Onderhandelingen te Moskou dreigen vast te lopen De bronzen medaille èn drie nieuwe records voor Charité Amerika .bereid tot militaire garantie Cochran heeft geen nieuwe plannen bij zich Zo wordt Baarle-Nassau de dupe Industrieële toekomst Westelijke gezanten willen Molotof opnieuw spreken IN 'T KORT Koffie, thee en zeep Schubart bokste zich in de derde ronde VIERDEJAARGANG No. 1150 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1948 NATUURLIJK En nn maar pruimen eten Plaatselijke buien Reeds volgende week grondwetsherziening in de Kamer Partijen houden vast aan hun eisen Mits het Pact van Vijf zowel naar het Noorden als naar het Zuiden wordt uitgebreid Zijn retourkaartje is een jaar geldig ponder pas en zonder bonnen provincie Antwerpen in de Luitenant van Baal uit Roosendaal door granaat gedood Het bezoek van Prinses Margaret De nieuwe Koningin blijft Juliana heten HET Nieuwe bonnen E Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland r\E VERTEGENWOORDIGERS van de Westelijke mogend- heden zijn gisteren opnieuw op de Amerikaanse ambassade bijeengekomen. Ze hebben Molotof om een nieuw onderhoud verzocht, dat in de loop van vandaag zou moeten plaats vinden. DK, |AE COMMANDANT van de Sow- jet-marine, admiraal Yoema- sjef heeft verklaard, dat de Sow- jet-Unie druk bezig is met de productie van nieuwe oorlogssche pen, technische uitrusting en wapens en met het aanleggen van marinebases. Hij betoogde dat de eerste on derzeeboten ter wereld in de Sow- jet-ünie gebouwd zijn De Russiische scheepsbouw had altijd een voor sprong van tientallen jaren op de buitenlandse gehad. T"|E HANDELSDELEGATIE uit de Sovjetzone van Duitsland, die deze week in Frankfurt werd ver wacht, heeft haar bezoek zonder op gave van redenen afgezegd. RUSSEN hebben aan de Ber- lijnse spoorwegstations een stren ge controle gehouden om 500 Russi sche deserteurs op te sporen, die uit het garnizoen te Wittenberg ontsnapt aijn. TAS RAAD van vakcentralen heeft aan de ministers van Sociale Za ken en Wederopbouw verzocht ook aan de arbeiders in de DUW-werken twee extra vacantiedagen met be houd van loon te geven bij gelegen heid van het regeringsjubileum en de inhuldiging. rpE ROME is een staking van al het hotelpersoneel uitgebroken. Men verwacht, dat het personeel van ca- fé's en eethuizen dit voorbeeld zal volgen, ten ongerieve van de duizen den toeristen die de H. Stad bevol ken. T)E STAKINGSGOLF onder het Ja- panse overheidspersoneel breidt zich uit. De Russische vertegenwoor. diger in Japan heeft er op aange drongen, dat MacArthur het stakings verbod voor overheidspersoneel zou opheffen. T7EN AMERIKAANSE missie zal te Parijs met de Marshall-landen confereren over door die landen aan de Ver. Staten te leveren „strategi sche materialen" als mangaanverbin- dingen, palm- en cocos-olie. VOOR DE zesde maal is het emi grantenschip Kota Inten met 400 Nederlandse boeren en hun gezinnen aan boord naar Canada vertrokken. DEINS GEORGE van Griekenland zal de Griekse koninklijke fa milie vertegenwoordigen hij het re geringsjubileum van Koningin Wil- hetmins. /"JHARL15S DEWEY voert momenteel h» Parijs besprekingen over het Europees herstel met leden van de Franse regering. Hij zal verscheide ns hoofdsteden van Marshall-landen bezoeken. TYE REGERING van Hyderabad heeft in een protestnota aan dr legering van India de onmiddellijke terugtrekking van troepen van India geëist. gij EEN vechtpartij met twaalf Madoerese bedienden van het motorschip „Java" is een Javaanse bediende van de Maatschappij Ne derland te Amsterdam gedood. Het gevecht ging om een meisje. TV regeringen der Oost-Europese landen willen economische sanc ties gaan uitoefenen op Yoego-sia- yië, in verband met het kominform- eonflict. TW BULGARIJE sloten de sociaal- democratische en de communisti aehe partij een fusie. Appelen- en perenoogst valt tegen J)E OOGST VAN APPELEN en pe- ren zal dit jaar heel wat minder zijn dan het vorige jaar, toen ze ove rigens abnormaal hoog was. De appelenoogst wordt geraamd op ruim 100.000 ton (vorig jaari ruim 230.000 ton), de perenoogst op 50000 ton (vorig jaar: 140.000 ton). Daartegenover staat, dat de Jantjes heel wat meer pruimen zullen kun nen plukken als verleden jaar. Toen beliep de oogst 20.000 ton, nu 35.000 ton. Druiven zullen er ongeveer in de zelfde hoeveelheid zijn als een jaar geleden, wat een normale oogst bete kent, nl. 16 tot 18.000 ton. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt, met later plaat selijke opklaringen en hier en daar enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tem peratuur. Heden zon onder: 20.10 uur. Maan onder 23.07 uur. Vrijdag zon op 5.20 uur; maan op laï5 uur, onder 23.37 uur. van hun kant overstromen West- Berlijn met goedkope cigaretten Deze actie zou ten doel hebben West marken te krijgen en daarmede de propaganda in de Brits Amerikaanse zone te financieren. Naar verluidt hebben de Amerikanen gereageerd dooi met spoed 120 millioen cigaretten uaar Berlijn te zenden. De Beriijneis zijn er goed mee. Vertegenwoordigers van drie staten in Z. W. Duitsland, te weten N. Wuer- tenberg-Baden, Zuid-Wuertenberg en Z. Baden, hebben overeenstemming be reikt over een fusie van deze staten. Als een volksstemming zich ermee ac- coord verklaart ,zal de nieuwe staat Wuertemberg-Baden heten en Stutt gart als hoofdstad hebben. "Jl/Fen verwacht, dat de Tweede Kamer de wetsontwerpen over de grondwetsherziening in tweede lezing reeds zal kunnen behandelen in aansluiting op het debat over de regeringsverkla ring, midden volgende week Het was namelijk de bedoeling, dat gisteren het voorlopig verslag zou worden vastgesteld, en dat de re gering dit verslag met zeer grote spoed zou beantwoorden. AA en neemt aan, dat ze van hun re- geringen nieuwe instructies heb ben ontvangen, die direct betrekking hebben op de Berlijnse blokkade, de voornaamste hinderpaal, die de nu al twee weken durende besprekingen in Moskou in de weg staan. Immers tot nu toe houden de gealüeerden strikt vast aan hun eis, dat die blokkade moet worden opgeheven, voordat er van vier mogendhedenconferenties sprake kan zijn. Anderzijds heeft ook Molotof zijn eisen, die tot een drietal te herleiden zijn: allereerst; dat de Westelijke geallieerden hun plannen tot vestiging van een regering voor W. Duitsland moeten uitstellen, of althans aanzienlijk wijzigen, vervol gens, dat Rusland moet delen in het beheer van het Ruhr-gebied en ten slotte dat de Russische mark als enige muntsoort in Berijn moet circuleren. Zo staan naar alle waarschijnlijk heid de partijen star vasthoudend aan hun eisen tegenover elkaar; en de meningen beluisterend ziet het er niet naar uit, dat de besprekingen hen nader tot elkaar zullen brengen. Maar wie weet? Intussen blijkt uit een Russische publicatie, dat de Russen er zeer veel waarde aan zouden hechten als er een tegenstelling zou worden gesuggereerd tussen de politiek van generaal Clay en die van de regering te Washington. De Amerkanen hebben echter prompt doen weten, dat daar geen sprake van is, maar dat 80 pet. van de publieke mening achter Clay staat. Yaks boven Berlijn PEN 13-tal Russische jagers, de Yaks, hebben weer eens bij de luchtbrug gedemonstreerd en vlogen in gesloten formaties over de Britse en Amerikaanse sectoren van Berlijn, wat verboden is, maar waartegen de Engel sen „op het ogenblik" nog niet voor nemens zijn te protesteren, daar eerst nog officieel moet worden vastgesteld, of ze inderdaad in formatie vlogen. De Amerikaanse minister van Luchtvaart Stewart Semington, en de staf'helf van de luchtlijn, gen. Hoyt Vandenberg, zijn per viegtuig te Ber lijn aangekomen, tegelijk met Curtis Lemay, commandant van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa en gen. Turner, commandant van de luchtbrug. Cigarettenoorlog Qe Westelijke geallieerden hebben de tegoeden in Oostelijke marken in hun sectoren geblokkeerd. De Russen Het ministerie Drecs-Tan Schaik is voor het eerst na de beëdiging van de nieuwe ministers bijeengekomen. Zittend van links naar rechts: Schok king, Stikker, van Schaik, Drees, Rutten en Sassen. Staande van links naar rechts: Lieftinck, Wijers, In 't Veld, Joekes, Mansholt, v. d. Brink, van Maarseveen (voor de heer van Maarseveen staat dr. Prinsen, secre taris van de ministerraad), Götzen en Dutilh (adj. secr.). (Van onze Parijse correspondent) yAN WELINGELICHTE ZIJDE vernemen wij, dat in Parijs, Londen, Den Haag, Brussel en Luxemburg een Amerikaanse missive is ontvangen om trent de steunverlening aan de West-Europese Unie. Volgens onze inlichtin gen voert Truman hierin een pleidooi voor een snelle uitbreiding van het pact van Vyf, zowel naar het Noorden, het Zuiden en het Oosten. Eerst nadat zulks geschied is kan Amerika, een militaire garantie geven. Het feit, dat deze mededeling werd gedaan nadat Truman de rapporten had bestudeerd betreffende het onderhoud in Moskou, is van grote betekenis. Men neemt in Parijs voor zeker aan, dat in principe reeds overeenstem ming is bereikt omtrent de toetreding van Noorwegen en Denemarken, Zwe den blijft volharden in zijn neutrali teitspolitiek. Met uitbreiding naar het Zuiden wordt waarschijnlijk aller- MERLE COCHRAN, het nieuwe Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten, heeft definitief ontkend in het bezit te zijn van nieuwe plannen voor een oplossing van het conflict tussen Nederland en de Repu bliek. Hij verklaarde hoopvol gestemd te zijn met betrekking tot de moge lijkheid een oplossing tot stand te brengen met behulp van de bevoegdheden, die de commissie thans heeft. Een uitbreiding van die bevoegdheden achtte hij onnodig, zolang de huidige mogelijkheden niet zijn uitgeput. Cochran verklaarde, dat hij vandaag eerst Spanje bedoeld. Men kent in Washington natuurlijk ook de afkeer van het Franco-regime, welke in de regeringskringen van West-Europa ■heerst maar men meent, dat onder de druk der huidige omstandigheden de ze gevoelens opzij moeten worden ge- MIDDELLANDSE-ZEEPACT? TN het Middellandse Zeegebied heb ben de Amerikaanse diplomaten in middels al een grondslag gelegd voor de beoogde uitbreiding door voeling- name met Rome, Athene en Ankara. In diplomatieke kringen doen zelfs berichten de ronde, als zou Amerika voorstander zijn van een Middelland- se-Zeepact. indien de Vijf landen niet genegen zijn spoedig tot de bedoelde uitbreiding over te gaan. Dit nieuwe pact zou dan gevormd worden door Italië, Griekenland en Turkije. Een garantie aan de huidige Unie acht Washington ongewenst, daar de Unie-landen moeilijk verdedigbaar zou den zijn. Mochten de Vijf landen niet genegen zijn tot de beoogde uitbrei dingen over te gaan, dan zou Was hington voorlopig niet verder willen gaan dan partiële wapenleveranties. BAARLE-NASSAU is een gemeente vol goede beloften en nog betere wer kelijkheden voor normale één-dags-bezoekers, die van de typische Belgisch Nederlandse samenhang van het dorp geen misbruik maken. Tot volle tevre denheid van neringdoenden, douaniers, en bezoekers uit omliggende plaatsen was zulks tot dan toe zonder uitzondering het geval. Maar nu is de vacantie-tijd gekomen! Het is met overdreven te zeggen, dat duizenden per dag naar Baarle-Nassau komen. We vernamen, dat zelfs in Rotterdam de volgende reclame wordt gemaakt: „Per bus naar de pro vincie Antwerpen; zonder pas!" En zo stromen de touringcars toe, komen in Baarle-Nassau en passeren daar wel de grens (zijn dus in de provincie Ant- werpen) maar ontlopen de douane! Dat zou voor „fatsoenlijke lieden" niet erg zijn en in dat geval voor de winkeliers in die gerheente een welkom buitenkansje. Maar de vacantie- gangers nemen geen genoegen met een onschuldig pakje kauwgum of een doosje Belgische sigaretten zonder bon. Dat moet opvallend en in het groot gaan, anders is het niet goed. En dan liefst onze op hoogspanning werkende douaniers nog uitdagen met „daar kunnen jullie lekker niets aan doen! en zo al meer! De gevolgen blijven niet uit natuurlijk: de vertrekkende bussen worden nagezien en alles wat „clandestienis moet worden afgegeven. Hiermee signaleren we een misstand: de vacantie-gangers zijn driedub bel fout: 1. zij kopen op ongeoorloofde wijze; 2. zij doen aldus de winkeliers van Baarle-Nassau meer kwaad dan goed; 3. zij verknoeien het voor de bona fide toerist! Hulde aan de douane, die hier tegen optreedt! Want tenslotte zou Baarle- Nassau en zyn middenstand de dupe worden. Tijdens oefeningen te Weert WOENSDAGMIDDAG te ongeveei 3 uur kwam tijdens een oefening met handgranaten de reserve tweeue luitenant, J. v. Baal uit Roosendaal en gedetacheerd te Weert, orn het leven. Luitenant van Baal, die op de Kaderschool lessen gaf aan toekom stige onder-officieren, was eerst sinds enkele maanden van vaandrig tot officier bevorderd. Naar alle waarschijnlijkheid heeft zich het volgende afgespeeld. Een sol daat-cursist wierp vanuit een schuil- kuil een handgranaat naar het doel een houten paal. Voordat de hand granaat tot ontploffing komt ver strijkt een tijd van 4 seconden. Lui tenant van Baal, in casu de kuilcom- mandant, moet gemeend hebben, dat hij met een handgranaat-blindgan ger te doen had, hetgeen meer ge beurt. Hij moet zich toen boven de dekking begeven hebben, juist op 't moment, dat de handgranaat ont plofte. Het tragische gevolg is be kend. Zowel te Weert als bij de fa milie te Roosendaal heerste grote ver slagenheid. Onder de jongens was de jonge luitenant zeer gezien door rijn correcte militaire houding en hulp vaardigheid. PRINSES MARGARET, die de Engel se koning bij de inhuldiging van Koningin Juliana vertegenwoordigt, zal 3 September per vliegtuig in ons land aankomen en waarschijnlijk vier tot vijf dagen in ons land blijven. Het zal de eerste keer zijn, dat prinses Margaret Rose haar vader officiëel zal vertegenwoordigen en tevens de eerste maal, dat zij op niet tot het Britse Empire behorend grondgebied zal verblijven. OINDS ENIGE TIJD circuleren geruchten, als zou H. K. H. Prinses Regentes Juliana na de inhuldiging tot Koninging haar vijfde naam: Wilheimina gaan voe ren Te bevoegder plaatse is hierom trent niets bekend. Ten overvloede wijst men erop, dat in het ontwerp voor de nieuwe knopen van mili taire uniformen een „J", in plaats van een „W" is geprojecteerd. Donderdag, naar Djokja zou reizen om zich aan de Republikeinse autori teiten voor te stellen. Uit de gesprek ken, die hij in den Haag met leden van het oude en het nieuwe Kabinet had gevoerd, had hij de overtuiging gekregen, dat ze oprecht voortgang wensen te maken met de oplossing van het Indonesisch vraagstuk. Op de vraag, hoelang hij in Indië dacht te blijven, antwoordde Cochran: mijn retourkaartje is een jaar geldig. Naar een woordvoerder van de C. v. G. D. mededeelde, is het vertrek der delegaties en der Commissie naar Kalioerang een week uitgesteld. Waar schijnlijk zullen voortaan vierweekse perioden voor de besprekingen in de resp. hoofdsteden worden vastgesteld, om tijdverlies door verhuizing zoveel mogelijk te beperken. Soeripno, de Republikeinse gezant, die indertijd de veelbesproken over eenkomst met Rusland sloot, ig op Java aangekomen. Brits-Nederlandse samenwerking gEDERT enige tijd bestaat er nauwe nezen, meestal afkomstig van eilan den van de Riouw-archipel Een groep Dajakkers, die tot stam men op Borneo behoren, die van ouds her koppensnellen, is in Malakka aan gekomen om op verzoek van de bond van Malakka-staten communistische guerillastrijders in de jungle on te sporen. 1 tie ■pLK DER VOLGENDE bonnen, geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD: 127-1 brood: 800 gr. brood (geldig t.m. 21 Aug.). 128-1 brood: 200 gr. brood (geldig t.m. 21 Aug.). ALLE BONKAARTEN: 133 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 132 algemeen: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. ver snaperingen. 131 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 130 algemeen: 1 ei. BONKAARTEN KA, KB, KC 808: 136 algemeen: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 137 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 138 algemeen: 50 gr. thee. 139 algemeen: 125 gr. koffie. 140 algemeen: 375 gr. zachte zeep en 250 gr. soda. B 147: 800 gr. brood (geldig t.m. 21 Aug.). B 148: 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. C 149: 400 gr. brood (geldig t.m. 21 Aug.). BONKAARTEN KD, KE 808: 151 algemeen: 125 gr. boter of mar garine of 100 gr. vet. 152 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 153 algemeen: 750 gr. zachte zeep en 500 gr. soda. D 157: 800 gr. brood (geldig t.m. 21 Aug.). E 159: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN QA, QB, QC 808: 93 versnaperingen: 200 gr. versna peringen of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 96 versnaperingen: 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 808 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook N. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Augustus wor den gebruikt. SVW.*.WiWAW1üS\ TR A. H. JOUSTRA, die o.a als ad- junct-landbouwconsulent te Goes gedetacheerd is geweest, is benoemd tot inspecteur van de landbouw. P)E PLASREGEN gooide de handel van de vele opkopers der toegangsbewijzen voor de Olympische gebeurtenissen lelijk in de wartenslotte gingen de kaarten weg beneden de halve prijs. Nu moet, voor zover het de prestaties van de Neder landers van gisteren betreft, gezegd zijn, dat ze niet veel meer dan een halve prijs waard waren. Daarvan zonderen we dan direct de bokser Schubart en de gewichtheffer Charité uitzij deden het prima MAAR DIE JURY. "TjAT SCHUBART in de tweede ron- de van de middengewichtklasse overwinnaar werd verklaard, was vol komen verdiend. Toch schijnt dat mo menteel in Londen een hele gebeurte nis te zijn om bij het boksen overwin naar te worden verklaard door de ju ry, wanneer je dat verdient. Luister maar: de Jury d'appèl heeft het no dig geoordeeld naar aanleiding van het optreden van de gewone boksjury in te grijpen. Vijf scheidsrechters en niet minder dan zeven jury-leden zijn van de lijst 7ix7<m>^cA iïj .i geschrapt! En kom door zo'n jury als e organisa- fatsoenlijk en sportief bokser maar 'ns voor Europese economische samenwerking, Hammerskjold, deelde op een persconferentie mede, dat de ze week aan alle landen, die aan het plan Marshall deelnemen, een reeks vragen zal worden gesteld door de organisatie. De antwoorden op deze vragen zullen de grondslag vormen voor een vierjarig „sleutel"-plan voor West Europa. heen Maar Schubart heeft het in de match tegen de Egyptenaar Fahim, een felle aanvaller, toch gered en wel voorna melijk door zijn stijlvolle verdediging en door het uitbuiten van zijn langere reach. Tenslotte zag Schubart kans op hele reeksen treffers te plaatsen en de verwarde aanvallen van Fahim volkomen te neutraliseren. Vooral de rechtse van Schubart was uitstekend, zowel wat kracht als wat snelheid en trefzekerheid aangaat. Hij won dan ook met een „straat-lengte" op pun ten. In de derde ronde komt hij uit tegen de Brit Wright, die gewonnen heeft van de Argentijn Garcia. Onze gewichtheffer in de zwaarge wichtklasse, Charité, heeft gisteren met zijn derde poging kans gezien om het Ned. record heffen met 2.5 kg. te verbeteren. Na dit record was hij in het klassement tweede, achter de we reld-recordhouder Davis (V. S.), die 10 kg. meer bereikte dan Charité en met 137 f4 kg. het Olympisch record verbeterde. Al met al een prachtige prestatie van onze landgenoot. Hij verbeterde ook nog het Nederlandse record trekken van 122 kg. 6 gram tot 125 kilo. Onze land genoot staat nu na twee Amerikanen op de derde plaats. En tenslotte stootte in het derde onderdeel van de zwaargewichtklasse gewichtheffen Charité 160 kilo. waar mede hij het Nederlandse record met 4.1 kilo verbeterde. En zo wist hij in de zwaargewicht klasse de derde plaats (bronzen me daille) te bezetten met een totaal ge wicht van 412Vz kg., waarmede hij 2 kg. boven het oude Olympische re cord van Manger (Duitsland) in 1936 Berlijn gemaakt, bleef. De winnaar van de gouden medaille was de Ame rikaan Davis met een totaal gewicht van 452H kg., terwijl de tweede prijs eveneens voor een Amerikaan, Sche- mansky was. In de klasse half-zwaar werd Stanc zyk (V. S.) Olympisch kampioen met 417.500 kg. hetgeen een nieuw record betekent. Hij verbeterde tevens de Olympische record drukken, stoten en trekken. HET LEEK WEL HUILEN. jyjAAR op de fiets (tandem) en in de kano leek het wel huilen met on ze mannen. Bobbeldijk wist in de K 1 klasse op de 10.000 meter in 52 min. 13.2 sec. een zesde plaats te veroveren. Hij kayakte een niet al te slechte ra ce, passeerde binnen de 10 km de Lu xemburgse en de Belgische kano, maar bracht het niet verder dan een zesde plaats in dit, overigens zeer sterke, in ternationale gezelschap. De Zweed Frederikson was eerste in 50 min. 47.7 sec., de Fin Wires tweede (bij de fi nish viel hij totaal uitgeput uit zijn kano en werd door een gereed lig gende motorboot gered) en de Noor Skabo derde; een Skandinavische tri omftocht dus. In de één-persoons Canadian werd op de 10 km. de Tsjech Capek Olym pisch kampioen in 1 uur 2 min. 5.2 sec de Amerikaan Havens werd tweede en de bronzen medaille was voor de Ca nadees Lane. De twee-persoons Cana dian bracht een Amerikaans kam pioenschap in 55 min. 55.4 sec. Hij werd op bijna twee min. gevolgd door een Tsjech, terwijl een Fransman 3e wet a Hel kano-varen van Koch en Stroo leverde ook al niet veel bijzonders op, hoewel we moeten toegeven dat deze jongens gevochten hebben, zij het niet steeds op een verstandige manier. Zo startten ze bijna twee minuten te laat en kayakten nog een 50 meter na de finish met volle kracht verder zonder te bemerken, dat de 10 km. er ai op zaten. Zweden werd eerste (46 min. 9.4 sec.), Noorwegen tweede en Finland derde, terwijl de Zaanse jongens een zesde plaats bemachtig den in 47 min. 3.56 sec. Niet slecht, maar ook niet goed dus! Van de ruiters is dit te vertellen: het paard van de heer Siem is kreu pel, zodat onze ploeg is uitgeschakeld. Nu doen we alleen aan de individuele nummers mee. (Vervolg op pag. 3). EN van de voornaamste gevolgen van Benelux op sociaal-econo misch gebied, is wel dat de vooruit zichten op industrialisatie van het Zuiden des lands daardoor in belang rijke mate zijn toegenomen. Wij krijgen de situatie dat Neder land en België op de duur met be houd van elks zelfstandigheid en al zijn er ook nog vele moeilijkheden te overwinnen één grote belangen gemeenschap zijn geworden en dat in het hart van deze gemeenschap een groot gebied is gelegen, enerzijds om vattende ons Brabant en anderzijds de Belgische Kempen, welke beiden elkander uitstekend aanvullen en in veler opzichten op elkander zijn aangewezen. Wij zien dan ook op dit ogenblik reeds, dat er in België een overschot van arbeids krachten aanwezig is en dat de Ne derlandse industrie gretig is om de overvloedige arbeidskrachten van el ders hier op te nemen. Anderzijds vinden tal van geschoolde arbeids krachten uit Brabant en Limburg een bereidwillig onderkomen in de indus trie aan de andere zijde der grens. Dit is temeer gewenst, nu het con tact met Duitsland sinds jaar en dag vrijwel verbroken is. Zo ontstaat er allengs een wederzijdse toevoer van levenssappen, welke slechts aan de welvaart van de bevolking van beide landen kan ten goede komen. Het Zuiden van ons land is daarom op weg om stilaan tot een industrieel gebied uit te groeien. XJoe hebben wij Katholieken van het Zuiden ons hier tegenover te ge dragen? Het valt niet te ontkennen, dat wij in het algemeen minder gesteld zijn op het bezit van één enkele industrie, waarvan een alles beheersende locale invloed uitgaat en die uiteraard ge neigd schijnt in een bepaalde omge ving te domineren. Wij zouden niet gaarne de grote economische invloed ten goede welke daarvan uitgaat, ont kennen, of deze willen minimalise ren, nochtans juichen wij het toe, wanneer deze haar centralisatie niet al te zeer op de spits drijft, maar uit zichzelf behoefte schijnt te gevoelen aan meer decentralisatie met het oog op de toekomst. Al hebben wij dus min of meer be denkingen tegen een al te grote op eenhoping in industriële centra, dit neemt niet weg, dat wij meer in dustrialisatie van het Zuidelijke plat teland niet van de hand zouden wil len wijzen. In het verleden was het vaak toch zó. dat de dorpen van het Zuiden geheel of althans voor het overgrote gedeelte waren aangewezen op het land- en tuinbouw- of het veehou- dersbedrijf. Bestond er dan door de structurele of andere verhoudingen een economische malaise in die be drijven, dan kon men het aanschou wen, dat niet alleen die onderne mers met hun personeel onder deze malaise gebukt gingen, maar dat ook het middenstandsbedrijf. daarvan in ernstige mate afhankelijk, mee naar beneden werd gezogen. Het platte land werd daardoor voor een groot gedeelte afhankelijk van de op- of neergang van deze éne soort onder nemingen. Want op tal van dorpen was en is de toestand toch zóó, dat de welvaart der gehele bevolking staat of valt met de welvaart van de land- of tuin bouw. Wanneer wij nu, meer dan in het verleden, vestiging van industrie op onze dorpen zouden bevorderen, dan zou onze nijvere bevolking niet meer geheel of grotendeels afhankelijk zijn van voor- of achteruitgang van het land- of tuinbouwbedrijf. Gaat het dan tijdelijk met dit bedrijf eens minder goed, dan zal de ganse omge ving daaronder minder gebukt gaan, dan loopt men althans de kans dat de industrie in de omgeving een zodanige bron van inkomsten ople vert, dat alles niet op één schouder komt te rusten. De nadelige risico's worden althans enigermate verdeeld. Ik geloof dat dit voordeel ruim schoots opweegt tegen de nadelen, waarvan het odium van oudsher al tijd nog enigszins op de industrie rust. Wij menen met gerustheid te mogen zeggen, dat ook de toestanden in de land- en tuinbouw in geestelijk opzicht niet altijd zuiver goud be loven. Wel dient er, naar onze mening, steeds zoveel mogelijk voor te wor den zorg gedragen, dat de grote meerderheid der meisjes in de ge zinnen en niet in de industrie terecht komt en dat in elk geval de arbeid (Vervpi£.,.qp, pag. 2 kolopi 1). De tocht van Fanny Blankers-Koen van het Centraal Station naar het Stadhuis in Amsterdam is een ware zegetocht geworden. De Flying Dutchmam" zoals de Engelsen haar noemen, werd op sommige plaatsen op zijn Amerikaans met confettieregen begroet. Een kijkje in de Damstraat

de Stem | 1948 | | pagina 1