Succesvol pionierswerk van de V.V.V. Terneuzen Wa. een Wonderlijke Wereld I De Laatste dag in het middelpunt der belangstelling Kroniek Boerenleven De lonen in de Zeeuwse landbouw SCHUDT UW LEVER WAKKER RADIO DE STEM VAN DINSDAG 10 AUGUSTUS 1940 IK Het programma der feestelijkheden Veel vreemdelingen bezoek oooooooo<xx>oooooooooooo« van het xxxxx>ooooooooo<x>o«o<xxx> s-Heerenhoek 4 ÉmSj tjjt/Jj Jgflc fyfe, '*31 Droom en werkelijkheid Nog geen vrijwillige arbeidsovereenkomst FieVez. Kamervoorzitter Vrij sc Landbo Financi De h R. OUDSTE INWOONSTER VAN POORTVLIET Op 13 Augustus a.s. zal de Wed. Koppenol-Grijs, vermoedelijk de oudste inwoonster van Poortvliet iTholen), 95 jaar worden. Zij heelt 4 kinderen, van wie de oudste deze maand 70, de jong ste in October a.s. 50 jaar wordt. Zij heeft 345 kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen, achterachterklein kinderen, schoonzoons en schoondoch ters. DE GRUYTER BEHAALT BEVREDIGEND RESULTAAT Het netto exploitatiesaldo over de pe riode 1 Juli 1946 tot en met 31 Dec. 1947 van P. de Gruyter en Zoon N.V. te 's-Hertogenbosch bedroeg f 1.998.127 een resultaat dat bevredigend wordt ge noemd. De maatregelen op het gebied van de import, export, contingenterlng, dis tributie enz. werken verstarrend, het is te hopen dat binnen niet al te lange tijd opheffing van diverse dezer maat regelen grotere mogelijkheden tot ont plooiing zal bieden, aldus de directie in haar verslag. JUIST OPTREDEN VAN EEN E.HB.O.STER Een in\tonster van Hulst had het ongeluk om inplaats van odeur ammo niak in haar haar te gieten tegen zware hoofdpijn. Deze vergissing be merkte zij te laat en vermoedelijk door de schrik realiseede zij zich niet het grote gevaar en vóór ze het wist was er reeds een hoeveelheid van deze sterks ammoniak in haar linkeroog gevloeid. Op haar hulpgeroep kwam onmiddellijk haar dochter, die in Juli j.l. pas haar E.H.B.O.-diploma had verworven, ter hulp en door het ge loerde op de juiste wijze toe te passen is erger voorkomen en zelfs zó, dat de inmiddels ontboden dokter niet meer behoefde in te grijpen en onze gediplo meerde een flinke pluim gaf voor haar correcte eerste hulp In verband hiermede verwijzen wij naar onze uiteenzetting over de E.H.B. O. in ons blad van Vrijdag en Zater dag j.l. n.l. dat een diploma eerste hulp een zeer belangrijk iets is, wat ons op ieder- ogenblik van de dag of de nacht te pas kan komen, óók in ons sk?fen gezin. GESLAAGD Voor het te Middelburg gehouden middenstandsexamen algemene han delskennis slaagden de volgende per sonen: A. Rombouts, J van Sluys, M Snel, Vllssingen; C Ruissen, J Traas, Wemeldinge; A Rijk, M Sanderse, G Smit, 's Heer Arendskerke; J Schin kel. J de Smit. J la Soe, Souburg; mej. N Rijks, W Vader, Middelburg; A G Schrijver, B Sinke. B J Slager, mevr. J Timmerman-Rijn, Goes; C Rottier, E Sinke, Yerseke; J Rijk, Heinkens- zand;.J Sinke, J J Traas, Krabben- dijke; A de Stoit, Sluis; J Steutel, Zie- rikzee: F Stevense, Rilland; M de Smit Aagtekerke. Afgewezen werden 13 candidaten. JONGETJE UIT TREIN GEVALLEN Maandagnamiddag om ongeveer half vier is een vierjarig jongetje, afkomstig uit Rotterdanï ter hoogte van de Moerdijksestraat te Ouden bosch uit een rijdende trein geval len. Het jongetje werd een eind mee gesleurd tussen de treeplank. Toen de trein, nadat aan de noodrem was getrokken, tot stilstand kwam werd het ventje met ernstige hoofdwonden opgenomen. De trein reed door tot het station en vandaar werd het jon getje naar het ziekenhuis te Ouden bosch vervoerd. De toestand is ern stig, doch door operatief ingrijpen hoopt men het leven te behouden. Het jongetje zou in Oudenboch bij familie gaan logeren en zat in de trein met zijn twaalfjarig zusje. Vermoedelijk heeft het ventje het portier ontsloten, waardoor dit open vloog en de jongen meetrok, de bedoeling de bloemen hierbij ge bruikt later aan zieken en ouden van dagen af te staan. Er zullen concerten gegeven worden, de volkszang wordt beoefend en op verschillend gebied zullen er sportwedstrijden zijn. Op 2 September vindt voor Axel een unicum plaats. Het is het comité n.l. gelukt een groep dansers en danseres sen van wereldreputatie, welke groep uit 26 personen bestaat te engageren. Deze groep genaamd „Lou Riban de Provenco" komt uit Orange (Fr.) Een plaats, welke ten nauwste aan de geschiedenis van ons vorstenhuis is verbonden. Deze groep, welke verge zeld wordt door de burgemeester van Orange zal ook in tal van andere plaatsen in ons land optreden. Onge twijfeld zal deze groep op 2 Septem ber zeer velen naar Axel trekken. De laatste dag van de festiviteiten zal een bekend muziekcorps komen concerte ren, zodat Axel op ieder gebied toont aan de feesten het nodige cachet te willen geven. Geslaagd Te Utrecht slaagde voor het examenGezel Timmeren de heer J. Allaart. Clinge Geslaagd Bij het middenstandsexa men tc Terncuzen slaagden; P. Meer- schaert, C. Weemaes, J. Magnus, G. van Putte. S. van Tienen, A. Brac- ke, Heye, G. van Boven. Overgeplaatst. De Ambtenaar der Invoerrechten en Accijnzen F. Ak kermans werd met ingang van 1 Aug. overgeplaatst van Zuidorpe naar Clin. ge. Uitbreiding EHBO-posten De col lecte ten bate van de EHBO bracht f 55.22 op. Een mooi succes. Naar aanleiding van deze geslaagde col lecte, zal het bestuur van de plaat selijke EHBO kunnen overgaan tot uitbreiding van het aantal TH.-posten. Bestonden er tot heden toe slechts twee posten, n.l. bij Ch. Burm en W. Jouret, thans zullen er nieuwe pos ten in orde gemaakt worden bij J. Lansu, P. Daelman en het Douanekan tooi-, Eede Gevaarlijk rijden. In de late avond reed de heer C. Rodts die naar een bijeenkomst was geweest van de duivenmaatschappij De Grensvliegers naar huis langs de Brieversweg. Door een auto waarvan de bestuurder ken nelijk onder de invloed van sterke drank verkeerde werd hij aangereden waarbij de constateur die hij bij zich had werd vernield en hij zelf met lichte verwondingen in de sloot te recht kwam. De automobilist doofde zijn lampen en reed verder. De po litie stelt een onderzoek in en is de dader reeds op het spoor. Kwadendamme Buurtvereniging TOP. Op de ver gadering van de buurtver. TOP werd besproken bij de a.s. Oranjefeesten de buurt te versieren en een ereboog te plaatsen. De kinderen der buurt zullen een reisje maken naar Oost Z. Beveland. De Oranjefeesten. Op de vergade ring van het Oranje Comité werd be sloten de a.s. feestelijkheden te vie ren op 15 September. Vóór de middag zullen aan de schoolkinderen een tractatie worden gegeven en zullen er kinderspelen worden georganiseerd. Na de middag zal een optocht wor den gehouden waarna de spelen voor de groten zullen volgen. Middelburg SPREEKUUR WETHOUDER. Gemeente Middelburg. De wethouder voor de Volkshuis vesting maakt bekend, dat hij van 14 tot en met 31 Augustus a.s. verhin dert! is spreekuur te houden. Middelburg, 7 Augustus 1948. De Wethouder voornoemd. L. J. GEERS. 862-0 Goes Bij de komende feestdagen hoopt de Oranje-Vereniging in nauwe sa menwerking met de Bond van Buurt verenigingen met een uitgebreid pro gramma voor de dag te komen. Op 31 Augustus zullen voorgangers van verschillende kerkelijke gezind ten het woord voeren op de Grote Markt, terwijl later op de morgen di verse kinderspelen, zoals zaklopen, hindernislopen op de Markt zullen plaats vinden. Des middags zal 'n optocht worden gehouden van versierde auto's, wa gens, fietsen enz. Het behoeft geen betoog, dat op zo groot mogelijke deel name wordt gerekend. De regelings- commissie verzoekt zo spoedig moge lijke aanmelding en verwijst daartoe naar de adressen op de strooi- en raambiljetten. De muzikale medewerking is ver zekerd. Strijkjes zullen op de wagens door de stad rijden, waarbij tegelij kertijd gelden ingezameld zullen wor den voor het Nationale Huldeblijk. Des avonds zal er een concert zijn, terwijl de Bond van Buurtverenigin gen deze dag met een gevarieerd pro gramma zal besluiten. Op 8 September zullen leerlingen van de verschillende scholen een gro te zangdemonstratie geven. Door 300 leerlingen van de Ulo- en Middelbare scholen zal een massale gymnastiekuitvoering worden gegeven met medewerking van het Tamboers- en Pijperscorps, dat een figuurmars zal uitvoeren. Tevens zal een grote historische'op toch worden gehouden, voorstellende verschillende episodes uit onze ge schiedenis, waarin ook sprookjeswa gens zullen meerijden. Het ligt verder in het voornemen op een der beide dagen een gecostu- meerde korfbalwedstrijd te houden. Voorts zal een groot aantal duiven worden opgelaten en men heeft het plan een grote zanghulde te organi seren. Een flink vuurwerk zal de feesten besluiten. Aardenburg Burg. stand. Geboren: Martha dv D. Verstraete-Beljaert; Annie dv M. Claes-Duitschaever; Carla dv E. de Wandel-de Martelaere; Joseph zv A. Roedts-de Martelaere. Gehuwd: J. van Kerkvoorde en A. Minnaert: R. Ronsc en E. Coppens; A. "Buijsen en G. de Bruijckerc; A. Aarnoutse en T. van Dixhoorn. Overleden: E. de Paepe 60 j.; R. Mazure 94 j.; A. Ver- wulst 69 jaar. Geslaagd. Voor het diploma ste no-typiste slaagden de dames: M. Daanscn en A. Cysouw alhier. Axel FEESTPLANNEN IN VERGEVOR DERD STADIUM. Dansgroep uit Orange op bezoek. In veiband met de a.s. festiviteiten wordt er in onze gemeente druk ge werkt. De buurtcommissies zijn actief en verschillende punten, zoals b.v. de .straatversiering, berust daar in uit muntende handen. Het actieve feest comité heeft verschillende plannen ontworpen, welke zeer zeker in de smaak van de bevolking zullen vallen. Op 30 Augustus zal er een estafette loop Axel—Amsterdam plaats vinden. De organisatie van deze estafette is in handen gelegd van de sport- en gym nastiekvereniging „Olympia". Op 31 Augustus en 4 September zal een grote allegorische optocht gehouden wor- d.ne terwijl prachtige prijzen voor de mooiste groepen en wagens beschikbaar gesteld worden. Ook een bloemenhulde staat op het programma en het ligt in [JE door de V.V.V. Terneuzen in sa- menwerking met de winkeliersver eniging „Terneuzen Klimop" van de handeldrijvende middenstand georga niseerde festiviteiten met de bedoelig om Terneuzen in het middelpunt van toerisme en vreemdelingenverkeer te plaatsen, maar vanzelfsprekend ook om meer belangstelling voor de plaats als middelpunt van handel en nijver heid en industrie te krijgen, zijn in alle opzichten geslaagd. Sprak burgemeester Mr. Tellegen bij de opening van deze feestweek de hoop uit, dat het werk van het uitvoerend comité, dat onder leiding van voorzit ter Aug. de Meyer zoveel initiatief ge toond had met succes bekroond zou mogen worden, deze hoop is voor de volle 100 pet. in vervulling gegaan en de ijverige pioniers kunnen met meer dan gewone voldoenng aan het door hen georganiseerde terugdenken. De Tentoonstelling. rje tentoonstelling voor Luchtvaart, Verkeer en Industrie, welke in de ULO-school aan de Walstraat gehou den werd, trok een record aantal deel nemers. Duizenden personen bezochten de lokalen, waar in bonte verschei denheid door verschillende exposan ten op ieder gebied belangrijke dingen waren tentoongesteld. Door de N.V. Stoomvaartmij. „Nederland" werd in een der lokalen op suggestieve wijze een overzicht gegeven van de ontwik keling van de scheepvaart op Indië en we konden er modellen van zeil schepen bewonderen evenals de nieuw ste stoomvaartmodellen, waaronder „de Oranje" wel een zeer fraai exemplaar was. Door middel van een op vernuf tige wijze samengesteld electrisch ta bleau werden bovendien vele bijzon derheden over dit laatste schip gege ven. Aardig was de maquette van de nieuwe sluis bij Terneuzen, welke maquette vervaardigd werd door het personeel van de dienst der haven werken en havenwerktuigen te Gent. De Openbare Lagere School uit Heinknszand had onder leiding van de heer R. v. d. Riet een stand inge richt, die als naam droeg „Iedere Hol lander een vliegende Hollander". Tal van vliegtuigmodellen door kinderen van deze school vervaardigd wekten de bewondering der aanwezigen. Te vens zagen we daar het vliegveld Schiphol op een schaal van 1 op 850, benevens schematische voorstellingen over de luchtvaart. Aardig waren ook de zweefvliegtuigmodellen en de jeugd voor wie „de vliegerij" nu eenmaal in het middelpunt van de belangstelling staat en welke te dien opzichte be paalde Idealen koestert kreeg hier de gelegenheid om haar hart op te halen. Het was ook een goede gedachte van de Z.V.T.M. om hier een stand in te richten. Veel te weinig nog immers weet het publiek, wat er op vervoersge bied in Z.-Vlaanderen gepresteerd wordt en wanneer we eens vergelijkin gen gaan trekken met voorafgaande jaren dan zien we dat door deze maat schappij veel goeds tot stand gebracht is. Fraaie foto's en modellen van het gebruikte materiaal maakten deze stand zeer attractief. Ook de K.L.M. en de Belgische Mij. SABENA waren op deze tentoonstelling vertegenwoor digd en gaven behalve foto's goede en duidelijke modellen te zien. Wie kent niet de N.V. Waterleiding Mij. Z.-Vlaanderen en het was zeer goed gezien van deze maatschappij om op 'n tentoonstelling door middel van maquettes aan het publiek mededeling te doen wat hier gepresteerd wordt. We denken aan de maquette van de watertoren van Oostburg, aan die van het pompstation St. Jansteen ep vele andere, die een uitstekende indruk maakten. Prachtig was de vuurtoren van Nieuwsluis bij Breskens vervaar digd door de heer P. Roest uit Bres kens. Een permanent draaiend filmpje gaf bovendien nog tal van bijzonder heden over dit unieke bedrijf. Op de bovenverdieping trof men de stand van de Nederlandse Spoorwegen aan en in de korte tijd. dat deze maat schappij in Z.-Vlaanderen gevestigd is, heeft ze getoond begrip te hebben voor de belangen van de bewoners van dit gewest Modellen van treinen in ge bruik bij deze maatschappij en veel foto- en documentatiemateriaal vorm den de hoofdschotel van deze stand. Speciale vermelding verdient de werk plaats van de heer J. Slot uit Epe, een kunstpottenbakker, die op unieke wijze aan de bezoekers een beeld gaf van het werk van een kunstenaar en onder zijn vaardige handen werden tal loze kleimodellen gevormd, terwijl een schitterende verzameling gebakken kunstvoorwerpen de aandacht der aan wezigen trok. Ook voor de door ver schillende particulieren ingezonden aquaria, welke in de gangen der school stonden opgesteld was veel belangstel ling. Bekroningen. |7en model van een militair water vliegtuig, vervaardigd door de heer F. v. d. Berkhof uit Terneuzen, behaalde een le prijs, een 2e prijs be haalde hij met een model van de jachtkruiser G. I. De heer G. de Moor van Kamperland ontving een 3e prijs voor een door hem ingezonden model van de G. I. De O. L. School uit Heinkenszand behaalde de eerste prijs in de afdeling groepsinzendingen, terwijl de heer v. d. Riet een persoonsprijs ontving. Tal van gelukkigen kwamen in aanmerking voor bijzondere prijzen, welke door verschil lende organisaties en ondernemingen waren uitgeloofd. Andere attracties. ^iet alleen de tentoonstelling trok veel belangstelling maar ook het attractieterrein, waar de jeugd zich speciaal vermaken kon, werd druk be zocht. De Terneuzense Accordeonver eniging „Paolo Soprani" gaf een con cert. de band van de heer Meeuwsen speelde in de hal van het tentoon stellingsgebouw, de harmonie van Sluiskil gaf ook acte de presence. De door de Nederlandse Spoorwegen geor ganiseerde filmmiddagen deden het uitstekend, hoewel men van de zijde der ouderen meer belangstelling ver wacht had. Nu was het bijna uitslui tend de jeugd, die de zaal vulde. Zaterdagmiddag om half vijf arri veerde de Kon. Harmonie Amicitia uit Eecloo, welk gezelschap ontvangen werd door het bestuur der V.V.V. De weers omstandigheden waren zeer slecht, maar toch werd bij de Kerkhoflaan de stoet geformeerd voor de muzikale rond wandeling. Voorafgegaan door 5 tam boers en 5 clairons werd door de stad en de buitenwijken gemarcheerd. Om half zeven werd in hotel „Rotterdam" een maaltijd aangeboden, waarna op het tentoonstellingsterrein onder over weldigende belangstelling een schitte rend concert gegeven werd. De heer de Meijer sprak een dankwoord voor de mooie dag, die dit gezelschap Terneu zen geschonken had. speciaal betrok hij hierin burgemeester Goethals en de directeur de heer Hijfte. V.V.V. heeft eer van haar werk ge had en ook de winkeliers mogen niet klagen. Van heinde en verre kwamen bezoekers en kopers naar Terneuzen en ontegenzeggelijk heeft men bereikt wat men wilde bereiken n.l. Terneuzen te plaatsen in het middelpunt der be langstelling. T\E VLEESBONNEN moeten één week langer dienst doen Kro niekschrijver kan zich voorstellen hoe bezorgd de huismoeders zijn, want zonder vlees.... Dan komt vanzelf de vraag naar boven, hoe komt dat nu? Is er dan zo weinig slachtvee? Een korte wandeling over de veemarkt zegt alleen dat daar geen slachtvee staat en dat houdt verband met ver schillende factoren, die wij punt voor punt willen weergeven. lo. De boeren-vetweiders beschik ken op het ogenblik over goede wei den. De laatste regenperiode heeft het gras heerlijk mals gemaakt. Gebrek aan voeding voor de dieren is uitge sloten; 2o. De boeren hebben het druk met de oogst. Zover dit geen reden is, door de oogst is er minder sprake van financieel gebrek; 3o. Een voorname factor is, dat van hogerhand de prijzen voor het slacht vee voor het gehele jaar zijn vast gesteld. Veel financieel nadeel is er voor de boeren bij latere levering niet. Dit zijn factoren, die gepaard gaan met anderen. Men vraagt zich nl. af, is niet een maatregel te treffen, dat er wel slachtvee naar de markt komt Hoe zou men dat kunnen bereiken lo. Door leveringsplicht! Dit is ech ter vrijwel onmogelijk, omdat het nu eenmaal (organisatorisch en admini stratief) zeer moeilijk Is iedere vee houder pondje voor pondje te laten leveren. Bovendien bestaat dan de mogelijkheid, dat de veestapel daar van schade ondervindt, aangezien dan de veehouder een leveringsplicht krijgt, de vrijheid van fokken en opgroeien (wat nu zeer redelijk gaat worden) wordt belemmerd; 2o. Een prijsverhogingDie zal niet worden gegeven, omdat (zoals reeds gezegd) de prijzen voor een geheel jaar zijn vastgesteld. De conclusie kon niet anders zijn dan dat het nog wel enkele weken zal duren voordat de vleesvoorziening door de levering in kannen en krui ken is. In dat „enkele" zit onge twijfeld een lichtpunt. Een feit is, dat de vetweiders hun vee voor de win ter opruimen. Men krijgt nu dus een opeenstapeling en deze stapel wordt in enkele weken tijds op de markt gebracht. Het gevolg is, dat men straks het vlees niet zal kunnen ver werken! In boerenkringen is men daarvan vast overtuigd Aan de hele kwestie zit dvts wel een zuur pitje. Men maakt de boeren en de distributie verwijt. Wanneer men nuchter nadenkt krijgt de laat ste de kous op de kop tesamen met de regeringsorganisatie, die de prijzen voor een heel jaar vaststelde, want o.i. schuilt daarin een magistrale fout. Men kan immers de omstandigheden niet voorzien! Nogmaalseen zuur pitje! En de slagers zitten met de stukken TONEELCONCOURS GAAT NIET DOOR. Destijds maakten we melding van een toneelconcours hetwelk a.s. win ter te 's-Herenhoek zou worden geor ganiseerd. Door onoverkomelijke be zwaren echter is een en ander van de baan. zodat het Gezellentoneel a.s. winter weer met z'n eigen program ma op de planken zal komen, waar van de eerste uitvoering op 26 Oct. a.s. d.i. het feest van Christus Ko ning. Vacantie. Momenteel is het groot ste gedeelte van het Jeugdgebouw bezet door een groep pleegkinderen, afkom stig uit het kindertehuis Lievenshove te Bergen op Zoom. Een week lang zijn deze jongens en meisjes met hun leidsters te gast in 's Heerenhoek om zodoende eens een veranderingetje te hebben. Hun potje verzorgen ze zelf en er wordt ruimschoots gelegenheid gegeven tot lied. spel en dans, waartoe de benodigde ruimte grootscheeps aan wezig is, zodat de kinderen, moe ge speeld, graag hun strozakken opzoeken wanneer daarvoor de tijd is. Het ini tiatief tot deze gelegenheid komt van mej. Duyvestein, die als leidster op Lievenshove in dienst is. Parochiejubilé. Op Vrijdag 20 Augustus a.s. is het 75 jaar geleden, dat de door architect Asscler gebouw de parochiekerk van St. Willebrord door Mgr Wilmer werd gewijd. |r Jf ft 'wÊ^j0> fij jÉB - - m/MMmwmmwm Wfe passeerden Zaterdag middag een slagers étalage, die, op een rechtstaand bordje na, vol maakt leeg was. Eerst wilden we er voorbij lo pen, maar toen viel ons oog op de tekst, die in sierlijk zwarte letters het volgende te onzer kennis bracht: „Vlees, dat niet in de étalage ligt, wordt tijdens de zomermaanden in de koelkast in voorraad ge houden WIJ naar binnen natuur lijk en omdat er niet di rect iemand kwam, rie pen we demonstratief „Volluk". Toen kwam de slager de winkel in. „Wat is er van uw dienst?" vroeg hij. „Een pond biefstuk en drie ons doodgewone run derlappen", zelden we, „en als het kan een merg pUPJe" „Waar vandaan?" vroeg de slager. Hij had nog steeds de klink van de huiskamerdeur in zijn hantii „Wablief?" zeiden we. „Ik zei waarvandaan zei de slager. „Wat waarvandaan?" „Die biefstuk en die runderlappen en die merg pijp...." „O", zeiden we er ging ons een licht op „uit de koelkast natuur lijk". Toen begon de slager te lachen. Heel hard en heel schamper. '„IToe komt U erbij schaterde hij „Vlees uit de koelkast. Ahahaha. U hebt toch geen zonnesteek?" „Nee", zeiden we „vi site". „Héééh?" „Visitemensen over.... logeesmee- slapers en meeëters om 't eens populair uit te druk ken. En die mensen lus ten ook wel eens wat an ders, dan een stukje kaas of aliekrulken op hun brood'. En op het bordje voor Uw étalage staat dat alle vlees, dat niet in de étalage ligt, in de koel kast bewaard wordt. „Heb ikzei de sla ger. En toen stapte hij met verwilderde blikken naar de étalage. Hij pakte het bordje eruit, smeet 't in de richting van een lege varkenshaak, haalde uit één of andere duistere hoek een bijl te voor schijn en begon die af en aan over de palm van zijn hand te strijken. En terwijl hij dat deed kwam hij glimlachend, maar met een vreemd licht in zijn bruine ogen naar ons toe. „Vlees ln de koelkast", lispelde hij. „Vlees ln de koelkast. Vlees in de koelkastEr zal vlees in de koelkast zijn Als een bliksemschicht zagen we de bijl op ons toe flitsen.. We lieten een schreeuw. En toen we enigszins tot onszelf wa ren gekomen, merkten we, dat ons hoofdkussen nat was van <1e zweetdrup peltjes. Maar het merk waardige bordje hebben we de andere dag wéér gezien. Het stond nog op pre cies dezelfde plaats als Zaterdagmiddag en het vermeldde: „Vlees dat niet in de étalage ligt, wordt tijdens de zomer maanden in de koelkast ln voorraad gehouden". We hebben geen po ging meer gewaagd. ©OOOOOOOO0OOO0OOGQ0OG0OOOO0OOO0OO0OGOQO00OGOO0OOO TUOGMAALS heeft een bespreking plaats gehad tussen de Rijksbe middelaars en de sociale commissie der Stichting voor de Landbouw m Zeeland, naar aanleiding van het feit, dat er teveel verschillen waren blijver, bestaan tussen werkgevers en werkne mers om tot een vrijwillige arbeidsover eenkomst te komen. Ook deze bespreking, aldus het Zeeuwse Landbouwblad, heeft daartoe te weinig bij kunnen dragen. „Afge zien van een aantal andere bezwaren tegen de wensen van arbeiderszijde, is het standpunt van de Commissie Werkgeversbelangen der ZLM, dat het arbeidscontract gebaseerd dient te zijn op een uurloon van 68 cent voor alle voorkomende werkzaamheden. Afwij king daarvan, door voor allerlei be paalde werkzaamheden een toeslag van (door het College van Rijksbemidde- laars voorgestelde 10 cent per uur te geven, acht de Commissie principieel onjuist. Zij kan het bovendien, in ver band met de financiële uitkomsten in de bedrijven, niet verantwoorden en meent ook, dat de arbeidsvrede op de bedrijven er eerder door in gevaar wordt gebracht dan gediend wordt. Het zal zeker niet bevorderlijk zijn voor het houden van een vaste arbei derskern op het bedrijf. Aangezien op dit en andere punten geen overeenstemming kon worden ver kregen, zal er voor 19481949 ook geen CAO tot stand komen in de provincie Zeeland, Het College van Rijksbemid delaars zal nu een bindende regeling opleggen. Wij betreuren, dat het dit jaar niet tot een CAO is gekomen, ook niet na alle pogingen, die daartoe in het werk gesteld zijn. Inmiddels is het Augustus ên nu weten we pas bijna zeker, waar Hulst UR IS verwondering en ergernis uitge sproken over het feit, dat Dr. Gielen aarf de kant is gezet als minister, omdat de F. v. d. A. nu eenmaal iets tegen hem had. Verwondering ver dient o.i. ook het feit. dat Overste Fievez als Minister van Oorlog is uitgeschakeld. Hij deed zijn werk voor treffelijk, had een groot aandeel in de heropbouw van het leger. Bij de Kamer was hij zeer gezien. Als volkomen vreemdeling in het parlementaire milieu wist hij dadelijk sympathie en vertrouwen bij alle partijen behalve de communisten te winnen. En nu opeens ligt hij eruit. Er verluidde, dat er menings verschillen waren gerezen tussen hem en de hogere legerleiding. Generaal Kruis gaf zich de moeite dit tegen te spreken. Wij zijn echter zo vrij vast te hou den aan de mening, dat er toch iets dergelijks aan de hand is geweest. En we zouden er wel eens iets meer van willen weten. TAOORDAT Mr. van Schaik toch een plaats in het Kabinet heeft gekregen, zit de katholieke fractie met de moeilijkheid, dat ze een nieuwe voorzitter moet leveren. Dat voorzitter schap is vast geen sinecure. De man moet altijd op zijn post en op zijn qui vive zijn. Hij moet precies weten wat er aan de hand is en een grote mate van tact aan een grote mate van vastberadenheid paren. Het zijn altijd figuren, veelal oud-ministers geweest, die deze functie bekleedden. In de laatste decennia zagen we daar Jhr. Ruys en Mr. Aalberse naast Mr. van Schaik. Wie kan er nu in aanmerking komen Er zitten drie oud-ministers in de fractie: Beel, Gielen cn Fievez. Van Beel en Gielen verluidt, dat er andere functies voor hen in het verschiet liggen. Fievez zien we als „groen" Kamerlid dit ambt ook nog niet am biëren. Prof. Romme is als fractie-voorzitter onmis baar. Oude parlementaire rotten in de fractie zijn nog Kortenhorst, Groen, Steinmetz, Andriessen, BagchZit er een nieuwe Kamer-praeses onder DE JUBILEUMFEESTEN, In de benedenzaal van het stadhuis vond een bijeenkomst plaats van de V.V.V. met vertegenwoordigers der buurten ter bespreking van de jubi leum- en huldigingsfeesten. Nadat de voorzitter, de heer Em. Lockefeer, een inleidend woord had gesproken werd overgegaan tot be spreking van de plannen. Besloten werd, dat de straten versierd zullen worden. Tevens zal men trachten te komen tot een algemene optocht. Ge dacht wordt aan een bloemencorso voor de jeugd. Er zullen volksfeesten komen en een ballonnenwedstrijd ter wijl met medewerking van de verschil lende verenigingen een winkelweek wordt gehouden, een muziekfestival, een internationale voetbalwedstrijd, twee nationale jubileumduivenvluch ten enz. enz. Na een periode van rust gaat Hulst weer ouderwets feestvieren. Het ini tiatief van de VVV moet spontaan worden gesteund. Verschillende buur ten zegden voor de volle 100 pet. hun medewerking toe en wij zijn er van overtuigd, dat de andere wijken niet achter zullen blijven. Het gaat hier niet alleen om het feest van de in woners, maar ook om het belang van de stad. Geslaagd. Te Utrecht slaagde J. Meersschaert Nicz. voor het kleerma kersdiploma Gezel B. Muziekleven. De heer J. Mannaert, dirigent, heeft voor de zomermaanden de directie op zich genomen van de harmonie van Assenede (België). Hij zal met dit corps o.a. op 12 September te Gent concerteren. De heer Mannaert heeft thans vijf harmonie- en fanfaregezelschappen onder zijn leiding. Revue. Door de RAO zal Woens dagavond in het Groot Patronaat voor burgers en militairen de revue „Losse Flodders" worden opgevoerd. Er is een zeer gevarieerd program, dat ongetwijfeld de aanwezigen zal weten te boeien. we aan toe zijn voor een arbeidsjaar, dat 1 Mei inging. „Bijna zeker" omdat de bindende regeling er nog niet is en ook, omdat het College van Rijksbe middelaars over de accoordlonen nog geen beslissing kan nemen, zolang dc Ministers van Sociale Zaken en Land bouw hun standpunt nog niet bepaald hebben. Laten we hopen dat dat toch dit jaar nog zal zijn. Zolang gelden de tarieven 1947—1948". St. Jansteen Aanrijding. Een kind van de B. werd alhier zodanig door een auto aangereden, dat het naar het R> K. Liefdehuis te Hulst moest worden vervoerd. Burg. stand. Geboren: Joost z v A. Rooms-Braem; Edward z v A v Duyse-Picavet. Collecte. De collecte dor R.K. EH BO heeft in deze gemeente opgebratht aan de R.K. kerk te St. Jansteen f 101 en aan de R.K. kerk te Heikant f 62.23. Lamswaarde Geslaagd. Aan de R.K. Huishoud school St. Martha te Hulst slaagde voor de fijne keuken met lof mej. A. v. d. Wielen. Sluiskil Geslaagd. Bij het te Amsterdam en Breda gehouden vakexamen van R.E.M.E.C. voor rijwielvak, slaagde onze dorpsgenoot de heer C. Ver schuren. Terneuzen GEMEENTELIJKE BADINRICHTING. Het aantal bezoekers in de Gem. Badinrichting bedroeg over de maand Juli 1948 totaal 4305 tegen 3653 in de maand daarvoor. Geslaagd. Mej. S. A. Versluys. onderwijzeres, slaagde te Den Haag voor dc acte Hoogduits. Benoemd. To: gezworene van het waterschap Zuid-Kats c.a, is benoemd de heer A. E. J. de Moor. Dienst uitgebreid. Op verzoek •van de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer heeft de Prov. Stoom- bootdienst met toestemming van Gcd. Staten op Zaterdag j.l. naast dc be staande dienst nog een dienst met een gecharterd vaartuig ingelegd op de lijn Terneuzen-Hocdckenskerke v.v., dit naar aanleiding van hel feit, dat in de loop van de week het meerma len was voorgekomen dat de „Irene" niet in staat was alle reizigers mee te nemen, wat natuurlijk een groot ongerief voor de gedupeerden was. Geslaagd. Mej. C. Gevp behaalde de acte van bekwaamheid als coupeuse van de Vereniging tot Bevordering van Industrie- en Huishoudonderwijs. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver leen uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordl humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze le regelen. „Dat was ze," verklaarde Trent, en ik zou graag willen weten, waarom. In mijn land ik ben 'n Amerikaan zou geen enkel meisje zo bang zijn. En ik ben lang genoeg in Enge land om te weten, dat een Engels meisje dat evenmin zou zijn." „U kent haar oom niet niet", sprak kapitein Hammond. Beier dan U, want U hebt hem nooit gezien. Hij is gevaarlijk en om de een of andere reden haat hij mij. Waarschijnlijk omdat hij denkt, dat U het bent. Hij*heeft me ten aanzien van een massa mensen beledigd, cn ik moest hem laten gaan omdat je niet in het openbaar kunt vech ten. Maar ik heb nog niet met hem afgedaan. Ik zal niet rusten, voor ik met hem gesproken heb. Mijn be zoek heeft twee redenen. De le is U te zeggen, dat U veilig bent voor zijn woede. De andere om zijn naam en woonplaats te weten te komen." Kapitein Hammond aarzelde een ogenblik, „Het zou zeer edelmoedig van U zijn, als U zoudt willen weg gaan zonder Iets te vragen. Als U hem opzoekt, zou het een vreselijke ruzie geven en dan zou hij Lora Craig meenemen. In vertrouwen ge zegd, ik ben niet rijk genoeg om hen naar Egypte, Italië of Spanje te vol gen". „Bent U met juffrouw Craig ver loofd?" „Ja. Ik hoorde het niet tc zijn, aan gezien ik een nutteloos wrak ben en zij zo rijk is. Maar 't is nu eenmaal zo, meneer Trent, en als hij haar meenneemt, zal ik nooit beter wor den, Natuurlijk gedroeg hij zich on beschoft tegenover U. Maar hij dacht dat ik het was, die hij beledigde." „U kent haar oom niet," sprak ka pitein Hammond. „Beter dan U. want U hebt hem nooit gezien. Hij is gevaarlijk en om de een of andere reden haat hij mij. Waarschijnlijk omdat hij denkt, dat U het bent. Hij heeft me ten aan zien van een massa mensen beledigd en ik moest hem laten gaan, omdat „U begrijpt het niet volkomen. Hij begon en eindigde met te denken, dat ik U was. Dat is in orde, Daar ben ik niet boos om. Hij en ik haten elkaar. Wij zullen altijd vijanden zijn. Het was niet alleen, wat hij zei, maar wat hij voelde. Hij daagde me uit en ik nam het aan. Ik ben van plan uit te vinden, wie hij is en waar hij woont en waarom hij jon gemannen uit de buurt van zijn nichtje houdt. Ik heb een opfrissing nodig. Ik kan U niet dwingen, de naam te zeggen, en ik kan ook niet goed boos op U zijn, omdat U het niet wilt vertellen. Maar", en Trent's blik gaf de ander een gevoel van on tembare wilskracht en onbuigzame hardnekkigheid, „ik zal het te weten komen". Hij voegde er niet aan toe, dat deze vriendelijke stemming aan de duide lijk zichtbare lichaamszwakte van kapitein Hammond en de opwinding waarin het gesprek hem gebracht had, toe te schrijven was. „Dat vind ik erg aardig van U," merkte Hammond op, die niet dacht, dat de ander het ver weg liggende, eenzame huis aan de zooim van her „New Forest", waar Lora Craig met haar oom woonde, zou kunnen ont dekken. „Ik ben U veel verschuldigd. Dit gesprek heeft me erg opgewon den. Na die typhus ben ik nog niet in orde geweest." „Typhus?" „Ja. Mijn ziekte is niet het gevolg van het vechten, ofschoon mijn re giment de hele oorlog door in het heetst van de strijd was. Ik ben drie jaar in het hospitaal geweest." „Arme kerel", mompelde Trent. „Wat een pech! u zult wel weer opknap pen". „Dat hoop ik, Maar dat lege leven is erg zenuwslopend. Ik mag me niet driftig maken en moet oppassen voor plotselinge schokken. Als ik die bruut onhnoet had op de pier, zou ik waarschijnlijk een flauwte hebben gekregen. Kunt U zich een soldaat voorstellen, die in tegenwoordigheid van het meisje, waarmee hij wil trouwen, flauw valt, als haar stren ge ocm hem uitscheldt?" 't Was non moeilijker dan Anthony Trent besefte, kapitein Hammond was sedert zijn cadettentijd een vol maakte athlect geweest. Hij had zijn school, zijn regiment en wapen ln menige overwinning vertegenwoordigd Hij had voor Engeland in drie inter nationale wedstrijden meegespeeld. Doch die .jaren van ziekte in Witten pen maakten het twijfelachtig, of hij ooit weer aan sport zou kunnen doen En hij werd verscheurd door de vrees, dat hij zich niet als een gen tleman had gedragen tegenover dit meisje, dat een flinke man als echt genoot behoorde te hebben, en niet een, die waarschijnlijk nooit weer helemaal gezond zou zijn. Lora Craig had om zijn angst gelachen en hem verteld, dat ze als oude vrijster zou sterven, als hij niet met haar trouw de. Misschien kon Trent iets van zijn stemming raden, want hij nam af scheid zonder de twee, die hij die morgen op de pier voor het eerst ontmoet had, nogmaals te noemen. Maar hij had zijn besluit, de onbe kende te ontmoeten, niet opgegeven. (wordt vervolgd) WOENSDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 M. 7 nws 7.15 gr. 7.20 Olympische Spelen 7.45 woord v. d. dag 8 nws 8.15 gewijde muz. 8.30 Een fris begin 9.30 Frans morgenconc. 10.30 morgend. 11 sonate v. Schumann 11.30 ens Donaukl. 12 opera's v. L. Beethoven 12.30 weer- overz. 12.33 Dienst uit Alle-Dag Kerk 13 nws 13.15 Mandolinata 13.45 Over the Hill and far away 14 Populaire orgelsuite 14.40 Vroege bloembollen Herwig 15 Piano 15.30 gr. 16 Alexan der's musette 16.15 Voor onze jon gens en meisjes 17.30 Gr. 17.45 Olymp. Spelen 18 Ned. Koren en korpsen 18.30 Ned. str.kr. 19 nws 19.15 Micro Stars 19.45 Gr. 20 nws 20.05 progr. proloog 20.15 ens Sans Souci 20.40 Met een oude zeekapt. op de Noordel. route 21 NCRV kwartet 21.20 Gr. 21.30 Kurhaus Scheveningen 22.30 Olvmp. Spelen. 23.15 Avon-'-verc1 2? 30 Symph. Mathis der Maler v. Paul Hindcmitb. HILVERSUM II 415 M. 7 nws 7.15 muz. bij het ontbijt 8 nws 8.15 Joe Loss cn zijn ork. 8.50 huisvr. 9 Trio in D. Beethoven 9.30 w.st. 9.35 koorzang 10 morgenw. 10.20 Onze keuken P. J. Kers 10.30 Als de stof zuiger zwijgt 11 Populair non stop 12 Vindebona's Schrammel 12.30 weer pr. 12.33 Olymp. Spelen 12.43 Kilima Hawailans 13 nws 13.15 Kalender 13.20 Orgel 13.50 Eileen Joyce piano 14 Sam de Wolff 14.15 omr. kamerork. 14.53 Puszta kl. 15 Jane Evre, hoor spel 15,30 Regenboog 16 kinderkoor Bel Canto 16.15 Weinig in de krant veel in het land 16.45 Vragen staat vrij 17.15 Miller Sextet 17.45 Van hart tot hart 18 nws 18.16 Olymp. Spelen 18.20 Opera en Operette 19 Wat mij in Z. Afr. bijzonder getroffen heeft 19.15 nws uit Indië 19.30 VPRO 19.45 Bijbel 20 nws 20.05 Dingen v. d. dag 20.15 Intern. Mus. Festwocbe in Lu- zern 21.20 Toversprade sprookje 22.10 Malando 22.45 Van boek tot boek 23 nws 23.15 Dansmuziek. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 12.15 Genre ens Larue 13 nws 13.15 Tafolmuz. 19 nws 1.15 Olymp Spelen 19.30 gr. 19.50 Stalingrad 20 Omr. Ork. 21.15 Operette 22 nws 22.15 Dans muizek 22.50 nws 22.55 gram. e 1 on1 sle de cn n d cn be nc d< ns li Een lijvig de scho Zuid Bevel Dokter Middelburg den voor porteert o.r groot gedcc is; vele lab sillen (amai te tanden ding. Dit aan een t voor thuis e onderwijs. I en toestelle van het or volgens de zig. Zeer ter over lokalen; hte vend, terwij de is. Zeer verhuren verenigingci' de vloeren t arts laakt me verzorgi buiten kome bezoeken schoolbussen wordt, dat arriveren wat noch zondheid, Voorts meld' hoefte besta len en dat kelijk uit den. Hoewel heid voor ren uit de zou het tocl verdienen te pen aankno] met instant! met uitzendc de dorpen bleekneuzen „pierig" zou Deze kom uitzending i gelaten, dat denen zeer je van milii moeder eens gen. De inentir maar er bli, ne groep kin gen diphteri waarschijnlij doende v der ouders, medelijden 1 ken, die het zeker niet het nuttig e ongevaarlijke 7VTcj- Tazelr iTA dc Wal singen, is rr De alge noemt zij ta slechts uitzo ne groep; oo over veel ki ding en de Slechts nege heeft een g: Steeds wo voor de BL deze kinder lagere schoc verloren gaa Si Tn Decembe opdracht Active taris QVER dit spreking ting voor dc terie van F gunstig resul De ministe dat de boeri danig reconi zogenaamde voorzover de het op 1 Jat jaar niet wei de eindbalan: opgenomen, vermogensvei niet onderhe ting en onde De veldinv van hetgeen turn (in de re te heeft gelei de gewas, z< paardenkostei bemesting, w< heeft dit getr f 250 per Hi HA weiland, dat door vel groet zal wot £TEN ontwerj het Provii wijziging ontvangers Zeeuwse gewe keurd. Voor de vac man was doo veling opgema orde n.l. 1 fi. In de geslotei lichtte B. en toe. Nadat was heropend stemmen vcx dat J. Marte: was benoemd. Bij de zittel- mee •R.K. H.B. plannen voor de H.B.S. vinden De heer spreken. deze vergadei voorzitter zei. Juli door Ir. maar dat het voor het aan ficatles. De heer stand waarin en op de slecl naar Biervliet volle aandach naar gestreefi te voorzien De heer L witte streep keerspunt straat aan het hier volki een witte stt doel bestemde den en een ror da .S. Ca dat Ha Ca; N

de Stem | 1948 | | pagina 2