Kardinaal Mindszenty: de ster van de puszta Kamer royaal voor grondwetsherziening Klare maiden-speech van minister Sassen Wat houdt de Grondwetswijziging in Optimisme in Parijs over Gerbrandy's erfenis IN 'T KORT; Soberheid bij woningbouw Hongaarse communisten zien in hem de machtigste tegenstander Hindernis genomen VIERDEJAARGANG No. 1157 V R IJ O A G 20 AUGUSTUS 1948 Baby gestikt Rectificatie Bonnen- lijst Franse vakbonden zeggen samenwerking met regering op De jongste foto Van H.K.H. de Prinses-Regentes STALIN Moskou Catechisten uit Joego slavië uitgewezen Hangkast als safe ONDERHOUD MET OP KOMST? Onderhandelingen met Djokja uitgesteld, niet afgebroken Koel weer Minister Stikker besprak Benelux- problemen Studiedagen voor onderwijsvernieuwing Bakkersarbeid op 30 Augustus DAT de KVP-fractie in haar geheel voorstemde, zal niemand verwon deren. Niet dat zij het Indisch beleid van het verleden in allen dele bewon dert. Niet dat zij ook geen grote ge varen voor de toekomst ziet en zich geen diepe zorgen zou maken over het moeilijke geval-Djokja. Doch zij heeft in het beleid van het Kabinet- Beel toch een goede lijn gezien. Ge leidelijk aan is de Republiek terug gedrongen uit haar pretentie als enige draagster van het Indonesisch natio nalisme. De statenvorming buiten Djokja om is gelukkig gestimuleerd en thans zó gevorderd, dat desnoods buiten de Republiek om de recon structie van het Koninkrijk voort gang kan vinden. De opbouw van on ze krijgmacht is methodisch geschied. De goodwill tegenover het buiten land is enorm gestegen en alle po gingen, in de Veiligheidsraad be proefd om ons in een hoek te druk ken, zijn afgeslagen. Dit alles erkent de fractie en dit alles schonk haar de overtuiging, dat er een constitu tionele bedding moest worden ge graven, om de verdere ontwikkeling te leiden. Zulks is nu geschied. Ze zal in de toekomst ook naar twee zij den front blijven maken. En wel te genover hen, die nog vasthouden aan resten van de koloniale gedachte, als tegenover hen, die de betekenis dei- Unie zo veel mogelijk willen uithol len. We geloven, dat de KVP-fractie door haar houding werkelijk con structief werk verrichtte en met ge rustheid het oordeel der historie kan afwachten ondanks de sombere pro fetieën van Gerbrandy c.s. MEN dient intussen wel te beden ken, dat we er met deze goed- uilgevallen stemming nog niet zijn. Allereerst is er de Eerste Kamer nog. De heer Lunshof deed in „De Ne derlander" al bij voorbaat een be roep op haar om een eventueel gun stig Tweede-Kamer-besluit te verloo chenen. Herinnerd werd daarbij aan de verwerping van het Nederlands- Belgisch verdrag. Het is inderdaad zo. dat onze Senaat hoewel ook volgens het stelsel der E. V. geko zen wel eens van een ietwat an ders gekleurde visie laat blijken. Bij de huidige samenstelling halen de fracties van KVP en PvdA 31 stem men. Er ontbreken dus 3 stemmen aan de twee-derde meerderheid. Als CHU en VVD unaniem tegen stem men, ligt de Grondwetswijziging toch nog in diggelen. We kunnen ons ech ter moeilijk voorstellen, dat er in de genoemde fracties geen drie man nen gevonden worden, die het voor beeld van hun geestverwanten aan de overzijde van het Binnenhof zou den willen volgen. UitgaveÏL T. Uitgeversmij. Neerlandia.Redactieraad; A. F J. Aernoudts; C. J- v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A J. J- M. Mes; Mr. H. B. B, de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland QOK GISTEREN is er door de Tweede Kamer full speed gewerkt aan de tweede lezing der Grondwetsherziening, met het gevolg, dat gis terenavond om 10 uur eindstemming kon plaats vinden. Moeilijkheden hebben de ontwerpen niet ondervonden, zoals wü gisteren reeds ver onderstelden. De ontwerpen haalden meer dan de verlangde tweederde stemmen-meerderheid. Het eerste ontwerp (betreffende een nieuwe rechtsorde) is aange nomen met 76 tegen 22 stemmen (tegen A.R., C.P.N., S.G. en Weiter). Het tweede (betreffende het inkomen van Koning of Koningin, die afstand van de Kroon heeft gedaan) is met algemene stemmen aan genomen. Het derde (betreffende het instellen van een instituut van staats secretarissen) is aangenomen met 83 tegen 15 stemmen (tegen C.H. en C. P. N.) Het vierde (betreffende overgang van grondwettelijke bevoegdhe den van organen van burgerlijk gezag op andere organen van burger lijk gezag) is aangenomen met 92 tegen 6 stemmen (tegen C.P.N.). Over de betekenis der Grondwetsherziening verwijzen wij naar het hieronder staande resumé en naar het hoofdartikel op kolom 7 van deze pagina. T\E DEBATTEN begonnen gisteren met een verklaring van de heer Vonk, die namens de V.V.D. zei, vertrouwen in het Kabinet, zijn stre ven en systemen te hebben. Wat be tekende, dat de VVD vóór de Grond wetsherziening zou stemmen, het geen later ook zou blijken. Daarna viel een onenigheid te be luisteren tussen twee voormalige mi- nister-presidenten. Prof. Schermerhom merkte na melijk op, wanneer hij geweten had wat de erfenis van prof. Gerbran- dy was toen hij deze opvolgde, hij er eerst de notaris zou hebben bij gehaald Hij zei de wetsontwerpen te aan vaarden om twee beginselen: dé op heffing van de koloniale status en om het federalisme. De heren Hoogcarspel (CPN) en Z a n d t (SG), die hierna spra ken, waren een tegenovergestelde me ning toegedaan, hetgeen niets nieuws was. Smeden met Oost en West TZLAAR en duidelijk heeft de minis- ter van Overzeese Gebiedsdelen, mr. Sassen in zijn maiden-speech het zijne over de wetsontwerpen gezegd, daarbij verschillende vragen beant woordend. Hij verklaarde dat dit Kabinet hoe wel het niet de voorstellen heeft voor bereid, ze met kracht zal verdedigen. Worden ze aanvaard, dan zullen ze niet enkel richtsnoer en grondslag van het beleid van dit Kabinet zijn, maar van elk ander Kabinet, dat op- der vigueur van de gewijzigde Grond wet zal optreden. Hij meende, dat het niet op de weg van dit Kabinet ligt te treden in een bespreking van het beleid van voor gaande regeringen. T7EN ACHT maanden oud kind je, dat met haar moeder op bezoek was bij haar grootmoeder in Rotterdam, is jammerlijk ge stikt. Het kindje was op een bed neergelegd en raakte met het hoofd beklemd tussen de matras en een spijl van het ijzeren ledi kant. Het toonde geen enkel te ken van leven meer en de door de ontboden geneesheer toegepas te kunstmatige ademhaling mocht met meer baten. JJET CONTINGENT Belgische frcs. door de Nederlandse Bank beschik baar gesteld voor reizen per touring car naar België op collectief paspoort is.uitgeput. De regeling voor deze wordt daardoor reeds thans ingetrokken. gij DE jubileumfeesten van Konin gin Wilhelmina zullen de Ver. St. vertegenwoordigd worden door de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Herman Baruch, Mevr. Wilson Msadoo, een dochter van de voorma- J wl£eSldent d.fr V' S' en Thomas J. Watson, president van de „Int. bu siness machines comp." J^RACHTENS de nieuwe Roemeen- nen ,°P de Kerkgenootschap- P h het aantal katholieke bis- ln d,t land van 13 worden gebracht op 3. Deze maatregel der communisti^he regering betekent, :rj££;cht8 een bis®<*op mag ziin 750.000 gelovigen. EEN BERLIJNSE huishoudster schijnt een vrouwelijke blauw- baard te zijn. Zij huwde 4 maal en telkens zijn de mannen onder ver dachte omstandigheden om het leven gekomen. De vrouw moet nu terecht zijn"' Z6gt echter "Onschuldig" te |")INSDAG a.s. zullen de burgers van Pontianak voor de eerste maal tor stembus trekken voor de gemeen teraadsverkiezingen. yOOR DE POLITIE in West-Berlijn is de alarmtoestand afgekondigd nadat Russische militairen op de Potsdammer Platz het vuur op een menigte zwarthandelaren hadden ge waarbij enige personen zijn gedood. De zwartehandelaren- vlucht en naar de Britse zone. De vraag, die wel beantwoord dient te worden is, of deze voorstellen, die op hun eigen mérites beoordeeld moeten worden, ook mérites heb ben. Volmondig antwoordde hij daarop: ja! Hij bestreed de opvatting, dat de voorstellen vaag, onduidelijk en on bepaald zijn. Wij treden in het overleg met over zee niet zo maar, zei de Minister. On ze belangen behoeven geenszins te gengesteld te zijn aan de belangen der bevolkingen over zee. De Minister wees af wat prof. Ger brandy had geformuleerd als zijn hoofdbezwaar, dat „het schild der be scherming des rechts" weggeworpen wordt. Wij willen, zei hij, het smeden met Oost en West samen. Wat de heer Gerbrandy van de Unie gemaakt heeft is een volken rechtelijke constructie, welke het Ka binet niet wenst, benadrukte de mi nister. De heer Tilanus ziet volgens hem de constructie juister De Unie-koning zal niet zijn een absoluut monarch, maar een consti tutionele koning. De Ned.-Indonesische Unie ziet de regering als een staatsrechtelij ke constructie, niet als een mecha nische doch als een organische bin ding. De minister gaf nog te kennen, dat het niet in de bedoeling ligt bij de opbouw der Unie te zoeken naar on nodige organen. Verwerping van dit ontwerp zou spreker een onverant woorde sprong in het duister achten. Niet in 't duister VX/EL voerden naarna nog verschil- lende Kamerleden het woord, maar voor een sprong in het duister bleek de meerderheid der Kamer bit ter weinig te voelen. Hetgeen uit de in de aanhef weergegeven stemming wel duidelijk naar voren komt. Aan de stemming namen 98 Kamer leden deel. De communisten Wage naar en de Groot waren afwezig. Klokslag kwart over tien kon dr. Kortenhorst de laatste hamertik ge ven. De Kamerleden zullen pas 18 Sep. tember weer de volgende tik horen; tot zo lang heeft de Kamer vacantie. Ten aanzien van de Overzeese Gebiedsdelen: 1. Op de grondslag van de uitkomst van het reeds gepleegde en nog te plegen gemeen overleg met en tussen vertegenwoordigers van de bevolkingen zal een nieuwe rechtsorde worden gevestigd, waarbinnen deze gebieden de eigen belangen zelfstandig behartigen en op de voet van gelijkwaardigheid zijn verbonden tot de verzorging van de gemeenschappelijke belangen en tot wederkerige bijstand, een en ander onder waarborgen voor de rechtsze kerheid, de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, en deugdelijk bestuur. 2. In acht zal worden genomen de uitkomst van het reeds gepleegde ge meen overleg: a Er zal een Unie worden gevormd, waarin als gelijkwaardige staten deelnemen het Koninkrijk (nieuwe stijl), en de Verenigde Staterf van In donesië. b. De Kroon der Unie -wordt gedragen door Koningin Wilhelmina en bij opvolging door Haar wettige opvolgers. c. De Unie zal door eigen organen de samenwerking tussen de deelne mende staten verzekeren inzake buitenlandse betrekkingen, defensie en voor zover nodig financiën alsmede nopens onderwerpen van economische en cul turele aard; zij zal de rechtszekerheid, de fundamentele menselijke rechten en vrijheden en deugdelijk bestuur waarborgen; zij zal op eigen naam aan het internationaal rechtsverkeer deelnemen. d. Nederland, Suriname en de Antillen vormen een Koninkrijk, waarvan de Kroon wordt gedragen door koningin Wilhelmina en bij opvolging door Haaa- wettige opvolgers. Nederland kan binnen de Unie rechtstreekse be trekkingen onderhouden met de Verenigde Staten van Indonesië. e. De Verenigde Staten van Indonesië zullen federatief zijn opgebouwd uit onderling gelijkwaardige deelstaten. f. Voorzover enig deel van Indonesië niet gaat behoren tot de V.S.I. zul len zijn betrekkingen tot deze staten en het Koninkrijk afzonderlijk worden geregeld. 8. Voorzover de overgang naar de nieuwe rechtsorde voorzieningen vor dert, waarbij wordt afgeweken van bepalingen van de bestaande Grondwet, worden deze getroffen bij een wet, waarvoor twee-derde meerderheid in de Kamers der Staten-Generaal vereist wordt. Ten aanzien van het inkomen der Kroon Aan een Koning of een Koningin, die afstand van de Kroon heeft gedaan, kan bij de wet een jaarlijks Inkomen uit 's Rijks kas worden toegekend. Ten aanzien van de Staatssecretarissen Voor een departement kunnen een of meer Staatssecretarissen worden be noemd, die in alle gevallen, waarin de Minister zulks nodig acht en met in achtneming van diens aanwijzingen in diens plaats als Minister kan optre den. De Staatssecretaris is uit dien hoofde verantwoordelijk, onverminderd de verantwoordelijkheid van de Minister. Ten aanzien van de burgerlijke staat van beleg Ter handhaving van de uit- of inwendige veiligheid kan in buitengewone omstandigheden door of vanwege de Koning voor elk gedeelte van het grond gebied des Rijks worden bepaald, dat de grondwettelijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de po litic geheel of ten dele overgaan op andere organen van burgerlijk gezag. YX/ANNEER bij herbouw en nieuw bouw van een woning de kosten uitgaan boven het volgens de desbe treffende financieringsregeling maxi mum toelaatbaar te financiëren be drag, dan kan toch machtiging tot gunning worden verleend, indien de belanghebbende verklaart dat hij de kosten welke uitgaan boven het hier boven bedoelde bedrag voor eigen re kening zal nemen. Voor deze hogere kosten, waarmede in vele gevallen aanzienlijke bedragen zijn gemoeid, was tot nu toe geen maximum bedrag vastgesteld. In de huidige omstandigheden dient er echter op te worden toegezien, dat allerwegen de grootst mogelijke so berheid wordt betracht, dus ook bij de woningbouw, terwijl het daarnaast niet verantwoord is om grote aan tallen arbeidskrachten en aanzienlij ke hoeveelheden materiaal op deze wijze aan de overige bouwobjecten te onttrekken. Daarom zal in de toekomst geen rijksgoedkeuring meer worden ver leend voor woningen, waarvan de bouwkosten 20 pet. hoger zijn dan het bedrag dat in sobere uitvoering nodig zou zijn. Tenzij deze verhoging mede zou worden veroorzaakt door bijzondere omstandigheden als extra kosten aan funderingen, geisoleerde ligging van het bouwterrein, kosten van vreemde arbeiders, toeslagen voor montage- bouw enz., dus kosten, welke nood zakelijk zijn om de bouw mogelijk te maken. Boven het hierboven genoemde per centage mag hoogstens nog worden goedgekeurd het maken van een cen trale verwarming. TVOOR een foutieve doorgave op de telex zijn de broodbonnen gisteren verkeerd ln onie courant gekomen. Wij laten ze hier gerectificeerd vol gen: 127-2 brood: 800 gr. brood (geldig t.m. 28 Aug.). 128-2 brood: 200 gr. brood (geldig t.m. 28 Aug.). 129 brood: 400 gram brood (geldig t.m. 28 Aug.). ALLE BONKAARTEN 808. 134 algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. r\E NIET-COMMUNISTISCHE Fran se vakbonden, die ongeveer twee millioen 500.000 arbeiders vertegen woordigen. hebben beslpten hun sa menwerking met de regering te be ëindigen. omdat „deze regering zich onmachtig toont, een politiek te voe ren die rekening houdt met de belan gen van de arbeiders." De politiek der vakbonden en- hun actie in de toekomst zullen bepaald worden door de afzonderlijke vakbon den tijdens bijeenkomsten, die de vol gende week gehouden worden. Het besluit van de niet-communistische vakbonden is genomen onder invloed der groeiende onrust onder de arbei ders. Van deze onrust heeft de com munistische C.G.T., die de economi sche plannen van Reynaud de „oor log verklaarde" volledig gebruik ge maakt. De Catechisten juffr. Mary Sutorius en juffr. Adriana Broeders, die tot nu toe werkzaam waren in Joego Sla- vië, hebben van de Regering aanzeg ging gekregen het land te verlaten. Zodra zij in het bezit van paspoorten zijn gesteld, zullen zij de terugkeer naar het vaderland ondernemen. Te gen einde Augustus worden ze in Bre da terug verwacht. t INE ROTTERDAMSE POLITIE is er in geslaagd een deel van het geld. dat op 26 Januari en 24 Aug. 1946 uit de kluis van het hoofdpostkantoor te Rotterdam is gestolen in totaal 300.000 gulden te achterhalen. Bij een gerechtelijke huiszoeking in de woning van een oom van een der 14 gearresteerden is in een schuilplaats in.... een hangkast een bedrag van f 9950 gulden gevonden. TN PARIJS acht men een bevredi- gend resultaat van de diploma tieke besprekingen te Moskou waar schijnlijk. Het heersende pessimis me te Londen wordt in het licht van de laatste inlichtingen uit Mos kon ongerechtvaardigd geacht. Volgens Parijse kringen zou te Mos kou reeds een aanzienlijke mate van overeenstemming bereikt zijn op ba sis van herstel van de status quo op het ogenblik, dat de laatste vergade ring van de ministers der Grote Vier in een mislukking eindigde. De Rus sen zouden zich op die basis reeds bereid hebben verklaard de blokkade van Berlijn op te heffen. Van hun kant zouden de Westelijke vertegen woordigers er in hebben toegestemd, dat de Oostmark als munt voor ge heel Berlijn geldt. De Russen zouden echter nog wensen, dat de besluiten van de Londense conferentie worden opgeschort tot na de nieuwe conferen tie der ministers. Op dit punt zou men nog niet tot overeenstemming zijn gekomen. In den beginne stonden de Russen er op, zo zegt Reuter, dat de Weste lijke mogendheden zich bij voorbaat accoord verklaarden met een beheer van het Ruhrgebied door de vier be zettende mogendheden. De Westelij ke vertegenwoordigers zouden er even wel op gewezen hebben, dat deze kwestie juist door een nieuwe mi nistersconferentie zou moeten worden besproken en «dat de huidige bespre kingen slechts ten doel hadden vast te stellen of zo'n conferentie nog- TVR. SCHUURMAN, vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie, heeft verklaard, dat de republikein se documenten wederom aan de repu blikeinse veiligheidscommissie ter be schikking zijn gesteld, daar ,het po litiële onderzoek is geëindigd. Hij voegde eraan toe. dat er geen sprake is van een afbreken der on derhandelingen, maar wel van een uitstel. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Koel weer, plaatselijk ochtend mist. Wisselende bewolking, enke le verspreide buien. Zwakke tot matige, later krachtige wind tus sen Noord en West. Aanhoudend koel weer. zon op 20 uur. Maan op -0.10 uur. Zaterdag zon op 5.S2 «ur en maan onder 4.40 uur. K.ORTE TIJD geleden werd de president der Katholieke Actie in Hongarij, Mgr. Mihailovis door een Hongaars gerechtshof tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De pre laat is er echter in geslaagd uit Hongarije te ontvluchten. Tijdens zijn vlucht vertoefde hij in Salzburg waar hij aan de katholieke pers de volgende gegevens verstrekte over de situatie der Katholieke Kerk in Hongarije. Dr. Szebeni, de communistische po- litiereferendaris in het Hongaarse Ministerie van Buitenlandse Zaken die verantwoordelijk is voor de onnoe^ melijke wreedheden, die thans ln Hongarije tegenover de niet-commu nistische bevolking worden bedreven, zei nog ongeveer een maand geleden tegen Mgr. Mihailovics: „Kardinaal Mindszenty zal geen martelaar worden, maar zijn omgeving zullen wij zonder enig mededogen ver nietigen. Wij zuilen dan zien, als hij alleen staat, hoe lang hij dan nog stand zal houden." Anderzijds verklaarde de vertrouwe ling der Kominform, Sodanow, over de toestand in Hongarije tot de leden van het. politieke kader der Hongaarse Communistische Partij „Mindszenty is onze gevaarlijkste tegenstander. Wij moeten hem dan ook tot zwijgen brengen". Deze beide uitspraken geven duide lijk weer in welke situatie de Katho lieke Kerk en met haar geheel de niet-communistische bevolking zich be vindt. Kardinaal Mindszenty is onwrik baar In de duidelijke principële hou ding, die hij heeft aangenomen en door zijn trouw aan de katholieke be ginselen. Enige voorbeelden kunnen dit aan tonen: De communisten stichtten 200 „volks- oolleges" en 1000 „leerlingen-scholen", om hierin de grote massa op te voeden voor het communisme. Daarop stichtte de Kardinaal ln alle grotere parochies „volksseminaries", waar professoren, priesters en zusters les geven ln de grondslagen dei- christelijke philosophie e" In de industriële rechten van de mens. De communistische partij richtte eenjarige en anderhalf jarige commu nistische partijscholen op, de Kardi- naal volgde met de oprichting van twint.g theologische scholen voor leken. De communistische leiders be sloten met behulp van het „Hongaars- Sovjet-Russische Genootschap" tot een grote propagandaveldtocht in de Hon gaarse dorpen en op het platteland. Als antwoord daarop preekten de Kardi nalen in de bedevaartplaatsen en in talrijke godsdienstoefeningen over het gehele land voor honderdduizenden boeren en burgers. De communistische Minister van Binnenlandse Zaken Rajk, een dei- grootste vijanden van de Katholieke Kerk in Hongarije, maakte een reis naar Moskou om met het Polit-bureau de nieuwe maatregelen ter bestrijding van Mindszenty te bespreken. De Kardinaal proclameerde tijdens de afwezigheid van de Minister het „Jaar van Maria" en riep de gelovigen op tot betogingen voor het christelijk geloof en de persoonlijke vrijheid. Openlijk en plechtig sprak hij de ex-communicatie uit over alle leden der regering die aan de inbeslagne ming van de schqlen hebben medege werkt. De herderlijke brieven worden steeds in beslaggenomen. Toch worden zij ge regeld langs geheime weg over het ge hele land verspreid. IJoewel het streven van de Kardinaal louter en alleen gericht is op de handhaving der christelijke beginss- len, is zijn strijd tot de vrijheidsstrijd van alle vrijheidslievende en anti-com munistische Hongaren geworden. De „Ster van Puszta". zoals de Kar dinaal in de volksmond genoemd wordt is in werkelijkheid de ongekroonde koning van 't land. Welsiwaar beschik ken zijn communistische tegenstan ders over de zwaar bewapende politie macht. maar het dappere en onbuig zame Hongaarse volk staat met ziel en hart aan de zijde van de kardinaal Zijn woord „Voor Christus en voor Hongarije moet ieder bereid zijn te sterven" is het verlossende woord ge weest, dat het verraden Hongaarse volk de kracht heeft gegeven, zich weder op te richten. Ook de protes tanten behoren tot de grootste bewon deraars en aanhangers van de Kar dinaal. De Hongaarse communisten hebben dan ook in hun bestrijding van Kardinaal Mindszenty geen gemakke lijke taak. De houding zonder com promis van de Kardinaal, die zelf aan de regering mededeelde, dat hij haar voor onwettig hield, zijn zedelijke kracht en zijn onomkoopbaarheid doch bovenal zijn bijna legendarische aan hang in alle lagen der bevolking dwingt de communisten tot de grootste voor- zichtiigheid. Thans pogen zij, gelijk Dr. Szekeni zelf aan Mgr. Mihailovics heeft ver klaard, de omgeving van de Kardinaal te liquideren, teneinde later gemakke lijker de Kardinaal te kunnen uit schakelen. Als een der eersten ge schiedde zulks met Mgr. Mihailovics in zijn functie van leider der Katholieke Actie. Vele anderen zullen zeker vol gen. Dit zal echter niet verhinderen, dat „de Ster van de Puszta" juist daardoor voor het gemartelde volk hel derder en krachtiger zal gaan stralen. maals diende te worden gehouden of niet. Molotof zou toen een verzoenende houding hebben aangenomen en ver klaard, dat hij tevreden zou zijn wan neer de Westelijke mogendheden een tijdelijke opschorting van de Londen se besluiten ten aanzien van West- Duitsland zouden beschouwen als een noodzakelijk deel van het herstel van de status quo. Nieuwe instructies TNTUSSEN heeft Bevin nieuwe in- strucfies gezonden aan Roberts. Men meent dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken zijn bijzondere vertegenwoordiger op het Kremlin verzocht heeft binnen de eerstvol gende 48 uur een onderhoud aan te vragen met Stalin. rpiJDENS het lunch-uur heeft de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker, gisteren in hotel „Anneville" te Ulvenhout bij Breda een bespreking gehad met de Belgi sche minister van Buitenlandse han del, van de Straeten Waillet, die ver gezeld was van de secretaris-generaal der douane-unie dr. E. Jaspar. De be spreking, die slechts korte tijd duur de droeg een oriënterend karakter ter kennismaking met Benelux-pro- blemen. QNDER PRAESIDIUM van de Eerw Br. Carolus werden op het Insti tuut van de Broeders van St. Louis te Oudenbosch studiedagen gehouden over vernieuwing van het onderwijs. De heer G. Dijkhuis, hoofd der L. S. te Borne, hield een voordracht over noodzakelijkheid en wijze van ver nieuwing, geillustreerd met zeer in teressante voorbeelden uit zijn eigen rijke practijk. Br. Linus besprak en kele belangrijke problemen betreffen de de kindermis, terwijl Br. Gonza les enkele practische aanwijzingen gaf over de leiding van de schoolmis voor de allerkleinsten. Rector Drs. M. de Bruyckere knoopte hier aan het slot der stifdiedagen een belangrijk woordje aan vast over de samenwer king van de onderwijskrachten met de geestelijkheid. Inspecteur P. A. Eggermont hield een hoogst interessante en doordach te voordracht over het taalonderwijs Br. Donatianus sprak over nieuwe ba nen in het tekenonderwijs. Plannen werden gemaakt om te komen tot een juiste methode. De Alg. Overste, Br. Robertus en enkele andere Broeders gaven practische punten aan voor 'n vruchtbare hervatting van het geno men initiatief. De studiedagen werden gesloten met een opwekkend woord van Br. Carolus. waarin hij de leer krachten aanspoorde tot werken in de nieuwe geest, voor zover dit al niet plaats vond. TJOOFDEN en bestuurders van bak- kerijen en bakkersgezellen kun nen op 30 Aug. om 2 uur 's morgens met de bakkersarbeid beginnen. In broodbakkerijen, voor welke een ver gunning als bedoeld in art. 37, dei- Arbeidswet 1919 is verleend, mag reeds te middernacht worden begon nen met het gereedmaken van deeg en ovens. Van deze vergunning mag slechts gebruik worden gemaakt on der voorwaarde dat op 31 Aug. geen arbeid verricht wordt. In de nacht van 31 Aug. op 1 Sept. mag van middernacht af door één per soon van 18 jaar of ouder arbeid wor den verricht. jpRANKRIJK wil de onafhankelijk heid van Vietnam erkennen. rtO ver zijn we dan. De Tweede Ka mer heeft het ontwerp Grond wetswijziging afgewerkt. De twee derde-meerderheid is royaal gehaald. We kunnen ons daarover slechts ver heugen. Een beslissing in andere zin zou o.i. de kans op een vredelieven de reconstructie van het Koninkrijk grondig verstoord hebben, het wan trouwen van de constructieve krach ten in de Indonesische wereld onher stelbaar aangewakkerd, zou koren op de molen van Djokja geweest zijn. Ook ten aanzien van de binnenland se politiek waren we dan in een cri sis gestort, welke ons democratisch stelsel tot in de grond schokte. Over de kwade indruk tegenover het bui tenland praten we maar niet eens. Het is zo volkomen juist wat de heer Drees zei: „Een regering, die het gegeven woord breekt, vindt geheel Indonesië tegenover zich en verliest de good will, die Nederland bezig is in de wereld te herwinnen. Men kan niet meer terug'*. Het is deze realistische visie, wel ke de fracties van C.H.U. en V.V.D. ertoe heeft gebracht zij het met moeite en pijn om hun stem ook in tweede lezing aan het ontwerp te geven. We hebben bewondering voor de moed, waarvan dit besluit getuigt. Onder de aanhangers van de beide partijen zijn er velen, die onvoor waardelijk geloven in alles wat Rijks eenheid beweert en propageert. Het dagblad der C.H.U. is de laatste da gen voortgegaan met alsmaar tegen stemmen te adviseren. De heren Ti lanus en Oud c.s. hebben echter hun zware verantwoordelijkheid erkend en getoond. Oppositionele redevoerin gen afsteken is per slot zo gemak kelijk. Doch rustig alles afwegen wat er op het spel staat en dan zijn stem geven, ook tegen de eigen gevoels- neiging in, dat is een staal van ver antwoordelijkheidsbesef. Minister Sassen had overigens door het antwoord op een paai' pertinent gestelde vragen het voorstemmen ge makkelijker gemaakt. Als men hem hoort, over de betekenis van de Unie, ontwaart men toch wel minstens een nuanceverschil met de visie van een Mr. Jonkman. Met de thans gevallen beslissing is de spanning in de parlementaire sfeer rondom de Indonesische kwes tie voor een belangrijk deel, zij het nog niet geheel, geweken. Doch ook daarmede zijn we er nog niet. De uit de Grondwetswijziging voortvloeiende wetsontwerpen moe ten eveneens een twee-derde-meer- derheid verwerven. Hierbij is echter amendering mogelijk, zodat de zaak niet zo moeilijk ligt als bij de twee de lezing der Grondwetsherziening. ONTSPANNINGSAVONDEN K.R.O. In October zal de K.R.O. enkele ont spanningsavonden geven in Zeeland. Medewerking hieraan zullen verlenen t Orkest Zonder Naam met de 3 Mus- ketiersal smede een conferencier. Het programma luidt: 11 October Hulst. 12 October Oostburg 13 Octo ber Vlissingen.

de Stem | 1948 | | pagina 1