zaal Kan Zwitserland ons iets leren Katholieke Jongeren uit Europa bijeen Ronde van Steenbergen weer Bonnen-knoeiers straf aangepakt Publieke Tribune Zondag de grote zomerprijs van Kloosterzande reid Sportnieuws Gerda won op een haar na 4 DE STEM VAN DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 3 Carabinieri bewaakten het hotel Politierechter Middelburg Amateurs en nieuwelingen komen aan de start TENNIS WATERPOLO VOETBAL Start van prominente Nederlandse en Belgische renners W oningbouwproblemen Eigen woning voor het gezinde flat voor ouderen van dagen Congres te Ziirich Kessels uit Tilburg- schoot 251 punten Meneer Harris protesteert Boekenplank MARKTEN WATERSTANDEM die even afgerichte Nu be- h namelijk id om zich rs te laten Vooral van hij veel ver- t weigert htJ de zuurtjes die zij hem volg vriendelijk het Amei i- -paard Sty ?ft niet aan pjes, maar in de afge- zijn meester >0.000 dollar n, door zo- :drcnnen te in de staat op andere States ge- >n. GQ30GGO en Kod len zowaar heer van t het voor naar de het !ot dat, volgde daar -rdigden ze den voorge- emaakt wie tot afge- e pauze 'n egenheid te en men om beginnen, 's-morgens. ring volgde ning kwam 1 afgevaar- es. hoewel eslist er ze- dit slechts eg hiervoor lve van de s eén lid rats van zes je te schrij- zes aparte revaardigdon stemmingen 't Was n hal£ vijf meeste voor- ideld. lpralers wat schoot men de wegen- en aanlcg- le Boer, die ol voor B.Ij. :eeg een be- kls cl" heer 'se belangen de kwestie de vacantie- een de heer fractie-ge- en en Aken leitten. ïcessie lieten i-de zelfs de .ten tonele, antwoordde i.j Drees het tn financiën en toe in do gingen er ar het, v.;s eer de Com- jn voorst van huldo n Haar op- naam der waarvan dat hij nog nvergaaering -11" II I Olympische en dansje tot Iter 7 nws; liseha Spelen: inceband and te; 8.50 huis aken; 9.30 w. orgenw.; 10.20 10.30 vrouw; 1.05 Mammon sneert; 12 or- Spelen; 12.45 nasters; 13.45 urs de la vil- nst: 14.20 va- volk en zijn 16 Ramblers; nolulu Birds; T. 18 nws; ■gel; 19 Denk 19.30 VPRO; van de Russ. ssembly; 21 aaien; 21.30 21.50 op vl, ands week- g and sweet; 23.15 symph. (Van een speciale verslaggever) ■tran Woensdag 28 Juli tot 1 Augustus vond te Fiuggi een badplaats gelegen OD 740 meter hoogte en 80 k.m. verwijderd van Rome het eerste stu- riiocongres plaats van jongere Christelijke politici van Europa over het the ma De politieke doctrine van de Christelijke democratie". Hierbij waren de navolgende landen vertegenwoordigd: Oostenrijk, Duitsland, België. Luxem burg, Zwitserland, Zweden, Italië en Nederland, welks délegatie onder leiding stond van Mr Dr L. de Gou. Bovendien waren verscheidene lan den vertegenwoordigd, die achter het iizcren gordijn liggen, door in balling schap in de Westerse democratische landen levende politici. Hiervan kun nen genoemd worden Bulgarije, i.oego Slavic. Hongarije, Roemenië, Polen en Tsjecho-Slowakije. Tenslotte was er ook een afvaardiging van de Catalanen en van de Basken. Het congres stond onder leiding van oud-minister Bichet, de president van de Nouvelles Equi pes Internationales. Het werd geopend met een redevoe ring van Attilio Piccionl president van dc Christen Democratische partij in Italië en vice-president van de minis terraad over het thema waaraan het congres is gewijd. Alvorens deze redevoering in dis cussie werd gebracht, kreeg iedere de- legatie de gelegenheid over de Nou velles Equipes Internationales de organisatie bestond uit delegaties van vooraanstaande Christelijke politici in Europa al of niet met een mandaat van hun partij kenbaar te maken. Hierbij werd allerwege nog eens ge stipuleerd. dat deze organisatie geen confessionele organisatie is. Door de Oostenrijkse delegatie werd nogmaals aangedrongen pp nauwere samenwerking, daarbij zij erop wees, dat haar land als vooruitspringend bastion van de westerse beschaving daar grote behoefte aan heeft als rug gesteun voor haar strijd, te meer nu alle omringende landen, de een na de ander nu reeds bezet zijn. Voor dit doel bracht zij een voor stel in de vergadering, volgens het welk binnen het raam der N.E.I. een eigen jeugdorganisatie tot stand zou komen met een permanent directo rium, dat minstens drie maal in het jaar, telkens in een ander land, stu diedagen moet organiseren. Ook zou den jaarlijkse internationale scholings leergangen voor jeugdleiders moeten worden georganiseerd. Verder inter nationale jeugdkampen, berichtenuit- wisseling. correspondentie tussen jon geren onderling enz. Opvallend is hoe de in ballingschap levende politici uit de .door de Rus sen bezette landen, allen in hun denk wijze min of meer beïnvloed worden door de Franse geest, hetgeen te ver klaren is door het feit, dat zij al len naar Parijs vluchtten, hetgeen toch een merkwaardig verschijnsel is. ONTVANGST DOOR Z.H. DE FAUS r!aterdag werden de delegaties van België en Nederland door Z. H. de Paus op Castel Gandolfo in audiën tie ontvangen, terwijl op dezelfde dag de Gasperi het congres bezocht. Het congres vond plaats in het Europa Ho tel. dat voor deze gelegenheid zorg vuldig onder bewaking stond van de carabinieri.' Onbegrijpelijk is. dat ook op dit congres, dat gehouden werd in het ka der van de N.E.I., de Belgische dele gatie, bestaande nit 22 leden, op één na uit Walen bestond, hetgeen ook al op de vorige conferenties in Luzern, Luik, en Luxemburg het geval was. Zullen de Vlamingen in deze belang rijke arbeid op het gebied van de in ternationale politiek op Christelijke grondslag ook bij de komende confe rentie, welke gehouden zal worden van 17 tot 20 September te Scheve- ningen, verstek laten gaan? Geheel te verklaren uit de veran derde positie van het Britse rijk is de groeiende belangstelling van dit land voor het werk van de N.E.I. De aan wezigheid van 2 leden van de Engel se Conservatieve partij toonde daad werkelijke belangstelling voor de po litieke arbeid op het continent. yiehier enkele algemene opmerkin- gen. We komen op de discussies en besluiten nog nader terug. TV VAN S., een 41-jarige los-werk man uit Kruiningen, thans gede tineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, kwam tijdens de „Ronde van Nederland", in contact met een persoon uit Kapellebrug, die een 200 tal textielpunten te koop had. v. S. had echter geen geld om deze te kopen doch na enig praten kwam hij overeen, dat de punten eerst door- virküti 70Liden v/orden do or hem. en daarna het geld zou worden afge dragen. Aan verschillende personen, verkocht v. S., dc punten cn wel 40 voor t 0.50, 50 voor f 0.55.en 60 punten voor f 0.55. De rest wend de v. S., voor eigen gebruik aan. Toen verdachte echter later vernam dat de punten vals waren, *ing hij naar de mensen toe aan wie hij de punten had verkocht en deelde deze mede, dat de textielpunten vals wa ren en nam ze terug. Het geld kon hij evenwel niet direct terugbeta len, doch sprak af dit geleidelijk aan te doen. Zijn eigen punten stop te hij in de kachel- en verbrandde deze. De officier van Justitie, Mr. Schcn kenberg van Microp, eiste 5 maan den gevangenisstraf rhet aftrek pre ventief. Mr Vlaming, raadsman van v. S., vroeg clementie en verzocht de ver dachte in vrijheid te stellen. De Bij zonderc Politierechter veroordeelde daarna verd. tot 6 weken gevangenis straf met aftrek. T. E. een 56-jarige logementhou der uit Goes, kocht in het jaar 1947 geregeld bonnen, boterbonnen, melkbonnen en suikerbonnen op bij verschillende boerenarbeiders op N.- Beveland. Ook ruilde E.. wel bon nen voor wol. Voor de boterbonnen betaalde E.. f 1,25 per rantsoen en voor suiker f 1.per rantsoen. Wan neer door E. wol van de hantl werd gedaan werd aan de event, kopers ge eist, dat deze een boter- of suikerbon gaven. Melkbonnen kreeg E. meestal voor niets. E. spaarde de bonnen op tot hij er een hele partij bij elkaar had en verkocht ze dan aan personen uit Amsterdam of den Haag. Tevens bekende E. bij zijn verhoor in totaal wel voor f 4000.bonnen te hebben verkocht en van iemand uit Am sterdam nog f 600.van zo'n zaak je te krijgen. De politierechter, die het gepleeg de feit zeer ernstig vond. veroordeel dc verdachte, die niet was versche nen tot 6 weken gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. Alcohol-adem cn wartaal. Qp 5 Juni 1948 bevond de 39-jarige landarbeider C. B. C. uit Oost burg zich in staat v-an dronken schap, hetgeen werd waargenomen aan zijn naar alcoholriekende adem en de wartaal die hij sprak. In het belang der openbare orde en veilig heid werd C., door de Rijkspolitie vastgegrepen, teneinde hem ter ont nuchtering in te sluiten in een voor dergelijke lieden bestemd lokaal. Tc gen deze overbrenging verzette C. zich echter met geweld, door te ruk ken en te trekken in tegenover ge stelde richting dan die, waarin de verbalisant hem trachtte te gelei den, terwijl C. tevens op de weg ging liggen. Wegens wederspannig- heid werd C., thans veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. mm—- ==cr ■yOOR DE DERDE MAAL sinds de bevrijding zal Zondag de Ronde van Kloosterzande voor amateurs en nieuwelingen worden verreden. Eenieder die de twee eerste, door de W.S.C. „Groenendijk-Kloosterzan de. e.o." georganiseerde wedstrijden heeft bijgewoond, zal toegeven dat zij een groot succes zijn geworden wat deelname, organisatie en belang stelling betreft. Wat echter deze keer wordt gebo den zal de beide vorige malen nog overtreffen. Allereerst de deelname. Niet min der dan ruim 120 renners hebben zich voor deze wedstrijd laten in schrijven, waaronder alle „groten" uit het Nederlandse amateurscorps, zoals. Voorting, Wagtmans. van Est Vos, Peters. Alblas. v. d. Elshout enz. Waar daarnaast nog enkele ster ke Belgen acte de présense zullen ge ven, kan men reeds bij voorbaat van een zeer spannende strijd verzekerd zijn. Deze grote belangstelling van de renners heeft de organisatoren doen besluiten de beide deelnemen de categorieën apart te laten star ten. Het kan niet anders of de wed strijd zal hierdoor veel aan aan trekkelijkheid winnen,, zowel voor de deelnemers zelf, als voor het publiek. Om 2 uur zal aan het St. Antonius gesticht het startschot gegeven wor- Terneuzcnaren wonnen De door de Terneuzense Tennisclub georganiseerde wedstrijden, waarvoor eveneens de sterkste spelers van de omliggende plaatsen waren uitgenodigd zijn alle door Temeuzen-pelers gewon nen. De winnaars waren: Dames dubbelspel: mevr. Thomaes- mej. 't Gilde; heren idem: Vorenkamp- Hendriksgemengd idem: mevr. Tho- maes-B. Ysebaert; dames enkelspel mevr. Thomaes; heren idem: Voren, kamp. den voor de nieuwelingen welke acht maal het parcours moeten afleg gen. Om half vier volgen dan de amateurs, welke 16 keer hun toer maken. De eindstreep, is eveneens aan het St. Antoniusgesticht. Door middel van luidsprekers zal ook thans weer het publiek regel matig op de hoogte worden gehou den van de stand gedurende de wed strijd. Alles bij elkaar belooft het Zondag I in Kloosterzande een mooie dag te worden voor do wielerliefhebbers. DE BRUINVIS VERPLETTERT DE ZEEHOND. In een wedstrijd waarin het begin een gelijkopgaand spel gaf, wist de Bruinvis tenslotte het veld te beheer sen door zijn doortastend spel en beter doelwerpen. Steeds meer werd de stand ver hoogd en zo kon Zeehond tevreden zijn dat tenslotte het einde kwam na dat zij de eer nog hadden weten te redden met 51 overwinning voor de thuisploeg. BRUINVIS - SOUBURG. Even als in hun vorige wedstrijd wisten ook nu weer de Sasse dames het overwicht te krijgen, en zij het dan dat zij nog niet de juiste balteeh niek hebben, hetgeen natuurlijk komt omdat zij nog pas onlangs hun eerste polowedstrijd speelden, zij konden het ze ver brengen dat zij hun tegen standers huiswaarts zonden met een 41 nederlaag. BRUINVIS II - SOUBURG II Het Bruinvis reserve ze' ital bond de strijd tegen Souburg II en wist voor de rust de stand reeds op 3—0 te brengun. Door deze voorsprong wa ren spelers blijkbaar al te zeker van hun overwinning want hun spel was DE ELf PROVINCIALE HOOFDSTEDENRIT Hier ziet U het traject van de betrouwbaarheidsrit over 1200 K.M af te leggen binnen 36 uur, welke wordt georganiseerd door de Bre dase Motor Club. Hedenmorgen om 6 uur werd door honderden motor rijders gestart. Er waren solo- en zijspanmotoren, terwijl ook club-, politie- en nierkenkiassers deel nemen. De Nederlandse allround athlete Fanny Blankers-Koen vestigde met een tijd van 11.2 sec. een nieuw Olympisch en wereldrecord op de 80 meter horden. Men ziet hier de laatste horde in de eerste serie, waarin zij het Olympisch record met 11.3 sec. reeds verbeterde. niet meer zo vlot. Daarvan profiteer de de tegenpartij en voordat Bruin vis zich kon herstellen hadden de S. Z.V.-ers er reeds een gelijk spel van gemaakt, waarmee ook het einde kwam. GRENSWACHTERS WONNEN WEER. De revanche-wedstrijd te Koewacht van rijkspolitie, gemeente-personeel, PTT-beambten e.a. tegen de douane stond in het teken der belangstelling. Maar hoe het gecombineefde elftal ook zwoegde om de 1-3-nederlaag van en kele weken geleden te wreken, het mocht niet baten; zij 't dan dat de grensbewakers hun goaltjes letterlijk uit het vuur moesten slepen en dat Vrouwe Fortuna hen erg genegen was. Ruststand 2—0; eindstand 3—2. SPORT IN 'T KORT Na een zeer aantrekkelijke wed strijd, die Woensdagavond in het Olympisch stadion te Amsterdam werd gespeeld, behaalde het Surinaamse elt tal in de eerste wedstrijd van zijn tour door Nederland een volkomen verdiend 2—2-gelijk spel tegen Ajax. WEST-BRABANT draait maar lus tig verder met zijn wielerronden. Zondag is Steenbergen aan dc beurt. Het blijkt, dat men er heel wat mans is in dat stadje van burgemeester de Gou. Men lette b.v. alleen maar eens op de namen van de „keien", die men op het programma heeft kunnen plaatsen. Niet alleen Nederland, maar ook België zai met tal van prominen- ie rennersfiguren vertegenwoordigd zijn. Wie geen vreemdeling is in de wie- lcrwereld, weet, dat er tussen beide landen een gezonde rivaliteit is ge groeid Het laat zieij daarom aan zien, dat er stevig slag zal worden geleverd. Daarnaast vormen ook de twintig prijzen tot een totaal bedrag van f2.000.(de premies daarbij inbegrepen) een waarborg voor een spannend sportgebeuren. Een vette kluif van niet minder dan f 300.ligt voorop.Wie zal er mee gaan strij ken? Indien ooit, dan is het wel in dit geval zeer moeilijk een goede (Van een speciale correspondent) PLANNING, magisch woord. Wij lezen over industriële planning, financiële planning, planning op het gebied van volkshuisvesting en stedebouw. Om zich te beraden over het laatste waren onlangs te Zuerich een vijf honderd-tal personen uit dertig landen bijeengekomen teneinde aldaar het i9e internationale congres voor volkshuisvesting en stedebouw bij te wonen. de in onvolprezen kracht op de vrouwtjes die in dorpjes als Gandua op haar knieën aan de wasplankjes aan het meer in het kristalheldere wa ter de was deden; zij straalde toen ik in Lugano terug lui in een van de vele cafétjes een chianti dronk. En toen ik op de terugreis mij weer noordwaarts spoedde zond zij als een afscheidsgroet nog haar rode stra len over de Alpentoppen. Aan de noordkant van de Gotthardtunnel goot het weer, en toen ik Zuerich binnen stapte goot het nog. In het hotel liep ik tegeneen der congressisten aan. Wat kijk jij gruwelijk zei ik. R.weer zei hij. Goed dat het congres je bezig houdt! Ik heb alleen maar gegrinnikt. MUZIEKCORPS TE 's-IIEERENHOEK! Geachte heer P. R.. in antwoord op uw stukje in de krant onder Publieke Tribune ..Een Muzikale Kwestie", kan ondergetekende u mededelen, dat er hard gewerkt wordt voor het oprich ten van een muziekcorps te 's Hee- renhoek. Dat het gemis van een muziekcorps wordt gevoeld, blijkt wel uit het feit dat er thans 30 personen, waaronder vele leden van het vroegere muziek corps zich hebben opgegeven voor 't bespelen van een instrument. Vele personen die gevoel voor mu ziek hebben, zijn door mij persoon lijk bezocht, hetwelk niet wil zeggen dat ik ze reeds allen heb gehad. Zo ook geachte heer P. R. indien u ge voel voor muziek heeft zal ik u gaar ne op de lijst bij do spelende leden plaatsen. Binnen korte tijd zal aan al len die zich hebben opgegeven een convocatie worden toegestuurd voor het kiezen van een definitief bestuur, j ?ai e' moScl'jk zijn later weer de liefelijke klanken van het zo ver langde 's-Heerenhoekse muziekgezel schap te horen. -1'. J. van der Linden, Burg Timansweg 59, 's Heerenhoek Tel. Borssele 229. '<J ederland leverde een vijftiental deelnemers, waaronder prominen te figuren, o.a. dr ir Z. Y. van der Meer, het hoofd van de Wederopbouw aan het gelijknamige departement, dr ir Bakker Schut, directeur van de rijksdienst voor het nationale plan, drs van der Weyden, directeur van 't Ned. instituut voor volkshuisvesting en stedebouw, terwijl Brabant een waardige vertegenwoordiger vond ir, ir H. M. Buskens, de directeur van de Prov. Planologische dienst, die bovendien nog de opsteller bleek te zijn van het leesbare en overzichte lijke rapport over hetgeen in Neder land tot nu toe gepresteerd werd. Maar niet alleen aan de hand van rapporten toonde ons land waartoe 't in staat is. Op de eerste verdieping van het prachtige moderne congres gebouw was door het departement van Wederopbouw en Volkshuisves ting een zeer goede tentoonstelling in gericht over de plannen in Nederland. Vooral de grote maquettes over Am- sierdam en Rotterdam trokken zeer veel belangstelling. EEN UITSTAPJE Hier botsen twee belangen. Dc boer, die toch al met zo'n gebrek aan grond to kampen heeft, staat maar zeer node zijn grond af. Het zich vor mende gezin heeft echter recht Of woonruimte. Nu kan men vele gezin nen in étages boven elkaar laten wo nen, Men heeft dan weinig grond no dig en kan nog vrij grote ruimten re serveren voor recreatiedoeleinde (sportvelden, kinderspeeltuinen, enz Het grote bezwaar dat daaraan vi bonden is, is echter dat men de b( wonei's min of meer ontwortelt. Mi loopt gevaar op deze wijze de zo a om verfoeide massamens te kweke. Het ideaal, van ieder zijn eigen hui met zijn lapje grond, kost echter vee grond. Toch was het leerzaam te vei nemen, hoe in Zuerich, dat op hc ogenblik nieuwe wijken kan tonen on van te watertanden, hoe deze stai die tot nu toe veel hoge flats bouw de, steeds meer gaat over hellen to de eengezinswoning, daar waar di maar mogelijk is. Ik geloof dat d deugd ook hier in het midden ligt. ALS DE LEVENSAVOND KOMT ETAGEBOUW OF NIET? TUTaar lezer, laat ik u, na deze con- fessie van. mijn planologische zon den, terugvoeren naar het congres. En laten wij dan met onze voeten op de Nederlandse grond gaan staan en kijken wat daar voor die grond nog te leren valt. Onze bevolking breidt zich in snel tempo uit. Er zal steeds gebouwd en gebouwd moeten worden niet alleen om de achterstand in te halen, maar "m bil te bliiven yonder twijfel is het, sociaal Dezien van een groot nut wanneer zoveel mogelijk gezinnen in eengezinswonin gen, maar die dan ook liefst hun eigendom moeten zijn, wonen. Wan neer echter de levensavond komt, de kinderen hun bestemming bereikt heb ben, komt er een tijd. dat het zijn nut kan hebben over meerdere gemakken te beschikken, dan de doorsnee een gezinswoning kan bieden. Het is daarom m.i. aan te bevelen dat de besturen onzer grotere gemeenten en niet te vergeten woningbouwvereni gingen, eens aandacht wijden aan, leze zaak. Waarom zou men niet gooi naar de uitslag te doen, omdat verscheidene renners aan elkaar ge waagd zijn. Men oordele zelf. Aan Nederlandse zijde zullen O.a. aan de start verschijnen de wereldkampioen Middelkamp, Gerrit Schulte, kampi oen van Nederland 1848, De Korver, Frans v. d. Zande, de Tour de Fran- ce-rer.ners Franken en Pauwels, Joos sen. v. As, Hopstaken, Buuron, Stuyts v. d. Heyden en Braspennings. Onder de gecontracteerde Belgen bevinden zich Rik van Steenbergen, Gerard Buyl, René Mertens, Sterkx, Jules Depoorter en v. Verre, die vooral de laatste tijd veel van zich heelt doen spreken. In totaal zullen ongeveer 70 renners de strijd tegen elkaar aan binden. De oud-wereldkaznpioen Rons se heeft toegezegd ook een ronde te zullen rijden. Mooi resultaat p VENALS vorige jaren, verwacht men weer een enorme drukte en deze verwachting is geenszins onge grond. Immers men beschikt in Steen bergen niet alleen over 'n uitzonderlijk sterk veld, maar ook het doel waar voor de wedstrijd wordt georgani seerd vormt een machtige trekpleis ter. Dat doel is de bestrijding van de T.B.C. in de gemeente en de cultu rele ontwikkeling. In drie jaar tijds heeft men daarvoor het mooie bedrag van 10.000.— kunnen afdragen. Hier van ontving de T.B.C.-bestrijding f 6.000.en de beide plaatselijke mu ziekverenigingen kregen ieder 12.000 Op deze wijze wordt het nuttige met het aangename verenigd. Het traject LJET TRAJECT van de ronde is als volgt: Start op de Markt, verder Grote Kerkstraat, Kruispoort, Bin nenvest, Oostdam, Westdam, Fabriek» dijk, Kade, Kaaistraat. Deze afstand fan plm. 1800 meter moeten de profs en onafhankelijken 90 maal afleggen, Niet minder dan 8000 zitplaatsen zullen worden aangebracht en daar naast nog 400 zitplaatsen op een tri bune. Langs het hele traject zal het publiek door middel van luidsprekers met de stand van de course op de hoogte worden gehouden. De start vindt can 3 uur plaats. Aan de wedstrijd voor de beroepsren ners gaat een course voor nieuwelin gen vooraf. Ook voor deze strijd zijn heel wat inschrijvingen binnengeko men, vooral uit de eigen streek. Dc nieuwelingen, die 25 ronden rijden, vertrekken om half een. 5c Oympische dag (Vervolg van pag. 1) Bij het torenspringen voor heren staan de Amerikanen Lee en Harlan weer bovenaan (alleen ditmaal in om gekeerde volgorde) en de moderne vijfkamp heeft gisteren een Olympi sche kampioen opgeleverd in kapitein Grut van Zweden, die het presteerde om in drie van de 5 nummers eerste te worden. Hij boekte de record-score van 16 punten. Ans Panhorst-Niesink kon zich bij het kogelstoten niet handhaven. Hij wierp 11.18 meter, terwijl de gestelde grens 12.30 meter was. Dat dit eigen lijk te hoog lag, bleek wel, toen in de twee series slechts vijf dames wis ten te plaatsen. De Franse Ostermeyer won tenslotte de Olympische titel met een worp van 13.75 M. Voor speerwerpen heren lag de grens ook al te hoog. Na anderhalf uur werpen hadden ook daarin maar vijf deelnemers dc grens overschreden De Amerikaan Biles wierp 67 meter, dit is maar drie meter boven de grens; onze landgenoot Lutkeveld kwam maar tot 54 meter, een voor hem zeer matige prestatie. Onze landgenoot, de schutter Kessels uit Tilburg, kwam uit op het nummer snelvuurpistool. In zes series moesten 65 schoten worden gelost, waarbij 300 punten konden worden behaald. Kessels bracht het tot 251. Het nummer 110 meter horden (he ren) voor plaatsing in de finale bracht een goede prestatie van de Amerikaan Porter met 14.1 sec., waarmee hij het wereldrecord evenaarde. Zijn ernstig ste tegenstander is de Amerikaan Dickson, die slechts 0.1 sec. langer no dig had. TT ET scheelde maar een halve cen- timeter of Gerda Koudijs had Woensdag een bronzen medaille be haald in het nummer vèrspringen. Zij sprong 5.57 M. en werd vierde. Olym pische kampioene werd de Hongaar se Gyarmali met 5.695 M. Wim Slijkhuis behaalde in zijn serie 1500 M. de overwinning in 3 min. 52.4 sec., de Ruyter kon zich echter niet plaatsen. Gelukkiger waren Dicky van Ehris Greet je Galliard en Ria van der Horst die zich gedrieën in de finale plaats ten voor de 100 M. rugslag dames. Ons waterpolo-team moest met een 3-3 gelijkspel tegen België genoegen nemen, nadat de Belgen bij de rust met 2-1 hadden voorgestaan. De Hon garen versloegen de Fransen met 5-4. In het Grieks-Romeins worstelen werd de Groot uitgeschakeld. Munni kes won daarentegen van Rombaut (B.). terwijl Frits Schouten de vol gende ronde haalde door niet opko men van de Deen Hansen. Bij het zeilen waren de onzen niet gelukkig. In de Swallow-klasse plaats te de Vries Lantsch zich 13de, in de fire fly klasse de Jong 5e. in de Star klasse Bob Maas 5e, in de Dranken klasse Jonker 6e, in de Swallowklas- se werden wij veertiende, zodat wij in de algemene rangschikking na twee wedstrijden er niet al te best voor staan. De Amerikanen sleepten weer twee gouden medailles in de wacht, nl. Smith op de 400 M. borstcrawl (4 min. 41 sec.) en Porter op de 110 meter horden (13.9 sec.). Bij het speerwerpen kwam de Fin Rantavaara met een worp van 69.77 M. uit de bus, terwijl de Fransman Buhan het nummer floretschermen won. Het regende gisteren dus gou den medailles. Praten wij tenslotte nog even over de heer Harris, de snelste fietser van Engeland. Hij werd door de Engelse bond wegens insubordinatie van het deelnemen aan de Olympische spelen uitgesloten, maar Harris maakte er een „quarral" van. een twistpunt. Nu mag hij vanavond toch nog voor de Britse wielercommissie verschijnen. 23 nummers zijn thans beslist, de V. S. hebben hiervan 8 gouden me dailles veroverd, daarna volgt Neder land met 3, Zweden. Hongarije cn Frankrijk ieder met twee en voorts België, Tsjecho-Slowakije, Australië, Italië, Oostenrijk en Finland elk met één eerste prijs. Mr J. F. R. VAN HOOFF Patriottentijd en Bataafse tijd wonderlijke periodes uit onze Neder landse geschiedenis, die zeker wel enige verwantschap vertonen met wat we zo pas beleefden, maar die toch ook van heel andere opvattingen ge tuigden, bijvoorbeeld inzake het vraag stuk der collaboratie. De Nederlandse staat was toen nog niet zo stevig ge worteld en omlijnd als thans. De ka tholieke gewesten werden als stiefkin deren behandeld. De ideologische inslag vdn de ge voerde strijd was ook sterker, zodat, toen Napoleon verslagen was. toch de denkbeelden van de Revolutie in me nig opzicht bleven triumferen. En dan: onderdrukking' en terreur waren wel zwaar, maar ze namen niet zulke monsterlijke vormen aan als in onze tijd. Tribunalen en Bijzondere Gerechtsho ven zijn er na 't verdrijven der Fran sen niet opgericht. Zij, die met hen hadden meegewerkt, liet men onge moeid. En het nageslacht vindt in verschillenden hunner veel te loven. Zo heeft dr Th. Goossens een korte biografie van de Eindhovense Patriot Mr J. F. R. van Hooff over het al gemeen in de prijzende toon kunnen stellen. Van Hooff was geestdriftig aanhanger van de patriottische idee en begroette de inval der Fransen in 1793 met vreugde. Van Hooff maakte deel uit van de divisie, die Breda gemakkelijk kon veroveren. Doch twee maanden later keerde de kans. Van Hooff trok met de vluchtende Fransen mee en kwam in Parijs terecht, waar hij door de Jacobijnen werd vastgezet en terdood veroordeeld. Door een naamsverwisseling werd een ander Mn zijn plaats terecht gesteld. Na de val van Robespierre kwam hij vrij en toen de Fransen, nu met succes, een inval deden, kon van Hooff zijn rol gaan spelen in de Bataafse tijd. Hij werd afgevaardigde voor de Nationale Ver gadering, waar hij steeds opkwam voor de belangen van het arme Brabant. Bij de staatsgreep van 22 Januari 1798 door de Unitaristen met behulp van de Fransen volvoerd, raakte van Hooff weer in de verdrukking. Hij werd met andere afgevaardigden, die zich ver zetten. op Huis ten Bosch gegijzeld. Toen dit onweer ook weer was over gedreven, kwam van Hooff andermaal in de rij en onder Koning Lodewijk Napoleon werd hij zelfs minister van Justitie. Als zodanig spande hii zich in, om de St. Jan to Den Bosch aan de katholieken te hergeven. In 1810 trad hij af en leefde toen als ambte loos burger tot zijn dood in 1816. Dr Goossens besluit zijn boeiende biografie met dit oordeel, dat van Hooff in veel geprezen kon worden cn dat een dankbaar nageslacht zich ge lukkig mag achten, dat in de moeilijke tijd van revolutie en van vestiging van de eenheidsstaat Nederland, Brabant zijn deel daarvan heeft gedragen door het onvermoeide werk van van Hooff. Dc Brabantia-reeks (Uitgave De Koepel, Nijmegen) heeft met deze bio grafie een uitstekend nummer gewon nen. 'w, JJet moderne congresgebouw is een ideaal gebouw om te vergaderen Alleen had de architect er niet die grote ramen in moeten maken, waar door men dat prachtige uitzicht op Zwitserlands onvolprezen Alpen had. Want die brachten de deelnemers wel eens zo in bekoring dat sommigen dc verleiding niet konden weerstaan en de vergaderingen de vergadering lie ten en Gods onvolprezen natuur in gingen. Op de derde dag is schrijver dezer ook gecapituleerd en is er tus sen uitgetrokken. Voor één dag maar wel te verstaan. Tenslotte kan men door het direct aanschouwen ook planologie leren. Lezer, frons nu niet uw wenkbrauwen, het was een onver getelijke dag. Des morgens toen mijn trein het station Zuerich uitreed, plensde de regen in bakken uit de he mel. Het goot tot wij de Gotthard tun nel binnenreden. Ha, zult u zeggen, dat is de straf voor het spijbelen. Maar toen de trein aan de andere zijde de 14 km lange tunnel uitreed, straal de de zon aan een blauwe hemel. En zij bleef stralen, heel de dag, toen ik in Lugano door nauwe straatjes naar beneden slenterde, toen Ik op het meer naar Poilezza en terug voer, zij straal- als een moderne visie van het oude hofje een flat voor oudere gezin nen bouwen. Central» verwarming, een centrale keuken, eer, centrale ver zorging van de grote '»a» zouden de gemakken moeten ztin dl» eer. derge lijke flat biedt. Onwillekeurig zal men nu zeggen, :iu ja, dat is iets dat alleen kan voor beter gesitueerden. Waaromf Als m«n iets gemeenschappelijk» dost is het meestal goedkoper dan alleen en waar om zou dat niet gelden voor verwar ming. koken, wassen, enz. HOGE HUREN Kijkje op een nieuw arbeiderswoningencomplex in Zuerioh. Alle woning- eenheden zijn uitgerust met electrische keukens, centrale verwarmin-r. waskeuken met een open haard en centrifuges. De badkamers cn W.C Wwi wmrfngreujlieriMi artüfgtiwlvagpeHik- Oet is van belang hier te wijzen op het opmerkelijke feit, dat het ge deelte dat de gemiddelde Zwitser ook, ja, speciaal de arbeider voor zijn z oning besteedt beduidend hoger is lan nier in Nederland gebruikelijk. Op 7 verschillende plaatsen heb ik /oningen bezichtigd en bij de vrou- •en - dc mannen waren allen aan het 'erk - geinformeerd naar hun ge- nslnkomen en wat zij aan huur be- lalder. Steeds bleek dit ongeveer "i vijfde van het inkomen te zijn. ij een gezinsinkomen van f 45 per eek zou men volgens Zwitserse nor- 'cn dus pim. f 9 per week aan huur ïogen uitgeven, Opmerking verdient og dat hier geen verwarming bij is ibegrepen. De zorg waarmede de wo- ingen bewoond worden, toont overi- ens wel dot men veel waarde aan en goede woning hecht. In Winter- uir bezichtigde ik een arbeiderswo- mg in een woonblok, ole er zo keu- uitzag, dat ik meende dat dc bo mers er pas 14 dagen in woonden, mijn verbazing hoorde ik van de vrouw dat zij er al 3 jaar met 4 kleine I kinderen leefden. Het grootste deel van de arbeiders woningbouw geschiedt door de wo ningbouwverenigingen. Wonderlijk eigen'yk da', intens Zuiden, met zijn overwegend katholieke bevolking,, naar men dus kon verwachten dat er onder de inwerking van het subsi diariteitsbeginsel, een sterk particulier initiatief leefde, nog zoveel door de Overheid - en ik denk dan vooral aan het platteland - gebouwd moet wor den. Gelukkig wint o.m. bij de K.A.B. het inzicht veld dat hier nog een ideaal arbeidsveld ligt. Weldoend deed het aan te zien. hoe in de nieuwe wijken op grote schaal gemeenschappelijke tuinen werden toegepast. Deze worden onderhouder door de woningverenigingen. Dat mer voor gemeenschappelijke zaken niet be vreesd is. bleek bovendien uit hc feit, dat ik in verschillende blokko van tweewoningen één gemeenscha, pelijke was- en droogruimte aantn NOG VELE PROBLEMEN TVe Nederlandse couranten hebb. nog maar weinig papier. Anders ware er nog kolommen vol te schrij ven over de wijze, waarop de open bebouwing steeds meer veld winl. Over nieuwe bouwconstructies, inde ling van nieuwe wijken in steden, waardoor men alle openbare gebou wen, kerken, scholen, winkels, e.d. kan bereiken zender het autoverkeer te moeten kruisen enz. Laten wo hopen, dat door d. Marshalll:;'! i wij binnen niet te lange tijd gelegc:.heid hebben hierop nou eens terug te komen. GOES, 3 Aug. 1948. Fruit: Per- zikr. Zomerappels 35103, Early Vic toria 2251. Codlin Keswick 1540, Beauty of Bath 25—55, Yellow Transp. 3073, Précose de Trévoux 3482, N.H. Suikerpeer 2948, Bruine Heren peer 3051, André d'Esportes 2049, Kroet en valappels 831, Kroet en valperen 1129, Washingtonpruimen 12—68, Ontario 12—50, Czarpruimen 6—58, Witte Wijnpruimen 7—30, Dubb. Boérewitte 1127, Ponds Seedling 30— 40, Utility 642, Rode bessen 2454. Blauwe druiven 139151, Bramen 60 102, Frambozen 152164, alles per 100 kg.; Perziken 21—38, Kalkoen eieren 30, Dubb. Princessebonen 44— 46, per 100 kg, 's HERTOGENBOSCH, 4 Aug. Op de markt van heden werden aange voerd 2546 stuks vee, zijnde: 895 run deren, 282 nuchtere kalveren, 148 lo pers, 760 biggen, 423 schapen en lam meren, 38 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalf koeien van ƒ550— ƒ800 per stuk, guiste koeien 350550 per stuk, kalfvaarzen 500—750, guiste vaarzen 375—475 per stuk. pinken 250 325 per stuk, graskalveren 125180, lopers van 70—95, biggen van 40—70 per stuk, schapen van 5585 per stuk, lammeren van 3550 per stuk, geiten van 30—65 per stuk, jonge geiten van 1525 per stuk. Verdere mededelingen; aanvoer van rundvee gewoon. Handel in kalfkoeien en kalfvaarzen slepend duur. Vare koeien en weibeesten goede handel. Extra weibeesten gingen boven note ring. Weinig aanvoer van plnkvaarzen en pinken. Goede soorten werden lui duur verkocht. Weinig aanvoer van graskalveren. Handel lui duur. Aanvoer van lopers en biggen gewoon. Zware biggen cn lopers werden vlug verkocht met dure prijzen. Lichtere soorten biggen slepende handel. Aanvoer van schapen en lammeren gewoon, goede soorten fok- en weischapen werden goed verkocht, eveneens de goede ooi lammeren. De i'est matige hande;, weinig aanvoer van geiten. Matige handel. KAPELLE, 3 Aug. 1948. Appelen: Early Victoria 2846. Codlin Keswick 2245, Duchesse d'Oldenburg 3162, Goese Marktappel 1045, Yellow Tr. 48, Lady's Seedling 57. Val- en kroet- appels 1230; Peren; Précoce de Tré voux 35—72, Oomskinderenpeer 1640. Rode Suikerij 1029. Noord Holl. Sui- kerij 2547. Bruine Herenpeer 32—45: Pruimen: Washington 10—51, Ontario 1850, Dubb. Boerenwitte 1440, Wit te Wijnpruimen '2040, Monseigneur Hative 39—65, Czar 9—77. Belle de Louvain 88, Princepniimen 6—13, Kou- welijnen 7; Diversen: Rode bessen 40 —54. Zure morellen 56—66, Frambozen 84—121, Bramen 73—107. Moerbeien 182; Groenten: Dubb. Princ. zonder dr. 2542, Saxasbonen 2028, Aard appelen 5. alles per kg.: Bloemkool 8 20, Sla 2'2, Perziken 6—14, alles per stuk. Keulen 3.31 (+0.07), Ruhrort 1.41 (1+0.10), Lobith 11.53 (—0.02), Nijme gen 9.19 (—0.05). Arnhem 8.99 (—0.07), Eefde a.d. IJssel 4.34 (t+0.01). Deven ter 3.35 0.01), Borgharen 41.19 0.07), Belfeld 11.40, onveranderd; Grave (beneden; 4.71 ,(—0.23.1.

de Stem | 1948 | | pagina 3