ïren Wereld-weg-kampioenschappcn voor amateurs Hoe houd ik hen bezig? Perzië, het land der drie P's Groots vliegfeest op „Vorstin des Volks" Twee-en-twintig landen zullen te Valkenburg vertegenwoordigd zijn Fanatiek pro-Duits N.S.B/er in cassatie Sint Bernard in Ulicoten DE STEM VAN DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 Heeft Wim van Est kans Erelijst der wereldkam pioenen amateurs Bijz. Gerechtshof Middelburg PAARDENSPORT KORFBAL VOETBAL HANDBOOG MARKTEN PARCOURS WERELDKAMPIQENSCHAPPFH ir^0 Berucht als de man der Zwolse spitactie Perzik, poëzie en.... petroleum Opvoering te Waalwijk in de openlucht Het Brabants Orkest Boekenplank WATERSTANDEN een dines moreel ver achten, de nei}s vsn of tafel- andere we en.... 1 vorst ija van Ba- genaar vari arden, wordt ering ervan op onrecht- in het he?it en van een eer dan 30 ies. Hij zou om uit de bben togge- 19 April en lit jaar. pe 'ijt de maha dat hij door afwezigheid ?ft ver waar tegen 21 beslikt, de geven, bin st mogelijke om terug te vens heeft srzoeht, af- »en van de igte van zijn OOOOOQQ 1 was het dus totaal begon de laaien en omen door issau Dietz. aantal jaren nde van de plotseling een sterk voor Sas ting iv an zes we- n den lan. deze over- it. dit punt 'ebelde bc- n opsluiten HULST men nu ere opmars iger. Velen ïtwerpen ot overtuigd latsen zou- ner genoeg iioewel ng het le- veroverd :ondeu troe leger niet' endrik af Laird van zak en as van hpt legon dezg 1645 op ren. Bijge- heer van zoon Graaf uder van. k Hendrik tot over- harde strijd tg in het bij de Ver en hoefde aanvallen eer te vre- 1648, werd Spanje ge- vgp dit ïze provir. ze op dat zadn' pt'a ÈtaaL- WSQh.Vlaan ■rmisdagen gen achter igende wip de hegevo- A. Luycks, van de heer ie zij gaaien e heren W. de heer L. btste aantal ag was het e eer ging gelegenheid It Gedacht" iten rollen, en een dag lelers naar Mtegetrouw iep gegeven louwers het gadegesia- lgt: Itier; 3 R. Coone—P. eschalk—G. H. Bos; 6 'elde: 7 A. tra-prijs: 1 3 L. de ulivrouwen w.st,; 9.35 I-HO Gilbert 10,45 Hol- wraak van 11.20 licht van Garcia 2.33 sport; 13,20 eps. kunst; 14 20 Dns volk kamer or- o Stafford; iemi popn- fogel; 18.40 de bocht; 9.30 VPRO; Komende igt en wij onschuldig? 22 buiten- and sweet; 15 symph. n -ter 12 felffens; 13 nws; 19.30 irt Uit Lu. rj 22 nws; 22.50 nws; (Van onze speciale verslaggever) Oinds de N.W.U. afstapte van haar standpunt om voor de amateurs slechts wedstrijden toe te staan van om en nabij de honderd kilome ter, is er veel ten goede veranderd in deze categorie. Ver. Staten: Lynch. Tsjeoho-SlowakijeVesely, Kiejcu, Olbula en Peric. Zuid-Slavië: Poredski, Strain. Varga, Zoric, Solman, Prosinik, en Mictc Turkije: Suda, Tuncalp, Osmali en Cetiner. China; Wing fuit Rotteidam!) Italië: Ferrari, Pedroni, Panti, Isotti, Barozzi, Scolari, Petrucci, en Doni. Hongarije: Biro, Gaal, Jakse, Kiss- dala, Kucses, Madl, Sere en Kovaes, Nieuw-Zeeland: Carter. België: Decock, Eens, Lerano. ossie Maréchal, Wouters, van Bot rroeek en Delathouwer. India: Malcolm, Mehra, Pain, Ha- vewalla, Mistry en Bysack. Zuid-Afrika: Brand,.Estman, Rivers, en Bimienian. Australië: Hoobin, Mockridge en Caves. Frankrijk: Beyaert, Colliot, Dupont, Huraux, Moineau, Rouchet. Douffe- teau en Vavnajo. Engeland: Thomas, Bowes, Clements Hunt, Maitland en Seott. Behalve Polen, U.S.A. Tsjecho-Slo- wakije, Turkije, China, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Australië hebben alle andere genoemde landen volledige ploegen afgevaardigd. De scherpzinnige lezer zal hebben ontdekt, dat Italië wederom ver schijnt met Ferrari en Pedroni, de twee die in 1947 resp. wereldkampioen en tweede werden te Reims. Het ligt voor de hand dit duo ook thans favo riet te verklaren voor de titel. Uitste kende papieren heeft ook de Fransman Beyaert, die vorige week Olympisch wegkampioen werd. De Zweed Johans son behoort eveneens tot de favorieten, Deeds in 1946, te Ztirich, begon Ne- derland met zijn llefhebbers-op-de- weg duidelijker mee te spreken dan het tot voor een aantal jaren IJl cle wereldkampioenschappen had vermo gen te doen.. In Kleefstra, Verhoeven, van Beek en Voorting hadden wij toen een puik viertal vertegenwoordigers. Diverse omstandigheden waren oor zaak, dat van Beek en Voorting ae strijd op moesten geven en met een 8e plaats voor Kleefstra, die thans m Indonesië zijn militaire plichten ver vult. plus een vijftiende plaats voor Verhoeven, moesten wij in dit eerste na-oorlogse wielrengebeuren genoegen nemen. Het jaar daarop hadden onze ama teurs op de weg zich nog beter voor bereid. Dit kwam verrassend duidelijk aan liet licht tijdens de wedstrijd om de wereldtitel te Reims. Het nationaal team bestond toen uit ..de vier mus ketiers": van Beek, Voorting, Smits en de Vries. Gerrlt van Beek wist beslag te leg gen op de derde plaats, achter de Italianen Ferrari en Pedroni. Voorting werd tiende, terwijl Smits en de Vries als twaalfden eindigden. Het was de eerste maal in de geschiedenis der we reldkampioenschappen, dat een lan denploeg volledig de wedstrijd uitreed. Slechts één van de vier musketiers bleef amateur, Gerrit Voorting uit Haarlem, de drie anderen gingen naar de prof-gelederen over. Voorting had dit Jaar slechts één doel: Olympisch kampioen te worden, of in ieder geval een zilveren me daille te veroveren, wat hem is gelukt. Het was de derde maal, dat Neder land van zich had doen horen, met als gevolg, dat onze wegraeers thans meer dan ooit meetellen en ook straks, aan staande Zaterdag, in Valkenburg, mede de toon aan zullen kunnen geven, Nu moeten we intussen wel goed het verschil laten uitkomen tussen de titelkampioen te Ztirich, Reims en Londen en die van overmorgen in eigen land. De drie eerstgenoemde hebben namelijk alle plaats gevonden op slechts licht geaccidenteerd terrein, terwijl we in Valkenburg met de be ruchte Cauberg krijgen af te rekenen. Twee en twintig keer moet hij wor den bedwongen (slecht 5 x minder dan de profs), hetgeen wil zeggen, dat de totale afstand 220 kilometer bedraagt, een afstand die gemiddeld hoger ligt dan die voor de profs in de jaren 1927 —1937. WELKE RENNERS? vraag die momenteel nog vele an dere terzijde stelt is deze: welke zes renners zullen worden uitverkopen van de acht, die de N.W.U. voor de belangrijkste wereldtitelkamp in de geschiedenis heeft aangewezen? Zal Wim van Est uit St. Willehrord er bij zijn? Ongetwijfeld behoort bij er bij te zijn, want tijdens de nationale kampioenschappen toonde hij zich een der besten! Te Uwer informatie vermelden we tevens nog de zeven andere Nederlan ders die op de nominatie staan. Het zijn Plum (de omstreden figuur). Blankenauw (die in Londen zo teleur- stelde), Duijf, Grift, Voorting, Peters en Vinken. Naar ons gevoel zullen Blankenauw en Vinken op do aller laatste plaats in aanmerking komen, zodat de ploeg er wel als volgt zal uit zien: van Est, Voorting, Grift, Plum, Duijf en Peters. En wie zijn als hun grootste concur renten te beschouwen? Het is opvallend, hoeveel méér lan- (S de strijd om (j€ amateur- bebben ingeschreven (22) dan gouden medaille bij de beroeps- nners. (9). Hier is het lijstje: -.Kristianse», Mykrrold, Stem. Flengsmd, Torkildsen en PoW^riJkT:,„Vav.lenta' Goldschmid. ronneiai, Lanscha, Ktllner wiim Ciganek en Schwamm. HUbl' T?D<NM!arkenD Andersen, Pedersen, B. Nielsen, Rasmussen, V Nielsen Hansen, Jensen en Ostergaard. Polen. Wojeik, "WiGzoslnsti t? nlckl Kapiak en Napierala. KifrUnnHli:cLUTn5h' N' JohansSO,n, Snail nd, s. Johansson en Olivestadt, Luxemburg: Bintz, Emzer. Keilen Goedert, Scheer, Polfer en Wenner. Zwitserland. Bollier, Reiser, Schenk Heidelberger, Brun, Rossi, Spükler en Perzenoud. 1921: Gunnar Skjöld (Zweden) 1822: D. Marsh (E.) 1923 L. Fer- vario (It.) 1924: A. Leducq (F.) 1925: H. Hoevhnaars (B,); 1926: O. Dayen (F.) 1927: J. Aerts (B.) 1928: A. Grandi (It.) 1929 G. Ber- talozzi (It.) 1930: G. Mariano (It.) 1931: H. Hansen (Den.); 1932: G. Martano ((It.) 1933: P. Egli (Zwi.) 1934: C. Pellenaars 1935: I. Man- cini (It.) 1936: E. Buchwalder (Zwi.) 1937: A. Leoni (It.) 1938: H. Knecht (Zwi.) 1946 H. Aubry (Fr.) 1947: H. Ferrari (It.) zomede de Noor Christiansen, hoewel een bepaalde gereserveerdheid gewenst is ten aanzien van hun klimcapacitei- tep, hetgeen «Overigens ook voor tal van anderen geldt, voornamelijk uit de Engelse ploeg, maar weer niet voor de Zwitsers, de Luxemburgers of de Bel gen. van wie hun landgenoten vooral veel verwachten, met name van De- lathouwer, Wouters en van Roosbroeck. Afgezien van de risico's (slecht weer, lekke banden, enz.) gaat Nederland allerminst kansloos naar Valkenburg Een overwinning is voor onze vertegen woordigers even goed mogelijk als voor de favorieten uit andere landen. Veertien jaar geleden bezorgde Kees Pellenaars ons land voor de eerste maal een wereldtitel (in 1934 te Leip zig). Nadien kon geen amateur-land genoot meer tot zulk een geweldige prestatie komen, terwijl vóór Kees slechts één Nederlander, G. van den Berg, een derde prijs heeft weten te behalen. Dit was in 1925. toen Neder land voor de eerste maal een wereld kampioenschap mocht organiseren, te Amsterdam. Misschien wordt Zaterdag extra re den tot juichen gegeven door onze vertegenwoordigers van 1948. En als het Wim van Est mocht we zen, die Kees Pellenaars voetsporen drukt, zal Brabant weer eens opnieuw hebben getoond, de bakermat te zijn van de wegrensport in Nederland. Ringrijden te Middelburg Op 26 Augustus zal in Middelburg de traditionele ringrijderij worden gehouden. Honderd drie en dertig ringrijders uit verschillende plaatsen van Walcheren hebben ingeschreven. Er zijn vele prijzqn, waarvan de voornaamste wel de zilveren wissel beker is. die beschikbaar is gesteld door H.M. do Koningin. Er zijn nog drie andere zilveren wisselbekers, waarvan een beschikbaar is gesteld door de gemeente Middelburg. Het is nog altijd onmogelijk em der tra ditie getrouw de ringrijderij te hou den op de binnenplaats van de ab dij, Noodgedwongen zal men dus, evenals verloden jaar, dr wedstrij den op het Molenwater houden. De ringrijders zijn verplicht in Zeeuw se klederdracht deel te nemen. JULIANA—DINTELOORD De dameskorfbalclub Juliana speelt a.s. Donderdagavond om half acht op haar terrein aan de Kerkstraat ren wedstrijd tegen de korfbalclub uit Dinteloord. SCHE1DSRECHTERSVERENIGING BERGEN OP ZOOM. De scheldsrechtersvereniging Groep Bergen op Zoom hield een druk be zochte jaarvergadering, tijdens welke besloten werd het zittende bestuur te handhaven. Er werden enkele nieuwe commissies benoemd, o.a. een feest commissie, die voorbereidingen zal treffen voor de viering van het tien jarig beiLaan. in Februari van het volgend jaar. In September gaat een nieuwe scheidsrechterscursus beginnen. PRIJSUITREIKING ZOMERAVOND COMPETITIE BERGEN OP ZOOM. Zaterdagavond vindt om 8 uur in de Korenbeurs de prijsuitreiking plaats van de zomeravondcompetitie. Deze uitreiking krijgt door attracties als cabaret en bal, een feestelijk tintje. OM DE DR. HOEKS WISSEU- BEKER TE GILZE. Zondag wordt de finale om de Dr. Hoeks wisselbeker verspeeld op het terrein in de Lange Wagenstraat. Hierin zulen uitkomen de winnaars van j.l. Zondag. Gespeeld wordt: om 13 uur GilzeSarto om 14.15 Don gen—Flora, om 15.30 Juniorenwed strijd en om 16.45 de beslissingswed strijd Winnaar I—Winnaar II. SPORT IN 'T KORT D.S.V. Dinteloord speelde een voetbalwedstrijd tegen LSK uit Breda. Vorige keer won LSK met 4—2, doch nu waren de bordjes verhangen 't Werd 4—2 voor DSV I. De biljart vereniging V.O.G. te Geertruidenberg behaalde niet alleen het kampioenschap in de klasse B en u., van de kring Geertruidenberg en Omstreken, doch wist bovendien met belde 5-tellen in bet lournooi om de wereldbeker als kampioen het strijd perk te verlaten. Thans zal nog al leen de strijd aangebonden moeten worden met klasse A. COMPETITIE DISTRICT III BOND VAN HANDBOOGSUHUTTERI JEN Klasse Ia Alliance d'Aynitie, Ulven hout 8— C; Prinses Irene I Leur 2-6, De Romeinen I Gilze 26. Klasse Ih Vriendenkring I Rijen E0; Al doende leert men I Dongen 26; Gloria Serano I Dongen 2—6. Klasse II Nimrod I Etten 6—0; GIo lia Serano II Dongen 62; Alliance d' Amitie II Ulvenhout 2—8; De Ro meinen II Gilze 0—4. Klasse lila Vriendenkring II Rijen o—0; Prinses Irene II Leur G2; St. Sebastiaan I Oosterhout 4—8; Willem Tell I Terheijden 08. Klasse Illb Al doende leert men II Dongen 40; Gloria Serano II Dongen 2—0; Tevredenheid II Dongen vaart 2—2; Tevredenheid I Dongen- vaart 04. 'te MOUTHEM LIET BIJZONDER Gerechtshof te Middelburg veroordeelde R. J. Z. aldaar tot 8 jaar gevangensstraf we gens verraad en hulpverlening aan de vijand. Z. was lid van de NSB, wacht commandant van de luchtbescherming hoofd van de „anti-sabetagedienst", ehef van de technische noodhulp en na zijn vlucht in 1944 hoofd van de Zwolse „spit-actie" Bovendien speelde hij in het laatste stadium van de oor log voor secretaris van de NSB-burge- meester, arresteerde later te Zwolle burgers voor de spit-actie en schoot op vluchtende burgers. In beroep van cassatie nam de pre sident hem onder handen over het feit, dat hij als lid van de luchtbe scherming drie mensen, die naar de Engelse radio luisterden, aan het hoofd van de luchtbescherming ver ried. Voorts werd Z. duchtig onder vraagd over stromen pakketten met levensmiddelen, die hij ontving van mensen, die hem voor een of andere vrijstelling van bezettingsmaatregelen wilden danken. Z. verklaarde, dat deze geschenken bestemd waren voor vluchtelingen en daklozen. Hijzelf zou geen enkel voor deel hiervan genoten hebben. Uit de gemeentekas genoot hij voor zijn func ties aanzienlijke vergoedingen, o.m. voor honderd uur per week voor de anti-sabotagedienst. GOES, 17 Aug. Appels: Zigeune rin 10—65, Codlin Keswick 936, Ear ly Victoria 1030, Manks Codlin 17— 3Q, James Griene 17—4S, Swedenappels 15—37, Kroet-, en valappels 512, Pe ren: Ciapps Favoriet 2878. Precose de Trevoux 22—69. Dr. Jules Guyot 17 —45, Jutten 3061, Bruine Herenpeer 27—40. Br. d'Amberg 1533, Bi. d'A- manïis ai—50, Kroet- en valperen 14— 28. Pruimer,: Belle de Louvain 6—26, Washington 8—28, Reine Victoria 8— 34, Witte Wijnpruimen 6—16, Dubb. Boere Witte 10—28, Reine Claude Ver te 1061, Reme Claude d'Altljan 10— 32, Jefferson 8—27, Reine Claude Vio lette 30, Blauwe Abrikoospruim 1118 Ponds Seedling 12—19; Diversen: Frankenthaler 98108, Bramen 5795 alles per 100 kg.; Perziken 2944, Kas Triumph de Vienne 67123, Kas Bon ne Louise 63115, Kalkoeneieren 29— 30, alles per 100 stuk; Dubb. Princes- bonen 2441, per 100 kg. KAPELLE, 17 Aug. 1948. Appelen Codlin Keswick 10—25, Zigeunerin 26 -43. Bloemzoet 7—31, Manks Codlin 1631, James Grieve 2346, Winston Pippin 6—26, Lord Suffield 14—15, The Queen 12, Kroet- en valappels 7—8; Pe ren: Clappe Favourite 17—61, Beurré de Merode 1245, Petite Marguerite 31, Précoce de Trevoux 3953, Dr. Jules Guyot 16—42, Duifjespeer 16, Beurré d'Amanlis 18—53, Souvenir de Congres 12—20, Juttepeer 16, N. Holl. Suikerij 1420, Val- en kroetperen 5 15; Pruimen: Reine Victoria 10—37, Belle de Louvain 1039, Reine Claude Verte 30—47, Reine Claude d'Althan 15—26, Kirkes 36, Purple Pershore 6— 10, Dietrich Ulhom 1223; Diversen: Bramen 79—100. Frambozen 80109, Moerbeien 149, Frankenthaler 109-111, Zure Morellen 50, Dubb. Princ. zonder draad 32—42, Aardappelen 56. alles per kg.; Abrikozen 5per stuk. 'S HERTOGENBOSCH, 18 Aug. Op de markt van heden werden aan gevoerd 3092 stuks vee, t.w. 318 run deren, 80 lopers, 918 biggen, 231 nuch tere kalveren, 486 schapen en lamme- fen, 59 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoelen van ƒ550—ƒ800 per stuk, guiste koeien van ƒ350ƒ550, kalfvaar- zen van ƒ500ƒ700, klamvaarzen van ƒ400—ƒ535, guiste vaarzen van ƒ375— 450, pinken van 250325, graskalveren van 40—200, lopers van ƒ70—ƒ90. biggen van ƒ40— ƒ65, schapen van ƒ55—ƒ85, lammeren van ƒ30—ƒ50, geiten van ƒ35—ƒ65, jonge geiten van ƒ10ƒ20 per stuk alles. Overzicht: aanvoer van rundvee ge woon. Normale aanvoer van kalfkoeien en kallvaarzen. Handel lui en duur. Ruimere aanvoer van varekoeien en weibeesten. In goede soorten weibees ten was nogal handel. Overigens han del slepende. Ruimere aanvoer van pinkvaarzen en pinken. Goede kwali teiten werden goed verkocht. De rest slepende handel. Ruimere aanvoer graskalveren. Goede soorten werden goed verkocht. De rest matige handel. Aanvoer van lopers en biggen gewoqn. Zware biggen en lopers werden vlug verkocht. De rest slepende handel. Prijzen moeilijk te handhaven. Rui mere aanvoer van schapen cn lamme ren. Handel heel goed. Goede soorten weisehapen en ooilammeren weitien gezocht. Weinig aanvoer van geiten. Matige handel. Verdediger aan het woord. r\e verdediger van Z. voerde voor de bijzondere raad van cassatie aan, dat zijn cliënt te Zwolle als hoofd van de spit-actie, economisch onmisbaren vrijgesteld kreeg en zich beijverde om het door de Duitsers geëiste aantal spitters van 3000 tot 500 terug te brengen. Ontkend werd. dat Z. op vluchtelin gen geschoten heeft. Wel loste hij waarschuwingsschoten, hoewel hij niet tot wapendragen of arresteren bevoegd was. Ontkend werd voorts, dat Z. er bij de Duitsers op zou hebben aange drongen, ter waarschuwing van de bevolking enkele gijzelaars te laten neerschieten. Hoogst ernstig, Af gezien van andere feiten achtte de procureur-fiscaal bij de bijzondere raad van cassatie de activiteit van Z. als hoofd van de spit-actie te Zwolle hoogst ernstig. Hij werkte krachtig mee aan het belasten van medeburgers met werk voor de vijand. Spreker rele veerde de afschuwelijke toestanden in een school, waarin onwillige spitters werden opgesloten. Daar heerste zeer onhygiënische toestanden. Het onge dierte tierde er welig. Z. was een fanatieke pro-Duitse NSB-er. In vergelijking tot andere sententies meende de procureur-fiscaal, dat de straf van z. van 8 op 4 jaar zou kun nen worden teruggebracht. Uitspraak 5 September. Het land, dat wij als Iran kennen, is zo oud als de wereld zijn geschiedienis is er een wan opkomst en verval, van dichters, denkers en dictators. (Van een bijzóndere medewerker) Jpeu jand. nog goeddeels schuilgaande onder de sluiers van Aziatische ge heimen, eên land met een geschreven historie van ettelijke duizenden jaren, een land van perzikbloesem, opium, dichterlijke kwatrijnen, petro- leumconcessies, handgeknoopte tapijten, tankgeschut, moskeeën, analphabe- tisme, woestijnen, bloeiende tuinen, een land met twee' namen: het zoet vloeiende Perzië en het steere Iran.... perzië, Iran, wat weten wij ervan? Wat wij daarvan weten, hel is heeï veel en heel weinig. Want al de feiten, die wij kennen, tot aan de woorden, die twee duizend jaar voor Christus door de Elamieten, het volk dat in het Zuid Westen woonde bij de schone Perzische Golf, in hun spijkerschrift voor ons werden vast gelegd, zij worden tot vragen en tot raadsels voor ons, die wat wij weten niet eens begrijpen. Perzië,. zegt men, is zo oud als de wereld. En het is zo wijs en zo doen als de wereld ook. Waren het de Ira- nièrs al niet, die, toen zij In den be ginne samenwoonden met de Hin does, de bron aanboorden van een vergissing, die tot in de 20ste eeuw bloed zo doen stromen over de we reld. Ja, het waren toeh deze lieden die zich tooiden met de naam Ariërs? OPKOMST EN VERVAL F\e geschiedenis van Perzië,. het is de geschiedenis van een wereld. Een geschiedenis van opkomst en verval, van dichters, denkers en dic tators. „Dat staat zo vast als de wet van Meden en Perzen", zeggen wij nu nog, en bedenken we dan, dat we met die woorden grijpen naai 'n tijdvak van 900 jaar voor Christus? Wij treuren over onze oorlogs-weeon, maar vergaten ons te spiegelen aan het noodlot van een Perzisch rijk, gesticht in 550 voor Christus door een zekere Cyrus, bijgenaamd De Grote, die het Lydië van dc rijkaard Kroisos onderwierp en Babyion ver overde Cambysus, zijn zoon, waa evenmin bang. Hii veroverde Egypte Perzië werd een geweldig rijk. En diens opvolger Darius wist het bezit nog staande te houder, want hij was een goed organisator. Een praalhans tevens: in de rotsen van Behistpon liet hij geweldige inscripties aa ibren gen, vermeldende zijn overwinningen die, omdat, wie het zwaard opneemt door het zwaard zal vergaan, vergin gen tot nederlagen En duizend jaren later zouden de geleerden van West Europa, geïntrigeerd door de raadsels aan de wanden der rotsen, van Behistoen hun bedevaartsoord maken om er te leren wat iedereen altijd weer vergeet: dat niets be stendig is in deze wereld, dot alles stroomt en voorbijgaat, wat overi gens reeds door de Grieken was ont dekt. PERZIK EN PETROLEUM te plaatsen, heet sedert het jaar 1935 Iran en probeert een moderne staat te zijn. Dat lukt een beetje, dat mislukt ook een beetje en dat is tevens een beet je grappig. De geur der eeuwen ver mengt zich in het land van de l-er- zik niet ongestraft met de tour van petroleum I DE ONTGINNINGEN IN DE KEMPEN Op Zaterdag 2B Aug. zal de Com missaris der Koningin in onze provin cie een bezoek brengen aan de ontgin ningen in de Kempen, met het oog op de verhoging van de Volkswelvaart en in verband met het jonge boeren probleem had het vraagstuk van de ontginningen in de Kempen reeds lang de aandacht van het provineiaal be stuur, dat de ontginningseemmissie „De Kempen" instelde. Bij het bezoek van de Commissaris zal speciaal het ontginningscomplex „De Grote Aard" te Eersel bezichtigd worden. FAILLISSEMENTEN Bii vonnis der Arrondissements- Reeljtbank te Breda werd in staat van failhsement verklaard: de nalaten schap van W. A, J. Jansen, gewoond hebbende te Tilburg, Hotel „De Brem horst" aan de Goirleseweg no. 13, over leden op 3 Juni 1948, met benoeming van de heer Mr. H, W. W. Andreae, tot Rechter-Commissaris en van de heer Mr. J. A. A, Blote, advocaat en procureur te Tilburg, tot curator. Voorts de Commanditaire Vennoot schap Hobir's Instrumentenfabriek te Loon op Zand, en hare beherende ven noot Gerardus van den Hoek, wonen de te Loon op Zand, Hoge Steenweg No. 88, met benoeming van Mr. F. A, Holleman tot Rechter-Commissaris, en van Mr. Dr. J. F. M. Eras, advo caat-procureur te Tilburg tot curator J. Schaapsmeerders, wonende te Oss, Walstraat no. 28, zaak drijvend te Tilburg, Diepenstraat no. 61, en A, van Berkel, wonende te Tilburg aan de Koestraat no. 88. met benoeming van Mr. F, A. Holleman, tot Rechter Commissaris en van Mr. J. H. Jacobs advocaat-procureur te Tilburg, tot cu rator. Joseph Wellink, laatstelijk gewoond hebbende te Tilburg aan de Gelder straat no. 48, doch thans zonder be kende woon- en verblijfplaats, met benoeming van Mr. H. W. W. An dreae, tot Rechter-Comissaris en van Mr. W. J. I. van Wijmen, advocaat procureur, te Breda, tot curator. rpWINTIG AUGUSTUS viert de H. H. Kerk de feestdag van S. Ber- nardus. En wie in West. en Midden- brabant aan S. Bernardus denkt, denkt ook aan Ulicoten. Men gaat naar Ulicoten om er de H. Bernardus te vereren: wat zou men er anders gaan doen? Als men naar het moe derdorp (Baarle) ging. dan zouden achterdochtige en niet.achterdoehti- ge mensen denken, dat men voor iels anders ging! En als men de H. Ber nardus gaat vereren, dan gebeurt dit bij voorkeur te Ulicoten: waar zou het het anders gebeuren? Reeds in 1553 werd de Heilige er buitenge woon druk vereerd; deze verering is ontstaan, toen de kapel in het be zit kwam van een S. Bernardusbeeld wejk miraculeus beeld in de vijftien de eeuw is vervaardigd. S. Bernardus was de grootste man van zijn tijd, die hij grotendeels be heerste. „Hij was", zo schrijft het S. Bernardustijdschrift van deze maand, de raadgever en vertrouwens man van vorsten en koningen, van Paus gn Bisschoppen. Was er ergens twist of onenigheid, S. Bernardus trad op als scheidsrechter en men was het weldra eens. Was er oorlog, S. Bernardus trad op als bemiddelaar, en de vrede was hersteld. Uit alle landen verzamelde hij een leger van vrijwilligers voor de bevrijding van het H. Land. Hij bestreed en overwon de ketterijen van zijn tijd. Heeft het Europa van heden een man als S. Bernardus niet hard nodig? En nu S. Bernardus in de hemel is, zal hij nog meer dan vroeger bereid zijn z'n „Goede Dien sten" te bewijzen aan het verscheur de Europa, en voor ons als bemidde laar op te treden bij O. L. Heer. Bid den wij dan met een groot vertrou wen tot S. Bernardus in al onze moeilijkheden". Roosendaal. Rector v. d. B. GESLAAGD Aan de R.K. Leergangen te Tilburg slaagden voor Nederlands M.O. A de dames: L Charpentier, Waalwijk; M v d Ende, Wychen, J Koot, Arnhem en W Kortmann, Boskoop en de heren P Hagers, Rotterdam; F Jansen. Hel mond; G Spaay, Deuteren; L Tegen- hosch, Eindhoven: F Verbiest, Tilburg en P Verkoele, Valkenburg. A LLES, wat op het gebied van het vliegwezen in Nederland kan wor den gepresenteerd, zal op 4 Septem ber op Gilze-Rijen aan„-vHegen" om in een non-stopprogramma een reeks de monstraties te verzorgen, die alles wat tot nu toe op luchtvaartgebied werd gepresenteerd, in de schaduw gaan stellen. Harvards, Proctors, Seafuries, An- sons, Tigermoths, Spitfires, Fireflies, Promotors, Austers, Piper Cups, Me teors, de lucht zal er op 4 September vol van zitten. Uit het rijk gevarieerd programma nemen wij over: Colonnevliegen door meerdere soorten toestellen, formatie stunten door Harvards, zweefvliegde- monstraties, solostunts, voorvliegen Oceaanvliegtuigen, formatievhegen door fireflies, berichten oppikken met Auster, spiegelstuntep, Cryzyflying. Tapijtbommenw.erpen, demonstratie Seafury, duik- en scheerbommenwer- pen en voorvliegen meteors. Zowel voor als na het officieel pro gramma organiseert de K.L.M. rond vluchten, in de avonduren speciaal boven de verlichte steden van Brabant. Juist temidden van de feestweek zal het overigens wel eens hinderlijk IJet Perzië van nu, dat sinds Reza- sjah Pahlavi omstreeks 25 jaar geleden aan het hoofd van zijn 2500 soldaten Teheran binnenmarcheerde om zichzelf vijf jaar later, gelijk eens Napoleon, de kroon op 't hoofd I ICHAAM en geest van de kinderen hebben een pauze ™odig. om de nief te vermijden schadelijke gevolgen var, onderwijs en schoollokaal te niet te doen. Maar wat is het voerdeel van eer, verregende vaeantie met lusteloze kinderen in een sombere kamer? Weinigen gaan voor hun plezier in regen of onweer wandelen. Maar zeker is, dat ook te weinig kinderen enige harding leren tegen kil weer of een nukkige wind. En toch zullen Uw jon gens cn meisjes, tenzij ze tijdig emi greren, hun meeste levensdagen bij zulk weer te slijten hebben. Om te be ginnen dus, houdt de gezonde bengels niet te gemakkelijk binnen, maar pak hen zo nodig flink in en laat ze dan maar ravotten. Bevorder het samenspelen met ka meraden en vriendinnetjes, nadat U zich ervan overtuigd hebt, dat die van goed kaliber zijn. Weet U niet, met wie Uw kinderen buitenshuis spelen? Laat Uw kind dan eens een middagje organiseren bij U thuis, waar het de club ontvangen mag. Een beetje (onop vallende!» observatie en een snuifje mensenkennis zullen dan alle gewenste inlichtingen verstrekken. Maar ver mijd in ieder geval de belachelijke, grote-mens-achtige visites met Zon dagse pakjes en een filmvoorstelling. Chocolade of limonade met koekjes is ruim voldoende. De kinderen komen niet om te smullen of zich te laten amuseren, maar om samen te spelen. De kleine gastheer of gastvrouw moet zelf de voorbereidingen helpen treffen en eventueel iets bijdragen uit de spaarpot om voor 'n traetatie te zorgen Maar het kan niet elke dag visite zijn. Regent het nog buiten? Dan is er nu de gelegenheid bij uitstek om Uw kind de waarde van een boek te leren kennen. In 's hemelsnaam, houdt U die afschuwelijke prent-verhalen uit VOALS wij reeds eerder in het kort vermeld hebben zal oj 8 en 9 Sep tember a.s. het beroepsgezelschap der Stichting Nederlands Volkstoneel, on der directie van Ben Groeneveld het jubileumtoneelspel „Verstin des Volks" opvoeren in de openlucht op het Raad huisplein te Waalwijk. Dit stuk werd door de regering gekozen uit 16 inzen dingen voor een prijsvraag voor een jubileumtoneelwerk. De keuze viel om zijn eenvoud en bevattelijkheid op bovenvermeld spel van Mr. Jan Derks, de hoofdredacteur van De Tijd Als men weet dat in Nederland 20 op voeringen zulleh plaats vinden met steun van een ruime regeringssubsi die dan mag het duidelijk zijn welk een unieke gelegenheid Waalwijk hier dank zij de vooruitstrevendheid van een klein comité ter plaatse en bijzon der ook dank burgemeester Lambooy Wordt geboden. De uitvoeringen zullen telkens om 8.15 uur aanvangen en ruim twee uur duren. Er zal een grote stalen tribune worden gebouwd, terwijl bovendien het aantal zitplaatsen met enkele hen derden stoolen zal worden uitgebreid Naast het beroepsgezelschap zullen Waalwijkse spelers en ruiters als fi guranten agn dit spel hun medewer king verlenen. Een uitgebreide ver- liehtings- en geluidsinstallatie dit laatste voor de speciaal gecomponeer de muziek van Karei Mengelberg, die op gramofoonplaten zal worden ge bracht zal op het plein worden aan gebracht alsmede een schitterende décorbouw. Ingeval van regen zullen beide op voeringen door een bijzondere rege ling toch ongestoord doorgang vinden De prijzen zijn uiterst laag gehouden teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen te profiteren van deze voor Waalwijk en zijn omgeving zo bijzon dere gelegenheid. De voorverkoop en plaatsbespreking zal geschieden via de plaatselijke boekhandels. Bij voldoen de belangstelling zal een derde uit voering plaats vinden. Voor de kinderen. QP Woensdagmiddag 8 September, zal door hetzelfde gezelschap „De dappere Jan Klaagsen" eveneens in de openlucht worden opgevoerd Dit spel werd geschreven door Richard Flink en de regie is ia handen van Nell Knoop. hun handen. Zijn ze er zo prachtig zoet mee te houden? Natuurlijk, na een dosis opium zitten ze ook stil. En de afstompende, ongezond-opwindende lectuur van deze strips is nauwelijks gezonder dan opium. Neen, koopt U eens een goed boek, niet dat met de mooiste plaatjes, maareen mooi ver haal in een fraaie stijl. Bij Uw boes- handelaar kunt U de Keurraad-lijst inzien. En laat Uw kind dan stil ge nieten on als het dan waar is, dat Ne derlanders hun taal zo slecht spre ken, laat hen dan 's avopdz eens in goed Nederlands vertellen, wat ze ge lezen hebben. Leer hen ook het zorgvol bewaren van een mooi beek. Boeken zijn de poorten van Droomland. Maar een kind kan en wil niet al te lang stil zitten. Leert U het dan een handje toesteken in het vele werk. Zij mogen helpen! Geef hen een vaste, dagelijkse taak, ze voelen zich graag verantwoordelijk. Vertrouw hen gerust eens jets moeilijks toe. Uw vertrouwen is een feestgave voor liet kind. Geen overdadige loftuitingen als het, glazen schaalt je heelhuids in de keukeu ge bracht is, maar een woord als tot een volwaardige knecht. Moeders verstaan die kunst zo prachtig, maar ze over drijven wel eerst. Neem Uw kind eens mee naar de winkel. Laat hen eens afrekenen, als 't niet te druk is. Ze luchten hun rekenkennis dan onver wacht graag. Kortom, de vaeantie be hoeft geen reeks super-feestdagen te zijn, maar neemt 't kind op in de ge wone gang van het huisgezin, waarin een middagje-uit of een verjaardig als hoogtepunten gewaardeerd blijven. Over dis hoogtepunten een volgende keer. B, Benoeming van een kern vat musici T^U HET ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het Provineiaal Bestuur en vele Brabant se gemeenten de plannen tot oprich ting van een Brabants Orkest steun vex-Ienen door het beschikbaar stellen van subsidies, nemen deze plannen steeds vaster vorm aan. De door het bestuur van de stich ting „Vrienden van het Brabants Or kest" benoemde zakelijke cn artistie ke directeur, de heer Willem Brede- rode is op 1 Augustus in functie ge treden. De verkregen middelen stel len het bestuur reeds in staat een vaste kern van musici te benoemen, die zich deze winter zij 't in kamermu ziekverband, op vele plaatsen in Bra bant zullen voorstellen. De benoe ming van deze kern van leden zal geschieden door een commissie be staande uit de heren prof. dr. Frans van der Ven (Tilburg), Hendrik An- driessen (Utrecht). Willem van Ot- terloo (Utrecht), Ferd. Helman (Alp sterdam), Jaap Stotijn (Den Haag), Louis Toebosch (Breda) en Willem Brederode (Den Bosch). Niet alleen op muzikale capaciteiten zullen de candidaten getest worden, er zal ook op worden toegezien, dat zij, voor zo ver zij niet uit Brabant afkomstig zijn, qua mentaliteit in het Brabants milieu passen. Het feit, dat prof. van der Ven zit ting heeft in de commissie, is er wavr borg voor, dat ook aan deze laatste eis streng de hand zal worden gehou den. geraas der vliegtuigen ons als feestgedruis in de oren klinken, om dat onze legerluchtmacht op 4 Sep tember ons met deze massale demon stratie de vaste overtuiging zal weten bij te brengen, dat zij voor niemand, wie het ook zij, voor prestaties op luchtvaartgebied behoeft terug te treden. Een wel zeer verdienstelijke noot is deze, dat de opbrengst van de vlieg- feesten wordt besteed aan het van Weerden Poeimanfonds en het Karei Doormanfonds, instellingen, die de be langstelling en de steun van ons volk steeds, maar in het bijzonder tijdens de komende feesten, meer dan waard zijn. „DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN." Pater Henri de Greeve schresl over deze film: Het is niet onmogelijk, dat de vak mensen onder de filmeritiei diverse, bezwaren zullen hebben tegen de mon tage, opbouw van bepaalde zwakke plekken van deze film, maar ciit zal niet verhinderen, dat heel Nederland ontroerd zal toekijken, want zij spreekt tot het hart van iedereen. Daar zijn vooreerst de persoonlijke lotgevallen van deze drie mensen, die uitgebeeld worden in personen, ge zichten, koppen, blikken en talloze mo mentopnamen, die men nooit meer vergeet. Wie vergeet nog ooit de ma troos Homer Parrish met een uitdruk king als van een goedige runderkop, wat primitief, wat links, wat streef, maar hoe volstrekt onbaatzuchtig t.o.v zijn meisje, dat met hem, een vermin- keling, zou moeten trouwen, Zo zou ik gaarne, indien ik ruimte had, een lange reeks van ontroerende memen ten'willen opsommen. Jammer is het dat, overigens maar in een enkele scene, Mary Derry veel mensen zal stoten. Met enige centimeters textiel zou dit te voorkomen zijn, zonder enige schade voor de film- Daar is tenslotte het probleem, dat drie uur lang de toeschouwer onafge broken beklemt het probleem van Uit de oorleg teruggekeerde mannen, ,n een wereld vol kleinheid, zedelijke ontwrichting en met alle, kameraad schap spottende zakelijkheid, een probleem, dat helaas niet opgelost wordt, of misschien toch. want, ons, al kijkend, overvalt zo'n ziedende af keer van het naamloos ploertendom, hetwelk oorlogen ontketent, .dat daar in onuitgesproken de oplossing gege ven wordt. „LAAIEND VUUR." Als vrucht van veler samenwerking viel op onze schrijftafel een kampvuur boek, dat gelukkig op een wat hoger niveau staat dan die, welke we de laatste jaren van de persen zagen ko men. Mathieu v. ri. Heuvel stelde het samen. Toch blijft het uitgeven van een kampvuurboek een hachelijke on derneming, waar het kamvuur iets is, dat spontaan cn ongekunsteld be hoort te zijn en in zijn program een sterke improvisatie-inslag dient te be zitten. Een kamvuurboek met „re cepten" is eigenlijk uit den boze en het doen drukken van kampvuur-ver halen en -liederen maakt deze al te zeer tot gemeengoed, zodat de origina liteit in het gedrang kan komen. Be zien wij echter dit boek als een poging om een bijdrage te leveren tot verho ging var. het peil van een kampvuur, dan kunnen we het zeker als ge slaagd beschouwen, meer pretenties mag het echter niet hebben. Wil men het beschouwen als een verzameling Specimina van goede kampvuumum- mers, betreuren wij het, dat het boek vrij eenzijdig is gehouden en geen ver wijzing geeft naar de cultuurschatten van andere volkeren; zich ook daarin meer te verdiepen wekt geen valse romantiek; we denken slechts aan oude Franse liedjes en stemmige spi rituals, nog gezwegen van aardige dan sen als b.v. de Guimbarde. Niet alle illustraties van Cuno v. d. Steene zijn even geslaagd. (Uitgave Ons Leken- spel. Bussum.) v, s. Keulen 396 0.31), Ruhrert 93 (1+0.27), Lobith 9 0.29), Nijmegen 947 0.25), Arnhem 926 0.24). Eefde 430 0,03), Deventer 327 0.09), Borgharen 4100 (—0.04), Bel- feld 1120 0.04), Grave (ben.) 468 (—0.071»

de Stem | 1948 | | pagina 3