Stalinlinie in Baltische landen „Voorzichtig optimisme' rond Berlijn de Posar zou Ned. troepen m rug aanvallen FANNY Voor de tweede maal in het goud Russen bouwen enorme verdedigings werken in Estland, Letland en Lithauen Kabinetsperikelen IN 'T KORT Nieuwe bonnen Vluchtelingen-probleem onhoudbaar Verpleegsters naar Indonesië Bedrijfs pensioen fondsen VERDE JAARGANG No. 1144 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 Eilanden ontruimd IN. DAKAR zou een sein opgevan gen zijn van de met 52 passagiers aan boord vermiste Franse vliegboot. DE beneLUX-MEDAILLE werd Zwaar bewolkt „Geen peil op te trekken" DE HEER NEHER en het gezel schap, dat de Bandoengse reso lutie nader komt toelichten, is giste renavond op Schiphol gearriveerd. Tegenover de Pers was men uiterst zwijgzaam. De heer Neher zei desge vraagd, dat de Regering hem had uit genodigd naar Nederland te komen. Aardappelactie werd groot succes Indonesië De handgranaat in de Rex-bioscoop had achtergrond De eredienst in Roemenië gekneveld 1 DE VIJFDE DAG DER OLYMPISCHE SPELEN Onze estafette-zwemsters breken Olympisch record Keuring Lichting 1950 Z. VI. moeders en meisjes naar Bouvigne Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: f j, A.ernoudts; C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A J- J- |Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. .(Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze Parijse correspondent) SLECHTS spaarzaam dringen er berichten door over het vreselijke leed van de bewoners der drie Baltische Staten, Estland, Letland en Litauen. Het wordt thans algemeen voor vaststaand aangenomen, dat de Russen de gehele bevolking met uitzondering der communistische gezinden hebben gedepor teerd naar Siberië en naar streken langs de Kaspische Zee. Mongoolse en Tartaarse bevolkingsgroepen uit andere delen van Rusland zouden gedepor teerd zijn naar de Baltische landen. Wat de Russen hiermede beogen wordt thans duidelijk door een opzienbarende publicatie in een Zweeds orgaan: „Achter het IJzeren Gordijn". Teder bericht, dat ons bereikt uit de door de Sovjets bezette Baltische landen spreekt van fortificaties, depots, vliegvelden, spoorwegen met strategische bedoelingen en grote ver keerswegen, die men bezig is aan'te leggen, in geheel Letland, Estland en Litauen. De fortificatie van Tallinn en om geving in Estland heeft men dit voor jaar opnieuw ter hand genomen. Mo menteel is men bezig met het graven van kanalen en tankvallen. De lei ding is in handen van hoge Russische officieren van de technische troepen gedeeltelijk door Duitse krijgsgevan- macht en het werk wordt uitgevoerd genen gedeeltelijk door de burgerbe volking. Zelfs vrouwen tot 55 jaar worden er aangezet. Geen enkele Rus laat zich uit over de bedoeling van deze werken, die overigens duidelijk genoeg is. Alle barakken in Tallinn zitten vol soldaten ((infanterie en tankregimen ten) en vele openbare gebouwen heeft men in beslag genomen om de troepen te herbergen. In het oog vallend is het grote aantal Mongolen. Zij zijn de meest trouwe onderdanen van het Sovjetregiem. Uit een diepe strook langs de kust heeft men iedere burger gedepor teerd of verder het land ingedreven. In enkele plaatsn b.v. Klooga bij Tal linn mochten enige vissers blijven wo nen, maar ztf hebben geen vrijheid van beweging. De Duitse krijgsge vangenen die hier moeten werken hebben ondanks hun strenge toe zicht nog meer vrijheid dan de bur gerbevolking. Het kleine plaatsje Klooga herbergt twee regimenten (ong. 6000 man) n.l. een regiment infanterie onder kolo nel Artomonov en een gemotoriseerd regiment, In de omgeving wordt een vliegveld gebouwd. Duitse krijgsge- De zware taak van Mr. van Schaik UEN BROEDENDE VOGEL moet men niet opjagen en een Kabi netsformateur late men liefst met rust Als er straks van succes of weer van mislukking zal worden gewaagd, wil len we ons commentaar wel weer min of meer uitvoerig geven. Doch wel past hier nu een kort woord van verontrusting over het feit, dat er blijkbaar zwaar politiek gepokerd wordt tussen de partijen, terwijl toch de urgentie van een snelle beslissing zelfs voor een politiek analphabeet zonneklaar is. De P. v. d. A. wilde eerst maar tweederangsfiguren van de V.V.D. aanvaarden. Dus de heer Stikker niet, ook al is hij nog zo'n bekwaam man. Men is een stapje ver der gegaan: nou goed, de heer Stik ker dan wel, maar vooral niet op een voorname post. Waterstaat, dat zou nog gaan. Merci, heeft de V.V.D. ge zegd, een van onze grote mannen niet op zo'n post. En toen kwam de C.H. Mr. Schokking weer met de medede ling: Als de V.V.D. het niet doet, doe ik het ook niet. Met zulk soort kwesties, zit. Mr. van Schaik te houwen. Er is al veronder steld, dat hij het Dinsdagavond had opgegeven, maar Woensdagmorgen ging hij weer lustig aan de slag. Mr. Wijers, Raadsheer in de Hoge Raad, vroeger in Den Bosch, is op het tapijt verschenen en de spraakmakende ge meente heeft hem al Justitie toebe deeld. Verder is er nu sprake van de heer 's Jacob, secretaris-generaal van Fianciën, aan Overzeese Gebiedsde len. Mr. Sassen zou dan naar Buiten landse Zaken gaan. Verder zou „Het Parool" het niet slecht geraden heb ben. Wat er intussen van zij: Het volk vraagt een daadvaardig Kabinet, geen min of meer geslaagde legpuzzle. Ai dit geharrewar doet aan het aanzien der parlementaire democratie geen goed! EEN IDEE VELE PROBLEMEN worden ten slotte opgelost door een een voudig idee. Het is maar de kwes tie zo'n idee te krijgen. Zo heeft het gemeentebestuur van Schie dam het idee gekregen om voor ouden van dagen en alleen-wo nenden een flat te bouwen van 168 woningen. Zo komen er nogal een paar grote huizen, geschikt voor gezinnen vrij en het woningpro bleem in Schiedam is weer een beetje dichter bij de oplossing. Een reuze-idee of niet? TN RESTAURANTS en hotels mogen geen eieren of met eieren bereide gerechten worden geserveerd (tijde lijk). Ook de verbruiker is bij over treding strafbaar. IF „SIBAJAK" is gisterenmiddag om vijf uur van de Merwehaven te Rotterdam afgevaren met 1600 man aflossingstroepen voor Indië. |N HET VERRE OOSTEN is er een tekort aan hout. Daarom stoken de mensen dierlijk afval in de haard. Hierdoor onstaat een gebrek aan mest waardoor er natuurlijk minder ÜYI: worden aangeplant. Men is Bezig om van deze cirkel een begin en een einde te zoeken .,;.„5ISi'iefe,3-?an de heer Haringman uitgereikt. Hij is de eerste Nederlan der, die deze onderscheiding kreeg. J)E GRIEKSE troepen hebben de laatste dagen meer dan 300 vier- ZF t u Yaü 0Pstandelingen gezui- j 1 Grammos-gebergte heb- oen de communisten nu nog .450 km. onder controle. KARDINAAL SIBILIA, 87 jaar, is r„nüYleden Hij werd in 1935 in het College van Kardinalen verkozen. KOMKOMMERS mogen weer naar Engeland en bloemkolen weer naar de Duitse burgerbevolking. JJ. M. DE KONINGIN krijgt van de American Overseas Airlines een tros bananen van 40 kg ten geschenke Daarna gaan de vruchten naar kinder ziekenhuizen. JJOOR f 1.50 TE STORTEN bij de Ned. Handelsmij. kan men per 31 Aug. in het bezit komen van een aan getekend schrijven, gefrankeerd met speciale Jubileumzegels uit Indië. J)E ZAAK BONDEWOSO is berecht: de sergeant-majoor Jippes kreeg een maand hechtenis, de andere be klaagden werden vrijgesproken. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Overwegend droog weer. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren Vandaag zon onder 20.24 uur. Maan onder 21.11 uur. Morgen zon op 5.09 uur. Maan op 6.26 uur. vangenen zijn ook te werk gesteld om een vliegveld te vergroten en te mo derniseren te Parnu (een badplaats in Estland). Dit vliegveld biedt plaats aan tenminste 1000 vliegtuigen, terwijl meer naar 't Z.W. nog 'n an der vliegveld word aangelegd In de zo mer van 1947 telde een ooggetuige 500 vliegtuigen op het eerste vliegveld. De meesten waren Messerschmitts, Heinkels en Junkers, maar ook enkele Russische. Ongeveer evenveel moeten er in de hangars zijn geweest. Lucht doelgeschut was rond het veld opge steld. Stapels ammunitie werd in ge reedheid gehouden naast ieder ge schut en de bemanning was dag en nacht oo post Ongeveer 5 kilometers buiten Parnu, aan de grote verkeersweg die leidt naar Valga, is een groot artil leriekamp, midden in de bossen met kanonnen van ieder kaliber: zware, pantser-afweer en houwitsers. Het is onmogelijk om te zeggen hoeveel ma teriaal hier ligt want zowel het kamp als de vliegvelden worden dag en nacht bewaakt door schildwachten, die in ccr.centrin he c rkel.i staan op gesteld. Ten Zuid-Oosten van Parnu zijn opleidingskampen, zowel overdag als 's nachts worden er zware explosies gehoord uit die richting en soms het gedonder der kanonnen. De burgerbevolking is uit de hele streek geëvacueerd en niemand weet wat t r hier in werkelijkheid gebeurt. Hardknekkige geruchten doen even wel de ronde, dat de Russen hier hun nieuwe wapens proberen: VI, V2 en V5. De laatste, aldus wordt gezegd is een nieuwe Russische uitvinding. Er zijn grote depots en opslagplaat sen met graan en andere voedings middelen in Parnu. Deze schijnen een noodreserve te vormen, die niet mag worden gebruikt voor burgerdoelein den. Zelfs toen er een enorm tekort aaan brood was, mocht er niet één ton graan uit de pakhuizen worden genomen, hoewel er duizenden en duizenden tonnen waren opgeslagen. /Vp de Estlandse eilanden in de Golf van Riga woont niet één burger meer. Alle inwoners zijn ge deporteerd naar de Kaspische Zee of Siberië. Op deze eilanden heeft men enkele zeer geheimzinnige verdedi gingswerken aangelegd. (Vermoede lijk betreft het hier de eilanden: Dagö en Oesel. Red.) Enorme hoe veelheden cement worden hier met schepen aangevoerd, doch niet een krijgsgevangene, arbeidsslafef en bur ger mag deze eilanden betreden. De spoorweg van Talinn naar Lenin grad heeft nu een dubbele lijn. Berlijners willen geen Russisch voedsel P ENER AAL ROBERTSON is naar Londen gevlogen en rechtstreeks naar het Foreign Office gegaan om met Bevin de situatie te bespreken. Of deze zich in de laatste 24 uur zo sterk zou hebben gewijzigd, valt te betwijfelen. Hoogstens kan men zeg gen, dat iedere lag langer de uitwer king van de situatie benauwender maakt voor de betrokkenen. Zijde lings is daaronder dan geheel Europa te verstaan. Meer waarschijnlijk lijkt het, dat Robertson aan Bevin is gaan vragen, hoe het nu eigenlijk met die situatie gesteld is in verband met de bespre kingen te Moskou. Daarover is voor lopig slechts bekend, dat de interna tionale spanning rond het Kremlin na het onderhoud van de drie Westerse afgezanten met Stalin verminderd is. Men ziet hierin een reden tot voor zichtig optimisme. De „koude oorlog" rond Berlijn is kennelijk op een dood punt gekomen, hetgeen de Rus aller minst begeert. Men hoopte, dat de kabinets-moei- lijkheden spoedig voorbij zouden zijn daar de gedelegeerden weer vóór 17 Augustus in Indië voor de Conferen tie terug moeten zijn. Over de krachts verhoudingen in de Republiek zeide de heer Neher kort maar krachtig: „Geen peil op te trekken". J)E AARDAPPELACTIE voor de Ne derlanders in Duitsland is een groot succes geworden zo vernemen wij van het Aardappelcomité. Aan gif ten in natura werden 500 ton aard- 2PP?inn°!ltvangen- De nog ontbreken de 1500 ton van de 2000 ton aardap pels, die maximaal mochten worden mtgevoerd. werden aangekocht met de bijdragen in geld, die binnengeko men zijn. Na deze aankopen cn verdere af schrijvingen is nog een bedrag van on geveer f 100.000 overgebleven. Het Comité heeft besloten met deze gelden voor iedere Nederlander in Duitsland een stuk huishoudzeep en voor kinderen tot 7 jaar toffees aan te kopen, geschenken die gevoegd zul len worden bij het Jubileumpakket dat vanwege de Nederlandse regering in de maand Augustus aan Nederlan ders in Duitsland wordt uitgereikt. Van het geld, dat dan nog van de f 100.000 zal zijn overgebleven wordt een fonds voor bijzondere noden ge vormd. Voor een overgang van ..koud naar heet" voelt de S.U. in dit stadium na tuurlijk nog veel minder; zjedaar waar schijnlijk de grond dezer soepelheid van Sovjetzijde. Ook de Rus begint in te zien, dat zonder de Westerse Staten het in dat deel van Europa niet goed gaat, terwijl de sympathie van de geblokkeerde Berlijners nu niet bepaald naar gene zijde van het sta len scherm uitgaat. Nog niet ten volle één procent van de Berlijners wenst voedsel van de Russen te betrekken en dat ondanks de honger! Dit heeft meer kracht dan welk referen dum dan ook. Inmiddels heeft de Sovjet-politie commissaris maatregelen genomen, waardoor reizen van West naar Oost praetisch onmogelijk wordt, behalve voor uitgesproken communisten. Daar naast is er in Berlijn enig rumoer rondom Russische plannen om het te lefoonverkeer zodanig om te leggen, dat zij praetisch iedere verbinding ge heel in eigen hand hebben en des noods het hele net ongestraft kunnen afsluiten. Merkwaardig is tenslotte nog het bericht inzake de ontvluchting uit de Sovjetsector van dr. Kuhnast, die in 1945 tot Officier van Justitie werd be noemd en in die kwaliteit kennis nam van vele strafregisters van belangrijke communisten uit Berlijn. Reeds een jaar lang werd zijn huis door drie agenten bewaakt: de Sovjets hadden hem „wegens fraude" huisarrest ge geven. Daaraan heeft Kuhnast zich nu onttrokken. We zien zijn onthullin gen met belangstelling tegemoet yOOR HET TIJDVAK van 8 t. m. 21 Augustus geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van: 087-2 brood: 800 gr. brood (geldig t.m. 14 Aug.) 088-2 brood: 200 gr. brood (geldig t.m. 14 Aug.). 089 brood: 400 gr. brood (geldig t.m. 14 Aug.). 084 vlees: (reeds aangewezen): 100 gr. vlees (geldig t.m. 28 Augustus) 085 vlees: 300 gr. vlees (geldig t.m. 28 Aug.). 086 vlees: 100 gr. vlees (geldig t. m. 23 Aug.). ALLE BONKAARTEN 808 094 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen geb; k. TABAKS EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808 85', 86, 89 tabak: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Augustus wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen vernietigd wor den. T\E LANDRECHTER mr. Cohen te Batavia had gisteren vijf leden van de beruchte Posar, een verzets groep van Republikeinse afkomst, te berechten in verband met de aanslag op de Rex-bioscoop, waarin een hand granaat werd geworpen. Uit de ver horen kwam vast te staan, dat de hoofdzetel van deze terreurgroep in Djokja moet worden gezocht en bo vendien, dat de Posar duidelijk om schreven opdrachten heeft. Het meest belangwekkende hiervan is wel het volgende: bij een eventu eel volgende politiële actie zou de Posar de Nederlandse troepen in de rug aanvallen. Om dit te kunnen be reiken, trachten de leden van de Po sar reeds thans in de gelederen van de Ned. Strijdkrachten binnen te drin PALESTINA Abdoellah wil onderhandelen lyjENAHEM BEIGIN is zeven en der tig jaar, Pool van geboorte en lei der van de Irgoen zwai Leoemi. Hij was nog nooit in het openbaar opge treden, dus we kunnen ons indenken, dat het op het Zionplein in Jeruzalem gisteren een hele gebeurtenis was, toen vanaf het balcon van hotel „Tel Aviv" Beigin een toespraak hield van anderhalf uur voor een door de Irgoen politie gedirigeerde menigte van 3000 Joden. TN ROEMENIE is de nieuwe wet be treffende de Eredienst bekend ge maakt. Deze bepaalt, dat „niemand wegens zijn godsdienstige overtuiging of wegens zijn ongeloof kan worden vervolgd, maar dat geen enkele ere dienst geduld is, zo deze niet door een decreet van de Nationale Verga dering, goedgekeurd op voorstel van de Regering, is erkend. Om gegronde redenen kan deze erkenning worden ingetrokken. De formule, van de eed die de gees telijkheid moet afleggen, bevat de vol gende zin: „ik zweer getrouw te zijn aan het volk en de Roemeense volks republiek tegen de binnenlandse en buitenlandse vijanden te verdedigen". In de wet is bovendien bepaald, dat de eredienst moet worden bekostigd door eigen bezittingen en bijdragen der gelovigen, alsmede door eventue le toeslagen der Regering. De Rege ring behoudt zich het recht voor toe zicht te houden op 't beheer van alle erediensten. Geen enkele eredienst mag betrekking onderhouden met bui tenlandse erediensten, tenzij onder rijkstoezicht. Natuurlijk sprak hij „sterke taal". „De ondergrondse heeft de Britten 't land uitgegooid", zo verklaarde hij, „en zij zal de strijd opnemen tegen elk internationaal regiem, dat proberen mocht Jeruzalem aan de Joden te ont wringen". Alle uitlatingen van Beigin die tegen de Britten waren gericht, zo meldt Reuter, werden luide toege juicht. In dat kader is het begrijpelijk, dat de Joden verklaard hebben alle vlieg tuigen in dienst van Bernadotte, die door Britten worden bestuurd, in be slag te zullen nemen en de bemanning te arresteren Inmiddels worstelt Berna dotte met het vluchtelingen-probleem Er zijn ongeveer 400.000 Palestijnse Arabieren in het Arabische kamp en ze kunnen daar op de duur niet blij ven. Er moet voedsel en er moet be schutting komen; dit laatste vooral, omdat de gevreesde regentijd op komst is. De Joden verzetten zich tegen de terugkeer van de Arabische vluchte lingen „wegens technische moeilijk heden". De Veiligheidsraad zal er wel weer aan te pas moeten komen. De Arabieren zijn druk in de weer met hun eigen regering voor Palesti na. We denken zo maar, dat de be reidwilligheid van Koning Abdoellah om over de nieuwe voorstellen van Bernadotte te willen spreken wel af hankelijk zal zijn van een erkenning van die nieuwe regering. TTIT 53 LANDEN zullen ongeveer 400 juristen in Den Haag van 16 tot 21 Augustus in het Vredespaleis een „Contact-Congres" houden. T\E E.C.A. WEES TOE aan Neder land (in dollars) tarwe 8.769.757 sodium-nitraat 450.000 lijnzaad 1.303.200 koeken en meel van secam-zaad 40.000 en ruwe sojaboonolie 150.000. .i!" De jachten van de Drakenklasse ronden de boei bij het begin van hun strijd om de Olympische titel in Torbay. De Nederlandse „Joy" (H 50) met stuurman Jonker eindigde vijfde. Op de voorgrond de Engelse „Ce res II", die zevende werd. De Franse boot „Allegro" (F 1) werd tiende en het Italiaanse jacht „Ausenia" (I 1) eindigde op de negende plaats. WAT TOT NU TOE in deze Olym piade niet gebeurde, werd dan gisterenmiddag werkelijkheid: twee gouden medailles in één hand. Door haar schitterende overwinning op de 80 meter horden in de record- tyd van 11.2 sec. ging door toedoen van Fanny Blankers-Koen voor de tweede maal het rood-wit-blauw in het Empire Stadion aan de middel ste mast omhoog. Onze dames-estafetteploeg zorgde in de Wembley-pool voor een andere sensatie: zij zwom de vier maal 100 meter in de recordtijd van 4 min. 31.3 sec. In de eerste halve finale zwom Denemarken, de favoriete, in de tijd van 4 min. 33.5, hetgeen al 2.5 beneden het record van 1936 was. Maar Irma Schumacher, Marie Louise Vaes sen, mej. Marsman en Hanny Termeu- len knabbelden er, ondanks de vrij zwakke tegenstand van Zweden, nog 2.2 af. Als dit zich morgen avond herhaaltmaar laat ons nu niet al te optimistisch worden. Met een fractie gewonnen. ]\J"U moeten we natuurlijk nog even terugkomen op Fanny. Dat ze nog 0.1 sec beneden haar eigen record bleef en dat Maureen Gardner (Gr. Brit.) haar tijd evenaarde bewijst te- samen, dat het een uitermate harde strijd is geweest. Toen de finish gepas seerd was en de athleten zich reeds over het veld heen terugtrokken, zag men aan het wanhopige gebaar van Fanny en haar schouderophalen, dat ze zelf geenszins zeker was van een zege. In eerste instantie vielen dan ook de felicitaties en toejuichingen aan de Engelse Maureen Gardner ten deel totdat de officiële tijden be kend werden gemaakt: onze onvol prezen athlete had met een fractie van haar rivalen gewonnen. Ons estafette-viertal ging te water, vergezeld van alle mogelijke goede wensen; men hoopte op een kleine overwinning in de tweede halve fi nale. wijl zowel de sterke Deense, de Amerikaanse als de Engelse dames in de eerste groep uitkwamen. De finale zouden we dus wel bereiken, want van Zweden, Hongarije en België zouden onze zwemsters het wel kunnen win nen. En ze hebben het gewonnen. Schumacher wist al in de eerste 100 meter een voorsprong van 1 meter te behalen, waarvan Ma -man vóór zij aantikte aan het einde van de 200 M. ruim het dubbele wist te maken. En nog was het onze vechtlustige meisjes niet genoeg: Marie Louise Vaessen maakte er bijna vier meter van en dat wilde de laatste zwemster waarschijn lijk niet onder zich laten. Hanny Ter- meulen liep in de laatste 100 meter nog eens uit en de finish werd ten slotte bereikt met ruim 5 meter voor sprong op Zweden in een tijd van 4 min. 31.3 sec., een nieuw Olympisch record dus. Als dat voor dames niet zo gek klonk, zou je zeggen: ze heb ben gezwommen als haaien. Kievit in de finale? J^OG meer goede prestaties in het water. Onze man in de 100 meter rugslag, Kees Kievit, die vorige maand het Nederlands kampioenschap met 1 min. 10.8 sec. verwierf, evenaarde zijn kampioenstijd, waarmee hij in zijn se rie tweede werd en dus in de halve finale zal uitkomen. De Zuid-Afrikaan Wiid was hem 0.3 sec. te snel af, ter wijl de Amerikaan Stack (1 min. 6.6), en Cowell (1 min. 6.9 sec.), de Engels man Brockway (1 min. 9.2 sec.) en de Franse favoriet Valéry (1 min. 7.4 s.) in de andere series sneller waren dan onze Kees. Met dat al geven we hem een behoorlijke kans toch tot de fi nale door te dringen, al kan hij na tuurlijk onfortuinlijk zijn bij het loten van tegenstanders. (Vervolg op pag. 3) gen. Dan kunnen ze te zijner tijd des te doeltreffender verraad plegen. Aan het einde van de terechtzitting werden drie leden van de Posar ter dood veroordeeld: de leider van groep 9. Soehartono Bin Oetomo. alias Judo diens rechterhand Soewagi Bin Sing- gohardjo en de man die op 20 Juli de handgranaat wierp op het Kramat- plein, Djoemingan Bin Soerokromo. Twee anderen, die terecht stonden wegens medeplichtigheid, werden resp veroordeeld tot 9 en 5 jaar met af trek. Aan allen werd het recht op cassatie verleend. De Landrechter wees er nog uit drukkelijk op, dat de rustige burgers zich dermate bedreigd voelden, dat een snelle berechting noodzakelijk was. Bovendien zeide hij, dat misdaad nimmer ophoudt misdaad te zijn, als er een politieke kant aan is. „Met hand granaat-werpers als deze lieden valt niet te praten", zo eindigde hij zijn beschouwing, waarna hij uitspraak deed Uit deze zitting bleek dus glas helder, dat de handgranaat in de Rex bioscoop een „achtergrond" van drei gende betekenis had. W\AREN het tot nu toe uitsluitend missionarissen en missiezusters, die onder het hoofd „Missie" geboekt werden op de passagierslijsten van de K.L.M. deze week werd een begin gemaakt met een nieuwe bladzijde en een nieuwe stroom: de uitzending van leken naar de missie, in teamverband. Wat een jaar geleden nog illusie was en door velen beschouwd werd als een utopie, is nu blijde werkelijk heid, dank zij de volle medewerking van kerkelijke en wereldlijke autori teiten, dank zij het initiatief en de doorzetting van de leken zelf: het eer ste team, bestaande uit 7 verpleegsters en 2 onderwijzeressen is op weg naar Indonesië. Woensdagmorgen stonden ze op het grastapijt van Schiphol, voor 't laatst op vaderlandse bodem. De leiding van de Missieschool waar ze 8 maanden lang voorbereid zijn voor haar taak, was aanwezig, verder familieleden en vrienden: de kern van het thuisfront dat deze pio niersters steunen gaat. De eerste stappen zijn gezet: de pio niersters trekken uit. „De nieuwe curus begint 20 Augus tus as., en is praetisch volgeboekt. In April van het volgend jaar gaat dus het tweede team. En voor de daarop volgende cursus, die begint in Mei '49 hebben zich al candidaten gemeld TN EEN RONDSCHRIJVEN van het Ministerie van Oorlog aan de bur gemeesters is medegedeeld, dat met de keuring der Lichting 1950 op 8 Sep tember a.s. een aanvang zal worden gemaakt. Deze keuring zal evenals die van de Lichting 1949 in twee gedeelten geschieden. In het eerste gedeelte van 8 September t.m. 31 Januari a.s. zul len zoveel mogelijk diegenen worden gekeurd, die zijn geboren tussen Januari en 30 Juni 1930. In het twee de tijdvak, 1 Februari 1949 tot het einde der zitting, zijn diegenen aan de beurt, die in de tweede helft van 1930 zijn geboren. Mariale dagen van 13 tot en met 15 Augustus 7OALS REEDS GEMELD zullen van 13 tot en met 15 Augustus op Bouvigne voor onze Z. Vlaamse moeders en meisjes Mariale dagen gehouden worden, waarop men zich min of meer op geestelijk gebied zal kunnen verdiepen en buiten de hui selijke sfeer de gelegenheid krijgt om in een goed geleide cursus de be tekenis van Maria voor het gezin en de maatschappij te beseffen. Pater Ingels (Marianus) pater H. Frehen en Mgr. Jennekens zullen de ver schillende conferenties leiden. Vrij. dag 13 Augustus om 4 uur begint de ze cursus en zal pat^r Frehen spre ken over de volgende onderwerpen. Maria in het Verlossingsplan en Ma ria Middelares van alle genade. Za terdag 14 Augustus houdt pater Fre hen een verhandeling over „De eeuw van Maria'' en pater Marianus geeft een conferentie over het onderwerp „Ik leef in de eeuwigheid in God". Mgr. Jenneskens zal het verenigings leven in verband met Maria bespre ken. r\p Zondag 15 Augustus, de Maria- dag bij uitnemendheid, welke dag ook gescheiden van de gehele cursus kan worden bijgewoond zal om 10 uur een plechtige H. Mis in de openlucht worden opgedragen, waar bij Mgr. Jennekens de feestpredica- tie zal houden. Om 12 uur wordt een bloemenhulde gebracht, waarna om 1 uur een gezamenlijke koffietafel plaats vindt. De grote feestvergadering wordt 's middags om 3 uur gehouden. Mf Jennekens zal spreken over Mgr. Frencken als Mariapriester. Een or kest onder leiding van broeder Ep- hrem zorgt voor de muzikale omlijs ting. Om half 6 is er een diner en wordt de cursus gesloten. Voor in lichtingen omtrent dc kosten verwij zen wij naar de in dit blad geplaat ste advertentie. Ongetwijfeld zullen vele Z. Vlaamse vrouwen en meis jes deze bij uitstek geschikte dagen van geestelijke ontspanning/ waarbij» ook gelegenheid is om met elkander ovei- een en ander van gedachten te wisselen, willen bijwonen. Men bedenke dat bedrijfspensioen fondsen inderdaad slechts aan hun doel beantwoorden als zij de bren gers zijn van beroepszekerheid en niet als zij tot een zij het dan be perkte werkloosheid aanleiding geven. Drs G. M. J. VELDKAMP III. \yie na het lezen van ons vorig ar- tikel over het vraagstuk der bedrijfspensioenfondsen zou menen, dat wij tegen een wettelijke regeling van deze materie bezwaren zouden hebben, zou zich al zeer vergissen. Wij zijn van mening dat een wette lijke regeling van deze materie alles zins op haar plaats is en het doet ons dan ook genoegen in ons eerste artikel te hebben kunnen vaststellen dat het thans ingediende wetsont werp op zijn minst genomen beter is dan de vroegere regelingen, daar het tegemoet komt aan de bezwaren, wel ke tegen de vroegere regelingen be stonden. Dat wij van oordeel zijn, dat de be drijfspensioenfondsen publiekrechtelij ke lichamen dienen te zijn en wel pu bliekrechtelijke bedrijfsorganen, is 'n tweede kwestie. Het lijkt ons n.l. min der juist, dat men publiekrechtelijke taken in handen legt van privaat rechtelijk georganiseerde lichamen. Wij juichen dus een publiekrechte lijke regeling van de bedrijfspensioen fondsen toe, alhoewel die regeling in het thans ingediende ontwerp, zoals wij in ons tweede artikel hebben aan getoond, niet onberispelijk is. Wij zou den met onze beide eerste artikelen hebben kunnen volstaan, ware het niet dat de regeling der bedrijfspensioen fondsen een ernstig nevengevolg dreigt te gaan krijgen. Wij durven de als paradox klin kende stelling aan, dat de toenemen de invoering van het instituut der bedrijfs- en ondernemingspensioen fondsen, de bestaanszekerheid van 'n grote groep der arbeidende bevolking in gevaar dreigt te brengen of m.a.w. dat sociale zekerheid sociale onze kerheid in het leven dreigt te roe pen! Tndien n.l. een onderneming of een bedrijfstak overgaat tot de vor ming van een pensioenfonds, dan moet rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat in een derge lijke onderneming of in een derge lijke bedrijfstak personen werkzaam zijn, welke tot verschillende jaarklas sen behoren, te beginnen met de jongste jaarklassen en te eindigen met degenen, die bij het bestaan van een pensioenfonds binnen korte tijd de pensioengerechtigde leeftijd zul len bereiken. Nu is het duidelijk, dat voor deze laatste groepen zeer hoge lasten op gebracht zullen moeten worden, ter wijl voor de lagere jaarklassen te gen een redelijke premie de middelen benodigd voor de vereiste pensioenen bijeen kunnen worden gebracht. Het grote vraagstuk bij de financiering van ondernemings- en bedrijfspen sioenfondsen is dus: het bijeenbren gen van de middelen voor de oude re jaarklassen en dit zal, hetzij van de werkgevers, hetzij van de werk nemers hetzij van beide groepen ex tra offers vergen. De bereidheid hiertoe zal vaak niet zo groot zijn, als men uit een oog punt van beroeps- of bedrijfssolida- riteit zou menen te mogen veronder stellen. Het grote gevaar, dat hierdoor ont staat, is dal ondernemingen arbeiders behorende tot de oudere jaarlagen gaan weren bij het indienstnemen van nieuw personeel. De adverten ties voor talrijke functies in fabrie ken, op kantoren etc. zijn hiervan duidelijke symptomen. Naarmate het instituut der onder nemings- en bedrijfspensioenfondsen uitgroeit, wordt dit gevaar groter en zullen personen boven een bepaalde leeftijd, als zij door een of andere reden zonder werk komen, praetisch niet meer voor een nieuwe functie in aanmerking komen, m.a.w. zij zul len gedoemd zijn tot een chronische werkloosheid. Dit gevaar is reëel en het is nog tijd dit gevaar te gaan bezweren. Sociale zekerheid mag voor een be paalde groep niet bereikt worden ten koste van een andere groep. Wat hieraan te doen? Er is naar 't ons wil voorkomen slechts een mogelijkheid. De wettelijke regeling der bedrijfspensioenfondsen dient een bepaling te bevatten, dat een verzoek om het deelnemen in een bedrijfs pensioenfonds verplicht te stellen, niet wordt ingewilligd, indien de statuten of reglementen bepalingen inhouden betreffende het uitsluiten van personen boven een zekere leef tijdsgrens, onverminderd het recht van het bedrijfspensioenfonds om het recht op, en de hoogte van het pensioen afhankelijk te stellen van een bepaalde minimale verzekerings- duur. Ten aanzien van de ondernemings pensioenfondsen zou zolang deze materie nog niet in een afzonderlijke wettelijke regeling is neergelegd in het op artikel 1637S van het Bur gerlijk Wetboek steunende Konink lijke Besluti van 13 Juli 1907 de be paling moeten worden opgenomen, dat het fonds (lees ondernemingspen sioenfonds) met betrekking tot het recht op deelneming aan het pen sioenfonds geen onderscheid mag ma ken tussen arbeiders boven- en ar beiders beneden een zekere leeftijds grens. onverminderd het recht van het fonds om het recht op- en de hoogte van het pensioen afhankelijk te stellen van een bepaalde minimale verzekeringsduur. In het wetsontwerp missen wij een dergelijke bepaling als hierboven voor de bedrijfspensioenfondsen om schreven, hetgeen wij oprecht be treuren. Niet, dat wij er juist deze, door ons geredigeerde bepaling, in zouden willen zien, doch wel zouden wij in het wetsontwerp een waarborg tegen het uitsluiten van oudere jaar klassen wilen zien opgenomen. In dien dit op een andere wijze beter mogelijk is dan op de door 'ons aan gegeven wijze, geven wij deze re dactie gaarne voor een betere. \yij verhelen ons niet, dat er juist- aan dit probleem veel moeilijke kanten zitten en dat 't met 't boven staande niet uigepraat is, doch men onderschatte niet het gevaar, gelegen in de invoering van een sociale ze kerheidsmaatregel voor een bepaal, de groep arbeiders, welke tot socia le onzekerheid voor andere groepen aanleiding geeft. Slot 6e kolom onderaan.

de Stem | 1948 | | pagina 1