De onderneming en haar problem ei Inkrimping bouwnijverheid Bedrijfs pensioen fonds n Katholiek karakter en vakbekwaamheid weze één Den Haag kan weer trammen Net üan Vliet kampioene 200 mtr. schoolslag IN 'T KORT Bom gevonden op het St. Pietersplein Gissingen omtrent de kabinetsformatie yiERDE JAARGANG No. 1143 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 Studieweek te Rolduc Een traditie heeft zich in deze dagen gehandhaafd IS HET BE B4BV Na het onderhoud Washington, Londen en Parijs studeren In Sovjetzóne worden de teugels strakker aangehaald Koel weer Dr Brüning bezoekt Dr Poels Bedrijfsorganisatie in België Ziektewetpremie Onze Jubileum- Wedstrijden H Maar opvoeden is nog groter kunst dan leraren En toch meer woningen Jeruzalem buiten de strijd Szakasits Hongaars president De vierde dag der Olympiade Fanny Koen-Blankers finaliste in de hordenloop Radionieuws van de Olympische Spelen i Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes; Mr. ft. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling r 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week uitsluitend bij niet postbestelling) 1 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsen-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur; J. J H. A Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze speciale verslaggever). DE BEKENDE HEIL-GROET van het nationaal-socialisme en de vuist-groet van het communisme vormen zeker niet ons katholiek kruisteken, aldus Dr. A. J. M. Cornelissen op de Rolducse studieweek. De verhouding van Kerk en Staat is bij deze stelsels niet eens meer in het geding, ze ontkennen ge woon iedere verhouding. OM deze verhouding scherp te stel len, wees dr. Cornelissen er op, dat wij in Nederland nog te vaak het Binnenhof laten schuil gaan achter het Begijnhof, en omgekeerd. Natuur lijk is de verhouding Kerk en Staat niet een zaak van fifty-fifty, maar wel deze, dat wij als Katholieken het Godsrijk op aarde erkennen, en daar naast het wereldlijke vaderland. Van beiden willen wij trouwe burgers zijn Geen gespleten Katholicisme, aldus deze boeiende inleider, maar oprech te plichtsvervulling, gericht op ver betering der zeden en invoering van nieuwe instellingen. Wij moeten heb ben een democratie, die in de waar digheid van de mens ook Gods waar digheid ziet en zich kant tegen Staats absolutisme, overtuigd, dat geen staatsgezag onbegrensd is. En wanneer de democratie gered kan worden, dan blijve de Kerk niet achter, om een taak te vervullen, die haar rechtens toekomt. DE ONDERNEMING. Y/LOT en helder van betoogtrant, kleurend met duidelijke voorbeel den. heeft de Leuvense franciscaan, prof. dr. N. Devolder gesproken over de onderneming als gemeenschap. Hiertf ij sloot aan de voordracht van prof. dr. M. Cobbenhagen, de Tilburg se hoogleraar, over gezag en mede zeggenschap in de onderneming. Hij schilderde hoe allengs de arbeiders groep als mededraagster van het ge zag naar voren treedt. Deze ontwikkeling zal de ge- TK BEN de baby van Lindbergh, beweert Erik Nielsen, 18-jarig landarbeider in het N.W. van Jut land. Hij beweert zich te herinne ren als driejarig kind naar Dene marken te zijn verscheept waar hij in een weeshuis werd opgenomen en later in de kost werd gedaan bij een boer. De vingerafdrukken van Erik zouden kloppen met die op een bal van de destijds ver dwenen baby. Er wordt nu bloed van de „pretendent" naar Ame rika opgestuurd om 't te vergelij ken met dat van Kolonel Lind bergh. De baby werd op 31 Maart 1C32 ontvoerd. Twee maanden la ter vond men een lijkje, waar van men veronderstelde, dat het van de Lindbergh-baby was. Bern hard Hauptmann werd van de moord beschuldigd en is in '36 op gehangen. Waarom de 18-jarige Nielsen nu pas is gaan praten, is niet duidelijk. P]R IS EEN ontwerp gereed, dat be doelt het heffen van dubbele belas ting (op het kapitaal in België en op het vermogen in Nederland) te voor komen. TN HET TIJDVAK van 30 Augustus tot en met 6 September a.s. wordt feestverlichting toegestaan. Aan elk electriciteits- en gasbedrijf afzonder lijk wordt het overgelaten binnen zijn verzorgingsgebied die regelen te tref fen, welke in verband met zijn capa citeit toelaatbaar zijn. J)E VLIEGENDE SCHOTELS zijn er weer. In Hanoi zijn ze waargeno- mext. Of de waarnemers erg gefuifd hadden, staat er niet bij. JJUISVROUWEN en hun kinderen beneden de 21 jaar zullen in de Verenigde Staten op Maandag, Dins dag en Woensdag voor half geld kun nen vliegen. Op die dagen zijn de ma chines het minst bezet. J)R HUENDER, de nieuwe gouver neur van Suriname, is aldaar aan gekomen. Hij werd hartelijk verwel komd en spoorde in een toespraak aan tot eensgezindheid. tpOGLIATTI mag op last van Mos- kou de Italiaanse communisten niet langer aanvoeren. Reeds is me degedeeld, dat bij een hersteikuur van tu ee maanden moet ondergaan. £EN OVERSTROMING in de Chine- Proyincie Hoenan kostte 8300 milhoen dakloos" JN ROEMENIE zijn alle scholen staatsscholen geworden. Zeven jaar lang kan ieder kosteloos (knalrood) onderwijs genieten. QP DONDERDAG 19 Aug. zal op het Pensionaat „St. Louis" te Amers foort voor het eerst sinds 1914 een grote réunie van alle jaargangen wor den gehouden: Inlichtingen bij H. F A. N. Schilte, Feithlaan 8, Amers foort. JJET VERKOPEN, het afleveren en het kopen van spiegelglas en bru teglas zijn van 1 Aug. af niet langer aan machtigingen of bonnen gebon den. REGERING heeft in Kasteel Oud-Wassenaar een diner aange boden aan het Amerikaans lid van da Commissie van Goede Diensten, de heer M. Cochran, die op doorreis hier vertoeft. zagsvorm gaan beinvloeden. En dan is er nog een gezagsverschuiving, na melijk die van de overheid. Prof. Cob benhagen achtte 't beeld nog wel niet geheel duidelijk; hij stelde nochtans de vraag, of de overheid misschien binnen het raam van haar gezag zal gaan ingrijpen in lonen en prijzen. De spreker ging echter niet nader in op deze zaak, ook al had hij Minister van den Brink onder zijn gehoor. Over de medezeggenschap zeide de hoogleraar, dat men zich moet hoeden voor functie-overschrijding. De werk wijze van de ondernemingsraad voor het mijnwezen stelde hij als voorbeeld „De onderneming" was ook het on derwerp, dat Henri Hermans „de arbeidersprofessor", zoals Poels hem eens typeerde op klare en origi nele wijze behandelde. Hij raakte daarbij het vraagstuk van de Perso neelsvereniging aan. De vakorgani satie zal zich moeten ombuigen, aldus zijn betoog, om de taak van de per soneelsvereniging te kunnen opvan gen. Ten aanzien van de bedrijfsor ganisatie zei de inleider, dat we na aanneming van de raamwet nog slechts in de buitenlucht staan. Ook over de spreiding van eigen dom had Henri Hermans het, een on derwerp, waarover prof. Cobbenhagen zelf meende, niets te moeten zeggen, hoezeer aangespoord van zeer hoog geachte zijde. De inleider bekeek de oezitspreiding alleen maar vanuit de hoek der onderneming. En dan be pleitte hij winstaandeel voor de ar beiders en Toelating van dezen in de Raad van Commissarissen. Tenslotte hield hij een pleidooi voor de beperking van ondernemings-ex- pansie. Wel zeer practische dingen heeft Henri Hermans gezegd, de 73-jarige, de gewone man, zoals hij zich noemde maar die met frisse geest nieuwe pro blemen wist te behandelen. Dat bleek ook tijdens de gedachten wisseling, toen hij de vrijheid van de arbeid verdedigde tegenover eventuele en noodlottige gevolgen van nationalisa tie. Een van die gevolgen kan zijn de indringing van communistische broei nesten en kernvormingen, die de staat niet wèl zal kunnen keren. WEERBARE DEMOCRATIE. JAE BEKENDE Vlaming Paul See- gers, schepen van Antwerpen, heeft de Rolducse week afgesloten, met een voordracht die het ganse ge hoor diep heeft gepakt. Hij schilder de op gloedvolle wijze de weerbare Christelijke democratie, die slechts in staat is de grote dreigingen te keren. In een slotwoord heeft voorzitter Roncken op bijzondere wijze dr. Poels geëerd, aaa wie het instituut der So ciale Weken is te danken. Hij vond, dat de lesgevers echt team-work heb ben verricht. Zo was het inderdaad. Een traditie heeft zich gehandhaafd. MAD AT STALIN ZICH VERWAARDIGD HAD aan de ambassadeurs van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk een onderhoud toe te staan, begint het raadselraden naar de inhoud der besprekingen. Er is echter niets van uitgelekt. Journalisten constateerden „een goed humeur" bij de ambassadeurs. In Washington, Londen en Parijs zijn de Ministeries van Buiten landse Zaken nu druk bezig met het bestuderen der rapporten. TNMIDDELS klaart de feitelijke toe stand rondom Berlijn nog niets op. Twee politie-presidenten zijn bezig el kaar te bestoken met bedreigingen. De Fransen leggen een nieuw vlieg veld aan in hun sector. En de Sovjets proberen de niet-communisten weer eens te paaien met een aanbod van electriciteitslevering aan industrieën in Westelijk Berlijn. De Britten heb ben al direct gezegd: Daar trappen we niet in. Want de Sovjets zouden dan zeggenschap krijgen over de industrie in onze sector. ZUIVERING. /JVERIGENS worden in de Sovjet- zone de rode teugels strakker aan getrokken. De z.g. Socialistische Een heidspartij, een door communisten overheerste organisatie, besloot de vol gende categorieën van leden te roy eren: 1. Leden die een tegen de partij ge richte houding hadden aangenomen. 2. Leden die zich vijanden van de Sovjet-Unie betoond hadden. 3. Leden die hadden deelgenomen aan zwarthandel en misdaden, recht streeks dan wel onrechtstreeks. 4. Leden die valse verklaringen had den afgelegd over hun activiteit tij dens het Nazi-regiem. 5. Leden die ervan verdacht wer- /GISTERENMORGEN is in de rech- ter-colonnade van het Sint-Pie tersplein in Vaticaanstad door een straatveger een bom van klein formaat gevonden. De terstond door de poli tie gewaarschuwde militaire deskun digen verklaarden, dat de bom niet kon worden aangeraakt, daar de vei ligheidspen was uitgetrokken. Alle straten, die uitkomen op het Sint-Pietersplein, werden afgezet, daar de bom ter plaatse tot ontploffing ge bracht moest worden, waartoe zij eerst met zandzakken werd bedekt. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: ^?ora! *n Noorden van het land veel hinnendrjjvende bewol- Plaatselijk een enkele regen Sr j.?Wakke matige, langs de waddeneilanden nu en dan vrij krschtfge wind tussen West en Noord. Koel weer. °"dcr 20.25 uur, maag on- siw uur- Woensdag zon op 5 07 u«r. maan op 4.50 uur. QP ZIJN DOORREIS van Enge land naar Duitsland heeft dr. H. Brüning, de vroegere Duitse Rijkskanselier, een bezoek ge bracht aan dr. H. Poels, die door de Medische Missiezusters in hui ze Imstenrade nabij Heerlen, wordt verpleegd. Centrale Raad met adviserende bevoegdheid NA DE BELGISCHE KAMER heeft werp betreffende (lib.) goedgekeurd. Op grond van deze nieuwe wet zal een Centrale Raad voor het Bedriifs leven worden ingesteld, waarvan ver tegenwoordigers uit alle groepen van het Belgisch economisch leven deel zullen uitmaken. Deze Raad zal tot taak hebben aan de regering advies uit te brengen over bepaalde econo mische vraagstukken. Voor de grote takken van het bedrijfsleven zullen voorts bedrijfsraden worden gevormd. Deze zullen advies uitbrengen aan dé Centrale Raad voor het Bedrijfsleven. Tenslotte zal op grond van deze nieu we wet in alle bedrijven waar min stens vijf arbeiders zijn tewerkge steld, een ondernemingsraad in het leven worden geroepen. Deze onder nemingsraden zullen bevoegdheden hebben van sociaal, technisch, econo misch en financiële aard. den te fungeren als agenten van de sociaal-democratische partij of als spionnen en saboteurs in vreemde dienst. Als een „partij in de partij" zal een selectie-groep van actieve en „volko men betrouwbare" personen worden gevormd, die steeds bereid is, onvoor waardelijk de bepalingen der partij leiding ten uitvoer te brengen. Al deze woorden verbergen niet 't feit, dat Jiet gros der partij bestond uit mensen, die lid werden in de hoop op een goede baan en een hoger rant soen. Maar Moskou won er geen aan hangers mee. Nu gaat men het weer eens met de harde methode proberen. PR WORDT nog druk aan Kabinets- formeren gedaan in Den Haag. „Het Parool" heeft al een heel Kabi net in elkaar gestoken met Drees als minister-president, van Schaik zelf als vice-voorzitter van de Ministerraad, Mr. Sassen aan Overzeese Gebieds delen. Mr. Joekes aan Sociale Zaken, Mr. Stikker aan Verkeer, Mr. Schok king aan Oorlog. Mr. van Maarseveen aan Binnenlandse Zaken. Mr. v. Mi- chiels Verduynen aan Buitenlandse Zaken en voor Finantiën, Economi sche Zaken, Wederopbouw en Onder wijs de oude functionarissen. Er zal wel iets van aan zijn, tenminste als Mr. van Schaik werkelijk slaagt. Bin nenkort zullen we het wel weten. Het is van groot belang, dat de vertegen woordigers der Indische staatshoofden die vandaag in Nederland aankomen, met het nieuwe Kabinet kunnen pra ten. TAE HOGE RAAD heeft uitgemaakt, dat ziektewet-premie mag worden ingehouden op het volle door de arbeider verdiende loon en wel zo lang, totdat vaststaat of te verwach ten is, dat de arbeider méér zal ver dienen dan het maximaal-aantal ar beidsdagen in de voor de werkgever geldende premie-periode, vermenig vuldigd met f 10 (bij een premiebeta lingsperiode van een een jaar dus f 3.130.) Zodra dat komt vast te staan of aannemelijk is, zal het premie-aan deel moeten worden berekend over maximaal f 60.per week. PRINSES IRENE viert morgen baar negende verjaardag. Haar naam bete kent „Vrede-brengster" en het lot wilde, dat nog geen maand na haar geboorte Duitsland in oorlog kwam met Polen. Laat ons wensen, voor Haar en Nederland, dat tot in de verre toe komst Prinses Irene de verpersoon lijkte Vrede moge zijn voor land en volk. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' Alle lezers en lezeressen hebben nog gelegenheid mee te doen aan onze Jubileumwedstrijden. Men weet wat er gevraagd wordt: óf een foto die iets afbeeldt uit het leven van Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina; óf een verhaal van een ontmoe ting met Hare Majesteit bij een al gemeen bezoek of misschien ook van een persoonlijke ontmoeting. U hebt ook' al gelezen, welke prij zen we uitloofden voor ieder der wedstrijden: waardebonnen van 50 25 en i0 gulden en twee ver chroomde klokjes. Verscheidenen zonden reeds in. Het moeten er nog meer worden. We zijn op het verwerken van een grote stroom inzendingen inge licht. Maar wacht niet allen tot de sluitingsdag 14 Augustus. Jong en oud kan meedoen. Vooruit, on middellijk aan de slag! OOOOOOO0OO0O0O0OOOOO0O0O et is niet voldoende vakmensen te Een programma, dat acht en dertig uren per week omvat en dat bestaat uit intensieve studie, afgewisseld door daarop ingestelde practijk. moeten de leerlingen van de ambachtsschool enkele jaren achtereen met goed succes volbrengen, willen zü het diploma ingevolge de Nijverheidswet kunnen be halen Een dagelijkse prestatie, welke ver uitgaat boven die van dc gemid delde'volwassen arbeider, ook al werkt deze acht en veertig uren, moeten de leerlingen kunnen leveren, voordat zij zich aan de maatschappij mogen presenteren als ionge vaklieden. En wanneer ze de school verlaten met het getuigschrift brandend in hun zakken, dan nog moeten we erkennen, dat we slechts ten halve geschoolde jonge mensen aan de maatschappij hebben af geleverd. |Tet hoofd van de R.K. Nijverheids- n school te Roosendaal, de enigste ambachtsschool op katholieke grond slag in West-Brabant (in geheel Bra bant zijn er drie!) ontvouwde deze gedachten tijdens een gesprek, dat we een dezer dagen met hem mochten hebben. Aan ons Nijverheidsonderwijs in t algemeen en aan het katholieke nij verheidsonderwijs in het bijzonder ontbreken nog vele dingen, aldus dhr. Beuvens, die een principieel voorstan der is van confessioneel onderwijs. Als resultaat van een honderdjarige schoolstrijd is eindelijk bereikt, dat het Lager Onderwijs volledig op dit prin cipe is geschoeid, met het nijverheids onderwijs is dit nog lang niet het ge val. De meeste ambachtsscholen in Nederland zijn neutraal, zodat in dit opzicht voor de katholieken nog een groot terrein te veroveren valt. De leerlingen, die veelal rechtstreeks van de Lagere school komen heb ben behoefte aan een degelijke ka tholieke opvoeding naast de verrij king van hun theoretische kennis en de ontwikkeling van hun handvaar digheid, omdat de school, ook de ambachtsschool, de plaats inneemt van het gezin. In de volgepropte lesrooster zijn slechts enkele uren per week dispo nibel gesteld voor godsdienstonder richt. het leerprogramma is te veel in gesteld op zuiver vakonderwijs. De handboeken zijn gespeend van iedere godsdienstige of culturele gedachte. Het ontbreekt nog aan de vorming van de leerlingen in maatschappelijk opzicht. Wanneer ze de school verlaten komen ze in het grote leven, waar ze werk vinden bij een patroon of op de fabriek. Scholing in de sociale weten schappen hebben ze niet ontvangen, aan algemene vorming tot jonge mens •TEENEINDE TE ivÖMtN tot een vét- -*■ laging der nog steeds bijzonder hoge bouwkosten, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting een aantal nieuwe maatregelen genomen. De maximumprijs waartegen de bouw van nieuwe woningen zal wor den gegund, zal van 1 September '48 af verlaagd worden en wel met f 2.50 per M3. De practijk wijst uit, dat de huidi ge bouwkosten hoger liggen dan nood zakelijk is. De directeur-generaal van de Ar beid en het college van rijksbemidde laars hebben zich bereid verklaard besprekingen te voeren met de orga nisaties van werkgevers en werkne mers in het bouwbedrijf om, in aan sluiting aan de proeven, welke reeds gaande zijn in verschillende gemeen ten, te komen tot een oplossing van het loonvraagstuk in die zin, dat bij behoorlijke arbeidsprestatie ook een behoorlijk loon kan worden verdiend. Verder zal de Minister er op toe zien, dat het evenwicht zal worden gehandhaafd tussen de hoeveelheid in uitvoering te nemen werk en het be schikbare aantal bouwvakarbeiders en materialen. Immers, stagnatie bij het werk brengt stijging der bouwkosten met zich mee. Het werk, dat momenteel in uitvoe ring is, heeft een zodanige omvang bereikt, dat het noodzakelijk is de hoeveelheid werk op de markt niet verder te vermeerderen. De goedkeu- ringspolitiek van de overheid zal er dan ook op gericht zijn in het nog resterende deel van 1948 de hoeveel heid in uitvoering zijnde werken meer in overeenstemming te brengen met de beschikbare arbeidskrachten en materialen. Er behoeft echter geen vrees te be staan dat minder nieuwe woningen gereed zullen komen. Eerder zal het tegendeel het geval zijn. Door bovengenoemde maatregelen hoopt de minister te bereiken, dat de omvang van de bouwnijverheid in Nederland wordt afgestemd op de ar beids- en materiaalpositie, waardoor de bouwkosten kunnen dalen en de tijd, die met de uitvoering der wer ken gemoeid is, belangrijk kan wor den bekort. JJET PERSONEEL van de Haagse Tramweg Mjj. besloot hedenmor gen weer aan het werk te gaan op voorwaarde, dat op korte termijn een loonsverhoging van 13 procent zal worden gegeven. Er bestaat alle kans, dat de Direc tie der H.T.M. hierin zal bewilligen. In de vergadering, die tot dit be sluit leidde, werd de bestuurder van de Ned. Ver. het spreken onmogelijk gemaakt. „Wat jullie in anderhalf jaar niet konden, hebben wij in vier dagen bereikt", schreeuwde men. Het stakingscomité kreeg een donderende ovatie. HE JODEN en de Arabieren aan- vaarden het principe der demili- tarisatie van Jeruzalem, zo heeft Graaf Bernadotte in een telegram d. d. 1 Aug. aan de Veiligheidsraad me degedeeld. Een internationaal leger van 2500 man zal nodig zijn, om die demilita- risatie door te voeren. Graf Bernadotte bezocht Ramallah, waar zich 25.000 Arabische vluchte lingen bevinden. In lompen geklede Arabieren omringden zijn auto, rie pen om voedsel en smeekten naar hun woonplaatsen te mogen terugkeren. de Roosendaalse Katholieke ambachts school, er moeien eerst mensen ge vormd worden, maar daar zijn op voeders voor nodig. Ergo, zullen wij ook leraren-opvoeders moeten „kwe ken" Evenals in Oost-Brabant leeft dus ook in het Westen de wens om jn de toekomst aan lararen van het bijzon der nijverheidsonderwijs speciale eisen te stellen en daartoe een speciale op leiding in het leven te roepen. Opmerkenswaard is tenslotte de voor spelling, dat niet alle jonge mensen, die een vak kiezen, in West Brabant emplooi zullen kunnen vinden. De grote Brabantse steden zullen er van mee profiteren, waarnaast heel 't land voor hen openstaat. Dit accentueert o.i. de noodzaak om de opvoeding der jongelui met evenveel kracht te be hartigen als de vakopleiding. heeft het grotendeels ontbroken en 't is duidelijk, dat ze met hun vergaar de kennis en vaardigheid alléén, niet op het werkelijke, vaak rauwe leven zijn ingesteld. De leraren van de ambachtsschool hoe voortreffelijk de meesten ook zijn, zijn zelf niet „gekweekt", zoals bij het lager onderwys. Leraar zjjn betekent bijna altijd opvoeder zijn. En opvoeden is nog een groter kunst dan leraren. per jaar bezoeken ongeveer 350 jon gens de ambachtsschool te Roosen daal, waarvan 55 procent uit Roosen daal zelf en 45 procent uit de omge ving. Naast leerlingen uit gezinnen van vakarbeiders komen er steeds meer jongens uit de stand der kleine boeren die de omschakeling tot de vakrich ting met vaak verbazend élan onder gaan. De gemiddelde intelligentie van de West-Brabantse jongens is van goed tot zeer goed. De ambachtsschool te Roosendaal heeft een normaal per centage uitvallers, dat eerder aan de lage. dan aan de hoge kant kan ge schat worden. Het is jammer, dat be paalde cursussen niet gegeven kunnen worden, omdat een bepaald aantal leerlingen hiervoor vereist is. Het re sultaat is, dat voor bijzondere vakken geen jeugdige leerlingen kunnen wor den opgeleid, waardoor in de toekomst deze vakken sterk onderbezet wor den en soms geheel kunnen verdwijnen. De school is volledig ingesteld op 't kweken van loonintensieve jonge men sen en loonintensief staat gelijk met arbeidsintensief, waardoor de school een direct nut afwerpt voor 's lands economie. Het zal echter niet mogelijk zijn al deze jonge vakmensen in de West- Brabantse industrie op te nemen, waardoor een trek naar de g%>te steden beneden en boven de rivie ren vrijwel zeker zal ontstaan. De grote industrieën zullen in het al gemeen steeds meer mensen kunnen opnemen, dan in de onmiddellijke nabijheid wonen. Hier ligt voor de West-Brabantse jonge vakmensen een kans, maar ook een gevaar. We hebben niet voor niets gewezen op de halve scholing! TTET HONGAARSE parlement heeft bij acclamatie Arpad Szakasits tot president der Republiek gekozen. Het is een sociaal-democraat van het type Fierlinger. Dus een verrader. Tijdens de stemming hebben de op positie-afgevaardigden de zaal verla ten. DE OESTERBROEDVAL De oesterbroedval ontwikkelde uich in de algelopen week gunstig. De ver wachte broedvaltop kwam precies op de door de biologen uitgerekende tijd, die reeds een maand tevoren was aan gekondigd, n.l. 29 Juli. Dit is de laat ste broedvaltop van dit seizoen. Bij hoog water telde men die dag in de watermonsters 972 en bij laag water 1683 oesterlarven. Deze larven zullen over 10 dagen zo ver gegroeid zijn, dat ze zich zullen vasthechten, mits natuurlijk de water temperatuur niet daalt beneden 18 graden. Deze temperatuur was echter Zaterdag opgelopen tot 21 graden, zo dat men hoop heeft dat deze laatste top» voldoende broed val zal opleveren. TTET WERD DINSDAG WEER EEN GOEDE DAG voor de Nederlandse zwemsters in Wembley Pool. Nel van Vliet beantwoordde aan de ver wachtingen en veroverde na een spannende strijd met het Australische meisje Lyons en de Hongaarse Kovaac het Olympisch kampioenschap op de 200 M. schoolslag. Zodoende zorgde zij voor de tweede gouden medaille, die onze vertegenwoordigsters behaalden. NEL VAN VLIET winnares van de gouden medaille. SPANNING TOT HET LAATST TJET WAS een leven als een oordeel toen de zwemsters Dinsdagavond hun plaats aan de startblokken in het zwemstadion innamen. De ene yell na de andere weerklonk te hunner aan moediging, maar toen het fluitje van de kamprechter weerklonk, vlak daar op gevolgd door het „take your mark" (allen op uw plaats), verstomde het rumoer voor enkele seconden. Alsof het startschot mede daarvoor bestemd was, golfde het geluid echter weer aan toen de meisjes in het water doken. Even heerste er spanning. Wie zou het eerst boven en aan de leiding liggen? Het was niet Nel van Vliet. Een paar decimeter voor haar kwam de Hon gaarse Kovaac aan de oppervlakte en zo ging het eerste baantje van 50 M. in, aan het einde waarvan Nel zelfs derde lag, achter de tweede Hongaar se Eva Szekely. De tijd van die eerste 50 meter viel niet mee, hij bedroeg 39 8/10 sec. Angstig klopten toen de harten, maar zó wilde Nel haar sup porters niet teleurstellen. Na 100 M. waarover 1.28 minuut werd gezwom men, lag zij weer tweede. In de laat ste honderd, maar vooral in de laat ste 50 meter liet zij toen zien welk een kracht zij kan ontwikkelen. Kovaac werd gepasseerd en ai kwam de Aus tralische ook gevaarlijk opzetten, Nel tikte als eerste aan. vermoeid maar dolgelukkig en spoedig nog in het water hangend omhelsd door Jan- ny de Groot en Tonny Ham, die resp. als 5e en 7e eindigden. Hilversum I 12.30 uur; Hilversum II 17.45 uur; Hilversum II 19. 19.40 uur; Hilversum II 22.30— 23.uur; Wereldomroep P.C.J. 20.— uur; Wereldomroep P.C.J. 21.30 uur; Brussel (VI.) 19.15 uur; Brussel (Fr.) 19.15 uur; BBC (342 M. 21.15 uur; BBC (1500 en 261 M. 22.15 uur; Parijs (386 M.) 20.50 uur; Parijs (386 M.) 23.05 uur. VOORLOPIGE SUCCESSEN. TTIER zijn wij dan meteen waar wij wezen moeten Het was natuurlijk niet Nel van Vliet, die onze enige ver tegenwoordigster was De beide iaatst genoemde meisjes zwommen eveneens een prachtige race in dit internatio nale gezelschap Vervolg op pag. 3. te belasten en het principieel juister is, het bedrijfspensioenfonds een vol komen publiekrechtelijke status te ge ven. Een andere structuur is wel moge lijk, maar niet wenselijk! Drs G. M. J. VELDKAMP 1) Zie maandschrift Economie Mrt/ April 1948, pag. 313. 2) Zie ,de Tijd" van 10 Mei 1948. I-Jet wetsontwerp op de bedrijfspen- sioenfondsen, waarover wij in ons I vorig artikel reeds enige opmerkin- gen maakten, moet van veel betekenis genoemd worden, omdat dit wetsont- werp een duidelijke bekrachtiging is j van hetgeen in het bedrijfsleven is ge- groeid. Is n.l. in een bepaalde be drijfstak een bedrijfspensioenfonds door initiatief van werkgevers- en werknemersorganisaties tot stand ge komen. dan kan de Minister van So ciale Zaken het deelnemen in het be drijfspensioenfonds voor alle of be paalde groepen van werknemers of van andere bedrijfsgenoten verplicht stéllen. De minister kan dit echter in het algemeen alleen doen op verzoek van het bestuur van het fonds, waar in vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemersvakverenigingen zitting hebben; slechts in bijzondere gevallen kari de minister daartoe ambts halve overgaan. Steeds geld7de eis, dat naar het oordeel van de minister gewichtige belangen de verplichte deelneming wenselijk maken, terwijl bovendien overleg moet worden ge pleegd met de Stichting van de Ar beid en de Verzekeringskamer moet worden gehoord. Welke is nu de consequentie van het verplichten tot deelneming in het be drijfspensioenfonds? Artikel 3 lid 2 van het ontwerp van wet geeft hierop als antwoord, dat al le personen, behorende tot de groe pen, die tot deelneming verplicht wor den, en bovendien, zo het werknemers betreft, hun werkgevers, gehouden zijn tot naleving van de statuten of re glementen. Uitdrukkelijk wordt hierbij vastgesteld, dat deze naleving, ook wat de betaling der premie betreft, in rechte gevorderd kan worden. Het wil ons voorkomen, dat hier voor geen deugdelijke argumentatie te geven is. Niet, dat wij van oordeel zouden zijn, dat het onmogelijk is, in de wet te bepalen, dat de premie in rechte opvorderbaar is. Dit is natuur lijk mogelijk, maar wij vragen ons af, of dit bij de gekozen structuur van 't bedrijfspensioenfonds welke struc tuur privaatrechtelijk is wel prin cipieel juist is. Het bedrijfspensioenfonds is op gericht door private organisaties een privaatrechtelijk lichaam; het be weegt zich dus vóór de verplichtstel ling in de privaatrechtelijke sfeer. De verplichtstellin^ door de Minister van Sociale Zaken naait het bedrijfspen sioenfonds uit de privaatrechtelijke sfeer en brengt het in de publiekrech telijke sfeer: Immers: le. Het deelnemen in het fonds wordt voor alle of bepaalde groepen, hetzij van werknemers, hetzij van andere be drijfsgenoten verplicht gesteld, m.a.w. ongeacht de vraag, of de tot deze groe pen behorende personen dit individu eel wensen, worden zij gedwongen tot deelneming. De verbintenis, welke voor de vroegere deelnemende par tijen er ene was, voortspruitend uit vrije overeenkomst, wordt thans voor alle deelnemers, een verbintenis uit de wet, en wel uit eeti wet met een pu bliekrechtelijk "ïtarakter; 2e. in verband hiermede, wordt de premie in rechte opvorderbaar ver klaard; 3e. de minister kan zich in het fonds bestuur doen vertegenwoordigen en het fondsbestuur is verplicht zich hier aan te onderwerpen 4e. overtredingen van bepalingen der wet zoals niet ndieven der statuten, niet betalen der premiën zijn straf baar gesteld. Het is nu de vraag of het niet juis ter was geweest de bedrijfspensioen fondsen, welke geheel in de publiek rechtelijke sfeer worden getrokken, ook een publiekrechtelijke structuur te geven, en wij zijn geneigd deze vraag bevestigend te beantwoorden. Teveel wordt o.i. ook in dit wets ontwerp weer de tegenstelling: over heid en bedrijfsleven geforceerd en de gelijkstelling: bedrijfsleven en pri vate sfeer gepropageerd. Deeds in vroegere beschouwingen hebben wij in dit blad, de aan dacht gevraagd voor deze in onze so ciale politiek meer en meer gebrui kelijke en o.i. onjuiste zienswijze. Wij zijn van oordeel dat het onjuist is privaatrechtelijke lichamen, wier ju ridische structuur een private taak in sluit, met een publiekrechtelijke taak te belasten en bovendien dat dit een onjuiste uitwerking betekent van het subsidiariteitsbeginsel. Wij staan in de ze opvatting niet alleen. Nog zeer on langs heeft de geestelijke vader van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie Prof. Dr J. A. Veraart in een re de uitgesproken bij gelegenheid van het Tiende Lustrum van "de R.K. Stu dentenvereniging St. Virgilius te Delft, met een verwijzing naar een in dit blad geschreven beschouwing opge merkt, dat voor bedrijfsregelingen een behoorlijke toerusting nodig is en dat een behoorlijke toerusting zeker niet kan komen door bastaardlichamen van half privaatrechtelijke, half publiek rechtelijke aard, doch slechts door volkomen publiekrechtelijke lichamen van het bedrijfsleven. 1). De Tilburgse hoogleraar Prof Dr F. J. H. M. van der Ven, wiens oordeel wij, mede in verband met zijn voorzit terschap der Comm. voor de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, hoog aanslaan, schrijft nog geen maand na Veraarts rede in „de Tijd": dat ..de figuur van de monopolistische vak bedrijfsvereniging met verplicht lid maatschap, zoals die ons reeds werd gepresenteerd in het ontwerp Werk loosheidswet" (welke veel overeen komst vertoont met het bedrijfspen sioenfonds tussenvoeging van ons V.) „een hybridische en onaanvaard bare figuur is, wanneer zij blijft wat haar naam aangeeft en de ontwikke ling niet meemaakt naar een orgaan met in de wet geregelde publiekrech telijke status". En verder in het arti kel stelt hij vast, en wij maken deze uitspraak tot de onze voor het be drijfspensioenfonds dat de uitvoeren de colleges der sociale verzekering be drijfsorganen, maar publiekrechtelijke bedrijfsorganen behoren te zijn. 2). Het wil ons voorkomen, dat op vol komen gelijke gronden betoogd kan worden, dat het onjuist is een privaat rechtelijk lichaam, zoals het bedrijfs pensioenfonds in het onderhavige wets ontwerp, met publiekrechtelijke taken Slot 6e kolom onderaan.

de Stem | 1948 | | pagina 1