De toekomstige Landbouw politiek Schulte, Bakker en Blankenauw handhaafden zich 1 Hulsterse muziekgezelschappen weren zich Weer een incident op Potsdammer Platz „Hollanders, kom maar op" Garantie-prijzen tegenover „beheerste productie" IN 'T KORT Onderhoud met Stalin duurde meer dan vier uur llfPïKii Haagse brieven VIERDE JAARGANG No. 1160 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 Eerst eigen markt, dan pas export 21 Amerikaanse onder scheidingen voor verzetslieden MAATREGEL B1J NUMANSDORP reden Zaterdag avond een motorrijder 26 ia ar Plaatselijk regen Optimisme in het Westen Voorontwerp op interimregering Aan nieuwe instrumenten werden duizenden guldens gespendeerd Noodkreet van Berlijnse vrouwen Ooggetuige-verslag van treinoverval bij Bandoeng Voshaai gevangen NNIi Üi Vorming van „Wereld raad der Kerken" voltooid WERELDKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN College van Alg. Bestuur op Curacao In de achtervolging toonden de Italianen zich echter de meesters Landbouw-jongeren- dag in Axel Dl was een krachtig geluid van een jong, krachtig minister. Oudere politici mogen dan het hoofd schudden over deze openhartige, aan duidelijk heid niets te wensen overlatende ver klaringen, de beruchte slag om de arm eigen aan zoveel politici moge dan ontbreken, van onvoorzichtigheid is toch geen sprake. Wegdek van spoorbrug over de Lek in brand Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs btf vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen Hulst, Dubbele",Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. i 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. De HEER H. D. LOUWES heeft een belangwekkende inleiding opgesteld in zijn kwaliteit van voorzitter van de Stichting van de Landbouw, waarin bij onze toekomstige landbouwpolitiek aan een indringende beschouwing onderwerpt. Deze uiteenzetting is ter kennis gebracht aan Minister Mans- holt. De verkorte inhoud daarvan laten we hieronder volgen. boerenbedrijf. Het Landbouw Econo misch Instituut zal weldra aanvangen met een stelselmatig onderzoek, met de bedoeling een inzicht in de positie van de kleine bedrijven te verkrijgen. Daarna komen grondgebruik en emi gratie aan de orde. ryE HEER LOUWES gaat uit van de stelling, dat dc landbouw moet leven onder hetzelfde regime als het overige bedrijfsleven. De landbouw moet weigeren onbeschut te Olijven en wil ais leidend beginsel: bestaans zekerheid voor boer en arbeider. Om dit te bereiken zullen dan te genover elkaar moeten staan een ac tieve landbouwpolitiek van de Rege ring inzake lonen, prijzen, uitvoer en beheersing van productie en aan de andere kant doelmatig en hard wer ken van de landbouwers, die open moeten staan voor het nieuwe. Het fundament van onze landbouw is voorziening van eigen markt en een zo ruim mogelijke export. Hier bij moet de basis zijn, een redelijke beloning van boer en arbeider. Om dit volledig te kunnen bereiken zul- len dus de prijzen der artikelen zo nodig gegarandeerd moeten worden. De heer Louwes constateert, dat er i eenzijdigheid bestaat omtrent het af- 1 wijzen van een subsidiestelsel, een toeslag per H.A., of dergelijke lap middelen. Hierdoor immers, zo meent hij, zon de productie niet bevorderd worden, terwijl er eveneens grote be zwaren van psychologische aard aan zijn verbonden. Natuurlijk kan men niet eenzijdig garantie van prijzen verlangen en dient men ook daar tegenover een' regeling van de productie te aanvaar den. Niet echter moet dit laatste ge beuren gelijk in de dertiger jaren, toen de maatregelen ieder bedrijf af zonderlijk troffen. Meer heil ziet hij in een veevoederdistributie, aange past aan de bestaansbehoefte en de productiecapaciteit van het afzonder lijke bedrijf, doch zonder controle op dat bedrijf zelf. Krijgt onze melk juiste bestemming? j"\E AMERIKAANSE ambassadeur dr. H. B. Baruch reikte gisteren morgen te zijnen huize drie Vrijheids medailles met bronzen palm en acht tien Vrijheidsmedailles (medals of freedom) aan Nederlandse mannelij ke" en vrouwelijke verzetslieden uit. Dr. Baruch sprak deze verzetslie den toe en dankte hen voor de zelf opoffering en moed, betoond bij de hulp aan geallieerde oorlogsvliegers, die via Nederland met hun hulp aan of uit krijgsgevangenschap ontkwa men. Ir. het bijzonder herdacht hij de heren M. A. M. Bouman uit Roer mond en pater E. A. F. Goossens uit Echt, die in de vrijheidsstrijd vielen. Namens de gedecoreerden verzocht pater Bertram van de Orde der Passio nisten (J. A. L. Damen uit Echt) aan dr. Barucht aller dank over te bren gen aan president Truman. „Wij heb ben gaarne onze plicht gedaan" zo zeide hij, „en temeer omdat die pilo ten zulke goeie jongens waren, die begrepen waarom het ging en ons in onze moeilijkheden en gevaren steun den. Het ging ons om de herwinning van de vrijheid van ons land en daarvoor hebben we graag alles over gehad". Onder de gedecoreerden was ook: H. Faro uit 's-Gravenmoer. VU RIJST de vraag vanzelfsprekend of de landbouw met de produc ten waar immers 'n garantie-prijs voor wordt verlangd op de goede weg is. Er is een studie-commissie hard aan het werk om te onderzoe ken. of b.v„ de bestemming van de melk momenteel wel verantwoord ge schiedt. Ditzelfde kan worden gezegd met betrekking tot de aardappelen, terwijl groenten, varkensvlees e.d., eveneens dringend behoette aan on derzoek door zo'n studie-commissie schijnen te hebben. Dit onderzoek zal zich dan tevens moeten uitstrekken tot afzet en verwerking van die pro ducten. Een van de moeilijkste vraagstuk ken van de landbouw is het kleine jyiET iedere maatregel kan bo gen op het bewerken van vérstrekkende gevolgen. Dit is niet het geval met wat Truman heeft voorgeschreven inzake de dienstplicht in de V. S. Daar zijn nl. alle gehuwde mannen vrij van dienst (als Truman tenminste zijn zin krijgt). De gevolgen bleven na zijn verklaring niet uit: er is een ware huwelijksrage ontstaan. Overal staan jongelieden in queue in bedwang gehouden door een pohüemacht zoals in Brooklyn. Ze hebben plotseling allemaal haast gekregen en lopen desnoods van net ene bureau van de Burger lijke Stand naar het andere om te zien, waar ze het eerst aan de beurt komen. En nu is de maat regel er nog niet eens.... ])E INTER-AMERIKAANSE confe rentie, welke in September te Ha- ■IV?®??1 worden gehouden, zal waar boycot' de V' S' worden ®e- T)E OVERWINNING is duur ge- te „„„W<TiSt' we moeten hem ten kos te Jn„?!es behou<len". zei Churchill illegale Pem?nWOOrdlêers Va" de oude Powell afgezworen, zijnde reactie na.r". Maar enkele maanden "geleden weigerden deze jongens en meisfes medewerking aan de communistische Bond van de strijdende Jeugd. J)E LUCHTVAARTOPLEIDING in België is enige tijd geleden zwaar getroffen door de brand in St. Trui den, waarbij de school verwoest werd Ons land zal nu een helpende hand toesteken. J)E AUSTIN-FABRIEKEN in Bir mingham staken met 15.000 man. Dit kost Engeland per week 25.000 dollars aan deviezen. J-JET DEFII.E langs Dodencel 601 te Seheveningen begint op IR Sep tember om half elf 's morgens. Men kan zich nog melden voor deelna me: Borneostraat 12b. Den Haag. Weersverwachting, geldig tot vanavond: In het Zuiden van het land: Aan vankei ijk zwakke tot matige Z.- Westelijke wind, later tijdelijk veranderlijke wind. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige re gen. Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag: zon onder 19 46 uur. r">J J> uur* Morgen: zon <>p 5.3,9 uur. Maan onder 11.46 uur Om negen uur, plaatselijke tijd, be gaven de afgevaardigden van de Westelijke mogendheden zich Maan dagavond te Moskou naar het Krem lin, om daar Stalin en Molotof te ontmoeten. De besprekingen duurden vier uur en veertig minuten. Onmiddellijk daarna zouden de af gevaardigden in de Engelse of Ame rikaanse ambassade een bijeenkomst hebben voor het opstellen van een spoedrapport voor de drie hoofdste den. Geen der afgevaardigden heeft een blanco-volmacht. Over elk stadium der onderhandelingen moeten zij over leg plegen met hun regering. In Westerse kringen toonde men zich gisteren zeer optimistisch. Som mige waarnemers schatten de kans op een overeenkomst zelfs negentig pro cent. Ook de lange duur van de ver gadering wordt als een gunstig te ken beschouwd. Bandoeng ontving het met teleurstelling T TIT BATAVIA wordt vernomen, dat de schets van het wetsont werp op de bestuursvoorzieninffen in Indonesië voorziet in: z 1. een federale Regering. 2 een Ka binetsraad. 3 een federale Raad en 4. een federale Volksvertegenwoordi ging. De Conferentie te Bandoeng, waar aan door vertegenwoordigers van de deelstaten (niet van de Republiek) wordt deelgenomen, heeft tegen in houd en redactie van deze schets al gemeen ernstige bezwaren doen horen Men vreest, dat aan Nederland teveel macht wordt gelaten. p"EN KRANT in China kostte giste- ren nog 800.000 dollar, vandaag 25 cents. Er is een nieuwe munteenheid ingevoerd. Eén gouden jou'an tegen 3 millioen oude dollars. PRINSES MARGARET ROSE vierde Zaterdag haar 18e verjaardag op Bal moral Castle in Schotland, waar de Engelse koninklijke familie op het ogenblik vertoeft. Bü de viering was ook John Spencer-Churchill, markies van Blandford, aanwezig, die de laat ste dagen herhaaldelijk *wordt ge noemd als de toekomstige verloofde van Prinses Margaret. TVE AMERIKAAN Thomas Headen is na een gevangenschap van twin tig uren door de Sovjets vrijgelaten. Zjjn camera werd hem ter hand ge steld, nadat de film daaruit was weg genomen. Van de andere kant werd de chef van de Opsporingsdienst der Ooste lijke Berlijnse politie, die beschul digd werd van het ontvoeren van 'n aantal politiemannen uit de Westelij ke sector, eerder op de dag door de Britten in vrijheid gesteld. Erdmann heeft verklaard, dat deze ontvoerin gen op last van de Sovjet-autoritei ten waren geschied. Inmiddels heeft de Potsdammer Platz haar kwade faam van de laat ste dagen gisteren weer eens te meer gestand gedaanacht met tom- myguns' gewapende Russen kwamen over de grens van de Amerikaanse sector en arresteerden een Duitser. De man verzette zich hevig, doch werd binnen de Sovjet-sector gesleurd. De Amerikaanse politie, die consigne had binnen de eigen sector te blijven, moest werkeloos toezien. Intussen ging een groepje Duitse zwarthandelaars op het plein rustig verder met „za ken doen". TN EEN appèl van de Berlijnse vrou wen aan. de vrouwen der gehele wereld wordt het Russisch optreden te Berlijn gekentekend als een hon- gerblokkade. Zij protesteren tegen maatregelen, welke „in strijd zijn met de grondbeginselen van het christen dom en de eenvoudigste rechten van de mens". De oproept zegt o.m.: „De bewoners van Berlijn hebben van hun beslo tenheid blijk gegeven, zich niet meer te zuilen onderwerpen aan het juk van een dictatuur of een partij. Thans is een der bezettingsmachten ertoe overgegaan. Berlijn te blokkeren en maatregelen te nemen, welke het naakte bestaan van de bevolking be dreiger. Het stilleggen van het ver keer staat gelijk met een hongerblok kade. De zieken hebben geen medicamen ten, de kinderen geen verse melk. Epi demieën, honger, werkloosheid, ellen de en dood zijn er de gevolgen van. De vrouwen van Berlijn protesteren tegen zulke maatregelen en roepen de hulp in van alle vrouwen ter we reld. De grootmoedige hulpactie van de Westelijke mogendheden, waarvan dankbaar gewag wordt gemaakt, zijn niet voldoende, om het leven van de Berlijnse bevolking te waarborgen". Tenslotte wordt de opheffing van de blokkade, geëist,'en de vrouwen van de gehele wereld wordt verzocht, zich ervoor in te spannen, dat de Berlij- ners de hun toegezegde bestaansmo gelijkheden zonder het prijsgeven van hun persoonlijke vrijheid gewaarborgd krijgen. "JJIT BANDOENG wordt gemeld, dat den en bewogen zich. Deze twee wer- bij de trein-overval van Zaterdag-1 den pardoes doodgeschoten, aldus de avond geen personen zijn ontvoerd.ooggetuige, en hemzelf werd het mes Het gerucht van de ontvoering was ontstaan omdat twee leden van het treinpersoneel werden vermist. Deze hebben zich echter thans bij een der spoorwegposten gemeld. Aan de herstelling van het baan vak is gedurende de gehele Zondag hard gewerkt en men hoopt het baan vak binnen twee dagen weer gereed te hebben. In de nabijheid van de plaats van de ramp werd een pamflet gevonden met de titel: „Hollanders kom maar op. W|j dagen jullie uit morgenavond achter de Goenoeng Poetri". Het pam flet was ondertekend: „Witte Meeuw" Een ooggetuige, lid van de civiele politie, vertelde, dat de overvallers gekleed waren in zwarte kleren en dat sommige van hen lange haren droegen. Hij verklaarde, dat, toen de bende bij de trein arriveerde, hij zich met drie andere leden der politie, die door de schok van de ontsporing be wusteloos waren geraakt, zich dood meld. De bendeleden kwamen op hen kiiuï zi overtuigen, dat zij wer- Keiijk dood waren. Twee der politie- nnen konden zich niet goed hou- P"EN Arnemuidse visser had de zer dagen een zeldzame vangst; een flinke vis met een staart, die tweemaazl zo lang was als het lichaam. Het bleek een voshaai te zijn, die slechts zelden in de Noordzee wordt geconsta teerd. Sinds mensenheugenis is slechts éénmaal door een Zeeuw se visser een dergelijke vis ge vangen. Het exemplaar is voor nader onderzoek naar Den Hel der opgezonden. CNIGE TIJD GELEDEN gaven wij een verslagje van een bestuursver gadering der V.V.V. in Hulst, waarin tot uiting kwam, dat door verschillende leden van de V.V.V. naar voren ge bracht was, dat de plaatselijke harmo nieën, aie door de gemeente met sub sidie gesteund worden en waarvan zeer vele Hulstenaren donateur zijn, te pas en te onpas aan de burgerij om geld vragen, terwijl ze toch eigenlijk voor de gemeente zelf weinig preste ren. Dezer dagen, hadden wij 'n onder houd met de besturen van de Konink lijke Harmonie en van de nieuwe har monie „Vlijt en Volharding", waarbij deze besturen het volgende naar voren meenden te moefen brengen. Het is inderdaad waar, dat men na de bevrijding voor de bevolking weinig op muzikaal gebied gedaan heeft, maar hiervoor waren verschillende factoren aanwezig, die een remmende invloed op de prestaties in het algemeen hadden. Men moet niet vergeten, dat na de bevrijding bleek, dat tal van instru menten verdwenen waren, terwijl zeer vele instrumenten tengevolge van een minder deskundige behandeling onder de oorlog zoveel geleden hadden, dat ze ofwel in het geheel niet of slechts met grote kosten konden hersteld worden. Wanneer men de prijzen der instru menten vergelijkt met die voor de oor log golden, dan behoeft het geen be toog zo zeide men, dat hier duizenden guldens gespendeerd moeten worden. Het is dan alleszins begrijpelijk, dat die gelden niet alleen kunnen worden opgebracht uit de contributies der le den en uit de donaties, welke uit den aard der zaak veel minder zijn dan men zou vermoeden. Nog geen hon derd Hulstenaren zijn donateur dei- harmonieën en van de bedragen die daarvan binnenkomen kunnen dus zeer zeker geen bokkesprongen gemaakt worden. Men dient niet te vergeten, dat er nog andere kosten zijn en wel die van zaalhuur, honorarium voor de direc teur, vergoeding voor de vaandeldra ger en de trommeldrager, kosten die steeds weer terugkomen en per jaar een aanzienlijk bedrag uitmaken. Wil men iets doen, dan moet men dat ook financieel kunnen verantwoor den en omdat dit tot op heden nog niet mogelijk was, is naar buiten uit de activiteit minder geweest dan voor de oorlogsjaren. Er wordt meer geboden. rjaar komt nog bij, dat men gedu- rende zeer lange tijd over een kiosk beschikt heeft, die absoluut onvol doende was ingericht om aan de ge ringste eisen tegemoet te kunnen ko men, maar nu ze is opgeknapt zul len de harmoniën er naar streven om in de toekomst aan het publiek iets meer te bieden, hetgeen wij een ver heugend verschijnsel vinden. Bovendien zal men trachten in het volgend seizoen meer concerten te gaan geven en zo mogelijk een concert- De Engelse voetbalcompetitie is Za terdag weer begonnen. Maar op dit plaatje rolt de bal niet: hij ligt stil, terv.ijl een der spelers van Coventry City in de di.elmond zit, nadat Brent ford zjjn tweede doelpunt gemaakt had. op de keel gezet en een slag in het gezicht gegeven; hij kon zich echter 1 goed houden en men meende dat hij werkelijk dood was. Vinggerringen, 1 wapens en kleren van de zwaargewon den en doden werden door de bende meegenomen. Deze ooggetuige bevestigde eveneens dat de trein door de bende beschoten werd. avond voor de leden, donateurs en be langstellenden. Uitdrukkelijk werd naar voren ge bracht, dat men te allen tijd bereid is om samen te werken met andere organisaties en ook dat men zich bij de jubileumfeesten niet aan zijn plicht zal onttrekken. De bevolking kan ook dan op de gezelschappen rekenen. De organisatie van het festival kost enorm veel geld en daarvoor moest natuurlijk bij de gemeente een sub sidie worden aangevraagd. Vele mu ziekgezelschappen brengen bij zo'n gelegenheid vertier in de stad en daar van profiteert dan toch ook indirect de burgerij. Een groot muziekgezelschap. f aarne hebben wij de muziekgezel- schappen in de gelegenheid ge steld om hun mening naar voren te brengen. Wij geloven wel, dat het pu bliek na deze uiteenzetting het werk der gezelschappen zal blijven appre ciëren en daarvan in de toekomst zal getuigen door donateur van een der gezelschappen te worden. Wij daarentegen hopen het te mo gen beleven, dat de besturen in de toekomst nog verder zullen gaan en door onderling overleg zullen bereiken al moeten daarvoor dan misschien wel eens offers gebracht worden dat we een groot muziekgezelschap krijgen, dat op waardige wijze de naam van Hulst zal weten hoog te houden en dat zowel wat de qualiteit als de quantiteit betreft andere gezel schappen niet alleen zal evenaren maar zelfs overtreffen. Als dit bereikt kon worden dan zou aan alle wensen van geheel muzieklie- vend Hulst tegemoet gekomen zijn. Officiële rede van minister Wijers TN DE NIEUWE KERK te Amster- dam geheel gerestaureerd voor de Inhuldiging en Kroning van Konin gin Juliana, vergaderen 2000 afgevaar digden van vele Christelijke Kerkge nootschappen, Gisteren werd in een met algemene stemmen aangenomen resolutie de Wereldraad der Kerken voltooid verklaard: de Assemblée zal bestaan uit die personen, die aanwe zig zijn als de officiële afgevaardig den der Kerken bij de Raad. Rondom twaalf uur arriveerden de Prinses-Regentes en Z. K. H. Prins Bernhard; zij woonden in de middag een gedeelte van het Congres bij. Na mens de Regering sprak Minister Wijers de vergadering toe. Wijl Minister Wijers het departement van Justitie beheert, waaronder de ere dienst ressorteert, viel hem deze of ficiële taak ten deel: hierdoor zal de Minister waarschijnlijk de enige ka tholiek zijn, die de deelnemers aan dit Congres toespreekt, j Hij sprak waardering uit voor het j werk van de Raad en gaf als zijn wens I te kennen, dat dit Congres moge strekken tot bevordering van de broe- i derschap der volkeren over de ganse aarde en hij besloot met de bede. dat Een historische zitting. ^L VELE MALEN was ik een be langstellend en critisch toehoorder en toeschouwer van de zittingen der Tweede Kamer, maa* nog nooit heb ik een zo voltallige vergadering bijge woond als die van de vorige Donder dag, toen de Grondwetswijziging werd aanvaard. De Kamer was niet alleen als een nieuwe bezem die schoon veegt; met nadruk demonstreerde zij haar grote aandacht voor de hoogst ernstige be slissing ten aanzien van de toekomst van het Rijk. Met uitzondering van twee communisten waren alle leden der volksvertegenwoordiging aanwezig. De besprekingen, evenals die van de vorige dagen, hebben wel aangetoond, dat de kleur der debatten in deze nieuwe Kamer levendiger en feller zal zijn dan in de oude. Figuren uit de „oppositie" (voor zover deze naam bij dit extra-parlementair Kabinet ge bruikt kan worden) als Gerbrandy en Weiter staan met hun welsprekendheid pathos en sentiment hiervoor borg en blijkbaar ook kameraad Gortzak van de C.P.N., die een fel redenaar blijkt met veel talent. ^1 steunt het nieuwe Kabinet niet op een vaste meerderheid in de Tweede Kamer, de legkaart die het vormt is toch wel zo samengesteld, dat de aanvaarding van de Grondwets wijziging gegarandeerd scheen. De enige fractie, waaraan twijfel bestond was de Christelijk-Historische Unie. Een twijfel, die volledig weggenomen werd door de rede van minister Sas sen, welke door de heer Tilanus „ver trouwenwekkend en bevredigend" werd genoemd. In zijn verdediging van de Grondwetswijziging voor de nieuwe staatsrechterlijke structuur heeft Mr. Sassen derhalve voldoende bevrediging geschonken aan de vier partijen, waar van exponenten in het kabinet hebben zitting genomen, bevrediging (en zon der reserve) ook van C.H.U. en V.V.D. m antwoord, dat de minister op de hem gestelde negen vragen heeft gegeven, was dan ook volkomen duide lijk. Zó duidelijk heeft zijn ambtsvoor ganger zich nooit geuit, zozeer in over eenstemming met de opvattingen in de K.V.P. heeft nog geen verklaring van de regeringstafel geklonken. Hier was geen zweem van diploma tieke taal, maar een scherp beeld van het streven der regering. Drie punten, waarop het voor de C.H.U, en V.V.D. maar zeker ook voor de K.V.P. op aan kwam, werden onverbloemd uiteenge zet Punten, waaraan de regering zich dus „coram populi" heeft gebonden. Op de eerste plaats heeft de minis ter als antwoord op de primaire vraag der Christelijk-Historische Unie geant woord, dat.de Unie-Koning ((een term ingevoerd door Mr, Sassen) een con stitutionele Koning zal zijn. Vervolgens werd vastgesteld, dat de Unie in haar constructie niet volken rechtelijk van karakter zal zijn, maar staatsrechtelijk. Zij zal dus niet zijn een Unie, zoals een toekomstige Wes telijke Unie in Europa of de Unie der Beneluxlanden. Ten derde, in aansluiting hierop zegen mocht schenken aan deze ar beid. de Almachtige God Zijn onmisbare j werd door de minister met nadruk verklaard, dat de Nederlands-Indonesi- sdhe Unie 'n welgeordende rechtsscait moet vormen, èn omwille van de fede rale Staten van Indonesië èn omwille van het nieuwe Koninkrijk Nederland en de West. Het hockey-elftal van India, winnaar van de gouden medaille op de Olym pische Spelen, heeft in een onder grote belangstelling te Amstelveen ge speelde wedstrijd met 5-3 tegen de Nederlandse hockey-ers, winnaars van de bronzen medaille, gewonnen. Een der vele aanvallen der gasten op het Nederlandse doel. i TAE HEER W. PLANTZ, die zoals wij 1 reeds Zaterdag meldden, belast was met de vorming van het College j van Algemeen Bestuur, op Curacao, beeft thans de namen van de perso- i nen. die hij wil voordragen, bekend I gemaakt. Het College zal beslaan uit I 6 leden: W. Plantz, dr. J. Beaujon, I. H. Capriles, dr. A. W. J, M. Deser- tine, W. F. G. Mensing en A. G. Sta- tius Muller. De heren Piantz en Da Costa Go mez hebben hun voorgenomen ver trek naar Den Haag uitgesteld. Van daag zullen de Staten weer voor het eerst sedert maanden bijeen komen. (Van onze speciale verslaggever) Amsterdam. 23 Aug. yANMORGEN om half tien werd begonnen met de series achter volging voor liefhebbers en beroeps renners voor de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan. Uiteraard was de belangstelling hier voor erg bescheiden. Toch hadden de wegblijvers een lichte sensatie kun nen beleven, want de Fransman Rio- lant werd door een grote onbekende, de Luxemburger Gillen geklopt. Een andere verrassing bracht de 17-jarige Italiaan Messina, een klein kereltje, zo van het formaat van de Amster dammer Harmans. Hij klopte de Belg de Beukelaar met gemak in de per fecte tijd van 5.10.4, de beste van de dag. Onze vertegenwoordiger Blanke nauw had in zijn serie de Indiër No bele als tegenstander, hij liep hem zonder meer in en klasseerde zich dus voor de achtste finale, waarin hij de Luxemburger Stiller partij moest geven. Ook dit duel won de Nijme- genaar vlot. in de tijd van 5.18.8. dat n i5 seconden sneller dan zijn rivaal Rekening houdende met zi.in capaci- teuen, geloof ik niet. dat hij bijv dat kleine knulletje Messina in de kwart finale zal kunnen slaan. Behalve onze landgenoot en Messi na hebben zich ook nog geklasseerd, de Fransman Dupont, de Belg Glorieux de Australiër Patterson, de Italiaan Benvenati, de veelbesproken Urugees Frangois en de Fransman Coste. die onze tweede landgenoot Duyf eenvou dig liet stil staan. TJIJ DE PROFS konden zowel Pe ters als Schulte de achtste finales bereiken. Tezamen met Coppi (al licht!). Bcvilacqua, die andere gewei dige Italiaan, de Deen Nielsen, de Zwitser Koblet en de Fransman Lan- drieux, die de jury aanwees als acht ste man te fungeren om het rijden van "er series mogelijk te maken. Daarover is nogal wat te doen ge weest. maar uiteindelijk schoot de Fransman er toch niets mee op. om dat Koblet hem in de kwart-finale kraakte. Gerrit Peters, de wereld kampioen 1946 had tegen Bevilacqua geen schijn van kans. alhoewel hij zich in de eerste helft van het ge vecht kranig teweer stelde. Coppi moest nog tamelijk grote te genstand van de Deen Nielsen over winnen, maar bereikte toch nog vrij gemakkelijk dc eindstrijd. Gerrit Schulte, die des middags met de Luxemburger Kemp korte metten had gemaakt, deed evenzo met de Deen Nielsen, tegen wie hij zich slechts in de eerste drie ronden ge heel behoefde te geven. Dus tenmin ste toch een landgenoot onder de laat ste vier van dit zo belangrijkevnum- mer. Dit wordt een geweldige eind strijd, evenals trouwens bij de ama teurs, waarvan de uitslag op dit ogen blik evenmin is te voorspellen, al heeft het er veel van dat het evenals in 1947 een Italiaanse aangelegenheid gaat worden. TN DE avonduren werd de eerste serie achter motoren gereden. Daar aan namen onze landgenoot Bakker deel, de Fransman Lesseur, de Belg Michaux, de Zwitser Schaer, de Deen Pedersen en de Oostenrijker Svoboda Onze landgenoot reed een uitste kende wedstrijd en was de enige, die niet door de winnaar Lesueur, gelapt werd. Diens tijd was 1 uur 24 min. 46 sec. Bakker volgde hem op 480 me ter, Michaud op 6 ronden. Pedersen op 11, Schaer op 14. Svoboda op 18 ronden. Lesueur en Bakker plaatsten zich dus voor de .eindstrijd. J^AAT in de avond verneem ik nog dat Scherens, die Zondag 1.1. op de Parijse wielerbaan gevallen is, de finitief niet zal starten. In zijn plaats rijdt nu de Brusselaar Raymon Pau wels, die als reserve was aangeduid. Verder gaan ook geruchten dat ook Jan Derks niet zal meedoen. Hij wordt nl. geplaagd door een abses aan een der armen. Zou hij inderdaad niet opkomen, dat bestaat er kans dat Peters of Schulte in zijn plaats zul len meedoen, zij het dan vanzelfspre kend zonder enige kans op succes. TN AXEL werd een landbouw jon gerendag georganiseerd door de Landbouw Jongeren Gemeenschap, waai-voor honderden waren opgeko men. Nadat vice-voorzitter J. Che- vaal uit Serooskea-ke deze bijeen komst op het concoursterrein met 'n kort woord geopend had, sprak Ir. M. A. Geuze voorzitter van de Zeeuws Agrarische Raad over het onderwerp: De weg naar de toekomst. Speciaal vroeg hij de aandacht voor de noodzaak van de mogelijkheden der kostprijsverlaging in de land bouwproductie. Vervolgens werden oude volks- en reidansen in moderne stijl uitgevoerd terwijl verschillende muziekgroepen van de L. J. C. voor een passende mu zikale omlijsting zorg droegen. De bekende schrijfster mevrouw v. Do:p-Ypma, welke meerdere romans over het boerenleven schreef, sprak over het onderwerp: „Kies een vrouw die het bedrijf kent", terwijl ze tege lijkertijd de boerenjeugd wees op de ernst vari het leven en de grote bete kenis van het gezinsleven. In de namiddag voerde drs. Locke- feer met zijn toneelgroep „de St. Jo- sephgezeiien" Zondvloed op. een spel van het land, dat herhaalde malen in Z.-Vlaanderen met succes gespeeld wevd en ook hier weer geweldig in sloeg De Centrumzaal was totaal uit verkocht en het herhaalde applaus be wees wel, dat men de uitvoering ap precieerde. Het was al met al een goed ge slaagde uitvoering en een dar. die de iandbouwjongeren nog lang zal heugen. Een klaar, een helder beleid is hier blootgelegd, de gelijkwaardigheid van Nederland en Indonesië reeds in de regeringsverklaring bijzonder scherp gesteld, de beëindiging der koloniale verhoudingen als feit en con amore erkend. En de mogelijkheid geschapen voor eeriN nieuw duurzaam samengaan van volkeren, die reeds zovele eeuwen wa ren verbonden, nu ais gelijkwaardige partners in een Unie onder reëel Ko ninklijk Gezag van het roemruchte Huis Van Oranje. Een historische zitting was de ver gadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op Donderdag 19 Augustus 1948, het jaar der talrijke nationale herinneringen, het jaar waarin een jonge Koningin de zware kroon zal overnemen van haar wijze en ervaren Koninklijke Moeder. De aanvaarding der Grondwetsher ziening, voorafgaande aan de troons bestijging van Koningin Juliana moge een gunstig voorteken zijn voor Haai en voor de volkeren van het Rijk. pijn AmsterdamDen Bosch ernstig vertraagd QNGEVEER half twee is gisteren- middag een deel van het wegdek van de Culemborgse spoorbrug over de Lek in brand geraakt. Over deze brug loopt het spoorverkeer van Amsterdam naar 's-Hertogenbosch v.v. De Culemborgse brandweer heeft het vuur bestreden, dat vat had gekregen op ongeveer 50 meter van het 500 M. lange wegdek. Het blussingswerk nam twee volle uren in beslag, doch het verkeer kon over één spoorbaan worden geleid, zodat de vertraging beperkt kon wor den gehouden.

de Stem | 1948 | | pagina 1