Uitbreiding Plan-Marshall in studie Vliegende huismoeder' maakte haar zegetocht Zes September nadert Bij ons in het Zuiden Duitsers bereiden W.-Duitse constitutie voor Op binnenlands vervoer bespaard worden kan IN 'T KORT Harriman te Brussel De bezetting van O., K. en W. Amsterdam bereidt Fanny Blankers- Koen een geestdriftige ontvangst Deens jacht bij Ameland vergaan VIERDE JAARGANG No. 1149 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1948 Europa gerugsteund door Engelse dominions en Franse gebiedsdelen? HET DODE PUNT ■A.MERIKA telt naar schatting thans de nviïüL,143;5. miilioen inwoners geteld ^e^,s^1'W'jrachten niet mee- in 1940. 's ^na 9 pct' meer dan DE NIEUWE MINISTER van Bin nenlandse zaken, mr En spreken oüer opheffing der tolgrenzen in Bizonia Rustig weer Arabieren willen niet met de Joden onderhandelen Geen Hongaarse kinderen meer naar België Vorstelijke gasten bij de inhuldiging Salarisherziening Nijverheidsonderwijs JFeg gouden medaille Bartali bij de Paus Prof. J. P. Verhaar overleden Dame te Eindhoven doodgereden Grotere samenwerking nodig Vishandel ontevreden Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. fternoudts, C. J v. Hooteghem; A. li. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal. per post 1 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland (Van onze Paryse correspondent.) JJHJDENS de conferentie, welke in September gehouden zal worden tussen Engeland en de Dominions: Canada, Australië, Zuid-Afrika, zal o.m. ter sprake worden gebracht een plan van Marshall om de Engelse Dominions in te schakelen in de Europese economie. Heden vernamen wij dit nieuws uit diplomatieke bron. Indien dit plan mag slagen betekent het een radicale wijziging in de Europese economie, aangezien de Engelse dominions leveranciers zijn der zo noodzakelijke grondstoffen. E"ERST was het de ontwapemngs- commissie der Ver. Naties, die haar werk staakte. Nu'is het de commissie van de militaire staf der V.N., die aan de Veiligheidsraad heeft medegedeeld, dat ze wat be treft de instelling van een gewa pende macht der V.N. op het dode punt is gekomen. Twee jaar is de commissie doende geweest zo'n strijdmacht op te richten. JJE fosforvoorziening mag voor het komende landbouwseizoen als verzekerd worden beschouwd. De dis tributie van stikstof en kalimeststof fen kan niet worden opgeheven. JAE onderhandelingen tussen het Brits-Amerikaanse in- en uitvoer bureau en vertegenwoordigers van de regeringen van Nederland en België inzake de inschakeling van de bene- luxhavens in het verkeer met Duits land, zijn zonder succes gebleven. Men toonde zich niet bereid de door de ber.eluxlanden gevraagde vracht tarieven te betalen. DE Antwerpse diamantexport naar de sterlingzone kan worden her vat. Voor Augustus zijn 400.000 En gelse ponden beschikbaar, voor Sep tember 200.000 r\S bonnen van de oude textielkaart VA 705 zijn na 24 October niet meer geldig. De bonnen der thans in gebruik zijnde kaarten VA 804 blijven voorlopig geldig. TAR. PETER ZENKL, voormalige burgemeester van Praag is met zijn vrouw naar de Amerikaanse zo ne van Duitsland uitgeweken. Dl TROEPENSCHEPEN „Grote Beer" en „Johan van Oldenbarne- veldt" met repatriërende militairen aan boord, hebben enige vertraging en worden niet voor resp. 19 en 20 Aug. te Amsterdam verwacht. rjE OUD-MINISTER van oorlog en marine a.i. lt. kol. A. Fievez, heeft tot marine en de landmacht een dag order gericht, waarin hij het personeel dank zegt voor het onvermoeid wer ken aan de wederopbouw van leger en vloot en speciaal voor het werk in Indië £)R C. v. d. BERG, directeur-generaal van de volksgezondheid, is be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Jn verband met de grootte van de haring wordt tot 1 September 1948 de maximum-verkoopprijs voor de de taillist voor gerookte en gestoomde ha ring gebracht op 10 cent oude prijs 9 cent. JJIJ EEN ONTPLOFFING in een Haagse metaalgieterij zijn gisteren twee personen zwaar en twee licht gewond. J)I FOKKER VLIEGTUIGEN- fabrieken zijn er in opdracht van de Nederlandse regering in geslaagd zich de licentie-vervaar- digingsrechten op de tweemotori- ge straaljager, de Gloster „Me teor" te verwerven. Van de Jubileumrijmprent van Bertus Aafjes en Piet Worm zullen 600.000 exemplaren naar de Nederlandse scho len gaan. LONDEN is een Requiemmis op gedragen voor Ir. Sochorec, par- lementsafgevaardigde van de Tsjechi sche Kath. Volkspartij, die op eerste Pinksterdag van dit jaar door de com- munistische politie te Brno werd m™"1? en in het geheim be- graven werd. ^Esociaiisteidel' der Italiaanse linkse komTO 15 in Mosk°>> aange- JH uiig naRarTBURG per vlie^ waar hij admimSf? vertrokk^ al- nat,onale mne wordt6" Va° de inter" caR'is vT„lLB^ aPostolisch vi- vliegtuig naar Indie vertrokten"1 veen, heeft verklaard, dat zou kunnen zijn. dat een ,nuttlg samengestelde deskund?»" op korte termijn zou bezien S°mmiussie ding tussen de verschillende ten, die met de leiding van tor tei- zijn belast. S n de PodUe JN HET REGENTSCHAP Tasifc malaja werden 53 leden van een Isiamietische vereniging, die vich" een moskee in gebed bevonden ovér vallen en ontvoerd door een eewanen de bende. De volgende dag werden de hjken van 20 hunner gevonden. JN EEN BOTSING met Albanese gedood61*11 ZlJ" Hen Griekse st>ldaten ^AAR EERST heden hier bekend wordt is er over deze aangelegen heid o.a. gesproken op de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken welke 20 en 21 Juli in Den Haag werd gehouden, ondanks het feit, dat het eigenlijk geen aangelegenheid was al leen voor de Vijf. Het schijnt namelijk, dat Hamman de „uitvoerder" van het Marshall-plan reeds enkele dagen na zijn aankomst in Europa naar Washington geseind zou hebben, dat de huidige hulpver lening onvoldoende is, indien niet de grondstoffenleveranciers van overzee, die betrekkingen hebben met de Europese landen, zo spoedig mogelijk worden^ ingeschakeld in de Europese economie. Na een schriftelijke gedaeh- tenwisseling tussen Marshall, Lovett en Harriman heeft Marshall daarna via zijn diplomatieke kanalen de aan dacht gevraagd voor deze kwestie van Londen, Parijs. Brussel, Den Haag. Bevin heeft vervolgens de kwestie aangesneden naar aanleidins van de Franse critiek, als zou Lon den slechts in eerste instantie willen doen wat goed was voor Engeland en de dominions. Onverwachts heeft Paul Reynaud deze mededelingen bevestigd, zij het met minder ronde woorden, door op een lunch, aangeboden door de Brits- Amerikaanse pers in Parijs te zeg gen: „De inwoners van Europa ge voelen zich bedreigd omdat zij geen middelen hebben om grondstoffen in het buitenland aan te kopen. Ze zijn daarom gedwongen met gedeeltelijke terzijdestelling van nationale vraag, om in versneld tempo goederen te produceren, opdat zij -die kunnen rui len tegen grondstoffen. De wet der moderne productie verlangt op de eerste plaats een grotere economi sche ruimte en op de tweede plaats een arbeidsindeling tussen de landen die tc klein zijn om zich op massa productie toe te leggen. Op de be spreking die in Mei in Den Haag werd gehouden, hebben onze Britse vrienden zich wat aarzelend gedra gen. Doch thans zijn er degelijke gronden aan te nemen, dat Londen na de conferentie van de Britse Com monwealth, welke in September zal worden gehouden, zich met zijn rijke dominions nauwer bij Europa zal aan sluiten om het grote vredeswerk: „de heroriëntatie der Europesche struc tuur, te voltooien.' SPOED GEVRAAGD. TJet staat thans vast, dat Washing- ton eveneens Parijs, Brussel en Den Haag heeft verzocht spoed te betrachten met het onderzoek, dat Marshall reeds eerder had gevraagd, naar de economische samenwerking met de overzeese gebiedsdelen. In de zelfde missie sprak de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken de hoop uit, dat de resultaten van dit onderzoek »p de volgende vergade ring der Zestien Landen zou kunnen worden bekend gemaakt. In dit ver band vernemen wij nog, dat een in terdepartementale, economische com missie te Parijs doende is te bekijken in hoeverre de Franse gebiedsdelen in Afrika, Azië en Amerika en de Europese economische ruimte kunnen worden ingeschakeld. Indien deze plannen slagen krijgen de zestien lan den van het Marshall-plan straks een sterke steun in de rug, via grondstof- fenleveranties van Canada, Zuid- Afrika, Australië, Midden-Afrika, de Congo, Indonesië, Suriname, enz. enz. Alleen met hulp van Amerika en met hulp der overzeese gebiedsdelen kan Europa volgens Harriman zich weer te paard zetlen. Amerika verkoopt gebruikte machines A VERELL HARRIMAN, de reizen - de" ambasadeur voor het Marshall plan, is te Brussel aangekomen. Hij zal besprekingen voeren met de Bel gische autoriteiten over problemen in verband met de toepassing van het Europese herstelprogramma. Naar van officiële Amerikaanse zij de te Parijs wordt medegedeeld, zal Amerika aan de landen, die aan het plan-Marshall deelnemen, voor 1 mil liard dollars aan industriële machine rieën aanbieden tegen 1/10 van de in 1938 geldende kostprijs. Het betreft machinerieën die gebruikt werden voor het vervaardigen van oorlogsma teriaal en waarvoor in de V. S. geen emplooi bestaat, terwijl er in Europa dringende behoefte aan is. Er werd niet gezegd, wanneer de machinerieën be schikbaar zullen zijn. yERTEGENWOORDIGERS van de elf West-Duitse eerste ministers zijn bijeen geweest op een eiland in het Chiem-meer om een voorlopige West-Duitse constitutie te ontwerpen, dit als inleidende maatregel voordat een parlementsvergadering van de W. Duitse staten in Augustus bijeenkomt Men beschouwt dit in politieke krin gen als een versnelde poging tot vor ming van een regering voor West- Duitsiand. Tegelijk met het doorkomen van dit bericht maakt het West-Deutsche Tageblatt melding van een strikt-ver- trouwelijke bijeenkomst van Duitse douane-unie-deskundigen, die hun me ning kenbaar maakten over de gevol gen, die voor de dubbelzone te ver wachten zijn van een opheffing der tolgrenzen. Dit zou inderdaad de vraag doen rijzen, of de oprichting van een West-Europese douane-unie met inbegrip van West-Duitsland met spoed ten uitvoer zal worden ge bracht. In dit verband is interessant de uitlating van de president van de Econ. Raad te Frankfurt, dr. Koehlen over de mogelijkheid van vestiging van een centraal bestuur van de Euro pese Unie in Brussel of den Haag, dat de leiding van het economisch leven en de voedselvoorziening in de dubbel zone op zich zou kunnen nemen, en aldus de weg zou vrijmaken voor een onmiddellijke toetreding van de Duit se landen tot de Europese Unie. Nieuwe Berlijnse raadsverkiezing? TIET ORGAAN van de door de com- munisten beheerste socialistische eenheidspartij „Neues Duitschland" dringt er op aan. dat 24 October in Berlijn gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden. De sociaal-demo cratische en christ. dem. partij had den daar al eerder op aangedrongen. Het Franse militaire bestuur heeft reeds medegedeeld in beginsel het hou den van nieuwe verkiezingen goed te keuren. Vrijdag jl. is op het hoofdkwartier Weersverwachting, geldig tot vanavond: Slechts hier en daar nog een regenbui, overigens licht tot half bewolkt en plaatselijk ochtendmist weinig wind en ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Heden zon onder 20.12uur. Maan onder 22.45 uur. Donderdag zon op 5.18 uur. Maan op 15.07 u. TAE ARABISCHE LIGA heeft de Joodse uitnodiging tot het openen van vredesonderhandelingen verwor pen. De Liga heeft in een nota aan graaf Bernadotte, de middelaar der V, N., meegedeeld, dat de Liga niet het bestaan erkent van een Joodse staat of regering, weshalve de' Ara bische landen geen onderhandelingen iflet de Joden kunnen openen. Het Arabisch hoge comité heeft bij de Ver. Naties geprotesteerd in ver band met het plan om elfduizend Jo den van Cyprus toestemming te ge ven naar Palestina te gaan. Dit zou volgens het comité een schending van 1 gestand betekenen. Drie van de vijf Engelsen, die door Qe Irgoen Zwai Leoemi waren gear- esteerd, verdacht van spionnage. zijn invrijheid gesteld. rJj',' de Paus heeft in zijn zomer- ,J™dentie de Amerikaanse vertegen- Tger.. b'-i de voorlopige regering Israël. MacDonald, ontvangen. ,a"v«. zou hij rapport hebben rii„„ over de Amerikaanse hou- _.,,5 teSenover het Palestijnse vraag- vooral in verband met het even- hervatten der vijandelijkheden. van de geallieerde bestuursraad te Ber lijn het inter-geallieerde secretariaat bijeen geweest. De vergadering werd door de Russische delegatie bijgewoond Het voedselbureau voor Berlijn is ge splitst in een afdeling voor de Wes telijke sectoren qn een voor de Sov jet-sector. TYUIZENDEN Hongaarse Kinderen hebben sedert het einde van de oorlog 'een half jaar doorgebracht in Belgische gezinnen. Deze logeerpar tijen, die o.a. door Caritas Catholica werden georganiseerd, zijn nu echter door de Hongaarse regering verboden „La libre Belgipue" legt verband tus sen het verblijf van kinderen in het buitenland en het proces tegen Mgr. Mihailovic. voorzitter van de Hon gaarse Katholieke beweging, die on langs tot 10 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens „deviezensmok- kel". Arbeiders van de 1, G. Farben zijn thans druk bezig met het opruimen van de puinhopen veroorzaakt door de ontploffingsramp in de fabrieken te Ludwigshafen. Van de fabrieksgebouwen in de onmiddellijke nabij heid van de ontploffing is letterlijk geen steen op elkaar gebleven. De straten zien er uit als na een hevige luchtaanval. T>IJ DE INHULDIGING van Konin- gin Juliana zullen, voor zover tot nu toe bekend is, de volgende vor stelijke personen aanwezig zijn: De kroonprins en de kroonprinses van Zweden, de kroonprins en de kroonprinses van Noorwegen, Prins Axel en Prinses Margareta van De nemarken, prinses Margaret, die de Engelse koning vertegenwoordigt en de erf-groothertog van Luxemburg. Opdracht voor 'Charles Eyck. TIET Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, heeft Charles Eyck opdracht gegeven, een schilderij van de beëdiging en inhul diging van Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam te ver- ^"AAR DE Minister van Onderwijs in antwoord op hem gestelde vra gen heeft medegedeeld wordt met de vaststelling van de nieuwe salarisrege ling voor het middelbaar Nijverheids onderwijs zoveel mogelijk spoed be tracht: in ontwerp is de regeling reeds gereed. Aan de besturen van scholen voor lager en middelbaar Nijverheids onderwijs is toestemming verleend tot uitkering van een voorschot aan die groepen van het personeel, die, reke ning houdend met de komende regeling daarvoor in aanmerking zouden ko men. /ANZE athletiek-minnende lezers zullen zich wel herinneren, dat Engeland op de 4 maal 100 M. estafetten de Olympische gouden medaille in bezit kreeg, doordat het Amerikaanse team gediskwa lificeerd werd in verband met ver meend onjuist wisselen. Heel En geland stond zowat op z'n kop over het behalen van deze enige gouden medaille. Maar eilacie, de Britten hebben het plak weer netjes moeten af geven, omdat de film thans heeft uitgewezen, dat de Amerikaanse ploeg niets verkeerds heeft ge daan. Heel Engeland huilt nu tra nen met tuiten. En Amerika heeft de twaalfde gouden medaille op de athletiek- nummers beet, juist zoveel als de Yanks van te voren voorspeld hadden. vaardigen. Het is de bedoeling van dit schil derij kleurreproducties te vervaardi gen waarvan de opbrengst van de ver koop aan noodlijdende kunstenaars ten goede komt. Ere-fronten van officieren. rpiJDENS de rijtoer, die Koningin Juliana na haar plechtige inhul diging door Amsterdam zal maken, worden o.m. een aantal ere-fronten van officieren opgesteld, waaraan ook reserve-officieren, die thans niet in actieve dienst zijn, kunnen deel uit maken. Zij dienen zich voor 2 Sept. schriftelijk op te geven aan de gar nizoenscommandant in den Haag, Groenhovenstraat 3, met vermelding van naam, adres, rang, wapen of dienstvak, en of deelname geschiedt in het oude ceremoniële tenue, ser- vice-dress of battle-dress. /BISTEREN heeft de H. Vader in par ticuliere audiëntie ontvangen Gi- no Bartali, de winnaar van de Tour de France. Bartali was vergezeld van zijn intieme vriend Corbellini, de Italiaanse minister van Vervoer en van de Groot-officier der Malthezer Orde, Losego. Bartali en Fausto Cop- pi waren peter bij het H. Vormsel van de beide zonen van Losego en schonken de kinderen ieder een fiets. TAE KABINETSFORMATIE blijft het onderwerp van persbeschouwin gen, waarbij het verdwijnen van Dr. Gielen aan O., K. en W. nog steeds bizondere aandacht geniet. Algemeen ziet men daarin een gevolg van het feit. dat de P. v. d. A. hem niet mocht en daarom zijn hoofd had geëist. De Maasbode sprak in dit verband van „een concessie", die niet had toege staan mogen worden. Prof. Romme zegt daarover echter in „De Volkskrant": „Over de met- opneming van Dr. Gielen spreken als over „een concessie" is eenvoudig in strijd met de feiten. Hoe men over het vertrek van dr. Gielen ook oor deelt wij voor ons vinden het be paald jammer, dat hij niet de gelegen heid krijgt, zijn bouwwerk af te ma- Ken van een „concessie" kan men in dit verband niet terecht spreken en mag men dus niet spreken Onze in formatie doet ons dit zeggen met hon derd procent zekerheid" Waarom de ene katholiek, wiens bekwaamheid algemeen erkend werd, dan door de ander moest worden af gelost aan O., K. en W„ is een raad sel, dat hiermede nog niet uit de doe ken is gedaan. De formateur weet het natuurlijk en we zijn bepaald be nieuwd, of hij zich geroepen zal voe len er opheldering over te verstrek ken. Oprichter van „Het Schild ■vrA EEN KORTE hevige ziekte is gisterenmiddag op bijna 59-jarige leeftijd in de R. K. Weeshuizen te Rotterdam, waar hij sedert 1936 rec tor was, overleden de ZeerEerw. Heer Prof. J. P. Verhaar. In 1889 geboren, werd hij in 1913 priester gewijd. In 1915 werd hij leraar aan het Klein-Seminarie Hageveld, 2 jaar later professor aan het groot-se minarie te Warmond, waar hij zijn functie gedurende negentien jaar ver vulde. Intensief wijdde hij zich aan zijn geliefde wetenschap, de dogmatiek en de moderne apologetiek. Hij was de oprichter en leider van het veelgelezen maandschrift „Het Schild", dat ook in andersdenkende kringen zo hoog wordt gewaardeerd. Op de Boschdijk te Eindhoven is een autobus van v. D. uit Den Bosch waarin touristen gezeten waren, het rechter-trottoir opgereden. De bus reed in op een tiental personen, die van een feestje kwamen en op het trottoir liepen. De autobus greep mevr. F., die tegen de gevel van een huis werd gedrukt. Zij werd op slag gedood. Twee andere leden van het gezelschap en een buspassagier wer den licht gewond. TAE DIRECTEUR van de N.V. Ato— v. Gend en Loos. de heer P. C. van Houten, heeft bij zijn afscheid van de N.V. gesproken over de hui dige ontwikkeling van het Nederland se wegvervoer, waarbij hij wees op de noodzakelijkheid om door fusie, coöperatie en combinatievorm tot een grotere samenwerking der vervoerders te komen. De huidige versnippering heeft tot een ongezonde situatie in de vervoerswereld geleid: meer dan de helft van de ondernemers exploiteert slechts 1 wagen, slechts 40 bedrijven hebben de beschikking over meer dan 15 wagens. De groeiende overcapaci teit wordt duidelijk gedemonstreerd dooi het feit, dat tegenover de nog geer. 45.000 vrachtauto's in 1939 er in 1947 ruim 66.000 wagens stonden. Onjuist is de gedachte, dat de Ato wat materieel betreft zou zijn bevoor deeld: in 1939 bezat de Ato 1.34 pet. van het Ned. vrachtautopark, in Ja nuari van dit jaar 1.44 pet., waarbij rekening dient te worden gehouden met haar taak om railvervoer te ver vangen. Bij het binnenlands ongeregeld ver voer, zou aanzienlijke besparing mo gelijk zyn, als men ervoor zorgde, dat niet zoals thans 50 pet. leeglopende wagens werden genoteerd. Werd dit percentage tot 25 pet. teruggebracht dan zou dit voor 1947 een besparing van ruim 50 millioen gulden betekend hebben. Afgezien van het feit, dat 8000 vrachtauto's minder geëxploiteerd had den behoeven te worden, zouden er 50.000 banden en 50 millioen liter ben zine minder nodig geweest zjjn en waren er 8000 man personeel vrijge komen voor het productie-proces. Tiet Vrije Volk is het partij-orgaan van de Partij van de Arbeid. Een partij, die ook zo zeer op katholieke leden vlast. Maar onder de titel: Bij ons in het Zuiden" had het weer eens zo'n ouderwets ironisch stukje over de Zuiderlingen, die gemengd zwem men uit den boze achten en daar door de idylles van „vaders, moeders en kinderen samen in het heerlijke frisse bad" verstoren. Ergens in een ven nabij Eindhoven was het zo'n massa-idylle. Het blad noemt het waanzin te geloven, dat daar morele en zedelijke gevaren in zouden schui len en het daagt iedereen uit een geval te .oemen, dat niet door de beugel kon. Nu willen we het odium „waen- zinnig" wel op ons laten rusten, om als onze overtuiging uit te spreken, dat aan het gemengd zwemmen in derdaad morele oftewel zedelijke ge varen verbonden zijn. „Bij ons in het Zuiden" gelooft men namelijk niet in opvattingen van Jean Jacques Rousseau als zou de mens een onver dorven wezen zijn, dat alleen maar door de beschaving verknoeid wordt. „Bij ons in het Zuiden" gelooft men wel in de H. Schrift, die spreekt van 's mensen zondeval en zijn geneigd heid tot het kwade. „Bij ons in het Zuiden" vindt men dat bevestigd in de ervaring van iedere dag en men durft ook openlijk te bekennen, dat men als gezond normaal voelend per soon onderhevig is aan prikkels bij het naaktvertoon. TAe praatjes „Dat doet rnij niets" kennen we. Een jongeman, die zo iets eens tegen een priester be weerde, kreeg terecht ten antwoord: Ga dan naar een psychiater en laat je onderzoeken. Want dan ben je niet normaal. Opvoeders en zielzorgers zullen talloze gevallen kunnen noemen, dat het gemengd zwemmen de eerste stap is geworden tot de morele val en zelfs de zedelijke ondergang. En al komt het niet tot gevallen, die zoals dat zachtjes gezegd wordt, niet door de beugel kunnen, dan is er nog in zo menig geval een afslijten van de fatsoensnormen, een verwarring en vergiftiging van het verbeeldingsle ven. Dat kan een toevallig toeschou wer niet waarnemen. Hij ziet alleen maar het uiterlijk jolijt. Doch het is van een ontstellende oppervlakkig heid daaruit conclusies te trekken en onbekookte uitdagingen te lan ceren. gij ons in het Zuiden hebben we die lesjes van een Amsterdamse krant niet nodig. Wij hopen nog iets te bewaren van de oude gaafheid der zeden zonder dat we de eisen der moderne hygiëne afwijzen. Als het dan puur en alleen om het zwemge- not te doen is, waarom die hevige drang om het verbod van gemengd zwemmen te doorbreken? Alleen om dat men de gezinsband ook in het zwembad wil handhaven? Laten we onszelf niet verblinden en elkaar niets wijs maken Bij ons in het Zuiden tarten we de opinie van verlichte Noorderlin gen, die ons tot hun „hogere" zede lijkheid willen opvoeden. We blijven maar liever in de goede zin ouderwets. (Van onze speciaie verslaggever). [Franse en Zwitserse. Zij weten niet TAE BLINDE harmonicaspeler op §oed wat van dit nuchtere volk te de Amstelbrug legde zijn instru- denken. - De bereden politie heeft geweldig veel schik in de optocht. Vooral de vier die de rij sloten en achter een jeep uit Hoofddorp aandraven. Die jeep bevat een deputatie uit deze ge meente waar Fanny geboren is, ze zijn gekleed in de hoerendracht uit die streek. Een paar schoven koren en vlas versieren de wagen en het is daaraan dat de paarden van de bere den politie zich te goed doenDe Hoofddorpse schonen vinden blijkbaar dat die politiemannen er te doods bij rijden: ze steken ze daarom grote paar se bloemen op hun „uniform". In de Damstraat kan Fannv zich 'n moment op Broadway in New-York wanen. Een regen van papiersnippers daalt op haar neer. Twee handen gIJ HET stadhuis gekomen, neemt Fanny, de kleine dochter op de arm en haar man en zoon naast zich, gaat het naar de feestelijk verlichte raadszaal. Daar spreekt burgemeester d'Ailly. Hij wijst op de glorieuze ontvangst, welke duizenden Amsterdammers haar bereidden. Zo moet het ook in de oud heid zijn geweest, laat de burgemees ter er op volgen: met lauweren ge tooid, feestelijk ingehaald. Met sportief Nederland, mèt heel het Nederlandse volk betuigt spreker zijn vreugde over het door Fanny behaalde resultaat. Ik ben trots op U en op de gehele ploeg (voor een groot deel eveneens aan wezig). Nadat dc aanwezigen gevolg hebben gegeven aan zijn uitnodiging om Fan- ment even naast zich neer en de machinist van de asfaltmachine op het Damrak zette de motor stop, toen de eerste vlagen van enthou siast gejuich uit de richting van het Centraal Station aan kwamen waai en Fanny Blankers-Koen „the most outstanding girl of the Games", de 4 maal gouden Fanny was haar zege tocht door Amsterdam begonnen. Vier bepluimde schimmels trok ken haar naar het stadhuis, waar burgemeester d'Ailly haar met een paar geestige volzinnen zou huldi gen. De „vliegende huismoeder" deed gewoon bij die ongewone dingen, wel ke men haar had bereid. Ze stapte rustig in de open calèche, die heer lijk geurde van de veelkleurige an jers, rondom de zitplaatsen in slin gers aangebracht, nam haar tweejarig dochtertje hevig met een rood-wit- blauw vlaggetje zwaaiend - op schoot en haar man (en trainerJan Blan- kers kwam met zoonlief naast haar zitten. Een ware zegetocht tussen de vele duizenden toeschouwers door, is het geworden. Ze was gelukkig, zielsblij in haar stad terug te zijn met haar man en kinderen bij zich, haar ouders in een volgrijtuig. de meisjes van de Olympische ploeg in een ander, daar weer achter. Zó had ze zich de terugkeer niet voorgesteld. Ze lacht maar, vanonder het witte hoedje. Tussen al die kijkers staan ook vele vreemdelingen: Amerikanen, Engelsen ny met spontaan applaus te belonen, biedt hij haar namens het gemeente bestuur een exemplaar aan van het officiëel gedenkboek, dat uitgegeven werd ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. „Wij hadden U ook de gouden me daille van de stad kunnen aanbieden maar daar geeft U nu toch niets meer om", meende de burgemeester onder gelach. Dr. Miedema, richtte zich hierna tot Fanny, namens de Minister van O., K. en W. Minister Rutten had hem ge zegd: „Wees vriendelijk voor Fanny en geef haar twee handen, één van mij en een van Uzelf". „Ik dank U hartelijk voor de ont vangst. Ik sta perplex", zei Fanny. Meer kwam ook niet meer over haar lippen. Zij begon nog eens opnieuw, toen het gejuich was verstomd, doch het waren dezelfde woorden .Toen be sloot zij: ik weet werkelijk niet wat ik meer moet zeggen Zo eindigde de officiële huldiging op het stadhuis en toen begon het vervolg van de zegetocht door de hoofdstad, met de woning van Fanny als einddoel. Om nooit te vergeten! Ook Nel van Vliet FGIET alleen Fanny Blankers-Koen is met gejuich binnengehaald, maar ook Nel van Vliet. Zij kwam in Hil versum terug met enige zwemzusjes en Hilversum bleek welhaast te klein om alle mensen te kunnen bevatten, die Nel van Vliet van dichtbij wilden zien en toejuichen. Muziek en bloe men waren er volop. En ook open rij tuigen, waarmee Nel van Vliet en de andere zwemsters, langs een geestdrif tige menigte naar het stadhuis werd gebracht. Hartelijke woorden werden hier gesproken. En ook later op de dag moest Nel van Vliet naar speeches luisteren. Zij moest heel wat keren dank U wel zeggen voor woorden, bloemen en geschenken. Onze viervoudige Gouden Kampioene van de Olympische Spelen. Mevr. Blankers-Koen, is Maandagavond uit Londen te Hoek van Holland aan gekomen. Mevr. Fanny Blankers-Koen toont de op zijn post zijnde douane-beambte als deel van haar bagage de vier gouden medailles. Opvarenden bleken S.S.ers te zijn OIJ AMELAND is Maandag een Deens zeiljacht vergaan. Vier van de vijf opvarenden slaagden er in na twee uur zwemmen, waarbij een vrouw, die de zwemkunst niet mach tig was, op een luik moest worden voortgeduwd, de kust van Ameland te bereiken. Na hun aankomst spoelden er grote hoeveelheden proviand, gouden en zil veren vooiswerpen, huishoudelijke voor werpen variërend van een stofzui ger tot een naaimachine bontman tels, een radio, een kist met porcelein en nog veel meer op de kust aan. Dit alles wekte reeds argwaan, die echter nog versterkt werd door het feit, dat van het vergane jacht ook een aantal foto's deels opnamen van concentratiekampen, opgenomen in de Oekraine aanspoelden, en doorweekte papieren, waarop ook ver scheidene Nederlandse namen voor kwamen. Men vermoedt dan ook, dat men met een SS-er en zijn familie te doen heeft, die met al zijn hebben en hou den naar een ander land trok om een nieuw leven te beginnen. De 45-jarige Deen Rasmussen is in de toren van Hollum op Ameland in gesloten. Zijn familie is in een boer derij ondergebracht en onder bewa king gesteld. Naar latere berichten melden zijn de Denen aan het gewone politieon derzoek onderworpen geweest, dat voor alle schipbreukelingen geldt, en weiden geen redenen aanwezig ge acht, waarom ze hun reis niet zou den kunnen voortzetten. Onze haring in de knel yERTEGENWOORDIGERS van de detailhandel in vis zijn gisteren in Utrecht bijeengekomen. Ze achtten 't niet uitgesloten, dat de voorgenomen prijsvaststelling van haring a raison van 10 ct. per stuk zou kunnen leiden tot een lamlegging van de verkoop van zoute haring en haringproducten, daar de winstmarge voor de détailhan- del dusdanig is verlaagd, dat deze on mogelijk de haring voor een dubbel tje per stuk schoongemaakt aan de consument kan verkopen. De vishan delaren gaven van hun mening in een telegram aan de minister uiting.

de Stem | 1948 | | pagina 1