Fraaie ronde-zege van „de Pel" tad en Land Terstraten ontnam van zege in Hoeven Est de rW' ii Nederlandse boksers kunnen zich technisch met alle anderen meten DE STEM VAN MAANDAG 16 AUGUSTUS 1948 2 Wagtmans profiteerde en won voor de veertiende maal de bloemen Zatopek achter Slijkhuis Nederlandse ploeg tegen België Ad. Maessen tweede te Tubbergen Schulte heer en meester in Helmond Elf Provinciën Hoofdstedenrit Sport in 't Kort Remie hartelijk in Breda ontvangen Suriname's elftal- Tilburg Uw Heinekens Meneer! AGENDA TV/fFX ALLE GEWELD heeft Ver- straten uit Breda de ronde van Hoeven on zijn naam willen bren gen, doch in de laatste ronden kwam hij, niettegenstaande zijn fel le demarrages, telkens iets te kort om de voorsprong die hij behaalde te behouden en te vergroten. Het puikje van de amateurs jachthon den zat dan ook op zijn hielen, Wagtmans van Est, Vorwijmeren en Henneman. Toen Wagtmans, sterkste sprinter, in de laatste ron de wegliep om Verwijmeren en van Est te ontgaan, toonde de laatste zijn geweldige grootte door in een enorm temp») Wagtmans te over klassen. Verstra ten, die aan het wiel van van Est was meegekomen, zag kans over van Est heen te klim men en drukte hem op het laatste rechte stuk. zodat Wagtmans in een felle sprint als eerste wist tc eindi gen. onmiddellijk gevolgd door van Est, Verstraten en Henneman. Een grote schare supporters schaar de zich rond de SE Willebrordenaar, die hot huilen nader stond dan het lachen, zodat niet de grootste belang stelling bestond voor de ere-ronde van Wagtmans. maar voor de ontgoochel de van Est, die nu eens niet in de laatste ronde met pech te kampen had gehad en in een prachtige race had bewezen de overwinning waard te zijn geweest. ATHLETIEK Maar Slijkhuis achter Alilden Het, Amsterdams Olympisch Stadion puilde sister uit van athletiek-enthou- siasten. die van dichtbij een stuk of wal phenomenen, die op de Olympi sche Spelen te Londen zozeer van zich hebben doen spreken, wilden bewon deren. Zij hebben waar voor hun geld. gekregen, want er zijn diverse prach tige en spannende athletiek-dingen te zien geweest. De meeste belangstelling gold de 3000 m„ waarop Slijkhuis Zatopek en de Zeeuw en de Zweed Ahlden van start gingen. Weer leek het er in het begin op. dat de Tsjeeh met de overwinning zou gaan strijken, zo moedig bleef hij kop lopen. Maar weer wist Slijkhuis hem ten lange leste voorbij te gaan. Doch ook nu weer kwam de AAC-er „hardheid" te kort om zich een andere rivaal van het; lijf te kunnen houden. Op de laatste meters ging Ahlden n.l. naar voren en bleef daar. Tijd Ahlden 8 min. 9.6 sec.; tijd Slijkhuis 8 min. 10.2 sec. Een ander hoogtepunt was het pols- stokhoog, waarbij de Noor Kaas 4.20 m. haalde. En weer een ander fraai nummer was de 100 m., die door de neger Labeach in 10.5 sec. werd ge wonnen. Scholten, Lammers en Klein haalden de puike tijd van 10.7 sec. Dc 800 m. was voor de Zweed Ljung- gren in 1 min. 54 sec., de 1500 m. voor de Ruytcr in 4 min. 0.1 sec. De Nederlandse heren-athletiekploeg die op Zondag 23 Aug. a.s. in Den Haag tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: 100 en 200 m.: Lammers (AV '451 en Scholten (AV '23); 400 m.: de Kroon en Nusse (beiden AAC). 800 m.: Ribbens (AAC) en Meijborg (Siomo). 1500 m. de Ruyter (AV '23) en Groen (AV '23). 5000 m.t Slijkhuys (AAC) en Latas- ter (AVON). 110 m. horden: Jan Zwaan (AAC) en v d Hoeven (Lycurgus). Hoogspringen: Keyzer .(Pr. Juliana) en Bulder (AVG '26). polsstokhoogspringen: Lamoree en Verkes, (beiden Haarlem). Hink-stap-sprong: v Egmond (DEM) en Lourens (de Kometen). Speerwerpen: Lutkcveld (APGS) en v d Poll CV en L.) Discuswerpen: de Bruyn (V en L) en Brasser (AAC). Kogelstoten: De Bruyn (V en L) en Houtzager (PSV). Verspringen: Leeuwenhoek (V en L) en Wessels (AV '23). 4x200 m.: Lammers (AV '45), Schol ten (AV '23), Meijer (Blauw Wit) en Blok (AV '23.) In de eerste helft van de koers, die over 100 km. 70 ronden werd verreden, hadden de kopstukken zich zelf gespaard. Een enkele maal trachtte er een te demarreren, doch het in straf tempo draaiende peleton gaf hiervoor weinig kans. Successie velijk werden de minste goden gedub beld w.o. ook J. Geerts uit Teteringen die met pech te kampen had. Rien v. d. Veeken raakte los en draaide verscheidene ronden achter het pele ton aan, gevolgd door een groep van 6 renners, waarin J. Goossens en C. Konings uit Wouw. Kooyman uit den Haag had de meeste premies in de wacht weten te slepen. Wagtmans, Verwijmeren, v. d. Els- hout. Suyckerbuyk, Witteveen cn Keyzer gaven telkens de toon aan totdat van Est van fiets moest ver wisselen. waai-van Wagtmans direct profiteerde en 200 m. voorsprong nam Van Est wist echter het peleton weer te pakken te krijgen, waaruit Rij vers (Breda) en van Nijnatten moes ten lossen. Met nog 49 ronden te rij den werd Wagtmans weer in het pe leton getrokken. Rien v. d. Veeken en de bovenge noemde groep van 6 man, waren in middels gedubbeld. Wel waagde Breedveld een ontsnappingspoging, waarvan Henneman en van Est trachtten te profiteren, doch het pe leton met Verstraten en Wagtmans aan de kop trokken de vluchtelingen weer bij. Op 26 ronden voor het ein de brandde plotseling de grote slag los. Keyzerswaard, de Bruyn en Mit- tertreiner liepen weg en namen ca. 400 m. Wagtmans schoot uit het pe leton en voegde zich bij de vluchte lingen. Keyzer, die met Wagtmans weggelopen was, moest lossen. Het pc leton onder aanvoering van v. Est joeg echter zo onbarmhartig dat ook deze ontvluchtingspoging teniet ging. Met nog 17 ronden tc rijden, lie pen Verstraten en v. Est weg. Ver wijmeren voegde tich bij ben en ook Keyzer wist aansluiting le krij gen. Wagtmans snelde uit het pele ton weg en het veld werd ill S groe pen uiteen getrokken. Keyzer moest uit de kopgroep los sen, de tweede en derde groep sloten zich aaneen, evenals de derde en de vierde. Het peleton kreeg van de kopgroep in de voorlaatste ronde een „lap". Het tragische verloop van de laat ste ronde is in de aanhef aangegeven De uitslag werd: 1 W. Wagtmans, Breda, 2 u. 37 min: 41 sec. 2 W. v. Est St. Willebrord; 3 A'. Verstraten, Breda; 4 J. Henneman Terheyden; 5 P. Verwijmeren, Ter- heyden. Op 400 meter: 6 A. Suyckerbuyck, Breda; 7 J. v. Nijnatten, Breda; 8 J. Mangelaars, Hooger heide; Qp halve ronde: 9 A. Hubregtse, den Haag; 10 B. Key zer, A'dam. s De uitslag bij dc nieuwelingen werd: 1 A. Donker, Amsterdam, tijd 40 km., in 1 uur, 11 min. 35 sec.; 2 W. v. Kes- sel, Eindhoven; 3 T. Hofland, Bever wijk; 4 C. Roks, St. Willebrord: 5 H. Houtepen, Bosschenhoofd6 J. Vla- mings. Steenbergen; 7 L. v. d. Eynden Ossendrecht; 8 W. Hellemons. Bos- schenhoofd; 9 Ph. J. v. Tol, Rotter dam; 10 A. J. Braspenning, Zundert. MOTORSPORT Beker voor stijlvolste rijder Bij de Zaterdag j.l. gehouden motor wedstrijden te Tubbergen slaagde de Ettenaar Ad Maessen erin de 2e plaats te bezetten in de 350 cc klasse junio ren met een geringe achterstand ach ter Theun Veer, die uitkwam op de race-motor van P. Knijnenburg. Ad Maessen, die bij de start, waaraan 32 personen deelnamen, in de achterste gelederen stond, werd bij de aanvang van de race zwaar gehandicapt door een motorrijder, die viel. Dat hij de achterstand, welke hiervan het gevolg was, toch nog royaal inliep, bewijst wel zijn capaciteiten als motorracer. Het wekt dan ook geen verwonde ring, dal dc jury eenparig van me ning was, dat Ad de beker voor de stijlvolste rijder met de best ver zorgde motor ten volle verdiend had. Naar we verder vernemen zal Ad ook deelnemen aan de wedstrijden, welke over 14 dagen te Santpoort gehouden worden, deelnemen. Ad bereed zijn Triumph. De uitslagen zijn: 125 cc klasse juniores: 1 Oude Aven- huis (Albergen. Twente) op DKW 29 min. 26.2 sec.; 2 Verhagen (Steenwijk) op Eysink 29—40.4; 250 cc-klasse juniores: 1 J van Don gen (R'dam) op DKW 268.4; 2 Reg- ters (Zevenhuizen) op Triupmh 27— 19.4. 350 cc-klasse juniores 1 T. Veer Borculo op Velocette 2837.3 (gem. 116.1 per uur)2 Ad Maessen (Etten) op Tl'iomph 30—27.2; (gem. 109.1). 500 cc klasse senioren: 1 J Vikse, (ElbUfg) op BMW 28—56.8: 2 A G Smit (Haarlem) 29—7.2, (gem, uur snelheid 114.1 km.) Pellenaars heeft zich in dc Ronde .Een 5-tal renners kwam met 1 minuut van Hoensbroek van zijn beste zijde I en 10 sec. voorsprong aan de eind laten zien. Hij liet een sterk bezet veld streep. In de eindsprint werd de Groot- zijn hakken zien en won de 112 km. in 2 uur 57 min. 20 sec. Het was een zeer fraaie ronde-zege van de Pel. De Korver werd tweede met 10 sec. ach terstand. Hier is de uitslag: 1 Pellenaars (Breda) 2 uur 57 min. 20 sec.; 2 De Korver, (Rotterdam) 2— 5730; 3 Braspennincx (Breda) 257 —35; 4 Syen (Maastricht) 2—57—55: 5 Lakeman (A'dam) 25755; 8 Schweitzer (Maastricht) zelfde tijd; 7 Nepville (België) zelfde tijd: 8 van Gerzen (R'dam)9 Steenbakkers (Den Bosch); 10 de Vries (Vlaardlngen). Schulte heeft in Helmond het ren- nersveld in bedwang gehouden. Zijn zwaarste concurrent was Middelkamp die echter met vrij ruime achterstand naar de tweede plaats werd verwezen. De uitslag was: 1 Schulte (Den Bosch) 120 km. in 2 uur 52 min. 59 sec.; 2 Middelkamp (Kieldrecht) 2— 5311; 3 De Best (Haarlem) 2—53— 59; 4 v d Bungen (Den Bosch); 5 Bijl (Den Haag); 6 Peters (Haarlem); 7 Matcna (A'dam): 8 De Hoog (A'dam); 9 Savelsberg (Hoensbroek); 10 Maas (Geldrop.) v. d. Elshout derde in Den Haag In de Ronde van Den Haag, welke onder grote belangstelling werd ver reden, eindigde H v d Elshout uit Made op de derde plaats. De Ronde van 80 km. werd afgelegd in 2 uur en 2 min. Er waren 74 vertrekkers. uit Leiden 1. Brinkman uit Vlaardin- gen; 2 v d Elshout, Made 3. Van Amsterdam goed op dreef in Nijmegen Aad van Amsterdam blijkt het ach ter de motor beter te gaan doen. Hij startte achter gangmaker v. d. Bom in Nijmegen cn word in de totaal-uitslag 3e achter Bakker en Pronk. Vierde werd Bijster en vijfde Reuter. 125 cc seniorenklasse: 1 Dick Renooy op Eysinck 3411.4 igem. 95.59 km. p uur; 2 J C de Wit (Zenderen, Twen te) 3539.2 (gem. 93.21 km.) 250 cc-klasse senioren: 1 L Simons, (Rijswijk) Excelsior, 2831.8 (gem. 116.46 km.); 2 Sekuur (Groningen) op Velocette 2941.2 (gem. 111.9 km.) Lo Simons maakte in de zesde ronde de snelste tijd van 4 min. 41.4 sec. Dit is een gemiddelde van 118.08 km. per uur. 350 cc-klasse senioren: 1 B Maltha (R'dam) op Triumph 31—14.4. (gem. 124.12 km.); 2 L Simons, (Rijswijk) op Excelsior 31—19.6 (gem. 123.75 km.) 500 cc-klasse senioren: 1 H Veer (Bor culo) op Triumph 3445.4; (gem. 127.5): 2 J Veer (Borculo) op Velo cette 35—33.2 (gem. 124.8 km.) Snelders cn Timmers uit Breda slaan een goed figuur. tl/AS DE organisatie van de door de Bredase Motorclub georganiseerde Elf provinciën-hoofdsteden-rit tot in alle puntjes verzorgd, reeds een week na het einde van de rit is zij in staat de uitslag hiervan bekend te maken. Wanneer men de uitslag bekijkt, valt direct op, dat over het algemeen slechts weinig strafpunten zijn geval len, als men het op uitzonderlijk zware» karakter van deze rit gedurende niet minder dan 36 uur, vrijwel zonder rust Onder de Bredase deelnemers zien we Snelders en Timmers met resp. slechts 18 en 21 strafpunten, wat een zeer fraaie prestatie mag heten. Zij toonden zich hiermede rijders met grote kwaliteiten. Wat de teams betreft, hierin sloeg de Haarlemse Motorclub een prachtig figuur. Zij noteerde slechts 48 straf punten, gevolgd door Delft met 116, een groot verschil dus. In dit team valt echter het buitengewone rijden van v. Katwijk op. Hij noteerde slechts 3 strafpunten. doch zijn collega Smans verknoeide de kans op een goede plaats wel zeer met 96 straf punten. De voornaamste uitslagen in de sportklasse zijn: Van Katwijk, Delft 3; van Leeuwen Den Haag 3; Spierenburgh, Zeist 4; de Ridder, Alkmaar. 5; Luijendijk, de Lier 5: Wouters, Huiten 7; Posthumus Marum 7. Voorts Zoontjes, Tilburg 13; Snelders, Breda 18; Odendaal, Arnhem 18: Timmers, Breda 21; Janssens, Til burg 31. Team Haarlem (club): W Bakker 14 O Moeke, 23; v Iéperen 11, totaal 48 strafpunten. Team Delft: van Katwijk 3; van Reenen 17, Smans 96, totaal 116 strafp. Team Gouda Vrijenhoek 61: van 't Hfo 48. van Schaik, 136, totaal 245 strafpunten. Team Haarlem (politie): Reemans 114, van Hulst 92, Laan 67, totaal 273 strafpunten. Indta heeft Zaterdag in Am.stn- dam gevoetbald tegen Aiax. Dc Ajaxieden verloren met 5—1. Het hockey-elftal van Grooc-Brlt- talinië, dat de tweede plaats bezette in het Olympisch tournooi, zal deel nemen aan de jubileum-hockey wed strijden op 16 en 17 Oct. te Amstel veen. Stumpers en Baay hebben het recht verworven deel te nemen aan de voorwedstrijden om het kampioenschap van Nederland (tienkamp), welke ver moedelijk in November a.s. te Nijme gen zal gehouden worden. De winnaar van laatstbedoelde wedstrijd zal dan een tweekamp met dr. Euwe spelen. Wet was Zondagavond een hele drukte in het Bredase café „Gom merce", waar de leden van de Bre dase Boksvereniging en vele suppor ters waren samengekomen om Jan Remie, de Bredase boksvertegenwoor dtgcr op de Olympische Spelen, een grootse hulde te bereiden. Vele har telijke woorden werden Jan toege zwaaid en met vele woorden werd hef betreurd dat hij het slachtoffer is geworden van een foutieve beslis sing van de jury. Remie en zijn echt genote, die natuurlijk ook in de eer deelde, werden flink in de bloemetjes gezet. Ook wij hebben een praatje met Remie gemaakt. Hij maakte een kranige indruk in zijn Olympisch blauw-lakens jasje met lichtgrijze broek. De Nederlandse boksers, aldus Remie, behoeven wat techniek be treft, niet voor de buitenlanders on der te doen, alleen ontbreekt het aan de nodige hardheid en, zoals dat in de bokswereld genoemd wordt, „vech tersinstinct". Over zijn verloren par tij had Jan niet veel woorden, hijzelf evenals zijn tegenstander, was er van overtuigd geweest dat hij gewonnen had, doch tegen een uitspraak van de jury was toch niet op te tornen. Hij hoopte alleen spoedig revanche te kunnen nomen op de komende we reldkampioenschappen. Waarderend sprak hij over de goede geest, die er in Nederlandse ploeg heerste. Van het slechte Engelse eten hadden zij niet veel last gehad, daar zij bijvoe ding ontvingen van het Nederlands O'ymplsch Comité. Ook de heer W. Rasenberg, voorzit ter van de Bredase Boksvereniging, die voor de vijfde maal de Olympi sche Spelen bijwoonde, vroegen wij naar zijn mening over de gang van zaken in Londen. Volgens zijn me ning had Remie het, indien het pech duiveltje in dit geval de jury hem geen parten had gespeeld, het tot een prijs kunnen brengen. Dit leidde de heer Rasenberg af van het- feit, dat de Belg Visser het tot de dpmi-finale had weten te brengen, dezelfde bokser, die het tweemaal heeft klaar gespeeld een ontmoeting met Remie te ontlopen. Eerlijkheids halve voegde onze zegsman er aan toe, dat de Olympische Kampioen in de lichtgewichtklasse, de rechte man op de rechte plaats is en dat ook Jan Remie het tegen deze had moeten af leggen. Toch heeft Remie te Londen bewezen dat hij een klasse-bokser is en ook de Engelse pers had de uit slag van do jury wat betreft zijn par tij als foutief bestempeld. Het was natuurlijk een zware slag voor Remie, die zeker meer van de wedstrijden verwacht had, doch hij heeft het heel sportief opgenomen en heeft er zijn goede humeur zelfs niet bij verloren. Tenslotte spraken wij ook nog even met de trainer van Remie, de heer Piet Gerding. Deze toonde zich te leurgesteld over de uitslag en had hem ook zeker bij de prijswinnaars gerekend. Men zegt, aldus sprekei-, dat de Nederlandse boksers over het algemeen te zacht waren, dat zij te veel „stijl" boksten, niets is .minder waar dan dat. Wanneer iemand góed technisch bokst kan hij alle „knok kers" verslaan, gedeukte neuzen en oren als bloemkolen kunnen mis schien bij de profs voorkomen, bij de amateurs, zoals Jan Remie. behoeft dit zeker niet het geval te zijn. In ieder geval kan de Bredase Boksvereniging en Breda trots zijn op de sportieve Jan Remie, die ge toond heeft de geest van de Olympi sche Spelen goed te begrijpen, die is: De eer van de Olympische Spelen be staat niet in het winnen, doch in het deelnemen. VOETRAL De punten gedeeld •"TER GELEGENHEID van de opening van het nieuwe Tilburgse Sport park speelde een combinatie uit de Tilburgse eerste klassers tegen het Surinaamse elftal. De belangstelling overtrof verre de verwachtingen, want toen de Tilburgse burgemeester met een toespraak het Sportpark als ge opend verklaarde, waren naar schat ting een 20.000 toeschouwers aanwezig. Dc wedstrijd zelf beantwoordde niet aan de verwachtingen. Slechts spora disch zag men eerste klas spel. Wel waren de Surmamers lenige en snelle spelers. Door hun individuele techni sche vaardigheid waren zij de Tilbur- gers meermalen te vlug af. Het Tilburgse elftal was geen ge heel. De spelers gaven stuk voor stuk zich geheel, maar konden niet boven het gemiddelde uitkomen. Over het verloop van de wedstrijd het volgende Nadat beide doelen beurtelings onder schot waren geno men kreeg na 20 min. van Roessel (Longa) de bal op de rechtervleugel; hij dribbelde er mee naar doel, waar de stopperspil Leeuwin de bal in eigen doel werkte. (1—0). Juist een minuut later zette Suri name flink op en voor dat de Tilbur- gers goed en wel wisten wat er aan de hand was, maakte de middenvoor Kam perveen met een pracht schuiver de stand gelijk. (1—1). 30 min. na de rust kreeg van Hees- wijk de bal goed aangegeven en met een pracht-schot gaf hij Tilburg de leiding. (21). Ook nu hadden de TilbUrgers niet lang plezier van hun voorsprong, want juist 4 min. later was het Deira, die opnieuw de stand gelijkmaakte. De resterende tijd was grotendeels voor de Tilburgers. die weliswaar meer malen voor de doelmond kwamen maar geen kans kregen om het winnende schot te lossen. Tijdens de rust vonden enige loop nummers plaats. De Roosendaalse ath leten van THOR behaalden mooie re sultaten. 1500 m.: 1 Biggelaar, (Weri Di): 2 Vos, (THOR); 3 Dommelen (Kunst en Kracht); 4 Botermans, idem; 5 M Broeken, idem. 300 m.: 1 J. Aanraadt (THOR); tijd 9—3717; 2 Postelmans, (Were Dii tijd 945; 3 V d Dungen, (Were Dl): 4 sold. v. Dros; 5 J Kok. (Kunst cn Kracht): 6 Hermans, (THOR); 7 Mols, (idem). EDO-Sint Niklaas 31 Aug. tc Hulst Tussen de besturen van Hulst, EDO, een westelijke eerste klasser en de Sportkring St. Niklaas (B.) werden onderhandelingen gevoerd om te ko men tot een interlandwedstrijd tusseii de twee laatstgenoemde verenigingen, welke wedstrijd ter gelegenheid van de jubileumfeesten in Hulst zou gespeeld worden. Deze onderhandelingen heb ben thans tot resultaat gehad, dat dc wedstrijd definitief doorgaat en, ge speeld zal worden op Dinsdag 31 Augustus. (Adv. 399-00) Ter gelegenheid van de wereldkampioenschappen wielrennen, welke dit jaar door de Nederlandse Wielren Unie zuilen worden georganiseerd, zal op 21 en 22 Augustus de kom van dc gemeente Val kenburg, alwaar op die dagen de wereldkampioenschappen op de weg verreden zullen worden, afge sloten zijn voor alle automobielverkeer. Er zal op die dagen in de kom der gemeente ook een alge meen parkeerverbod van kracht zijn. In verband hiermede zijn rond dc gemeente voor die dagen een aantal bewaakte parkeerplaatsen ingericht, terwijl teneinde de tc verwachten grote drukte tc kunnen opvangen, speciale verkeersmaatregelen zijn genomen door de politie. Op bijgaande tekening staan dc parkeerplaatsen vermeld, terwijl ook de aanrij-routes zijn aangeduid. FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de advertentie kolommen worden de Hjkskeurings- eisen genoemd. Grand Theater, Goes: De stieren vechters. (14 jaar.) Alhambra Theater, Vlisslngcn: Ge heime opdracht. (14 jaar.) Luxor Theater, Vlissingen Hoe is het mogelijk? (18 Jaar.) Electro Bioscoop. Vlissingen: De witte Pimpernel. (18 Jaar.) BENOEMINGEN Benoemd zijn tot: plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Kleine Bed- dewaard- of Saspolder C. A. Struijk te Nieuwerkerk; dijkgraaf van het waterschap Smids Koegorsschorre D. van Cadsand te Axel; dijkgraaf van de Kruispolder, L. J. Vereecken te Lamswaarde, gemeente Hontenisse gezworene van het waterschap Oos- ter- en Sir Jansland, L. Deïst te Oos- terland. GRANATEN OP HET STRAND BIJ NOLLEDIJK Na de storm der laatste dagen zijn op het strand dat zich voor de nieu we Nolledijk bij Vlissingen heeft ge vormd. door de politic in samenwer king met de hulpverleningsdienst niet minder dan zestig grote en kleine granaten Ontdekt, die blootgewaaid waren. Naar aanleiding hiervan ves tigt de commissaris van politie te Vlissingen er dc aandacht op mede in verband met het vreemdelingen- bezoek en de belangstelling voor de ze, eens door dc RAF gebombardeer de dijk dat het betreden van het strand vóór die dijk ernstige gevaren met zich brengt. Craauw Geslaagd. Onze dorpsgenoot Jo Biommert slaagde te Tilburg voor het diploma schoenhersteller. Middelburg KOSTELOZE INENTING EN HER INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat op Woensdag 18 Augustus '48 des voormiddags van 9-10 uur, gelegen heid bestaat tot kosteloze inenting en hcrinenting tegen pokken in het con sultatiebureau, Noordbolwerk 37. Er wordt in het bijzonder de aan dacht op gevestigd, dat de leeftijd be neden de 2 jaar als de meest geschik te voor inenting moet worden be schouwd. Voor een juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedatum der kinderen is het gewenst, dat bij de aanmelding wor den medegebracht de trouwboekjes der ouders. Middelburg, 14 Aug. 1948. Burgemeester cn Wethouders voornoemd. 417-0 Overslag Schoolreis. Door de leerlingen der gem. school alhier werd een schoolreis je gemaakt naar Walcheren. Dit reisje was een buitenkans, daar zij dc beno digde gelden hadden gekregen van het oranje-comité met subsidie der ge-' meente. Dtt in verband met de a.s. feestelijkheden, daar de volksspelen meer voor volwassenen zijn ingericht. Des morgens werd om 7 uur gestart en allen hebben zich tijdens de reis reus achtig vermaakt, wat wel op de blijru: en voldane gezichten was te zien tocii zij dés avonds om 8 uur weer in het dorp arriveerden. Een goede vangst. De heer R. van Melkebeke alhier wist met zijn hengel een karper boven te halen van onge veer 11 pond. De vis werd binnen ge haald met een lijn van 2.7 kg. draag kracht. Geslaagd. Te Breda slaagde voor de hoofdakte deel A en B onze dorps- genote mej. Riet Maas. Walsoorden DRANKWET. Burgemeester en wetliouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis. dat bij hen is ingekomen een ver zoek van I. van Ham te Middelburg om een verlof A ingevolge de Drank wet voor de benedon-lokaliteit van perceel Markt 21 te Middelburg. Binnen twee weken na heden kan ieder legen het verlenen van het ver lof schriftelijk bezwaren bij hen in brengen. Middelburg. 11 Augustus 1948. Burgemeester en wethouders v.n. Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Esscnburg. burgemeester. J. Ph. Koene, secretaris. 387-o Geslaagd. Voor het Rijksdiplom:.. A Maatkleermaken slaagde te 's Her togenbosch onze dorpsgenoot de lieer Albert Jansen. Westdorpe Geslaagd. Voor het middenstands examen slaagde te Breda de heer O. Hemelsoet Zuiddorpe Geslaagd. Voor het in Oostburg gehouden examen voor coupeuse slaagde mej. P. de Groene. VLISSINGEN. Dinsdag 17 Augustus. Ledenvergadering voetbalvereniging Vlissingen in het Militair Tehuis, Hellebardierstraat. (Adv. 382-00) 8) De blik van haat, die bij deze woor den op Garrand's gezicht te lezen was, was onmiskenbaar. Trent wist, dat dit roekeloos was geweest. Het was niet zijn gewoonte om te snoever}. Maar het was nog minder zijn ge woonte om verslagen te worden. „Een waardoor hebt u zich laten weerhouden, mijn schatten mee te nemen?" „Ik heb ze niet nodig. Ik bezit mis schien wel meer aardse goederen dan u. Ik bleef, omdat ik op de pier niet vrijuit kon spreken, met al die luiste rende mensen, maar hier wel." „En wat wenst u te zeggen?" Gar land's stem klonk honingzoet, maar dreigend. Trent gaf niet direct antwoord. Hij was in een ongelukkige toestand. Het was nutteloos te zeggen, dat hij ge deeltelijk ter wille van Hammond kwam en deels om uit te vinden, welk gevaar het meisje bedreigde, maar ook om zijn verlangen naar avonturen te bevredigen. Hij wist. dat geen plotse linge sprong uit de diepe stoel in Gar land's richting hem kon helpen. Dat zou slechts een kogel uitlokken. De politie zou de verwenste camee in zijn sok vinden. En er kwamen nog andere verwikkelingen bij. Zijn identiteit was gemakkelijk vast te stellen. Geen van de knapste detectives had hem ooit als die meester-misdadiger, die hem uit lachte en nam wat hij hebben wou, kunnen identificeren; maar dan zou hij tenslotte met het werk, dat hij in de steek had gelaten, in verband ge bracht worden. En de familie van het meisje, dat enkele dagen vóór haar hu welijk met hem op dc jacht veronge lukt was. zou ten laatste weten, wat hij gedaan had. Trent dacht koorts achtig over een mogelijke oplossing na. „Ik bleef", zei hij eindelijk, „omdat ik te weten wou komen, wat voor een soort man u eigenlijk bént. Openhar tig gesproken stelde ik belang in u. Ik kan u misschien beter waarderen dan de landeigenaars waarover u sprak. Als u mijn verelden kende zou u weten, dat ik een avontuurlijk aan gelegde Amerikaan was en nog ben, die steeds opwinding nodig heeft. De brief die ik in Hammond's plaats kreeg bood me een prachtige gelegenheid. Ik greep die aan, en door een klein toe val, dat ge u niet eens als een verdien ste kunt aanrekenen, won u het van me." Trent's poging tot gemoedelijk heid verdween bij de gedachte aan de belediging. „Een man te slaan die niet Weet. dat er een slag komt, is geen verdienste." „Als jij het had geweten en me ver wacht had. zou het precies hetzelfde geweest zijn." „Dat lieg jé!" riep Trent uit. Gedurende een seconde dacht hij, dat Garland, die was opgestaan, zicis op hem zou werpen. „Hoe heb je het lef I" schreeuwde Garland. „Ja", snauwde Trent, „ik heb het lef maar jij niet. Je zei dat je me in elk geval kon verslaan. In orde. Laten wij het proberen, hier onmiddellijk. Je bent 'n pochhans en ik zal je in de de gelegenheid stellen dit goed te ma ken. Of heb je misschien geen rugge- graat?" Dit keer werd. Garland niet kwaad. „Je zou me boos maken en bewerken, dat ik mijn voorsprong verspeelde. Misschien zou ik twintig jaar geleden je uitdaging hebben aangenomen. Maar met de jaren ben ik verstandi ger geworden. Ik zou je nek met mijn handen kunnen breken, en misschien doe ik het nog wel. Ik verliet je land, waar ik lange tijd gewoond had, om dat een bepaalde dievenbende mijn verzameling, die veel waard is, stelen wilde. Er werden ook enkele dingen gestolen. Ik wantrouw je. Je bent een Amerikaan, waarover ik vreemde din gen gehoord heb. En daar mijn collec tie me na aan het hart ligt, moet ik mezelf wel beschermen." „Dat ik weinig vrienden gemaakt heb, is slechts een bewijs dat ik abso lute rust verlang," merkte Trent op. „Als een man, die de stilte zoekt, ver denking wekt. hoe staat het dan met u? Ik heb de naam Garland nooit in enig werk over kunst of verzamelingen vermeld zien staan. Er is een Wallace- verzameling en het Piergan-Museum, maar wie heeft er ooit gehoord van een Garland-verzameling? Als het ge recht ons aan een kruisverhoor onder wierp, geloof ik, dat u de meeste moei te zou hebben om uzelf vrij te pleiten." ..Beschuldig je me van een misdadig verleden?" „Neen. Tenminste nóg niet. Ik tracht u ervan te overtuigen, dat u niet in een positie bent om me zo gebiedend toe te spreken. U kunt wel een Engels man zijn, maar ik ken Engeland be ter. U denkt, dat u ongestraft een moord kunt begaan. Voor dat soort dingen is dit land niet veilig. Kijk eens hier. Ik geef toe, dat ik hier zon der verontschuldiging ben binnen ge drongen. Daarin hebt u gelijk. Ik ben bereid alle schade, die ik veroorzaakt heb, te vergoeden." „Je tracht me om te kopen. Met andere woorden: je biedt me geld aan om je niet te vervolgen." „Ook goed," gal Trent ten antwoord. Hij kon geen spoor van genade op dat wrede gelaat ontdekken. „Als u mij laat vervolgen wegens inbraak dan zal ik u ontmaskeren, al kost het me een fortuin. Ik heb genoeg getuigen, die gehoord hebben, wat u vanmorgen op de pier hebt gezegd. Kapitein Ham mond zal alles, wat hij van u weet, vertellen, en dan zullen we eindelijk te weten komen, wat voor macht u over uw knappe nichtje hebt. je zult de dag nog verwensen, waarop Je me een proces aandeed." Indien Garland's woede al gezakt was, zijn nieuwe stemming was niet minder vijandig. „Het zal geen proces worden in de betekenis, die jij eraan geeft," zei hij uiterst beleefd. „Het zal een moord zaak zijn. Om het melodramatisch uit te drukken, je hebt met dat verhaal je „doodvonnis ondertekend." Eindelijk geloofde Anthonv Trent hem. Deze vreemde, kwaadaardige man was vast besloten hem te doden. Dat hij daarvoor wel gestraft kon worden, was nu slechts een schrale troost. Alles was tegen Trent. Het raam, waardoor hij was ingebroken, zou ontdekt wor den, evenals de auto, die in het bos verborgen stond. De camée zou een onaanvechtbaar bewijsstuk zijn. Bij het achteroverleunen in de stoel ontdekte hij plotseling, dat de revolver nog in zijn heupzak zat. Als Garland gedurende de tijd. dat hij bewusteloos was geweest, de brief had weggenomen dan had hij deze eenvoudige voorzorgs maatregel achterwege gelaten. Voor over leunend, met zijn linker elleboog op zijn rechterknie, wurmde hij net zo lang, tot hij zijn rechterhand in de bewuste zak had. „Ik geloof, dat je verscheidene an dere mannen om zeep hebt geholpen," zei hij, „ik zie geen zweem van wroe ging in je gezicht." Hij praatte maar. om Garland's aandacht van zijn be wegingen af te leiden. „Maar nog nooit iemand", antwoord de Garland, „naar wiens ontzielde li chaam ik met zoveel voldoening zal kijken. Ik heb nog nooit iemand ont moet, waaraan ik op het eerste ge zicht zo'n hekel had. Ik heb nog een taak te voltooien in de jaren, die me resten. Ik beschouw jou als een bedrei ging. Weliswaar geen ernstige vlei je niet met die gedachte maai als een, die eenvoudig uit de weg geruimd moet worden." Trent's vingers omsloten nu het einde van zijn automatische revolver. Hij had bijna nooit op zijn nachtelijke zwerftochten een wapen gedragen, maar nu stelde deze aanraking hem gerust. Het betekende nu leven voor hem. Garland's pistool lag rustig op diens knieën. Hij zou geen tijd hebben er naar te grijpen. Al was Charles Garland nog zo heerszuchtig, hij zou zich niet durven bewegen, als het wapen op zijn hart gericht was. „Handen omhoog riep Trent en' richtte zijn wapen. (wordt vervolgd) (Voor radioprogramma, zie pag. 3jj»

de Stem | 1948 | | pagina 2