Een Regeringsverklaring zonder verrassingen Zilver en tweemaal brons voor Oranje Voor de vierde maal naar Molotof Christiansen krijgt 12 jaar Op ruime schaal gratie Zedelijke normen van het Christendom erkend IN 'T KORT Prinses Juliana in Londen Doortrekken van de lijn VIERDEJAARGANG No. 1151 V R IJ D A G 13 AUGUSTUS 1948 Onderhandelingen met Republiek voortgezet Nagenoeg sluitend budget voor 1949 aangekon digd - Bedrijfsorganisatie en ondernemings raden spoedig aan de orde - Doortrekking van de onderwijsgeljjkstelling - Aandacht voor het grote gezin Programkabinet De, heer Drees heeft vervolgens als lichtpunten in de huidige positie van ons land genoemd: „De totale productie is boven de voor-oorlogse omvang gestegen. De goederenvoor ziening is voortdurend verruimd. Aan de intering op het nationale vermo gen is een einde gekomen. De sterf tecijfers zijn over de gehele linie be neden de voor-oorlogse gekomen. Be langrijke sociale verbeteringen zijn tot stand gekomen." RECORD-BLOEDGEVER Plaatselijke regen buien Mevr. Kosenkina sprong uit het raam Benelux-landen worden op de hoogte gehouden Arabieren bliezen pompstation op De Bondowoso-affaire in hoger beroep Kano en zeilen onze sterke nummers Hoe mevr V. d. Anker Doedens tweede werd Kortenhorst eerste op de voordracht Herziening van wissel- koerien Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland Drees JN DE GISTEREN afgelegde regeringsverklaring heeft Minister- President Drees het ministerie een program-ministerie ge noemd. Hij drong aan op snelle afdoening van de Grondwetswijziging en van een wetsontwerp tot het instellen van een federale interim regering. Ook vroeg hij spoedige behandeling van de ontwerpen bedrijfsorganisatie en ondernemingsraden. De begroting 1949 zal weer nagenoeg sluitend zijn behalve ten aanzien van de kapitaalsuitgaven en het Landbouwegalisatiefonds. De belangen der kinderrijke gezin nen zullen in het oog gehouden worden bij de belastingpolitiek, het sociaal beleid en de woningvoorziening. De financiële gelijkstelling wordt verder toegepast op MO, VHO en BLO. jyjINISTER DREES begon in zijn rede met een woord van waar dering jegens Dr. Beel, „die in moei lijke jaren en onder wisselende om standigheden leiding heeft gegeven aan 's lands zaken, die daarbij in het kabinet een voortreffelijke samen werking wist te bewaren", alsmede jegens de formateur Mr. van Schaik, daarbij opmerkend, „dat hij om te eerbiedigen redenen heeft gemeend niet als minister-president te moeten optreden.' Aard van het kabinet P*en program-ministerie noemde de heer Drees vervolgens zijn Kabi net. De ministers hebben zich op een program verenigd. Geen partij of fractie heeft zich daaraan gebonden. Niettemin mag op grond van bespre kingen, die in 'n vroeger stadium der formatie van 'n nieuw kabinet werden gevoerd de verwachting worden uitge sproken, dat op menig punt op in stemming in brede kring kan worden vertrouwd. Een vertrouwen, waartoe, naar wij hopen, ook de samenstelling van het kabinet moge bijdragen." Licht- en schaduwzijden Daarnaast staan de schaduwzijden: „Materiële nood, morele inzinking, wanverhouding tussen inkomsten en uitgaven bij velen, woningnood, die hoge menselijke waarden in gevaar brengt, het voor velen nog onbevre digende levenspeil kunnen we niet eens op eigen kracht handhaven, de tegenstellingen in ons volk zijn scher per dan wij tijdens de bezetting ver wacht hadden, de toestand in de we reld is verontrustend." Indonesië A/oor alles echter, zo ging de heer Drees verder, worden de verhou dingen in ongunstige zin beinvloed door de tegenslagen, ondervonden bij de pogingen om het Indonesische vraagstuk tot een bevredigende op lossing te brengen. Daarop zal dan ook de aandacht van regering en volksvertegenwoordiging zich in de eerste plaats hebben te richten." De besprekingen met de negara's en daerahs, reeds gevormd buiten de Republiek, hebben de overtuiging versterkt, dat met vertegenwoordi gers van deze gebieden overeenstem ming zal worden bereikt. Een over eenstemming, die zal zijn na te stre ven, allereerst ten opzichte van de instelling in overgangstijd van een waarlijk Indonesische federale Inte rim-regering en vervolgens ten op zichte van de inrichting der Verenig de Staten van Indonesië en de vor ming der gelijktijdig tot stand te brengen Unie. Indien zonder voorbehoud komt ÜEN 40-JARIGE Italiaanse zie- kenverpleger, Gismondo Cason heeft vast en zeker 't record bloed geven. In de afgelopen vijf jaar heeft hij zich 1227 maal voor trans fusies beschikbaar gesteld, en in totaal ongeveer 300 liter bloed af gestaan. pEN VECHTPARTIJ tussen vier broers inn Winschoten had tenge volge, dat een van nhen dusdanig werd gewond, dat hij in het ziekenhuis overleed. tjET MINISTERIE van Binnenland- se Zaken ontketent opnieuw een actie tegen het spelen met gevonden projectielen. De KRO zendt in dit ver band een serie hoorspelen uit. TJET ITALIAANSE volksfront, waar in socialisten en communisten de leiding hebben, is ontbonden en ver anderd in het „democratisch republi keins verbond". TAE MINISTER van Financiën, mr. P. Lieftinck, zal in de tweede helft van September naar Washington gaan om een vergadering bij te wonen van het internationale monetaire fonds. TAE VOORMALIGE Roemeense na- tionaal-liberale minister Valer Ro man en een aantal zijner vrienden zijn gearresteerd, beschuldigd van eco nomische sabotage, en misbruik van fondsen op grote schaal. TN DE 504de Staatsloterij (5e klasse, 16de trekking), is op no. 2742 een prijs van f 1000.met een premie van f 30.000 gevallen. TAE REGERING van Israël heeft voor gesteld om Joodse en Arabische krijgsgevangenen uit te wisselen. DE MILITAIRE autoriteiten in Duitsland hebben opdracht gekregen opnieuw besprekingen te voeren ,met Nederland en België over de inschakeing van Rotterdam en Antwerpen in het transito- verkeer naar Duitsland. De hogere kosten zouden bestreden kunnen worden uit fondsen van het Mar shall-plan. J^JET INGANG van 1 September wordt het broodrantoen in Frank rijk van 250 op 300 gram per dag ge bracht. J)® ELF STATEN van West-Duits- land zijn uitgenodigd deel te ne men aan de plenaire vergadering van de interparlementaire unie van West Europa, die in Zwitserland wordt ge houden. JT RUSSISCHE bezettingszone is een verzetsbeweging ontstaan, die „das wahre Deutschland" heet en ondergronds pamfletten verspreidt. J)E GOUVERNEUR van Cyprus heeft hot do1,<TUltaJieve vergadering van het eiland ontbonden, omdat een groot aantal leden zich heeft terug getrokken, doch verklaard, dat hit krach? bhjft nl6uwe e van riANADA en de Ver. Staten overwe gen over Alaska een radarnet te leggen als eerste verdedigingslijn te gen mogelijke agressie. pNGELAND heeft een nieuw straal vliegtuig, de „Hawker". Aangedre ven door een Rolls-Royce-turbine kan dit toestel een snelheid van meer dan 900 km. per uur ontwikkelen. JJEN GEHELE AFDELING Hongaar se politie, honderdtwintig man sterk, is met vrouwen en kinderen naar Stiermarken uitgeweken. Ze wilden ontkomen aan een nieuwe zui vering, die, naar ze verwachten, ten gevolge zou hebben, dat alleen com munisten in politiedienst zouden kunnen blijven. Weersverwachting, geldig tot Vanavond: Matige tot krachtige wind uit rich tingen tussen West en Noord. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regenbuien. Koel weer. Heden zon onder 20.09 uur. Maan onder 23.37 mu\ Zaterdag zon op 5.22 uur. QHRISTIANSEN is door het by zon der gerechtshof te Arnhem ver oordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, sinds Januari 1946, De eis was 20 jaar. verklaarde de voormalige Oberbefehlshaber schuldig aan de ten laste gelegde misdrijven, te weten het opzettelijk uitlokken van moord, van opzettelijke brandstichting, van ver nieling van andermans goed, van men senroof, van vrijheidsberoving en mis bruik van gezag. Bij de strafbepaling overwoog het Hof, dat verdachte een der drie hoofd personen is geweest, die de bezettings jaren voor het Nederlandse volk tot een hel hebben gemaakt, en die als vereerder van Hitier en bescherme ling van Goering alles heeft gedaan om „rücksichtslos" de overwinning van het Derde Rijk te helpen bevorderen Anderzijds echter wilde het Hof re kening houden met het feit, dat van de drie hoofdpersonen Seyss In- quart. Reuter en Christiansen ver dachte de minst schuldige is geweest en als legergeneraal tengevolge van de bevelen van hogerhand vaak in moeilijke parketten kwam te verkeren Aan Christiansen werd het recht van cassatie verleend. Of hij er gebruik van zal maken, staat nog niet vast. vast te staan, dat in de Unie de beide delen, die haar gaan vormen, ten volle gelijkgerechtigd zullen zijn en dus ook de organen van pari'aire samenstelling, zal de vrees kunnen worden weggenomen, die in Indone sische kringen soms valt te onder kennen, dat de staatsrechtelijke fi guur van een reële koninklijke Unie met bindend gezag op haar compe- tentieveld van de eigen organen, een poging zou betekenen om in andere vorm een Nederlands overwicht te bestendigen. Uitermate teleurstellend noemde de heer Drees daarentegen de verhou ding tot de Republiek, zowel omdat uitwerking van de Renville-overeen- komst tot nog toe niet kon worden verwezenlijkt, als omdat de schen dingen van het bestand toenemen, schendingen waarbij veelal wel niet de republikeinse regering rechtstreeks betrokken is. maar waarin toch meer malen republikeinse instanties de hand hebben. Opnieuw verzekerde de minister president, dat Nederland ten volle bereid is zijn woord gestand te doen. maar ditzelfde verwacht en verlangt van de wederpartij. Ten aanzien van de andere over zeese gebiedsdelen wordt het overleg voortgezet, dat reeds geleid heeft tot verheugende voorlopige resultaten, die de zekerheid geven, dat Nederland Suriname en de Nederlandse Antil len met volle instemming van deze voor inwendige aangelegenheden zelf standig geworden gebieden, een Ver enigd Koninkrijk zullen zijn. De regering vertrouwt, dat de Sta- ten-Generaal zullen willen medewer ken tot een zeer snelle afdoening in tweede lezing van de grondwetsher ziening, die voltooiing van de op gang zijnde ontwikkeling mogelijk moet maken, en daarna tot een spoe dige behandeling van een wetsont werp tot het instellen van een fede ral e interim-regering in Indonesië. Overige takken van dienst rPen aanzien van de economische toestand van ons land wees de heer Drees er nog eens op, dat slechts door de Marshall-hulp een inkrim ping van de bedrijvigheid en een verlaging van het levenspeil was voorkomen. Wij moeten echter, zo ging hij verder, voortdurend het oog gericht houden op de noodzaak om over enkele jaren zonder deze hulp onze betalingsbalans in evenwicht te brengen, wil het mogelijk zijn een snel groeiende bevolking een rede lijk bestaan te verzekeren en Srbeids gelegenheid te waarborgen. De uiter ste krachtsinspanning van ons volk zal daartoe nodig zijn. Wat de regering in dit opzicht wil doen, werd ten aanzien van de ver schillende departementen in het kort aangestipt. Buitenlandse zaken: Het verwezenlijken van de economi sche Unie met België en Luxemburg acht de regering voor de toekomst van de drie landen van zeer groot gewicht. Nauwere samenwerking ook met West-Europa en met de zestien Marshall-landen is dringend gebo den. Dringend noodzakelijk is het leiden van het verkeer met Duitsland in normale banen. Daarnaast wordt ernstig gestreefd naar toeneming van het handelsverkeer met andere lan den, ook met het Oosten van Europa. L a n db o u w: Onmisbaar blijft landbouwpolitiek, gericht op verho ging van een rationele bodemproduc tie, die ook aan de welvaart en aan de bestaanszekerheid der producen ten ten goede kan komen. (Vervolg op pag. 2 De Russen wilden haar niet loslaten TAE RUSSISCHE mevr. Kosenkina, die zich onledig hield met het ge ven van onderwijs en met spionne ren in Amerika, en die zoals we reeds meldden volgens haar zeggen de vo rige week door een Wit-Russische groep naar de woning van gravin Tol stoi werd gevoerd, maar door de Rus sen werd teruggehaald, bevindt zich nu in het exterritoriale Russische con sulaat. De commissie van anti-Ameri kaanse activiteit wil haar echter on dervragen en heeft haar gedagvaard voor het hof te verschijnen. Het bevel schrift is overhandigd aan de consul- generaal Lomakin. die kort daarop deed weten, dat hij mevr. Kosenkina niet zou overleveren noch zou doen verschijnen voor het hof. De Sovjet ambassade heeft bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Amerika ge protesteerd tegen de dagvaarding van het opperste gerechtshof. Naar uit later op de avond binnen gekomen berichten blijkt, is mevrouw Kosenkina gisteren uit de derde of vierde verdieping van het Sovjetcon sulaat naar beneden gesprongen. A.F.P. meldde later dat de artsen van het ziekenhuis bekend hebben ge maakt, dat zij twee breuken heeft op gelopen en dat haar toestand als be denkelijk kan worden beschouwd. Uit dit laatste bericht blijkt ten overvloede wat overigens reeds te verwachten viel, dat mevrouw Ko senkina zich heus niet vrijwillig on der de bescherming van het Russische consulaat had geplaatst, maar dat de Russen zich van haar hadden meester gemaakt, om te voorkomen, dat ze al te veel over haar ervaringen aan de Amerikanen zou verklappen. TTOOR DE VIERDE MAAL zjjn gisteren de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten met Molotof op het Kremlin gaan confereren. En weer duurde de bespreking twee uur en 40 minuten. ■^"A DE CONFERENTIE begaven de Westelijke afgevaardigden zich als gewoonlijk naar de Amerikaanse am bassade om een rapport aan hun re geringen op te stellen. Of deze bespreking resultaat heeft opgeleverd, is niet bekend, al zou de uitlating van Bedell Smith dat de ge zanten een „aangenatm" gesprek met Molotof hebben gehad, wel optimis tisch geïnterpreteerd kunnen worden. Evenmin staat vast, of dit de laatste bijeenkomst is geweest. Op een des betreffende vraag antwoordde Smith: Gisterenmiddag heeft het nieuwe ministerie Drees-van Schaik zich aan de Tweede Kamer voorgesteld, waarbij de minister-president, de heer W. Drees, voorlezing deed van de regeringsverklaring over het te voeren beleid. Een overzicht van de Kamer tijdens het uitspreken van de rede. „ik denk het niet"; er zullen dus nog wel meer al dan niet aangename ge sprekken met Molotof plaats vinden. En hoe dan ook: de gezanten zagen er na afloop opgewekter uit dan an ders! Te Londen werd op het ministerie van Buitenlandse Zaken bekend ge maakt, dat de vertegenwoordigers van de Beneluxlanden op de hoogte wor den gebracht van de besprekingen te Moskou, telkens als ze dit wensen. INCIDENTEN TE BERLIJN. TN BERLIJN hebben intussen enige incidenten plaats gehaad. Het eerste deed zich voor aan de grens tussen de Britse en de Sovjet sector, waarbij ten aanschouwe van een duizendkoppige menigte 3 Sovjet soldaten door Britse militaire politie werden gearresteerd. De Duitse politie van de Sovjet-sec tor hield met assistentie van Sovjet soldaten een harer regelmatige raz zia's op de zwarthandelaren op de Postdammerplatz. Daarbij strekte zij het cordon uit tflt in het Britse ge bied. Vluchtende Duitsers werden tot op 500 meter in de Britse sector ach tervolgd. De Britse militaire politie heeft de achtervolgers, die in de Brit se sector ook een tram tot stilstand brachten verdreven, waarbij volgens officiële mededeling geen moeilijkhe den ontstonden. Een tweede incident deed zich voor bij de centrale ravitaillerings- dienst, die in de Sovjet-secor ligt. Sov jet-wachten beletten daar de bevoegde ambtenaren van de Westelijke secto ren het gebouw te betreden; ze erken den de geldigheid niet van de identi teitspapieren, die door het gemeente bestuur waren afgegeven. Het hoofd van de ravitailleringsdienst kwam tus senbeide om het conflict op te lossen Om zich onafhankelijk te maken van de hoofdcentrale in de Westelijke sectoren hebben de Sovjets speciale telefoonlijnen om Berlijn heen in ge reedheid gebracht. Zowel voor gewone als voor politieke delinquenten TJET STAAT THANS VAST, aldus weet het Parool te melden, dat bij de komende feesten op ruime schaal gratie zal worden verleend. Van deze koninklijke gratie zullen zowel gewone als politieke delinquen ten profiteren. De voorbereidingen hiertoe zijn reeds goeddeels voltooid. De nieuwe minister van Justitie, mr Wijers. zal in deze nog verder gaan in zijn voordracht aan de Kroon dan mr. van Maarseveen. TT ET POMPSTATION van Batroein is gisterenmorgen opgeblazen naar te Jeruzalem officiëel werd me degedeeld is het Arabisch legioen de schuldige. De ontploffing geschiedde juist op de dag, dat de watertoevoer van het pompstation naar Jeruzalem, die maan deniang onderbroken was, hervat zou worden. Kolonel Perry, hoofdwaarne mer der V. N. is naar Batroem ver trokken. De Joden achten het vernielen van het pompstation een zo ernstige schen ding van de bestandsvoorwaarden, dat ze sancties tegen het Arabische legioen noodzakelijk achten. Donderdagavond is graaf Bernadotte over Rome naar Stockholm vertrok ken voor het bijwonen van de Inter nationale Roode-Kruisconferentie. TAE FISCAAL bij de Krijgsraad voor de zeemacht te Soerabaja heeft appèl aangetekend tegen alle vonnis sen inzake de Bondowoso-affaire waar bij 13 beklaagden werden vrijgespro ken en 1 tot een maand gevangenis straf werd veroordeeld. De zaak zal thans opnieuw in behandeling komen voor het militair hooggerechtshof te Batavia, (Bij Bondowoso kwamen een groot aantal Indonesiërs door onachtzaam heid van de bewakers in de trein om). Black, de directeur van de Intern. Bank voor Herstel en Ontwikkeling, heeft na een bezoek aan Indië ver klaard, dat het moeilijk zal zijn aan Indië een lening te verstrekken, zo lang orde en rust niet hersteld zijn, Op de economische en sociale '•aad der V. N. die te Genève, vergadert, hebben Rusland en Polen zich uitge sproken voor toelating van de- Repu bliek Indonesië en Viëtnam. TAE PRINSES-REGENTES bevindt zich op het ogenblik tezamen met Prins Bernhard in Londen, ter bijwo ning van de Olympische Spelen. Prin ses Juliana, die incognito is, zal waar schijnlijk begin volgende week met de Prins naar ons land terugkeren, MEVROUW VAN DEN ANKER-DOEDENS heeft op haar beurt het bewijs geleverd, dat de Nederlandse vrouw niet slechts met een voorbeeldig geestelijk uithoudingsvermogen is begaafd (men denke aan de oorlog), doch niet minder met een ongewone lichamelijke superiori teit de vrouwen van alle landen ter wereld in de sport-arena kan tege moet treden: zij bezette de tweede plaats in de 500 meter kanovaren, nog geen volle seconde achter de kampioene Mej. K. Hoff uit Denemarken (2 min. 31.9 sec.). DOB MAAS en de Jong hebben on- ze water-eer hoog gehouden in Londen: zij komen thuis met ieder n bronzen medaille. Ie. Nederland kan op de Olympiade terecht mompelen: „Het gaat goed". We hebben een wiskundig aangelegd man horen beweren, dat ons landje uitgerekend over het aantal inwoners, en het aantal deelnemers in Londen in het eindklassement der Spelen, „eigenlijk" nummer één staat. Omdat we de bewering zo pretting vinden, nemen we aan. dat hij gelijk heeft, zonder dat we hem na gaan rekenen! De rij van glorieuze Nederlandse sport-dames is dus gisteren weer met een derde, naast Nel van Vliet en Fanny Blankers-Koen, aangevuld: me vrouw v. d. Anker-Doedens. Zij le verde gisteren in de finale een schit terende prestatie. Haar kano kwam bij de start door loting aan de windzijde op de Theems terecht en zij moest een verwoed gevecht leveren tegen de Oostenrijkse Schwingo, die zij ten slotte met 0.1 sec. wist te kloppen na een fanRieke eindspurt. do1 nu Bob Maas. Hij veroverde in 1932 een zilveren medaille, in 1936 'n bronzen en in 1948 weer een bronzen. Dat op zichzelf is een grote bijzon derheid in de annalen van de zeilsport. Dit jaar waren Amerika.cn Cuba hem te snel af, terwyl hy zijn grote riva len Australië en Engeland in bedwang wist te houden. Bob Maas presteerde ook in Londen weer eens iets heel bijzonders: de storm was oorzaak, dat vele masten vervaarlijk kraakten, enkele zelfs sneu velden. Voor Bob was er dit: de top- zaling gaf de geest en voor eenieder zou dit mastbreuk betekenen, doch niet voor Maas. Hij gaf onmiddellijk het stuur over aan Stutterheim, vier de de schoten, sprong op het voordek van het in de golven dansende schip en wist met behulp van de vlaggelijn een noodreparatie tot stand te brengen Hierdoor op de laatste plaats geraakt, wist hij zich toch weer zevende te plaatsen en tenslotte een medaille te winnen. Prachtwerk. Officiëel werd medegedeeld, dat alle protesten die na de kanowedstrij den door verschillende landen werden ingediend, als niet gegrond zijn ver worpen. MET BOKSEN IS HET GEDAAN. TN DE FIREFLY-KLASSE deed de Jong het gisteren zo opvallend goed dat men gedurende vijf kwartier meende, dat hij de gouden medaille al in zijn zak had: de laatste tien mi nuten, toen de wind aangroeide tot een storm, werden hem achter nood lottig. De Deen Elvstroem zeilde zon der fok. waardoor hij de windstoten beter kon opvangen en de Jong moest genoegen nemen met een derde plaats na Denemarken en Amerika. Al met al kan onze zeilsport toch nog op een succesvolle Olympiade terugzien. Dan hadden we ons ook voorgeno men om veel aandacht te besteden aan ons hockey-team, inwendig-zeker als we waren, dat hun vechtlust (en het natte veld, dat voor Pakistan zeer na delig werkt) een kleine overwinning en daarmee een derde plaats veilig zou hebben gesteld Het mocht niet zo zijn De nieuwe Kamervoorzitter yOOR de regeringsverklaring nam de Tweede Kamer bij monde van haar wnd. voorzitter, mr. J. Terpstra, afscheid van haar voorzitter, mr. van Schaik, wiens- grote bekwaamheid, rechtvaardigheid en tact werden ge roemd. Op de nominatie voor het voorzit terschap werd dr. Kortenhorst (K.V. P.) als eerste geplaatst, met 64 van de 83 stemmen, tweede de heer Donker (P. v. d. A.) met 75 van de 80 stem men en derde mr. Terpstra (A.R.) met 85 van de 87 stemmen. Er werden tenslotte enige nieuwe leden beëdigd, w.o. mej. Klompé en de heren Serrarens en Stokman (al len K.V.P.). De wedstrijd liep ten einde met ge lijk spel (1-1). verlenging kwam er niet en de wedstrijd zal vandaag wor den overgespeeld. Dus zullen we met onze juichkreten (we zijn optimis ten na de drie medailles van gisteren) maar bewaren tot morgen. Inmiddels werd India Olympisch kampioen door een 4-0 overwinning op Engeland. En met het boksen is het voor ons gedaan. Nu is gisteren ook Schubart eervol ten onder gegaan tegen de En gelsman Wright. Hij gaf de Brit een bokslesje. maar bleek niet zo taai als deze. Hiermee is voor ons de boks- periode Londen 1948 met een gevoel van teleurstelling (niet over de pres taties van onze mannen) afgesloten. Tijdens d» 2000 M. tandem nemen R. Harris en A. Bannister (EngelandI de laatste ronde, om te winnen van onze landgenoten Buchly en van Gel der (buitenzijde). vifE KUNNEN niet zeggen, dat de Regeringsverklaring grote open baringen brengt. Het beleid van het Kabinet-Beel wordt, voor zover uit de algemeen gehouden bewoordingen valt op te maken, in grote lijnen door getrokken. Dit valt met name op ten aanzien van Indonesië waarin zelfs formuleringen uit vroegere regerings verklaringen terugkeren. Er is immers sprake van ..het scheppen van nieu- de staatkundige verhoudingen, waar bij zullen worden gevormd de vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, in een hechte en duurzame Unie, die door eigen organen de ge meenschappelijke belangen der deel nemers op verschillende gebieden zal behartigen." Er wordt voorts zeker niet gedacht aan het afbreken der on derhandelingen met de Republiek, al krijgt die dan een indirect verwijt te horen. Zelfs wordt enige hoop geput uit het beroep van de deelstaten op de Republiek en uit de nieuwe activi teit van de Comm. v. Goede Dien sten in gedeeltelijk nieuwe samenstel ling. Dit alles kan aan Rijkseenheid, dat ook zijn vertakkingen heeft in de C.H.U. en V.V.D.. zeker niet beha gen. Doch we vertrouwen, dat de re aliteitszin der betrokken fracties de heren Stikker en Schokking niet zal doen verloochenen. We zullen het trouwens spoedig weten, waar cie Grondwetsherziening alwu r zo spoe dig aan de orde wordt gesteld. Een tweede punt, waarnaar men in katholieke kring vooral benieuwd was, dat der P.B.O., wordt ook op precies dezelfde wijze als door het Ka binet-Beel aan de orde gesteld. Dat zal zeker bevrediging wekken. Eveneens doet het weldadig aan dat de gezinspolitiek met name en nadruk kelrk wordt genoemd. En verder zijn we zeker ook verblijd door de voor nemens om de gelijkstellingsgedachte op onderwijsgebied verder door te voeren. We hadden overigens van Prof. Rutten niets anders verwacht. Voor het overige horen we ook weer veel goede beloften omtrent een af braak der crisis-overheidsbemoeiing, over bezuiniging en effenciëncy welke beloften we wat harder zullen toejui chen, als we de inlossing ervan inder daad gaan bespeuren. vyAT we horen in deze regerings- verxlarmg kan dus in het alge meen wel onze instemming hebben, doch het wekt teleurstelling, dat ze nog zo veel in het donker liet. Ze is niet uitputtend, door de Troonrede en door de Begroting zullen we wijzer worcien gemaakt, goed. Maar er had o.i. toch zeker iets in moeten sti?n over een onderwerp, dat tallozen be roert de vergoeding der materiële oor logsschade. Is deze Regering van plan het ingediende wetsontwerp te hand haven? Komt er een gewijzigd ont werp? Wordt het vraagstuk nu spoe dig aan de orde gesteld? Zie, deze ongeruste vragen hadden met een en kel zinnetje beantwoording kunnen vinden. We hopen, dat er in het de bat iets over zal gezegd worden. Voorts hadden we ook op andere punten wel eens wat concreter geluid willen horen, bijvoorbeeld ten aan zien van de onderwijsvernieuwing en het radiovraagstuk. Het Ministerie van Wederopbouw laat in de Rege ringsverklaring zelfs helemaal verstek gaan. Niet dat er dadelijk concrete plannen zouden kunnen zijn uitgestald maar wel had men ons toch kunnen vertellen, dat dit de ernstige aandacht der nieuwe regering heeft. Met dat al, laten we afwachten wat er nog verder in het vat zit en opge lepeld zal worden. WAT de aard en de formatie van het Kabinet aangaat, zal de Ka mer zeker ook om „meer licht" vra gen. Het is een programkabinet, over wegend van extra-parlementair karak ter, dat wisten we al. Minister Drees liet echter blijken, dat er ook een stukje erfenis in is gestoken van de mislukte pogingen van Dr. Beel. We menen dit zo te moeten verstaan, dat het program van de eerste formateur, waarmee vier fracties zich in hoofd zaak konden verenigen, voor eon belangrijk deel ook het program is van het ministerie Drees-van Schaik. En als dit zo is, dan kan daar uit in derdaad vertrouwen worden geput, dat 't Kabinet niet onmiddellijk om hals wordt gebracht. Formeel hebben de fracties er bij zo'n extra-parlementair Kabinet niet mee te maken, welke politieke kleur de dragers der verschillende porte feuilles vertonen. Doch iedereen weet, hoezeer juist deze politieke kleur in de moeizame onderhandelingen een rol heeft gespeeld, en hoe daardoor een vertegenwoordiger van de verlie zende partij het premierschap toebe deeld kreeg'. De heer Drees zinspeelt erop, hoe gezondheidsoverwegingen Mr. van Schaik ervan weerhielden als minister-president op te treden. Het is echter zeer de vraag, of zijn partij wel toestemming zou hebben gegeven tot het deelnemen aan dit Kabinet, in dien Drees geen premier was gewor den. Immers, geen P. v. d. A.-er kreeg een portefeuille, die direct of indirect verband hield met het Indonesisch be leid. Via het premierschap wilde de partij tenminste nog een vin ger in de brei houden. Alles bezien, geloven we, dat het Parlement er behoefte aan zal voe len over deze en andere achtergron den der Kabinetsformatie opheldering te vragen. En zeker heeft het volk daar behoefte aan. De eenvoudige ka tholieke kiezer kan er nog niet over heen, dat Beel werd uitgerangeerd en nu plotseling een socialist aan het hoofd van een door een katholiek ge vormd Kabinet verschijnt. Laat men klare wijn schenken! TjUNANCIELE deskundigen van Er- land, Frankrijk, België en andere aan het plan Marshall deelnemende landen, zijn besprekingen begonnen, om de noodzakelijkheid van een her ziening van de wisselkoersen van te- paalde landen te onderzoeken. Guit, directeur van het intern, monetair fonds, heeft zich in beginsel ermede accoord verklaard. Men denkt aan nieuwe koersen, die overeenkomen met een koers van 260 Franse frs. voor een dollar. De koers van het pond zou dan van 864 frs. gebracht worden op 1.045 frs.

de Stem | 1948 | | pagina 1