(hefarme 4 Prijsuitreiking Ambachtsschool Middelburg ?/De Won doKtóor RADIO Over warmte, ee„ Wonderlijke Wereld lJS en paraplu s DE STEM VAN ZATERDAG 31 JULI 1948 Firma W. BROERE VAN 1890 In September ook opleiding voor automonteur Film-praatje Tegen ontsierende reclame Plechtige installatie van de gemeente-secretaris I DOKTERSDIENST Te Goes wordt Zondag de doklers- ditnst waargenomen door dokter Bruynzeel; te Heinkenszand, 's Heer Arendrkerkc. Vv lfaartsdijk door dokter Zonnevylle en te 's-Heeren- hoek, Meuwcirp en Driewegen door dokter I.uycxx AUDIËNTIE Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts zal in de aanstaande week geen audiëntie verlenen op Dinsdag, Woensdag en Zaterdag 3, 4 en 7 Augustus MUZIEKCONCOURS TE KLOOSTERZANDE Begunstigd door prachtig zomerweer vierde de Harmonie ..St. Cecilia' haar 80-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid werd een muziekconcours georgani seerd, wat in alle opz chten geslaagd is. Er heerste een gezellige drukte, wel ke tot laat in de avond voortduurde. De deelnemende gezelschappen uit de andere plaatsen brachten ook de no dige belangstellenden mede, vooral Hansweert was goed vertegenwoordigd. Door de warmte van de dag hadden er verscheidenen te diep in het glaas je gekeken, waarvan de gevolgen niet uitbleven. Ook de Fancy-fair trok veel bezoe kers, zodat van de verschillende at tracties druk gebruik werd gemaakt, waardoor een batig saldo ten goede kwam aan onze jubilerende harmonie. DODELIJK ONGEVAL TE ZIERIKZEE De heer W. S. uit Serooskerke, die in Zierikzee liep te wandelen, werd op de Mol aangereden door de wiel rijder de V. Het ongeval leek niet ernstig en S. liep gewoon door, doch toen hij even later in café De Land bouw zat. werd hij onwel en op last van de dokter naar het St. Cornelia- ziekenhuis overgebracht. Op weg daar heen overleed hij echter reeds. NIEUWE WEG SLUIS POTJES IN GEBRUIK GESTELD Geheel onverwacht is de nieuwe weg van Sluis—Potjes in gebruik ge nomen. Een grote verbetering, daar deze weg aansluiting geeft op de weg Pot jesBreskens, waardoor de afstand ongeveer 5 km. korter wordt. Men be hoeft nu niet meer via Zuidzande van Sluis naar Breskens. DE KEVERS ZIJN ZOUTWATERKEVERS De keverplaag op Walcheren wordt waarschijnlijk veroorzaakt door zout waterkevers, die voor de oorlog reeds voorkwamen op het Noord-sloe en die zich plegen te voeden met planten-af- val. Hun aanwezigheid op Walcheren zou alleen te verklaren zijn door het vrij hoge zoutgehalte, dat de bodem aldaar heeft gehad. DOMINICANESSEN VERLATEN MIDDELBURG De Algemene Overste van Neer bosch heeft zich genoodzaakt gezien, de Zusters Dominicanessen te Mid delburg terug ter roepen. De Zusters hebben gedurende 30 jaar te Middel burg gewerkt. ZOET NA ZOUT Aan de Middelburgse veiling werden eergister de eerste pruimen aange voerd van de nieuwe aanplant op ex- geinundeerd Walchers gebied. Kweker was de heer A. Bommeljé uit St. Laurens. GESLAAGD Aan de Muziekschool te Terneuzen behaalden het einddiploma afdeling Piano R. van Mossevelde, D. Ver- brugge, en W. de Vrieze van Terneu zen en E. Scheele van Vogelwaarde. Het eindiploma theorie en notenlezen behaalden: J. 't Gilde, T. Harte, D. Verbrugge en W. de Vrieze van Ter- neuzen. Verzorg Uw huid! iTegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. Adv-793-00 Emmastraat 19, Tel. 8195. Breda Het oudste adres voor OVERZEE VERPAKKINGEN Verhuizingen Transporten Ook internationaal (Adv. 705- TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLE TT FN if 075 Adv .-790-00 NIEUWE SALARISREGELING P.Z.E.M. De commissies voor georganiseerd overleg der PZEM bereikten overeen stemming over een nieuw in te voeren salaris- en loonregeling, die thans ter nadere goedkeuring aan het bestuur der vennootschap zal worden over legd. MIDDEN-STANDSEXAMEN Te Terneuzen slaagden voor het mid denstandsexamen: A. Gordijn, Graauw, T. van Grember gen, Terneuzen, P. de Gronekel, Koe wacht, A. de Guytenaar, Vogelwaarde, M. Haartsen, Schoondijke, J. v. d. He mel, Terneuzen, R. Hermans, Boschka- pelle, J. Herrebout, Axel, G. Heye, te Clinge, A. Heyman .Westdorpe, H. Hommers, Terneuzen, P. Dhont, Groe- de, W. Hoogerwerf, Aardenburg, C. Hoogstraate, Axel, M. v. Hoye, Sas v, Gent, A. van Hoorn, Nieuwvliet, P. M. Hoste, Aardenburg, L. Jonker, Ter neuzen, A. Kerckhaert, Hulst, N. Kie- boom. Sas van Gent, A. de Koning, te Baanand, A. Koole, Hoek, A. Kroes, Vogelwaarde, J. de Krijger, Philip pine, A. Lambert, Boschkapelle, W. Lambert, Stoppeldijk, C. Lammens, Koewacht, W. van Leeuwen, Terneu zen, J. Ma es. Hulst, R. de Maesschalk, Sluiskil, J. Magnus. Klinge, J. Man- gold, Axel, A. Mannaert, Vogelwaarde. F. Mattheeuws, Sas van Gent, P. F. Meerschaert. Klinge, A. Meyer, Ter neuzen, A. Mortier, St. Jansteen. M. Nieuwc'orp, 's Gravenpolder, A. C. de Pauw, Terneuzen, G. Penneman, Hon- tenisse, I. Penneman, Hontenisse, P Piaddet, Zaamslag, P. Provoost, Ter neuzen, G. van Putte, Klinge, A. du Puy, IJzendijke, P. Raas, Sluiskil, A. Rentmeester, Ovezande, G. Rammeloo, Philippine, W. Renique, Sas van Gent, J. Robijn, Axel, N. Roelands, Terneu zen, W. Ie Roy, Oostburg, J. de Ruy ter, Terneuzen, J. Rijk, Oudelande, Ch Scheele, Axel, M. Scheele, Axel, J Schelleman, Axel, G. de Schepper, te Boschkapelle, P. de Schepper, Vogel waarde, A. de Smet, Koewacht, C. de Smet, IJzendijke, C. Smies, Axel, J. Smies. Axel, H. Smit, Terneuzen, F. de Smit, Huist, E. v. d. Sneppen Terneu zen, M Sponselee, Hontenisse. Voor het te Middelburg gehouden Middenstandsexamen slaagden: S Corbijn, Biggekerke; W Corbijn, idem; J Corré, Domburg; L Daane, Haamstede; J van Damme, Heinkens zand; mej. W van Damme, Middelburg H. Davidse, Spuburg; A Deurloo, Vlis- singen; G Dhondt, Aardenburg; J v. d. Does, Heinkenszand; J Dominicus, Nieuwdorp; A Dommisse, Kapelle; H Duym, Vlissingen; A Dijkwel, Middel burg; A Eckhardt, Nisse; J v. Eenen- naam. Souburg; J van Eyzeren, Dom burg; mej. E Filius, Vlissingen; W Florusse, Vlissingen; J Gabrielse, Mid delburg; A Geschiere, Grijpskerke; G Geschiere, Nieuwdorp; L Goedegebuu- re, Nieuwdorp; A de Goffau, Arnemui- den; W Gij zeis, Sluis. LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL TE OVEZANDE De eindles van de landbouwhuis- houdschool heeft plaats gehad. Voor de 1-jarige kookcursus slaagden: J. Boonman, 's Heerenhoek, M. Boon man, Ovezande, P. Boonman, Ovezan de, J. Remijn, Nieuwdorp, C. Rijk, Kwadendame, J. Rijk, Heinkenszand, H. Sinac, Ovezande, J. Verdonk, Nieuw dorp, C. Vermue, 's-Heerenhoek, M. Vermue, Nieuwdorp, P. Vermue, Hein kenszand, C. v. 't Westeinde, Nieuw dorp, P. Vermue, Ovezande, C. de Winter, Niewdorp, P. de Winter, Baar land. Voor de 2-jarige primaire cursus slaagden: C. Blok, 's-Heerenhoek, M. Boonman, Ovezande, J. Huige id., J. Knopjes, id., A. Koens, id., P. Koens, id., C. van Kruijssen, Kruiningen, D. v. Kruijssen, Hoedekenskerke, M. Oost dijk, Ovezande, G. Rijk, Ovezande, C. Simonse, Heinskenszand, J. Spruijt, EUewoutsdijk, W. Spruijt, id., G. Uit- terhoeve, Ovezande, M. Verdonk, 's- Heerenhoek, J. Vermue, Heinkens zand, A. v. 't Westeinde, Ovezande, C. Westerweele, Ovezande, C. v. d. Bos- se, Driewegen, A. Drijdijk, Ovezande, J. Goense, Ovezande, C. Huige, id., J. Huizen, Heinkenszand. A. de Jonge, Driewegen, M. de Jonge, Heinkens zand, J. Leenman, Driewegen, C. de Meij, Ovezande, M. Nijsten, Borssele, M. Oostdijk, Ovezande, C. Rijk, id., J. Rijk id., J. Rijk, Kwadendamme, C. Spielier, Ovezande, P. Spieiier, id., S, van Steenbergen id.. M. Uitterhoe- ve id., C. Vermue, Kloetinge, J. de Winter, Ovezande, S. Boudens, id. Clinge Geslaagd. V( V het middenstands examen slaagde te Terneuzen de heer O. van Putte. Goes Begin van brand. Donderdagna middag is brand ontstaan in het pand van de zeil- en zakkenhandel van de fa. v. d. Vreede op de Grote Kade. Doordat het personeel met eigen mid delen het vuur kon stuiten, behoefde de brandweer niet uit te rukken. De oorzaak was kortsluiting, ont staan door het breken van de hoofd kabel der PZEM. Dezer dagen werd te Sluis het eerste herbouwde zakenpand, nJ. dat van de heer Alf. de Paauw geopend. Middelburg DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat de op gegeven, bedoeld in artikel 35 lid 1 en artikel 51 lid 1 der Drankwet voor een ieder ter gemeente-secretarie )2e afdeling) ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijg baar zijn gesteld. TAPVERBOD. Burgemeester en wethouders van der gemeente Middelburg brengen ter algemene kennis, dat het ingevolge de verordening op de verkoop van sterke drank gedurende de kermistijd (van 2 Augustus tot en met 7 Aug. 1948) verboden is, in een of meer voor het publiek toegankelijke locali- teiten, waarvoor een vergunning voor de verkoop van sterke drank is ver leend, sterke drank te koop aan te bieden, te verkopen, te verruilen, af te leveren, ten geschenke te geven en te gebruiken. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. De Middelburgse Ouden van Dagen hebben hun jaarlijkse autotocht ge- gemaakt. In totaal waren er 320 deel nemers. die met 90 auto's en 1 autobus werden vervoerd. Om 13.45 uur was de afrit naar Zuid-Beveland, om een be zoek te brengen aan Yerseke. Enkele dames hadden zich beschikbaar ge steld voor het uitdelen van versnape ringen aan de dames en sigaren aan de heren. Te Yerseke had een tractatle plaats. Zeer voldaan keerden de oud jes omstreeks 8 uur in de avond op de markt te Middelburg terug. Met een kort woord nam de voorzitter van de commissie hier afscheid van zijn reis gezellen en bedankte allen, die voor deze tocht hun medewerking hadden verleend. GELUKWENS-TELEGRAM AAN DE KONINGIN. De Koninklijke Vereniging ,„Uit het Volk voor het Volk" zond ter gelegen heid van de jubileumfeesten een ge- lukwenstelegram aan H. M. de Konin gin, waarin de gevoelens van dank baarheid van de bevolking aan Haar en Haar Huis tot uitdrukking werden gebracht. Hierop heeft het bestuur een danktelegram van H. M. ontvan gen. Tentoonstelling. Te Middelburg zal gedurende 10 dagen in Augustus een tentoonstelling Ned. Nieuwe kerken worden gehouden. De bezoekers zul len bij hun rondgang deskundig wor den voorgelicht. De verkenners. Vrijdagmorgen is de O. L. Vr. v. d. Poldergroep naar Oirschot vertrokken, om gedurende een week een kamp te betrekken. Na het gezamenlijk bijwonen van de H. Mis werd om half 8 per vrachtauto de reis ondernomen. In opgewekte stemming trokken 12 verkenners ge pakt en gezakt er op uit. Oostburg Raadsvergadering. Van de Z.VI. stichting Het Streekbelang kwam het verzoek binnen tot medewerking tot het bouwen van middenstandswonin gen, winkelpanden en een badhuis. Na dit verzoek ruim een uur met gesloten deuren te hebhen behandeld, werd het in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen waren de heren Daansen, Leenhouts en Schippers. Tot leerkracht aan de openbare Uloschool werd benoemd de heer M G S Dijkstra. Tot leraar in de oude talen werd benoemd de heer P F Blok uit Delft. De straatnamenkwestie, welke in de vorige raad nogal commentaar ople verde is afdoende opgelost. Men spreekt niet meer van Finse wonin gen maar van de Kroningswijk. \7RIJDAGMORGEN kwamen met bestuur, leraren en ouders de leer lingen der Ambachtsschool te Middel burg in het gebouw der Lutherse kerk bijeen, waar promotie en overgang bekend zou worden gemaakt door de directeur der school, de hee E. Vis- scher. Om half tien opende de voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. v. Nederveen de bijeenkomst en deed enige grepen uit het leven der school in het afgelopen jaar. Over het algemeen is het proefwerk der leerlingen zeer geslaagd, waarvoqr hij een eresaluut aan de leraren bracht. Over gedrag en vlijt zijn geen bij zondere klachten en aanvragen tot plaatsing uit het bedrijfsleven bereik ten de directeur in voldoende mate. Nog altijd is er plaats voor geschoolde ijverige vakmensen. Spr. vertelde nog, dat er met Sept. a.s. gelegenheid wordt gegeven voor de opleiding tot auto-monteur. De directeur maakte daarop de na men der geslaagden en gezakten be kend en die van de bevorderden en achterblijvers. Heel wat jongens werden voor het forum gehaald om een lofuiting dan wel een reprimande te ontvangen. Nadat een kop koffie was gepresen teerd, werden aan de leerlingen, die zich onderscheiden hadden prijzen ge schonken. De heer van Nederveen complimen teerde daarna geslaagden en bevor derden. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder van 't Westeinde, directeur leraren en jongens hartelijk toe. Tenslotte bedankten een paar leer lingen voor het genoten onderwijs. De directeur deelde ons nog mee dat het aantal leerlingen dat voor het nieuwe schooljaar staat ingeschreven de 400 nadert, wat bijna 50 meer is dan vorig jaar. Dit vindt ook zijn oorzaak in de invoering van het derde leerjaar auto-technicus en in de cur sus voorbereidend middelbaar tech nisch onderwijs. De geslaagden. Liet diploma timmeren werd uitge reikt aan I de Buck, E de Hol lander, C Jeras, L Jobse, P Joosse, J Koole, L Koppejan I de Lange J Louws, G Maranus, J Moens, M Pas- senier, A Polderman, J Poppe, A Rey- nierse, A de Rijke, P de Rijke, W de Rijke, G Schout, C Sinke, J van Sluis, J Tevel, J Verschelling, P Vogel, C van Wallenburg, P Wielemaker, A de Witte en L Wouters. Niet gediplomeerd: 2, ElectrotechniekA de Beste, J Boone A Haars, H Hengeveld, J Janse, N Kesteloo, J Koole, J Kruisdijk, L Leu- nis, C Marijs, J Marijs, J Melse, J Mes, N de Munck, H Swiers, M Vader J. Verstraate, B Wamelink, P Weiss en W. Wiegel. Bankwerken IIA; Gediplomeerd: P Baan, C Baljeu, J Besuyen, W Bitter- berg, L Brand, J van Boven, P Geleyn, J Geschiere, R Goethart, M Hille- brand, A Huibregtse, L Kint, A Leen houts, L Lous, C Maasdam, J de Rid der, L v. d. Roost, Ir Roth, J Vreeke en A. de Wolf. Voorwaardelijk bevorderd naar mach. school of 3e monteursklasse R Fas- tenau, J Jacobs, K Krijger, J Lijk en A Paling. Niet gediplomeerd; 1. Bankwerken IIB: gediplomeerd A Adriaanse, W van Belzen, H de Bliek D C^ljouw, J Corbijn, W Huibregtse, A Jansen, van Roosendaal, J de Jong J de Jonge, J Louws, C Meulenberg, H Meyers, Iz. Ovaa, L Riemens, G van Sighem. Iz. van Sluys, F de Smit, L van 't Westeinde. Voorwaardelijk bevorderd: P Bos, P van Breda, B Schuilwerve. Niet gediplomeerd: 2. Schilderen: Gediplomeerd: D de Back, J Heeren, J Provoost, C Sie- reveld, H Sies, J van Sighem, C de Wolf. Verklaring 3e leerjaar: M Kodde, C Meerman. Getuigschrift practisch gedeelte'. J Dingemanse. Metselen; Gediplomeerd: P Gabriel se, A Pieterse, J van Sluis, A de Rid der, A Wielemaker. Getuigschrift practisch gedeelte: P v. d. Swaluw. Machinistencursus; H Achterberg, L Bakker, D Dirks, J Hoogesteger, P Jiskoot en J Sturm, te Goes; J Blind, Vlissingen; C Fierwerda, A Hoogeste ger, G van Offenbeek, J Ruck en J Walthuis te Middelburg; A Gosseye te Schoondijke; L Joosse. Terneuzen; M Kik, Bruinisse; J Lous, Oostkapelie J Koot en Offenbeek kregen een extra prijs. (Am met het weer te beginnen: De Bilt ziet al aankomen, dat we ook een warm week-einde tegemoet gaan Dat zit hem in dat befaamde langge rekt gebied van hoge luchtdruk, dat maar liefst begint bij het eilandje Jan Mayen wist u niet waar dat lag? tussen Groenland en Noorwegen en zich uitstrekt tot de Zwarte Zee, en dat alsmaar warme lucht uit het Oos ten over ons land deed stromen. Nu is er wel boven Frankrijk een trog je van lage druk ontstaan, dat heel, heel langzaam naar het Noorden komt er kwam wat onweer in Frankrijk achteraan sukkelen maar het is voorlopig niet te verwachten, dat we die koele lucht hier krijgen. We puf fen dus nog maar even genoegelijk voort en happen liters ijs. Over ijs gesproken: als we uitre kenen, wat onze ijscomannen met hun toewijzingen kunnen uitrichten, dan komen we voor dit jaar precies op twintig millioen liter ijs. Een goede ijscoman smeert uit een liter 25 ijsjes van een dubbeltje, zodat wij, warme burgers, 50 millioen gulden neertellen om wat fris te likken te hebben. Maar zo gauw er guldens geteld worden, is - al is het nog zo warm de heer Lieftinck er als de kippen bij, heft 15 procent weeldebelasting, en berooft zodoende onze ijsman van 7.5 millioen gulden. Zodat uiteindelijk de Staat der Nederlanden toch wel voordeel heeft Dij zomers, ook al zijn ze ongeordend. We hebben intussen ook nog snel even uitgerekend, dat als we met zijn allen ons door die berg van twintig millioen liter moeten heen-eten, dat we dan ieder onze babys inbegre pen twee liter zullen moeten ver orberen. Dat is trouwens niets verge leken bij Amerika. Iedere rechtgeaar de Yank doet gemiddeld per jaar 20 liter ijs in zijn mond tot water smelten. Dat we in Nederland nauwlettend toe zien op hygiënische bereiding, en dat we weer vooroorlogse kwaliteit heb ben, dat weten we allemaal. Maar om u even vies te maken: wist u, dat ijs per kubieke centimeter honderddui zend bacterieën mocht bevatten? Stelt u maar gerust, meer zitten er zeker niet in, daar zorgen onze ijsbe- reiders wel voor. En ais u ze goed aan kijkt, ziet u meteen, dat ze onscha delijk zijn. Laten we ze daarom hun lol gunnen. Wij, althans, nemen er nog een. Dat smeltend geval, waarvan de drup pels aflopen, heeft vast en zeker mi nister van den Brink eraan herinnerd, dat na zoneschijn regen komt. Daar heeft hij ook al zijn maatregelen voor genomen. Iedere Nederlander mag in het vervolg zo maar een paraplu ko pen, daar komen geen punten meer bij te pas. Maar wat ons betreft: wij houden het bij de zon en het ijs. Hulst Geslaagd. Voor het middenstands diploma slaagde te Terneuzen de heer P. Verwer. "T|e kans die U hebt om filmster te worden, lijkt u waarschijnlijk even groot als de mogelijkheid om op een goede dag Roodkapje of Assepoester te ontmoeten. Filmsterren zijn wondermensen denkt u en wanneer vrouwe Fortuna je niet als pleeg kind heeft geadopteerd, dan hoef je er niet over te peinzen, ooit in de film studio's te zullen belan - den. En toch is die opvatting verkeerd en funest. Fu nest, omdat men met pes simisme en een scepti sche houding tegenover de goede dingen des levens nooit komt waar men ko men wil. Wat een ander kan bereiken, dat kan ik ook., zó moet men erover denken. In het algemeen natuurlijk, maar in het bijzonder wanneer men film-aspiraties heeft. Want werkelijk: het is niet zo moeilijk; om een in het ganse heelal gevierde en bejubelde jeune premier of jeune première (raar woord overigens) te wor den Men stapt eenvoudig één der Hollywoodse stu dio's binnen en vraagt aan de baas of hij soms te kort komt: een glazen wasser, een requisieten- knecht, een timmermans- assistent of een manusje van alles Allicht kan hij iets van dit alles gebrui ken. En bent u eenmaal binnen, welnu dan is de rest maar kinderwerk. Wanneer u het oewijs wilt hebben, hier zijn en kele namen: Ellen Corby, Hollywood star met 23 hoofdrollen op haar naam. Zij begon als typiste. Marilyn Mercer, die kort geleden tesamen met George Raft haar film: „Race Street" voltooide; begonnen als boodschap penmeisje John Wayne: één der bekendste en meest po pulaire aateurs ter we reld: als sjouwer zette hij zijn eerste schreden in de studio's. Steve Savage: nieuwe ster aan de Californische filmhemel," was vier jaar electriciën en werd ont dekt, toen hij een klein rolletje speelde in een stuk, dat door de ama teur-toneelclub van het personeel werd opgevoerd; En tenslotte Richard Martin, bediende bij die administratieve dienst van de R.K.O-studio's en ontdekt door Ben Piazza, chef van de afdeling nieu we talenten. U ziet, het is niet zo moeilijk als u denkt. Het enige wat men te doen heeft, is naar Hollywood gaan en één van de gro te bazen aan zijn sport jasje trekken. En hoe u in Hollywood moet ko men? Ja, op slot van re kening zitten we op een dagbladredactie en niet op een reisbureau., maar met de KLM brengt u het in elk geval al een heel eind. Virtuoos T^n tenslotte neefje Piet van oom Nico. Hij had zijn hand geklemdi en de dokter moest eraan te pas komen. Dokter, zei hij, als mijn hand beter is, zal ik dan piano kunnen spe - len? Natuurlijk vent, zei de dokter. Gek hé dokter zei Piet, en ik heb nog rooit een piano aangeraakt. Kapellebrug Geslaagd. Voor het middenstands examen slaagde te Terneuzen de heer A. Mortier. Kloosterzande Geslaagd. Onze dorpsgenoten de heer F. P. D. Arends en mej. Maria Sponselee, slaagden te Terneuzen voor het Middenstandsexamen Algemene Handelskennis. Koewacht Geslaagd. Aan de Ambachtsschool te Hulst slaagde voor machine-bank werker R. Baert. Kwadendamme Geslaagd. De heer A. Franse legde te Terneuzen met goed gevolg het toe latingsexamen voor het middelbaar technisch onderwijs af. Stoppeldijk Geslaagd. Op het middenstands examen handelskennis slaagden: W. van Campen, A v. d. Bergen, A Man naert, W Lambert en P de Schepper. Westdorpe Geslaagd. Bij het op 26 Juli te Bergen op Zoom gehouden examen voo! machineschrijven slaagde onze dorpsgenoot de heer Theo Adam. Geslaagd. Voor het examen ma chineschrijven slaagde Theo Adam. W ilhelminadorp Onder kipkar geraakt. Een uit Ovezande alhier werkzame arbeider had het ongeluk met zijn been onder de wielen van een kipkar te geraken, waardoor dit lichaamsdeel vrij ernstig werd gewond. ggogooooogoogoooooooooooooooooooooooooooooooooooo rie de plaats zal mogen innemen, die in dit kader past. De heer E. Lockefeer sprak als oudste raadslid en bracht naar voren dat alle raadsleden zonder uitzonde ring hem de nodige steun en hulp zouden verlenen en dat zij ondanks verschil van mening bij deze benoe ming, welk verschil nu eenmaal in de politiek aanvaard dient te worden, hem tegemoet zullen komen en met hem als secretaris de belangen der ourgerij zullen behartigen. Met Gods hulp, zo betoogde zij, mogen wij veel van U verwachten. De heer Solleveld sprak namens het gehele gemeentepersoneel en gaf de verzekering, dat dit personeel hem met vertrouwen tegemoet zal komen, waarbij niets anders gevraagd wordt dan begrip voor de taak, die men gezamenlijk ten uitvoer zal moeten leggen. De heer van Denderen bracht dank voor de eervolle benoeming en nadat hij een kort overzicht gegeven had over .zie wijze, waarop hij zijn taak zal gaan vervullen, meende hij in zijn dank te moeten betrekken de vróe- gere burgemeester van Hontenisse, mr. dr. van Rooy, de gemeente-secre taris aldaar en de tegenwoordige bur gemeester en secretaris van Vlissin gen, aan welke personen hij zoveel verschuldigd was en die hem in de loop der tijden de nodige kennis had den bijgebracht, waarna de burge meester de officiële bijeenkomst sloot. De prov. verordening der Staten IN de afdelingen der Staten zijn ver- schillende vragen gesteld naar aan leiding van de verordening tot behoud van schoonheid van stad en land in Zeeland. Het antwoord van G.S. hier op luidt als volgt: De woorden achter vensters aan te brengen opschriften etc." kunnen niet gemist worden, daar hierdoor de mo gelijkheid van ontduiking der voor schriften geschapen wordt. De ontsie rende reclame, die dan op de vensters of aan het gebouw (gevel) niet geoor loofd zou zijn, zou dan achter de ven sters kunnen worden aangebracht met als gevolg, dat de ontsierende factor blijft, daar immers de vensters een integrerend deel van de gevel vormen. De vraag of een venster een raam !s of een blind heeft voor de toepas sing van deze verordening geen bete kenis. Immers wordt hieronder een blind verstaan, dan is bij gesloten zijn het opschrift etc. niet van de open bare weg af zichtbaar en is dus de verordening niet van toepassing. Men kan moeilijk veronderstellen, dat iemand terwille van zijn reclame, wanneer deze dus op de buitenzijde mocht zijn aangebracht, de gehele dag met de blinden gesloten gaat zitten, terwijl in dit geval de reclame op of aan het goed is aangebracht en uit dien hoofde onder de bepalingen van de verordening valt. Bovendien verstaat men onder vensters in de meest gangbare taalkundige vorm ra men met glasruiten (van Dale) en noemt men blinden wellicht ook wel eens buitenvensters. Daar de verorde ning echter alleen spreekt van ven sters en niet van buitenvensters kun nen hier geen moeilijkheden verwacht worden. Ook voor grote lichtreclame is aan vraag en toestemming nodig. Gemeenteraad van Hulst IN EEN feestelijk versierde raads zaal en in tegenwoordigheid van het college van B. en W„ de leden vin de raad en het voltallig perso neel van de gemeente Hulst vond Vrijdagavond de plechtige installa tie plaats van de nieuwe gemeente secretaris, de heer van Denderen, voorheen adjunct-chef van de afd. financiën op de secretarie te Vlis singen. Nadat burgemeester Truffino de door de wet vereiste eden had afgeno men, hield hij een magistrale rede, waarin hij het ambt van de secre taris belichtte en de voorwaarden schetste, waaronder op een voor de gemeente vruchtbare wijze zou kun nen worden samengewerkt. Speciaal bracht hij de taak van de secretaris naar voren en gaf hij de grote lijn aan, waarop deze op de beste wijze zou kunnen geschieden. Hij hoopte, dat de heer van Denderen voor de gemeente de juiste man op de juiste plaats zou zijn en wees erop, dat hij als rechterhand van de burgemeester als adviseur van B. en W. en als ver antwoordelijk man voor 6e secreta- T er hole Geslaagd. Voor het middenstands examen slaagden te Terneuzen onze dorpsgenoten H. en G. Penneman. yJMg DEN HAAG heelt vooral in de zomermaanden altijd BIJZONDERE ATTRACTIES. „CENTRAL" trekt dan veel bezoekers voor EEN GOEDE LUNCH en men treft zijn vrienden en bekenden onder 't genot van BESCHAAFDE MUZIEK tijdens het gezellige bitter- uurtje in de SMAAKVOL INGERICHTE Adv.-978-00 JOS JANSSEI „Nee! Nooit!" gillen ineens de zieken. En dreigend drummen ze naar den onderzoeksrechter toe. „We gaan hem uit uw handen halen, levend of dood, als 't moet! tiert een oud ventje, terwijl z n vuist in de hoogte gaat. Achtereen maakt 'n lange magere vrouw 'n hoorn van haar handen om te roepen: „Ahoe! De schurken! In koor valt geheel de bende in: „Ahoe! Ahoe!" De onderzoeksrechter heeft z'n grijnslachje laten varen en is 'n stap achteruit getrokken. De wachtmeester komt vooruit en grijpt naar z'n matrak. .Stilte, menschen! En hier bui ten! Of ik sla er in met m'n ma trak!" De man schijnt niet te beseffen, dat ie hiermee olie op het vuur giet. De stevige boerenkerel dringt lang zaam naar voo?, schouder aan schou der met 'n half dozijn andere kerels. „Probeert dat 'nen keer!" bromt de vent. „Ja, probeer dat 'nen keer!" tiert de bende hem na. „Dat ie dat 'nen keer probeere!" - „Hier buiten, gij. sloebers!" gilt de dikke meid. rood als 'n pioen. „Smijt ze door 't venster, de schobbejakken!" En uitdagend gaat het oud ventje voor den kommandant staan om te roepen: „Leve doktoor Steven!" Als 'n donder rolt het door Man- ten's huisplekke. „Bravo! Leve Doktoor Steven! Weg met de gendarmen! Ahoe!" Thea, die ergens buiten was, komt binnengeloopen. „Wat is er toch, vadere?" „Stil, kind. Laat ze maar doen." - De onderzoeksrechter wil er nog even tusschen komen. „Menschen, pas op. 't Zou u kun nen berouwen. Als ge de hand durft leggen op een van ons..." De boerenkerel gaat recht op hem af. „Laat doktoor Steven gerust. En trek er hier uit. Anders...." „Doktoor Steven!" gilt de ben de weer „Doktoor Steven!" „Leve doktoor Steven!" „Weg met de gendarmen!" „Die Doktoor Steven bedreigt u. Hij is een kwakzalver!" roept de onderzoeksrechter uit. eroTT *""urn°S één keer zeg gen van doktoor Steven? Hé? Hé?" En met grijpens gereede armen doet nlcfcr boerenkereI opnieuw 'n stap ^De kommandant verspert hem den „Achteruit, man. Of...." „Achteruit, man. Of..." „Doktoor Steven is onze weldoe- n J®. n stem uit den hoop. wereld!" d6 braafste man va" de "Eh de wijste doktoor, die er be- staat! Handen gaan omhoog. Vuisten bal len. „Ja! Ja!" „Laat hem gerust!" „Laat hem los!" „Ahoe! Ahoe!" De onderzoeksrechter is teruggewe ken in Steven's kamer. De kommandant kijkt om. „We zullen er moeten op los slaan, meneer." De ander gendarm maakt nu ook z'n matrak los. „Voorzichtig, wachtmeester!" aarzelt de onderzoeksrechter. Maar het volk is huilend en tierend tot bij de deur gedrongen. Steven, die al dien tijd achteraan bleef, komt nu vooruit. Hij alleen kan nog beletten, dat het op 'n ramp uitloopt. „Laat ik eens met die menschen spreken, meneer de Onderzoeksrech ter." En in de deur gaande, heft ie de hand op. „Menschen! Menschen!" „Stil!.. Stil!.. Doktoor Steven spreekt! Stil" Steven is er 'n beetje bleek bij ge worden. Het is ook 'n gewichtig ogenblik in z'n leven. Dat voelt ie. Z'n stem is 'n beetje heesch, als ie zegt: „Blijf kalm menschen. Die heeren zulien doktoor Steven niets doen. Gelooft me. Ge zult het zien.." - En naar z'n werktafel gaande neemt ie uit de la het perkament, dat ie met zóóveel uren harde studie behaald heeft. „Meneer de Onderzoeksrechter, ik ben doktoor in de geneeskunde, zie hier m'n diploma." Meten reikt ie den onderzoeksrech ter het diploma over. Deze kiikt het in. „Wat?" Met 'n mismoedig gebaar heeft ko zijn Manten zich afgewend. „Dien ezel!" zucht ie wanhopig. Thea weet niet, of ze huilen of la chen moet. Verbaasd kijken de zieken mekaar aan. „Wat?" „Wat?" fluistert het oud vrouwtje. ,,'n Doktoor?" ,,'n Doktoor? lijst de boeren meid haar na. Wrevelig kijkt de onderzoeksrechter op. „Maar waarom dan die kome die?" Zacht antwoordt Steven: „Om dat ik als doktoor geen kans zag om 't vertrouwen van 't volk te winnen. Als kwakzalver wél.... De wereld wil bedrogen zijn." Nog zijn de zieken van hun verba zing niet bekomen en staan mekaar verwezen aan te gapen. Tot de boerenkerel naar Steven op kijkt met 'n oogslag, waarin benevens verbazing nu 'n beetje boosheid ligt: - „Dus... ge zijt gij maar 'n simpel dok toor?" Steven glimlacht. „Dat is 't zelfde niet." „Neen 't! Bijlange niet!" „Neen 't! Neen 't Bijlange niet!" krijscht nu ineens 'n ander vrouw. Star kijkt de groote vent Steven in de oogen: „Ge hebt gij ons belogen en bedrogen! Maanden lang!" En zich opeens tot de ander zieken wendende, roept ie hen toe: Wat zegt ge daarvan, menschen?" „Ja! Ja!" 't Is schande! roept er een. ,,'n Schande!" roepen er vijf na. De ontgoocheling kwam zoo bruusk, zoo geweldig over al die menschen ge spoeld; hun hoop en betrouwen wer den ineens zóó brutaal vernield, dat de reaktie even sterk uitbarsten moest, als daar straks hun vastbera denheid om voor hun weldoener hun leven te geven, als 't had moeten zijn. Daar kwam geen redeneren bij te pas. Zij voelden als 'n striemenden zweep slag, dat ze al dien tijd bedrogen wa ren geweest, door dien gediplomeer den doktoor. ,,'t Is 'n schande!" gilt het oud vrouwtje. „En wij die u vertrouwen, gelijk den dood!" galmt de kerel. 'o Oud manneke wringt zich tus schen de zieken door om het huilende uit te schreeuwen: „En ik, die mij al zooveel beter gevoelde. Bedrog! Be drog! Nu is 't weer te herginnen. O, schurk!" Dreigend steekt het manneke z'n mager vuistje naar Steven uit. De ijonge doktoor begrijpt het niet. Hoe komen die menschen er toe om hem nu ineens alle vertrouwen, alle kunde te ontzeggen? Maar Manten begrijpt z'n volkske des te beter. Zoo 'n gloeiende ezel! zucht ie Ik moest dat diploom ai lange ver brand hebben." De jonge boer dringt weer vooruit. „Ventje, pas op, dat ge nooit in m'n vuisten geraakt." „Slaat hem dood! krijt er een uit den hoop. De kwakzalver! De val- sche doktoor!" 'n Nieuwe golf van verontwaardi ging en haat slaat over de zieken. „De kwakzalver!" JDe kwakzalver!" ZONDAG 1 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 m: 8 nws„ en w. st.. 8.15 Haendel, 8.30 mrg. wijding. 9.30 nws. en w.st.. 9.45 Corelli, 9.55 Hoogmis, 11.30 Schumann, 12 Angelus, 12.03 zang, 12.15 Apologie, 12.35 lunch concert. 12.55 Zonnewijzer, 13 nws., 13.20 lunchconcert. 13.40 Spineuza, 14 Requiem Bruneau, 15 Midd. Landb., school, 15.10 harmoniekapel, 15.45 ver- zoekpr., 16.25 vespers, 17 kerkd., 18.30 strijdkr., 19 psalmen, 19.15 Ind. dag boek, 19.30 nws. en weerpr., 19.45 gr., 19.50 Boeckhuys, 20.05 Suppé en Strauss, 20.45 h^orsp., 21.45 kamerork. 22.37 actualiteiten, 22.45 av.gebed, 23 nws., 23.15-24 concert. HILVERSUM II 415 m: 8 nws., 8.15 Sibelius, 8.30 plattel., 8.40 gr. 9.12 postduiven, 9.15 verz.pr., 9.45 geestel. leven, 10 Jezaja, klankbeeld, 10.30 kerk dienst. 11.45 causerie, 12 Musette ork. 12.30 Zondagclub. 12.40 Tramkoor, 13 nws., 13.15 Zigeunerork., 13.50 Manon, 14.05 over boeken 14.30 Kurhausconc., 16.10 gr., 16.30 dansork., 17 kerklied, 17.30 accordeon, 17.45 gr., 18 nws., 18.15 reportage, 18.30 tango-ork., 19 lucht vaart, 19.20 gr., 19.30 Stradiva sex tet, 20 nws., 20.15 omroepork., 20.45 voordr., 21 Waltztime. 21.30 moment opname, 21.50 gr., 22.30 viool, 23 nws. 23.15-24 Schumann. BRUSSEL 322 m: 12 liedjes, 12.15 ork., 13 nws., 13.15 Bing Crosby, 13.30 voor de soldaten, 14 Lucia di Lammer- moor, Donizetti, 16 dansork., 16.30 gr., 17 Zwitserse muziek, 17.55 sport, 18 Zwitserse muz.. 18.30 causerie, 19.15 (Wordt vervolgd) i Ol. spelen, 19.30 jodelen, 19.50 Haydn, 20 gev. progr., 21.30 actualiteiten, 21.45 dansmuz.. 22 nws. 22.15 meesterwerk jes, 23 nws., 23.05 nachtconc. MAANDAG 2 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 gr., 7.45 woord v. d. dag. 8 nws., 8.15 gew. muz., 9 Haydn, 9.15 voor jonge zieken. 9.30 gr., 10.15 cello sonate, 10.30 morgend., Ï1 Bizet. 11.20 over noeken. 11.40 Beethoven, 12 An- cora trio. 12.30 Ol. spelen, 12.45 gr., 13 nws., 13.15 orgelconc., 14 vertelling, 14.30 Mozart, 15.30 zangrecital. 16 bij - belleziiig, 16.45 Sibelius, 17 kleuter klokje. 17.15 orgel, 17.45 regering, 18 dubbel vier, 18.15 sport, 18.30 slangen, 19 nws. 19.15 leeslarr.p. 19 30 act. gel., 19.45 lezing, 20 nws., 20.05 progr. prol. 20.15 Rcsidentie-ork.. 21.10 gr., 21.20 naar Canada. 21.40 Sans Souci. 22.15 verzoekpi22.45 av.overdenking. 23 nws., 23.15 Sweelinck kwartet, 23.40- 24 slotaccoord. HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 gr., 7.20 Ol. spelen. 7.45 gr., 8 nws., 8.15 gr 9.15 morgenwijding. 9.30 w.st. 9.35 arb vitaminen, 10.30 van vrouw tot vrouw. 10.35 gr.. 11 op de uitkijk, 11.15 gr.. 12 fluit. 12.30 weerpr.. 12.3jS spionnetje, 12.38 Ens. Jo Bos. 13 nws. 13.15 dansork., 13.45 P. H. Ritter, 14 Rich. Strauss, 14.15 solistenconc., 15 reportage. 15.15 notenparade, 16.15 piano, 16.40 Ol. spelen. 17 gr., 17.30 Verkenners, 17.45 Ol. spelen, 18 nws., 18.15 Rich. Crooks, 18.30 Ol. spelen, 19.30 stafmuz., 20 nws., 20.05 echo v. d. dag, 20.15 Renova septet, 20.35 hoor spel, 21.10 promenadeconc., 21.55 voor dracht 2.10 gr., 22.30 Ol. spelen, 23 nws., 23.15-24 gr. BRUSSEL 322 m: 12.40 piano, 13 nws., 13.15 Haydn, 19.15 Ol. spelen, 19.30 gr., 19.50 Stalingrad, 20 Mozart, 21 actualiteiten. 21.15 ork.. 22 nws., 22.15 dansmuz., 22.50 nws., 22.55 gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2