Regeringsverklaring zonder verrassingen Deviezenovertredingen ii Nederlands Nieuwe Kerken" De feestverlichting Wat een Wonderlijke Wereld RADIO DE STEM VAN VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 Clinge Stroodorpers krijgen electriciteit Autorijden in de feestweek Een interessante tentoonstelling te Middelburg Richtlijnen van de P.Z.E.M. Waterstraal-kanon Carosseriebouwers vergaderen Politierechter Middelburg De bestrijding van de coloradokever WATERSTANDEN ■;,T - re FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijks keuringseisen genoemd. Electro, Middelburg: 49th Parallel. (14 jaar.) Schouwburg. Middelburg: De Op schepper (alle leeftijden.) Grand, Goes: Sinbad de Zeeman.' (14 jaar.) Alhambra, Vlissingen: De kopermijn (18 jaar.) Luxor, Vlissingen: Circusschadu- wen. (afgekeurd.) SLUITING BELGISCHE DOUANEKANTOREN 7 EVEN Belgische hulpdouanekanto ren zijn gesloten on wel: Lommei brug 12. Hoeke, Middelburg, St. Lau rens, St. Margriet, Staak-Assevede. Oudenburgse Sluis (Wachtebeke). Grensoverschrijdingen langs de we gen in kwestie is dus verboden voor goederenvervoer en autoverkeer. Voor het vervoer van goederen, waarvoor wegens de omvang of andere eigen schappen een omweg moeilijk is. kan op aanvraag en met betaling van ze kere rechten een uitzondering wor den gemaakt. ROOSENDAAL HERDACHT SPOORWEGMANNEN Op het Roosendaalse station werden gisterenmiddag de 19 Roosendaalse spoorwegmannen herdacht, die tijdens de bezetting in dienst van de N.S. hun leven lieten. Tijdens deze herdenking onthulde ir. Heyliger als vertegenwoor diger van de directie van de N.S. een bronzen plaquette, waarin de namen van de 19 dapperen gegrift staan. Tal rijke autoriteiten, zowel uit Roosendaal als van de N.S. waren bij deze plechtig heid tegenwoordig. TUINBOUWTENTOONSTEL LING TE ZIERIKZEE Op 24 en 25 September a.s. wordt in het „Huis van Nassau" te Zierik- zee een tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen gehouden. De i publiek te laten zien wat de tuinbouw in eigen omgeving reeds weer ver mag voort te brengen". GESLAAGDEN Te Utrecht slaagde voor het diploma Gezel schilderen: J. Bilius van Nisse, Te Tilburg slaagden voor het examen diploma vakbekwaamheid schilderen: P. de Dreu te Goes, C. van Noppen, A. Schutijser en E. van Noppen van Vlissingen. Jubileumfeesten. Het feestcomité heeft besloten om de aanstaande ju bileumfeesten eens tot echte feesten te maken voor de jeugd.. De school jeugd zal getracteerd worden, terwijl ook een ballonwedstrijd op het pro gramma étaat. 's-Avonds zal er een lichtstoet trekken, waarna nog een dansje gemaakt zal worden. Eindelijk begonnen. Dat er nog een nieuwe weg in het dorp Clinge zou komen, leek voor de be woners een sprookje, Het gaat ech ter werkelijkheid worden, daar men met het graafwerk voor de riole ring in het Zeegat is begonnen. Zand grint en afvoerbuizen werden reeds in massa aangevoerd. Het is te ho pen, dat het werk een vlot verloop mag hebben zodat men weldra van de nieuwe weg kan profiteren en eindelijk eens van modder en stof bevrijd is. Geslaagd. Onze oud-dorpsgenoot de heer J. de Waal, behaalde dezer dagen de acte als hoofdonderwijzer. IVe burgemeester van Wissekerke en Kamperland, de heer J. van der Maas, heeft een lang vergeten hoek van het eiland Noord-Beveland, ge naamd Stroodorp, met enige plech tigheid van electriciteit voorzien. Het initiatief werd destijds genomen door een der inwoners van deze ver in de polder verborgen liggende wijk. Hij richtte een verzoek tot de ge meenteraad en na enige tijd kon de PZEM met het werk beginnen. Weliswaar moesten de bewoners, om de kosten zo laag mogelijk te houden, zelf de kabelsleuf graven en dz kabel trekken, maar zij deden dit met plezier. Thans was het de grote dag en konden de 36 woningen aan gesloten worden. Nadat de heer J. Vader, districts chef van de PZEM, de moeilijkheden had geschetst, welke meesta» ar.n een dergelijke „lange-afstand-kabelleg- ging" zijn verbonden, kon de heer J. van der Maas inschakelen. Een speciaal woord werd tot de lan taarnopsteker Piet Versluys van Stroodorp gericht. Zijn taak is vol bracht. want Zaterdag zal de straat verlichting electrisch zijn. Stroodorp draaide 's avonds verheugd aan de knopjes. De „pietereulielamp" heeft afgedaan TAE MINISTER van Verkeer en Waterstaat a.i. heeft onthef fing verleend van het Zondags rijverbod voor motorrijtuigen op de Zondagen 29 Aug. en 5 Sept. Ter hole Geslaagd. Te Den Bosch slaagde voor het examen giczel-kleermaker van de K.E.C., welk examen onder rijkstoezicht gehouden werd. onze dorpsgenoot de heer G. Penneman. IJzendijke Fancy fair. Ten bate van de te bouwen R.K. Kerk en de R.K. HBS te IJzendijke werd een fancy fair ge organiseerd. Burgemeester von Bön- ninghausen opende met een toepasse lijk woord. Vele parochianen hadden zich belangeloos beschikbaar ge steld om de posten in de diverse stands te bezetten. Ondanks het gure weer was de opkomst groot en er heerste een gezellige drukte. Vooral het rad van avontuur deed goede zaken 'en velen togen met taarten, hanen of paling beladen, naar huis. De financiële opzet mag geslaagd he ten. Kloosterzande Kermis. De kermis alhier schijnt a.s. Zondag een bijzondere belangstel ling te vragen. Tot in alle uiterste hoeken wordt gebouwd, terwijl op het terrein van baron Collot d'Escury zelfs een groot circus in aanbouw is. Voegt men hierbij nog de verschillende rui me dansgelegenheden met schietingen op het staande en liggende spel, even als de voetbalwedstrijden dan kan het bijna ook deze keer niet anders of tot ver uit de omtrek van Kloosterzande zullen duizenden zich naar de kermis evacuatie, en meer nog de inundatie I begeven om. indien het weer mee wil van het grootste deel van Schouwen-1 werken, van het verschillende wat hun Duiveland, hebben aan de tuinbouw i aangeboden wordt, te genieten, temeer bedrijven belangrijke schade toege-1 nog daar deze op Zaterdag reeds aan bracht. Het doel der expositie is „het'vangt. (Vervolg van pag. 1) Economische Zaken: Een stelselmatige investerings.' in dustriële- en conjuctuurpolitiek zal worden gevoerd. Aan de energie voorziening wordt bijzondere aan dacht besteed. Jaarlijks zal een na tionaal budget worden opgesteld dat aan het parlement zal worden over gelegd. De regering vertrouwt, dat de Sta- (en-Generaal bereid zullen zjjn mede te werken tot spoedige behandeling van de wetsontwerpen inzake be drijfsorganisatie en ondernemings raden waarna de indiening van wetten tot instelling van een aantal pro duct- en bedrüfsschappen zal wor den bevorderd. Naarmate de goederenvoorziening het toelaat zal het distributiestelsel worden geliquideerd, waardoor de noodzakelijke verruiming van de be wegingsvrijheid van het bedrijfsleven zal worden bevorderd. Ook aan ver. dere inkrimping van het overheids apparaat, die de regering met kracht nastreeft, zal dit ten goede komen Een gezonde onwikkeling van de middenstand, in detailhandel, zowel als ambacht, zal worden bevorderd. Financiën.Efficiency en soberheid in de publieke dienst zul len met kracht worden bevorderd. Zonder tekort te doen aan de bevor dering der volkswelvaart en aan de eisen der sociale rechtvaardigheid vertrouwt de regering aan de Sta- ten-Generaal voor het jaar 1949 we der een nagenoeg sluitende begro ting te kunnen voorleggen, behalve voor zover betreft de kapitaalsuit gaven en het tekort van het Land- bouwegalisatiefonds. Uitteraard behoort echter ook dit laatste tekort, voor zover het niet door geleidelijke vermindering der subsidies kan worden opgeheven, zo spoedig mogelijk uit de gewone mid delen te worden bestreden. Sociale Zaken. Een constructieve loon- en prijspolitiek zal worden gevoerd. Op meer be staanszekerheid en het wegnemen van te grote tegenstellingen bij de inkomensverdeling blijft het oog ge richt. Daarbü wordt mede gedacht aan de gezinsbelangen met name die der kinderrijke gezinnen, zowel bij de belasting-politiek als bij het sociaal beleid. Ook een krachtige woning- 1 politiek is uit dit oogpunt van grote betekenis. Defensie. Binnen het raam van het financieel en sociaal moge lijke en in coördinatie met de plan nen van daarvoor in aanmerking ko mende mogendheden zal voortge- werkt worden aan de opbouw van een effectieve, wei-geordende, goed geleide strijdmacht. Justitie. Gestreefd wordt naar het spoedige herstellen van nor male toestanden op het gebied van het recht en de rechtsbedeling, en naar liquidatie van door oorlog en bezetting op dit gebied veroorzaakte abnormale toestanden. O n d e r w ij s, K. en W. Ook dit kabinet gaat uit van de ze delijke beginselen, die aan onze be schaving ten grondslag liggen. Dit sluit de erkenning in, dat het Christendom voor zeer grote groepen van ons volk de bron is, waaruit zij hun geestelijke kracht putten, en welks zedelijke normen door vele aanhangers van andere dan Christe lijke overtuiging eveneens worden aanvaard. Deze opvattingen zullen tot uiting komen ook in de culturele taak, die te vervullen valt, waarbij de rege ring, zowel ten aanzien van het on derwijs, als bij velerlei wetenschap pelijke en kunstzinnige arbeid, op wekkend en bevorderend werkzaam kan zijn zonder tot zich te trekken wat, naar zijn aard, niet van staats wege dient te geschieden. Verdere toepassing van de gedach te der financiële gelijkstelling, met name voor het Middelbaar en Voor bereidend Hoger Onderwijs en het Buitengewoon Lager Onderwijs, zal, worden bevorderd. Er komt nog meer Tfcn uitputtend overzicht van het program en van de voornemens der regering is hiermede niet gege ven. De Troonrede en de behandeling der begroting zullen gelegenheid ge ven tot verdere uitwerking. Moge het ons gegeve/ zijn, aldus besloot Minister Drees, steunende op hogere beginselen, ondanks de sterke verschillen in staatkundige overtui ging die in ons volk leven, gezamen lijk de kracht te ontwikkelen, die ons opgewassen doet zijn tegen de zware, maar grootse taak. die Neder land in dit tijdsgewricht heeft te vervullen. rjINSDAG om 2 uur wordt door de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. de Casembroot in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg de interes sante tentoonstelling Nederlandse Nieuwe Kerken geopend. Het plaatselijk comité van deze tentoonstelling, waarvan burgemeester jhr. mr. W. Sandberg tot Essenburg ere-voorzitter is en mr. dr. R. Graaf van Lynden, voorzitter met de heer F. de Graaf, als organisator, heeft zich op het standpunt gesteld, dat deze tentoonstelling een provinciaal karak ter moet dragen. Middelburg is de vierde plaats, die deze reizende ten toonstelling ontvangt na Rotterdam, 's-Hertogenbosch en Maastrocht. Deze exposiie is er een met een zuiver culturele strekking. Zij gaat uit van vertegenwoordigers van alle mo gelijke kerkgezindten, die zich vere nigd hebben in een commissie voor deze tentoonstelling en zich hebben verzekerd van de volledige medewer king van het departement van weder- .opbouw en volkshuisvesting. De bedoeling van de tentoonstel- is eerstens een indruk te geven van de plannen en ontwerpen, die er momen teel voor nieuwe kerken bestaan, en de mogelijkheden en vraagstukken de monstreren, die er op dit gebied be staan. Architecten, van wie zich slechts weinigen in kerkbouw hebben gespe cialiseerd staan dikwijls voor bijzon dere moeilijkheden. Daarom is de tweede bedoeling der tentoonstelling de architecten te stimuleren en inspi reren tot het ontwerpen van plannen voor nieuwe kerkgebouwen. Vanzelf sprekend is deze expositie ook zeer be langrijk voor geestelijken, kerkbestu ren, kortom voor allen, die belang stel len in het kerkelijke leven. Wat er te zien is. gres worden gehouden, waar vier des kundige sprekers lezingen over kerk bouw zullen houden, te weten ds. W. Zeydner uit Rotterdam over richtijnen voor de inrichting van het kerkge bouw: dr. A. Kat uit Haarlem over „De liturgische zin van het R. K. kerk gebouw". Des middags refereert ir. Alph. Siebers uit Breda over „De vorm gevtng van het R. K. kerkgebouw", waarna prof. ir. J. Berghoef uit Aals meer het woord zal voeren over „De ruimtevorm van het Protestants kerk gebouw". Er zal volop gelegenheid zijn tot discussie. Een 70-t,al personen gaf zich op voor dit congres, waaraan de deelname nog open staat. Sas van Gent JQc PZEM deelt ons mede, dat elec- trische* feestverlichting tijdens de viering van het regeringjubileum van H. M. de Koningin en de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana in Sep tember a.s. in haar stroomverzorgings gebied, met inachtneming van onder staande v'oorwaarden is toegestaan. De duur van deze feestverlichting is door hogerhand vastgesteld op ten hoogste acht dagen en uitsluitend in de periode van 30 Augustus t.m. September a.s. In verband met de productie- en distributiecapaciteit is het echter noodzakelijk, dat van tevoren met PZEM overleg word gepleegd over de aan te sluiten feestverlichting en aan haar wordt opgegeven, waar men feestverlichting wenst aan te bren gen het vermogen van de aan te brengen verlichting, alsmede de dagen en uren, dat men deze wil ontsteken. Aanvragen kunnen gericht wor den aan het PZEM-kantoor te Mid delburg of haar bijkantoren te Zie rikzee, Goes, Terneuzen en Oostburg, Alleen wanneer het energieverbruik ten behoeve van deze verlichting bin nen redelijke grenzen wordt gehou den, hierbij rekening houdende, dat de extra verlichting in het algemeen zal leiden tot een lager energiever bruik voor huishoudelijke doeleinden zal stagnatie in de stroomvoorziening voorkomen kunnen worden. Buurtcommisies, verenigingen of particulieren, welke vootaf geen over leg met het electriciteitsbedrijf tref fen, lopen het risico, dat stroomtoe voer naar feestverlichtingsobjecton wordt verbroken. Zie ook advertentie in dit blad. muggen vliegen vlooien luizen D. D. T. P O E D E R in de practische en voordelige stuilzak 65 cent Adv. 108-00 E'en keuzecommissie heeft nauwkeu rig nagegaan, weke ontwerpen in aanmerking kwamen voor expositie. Zij heeft slechts die ontwerpen geno men, welke tot voorbeelden kunnen worden gesteld. Een flink aantal ont werpen van Zeeuwse kerkgebouwen zal er te aanschouwen zijn. Zo de R. K. kerkgebouwen te Schoon dijke, ontwerper Ir. A. Sieber, de St. Ehgiuskerk te Oostburg, ontworpen door het Arch. Bureau Mol en Brug- mans en het R. K. Kerkgebouw te IJzendijke, ontwerper J. Lint. Daarnaast de ontwerpen van de N. Herv. Kerkgebouwen te Biggekerke, Vlissingen en Westkapelle, ontworpen door prof. ir. J. F. Berghoef, de Ned. Herv. kerk te Schoondijk, ontwerper A. Eibink; de Ned. Herv. kerk te Brui- nisse, ontwerper prof. Wieger Bruin, de Ned. Herv. kerk te Zuidzande, ont werper Joh H. Groenewegen, de Ger. kerken te Middelburg, Domburg en Ellewoutsdijk, ontworpen door de lrs. A. Rothuizen en P. J. 't Hooft. Behalve de ontwerpen voor deze en nog vele andere kerken ziet men op de tentoonstelling tal van bijzonder heden over restauratie van kerkgebou wen, de accoustiek, plaats van het orgel, verwarming, enz. Een bijzondere attractie zullen on getwijfeld enige panelen zijn, met tekeningen en foto's over de restau ratie der Abdijgebouwen. Voorts zijn er diverse inzendingen, vooral fotomate riaal, uit het buitenland. Op enkele avonden van de tentoon- stelingsweek zullen rondleidingen on der deskundige leiding worden gehou den. Het is bovendien van groot belang dat gezelschappen, die een bezoek wil len brengen, van tevoren deskundige voorlichting aanvragen. Enige archi tecten hebben zich hiertoe reeds be reid verkaard. Aanvragen kunnen ge schieden bij de heer de Graaf, Ko- ninginnelaan 6, te Middelburg tel. K 1180/2054. De tentoonstelling zal tot en met 16 Augustus a.s. zijn geopend van half elf tot half één en van twee tot vier uur. Des Zondags is zij gesloten. Het congres DE JUBILEUMFEESTEN In een bijeenkomst van dc Oranje vereniging werd besloten, dat de feestviering op 31 Augustus in hoofd zaak voor de kinderen zal worden be stemd, terwijl 6 September de dag voor de ouderen zal zijn. p 4 Septem ber vindt de traditionee Ronde van Sas, zwemmen1 plaats terwijl op 7 Sep tember de beroepsrenners hun kunnen zullen tonen. Tijdens deze dagen zal de harmonie „de Verenigde Vrienden" haar medewerking verlenen. Op 31 Augustus staat tevens een uitvoering van T.H.O.R. met muzikale medewer king op het programma. Voor de kinderspeen op 31 Aug. werd een commissie benoemd, bestaande uit de heren A. Hamerlynck. H. Vercau- teren en A. Bockstael Getracht zal worden op 6 of 7 September een vuur werk te doen plaats vinden. Dit zal echter van de finantiën afhangei. De buurtbewoners werd verzocht, evenals bij het 4e éêuwfeest, voor de straatversiering te zorgen. Enkele dezer commissies zijn reeds met de voorbereiding begonnen. Op Zondag 5 September zal in de beide kerken diensten worden gehouden Heer Arendskerke De feestelijkheden. Het program ma voor de feestelijkheden is thans bekend: 4 September: Kinderspelen wielerwedstrijden en concert. 6 Sep tember: Kerkdienst (met medewer king harmonie Excelsior), toespraak burgemeester en zanghulde school kinderen, optocht, volksspelen, licht stoet, verlichting toren en gemeen tehuis, etalagewedstrijd. Het werk van dc federatie rPc Goes vergaderde de Zeeuwse Bond van Wagenmakers en Ca rosseriebouwers onder voorzitterschap van de heer R. J. de Kraker te Axel, De heer Douwes. vertegenwoordi ger van het rijksbureau voor metalen beantwoordde een aantal vragen in verband met de bouw van bestelwa gens. In het bijzonder werd bespro ken over de erkenningen bij het een traal bureau voor wagenbouw en de inschrijvingen bij de vakgroep, waai- op algemeen critiek werd geoefend, De afgevaardigden van de onderaf delingen brachten verslag uit over de stand van zaken. Gerapporteerd werd dat vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen de werkzaamheden niet al te best vlotten. De voorstellen voor de algemene vergadering, die op 17 Augustus in Utrecht gehouden zal worden, wer. den nagenoeg alle goedgekeurd. 1 ervolgens sprak mr C. J. Woud- stia. secretaris van de federatie, over het werk van deze federatie in bezet, tingstijd en thans. In zijn referaat bestreed de heer Woudstra het werk van dc prijzencommissie, welke door de regering is ingesteld. De federa tie heeft weten te bewerken, aldus spreker, dat het door deze commis sie opgestelde rapport werd verwor pen Het feii. dat dc federatie in de bezettingstijd kon blijven bestaan cn doorwerken heeft haar een voor. sprong gegeven op ander# organisa ties. Spreker zette de verhouding uiteen welke bestaat tussen vakgroep en vrije organiiatie en zeidp, dat de opheffing van dc vakgroep afhangt van de stuwkracht der vrije organi satie. Tenslotte beantwoordde de heer Woudstra verscheidene vragen. Kuitaart Visdicven. Op het water „De Vogel" komen zoveel visotters voor, dat de visser genoodzaakt werd zijn fuiken uit het water te halen, daar zij anders door deze schadelijke die ren vernield werden. Qp Vrijdag 20 Augustus zal in de Concert- en Gehoorzaal een con- De B.B.C. heeft zeer ten gerieve van de Engelse radio-luisteraars vele evenementen van de Olympische Spelen per televisie uitgezonden. Om dit mogelijk te maken moest deze mobiele televisie-controle-„kamer" ge bouwd worden, die voor de eerste maal gebruikt werd voor de uitzen dingen uit de Empire Pool tijdens de zwemwedstrijden. "E^en kennis van ons is al meer dan een jaar gebrouilleerd met zijn buurman, omdat hij, tel kens wanneer hij zijn tuin met de waterslang bewerkt, tevens buur- mans kat van het tuin pad af spuit. Hij doet dit niet om buurman te trei teren en ook niet om de kat te plagen, maar een voudig omdat hij 'n spuit hartstocht hééft, die kost wat kost bevredgdi moet worden. Men zou het een soort onschuldige spuit- manie kunnen noemen, in tegenstelling tot die van miss Madsen uit Glendale Californlë. Ook deze juf frouw is in het bezit van een tuinspuit, maar dat apparaat heeft haar voor de rechtbank gebracht. Het gebeurde ongeveer als volgt: Miss Madsen heeft een buurvrouw en die dame vindt zij niet bijster sym pathiek. Om dit te laten merken nu, zette zij haar radio zo hard aan, -dat de schilderijtjes bij buur vrouw van de muur tuimelden en de lamp er van begon te wiegsicn. Maar ook buurvrouw had een radio. En zij nam re vanche. Dat wil zeggen zij slaagde erin haar luidspreker tot prestaties te bewegen, die de eerste in het niet deden ver zinken. Miss Madsen kon dat onsportief genoeg niet verkroppen en zij zon op een middel, om aan het tergende gekrijs, dat zij overigens zelf had opge roepen, een einde te ma ken. Toen viel haar oog op de tuinspuit en haar ogen straalden.... Ter verduidelijking van de situatie moeten we U eerst vertellen dat de tuinslang van miss Mad sen geen gewone tuin slang, maar een afgedank te brandslag was. Een slang met een wonder baarlijk hoge frequentie. Welnu, mis Madsen draalde geen ogenblik. Zij greep haar slang en richtte een forse water straal op één der serre ruiten van buurvrouws woning. De ruit sneuvelde cn de radio kwam in het schootsveld te liggen. Even maar, want ze werd er gelijk weer uitgespo ten ook. Gevuld met een liter of tien schoon lei dingwater huppelde ze van het raamtafeltje naar de andere hoek van de kamer. En buurvrouw kwam toelopen. Maar voor ze een woord van protest kon uiten, ging zij de radio achterna, drui- pend van haar bolle neus tot de puntjes van haar tenen. Dit laatste nu was buurvrouw te veel, of schoon ze toch wel vap« een gijntje hield. Ze liep naar de politie en deed er haar beklag. En miss Madsen kreeg 'n dagvaarding thuis. Zij ver dedigde zch met hand en tand, maar de rechter was onverbiddelijk. Een tuinslang moet een tuin slang blijven, zei hij, en een kanon een kanon- Met 100 gulden boete en bevel tot schadevergoe ding kon miss Madsen naar huls. oeooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Als zovele zittingen wordt ook nu weer een groot gedeelte daarvan ingenomen door berechting van devie zenovertredingen. Mensen, die naar of vanuit België niets bij zich zeggen te hebben maar in werkelijkheid wel degelijk bui tenlandse betaalmiddelen met zich voerden, staan weer terecht. De 62-jarige Ji G. S.. een land bouwer uit Hontenisse, had in zijn horlogekaét f 30 verborgen, om zoals hij zei in België een kleine schuld te vereffenen. Dit grapje kostte hem f 40. bs. 20 dagen hechtenis met verbeurdver klaring conform de eis W. L. du F., een 50-jarige land bouwer uit Sluis verborg het geld in zijn vestzakje. Het was 280 Belgische francs, die natuurlijk direct in be slag werden genomen. Uitspraak: f 15 bs 10 dagen hech tenis met verbeurd verklaring. E. P. M. F., een 36-jarige landbou wer uit Bosehkapelle werd op 14 Mrt 1948 in Clinge met f 47 geschaakt. Ook hier volgde inbeslagname, ter wijl hij thans werd veroordeeld tot f io bs 5 dagen hechtenis, met terug gave geld. terwijl de eis was f 5 bs 3 dagen hechtenis met verbeurd ver klaring. J. C. de M. een 40-jarige landbou wer uit Sint Jansteen verrichtte voor de Belg M. in diens bijzijn een be taling van f 795 aan een onbekende man als kosten voor het vervoer per auto van Hoofddorp naar 3t. Pau wels (B.). Een andere vorm dus van deviezen overtreding, die de Bijz. Politierech ter bestrafte met f 40 bs. 20 dagen hechtenis, conform de eis. Mishandeling rpwee verdachten staan dan terecht wegens het zich niet kunnen be heersen en het er maar op los slaan Allereerst de 30-jarige H. V., visser te Breskens, die tijdens een kleine ruzie met zekere C. den H„ deze laatste een vuistslag tegen de borst gaf welke deze laatste veel pijn ver oorzaakte. Dit kostte hem f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. De 24-jarige W. M.. boekhouder te Cadzand gaf de 9-jarige F. G. J. v. d. W. een slag op zijn hoofd, toen deze laatste niet ver genoeg naar zijn zin voor zijn rijwiel uit de weg ging. Ook hier een geldboete van f 20. sub. 10 dagen hechtenis. Uit de tijd grenspaal 285 _ecn aantal hun onbe kende personen met zakken op hun rug de grens naderen. Op het bevel te-stoppen ontkwamen ze in het duis ter. Een persoon, die vlak aan de grens woont, werd betrapt dat hij door een haag op zijn erf als het ware op de uitkijk stond. Ook wer den daar nog enkele personen aan getroffen met gevulde zakken, die bij het verschijnen der kommiezen de vlucht namen onder achterlating van de door hen gedragen zakken, waar in zich zaailijnzaad bleek te bevinden. Bij de man op de uitkijk, de (hans terechtstaande C. F. N„ een 38-jarige vlasser en vrachtrijder uit St. Jan steen werd toen een huiszoeking ver richt en men vond daar 775 kg zaai lijnzaad. Hiervoor werd hij thans ver oordeeld tot f 250 bs. 3 maanden hechtenis met verbeurd verklaring lijnzaad. Via deze verdachten en door het vinden van vervoerbewijzen kwam men ook achter de overige verdach ten in deze zaak. A. J. R.. een 32-ja- rige vertegenwoordiger uit Clinge, bleek toen aan een Belg ongeveer 650 kg. lijnzaad te hebben verkocht. Dit kostte hem thans f 500 bs. 3 maan den hechtenis. De Belg. die dit lijn zaad had gekocht, de 48-jarige C. L. V., vlasser te Stekene (B.) werd ver oordeeld tot 2 maanden gevangenis straf conform de eis. De 6!.jar»gc A. de J. commissionnair te Nisse, die aan deze zelfde Belg ook 300 kg. liji- zaak bleek verkocht te hebben, kost te dit f 50 bs. 20 dagen hechtenis. P, F., een 35-jarige schoenmaker winkelier uit Hulst verkocht schoenen zonder bon cn wel 3 paar. Natuurlijk niet op de dag van van daag, maar op 8 Maart j.l. toen de schoenendistributie nog van kracht was. Voor het gemis van de betref fende bon liet hij f 5 extra betalen. De Bijz. Politierechter hield deze zaak tot 24 Augustus a.s. aan, om nader getuigen te horen, nadat de Off. van Justitie f 150 boete, subs. 1 maand hechtenis had geëist. De man op de uitkijk /Vp 29 Maart j.l. zagen kommiezen in de gemeente St. Jansteen bij Gunstig verloop TXe bestrijding van de coloradokever heeft tot dusver een gunstig ver lóóp gehad, mede dank zij de ver plichte behandeling van het aardap pelgewas met een insectendodend middel tijdens bepaalde perioden. Het ligt niet in de bedoeling in dit seizoen nieuwe verplichte bespuitin gen gedurende bepaalde perioden voor te schrijven. Wel zal van over heidswege nauwgezet de hand wor den gehouden aan het nakomen van de verplichting, die de coloradokever wet 1947 aan gebruikers van percelen oplegt, namelijk het verdelgen van kevers en larven, die op de percelen worden aangetroffen. Noodzakelijk is dat het gewas voortdurend wordt ge controleerd. Kevers, die in het na jaar in de grond kruipen, om to overwinteren, bedreigen in het voor jaar de jonge aanplant. Het is dus zaak ook in hot najaar do percelen vrij van .tienstreep" te houden en te spuiter of te bestuiven, waar zulks nodig is. Keulen 328 plus 13, Ruhrort 125 min 1. Lobith 1138 phis Nijmegen 904 plus 2, Arnhem 387 plus 2, Eefde onv., DeventA 3J(J uiiv.. Borgharen 4068 min 19, Belfeld 1090 plus 3, Gra ve 462 min 12 Lith 020 plus 5. Vrees wijk 088 min 2, Lith 020 plus 5. Dë 'goede Huidverzorging ypor ieder® vrouw Crême - gèïichtswatèr - poeder - lipstick, enz Vraag gratis brochure. JacqvMöt Jr»,.Herengracht 467, Amsterdam-C Adv. 332-00 Het kon best wezen, dat Charles Garland daar met de deuren open zat te wachten, tot de man, dien hij voor kapitein Hammond hield, zijn hoofd om de hoek zou steken. Dan zou er misschien een schot klinken en een dode inbreker zijn. Een aardig plan, dat gaf Trent toe cn hij vroeg zich af, hoe hij dat kon verijdelen. Toen de klok op de trap half twee sloeg, hoorde Trent beweging in de kamer. Een stoel werd teruggescho ven en iemand stond op. Toen viel een bundel licht naar buiten. De deur was dus niet wijd open geweest. Een ogenblik later kwam Charles Garland uit het vertrek. Hij had die lichte gang, die zware mensen soms ■waarin hij gehuld was. beet kunnen pakken, zo dicht ging hij langs hem heen. Toen. hij de trap af liep, volgde Trent hem tot aan het begin daar van. Flauwtjes kon hij Garland de eigen is. Trent had de kamerjapon, hal horen doorgaan. Er klonk een zachte klik, daarna stilte. De klik kon zijn veroorzaakt door het openen van de voordeur en in dat geval vond Trent het geweldig vermakelijk. Maar het kon ook het geluid wezen van het overhalen van de veiligheid ven een automatisch pistool. In elk geval zat Charles Garland gewapend voor de deur van een stal, waar geen paard in was. Anthony Trent had het eerste doelpunt gemaakt. En terwijl Garland een ingang be waakte waar niemand door zou ko men. onderwierp Trent de kamers aan een zorgvuldig onderzoek. Er waren drie vertrekken, een tamelijk grote slaapkamer en een grote, prachtige zitkamer, die tevens bibliotheek en museum leek te ?ijn. Daar Sir George Lakenham niet de naam had een ver zamelaar te zijn. veronderstelde Trent, dat deze dingen Charles Gar land toebehoorden. Hij herinnerde zich, dat kapitein Hammond gezegd had, dat Garland een geleerde en verzamelaar was en bezig een boek over zijn schatten te schrijven. In een glazen kastje stonden een paar van de mooiste Tanagra-beeld- jes, die Trent ooit gezien had, In een andere kast stonden kostbare ivoren beeldjes van Franse en Italiaanse kunst. Verder waren er prachtige bronzen beelden en schilderijen, maar de indringer durfde geen lang durig onderzoek in te stellen. Het eigenaardigste vond hij, dat zoveel van Garland's verzameling in platte, stalen dozen was opgeborgen. En deze waren allemaal op slot. Trent onderzocht de sloten zorgvuldig. Zij waren van een onbekend type, maar hij geloofde niet. dat hij er veel moei te mee zou hebben ze open te krij gen, indien hij de tijd had om het te proberen of indien zijn vroegere lief hebberij in dergelijke dingen terug kwam. Op een zware, gebeeldhouwde la- fel. waar Garland aan gezeten had, stond een van de platte stalen trom mels. Trent trachtte het deksel op te lichten en merkte, dat deze niet op slot was. Toen hij een met zwart flu weel bedekt kartonnen binnendeksel had opgetild, zag hij een vijftig kleine lederen étui's, zoals die waar juwelen of medailles in bewaard wor den. Hij nam de dichtstbijliggende op. Als hij verwacht had een juweel te zien. dat in vroeger dagen zijn af gunst zou hebben opgewekt, dan werd hij teleurgesteld. Het was dc een of andere camee, een prachtig antiek ding. Hij had nooit veel om dergelijke voorwerpen gegeven, maar hij had ze nooit van dichtbij beke ken. Hij ging er mee naar hei licht, maar had er nauwelijks een blik op geworpen, toen hij voetstappen hoor de naderen. Met de camee in de hand want hij had geen tijd deze weer terug te leggen, daar hij een eind van de tafel afstond kroop hij op han den en voeten achter een gro'e eiken houten kast. Het was Charles Garland, die bin nentrad. Blijkbaar dacht hij niet aan gevaar, ofschoon- hij een vlugge blik door de kamer wierp. Het platte ma- rokkijn-lederen étui in Trent's hand zou hem in moeilijkheden brengen, als hij ontdekt werd. In zijn gedwon gen houding kon hij het ding niet in zijn zak steken zonder de kans, dat hij zijn schuilplaats door emg ge rucht verried. Maar zonder merkbare beweging of geluid kon hij het in zijn sok stoppen, die met een sokophou der vastzat. Hij wilde het niet achter een meubelstuk werpen. Want als het dan na zijn ontsnapping gevonden werd. dan zou Garland weten, dat er iemand in zijn particuliere vertrek ken geweest was en dit wilde Antho ny Trent vermijden. Hij wenste het geheim van die vreemde verzamelaar tc ontsluieren. Hij kon vaker een nachtelijk bezoek brengen. Het raadsel van de angst van het meisje moest opgelost wor den. Het kon hem niet schelen, dat dc andere gesloten trommels mis schien waardevoller voorwerpen be vatten. dan de camée. Bij een graf had hij gezworen, dat hij voor goed met het oude leven had afgedaan. Maar zijn aangeboren verlangen naar opwinding en gevaar, dat door zijn loopbaan als vijand van de wet bui tengewoon ontwikkeld was. zou hij bij zijn leven nooit kwijtraken. Garland deed de platte trommel op slot zonder de inhoud te inspec teren. Toen zette hij haar bij de an deren op de plank en verliet haastig de kamer. Trent kon het grote ver trek nogmaals doorsnuffelen. Hij merkte, dat alle vier ramen van ijzeren stangen voorzien waren. Slechts na doorvijlen hiervan was ontsnappen mogelijk. Toen het drie uur sloeg, besloot hij de gevaarlijke plaats te verlaten. Als juffrouw Graig's brief echt was, dan was het gevaar voorbij. Als hez een vervalsing was geweest, dan vjss de schrijver verslagen. En Anthony Trent had zich een avond niet ver veeld. Het enige, wat hij kon doen, was terug te keren en de hal zien te bereiken, vóór Garland deze verliet. wordt vervolgd) n ui iiii"^ ii iJ ZATERDAG 14 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 7.15 ochtend gymn.; 7.30 Maria ter ere: 7.45 morgengeb.; 8.00 nws; 8.15 pluk de dag; 9.00 vrouw; 9.05 Pro- menadeconc.; 10.00 kleutertje; 10.15 muz. houdt fit; 11.00 zonnebloem; 11.45 gr.; 12.00 Angelus; 12.03 piano; 12.30 weeroverz.; 12.33 KI. v. Beeck; 13.00 Ned. str.kr.; 13.30 KI. v. Beeck; 13.50 film en toneel; 14.10 NBC-symph ork. o.l.v. Toscanim. 15.15 zang en piano; 15.45 Y'a de la joie a Paris; 16.20 Vliegende Hollander; 16.30 Gre goriaans; 17.00 wigwam; 17.45 Olymp Spelen; 18.00 piano; 18.15 Journ. week overz.; 18.30 Ned. str.kr.; 1900 nws; 19.15 Misleide Jeugd; 19.30 The Ink- spots 19.45 Nederlanders in Duitsland 20.00 nws; 20.05 huldiging Z.E. Heer Henri de Greeve; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Opera Lohengrin; 21.30 vacan- tie-cabaret; 22.00 weekend-serenade; 22.37 actualiteiten; 22.45 avondgeb.; 23.00 nws; 23.20 omr. ork. en opera koor. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 nws 7.15 fanfare; 7.20 Olymp. Spelen; 7.45 musette; 8.00 nws; ;8.18 lichte .mor-, gcnkl. 9.00 Max Reger: 9.30 w. st.; 9.35 symph no. 3 Schubert; 10.00 mor genw.; 10.20 feuilleton; 10.35 gr.; 11.00 arb. in contcnu-bedr.; 12.00 luchtige muz.; 12.30 wéerpr.; 12.33 Olymp. Spelen; 1248 Devrces-trio; 13.00 nws; 13.15 kalender; 13.20 Malando: 13.50 lichte instrum. soli;: 14.00 Als een bonte vogelvlucht; 14.15 Metropole- ork.; 15.00 Wat is er op soc. terrein internationaal a. d. orde?; 15.15 Edv. Grieg; 16.00 Kerkdag Drente; 16.15 bekende organisten; 16.45 Carlo Buti; 17.00 Virtuoso trio; 17.30 Om en na bij de twintig; 18.00 Olymp. Spelen: Reportage sluitingsceremonie; 20.00 nws: 20.05 dingen v. d. dag: 20.15 In de Winkel van Sinkel; 21.15 Soc. com mentaar Voskuil; 21.30 Weekond-ork 22.00 beroemde opera aria's; 22.30 Olymp. Spelen; 23.00 nws; 2315 Eng. en Am. ork. BRUSSEL VLAAMS, 321 M. 13 00 nws; 13.15 casino-ork.; 14.00 Simon Stevin; 14.10 jazz; 15.00 cabaret; 15.15 gr.; 15.45 Mil. ork.; 16.00 Twee vleu gels; 17.00 gr.; 17.05' nws; 17.15 accor deon; 17.55 Econom. overzicht; 18.00 Franse liederen; 18,30 soldaten; 19.00 nws; 19.40 gr.; 20.00 Dixieland ens.: 21.00 actualiteiten; 21.15 gr. 22.00 nws 22.15 verz. progr.; 23.00 nws; 23,05 Tony Murena en z. ork.; 22.30 rus tige muz. r o c WIT bli R O C W I T B LA R O C W 1 1 B L A ten liana aan te d< Mr de, n dat weinig bev andere pro ren, maar b.v. zijn 1( gelijk! Ove gesties ove: Staten zeer Terecht vijf-kleuren product zoi thetisch we is nu de Een repr ■pen vlag al een een bepaald de Vlaamse te leeuw de franskil; kat" genoen Een Zeeu reproductie wapen zou minder bru het wapen rode leeuw grond, die we golven, kende dcvii worstel cn van een dei kostbaar, te voldoet aan men aan ce delijke zich dingsmogelij Ook het v rer om in Zeeland als daarmede h< rische kenm minder gelu voorstel betr drie Zeeuws 1. de Prin met in de wapen met ankers: 2. de Stc met in de wapen omkr: takken. 2. de groe Zcelands gro midden het achter twee Wie dus vc Schorer voel nieuws te z< hem de keus zelf zeker g grote bezwa: vlaggen alle 1 door de toe „ingewikkeld afstand, moe; kostbaar in Vereenvoi TNe eerste Vi zakelijker gepast en dii v/oord is, da: talloze vlagg landen is tot de „figuren" vlag vervalle de hoofdkleu worstelende land symbol wit en blau land steeds waaraan het tijden tóch is ontrukt woro Het komt kleuren op peren. De m biedt hier de Gcogra Xloe doet kundig aa_ me antwoord baren ontwo t.w.: 1. de stroo! St. Filipsland 2. de strooj en Zuid-Beve 3. Zeeuwse Zoals reeds leeuw in het beeld van het steld aan de in overeenster in de vlag sym Het land doet drie stroken; zich eveneens te vertonen, leeuwen-landb de wit-blauwe land-baan pas blauwe golvt krachtens king over d.w.z. drie paa tig overeen banen. Iedere krijgt een wit zlifc. VLIEGVELI WORD1: wij uit ligt het -„..ld Woe: vliegveld "e Woei te ver afgelei Naar nemen, vliegveld als vllegv. gemeente het Rijk worden aigeiei opleidingsbasis in gebruik zal tijd zijn er tussen het g ministerie van dracht van het Het te verko oppervlakte va De onderhand- voornamelijk trom ««„te be; 1 van 1 mg naa deze weg n moet het ven gemeente verkoop va: Vijfsprong Daar e naren er in ,,0, veiv moeilijkheden Hiervoor m worde ons medi voor de ge lang mee: nen. moeten men on., waarvoor - niet

de Stem | 1948 | | pagina 2