eeuw Stephenson De oude Heerlijkheid Breskens Stalin spreekt „recht" in Parijs Van verzekeringszaken en distributxeperikelen fwee belangrijke dagen voor veefokkers Boerenleven Waalwijkse brandweer in het goud ppptnieuws DE STEM VAN DINSDAG 17 AUGUSTUS 1948 Bestond ze reeds in de Romeinse tijd Kroniek Communistische juryleden domineren in de gerechtshoven Bijz. Politierechter Breda Schandaal der schandalen Illuminatie in het Raadhuis Van groezelige stokersknecht tot mijnmagnaat De Donauconferentie De militaire verdedi ging van Scandinavië Nogmaals Hitier en Eva Braun MARKTEN WATERSTANDEN VOETBAL Het lagere voetbal in Noord-Brabant 11 September Kringkeuring van geiten 28 September Bondsf okveedag De, opleving, die de veefokkerij na de oorlog vertoont, komt wel 't best tot uiting in de vele keuringen en tentoonstellingen, die nu hier, dan daar, gehouden worden. Waalwijk in het teken van de Hondensport WIELRENNEN HANDBOOG LAWNTENNIS /-kVFR DE OUDERDOM van Bres-1 gestroomd en de Schelde hebben ge- U;™, zijn de geleerden het niet vormd! Wat van dit alles waar-is, is ..„•I RH de bepaling hiervan moet niet meer te bewijzen, maar onmo- ee« wens afgaan op veel over- - gelijk is het in ieder geval niet. De men trouw feitenkennis, zodat 1 eeuwig metende en woelende Noordzee leXCTi?J «Verbaar is, dat er verschil j heeft wel meer van die gevalletjes op het wel verklaarbaar is, dat er lende meningen zijn ontstaan. Volgens sommige geschiedschrijvers u Breskens reeds zeer oud en zou het is öiCODv u;; v,rt4. Karri Ti rvn7/»P reeds viln 'gèwéest." Voor" deze zienswij ze plei ten enkele bij Breskens gevonden Ro meinse gedenkpenningen, en er is in derdaad wel iets voor, om aan te ne men, dat op plaatsen, waar deze mun ten worden gevonden zich ook eens Romeinen hebben neergezet. Vast staat in ieder geval, dat deze wereldverove raars der Oudheid op Walcheren en in Aardenburg versterkte plaatsen hebben gehad en de weg van Aardenburg naar Walcheren kan heel goed ook reeds toen over Breskens hebben geleid Hoe de Schelde ontstond! Ook weer volgens de overlevering waren Walcheren en Vlaanderen in die dagen nog aan elkaar verbonden en zou er toen dus nog geen Schelde zijn geweest. Een oude bron vermeldt in ieder geval, dat pas in een latei tijdvak een zekere Duitse keizer Otto een gracht liet graven van Bres kens naar Vlissingen, die door sluizen met de zee in verbinding stonden. Op een ongelukkig ogenblik zouden deze sluizen het hebben begeven en zou de zee toen het vlakke land zijn binnen- OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^ van het jje voorzitter van de Ned. R. K. Landarbeldersbond, de heer G. J. v. d. Ploeg beeft een schrijven de wereld ingedaan, waarin hij de le den van St. Deus Dedit wijst op het feit, dat hun positie veel verbeterd is. De vele moeilijkheden, zegt dhr. v. d. Ploeg, waarmede de landarbei ders te kampen hebben zijn nog niet alle uit de weg geruimd, en het feit dat zij nu landelijk, provinciaal en plaatselijk aandeel hebben in het werk van de Stichting van de Land bouw, betekent niet, dat er nimmer verschil van inzicht meer zou voor komen tussen de organisaties. Het is echter wel zo, dat hun po sitie aanzienlijk is verbeterd en dat er een stevige basis bestaat voor de verdere verbetering der verhoudin gen in het agrarische bedrijfsleven. Kroniekschrijver meent, dat dit 'n goed geluid is en constateert met vreugde, dat de voorzitter van Sint Deus Dedit er zo over denkt. Want het schrijven houdt tevens in, dat 't systeem van de Stichting van de Landbouw de tevredenheid wekt van de bond. Ofschoon er in boerenkrin- gen wel eens gemopperd wordt over de Stichting zelf, blijkt men in het algemeen toch niet ontevreden te zijn. En zo zou men kunnen door re deneren, wij zijn nu zover, dat een arbeider met zijn beide benen onder dezelfde tafel zit als een boer. Veel boeren zijn er, die huiverig tegen over dit systeem stonden (ondanks de les in de bedrijfsorganisaties in de fabrieken) en dachten, dat er niets of weinig van terecht zou ko men. Mogen we de woorden van de heer v, d. Ploeg voor de vaste waar heid nemen, dan is een mijlpaal be reikt in de geschiedenis van het boe renleven, dat zich voor een g-not deel rond de arbeider afspeelt. Tenslotte komt het schrijven van de heer v. d. Ploeg als een pluim op de hoed van de boer neer. Want van hem hangt alles in de eerste graad af. Moge de verhouding zo blijven. jye secretaris van de RKJB, Kring Breda, zag nog eens graag de aandacht gevestigd op de vee-be- oordelingswedstrijd, die door de kring tegen October zal worden uitgeschre ven. De jonge boeren zullen zeker ijveren om een prijs en hun uiterste besrt doen. Het devies zij: Toont je kennis en kunde! v><>(>0<><>00000<><><>00<>0<>0<><><>' haar geweten. Maar, wat de zee neemt, geeft ze soms ook wel eens terug! Het eens ver zwolgen land was op het eind der 15e eeuw weer zover aangeslibd, dat er een groot schor „Breskenszand" genaamd, was ontstaan. In 1487 schonk Maximi- liaan van Oostenrijk, als voogd voor zijn minderjarige zoon de graaf van Vlaanderen, deze schorren en aanwer- pen aan Filips van Kleef, Heer van Ravesteijn, Wijnendaele, enz. met het recht deze te bedijken. Ook kreeg hij het rechtsgezag, het tiendrecht op koren, enz., benevens het recht van malerij, visserij en vogelarij in het te bedijken gebied, terwijl ook reeds werd vastgelegd, dat waneer de schorren be dijkt en bewoond zouden zijn er een parochiekerk mocht worden gebouwd en er een jaarmakrt en weekmarkt zou mogen worden gehouden. De Heerlijkheid Breskens was dus reeds, zij het nog slechts op papier, gevormd! Door de zee opgeslokt. r\e droogmaking zelf had echter meer voeten in de aarde en het wer-d 1510 voordat de Heer van Ravesteijn, die zich inmiddels ook Heer van Bres kens was gaan noemen, tijd vond, om zich met de inpoldering van zijn nieuwe Heerlijkheid te gaan bemoeien. Of dit al of niet voorspoedig is gegaan, is niet bekend, maar wel staat vast, dat in het jaar 1580 de „stede" Bres kens nog slechts 30 woningen telde met ongeveer 300 inwoners. De reden van deze geringe bloei zal wel gelegen zijn in het feit, dat in de rumoerige tijden van de oorlog tegen Spanje het wonen In een onbeschermd platte- landsdorp, dat bovendien nog in een laag gelegen polder lag, al te gevaar lijk was.! Dat degenen, die zo hebben gedacht, het ook bij het rechte eind hebben ge had, bleek in 1583, want toen werd inderdaad Breskens verwoest en de polder blank gezet. Waarschijnlijk voor de tweede maal in de geschiedenis was het plaatsje weer door de zee op geslokt. Ditmaal echter niet voor lang, want bij octrooi van 1609 werd toestemming gegeven Breskenszand opnieuw te be dijken en langzaam aan werden in de daarop volgende jaren alle polders weer drooggelegd. Nadien is de strijd tegen de zee soms wel zwaar geweest, maar verdronken is Breskens niet meer! (Van onze Parijse correspondent) ■yoor het eerst sedert de bevrijding begint de rechtse, Franse pers, zich af te vragen, waartoe op de duur de rode penetratie in de gerechtshoven zal leiden, In Parijs domineren de communistische jury-leden en de uitspra ken zijn dientengevolge hevig gekleurd. Feitelijke „rechtspraak" is een far ce geworden, daar de rode jury-leden zich laten leiden door instructies van een buitenlandse mogendheid. In brede kring is hierover ongerustheid ont staan en met verbittering constateren de bladen, dat Frankrijk ook in dit opzicht op zijn kop staat. VIER GESLACHTEN. Op bovenstaande foto van vier generaties ziet men: Thomas Langenberg 74 jaar, Oosterhout. Dingeman Langenberg, 49 jaar, Eindhoven. Adrianus Langenberg, 24 jaar, Eindhoven. Jan Langen berg, 10 maanden, Eindhoven. T 'Epoque (rechts katholiek) noemt deze situatie het schandaal der schandalen. Het blad constateert, dat de gerechtshoven sedert de bevrij ding practisch in communistische handen zijn gekomen. Na de bevrij ding kwamen in de jury verzetslie den van allerlei politieke richtingen. Men maakt)! zich toen in het geheel niet ongerust over een sterke com munistische vertegenwoordiging, daar de Fransman meende, dat de bezetting de politieke partijen bij elkaar zou hebben gebracht en de communisten zich in de eerste plaats als Fransen zouden gedragen. Over het algemeen waren de jury-leden mensen van goede wil, fatsoenlijke lieden, beproef de patriotten, doordrongen van het grote belang van hun taak, die aan vankelijk oprecht poogden om sans rancune recht te spreken. Al spoe dig bleek evenwel, dat de communis ten een afwijkend standpunt gingen innemen, nauwelijks luisterden naar getuigenverhoren of pleidooien en reads tevoren hun oordeel hadden „geveld" op grond van de huidige gezindheid van de delinquent. Beschikte men over inlichtingen, die wezen op een rode of rose po litieke instelling, of op Moskoviti- sche sympathieën, dan waren de ro de jury-Icden mild. Bleek de beschul digde anti-communistisch, dan poog de men zonder acht te slaan op de verontschuldigende omstandigheden, het slachtoffer „een trap te geven". Na tien minuten kon de advocaat tij dens de behandeling van dergelijke zaken al nauwkeurig vertellen we' ke jury-leden er communistisch wa ren. Tiet gevolg is geweest, dat vele niet communistische jury-leden zich van een dergelijke rechtspraak, in dien we in dit verband dft woord mo gen gebruiken, distancieerden. Zij meldden zich ziek, waren „afwezig", doch hoe dan ook poogden zij zich aan hun taak te onttrekken. Boven dien vormen thans o.a. in Parijs de communisten de meerderheid in de ze „cours de justice". De reden daar van is, omdat volgens de tegenwoor dige regeling de Iijsf der jury-leden wordt samengesteld door de Conseil General. En nu wil het geval, dat de Conseil General van de Seine in meerderheid communistisch is. Te genover het absentisme der niet-rode jury-leden, staat het voortdurend aan wezig zijn der communisten. Zij heb ben n.l. niets anders te doen. daar Moskou voor hun levensonderhoud zorgt. Ze zijn zorgvuldig geschoolde specialisten, die van de ene zitting naar de andere gaan en die steeds weten te domineren over de andere, niet-communistische leden. Reeds voor de bevrijding heeft de commu nistische partij de grondslag gelegd voor deze gevaarlijke penetratie. On middellijk na de bevrijding meldden de communisten zich aan als de par tij der 75.000 gefusilleerden. Zoals ook elders in Europa klopten de ro de broeders zich op hun borst als waren zij de beste illegale werkers geweest en als hadden zij de leiding en het leeuwenaandeel gehad in het ondergronds verzet. Ook in Frankrijk werd zodoende het inderdaad held haftige verzet verlaagd tot een rode verkiezingsphrase. Aanvankelijk leek het dus volkomen klaar dat een aan tal communisten plaats zou moeten nemen in de jury's en iedere Frans man kon zich daar in principe na de bevrijding wel mee verenigen. Thans hebben de communisten hun masker afgeworpen. Niet het Franse belang en het geweten prevaleren, doch het belang van de communistische partij en Rusland, TAe zaken die thans in behandeling zijn betreffen grotendeels nog slechts de industriële collaborateurs. Merendeels staan er industriële cap tains terecht die veroordeeld worden door communisten. Tot welke exces sen dit leidt behoeft wel geen nader betoog. De katholieke pers dringt er thans op aan om de communistische jury-leden, die een groot gevaar be tekenen voor Frankrijk en door wiens mond Stalin „recht" spreekt in Frankrijk te schrappen. TyiSTEN we nog niets van de gang van zaken bij de molestverzeke- ring, na de zitting van gisteren we ten we het wei. Rruim een uur lijd nam de zaak van M, D., uit Tilburg in beslag. Beklaagde stond terecht voor het incasseren van verhoogde premies en drie getuigen, waaron der twee meesters in de rechten, leg den de werkwijze van dit instituut uit. Veel hoorden wij over het al of niet toelaatbare incassobedrag van de premies, tot onze grote spijt hoor den we echter niet, wanneer en in welke mate dezelfde molest nu eigen lijk uitbetaald wordt. Tot een uit spraak kon men in deze zaak niet komen en mischien horen we bij de komende zitting wel iets naders. Een welkome afwisseling vorm den, na dit uur vol juridische spits vondigheden en verzekeringsmanipu lëties. de drie vrouwtjes, die nu voor het beklaagdenbankje werden geleid. De dametjes, die er op het oog erg onschuldig uitzagen, bleken echter strafbare feiten gepleegd te hebben in de vorm van het in pand geven en nemen van distributiekaarten, 't waren A. v. B, en M. v. d. D. uit Tilburg en C. v. d. S, uit Breda, Na tuurlijk was dit in pand geven ge gaan om geldelijk voordeel, hetwelk zowel de officier als de rechter de drie dametjes zeer kwalijk namen. A. v. B. en M. v. d. D. werden con form de eis veroordeeld tot veertien dagen voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. terwijl C. v. d. S. een boete van f 30.zal moeten beta len. SMOKKELAFFAIRE. Natuurlijk-eigenlijk moeten we hier spreken van jammerlijk ont brak ook het element smokkel niet op deze zitting en drie inwoners van Wouw L. JTh. v. D. en P. H. stonden hiervoor terecht. L. J, die reeds meerdere malen bestraft was wegens het smokkelen en nu ook weer gesnapt was met een grote partij, zal 1 maand op 's Rijkskos ten kunnen gaan doorbrengen, v. D., in de smokkelwereld ook geen onbe kende, kwam er met veertien dagen vanaf. P. H„ die nog een nieuwe ling in het „vak" was kreeg een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, zodat hij zich eerst nog wel eens zal bedenken voordat hi.i weer op het smokkelpad gaat. Natuurlijk had A. J. M„ uit Den Haag, die met veertien polshorloges op zak te Roosendaal gesnapt was, niet de bedoeling gehad deze horlo ges in de zwarte handel te gooien, nee, deze philantroop had ze voor zijn familieleden bestemd, die hij eens wilde verrassen met deze aar. /Ap Zaterdag 25 September a.s, zal de Vrijwillige Brandweervereni ging van het nijvere centrum van rpOEN de oude heer Stephenson 64 in de grauwe jaar werd, kreeg hij een machtig standbeeld op de grote spoorwegbrug over de Tyne, die ook naar hem ge naamd is. Hij was een groot man eigenaar van een aantal kolenmijnen en van ijzergieterijen te Claycross en van vele andere ondernemingen, waar mee hij zijn macht en roem tot in drukwekkende hoogten opstapelde. In 1848 stierf hij, juist een eeuw gele den: ook grote mannen zijn sterfelijk en hun eer en invloed zijn vaak in enkele jaren uitgewist. Niet echter die van Stephenson, want behalve kolenmijnen en fabrie ken, onder zich verzamelen had hij nog een andere verrichting op zijn naam staan, waardoor die wél in het geschiedenisboek werd opgetekend; hij had de eerste locomotief op gang gebracht. „t - ,t troosteloze mijnstreek bij New Castle. Zijn vader was stoker in een kolenmijn; hij moest dc stoom- mï ule bedienen. die boven een schacht was opgesteld. De kleine George hielp zijn vader met kolen- sjouwen naar de machine en dat trieste leventje ging zo ongemerkt door tot een ingenieur ontdekte dat de jongen een werkelijk geniale verbe tering aan een pompwerk had be dacht. De aandacht was op George gevallen en hij maakte snel carrière' hij werd opzichter in de kolenmijn eii kreeg een leidende functie in' het grote bedrijf van Darlington, rang hadden boven de meeste luxueuse passagierstreinen, dan zou hij nog trotser geweest zijn op zijn eerste kolenritten tussen Darlington en Stockhon. Er kwamen natuurlijk ook andere locomotiefbouwers, doch Ste phenson's producten bleven ongeëven aard. De zwaarste beproeving onder ging hij toen de historische wedstrijd tussen de vijf beste locomotieven in Engeland in 1829 werd gehouden. En gelsen zouden hun aard verloochend hebben, als zij ook de nieuwe loco motief niet terstond in een „race", compleet met bookmakers, hadden in gezet. Stephenson's troefkaart was toen zijn nieuwe „Rocket", zijn ge- 27 SEPTEMBER 1825. vreesde concurrenten waren de „Cy- clope de ..Novelty", de „Perseve- EEN UITVINDING J)e jonge George was een groezelig en onaanzienlijk kereltje, toen hij door zijn straatarme ouders op pad gestuurd werd J?en grote dag In het leven van dc jonge Stephenson was de 27ste September 1825 toen hij zijn eerste lo comotief, de „Active" in beweging zette op de „Stockton and Darlington Railway". Dit was de eerste spoorbaan in de wereld; zij had weliswaar een zeer bescheiden bestemmihg: kolen- transport. maar wanneer hij gezien rance" cn de „Non Pareil". De „Roc ket' was de snelste en de sterkste, ötephenson wist er een gang van 20 km per uur uit te halen en de loco de Langstraat haar vijftig-jarig jubi leum vieren. Dat gouden feest zal gevierd werden met gev-s, feestver. toon en de brandweer zou geen brand weer zijn, als zij niet het nuL'ge met het aangename zou weten te vereni gen. Vooreerst is er dan 't geschenk, dat door de gemeente bij monde van bui gemeester Lambooy op het Raadhuis aan de gouden jubilaresse zal wor den aangeboden. Dat feestcadeau be staat uit een nieuwe brandweerga rage, waarin al het materiaal zal kunnen-worden ondergebracht. Na de aanbieding van dit zeer passende geschenk, hetgeen te 10 uur 's-morgens zal plaats hebben, wordt er eveneens op het Raadhuis gere cipieerd onder auspiciën van de daar toe aangestelde feestcommissie. Deze feestcommissie mag er zijn, want zij heeft een programma in elkaar ge zet, dat klinkt als een klok. Hier komt het. Is de receptie ten einde, dan heeft er een grote brandweer-show met rondrit door de gemeente plaats, waarin het puikje van het brand weermateriaal van alle gemeenten, aangesloten bij de kring Tilburg zal worden meegevoerd. Na deze rond rit wacht alle deelnemers een uit stekende lunch. De wedstrijden Uen van de hoogtepunten van de ze feestdag zullen de brandweer wedstrijden vormen, die bijzonder interessant beloven te worden. De moeilijkheden in deze wedstrijden zullen zijn aangepast aan de Waal wijkse industrie. Alle deelnemers der wedstrijden zullen een aardig souve nir ontvangen, terwijl tevens mooie prijzen beschikbaar zijn. Tenslotte zal 's avonds door een der beste beroepsbrandweren in sa menwerking met de jubilerende ver eniging een grootse demonstratie wor den gegeven. En dan krijgen we dc prijsuitrei king. waarna de brandweermannen zullen kunnen tonen, dat zij naast 't verstaan van hun taak ook kunnen feesten. Het Raadhuis van Waalwijk zal op deze avond feestelijk zijn geiliti- mineerd. Het staat buiten kijf, dat een brand iets extra's voor het had, dat in de koude na-oorlogse gezin te verdienen. Hij was geboren ters in Engeland kolentreinen voor- motief kon zelf vier ton wegend Y„eer in zulk een industriecentrum als driemaal haar eigen gewTchTtfekkem Waa,wijk is' over- prlma materiaal Toen is Stephenson begonnen met een serie-productie van zijn locomo tieven. Hij richtte een fabriek op en spoedig daarop werd er geëxporteerd, naar Europa en Amerika. De grote tijd van het railverkeer was aangebroken. Waalwijk is. over moet beschikken. We kunnen mee delen, dat na 25 September de Waal wijkse brandweer zeer modern zal zijn uitgerust en wel met twee auto- spuiten cn een motorspuit met trek ker, waarvan de nieuwe van het al lermodernste type zal zijn. dige presentjes. Natuurlijk geloofde de politierechter van dit hele ver haal niets, temeer, daar verdachte meerdere, niet gelijkluidende verkl? ringen had afgelegd. Thans zeide hij bij de laatste, bovenstaande verkla ring te blijven. De Officier meende terecht dat, al wilde A. M. de lieve oom spelen, hij toch in ieder geval nog strafbaar bleef voor het smokkelen en eiste een maand gevangenisstraf. De poli tierechter toonde zich iets milder en veroordeelde hem tot drie weken met verbeurdverklaring van de „pre sent j es". De algemene commissie van de Do nauconferentie heeft een Brits-Ameri kaans voorstel om geschillen, welke uit de Donau-conventie voorkomen, naar het Internationaal gerechtshof te Den Haag te verwijzen, verworpen. Artikel 4 van het Sowjet-ontwerp, volgens het welk een dergelijk geschil zal worden voorgelegd aan een verzoeningscom missie, bestaande uit vertegenwoordi gers van oeverstaten, werd aanvaard. TAE MINISTERS van Buitenlandse Zaken van Zweden, Noorwegen en Denemarken zullen op 8 en 9 Sep tember aanstaande te Stockholm bij eenkomen. In de eerste plaats zullen kwesties besproken worden, welke ver band houden met de aanstaande al gemene vergadering van de V. N. Men verwacht, dat de Scandinavi sche Ministers van Buitenlandse Za ken in Stockholm hun besprekingen zullen hervatten over de gezamenlijke militaire verdediging van Scandina vië, welke sedert de lente gaande zijn. TARIE LEDEN van een Duitse zuive- ringsrechtbank zullen 15 Septem ber te München bijeenkomen om uit te maken of Adolf Hitler en Eva Braun al dan niet in de bunker van de Berlijnse kanselarij in April 1945 het leven lieten. Enkele getuigen zul len gehoord en Hitiers testamant on derzocht worden. Ais het hof tot een beslissing is gekomen zal begonnen worden met de „zuivering" van Hitier en Eva Braun, wie beide grove uit buiting van de omstandigheden ten las te zal worden gelegd. De openbare aanklager verklaarde, dat indien Hit- Ier en Eva Braun niet dood verklaard werden hij de maximumstraf - 10 jaar internering zou eisen. De Beierse advocaat dr. Wischnitter heeft ver klaard de verdediging op zich te zul len nemen. BERGEN OP ZOOM, 16 Augustus. Pruimen Hl 25—38, Appelen (val) 12 18, Tomaten 102, Dubb. bonen 38—48, Snijbonen 60—72, Savoye 10—15, An dijvie 4—7, Staak Princes 78—86, alles per 100 kg.; Bloemkool I 50—60. idem H 2040, Kropsla 2—5, Komkommers 814, alles per stuk. Keulen 3.47 0.21), Ruhrort 1.371 0.08), Lobith 11.48 (—0.04), Nijme-, gen 9.11 (—0.06), Arnhem 8.92 0.06/ Eefde (IJssel) 4.17 (—0.10), Deventei' 3.18 0.07). Borgharen 41.20 0.07/, Belfeld 11.10 0.15), Grave (bene den) 4.78 (onveranderd), Vreeswijk 0.90 (—0.09), Lith 0.53 0.01). SLUISKIL I-RIA I 2-0. Ter gelegenheid van de kermis speelde SVV vriendschappelijk tegen Ria uit Westdorpe. Het was jammer, dat deze wedstrijd veel slappe momenten ver toonde. Met windvoordeel heelt Sluis kil haar puntjes gemaakt. Het was Wullems die ns 10 min. spelen i>F een overzicht van mooie pass SW de leiding gaf, welke onze provincie voorsprong kort voor de rust veilig werd gesteld door linksbinnen Mo- bach. Na de thee gaven vooral de gast heren slecht spel. Dank zij echter de goede achterhoede kon Ria de eer niet redden, alhoewel een gelijk spel een juister vergelijking tussen beide ploe gen kon geven. Toename van 1253 leden. TIET zo juist verschenen 40e jaarver- slag der afdeling Noord-Brabant van de K.N.V.B. geeft een uitgebreid het lagere voetbal in SLUISKIL II-RIA II 6-0. Ook de reserves wisten de Ria-man- nen de das om te doen. Van het wind- voordeel gebruik makend konden de gastheren ma,:i scoren. Een tegen- puntje had Westdorpe zeer zeker ver diend. CLINGE I-TERNEUZEN II 5-2. Reeds van het begin af toont Clinge zich de meerdere, alhoewel de lange rustperiode zich doet gevoelen. Na on geveer 10 min, spelen weet de midvoor van Temeuzen met een prachtige trek bal zijn club de leiding te geven. Even later weet hij op dezelfde manier de stand op 0-2 te brengen. Als Willaert doorbreekt schiet hij hoog over. Bij een tweede doorbraak laat hij de Ter nenzen-keeper vissen. Na de thee brengt E. Willaert de stand op gelijke voet. Spil Merckx geeft zijn voorhoede veel werk en het is door deze. dat R. Willaert door breekt en met een keihard schot de Terneuzen-keeper voor de derde maal doet vissen. De roodhemden beheersen het terrein en in een schermutseling voor het Neuzen-doel weet E. Willaert de stand op 42 te brengen. De druk op het bezoekersdoel houdt nog steeds aan. Uit een scherpe voorzet van links weet de Clinge-rechtsbuiten nummer 5 in de touwen te jagen, waarna het einde komt. HONTENISSE I-EMM I (VLISSINGEN). Hontenisse I speelde tegen EMM m$t een selectie-elftal. Hoewel EMM een sterk windvoordeel had, werd voor de rust niet gedoelpunt. Kort na de thee werd de EMM-doelman door G Pau- wels verrast. Hoewel Hontenisse steeds in het offensief bleef, kwam de stand gelijk, toen een back van Hontenisse in eigen doel schoot. Een mooi opge zette aanval van EMM bracht de stand op 21. HONTENISSE II-VOGEL- WAARDE I. Deze wedstrijd werd ontsierd door diverse penalties. Voor rust wist Vo gelwaarde 3 maal te doelpunten. Na de thee wist Hontenisse evenwel de eer te redden door twee goals, doch ook Vogelwaarde liet het er niet bi) zitten, zodat de wedstrijd eindigde op een 5-2-overwlnnlng voor Vogelwaarde. VOETBALLENDE MISDIENAARS Naast het verzorgen van de kerk diensten kunnen onze misdienaars ook voetballen. Vorig jaar waren de collega's uit Fijnaart te gast en wer den met hun twee elftalen versla gen. Ook dit Jaren waren de boys uit Fijnaart te gast en moesten ook nu een nederlaag slikken. Het was voor de jongens een gezellige dag. Zilveren wijkverpleegster. Zuster Sophie vierde haar zilveren profes- siefeest. Het werd in het klooster herdacht. Zondag waren er heel veel parochianen die de zilveren zuster kwamen feliciteren en meteen af. scheid namen. Zuster Sophie is in de wijkverpleging werkzaam en zal een dezer dagen naar elders vertrekken. ZOMERAVONDCOMPETITIE TE ROOSENDAAL De uitslagen van de in de vorige week gespeelde wedstrijden voor de zomeravondcompetitie te Roosendaal zijn als volgt: RPSV-RBC supp. cl. 4-0. RAC-Hen- nekam sp.cl. 5-0, SSVR-Sp.cl. Eykc- lenburg 6-1. De stand is nu als volgt: RAC SSVR Scheidsr. ver. RBC supp.cl. RPSV Winkeliersver. Sp.cl. Eykelenb. Hennekam sp.cl. Daar deze we kend kan worde ...o spannende wedstrijden te verwachten. 6 4 1 1 9 21-6 6 4 1 1 9 24-10 4 4 0 0 8 18-9 5 2 1 2 5 16- 8 5 2 1 2 5 17-18 5 1 1 3 3 13-25 5 0 2 3 2 4-16 6 0 1 5 1 9-29 c de kampioen be- Zomeravondcompetltie in Bergen op Zoom Het program van de laatste week, de kampioensronde, luidt: Dinsdag 7 uur: Jansen-Asselbergs Z, Woensdag 7 u.v. Mechelen-WouwsewegDon derdag 7 u.: Asselbergs Z.-M.W.C.; Vrijdag 7 u.: Jansen-v. Mechelen; Za terdag 3 u.: Wouwseweg-Asselbergs Z. 5 u.: Asselbergs Z.-v. Mechelen. Op het ogenblik staan er weer twee belangrijke dagen in Breda op het programma. Op de eerste plaats de Kringkeuring van geiten op 11 Sep tember en dan de Bondsfokveedag op 29 September. Wat de eerste betreft, deze wordt gehouden op het daartoe practisch in gerichte demonstratie-terrein van de Bredase Veemarkt, waar zich zo zoet jes aan alle belangrijke gebeurtenis sen op fokgebied gaan afspelen. We zagen er reeds de hengstenkeuringen, de centrale stierenkeuring, de bonds fokveedag en nu dan weer deze keu ring. In de toekomst moet het zo wor den, schrijft ons een deskundige, dat de landbouwers, veehouders on fok kers er al hun lopende zaken kun nen afdoen. De Bredase Veemarkt kan het terrein worden, waar het hart des fokkers klopt. De kringkeuringen van geiten is speciale aandacht waard. De Baro nie van Breda is een vanouds be kend fokveegebied en jarenlang moesten de geitenhouders zich tevre den stellen met een totaal onge schikt keuringsterrein. Dit jaar tre den de geiten weer eens in het vol le daglicht, wat wellicht het zijne zal bijdragen tot wijziging van de nogal sterk verbreide mening, dat de geit in do veeteelt heeft afgedaan. In de ooricg was de belangstelling voor de geit groot, maar op het moment zijn er eveneens nog tal van arbeidersge zinnen, die blij zijn een goede pro ductieve geit te bezitten. He: steu nen van deze tak van veeteelt, bete kent het steunen van een groot maat scl tppelijk belang. En wat dc bondsfokveedag op 29 September betreft: dit jaar worden aan deelnemende stierkalveren geen le< ftydsgrenzen gesteld. Wenselijk is het dus, dat alle eigenaars liun stier- 1, al veren, met goede afstammings- en productiegegevens opgeven, al ware het slechts uit reclame-oogpunt Voor het eerst na de oorlog zullen weer medailles worden uitgeloofd. Bij de stammoeders mogen alleen dochters en kleindochters meedoen. De vraag programma's gaan dezer dagen in zee. Interessant is het tenslotte nog, te vernielden, dat de bondsfokveedag dit jaar gehouden .vordt in aanslui ting op de dit jaar te Breda te hou den grote land- en tuinbouwtentoon stelling. Bij het lezen van dit verslag komt men tot dc conclusie, dat zowel wat ledental als gespeelde wedstrijden be treft records gevestigd werden Het aantal leden gine met 1253 voor uit bedraagt thans 37973. waaronder 12074 junioren (leden beneden 17 jaar) Aan de gewone competitie werd met 739 en die der Zaterdagmiddag met 36 elftallen deelgenomen. Naast deze 775 senioren elftallen werden nog 645 juniorenelftallen in diverse jeugdcom- petitie ondergebracht, zode! de afde ling Noord-Brabant, met totaal 1420 elftallen aan de spits staat in Neder land. Door de grote toename van leden en elftallen breidde de werkzaamheden zich uit. Ondanks deze uitbreiding, die veel geld kost, slaagde men er in voor de afdeling een bescheiden batig saldo te verkrijgen. Hoewel de finantiën geen directe zorgen baren, valt in de toekomst niet meer met de grote overschotten van het verleden te rekenen. De stijging van salarissen, administratiekosten, vergaderingen, officiële mededelingen, enz., zijn daarvoor te veel toegenomen zonder dat verhoging der inkomsten daar tegenover staan. Wanneer b.v. de boete post, die een kleine 4000 gul den opleverde, door een beetje meer accuratesse van verenigingssecretaris sen zou verminderen, moeten er andere wegen bewandeld worden, daar de uit gave posten bevatten, die voorheen niet vermeid werden. Wij bedoelen de wedstrijden om de „Moorman Beker", de Trainingscursussen, waaronder de Eindhovense voetbalschool. kosten de afdeling samen meer dan twee duizend gulden. Desalnietemin kon het boekjaar worden afgesloten met een batig saldo van f 2121,83. De ingediende begroting voor net nieuwe boekjaar heeft een sluitpost van f 36.700,—, terwijl de ontvangsten en uitgaven over het boekjaar 4748 het kapitale bedrag van f 50947,31 aan geven. Het in boekvorm, met oranje omslag uitgegeven Jaarverslag geeft een prach tig overzicht van de verrichte werk zaamheden en vermeldt alle gebeurte nissen en cijfers die betrekking hebben op het lagere voetbal in Noord-Brabant Kynologenvcreniging organi seerde clubmatch JJOEWEL de Kynologenvcreniging Waalwijk en Omstreken eigenlijk pas in Jan. 1949 haar zilveren bestaans feest zal vieren werd toch gezien Januari zich voor het organiseren van dergelijke matches niet leent in het kader van deze herdenking een grote clubmatch gehouden voor hon den van alle rassen op de speelplaats der Broeders te Waalwijk. Dat Waal wijk op het gebied van de honden sport een prachtige traditie heeft macht weer eens'blijken uit het ver rassend grote aantal inschrijvingen, waaronder zelfs verschillende kampioe nen van Nederland werden aangetrof fen. Tegen half één werd de clubmatch officieel door de voorzitter der jubi lerende vereniging, de heer A. Verhoe ven. geopend, waarna waarna de keu ringen oegonnen. De speelplaats leen de zich bij uitstek voor deze gelegen heid en de belangstelling was zeer goed. Om vijf uur had in de Twee Kolommen de uitreiking der prijzen plaats, terwijl 's avonds de honden vrienden zich in gezellig samenzijn verenigden. RONDE VAN LEPELSTRAAT De wielerwedstrijd voor amateurs, die op V2 Sept. a.s. zou worden gehou den, zal, naar wij vernemen, nu plaats hebbei op Zondag 19 September. Dc winnaar van de Ronde van Kruisland, Ouwehand, heeft reeds gecontracteerd, terwijl er nog besprekingen gaande zijn met vele renners als van Est, Wagtmans, enz. Ook bestaat de mo gelijkheid. dat verschillende Belgi sche amateurs zullen deelnemen. Internationale wedstrijd te I'indorp Zondag 22 Augustus organiseert dc handboogschutterij „Edel Tijd Ver drijf" te Pindorp een internationale handboogwedstrijd. Deze wedstrijd gaat tussen de veertien beste schut ters van District Roosendaal en van District Etten. De deelnemers worden door de fanfare „Soli Dei Gloria" af gehaald van het clublokaal C Dek kers en gaan vandaar om half twee naar de baan, welke ligt naast hotel Dekkers. De wedstrijd zal geopend worden door de burgemeester van Wouw. Het belooft een spannende wedstrijd te worden, daar het om een wissclbeker gaat en deze reeds twee maal door Esschcn is gewonnen. Dezelfde Nederlandse deelnemers zullen op Zondag 5 September te Es- schen hun krachten moeten melen met onze Zuiderburen. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN BERGEN OP ZOOM Bij voldoende deelname zullen op 28, 29 en 31 Augustus wederom dc Bergen op Zoomse Tenniskampioen schappen worden georganiseerd, op de banen Van het sportpark „Ro- zenoord". Het wordt een AB tournooi voor senioren vanaf 18 jaar met verlic- zersrondc, zodat elke deelnemer min stens tweemaal zijn kansen kan ver dedigen. Om de animo to verhogen, tevens om te komen tot een meer perma nent karakter dezer kampioenschap pen, zullen voor het dames- cn lie ren-enkelspel wisselbekers beschik baar worden gesteld. Deze trofee wordt eigendom na 2- maal achtereen of driemaal in to taal te zijn gewonnen. Voor de dubbelspelen zijn ook fraaie prijzen beschikbaar alsook voor alle winnaars in de verliezers ronde. SPORT IN 'T KORT De gymnastiekvereniging Volhar ding en de beide handbalclubs Hellas en Tonido te Goes o»ga :rn oo Za terdag 4 September in Goes een school handbaitournooi.

de Stem | 1948 | | pagina 3