De zesde Nijtenp te Goes loopt ■IPüi Het Statenorkest in de Concertzaal en Land De herverkaveling van de polder Kruimngen doKtöor Bonnt Publie DE WONDER D0CT00R Wa. een Wonderlijke Wereld De V.V.V. tentoonstelling te Terneuzen CALVÉ's RADIO DE STEM VAN DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 Openluchtspelen te St. Jansteen Excursie dagelijks bestuur der Z.L.M. De 5000ste bezoeker werd gefêteerd Veel nummers, maar Weinig applaus Ontwikkeling der scheepvaart in beeld Onbehagelijk Gezwam *^^00 FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de adverten tiekolommen worden de rijkskeurings eisen genoemd. Schouwburg Bioscoop, Middelburg Sinbad de zeeman (14 jaar.) Electro Bioscoop, Middelburg De dame met de glimlach. (14 jaar.) Grand Theater, Goes The 49th Parallel. (14 jaar.) Alhambra. Vlissmgen: De Dolly Sis ters. (ontoelaatbaar.) Luxor Theater, Vlissingen: De held van Texas. (18. jaar.) GOUDEN PROFESSIEFEEST -^;Op 8 Augustus a.s. viert Zuster M. Bertille (:n de we reld genaamd mej. j Joh. Boogmans) haar gouden pro- fesslefeest in het klooster te Etten. I Ze is geboren op j 5 April 1876 te Waspik en trad op 8 Mei 1896 in het 1 klooster te Etten, waar ze na twee jaar dus in 1898 geprofest werd. Behalve in Etten is ze ook nog ge weest in Goes, Sprundel, Hoofddorp. GESLAAGD Voor het Mulo-diploma slaagden te Bergen op Zoom de dames M. J. Bosch. J. A. Buijsrogge, W. H. Lan- genhorst en L. J. v. d Walle, allen van Hulst; J. N. Catry, Clinge, E van Denderen en N. L. Steijaert, Hontenisse; I. M. Hesters en E. F1 v. d Mculen St. Jansteen; H. P de Maat. Rapenburg; D N. Mannens, Koewacht; N. L, Poppe. Sas van Gent; S. S. Hontelez, Oostburg en H. M. Vemimmen, Hansweert, allen leerlingen aan de St. Joseph Mulo- sehool te Hulst. Afgewezen 3 candi- daten. ACTIE TOT AFSCHAFFING VAN GRENSPAPIEREN Op de jaarvergadering- van de Chr. rtcuvereniging „Voorwaarts" te Ter- neuzen kreeg het bestuur goedkeu- rn g der vergadering, om actie te voe ren tot afschaffing van het nu ver eiste Belgische visum op een collec tieve pas voor reizen via België, naar cl \an Nederland en naar gehoopt wordt zeer binnenkort ook weer naar België zelf. Voor een vereniging, als de C.R.V., betekent een dagreis naar of van Bel- rh aan grenspapieren een uitgave van een kleine veertig gulden. Wanneer zal een bewijs van Neder landorschap weer voldoende zijn? Dit klemt temeer, aldus het bestuur ornaat men in vele gevallen voor rei zen vanuit centraal Nederland naar ZeeuWsch-Vlaanderen op België is aan gewezen. Immers de laatste boot waar op een bus de overtocht vanaf Krui dingen kar, maken vaart af om 21.05. En dat op een veer, waarop het zo druk is, dat geregeld twee boten moe ten varen. Dit zou nog dienen te ge schieden met de boot van 23,05. De ..hakkepuffer", die nu vaart, kreeg clan tevens een waardige vervanger en men hoefde dan voortaan niet meer zo'n omreis via België te maken. OBLIGATIES VLASFABRIEK „DINTELOORD" De te Amsterdam gehouden tweede vergadering van obligatiehouders der 3'z'i obligatielening ad f 700.000 ten laste van de coöperatieve vlasfabriek Dinteloord G.A. te Steenbergen, anno 1943, heeft afstand gedaan van de verpanding der vordering, die de coö peratie heeft op haar aandeelhouders uit hoofde van het niet volgestorte deel der geplaatste aandelen. De eventuele bijstortingen op de aandelen, die vol gens de oude statuten slechts rechts geldig kunnen geschieden in handen van de trustee, kunnen dus thans in het bedrijf worden gehouden. TELEFOONKABEL DOOR GEZAAGD Tengevolge van het doorzagen van een telefoonkabel bij de brug in de Zandweg te Ritthem. waren alle abon- né's in die gemeente twee dagen van elke verbinding per telefoon verstoken. De rijkspolitie stelt een onderzoek in, Breskens HET OPENLUCHTSPEL. De voorbereidingen voor de a.s. ju bileumfeesten op 4 en 6 September a.s. zijn in volle gang. De repetities voor het openluchtspel zijn begonnen. Ten einde het publiek in dc gele genheid te stellen dit spel tot in alle details te kunnen volgen, is reeds een aanvang gemaakt met het egaliseren van het terrein vóór de bunker, waarop de opvoering zal plaats vin den. Hiertoe wordt door vrijwilligers uit de burgerij des avonds „in het zweet huns aansehijns" grond van de wallen van het voormalig fort Fre- derik Hendrik op daarvoor welwil lend afgestane vrachtauto's geladen. Deze auto's storten hun last weer uit op het te egaliseren terrein. Naast het openluchtspel zal ook een optocht met praalwagens plaats vinden, waarvoor van verschillende zijden toezegging 'werd ontvangen. Tevens zal een danswedstrijd met levende figuren georganiseerd wor den. Clinge Door de R.K. Toneelvereniging ,.St. Jan zal op 15, 21 en 22 Augustus 1948 worden opgevoerd het beroemde successtuk van Jos. Janssens (Zie feuilleton in De Stem) (Adv. 660-o) Geslaagd. Aan dc RK Huishoud school St. Martha te Hulst slaagden voor het getuigschrift „fijne keuken' de dames Agnes Bonte, Chrisüen Lan- su en Gonda van de Voorde Eveneens slaagde aan bovengenoemde school voor de primaire opleiding mej. Lucia Seghers, Geslaagd. Dezer dagen slaagde onze c'orpsgenote mej. J. Catry voor het Mulo-diploma. Goed voorgegaan. Enige dagen geleden maakte een 20-tal moeders een uitstapje naar Bouvlgne. Dit uit stapje is zo In de smaak gevallen, dat thans ook de meisjes het plan hebben gevormd om eens een kijkje te gaan nemen op Bouvlgne. De belang stelling hiervoor is uitermate groot. Eede Geslaagd. Voor het slaatspraktijkdiplo- ma boekhoud, slaagde de heer P. Andriesen alhier. Graauw Geslaagd. De heer G. de Koning slaagde voor het practljkexamen boek houden en de heer J. van Damme voor het eindexamen handelsavond school. De heer P. van Troost slaagde te Terneuzen voor het Middenstands diploma. Terug uit Indië. De heer H. Plasschaert hoopt per Johan van Ol- denbarneveldt op 18 Augustus terug in het vaderland te keren. Plasschaert, die sinds Februari twee jaar als vrij williger in Indië verblijft, zal door vrienden en bekenden een hartelijke ontvangst worden bereid. Geslaagd. Vor het practijkdiplo- ma boekhouden slaagde te Bergen op Zoom onze dorpsgenoot de heer G. de Koning. Aan de handelsavond school te Den Haag slaagde vor het eindexamen de heer J. v. Da.wme. '-H. Hendrikskinderen St. Jansteen Schuurtje afgebrand. Een schuur tje van de heer P. brandde door onbe kende oorzaak tot de grond toe af. Enig zwingelgerief en vlas werd mede door het vuur vernield. Rollende dierentuin. Een rollende dierentuin verplaatste zich op ver schillende punten in de gemeente en trok zeer de aandacht van het jonge volkje. Vooral bij de apenafdeling von den de kinderen hun vermaak. Brandje. -- Een begin van brand werd waargenomen in de woning van dhr. J. Een raam werd door het vuu" be schadigd en een gordijn vernield. Daar het ongeval vrij spoedig werd opge merkt, kon groter onheil voorkomen worden. Geslaagd. Voor de fijne keuken slaagden aan de R. K. Huishoud school „St. Martha' te Hulst met lof de dames Maria de Deckere en Irma Vervatt (Heikant). Koewacht Benoemd. Het hoofd der Herv. lagere school dhr. J. Luteijn is be noemd tot hoofd der bijz. lagere school te Beesd (Gld.) Aan de schieting op de staande wip namen 65 schutters deel. Niemand min der dan de 91-jarige Alois van Pot- telberghe wist met een welgemikt schot de hogevogel te doen tuimelen. De verdere uitslag is als volgt; zijvo gels Pr. Aper (Zuiddorpe) en Jos. de Smet; kallen: Osc. Michielsen (Zuid dorpe) en Jos. Bleyenbergh (St. Jan- T/ORIGE WEEK heeft na een ver- gadering te Goes, het dag. bestuur der Z.L.M. een excursie gemaakt naai de polder Kruiningen, die, naar men weet, herverkaveld Is. De excursisten werden te Kruinin gen ontvangen door de voorzitter dei- plaatselijke commissie, de heer De Graaf, die meedeelde dat het grote werk reeds zeven jaar aan de gang is en pas volgend jaar voltooid is. Het is geen kleinigheid in een pol der van 1540 h.a. met 470 belangheb benden zo'n project uit te voeren. Bo vendien had men met grote hoogte verschillen en met twintig grondsoor ten te maken, terwijl de verlangens van de eigenaren amper te tellen waren. Toch wist de plaatselijke commissie alle hoofden onder een hoedje te krijgen, wat een compliment waard Is. Het project moet gezien worden als een vorm van schadevergoeding, die de Staat, geeft voor de inundatie- schade. Want, al is deze schade aan de grond zelf nog wel niet hersteld (in 1944 wei-den gedeelten nogmaals geinundeerd). de ruilverkaveling is een verbeterng. Het is moeilijk om de waarde van samenvoeging van verschillende percelen in cijfers uit te drukken, maar het spreekt toch, dat er vele voorbeelden zijn. waarbij 10—20 percelen tot eên 5-tal grotere wei-den teruggebracht. Vele randslo- ten konden verdwijnen, en zo is er een geval dat hiermee reeds een zui vere grondwinst van 60 are werd ver kregen. Verkaveling in 1948 gereed. r\E HEER GOVERS, secretaris van die commissie, die aan de hand van kaarten de situatie uiteenzet, deelt voorts mede, dat er van de 1540 h.a. in totaal 1100 a 1200 opnieuw ge draineerd moesten worden. Dit werk is nog slechts voor ongeveer 1/3 gereed en zal eind 1949 voltooid kunnen zijn. De verkaveling zelf komt dit jaar klaar. Nadat op 1 December 1945 ge lijktijdig aan alle belanghebbenden de plannen bekend gemaakt werden (de schattingen en opname, uitwerking van de plannen waren in de voorafgaande jaren gebeurd), kon met de eigenlijke uitvoering begonnen worden, en, be houdens een enkele uitzondering, is dit jaar voor het eerst op de nieuwe kavels geboerd. Het mag tot voldoening van de commissie strekken, dat de kritiek, die er aanvankelijk nog was, thans erg meevalt. Er is hier een groots werk ver richt, waar vermoedelijk niemand spijt van zal hebben. Grote gedeelten van de Kruinlngenpolder zijn volko men onherkenbaar in hun nieuwe ver schijning. Grote rechthoekige kavels, strakke wegen, flinke watergangen! Dit werk zal uiteindelijk ca. 3'/2 mil- lioen gulden hebben gekost. Normali ter is bij een ruilverkaveling 70 a 751& van de kosten voor rekening van het Rijk en de rest voor die van de eigena ren. Door de omstandigheid, dat het hier een inundatiegebied betrof, is van deze regel afgeweken en zal het Rijk, alles bekostigen, behoudens de eventu eel door de ruilverkaveling ontstane waardevermeerdering van de gronden. Deze zou n.l. door de eigenaars aan de Staat betaald moeter. worden. Op zich zelf een zee;- billijke regeling. Waar dit echter gebaseerd moet worden op schatting en de inundatieschade daar bij nog wel jaren lang doorheen zal spelen, zal dit voorlopig niet plaats kunnen hebben, afgezien van de vraag of het een uitvoerbare taak is voor de schatters. Het wil velen voorkomen dat dit gebied door de herhaalde inun daties zó zwaar beschadigd werd, dat het Rijk maar niet meer over waarde vermeerdering moet praten. Na de verschillende exposées maakte het D.B.. begeleid door de Plaatselijke commissie, burgemeester en wethouders en het kringbestuur O. Zuid-Beveland van de ZLM. een rondrit door de be treffende polders. T^EN daverend gejuich ging Dinsdagavond op toen de 4300ste bezoekster bin nentrad en als premie een jubi icumlepel van Panorama-Libel le kreeg. He' liep 'oen echte nog steeds doe en ongeveer hal' 10 kwam de 460O ste bezoeker, 'n jongeman uit Kloetinge die met een strijk- ijze- werd ver blijd. li de tuin waar O.K.K. uit Wemeldinge con certeerde, was 't heel de avond uitermate gezel lig en de bierkei der werd eveneens druk bezocht. Gister was het natuurlijk kalmer overdag dan op Dinsdag, de Goese marktdag, doch tegen de avond wgrd het weer vol en trokken de Goese pijpers heel wat belangstellenden. Het duurde dan ook niet lang of de 5000ste werd naar binnengeloodst om gefêteerd te worden met de eerbied aan dat hoge getal verschuldigd. Des morgens hebben wij van het stille uur gebruik gemaakt om de heel bijzondere stand van de Goese „Schelde-fabriek" te bezichtigen. Deze fabriek legt zich toe op het vervaardigen van schoolmeubelen en van gymnastiek-toestellen. Prachtige staaltjes van haar productie staan geëxposeerd. Op turngebied kwam men te voor schijn met het nieuwste van het nieuwste. fifi Bruggen, bokken, paarden, rekken, pyramide-springkasten, enz. enz. gc ven een hoge dunk van de capaciteit der fabriek. Met niet geringe trots toont men de tremplin met dubbele stalen ve ren, deze veren heeft de directie we ten te bemachtigen Ir. het Oosten rijkse Steyr, dat in de Russische zóne ligt. Opvallend mooi zijn de gebruikte houtsoorten. Omdat het hier alleen een z.g. show-stand be treft, meenden we er bijzonder licht op te mogen laten vallen. De 6000ste In de loop van de avond verna men. wij nog, dat reeds de 6000ste be zoeker genoteerd werd. Deze, alsooK de 5000ste kreeg een mooie herinne- I ring uitgereikt. steen)hoogste aantal vogels Aug. Praet (Nieuw-Namen) 10 stuks. Geslaagd. Voor het examen Tex- tielgrondstoffen. Spin. er Weeltech niek, slaagde de beer A. D. v. Goeije. Misdienaars op stap. Onze mis dienaars namen dezer dagen deel aan de Misdienaarsdag te Breda. Kapelle „Ons Genoegen." Op het 2-daags muziekconcours te Baarn heeft „Ons Genoegen" met 357 punten de le prijs behaald in de le afdeling fanfare. De vereniging behaalde het hoogste aan tal punten in de concertwedstrijd, be nevens de le prijs in de erewedstrijd met 158 punten. Middelburg EEN VOER HOOI GAF STAGNATIE. Gistermorgen 12 uur liep een wagen met een voer hooi klem tussen de pijlers van de noodbrug over het ka naal door Walcheren. Onmiddellijk veroorzaakte dit stagnatie in het druk ke autoverkeer, waarom met man en macht geprobeerd werd de brug weer vrij te maken. Met auto's probeerde men de wagen door de pijlers heen te duwen, doch het enig resultaat was, dat het zaakjo steeds vaster kwam te 7,itten. Na een uur „wormen" honderden auto's stonden toen reeds te wachten is men de wagen gaan lossen, zodat na ongeveer anderhalf uur de brua weer normaal gebruikt kon worden. Gelukkig was het geen marktdag, anders zou het ongemak nog groter zijn geweest. Geslaagd. Voor het Mulodiploma slaagde te Oudenbosoh mej. Riet Weemaes. Ovezande Naar Den Haag. Vanuit Ove zande zullen op 2 September meisjes en vrouwen deelnemen aan het défi lé voor de Prinses. De meisjesclub Luctoë zal in Den Haag meedoen aan de volksdansen in Zeeuwse dracht. Voor het gezelschap staat verder op het programma een bezoek aan de tentoonstelling de Nederlandse Vrouw een tocht door Den Haag en Scheve- ningen en zo mogelijk nog een uit- do volksdansclub niemand ontbreekt. Voor 20 Augustus kan men zich nog opgeven voor selijk comité gehele plan organiseren. Sluiskil de bustocht. Het plaat- is druk bezig om het degelijk en gezellig te Baankoers. Zoals we reeds eer der berichtten was een comité ge vormd om plannen te beramen tot 't houden van een baankoers voor ama teurs. Zoals te verwachten heeft men gestuit op financiële bezwaren. Een laatste hoop vestigde men op de col lecte voor de feestlijkheden; doch ook dit heeft niet aan de verwachtingen voldaan, zodat voor feestelijkheden gewikt en gewogen moet worden. Toch is er van de opbrengst een be langrijk deel kunnen worden uitge trokken voor het houden van een volkskoers. De belangstelling voor deze koers is zo groot dat drie ver schillende ploegen het stalen ros zul len bestijgen, t.w. van 10-15 jaar; 15- 20 jaar; 20 jaar en ouder. Men hoopt op deze wijze enigszins aan de ver langens van sportminnend Sluiskil te gemoet te komen. Terneuzen Geslaagd. Mej. B. Donze slaagde in België voor het muziekdiploma met onderscheiding. Figaro's op stap. De Terneuzen^ kappers en hun dames brachten een bezoek aan de bloementèntoonstelling te Apeldoorn en het daar gehouden kapperscongres. Ook werd naar het Loo gereden, waar men H.M. de Ko ningin, die juist van een rijtoertje te rugkeerde, van vlakbij zag passeren. I^cn gedresseerde kahgoe- roe zat met zijn mees ter in de dorpskroeg van een kleine Australische gemeente. Op een gege ven moment moest de baas even weg en liet het beest aan zijn tafeltje achter. De kangoeroe zat een ogenblikje verwon derd en vereenzaamd rond te staren. lroen merkte ze blijkbaar dat ze dorst had. Ze pakte de whisky- fles van tafel en deed zich tegoed aan de inhoud, 't Gevolg was, dat ze min of meer boven haar thee water raakte en dat haar baas een stomverwonderd gezicht trok toen hij te rug kwam. Nóg verbaas der keek hij, toen hij merkte, dat- zijn porte feuille verdwenen was uit het jasje, dat hij zolang op de stoelleuning had laten hangen. Hij keek naar de kan goeroe en hij keek naar de omzittenden. „Wie heeft mijn geld gegapt?" brulde hij en zijn ogen schoten vuur. „Jij?" Dit laatste tot de man, die het dichtst bij hem zat. De aangesprokene keek op. „Ik?' zei hij. „Man, je weet niet wat je zegt. Maar ik kan het raadsel wel voor je oplossen. Je kangoeroe heeft inmid dels met de kastelein af gerekend en als lk het goed heb, dan heeft zij het wisselgeld in haar zak gestoken." Tam /Ander de Engelse kust nabij Whitby, zwemt 'n zeehond rond, die even tam is als een afgerichte Duitse herder. Nu be geeft hij zich namelijk naar het strand om zich door de baders te laten vertroetelen. Vooral van kinderen kan hij veel ver dragen. Alleen weigert hij hardnekkig, de zuurtjes aan te nemen, die zij hem willen geven. Vervolg Een even dier is vriendelijk het Ameri kaanse race-paard Sty mie. Het geeft niet aan iedereen kopjes, maar wel heeft het in de afge lopen 7 jaar zijn meester een goede 900.000 dollar doen verdienen, door zo wat alle wedrennen te winnen die in dc slaat New-Vork cn op andere plaatsen in de States ge houden werden. ©000000000000000000000000000000000000000000000000 (van onze redacteur) IN DE MIDDELBURGSE tempel van Apollo. Euterpe cn Tolyhym- nia hebben de Zeeuwse Statenleden Dinsdag de gehele dag - van 10 in de morgen tot half acht in de avond - vergaderd en we. verklappen geen geheim, wanneer we zeggen, dat Sa lomon ditmaal niet bij hen thuis lag. Aanvankelijk z.ag liet er niet naar uit dat alle provinciale zeurrcoords zouden worden geslagen en dat dc vaste draad, welke door de bespre king liep onlogisch zou worden los- gel/.ten, zodat een on-ontwarbaar klu wen ontstond. Het principe-besluit omtrent de Zeeuwse vliegvelden werd zakelijk besproken evenals het belangrijke voorstel omtrent de bezoldigingen, die met 'n grote nik omhooggehaald zijn, waardoor de ambtenaren uit het, grensgebied der vergulde armoede komen. Na deez ouverture leek het gezond verstand plotseling uitgeput, zodat het voorstel omtrent het 'aanwijzen van vertegenwoordigers der provincie In de algemene vergadering van aan deelhouders der P.Z.E.M. op een ont stellend onzakelijke manier werd be handeld. De leden van Ged. Staten schud den herhaaldelijk hun hoofden over het maximum aan onverstand en muggenzifterij dat zich manifesteerde Hoewel het onderwerp van de af delingen reeds volledig doodgepraat was, meenden enkele leden, gerugge- steund door de enige dame, de ge hele morgen nog te moeten vermor sen met vervelende beschouwingen over het bindend mandaat cn het aantal afgevaardigden. De heer Kod de spande bij dit gelamenteer de kroon, door 'n half uur achtereen te huiveren voor de verantwoordelijk heid waar hij jaren achtereen om verzocht heeft. Mr. v. d. Weel sloeg hem namens G. S. geestelijk knock-out. doch de man was zo ver uit de koers, dat hij de afstraffing niet eens. meer voelde "LIOEWEL WIJ REEDS eerder een zijn. Een der mooiste modellen, welke 'rl recensie over deze tentoonstelling I bij deze inzending wordt aangetrof- gaven willen wij toch nog eens spe- j fen is die van het m-s. ..Oranje'Ver- ciaal de aandacht vestigen op de stand der valt bijzonder in het oog de ma- van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland, waar op buitengewone wij ze een historisch overzicht geboden wordt van de ontwikkeling der scheep vaart op Indië vanaf het allereerste begin met zeilschepen tot op heden, stapje in de omgeving. Ruim 30 meis- waarbij de zeilschepen door prachti- jes en vrouwen gaan mee, terwijl van ge luxueuse stoomschepen vervangen TAE GEDACHTE aan oorlog schijnt weer wat over te drijven. Het Kremlin open de zijn poorten voor een gesprek met de Westerse ambassadeurs. Verder praten is niet uitgesloten. Maar er zit toch iets onbehagelijks in. Zo uitdruk kelijk hadden de Westersen immers gezegd: „Eerst moet de schandelijke blokkade van Berlijn eindigen, dan pas kunnen we praten". De blokkade duurt ech ter voort, wordt zelfs nog verscherpt. Niettemin is het gesprek aangeknoopt. Dat is al dadelijk 10 voor Stalin. En wellicht belooft hij straks enige concessies, als de Westerse mogendheden ook maar verder over de brug komen. Het doet zo verdraaid sterk denken aan de half-zaehte wijze, waarop men Hitier enige jaren lang tegemoet is getreden. Zonder het grote conflict te kunnen vermijden. We hopen, dat de schijn bedriegt, dat men tegenover alle brutaliteit der Sovjet-diplomatie niet zal volstaan met brave welwillendheid la Chamberlain. De heren van het Kremlin dienen precies te weten, waarop het staat. Daarmede is de vrede het best gebaat. XIOE LANGER de Kabinetsformatie duurt, hoe groter het gezwam van hen, die persé iedere dag iets willen vertellen over kansen en mogelijkheden. Intussen moeten we de gouden medaille „zwammen" toekennen aan „De Maasbode" voor een lang verhaal, gedicht naar aanleiding van het feit, dat Mr. van Schaik een bezoek bracht aan het ziekenhuis St. Jan de Deo te Den Haag. Ziehier een citaat uit dit proza: „Het bezoek van mr. Van Schaik aan het ziekenhuis zou nog tot andere moge lijkheden en conclusies kunnen leiden, n.l. tot de mogelijkheid, welke reeds de ronde doet, dat hij in verband met zijn gezondheid na een geslaagde for matie niet zelf het minister-presidentschap zou gaan vervullen. Het lijkt ons nog wat vroeg hierover nu reeds te voorspellen. Theoretisch kan het natuurlijk ook een ander zijn. Maar met het oog op de moeilijk heden, welke dr. Beel ondervond, lijkt het ons voor alsnog niet waarschijnlijk. Ofdat bezoek aan het ziekenhuis zou mr. Van Schaik toch duidelijk moe ten hebben gemaakt, dat hij deze last niet meer op zich kan nemen". Weet U het nu, lezer? quette van de nieuw ontworpen sluis voor Terneuzen, welke maquette ver vaardigd werd door het personeel van de dienst der havenwerken en haven werktuigen te Gent, dat ontegenzeg gelijk eer van zijn werk heeft. TAE schoolkinderen van de openbare lagere school te Heinkenszand richtten onder leiding van de heer R. K. v. d. Riet een stand in, die de naam draagt „Iedere Hollander 'n vliegende Hollander". Tal van vliegtuigmodel len werden door deze leerlingen ver vaardigd. Hier zien we het vliegveld „Schiphol" op een schaal van 1 op 850 benevens schematische voorstellingen over de luchtvaart. Aardig zijn ook de zweefvliegtuigmodellen, die hier tentoongesteld worden en onze jeugd, die nu eenmaal zijn hart aan alles wat met de „vliegerij" samenvalt ver pand heeft, krijgt hier volop gelegen heid om te genieten. Iedereen, die ook maar iets voor scheep- of luchtvaart voelt, moet dit onderdeel van de ten toonstelling ongetwijfeld bezoeken. Men zal er een rijke algemene ken nis kunnen opdoen. Nadat de heren Stemerding en Kod de waren verslagen, kwamen zowaar mevr. v. d. Broecke en de heer van Overschot in alle ernst met het voor stel om alle Statenleden naar de P.Z.E.M. af te vaardigen. Ook dit voorstel kreeg het lot dat 't verdiende en logisch volgde daar uit. dat 't aantal afgevaardigden ze ven was, zoals G. S. hadden voorge steld. Toen moest worden uitgemaakt wie de Staten zouden kiezen tot afge vaardigden. De voorzitter maakte de pauze 'n half uur langer, om gelegenheid le geven tot beraad, doch toen men om kwart over twee moest begirmen, leek men nog even ver als 's morgens. Veelpratcrs down. pEN GEHEIME vergadering volgde van 'n uur. Na heropening kwam 'n voorste; om het aantal afgevaar digden te bepalen op zes. hoewel morgens officieel was beslist er ze ven te nemen. Men draaide het zo dat dit, slechts voor één jaar gold en kreeg hiervoor 'n meerderheid. Van iedere fractie behalve van de communistische, kon dus eén lid worden aangewezen. Inplaats van zes namen op één stembriefje te schrij ven, eiste Bureaucratlus zes aparte stemmingen voor de afgevaardigden en toen nog zes aparte stemmingen voor de plaatsvervangers! 't Was werkelijk beschamend. Inmiddels was het t.egen half vijf geworden en moesten de meeste voor stellen nog worden behandeld. Gelukkig bleken de veelpraters wat down te zijn geworden en schoot m:n in vrij snel tempo door de wegen plannen provinciale vlag en aanleg steigers heen. De heer de Boer, die de belangen van de school voor B.Ij. O. te Hulst verdedigde, kreeg een be vredigende toezeggiiv; .evenals d" heer Flikweerts, die de Ecirouwse belangen in deze verdedigde. Bet liep weer mis bij de kwestie der subsidiëring voor de vacantie- kolonies, doordat niet alleen de heel de Baare maar ook zijn fractie-ge- noot v. Oorschot bij Keulen en Aken om hogere bijdragen bepleitten. Slechts tot 'n kleine concessie lieten G.S. zich bewegen. De heer de Baare voerde zelfs de geest van minister Drees.ten tonele, waarop mr. Mes ad rem antwoordde dat hij niet, zoals dat bij Drees het geval is, een minister van financiën heeft, die tot zijn ellebogen toe in de schatkist kan graaien. De andere voorstellen gingen er weer vrij glad door, maar het w«s toch ver over zeven uur, eer de Com missaris der Koningin zijn voorst 1 kon doen inzake adressen van hulde aan HM. de Koningin e'n Haar op volgster en vervolgens in naam der Koningin een zitting .sloot waarvan een oud-gediende ons zei, dat hij nog nooit zo'n gekke Statenvergadering had bijgewoond! Zaamslag Geslaagd. Bij de examens welke te Utrecht ter veredeling van het am- bcht werden afgenomen, slaagde voor de meestertitel in het timmervak onze dorpsgenoot de heer C. J. Die- leman. Zuiddorpe Geslaagd. Te Terneuzen slaagde mej. Rosa Waelput voor het midden standsexamen. .-ï„ Daar hebt ge ze weer, die scheu ten in z'n lenden. Als z'n flesch met terpentijnolie cn pieringen maar gereed was. Nog maar eens probeeren mot pe trolic en de hitte van 'n laaiend vuur. Thuis is alles doodstil. Met moeite maakt Dokus het vuur aan. Wrijft zichzelf dan, over dat het gaat, de lenden met petrolie in en gaat daarna in den heerd zitten. Dat geeft wat solaas! Maar daarmee komt ie niet verder. Dat voelt ie wel. Als 't nu toch eens niersteen was, zooals die doktoor Steven beweerde. Dat bloed in z'n water? Die scheu ten tot onder in z'n lijf? Koppig steekt ie die gedachten uit het hoofd. Maar ieder nieuwe scheut komt z'n twijfel vergrooten. Niersteen? Dat daar niet mee te lachen valt, dat weet ie wel. 'n Remedie tegen niersteen? Tien, twintig. Maar veel rcsultat heeft ie er nooit mee bekomen. Nandje Steene is er van gestorven, gepasseerde jaar. En Manse Packet van den Zwarten Hoek. Enne wie nog al?... Mon Bekaert van Bare- velde Niks aan te doen? 'n Druppeltje koud zweet komt op I Dokus' voorhoofd perelen. Niks aan te doen. Daar hebt ge ze weer, die snerpen- ;de, tergende pijn. En dat zou dien doktoor Steven Ikunnen genezen? Niks aan te doen! Kreunend buigt Dokus zich dich ter naar 't vuur toe. XXX Langzaam daalt de avond. Door 't venster vi1: 'r laatste licht straal Steven's kamei binnen. Het hoofd in de handen ziet ie daar peinzend over den ellendigen dag, die voorbij is. Morgen reist ie, eerst naar huis om met moeder en vader te spreken, en dan terug naar de stad om er pols hoogte te nemen. Niet dat ie twijfelt aan de toe komst. Nee! Nu zal ie er zich wel doorheen slaan. Met Thea aan z'n zijde zal 't geluk wel van zelf komen. Maar hoe moet ie 'n taak laten staan, die ie hoopte tot 'n goed einde te kunnen brengen. Een of ander dag zou ie zélf met z'n diploma bij de zieken gekomen zij. En steunende op de vele genezingen, die hij bewerkt had, zouden de zieken hem verder vertrouwd hebben. Dat was altijd z'n plan geweest. Ineens ligt het daar nu in duigen. De onthulling is zoo bruusk geko men, de reaktie zoo hevig, dat de kans vrijwel verkeken is om nog te rug te renien, tegen den stroom op. In Gods name dan! Zijn schuld is 't niet. Dat de burgemeeter de hand heeft in geheel die gschiedenis, daar valt niet aan te twijfelen. Wat zal die kerel nu jubileeren! Laat hem jubileeren. 't Ergst zal het. zijn voor z'n zieken. Cf gaat ni&ts boven PU D D IN G custard, maïzena (Adv. 411-00) De arme dutsen! Nu vallen ze weer in de handen van Dokus Geeraert en consoorten. Dat is 't ergste. Stilaan zijn de hoeken van Stevens kamer vol duisternis gaan hangen. Steven staat op, wrijft zich over 't voorhoofd, doet 'n stap om naar be neden te gaan. 'n Zachte klop op de deur doet hem stilstaan. „Binnen!" Thea is daar. „Steven!" Ze aarzelt even. Steven lacht haar toe. „Wat is er, Thea?" „Dokus Geeraert is daar". „Dokus Geeraert?" „Ja, hij zou u willen spreken". „Mij spreken?" „Ja". „Laat hem binnen". „Kom binnen, Dokus". Thea helpt den- strompelenden Do kus het trapje op. Aarzelend komt de oude man na der, stamelt dan„Kom ik ongelegen?" „Nee man, Wat verlangt ge nog van mij?" Er klopt iets in Dokus' kele. Steven helpt hem: „Wat is er?" „Meneeremeneerege gaat mij toch niet in den steek laten? kreunt de oude man, terwijl z'n angstige oogen naar den jongen dok toor opkijken. Verrast kijkt, steven hem aan. Dokus, die bij hem terug komt? Ondanks dat ie weet...?! Steven aarzelt. „Ik vertrek man". „Vertrekt ge?" Even zwijgen de twee mannen. Dan laat Dokus het hoofd op de borst zinken„Enneenne wat moet er toen» van mij geworden? Steven ziet de magere schouders van het oud ventje sohokken. De plotse ommekeer in den toe stand is zoo groot, dat de jonge dok toor z'n oogen nauwelijks gelooven kan. Maar daar staat ie. Dokus Gee raert, de kwakzalver van Barevelde. Daar staat is, huilend van wan hoop. Smeekend om hulp bij den man van de wetenschap, dien ie geheel z'n leven verguisd en vervloekt heeft. (Slot volgt.) VRIJDAG 6 AUGUSTUS HILVERSUM L 301 meter 7 nws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 Suite Or- phée et Euridica v. Gluck; 7.45 mor. gengebed; 8 nws; en welk boek?; 8.15 pluk de dag; 9 symph. in D v. Che- rubini; 9.35 melodieën uit Rusland; 10 muziek houdt fit; 11 zonnebloem; 11.35 als de ziele luistert; 11.45 symph. minuten v. Dohnanyi; 12 Angelus; 12.03 muz. melange: 12.30 weeroverz.; 13 Kath. nws; 13.20 Vaudeville ork.; 13.50 Van man lot man; 14 omr, ka merorkest; 15.05 kl. plaatjes; 15.30 operette; 16.25 Olympische Spelen; 16.40 Grote vacantie; 16.55 Olympi sche Spelen; 17.15 orgel; 18 R.K. Gil denbondsharmonie Boxtel; 18.30 Ned. strijdkrachten; 19 nws; 19.15 gr.; 19.15 Olympische Spelen; 10.50 Negerpoë- 7.ie; 20 nws; 20.05 burg. d'Ailly over Het Nationale Geschenk' 20.20 Kur- haus; 21.15 De Drie landen; 2130 se lectie Mikado; 21.45 Die goeie drake, hoorspel; 22.10 Chant a'Espagnole; 22.15 avondgebed; 22.30 Olympische Spelen; 23 nws; 23.15 Een dansje tot besluit. HILVERSUM II, 415 meter 7 nws; 7.1 marsen; ?.20 Olympische Spelen; 7.45 The organ the danceband and me; 8 nws; 8.18 operette; 8.50 huis- vr.; 9 lichte morgen klanken; 9.30 w. st.; 9.35 Schumann; 10 morgenw.; 10.20 Noorse volksmelodieën; 10.30 vrouw; 10.45 Franse liederen; 11.05 Mammon en Cupido; 11.20 licht concert; 12 or gel; 12.30 Olympische Spelen; 12.45 gr.; 13 nws; 13.15 Skymasters; 13.45 La Chorale des professeurs de la vil- le de Paris: 14 kookkunst: 14.20 va- cantie-parade; 15 Ons volk en zijn dichters; 15.20 Ravel; 16 Ramblers; 16.30 vacantie; 17 Honolulu Birds; 17.20 semipopulair progr. 18 nws; 18.15 Jan Vogel; 18.40 orgel; 19 Denk om de bocht; 19.15 gr.; 19.30 VPRO; 20 nws; 20.05 Liturgie van de Russ. kerk; 20.30 kómende Assembly; 21 Men vraagt en wij draaien; 21.30 Schuldig of onschuldig; 21.50 op vl, der muziek; 22 buitenlands week overzicht: 22.15 swing and sweet; 22.40 VPRO; 23 nws; 23.15 symph. concert. -yan Woensd op 740 m diecongres pl ma „De politi navolgende li burg, Zwitser stond van Mr Bovendien den vertegen ijzeren gordiji schap in de landen leven; ncn genoemd Slavië, Honga Tsjecho-SIowi ook een afvaa en van de Ba onder leiding de president pes Internatio Het werd g( ring van Attil de Christen Italië en vice terraad over congres is ge Alvorens d' cussie werd legatie de ge velles Equipe organisatie be vooraanstaand Europa al of van hun part; Hierbij werd stipuleerd. da confessionele Door de Oo; nogmaals aan samenwerking dat haar lam bastion van daar grote bel gesteun voor alle omringen' ander nu reec Voor dit do stel in de ve welk binnen eigen jeugdor komen met rium, dat mir jaar, telkens diedagen moet den jaarlijkse leergangen vo worden georg TV VAN S., man uit tineerd in het Middelburg, k van Nederlam persoon uit K tal textielpunt had echter kopen doch n: overeen, dat v.-rkocr zout cn daania het dragen. Aan verkocht v. 40 voor f 0.5 60 punten voo de v. S„ voo Toen verdacb dat de punter naar de mens punten had mede, dat de ren en nam hij evenwel len, doch spr aan te doen. te hij in de deze. De officier kenberg van den gevangen ventief. Mr Vlamin; vroeg clement dachte in vrij zondere Politi daarna verd. straf met aftrt T. E. een der uit 1947 geregeld melkbonnen verschillende Beveland. Ooi nen voor wol betaalde E. voor suiker neer door E. gedaan werd eist, dat deze gaven. Melkbo voor niets. E. tot hij er een had en verkoel uit Amsterdarr bekende E. wel voor f verkocht sterdam nog je te krijgen De politierec de feit zeer de verdachte, nen tot 6 wekt bevel tot onm ming. f bij 40C er t MUZIEKCORPS Geachte heer uw stukje in d Tribune „Een ondergetekende hard gewerkt ten van een n renhoek. Dat het gemi wordt gevoeld, dat er thans vele leden corps zich bespelen van Vele persone ziek hebben lijk bezocht. 3 van heb z h dat ik ze reed ook geachte h, voel voor muzi ne op de lijst plaatsen. Binne len die zich convocatie het kiezen Zo zal het de liefelijke langde 's-Heert schap te horen h WO) var m k Burg. Timans Tel. Borssele

de Stem | 1948 | | pagina 2