De Zeeuwse Vlag vDe Grote Trek'' in volle gang India hockey-kampioen ïn 19 gevallen spoorwegmannen te Roosendaal geëerd Negenhonderdduizend Kath. Duitse jongeren georganiseerd Prachtige familie te Noordhoek Sport reld DE STEM VAN VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 van de ver )EN Drie rode banen leeuwentand, ontworsteld aan de wit-blauwe baren „Zij, die niet te eten hebben, hebben hun honger en geen hoop op de toekomst" Matheus de Jong omringd door 9 naamgenoten Mensen van het Zuiden de beste gastheren Ervaringen van een inspecteur Sport in 't Kort Smeekens was nerveus MARKTEN use water der serre- buurvrouws lit sneuveide :wam in het te Liggen. ;ant ze werd uitgespo- ïld met een schoon lei- iuppelde ze afeltje naar >ek van de buurvro.iw pen. Maar woord van Iten, ging zij tern adrui- bolle neus van haar tste nu wcs veel, of- h wel van leid. r de politie aar beklag. ;en kreeg 'n ïuis. Zij ver net hand en de rechter lelijk. Een ?t een tuin- zei hij, en kamm in boete en ihadevergoe- liss Madsen 0000000 elburg hun onbc- cn op hun het bevel n het duis- c aan de pt dat hij er£ als het Ook wer- sonen aan- akken, die mmiezen de erlating van kken, waar- te bevinden. de '.hans en 38-jarige uit St. Jan- zoeking ver 775 kg zaai- thans ver maanden verklaring ni door het zen kwam ige verdach- cen 32-ja- uit Clinge, ongeveer >n verkocht. bs. 3 maan die dit lijrt- jarigc C. L. werd ver gevangenis- til-jar.gc A. Nissc, die 300 kg. liji- ebben. kost- hechtenis. op aloradokcvcr gunstig ver- zy de ver- het aardap- ectendodend perioden, eling in dit bespuitin- perioden van over hand wor- akomen van Dloradokever ran percelen delgen van de percelen edzakelijk is word* ge in het ne en, om te n het voor- Het is dus de percelen ouden en te waar zulks ihrort 125 min Nijmegen 904 2, Eefde Borgharen plus 3. Gra- plus 5, Vrees- plus 5. Adv. 332-00 9.30 w. st trt; 10.00 mor 0.35 gr.; 11.00 12.00 luchtige 12.33 Olymp. o; 13.00 nws; ialando: 13.50 1.00 Als een 5 Metropole- 3 soe. terrein 15.15 Edv. Drente; 16.15 5 Carlo Buti; Om en na- ymp. Spelen; monie; 20.00 dag: 20.15 In 1.15 Soc. com- Weekend-ork aria's; 22.30 zs; 23.15 Eng. 321 M. 13 00 14.00 Simon cabaret; 15.15 Twee vleu- i; 17.15 accor- erzicht; 18.00 oldatcn; 19.00 xieland cns.; gr. 22.00 nws 10 nws; 23,05 22.30 rus- R O O D WIT _RL A U W R O O D W I T BLAUW rood W I T "blauw ADAT Drenthe, Zuid Holland, en Overijsel kortgeleden hun provin ciale vlag gen vaststel den, mede met het oog op het gouden regeringsjubi. leum van Ko ningin Wilhel- mina en de Kroningsfees ten van Prinses-Regentes Ju liana was op 3 Aug. j l. de beurt aan de provincie Zeeland dit te doen. Mr. dr. A. J. J. M. Mes deel de, namens Ged. Staten, mede, dat de vijf kleuren in de vlag weinig bevrediging schenken. Ook in andere provincies wil men vijf kleu ren, maar in de vlag van Limburg b.v. zijn 104 kleurencombinaties mo gelijk! Overigens zijn allerlei sug gesties over deze zaak Gedeputeerde Staten zeer welkom. Terecht keren G.S. zich van de vijf-kleuren-vlag af. Een dergelijk product zou inderdaad zeer on-aes,-- thetisch werken. Maar wat dan wel? is nu de vraag. Een reproductie van het wapen? Een vlag was oorspronkelijk meest al een zuivere reoroductie van een bepaald wapen. Zie als voorbeeld de Vlaamse Leeuwenvlag; een zwar te leeuw op een gouden veld, dooi de franskiljons smalend „de zwarte kat" genoemd. Een Zeeuwse vlag, die een zuivere reproductie van het gewestelijke wapen zou zijn, zou in de practijk minder bruikbaar blijken. Immers, het wapen van Zeeland vertoont een rode leeuw tegen een gouden achter grond, die worstelt met de wit-blau- we golven, krachtens het» over-be- kende devies: Luctor et emergo, ik worstel cn duik op. De vervaardiging van een dergelijke vlag is uitermate kostbaar, terwijl ze bovendien niet voldoet aan de voornaamste eis, die men aan een vlag mag stellen: dui delijke zichtbaarheid cn onderschei dingsmogelijkheid op grote afstand. Ook het voorstel van jhr mr Scho- rer om in de vlag het wapen van Zeeland als onderdeel op te nemen, daarmede herinnerend aan de histo rische kenmerken der provincie, is minder gelukkig. Trouwens, wat dit voorstel betreft: de historie kent reeds drie Zeeuwse „wapen-vlaggen", n.l.: 1. de Princevlag oranje-blanje-bleu met in de witte baan het Zeeuwse wapen met er achter twee gekruiste ankers: 2. de Statenvlag rood-wit-blauw met in de witte baan het Zeeuwse wapen omkranst door twee lauwer- takken. 3. de groene vlag, symbool van Zeelands groene beemden, met in het midden het Zeeuwse wapen met er achter twee gekruiste ankers. Wie dus voor het voorstel van jhr. Schcrer voelt, behoeft niet naar iets nieuws ie zoeken. De historie geeft hem de keus uit drie, ieder op zich. zelf zeker geen lelijke vlaggen. Het grote bezwaar, dat echter deze drie vlaggen alle hebben, is het feit, dat ze door de toevoeging van het wapen „ingewikkeld', onduidelijk op grote afstand, moeilijk te vervaardigen, en kostbaar in het gebruik zijn. Vereenvoudiging noodzakelijk. TAe eerste vereenvoudiging, die nood zakelijkerwijze moet worden toe gepast en die ook historisch verant woord is, daar ze ontelbare malen in talloze vlaggen van onderscheidene landen is toegepast, luidt: Wij laten de „figuren" van het wapen in de vlag vervallen en handhaven slechts de hoofdkleuren: het rood van de worstelende leeuw, die het Zeeuwse land symboliseert en de zes banen wit en blauw der golven, die het land steeds weer bedreigen, maar waaraan het land in de loop der tijden tóch is ontrukt en nog dagelijks ontrukt wordt. Het komt er nu maar op aan, deze kleuren op de juiste wijze te groe peren. De meeste kans van slagen biedt hier de geografische groepering. Geografische groepering. JJoe doet Zeeland zich aardrijks. kundig aan ons voor Het unanie me antwoord is: Als drie aan de baren ontworstelde stroken land, t.w.: 1. de strook Schouwen, Duiveland, St. Filipsland en Tholen; 2. de strook Walcheren en Noord en Zuid-Beveland; 3. Zeeuwsch Vlaanderen. Zoals_ reeds gezegd, is de rode leeuw in het Zeeuwse wapen zinne beeld van het Zeeuwse land, ontwor steld aan de baren. Welnu, hiermee in overeenstemming behoort het rood m de vlag symbool van dit land te zijn. Het land doet zich aan ons voor in drie stroken; het rood der vlag dient zich eveneens in drie banen aan ons te vertonen. Elk van die drie rode leeuwen-landbanen is ontworsteld aan de wn-blauwe golven. Bij iedere rode lana-baan passen dus cn paar wit blauwe golven-banen. Wij hebben, krachtens het wapen, de beschik king over zes wit-blauwe banen d.w.z. drie paar. Dit komt dus prach' tig overeen met de drie rode land. banen. Iedere rode leeuwenland-baan krijgt een wit-blauwe strook nevens ziib. -Resumerende komen we tot de con clusie dat de Zeeuwse vlag) hoogte: breedte is 2:3) uit negen even hoge horizontale banen van driemaal rood wit blauw dient te bestaan. De bo venste drie banen rood, wit, blauw symboliseren de bovenste strook rode leeuwen-land (Schouwen, Duiveland St. Filipsland en Tholen), ontwor steld aan de wit-blauwe baren. De middelste drie banen rood, wit, blauw zijn het symbool van de middelste strook rode leeuwen-land, (Walcbe- ren en de beide Bevelanden), ont worsteld aan de wit-blauwe baren. De benedenste drie banen rood, wit, blauw zijn het zinnebeeld van de benedenste strook rode leeuwenland (Zeeuwsch-Vlaanderen)ontworsteld aan de wit-blauwe baren. Het aantrekkelijke van deze vlag is, dat ze historisch, geografisch, heraldisch, aesthetisch en vlaggen- technisch aan alle eisen voldoet. Ze is bovendien met haar negen smalle banen, als „meerbanige" vlag, een ty. pische „zeevlag'. Zie als voorbeeld de meerbanige rood-witte „zeevlag" van de Verenigde Staten (13 strepen), eigenlijk de „zeevlag" van de Engel se Oost-Indische Compagnie, met dit enige verschil, dat de Amerikaan vlag in de linkerbovenhoek op een blauw veld de zilveren sterren van de verbonden staten voert, terwijl de Compagniesvlag op die plaats het ge combineerde Engelse Sint Joris- en het Schotse Sint Andrieskruis voerde. Zie verder de meerbanige „zeevlag" die boven de Griekse archipel wap pert, de negenbanige blauw-witte vlag. Door de negenbanige rood-wit-blau- we vlag voor te stellen, zouden Ged. Staten aan het gewest Zeeland de mogelijkheid openen een vlag te ver krijgen, die in populariteit zeker niet zou onderdoen voor die andere, zo bij uitstek populaire meerbanige „zee vlag". namelijk die van Rotterdam, de dertienbanige groen-witte ving; terecht de trots van deze door strijd steeds sterkere stee en in een uitbun dig stedeiied verheerlijkt. A. STOLK. VLIEGVELD WOENSDRECHT WORDT VERKOCHT Naar wij uit welingelichte bron ver nemen, ligt het in de bedoeling om bet vliegveld Woensdrecht, dat tot nu toe als vliegveld „De Eendekooi", aan da gemeente Woensdrecht behoorde, aan het Rijk te verkopen. Hieruit kan nus worden afgeleid, dat het vliegveld als opleidingsbasis voor jonge vliegeniers in gebruik zal blijven. Reeds geruime tijd zijn er onderhandelingen gaande tussen het gemeentebestuur en het ministerie van Oorlog over de over dracht van het vliegveld aan de Staat. Het te verkopen gedeelte beslaat een Oppervlakte van ongeveer 250 gemeten De onderhandelingen schenen echter voornamelijk vast te lopen, omdat de gemeente bezwaar maakte tegen de verkoop van de weg, lopende van ue Vijfsprong naar de Wouwse Plantage. Daar deze weg zeer veel door gemeente naren moet worden gebruikt, zouden er in het vervolg veel administratieve moeilijkheden moeten worden overwon nen. Hiervoor zou alsnog een oplossing moeten worden gezocht, doch naar men ons mededeelt, zal de verkoop, waarvoor de gemeente wel te vinden is, niet lang meer op zich laten wachten. Onthulling bronzen plaquette pILLEND scheurde de stoomfluit van de gereedstaande Pullmann- trein Donderdagmiddag de eerbiedige stilte vaneen, welke heerste in de lichte 3e klasse wachtkamer van het station te Roosendaal, waar talrijke familieleden, vrienden en collega's wa ren bijeengekomen van de 19 spoor wegmannen, die in de uitoefening van hun beroep tijdens de bezetting het leven hebben gelaten. Het regelmatig staccato van een klop pende hamer, gehanteerd op het dak, drong vaag door naar beneden en van buiten kwam het trillende gerol van een passerende locomotief. De adem van het bedrijf was als on zichtbare getuige mede present, dezelf de adem voor wiens vootbestaan hun de laatste ademtocht werd afgesneden. De heer A. J. Koster, lid van de ge denksteeencommissie, sprak een kort inleidend woord tot de talrijke aan wezigen, waaronder wij burgemeester Freyters, de heer Stuitje, wnd. korps chef van politie, dokter Konings en inspecteur H. J. Otterspoor en de heer Heutz, opmerkten, welke beide laatsten de dienst I en A. vertegenwoordigden. De directie van de N.S. werd vertegen woordigd door ir. F. J. Heyligers, ad junct-chef van de Dienst van Tractie, terwijl voorts aanwezig waren ir. A. 't, Hooft, hoofding. seinwezen, ir. J. Redeker, hoofding. W. en W., ir. J. Wessels Boer, hoofding. Tractie en mr. S. van Houten, inspecteur Vervoer. De stationschef van Roosendaal, de heer H. J. Knoops en de sous-chef dhr. van Schaick, waren eveneens aanwezig, als mede verschillende leden van het per soneel der verschillende diensten. Ir. Heyligers schetste het aandeel van de 19 afgestorvenen in de strijd van de N.S. en de strijd van ons volk om de vrijheid. Ruim 500 spoorweg mannen gaven hierbij het leven. Tot, hun nagedachteni zal volgend jaar in Utrecht, wanneer het vijf jaar geleden is, dat de staking werd afgekondigd, een groot monument worden onthuld. Locaal wordt de gedachtenis aan de afzonderlijke groepen levendig gehou den door gedenktekenen van eenvou diger vorm op verschillende stations. Nog eenmaal riep ir. Heyliger de ge dachtenis aan hen op door het aflezen van hun namen met vermeding van de omstandigheden, waaronder ze uit het leven werden gerukt. De meesten van hen stierven tijdens bombardementen en beschietingen, een hunner gaf zijn leven in het concentratiekamp Buchen- wald als ondergrondse strijder. Nadat de heer J. M. Bommers, lid van de personeelsraad gesproken had, liet burgemeester Freyters de gru welijke omstandigheden van de bezet tingsjaren herleven en noemde de 19 gevallen spoorwegmannen de beste bur gers van Roosendaa, dat met de N.S. een zo grote eenheid vormt. Door ir. Heyliger werd daarna de bronze plaquete onthud, aangebracht tegen de muur van de 3e kasse wacht kamer aan de perronzijde, juist boven de tunne. De namen van de 19 ge vallenen zijn op deze plaquette aange bracht. Enkele minuten stilte werden in acht genomen waarna ir. Heyliger de plaquette overdroeg aan de zorg van stationschef Koops. REN VAN DE K.N.P.-correspon- denten in Frankrijk heeft een onderhoud gehad met Mgr. Wolker, de geestelijke leidsman van de Unie der Duitse Katholieke Jeugd. Mgr. Wolker had zich naar Lourdes be geven, ter bijwoning van het In ternationale Congres der Pax- Christi-beweging. Hij deelde de volgende wetenswaardigheden mee over zijn organisatie: Sinds 1933 waren de katholieke jeugdorganisaties in Duitsland het voorwerp van de nazi-vervolging. Talrijke leden werden gearresteerd en zelfs terechtgesteld. Wij werden verplicht ons op louter kerkelijk ter rein te bewegen. De laatste katholie ke jeugdgroepen werden in 1939 ont bonden. Niettemin bleef er een kern van mannen, die tot aan de val van het nazibewind de geest van katho lieke actie wakker wisten te houden. Met hen konden we beginnen aan de wederopbouw. Dit was in Novem ber 1945. De grondslagen van deze reorgani satie waren dus de trouw gebleven ijveraars. Van het centrum Alten- berg en de bisdommen uit hebben wij met hen de organisaties in ver scheidene plaatsen allengs weer kun nen oprichten. Ondanks grot.e moei lijkheden hebben wij vooruitgang geboekt. Thans werken we aan een decentralisatie: de diocesane organi saties hebben min of meer een zelf bestuur cn hun eigen opleidings-in- stituten. Anderzijds is er een nau were samenwerking tussen de gees telijke en lekenleiders. Voorts wil ik aanstippen, dat wij een algemene QP 24 September 1872 werd te Klun- dert geboren Matheus de Jong, die op 10 Mei 1895 in het huwelijk trad met Anna, Cornelia Kleijs, geboren te Zevenbergen. Uit dit huwelijk is een familie voortgekomen, die met recht tot voorbeeld kan worden gesteld. In totaal werden twaalf kinderen uit dit huwelijk geboren, die thans alle rog in leven zijn. Van de 8 zoons bleef niemand ongetrouwd, van de vier dochters trouwden er twee, terwijl er een in het klooster der Franciscanes sen te Roosendaal trad en de ander nog thuis is. In totaal zijn er tot nu toe 63 kleinkinderen in leven, waarvan 32 jongens en 31 meisjes. Hieronder zijn drie tweelingen. Van de acht zonen, die achtereenvolgens genoemd werden Lambertus, Johannes .Adrianus Martinus, Abraham, Matheus, Prtrus en Cornells, werd de zesde, een van de tweeling, naar de vader vernoemd. Alle eerstgeboren zoons van de zonen, behalve die van Johannes kregen even eens ae naam Matheus, zodat er thans 10 Theo's de Jong in ieven zijn. Ze zijn respectievelijk oud 75. 43. 18, 17, 17, 8, 5, 5 en 1 jaar Op c!e foto ziet U alle 10 Theo's de Jong tezamen met vrouw, moeder en grootmoeder, die ook nog bijzonder kras is, doch aan aanzienlijke vermindering van het gezichtsvermogen lijdt. De beide stamouders wonen thans te Noordhoek evenals verschillende kinderen. katholieke jeugdorganisatie in het leven hebben willen roepen. Wel zijn er gespecialiseerde bewegingen bin- nene dit algemene kader gesticht, maar de Unie der Duitse Katholieke Jeugd is niet slechts de verzameling van deze bewegingen. Thans telt zij 900.000 leden in de verschillende zo nes en zij overtreft de andere jeugd bewegingen in aantal. Invloed van het Nazisme. VjUij hebben kunnen constateren, aldus Mgr. Wolker dat de in vloed van de nazi-opvoeding op de jeugd niet zo groot was, dat het kwaad niet hersteld zou kunnen worden. Bij de kinderen van 10 tot 15 jaar is deze invloed nauwelijks nog merkbaar. De andere leeftijds groepen hebben vaak nog hun goede zedelijke eigenschappen kunnen bewa ren. Ons ergste probleem is het vin den van ijveraars voor de katholieke actie in de leeftijd van 20 tot 30 jaar. Een slechte invloed oefent beslist de materiële nood op de jeugd uit. Jon geren, die niet te eten hebben, heb ben hun honger en geen hoop op de toekomst. Zij zijn uiterst moeilijk op te voeden. De jonge Katholieken bie den beter weerstand dan de overi gen, doch sommigen hunner laten zich gaan. Het voornaamste resultaat van de nazi-opvoeding is ongetwij feld de verslapping van de geestelijke tucht. Een ander obstakel is het gebrek aan goede verbindingen en verbin dingsmiddelen, waartoe ik ook op de pers reken. Tot voor kort genoten anders ingestelde jeugdbewegingen eerder de voorkeur van de bezet- tingsautoritciten. Doch thans schijnen deze meer oog te hebben gekregen voor de belangrijkheid, die gelegen is in het bestaan van een machtig front der katholieke jeugd in Duits land. |"|E WERELDPREMIERE van de ge- kleurde Olympiadefilm 1948 zal op 16 September bij gelegenheid van de herdenking van de slag om Arn hem te Arnhem plaats vinden. Ty/rET BUSSEN EN TREINEN, per fiets en auto zijn ze gekomen, de jeugdige Hollanders, die Brabant en Zeeland kwamen verkennen. We hebben ze, lachend en zingend, beladen met tenten en kampgerief zien arriveren om uit te zwermen over ons mooie landschap en met volle teugen de stadse longen met de geurige lucht van bos, weiden en hei te vullen. Over het toenemend enthousiasme voor de kampeersport hebben we reeds een algemene beschouwing gegeven, thans zullen we een bezoek brengen aan functionarissen, die die duizenden gasten van boven de Moerdijk dienen te ontvangen en te controleren. TJET DISTRICT Breda van de Katho lieke Jeugd Beweging omvat, be halve de genoemde stad de plaatsen Bavel, Galder, Langeweg, Terheijden Ulvenhout en Wagenberg. In dit ge bied strijken, afgezien van wat zich de komende dagen nog zal melden, zeventig groepjes jongens neer, voor het grootste deel afkomstig uit Den Haag en Rotterdam. Daartegenover staat, dat nog geen veertig van der gelijke groepjes het genoemde gebied verlaten om elders in Brabant, in Zee land en voornamelijk in Limburg, hun tenten op te slaan. Het commissariaat Etten, mede om vattende Beek, Hoeven, Klein Zun- dert, Leur. Rucphen. Rijsbergen, faprunael, Wernhout, St. Willebrord r? ündSrt' heeft het nog drukker. men ket getal van tachtig ïw.rf, gr°?Wes reeds overschreden. "at 00k Walcheren in trek begint te komen. Maar dat is Zrrnï,TMilte.,aan een wij dere bekendheid die gegeven is aan de„ pd„Mearart L' Vr°™ kamperende verkenners, die aan hun zomerkamp een bedevaart willen ver binden. TOEKOMSTIGE AAL MOEZENIERS. "yyANNEER we een der districtscom missarissen naar zijn taak ten opzichte van zijn gasten vragen ant woordt deze, dat hij de handen vol heeft aan het bezoeken van de kam pen. Hij wijdt dan bijzondere aan dacht aan de hygiëne en ordelijkheid, door te voeren in alle onderdelen als latrines, keukens, fourage en tenten, voorts aan de doelmatige inrichting van het kamp. de gezondheidsmaatro- gelen„zoals die tot uiting komen in dc menu's en de bereiding ervan, het drinkwater, de ligging en dekking, de Eerste Hulp en de veiligheidsmaatre gelen bij het zwemmen. Dan aan een behoorlijke doorvoering van het pa trouillesysteem; de juiste verdeling van de verantwoordelijkheden. Aan de goede geest, zoals die zich openbaart in het godsdienstig leven en de behoor lijke kleding en tenslotte aan het pro gramma van activiteiten in overeen stemming met de mogelijkheden die terrein en omgeving bieden. Een der aardigste inspecties, vertelt de commissaris ons, was die bij de tudentjes van het Klein-Seminarie van het Bisdom Haarlem, die in Brabant waren neergestreken. Hun leider was een der leraren. „Toen ik het terrein betrad, werd ik begroet door een stel aardige kna pen dat bezig was met takken en touw een soort zwevende brug in elkaar te maken. De leider, die het erg druk had kon nog 'n uurtje missen om me rond te leiden, de kapeltent met het prac- tische en mooie altaartje te tonen en de zwemplaats, waar de knapen een heerlijke duik konden nemen. Juist toen we daar vandaan kwamen ont moetten we een glundere boy die er in geslaagd was een ei te koken door het tussen een drievorks-twijgje te klemmen en het de nodige vier minu ten onder te houden in een klein con servenblikje dat met water gevuld op een vuurtje stond te koken. Hij was daar erg trots op en met recht, want zijn vernuft was gescherpt om zich behoorlijk te behelpen en z'n ka meraden hadden er ook het grootste plezier in. Als zó onze toekomstige geestelijkheid kennis maakt met de voordelen cn.... moeilijkheden van het buitenleven krijgen we aalmoeze niers, die later met op ervaring ge baseerd oordeel leidende functies in de katholieke jeugdbeweging kunnen innemen. „En wat gebeurt er nu met de door samengestelde rapporten over de be zochte kampen?" „Die worden opgestuurd naar de commissarissen van het district, van waaruit dc kamperende troepen af komstig zijn. Deze zien dan hoe „hun" troepen zich in het zomerkamp gehou den hebben en kunnen een beter oor deel vormen over hun leiders, even tueel vóór zomer 1949 ingrijpen om de kampstandaard te verbeteren wan neer critiek daartoe aanleiding geeft". „Is U, over het algemeen genomen, tevreden over hetgeen U heeft aan getroffen?" „Zeker, er is hard gewerkt om de jongens handigheid bij te bregen, or de, zin voor hygiëne, een zekere ma te van zelfstandig optreden, het dra gen van verantwoordelijkheid en, wat het belangrijkste is, een juiste bele ving van de godsdienst in het dage lijks contact met de aalmoezenier". DE TOERISTEN- KAMPEERDERS. TTEBBEN we het tot nogtoe gehad over het kamperen van de geor ganiseerde jeugd, we hebben ook hier en daar eens ons licht opgestoken waar individuele kampeerders zijn neerge streken. Onze eerste indruk is, dat in vergelijking met vorige jaren, het ge halte van de kampeerders is vooruit gegaan. Het besef wordt levendiger, dat men niet alleen verantwoordelijk is voor zichzelf doch ook plichten heeft ten aanzien van zijn omgeving. Dat is de grote winst. Wij. kwamen in gesprek met een kampeerder die 't hele land met ka no en tent had rondgezworven. Hij was houder van een kampeerpaspoort en mocht dus tot de geroutineerden ge rekend worden. „Wel", was zijn opmerking, „mijn indruk is, dat de mensen van 't Gel derse, Zeeuwse, Brabantse en Lim burgse platteland mogen gerekend worden tot de altijd bereidvaardige, vriendelijke gastheren. Een heel ver schil met de mensen uit Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Ik geloof, dat bij hen de kampeerders van vo rige jaren het hebben verbruid door hun optreden en hun kleding, voorna melijk aan de waterkant, Hoe ook je persoonlijke opvattingen zijn, ik ben er vast van overtuigd, dat je je behoort te gedragen naar de wensen en op vattingen van hen. die je als je gast heren moet beschouwen. Dan zal de verhouding altijd goed blijven". Mogen de woorden van deze Hage naar want hij was een der veie Residentiebewoners die zich door on ze gesten aangetrokken gevoelt 'n vertolking zijn van het algemene ge voelen van de kampeerders die 'bij ons aankloppen. En daaraan voegen we nog toe het advies van een Bonds- kampeerconsul; „Gastheren, vraag steeds de kampvergunningen en icam- peerkaarten van uw gasten op, zodra deze zich bij u melden en geef ze niet terug voor ze zich afmelden. Moch ten er redenen tot klachten zijn, no teer die dan gerust op kampeerver-1 gunning of kampeerkaart, dan zult u volgende jaren geen last meer onder- i vinden en voorkomen dat anderen, j volgende jaar de dupe worden van hen. die gij dit jaar met vreugde zaagt I vertrekken!" - -i-w ATHLETIEK Deelnemers intern, militair tournooi Brussel TAP 3 en 4 September worden te Brussel internationale militaire wedstrijden gehouden, waaraan deel nemen: Groot-Brittannië, Ver. Staten, België, Frankrijk, Luxemburg, Dene marken, Zweden, Noorwegen en Ne derland. Het Nederlandse team is als volgt samengesteld: 100 M.: vaandrig Kleyn (V. en L.). 200 M.: soldaat Lammers (AV 1945) 400 M.: sergt. Leys (Thor). 800 M.: sergt. Rosens (Sportcl. Enschede). 500 M.: en 5000 M.: sold. Groen (AV '45>. Vèrspringen: marinier v. Egmond (D. E.M.) Hoogspringen: korp. v. d. Hoe ven (Lycurgus). Hink stap sprong. Sergt. v. Egmond (D.E.M.). Polsstok hoogspringen: sergt. maj. Verkes (AV Haarlem). 100 M. horden: sold. Lam mers (AV 1945). 400 M. horden: 2de luit. v. Loozen (V.E.N.L.) Speerwer pen: vaandrig F. v. d. Poll (V.E.N.L.) Discuswerpen: marinier Pietersen (V en L). 4 x 100 M. estafette: vaandrig Kleyn (V en L.), sold. Lammers (AV '45), 2e luit. Prins (V en L). sold. Saat res. korpl. v. Wees. 4 x 400 M. esta fette: 2e luit. Elstak (AAC), sergt. Rosens (SC Enschede), sergt. Leys (Thor), sergt. Vos de Man (AAC). SCHAKEN Stumpers en Baay leiden De stand na de 6e ronde in de bondswedstrijden te Den Haag luidt: 1 en 2 Baay en Stumpers beiden 4.5 p. 3 Kok 4 p. 4 en 5 Grapperhaus en Vis ser beiden met 3.5 p. 6 groeneved l p. 7 Bunt 0.5 p. 8 Mulders 0.5 p. De 6e partij tussen de dames Rood- zant en Heemskerk werd door mevr. Heemskerk gewonnen. De afgebroken 4e partij werd door mevr. Roodzant gewonnen, terwijl de 5e partij in ue voortzetting remise opleverde. De stand in deze tweekamp luidt thans: Mevr. Heemskerk 3.5 p. mevr. Roodzan 2,5 p. Zondag 29 Augustus zal in de bad en zweminrichting te Sas van Gent een groot waterpolo-tournooi worden gehouden tussen Nederlandse en Belgische „teams". Te Selzaete zullen Zondag de 7- tallen van Sint Nicolaas. Selzaete, Vlissingen en Sas van Gent elkaar bekampen in een waterpolo-tournooi. Op 22 Aug. zal het le elftal van Corn. Boys te Sas van Gent een voet balwedstrijd spelen tegen een combi natie van Feyenoord. In het internationaal tennistour- nooi te Ostende won van Meegeren van Peten (Belg) met 7-5 2-6 6-4. In het Olympisch Stadion te Am sterdam behaalde Blauw-Wit een 1-1 gelijk spel tegen de Tsjechische prof club Viktoria uit Pilsen. Ruststand 0-0 De voetbalwedstrijd Sparta— India is door de Rotterdammers met 2—1 gewonnen. Deze stand was bij -ust reeds bereikt. DE 14e OLYMPIADE Q&p (Vervolg v;ain pag. 1) HET hockey-elftal van India heeft een grote en vooral ook overtui gende zege op Groot-Brittannië in dc eindstrijd van het Olympisch hockey- tournooi behaald. Na alle ontmoetingen gemakkelijk te hebben gewonnen met uitzondering van die in de halve eindstrijd tegen Nederland, werd Groot-Brittannië door de titelhouders met stevige cij fers (4-0) ingemaakt, en deze cijfer: waren niet eens geflatteerd. Want gedurende de gehele ontmoe ting waren de mannen van India rter- ker in het veld, goochelden zij met het witte balletje dat het een lust was, zodat de Britten er eenvoudig niet aan te pas kwamen. De vier doel punten waren juweeltjes. Het Nederlands elftal had zich in zijn tiveedc wedstrijd tegen Pakistan geheel hersteld. Nu was cr geen spoor van minderwaardigheidsgevoel te be kennen. nu zaten de Oranjeheinden herhaaldelijk voor liet doel van hun tegenstander en hun aanvallen >varen ten minste zo gevaarlijk als die van Pakistan. Helaas speelde Nederland in één on derdeel bepaald zwak, dat was het hopeloos slechte nemen der strafcor- ners. Telkenmale kon door razend snel uitlopen onzer tegenstanders of door de bal te onderscheppen groot gevaar voor het doel van Pakistan worden voorkomen. Pakistan had voor de rust de lei ding genomen, maar Kruize wist na cle rust de stand gelijk te maken. Hij was de beste man in de ploeg al dienen ook de beide achterspelers Derckx en Drijver en niet te verge ten doelman Richter en spil Loggers met ere te worden genoemd. Nu komt Nederland voor de derde maal tegen Pakistan uit in dit tour nooi, wel een bewijs dat ook in liet hockeytournooi men nog niet de juiste organisatie heeft gevonden. En om de beker tc laten overlopen zal Pakistan na de Spelen in een vierde wedstrijd tegen de Oranjchemdenin Neder land uitkomen. GUNSTIGE STAND VOOR ONZE TURNSTERS. TN DE tweede ronde van de indivi duele wedstrijden op sabel konden onze drie landgenoten. Mosman, v. d. Berg en Kuyper zich niet handhaven; zij werden allen uitgeschakeld. Aan de schermwedstrijdei^ van het intcrgeallieerdo tourrtooi om het Brit- tannia Shield, welke in September te Londen worden gehouden, zal Neder land vertegenwoordigd zijn door van den Berg op sabel. Hordijk op degen en Abrahams op floret. Met 't turnen van onze dames gaat 't beter: de vrije oefeningen en zelfs het nummer op de voor onze turn sters ongewone evenwichtsbalk (dat nare ding, noemde een van de dames het oneerbiedig) werden er keurig af gebracht. In het eerstgenoemde rum mer eindigden we op de vijfde plaats en in het voorlopige totaal-klassement staan we er gunstig voor. „SPRING STEEL" KREUPEL. TAE COMBINATIE van Loon-,.Spring Steel" sloeg in het tweede deel van de samengestelde Olympische rui- terwedstrijd een uitstekend figuur door zonder een enkele weigering of val de steeple op dc Tweeseldown renbaan van 3500 M. de zware crossc van 8 km te volbrengen, een prestatie die nog hoger dient aangeslagen te worden, indien men weet dat vele andere paar den weigerden of ruiters vielen. Ook de heer ten Cate heeft met ..Unique de Genval" een zeer behoorlijk par cours afgelegd. Het paard kwam zeer goed door het eindpunt. Deze dag zou voor de Nederlanders glorierijk zijn afgesloten indien „Sprihg Steel" niet kreupel was geworden hetgeen te wij ten is aan de grote gladde stenen die op de wegen lagen, die soms over grote afstanden in galop bereden dien den te worden. Er wordt echter alles in het werk gesteld om „Spring Steel" nog tijdig in te zetten voor het springnummer, dat heden om twee uur begint met ZWEMMEN Ronde van Sas Evenals vorige jaren organiseert de S. Z. en P. C. de Bruinvis weer op Zaterdag 4 September a.s. te Sas van Gent haar internationale 2 km. wed strijd welke bestaat uit een zwemwed strijd rond om een eiland, gevormd door twee armen van het kanaal Gent naar Terneuzen, in onze gemeente. De ze kamp is zowel voor dames als he ren en trekt steeds grote belangstel ling bij dc afstandzwemmers en zwem sters. Vele liefhebbers van naam zo wel van binnen als buitenland namen hieraan meerdere malen deel. Het ziet er naar uit dat ook dit jaar weer ver schillende sterren aan de start zullen verschijnen. Aan deze wedstrijd zijn verschillen de prijzen verbonden welke als volgt zijn gerangschikt: 1 Voor de snelste dame of heer (wis selbeker. 2 De eerste Nederlander en snelste Belg ontvangen een wisselbe ker. 3 De eerste Zeeuwse dame qf heer en 4 de eerste Sasse dame of hoer welke ieder een wisselbcker ontvan gen. Verder is nog een wisselbeker be schikbaar voor de Zeeuwse vereni gingen. Deze wisselbekers moeten driemaal achtereenvolgend of vijfmaal in totaal gewonnen worden voor zij eigendom worden van de winnaars. Deze Ronde van Sas is door de K. N.Z.B. ingeschakeld voor de Sportwe reld wisselbeker. Verder wordt aan iedere deelnemer die de ronde zwemt in minder dan 50 minuten een fraaie herinnering aangeboden. Dc Keizer van Iran. Mohammed llcze l'ahlavi, heeft te Parijs een bezoek gebracht aan de Moskee. Daar werd de vorst ontvangen door Si Kadour Bloemkooloren A17E kunnen knokkers kweken met ingedeukte neuzen cn bloemkooloren, zoals ik er hier ge noeg heb zien rondlopen of we kunnen doorgaan met het oplei den van boksers tot vuistvechters, maar dan bereik je op een tour nooi als dit niets", aldus zeidc dr. Posthuma, de voorzitter van de NtB.B. Dan houden we het met de des kundige spreker toch maai' liet liefste op de laatstgenoemde soort: dat lijkt ons eervoller, waardiger en vooral méér Nederlands. Zo op gevat zijn we dan ook blij met wat er met Remie kon gebeuren. Hij bokste een zeer fraaie wedstrijd die door iedereen voor hem als gewonnen werd beschouwd. De jury heeft hem pertinent tekort gedaan, zelfs inzake het inge diende protest (wat nog een kost bare pond sterling kostte ook). Dat werd n.l. met een kort briefje „geweigerd" beantwoord, zonder dat er gelegenheid gegeven was de klacht mondeling toe te lichten. Maar Remie, waar we in Breda trots op zijn, heeft dan toch maar geen bloemkooloren. En wat kan ons tenslotte een jury schelen, die in haar geheel gisteren werd afge zet: meer dan honderd officials gingen aan de dijk en er kwamen een twintig „nieuwe" voor in ae plaats.... nu het te laat isl ten hoogste 41 ruiters, wegens uitval len van dc Britse en de Turkse ploeg ais team. De strijd begon Donderdagmorgen al om half zeven aan een 3500 meter lang parcours. Om een goed denk beeld tc kunnen krijgen van do moei lijkheden die de ruiters hier geboden werden moest men het hele parcours van 8 km. aflopen. Er was een sprong b(j over een vast hek met daarachter een afbellende weg' die dc eerste weigering van „Unique de Genval" veroorzaakte. Het tweede incident met genoemd paard deed zich voor b(j een combina tie van sprongen met heel weinig be wegingsruimte, maar „Spring Steel" trok zich van al die moeilijkheden weinig aan en ging vlot over alle hin dernissen daarbij goed door zijn be rijder gesteund; 'n prestatie waar de heer van Loon trots op mag zijn, en die naar wij hopen hem ccn betere plaats heeft bezorgd. Het is namelijk nog niet bekend, hoe de vork precies in de steel zit met alle strafpunten waarop men vermoe delijk tot heden op moet wachten. Het is een grote teleurstelling, dat „Glensman" en „Spring Steel" kreupel geworden zijn. De vlotte Nederlandse ploeg had dit lot bespaard moeten blijven. CMEEKENS uit Ulvenhout heeft het ongetwijfeld veel zwaarder gehad dan de Hagenaar Bram Cha rt té, zei de voorzitter van de Kracht sportbond, de heer Percl. Hij miste de echte internationale wedstrijd- mentaliteit die tot topverrichingen kan voeren èn wordt nerveus door da ongewone sfeer en omgeving. In Nederland dmkt hij gemakkelijk 100 kilo, hier miste hij daardoor tweemaal dat gewicht en eerst in zijn derde stootbeurt vermande hij zich en haalde 132.5 kilo. Hij werd twaalfde in een uitstekend gezel schap van 24 deenemers en dat is zeker niet slecht. Maar in topvorm en geheel zeker van zichzelf, had Smeekens nog1 enkele plaatsen kun nen winnen, aldus de heer Perel. GOES, 11 Aug. 1948. Fruit: Early Victoria f 8—32, Zigeunerin 18107, Codlin Keswick 821, Kroet en val- appels 523, Precosc de Trevoux 30 73, N. H. Suikerpeer 17—46', Clapps Favorite 2362, Dr Julius Guyot 8 42, Petite Marguerite 8—26, Czar- pruimen 723, Belle de Louvain 14— 30, Washington 6—26, Reine Victoria 831, Mons Hative 1629, Witte Wijnpruimen 616, dubb. Boere witte 621, Reine Claude d'Althan 616, Blauwe druiven 144154 Bra men 5175, alles per 100 kg,, Per ziken 35 per 100 s'uks, Groenten: Bloemkool 430, Kom kommers 47, kropsla 1.506, Me loenen 5895. alles per 100 stuks, dubb. Frincessebonen 3747. Saxa- bonen 21, stoksnijbonen 2039, stok- princessebonen 40, pronkbonen 12 15, savoyekool 713, rode kool 5 7.50, andijvie 410, tomaten 1831, peen II 1011, uien 7—10. augurken 25, koolrapen 2, postelein 44.50, aardappelen 69, alles per 100 kg., bospeen 510, kroten 0.503, selde rij 2, alles per 100 bos. KAPELLE (Z.B.), 11 Aug. 1948. Appelen: Zigeunerin 48-91. Duchesse d'Oldenburg 5-40. Codlin Keswick 18- 34. Early Victoria 20-37. James Grie ve 34-69. Lady's Seedling 20-34. Rode Astrakan 23-30. Val en kroetappels 8- 20. Peren: Clapps Favourite 34-66. Pré- cose de Trévoux 40-74. Noord Holl. Sui kerij 17-46. Goudballen 12-34. Val- en kroetperen 9.5-18. Pruimen: Washing ton 28-48. Bolle de Louvain 16-39. Dub bele Boerenwittc 12-26. Czar 20-49. Rei ne Victoria 28-50. Purple Pershore 16'. Monseigneur Hative 20-38. Héron 10- 23. Diversen: Bramen 58-106. Fram bozen 130. Rode bessen 46-64. Franken thaler 152-162. Groenten: Dubb. Princ. z. draad 28-46. Aardappelen 5.5-6.5. Andijvie 8. Savoye kool 13-15. Rode kool 3.5, alles per kg. Bloemkool 3-32 Kropslag 1.5-6.5. Perziken 1-26, ailes per stuk. TERNEUZEN. Woensdag 11 Aug. Precose standaard B 66, Precose standaard C 59, Huishoud I 45—51, Klaps St C 58—60, Hl 49—55, HU 43 —46, fabriek 28—39. Noord Hollan ders Hl 25—31, Krieken Hl 34—38, fabriek 1927. Zigeunerinnen ver pakt St A 67—70, St B 61—63, St C 54, Onverpakt St A 48—51, St B 48, St C 44. Hl 4046, Keswick HI 29 32. fabriek 22—28. zöctvai 21—23, zuurval A 12—22, B 5—11, peerval 5—27. pruimen Belle de Louvain Hl 3039, HII 1826, Reine Claude HI 41—43, fabriek 16—22, Washington H II 1922, Wijnpruimen fabriek 15— 21, boere witte HII 14—24, Reine Victoria H II 25—30, Scharpruimen Hl 42, fabriek 712. Groenten: Stamprincesseri 28—45, Wagenaar 21—28, Bloemkool II 24, Bloemkool III 512 per stuk, Groe ne kool 2227. witte kool 5. bospeen 14—15, kroten 4—5, uien 6—13 per kg„ komkommer 6—9. meloen 69 p, stuk, tomaten 18—22 p. kg.

de Stem | 1948 | | pagina 3