oo Mil! ITIKELEN strijd Vleer Britten wonnen na moordende VERT KAAS hoenen NS IN 'T KORT Rood bestuur voor geheel Berlijn? Stenen die spreken van lijden en troost Nel van Vliet verbetert haar eigen record 3 Debutant Appel doelpuntte tweemaal Pffff Mr. van Schaik aan het werk Vriendelijke onhebbelijkheden ,K voor nantels A Jes iponnen itels - es. VIERDE IAARGANG No. 1141 ooooooooooooooo DER SLOOT PRIJZEN. is MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 Onze voetbalploeg uitgeschakeld TIEN MINUTEN VOOR HET EINDE van de verlengde speeltijd, toen de warmte luwde, maar de spanning tot het ondraaglijke toe geste gen was, gebeurde het. Kraak trapte uit. En de Nederlandse supporters- schare staarde met vertrouwen naar de bal, in de wetenschap dat Kraak uittrappen kan en dat hij in deze wedstrijd de voorhoede al meer on middellijk aan het werk had gezet. Plotseling, echter snerpte het fluitje. Onverbiddelijk wees de scheidsrechterlijke wijsvinger naar een punt, even buiten het penalty-gebied. Verjaardag Ret ZEVENDE EEUWFEEST van _,Een Haag kreeg een bijzonder toclo °Re vierde feestdag door op- vn.-i n van Praalwagens en de op- DE MtABlEREN willen de „heilige hceftÏÏ!^ gaan hervatten, aldus klaarri v Arabische Hoge Comité ver alle hoon1 Sraaf Berna(iotte zeide nog te hehhü«°P een vreedzame oplossing militarisatif»V.00rnarne,Dk wat de de- van Jerusalem betreft. Even warm Molotov van zijn „vacantie" terug Oud-politieke gevangenen onthulden monument in Haaren Krupp schuldig geoordeeld Per 15 Mei sneller treinverkeer DE TWEEDE OLYMPISCHE DAG Prachtige 100 meter van Fanny Blankers- Koen - Alweer een monster-zege voor ons polo-team DistributienieuuJs Vervroeging bonaan wijzing vlees Oostenrijk heeft geen stemrecht Haagse tramstaking duurt voort Mgr. Mihailowitz in Salzburg CK><><xX>00<><><><><><><> -0>0<><>0<><X>0<X>0<>0<' oordeliger wank de Winkelweek |>t 8 AUGUSTUS .ale aanbieding: 1 R JAPONNEN .rdering) TERNEUZEN 934—0 ENSE WINKELWEEK RSE MERKEN ing vanaf18.- anden 22.- :banden vanaf 46.- 39.- Tote sortering WAS- met onder- of boven- totf 325.— AIRE WASMACHINE f 225.— 935-o xxxxxxxxxxxxxx>« uikerwerken, iz. TERNEUZEN. 930-O Hill ADRES VOOR 7 E N TELEFOON ntt 943-0 Uitgave n. v. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A- F- J. Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr- A. j. j_ m Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar- taai, per post t 4 25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0-26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen yoor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingei 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor'de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0-25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland J^EN Vrije. TRAP .volgde. Een trap die de bal laag voor het Oranje- doel deed belanden, vanwaar hij, via de schoen van Mc Ilvenny, onhoud baar voer Kraak, in de touwen be lande Het .""as het laatste en beslissende doelpunt en het betekende voor Ne derland het einde van zijn Olympi sche voetbalverwachtingen. En die verwachtingen waren groot. De teleur stelling is daarom te heviger. Teleur gesteld zijn we in de uitslag, niet ech- ter m onze nationale ploeg. Want de wedstrijd die Zaterdagavond in het Londense A.rsenal-stadion werd ge speeld, zal in de annalen van de 14e Olympische Spelen geboekstaafd blij ven als een grote en harde strijd, een gevecht dat zowel door onze jongens De Engelse doelverdediger Simpson neemt de bal van het hoofd van onze mid voor A. L. Appel tijdens de wed strijd Engeland-Nederland, Zaterdag avond te Highbury gespeeld. JVY BALDWIN, een vermaard trapeze-werker en parachu tist, heeft gisteren zijn 82ste ver jaardag gevierd döor over een 90 meter lang touw te lopen, dat over een bergkloof van 40 meter diep te was gespannen. Na afloop van het gevaarlijke experiment boden vrienden de jarige een verjaars- taart van vijf verdiepen aan. Eer lijk verdiend of niet? £)E. NIEUWE VORSTIN zal 4 Sep tember in de middag een rijtoer maken door Amsterdam. De Nieuwe Kerk, waar op 6 September de inhul diging plaats vindt, wordt geheel ge restaureerd. Om half drie zal Konin gin Juliana een rijtoer in de gouden koets maken, een z.g. wandelrit van 5 km. ])E SCANDINAVISCHE landen zul len binnenkort worden uitgeno digd aansluiting bij de West-Europese Unie te overwegen, aldus voorspelt de Engelse „Sunday Observer". (JEZOUTEN HARING, aan het kar retje gegeten, mag voortaan 'maar hen cent kosten. Koelhuisharing kost Per 1 October een cent meer. £EN BOERDERIJ bij Kampen brand de geheel uit, omdat kinderen mét vuur speelden. Er ging 35.000 pond hooi verloren. 'JRIEST, door Joegoslavië op de agen da gebracht, komt Woensdagmor gen in de Veiligheidsraad. Weriij^uur"" openluchtspel "Het T^ATT! is uit het ziekenhuis ..Unita" eenne^heeft in zijn lijlblad waarin hij S\ ,kel geschreven, tegen de Regering chultÜgingen Ult 0MLimw?AGRElS vanuit Zuid- naar België te°Pmavn collectieve Pas stamkaart, verloMn^ T "f hewiis en pas' rlJ- ot post- hen. 'eVens ccn f°to bjj zich heb- EEfenFmeAtN,f VLIEGBOOT. giste- France (XlrtinionefE*? uit Fort de vermist. ni9tie) vertrokken wordt ARHor°iZAKASITS is door de als opvolger.6, soc'alisten aangewezen "Pvoigers van Zoltan Tildy. vanavond""a<,,tl"''' geldig tot totHhTlfenbedwoïkrme?dmït1Licht tredenriA met enkele op- tot matiee we!,rsbuien- Zwakke 'Uke richtingen ^"r^-Ooste- rine in Heinig verande ring in temperatuur Maan*onder Ï9°H °nd« 2» op 5 04 i,nr r' Morgen 70n uur. Maan op 0.58 uur. illilllilllhlil'llll als door de Britten werd geleverd, op een wijze, die de vrij talrijke toe schouwers onder wie ook Prins Bern- hard. tot een laaiend enthousiasme bracht en die de warmte voor enkele uren eenvoudig deed vergeten. Met welk een taaie volharding trok ken onze forwards op tegen de sterke Engelse achterhoede, met welk een élan braken Schijvenaar en Terlouw telkens opnieuw de aanrollende Britse aanvalsgolven en voor hoeveel prach tige safes van Kraak hebben we niet mogen applaudiseren! Ook van Bun en Krijgh kregen heel wat werk te verzetten tegen de ge vaarlijke linker-vleugel der Engelsen. Het elftal dat we tegen Groot-Brit- tannië aan de gang hebben gezien, was niet het elftal van de ontmoeting met Ierland, maar het team, dat we tegen de Noren en de Zweden als triomfatGt- uit de strijd zagen treden. Het heeft nu zijn eerste nederlaag in dit seizoen geleden, maar die neder laag was een eervolle! De eerste helft 1TEN NIEUW GEZICHT was er on- der de onzen, dat van de Sittard- man Appel. Hij stond op de plaats van Roosenburg, wiens blessure nog niet zodanig was hersteld, dat hij zich in het veld kon wagen. En Appel deed wat we van meer debutanten gezien hebben Nadat het spel in de eerste minuten even op en neer had gegolfd, kwam hij voor een volmaakt leeg doel te staan, met de bal vlak tegenover zijn neus. En zo verbaasd was hij daar over, dat hij, inplaats van met een zacht duwtje de bal in het doel te dirigeren, hem met een formidabele kopstoot over de lat stuurde. De En gelsen loosden een zucht en de Ne derlanders grepen naar hun hoofd. Maar toen, even later, kwam de ver rassing! Appel vond dat hij wat goed had te maken, na de teleurstelling die hij het publiek had bezorgd. Lenstra speelde hem de bal toe, na goed werk van Wilkes en met een overtuigende beenbeweging knalde de Limburger de bal langs Simpsons lenig lichaam in het Britse doel (0-1). In de twintigste minuut maakte de Vroet een overtreding. En uit die over treding werd voor Engeland de gelijk maker geboren. Mc. Bain, die de vrije schop nam, stuurde de bal hoog over alJ<Ts heen naar het Nederlandse doel. K pk sprong, maar hij kon het leer slechts even raken, omdat de dun- gehaard Engelse aanvoerder Hardisty hem zijn sprong bemoeilijkte. Via zijn vingertoppen verdween de bal in de touwen (1-1). De gelijkmaker bleek een stimulans voor de Britten, maar ook voor de on zen, want de tegenpartij moest mi nutenlang met de rug tegen de muur vechten, om een nieuw Nederlands doelpunt te voorkomen. Vier corners kort achter elkaar, twee schoten van Lenstra, die Simpson met veel moeite kon keren en een run van Wilkes, die nog juist op tijd door stopper-spil Lee wordt onderschept. Doelpunten echter leverde dit alles niet meer op en met een 1-1 stand, blazende spe lers en een luidruchtig applaudiserend publiek ging de rust in. Enerverende tweede helft TG'A DE HERVATTING van de strijd was het weer even een zoeken en tasten van beide partijen, op en neergaand spel, dat enkele minuten moest worden onderbroken, omdat de Vroet in een duel op het middenveld aan het hoofd geblesseerd werd; de eerste gewonde van een reeks, Want het spel was soms niet langer hard te noemen, maar wat erger is, ruw. Het Nederlandse publiek voelde de spanning minstens even zwaar als de spelers aan. De aanmoedigingen wer den luider en talrijker en even wend den duizenden Engelse hoofden zich naar de tribune, waar als een vreem de Nederlandse strijdkreet het „Abe, Abe, Abe!!" opklonk. In de 14e minuut verstomde dit ge luid. Want Hopper passeerde Schijve naar en in een beangstigende run ging hij op doel af. Een voorzet aan Har disty en via het hoofd van de gevaar lijke Engelse rechtsbuiten flitste het leer in Kraaks heiligdom. Onhoud baar voor onze doelman. De Britten hadden van hun achterstand een voorsprong gemaakt (2-1). Appel echter was van oordeel, dat hij niet op de midvoor-plaats stond om Londense muggen te vangen. Hij kneep zijn lippen op elkaar en legde er met zijn mede-spelers een schepje op. Toen Lenstra uit een zuivere voor zet van van der Tuyn voor doel kop te, greep hij zijn kans voor de tweede keer in deze wedstrijd! Zonder een TAE VERTEGENWOORDIGERS van de V. S., Engeland en Frankrijk heb ben Zaterdagavond afzonderlijk een bezoek gebracht aan Molotof en het Russische Ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit betekent dan een inleiden de stap inzake de onderhandelingen over de kwestie Berlijn. Molotof heeft dus genadig zijn „vacantie", die hij in onbekende oorden doorbracht, onder broken waarom hij eerst onvindbaar was en waarom hij nu plotseling weer opdook zijn twee duistere punten, die men gemeenlijk „diplomatie" noemt. In het gewone leven zou zoiets zonder meer onbeleefd heten. KRAS MAAR WAAR. QVER DE UITSLAG van de eerste contacten is niets bekend. Meer werd bekend over de houding van de Russen in Berlijn zelf, waar o.a. door drie officiële Sovjet-officieren een de putatie van de Eenheidspartij, van de liberaal- en van de christelijk-demo- cratische partijen werden te woord gestaan. Dit hield in, dat de Russen aan de communisten en hun vrienden alle Russische steun toezegden op het (nabije?) ogenblik, dat zij in Berlijn de macht in handen zouden nemen! Kras is het, maar waar ook, jammer genoeg. Dit zal alleen maar kunnen dienen om de toestand scherper toe te spitsen, zoals ook de aangelegen heden met de twee politie-hoofden de situatie slechts vermag te vertroebelen De Sovjets hebben bekend doen ma ken, dat gehoorzamen aan een bevel van de door de geallieerden gesteun de commissaris zowel voor de betrof fen politie-dienaren als voor de bur gers gevangenisstraf tot gevolg zal hebben. Dat generaal Lucius Clay er ook niet veel heil in ziet, blijkt wel uit zijn vooruitstrevendheid betreffende de Luchtbrug: openstellen van een derde vliegveld, zo zeide hij, zal het mogelijk maken 8000 ton voedsel en steenkool per dag naar Berlijn te trans porteren. Huisbrand zuilen overigens de ruim 2 millioen geblokkeerden niet kunnen ontvangenEn Moskou probeert met alle geschikte (en min der geschikte) middelen tijd te win nen, hetgeen voorlopig wonderwel schijnt te willen gelukken. DRUK NEEMT TOE. TAE SOVJETDRUK neemt met het uur toe. Het eerstkomende pro gramma-punt schijnt dan te zijn: een volledig Sovjet-bestuur voor Berlijn met twee communistische burgemees ters. Aan dat eventuele bestuur zegde Sokoiofsky benevens een vriendschap pelijk onderhoud belangrijke econo mische steun toe. En inmiddels schreef niemand min der dan Schuman, de Franse politi cus: „Ik ben misschien naief, maar ik heb de indruk, dat de staatsman, die sedert Mei 1939 in naam van Stalin de beslissende wendingen van de Sov- jetpolitiek leidt en thans het aanbod van een algemene bespreking van het Duitse probleem van de hand wijst, zulks doet, omdat het Kremlin zich verplicht ziet zijn politiek te herzien, daar zijn berekeningen niet zijn uit gevallen zoals werd verwacht". We menen in goed politiek intellectueel gezelschap te zijn, wanneer we ons voorlopig aan deze uitspraak hou den! OOSTERS BLOK WIL MARSHALL HULP. JNMIDDELS doen hardnekkige ge ruchten de ronde, dat binnen Kor te tijd in de omgeving van Praag een bijeenkomst van dé Kominform zal plaats vinden, waarop dan enkele lan den van het Oostelijk Blok toestem ming zouden vragen mee te mogen gaan genieten van de Marshall-gel den. Het initiatief hiertoe gaat uit van Rusland En eigenlijk is dat goed te begrijpen: gaat het door, dan zal Moskou van een en ander mede de voordelen plukken; gaat het niet door dan heeft het Kremlin weer een nieuw propaganda-wapen in handen, wijl im mers Washington in dat geval blijk baar alleen de tegenstanders van Rus land zou wensen te helpen. En zo wordt rondom Berlijn een steeds wij der net van intrigues gesponnen, waar van de mazen beter verborgen zijn dan in een spinrag. PR WERD nogal eens hard ge- trapt. Zaterdagavond op het Arsenal-terrein. Daarom was het niet te verwonderen, dat een stuk of wat Engelsen bezorgd naar één van hun medespelers holden toen deze languit op de grasmat bleef liggen. Hun schrik bleek echter voorbarig. Want de man in kwes tie sprong licht als een veertje overeind, „Niets aan 't handje jongens", zei hij. „I'm all right. Maar geef 'n mens tenminste een ogenblikje gelegenheid om tut te blazen". moment te dralen gaf hij Simpson het nakijken (2-2) en daarmee Nederland nieuwe, zij het achteraf bekeken, ijdele hoop. Het volgende kwartiertje was er een van echte en schijnbare overtre dingen. Echte overtredingen, waar voor niet en schijnbare overtredingen waarvoor wèl gefloten werd. Lenstra die een lichte blessure opliep, ver wisselde met Kees Rijvers van plaats. Hoe alles in die 13e minuut voor het einde van de normale speeltijd verliep, zouden we niet meer kunnen navertellen. We weten alleen, dat de hal plotseling voor het Nederlandse doel lag, nadat Kraak vergeefs had getracht hem weg te werken, en dat de Britse linksbinnen Kelleher in eens van rechts kwam opduiken. Voor dat het publiek zich alles realiseerde stond Kraak verbouwereerd in zijn doel te turen (3-2). Er komt iets van wanhoop over de Nederlandse supportersschare. Maar 6 minuten voor het einde jubelt zij op nieuw. Want Wilkes die met Lenstra een aantal Britten voorbij gaat maakt uit een korte voorzet van Abe de stand voor de onzen ten tweede male gelijk (3-3). De wedstrijd gaat naar zijn einde en een nieuwe doelpunt blijft uit. Met tweemaal een kwartier moet hij worden verlengd. Het fatale doelpunt LIET EINDE hebben we in de inlei ding van dit verslag al aangestipt. De uitslag is bekend. Wat het spel in dit halve uur betreft: het werd brok kelig en getuigde van vermoeidheid bij de spelers. De tien minuten na het beslissende vierde Engelse doelpunt waren vrij wel kansloos voor de Nederlanders. Op alle mogelijke manieren trachtten de Britten tijd te winnen. Herhaalde lijk ging de bal over de zijlijn en de doelman deed over het uittrappen lan ger dan normaal. Niet ten volle spor tief dit alles, maar in het licht van de gegeven omstandigheden begrijpe lijk en tot op zekere hoogte te ver geven. Tenslotte was het einde gemoede lijker dan het spei. Ook de verhuizing van Terlouw naar de rechtsbinnenplaats vermocht geen wijziging meer te brengen in de stand. Na het eindsignaal stoven de Oran jemannen en bloc op de Engelse spe lers af om hen met stevige handruk- ken en schouderkloppen geluk te wen sen met hun overwinning. OVERIGE UITSLAGEN. De overige uitslagen van de ge speelde wedstrijden voor de eerste ronde van het voetbal-tournooi luid den: Zuide-Slavië-Luxemburg 6-1. Egypte-Denemarken 1-3. Frankrijk-India 2-1. JUTR. VAN SCHAIK heeft Zaterdag en Zondag besprekingen gevoerd met verschillende politieke persoon lijkheden. Er valt uit af te leiden, dat hij nu begint aan de kant, waar Dr. Beel uit eindelijk mislukte, namelijk bij het kiezen van een geschikte en sterke persoonlijkheid voor Buitenlandse Zaken. Als hij hier slaagt, kan hij waarschijnlijk voor het distribueren der overige portefeuilles dankbaar ge bruik maken van de door Dr. Beel verrichte peilingen. Voor het Nederlandse doel in de wedstrijd Engeland-Nederland, Zaterdag avond te Highbury gespeeld, als de Engelsen hun derde doelpunt maken. HAAREN" is in oorlogstijd een be- c grip geworden, een even droef be grip als zovele andere kampen, waar de besten van ons volk werden bijeen gedreven en van waaruit zovelen niet zijn teruggekeerd. De oud-gevangenen, dit dit Bossche seminarie in zo desolate omstandighe den bewoonden, zijn Zaterdag nog eens in Haaren bijeengekomen, niet zo zeer om elkaar in wat blijdere omstan digheden nog eens terug te zien, als wel om in een piëteitvolle daad de na gedachtenis van hun overleden lotge noten te eren. Zij lieten daartoe in de grote ingangspoort een tweetal zinvol le gedenkstenen inmetselen, gekapt door de bealdhouwer Cl. Stauthamer uit Amsterdam, stenen, die spreken van lijden en vertroosting, de laatste gedachte speciaal als uiting van dank aan landgenoten, die de gevangenen met gaven steunden. Jan Engelsman schreef de tekst: Een plompe laars heeft u vertreden Gij hebt gezucht, gij hebt gestreden Tot aan de laatste duisternis Barmhartigheid vernam Uw klagen Zij heeft U in een schoot gedragen Waar lijden hoogste luister is. De onthulling van dit monument ge schiedde door de particulier Secreta resse v. de Koningin, mej. J. Geldens, Dr. M. J. E. M. Steyns bood 't aan de nabestaanden van hen, die omkwamen aan, en getuigde van de warme sympa thie van de huidige regering ten op- zchte van de oud-gevangenen, waarte gen de grove nalatigheid van de Lon dense regering, „die ons als honden in rifATERDAG werd te Neurenberg Alfred Krupp met vijf van zijn voormalige firmanten schuldig bevon den door het Amerikaanse Tribunaal aan plundering van bezette gebieden, w.o. Nederland. Reeds eerder werden verdachten vrijgesproken van misda den tegen de vrede en van samen zwering tot het begaan van oorlogs misdaden. Later in de zitting van Za terdag werd Krupp met tien anderen schuldig bevonden aan deportatie en het gebruiken van dwangarbeiders. Alfred Krupp is 41 jaar Qud en enige eigenaar van de befaamde Krupp-fabrieken, waarvan de waar de op 175 milliard dollar wordt ge schat. Hij werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf en confiscatie van al zijn bezittingen. de kampen liet kreperen" wel schril afstak. De plechtigheid, die velen tot tranen toe roerde, eindigde, met een kranslegging: mej. Geldens legde er een namens H. M de Koningin; Jhr. Smits van Oyen namens het provinci aal bestuur; ook de Vereniging van Ex-politieke gevangenen bracht een bloemenhulde bij het monument, een en ander terwijl de Muziekkapel van de Stoottroepen uit. den Bosch hymnen ten gehore braoht. Het gezelschap bezichtigde daarop een aan het Seminarie aangeboden tuinvaas, en de enige intact gehouden „gevangeniscel", no. 334 in al zijn troosteloze schemering met dicht ge metselde ramen, geblindeerd boven licht, het kijkluikje in de deur en alle andere celattributen. We hoorden al snel de bezoekers oude prettige en minder prettige herinneringen op halen. In de middaguren vind een in tieme bijeenkomst van de ex-politieke gevangenen in Oisterwijk plaats, met een officiële ontvangst van het ge meentebestuur, declamatie dcor Henk Schaer, en een maaltijd, tijdens welke het Oisterwijkse gilde de vendels zwaaide. "JR. F. DEN HOLLANDER, president directeur der N.V. Ned. Spoorwegen, deelde tijdens een proefrit op het baanvak Utrecht-Arnhem met een nieuw, gestroomlijnd electrisch wa- genstel, mee, dat ingaande 15 Mei a.s. een belangrijke versnelling in de trei nenloop zal kunnen worden verkre gen. Voor de uitbreiding van het elec trisch materieel is door de Spoorwe- wegen een order geplaatst voor het bouwen van 65 vierwagentreinstellen 79 tweewagentreinstellen en 13 „tus- sen"-rijtuigen. Een eerste treinstel heeft inmiddels de fabriek verlaten en is aan een proefrit onderworpen. Eind 1952 moeten al deze treinstel len in dienst zijn genomen. Allereerst zullen deze treinen gaan rijden op 't z.g. middennet. De snelheid van deze treinstellen kan 140 km. per uur bedragen. In ver band met de toestand van de weg zal men voorlopig echter niet hoger gaan dan 120 km. per uur. De treinen zijn uitgerust met een geheel automatische koppeling, de verwarming geschiedt met warme lucht. Ongeveer 15 maal per uur wordt de lucht in de rijtuigen Ver verst. J^EDERLAND IS NU EENMAAL EEN KIKKERLAND en bij de Olym pische Spelen zijn het voornamelijk de dames, die onze zwemrepu- tatie hoog houden. Weer wist Nel van Vliet met haar wijde armslag een nieuw Olympisch record uit het water te slaan: ze verbeterde in de halve finale haar eigen record met 0.2 sec. Doch ook onze twee an dere vertegenwoordigsters op de 200 meter schoolslag, Jannie de Groot en Tonny Hom wisten zich in een voortreffelijke wedstrijd voor de finale te plaatsen, zodat Nederland Dinsdagavond drie van de acht banen zal bezetten. Voor onze Nel een Olympische titel te voorspellen is niet zo erg gewaagd, maar we gaan verder en denken Jannie de Groot een twee de of tenminste zeker een derde plaats toe. ploeg tegen Chili Zaterdag weer een éclatante zege: 14-0. De Nederlandse ploeg is met een doelpuntengemiddelde van 26-1 als eerste van haar groep de tweede ronde ingegaan. Zal ook door haar toedoen onze driekleur de mast ingaan? Bij het speerwerpen behaalden onze dames Jo Teunissen en Ans Koning resp. een vijfde en een zesde plaats met 40.33 en 40.92 meter. Eervol is het zeker, maar ze hebben wel eens beter geworpen en aan hun Olympi sche tegenstandsters de Finse Pam- ainen (43.79 m.) en de gezellige Oos tenrijkse dikkerd mej. Baume (45.57 m. en kampioene) hebben ze kunnen zien, hoe voornamelijk hun aanloop technisch nog stukken beter verzorgd moet worden. Amerika haalt de schade in. gchoonspringen heren, we voorspel den het Zaterdag al, werd een uitgesproken zege voor Harlan, die een k lasse apart vormde met 163.64 punten. De Amerikanen haalden trouwens overwinning van Vrijdag boekte onze hun schade van de eerste dag in wat Het mysterie „Slijkhuis.' QOK Irma Schuhmacher en Marie Vaessen toonden zich bij de 100 M. borstcrawl echte vechtsters: met drie Deense, twee Zweedse en een Amerikaanse zwemster komen ze bei den in de finale. Alweer een Olympi sche hoogtij-zwemdag voor ons land dus; maar Dinsdag moet de kroon op het werk worden gezet... Hadden we nu voor de 100 meter borstcrawl nog maar een Rie Mastenbroek, wier Olympisch record van 1 min. 5.9 sec. door de geduchte Deense Grete An dersen Zaterdag werd geëvenaard. Jn de athletiek zijn we minder for tuinlijk, al heeft Slijkhuis een over winning in zijn serie op de 5000 meter op zijn naam gebracht. Hij won in de matige tijd van 15 min. 6.8 sec. en deed er nog langer over dan de vierde van de andere serie (15 min. 4.4 van de Noor Stokken) en lag niet meer dan 1.2 sec. voor op de Belg Gaston Reiff. Onze waterpolo-positie is tot dan toe veel gedecideerder. Na de monster de kampioenschappen betreft. Was op de eerste dag het hoogspringen voor de Australiër Winter, het discuswer pen voor de Francaise Ostermeyer en de 10.000 meter voor de Tsjech Zato- pek, nu veroverden de Yankees behal ve de gouden plak van Harlan ook nog een kampioenschap voor Steele bij het verspringen (7.825 m.> en voor Dillard bij de 100 m. in 10.3 sec. en voor Cochran bij de 400 m. horden in 51.1 sec. Deze laatste wedstrijd gaf een bijzonder fel gevecht te zien tus sen Cochran en White (Ceylon), die in de laatste 150 m. echter systema tisch werd „afgemaakt". De zege van Cochan betekende tevens een nieuw Olympisch record, het oude stond met 52 sec. op naam van Hardin. Ook Zweden won een titel en wel in de 50 k.m. snelwandelen. We kunnen voor Ljunngren, de taaie volharder, slechts een stomme bewondering op brengen voor zijn prestatie in 4 uur 41 min. 52 sec. Onze bewondering gaat trouwens ook uit naar de Hongaarse krachtmens Nemeth, die in het kogel slingeren met de geweldige worp van 56.07 al zijn tegenstanders de baas bleek. 9 Onze landgenoot Houtzager, die zieh had weten te plaatsen in de ochtend uren met een worp. die de grens van 49 m. ruim overschreed, wist niet verder te komen dan 45.69 m. Voor de afwisseling bezorgen we dan de lezer nog even een weinig koelte door te spreken over de 400 m. borst crawl voor heren, waarbij weer een Olympisch record sneuvelde en een Amerikaan kampioen werd. Dat was n.l. Maclane, die het oude record van Jack Medica (44.5 sinds 1936) bracht op 4 min. 42.2 sec. Klinkende hockey-zege op de Belgen. JTJc Amerikaan Ris werd kampioen in de 100 m. borstcrawl in de tijd van 57.3 sec., gevolgd door de Ameri kaan Ford op 0.5 sec. achterstand. De Franse favoriet Jany moest tevreden zijn met een vijfde plaats (58.3 sec.) Maar dan gaan we nu toch werkelijk even over hockey praten: een Neder landse zege op onze Zuiderburen, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet met de 41-uitslag Ons nationale hockey-team is sinds de bevrijding sterk vooruitgegaan en de onzen waren dan ook in deze span nende match overtuigend technisch de meerderen van de Rode Duivels. Uitblinkers waren de aalvlugge Es- ser op de linkervleugel en Kruize, hoe wel we het samenspel van het gehele middentrio eigenlijk rustig als „fraai" kunnen roemen. En met deze match is dan het hoc- key-tournooi ingeluid. Ons team komt in de eerste pool nog uit tegen Frank rijk;. Pakistan en Denemarken. Ook dit begin is al weer goed geweest, zullen we maar denken. De Ruyter, moest het in de demi-finale ruim af leggen op de 800 m. en werd uitge schakeld. De eerste ronde leidde hij geheel alleen, een weelde die alleen de werkelijk groten zich kunnen ver oorloven. Daar hoort onze de Ruyter nu eenmaal nog niet bij! De dames brachten hel er in de demi-finale van de 100 m. stukken beter af, maar we hadden dan ook allereerst Fanny Blankers-Koen, die met 12 sec. veruit de beste was van alle athletes. Doch ook Gré de Jong en Xenia Stadt-de Jong wisten zich ge plaatst te krijgen voor de finale, a! zal kun kans dan wel nieti zo heel groot zijn op een medaille. Zolang er leven is hopen we natuurlijk. v De waterpolowedstrijd Zuid Slavië Italië eindigde in gelijk spel (4—4). Besloten is Hannq Termeulen niet te doen deelnemen aan de 400 m. borst crawl, teneinde haar geheel te spa ren voor de 4x100 m. estafette. Maandagavond speelt het Nederl. hockey-elftal een tweede w 'd in het Olympisch tournooi en wel tegen Denemarken. Met het oog op de bij de handel aanwezige voorraden vlees en vlees waren en in verband met het warme weer zal. vooruitlopend op de aan wijzing van nieuwe bonnen op 5 Aug. a.s. de bon 084 Vlees vanaf heden gel dig zijn. Deze bon geeft recht op het kopen van 100 gram vlees of een rant soen vleeswaren. De geldigheid van deze bon zal ein digen op Zaterdag 28 Augustus a.s. Donauconferentie: pRANKRIJK heeft verklaard, dat alle besluiten van de Donau-con- ferentie, waarover niet alle betrok ken partijen het eens waren, niet door haar zullen worden erkend. De Brit ten hebben gezegd, dat zij van ver worven rechten geen afstand wensten te doen, ook al zou een meerderheids besluit zulks vergen. En de Russen beweerden dat zij geen bedreiging kun nen aanvaarden: „Er zijn hier geen Benelux-vertegenwoordigers, tegen wie zulke taal gebruikt kan worden", zei de Russische afgevaardigde letter lijk. Dat weten we dan al weer: de Do- nau-conferentie staat in een sfeer van vriendelijke onhebbelijkheden, waar bij natuurlijk de befaamde Sovjet opmerkingen geenszins aan het menu ontbreken. Een Amerikaans voorstel om Oostenrijk volledige stern-bevoegd heid te geven werd verworpen. (Ze ven tegen twee), zodat een van de belangrijkste staten, waar de Donau doorheen stroomt, practisch is uitge sloten oftewel alleen maar advies kan uitbrengen. Zij blijft echter ),wild" /^ISTEREN zijn onderhandelingen gevoerd tussen het .stakingscomité dat de wilde staking bij de Haagse Tramweg Mij. leidt en de drie afde lingsbesturen van Spoor- en Tramweg personeel, die in een Unie verenigd zijn. Het comité heeft er op aangedron gen, dat de Unie de organisatie van de staking zal overnemen. Dit werd door de vakbondsbestuurders gewei gerd. Zij stelden de eis om de staking op te heffen, waarna zij in organisato risch verband zullen trachten de be staande kwesties op het gebied der loonverlangens op te lossen. Het stakingscomité weigerde de sta king op te heffen en heeft tijdens een vergadering van stakers hiervan me dedeling gedaan. Hierdoor is aan de situatie niets veranderd. Men klaagt erover, dat bestuurders en conducteurs die zouden willen wer ken in zekere mate onder terreur zouden staan. Het stakingscomité be weert iedereen vrij te laten. De stakers worden finantiëel ge steund door de Haagse taxi-chauf feurs VTOLGENS Radio Vaticana is Mgr. Sigismund Mihailowitsj, de direc teur van de Katholieke Actie in Hon garije, die vorige week bij verstek tot tien jaar dwangarbeid werd ver oordeeld wegens „opruiing tot oorlog en opstand" uit Hongarije ontkomen en in Salzburg in de Amerikaanse J^ED. WEST-INDIE levert voor ruim 18 millioen dollar van de 313 mil lioen dollar grote aankoopvergunnin gen van de ECA over de periode van 1 April tot 20 Juli 1948. WIELRENNEN Wat verdienden de ren ners in de Tour de France? Voor ons ligt een lijstje met bedra gen in fanes die de Tour de Franca renners na wekenlang zwoegen ond^v alle mogelijke wisselende temperaturen totaal hebben verdiend. Bartali ging met de grootste buit naar huis: fres. 1.115.440. Maar dan is het meteen af gelopen met bedragen van zeven cijfer tjes, want na ae grote Italiaan komt Schotte met fr, 604.820, en drie plaat sen lager Kirchen met frs. 212.500. On deraan hangen Janssens en de Ruiter met resp. frs. 29.400 en frs. 24.300. Als we no de Franse franc op ander halve cent waarderen, dan is het ten slotte maar een hard verdiend maand salaris wat de Ruiter mee naar huis brengt. DAMMEN Gezellig samenzijn landskampioen De finale om het damkampioenschap voor clubs is gewonnen door de Am sterdamse vereniging „Gezellig Samen zijn" met 13—7 tegen de Rotterdamse vereniging „Constant." MOTORSPORT België won terreinwedstrijden te Duinrell Op de internationale terreinwedstrij den te „Duinrell" werd een titanen strijd geleverd tussen de Nederlander Rietman op Matchless tegen de Belg F. Thomas. De Engelse ploeg, die in de eerste manche een matige indruk maakte, kwam voor het tweede deel niet aan de start. In het algemeen landenklassement werd België winnaar mei de rijders F. Thomas, C. Dom en A. van Hoven in de totaaltijd van 2 uur 3 min. 11.7 sec.

de Stem | 1948 | | pagina 1