Ane V ooren wint te Etten in felle sprint Opening Zesde Nijtengo Lakeman snelste in ronde van Hoogerheide Pechduivel sloeg v. Est in Gastel Brabantse zwemkampioenschappen trokken veel belangstelling SCHUDT UW LEVER WAKKER SflIllL Woróté; doKtöor RADIO Kloosl J. F, Cas en Zo BOTEI VL00 DEKSE 2.50 DE STEM VAN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 Machtige koers van de Hagenaar Storm en de Belg Diddens ATHLETIEK De nationale B-kam pioenschappen te Roosendaal De plaatselijke favoriet Stuyts bracht met Theuns leven in de brouwerij Sport in 't Kort Vóór Goese middenstand en Goese gemeenschap 'n Drukke eerste dag verfris U dan met VAC TE KOO Rietmeub< Manden TOEN DE KORVER met nog 15 rom den voor de boeg door zijn ketting trapte, waren Arie Vooren en Storm weggelopen uit de kopgroep, waarin Wijdenes, v. d. Dungen. Tacken, Ekel- mans. Meys. v. d. Zanden en van As zaten, die op hun beurt een flinke voorsprong hadden behaald op de groep, die door Verschuren werd ge leid. Josef Didden joeg achter de beide weglopers aan en Goldschmitt reed zijn laatste ronde, nadat hij. luide toegejuicht, ronden achtereen had ge probeerd de kopgroep in te halen. Hij had echter bijna 1minuut achter stand in te lopen en de aanmoedigin gen mochten niet baten. Goldschmitt stapte van zijn flets, zoals practisch alle grootheden voor hem van de fiets waren gestapt. Schulte verdween na de twaalfde ronde uit de strijd, spoedig gevolgd door Clemens, Bakker, v. Beek Debuut van Goof Leys op de 400 meter ]V]ET antiloopsprongen verzekerde zich de Limburger J. v. d. Wall (Caesar) van meet af aan de kop van de 18 deelnemers aan de 5000 M. C. Kraan(De Bataven) was de enige die j ^kten st?ed7"verder"'af' y. d Wall durfde naderen. Even was I Ronde na ronde het halen en vieren tussen deze twee Seyen. Lambrichts, Savelsberg en Schellingerhout en Stuyts, van welke de laatst'e drie door pech werden uit geschakeld. Daarmede zakte de Bene lux-course van Etten, die Zondagmid dag onder een enorme belangstelling werd verreden, af van een koers van superklasse, gezien het gehalte van de deelnemers, tot een ronde van de mid delmaat, waarin de goden van de twee de rang elkaar een vinnige partij heb ben gegeven. ongeveer 16 ronden had een groep van 7 renners een geslaagde uit looppoging tot stand weten te brengen. Het waren de in de aanhef genoemden, behoudens van As en v.d Zanden, die eerst geruime tijd achter de vluch tenden hadden aangejaagd, totdat ze deze met nog 20 ronden te rijden wa ren bijgekomen. Josef Didden was uit het peleton gevlucht, gevolgd door Clemens. Bakker en Storm. Gold schmitt leidde het peleton, waarin toen nog verscheidene grootheden zaten. Toen de groten successievelijk de koers begonnen te verlaten, was het moment voor de minderen gekomen. Fel jacht te de kopgroep achter de beide vluch tenden aan, die na de 36ste ronde wer den ingehaald. Tacken had het tempo niet kunnen volhouden en verdween naar achteren, Ekelmans gaf enkele ronden daarna op. Ook van As kon het tempo op de duur niet langer bij- trappen en van de kopgroep bleven slechts Storm, (na een prachtige race bijgekomen), Wijdenes, Fr. v. d. Zan den, Didden, Vooren over, v. d. Dun gen was gelost en van As en Tacken stijlvolle athleten. Maar in de voor laatste van de 12 moordende ronden, toen v. d. Wall de staartloper B. Wal ker (De Zeeuwen) inhaalde, was deze stimulans voldoende om de kranige Kraan voor goed te verlaten. Na Wal ker in de laatste ronde nog gedubbeld te hebben zegevierde v. d. Wall onbe dreigd. Met een record aantal deelnemers werd deze derde nationale wedstrijd om het B-kampioenschap tot een goed einde gebracht. Met de regelmaat van een klok werkte THOR het zware pro gramma af. De THOR-400 m. loper, G. Leijs liep voor de eerste maal de 800 m. in de B-klasse op een zware baan. De eerste 400 m. waren onbetwist voor Leijs, maar na steeds aan de kop te zijn geweest raakte de THOR-man in de laatste bocht definitief achter Wortel (Tempo), die een beter tactisch tempo aanhield. Leys zelf vond het debuut overigens een geschikte training voor de a.s. militaire kampioenschappen. De finale van de 100 m. had niet minder dan driemaal een valse start. De vierde was echter uitstekend. Wa- let ((Tempo) won met minimaal ver schil van Heidenis, de sympathieke KDO-loper. Beiden noteerden dezelfde tijd. De 4x100 m. estafette was voor Mi nerva uit Rotterdam op de tweede baan. De derde wissel was evenwel slecht. Op de 4x400 m. estafette toonde HAV uit Haarlem haar klasse tegen over AAC (2e) en DOS, Rotterdam, derde. De uitslagen. TJe voornaamste uitslagen zijn: Verspringen: 1 Symons, Voleweyck 6-44: 2 Avis, PSV, 6-27; 3 Kooyman AAC, 6-27. Hoogspringen: 1 Schaay, AV '23, I-65; 2 Dekker. Tergouw, 1-65; 3 Avis, PSV, 1-65: 4 Leyten, THOR, 1-65. 110 m. horden: 1 Krijnen, GAC 17-5; 2 Langendijk, DEM, 17-8; 3 Harting- huyzen, HAV, 18-8. Discuswerpen: 1 Meyers. DOS. 37-50; 2 Bakker, Hermandad, 36-40; 3 Ley ten. THOR, 33-63. Kogelstoten: 1 Meesters, Quick, 12-08 2 Meyer, DOS, 11-84; 3 Belle, HAV, II-79. 800 m.: l Wortel. Tempo, 2-4-8; 2 G. Leys, THOR, 2-5-8; 3 Schuwer, Ju liana, 2-7-3. 1500 m.: 1 Begas, SVB, 4-19-3: 2 Be- melmans, RKAVM, 4-22-2; 3 Titulaer, SVB, 4-22-7. 100 m.: 1 Walet, Tempo, 11-6: Heidenis, KDO, 11-6; 3 Wullems, HAV 11-8. Hink-stap-sprong: 1 Pallesen DEM 13-11; 2 Fernie, Celebes, 13-04 (beiden gepromoveerd naar A-klassei; 3 J. Paaymans, Quick, 12-23. 400 m.: 1 Snidt. AAC, 55-1: 2 van Son, PSV, 55-2; 3 Dekker, Tergouw, 55-6. 200 m.: 1 Metselaer, PSV, 23-9; 2 Bakker, Meteoor,-24; 3 Both, Minerva 24-6. 4x100 m.: 1 DOS, 48-4; 2 Sparta, 48-8 (Minerva gedisqualificeerd). 5000 m. 1 J. v. d. Wall, Caesar, 16-34-8; 2 J. Kraan, Bataven, 16-53-2; 3 v. d. Ende, DOS, 17-04. 4x100 m.: 1 HAV, 3-42-2; 2 AAC, 3-47-4: 3 DOS, 3-50-8. Speerwerpen: 1 de Boer, Donar, 52-60 2 ten Braak, DFC, 47-50; 3 Louwman DFC, 43-80 4 Bakker, Hermandad, 42-23. na ronde draaie dit kleine groepje op de eindstreep toe, totdat de koers in de sprint moest worden beslist, waarin Arie Vooren de sterkste bleek. Hij had de 140 km. afgelegd in 3 uur 41 min. 36 sec.; 2 G. Loos, Amsterdam (gedubbeld); 3 Fr. v. d. Zanden; 4 C. Wijdenes, Eindhoven; 5 J. Sturm, Den Haag; 6 Josef Did den, België; 7 v. d. Dungen, 's Herto genbosch; 8 P. van As. Aan de course voor de profs was een ronde voor amateurs over 100 k.m. voorafgegaan. C. Paaymans uit Til burg werd hierbij winnaar m de tijd van 2 uur en 45 sec.; 2 H. Brinkman, Maasland; 3 P. van Wijmeren, Terhei den; 4 A. Geluk Rotterdam; 5 F. Vos 's Hertogenbosch; 6 A. Verstraeten, Breda; 7 L. Mittertrelner, Den Haag; 8 W. van Est, St. Willebrord (die kort voor het einde kwam te vallen); 9 W. Wagtmans, Breda; M. de Bruyn, Roosendaal werd 16c; M. v. d. Veeken, St. Willebrord 19e, Th. Alblas, Over- schie 20e. Onder geweldige belangstelling, is de ronde van Etten, waarvan we hierbij een plaatje geven, verreden. Wagtmans uit vijfde positie 'l eerst over de streep JMet het licht van een jachthond in dc ogen zoefde het Bredase fietsduiveltje. Wout Wagtmans, als eerste de 45ste ronde in van het to taal van 48, dat de kermiskoers van Gastel, die Zaterdagmiddag werd ver reden, telde. Met een schreeuw van opgekropt verdriet meldde A. v. d. Veeken, die als derde doorkwam, aan de jury, dat Wim van Est, zijn dorpsgenoot, gevallen was. Wat de moedige St, Willebrordenaar met wie wij voor de course enkele woorden wisselden, toen als mogelijk heid uitsprak, is in de 44ste ronde wer kelijkheid geworden. Voor de zoveelste maal sloeg de pechduivel Wim van Est teneer, juist op het moment, dat hij zijn zit genomen had voor de eind strijd, waarbij hij een metgezel had gevonden in de Haarlemmer M. Drost. Van de ruim 120 ingeschrevenen startten er ongeveer 70, aan het einde waren er amper 20 over. Reden? Een parcours, dat de coureurs met angst op de fiets deed zitten vanwege de ve nijnige, kleine, scherpe steentjes. De meesten vielen dan ook uit door het rijden van een lekke tube „Een krui wagen vol tubes heb ik niet bij me", was het oordeel van een hunner. De eerste 40 ronden kenmerkten zich door een regelmatig tempo van het peleton waaruit successievelijk de zwakkere broeders en de pechvogels verdwenen. Wagtmans probeerde het eerst zijn ge luk, bijgestaan door A de Rooy. Ze wisten een kleine voorsprong te nemen op W. van Est en A. v. d. Veeken, die op hun beurt uit het peleton waren weggelopen, waarin Drost, Witteveen, v. d. Elshout, M. de Bruyn en Hu- brengtse en v. d. Nijnatten zaten. A lsof alle duivels hen op de hielen zaten, zo flitsten Zaterdagavond om 6 uur te Hoogerheide zeven ren ners over de eindstreep. Dat was het enerverend slot van 3 uur en een kwartier rondjes draaien in een wedstrijd over 125 K.M., welke uit eindelijk een overwinning opleverde voor de Amsterdammer Lakeman. Van dit zevental was het „Baasje" van de Zande, uit Halsteren, die, na het startschot van burgemeester Ma- zairac, het eerst een kans waagde. Als katten sprongen Hopstaken, Joos- sen en Tacken heim achterna, welk voorbeeld direct daarop eerst door v. As en vervolgens door Evers, Schel- lingerhout, de Vries en Lakeman werd gevolgd. Achter deze negen moedigen stelden Stuyts en Francken heldhafti ge pogingen in het werk zich mede aan de leiding te plaatsen, doch het bleef bij pogingen. Het leek er veel op, dat de plotseling als een pijl naar vo ren geschoten De Korver op z'n een tje meer succes zou boeken. Edoch, het pechdutveltje beet venijnig door zijn bandjes en gooide daarmede alle illusies van de Rotterdammer in dig gelen. Intussen was ook aan de spits het een en ander gebeurd. O.m. toon de van As bijzonder veel trek te heb ben in dc vette kluif, welke voor de overwinnaar in het vooruitzicht was gesteld. Zou hij er alleen een hap naar doen? Neen, zeiden de overige acht en zij hielden woord. Dan was er verder nog Tacken, die de aandacht voor zich opeiste, zij het dan door een voor hem minder prettig machinedefect. Spoedig daarop verloor de kopgroep nog een tweede man: Piet de Vries, de echter weer het genoegen smaakte zijn plaats bij de vluchtelingen te heroveren. Degen getrokken Dijna op hetzelfde moment brachten Stuyts en de oud-Wouwenaar Theuns spanning en wat meer leven (Adv. 24-00) ln de brouwerij. Samen trokken ze de degen voor een ongelijke strijd tegen 't achttal voor hen Aangemoedigd door hun streekgenoten er, met hun lippen bijna op het zoet van enkele premies wonnen zij langzaam maar zeker ter rein. De winst ging echter later weer geheel verloren. Stuyts zakte terug op Pellenaars en Lambrichts en anoest daarna ook deze twee laten gaan. In het resterende deel van de strijd verdween Joossen uit het hoofdpeleton en werd Theuns opgeslokt door Pellenaars en Lam brichts, waarvan laatstgenoemde oven voor het einde wegvluchtte. Na die van de kopgroep kreeg het publiek ook nog een felle sprint te zien tussen Pelle naars en Theuns, waarbij de Pel zich de snelste toomde. Hier is tenslotte de uitslag: 1 H. Lakeman, Amsterdam 3 uur en 15 min; 2 P. v. As Roosendaal; 3 Th. Hop staken, Roosendaal; 4 P. v.d. Zande Halsteren; 5 Schellingerhout, Zaan dam; 6 P. Evers, Wormerveer; 7 P. de Vries, Vlaardingen; 8 op 1 mm. 40 sec. J. Lambrichts, Bundc; 9 C. Pellenaars Tilburg en 10 Theuns Brasschaet bei den op 2 min. 19 sec.; 11 op 2 min. 26 sec. A. Stuyts, Hoogerheide: 12 C. Bijl Den Haag: 13 PauwSls Kieldrecht; 14 de Booy Amsterdam; 15 Snoeyers, Ant werpen. Dc nieuwelingen De lont in 't kruit p nkele ronden later was het peleton echter weer gesloten totdat A. v.d. Veeken en M. Drost de lont in het kruit wisten te steken en de slag in vol le hevigheid deden ontbranden. Beide coureurs liepen weg v. de twee grote rivalen Wagtmans en van Est, die een voorsprong hadden op het peleton, ge leid door Witteveen, Het tempo werd zo hoog aangetrokken, dat 9 ronden voor het einde van Est, Wagtmans, v. d. V;eken en Drost ongeveer 700 meter voorsprong hadden verkregen. Het peleton was uiteengevallen in twee groepen, waarvan Witteveen en 1 abrengtse elkaar steunden vóór de Bruyn. v. d. Elshout en Nijnatten IJit de kopgroep wisten van Est en Drost zich los te maken, v. d. Veeken kwam op 300 meter door, waarna op ongeveer 100 meter Wagtmans en Wit teveen volgden. In de 45ste remde gebeurde het voor van Est fatale. Hij kwam te vallen, hetgeen Wagtmans de injectie bezorg de, die hem de koers zou doen winnen Twee ronden voor het einde had Wagt mans een voorsprong van ongeveer 150 meter behaald op Drost. Van Est, die met Witteveen de achtervolging vol hield, had echter 32 seconden achter stand. v. d. Veeken had het tempo niet kunnen volhouden en kwam ruim 200 meter achter van Est door, die in de sprint de meerdere in Witteveen moest erkennen met banddikte. De uitslag werd: 1 W. Wagtmans, 2 u. 44 min. 38 sec.; 2 M. Drost op 18 sec.: 3 C. Witteveen cp 40 sec.; 4 W. van Est id.; 5 A. v. d. Veeken; 6 A. Hubrengtse; 7 H. v. d. Elshout; 8 J v. Nijnatten; 10 M. de Bruyn. De winnaar van de eerste ronde van Gastel, de Amsterdammer Schuyten, brak z n fiets. Een collecte hielp hem aan het geld voor een nieuwe. De bei de Engelsen, die de eerste ronden al niet meekonden, stapten van de fiets Nieuwelingen: De course voor de nieu welingen leverde het volgende resul taat; 1 W. Verhoeven, Overschie (2 u. 3 min.); 2 J. Massuger, Oisterwijk: 3 W. Rijvers. Breda; 4 J. Kuyter., Nu- nen; 5 C. Roks, St. Willebrord. Veteranen: De course voor de vetera nen werd gewonnen door A. v. d. Kloot St. Willebrord, tweede werd A. Krijgs man uit Rijswijk voor Duquesnay, v. d. Bosch en M. Valentijn. FILMPROGRAMMA VERKENNERSBEDEVAART Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijks keuringseisen genoemd. Grand Theater Goes. De Witte Pimpernel (18 jaar). Alhambra Theater Vlisssingen Staatsvijand No. 1 (18 jaar). Luxor Theater Vlissingen De Ver borgen schat (14 jaar). Electro Bioscoop Middelburg. Drie Jantjes op stap (14 jaar). BENOEMING DIJKGRAAF Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot dijkgraaf van de Deurloopolder C. B. Kodde, te Tholen en tot dijkgraaf van het waterschap Nieuw-Bommenede N. A. Deïst, te Zonnemaire. GESLAAGD Ten overstaan van de heer Pr. Ha- geman ged. muziekleraar te St. Nico- laes en leraar aan 't Kon. Staatsathe neum van Turnhout werd door drie leerlingen van de heer Aug. Eeckhout, muziekleraar te Hulst een examen met gunstig gevolg afgelegd. Mej. Lea Eggermont te Hulst slaag de voor de 2e grad (Diploma B), mej. José Verschueren van Hengstdijk voor de 3e graad (diploma C) tevens met onderscheiding voor theoretische kermis en mej. Belly Donze van Ter- nemen eveneens voor 3e graad, met onderscheiding voor de vingervaardig heid en theoretische kennis. MIDDENSTANDSEXAMEN Voor het Donderdag te Middelburg gehouden middenstandsexamen slaag den de heren G v. d. Ham, N Heyns- dijk, L Hillebrand, J de la Houssaye en A Kil, allen te Goes; M Kerkvoort en mej. A de Hond te Middelburg; N de Hamer en J Jonkman, Vlissin gen: M. Hannewijk en mej. E Hu- bregtse, Heinkenszand; W Hamelink en D Huyssen te Wemeldinge; Mej. A Stroo en dhr. J Jasperse, Koude- kerke; W Kasse en C van Keulen, Vrouwenpolder; W Hirdes, Heinkens zand; C Hoebeke, Nieuwvliet; mej. J op 't Hof 's Gravenpolder; C Holle- stelle, Yerseke; J Hoogerland, Sluis; L. Imanse, 's Heer Arendskerke; mej. A de Jager, Arnemuiden; A de Jager Kapelle-Biez.mej. L Janse, Souburg; D Jansen, Nisse; K Janse, Oostkapel- le; P Kakebeke, Nieuw en St. Joos- land; J Karstanje, Wissekerke; J van Kervinck. Krabbendijke; J Knuyt. Nw en St. Joosland. Afgewezen werden 8 candidaten. Het 16-jarige zwemstertje Dini Bakker is er niet in geslaagd om zwem mend de overtocht Stavoren-Enkhuizen te maken. Na 5 k.m. gaf zij op. Voor de wereldkampioenschappen wielrennen te Amsterdam en Valken burg hebben ingeschreven: Noorwegen, Oostenrijk, Denemarken. Polen, Zwe den, Luxemburg, Zwitserland, Amerika Tsjecho-Siowakijë Turkijë, China, Joego-Slavië, Hongarije, Italië, Austra lië, België Frankrijk en Engeland. Van Vliet won te Kopenhagen de Grand Prix van Kopenhagen voor de Belg Scherens, Koblauch en Gerar- 1 din werden resp. derde én vierde, 14 en 15 Augustus a.s. heeft de jaar lijkse verkennersbedevaart plaats naar O. L. Vr. van de Polder te Middel burg. Arnemuiden Gcref. kerk. Op Donderdag 12 Aug. a.s. bestaat de Ger. Kerk alhier 60 jaar. Domburg Jacoba van HcemsUerck Dinsdag 3 Augustus is het 25 jaar geleden, dat de bekende Ned. schilderes, graphica en ontwerpster van glas-in-lood ramen, jkvr. Jacoba B, Heemskerck van Beest overleed. Hulst R. K. HUISHOUDSCHOOL „ST. MARTHA. Wederom had aan het einde van de Septemberklassen dc uitreiking van de diploma's en getuigschriften plaats. Het diplomaLingerie- en Costuum- naaien behaalden de jonge dames; Jeanne Verstraeten, Nelly Eggermont, en Maria de Bruyn. Het getuigschrift voor de Primaire Opleiding werd behaald door: Carla van Acker. Jeannette v. d. Gucht, An nie Kips, Paula de Rijck, Annie Lust, Nelly de Witte, Rachel van Hoye, Ag nes Serrarens, Winy Serrarens. Lucia Seghers, Angêle Baecke, Nelly de Pot ter, Andrea Blommaert, Denise Neve, Ria Weemaes (alleen voor de prak tijkvakken.) Het Getuigschrift „Fijne Keuken" behaalden de dames: Ria van Acker, Magdelena Dobbelaer, Corrie Bies- broeck (met lof), Maria Comelissens, Maria Pivavet, Julia v. d. Acker, Ag nes Bonte, Martha Duerinck (met lof), Maria v. d. Vijver, M. L. Verschuren, Marie Serrarens, Ria Mangnus, Tilly Serrarens, Agnes Michielsen, Gonda v. d. Voorde, Lucia Kindt, Denise Wau ters, Christien Lansu, Josepha de Smit, Maria de Smit, Miek Francken, Lucie de Paepe, E. Langerhorst, Olga de Meurichy. Maria Verbist. José de Blieck, Maria de Deckere, Celina v.d. Wielen, Agnes v. d. Wielen, José de Theye, Emelda de Theye, Maria van Isterdael, Agnes v. d. Bosch. Irma Ver vaet, en Agnes Raes. 2 werden afge wezen. Het. Getuigschrift „Burgerkeuken" verkregen Annie Rammeloo. Maria Pieters, Er na Buysse, Agncs Inghels, Alma Schal kens, Alice de Bakker, Tilly Dankaert, Zus Bcgaert, Maria de Kindt, Corrie van Laere, José Pieters, Lien v. d. Bran den, Mieke de Wolf, Jeanne Schout, Maria v. Mol, Annie van WesemaeL Juliette Ringoot, Marie Schelleman, Angèle Duym, Annie van Daele en Mevr. de Waal-Wijnacker. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor het akte Engels DO. onze oud stadgenoot de heer Ant. v. d. Walle te Tubbergen. Voor het Middenstandsexamen slaag de te Temeuzen, onze stadgenoot A. Kerckaert. lerseke Ned. Herv. Kerk. Binnenkort hoopt men de Ned. Herv. kerk na een restauratie van ruim acht jaar, weder om in gebruik te nemen. Middelburg OUD POORTJE HERSTELD. Een van de oude hoekjes in onze stad, het pooortje tussen het Hofplein er. de Bogardstraat „De dry tonne- kens" is in oude luister hersteld. De poort was de laatste jaren sterk ver vallen, doch de metsel-, timmer- en schilderafdelingen van de ambachts school hebben de oude muren en de voordeur hersteld, zodat 't thans weer een interessante aanblik biedt. De di recteur van de ambachtsschool, de heer E. Visscher, heeft het poortje overgedragen aan .de burgemeester. Oostburg Dc St. Eligiuskerk. De bouw van de nieuwe St. Eligiuskerk vordert ge stadig. Reeds niet minder dan 6 span ten w:erden geplaatst waardoor men 'n goede kijk krijgt op de definitieve vorm van dit nieuwe kerkgebouw. Naar we vernemen is men ver vooruit op het uit te voeren tijdsbestek, zodat we mogen aannemen, dat de kerk op de vastgestelde termijn zal kunnen worden afgeleverd. Hersteld. Na een langdurig ver blijf in het St. Antonius-Ziekenhuis is Deken H. Lievegoed zoverre hersteld dat hij de tijdelijke pastorie heeft kun nen betrekken terwijl hij alle werk zaamheden verbonden aan zijn deke naat weer kan verrichten. Ovezande Benoemd. Mej. M. A. Wolf lera res van de Landbouwhuishoudschool is als zodanig benoemd t,e Aalsmeer per 1 September a.s. Patrijshoek Geslaagd. Voor het middenstands examen slaagde te Temeuzen de heer P. de Schepper. Schoondijke Afscheid. Ds D. de Vries nam af scheid van de Ger. Kerk om op 29 Aug. a.s. zijn intrede te doen te Stadskanaal-Pekelderweg. Vondag startten 83 nieuwelingen, die 25 ronden (80 K.M.) moesten af leggen. In de 2e ronde namen Huijps uit Hoogerheide en v.d. Putte uit Den Haag een voorsprong. In de 6e ronde kwam v.d. Putte alleen door, daar Huijps met pech te kampen had. Zijn voorsprong bleef schommelen om de 2 min,, doch in de 20e ronde moest hij van fiest verwisselen en belandde achter de hoofdgroep waar Snijders uit Halfweg nu de beste papieren had. Snijders klopte in de sprint v.d. Pal uit Scheveningen. Derde werd Jansen uit Scheveningen; 4e J. Massuger, Oisterwijk; 5e v. Pol, Rotterdam; 6e Trompetters, Wieringen; 7e Braspen- ninx, Zundert; 8e v. Nijnatten, Breda 9e P. v. Heyst, Eindhoven, 10e Joche- nis, Wouw J. Rommers reed als enige Hooger- heidenaar deze ronde uit op één ronde en werd goed bedacht door zijn dorps genoten voor zijn moedig rijden. De 80 K.M. werd afgelegd in onge veer 2'uur. i J-)E BRABANTSE zwemkampioen schappen, welke Zondagmiddag te Breda ln het „Ei" werden gehouden, mochten zich in een grote belangstel ling verheugen. De Surae-dames en heren leverden goede prestaties. Over het algemeen werden er goede tijden gemaakt, in het bijzonder door mej. T. van Opstal van TRB en Lies Bon nier van Aegir op de 200 m. school slag. Eerstgenoemde zwom nimmer zo snel als nu en Lies Bonnier noteerde eenzelfde tijd als tijdens do wedstrij den om het Nederlands kampioen schap en dat wil toch in een open bad met vrij zware banen toch nogal wat zeggen. Mej. Leny Keiler uit Amsterdam en de heer van Moll uit Eindhoven gaven prachtige demonstraties schoonspnn- gen, welke buitengewoon in de smaak vielen. Vooral mej. Keiler oogstte uit bundig succes. Het was ook werkelijk de moeite waard! Zoals men weet be reikte zij op de landskampioenschap pen de derde plaats cahter Cobi Floor en Kitty Heck, die naar Londen zijn. gegaan. De heer v. d. Zwaan bracht mej. Keiler dank onder aanbieding van een souvenir namens Surae. De uitslagen. 50 m. borstcrawl meisjes tot 16 jaar: 1 M de Wit, Aegir, 39-2 sec.; 2 j. v.d. Putten, Surae, 40-4; 3 C. Groenenboom TRB, 41-7. ld. boven 16 Jaar: 1 R. Burmanje, BRB, 36-9; 2 R. Evers, FZV, 38-2; 3 A. Reynaars, Surae, 39-5. 50 m. borstcrawl Jongens tot 16 jr.: 1 D. Nebbeling, TRB. 38-8; 2 Mallandt, VRB, 30-9; 3 P. Meulensteen, BBB, 32-8. Id. boven 16 jaar: 1 J. Damen, Golf- berkers, 30-8; 2 B. Damen, Golfbrekers, 31-2; 3 F. v. d. Pol, PSV, 34-2. 100 m. rugslag dames: 1 Els Bijvoet, Surae, 1 min. 26.9 sec.; 2 A. van der Zwaan, Surae, 1 min. 35-6 sec. Id. heren: 1 J. Robanus Maandag, Surae, 1-28-1; 2 B. van Moll, Aegir, 1- 28-4; 3 J. de Waul, Juliana, 1-32-6. 50 m. schoolslag meisjes tot 16 jaar: 1 R. Verhagen, Surae, 45-6; 2 G. de Roos, PSV, 46-1; 3 E, Roelse, Juliana, 46-2. Id. jongens: 1 A. Kooiman, PSV, 40-8: 2 J. van Langerijt, FZV, 43-2; 3 C. van de Laar, PSV, en J. Gulicks, Surae. beiden 45 sec. 100 m. schoolslag dames: 1 L. Dort- huis, PSV, 1-38-6; 2 R. Burmanje, BRB, 1-39; 3 F. Megens, PSV, 1-41-8 ld. heren:' 1 P. Villc, PSV, 1-31-2; 2 C. Vonk, Aegir, 1-32; 3 C. de Vos, 1-32-2. 100 m. borstcrawl dames: 1 C. Bij voet. Surae, 1-18-9; 2 A. van de Putten 1-31-8. Id. heren: 1 G. Verijdt, Aegir, 1-10-1 2 W. v. d. Zwaan, Surae, 1-14-4; 3 A. Nouwens, TZV, 1-17-2. Buiten mededinging: Ad. van Baxem Surae, 1-6-6. 50 m. rugslag meisjes tot 16 jaar: 1 J. Carpay, Surae. 47-6; 2 A. v. d. Zwaan, Surae, 48; 3 N. van Alst. PSV 51-8. Id. meisjes boven 16 jaar: 1 R. de Raay, PSV, 47-8; 2 A. Jonkers, Surae, 53-8; 3 N. de Rooij. Aegir, 55-6. Id. jongens: 1 J. Damen, Golfbrekers 38-4; 2 J. de Waal, Juliana, 40-6; 3 D. Nebbeling, TRB, 41-3. 200 m. schoolslag dames; 1 L. Bon nier, Aegir, 3-088-4; 2 N. van Opstal. TRB, 3-11; 3 W. Jetten, Surae, 3-22-4. Id. heren: 1 H. van Dullemen, TZV 3-2-1; 2 R. le Roy, Surae, 3-5-7: 3 J. Goosens, TRB, 3-23-8; 4 K. Henne- kamp, Surae. 3-30. 3x50 m. wisselslag estafette meisjes tot 16 jaar; 1 Surae I, 2-16-5; 2 Aegir 2-19; 3 Surae II, 2-29. Id. meisjes: 1 Surae, 2-14-3; 2 TRB, 2-15-5; 3 PSV, 2-17-1. Id. jongens: 1 Golfbrekers, 1-50-9; 2 Aegir, 1-58-8: 3 Surae, 1-59-6. 50 m. reddend zwemmen, waarvan 25 m. met drenkelin, damesg 1 N. v. Opstal, TRB, 58-6; 2 B. van Wees, VRB 64-5; 3 J. Fokkelmans, id., 64-6. Id. heren: 1 J. Goosen, TRB, 56-6; 2 A. de Roos, idem, 1-0-3; 3 N, Heij- stek, idem, 1-11-2. 3x100 m. wisselslag estafette dames: 1 Surae I, 4-29-4; 2 Surae II 4-47-7. ld. heren: 1 Surae I 3-59-8; 2 Aegir 4-12-2. CEN SCHAAR van genodigden had zich Zaterdagmiddag om twee uur verzameld in de lommerrijke Sehut- tershoftuin te Goes, om tegenwoordig te zijn bij de opening vaxi de zesde Nijtengo. De voorzitter, de heer A. de Roo, verwelkomde de genodigden en meer in het bijzonder de Commissaris der Koningin en echtgenote; het lid van G.S. mr. Mes; de burgemeesters van Goes en Middelburg, oud-notaris Jo- han Pilaar, van Bommel van Vloten en de gemeente-secretaris van Goes. Dochtertjes van de ere-comitéleden Geysen en Roose boden de dames Ca- sembroot en ten Kate bloemen aan. De heer de Roo heeft vervolgens zijn mede-comitélcden zijn erkentelijk heid betuigd en zeer speciaal de heer L. Verwer, drs. Kreugel en van Rie- sen; mede betrok hij in zijn hulde de heer A. Hoogesteger, die het secreta. riaat dagelijks vol-ijverig terzijde stond; ook diens vrouw ontving bloe men. Vervolgens heeft de heer de Roo het karakter en doel der Nijtengo om schreven. Openingsrede jhr. dc Oasembroot. rje Commissaris der Koningin be steeg hierna het podium en wees op het belang van exposities als deze. Een groot deel der Zeeuwen is er nog te weinig van op de hoogte wat eigen provincie biedt en gaat dit ten on rechte elders zoeken. Spr. zei, dat de winkeliers goed voor de dag komen op de Nijtengo; hij hoopte dat de tentoonstelling aan het gestelde doel zou. beantwoorden en wenste bestuur en exposanten veel be langstelling, veel succes en goede zaken toe. Daarna verklaarde de Commissaris de Nijtengo voor geopend. De heer de Roo dankte de spreker namens het comité hartelijk voor zijn vriendelijke woorden. Hij nodigde allen uit tot een rondgang langs de stands om daarna een verfrissing te genieten in de originele bierkelder. Premieregen. Qc eerste dag zette reeds goed in. Ruim 1700 bezoekers(sters) pas seerden de controle en vooral 's avonds was het in de zalen en in de tuin, waar Excelsior musiceerde, vol drukte en gezelligheid. De standhouders deden een ware premieregen op de bezoekers neerda len en niet laten we onvermeld, dar burgemeester ten Kate een bedrag van f 25 schonk voor de 2500ste bezoeker. (Adv. Si-ooi (Adv. 23-00) en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft, U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERP1LLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. (Adv. 25-oo) jÓS JANSSEN „Ahoe! Ahoe!" Bleek als den dood staat Steven er nu. Is dat de belooning voor al z'n op offeringen? Voor al de geleden schan de? Is dat het einde? De Onderzoeksrechter, die nu weer geruster geworden is in het eigen lot, zegt tot den commandant: „Nu is 't genoeg. Zet die mensen:-" buiten." „Allé, menschen na- lilen. Er is hier niets meer te dr En met zacht geweld p ert ie de zieken buiten te krijgen. „Hem ophangen gaan we den val schen doktoor!" „Ja ja! Z'n verdiende straf moet ie krijgen!" En in 'n paroxysme van haait en ver driet gilt 'n zieke: „Dood! Dood!" Verschrikt aarzelt steven achteruit. „Kom, besluit de kommandant onze matrak. Achteruit, menschen. En het huls uit." En de twee gendarmen stormen op de zieken in. Daarstraks zou het hen niet gelukt zijn ze buiten te krijgen. Maar de ontgoocheling heeft hun weerstand gebroken. ,,'k Zal hem tóch vinden, den sloeber!" huilt de boerenkerel. „Dat ie niet op de strate komt, als ie durft". krijscht 'n ander. „We slaan hem dood! De schurk. De bedrieger!" „De Charlatan!" gilt 'n zware stemme. Als uit één mond gillen allen mee: „De Charlatan! De Charla tan" Tenslotte hebben de gendarmen de zieken buiten gekregen en de deur op slot gedraaid. Huilend Is Thea op 'n stoel neerge zonken. En spinnijdig is Manten dan-langs de struiken naar achter geloopen. Buiten staan de zieken nog 'n tijdje te huilen en dreigend te tieren. Maar langzamerhand druipen ze toch af. Steven staat wezenloos voor zich heen te kijken, bleek als de dood.. Met 'n spotlachje neemt de Onder zoeksrechter hem op. ,,'n Gevaarijk spelletje, dotkoor Martens." „Dat had ik niet gedacht!" flujstert Steven, terwijl ie met de hand over het klamme voorhoofd wrijft. De Onderzoeksrechter haalt even de schouders op. „Ik -zal m'n mannen nog 'n paar uren de wacht laten houden. Dat zal 't voorzichtigste zijn. En als ik u 'n goeden raad mag ge ven: ik zou m'n geluk maar liever el ders beproeven. En dit spelletje niet meer herbeginnen. Den goeden dag." Met 'n hoofdknikje wendt de Onder zoeksrechter zich van Steven af Zwijmelend, of ie dronken ls, gaat Steven z'n kamer binnen en sluit de deur-achter zich dicht. Reeds 'n uur zit Steven voor z'n werktafel, het hoofd in de handen, in bittere gedachten verzonken. Nog altijd kan ie zich niet indenken hoe die menschen, die op 'n gegeven oogenblik voor hem door 'n vuur zou den geloopen zijn, ham 'n paar minu ten later zouden gesteenigd hebben, al leen maar, omdat ie hen... niet langer bedriegen kon. „De wereld wil bedrogen zijn." zegt het spreekwoord. Zou dat dan tóch waarheid spreken? Steven ondervond het maar al te goed. Nóg tuiten z'n ooren van het wraak- gegil van de zieken. Nóg hoort ie het spottoontje van den Onderzoeksrech ter. Vijandschap en misprijzen langs bei de kant Tot dèar is le gekomen. Kon ie nu maar weg van hier, op staanden voet. Terug naar de miserie in Brussel, als 't moest. Maar vrij. En zichzelf respecteerend. Want zelfs dit kan le bijna niet meer. Hij heeft zich door kozijn Manten laten begoochelen. Hij mocht nooit naar hem geluisterd hebben. Thea?! Ja. goddank, zij is er nog. Zij! En met haar ls nog niet alles ver loren. Hij zal weggaan, met haar. En elders 'n nieuw geluk opaouwen. Met haar! Langzaam heft ie het hoofd weer op. Neen, er is nog niets verloren. Nu kan le zichzelf zijn. Dat is, ten slotte nog 't best. En als zij 't wil, dan... Iemand klimt het voutetrapje op. Zou zij 't zijn? Nee! '6 Is kozijn Man ten, met 'n gezicht als 'n el lang. Mén zou zeggen, dat de vlage bij hem niet niet over is. Want blazend als 'n kater komt ie op Steven af. „Ge hebt daar weer 'n schoonen toer uitgemeten, hé?" „Hoezoo?" Steven moet onwillekeurig lachen om z'n kozijn's gezicht. (Wordt vervolgd) DINSDAG 3 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 Ol. spelen, 7.45 morgengeb.. 8 nws., 8.15 pluk de dag, 9 lichtbaken, 9.30 Vieuxtemps en Fauré, 10 kleutertje, 10.15 Italiaanse opera's, 10.40 brieven van tante Martha de Harde. 10.50 muz. houdt fit, 11.30 als de ziele luistert, 11.40 Singet Dem Herrn, 12 Angelus, 12.03 piano. 12.30 weeroverz., 12.33 gr. 13 nws., 13.20 conc., 13.45 balletmuz., v. Russ. componisten. 14.30 onder ons, 15 KRO favorieten, 16 Zonnebl., 16.30 Ziekenlof, 17 Grote vacantie, 17.15 kin derliedjes, 17.30 lang zullen ze leven, 17.45 Ol. spelen, 18 jodelduo. 18.30 Ne- derl, str.kr., 19 nws., 19.15 Ol. spelen, 19.30 Kath. jongeren. 19.45 NIWIN, 19.50 Wederopbouw, 20.05 Sarabande. 20.12 Verrader spoort, luisterspel, 21.50 omr. ork., 22.15 avondgeb., 22.30 Ol. spelen, 23 nws., 23.15 Bach. HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 London Fall, ork., 7.30 Russ. ei bij 't ontbijt, 7.50 dagopening. 8 nws., 8.15 Rozenaubade. 8.45 Rossini. 9.15 mor genwijding, 9.30 w.st., 9.35 arb. vit., 10.30 vr. tot vrouw, 10.35 Juan Lios- sas' ork.. 10.50 kleutertje, 11 orgel, 11.45 Wolken, wind en water, 12 klass. dansen. 12.30 Ol. spelen. 12.45 De Raaff-Schutte, 13 nws., 13.15 Lyra trio 13.45 gr., 14 Een boodschap van die renbescherming. 14.15 gr., 14.30 mati- née, 16.25 gr., 16.40 Een leuke plaat en een liedje, 17 Zigeunermuz., 17.30 Sky- masters, 18 nws.. 18.15 Tom Erich, piano, 18.30 RVU dierenbescherming. 19 Fêtes Galantes v. Debussy, 19.15 viool, piano en cello, 19.45 gespr. h. dokters, 20 nws., 20.05 Ex. pol. gev., 20.20 Metr. ork., 20.45 De bevolking v. Suriname, 21 omr. ork., 21.45 Veluws vacantiefeest, 22 licht progr., 22.15 buitenlands overz., 22.30 piano, 23 nws. 23.15 gr. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 12.32 ork., 13 nws., 13.15 gr., 19 nws., 19.15 Ol. spelen, 19.30 Die schönc Müllerin, 19.50 Liberale partij, 20 omr. ork.. 20.15 hoorspel, 20.45 kwartet van Schubert, 21.15 omr. ork., 22 nws., 22.15 jazz. 22.30 Rhythme Box, 22.50 nws., 22.55 gr. (Van onz< 1ÏTANNE1 vv in Int in de Poe; ten voor der vijf g De Poeasa van spijzei weli.iksgebi aanvangen! des nachts digende m de de gel< het begin tendag, wo doeg gre langgar, d. gens een b gens belast nodige fan: dit Gode w zo 30 dage volbracht, van het jaa of het Inl het in M kringen ove worden aai deren, fami den met ext prijken met zij niet zek gelegenheid ma gadé) h gen later b de oude pl£ eveneens m kains. Kort roemah gad weer terug dat in ons 1 de Indonesië loos; zij den morgen en weidan den. EXTRAl \7oor ons, ril sa nog el dat voortduw I worden gehoil activiteit bij I De Poeasa isl en verdieping I schriften; dal oorlog weer irl Moslimin wakl den. Mohamrl in het leven, I lam te breng tegen desnooc van wapenen door ontstaml sabil genoemd I tleke wijze w< re doodsverac OOOOOOOQ(| geslote! leesbiblio] ,,'t mooi 3 t.e.m. 12 A OOO0OO0OO BESTE I EN KAI t.b.c. vrij en - stallen rekenii en Oct. F, 's Gravenpolde 1193-300. Niet overal he ?eluk zijn wieg Wj de f abrikan Profiteert dus i Wge gelegenhei ln Zeeland get U hebt dan de1 i-eit tegen de zen. 0c* vervaardig eigen ontwerp. Verdea- een ge] collectie KIND! Ten met keurig firm keizerstraat 46—o met (Effen kleurig aardev

de Stem | 1948 | | pagina 2