Ervaringen van gerepatrieerde militairen De scboolartsendieost op Walcheren en Zuid Beveland Sport P.S.V. wint 17 Zuidelijke titels Waarschuwing Remie noodlottig Publieke Tribune DE STEM VAN DINSDAG 10 AUGUSTUS 1946 Vrij scherpe critiek op ongewenste toestanden Mr. Jonkman burgemeester van Utrecht Benelux en landbouw Landbouw en Financiën I" De bouw van de R.K. H.B.S. Toewijzingen van het Marshall-plan Lening van de wereldbank VACANTIE THUIS Hockey-team weer tegen Pakistan wandelen Welkom thuis! Stemmen, die van tevredenheid en stemmen die van teleurstelling gewagen Thor en R.K.C. behalen een kampioenschap wielrennen automobilisme Prins Bira won dc prijs van Zandvoort voetbal Behoedt protest hem voor uitschakelen athletiek Provinciale zwemwed strijden te Terneuzen 2 K.M. te Oosterhout voor Daatselaar waterstanden riu pakta I smeet 't I'an een. haalde i duistere voor- die af en lalm van Ijken. En [ed kwam maar I licht in ■naar ons an de B. een auto iet R. K. worden Amsterdam men van slaagde C. Ver- Een lijvig rapport is ingediend door de schoolartsen op Walcheren en 7nid Bevcland (West). Dokter Fransen v. d. Putte, die Middelburg en een deel der Bevelan den voor zijn rekening heeft, rap porteert o.m. dat een nog veel te groot gedeelte der kinderen met gaaf is; vele laboreren aan te grote ton- siileu (amandelen); platvoeten, slech te tanden en verkeerde lichaamshou ding. Dit laatste wijt de schoolarts aan een onvoldoende aandacht daar voor thuis en onvolkomen gymnastiek onderwijs. Er zijn te weinig lokalen en toestellen; ook de belangstelling van het onderwijzend personeel is, volgens de dokter, niet altijd aanwe zig. Zeer slecht te spreken is de dok ter over de toestand van vele school lokalen; hier en daar is het bedroe vend, terwijl de hygiëne onvoldoen. de is. Zeer laakt de schoolarts het verhuren van lokalen aan allerlei verenigingen en muziekkorpsen, die de vloeren verontreinigen. De school arts laakt voorts de niet genoegza me verzorging der kinderen die van buiten komen, om de stadsscholen te bezoeken en bepleit de invoering van schoolbussen, waardoor voorkomen wordt, dat de kinderen veel te vroeg arriveren on in de stad rondhangen, wat noch bevorderlijk is voor de ge zondheid, noch voor de zedelijkheid. Voorts meldt dit rapport dat er be hoefte bestaat aan meer BLO-scho- len en dat er 51 kinderen, hoofdza. kelijk uit de stad, werden uitgezon- d<Hoewel natuurlijk de noodzakelijk heid voor uitzending bij de kinde ren uit de stad zich laat gevoelen, zou het toch zeer zeker aanbeveling verdienen te trachten ook in de dor pen aanknopingspunten te hebben met instanties, die zich bezighouden met uitzenden, daar we toch ook op de dorpen geregeld van die tengere bleekneuzen tegenkomen, die ik als „pierig" zou willen bestempelen. Deze komen ook zeer zeker voor uitzending in aanmerking, nog daar gelaten. dat het soms om sociale re denen zeer gewenst is, dat zij een tijd je van milieu veranderen of ook de moeder eens even wat rust kan krij gen. De inentingstoestand is voldoende, maar er blijkt helaas ook een klei ne groep kinderen te zijn, die niet te gen diphterie zijn ingeënt en dit waarschijnlijk als gevolg van onvol doende verantwoordelijkheidsbesef der ouders, soms ook een misplaatst medelijden voor de kleine ongemak ken, die het kind soms ondervindt cn zeker niet in verhouding staan tot het nuttig effect van deze overigens ongevaarlijke inenting. lyTcj. Tazelaar, de schoolartse voor de Walcherse dorpen en Vlis- singen, is minder critisch. De algemene voedingstoestand noemt zij tamelijk goed en maakt slechts uitzondering voor een klei ne groep; ook dokter Tazelaar klaagt over veel kinderen met slechte hou ding en de treurige tandverzorging. Slechts negen procent der kinderen heeft een gaaf gebit. Steeds worden er kinderen getest voor de BLO-school. Toch blijven deze kinderen vaak te lang op de lagere school, waardoor veel tijd verloren gaat. Schoolgebouwen Tn December heeft mej. Tazelaar in opdracht van de Inspecteur van Volksgezondheid alle scholen bezocht en. gegevens verzameld omtrent de toestand der schoolgebouwen Er is de laatste jaren veel verbeterd. Toch zijn er verschillende scholen, vooral kleuterscholen, die noodzakelijk af gekeurd moeten worden. Het onder houd der scholen ls vaak slecht door gebrek aan personeel. De Vlissingse kinderen krijgen sinds November weer schoolmelk, wat de schoolarts een grote vooruit, gang noemt. Aan kinderuitzending is te Vlissingen veel gedaan; 65 gingen er weg voor het Centraal genoot schap en 18 voor het R.K. Huisves tingscomité. Ook hier is een kleuter school - de christelijke die te klein is en te weinig licht heeft. ■VfAAR HET U.K.D. uit zeer be ls trouwbare bron verneemt, schijnt dc benoeming in het voornemen te liggen van mr. J. A. Jonkman, oud- minister van Overzeese Gebiedsdelen tot burgemeester van Utrecht. Besprekingen in Den Haag TN DEN HAAG zijn besprekingen ge- houden tussen vertegenwoordigers van de Belgische cn Luxemburgse landbouworganisaties cn de stichting voor de Landbouw. Het bleek nog niet gewenst reeds direct te komen tot het trekken van conclusies ten aanzien van een geeo ordineerde landbouwpolitiek. Daaraan zal dienen vooraf te gaan bestudering van de structuur van de landbouw in de drie landen, en een onderzoek naai de exportmogelijkheden en het con sumptievermogen van de Benelux-Ian den. Een ingestelde werkcommissie zal nagaan op welke wijze in de toekomst een intensief en permanent contact kan worden verwerkelijkt. Activering der veld-inven- taris voor de belastingen AVER dit onderwerp had een be spreking plaats tussen de Stich ting voor de Landbouw en het minis terie van Financiën. Deze had een gunstig resultaat meldt het Z. L. blad De minister heeft nl. goedgevonden dat de boeren hun boekhouding zo danig reconstrueren, dat daarin de zogenaamde veldinventaris, indien en voorzover deze in dc beginbalans van het op 1 Januari 1946 lopende boek jaar niet werd veractiveerd. alsnog in de cindbalans van dat boekjaar wordt opgenomen. De hierdoor ontstaande vcrmogensvermeerdcring op papier is met onderhevig aan inkomstenbelas ting en ondernemingsbelasting. De veldinventaris is dan het bedrag van hetgeen de boer op de balansda tum (in de regel 1 Mei) reeds ten kos te heeft gelegd aan het tevelde staan de gewas, zoals loon, sociale lasten, paardenkosten, zaaizaad en poolgoed bemesting, werktuigenkosten enz. Meti heeft dit gemiddeld en vastgesteld op f 250 per HA bouwland en f 55 per HA weiland. Dit is een mooi resultaat dat door velen met waardering be groet zal worden. Raad van IJzendijke £EN ontwerp-besluit, opgesteld door het Provinciaal Bestuur over een wijziging der jaarwed beregeling voor ontvangers en secretarissen in de keur*" geWeSten werd z-h-st- «oèdg^ Voor de vacature van gemeentewerk man was door B. en W. een aanbe veling opgemaakt in alfabetische volg orde n.l. 1 A. Dellaert, 2 J. Martens In de gesloten zitting die nu volgde' lichtte B. en W. de aanbeveling nader toe. Nadat de openbare zitting weel was heropend wees de stemming met 5 stemmen voor en 1 stem tegen, uit, dat J. Martens als gemeentewerkman' was benoemd. Bij de rondvraag deelde de voor zitter mee. dat hij het bestuur van de R.K. H.B.S. kon berichtten, dat de plannen voor de definitieve bouw van de H.B.S. weer voortgang konden vinden De heer Calon was er niet over te spreken, dat het Herbouwplan niet in deze vergadering werd behandeld. De voorzitter zei. dat het nlan reeds op 22 Juli door Ir. v. 't Hooft was ingediend maar dat hel weer was teruggezonden voor het aanbrengen van enige recti ficaties. De heer Haniclynck wees op de toe stand waarin de rioolputten verkeren en op de slechte bestrating van de weg naar Biervliet, Belde punten hebben dc volle aandacht van B. en W. en er zal naar gestreefd worden hierin spoedig te voorzien. De heer Calon stelde verder voor een witte streep in de straat op het ver keerspunt Markt hoek Koninginne straat aan te brengen. De Raad was net hier volkomen mee eens en er zal Si streeP met speciaal voor dit oom bestemde stenen aangebracht wor den en een lichtgevende paddestoel. TN HET KADER van het Europees herstelprogram is aan België en Luxemburg een voorlopige toewijzing van 21 millioen dollar voor het derde kwartaal van dit jaar ter beschikking gesteld. Van de basistocwijzing ten bedrage van 105 millioen dollar, die onlangs aan Nederland is ter beschikking ge steld voor het derde kwartaal van dit jaar, zal een bedrag van 30 millioen dollar in de vorm van een lening en een bedrag van 75 millioen dollar in de vorm van een schenking worden verstrekt. Bovendien heeft Nederland onlangs nog een voorlopige aanvullen de toewijzing van 23 millioen dollar in de vorm van een schenking ontvan gen. Ter aanschaffing van zes schepen (THANS IS officiëel bekend gemaakt, dat de internationale Bank voor herstel en ontwikkeling de wereld bank aan vier vooraanstaande Ne derlandse scheepvaartmaatschappijen een lening'van 2 millioen dollar heeft verstrekt voor de aanschaffing van zes schepen. Drie schepen zijn reeds in de vaart; de overigen zullen voor eind October worden opgeleverd. Met inbegrip van deze zes schepen zal onze tonnage sinds de bevrijding gestegen zijn tot ruim 2.5 millioen ton (1945: 1.3 millioen ton). De lening is verstrekt aan de Rot- terdamsche Lloyd, de Maatschappij Nederland, de Holland-Amerikalijn en de Ver. Ned. Scheepvaartmij. Beide eerstgenoemde maatschappijen zullen elk twee, de beide laatsten elk een schip kunnen aanschaffen. Op het nieuwe Circuit tc Zandvoort werden Zaterdagmiddag voor het eerst internationale auto-races gehouden. Winnaar van de race» werd rrins B. Bira met zijn Masarati na een spannende race tegen de Engelse coureur A. P. R. Rolt, eveneens met een Masarati. Hierboven een lucht foto van de races, opgenomen door dc K.L.M. Weet jc wat", aldus van Schralen plechtig tot zijn ega sprak: „Wij gaan niet op reis van 't jaar - wij houden thuis fijn ons gemak. ..Heerlijk", zei mevrouw, „daar heb ik nu al jaren op gevlast, heerlijk samen zonder plichten vrij van alle zorg on last." Toen de bovenburen 't hoorder zeiden die: „Dan kunt u fijn onze kamerplanten water geven - wij gaan langs de Rijn." Toen kwam buurman van beneden en hij bracht zijn bulhond mee. „Wilt u daar zolang op passen wij gaan voor een maand naar zee." Zwager had twee goudviskommen en een papegaai gebracht, „Geef je ze vooral goed eten viel maal daags en eenmaal 's nachts." Toen bracht tante haar Malthescr kat - zij ging naar Zwitserland. Er was met de poes waarschijnlijk binnenkort iets aan de hand. „Weet je wat?" zei toen van Schralen cn zijn ega zei 't hem na: „W:j gaan voortaan elk, al is het ook te voet, naar schoonmama." A. J. W. RECEPTIE ASSELBERGS CONCERN In het kader van het gouden zaken- jubilè van de drie directeuren van 't Asselbergs concern had in de grote Sociëteit Thalia te Bergen op Zoom een druk bezochte receptie plaats. Van heinde en ver was men geko men om de heren Asselbergs welge meende gelukwensen aan te bieden. Niet alleen met een paar uit het hart gegrepen woorden, maar ook in de vorm van stoffelijke bewijzen. De zee van prachtige bloemstukken en de met zorg gekozen kunstvoorwerpen, die in de receptiezaal stonden tentoon gesteld getuigden hiervan. Twee uur lang was de zaal gevuld met gaande en komende kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, collega's, relaties, verte genwoordigers van personeel en van allerlei organisaties en verenigingen, familieleden, vrienden en kennissen. De Prinses Regentes, H.K.K. Prinses Juliana, heeft Zaterdag ten Paleize Soestdijk de nieuwe ministers beëdigd Na afloop poseerden de ministers met uitzondering van dc heer van Schaik, die nog enige tijd in het Paleis ver bleef, op het bordes. Van rechts naar links Mr. E. M. J. A. Sassen, Mr. D. U. Stikker, Mr. W. F. Sehokking, Prof. dr. F. J. Th. Rutlcn, Mr. Th. R. J. Wijers en Mr. A. M. Joekes. Grote N.C.B.-sportdag te Breda IJ ET ligt in dc bedoeling van het sportbestuur der N.C.B. om op 26 September ter gelegenheid van het veilingjubileum te Breda een grote sportdag te or galliseren voor jonge boeren en boerinnen. Hieraan zouden deelnemen alle boerenverenigingen uit liet N.C.B.-gebied, dus ook het Land van Maas en Waal cn Zeeuwsch-Vlaan deren. Fraaie wedstrijd tegen India LIET Nederlandse hockey-team heeft in Londen overduidelijk bewezen, het beste elftal van het Europese con tinent te zijn door een reeks zeer fraaie overwinningen. De nederlaag van Za terdag j.I. tegen de Pakistanse super hockeyers (6—1) was de eerste. Maar gister kregen de Oranje-knapen de tweede nederlaag te slikken. Met 21 moest in de halve eindstrijd de meer derheid van India erkend worden India speelde niet minder fraai hockey dan Pakistan en daarom is de kleine neder laag van de Nederlandse ploeg beslist een grote verrassing. Het heeft zelfs maar een haar gescheeld, of de Neder landers hadden India een nederlaag toegediend. Want tegenover de fa- meuse techniek der Indiërs stelden de Oranjejongens weliswaar een iets min der knap doch veel meer enthousiaster en doortastender spel. Met het gevolg, dat het een bijzonder spannende wed strijd is geworden, waarbij het India- doel verschillende keren onder hoge druk stond. Ongelukig genoeg misten de Nederlandse aanvallers verschillen de prachtige scoringskansen. De rust ging in met 20. Bromburg maakte in de tweede helft uit uit strafbully het Nederlandse doelpunt. Door deze ne derlaag moet het Nederlandse elftal Donderdag aantreden tegen.. Pakistan, dat wonder boven wonder met 2—0 van Engeland verloor. Het was dus wel een sensationele hockeydag in Londen. Wandelen in stromende regen De Oudenbossche wandelvereniging „S.U.S.T." organiseerde Zaterdag en Zondag een 20- en 30 k.m. wandeltocht die Zondag ondanks het slechte weer toch nog doorgang vond, ofschoon ver schillende verenigingen verstek lieten gaan.' Burgemeester Teyssen gaf Zondag het startsein, terwijl wethouder van Oosterhout na afloop de prijzen uit reikte. Zaterdag werd gelopen via Zegge- weg, Langenberg en Plankenhuis naar 't Slot en vandaar langs Koolpad, Kuivezand naar de Wagenhoek. In verband met het slechte weer liep men Zondag niet het volle aantal kilo meters, maar ging het via Pagnevaart van Bosschenhoofd langs de Langen berg naar de Gastelseweg en zo op Oudenbosch aan. Eerste werd „De Natuurvrienden", uit Eindhoven met 105.5 punt. 2e „Op Stap", Scherpenisse, 100 punten, 3e D. T.T. Oudenbosch, 84 punten, 4e Vier daagse, Breda 83 p. 5e RAC, Roosen daal 79 punten, 6e Bredania, Breda, 77 punten. Bij de junioren werd S.U.S.T. uit Oudenbosch eerste met 104.5 punt, terwijl „De Stoofjes' uit Oud-Gastel tweede werd werd 77 punten. QNGEVEER een half jaar geleden kwamen de eerste grote contingenten oorlogsvrijwilligers van marine en leger uit Indië terug, om weer opge nomen te worden in de moederlandse samenleving der burgers. De ont vangst van „onze jongens" heeft aan hartelijkheid niets te wensen over gelaten. Van officiële zijde werd er en beroep gedaan op de werkgevers, deze mannen van het eerste uur een goede kans te geven en eveneens van officiële zijde verrezen er speciale bureaux, welke zich de zorg voor de teruggekeerden zeer in het bijzonder aantrokken. JNTUSSEN is het stil geworden om de jongens. De autoriteiten meldden, dat het leeuwendeel van hen weer maat schappelijk in de zadel zit en dat er slechts met enkele groepen moeilijk heden zijn. Wij achtten het echter gewenst met de betrokkenen zelf eens te gaan pra- rfiia-.üw1' ,ei5en mond hun wederwaar- r, ds hun thuiskomst te ver- deeid mcningen bleken zeer ver- TELEURSTELLING. gij de eerste, die wij spraken over heerste de teleurstelling „lange lijsten met een paar honderd vragen heb ik reeds in Soerabaja moe ten invullen, maar de eerste reactie daarop moet ik nog krijgen. Wel ben ik aangezocht voor dc vrijwillige leger reserve, die bij eventuele relletjes zou moeten optreden, maar wat er van mijn vaderlandsliefde over is, kan dat niet meer opbrengen. We hoorden toen een verhaal over de vele moeiten, welke deze ongeschool de had moeten doen om werk te vin den. Momenteel heeft hij het. maar tegen een belachelijk lage vergoeding. Op onze vraag of hij zich niet met de sociale dienst in verbinding had ge steld, ontvingen wij een ontkennend antwoord. Van voormalige makkers had hij daarover weinig bemoedigends ge hoord en als oud marine-man, meende hij, dat de tegenstellingen tussen leger en vloot ook doorwerkten in een bu reau. dat door de landmacht bediend wordt. GEEN HOGE VERWACHTING. gij een andere gerepatrieerde vonden wij minder pessimisme. Dit was niet omdat hij zo te roemen had over de hulpvaardigheid, welke hij ontmoette, maar wijl hij er nooit veel van ver wacht had. Reeds in Indië, zei hij begrepen te hebben, dat er van de gouden bergen, die beloofd werden, weinig te realiseren zou zijn. Na twee en een half of drie jaar bevrijding was te voorzien, dat de beste baantjes vergeven waren en wie zonder diploma's of vakkennis te rugkeerde kon z.i. op niet al te veel meevallers rekenen. Zelf had hij niet achter de autoriteiten aangelopen, daar hij werk kon vinden in de zaak van zijn vader. CONTENT. j^Jummer drie bleek zeer content te zijn over het verloop van zaken. 1 tei-ug was ln het vaderland, had hij zijn oude werkgever opgezocht en een nog betere positie gekregen dan voorheen. De paar goede diploma's wel ke hij op zak had en de practische er varing van weleer, waren hem een ste vige ruggesteun geweest. Van de offi ciële diensten had hij geen gebruik ge maakt. maar hij meende, dat. die heel wat voor de jongens hadden gedaan. Hij roemde de herscholing, welke on geschoolden gratis konden krijgen en de wachtgeldregeling. Dat zij. die nog niets gepresteerd hadden of alleen land werk konden terstond geen prima func tie konden krijgen vond hij logisch. WEES WELWILLEND. VOeer een ander geluid vernamen wij bij een volgend lid van het Zeeuwse bataljon, dat het evenals de vorige geinterviewde tot sergeant had gebracht. Teleurstelling domineerde in zijn verhaal. Hoewel beschikkend over diploma's en scholing had hij veel moeite gehad om zich te herplaatsen. Zijn vroegere werkgever wilde hem wel terugnemen, maar op zijn vroeger salaris, dat echter zo gering was, dat hij inmiddels was hij getrouwd onmogelijk zijn gezin er van kon onderhouden. Over de sociale dienst, wiens hulp hij ingeroepen had, was hij zeer slecht te spreken. Een paar maal had men hem voor niets laten lopen en tenslotte een adres gegeven, dat waardeloos bleek. Dank zij het arbeidsbureau was hij na drie maanden goed terecht gekomen, zij het niet in eigen branche. Bitter beklaagde hij zich over de ambtenaar van de huisvesting, die zeer onwelwillend tegen hem opgetreden was en niet genegen was hem aks oor logsvrijwilliger de voorkeur te geven, die in Indië toegezegd was. Als gevolg daarvan was hij nog steeds absoluut onvoldoende gehuisvest cn had hij nog niets anders dan een vage toezegging bekomen. Evenals onze eerste zegsman voelde hij zich een beetje in de steek gelaten door de samenleving. Hoe gevoelig overigens de gerepatri- eerden voor een vriendelijk gebaar zijn, werden we gewaar doordat drie van de oud-strijders spontaan hun erkentelijk heid uitspraken over de Band Neder- Iand-Indië, die alle teruggekeerden een herdenkingstegeltje had aangeboden. ^atuurlijk zijn de vier gesprekken. welke wij hadden en in dit artikel verwerkten, geen volledige weerspiege ling van het „welkom thuis" der hon derden. Regen en felle wind traden in vele gevallen als spelbrekers op tijdens de Zuidelijke athlctiekkampioenschappen te Eindhoven. De prestaties zijn daar door over het algemeen gedrukt. Toch mag men over het gepresteerde niet ontevreden zijn. Vooral de PSV- junior Jan Kamerbeek had een goede dag. Naast de drie Zuidelijke titels, welke hij op zijn naam bracht, ves tigde hij twee nieuwe Nederlandse records, n.l. discuswerpen junioren 42.79 M. en kogelstoten 12.27 M. Mej. R. Ceelen van PSV verbe terde het Zuidelijk districtsrecord hoogspringen dames en bracht haar eigen record van 1.41 M. op 1.42 M. In totaal waren 34 titels beschik baar, waarvan PSV er 17 voor zich op eiste. Olympia 4. Juliana, Avon. Pr. Hendrik en Kunst en Kracht ieder 2 en Caesar. Thor, Volt, Volo en RKC ieder 1 titel. De voornaamste uitslagen, waren: Dames 100 M.: N. Vos (PSV) 12.9 200 M.: N. Vos (PSV) 27.2 discuswerpen; G. Kamerbeek (PSV), 30.78; 2 A. Dhaeze (Thor), Roosen daal. 30.21 '/z, hoogspringen: R. Ceelen (PSV) 42 M.; kogelstoten: G. Kamer beek (PSV), 11.14, 2 T. Mol (Thor); speerwerpen: G. Kamerbeek (PSV) 26.64 M.; verspringen: N. Vos (PSV) 4.86 M. Meisjes 80 M.: L. Gelsing (PSV} 11.1 sec.; discuswerpen: D. Renscn (PSV). 28.22, 2 H. Huiskens (Thor), 24.94; Verspringen; N. Kroon (Prins Hendrik) 4.60 M.; 2 N. Jongemans (Thor) 4.47 hoogspringen: T. Verlegh (PSV) 1.35; kogelstoten: D. Rensen (PSV) 11.27. Heren 100 M.: Veldhoen (Avon) 11.5 200 M.: Metselaar (PSV) 23.5. 400 M.: Schuwer (Juliana) 52 sec.; 2 Leys (Thor) 52.1 sec.; 800 M.: M. Boesten (Avon). 1.59; 500 M.: Bours (Caesar) 4 20.5; hinkstapsprong: 1 Broeken <K. en K.) 13.01; polstokhoog: v. Hamond (K en K.) 3 M.; kogelstoten: Hermans (Olympia) 13.03: verspringen: Mooy (Volt) B.30H; 2 Jurkiewicx (RKC) 6.0314; discuswerpen: Hermans (Olym pia) 39.06; 5000 M.: Hochstenbach Wagtmans eerste te Groenendijk Gezien het zeer matige weer was de belangstelling boven verwachting. Om 2 uur verschenen 60 nieuwelingen aan de startlijn: No. 1 werd Th. Roks, 2 de Moor, 3 J. Rovers, 4 J. Konings, 5 L. v. d Linde, 7 O. de Schrijver. 7 F. Heeren, 8 F. Pieters 9 A. Jansen 10 J. Rommers Direct hierria startten 50 amateurs. Ook hier werd, gezien de felle wind, van meet af strijd geleverd en lag het peleton al spoedig in stukken. De uitslag was: 1 Wachtmans. 2 v. d. Est. 3 H. Brinkmans 4 v. d. Neut, 5 A. Geluk, 6 F. Verwijmeren, 7 Albers, 8 v. d. Els- hout, 9 Dorst. 10 Breedveld. v. d. Elshout tweede in de Ronde van Beverwijk Ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan als stad is de Ronde van Be verwijk verreden. 100 km. over 25 ron den. waaraan 70 amateurs deelna men en waarvan de uitslag luidt: 1 Hennink (Alkmaar) 2 uur 34 m. 7 sec. 2 v. d. Elshout (Made) 2 uur 34 min. 7 sec. 3 Koeman (Krommenie). Fietsfeest te Heikant Onder grote belangstelling had het wielerfeest plaats. Winnaars der deel nemende clubs: 1 Zandberg, 2 Graauw, 3 Boschkapelle. Winnaar ringsteken: le Zandberg, 2 J. van Hooie (Heikant, 3 Zandberg, 4 Zandberg. Winnaars Kwade Trien: 1 Jan de Jonghe, Heikant, 2 Zandberg, 3 Grouw 4 Boschkapelle. Winnaars enveloppentrekken: 1 Roza van Goethem, 2 Achiel van Lattingen, 3 Piet Pluim, 4 Willy Nachtegaal, 5 Piet Pluim. 5 Lucie de Kin, 7e Roze van Goethem 8 Mazien Baart 9 Emiel de Jonghe, 10 Lenie Verschelden, allen uit Heikant. Bij de verloting viel het rijwiel toe aan M. Thijs, Heikant. Fietsclub de Valk mag op een mooi geslaagd feest terugzien. Na afloop der spelen vierde de bevolking tot laat in de avond gezellig feest. Jansen eerste in Ronde van Elsloo Fcllcnaars op de 6c plaats. Hedenmiddag werd de ronde van Elsloo gereden, waarvan de uitslagen de volgende zijn: Professionals over 25 km.: 1 Jansen (Elsloo) 4 uur 2 min 1 sec 2 Schweitzer (Maastricht) zelfde tijd 3 Savelsberg (Treebeek) 4 uur 2 min. 38 sec. 4 Lakeman (Amsterdam) 4 u. 3 min. 7 sec. 5 Seyen (Maastricht), zelfde tijd. 6 Pellenaars (Breda), 4 u. 3 min. 34 sec. 7 Loos (Amsterdam), Schoenmakers (Eindhoven). De Hoog (Amsterdam) en Hulshof (den Bosch) op 1 ronde. Sommer won MilaanZürich De tweede en laatste étappe Locar- ,.DE POLDERS VAN HALSTEREN" Mr. J. A. P. M. van Hasselt te Ber gen op Zoom is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap „pe polders van Hal steren". RIJWIELEN VERDUISTERD Zekere van G. uit Oud-Gastel werd door de Roosendaalse politie in de kraag gegrepen, omdat hij op ver scheidene plaatsen rijwielen had ver duisterd. Zijn tactiek bestond hierin om ergens een rijwiel te huren cn het dan te verkopen. Hij is. na be kentenis naar het Huis van Bewaring in Breda overgebracht. GARNIZOENSCOMMANDANT IN DEN BOSCH De luitenant-kolonel Antoni is aan gewezen als commandant van het vierde infanterie-depot te 's-Hertogen bosch. Kolonel Antoni heeft zich zo wel op militair als op cultureel ge bied verdienstelijk gemaakt. (Olympia) 6.25.. hoogspringen: Avis (PSV) 1.65; speerwerpen: Laudy (01.) 47.64; 3 Jurkiewicx (RKC) Waalwijk 40.45. 10.000 M.: Slegt (PSV) 34.27; Tar- cylowsky (Sprint) Breda. 38.41.4. Jongens kogelstoten: 1 Kamerbeek (PSV), 12.27; 100 M.: De Vaan (RKC) 1.6; 2 Lichtenberg (Sprint) 11.7; 300 M'- van Beynen (Juliana), 38.7; 3 Hoefnagels (Thor), 40; discuswerpen: Kamerbeek (PSV) 42.79 M.: 800 M.: Vossen (Oss.-Volo) 2.5.5; 3 van Loon (Thor) 2.10.3: hoogspringen: van Esch Pr. Hendrik), 1.65 M.; speerwerpen: Kamerbeek (PSV) 46.87; versprin gen: Hoefnagels (Thor) 61.6 rjE eerste snelheidswedstrijd voor race-auto's in Nederland, werd Zaterdag te Zandvoort gewonnen door Prins Bira, neef van de koning van Stam. Voor de finale hadden zich 14 ren ners geplaatst t.w. Ansell (Era), Ba. ring (Maserati), Bear (Bugattl), Bol ster (Era), Hutchison (Alfa Romeo), Parnell (Maserati), Rolt (Alfa Romeo) Prins Bira (Maserati), Brooke (Era), Hampshire (Era), Hamilton (Era), Ashmore (Era), Watson (Alta) en Chorlton (Bugatti). In het eindklassement plaatste Prins Bira zich als eerste met 0.1 sec. voor sprong' op Rolt, die dan ook zeker meedeelde in het stormachtige ap plaus, dat deze twee coureurs na hun aankomst begroeette. De uitslag was: 67.72 k.m.: 1 Prins Bira (Maserati) 1 uur 25 min. 22,2 sec. (40 ronden, gem. snelheid 117.88 k.m.) 2 Rolt (Al fa Romeo) 1 uur 25 min. 22,3 sec. 40 ronden, gem. snelheid 117,88 k.m.) 3 Parnell (Maseratie 1 uur 25 min. 33.4 sec. (39 ronden) Opening nieuw voetbalterrein Kloosterzande Door het steeds uitbreiden van ver schillende takken van sport zag het gemeentebestuur de noodzaak in het sportterrein uit te breiden. Was aan vankelijk het plan om op 15 Aug. het nieuwe voetbalterrein, welke naast het oorspronkelijke gelyegen is, officiëel te openen, thans heeft men, met het oog op de verschillende feestelijkhe den, welke op 5 September op het sportterrein zullen plaats hebben, moeten besluiten hiervoor te wach ten tot mogelijk 12 September bij de aanvang van de competitie 1948'49 aanvang van de eerste competitiewed- strijd 1948—1949 Hontenisse I-Steen 1.1 Combinatie 2—L /ROOFER, de Britse lichtgewicht-bok- ser, is een pugilist van zeer goede klasse. Maar in de Bredanaar Jan Re- mie had hij gisteren toch een tegen stander van even groot formaat ge vonden. Beide boksers lieten stijlvol werk zien, waarover de boksenthou- siasten vol lof waren. Remie was vast houdender en taaier en deelde over het algemeen ook meer klappen uit dan hij moest incasseren. In de derde ron de bezondigden de boksers zich jam mer genoeg teveel aan vasthouden. Remie kreeg hiervoor een waarschu wing van een der kamprechters. Niet temin kwam hij telkens terug en drong de Brit in dekking. Toch werd de Engelsman als over winnaar uitgeroepen. Remie werd har telijk toegejuicht toen hij dc ring ver liet. De Bredanaar was Nederlands beste bokstroef op de Olympische Spe len en het is wel heel spijtig, dat hij bij de eerste ronde reeds is uitgescha keld. HU heeft echter nog een kansje, want dc leider der Nederlandse boksplocg, dr. Fostuma .heeft een officiëel protest ingediend tegen de waarschuwing die tijdens de wed strijd aan Remie werd gegeven, en waarbU aan Remie ongeoorloofd du wen is verweten. Deze waarschuwing heeft waarschUnüjk de doorslag ge geven bü de uitspraak, want de ju ry Iet ten zeerste op sportief boksen. Even voor de sensationele partij Re- mie-Cooper trad de Nederlandse ve dergewicht Linneman aan tegen de Ier Martin, die een paar koppen gro ter was dan de tengere Amsterdam mer. Linneman vocht verbeten, maar liep toch een klein puntenachterstand op, die hij niet meer vermocht in te halen. Hij kan dus huiswaarts gaan. Olympische revanche op de 5.000 meter Reiff (België), Zatopek (Tsjech. Slowakije) Slijkhuis en Ahlden (Zwe den), de vier lopers, die op 5.000 me- IN het zwembad aan de Nieuwe Sluis te Terneuzen werden Provinciale zwem- en polowedstrijden gehouden, waaraan deelnamen de clubs uit Sas van Gent, Souburg, Middelburg, Vlis singen cn Terneuzen. De voornaamste uitslagen zijn ais volgt; 25 M. borstcrawl voor meisjes van 13 en 14 jaar: 1 M. Mille, Zeehond, 2 D. v. d. Steen, Bruinvis, 3 N de Lege, Schelde. 25 M. rugslag voor jongens van 13 en 14 jaar: l C. Verbeek, Zeehond, 2 J. Jongman, Zeehond,3 3 A. Sampon, Bruinvis. 50 M. rugslag voor meisjes van 15 t.m. 17 jaar: 1 A de Bie, Zeehond, 2 C. van Akkeren, Schelde, 3 J. Baart. Zeehond. 100 M. schoolslag voor jongens van 15 t.m. 17 jaar: 1 J Lauret, Bruinvis, 2 W. Fermont, idem, 3 S. Ventevogel, Zeehond. 100 M rugslag dames: 1 M. Clayssens Bruinvis, 2 R. Vergauwen, Bruinvis, 3 G. GasteldeJong, Zeehond. 200 M. schoolslag heren 1 J. Spanjer Zeehond, 2 K. Hamelink, Bruinvis, 3 M. y. d. Steen, Bruinvis 3 x 50 M. wisselslag estafette meisjes 15 t.m. 17 jaar: 1 C. van AkkerenC. v. d. Peuy—S. Phillppo, Schelde: 2 J. v. Eennaam.—C. WisseS. Millenaar SZV 3 M. MilleJ. Evertsen—A. de Bie, Zeehond. 3 x 100 M. wisselslag estafette heren: 1 C. WagenaarL. de JongS. Vente vogel, Zeehond 1; 2 D. SolleveldtK. HamelinkM. Feyen, Bruinvis; 3 A. Wattel—M. J. Seybel—W. Wondergem, Luctor et Emergo 100 M borstcrawl dames: 1 J. Clays- sen, Bruinvis; 2 A. de Bie,Zeehond, 3 G. Gastel—de Jong. Polo: Luctor et Emergo—Bruinvis 2 14: SZV—Bruinvis 0—14; Zeehond— no-Ziirich (234 km.) van de wieier-1 ter te Londen een dominerende rol wedstrijd Milaan-Ziirich werd gewon- hebben vervuld, zullen Zondag te Am- nen door de Zwitser Sommer. Het eindklassement ziet er als volgt uit: Sommer (Zwitserland) 12 uur 5 min. 40 sec. 2 Koblet (Zwitserland) 12 uur 22 min. 53 sec. 3 Crocci-Torti (Zwitserland) 12 uur 32 min. 4 sec. 4 Vooren (Holland) 12 uur 39 min. 30 sec. 5 Stettler (Zwitserland) 12 uur 41 min. 53 sec. 6 Hutmacher (Zwitser land) 12 uur 48 min. 46 sec. sterdam aan de intern, wedstrijden deelnemen, op de 3.000 meter en wel licht ook op de 5.000 meter, hetgeen dus een Olympische revanche zou betekenen. Bij de dames mag men er rekening mee houden, dat Fanny Blankera-Koen zal starten, evenals de bekende Australische sprintster Strickland en vele andere promi nenten. Netty van Opstal eerste bij de dames VOALS het weer gisteren veler plan nen heeft gedwarsboomd, zo heeft het ook in mindere of meerdere mate de zwemmers van de 2 km. wedstrij den in het Oosterhoutse kanaal ge plaagd. Niet enkel, dat de belangstel ling tot op een minimum was terug gebracht, doeh. hetgeen overigens zeer begrijpelijk was, ook de tijden die de zwemmers en zwemsters maak ten lieten de invioed van de straffe wind duidelijk blijken. Hieronder volgen de uitslagen: Jongens 500 M. vrije slag: 1 A. Koo- man PSV 10 min. 50 sec. 2 Damen. Golf brekers 11 min. 39 sec. 3 van Heer ten, Golfsbrekers 11 min. 45 sec. 5 Jaap Mertens, de Warande. Meisjes 500 M. vrije slag: 1 Schrau- wen, Surae 9.24. 2 van Gennep. Aegir 9.35. 3 van Gerven. Surae 10.08. 11 Wiiiy Nefkens, de Warande. Heren 2 km. .vrije slag: 1 M. van Daatselaar, Amsterdam 29.36. Van Daatselaar werd derhalve winnaar van de beker: 2 Gerrit Jan van Rooy, Ae gir 29.42. 3 Bouwmeester, Amsterdam 31.02. 4 Kruis SVH. 32.09. 5 Damen, Golfbrekers 36.37. 14 Van Raay, de Warande. Dames 2 km. vrije slag: 1 Veldhuis Robben 31.31. 2 P. de Hooghe RDZ 35.31. 3 Mevr. Ocrlemans-Koenen 41.41 4 v. d. Sel, Aegir 42.05. 5 Goderie. Heren 2 km. schoolslag: 1 J. van Daatselaar HZ 33.31. 2 van Duimen TZV 36-.15. 3 A. Parent, Excelsior 36.26. 4 J. Goossens, TRB 36.28. 5 Le Roy. Surae. 9 Leo Kramer, Warande. (Lauwerkrans snelste Ooslerhouter) Dames 2 km. schoolslag: 1 N. van Opstal TRB 35.11. 2 R. Vergouwen, Bruinvis B.Z. 35.12. 3 Dini Berner TRB 36.11 4 F. Cote VZC 36.31. 5 Toos Barth, Dordrecht 39.56. 11 Jac. Kop pelmans, Warande lauwertak voor Oosterh. dame). Veteranen 2 km.: 1 Mevr. Koning, Vlaardinger Zwemclub. 2 v. d. Sel, Aegir. 3 Brummelkamp, Surae. 4 Me vrouw Bastianen. Surea. 5 J. Dcukers PSV. 6 J. Borstrok, Warande. DE AMBACHTSSCHOOL. TN ONZE artikelenreeks over het la- gei- technisch onderwijs werd o.m. gezegd, dat er een gebrek aan door zettingsvermogen bij de leerlingen van deze scholen aanwezig is, en dat dit speciaal bij de Geertruidenbergse ambachtsschool het geval zou zijn. Naar aanleiding daarvan, schrijft men ons van de zijde van genoemde Ambachtsschool o.m. het volgende: „Dit is niet geheel juist. Er zijn scholen in Nederland, waar nog geen 50 pet., van de toegelaten leerlingen de cursus tot het einde volgen, en in dien U weet dat gedurende de eerste 2 jaren van het bestaan van boven genoemde school plm. 70 pet. van de ingeschreven leerlingen tot het einde van de cursus gebleven is. dan maakt dat toch geen ongunstige indruk t.o.z. van andere scholen. Het voortijdig be ëindigen van de cursus heeft echter ook nog economische redenen. Wanneer nl. de leerlingen van de lagere scho len de 6e of 7e klas doorlopen heb ben. willen zij van de school. Zc zijn echter in veie gevallen nog leerplich tig, en gaan dan maar zolang naar een Mulo of ambachtsschool, om met hun 14e jaar deze inrichtingen van onder wijs te verlaten, en naar een patroon te gaan. Het zijn dus niet alleen am bachtsscholen, die van dit euvel last hebben, maar ook Mulo en Hogere Burgerscholen" Overigens blijkt, dat de Ambachts school tc Geertruidenberg een folder tje heeft verspreid, gericht tot „flinke jongens, die binnenkort de La gere en ULO scholen verlaten" dat in eenvoudige en bevattelijke taal dit soort van onderwijs aanprijst en daar bij ook argumenten gebruikt, welke in onze artikelen voorkwamen. Keulen 3.13 (0)Ruhrort 1.14 (—0.03) Lobith 1.39 0.02); Nijmegen 9.0 0.04); Arnhem 8.89 (0); Vreeswijk 1.15 (+0.21); Eefde 4.20 0.03) De venter 3,16 0.01): Borgharen 40.8» 0.06); Belfeld 1.00 ((—0.02): Grave (beneden) 4.68 (—0.07) Llth 0.76 0.29); Vreeswijk 15 0.21) Lith 076 0+0.29),

de Stem | 1948 | | pagina 3