Niet aan ons, o Heer, zij de lof" Nederlandse overwinningen Kardinaalsfeest in grootse stijl De Waarom Kosenkina uit het raam sprong HENRI DE GREEVE vijf en twintig jaar priester Londen 1948 was beter dan 1936 Berlij IN 'T KORT] Republikeinse regering smekkelt opium Oud-gijzelaars tonen hun dankbaarheid VIERDE JAARGANG No. 1153 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1948 LAATSTE DAG DER OLYMPISCHE SPELEN „Ik proclameer de sluiting der Spelen" Zwart IN*T\JfCH°"SL0WAKIJE zal onder lid van ",orden' hoezeer actief ieder wel is. communistische partij v. rvtrw dollars va" de P Jaar- Nu 'S dat 50 millioen. Aanslag op diploma tieke onschendbaar heid Utrechts stadion als openlucht Kathedraal en ontvangzaal Al te sterk verhaal Bewolkt Jerusalem heeft weer water Arbeidsvoorwaarden „Wegverkeer" spoedig geregeld Moskou meldt: „Alles rustig" Intieme huldiging te Haarlem De volmachten voor Reynaud. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: p. J. fternoudts, C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. pr. A J J M Mes; Mr. £i. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post i 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0 26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland ^n /'NP 29 JULI traden duizenden geestdriftige en van strijdlust popelende jonge mannen en vrouwen aan vergezeld door orkanen van applaus: het toernooi der titanen, die elkaar zonder genade tot het uiterste doch volkomen sportief zouden bevechten, was begonnen. In Uxbridge en Empire-stadion her haalde zich Zaterdag deze plechtigheid, nu ten afscheid. Zelfs de natuur scheen in lichte rouw te zijn gegaan om dit „beetje sterven", om dit afscheid van veel schoons saamge- bracht door de getrainde spierbundels van 59 nationaliteiten, in sportieve zelfbeheersing saamgebracht tot een demonstratie van de waarde van het menselijk lichaam, zetel van de onster felijke ziel. VERBROEDERING. UNTO US, o Lord, the praise and glory be! Zo luidt de verhe ven aanhef van de Olympische hymne door de Engelse koren plechtig bij dit afscheid gezongen: „Niet aan ons, Heer, zij lof en eer" instelling des geestes, die waarlijk kan bedragen tot de verwezenlijking van het Olympi sche ideaal, verbroedering van alle TTIT NAAM van het Interna- 99 tionaal Olympisch Comité betuig ik aan de Koning en het volk van Groot-Brittannië, aan de autoriteiten van de stad Lon den en aan de organisatoren der Spelen onze diepste dankbaar heid. Ik proclameer de sluiting der Spelen van de 14e Olympia de, en in overeenstemming met de traditie doe ik een beroep op de jeugd van elk land om over vier jaar te Helsinki bijeen te komen teneinde daar met ons de Spelen van de XVe Olympiade te vieren. Moge zij blijmoedig heid en eensgezindheid ten toon spreiden, opdat de Olympische fakkel met steeds grotere bereid heid, moed en glorie voortgedra gen moge worden voor het wel zijn van de mensheid tot in leng te van dagen." Na het uitspreken van deze woorden overhandigde de heer Edstroem aan de Burgemeester van Londen de Olympische vlag van geborduur satijn, die in 1920 door het Belgisch Olympisch Comité werd aangeboden, door de Duit sers in de bezettingstijd werd ge roofd en door Britse troepen in de kluis van een Berlijnse bank werd teruggevonden. Nu zal ze in Lon den blijven tot de Spelen te Hel sinki. WANNEER een slager weinig vlees aanbiedt, is dat momen teel betreurenswaardig en begrij pelijk tegelijkertijd. Wanneer een slager daarentegen wel (niet bij zonder goedkope) croquetten als „aanvulling" aan zijn klanten pre senteert, zal alleen een argwanen de isegrim daar kwade bijgedach ten door krijgen. Wanneer echter een boer, gelijk dat in Hannover geschiedde, op de openbare markt eieren voor 67 pfennig te koop biedt, dan haalt hij zich onherroe pelijk de woede van de huisvrou wen op de hals. Bij ons zijn de huisvrouwen kalmer aangelegd dan in Han nover blijkbaar, want zij achter volgden de boer tot de vierde verdieping van zijn huis en zij zouden hem hebben gelyncht, als de politie dit niet tijdig verhin derd had. Daarna werden de eie ren in het openbaar verkocht voor 20 pfennig. Een daar valt iets voor te zeggen, vinden we. QNS LAND kreeg weer ruim tien millioen dollars toegewezen van de ECA. Daarvoor kunnen we voor namelijk metaal en metaalwaren ko pen. JJEULEN vierde met grote plechtig heden het zevende eeuwfeest van het bestaan van zijn beroemde Dom kerk. 1" ZEID-KOREA is de Koreaanse Republiek gisteren geproclameerd. ""r President Syngman Rhee werd 'lIac' Arthur „de Bevrijder" dent feu! tle Paus deed de presi- konu'n SCfl zi^n gelukwensen toe TH^tj*R®NT en de Niwin-organi- pakketten-actie "itT ee" Kerst 100.000 verzonden worden. DEAuS U?V0ER to^te i" hoogste cijfer ooit in1dl0ur\POnd' het gekomen m de hlst°™ voor- FvooEr V°RL?,G betrok *»s,and TNfa!arfllerdf SiSteren zijn eerste ver" De weelmgen^ebben^de^feeststorn mmg verduisterd. teeststem- DOPERWXEN in blik kosten Mid. laatste soorten dan maar door deren te laten opeten. Aldus doorleven we nog eenmaal, terwijl de Olympische vlag door han den van Edstroem wordt gehaald, in de geest de adembenemende sportge beurtenissen van de Olympische Spe len 1948. We zien weer, hoe Fanny Blankers-Koen de naam verdient van „Flying Dutch woman" in haar onge ëvenaarde 80 meter hordeloop, in haar vliegende 100 meter-sprint en in haar gevleugelde 200 meter-race. We denken aan Nel van Vliet en aan Slijkhuis, die zijn „mysterie" ont hulde, aan de eind-spurt van Voorting en aan de krachttoer van Mevr. v. d. Anker-Doedens. We denken aan onze zwemsters en aan ons polo-team, aan onze onvervaarde hockey-ers en aan de mannen, die in hun zeilboten het land van „Jan Compagnie" eer ver schaften, we denken aan onze kracht patser Bram Charité en aan onze esta fette-dames en tenslotte gaan ouze ge dachte uit naar de prestaties van hen, die door „pech" werden uitgeschakeld Onze voetbalploeg opende deze som bere rij, Remie en Faanhof sloten zich treurend daarbij aan en hoeveel uit stekende sport-namen zouden we hier aan niet kunnen toevoegen? SPORT 16 MIDDEL. TAE Olympische Spelen 1948 zijn voor bij en het is nu de tijd ons een ogenblik te bezinnen op de lessen, welke zij ons land schonken Dit zullen we kort maken, 't waren voor Neder land uitstekende Olympische Spelen in die zin, dat we bewezen hebben ondanks de oorlog over prachtige athle ten te beschikken maar ook in deze zin: dat we toonden discipline naar geest en lichaam op gelijke hoogte te woorderen, onze nederlagen even blij moedig te kunnen aanvaarden als on ze overwinningen vreugdevol te be jubelen. We hebben begrepen, dat sport mid del is tot het bereiken van een vol maakter doel een in bedwang gehou den lichaam in dienst van de aller hoogste menselijke waarde. Hoog over dit alles heen de Olympische vlag, als symbool van de eerste wet van het Christendom en van de tweede, aan de eerste gelijk. Ziedaar, waarom de Olympische Spelen 1948 geslaagd zijn. DE LAATSTE DAG. /"VP DE LAATSTE Olympische dag werd gestreden door de ruiters om de „Prix des nations" het zware spring concours, waarbij een Mexicaan de ver rassing van de dag zou brengen. In dit concours, dat waarlijk „monsterach tig" kan worden genoemd, werden niet minder dan 21 ruiters uitgeschakeld. Tenslotte waren nog drie teams over gebleven: Engeland. Spanje en Mexico De laatste Mexicaan, Mariles Cor tes, sprong nagenoeg foutloos en bracht zichzelf de gouden medaille en zijn team het Olympisch kampioen schap. Onze Nederlandse deelnemers brach ten het er minder gelukkig af. Majoor de Bruine - begon al met het eerste witte hek om te werpen en na nog vijf andere vrij eenvoudige hindernissen te hebben omvergewor pen, weigerde zijn paard tot driemaal toe, waarna hij werd uitgebeld. Rit meester de Gruppelaar en de heer Rijks verging het niet veel beter; de Gruppelaar beëindigde het parcours met 36 straf punten de heer Rijks werd uitgeschakeld. Bij het damesturnen sloegen we een beter figuur: een eervolle vijfde plaats na Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Ame rika en Zweden. Het kampioenschap werd behaald met 445.55 punten, ter wijl onze dames het tot 408.35 punten wisten te brengen. Dit is, alle omstan digheden in aanmerking genomen, 'n voortreffelijk resultaat. Bij de heren individueel turnen werd de Fin Huhtanen Olympisch kam pioen, tweede en derde werden resp. de Zwitser Lehman en de Fin Aal- tonen. OP VADERLANDSE BODEM. HET AMSTELHOTEL in Amsterdam treft voorbereidingen voor de ont vangst van de hoge buitenlandse gas ten, die ter gelegenheid van het kro ningsfeest van Prinses Juliana in de hoofdstad zullen verblijven. Zo zal de Engelse prinses Margaret Rose op 3 September hier haar intrek nemen. Behalve aan de kamers, die de gasten zullen betrekken, wordt ook aan het extérieur van het hotel de nodige aandacht besteed. SANZE ploegen zijn gisteren weer teruggekeerd op vaderlandse bo dem. In hun oren klinkt wellicht nog het koperen geluid van de bazuinen bij de afscheidsplechtigheid en nog vandaag neuriën zij wellicht enkele regels uit de prachtige Olympische hymne van de beroemde dichter Ru- dyard Kipling: „Niet aan ons, o Heer". Nog lang zal in hun ogen het licht van de Olympische fakkel nagloeien, zoals het, gelijk we vertrouwen mo gen, in hun geest zal navlammen als een blijvend vuur van sportiviteit in de volste betekenis van dat woord. De sportieve resultaten van de Olympische Spelen 1948 te Londen zijn voor ons land sohitterend geweest. Had de leider, Karei Lotsy, hoop 50 procent te bereiken van wat in Ber lijn 1936 werd gepresteerd, zijn ver wachtingen zijn verre overtroffen. Toen bemachtigden we zes gouden medailles, drie zilveren en enkele bron zen plakken. Bijstaand lijstje toont aan dat we in Londen op meer trofeeën beslag wist te leggen, ongerekend nog de eervolle vierde en vijfde plaatsen, welke onze vertegenwoordigers wis ten te bezetten. Moge de Olympische Spelen 1952 te Helsinki, de Finse hoofdstad, voor onze athleten in de- l zelfde resultaten-verhouding eindi gen! IN LONDEN heeft Nederland de volgende medailles gewonnen:: Vijf gouden: Athletiek: 100 meter: Fanny Blankers-Koen. 200 meter: Fanny Blankers-Koen. 80 meter horden: Fanny Blankers-Koen. 4 x 100 meter estafette dames: Xenia Stadt-de Jong, Nel Witziers- Timmer, Gerda van der Kade-Koudijs en Fanny Blankers-Koen. Zwemmen, 200 meter schoolslag: Nel van Vliet. Twee zilveren: Kano: Mevr. van den Anker-Doedens in K 1-klasse 500 meter. Wielrennen (wegwedstrijd): Voorting. Negen bronzen: Athletiek 1500 meter: Wim Slijkhuis. 5000 meter: Wim Slijkhuis. Zwemmen 100 meter borstcrawl: Marie Louise Vaessen. 4 x 100 meter borstcrawl (estafette): Irma Schumacher, Margot Mars man, Marie Louise Vaessen en Hannie Termeulen. Waterpolo: Nederland. Gewichtheffen (zwaargewicht): Bram Charité. Zeilen (Starklasse): Bob Maas en Eddy Stutterheim. (Firefly): Koos de Jong. Hockey: Nederland. J^AAR MEN in bevoegde Nederland se kringen verneemt is door de Nederlandse politie een grote zaak van opiumsmokkel ontdekt, waarin de gehele Republikeinse Regering en waarschijnlijk buitenlandse persoon lijkheden betrokken zijn. Honderden kilogram opium, die eigendom zijn van de Republikeinse Regering zijn in be slag genomen. Uit Nederlandse bron verneemt men voorts, dat deze opiumsmokkel be stemd was om de onkosten te dekken van de Republikeinse missies in het buitenland. Dr. Maramis, de minister van Financiën van de Republiek, die de verkoop van deze opium leidde, is door de Nederlandse overheid gewaar schuwd. dat hij, zo hij naar Batavia mocht komen, onmiddellijk zal gear resteerd worden. In bevoegde Nederlandse kringen meent men bovendien, dat de Neder landers waarschijnlijk zullen overgaan tot de opheffing van de diplomatieke onschendbaarheid van de leden der re publikeinse afvaardiging, die belast zijn met de onderhandelingen met de Nederlanders. (Speciale berichtgeving i Utrecht. 15 Augustus. Qi; FEESTGAVE voor de jubilerende Kardinaal zal zijn: een fonds tot stichting van een nieuwe kathedraal. Immers, de tegenwoordige verdraagt die titel nauwelijks. En zo moest het huldigingscomité ter ere van het 40- jarig priesterfeest van Joannes Kardi naal de Jong, omzien naar een ruimte waarin de hoge jubilaris ten overstaan van het ganse diocees zou kunnen pon tificeren. Men vond het immense sta dion, dat bij de welkoifle weersgesteld heid op het feest van Maria's ten he melopneming, ongetwijfeld de meest geschikte vierplaats kon heten. Daar heen was men gekomen uit alle ver spreid gelegen delen van het Aartsbis dom, vertegenwoordigers van de gees telijke stand en van de leken in hun veelzijdige maatschappelijke samen stelling. Boven de betonnen wanden uit stak in de verte de gothiscbe Domtoren, blijvende herinnering aan de Moeder ailer kerken van het oude Trieht, eens de stede van Sint Willebrord, de grote voorganger van een niet minder groot opvolger. Bescheiden feest. LTET SCHOONSTE sterke verhaal, dat De Linie, ooit heeft gepubli ceerd, vindt de Gazet van Limburg dat van de eerzame Heerlense huis vrouw die bisschop van Roermond is geworden. Immers, wat is er gebeurd? De Linie vertelt met grote voldoe ning, dat Mgr. Lemmens, de Bisschop van Roermond, zijn handtekening zet te onder een oproep, om door gebed amnestie af te smeken. De Linie las echter al te haastig. Onder de „op roep" stonden wel de woorden „Lem mens" en „Bisschop", doch in ander verband: Mevr. Lemmens-BiSschop te Heerlen Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met enke le verspreide buien. Weinig veran dering in temperatuur. Vandaag zon onder 20.03 uur. Maan op 19.15 uur. Morgen zon op 5.26 uur. Maan onder 2.14 uur. Arabisch aanvoerder loopt naar Joden over IAE JODEN hebben een nieuwe püp- leiding aangelegd, zodat de wa tervoorziening voor Jerusalem weer is verzekerd. Maar met de demilitari- satie vlot het nog niet te best: Joden en Arabieren vertrouwen ten deze el kaar nog niet voor een halve cent. Daartussein worstelt graaf Bernadot- te om een (onbereikbaar?) compro mis, glimlacht onverstoorbaar verder en zegt bij alle voorkomende gelegen heden „goede hoop" te hebben. Het voor betrokken partijen meest opzienbarende bericht, van de laatste uren is wel, dat de Arabische aan voerder, de 28-jarige Sheik Joessef Aboe Gosj openlijk heeft verklaard de zaait van Israël te zullen verdedigen. Het merkwaardige is, dat in de ge boorteplaats van de Sheik, het dorp Aboe Gosj op 9 km ten Westen van Jerusalem, vijftien Arabieren en Jo den tesamen aan één tafel hebben ge- j n ?m hem te huldigen voor zijn indertijd felle verzet tegen de Britten Joessef is vijf jaar lang een actief lid geweest van de groep Stern. Er is weer een nieuw plan van de Arabieren om te komen tot demilita- risatie van Jerusalem. De Arabieren vragen om de teruggave van de ge roofde roerende goederen of een com pensatie daarvoor en geven hun goed keuring aan het verstrekken van de noodzakelijke niet-militaire goederen aan de Joden onder controle van de V. N„ de Arabieren en de Joden. Graaf Bernadotte heeft dit plan mo menteel in overweging. Een enerverend gerucht is nog, dat de Joden een gang onder Jerusalem aan het graven zouden z(jn teneinde zo nodig de hele stad op te kunnen blazen. We zullen hopen, dat dit maar een kwaad gerucht is en niet méér! Geen gerucht is, doch droeve werke lijkheid, dat er op verschillende plaat sen in het H. Land gevochten wordt. TAEN ONTWIKKELING van de on derhandelingen inzake de arbeids voorwaarden van het personeel, werk zaam bij het wegverkeer is in een be slissend stadium gekomen. De Unies Vervoer en Verkeer, vertegenwoor digende alle geledingen van het be trokken personeel, zijn met he* oog daarop in een spoedbijeenkomst voor vandaag bijeengeroepen. TAe Kardinaal had zijn feest gewenst In bescheiden vorm, en dus ont braken de bisschoppen van de andere diocesen. Nochtans waren er de inter nuntius, Mgr. P. Giobbe, onze procu rator bij het Vaticaan, Mgr. dr. B. Eras, verder Mgr. dr. Olav Smit en Mgr. dr. Th. Verhoeven, beiden be kende figuren uit het Aartsbisdom, de hoogwaardige Abt der Trappisten van Diepeveen, alle leden van het Kathe drale Kapittel met hun proost, Mgr. van Schaik, een deputatie van drie Malthezer-ridders, ook minister prof. dr. J. v. d. Brink en de beide Vicaris sen-Generaal. De binnenkomst van de Kardinaal, in het vurig rood gewaad, verhoogde nog het kleurrijk accent, dat de fees telijke stoet bood bij zijn opgang naar het geïmproviseerde ciborium-altaar. Deze plaats van het heilig Offer ver hief zich op een hoog poduim, omge ven door rijen salvia's, met links de troon en terzijden de banken voor alle hoogwaardigheidsbekleders. En overal langs de wanden van dit stadion drongen de genodigden op, met religieuzen en verpleegsters, ver kenners en geüniformeerden van de Jeugdbeweging als enorme blikvan gers. Na deze pontificale Dankdienst ver leende de jubilaris als feestelijke gave aan alle aanwezigen driehonderd da gen aflaat, waarvan de Proost der Kannuniken mededeling deed. Na het Te Deum en het uitgeleide van de Kardinaal volgde een rust pauze in het stadion als naaste voor bereiding op de nu volgende openlijke viering. De verrassing van een massale huldiging. Cpoedig riep het levendige hoorn- en trommelcorps van de katholieke verkenners de feestgenoten op hun plaatsen terug. En waai' men bij zat, brachten rappe handen een guirlande versiering in het rond aan. Geïnteres seerd keek men toe. ook, toen bruid jes,. geheel ongedwongen, bloempjes strooiden op het grote grastapijt en de jonge maagden met palmen een haag vormden, waarlangs de Kardi naal en zijn gevolg zou schrijden naar datzelfde altaar van zo-even, in een oogwenk omgebouwd als een majes tueus baldakijn, waaronder de zetels voor alle hoge gasten waren geplaatst. Het „lang leve de Kardinaal" was nog niet van de lucht, toen allerlei groepen naar voren drongen. Eerst de groepen uit het geestelijke leven: we reldheren en ordes-geestelijken, zusters en fraters, seminaristen van het Groot en Klein-Seminarie. Zij allen hadden hun woordvoerders die in berijmde volzinnen, een enkele maal door de auteur, mr. Jan Derks, wat naïef gesteld, aan de Kardinaal hun verscheiden intenties boden. In drukwekkend vooral was de groep van uit de Oekraïne verdreven Levieten, die thans te Culemborg veilig onder dak voor hun priesterlijke opleiding hebben gevohden, en die met een fees telijke zang in Slavische toonaard, voorafgegaan door een Italiaans ge stelde opdracht, dank en hulde brach ten aan hun hoge beschermer in het gastvrije Nederland. Maatschappelijke werkers. TJan drongen de groepen van maat schappelijke werkers rond de troon van onze Kardinaal: de arbei ders en de boeren, de middenstanders en de leden van Sint Adelbert. Zij al len beloofden: „in onverbreekb're solidariteit, wij standen, die orde zullen scheppen in 't maatschappelijke leven, waarin de jyrEVROUW oksana-kosenkina de 54-jarige Sovjet-Russische on derwijzeres, die door de Russen in New-York werd ontvoerd, door de zelfde Russen werd bevrijd en toen tenslotte door die Russen op het con sulaat werd gevangen gehouden, heeft verklaard, dat zij uit het raam van het consulaat is gesprongen om de vol gende reden: Nadat de Sovjetrussische ambassa deur, Panyoesjkin, haar gevraagd had een verklaring te tekenen, dat zij niet gevangen gehouden werd, is zij bang geworden. Zij weigerde nl. bij herha ling een dergelijke verklaring te te kenen en haar vrees voor wat haar daarom zou kunnen „overkomen" deed haar tenslotte uit het raam springen. Zij. liep daarbij een bekken- en een beenbreuk op en zal waarschijnlijk 12 weken in het ziekenhuis moeten ver blijven. Inmiddels heeft deze Panyoesjkin 't vierde Russische protest inzake Kosen JTENRI DE GREEVE 25 JAAR PRIESTER! Deze uitzonderlijke man, die dag in dag uit met ontelbaren meeleeft, heeft niet gewild dat er ophef werd gemaakt over dit jubileum. Doch Zaterdagochtend is hij evenwel zij het dan in zeer intieme en besloten kring toch gehuldigd in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, waar hij woont en werkt. „Zijn tong was als een zwaard van vuur" Hi nieuwe Minister van Overzeese Gebiedsdelen, Mr. E. Sassen, bracht hem als een van zijn beste vrienden zijn persoonlijke gelukwen sen in een kleine toespraak. Hij her innerde daarin aan een andere toe spraak, welke de Greeve (hoe kan het anders!in het gijzelaarskamp te St. Michielsgestel aan St. Jan de Doper wijdde en op deze toepaste de woor den van de H. Schrift: „Zijn tong was als een zwaard van vuur". „Als Pater de Greeve spreekt", zo zeide de Minister, „denk ik steeds aan dat vuur vanwege de diep indringen de directheid, de overtuiging, de spran kelende oorspronkelijkheid en de liefdevolle kracht van zijn woorden." Minister Sassen, die ais gijzelaar met de racBo-priester in St. Michiels gestel verbleef en daar met hem de komende sociale problemen besprak, wees er voorts op, „dat in de Greeve steeds is het vurige geloof in het goe de in iedere mens, steeds dat licht uit het allereerste Lichtbaken met de aanhaling uit St. Jan over het Licht der Wereld, dat kwam om er te blij ven en dat in onze radio-priester zo een voortreffelijke reflector heeft ge vonden." Boek der Naastenliefde r\e Minister maakte bekend dat de jubilaris benoemd is tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. En de penningmeester van het Henri de Greeve Fonds bood hem het Zilveren Boek der Naastenliefde aan, dat een dankbetuiging is van zijn vrienden en alle namen bevat van hen die luiste ren naar het Lichtbaken en hebben bijgedragen tot dit Fonds. Voor in het boek prijkt de naam van Kardi naal de Jong, de eerste die zijn gave schonk voor de verwezenlijking van de plannen van Henri de Greeve. „Ook vindt men er de namen in van vele eenvoudige lieden, die hun penningske bij de nuchtere bankier met een blijde glimlach zijn komen brengen", zo zeide Mr. Minderop in zijn speech.. De giroafdeling moest op zekere dag het fantastisch aantal van 5924 bijschrijvingen op één num mer verwerken! Voor de vuist weg reageerde Henri de Greeve in zijn speech, waain de warmte van zijn hart en zijn grote visie op de dingen om hem heen dui delijk uitkwamen. Hij antwoordde Mr. Minderop: „Niemand kan zo iets mobiliseren, het komt van Boven". Voorts dankte de jubilaris allen, die dit initiatief namen en uitgewerkt hebben. Wij vernemen, dat men zich tot 1 September a.fc. nog kan laten inschrij ven in het Zilveren Boek der Naas tenliefde. ziel in vrijheid op kan streven." Na de ouderen volgden de jongeren, uit de mannelijke en uit de vrouwe lijke organisaties. En ook zij allen gaven'hun belofte: ,,de standen gaven U zo juist hun woord; dat zetten wij, de jeugd, straks voort!" Ook de sportorganisaties, rijders te paard inbegrepen, bleven niet achter, evenmin als de vertegenwoordigers der soldaten en mariniers, en een met bij zonder hanageklap begroete deputatie uit de verzetsbeweging. En tenslotte stormde de schooljeugd onder de Marathon-tribune naar bin nen, met sjerpen en met feestmutsen, en met een prettige zang ter ere van de Kardinaal. Nu werd het ganse stadion overvulö door vlagdraagsters en banierdragers. En de erkende meester der massa regie, Anton Sweers, bereikte hier een kostelijke apotheose, die zich oploste in het: „Aan U, o Koning der eeuwen." „God moge Mij helpen." TTenslotte heeft de jubilerende Kar dinaal een geroerd dankwoord ge sproken. Z. Em. zeide, niet beter te kunnen doen dan met de Psalmist uit te roepen: „Wat zal ik de Heer terug geven voor alles wat Hij mij gedaan heeft." In het woord van erkentelijkheid werden betrokken bloedverwanten en vrienden van de Kardinaal, zijn Ka pittel en zijn Vicarissen, aile priesters en leken, zijn oude vriend Mgr. Olav Smit, die de laatste jaren veel van de geestelijke werkzaamheid van de Aartsbisschop heeft overgenomen, zijn raadgever. Mgr. Th. Verhoeven, de Monsignori Eras en Giobbe en tenslot te allen, die dit schone feest hadden doen slagen. Z. Em. herinnerde er aan, hoezeer hij tijdens de oorlog' getroffen was door de trouw en aanhankelijkheid der katholieken. Ook verder meende de Kardinaal op hen allen te mogen rekenen; en hij richtte de algemene aansporing van volhardend gebed, opdat God ook ver der zal helpen. Met onze nationale hymne eindigde dit indrukwekkende feest. En hoog gestemd zijn alle duizenden bezoekers teruggegaan naar hun, vaak ver-af gelegen woonplaatsen, met grote liefde in het hart voor de eminente priester, en Kerkbestuurder, die wij nog niet kunnen missen. kina bij de Amerikaanse regering in gediend. Het slachtoffer heeft een dag vaarding ontvangen om voor de Com missie tegen on-Amerikaanse activiteit te verschijnen. Kosenkina, die ver klaarde tegen dit verschijnen voor de Commissie geen enkel bezwaar te heb ben, staat hiermee officieel onder Amerikaanse bescherming. De Russische pers publiceerde een verhaal over de Amerikaanse contra- spionnage, die ervan beschuldigd wordt ..als politiemannen vermomd, nadat Mevrouw Kosenkina uit het raam van het Sovjet-consulaat geval len was, in de kamer van het reeds binnen gedragen slachtoffer te zijn ge drongen en haar tegen har wil naar een ziekenhuis te hebben gesleept. De aanvankelijke vrees, dat het ge val Kosenkina van nadelige invloed op de besprekingen te Moskou zou zijn, is in tussentijd wat geluwd. Voor van daag zou een vijfde samenkomst van de Westerse gezanten met Molotof plaats vinden. Maar de feitelijke toe stand is in Berlijn tot dan toe ook niet één streep gewijzigd. Dan is er nog weer een „affaire Dre- her" bij gekomen: deze Amerikaanse luitenant was medewerker van de Amerikaanse Marine-attaché in Mos kou en zou zich geleend hebben voor spionnage op zeer grote schaal. Toen dit uitlekte, werd de luitenant naar Washington teruggeroepen. Dat op de ze historie juist nu door radio Mos kou scherp commentaar geleverd wordt geeft te denken. We tekenen aan, dat Dreher reeds in April werd terugge roepen! Voor het overige werd uit Moskou bericht: „Alles rustig", een mededeling, waarin we een lugubere ondertoon menen te horen. Maar on ze gehoorszenuwen zijn de laatste we ken wellicht iets al te gevoelig ge worden T"\E FRANSE RAAD van de Repu bliek heeft na een rumoerige nacht vergadering Zaterdagmorgen zijn goed keuring gehecht aan het wetsontwerp tot verstrekking van speciale vol machten aan Paul Reynaud, de minis ter van Financiën, en wel met 173 stemmen voor en 90 tegen. De com munisten hadden zeven en zeventig amendementen op het ontwerp inge diend. Het ontwerp zal thans bij de Natio naie Vergadering in tweede lezing ko men. QNGEVEER 500 ex-gijzelaars heb ben zich Zaterdag in de vee markthallen in Den Bosch verenigd, om nog eens oude herinneringen op te halen, verbleekte vriendschappen op te kleuren, broodjes met vlees en kaas te verorberen en vervolgens naar Haaren en St. Michielsgestel te rij den. Daar vond men in de vertrouwde gangen, zalen en vertrekjes en ook in de tuinen nog veel meer aanknopings punten voor de vele, vele herinnerin gen, al zag het er nu allemaal net zo keurig uit als indertijd stoffig en rommelig. Alle scheidingen vielen weer weg, 't was als van ouds de ene grote mannenfamilie, die zich op kostschool waande. De reünie kende intussen ook enke le officiële momenten. In de aula van het Groot Ziekenhuis te Den Bosch heeft een deputatie uit de gij zelaars een geschenk aangeboden, n.l. een complete luidsprekersinstallatie. Dit als dank voor het feit, dat dit Zie kenhuis aan vele, gefingeerd-zieke gij zelaars een uitstapje bezorgde en ook in andere dingen de Duitsers mee hielp bezwendelen. Twee zusters, Mej. van de Wacht en Mej. de Haas. heeft dit zware straffen -opgeleverd. Dr. Steyns uit Utrecht die de grote aan voerder was bij dit alles en tenslotte in Duitse strafkampen terecht kwam, heeft bij deze plechtigheid o.a. een woord gesproken alsmede de burge meester van Hengelo, Mr. van der Dussen, een der mannen van de kamp leiding in Gestel. Dr. Lamers en de loco-burgemeester van Den Bosch, wethouder van Soest- bergen, spraken dankwoorden. Het tweede officiële moment vol trok zich in de hal van Beekvliet, waar 'n gedenksteen werd onthuld en 'n oorkonde is overhandigd voor het. Raadhuis in St Mich. Gestel 't Woord werd hier namens de gijzelaars ge voerd door de heer Oldenhof, burge meester van Kampen, en Mr. van der Dussen. De Regent van het Seminarie Mgr. Goyaerts en de Burgemeester van St. Michiels Gestel dankten. ^EDERLANDERS, die vorderingen op Duitsland hebben, kunnen tot 20 October a.s. protesteren tegen om zetting van hun vordering in nieuwe marken in de verhouding 10 I. TARIE LEDEN van het Hongaarse polo-team wilden niet naar hun land terug. „Om politieke redenen" heette het eerst en zij kregen asyi van Engeland. Nu zeggen de laatste be richten: zij hebben toestemming van hun regering en willen alleen maar „beroeps" worden. Weer een mysterie erbij! TAE TABAKSPLANT is bij Neder landse telers niet erg geliefd. In 1947 werd geen 100 H.A. geplant, dit jaar was het 300 H.A. Maar nu ver wacht men, dat in 1949 1000 HA be plant zullen worden. En dan gaan we de inlandse shag met de import ver mengen.... DE ONTPLOFFING OP DE „FRANS NAEREBOUT" Bij aankomst van de „Frans Nae- rebout" te Vlissingen is een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing van een cylinder met acetyleen, welke ontploffing zich aan boord van dit loodsvaartuig in de omgeving van Zierikzee, heeft voor gedaan. Van de zijde van het loods wezen waren aanwezig de directeur van het 6e district, kolonel J. Callen- fels en de chef van de technische dienst kustverlichting, ir. P. D. van Diggelen. Voorts namen aan het on derzoek deel de heer Lageveld, ex pert van de Aga-fabriek. waar ace- tyleenflessen regelmatig worden be proefd, de scheikundige ir. Groene- veld en namens de arbeidsinspectie de heer F. Haak. Verschillende ge tuigen werden gehoord. Voor nader onderzoek werd materiaal gezonden naar het laboratorium voor het stoomwezen te Den Haag. T3OTTERDAM ontving drie maanden eerder dan vorig jaar het 5000e bin nenvarende schip in zijn havens. rpE GENT zal van 26 Aug. tot 6 Sept. de derde Internationale Jaarbeurs worden gehouden. pROF. PICARD an Cosijns zullen 12 September met het speciaal gecon strueerde schip „Scaldis" naar de Kaap Verdische eilanden vertrekken. In de Golf van Guinea zullen zij een diep zee-onderzoek verrichten door af te dalen tot op 4000 metera e

de Stem | 1948 | | pagina 1