (—0.051, Borgharen 4134 O.nn i Belfeld 1148 0.03), Grave (beneden) 484 (—0.06), Vreeswijk 1.22 6), Lith 0.78 C-OJU

de Stem | 1948 | | pagina 3