De grote lijn De „Nederlandse Boerenbond" in Frankrijk Tweede bespreking met Stalin? De gouddorst van Fanny is niet te stillen Mededeling veer onze postabonné's te Goes Neerlands OUDSTE TWEELING verjaarde 77 iteding IMA'S BAD ËEMAN >AME iLIMLACH PARALEL B4ELD TEXAS WKBMRVOUjEH ■dorpsbewoners' ike OM hehte hel 'rt Bij het he fSTEL VIERDEJAARGANG No. 1145 V R IJ D A G 6 AUGUSTUS 1948 Veel werd bereikt, maar nog niet alles Zo ontstaat een coöperatie IN 'T KORT jubileum-ijs Duitse kwestie Russen worden vrijgevig Bewolkt Prof. van Poelje over de Grondwet der Antillen Nu ook een Amerikaanse Donau-conventie De slepende formatie Rapport Techn. H. S. in het Zuiden Rep. Anti-inflatie-wet in Amerika aangenomen Batavia federale hoofdstad Wat Prinses Irene het mooiste verjaarscadeau vond PALESTINA Vredesonderhandelingen op komst Hulp aan vluchtelinger En vele andere tweelingen stuurden gelukwensen „Nederland misbruikt de Marshall-gelden" In October is België distributie-vrij Zo gaat dat voortaan in Roemenië DE ZESDE DAG DER OLYMPIADE Waterpoloteam in de finale om de Olympische titel ■Sportiviteit- Het bezoek van de deputatie der vijftien deelstaten markeert een ontwikkeling van zaken, welke eeh grote lijn doet bespeuren in de Indo nesische politiek der demissionaire regering. Een grote lijn, welke vaak verduisterd werd door de stofwolken, opgeworpen door de incidenten van de dag en het politiek gekrakeel, 't Is van de grootste betekenis dat de nieuwe regering van straks de Grond wetsherziening er definitief doorhaalt om dan ook constitutioneel de weg vrij te hebben voor een verder lei den van de in gang gezette ontwik keling. flinke tube 30 ct. Zeer grote tubej 45 ct.. p.320 I is voornemens op iddags te 11 uur, in te Waalwijk, in het hooi te Waalwijk bestek aangegeven 10 m3 laagbouw met no. 4721 en 7 teke- ire van de architect 1. 2235) tegen beta- 25.75). welk bedrag voor ongeschonden itend op de dag der 394-oo irchitect voornoemd, eenen b.i. Eindhoven 21 AUGUSTUS A.S. K DOOR. 425-0 als nieuw AT jf, smeden of repa- we VAGEN Gebruikte, doch en zeer goedkoop. Tractor Dealer, Goes 38S-P nks Jr. Maureen Slezak in: he Sailor). (in technicolor) nen zijn tam ver- 1 Arabische weel- overt stormender- 417-0 14 jaar. oorstelling 8 uur. lagvoorstellingen hebster Booth in: ing Lady) a. Sullivan, Peter ylmer. gaaf, zo door- vitte doek slechts geeft. 418-0 Toegang 14 jaar. dvoorstellingen: 7 Aanvang Zondag- 30, 7, 9.15 uur. Leslie Howard, lm vol spannende 419-o en Maandag 8 u„ Zondag 3, 7 en 9 12 u. 14 jaar ning Sensatie uur. Voorverk. 10- 18 jaar eutu/cj. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J M Mes; Mr. H. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post I 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 1 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze redacteur). Van de ongeveer 450 Nederlandse boeren in Frankrijk, althans van hen die officieel in Frankrijk geregistreerd staan, bestaat sinds Decem ber 1946 een Boerenbond. Door middel van een glasheldere circulaire deelde onze landbouw-attaché in Parijs, ir C. van Meel, de boeren mee, wat de bedoeling was en de oprichting werd daarmee een feit. hoeveelheid zaaizaad, pootgoed en wat jongvee. Daarmee is dus reeds de eerste doelstelling van de Bond grotendeels bereikt: een belangrijke stap «p de weg. die voert naar een algehele inkoop-coöpeiatie van alle Nederlanders in Frankrijk. Maar er is ook een tweede doelstelling, waar aan eveneens al met vrucht is ge- werkt, u.ï. deskundige voorliehting op alle gebied. Er gaan oirculaires uit en er wordt geschreven in het weekblad „Con tact" over prijzenpolitiek, over de keuze van variëteiten en gewassen, over technische vindingen op land- bouw-gebied over grondverbetering, ziektebestrijding enz. enz. Daaruit leerden we ook een paar interessante getallen kennen, die we graag voor u oversohrijven. P)E NEDERLANDSE Boerenbond in 'J Frankrijk is niet in vorm en we zen een katholieke organisatie en dit heeft zijn afdoende reden: er zou immers 'n organisatie van nauwelijks honderd leden ontstaan, gedoemd om in het grote Frankrijk een armtierig bestaan te leiden. De eenheid, ge voitnd door de band „Nederlanders in den vreemde" is bovendien sterk ge noeg cm boven verschil van woon streek en gosdienst uit een zuiver commerciële bóeren-organisatie in stand te houden en zelfs tot grote bloei te brengen. Dit is gebleken uit het binnen twee snel voorbijgegane jaren reeds dooi de Bond bereikte. Het was (en is) to Frankrijk niet mogelijk om tot in de uithoeken zaaizaad, pootgoed of jong vee van uit Nederland te importeren. De daarvoor beschikbare deviezen werden practisch allemaal in het Noorden van het land opgesoupeerd en de boeren uit het verre Oost- en Zuid-Frankrijk hadden het nakijken. Dat was verdrietig voor de Fransen, die vooruit wilden, maar het was ook verre van plezierig voor de Nederland se immigranten, die beter dan de Franse vakbroeders de waarde van een dergelijke import beseften. Dank zij de Boerenbond is daarin voor de Nederlanders een gunstige wending gebracht: alle immigran ten krijgen op tijd en in voldoende UUAAROM zouden de ijsbereiders cuisiniers en wat dies meer zij piet met een speciale „coupe" het Regeringsjubileum van onze Koningin vieren? Door de Stich ting Nevoco werd een prijsvraag uitgeschreven, waarbij de heer B. Heusinkveld, banketbakker te Bussum winnaar werd met het volgende recept: „Vul een coupe met sinaasappel-ijs. Spuit hierom heen met een grove spuit flinke punten slagroom of slagcrême en garneer die met enige violets. Bin nen in de slagroom-punten giet men een lepel aardbeien-, kersen- of frambozensap (gesuikerd)." Eenvoudig dus: rood, wit en blauw op een oranje veld. Het ligt in de bedoeling aan H. M. verlof te vragen deze coupe „Coupe Rei ne "Wilhelmina" te mogen noemen. TAENDROLOGEN kunnen op 16 en 17 September te Wageningen genie ten van twee dendrologendagen. Voor deze dagen, die sinds 1935 werden ge houden, was steeds veel kwekers-be langstelling. jQE BOLIVIAANSE regering is af getreden om het de President mo gelijk te maken een coalitie-regering te vormen. TAE OVERSTROMINGEN in Vene zuela eisten 36 doden en een hon derdtal gewonden. DUIM HONDERD KRANTEN in Amerika gaan gebruik maken van televisie: ze kregen geen adverten ties meer! Vermeldenswaard is, dat bij na 50 perc. van de radiostations in Amerika in handen zijn van de nieuws bladen. TIEGEN CHRISTIANSEN zal vonnis worden gewezen door het Bijzon der Gerechtshof te Arnhem op Don derdag 12 Augustus om tien uur. TAE INSPECTEUR der genie van het KNIL, generaal-majoor C. H. de Quant, is aan boord van de „Johan van Oldebarnevelt" overleden. iJE BANDOENG is plotseling over leden de heer G. Pastor, voorzit ter van de Indische Katholieke Volks partij. fEN OVERSTAAN van notaris Ver- hoeff is te Utrecht de acte gepas seerd van het bedrijfspensioenfonds voor het wegtransport onder de naam >."ensioen stichting Transport". Het «oei is een pensioen te verzekeren bedrijf Wer^nemers *n transport- "yEILIG VLIEGEN boven ons land z.,? j ®ai'tort no§ worden bevor- 50r ket «gebruik nemen van een radarstation. „TE™J WIJ West-Europa helpen hui» Jew?-P™en, zal onze Marshail- democratiën slechts vetmes- vorn-aa^i f, '"- aldus schreef een vooraanstaand Amerikaans blad. J)E KONING VAN SIAM, 28 jaar oud hoJ„tV?r0r ee,n week in °ns land op df». ^'J za' yooral waterbouwkun dige werken bezichtigen. ■yAN DE FRANSE vliegboot, die met Passagiers aan boord werd ver- JU'St, zijn in de Zuidelijke Atlantische «eeaan wrakstukken gevonden. Men vreest, dat alle opvarenden zijn om gekomen. _^MERIKA'S SENAAT heeft een le- ning van 55 millioen goedgekeurd voor de bouw van een vaste zetel van de V. N. te New-York. Gratis proefvelden VERNAMEN, dat in 1946 niet minder dan 1000 ton pootaard- appelen boven het gewone contingent voor de Nederlandse boeren beschik baar kwam; dit was voor 1947 iets minder, n.l. 923 ton. Heeft dit een op zichzelf staande waarde voor de boe ren (hun product wordt immers betel en krijgt hogere marktwaarde) er zit eveneens een hoge „demonstratie- waarde" ten voordele van het Neder landse product in. Frankrijk krijgt hierdoor een menigte proefvelden door het gehele land heen, waaraan de Franse boer kan zien, wat in de practijk het Nederlandse pootgoed waard is. Dit geldt eveneens voor andere producten: in 1947 kregen de Nederlanders 30.000 k.g. wintertarwe, 10.000 k.g. wintergerst, 23.000 kg. winterrogge, 9300 k.g. zomergerst en 11.800 k,g. haver toegewezen. Zo leert de Franse boer het Neder landse product kennen en waarderen, zo vermeerdert per jaar voor ons de kans op een hogere export en komt er uitzicht op een groeiend aantal deviezen. Wat dat zeggen wil in deze tijd behoeft geen nader betoog. Met raad en daad. MAAR ER IS NOG een derde doel- stelling van de Bond en daarmee is het tot dan toe niet zoo schitte rend gesteld. We bedoelen het vol gende: ieder lid is verplicht alle naar Frankrijk immigrerende Nederlan ders met raad en daad zoveel moge lijk bij te staan. Tot zover klinkt, dat niet slecht, is het zelfs prachtig. Maar in de practijk komt daar voor kijken: er moet een mogelijkheid zijn die hulp in woord en daad te verlenen. M.a.w. er moet om hulp worden .ge vraagd door de belanghebbenden, an ders heeft deze derde doelstelling al leen maar betekenis op papier. Welnu daaraan ontbreekt tot nu toe nage noeg alles. Er zijn voorbeelden te over van boeren, die naar Frankrijk komen, daar domweg beginnen en dan maar zien wat er van terecht wil komen. Soms lukt dat, meestal ech ter heel slecht of helemaal niet. Voor Iedere immigrant, zou de ver plichting moeten bestaan, dat hij 1. een vóór-opleiding, hier ot in Frank rijk, kreeg van tenminste 'n vol jaai am taal en zeden te leren kennen; 2. dat hij één of beter twee jaar lang practisch werkzaam was op een Ne derlands-Franse of totaal Franse boerderij -teneinde vertrouwd te ra ken met de bodem en de producten (een wijngaard of een tabaks-aan plant kun je niet via boekenwijsheid behoorlijk verzorgen)3. dat hij zich verstond met de boeren, die reeds ja ren in Frankrijk zijn gevestigd het meest voor de hand liggende contact-middel is dan de Bond ofte wel de Landbouwattaché, die van alles volkomen op de hoogte is. Waar een wii is, is een weg. TAAARAAN NU ontbreekt, gelijk we zeiden, nog verbijsterend veel. We schreven reeds over het Oplei dingscentrum „Chateau d'Artiques" bij Tonneins. Daar zetelt een be kwaam man als tijdelijk directeur, daar is een bedrijfsleider, die reeds een twintigtal-jaren het boerenbedrijf in Frankrijk kent, daar wordt onder wijs gegeven in de Franse taal en daar wordt gezorgd voor een „deei- pacht" zodat de benodigde practijk-ja ren voor onze Nederl. jongens even min ontbreken. Er is naar onze me ning nog één enkel bezwaar: jev be hoort meer samenwerking te komen tussen dat Centrum en de Ambassa de te Parijs (tussen Den Haag en Parijs? oftewel tussen dat Centrum en de Bond in Frankrijk. We weten het. dat stuit op tal van bezwaren; maar het wil er bij ons niet in, dat het werkelijke geestelijke en materiële welzijn van zeer veel Nederlandse boerenjongens, die uit harde nood naar Frankrijk gaan, niet ruimschoots op kan wegen tegen ai die bezwaren! Dat moet kunnen ge vonden worden: waar een wil is (en die is er, zover we kunnen nagan, van beide zijden/ is toch zeker ook hier een weg. Onze jongens hebben daar recht op! J*vE AFGEZANTEN van de Westerse mogendheden hebben, aldus wordt te Moskou vernomen, opdracht van hun regeringen ontvangen een nieuw onderhoud met Stalin te verzoeken. Men gelooft zelfs, dat reeds vandaag contact zal worden opgenomen. Dit zal dan niet zo maar een be leefdheidsvisite zijn. Er zullen, naar men aanneemt in welingelichte krin gen, nieuwe Westerse voorstellen ter tafel komen. Men meent, dat Roberts gisterenavond nadere instructies heeft ontvangen, terwijl de Fransman Cha- taigneau reeds Woensdag van zijn re- Weersverwachting, geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met en- Ke,e plaatselijke regenbuien, hier «n daar met onweer. Aanvanke lijk zwakke en veranderlijke wind <7 -1 matig toenemend uit ^uidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde of iets hogere tempera tuur dan gisteren. Vandaag zon onder 20.22 uur. Maan onder 21.30 uur. Morgen zon °P 5.10 uur. Maan op 7.59 ïur ■pROF, VAN POELJE, voorzitter van de commissie voor het ontwerpen van een Landsgrondwet voor de Ne derlandse Antillen is op zijn terug reis van de Antillen naar Nederland te Washington aangekomen. In een onderhoud zeide hij o.m.: Er is geen enkele reden om een eiland zoals Aruba niet hetzelfde gezag als bijv. Drente of Limburg te geven in de behartiging van de plaatselijke be langen, terwijl de grotere regionale belangen op hoger niveau worden be handeld. Aruba en Curasao zijn financiëel on afhankelijk en het is niet meer dan redelijk, dat zij autonome rechten heb ben bij het behandelen van hun eigen aangelegenheden. Waar misschien een voudiger regelingen voor Bonaire, Saba. St. Eustatius en Sint Maarten mogelijk zijn dan voor Aruba en Cu racao bestaat er alle reden de gemeen schapszin van de bevolking van ieder eiland te bevorderen. Onder deze Landsgrondwet zullen de bevolkingen van alle Nederlandse An tillen de taak en verantwoordelijk heid krijgen een eigen communale structuur te vormen op de basis, die thans gelegd is. I^ADAT, zoals we reeds meldden, de Russen een ontwerp voor een Do nau-conventie hadden ingediend, zijn thans ook de Amerikanen met een tegen-voorstel gekomen. De Russen wilden de Donau geheel onder con trole van belanghebbende staten, ter wijl zij het begrip „belanghebbend" begrenzen tot „waar de Donau door heen stroomt". D Amerikanen willen hetzelfde, doch met een ruimere betekenis van het woord „belanghebbend." Zij beo gen dus niet een z.g. oever-staten- vertegenwoordiging, doch een Donau- commissie, welke door haar gezag kan instaan voor een volkomen vrije Do- nau-vaart. Tenslotte heeft Joego-Slavië voorge steld beide ontwerpen aan een com missie van alle stern-bezittende lan den ter bestudering voor te leggen. gering nauwkeurige opdrachten zou hebben gekregen. De bespreking, die Bevin met de Franse gezant te Lon den voerde, duiden inderdaad in de zelfde richting. Andere bronnen laten echter een minder optimistisch geluid horen. Zij menen te weten, dat Moskou strak vasthoudt aan het bezit van geheel Berlijn, terwijl het Oost-geld voor ge heel Duitsland zou moeten .worden in gevoerd, wil men tot verdere succes volle besprekingen kunnen komen. Dit alles zijn echter slechts laat ons hopen: kwade geruchten. In Berlijn groeit de spanning met 't hel uur. Er zijn voor de voedseltrei- nen speciale hulp-politie-troepen aan gesteld, die de hongerige menigte van plunderingen moeten afhouden. Dit geldt dan voor de Sovjet-sector. Voor de andere sector werkt nog altijd de Luchtbrug op volle kracht. Merkwaardig is, dat de Sovjets on verhoeds de banksaldi aan Oostelijke maiken van het stadsbestuur hebben gedeblokkeerd. Hieraan zouden zelfs geen voorwaarden verbonden zijn. Ook de West-Berlijnse industrie pro fiteert van deze maatregel. Voor de gemeente betrof het een bedrag van 350 millioen mark. Men brengt na tuurlijk een en ander in verband met de besprekingen te Moskou en waar schijnlijk terecht. Berlijn kon zijn 130.000 man personeel niet meer uit betalen, hetgeen voor de Rus in dit stadium nu niet bepaald een goede propagarda-beurt betekenen zou. An deren menen te weten, dat de Wes terse mogendheden op het punt ston den de stad Berlijn geld aan te bie den om de moeilijkheden te overwin nen Wat is er in Den Haag gehoord? Van Schaik formeerde voort Eerste deel gereed JJET EERSTE DEEL van het lijvig rapport over de oprichting van een tweede Technische Hogeschool, dat door de stichting Technisch Ho ger Onderwijs in het Zuiden is samen gesteld, is gereed gekomen en ter vertrouwelijke kennisname aan de le den van Staatscommissie Holst toege zonden. In October zal het tweede deel verschijnen. Eerst dan zal het mogelijk zijn van de inhoud van het rapport kennis te nemen. Het eerste deel betoogt de noodza kelijkheid van uitbreiding en sprei ding van het bestaande technisch ho ger onderwijs, en demonstreert de be hoefte aan technische opleiding. Het belicht de betekenis van een hogere technische opleiding voor het Zuiden on omgekeerd de betekenis, die het Zuiden heeft voor een vestiging van het onderwijs in onze streken, en somt de eisen op. waaraan de gemeen te, die deze instelling van onderwijs binnen haar muren zal mogen krij gen, bij voorkeur moet voldoen. Het tweede deel geeft een uitvoe rige documentatie en somt de plaat sen op, die voor vestiging in aanmer king komen, en trekt eventueel uit het feitenmateriaal de nodige conclu sies. TTET REPUBLIKEINSE wetsontwerp tegen de inflatie, dat is ingediend in de plaats van Trumans anti-infla- tieprogramma, is vandaag door het Huis van Afgevaardigden met 264 te gen 97 stemmen aangenomen. Het ont werp gaat veel minder ver dan het program van Truman. Zo maakt dit ontwerp in het geheel geen gewag van de door Truman gevraagde selec- t'.eve loon- en prijscontrole, bevoegd heid tot rantsoenering van bepaalde producten en een belasting op boven matige winsten. Enkele democraten meenden, dat Truman tegen het wetsontwerp zijn veto zal uitspreken. Het behoeft dan om tot wet te worden een tweederde meerderheid van beide huizen. President Truman heeft op een pers conferentie het onderzoek van het Congres inzake „communistische spion nage" een rookgordijn genoemd om de aandacht af te leiden van het feit, dat. het Congres niets doet tegen de stij gende kosten van levensonderhoud. Het republikeinse wetsontwerp te gen de inflatie noemde Truman een zwak compromis. VfOLGENS het onlangs wederom ver schenen „Batavia's Nieuwsblad" is het thans zeker, dat Batavia als hoofd stad van de te vestigen Verenigde Sta ten van Indonesië een afzonderlijke status zal krijgen, namelijk die van „federaal district". Dit federaal dis trict zal bestaan uit Batavia zelf en een gebied, dat voldoende, gelegen heid biedt voor uitbreiding van de stad. pRINSES IRENE heeft een doosje met kleurkrijtjes gekregen, omdat het op haar verlanglijstje stond. En ze kreeg natuurlijk nog meer (teveel om op te noemen) en het cadeau, dat ze het allermooiste vond, was een echte versnelling op haar fiets. We denken zo, dat ze de spannende ver slagen van de Tour de France in „De Stem" heeft bijgehouden Van de Strijdkrachten kreeg ze een cassette zilver, een vervolg op vorig jaar. Alle onderdelen zullen haar van jaar tot jaar een nieuwe collectie ge ven, dan is ze daar alvast mee klaar tegen de l!j 1, dat ze zich gaat verlo ven. Bij een gewoon meisjes als Ireen tje denk je nu eenmaal aan gewone dingen. Ze is immers op deze leeftijd dol op leuke poppen en gekleurde ballonnen. Het zou ons zelfs niet ver wonderen te horen, dat ze verschrik kelijk graag belletje trekt (en het niet doet, natuuilijk). Zo is dan Haar verjaardag weer voorbij. Ze heeft veel bloemen en tele grammen gehad, de Koningin is op Visite geweest en er werden aubades en serenades gebracht maar die versnelling op haar fiets, dat was eigenlijk pas echt de verjaardag! TNE ISRAËLISCHE Regering heeft de regeringen der Arabische lan den uitgenodigd vredesonderhandelin gen te voeren, zo is officiëel te Tel Aviv medegedeeld. Mosje Sjertok de Israëlisch minister, van Buitenlandse Zaken, heeft graaf Bernadotte na een onderhoud ver zocht de uitnodiging aan de oorlog voerende landen over te brengen. Na het onderhoud is Bernadotte naai Haifa vertrokken. Hij besprak met Sjertok het vluchtelingen-pro bleem, zo deelde een woordvoerder mede. Het hulpwerk ter verlichting van de toestand was reeds begonnen Er was nog geen definitief plan voor de demilitarisatie van Jeruzalem op gesteld Ralph Bunche. de voornaamste secre raris van Bernadotte, heeft te Lake Success verklaard, dat het bestand in Palestina thans op soliedere basis is gevestigd dan ooit te voren. Hij achtte het aiieszins mogelijk, dat Arabieren en Joden vredesonderhandelingen zou den voeren. Zij zouden zelf uit moe ten maken of Bernadotte daarbij te genwoordig zou zijn. Van betrouwbare zijde te Alexan- drië wordt vernomen, dat graaf Ber nadotte een beroep op de gehele we reld zal doen om de driehonderd- T?R HEERSTE GISTEREN een feestelijke stemming op het Waageinde 14 in Waalwijk, waar Neerlands oudste tweeling 95 jaar werd. Anna de Bont de ongehuwde helft, had haar huis te Waspik voor een dagje gesloten en was naar Waalwijk gekomen, om haar verjaardag bij haar zuster Huiberdina van Schijndel-de Bont te vieren. Om 11 uur werd zij met de auto gebracht, 't Is geen wonder, dat de beide jarige zusters ontroerd waren, toen zij elkander met een handdruk en een omhelzing begroetten. Een paar vreugdetraantjes getuigden hiervan. En toen hadden ze het samen druk, want legio waren de» telegrafische, schriftelijke en persoonlijke gelukwensen, waaronder vele van andere tweelingen uit den lande en van ouden van dagen. Onder de bezoe kers, die de feestelingen de hand kwamen drukken, zagen we o.a. burge meester mr. R. Lambooy, die een tweetal fraaie bloemstukken aanbood en pastoor v. d. Brekel en de kapelaans der parochie. De tweelingszusjes van de familie Timmermans uit Waalwijk kwamen de jarige oudjes verrassen met een feestgedicht en bloemen. Flora was overigens rijkelijk vertegenwoor digd: men had de 95-jarigen wat men noemt „in de bloemetjes gezet". Vermeldenswaardig is nog, dat er in het huis van Huiberdina vier gene raties van het vrouwelijk geslacht aanwezig waren, t.w. de jarige Huiberdina van Schijndel-de Bont zelf, mevr. J. v. Dongen-van Schijndel, 57 jaar en woonachtig te Waspik, mevr. L. Keulen-v. Dongen, 28 jaar uit Raamsdonks- veer en het dochtertje van de laatste, de 3-jarige Mariëtje Keulen. Nadat de feestvierende tweeling meerdere malen op de gevoelige plaat was vastgelegd, werd het feest verder in de familiekring gevierd. duizend Arabische Palestijnse vlueh telingen te helpen en de terugkeer i aar hun woningen te verzekeren. De terugkeer van weerbare mannen zou plaats hebben onder toezicht van waarnemers der V. N. Volgens deze bronnen zouden de Arabische staten weigeren de algemene toestand te be spreken voordat een gunstige oplos sing voor dit probleem is gevonden De Republiek beschuldigt TAR. SOEMITRO DJOJOHADIKOE- SOMO, vertegenwoordiger van de Republiek, heeft op een persconferen tie te Washington de Nederlanders be schuldigd van misbruik van de her stelfondsen van de E.C.A. Hij zeide dat de Nederlanders per dag een mil lioen dollar besteden aan militaire operaties in Indonesië, terwijl de ont vangen dollars bestemd zijn voor het nationale herstel van Nederland. JïEGIN OCTOBER van dit jaar zul len de weinige producten, die thans nog gedistribueerd zijn in België, nl. brood, ingevoerde boter, spijsolie en suiker eveneens van de bon zijn, waar mede Be.'gië dan tot de weinige ge lukkige Knden van Europa zal beho ren waar de rantsoenering geheel is afgesch?.ft. T/OLGENS de nieuwe „wet op de vrijheid van alle godsdiensten Roemenië" zullen de R. K. geestelij ken een eed van aanhankelijkheid aan de Roemeense Volksrepubliek moeten afleggen. Alle godsdiensten en het religieus onderwijs zullen onder staatscontrole komen te staan. Volgens de wet moe ten ae R. K. geestelijken benoemd wor den via de regeringsautoriteiten en mogen zij hun geestelijk ambt niet uitoefenen voordat zij de eed aan de Republiek hebben afgelegd. Voorts zal het aantal bisschoppen teruggebracht worden tot drie. De betrekkingen tussen de kerk en andere iarden zullen over het minis terie van Buitenlandse Zaken moeten lopen en van religieuse aard moeten zijn. Zo gaaf het dus voor de ruim twee millioen katholieken in Roemenië en we vrezen, dat dit nog slechts een begtn is! tjN WEER HEEFT FANNY BLANKERS-KOEN van zich doen spreken. De Engelse bladen schrijven over haar als „De wondervrouw" en „De Vlie gende Hollandse" en het is geen wonder. In de 200 meter sprint bleek zij gisteren weer een klasse apart te zijn: zij plaatste zich in de finale met een tijd van 24.3 sec., veruit de snelste tijd van alle andere sprintsters. Als we daarbij bedenken, dat Fanny in haar race nog afstopte, omdat ze „tijd in overvloed" had, dan durven we het aan te voorspellen: dat wordt vandaag weer een gouden medaille. Haar gouddorst is immers niet te stillen. DE REUS WON. Bij de 200 meter schoolslag heren wist Bob Bonte zich voor de halve eindstrijd te plaatsen in de snelle tijd van 2 min. 48.7. In zijn serie zwom de vlinderende recordhouder Joe Ver deur (V. S.) mee, die een nieuw Olym pisch record boekte met 2 min. 40 sec. Maar Bonte was dan toch onbetwist tweede en hij maakte zelfs een kansje om in de finale te komen. Greetje de Jong en Nel Karelse werden bij de 200 meter sprint uitge schakeld. De eerste was al in zeer slechte vorm, en Nel Karelse wist het nog tot de halve-finale te brengen, ma?r eindigde als vijfde. De 400 meter heren vormde ei gen - field, Bolen en Guida, twee mannen van Jamaica, Wint en Mc. Kenley wereldrecord met 45.9 sec.) en de Australiër Curotta verschenen onder doodse stilte aan de start. De strijd ging al vanaf het begin tussen Wint en Mc. Kenley: de laatste nam in de eerste 100 meter de leiding, maar de kolossale reus Wint wist hem daarna onhoudbaar op het rechte eind te pas seren en met Kenley op de tweede plaats won hij de Olympische titel. De 3000 meter steeple chase was 'n Europees nummer, er startten geen Amerikanen. En we kunnen wel zeg gen, dat het een Zweedse strijd werd want op de eerste drie plaatsen kwa men Sjoestrand (9 min. 0.2 sec.), Elm- saeter en Hagstroem. De Fransman Pujazon moest do strijd staken en de inzinking: Zweden bleef onbedreigd heer en meester van het veld. ONS KLAVERBLAADJE VERWELKTE. lijk het hoogtepunt van de Olympi sche middag. Drie Amerikanen, Whit Finse specialist Siltaloppi kreeg een I Neumeïer r>IJ HET zwemmen werd gisteren de finale van de 100 meter rug slag verzwommen. waaraan niet min der dan drie Nederlandse zwemsters deelnamen: Ria v. d. Horst, Greetje Galliard en Dicky van Ekris. We be hoeven slechts de namen van de eer ste vier uit dit nummer te noemen, dan begrijpt ieder, dat Nederland aan een medaille niet te pas kwam. Kampioe ne werd Karen Harup met 1 min. 14.4 sec., een nieuw record voor de Deen se. Met 1 min. 16 sec. volgde de Ame rikaanse Zimmerman, daarna de Aus tralische Davies in 1 min. 16.7, ten slotte als vier de Hongaarse Novaak met 1 min. 18.4 sec. en Ria v. d. Horst werd vijfde met 1 min. 18.8 sec. In dit gezelschap een uitstekende pres tatie. Een tiende seconde na haar tik te Dicky van Ekris als zesde aan en Greetje Galliard werd achtste in de tijd var. 1 min. 19.1 sec Bij het worstelen (Grieks-Romeins) werd de enig overgebleven Nederlan der. de lichtgewicht Fihts MunniKes in de vierde ronde door de Hongaar Frerencz op touche geslagen. De Ne derlandse double scull met de roeiers en v. d. Meer (Europese JJE NEDERLANDSE wielrenners en boksers kwamen dan eer gisteren laat in de avond aan; ze #wilden het liefst na de reis maar direct naar bed gaan en toen bleek.... dat de Franse deelne mers in hun bedden lagen! Karei Lotsy kwam er aan te pas, maar de Fransen wilden 't veld. in ca- su dus het bed, niet ruimen en er zat niets anders op dan elders een bod te gaan doen op Morpheus' welwillendheid. Een tweede drama: er is een melkoorlog gevoerd tussen de Be nelux-partners Nederland-België. De Nederlanders houden van lan ger slapen dan de Belgen, hetgeen tot gevolg heeft, dat onze Zuider buren eerder aan het ontbijt ver schijnen, waar voor ieder een fles je melk gereed staat. Nu namen de Belgen er. omdat ze het zo lek ker vonden, gemakshalve maar een paar U begrijpt de woede van de uitslapers. Overbodig te zeggen, dat de melkoorlog door Neder land is gewonnen hoewel dat niet zonder harde woorden is ge gaan, hetgeen we zo vrij zijn niet overeenkomstig de ware Olympi sche sportgeest te vinden! kampioenen) werden door de Belgen Piessens en Colet met anderhalve lengte geslagen in de tijd van 6 min. 50.9 sec. Vandaag krijgen zij nog een kans om toch in de finale tc kc non, hetgeen we dan maar weer hopen. (Vervolg op pag. 3) ^Tussen het moeizaam wringen en worstelen naar een oplossing van de Kabinetscrisis door, gaan de ge beurtenissen elders hun gang. De conferentie van 15 deelstaten in Ban doeng heeft een proeve van oplos sing der politieke moeilijkheden in Indonesië opgesteld. Ze heeft die aan Djokja ter bestudering aangeboden. Een deputatie is nu ook in ons land aangekomen, om het plan aan de Ne derlandse regering ter bestudering en oplossing voor te leggen. We zullen het nu niet hebben over de inhoud van dit plan, doch wel over het zeer merkwaardige feit van het neerstrij ken dezer deputatie op Nederlandse bodem met zo'n gewichtige zending. l~)eze mensen vertegenwoordigen het grootste deel van Indonesië. En daarmee vormen ze de belichaming van een belangrijk stuk Indonesische politiek, door de demissionaire rege ring gevoerd. Haar bestookt men nog steeds met het verwijt, dat ze Soe- karno c.s. maar achterna bleef lo pen, dat ze de republiek niet mili tair uit elkaar geslagen heeft. Er is echter in een jaar tijds iets veel ver- nufligers gebeurd. Men heeft de ge beurtenissen aldus in gang gezet, dat de republiek geïsoleerd werd en thans slechts als een van de vele deelsta ten in Indonesië nog leeft. Alleen de achterlijke Veiligheidsraad houdt vast aan de fictie, dat deze Republiek eigenlijk „het" Indonesische nationa lisme zou vertegenwoordigen. Maar diezelfde Republiek heeft nu min of meer schoorvoetend het feitelijk be slaan van de deelstaten erkend. Het geschreeuw oven „marionetten"' en „Quislings" is verstomd. Neen, de deelstaten leven nu en zijn niet meer weg te vagen. We mogen en moeten er in Nederland ook niet van schrik ken, dat die deelstaten met wensen voor de dag gaan komen, die niet precies stroken met datgene, wat wij o!7s van de toekomst hadden voor gesteld. Juist daardoor bewijzen ze, dat ze geen marionetten zijn, doch levende en groeiende staatkundige gemeenschappen, die zo spoedig mo gelijk een reële Federatie willen vormen. Geen Nederlands Kabinet zal hier straffeloos de wijzers kunnen terug zetten. Ook Djokja zal dit niet kun nen. Het heeft nu te verstaan gege ven. dat het van de proeve, door de deelstaten ontworpen, niets wil we ten. Het blijft dreinen en zeuren om de voorstellen, door twee leden van de Commissie voor Goede Diensten, in een niet al te helder ogenblik ter tafel geworpen, doch door ons on middellijk terzijde geschoven als niet kloppend met' recht en billijkheid. Als Djokja in die houding blijft volhar den, zal het zijn eigen graf graven. En terwille van een steeds meer ver kommerende en geterroriseerde be volking op republikeins gebied zou er tenslotte toch nog wel eens een korte orde-herstellende actie nodig kunnen zijn. Dit zal de Republiek dan aan zichzelf te wijten hebben. Nog heeft ze de kans als deelstaat, naast de andere deelstaten ingescha keld te worden in de Verenigde Sta ten van Indonesië. Maar dan ook slechts als deelstaat, niet als domi nerende factor. "TJANK ZIJ de welwillende medewer king der betrokken P.T.T.-instan- ties zal met ingang van Zaterdag 28 Augustus a.s. een regeling in werking treden, krachtens welke voor post abonné's de mogelijkheid wordt open gesteld om des Zaterdag-namiddags de voor hen bestemde dagbladen, wel ke anders eerst des Maandags zou den worden besteld, kosteloos af te halen bij de daarvoor in aanmerking komende postinrichtingen. De postabonné's, die van deze re geling gebruik wensen te maken, moeten een daartoe strekkend ver zoek zo spoedig mogelijk schriftelijk indienen bij de postin- richting hunner woonplaats, onder opgave van de naam en de plaats van vestiging van het dagblad, dat zij wensen af te halen Het afhalen zal dienen te geschieden in het algemeen tussen 18.00 en 19.00 uur op de hoofd-, bij- en hulpkanto ren en tussen 18.00 en 18.15 uur op de poststations. Plaatselijk kunnen die tijden wel 'ns iets anders zijn. Men vergewisse zich vooraf van de juiste tijd. Postinrichtingen zonder postbestel ling zullen niet met de afgifte van dagbladen worden belast. De dagbla den dienen te worden afgehaald aan de postinrichtingen van waaruit in de bestelling van de woonplaats van belanghebbende postabonné's wordt voorzien. De P.T.T. zal hierover aan de be trokkenen een mededeling verstrek ken. ADMINISTRATIE DAGBLAD „DE STEM". AFD. ABONNEMENTEN.

de Stem | 1948 | | pagina 1