Benoemingen in het Bisdom Haarlem e hak op d Wa. een Wonderlijke Wereld Kon. Mil. Kapel bezocht Terneuzen Zomerfeest van de Zesuwse V.K.A.J. RADIO DE STEM VAN DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 2 Jubileumfeesten namen een aanvang Bijeenkomst Losse bewering Vlees DE moeilijkheden met de vleesvoorziening zijn oorzaak van veel opgewonden de batten. De in een hoek gedreven slagers uiten hun verontwaardiging het luidst, wat volkomen begrijpe lijk is. Hoe kijkt men er van de zijde van de land bouw tegenaan? Men vindt het normaal en natuurlijk dat de veehouders hun beesten zo lang mogelijk in de wei houden, nu de grasgroei zo overvloedig is. te Oostburg Subsidie voor de Oranjevereniging DE HEER C. MOSSELMAN OVERLEDEN _Te Bergen op Zoom is Maandag op 65-jarige leeftijd overleden de heer C. Mosselman, oud-directeur der P.T.T. Hij was het laatst in Dongen als direc teur der P.T.T. werkzaam. MUTATIES BIJ DE RECH TERLIJKE MACHT Bij K. B. is op zijn verzoek aan mr. Th. R. J. Wijers, thans minister van justitie, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice-president van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch en uit dat van president van het bij zonder gerechtshof aldaar. Tot vicè- president van het gerechtshof te 's- Hertogenbosch is benoemd mr. F. J. J. M. Nerée tot Babberich, die thans raadsheer in dit gerechtshof is. Tot president van het bijzonder gerechts hof te 's-Hertogenbosch is mr. J. E. Poerink benoemd, thans vice-presi- aent van gemeld bijzonder gerechts hof en tevens vice - president van de arrondissements-rcchtbank te 's- Hcrtogenbosch. Tot vice-president van het bijzonder gerechtshof te 's- Hcrtogenbosch is benoemd jhr. mr. F. X. H. Verheijen, thans raadsheer in het gemeld bijzonder gerechtshof, tevens kantonrechter te 's-Hertogen bosch. „LAUS DEO'' CONCER TEERDE Voor de actie Wederopbouw van het seminarie Ypelaer is Zondag in Z. Vlaanderen, een tournee geweest van het R.K. Kerkkoor Laus Deo uit Ber gen op Zoom, tesamen fnet het kna penkoor „de Jonge Markiezen" en een koperkwartet van „Kolpings Zonen. Met 3 autobussen waren de bezoekers naar Z.-Vlaanderen gekomen en hun eerste optreden vond plaats ln de kerk van de paters Capucijnen te Sluiskil, waar de Hoogmis werd gezongen,, ter wijl vervolgens onder leiding van de heer Frits de Groot een concert ge geven werd. 's Middags concerteerde men in de parochiekerk van Honte- nisse en 's avonds om half 7 was men weer in de mooie basiliek van Hulst, waar eveneens een uitstekend concert gegeven werd. De belangstelling voor dit optreden was groot en ongetwijfeld heeft de collecte, die voor het semina rie gehouden werd een behoorlijk be drag opgeleverd. In Hulst werd bij de heer Cattoir een koffiemaaltijd ge bruikt. Omstreeks 9 uur vertrok het gezelschap met autobussen weer naar Bergen op Zoom in een uitmuntende stemming en met prettige herinnerin gen aan Z.-Vlaanderen. Biervliet Naar Indië De Fam. Maenhout- Verdeghem vertrok deze week met de Willem Ruys naar Indonesië, om zich daar bij haar echtgenoot tc voe gen, die in Indonesië als onderwij zer werkzaam is. Boschkapelle Geslaagd. Te Breda slaagde voor het ENSAID-examen lingerie met lof onze dorpsgenote mej. R. v. d. Bergen. Clinge Circus Corino De belangstelling voor de voorstellingen van het circus Corino was uitermate groot. Dit kleine Nederlandse circus werkte een prach tig programma af, dat bij de aanwe zigen ten zeerste in de smaak viel. De acrobatische toeren van de twee Cora's en het slangenmeisje werden met grote interesse gadegeslagen. Ook de paardendressuur was af. FEEST TE CLINGE. Voor de zesde maal was het in ons dorp groot feest vanwege de terugkeer van een Indiëganger. Vorige week Za terdag keerde onze dorspgenoot Jos. Colman, na een-verblijf van ruim twee jaar in de Oost, in zijn ouderlijke wo ning terug. Het betreffende buurt- comité was in actie gekomen en de woning op een prachtige manier ver sierd. Voor de deur was een prachtig tapijt neergelegd met behulp van zaag sel en waterverf, waarin te lezen stond „Welkom in Clinge". In de avonduren werd aan de terug gekeerde door de fanfare „Weldoen door Vermaak" een serenade gebracht. Hierbij werd hij achtereenvolgens toe- gespoken door de voorzitter van het Buurtcomité en de Fanfare. Katholiek Thuisfront bood hem een vulpen aan. terwijl hem eveneens verscheidene bloemenmanden waren aangeboden. Tot slot nam Jos. Colman het woord en richtte een woord van dank tot het Buurtcomité, de Fanfare, Katholiek Thuisfront en allen die hadden mee gewerkt om zijn terugkeer zo aange naam mogelijk te maken. Hierna had de trekking plaats van de door het Buurtcomité op touw ge zette loterij, waaraan verscheidene mooie prijzen verbonden waren. In het dorp heerste .evenals bij de vorige te ruggekeerden een grote drukte. Een grote menigte verzamelde zich om de prachtig versierde en verlichte woning, terwijl in diverse café's een dansje werd gemaakt Tot zeer laat in de avond werd er feest gevierd. wordt bekleed. Besloten wordt om voor het jaar 1949 lid te worden van de A.N.W.B. De in aanbouw zijnde woningwet woning, Dorpsstraat 33c wordt toege wezen aan dc heer J. Meijler. De gratificatieregeling voor het jaar 1948 wordt ook aangenomen voor het gemeentepersoneel. Bestek en tekening voor de 2 wo ningwetwoningen op het terrein van de heer P. Verburg aan de Smitweg worden besproken en goedgekeurd. Goes RECTIFICATIE Weekmarkt Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Goes brengen ter openbare kennis dat: le de gewone weekmarkt op 31 Augus tus 1948 niet op de Grote Markt zal worden gehouden doch op de Bees tenmarkt. 2e op 31 Augustus tot namiddags 18 uur geen rij- of voertuigen op de Beestenmarkt en Vlasmarkt mogen parkeren. 213-0 Goes, 21 Augustus 1948. Burgemeester en Wethouders der ge meente Goes. Mr. W. C. ten Kate Burgemeester J. I. van Ballcgoijen de Jong Secretaris Aanrijding. Op de hoek Wilhel- minastraatD. D. v. d. Boutstraat heeft een aanrijding plaats ge vonden tussen de luxe auto van de heer D. I. uit Middelburg en dokter S., uit Goes, waarbij de laatste uit de D. D. v. d. Boutstraat kwam. Beide wagens werden zeer bescha digd en moesten door een kraanwa- van de garage Louisse weggesleept worden. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De 2e kapelaan. De bisschop van Haarlem benoemde gisteren tot ka pelaan tc Goes, de weleerw. heer W. Switzar. Door deze benoeming heeft de Goese bevolking weer haar twee de kapelaan terug, die zij vorig jaar wegens het tekort aan priesters moest afstaan. Graauw —Geslaagd. Bij de tc Breda gehou den ENSAID-examens slaagden voor coupeuse mej. Mariano Burm en voor costumiere met lof mej. Annie van de Vijver. 's-Heer Abtskerke Welkom. Onder grote belangstel ling van familie en kennissen vierde de fam. de Koster te 's-Heer Abts kerke de thuiskomst uit Indonesië van hun zoon Marinus, die reeds vóór de bevrijding in 1944 ais ooriogsvrij williger was vertrokken. Hoofdplaat Dc Oranjefeesten. Door het Oran jecomité zijn de feestelijkheden vast gesteld welke zullen plaats hebben op 4. 5 en 6 September. De buurtcommls- sies zijn reeds druk in de weer met het vervaardigen van de straatver sieringen. Ned. llerv. Kerk in gebruik. - Zon dagavond om 7 uur had in de Ned. Herv. Kerk een dienst plaats tijdens welke het kerkgebouw, dat nu geheel gerestaureerd is, werd ingewijd. De plechtigheid had plaats door Ds. Win- ckel. Er was zeer veel belangstelling. Driewegen Raadsvergadering. Ingekomen is een afschrift van het besluit van de Prinses-Regentes van 15 Juli 1948 nr. 19 waarbij de gemeenten Driewegen, 's-Heer Abtskerke, Kloetinge. Nisse en Oudelande zijn aangewezen als gemeenten, waar de bediening van ontvanger door dezelfde persoon Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot rector van 't Sint Jans-Gasthuis te Hoorn de wel eerw. heer J. N. M. Smulders, die ka pelaan was te Hoorn. Tot hoofd-inspecteur van het R. K. Lager Onderwijs in het Bisdom Haar lem de zeereerw. heer A. C. J. van Houten; tot kapelaan te Rotterdam (H. Joseph) de weleerw. heer A. A. M. Wentholt; te Overveen de wel eerw. heer J. de Bouvère; te Wor- merveer de weleerw. heer H. W. A. Brans; te 't Veld de weleerw. heer C. A. Rijk, neomist. Vervolgens tot kapelaan te Lisse (H. H. Engelbewaarders) de weleerw heer N. G. Pronk; te 's-Gravenhage (H. Jacobus) de weleerw. heer C. C. v. cl. Sman; te Amsterdam (H. Ge- rardus Maj.) de weleerw. heer P. L. M. Plouvier; te Bergen de weleerw. heer Th. J. W. H. Wanna: te Duiven drecht de weleerw. heer P. H. I. Ge- nemans, neomist. Tot kapelaan te Amsterdam (H. H. Mart. v. Gorcum) de weleerw. heer J. C. v. d. Meer; te Amsterdam (O. L. Vr O. O.) de weleerw. heer H. J. J. Danckaarts; te Wateringen de wel eerw. heer J. W. M. de Jong; te Rin- negom de weleerw. heer P. J. L. van Reisen, neomist. Tot kapelaan te Amsterdam (H. Agnes) de weleerw. heer C. Kempen; te Amsterdam <H. Vincentius) de weleerw. heer J. C. M. Franse; te Dordrecht (H. Antonius van Pad de weleerw. heer B. M. v. d. Brink; te Den Hoorn de weleerw. heer A. L. M. Hermus, neomist Tot kapeiaan te Amsterdam (H Bo- nifatius) de weleerw. heer N. J. de Ruyter: te 's-Gravenhage (H. Gerar- dus Maj.) de weleerw. heer C. Stet; te Rotterdam (H. Familie) de wel eerw. heer C. J. Ivï. Eeken; te Oegst- I geest de weleerw. heer W. G. Keij- zer: te Heemskerk de weleerw. heer J. A. H. Euffing; te 't Zand de wel eerw. heer A. F. J. Hansen, neomist. Tot kapelaan te Leiden (H. Petrus) de weleerw heer C. W. Thomas; te Rotterdam (H. Franc. v. Ass.) de wel eerw. heer M. M. Rozestraten; te Vlaardingen de weleerw. heer J. P- H. Koomen; te Zoeterwoude (H. Jo annes Onth.) de weleerw. heer M. J. A. Huiberts; te Venhuizen de wel eerw. heer J. A. Kerstholt, neomist. Tot kapelaan te Scheveningen (O. L. Vr. v. Lourdes) de weleerw. heer F. J. Blommestijn; te Schoonhoven dc j weleerw. heer W. C. de Bot; tc Me- I demblik de weleerw. heer W. A. de j Wildt, neomist. Tot kapelaan te Lisse (H. Agatha) de weleerw. heer A. H. P. A. Wie- gerinck; te Bovenkerk de weleerw. heer A. Th. Groenendijk, neomist. Tot kapelaan te Wassenaar (H. Jo seph) de weleerw. heer P. de Lange; te Monster de weleerw. heer P. A. Harding, neomist. Tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Martha) de weleerw. heer B. J. Drost; te Bovenkarspel de weleerw. heer Th. G. P. te Mcy; te Heerhugowaard (H. Dionysius) de weleerw. heer B. C. Hoogeveen); te IJmuiden de wel eerw. heer Br. J. M. van Balgooy, neomist. Tot kapelaan te Oegstgeest de wel eerw. heer P. A. v. d. Bosch; te Was senaar (H. Willibr.) de weleerw. heer J. C. J. Sanders; te Boskoop de wel eerw. heer W. J. de Jonge, neomist. Tot kapelaan te Naaldwijk de. wel eerw heer A. J. Meijer; te Lambert- schaag de weleerw heer H. J. Kaan dorp; neomist. Tot kapelaan te Heemstede (H. Ba- vo) de weleerw heer J. N. van Ros- sum; te Amstelveen de weleerw heer F. E, M. Wesseling; te Middelharnis de weleerw heer F. A. Th. M. Meijer neomist. Tot kapelaan te Goes de weleerw. heer W. J. A. Switzar; te Volendam de weleerw heer J. Th. J. Drost; te Wervershoof de weleerw heer A. J. Hogema; te Ouderkerk a. d. Amstel de weleerw heer Th. P. Wijnker, ne omist. Tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Liduina) de weleerw heer G. H. La- gerberg; te Heilo de weleerw. heer B, J. Tettero; te Wormer de weleerw heer M. v. d. Ploeg; te Hoek van Holland de weleerw heer Ch. J. Wiist; neomist. Tot kapelaan te Amsterdam (H. Maria Magd.) de weleerw Iver P. A. Tweehuysen; te Langeraar de wel eerw heer A. Saers; te Tuitjenhorn de weleerw heer A. S. Auwens; te Kwadendamme de weleerw heer J. Th. -Hoogervorst, neomist. Tot kapelaan te Beverwijk (H. Agatha) de weleerw heer P. W. van Leeuwen; te Hoogkarspel de weleerw heer Th. J. M. Naastepad; te Span broek de weleerw heer J. C. P. Plan. tinga, neomist. Tot kapelaan tc Grootebroek de weleerw heer C. F. A. Geraerts; te Achthuizen de weleerw heer L. Ver. beek, neomist. Tot kapelaan te Oudorp (N.H.) de weleerw heer P. Th. Brinkman; te Zoetermeer de weleerw heer W. J. Wortel, neomist. Tot kapelaan te Voorhout de wel eerw heer W. A. J. Koenekoop; te Nes a. d. Amstel de weleerw heer A. de Korte, neomist. Tenslotte aan de weleerw heer W. J. Berger thans kapelaan te Lisse (H. Engelbew.) opdracht gegeven ziin studies in cle Psychologie voort te zetten aar de R.K. Universiteit tc Nijmegen. Schiphol heeft Zaterdagmiddag gastvrijheid verleend aan de Alkmaarsc kaasdragers. We zien hen hier met hun gilde-hoeden en lange Goudse pijpen uit de „oude tijd", wel scherp afstekend tegen het hyper-moderne vliegwezen op Amsterdam's vliegveld. Hontenisse Grensverkeer. Personen die een pas tot grensverkeer wensen, zullen dit document deze week moeten aanvra gen bij de Brigade-Commandant der Marechaussee te Hulst en niet te Hontenisse. Hulst SLUITING GEMEENTESECRETARIE De burgemeester en wethouders van Hulst maken bekend, dat de gemeentesecretarie en het kantoor van de ambtenaar van de burgerlijke stand op Woensdagmorgen voor het publiek gesloten is. In de namiddag bestaat er tussen 14-15 uur gelegen heid om spoedeisende zaken te be handelen. Burgemeester en wethouders van Hulst, B. A. T. M. Truffino, burgem. F. v. Denderen, secr. 265-o IN MEMORIAM P. J. DE KORT. Na een langdurig doch geduldig ge dragen lijden overleed 22 Augustus de heer P. J. de Kort in leven gemeente bode te Hulst. De oude Hulstenaren zullen zioh zeer zeker nog de tijd her inneren, dat de heer de Kort werk zaam was bij de heer Louis Fassaert, die een rijwielhandel op de Station straat bad. Later onderhield hij een bode dienst op St. Nicolaas etc. maar vanaf September 1939 was hij als bode bij de gemeente werkzaam, waar hij bekend stond als een goed ge meenteambtenaar, die altijd klaar stond om anderen te helpen. Bekendheid verwierf hij zich in 1902 toen hij als professional deelnam aan de wielerkampioenschappen van Zee land op de weg en daarbij de eerste prijs behaalde, die bestond uit een fraai diploma en een zilveren me daille. De teraardebestelling zal Woensdag om 9 uur plaats vinden. Terug uit Indië. Woensdag wordt uit Indië terugverwacht de heer P. L. Spitters, die als kok bij de marine werkzaam was. Katholiek Thuisfront verzoekt de bewoners van de Steen- straat op deze dag te willen vlaggen. Pater voet vertrokken Pater Voet is Zondag 1.1. per vliegtuig vertrokken om na een bezoek aan Z. H. de Paus, zijn missie-arbeid in de Congo weer te gaan hervatten Gedurende geruime tijd verbleef hij te Hulst ten huize van zijn ouders. Het zal voor velen vreemd zijn de gestalte van pater Voet niet door onze straten te zien gaan. alwaar hij omringd door kinderen, een vaste plaats in het stadsbeeld had ingeno men. Moge zijn arbeid in de missie ge zegend worden. Basiliekkoor naar Frankrijk. Het koor van de basiliek bracht per autobus een bezoek aan onze oud-stadgenoot pater Karei van Waesberghe, die in een dorp van Frankrijk zijn krachten als pastoor aan de bewoners geeft. Deze dag was voor hem een welkome afleiding. De Hulstenaren hebben hem een onvergetelijke dag 'bezorgd. Hoewel de kerken in Frankrijk over het algemeen leeg zijn, was nu de parochiekerk van pastoor van Waes berghe vol, omdat men kwam luisteren haar de Mis die door een buitenlands koor zou gezongen worden. Koewacht Door bliksem getroffen. De fam. de B„ bereikte de treurige mare dat hun zoon, in Anna Paulowna werkzaam, door de bliksem dodelijk getroffen werd. Collecte. De collecte ten bate van het Wit-Gelo Kruis bracht f 85- op. Kerktoren hersteld. Dc schade die onze kerktoren in de loop der jaren geleden heeft is bijna hersteld. Thans is aan de toren een brede dak goot aangebracht die het regenwater in goede banen zal leiden en de van de toren vallende dakpannen zal op vangen. Achter de wijzers en de cij fers van het uurwerk zijn zwarte pannen aangebracht, zodat ieder nog op honderden meters afstand (al thans uit westelijke richting) zal kun nen zien hoe laat het is. Rest alleen nog een klok die over onze velden zal galmen. Brand. In de schuur van dhr. G te Belgisch Koewacht brak brand uit. Voor dat de brandweer iets kon uitrichten werden schuur en inhoud een prooi der vlammen. merika produceert mo- menteel gramofoon- platen. die onbreekbaar en schramvrij zijn. Daar door komt een grote Indi sche industrie in het ge drang, die nl, welke zich bezighoudt met het ver zamelen van de harsach tige stoffen, waaruit de gromofoonlak is samenge steld. Die lak wordt ge leverd door 8 billioen in secten. 30.000 mensen vin den hun werkzaamheden in deze industrie. Zij produceren jaarlijks 10.000 ton lak waaruit .200.000.000 platen worden gemaakt. Van gramofoonpiaten gesproken: de kostbaar ste zijn nog steeds die, waarop de stem van Ca ruso is opgenomen. Voor de oudste opnamen van deze grote zanger betaalt men momenteel minstens 50 pond. 234 platen heeft Caruso laten opnemen en hij toucheerde daarvoor het niet onaardige bedrag van een millioen pond. Gelukkig zijn er ook zijn erfgenamen goed mee, die van de elkaar steeds maar opvolgende edities van deze platen ieder jaar hun provisie trek ken. En die is niet voor de poes. Er bestaat in New- York een man, een zeke re mijnheer Michelson, die een collectie van 10.000 platen in zijn bezit heeft. Op -deze platen zijn allerlei geluiden opgeno men. Zo kunt u door de gramofoon een lente briesje in het stadspark beluisteren of een tornado in Zuid-Amerika. Het geluid van honderdtallen dieren heeft hij even eens op de plaat vastge legd. Ook het geronk van allerlei motoren kunt u in zijn collectie beluiste ren. Heel dikwijls doen de filmstudio's een beroep op zijn discotheek. Bond van astrologen /"\vcral komt op de duur de klad in. Ook het gilde der astrologen in Frankrijk heeft daar over te klagen. 40.000 onderkruipers maken hen het leven zuur en dus hebben zij kort maar krachtig een bond ge sticht, die hun belangen behartigen zal. Wie astro loog wil worden, zal exa men moeten afleggen om te bewijzen, dat hij de eer van de intrede in 't gilde waardig is. Prachti ge maatregel, in Frank rijk wordt men dus geor ganiseerd voor de gek gehouden Natuurlijk zijn ook de prijzen voor de diverse séances offi cieel vastgesteld. En men weet er van prijzen, leest U-zelf. 2500 frs voor vol ledige horoscoop met ge- détailleerde studie van de handlijnen. 3500 frs óm te lezen in de kristallen bal. Lijkt ons niets te veel. Tenslotte mag men voor een juiste toekomstvoor spelling wel lets over hebbenl S0000000000O00000OO000OO0000OO00O0000O000000O000O0 TN Terneuzen zijn reeds Zaterdag de feestelijkheden ingezet ter gele genheid van het regeringsjubileum met een grote internationale Voetbal wedstrijd tussen Feyenoord van Rot terdam en La Gahtoise van Gent en een concert van de Kon. Militaire Kapel onder leiding van de kapitein R. van Yperen, zodat de ouverture van deze feesten er zijn mag. De be langstelling van het publiek, waar onder velen van buiten Terneuzen, was dan ook groot. De eerste plechtigheid vond plaats op de Raadszaal, waar om 12 uur al le leden van de Koninklijke Militai re Kapel officieel door het gemeen tebestuur werden ontvangen. In zijn begroetingswoord zei burgemeester Tellegen. het een eer te vinden, de kapel bij haar eerste bezoek aan Ter neuzen welkom te mogen heten. Dat de komst van dit corps naar Terneu zen op prijs wordt gesteld, behoefde geen betoog, volgens spreker. In zijn antwoord verklaarde kapitein R. van Yperen dat de hogere militaire auto riteiten het op prijs hadden gesteld, da de Kapel deze reis naar Zeeuwsch Vlaanderen aanvaardde en dat zij hier met veel genoegen kwamen concer teren. Nadat nog een verversing was gebruikt, vertrokken de kapelleden van hieruit allen naar hun kwartier gevers. 's-Middags vond op het terrein van de Terneuzense voetbalvereni ging de voetbalwedstrijd plaats tus sen Feijenoord van Rotterdam en La Gantoise van Gent, die eindigde in gelijkspel (2-2). Ook hier was de Kon Mil. Kapel present en werd er ge durende de rust door de drumband een muzikale rondwandeling_ovcr 't terrein gemaakt. yONDAG waren een 200 tal Kajol- sters van alle afdelingen uit Z. Vlaanderen te Ooslburg bijeen voor het vieren van het jaarlijkse zomer feest. Nadat de deelneemsters verwelkomd waren door de ontvangde afdeling Oostburg, trok men via de Langestr. waarbij alle afdelingsvaandels wer den ten toon gesreid naar het rijks- VIJFTIENDUIZEND Nederlandse onder danen zouden nog in kampen op republi keins gebied zijn opgesloten, vrouwen en meisjes in de meest onterende omstandigheden. Dat verzekert ons herhaaldelijk en herhaaldelijk een luidruchtig ac tie voerend Vrouwencomité. In het debat over de Grondwetsherziening is deze zaak nu ook ter sprake gekomen. Minister Drees zei er dit van (en minister Sassen sloot zich later daarbij aan): „Ik heb nog eens speciaal geïnformeerd op het Departement van Over zeese Gebiedsdelen wat men hiervan wist en wat er van zou vaststaan. Uit hetgeen mij is voorgelegd krijg ik echter de indruk, dat het hier toch wel een heel losse bewering geldt. Degenen die in de Japanse tijd geinterneerd zijn geweest en daarna lange tijd dooi de repubiiek zijn vastgehouden, zijn bij vroegere ge legenheden in vrijheid gesteld. Van Nederlanders, die in de oerste tijd van de republiek werden geinter neerd of die na de oorlog uit Nederland zijn gekomen 'is, voor zover mij bekend, ook niet gebleken, dat zij zich op dit ogenblik behalve misschien een enkeling >in verband met de acties, welke hebben plaats ge had, binnen het gebied van de republiek in gevangen schap zouden bevinden. Mogelijk is, dat een aantal Indo-Europeonen tegen hun wi] worden vastgehou den; dit kan ook gelden voor Indonesiërs uit een ge bied buiten dat van de republiek. Het spreekt vanzelf, dat wij dit ernstig opnemen, maar concrete feiten, dat duizenden zich in concentratiekampen zouden bevinden, zijn niet bekend".... Nu zullen de dames moeten vertellen, hoo zij aan hun „gegevens" komen. Dat is ook met het oog op een lage kostprijs van de veeproductie van belang. De Stichting van de Land bouw deed aan de Regering echter het voorstel de aanvoer van slachtvee te stimuleren door een tijde lijke verhoging van de producentenprijs, zonder dat de consument dat in de prijs zou merken. Dit bete kende -lus toeslagen uit de Schatkist, die dan echter in 1949 weer zouden verrekend. Do Regering wilde daar echter niet aan. Ze vreesde waarschijnlijk, dat die verrekering moeilijkheden zou gaan opleveren en dat dan de Schatkist toch het kind van de rekening zou worden. Intussen meent men in landbouwkringen, dat in de toekomst de huidige moeilijkheden toch ook wel te voorkomen zijn. En wel door een ruime voorraad- vorming (zowel door import als door invriezen in het najaar). Terwijl boven'dien het toenemen van de varkensstapel als gevolg van de gunstige veevoeder positie de totale vleesvoorziening weer ten goede gaat beinvloeden. Laten we dus niet al te somber kijken. De karbo.aaadjes en cotelcttcn wenken ons toe! werkkamp ..Wilgenhof". Hier werd 'n plechtige H. Mis opgedragen door d'e Diocesane directeur Aerts uit Breda, met assistentie van kapelaan v. Waes uit Oostburg en kapelaan d. Bruyn uit Eede. De Kajotsters voerden zelf de volks zang uit. Door de distriots-directeur, Rector H. Loves, werd gesproken over het ideaal van de kajotsters en de veroveringsgeest die hen moet be zielen. Daarna werd een betoon van hulde gebracht aan het Onbevlekt Hart van Maria, de patrones van de V.K. A.J.. weiks progrmma-ondci deeltje werd verzorgd door de afd. Hoofdpl. Van „Wilgenhof" vertaal men nu maar de „Veerhoek" waar deze aag officieel werd geopend door een vlag genparade, waarop een gezellige pic nic volgde. Om ahlf twee traden de Kajotsters aan voor de uitvoering der verplich te volksdansen gevolgd deor de alge mene volks dsnsen. Een fleurige noot in deze middag werd ons bezorgd door het optreden van de Belgische Kajotsters van Maldeghrm en Ode- ghem. die op bijna volmaakte wijze een serie volks- en rythmische dan sen uitvoerden. Een bijzonder compli ment is hier zeker op zijn plaats. De dag werd besloten met de opvoe ring van het toneelstuk „Het lied van de arbeid", wat de afd. Hulst op keurige wijze voordroeg. De uitge loofde drie blauwe wimpels gingen naar Hoofdplaat voor de keurige ver zorging van de pic-nic, naar Sluiskil vor het best uitvoeren van de volks dansen en naar Stoppeldijk vor het bewaren van de orde gedurende de gehele dag. De dag, welke om half tien was be gonnen eindigde om half vijf met de wens van de dioceserendc leidster mej. Mertens en mej. M. v. Roosma len, dat volgend jaar een dubbel aan tal Kajotsters het zomerfeest van de VKAJ mogen komen vieren. Allen waren ten zeerste voldaan over deze aangename en leerzame dag. Voor het concert, dat de Kapel des avonds op 'de Markt gaf. was een on gewoon grote belangstelling. Verba, zingwekkend is dit echter niet, om dat vrijwel niemand zich deze unie ke kans dit corps te horen spelen, wilde laten ontglippen. De prestaties dezer mannen zijn dan ook bekend genoeg. Na alle nummers werd een gul applaus gegeven, terwijl na het laatste nummer dit vrijwel een ova tie werd, zo lang en aanhoudend werd er geapplaudiseerd Ongeacht de andere nummers van het program ma, geloven wij wel, dat de grote tap toe het best in de smaak is gevallen. De wijze waarop deze muzikanten in dit nummer niet alleen hun instru menten weten te bespelen, maar ook de wijze waarop zij er mee omgaan, is een lust voor oor en oog. Het Terneuzens feestcomité heeft op deze eerste feestdag wel «er van haar werk gehad. Ondanks de minder gunstige weer berichten, werd de regen toch geen spelbreker en bleef het droog tot de laatste tonen van het laatste num mer waren vervlogen. Vrijwel di rect daarop viel er echter een fikse bui. Raad van Schoondijke AAN DE heer J. Hisseuw werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als onbezoldigd ambtenaar B. S„ eveneens aan de heer P. F. Mel- zer als onderwijzer aan de Openbare lagere school. De heer A. P. Buys thans tijdelijk onderwijzer werd in de plaats van de heer Melzer benoemd. De raad bracht het uitkeringsbe- sluit 1947 ook van toepassing op het gemeente-personeel. De verordening voor verplaatsing kósten van het gemeente-personeel werd. zoals het voorstel luidde, vart gesteld. B. en W. stelden voor f 0.20 per in woner subsidie te geven aan de Oran jevereniging voor de kindertracia- tie op voorwaarde dat alle in de ge meente schoolgaande kinderen zullen worden getracteerd. Een vo'orstel tot voorbereiding van oen bestemmingsplan voor de buurt schap langs de rijksweg bij Oostburg, deed heel wat stof opwaaien. In de raadsvergadering van 10 Oct. '47 werd besloten de 5 verwoeste woningen te doen herbouwen, doch G. S. beschik ten anders. De buurtschap valt buiten het we- deropbouwplan Oostburg, ook buiten het wederopbouwplan Schoondijke. In een uitbreidingsplan zou dit be zwaar opgevangen kunnen worden. G. S. zouden dit plan toch weer af keuren merkte de heèr Dhont op. De heer de Badts wilde het oude be sluit aanhouden. De begroting 1948 werd gewijzigd met een post van f 3500 voor de aan schaffing van de brandspuit, f 35000 voor de bouw van 35 woningwetwo ningen f 10.500 voor de zuiverings riolering. De heer Haartsen informeerde nog naar de auto-show met garage die in Schoondijke gebouwd zal worden. De voorzitter stelde voor aan ar chitect Rothuizen opdracht te geven een uitbreidingsplan te ontwerpen. Het voorstel van B. en W. werd met 5 tegen één verworpen. Een verzoek van de Katholieke Z. Vlaamse Woningbouwvereniging om een bijdrage van f 60.per 1000 in woners in de oprichtingskosten werd afgewezen. Het voorstel van B. en W. om in principe deel tc nemen aan de op richting van een grondbedrijf voor W. Z.-Vlaanderen lokte heel wal dis cussie uit. De heer de Badt vond het niet noodzakelijk nog eens een aparte dienst in het leven te roepen. Waar op dc burgemeester uitlegde dat hier heel wat administratie aan vast zit. Tenslotte werd besloten in princi pe deel te nemen aan dc oprichting. Hij heb een gemene tronie," riep Butt vurig, „en ik zou niet 'net 'm alleen durreve zijn, meneer Wad man." „Dat is ook niet nodig. Brigadier Al- dridge zal wei in de buurt zijn. De brigadier, deelde Wadman de gevan gene mede is een athleet uit de win nende ploeg van de Olympische spe len." Trent was weer in de greep der wet. De toestand was wanhjpig. Hij had gemeend dat, omdat hij noiot een misdaad had gepleegd op Engels grondgebied, hij in dit land veilig was En hij had voornaime vrienden hier, aio voor hem instonden. Dit gaf hem een zekere bescherming. Maar als er een onderzoek werd in gesteld. waarin de A-merikaanse poli tie werd betrokken, zou het slecht met hem aflopen. Mc. Walsh van de New Yorkse politie wist dingen, die, in dit licht bezen, als bewijs zouden kunnen worden beschouwd. En het was net gemakkelijk te verklaren, hoe hij in het bezit kwam van deze steen, waarom een oude man ver moord was. Het beklaagdenbankje wachtte Anthony Trent! Die Aldrid- ge, waarover de consercator sprak, was stellig enorm sterk en weerstand zou niet baten. En die lachende en spottende Wadhan hield een revol ver op hem gevestigd. Hij geloofde niet. dat Wadham hem graag zou doden, maar bij een verdachte bewe ging zou hij zeker schieten. „Een ogenblik," merkte Trent op, toen Butt zich omdraaide. „U hebt er. hoop ik, aan gedacht, dat ik scha devergoeding zal eisen en krijgen? Bent U bereid, alle gevolgen te dra gen?" „Ik zie mezelf al als held van de dag," antwoordde meneer Wadham. „Ik zal overstelpt worden met huwe lijksaanzoeken en mag misschien voor de film spelen. U zult me niet ompraten." Trent keek Butt aan. Butt was he vig geïnteresseerd en was al van plan een aandeel in de beloning te eisen. hij vond het prachtig, dat de vreem deling het woord tot hem richtte en bleef saan. „Wacht." zei Trent bevelend. „Ik heb iets te zeggen, dat een heel an der licht op deze zaak zal werpen. Meneer Butt is mijn getuige, dat ik aanbood een verklaring te geven en U weigerde te luisteren." „Best," verklaarde de heer Butt ge wichtig. „Ik ben ervoor ieder mens zijn kans te geven, al is het ook een moordenaar." ging Trent voort, „ik ben hij zweeg alsof hij vreesde dat er voor de deur iemand stond Ie luisteren. Meneer Butt beefde van belangstel ling. Hij geloofde onvoorwaardelijk wat zijn chef vertelde. Als Trent zijn onschuld bewezen had, zou niemand meer teleurgesteld zijn dan hij. Hij was klaar te lachen om het excuus dat hij zou horen. „Wat benn Je?" vroeg hij met een onpartijdig gezicht. Anthony Trent nog steeds met op geheven handen, boog zich voorover en fluisterde iets. te zacht om Butt's nieuwsgierigheid t bevredigen. Butt kwam nader. „Achteruit, jij dwaas", brulde de "onservator ineens. Butt, die zijn hele leven op de acn- trrgrond was gebleven, werd plotse ling bevorderd tot middelpunt der gebeurtenissen. Trent greep hem plot seiing beet, tilde hem van de grond en slingerde hem met ongelofelijke kracht over de tafel heen, recht te gen Griffith Wadham, op wiens gunst hij was aangewezen voor zijn dagelijks brood. Wadham had nog tijd om zijn revolver te laten vallen maar geen tijd meer om zich vast te grijpen. Honderd pond Butt sloe gen zwaar" tegen zijn bolst en het tweetal rolde over de grond. Plotse ling ging het licht uit. Meneer Butt handelde in zijn doodsangst als een drenkeling, die het immers ook al tijd hun redders moeilijk maken. Hij klemde zich als een klit aan Griffith Wadham vast. Woedend over Butt's stommiteiten en bovenal angstig, sloeg Wadham naar hem. Butt gaf een gil en liet los. Toen Wadham, iedere seconde een dodelijk schot verwachtend, einde lijk het licht opdraaide, was de ka mer leeg. „Hi.i is hier", vertelde Butt. „Gaf me net. nog een klap op mijn snuit". Hij was de bloeddruppels dankbaar. Wie zou meneer Butt nu nog niet geloven of kleineren? „Onzin!" snauwde Wadham, „ik sloeg je. Je wurgde me". „Tja," zei But.t, wijs 't hoofd schud dend, „dat kunt U nu wel denken, meneer, nv.ar ik weet wel beter. Ik hoorde 'm. Hij kwam zachtjes aan lopen en sloeg me midden op m'n snoet. U bent er mei de man naar. om zo iets te doen. Dat weet iedcieen Toen ging hij weg. U ziet, de deur is dicht. Dat is een bewijs. Als ik U was. -zou ik niet proberen iemand wijs te maken alsdat U me geslagen hebt". Hij zette zo'n geleerd gezicht, dat Wadham weer de vuisten balde. Het zien van de revolver wendde echter zijn toorn af. Toen hij die had op geraapt, liep hij naar de deur, zon der te luisteren naar Butt's raad om eerst de politie op te bellen. Wadham was niet te houden. Zijn wode was gewekt, de woede van dc beledigde verzamelaar, en hij stool de trappen af. De voordeur stond open. De ezelachtige Butt had die niet dicht gedaan. Zijn bezem en 'n emmer water stonden in de gang. „Als hij ontsnapt, is. is het jouw schuld", raasde Wadham. Butt hoopte, dat hij ontsnapt was. (Wordt vervolgd) WOENSDAG 25 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 Ballet Russe v. Luigini: 7.45 woord v. d. dag; 8.00 nw.i; 8.15 BBC-koor: 6.30 vlotte start; 9.00 zieken; 9.30 William Walton; 10.00 drankbestr.: 11.00 potpourri's; 11.40 De Raaff—Schutte; 12.00 gr.; 12.30 weer- overz.: 12.33 Ancora trio; 13.00 nws; 13.15 orgel: 14.00 ens. Bagatelle; 14.30 Invloed van het licht op planten dooi Herwig; 15.00 zang; 15.30 kamerork.; 16.00 Magyare Imre en zig. ork.; 16.15 jongens en meisjes; 17.30 Busch str.- ork. 13.00 Ned. koren en korpsen; 18.30 Ned. str.kr.: 19.00 nws; 19.15 And'-é Kostelanetz; 19.30 actueel geluid'. 19.45 gr.: 20.00 nws: 20.15 Wijdlngsure ln Domkerk Utrecht; 2.130 Kon. Mil. Ka pel; 22.15 Zes str. kwartetten van L. v. Beethoven; 22.45 avondoverd.; 23.00 nws; 23.15 Congres Wereldraad v. Ker ken; 23.20 avondkl.; 23.40 Peter An ders, tenor. HILVERSUM II, 415 M. - 7.00 nws: 7.15 muz. bij het ontbijt; 8.00 nws; 8.18 tango's en rumba's; 8.30 hutsvr.: 9.00 str. kwartet van Mov.art; 9.30 w. st.: 9.35 Algred Cortot, piano; 10.00 morgenw.: 10.20 onze keuken P. J Kers; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt: 11.00 populair non stop: 12.00 Malando 12.30 weerpr.: 12.33 platteland; 12.38 Joh. Jong; 13.00 nws: 13.15 kalender; 13.20 Ork. Frans Wouters; 13.50 Jos. Schmidt; 14.00 Pablo Casals als kun stenaar; 14.15 kamermuz.; 15.00 Jane Eyre, hoorspel; 15.30 Regenboog; 16.00 kinderzang; 16.15 Weinig in krant veel in het land; 16.45 Vragen staat vrii 17.15 Puszta en Hawaiian-kl.; 17.45 Contact overzee: 18 00 nws: 18.15 varia 18.20 operette; 18.45 Werelkamp. wiel rennen: 19.00 drankbestr.; 19.15 nws uit Indië; 19.30 VPRO: 19.45 bijbel: 20.00 nws; 20.05 Henri de Greevc over het Nationale Geschenk: 20.15 Fcs!- wochen Luzern: 21.35 Kruisveihoor: 22.40 Corduwener; 23.00 nws; 2315 Wereldkamp. wielrennen; 23.30 dans muziek. BRUSSEL VLAAMS. 321 M. 12.00 ens. Michaelli's Rhansody: 13.00 nws; 13.15 Beethoven: 19.00 nv 1*30 gr 19.50 Stalingrad: 20.00 om", n 21.00 actualiteiten; 21.15 op.wette22.00 nws 22.15 vrolijk cabaiet, 22.50 nws; 22.55 gram. TN DE werd bioscopen ting op voorzitter handeld voerde waaruit W. of dc de schuld dat de werden. Op verz hieronder Teilegen een overz kingen ei deze aan gevonden. Alvorens punt der a het mij gew zetting te g nis. Het col dit met nan deling in dag 7 Augui Indruk zou Zoals U b circulaire va landse Zake zaakt ons te der vermakd dat wij in cipicel verzt toelaatbare lijke autonoi Behalve di wogen ook een verhogir op 12 Decen stemmen bes gewijzigd te van 17 Janua de Minister gen, waaruit het dan ooi in zijn wijn Het raads Staten terug naar deze i) ander was o een ander oi men, waarin progressief voorgesteld. 1 1948 overeen] sluit de mocht vdrwe Het antwoi lant op dit b zijn beide bt waar onder fing een Ion gelijk was, grondende oj Verschillen! daarop plaat te van Binnt ciën, als met landse Bioscc langen van c exploitant h£ van die zijde de exploitant bioscopen we weest. De B verder sterk Binnenlandse vatting ten a der ministerii len bereiken. IJet resulta: mede na; zake in de v d.d. 8 April wisseling, dat 1948 een schi ploitant deed verklaard, da uniform tarie voor te stelle middellijk z< daar het ge maar de schi dat nadere gedaan, omó gesloten. Op dit schri ontvangen en hand een toe: ken, dat het worden, wie o zou binden. Ook de Bio; 2ich horen en liet oude stan stellig de gem; het belasth goeddunken er rekening met de bijzot gemeentefond: ding zou wo. Daar ik pe. dat, deze toes; nodig mocht meen, dat he geld beter ka scoop dan aa sterke drank, toenemende rr en aangezien tant als gemei zaken niet get de exploitant waarom wij oj geen antwoo toen, dat van stappen kond der instemmi die deze aan, blijkbaar niet voorwerpen vai heb daarop eei de voorzitter waarna werd de eerste plaa oil .rel mi idl uil tg| De bekende toonstelling ln het bijzonder g het grove, zwa Jan Luycken,

de Stem | 1948 | | pagina 2