„Wereldraad der in Amsterdam Kerken" bijeen Kwart millioen mensen zag een ijzersterke Schotte zegevieren in't kort Beslissend onderhoud met Jozef Stalin? Congres over Kerkbouw te Middelburg Prof. Franssen ontving een dreigbrief „Neerlandia" naar „Mooi Nederland" B Is/1949 zullen voor igen ITTEN Tandyerzorging Verkoping rwiJK [iterneringskamp ildzaara voor- andbouwwerk- annemers- en ialen WIJK VIERDEJAARGANG No. 1159 MAANDAG 23 AUGUSTUS 1948 Hoogwaardig Episcopaat verklaart, waarom de Katholieke Kerk niet vertegenwoordigd is Oproep tot gebed POORTVLIET i°eri8ten 00k betalen met Belgische francs. De Officieel herdenkingsgedicht Trein op Java door bende overvallen Ijzerbedevaart ordelijk verlopen Het is gevaarlijk op de Potsdammer-Platz Griekse regering ziet einde van de burgerkrijg Schulte en Middelkamp te vroegtijdig Ieeggereden Bewolkt Bartali was wederom „nergens" Aesthelische en liturgische normen Van het Godshuis burg cn 30 Augusta*, R.K. Leergangen, van 1012 en van an ook schriftelijk Mgr Prof Dr Th. feid is inlichtingen geven. 897-00 XxX> ILASTIC men direct na het gebitten in plastic in één uur klaar. EINDHOVEN lexanderstraat 18) BEKEN» 194» ën er. Metalen te relef. 32565, zal op STUS 1948 het Parochiehui», i overstaan van de TE GOBS Sluis wandige kookketel |er kookketels van Hotelfornulzen 140 één- en twee- ten; 160 diverse !60 gestikte en mol- battle-dress en irae dubbelwandige Itr.; 600 matrassen; chlnetafelsHout- ledschappen, werfc. nzden, watertanks, S3 en 24 n op de verkoopdag iaat nSt, Josser* a/d ia to bus voor bet ige verkrtfgtwar btJ IK, Poetbus 665 te 1948 en Metalen te TeL 32508, sal op STUS 1948 jet „Schuttershof, urg, ten overstaan tïEN TE GOES ractoren van de herstel" tfzeren wielen10 GH 27 P.KL. BGH rmall** tractoren op en- en txaalfb&lks rs „Albion"; een in; 11 hitches; twee olson'*; Zes schQf- driedelig© landrot- inerva" en „Activ"; cord"; Acht twee- ns op luchtbanden, onderdelen, ban en z. naterialen van .Walcheren" ngaalpompen, fabr. 45 kub./mtr./min. verm. 50 P.K. Zulg- uwe- en gebruikte spoorspUkers; 15 K.G. cardan- mct bajonet en t; een grote party tijen roosterbaren ankers, kettingen, bel, scheepaschroe- - en loodpakking; zaudzuigerzskken f uada.tiepls.ten werken van filters, Dnderdeler. voor r", „Osgood" en il met radiatoren, V'oensdag 24 en 25 en op de rerkoop- slburg in de loods het Station en op iwherstel", Segeer- n van bezichtiging velke aangevraagd I. TROOSTWIJK 349 (Postbus 665). Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hooteghem. A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes; Mr. H. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7; tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. r* ISTEREN IS IN AMSTERDAM begonnen een Congres van de „Wereld- raad van Kerken", dat tot 5 September zal duren. Het onderwerp luidt: „Het Heilsplan Gods en chaos de" mensen". Deze Wereldraad der Kerken is een uitvloeisel van de z.g. Oecumenische Beweging, die streeft naar een rieuwe godsdienstige eenheid van allen, die Jezus Christus als hun God en hun Heiland willen aanvaarden. De Katholieke Kerk hield zich steeds afzij dig van deze Oecumenische Beweging en van deelname aan het Coijgres te Amsterdam zal geen sprake zijn. Waarop berust deze afzijdige houding? Het Nederlands Episcopaat heeft in een schrijven aan de gelovigen dit klaar uiteengezet: „Deze houding komt uitsluitend voort uit het be'sef der Kerk, dat zij onwrikbaar trouw moet blijven aan de taak, die Jezus Christus haar heeft opgedragen. Zij is immers de ene heilige katho lieke en apostolische Kerk, die door Jezus Christus werd gesticht, opdat Zijn Verlossingswerk tot aan het ein de der tijden door haar zou worden voortgezet; zij is het mystieke Li chaam van Christus, de Bruid van Christus. In haar en in haar alleen is de eenheid, die Christus gewild heeft, te vinden; in haar bestaat de ze eenheid onvergankelijk, want Christus immers heeft beloofd, dat de poorten der hel haar niet zullen overweldigen. (Matth. 16. 18). Daar om kan de verdeeldheid van de chris tenen slechts op één wijze worden beëindigd: door terugkeer tot haar, door terugkeer binnen de eenheid, die in haar steeds bewaard is gebleven. T\E GEMEENTE POORTVLIET ■"in Zeeland is naar alle waar schijnlijkheid de enige in den lan de, waar het Regeringsjubileum en de Troonsbestijging niet fees telijk zullen worden gevierd. Het organiseren van de feesten had nogal wat moeilijkheden opgele verd: zo mocht er geen dansmu ziek ten gehore worden gebracht en een aantal deelnemers aan op tochten en volksfeesten trok zich terug. Zeg niet, dat de mensen in Poortvliet niet veel van onze Ko ningin houden de zaak is dood eenvoudig zo, dat de Poortvliete- naren niet kunnen feesten. Een beetje meer levenskunst (dat kan best samengaan met een ernstige en waardige levensopvatting) zou hen geen kwaad doen. TRUMAN heeft de staking van 45.000 havenarbeiders langs de gehele Atlantische kust gerechtelijk verbo den. TN BRATISLAVA hebben zich ern stige anti-semitische relletjes voor gedaan: vernieling en mishandeling waren aan de orde van de dag. De Nationale Veiligheid is momenteel de toestand meester. WE HEBBEN geen leger, we doen 99 slechts moeizame pogingen om er een op te bouwen", zei Lt.-Gene- raal Kruis Zaterdag bij de opening van de Legertentoonsteliing tc Eind hoven. JJET WECHELERVELD bij Deven ter bood Zaterdag II. ruimte aan 3500 kinderen, die daar voortaan on der bekwame leiding hun vrije tijd spelend zullen doorbrengen. TWINTIG MISSIONARISSEN ver- trokken vanaf Welschap per vliegtuig Zaterdag naar Afrika. Dit is de vijfde reis van deze aard naar hei donkere werelddeel. gEN GEMASKERD MAN overviel een bank te Kopenhagen. Hij soboot de kassier, die hem te lijf ging en nam een waarde van 70 mille mee. JJE „Johan v. Oldenbarnevelf zeite Zaterdag 1800 militairen die uit Inffië kwamen aan wal. Zij werden door Minister Schokking verwelkomd BROODRANTSOEN wordt een steeds prettiger onderwerp: de gearachten, dat het zal worden ver hoogd of zelfs binnenkort geheel op geheven, worden almaar hardnekki ge», l^i kunnen Neder- FORMATIE van een „College van Algemeen Bestuur" werd op gedragen aan de heer W. Plantz, na- dat A. D. Jonckheer niet was geslaafd De lijst van candidaten is rlfds bh de Gouverneur ingediend. AAN KARDINAAL DF. JONG boden Mgr. Huibers en Mgr. Mutsaerts namens het Nederlandse Episcopaat een Missaal aan bij gelegenheid van diens 40-jarig Priesterfeest. Wanneer echter de Katholieke Kerk ging deelnemen aan het streven naar een nieuwe godsdienstige eenheid en wel op voet van gelijkheid met de anderen, dan zou zij daardoor in fei. te toegeven, dat de door Christus ge wilde eenheid in haar niet voortbe- staat en dat er dus eigenlijk nog geen Kerk van Christus is. Maar dat kan zij nooit toegeven; zij is im mers zelve de éne heilige Kerk van Christus, het éne mystieke Lichaam van Christus, de éne Bruid van Chris tus. Neen, juist door haar afzijdig heid moet zij blijven verkondigen, dat in haar de door Christus gewil de eenheid bewaard is gebleven en dat in haar deze eenheid voor allen toegankelijk blijft. Nog op een andere wijze blijkt de ze plicht tot afzijdigheid. Werkelijke eenheid is niet mogelijk zonder een heid van geloof; dat wordt ook door meerderen in de Oecumenische Be weging steeds duidelijker ingezien. Maar hoe wordt deze eenheid van geloof gewaarborgd? Onze Heer Je zus Christus heeft aan Petrus en de overige Apostelen en aan hun op volgers opgedragen de Blijde Bood schap in Zijn Naam en met Zijn Ge zag te verkondigen: „Wie U hoort, hoort Mij; wie U versmaadt. ver smaadt Mij" (Luc. 17. 16.) Hij heeft hun daartoe de bijstand van Zijn Heilige Geest toegezegd. In de kracht van die Heilige Geest hebben de Pau sen en Bisschoppen als opvolgers van Petrus en de overige Apostelen de geopenbaarde waarheid ongeschon den bewaard en met onfeilbaar ge zag verkondigd; en zij zullen dit blij ven doen, totdat de Heer wederkomt. Wie hun woord aanvaardt, aanvaardt het woord van Christus en treedt daardoor tegelijk binnen in de een heid van geloof. Hoe zouden nu de Paus en de Bisschoppen met ande ren samen kunnen overwegen of zij misschien het woord van Gods Open baring verkeerd hebben verstaan en menselijke bedenksels als goddelij ke waarheid hebben verkondigd? Dat zou toch gelijk staan met ongeloof aan de belofte van Christus of twij fel aan de kracht van de H. Geest. Neen, zij kunnen slechts voortgaan de leer van Christus met onfeilbaar gezag te verkondigen en zo de een heid van geloof te bewaren. Van een deelname der H. Katho- lieke Kerk aan het Congres van Am sterdam kan dus geen sprake zijn. Wel zullen Wij echter dit Congres met veel belangstelling volgen. Het is immers geboren uit een groot en oprecht verlangen naar de door Chris tus gewilde eenheid bij velen, die Hem als hun God en hun Heiland willen aanvaarden. En hoe zouden Wij, die door de H. Geest zijn aan gesteld om onder leiding van Petrus' Opvolger de Kerk in Haar eenheid te bewaren en uit te breiden, achte loos kunneh voorbijgaan aan een op recht verlangen naar eenheid? Ook kan het Ons niet onverschillig zijn, of dit Congres een schrede vooruit of een schrede achteruit zal bete kenen: een schrede vooruit, wanneer het ertoe leidt, dat het heimwee naar de Moederkerk en de in Haar gege ven eenheid sterker wordt; een schre de achteruit, wanneer het tot resul taat zou hebben, dat velen zich te vreden stellen met een eenheid, die nog zeer ver afstaat van de eenheid die Christus heeft gebracht". DE ENIGE WEG TERUGKEER naar de Moederkerk, aldus het Nederlands Episcopaat, dat is de enige weg, waarlangs de ware eenheid bereikt kan worden. Daarom worden alle priesters en ge lovigen opgeroepen tot een vurig ge bed voor allen, die aan het Congres deelnemen; opdat allen mogen delen in de ware eenheid, die niet door mensen wordt gemaakt doch door Je zus Christus onze Heer op deze we reld is gebracht. Daarnaast, zo betoogt het herder lijk schrijven, zal de terugkeer naar de Moederkerk het meest bevorderd worden, wanneer wij de heiligheid van ons geloof zichtbaar doen wor den in de heiligheid van ons leven en van onze werken. De leden der Kerk zijn en blijven mensen; in hen kan zich het menselijke, het soms-al -te-menselijke openbaren; en dit menselijke, dit soms-al-te-menselijke kan een bron van ergernis zijn en tevens de oorzaak, dat velen de wer kelijke heiligheid van de Kerk niet vermogen te zien. Er rust dan ook in deze tijd op ons, Katholieken, een ernstige verant woordelijkheid. Nu zich bij velen, die Christus erkennen, een sterk verlan gen naar eenheid openbaart, is het zaak, dat ons leven geheel van de geest van Christus doordrongen zij en dat wij in al onze activiteit, op welk gebied dan ook, uiteindelijk niets anders zoeken dan Jezus Chris tus en de uitbreiding van Zijn Rijk. Tenslotte schrijft het Hoogwaardig Episcopaat voor, dat op Zondag 29 Augustus in alle kerken en kapellen een plechtige of althans gezongen H. Mis zal worden opgedragen, om van God te verkrijgen, dat allen in de eenheid der H. Kerk mogen delen. JJET OFFICIËLE herdenkings- gedicht, ter gelegenheid van het regeringsjubileum vervaar digd door de dichter W. A. P. Smit, vindt men heden reeds af gedrukt op pagina vier, omdat we er vandaag ruimte voor vrij kon den maken, wat in de volgende dagen niet zeker is. ^TUSSEN BANDOENG en Poerwa- karta werd Zaterdag een goede rentrein tot ontsporing gebracht door een bende terroristen, die daarna drie van de achttien Indonesische gelei ders neerschoten. Zeven van hen wer den gewond, terwijl wordt aangeno men. dat de rest is ontvoerd. Even .buiten Poerwakarta was de lijn over 40 meter opgebroken. De twee loco motieven van de trein, een tender en een wagon verdwenen in een ravijn. De, schade wordt op drie millioen gulden geschat. Nader werd nog ge meld, dat de bende een geschreven bedreiging aan het adres van de Ne derlandse militairen heeft achterge laten. A ANGAANDE de bomaanslag op het huis van prof. Franssen, de voor zitter van het IJzerbedevaart-comité wordt nog nader gemeld, dat de pro fessor tevoren een in het Frans ge stelde dreigbrief had ontvangen, waar in hij gesommeerd werd de bedevaart niet door te laten gaan. De brief ein digde met de woorden: „Leve België, leve Frankrijk". Toen de aanslag plaats vond, ver bleef prof. Franssen te Maastricht, waar zijn derde zoon priester gewijd werd. Deze derde zoon, P. Franssen S.J., werd nog onlangs wegens zijn moedig gedrag tijdens de oorlog door de Belgische regering onderscheiden. Inmiddels heeft de Bedevaart plaats gehad; de plechtigheid verliep orde lijk. Er werden drie toespraken ge houden, waarin hulde is gebracht aan de nagedachtenis van die „voor Bel gië en Vlaanderen sneuvlden". De sprekers eisten de herbouw van de IJzertoren en een ruim Vlaams aan deel in 's Lands beleid. A .F.P. WEET TE MELDEN UIT PARIJS, dat Stalin nog Zondagavond de vertegenwoordigers van de drie Westerse mogendheden zou ont vangen. Er schijnt dus plotseling haast te worden gemaakt met het on derhoud, waarvan algemeen wordt verondersteld, dat het beslissend zal zijn inzake de Duitse kwestie. Amerikaans burger gearresteerd. DN DAT wordt hoog tijd ook. Ber- lijn heeft al maanden lang onder de benauwenissen van een Steeds nij pender blokkade te lijden. En dan spreken we nog maar niet eens van de overige delen van Duitsland, waar tengevolge van deze spanning de toe stand er ook al niet rooskleuriger op De Limburger Sijen (rechts) de enigste Nederlander die zich kon plaatsen in bet weg-wereldkampioenscnap (op de 10e en laatste plaats), tijdens de beklimming van de Cauberg. Geheel links Apo Lazaridès, die de tweede plaats veroverde. JJET IS MOEILIJK een duidelijk beeld te krijgen van het verloop der gevechten in Griekenland. De berichtgeving van de frontlinies is volkomen in de war. Generaal Mar- kos. die het Griekse grondgbied had verlaten, schijnt weer te zijn terugge komen, nadat hij door Albanië in de gelegenheid was gesteld zijn strijd- j krachten te hergroeperen. Hiertegen zal door Tsaldaris bij de V. N. een krachtig protest aan het adres van Albanië worden ingediend. Waarmee overigens de zaak nog niet is opge lost. Ingewijden beweren, dat het einde van de guerilla-oorlog in Griekenland door de succesvolle tocht naar het Grammosgebergte is ingeluid. Het Griekse Regeringsleger kan zich be zig houden met het opruimen van ver zetshaarden. De Griekse minister van Oorlog sprak tegenover de Pers al van „We zijn bevrijd van het gue- rilla-gevaar." Maar een feit is. dat in West-Mace- donië toch nog een aanzienlijke le germacht van de Regering door 1500 guerilla's is ingesloten en dat in Noord-Griekenland de toestand nog lang niet „zuiver" kan worden ge noemd. Maar ook hier: gezond opti mism e is het begin van alle succes! wordt. De razzia's op de Potsdammer Platz, waarbij niet minder dan 2300 zwarthandelaren werden gearresteerd, zijn welsprekend genoeg. Vooral, wan neer we bedenken, dat alle arrestan ten op vier na weer zijn vrij gelaten de rest was blijkbaar toch ..wit".... Nog ernstiger is de arrestatie van twee Britse rechercheurs door de Sovjet-politie en daartegenover de arrestatie van het hoofd van de cri minele politie in de Sovjet-sector door. de Britten. Geheel daarnaast staat dan weer de opzienbarende arrestatie van 'n Ame rikaans burger door de Sovjets, mr. Headen. De man was met vrouw en kinderen aan het wandelen op de Potsdammer Platz, hetgeen gevaarlijk is en, wanneer men zich gelijk Hea den tien meter binnen de Sovjetcirkel begeeft en dan nog een fototoestel draagt, zelfs zo gevaarlijk dat men acuut in hechtenis wordt genomen. Berlijn wordt langzaam maar zeker een compleet krankzinnigengesticht - maar dan een opzettelijk door de Sov jets uit het niet tevoorschijn geroepen verzamelplaats van lieden, die zich op onverantwoordelijke wijze als gek ken gedragen. In Moskou is inmiddels door de Russen al heel wat tijd ge wonnen en het moment, waarop het Kremlin de Westerse mogendheden rijp achten voor het doen van con cessies (of het maken van onderlinge ruzies) schijnt steeds nader te komen Moskou ziet toe, wacht af, intrigeert enslaat toe op het gunstige ogen blik. Dan wee de slachtoffers en Ber lijn op de eerste plaats en met Berlijn geheel Europa. jDELASTINGFORMULIEREN mogen niet worden ingevuld en onder tekend met een z.g. ball-pointpen, daar het schrift hiervan verbleekt. SHANGHAI bezit 44 bioscopen met 400.000 zitplaatsen, die elke maand door circa 4 millioen personen wor den ingenomen. e (Van onze speciale verslaggever). VALKENBURG, Zondagavond. WIJ GELOVEN NIET, dat ooit een wereldkampioen zo'n uitbundige huldi ging ten deel gevallen is, als Brick Schotte, de oersterke Vlaming, toen hij om half zeven vanavond als overwinnaar de eindstreep overschreed. Merkwaardig dat, evenals in 1938 opnieuw een Belg beslag op de titel legde en. de Nederlanders wederom in de achterhoede eindigden, al was die achterhoede dan niet erg omvangrijk, want precies tien deelnemers (van de zeven en dertig) slaagden erin de wedstrijd uit te rijden, en daaronder de allerlaatste was de Limburger Sijen, waarmee wielrennend Nederland ten minste nog een pleister op de vele geslagen wonden gelegd kreeg Want onze twee. grootste troeven: Middelkamp en Schulte, zo uitstekend be gonnen, konden op 't beslissende moment niet worden uitgespeeld, omdat de tegenspelers hetere kaarten in handen hadden. Ook de drie andere, Jans sen, Pauwels en Lambrichs, konden geen dominerende dingen doen, zodat we uiteindelijk blij waren nog een Sijen te hebben die geklasseerd werd, een eervolle klassering na de moordende race over 270 K.M. met haar 27 Cau- bergen, die. vandaag weer eens extra zwaar wogen, nu ze in zulk een ver schrikkelijk hoog tempo genomen moesten worden. NIEUWE HUISVESTING KAMER VAN KOOPHANDEL TE MIDDELBURG De Kamer van Koophandel en Fa brieken in Zeeland te Middelburg, <al binnenkort verhuizen. Men heeft namelijk het perceel Seisdam 28 te Middelburg aangekocht, dat tot kan toor zal worden verbouwd. Men hoopt over circa drie maanden de nieuwe kantoorruimte te betrekken. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag zon onder 19.48 uur. Maan op 21.10 uur. Morgen zon op 5.38 uur. Maan onder 10.32 u. JJaaitooi heeft van den beginne af de winnaar gezorgd en mèt hem, vele ronden lang, -de Italiaan Ricci, de Belg Dupont, de Zwitser Kübler en de Luxemburger Matthias Clemens Zij hielden er een gruwelijk hoog tempo in, met de kennelijke bedoeling zo snel mogelijk slachtoffers te maken en..., dan liefst onder de favorieten! Tot op zekere hoogte is die opzet ge lukt, want het zal U opgevallen zijn, de als grote kanshebbers gekwalifi- ceerden zijn niet eens in de uitslag te vinden Neem maar een Coppi, een Bartali, een Goldschmidt, en Caput, Sterkx of Kirchen, al die weg-beroemdheden zijn er totaal niet aan te pas gekomen. Formidabele snelheden. wereldkampioen betreft, niet vermoch ten slagen. Blonde Gerrit zéér gebrand op de titel lukte dat wel, maar het bleek later teveel gevergd te zijn geweest.... De Zwitser Aeschlimann was de eer ste die op moest geven, als gevolg van een val op de Cauberg. Pauwels kreeg in de 5e ronde met een lekke band af te rekenen en Klabinsky met een de fect aan zijn derailleur. In die ronde vestigde Lazaridès klimmer als géén reeds de volledige aandacht op zich, door strijdlustig uit de groep weg te springen op zoek naar de vluchtelingen aan de leiding (met 30 sec. toen.) De kleine Luxemburger Diederieh deed evenzo en dat allemaal in een tempo van tegen de 40 k.m.! En het jagen bleef maar voortduren. Ernstige pogingen. gjef Janssen probeerde in de volgende ronde een poging om aan de kop te geraken, tezamen met Impanis en Le Strat, maar zij kwamen niet ver. Schulte ging daarop fel en hard uit het peleton weg, in gezelschap van Croci Torti (Zwitserland) en Pasquini doch van aansluiting met de groep kwam niets. Bijna gelijktijdig ging ook Middelkamp „en route", maar oei oei, wat bleven die kerels aan de kop op volle stoom doorgaan! Eén Luxemburger, Clemens, werd dit tempo echter te machtig (in de zesde ronde), viel terug op de hoofdgroep, waarin Bartali en Coppi elkaar „het licht in de ogen niet gunden" en zich geen ogenblik zichtbaar inspanden. Inmiddels had het vijftal aan de leiding een voorsprong van 1. min. 25 seconden verworven op het tweede peleton. waarin Janssen, Schulte, Mid delkamp, Impanis, Le Strat, Pas quini en Croci Torti.xOp I min. 40 sec. volgde de rest van het veld, waarin Lambrichs Pauwels en Sijen. En nóg zakte het tempo niet; het bleef rond om de veertig kilometer schommelen! De koplopers gaven geen krimp in de daarop volgende ronde, integendeel, in de 7e ronde was hun voorsprong tot 2.05 gestegen (op de eerste groep, waar in Middelkamp) en nog iets méér op de tweede, waarin alle andere land genoten zich bevonden. Lazaridès en Diederieh waren inmiddels alweer door de tweede groep opgeslokt. (Vervolg op pagina 2) snelheid was werkelijk formidabel Bedenk eens, dat de eerste ronde in 15 min. 36.8 sec. werd afgelegd, het geen overeenkomt met een gemiddelde van ruim 40 k.m. per uur! Merkwaardig was, dat alle zeven en dertig met groot gemak de eerste Cau- bergen namen, maar het was duidelijk, dat dit niet zo kon blijven. Vijf rotiden lang werd het niettemin gehandh«*fd, voldoende om het doel te bereiken, zoals later duidelijk werd, al heeft dan Schotte de vruchten er van geplukt en niet Kübler, de gevreesde, nóch Ricci, op wie de Italianen zo hadden gehoopt Het zou een race worden voor de aller-1 grootsten, voor de oersterken. Wat de Belg met de typische voornaam „Briek" en Apo Lazaridès zijn gebleken. Het is bepaald jammer geweest, dat geen landgenoot deel heeft kunnen uitmaken van dat krachten-vernieti gende groepje koplopers, zo juist ver meld. Een overbrugging van dit pele- a J?1? het <laarop volgende, waarin de Nederlanders de kat uit de boom zaten te kijken, zou dan gemakkelijker zijn geweest. Nu moesten te zware in spanningen worden gedaan door Mid delkamp en Schulte, te .grote, te lang durige „wippen", die voor wal de oud- De Sint-Gregoriusvereniging bestaat binnenkort 70 jaar en zal dit feit herdenken met een landelijke bijeenkomst in 's-Hertogenboseh. Ter gele genheid van deze viering zal het nieuwe orgel voor de „Schola Canto rum" in de kathedraal van St. Jan in gebruik worden genomen. Men is thans druk bezig met het monteren van 2150 pijpen van het orgel, dat 3 registers heeft en over drie transmissies beschikt. TER gelegenheid van de tentoon stelling „Nederlands nieuwe kerken, welke tot en met 26 Augus tus in de concert- en gehoorzaal te Middelburg wordt gehouden en zieh reeds in een grote belangstelling mocht verheugen, is Vrijdag in de Zeeuwse hoofdstad een congres ge organiseerd. dat door een honderd tal geestelijken, architecten en ge zagsdragers werd bijgewoond. Nadat de aanwezigen door de voor zitter van het comité, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden verwelkomd waren, werd het woord verleend aan de eerste spreker, ds. W; A. Zeydner uit Rotter dam, voorzitter van de generale synode der Ned. Herv. Kerk. Protestantse kerkbouw. >e zielsgelukkige nieuwe wereldkampioen Brick Schotte. op de sehou- ers van enige bewonderaars, getooid met de regenboogtrui en zwaaiend een bloementuil voor de ere-tribune. Duim een jaar geleden heeft deze Synode zich voor het eerst bezig gehouden met richtlijnen voor de in richting van haar kerken, waarmee zich voordien alleen de Liturgische Kring intensief had beziggehouden. Vooropgesteld dient te worden, dat elke kerk een eigen karakter heeft, dat zowel bij restauratie als bij nieuw bouw tot uiting dient te komen. Het kerkgebouw heeft een vierledige dienst de dienst van het woord, van de sacra menten, van de gebeden en van de barmhartigheid. Over de mate van belangrijkheid dezer vier bestaat geen éénstemmig oordeel. de Synode plaatste alle vier naast elkaar en spreekt zich niet uit over het centrale punt in de protestantse kerken. Spre ker achtte dit alles ook niet van zo groot belang, maar meende wel de eis te mogen stellen, dat er bijvoorbeeld voldoende ruimte moet zijn voor de Avondmaaltijd, waarvoor maar al te vaak stoelen en zelfs vaste banken verplaatste moeten wor den. Volgens hem moet men de inrich ting der kerk niet van theologisch standpunt bezien, maar vanuit dat der gemeente. Kerk en liturgie. bekende priester-musicoloog uit Haarlem, dr. A. I. M. Kat, sprak hierna over de liturgische zin van het R. K. kerkgebouw. Hij stelde zich hier voor de vragen: hoe is het historisch verband tussen kerk en liturgie? en wat vereist de hedendaagse liturgie van het kerkgebouw? Uitvoerig ging spreker in op de ideeén over tempel enz. in de eerste eeuwen van het Chris tendom, waarin men uit vrees voor heidense invloeden alle ritueel weerde. Na de tijd der vervolgingen verrijzen de eerste kerken, gebouwen voor de uitoefening van de heilige liturgie voor en door het gehele volk. De Gal lische liturgie in het Noorden brengt nieuwe elementen. Het kerkgebouw krijgt dan diepere zin, o.m. door de doopritus en de confirmatio, de beves tiging. Deze worden ook op het kerk- ebouw zelf toegepast en zo worden de Middeleeuwen geheel en al symboliek. De kerk heeft zo'n bijzondere functie gekregen, dat het jaarlijkse feest van de kerkwijding ingesteld wordt. Het kerkgebouw moet, aldus spre ker, op de eerste plaats het huis der- liturgie zijn; voorts het huis, dat door zijn bijzondere wijding tot iets heiligs bestempeld wordt; tot slot het huis, dat door zijn uiterlijk alleen al spreekt van God. Alles draait om de spirituali teit, om de geest der liturgie, die tot in de kleinste finesses moet leven in de ziel van de kunstenaar, wil hij in staat zijn een aan de liturgische eisen voldoend R. K. kerk te bouwen. Deze met enthousiasme voorgedra gen inleiding verwierf buitengewoon veel instemming. Technische zijde. een gezamenlijke koffietafel werd in de namiddag meer de techni sche zijde van de kerkbouwproblemen belicht. Ir. Alph. Siebers uit Breda, sprak over de vormgeving van het R. K. kerkgebouw, waarbij hij de taak van de architect meer naar voren haalde dan de twee sprekers van de ochtend gedaan hadden. Prof. ir. J. Berghoef tenslotte sprak over de ruimtevorming van het Protes tantse kerkgebouw. Uitvoerig ging deze spreker in op de vele moeilijkheden ten deze, daar in de Protestantse ker ken nog geen traditie bestaat over het „ruimelijk thema". Spreker heeft met ir. H. Klarenbeek, een oud-Middelbur ger, deze kwesties uitvoerig bestu deerd, maar nog slechts povere resul taten geboekt. Over deze materie be staat practisch nog geen literatuur. Protest tegen schrielheid der Overheid. deze interessante lezing werd nog een kort debat gehouden, waarin een der aanwezigen met veler instem ming protesteerde tegen uit zuinigheids oogpunt genomen maatregelen, welke dwingen tot de bouw van kerken, die worden „uitgebeend als minimale ar beiderswoningen". Uittocht van ,,Stem"-personeel naar Nijmegen ^OEN ZATERDAG de laatste krant de deur uit was. vloog ook het „StenV-personeel uit voor een zomer- tocht naar Nijmegen en zijn omgeving. Twee bussen stonden op het Kasteel plein te Breda klaar om de leden van de teehn. afdeling, administratie, redac tie en buitendienst naar de H. Land stichting te brengen, die als punt van samenkomst gold voor de ..Neerlan- dia"-huizen van Utrecht, Maastricht en Breda. Gezamenlijk werd geluncht en te- samen maakte men een rondgang over het terrein der Stichting, dat met zijn getrouwe eopieën van het décor, waar tegen het evangelie-verhaal zich heeft afgespeeld, zulk 'n levendige en riik genuanceerde indruk geeft van Chris tus' leven en lijden. Ook het Canadese kerkhof in Groes beek werd bezocht. Een stille, ont roerende getuigenis van de strijd, die in 1944 in deze schilderachtige omge ving gestreden moest worden. ..Mooi Nederland" zorgde voor een prachtig panorama, voor een verfis- sing en een weldadig rustuurtje. En inmiddels werd het gebouw van ..De Vereniging" in de Karei-stad in ge reedheid gebracht, om de ..Neerlandia" familie te ontvangen. Wat is bevorderliiker voor de ge zelligheid en voor de goede onderlin ge verstandhouding dan een welver zorgd diner? Het bood tevens gelegenheid tot 'n nader contact tussen Centrale Direc tie en personeel, tot een door eigen krachten verzorgd goochel- en voor drachtsuurtje en niet op de laatste plaats tot 't uitspreken van de wens. dat deze eerste tocht door andere ge volgd mocht worden. Rond tien uur zochten allen hun plaatsje in de bussen weer op. om in drie richtingen uiteen te gaan. En in Breda splitste de „Stem"-tak zich op nieuw. Want sommiger domicilie lag nog verder naar het Westen: in Roo sendaal en Bergen op Zoom. op de Zeeuwse eilanden en in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het regende, toen we weer op het Kasteelplein stonden. Maar de regen kwam te laat. om nog afbreuk te kunnen doen aan de gezelligheid van de voorbije dag. \rAiVUIT CANADA zijn iedere dag van 18.00 tot 18.30 uur radiouit- zondingen te beluisleren in het N-der lands ten gerieve van de familie dei- Nederlandse immigranten.

de Stem | 1948 | | pagina 1