Geen weg terug in Indonesië Drees Koningsdochter was slechts twee weken Koningin Nijverheids onderwijs Smokkelgeld in geslachte kippen De minister-president bevredigt de nieuwsgierigheid gedeeltelijk Ds. Zandt is bang IN 'T KORT Inhuldigings- medaille als herinnering VIERDE JAARGANG No. 1155 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1946 Debat oüer regeringsverklaring herüat S-JARIGE SPEURNEUS DEU FRANSE Nationale Vergadering heeft het wetsontwerp, dat demi- nister van Financiën, Paul Reynaud speciale volmachten geeft om een economische hervorming tot stand te brengen, in tweede lezing goedge keurd met 358 stemmen voor en 202 tegen. Grote liefhebberij voor zonnebrillen Deze week nog een be spreking op het Kremlin? Verlaat dit spinneweb" De Donau-conferentie Enkele buien Marie José en haar broer Koning Leopold aan het meer van Genève De Italiaanse landarbeiders, die de oogst helpen binnen halen in Zwitser land, vooral in het kanton Genève, zijn altijd verheugd als ze voor de ?en of andere boodschap naar Menier moeten. Want in dit kleine plaatsje leeft sedert korte tijd de ex-koningin van Italië, Marie José. Lang hangen ze dan rond in de buurt van het landgoed Merlinge, dat heerlijk verscholen in het groen aan de oever van het meer van Genève, ligt. Doch slechts zel den zien zij Marie José, Soms ontwaren ze de Jonge prins Vittorio Emma- nuele, een uit de kluiten geschoten knaap van elf jaar, als hij met zijn rubberbootje in de vijver zeilt. Doch daarbij blijft het, want zowel de moe der als de zoon leven hier in volkomen afzondering, achter een dikke haag groen, vrijwel onbereikbaar voor nieuwsgierigen. Kwaadwillig gerucht gelogenstraft Interimregering moet nationaal karakter hebben Rumoer om de Ijzer bedevaart 5-jarige toerist met postdüiüeninstinct Uitgave N. V. Uitgeversmij Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J v. fiooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr a. J J M Mes- Mr- B B- de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post l 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bij bureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. IK HEB DEZE FUNCTIE niet verzocht of begeerd, maar haar alleen aangenomen, om verdere stagnaties bij de vorming van een nieuw kabinet te voorkomen. 'Zo verklaarde minister-president Drees gister in de Tweede Kamer in de aanvang van zijn antwoord aan de verschil lende sprekers, die vorige week en gister het woord hebben gevoerd over de regeringsverklaring. Die verschillende sprekers hebben zich erover beklaagd, dat hun nieuwsgierigheid door de regeringsverklaring nu niet direct is bevredigd. Zij vonden de verklaring nogal rijkelijk beknopt. De nieuwe minister-president, geroutineerd par lementariër als hij is, bevredigde in zijn antwoord, die nieuwsgierigheid wel enigszins, maar hij hield toch nog wel het een en ander in petto. irOORDAT de minister-president aan het woord kwam, spraken eerst nog de heren Schouten (A.R.) Wagenaar en de Groot (CPN) en Zandt (SG). Van deze oppositiemen sen was het te verwachten, dat zij critiek zouden laten horen. Meer in het bijzonder bleek hen het Indië-be- leid ter harte te gaan. De heer Schou ten vond overigens dat de Partij van de Arbeid veel te hoog te paard zat en zit. Overigens wilde hij wel iets meer weten over de vervanging van de heer Fiévez door de heer Schok king en ook over de functie van de heer van Schaik was hij vol belang stelling. Dominee Zandt had nog steeds niets geleerd. Onverzoenlijk en kortzichtig man als hij is. bleek hij bevreesd voor het nieuwe kabinet te zijn en wel hierom, dat „dit kabinet zal bijdra gen tot verroomsing van het land' In dit verband wees hij op een dag- bladbericht omtrent het benoemen van een katholieke burgemeester in Utrecht. (Volgens dit bericht zou de heer Fiévez tot burgemeester van de Domstad benoemd worden). De critiek der communisten was meer van humoristische aard. Volgens de CPN gaat de politiek van het hui dige kabinet namelijk in tegen de belangen van het Nederlandse volk, omdat ze gedicteerd wordt door Ame rika. Overigens vonden zij dat de ver kiezingen niet op democratische wij ze waren gehouden. „Waardering niet uitgesloten" VA de in de aanhef genoemde ver- klaring van minister-president Drees, verwachtte men, dat hij nog wel iets zou zeggen over de persoons verwisselingen in het kabinet, die in het debat ter sprake zijn gekomen. MET f 2.50 in zijn knuistje ge klemd stapte een 5-jarig jon getje in Den Haag naar een win kel om boodschappen te doen voor zijn moeder. Onderweg werd het ventje aangesproken door een 13-jarig meisje, dat hem na wat heen en weer praten de f 2.50 af handig maakte. Inplaats van hui lend naar zijn moeder te lopen, volgde de 5-jarige het meisje en kwam zo te weten, waar 't woon de. Hy prentte zich het huis goed in het geheugen en ging terug naar zijn moeier, die de politie in de arm nam. Toen bleek, dat het dubieuse vriendinnetje het geld in haar poppenwieg had ver borgen, tesamen met nog ander geld, dat zij eveneens door dief stallen had weten te verkrijgen. jyjONTGOMERY, chef van de Britse imperiale generale staf, heeft ge vraagd om 150.000 vrijwilligers vooi het landleger, nu „een enigszin: broeierige vrede over de werelt hangt". 2JATERDAG vertrekken van Eind hoven per Dakota 20 missionaris sen en missiezusters naar Entebbe in Engels Oost-Afrika, Zondag a.s. wordt het gezelschap te Rome door Z.H. de Paus in speciale audiëntie ontvangen. JN DE gelederen van de Hongaarse communistische partij zouden er ernstige meningverschillen bestaan. J^JEER DAN elf millioen sigaretten en 7000 paar schoenen, afkom stig van Amerikaanse surplus-voor- raden zijn het afgelopen weekeinde door vliegboten naar Berlijn gevlogen JAE DOKTERS in Chaurmont, in Oost-Frankrijk, hebben aangekon digd in staking te gaan, tot... hun belastingaanslagen verminderd zijn. De heer Drees beperkte zich even wel heel diplomatiek tot de mede deling, dat „niet terugkeren van ministers waardering niet uitsluit' en ging alleen even in op de posi tie van minister vin Schaik. Hij wees erop, dat er op staatsrechte lijk gebied veel arbeid te verrich ten zal zijn en dat op dat gebied een belangrijke taak voor minister van Schaik zal liggen. Overwogen is „Verkeer en Water staat" op te heffen en de beide tak ken elders onder te brengen. Nadere overweging heeft daarvan doen af zien. Het leek gewenst een minister van Verkeer en Waterstaat te doen optreden, zo zette de heer Drees uit een, die er voorts op wees dat er een behoefte is aan één minister van Landsverdediging. Wat de aard van het kabinet aan gaat herinnerde hij eraan, dat het een program-ministerie is genoemd. Het program is door het kabinet aanvaard en hangt wel samen met het program, dat de heer Beel bij zijn pogingen tot formatie aan de vier fracties heeft voorgelegd. Het is niet een program, waaraan de fracties gebonden zouden zijn. Organisatie gezond heidszorg F)E materiële oorlogsschade acht de regering een belangrijke zaak en zij stelt parlementaire afwikkeling van het aanhangige ontwerp op prijs. De Iandbouwkwesties hebben de volle aandacht der regering. Hetzelfde geldt voor middenstand en binnenscheep vaart. In verband met de gezondheids zorg deelde de heer Drees mede, dat o.a. in voorbereiding is een wets ontwerp tot organisatie van de ge zondheidszorg, waarbij samenwer king tussen overheid en particulie re organisaties tot stand wordt ge bracht. Indonesië JMINISTER-PRESIDENT Drees be- handelde daarna de Indonesische kwestie, die hij de belangrijkste noem de. Hij ging na wat er in Birma en in Frans-Indo-China is gebeurd en zag niet in, dat daar een alleszins be vredigend resultaat is bereikt. De splitsing van Brits-Indië heeft veel leed meegebracht. Men ziet hoe het op Malakka gaat. In heel Zuid- en Oost-Azië treft men bevolkingen aan die in verwarring en leed zijn ge bracht, zette hij uiteen. Wat de regeringsverklaring aangaat daarin is niet getracht iets nieuws te stellen omtrent Indonesië. Duidelijk is gemaakt, dat er bepaalde verbin tenissen zijn aangegaan. Men kan nu niet de weg terug. Lieten we de verbintenissen los, dan zouden we politiek en moreel de goodwill verliezen, welke we inter nationaal hebben verworven. De be oogde staatkundige vorming moet doorgaan, ook als we niet met de republiek tot een geheel bevredi gend accoord zouden komen. De moeilijkheid is geweest, dat geen republikeinse regering kon uit voeren, wat ze op zich had genomen. Hij verklaarde dat Nederland be reid blijft de economische activiteit te herstellen, mits de republiek op 'n aanvaardbare wijze daarop reageert. De Nederlandse militairen hebben het recht, om in het belang der vei ligheid op te treden. Maar laat men zich geen illusies maken, men moet het land kennen, om dat te beseffen. In verband met de communistische actie merkte hij op, dat deze in Indo nesië anders is dan hier. Er moet dus anders tegen worden opgetreden. In verband met de opmerkingen van de heer Welter over het college van Negen Mannen merkte de minis ter-president op, dat men in de demo cratie vertrouwen moet stellen in wie men delegeert. De Grondwetsherziening Van enige druk van het buitenland om de Grondwetsherziening spoedig af te doen is geen sprake, zo zette hij voorts uiteen. In bewerking is een wetsontwerp tot instelling van een Indonesische federale interim-regering, dat aan de orde zal komen na de Grond wetsherziening. Ten aanzien van het op het Cha teau d'Ardennes afgesprokene. deelde hij mee, dat gepoogd zou worden op 1 Januari 1950 de Economische Unie tot stand te brengen. Verder is overeengekomen zo spoe dig mogelijk tot het stelsel der vrije' consumptie terug te keren. In dit verband lichtte hij toe, dat België en Nederland op dit gebied niet vergeleken kunnen worden, om dat het uitgangspunt anders is. De wederzijdse subsidies zullen worden verlaagd en een gecoördineerde in vesteringspolitiek zal worden nage streefd. Bij belangrijke investeringen zal met België en Luxemburg over leg worden gepleegd. In verband met het feit, dat er eer} nagenoeg sluitende begroting is aanr gekondigd, vroeg de heer Drees dp medewerking der Kamer. Er liggen verschillende ontwerpen, welke veel geld kosten. Het is een gewoon ver schijnsel, dat er dan nog allerlei wen sen geuit worden, die verklaarbaar zijn, méar die te veel vorderen, zei hij. In tweede instantie In de nieuwe Kerk te Amsterdam, waar Koningin Juliana officiéél inge huldigd zal worden, is men bezig dc laatste hand te leggen aan de voor bereidingen. De panelen van het be roemde orgel zijn na zorgvuldige res tauratie weer op hun plaatsen aange bracht, de prachtige preekstoel is ge heel schoongemaakt en gerestaureerd Een kijkje door de kerk, waar men juist bezig is de lampen aan te bren gen, die voor de speciale belichting voor de filmoperateurs en fotografen moeten dienen. IN Amsterdam is een uitgebreidkeld en via diverse malafide winke smokkelcomplot opgerold. Niet liers tegen zeer zwarte prijzen aan minder dan 15 personen zijn reeds het publiek te koop aangeboden. earresteerd, terwijl liet onderzoek nog wordt voortgezet. De zwartehandel in Amsterdam heeft door deze arrestaties een gevoelige klap gekregen. Grote partijen na tuurzijden goederen, textiel, sigaret ten. zonnebrillen, galanterieën enz., werden de hoofdstad binnengesmok- VA de rede van de heer Drees kwa men de fractie-voorzitters in twee de instantie aan het woord. Het eerst sprak prof. Romme (KVP) die vroeg of er maatregelen genomen worden tegen communistische geweldpleging in Indonesië. Hij verklaarde overigens nogeens duidelijk, dat de houding der KVP diametraal staat tegenover de op vatting van de heer Welter ten aan zien van het Indonesische beleid. De heer Oud (WD) viel de A.R.-politiek aan, die hij onvruchtbaar noemde om dat zij geen rekening houdt met de realiteit. Ronduit verklaarde de heer v. d. Goes van Naters (P. v, d. A.), dat als het aan de P. v. d. A. had ge legen, men thans nog of weer het parlementaire kabinet Beel had. De heer Tilanus (CH) uitte als zijn vurigste wens, dat er met zeer krach tige hand zal worden opgetreden tot herstel van de veiligheid in Indo nesië. JVTEN GELOOFT in welingelichte Westelijke kringen te Moskou, dat Molotof een uiterst belangrijke mede deling betreffende Duitsland heeft overhandigd aan de drie afgezanten van de Westelijke mogendheden tij dens het onderhoud op het Kremlin van Maandagavond. Gisteren heerste er een koortsach tige bedrijvigheid op de ambassades der drie Westelijke mogendheden, waar men bezig was aan 't uitvoeri ge rapport over de bijeenkomst. Algemeen wordt vóór Vrijdag nog een bijeenkomst tussen Molotof en de Westelijke afgezanten verwacht. Deze zou de reeks sluiten. Optimis tisch is men echter geenszins. WU KOMT er weer uit Zweden een verhaal, dat Sovjet-autori teiten zich te ver hebben laten gaan en dwang op een 19-jarige Russische musicienne uitoefenen om naar de Sovjet-Unie terug te keren. Het meisje hééft verklaard, dat Russische diplomaten alles in het werk stellen haar in de am bassade te Stockholm te lokken, ten einde haar van daaruit op transport naar Moskou te stellen. Iemand van de Sovjet-ambas sade heeft zich zelfs met geweld toegang willen verschaffen tot het huis, waar het meisje bij een fa milie verblijft. Van de Sovjet ambassade kreeg zij een brief, waarin o.m. te lezen stond: „Ver laat dit spinneweb en keer naar het vaderland en de vrijheid te rug!" Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken geeft toe, dat de Russen herhaaldelijk verzocht hebben het meisje uit te leveren. Deze verzoeken zijn van de hand gewezen, omdat het meisje niets meer van Moskou wil weten en Zweedse wil worden. Het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken overweegt nade re stappen tegen de Sovjet ambassade. ILS HERINNERING aan de in huldiging van Koningin Juliana zal een draagmedaille worden in gesteld. Deze zal ongeveer de vorm hebben van de medaille, die is uit gegeven bij de inhuldiging van Ko ningin Wiihelmina. De toekenning dezer medaille be tekent geen onderscheiding, maar is louter als herinnering bedoeld. De medaille is van zilver. Zij ver toont aan de voorzijde de naar links gewende hoofden van Juliana en Bernhard en aan de keerzijde een gekroonde J. waaronder de woorden: ..Inhuldiging 6 September 1948" met als omschrift de woorden: „Juliana, Koningin der Nederlanden". Missie van Z. H. de Paus bij de inhuldiging. TJIJ de inhuldigingsplechtigheid op 6 September te Amsterdam zal Portugal vertegenwoordigd worden door de Portugese ambassadeur te Londen, de hertog van Palmella als ambassadeur in bijzondere zending. Voorts worden verwacht missies van Z. H. de Paus, Ierland en Grieken land. „Vorstin des volks". yATERDAG en Zondag a.s. zal het Nederlandse volkstoneel in de Utrechtse stadsschouwburg de eerste opvoeringen geven van het toneelspel „Vorstin des Volks", dat door mr. Jan Derks in opdracht van de regering geschreven werd. Het stuk, dat ver band houdt met het gouden regerings jubileum van H. M. de Koningin, is geschikt voor opvoering in de open lucht en in theaters. De hoofdrollen worden vervuld door Nel Knoop, Johan Elsensohn en Ben Groeneveld. Karei Mengelberg componeerde de muzikale illustratie, die uitgevoerd door het Amsterdams Philharmonisch Orkest, op gramofoonplaten werd op genomen. Deze platen zullen tijdens de opvoeringen gespeeld worden. Volgens het voorlopige speelpro- gramma zal in Waalwijk 8 en 9 Sep tember worden gespeeld. Daarna komt als eerste grote stad Amsterdam aan de beurt. XTET algemeen comité van de Donau conferentie heeft met 7 tegen 2 stemmen (Frankrijk nam niet deel aan de stemming) de bekrachtigings bepalingen voorkomende in de Sov- j etontwerpovereenkomst goedgekeurd. Hierin wordt bepaald, dat de over eenkomst na de bekrachtiging van zes ondertekenende staten van kracht zal worden. De Amerikaanse en Franse amen dementen werden met 7 tegen 3 stem men verworpen. Zij maakten de in werkingtreding der overeenkomst af hankelijk van de bekrachtiging van al le ondertekenaars terwijl in 't Ameri kaanse amendement de instemming van Oostenrijk werd geëist. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met op enkele plaatsen ochtendmist. Plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Zwak ke wind uit uiteenlopende rieh- tngen. Weinig verandering in tem peratinir. Heden zon onder 20.01 uur en maan op 19.46 uur. Donderdag zon op 5.28 uur en maan onder 3.25 u. (Van onze Parijse correspondent) ïyjaar iedere Zondagmorgen gaat de ex-koningin met haar zoontje naar de kerk. Ze loopt dan tussen Vittorio en zijn gouvernante Paolini, die haar beurtelings wijzen op iedere oneffen heid in het plaveisel. Marie José ziet slecht. De jonge, knappe vrouw is biina blind. De eerste Zondag hadden zich de eenvoudige Italiaanse landar beiders bij de kerk opgesteld en toen hun koningin naar buiten kwam, werd haar een grootse, spontane huldiging bereid. Tot tranen geroerd, spoedde zij zich huiswaarts en wekenlang woonde zij de Mis bij in de kapel van haar landgoed, omdat ze demonstraties wil voorkomen. Haar aanwezigheid bij de Italiaanse grens werd in verband gebracht met politieke activiteit. Terwijl haar ge maal Umberto, die slechts twee weken koning was van Italië met de andere kinderen in Portugal vertoeft, zou Marie José in Menier him terugkeer naar Italië voorbereiden. Doch niets bleek minder waar te zijn. Deze knappe zuster van Koning Leopold heeft een moeilijke jeugd ge had, waardoor ze voor haar beide broers, doch ook voor het hofpersoneel m Laeken een enfant-terrible werd. Reeds op jeugdige leeftijd werd ze verliefd ojv de knappe Italiaanse kroonprins Umberto. Tuisen Rome en Brussel speelde zich 'n idylle af die tenslotte eindigde in 'n huwelijk. Hierin vond Marie José de volheid van het oprechte leven. Godsdienstig en opof ferend van aard, wijdde zij zich geheel aan haar nieuwe taak. Moedig droeg zij al de moeilijkheden van de tijd van Mussolini. Zij had en heeft grote in vloed op haar gemaal en het was in Italië bekend, dat zij een hevige af keer had van Mussolini. In het geheim had zij contact met diplomaten van buitenlandse mogendheden en anti fascistische Italiaanse leiders. Haar vertrekken werden een centrum van geallieerde activiteit. Zelfs in de oor logsjaren bleef een aantal dezer con tacten bestaan. Zo baande Marie José de weg voor haar man, Umberto en toen zij aan zijn zijde de troon kon bestijgen, was dit het gelukkigste en grootste moment van haar leven. Er scheen een nieuwe, betere tijd te zullen aanbreken, doch helaas had haar schoonvader de sympathie van een groot deel der Italianen verspeeld, doordat hij te zwak was opgetreden tegen Mussolini. De agitatie tegen de vader werd een agitatie tegen het ko ningschap en na nauwelijks veertien dagen de kroon te hebben gedragen, volgde Marie José haar gemaal in ballingschap naar Lissabon. Snikkend verliet zij het paleis en de getrouwen vertellen thans, hoe bedroefd zij was, toen zij de Italiaanse bodem zag ver dwijnen. BIJNA BLIND. JJoch er kwamen nog meer moeilijk heden. Ook in Lissabon was haar geen rust gegund. Zij werd ernstig ziek en herstelde slechts zeer langzaam Gelijk met haar lichamelijk herstel nam echter haar gezichtsvermogen af. Dag in dag uit werden haar mooie ogen slechter. Thans is zij bijna blind Voor deze vreselijke ziekte zoekt zij genezing aan het meer van Genève, waar zij onder behandeling is van de beroemde professor Franscechetti. Ze ziet nog slechts op twee a drie meter afstand. Zo slijt ze thans haar dagen in een zaamheid, Haar oudste zoon, de ex- kroonprins, die dringend verandering van lucht nodig had mocht met haar mee naar Zwitserland. Niemand kan tot haar doordringen. Geen vrienden, geen leveranciers, geen.... journalisten. Maandenlang werd Merlinge door de plaatselijke pers belegerd, doch vrij wel zonder resultaat. Slechts toen de geruchten over de vermeende politieke activiteit niet wilden zwijgen, verleen de zij een onderhoud aan een redac teur van de „Journal de Genève". Daarin vertelde zij, dat zij alleen in Zwitserland was om vrede en gezond heid te vinden. „Verwacht van mij geen politieke verklaringen, want die zijn er niet. Mijn zoon had ook veran dering van lucht nodig. De jongen is nu elf jaar en hij is te hard gegroeid." Na dit onderhoud, dat 's avonds om half elf werd toegestaan renden alle Zwitserse journalisten naar Merlinge. Zij ontving echter niemand meer. WEINIG BEZOEK. Clechts zelden komen er vrienden of kennissen. Alleen haar broer, ko ning Leopold, met wie zij als kind speelde in het ouderlijke huis is een vrij geregeld bezoeker. Vaak wipt Leo pold, die aan de andere oever van het meer van Genève in „Reposoir" woont, even over. Herhaaldelijk wordt hij ver gezeld door kroonprins Boudewijn, die Vittorio de elementaire begrippen der zeilsport heeft bijgebracht. Soms ook komen de nichtjes van Vittorio op be zoek de beide dochters van Leopold of de hertog van Pouilles, het boezem vriendje van Vittorio, die na de dood van zijn vader in Buenos Airos hertog van Aosta is geworden. De Griekse prinses Irene, moeder van de hertog v. Aosta woont ook aan de oever van het meer van Genève. Nu en dan ontvangt Marie José enkele dames van de Geneefse „high life". Doch nooit bezoekt ie prinses de Rélhy haar schoonzuster. De jonge, charman te gade van Leo pold heeft al enkele malen een poging gedaan om tot het hart van Marie José door te drin gen, doch nimmer mocht zij daarin slagen. Voor Marie José bestaat de vrouw van Leopold niet. Zo scheidt het meer van Genève twee vorstenhuizen in bal lingschap, twee har ten vol liefde, twee werelden. De bedragen, die bij deze handel gemoeid waren zijn met geen mo gelijkheid te schatten. Een der ge arresteerden had bv. voor f 14.000 zonnebrillen gekocht. De goederen zijn afkomstig uit Bel gië, waar zij met Nederlands geld wer den gekocht. Dit geld werd op uiterst geraffineerde wijze over de grens ge bracht, nl. door twee kippenhande- laren uit Culemborg, die het geld verstopten in geslachte kippen, die zij bij honderden tegelijk per vrachtauto en met de daarvoor benodigde ver gunningen, over de grens brachten. In België werden dan de goederen ge kocht, waarna zij weer naar Neder land werden gesmokkeld. Het com plot heeft vertakkingen in Amsterdam, Roosendaal, Culemborg, Geldermal sem, Blaricum en Breda. De gearresteerden zijn inmiddels reeds voor de Officier van Justitie ge leid. Soekarno: IN EEN herdenkingsrede ter gelegen heid van de derde verjaardag der republiek Djokja zei Soekarno in een radiorede, dat, indien de Nederlan ders willen bewijzen, dat zij werke lijk oprecht zijn als zij zeggen, dat het kolonialisme dood is ,zij niet moe ten pingelen aan de datum van 1 Ja nuari van het volgend jaar, waarop Indonesië onafhankelijkheid zal krij gen. Hij zeide, dat uitstel het gevoel van wantrouwen van het Indonesische volk jegens de Nederlanders zou aan wakkeren. Hij noemde als voorwaarden voor deel neming der republiek aan de interim regering: le De interimregering moet een nationaal karakter hebben met 'n gespecificeerd gezag. 2. Capabele en voor het Indonesische volk bekende personen moeten hierin zitting heb ben. 3 De interimregering moet geba seerd zijn op de principes van demo cratie. 4 Zij moet verantwoordelijk zijn aan een wetgevend lichaam, dat door het gehele Indonesische volk volgens democratische principes ge kozen is. 5 Dit lichaam moet de grond wet ontwerpen. 6 De souvereiniteit gedurende de interimperiode rust in principe in Nederlandse handen, doch is in feite gebaseerd op de beginselen van de Renvill-overeenkomst en moet worden uitgevoerd door de interim regering. VONDAG zal de 21ste bedevaart naai de IJzer gehouden worden, een voortzetting dus van de traditie van foor de oorlog. Maar dit is de eerste bedevaart na de bevrijding en dat is aanleiding genoeg voor een felle wool- denwisseling in de Belgische pers over de vraag, of deze bedevaart oirbaar of onoirbaar is, of zij „Vlaamse plicht" is of „als anti-nationaal" moet wor den verboden. De regering heeft vergunning voor de bedevaart verleend, nadat haar ze kere waarborgen waren gegeven en zij inzage had gehad van de rede voeringen die te Diksmuiden gehou den zullen worden. Doch een „comi té van actie en waakzaamheid" dat verklaart te spreken uit naam van oudstrijders en ex-politieke gevange nen, heeft bij de regering fel gepro testeerd, de bedevaart beschreven als een herleving van het „incivisme' (pro-Duitse houding tijdens de bezet ting) en derhalve als anti-nationale demonstratie, en een verbod geëist, De regering is daarop niet inge-i gaan. PEN legertentoonstelling zal van 21 t.m. 28 Aug. bij de August Snie- derslaan aan de Dommel te Eindho ven gehouden worden. Zaterdag zal de tentoonstelling officiéél geopenij worden. TN ROME zal een nieuw Noord-Am^ rikaans college gebouwd wordeij. De kosten zullen drie millioen dollar bedragen. Koning Leopold met zijn echtgenote^ ijn oudste en zijn jongste dochter. JTEN NIJMEEGS echtpaar, dat met kinderen een bezoek bracht aan Burger's Dierenpark te Arnhem, kwam plotseling tot de ontdekking, dat een der sprui ten, een jongetje van vijf, verdwe nen was. Direct ingestelde nasporingen bleven zonder resultaat. Er zat voor de ontstelde ouders niets an ders op dan de politie te Arn hem van de verdwijning in kennis te stellen en af te wachten. Het volgende bedrijf speelde zich af op de grote weg Arnhem- Nijmegen. waar een der ANWB- wegenwachten een klein jongetje ontwaarde, dat zich welgemoed tussen het drukke verkeer voort bewoog. Hij ontfermde zich over de kleine wandelaar, die zich van geen gevaar bewust was en des gevraagd vertelde, dat hij in Nij megen woonde. Op het door het knaapje aan geduide adres bleek echter nie mand thuis te zijn, waarop de „gele rijder" bij de buren infor meerde. Daar vernam hij, dat de gehele familie 'smorgens naar Arnhem vertrokken was. De we genwacht liet het kind bij de buren achter, reed zijn route te rug en deelde op het politiebu reau te Arnhem zijn ervaringen mede, waar men onmiddellijk de ouders gerust stelde. De jeugdige avonturier was het park uitge- dwaald en was resoluut met een feilloos postduiveninstmet de weg naar huis ingeslagen. Een kilome ter of zes had hij reeds afgelegd. IN EEN VIJFTAL beschouwingen heb ben we directeuren van het Nij verheidsonderwijs aan het woord ge laten over de taak, de positie en de vooruitzichten van dit onderwijs in verband met de komende industriali- Wij willen ten besluite hier de aan het licht gekomen opvattingen nog eens overzien. Er is geen directeur van een am bachtsschool in Brabant en Zeeland, die niet het belang van goede tech nische scholing begrijpt, nu een toe nemende industrialisatie waarneem baar is. De meningen leken echter tweeërlei gericht. Er is een groep, welke de na druk legt op de technische scholing met als nuttige bijwagen enige vorming in maatschappelijke richting, er is echter een tweede groep welke prin cipieel onderwijs verlangt. Het is ons niet duidelijk geworden of de eerste groep zich bescheidenheidshalve niet buiten de cirkel wenst te begeven, waarbinnen zij ambtshalve waakzaam zijn. Wel echter werd ons duidelijk, dat de tweede over sterke argumen ten beschikt en de ontwikkeling van het ambachtsonderwijs in katholieke streken zich in die richting beweegt. Niet alleen is het haar o.i. onmoge lijk anders te denken en te doen zulks uit hoofde van haar principiële instelling, het is o.i. bovendien onver mijdelijk nu de tegenstellingen in de wereld zich meer en meer hebben toe gespitst in de richting van euwige en vergankelijke waarden. si a at er dus in elke ambachtsschool- leiding een sterke drang uit naar propaganda voor vakscholing, zij reali seert zich tezelfdertijd, dat het aantal leerkrachten, dat nodig is voor de te verwachten volle leerklassen onvol doende is. Zeker als het om principieel gevormde leerkrachten gaat. Deze vor ming het ligt voor de hand zal in de toekomst dus een belangrijke plaats gaan innemen in de voorberei ding tot volmaking van het vakonder wijs. Deze vorming raakt trouwens ook de tendenz, welke dit jaar merkbaar is geworden in de opname van extra jeugdige leerlingen in ambachtsschool verband. Teneinde het ambachtson derwijs te stimuleren bepaalde de mi nister n.l. dat leerlingen van de lagere scholen toegang tot de ambachtsscho len zouden hebben, mits zij maar zes jaar l.o. zouden hebben gevolgd. Dit heeft in de principieel gerichte krin gen van het ambachtsonderwijs de wens versterkt nu niet slechts een derde leerjaar toe te voegen aan het leerplan van de ambachtsscholen, maar bovendien om dat leerjaar voor de helft vormend te doen zijn en voor de andere helft vakscholend. In de kringen van het lager onderwijs is nogal verzet tegen dit plan gerezen, Al was het maar omdat de ambachtsschool nu eenmaal voorlopig niet beschikt over leerkrachten, welke vormend on derwijs zouden, kunnen geven. Het ziet er dan ook naar uit, dat over dit onderdeel van de materie het laatste woord nog niet gesproken is. Ons dunkt, dat hier toch wel een op lossing gevonden kan worden door een binding tussen beide onderwijsvormen, welke de overgang van gewoon naar ambachtsonderwijs vergemakkelijkt, jyjet dat al zijn wij tot nu toe uitge gaan van de stelling, dat juist het Zuiden 't sterkst zal bijdragen tot de industrialisatie van ons land. Tot hoe ver die industrialisatie zal strekken is echter niet bekend, noch welke nijver heidstakken zij zal omvatten. De vraag rijst dan ook of de pro paganda niet al te luchthartig ge voerd wordt, zodat wij eerlang voor het feit zouden komen te staan, dat er een teveel aan geschool de arbeidskrachten ontstaat, dat zijn inspanning dus wel slecht be loond zou zien. Wij wensen dan ook niet te verhelen, dat wij hier en daar een zekere terug houdendheid waarnamen, wier enig plechtanker was, een verwijzing naai de beroepskeuze. Juist, waar het om leerlingen gaat, wier zelfstandigheid dus beperkt is, en dus ook hun vrij heid van beweging, is voorzichtigheid en een zich richten op regionale be hoeften, geboden. Steeds dringender doet zich de be hoefte dan ook gevoelen aan be roepskeuzeverenigingen, die tezamen met de beroepskeuzebureaux lei dinggevende arbeid verrichten, opdat later geen teleurstelling op grote schaal optreedt. Dit is niet de enige gevoelde behoefte. Maar in het bijzonder in Brabant niet, waar een jaar geleden een wel vaartsplan ontworpen werd. Het was een uitstekend werkstuk, maar uiter aard verre van volledig. Wat thans ge wenst wordt, is een vervolg op dat plan, als het ware een concretisering van de principiële lijnen, welke vorig jaar werden uitgestippeld. In zoverre wachten voorlopig de leidende kringen dan ook met spanning op het najaar. Dan zal dat vervolg, zoals wij reeds eerder schreven het licht zien. Zich te bewegen op de grens van twee werelden Is niet eenvoudig. Door alle eeuwen heen doet „die goeie ouwe tijd" zich krachtiger gelden dan de in nevelen gehulde toekomst. Niet temin lijkt 't duidelijk, dat geen terug greep naar 't oude, ook al geeft men er zoals in de mode - de naam „new look" aan ons uit de moeilijkheden kan redden. Er zal doorgetast moeten wor den, met als het mogelijk is, terughou dende voortvarendheid. Niet elke (economische) revolutie wenst zich echter evolutionair te gedragen. Laten wij daarom een schietgebedje doen. dat als een lichte druk van leidsels de paarden voor de wagen het werken verge makkelijkt.

de Stem | 1948 | | pagina 1