Molotof geeft niet thuis De sportjeugd van 60 landen te Wembley Wilhelmina, Prinses der Nederlanden Weer IN 'T KORT Kamervoorzitter sprak enkele verlangens uit Invasie der „rode nummers" geen deviezen-gevaar mislukt? VIERDE JAARGANG No. 1139 VRIJDAG 30 JULI 1948 Een nieuw affront voor de Westelijke geallieerden Bevin wil demobilisatie stoppen SLACERS PROTESTEREN Bartali dankt de Paus Minister-Kamerleden, die hopenlijk geen eendagsvlinders zijn DE, JOEGOSLAVISCHE heeft de autoriteiten Brits-Amerikaanse zone van Triëst ervan beschuldigd te pogen hun ge bied bij Italië in te lijven en de Vei ligheidsraad verzocht naar deze kwestie een onderzoek in te stellen. Zeer warm NA DE TROONSAFSTAND De ramp te Ludwigshafen Ruim 70 pct. Benelux-vrachtverkeer door Nederlanders Dr Beel andermaal gestrand Distributienieuws Nieuwe bonnen voor werkkleding Indonesië in de V eiligheidsraad 80.000 toeschouwers woonden de openings plechtigheden bij Brussels grootste warenhuis in vlammen opgegaan Nederland-Engeland Uitgave N. V. Uitgeversmij Neerlandia. Redactieraad: A. F. J- Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. Jfi. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 4 25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. S 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. JUIST op het ogenblik, dat de Westelijke geallieerden zich opmaakten opnieuw diplomatieke stappen te Moskou inzake de Berlijnse kwestie, te doen, deelt de persafdeling van het Sovjetrussische Ministerie van Buitenlandse Zaken mede, dat Molotof, de minister van Buitenlandse Zaken, „zich op het moment niet te Moskou bevindt". Nu ook zijn plaatsvervanger Andre Wysjinsky, die naar de Donauconfe- rentie te Belgrado is, afwezig is, be tekent dit niet meer of minder dan een weigering om de Britse, Franse en Amerikaanse vertegenwoordigers, te ontvangen. Terecht zag men in som mige kringen te Londen dezè „diplo matieke afwezigheid" van Molotof als een berekend affront, dat bovendien was ingegeven door het verlangen de Berlijnse kwestie slechts te bespreken op voor de Sovjetregering bevredigen de voorwaarden. Het is de vraag of de Westerse vertegenwoordigers zul len wachten met het doen van de voor genomen stappen, totdat het Molotof gelieft weer op te duiken. Maar men vraagt zich wel af, wat anders? Clagerspatroonsverenigingen en de vakgroep slagerij te Den Haag, hebben in een telegram aan de Ministerraad geprotes teerd tegen de verlenging van de geldigheid van de vleesbon. IJet Amerikaanse tribunaal voor oor- logsmisdaden te Neurenberg heeft gisteren alle 23 vroegere hoge functio narissen van het reusachtige industri ële concern I. G. Farben vrijgespro ken op het stuk van oorlogsmisdaden. r\E REGERING van Peru heeft aan de V.N. medegedeeld, dat zij de diplomatieke betrekkingen met Span je volledig zal hervatten. IJET CONGRES van de communis tische partij in Joego-Slavië heeft zijn nieuwe bestuur gekozen. Voorzit ter is Maarschalk Tibo. QP VOORSTEL van Frankrijk zul len deskundigen van Engeland, Frankrijk, de V.S., Nederland, Bel gië en Luxemburg tegen einde Aug. besprekingen voeren, in verband met de vorming van een internationale beheersorganisatie voor het Ruhrge- bied. QE traditionele conferentie der Duit se bisschoppen zal van 24 tot 26 Augustus te Fulda worden gehouden IM|GR. MIHAILOVITSJ, de direc teur der Hongaarse Katholieke Actie, is bij verstek veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf en verbeurd verklaring van zijn goederen. Hij kon zich door ontvluchting naar het buitenland aan zijn arrestatie ont- trekken. vertegenwoordigers van curacao in Nederland, Mr. Dr. M. F. Da Costa Gomez en de ondervoorzitter van de Staten van curacao, W. R. Plantz. zijn gisteren naar curacao vertrokken. J7AGERHOLM, de leider der Finse sociaal-democraten, heeft een ka binet gevormd van uitsluitend partij genoten. Verklaring van Bevin Qver de Berlijnse crisis heeft gister- middag voor het Lagerhuis, de Britse minister van Buitenlandse za ken, Ernest Bevin een verklaring af gelegd, waarbij hij waarschuwde, dat men de Berlijnse crisis moest zien als een crisis, waarbij men misschien nog tot geweld zijn toevlucht zou moeten nemen. Daarom was Engeland gedwon gen de gehele toestand nog eens na der te beschouwen. De regering was vastbesloten alle mastregelen te ne men, die nodig zouden kunnen zijn. Overwogen werd of de regering mis schien gedwongen zou kunnen worden de 20.000 man, die thans iedere maand afzwaaiden, in het leger te houden. Bevin verklaarde voorts, dat de Britse regering bereid is, met de Rus sen in discussie te treden, maar niet onder druk. Nooit had de Britse re gering bezwaar gemaakt tegen de in voering van een eenheidsmunt of zelfs een munt van Sovjetzone in Berlijn, mits dit geschiedde onder toezicht van de vier bezettingsmogendheden en geen dwangmethoden werden gebruikt. Met de Amerikaanse en Franse rege ringen was een algemene dvereenkomst bereikt over de toekomstige bespre king met Rusland. Churchill huiverig /"'hurchill, leider van de oppositie, onderschreef de algemene lijn van Bevins verklaring. Wel toonde hij zich huiverig t.a.v. de bescheiden militai re sterkte van Engeland in deze cri- tieke tijd, die afbreuk zou kunnen doen aan de politiek, gericht op de opbouw van de West-Europese defensies, waar op Bevin antwoordde, dat de opbouw van de West-Europese unie los stond van de toestand in Berlijn. Bevin ver klaarde de hoop tot een bespreking met Moskou te kunnen komen nog niet opgegeven te hebben. Er werd voorts van de zijde van het Lagerhuis nog op gewezen, dat de last van de fensieve maatregelen niet voor het grootste deel op Britse troepen in Duitsland zouden rusten en dat er rekening moest worden gehouden met grootscheepse luchtlandingsoperaties. Haar Bevin "err rcht hem niet lastig te vallen met details, waarop Chur chill verklaarde, dat de oppositie geen verantwoordelijkheid op zich kon nemen voor alles wat op het terrein van de militaire voorzorgsmaatregelen kon gebeuren, omdat ze geen kennis kreeg van de militaire aspecten. 3temeenteraad keurt Markgrafs ontslag goed een zeer rustig verloop. Men neemt aan, dat een aanvankelijk beoogde ac tie van de Markgraf-politie en de een heidspartij op het laatste ogenblik door de Russen is verboden, om de politieke stemming niet te verslechteren. Er werden over het ontslag van Mark graf breedvoerige betogen afgesto ken, die tenslotte resulteerden in een stemming, waarbij het ontslag werd goedgekeurd. De communisten stem den uitteraard tegen. Een resolutie van de sociaal-demo craat» Swolinnki, waarin de „honger- blokkade als een grove misdaad tegen de menselijkheid" werd veroordeeld, werd aangenomen, nadat de commu nisten de zaal hadden verlaten, toen hun voorstel om een resolutie in prij zende zin over de Russische actie ter verlening van levensmiddelen aan Berlijn en door te krijgen, was af gewezen. Slechts de Sovjetrussische waarnemers bleven zitten.... "Oartali, de winnaar van de Ronde van Frankrijk, heeft een bood schap aan de H. Vader gezonden, waarin hij verklaart, dat de geluk wensen en de zegen van Z. H. hem tot zijn eindzege in Parijs hebben begeleid. Namens alle deelnemers aan de Ronde van Frankrijk hernieuwt de beroemde wielrenner zijn betoon van hulde en trouw aan de Paus, die zo als algemeen bekend is in het bijzonder ook alle sportslieden een warm hart toedraagt. Bartali is een zeer actief lid van de Itali aanse Katholieke Actie. QNDANKS of juist door? de feestvreugde in de Residentie willen de tramconducteurs Zaterdag in staking gaan. Ze willen hetzelfde loon als hun Rotterdamse collega's. lVTr J. R. H. van Schaik, die bij K.B. wederom tot voorzitter van de Tweede Kamer is benoemd, heeft in de gisterenmiddag gehouden vergade ring van de Kamer, een rede uitge sproken, waarin hij op de eerste plaats de onlangs overleden minister van Staat, prof mr P. J. M. Aalberse her dacht, waaraan de Kamer een kost bare herinnering zal bewaren. Hij riep voorts een welkom toe aan de nieuwe leden, onder wie de zeven mi nisters. die „ofschoon staande onder (ontrole der Staten-Generaal, tijde lijk in de eigenaardige positie verke ren, dat ze mede met de uitoefening van het controlerecht zijn belast". Hij hoopte, dat ze niet allen als eendags- vlinders aan deze zijde van de groene tafel zouden verwijlen. Het trok de aandacht van de voorzitter, dat het aantal vrouwelijke leden der Kamer weer verminderd is. wat in zekere zin „een politieke verarming" betekent. Het zou, aldus mr van Schaik, ver blijdend zijn geweest, als de Kamer heden in de geboorte van een nieuw ministerie getuige had kunnen zijn van een schone dageraad van het par lementaire werk, dat te wachten staat. TWE WENSEN ïyjen had in de gisteravond gehouden gemeenteraadszitting der Berlijn se gemeenteraad demonstraties van de communisten verwacht, maar ze had. ding van de veel te kleine volkska TV/rr van Schaik bracht een tweetal desiderata naar voren. Allereerst hoopte hij, dat, wanneer het nieuwe kabinet een meer algemene grond wetsherziening mocht beogen, het met nemen van de daartoe noodzakelijke initiatieven niet te lang zou wachten, omdat een grondige herziening een rustig en weloverwogen commissoriaal beraad nodig maakt, en de resultaten van dat beraad tijdig aan het publie ke oordeel dienen te worden onderwor pen. De hoop mag gekoesterd worden, al dus mr van Schaik, dat we geruime tijd voor verkiezingen gespaard zul len kunnen blijven. Weliswaar zijn bepaalde herzienin gen urgent hierbij dacht de voorzit ter aan noodzakelijkheid der uitbrei- regenng van de JJET TROEPENSCHIP „Zuider- ,1' zal op Vrijdag 30 Ju]i a s afl°ssmgsdetachementen beho- rfn» t0i K'NIL" de K°n- Ma rine on de Kon. Landmacht uit Rot terdam naar Ned.-Indië vertrekken. RE BELGISCHE Senaat heeft met «3 tegen 66 stemmen besloten het voorstel van de Katholieke Volks- tot een volksstemming over de in overweging te koningskwestie nemen. jgIJ DE VERKOOP op afbetaling is voor automobielen de opslag op 7 pet, voor andere goederen 9 pct per jaar bepaald. JgINNENKORT is te verwachten de benoeming van mr. J. C. Brons, oud-gouverneur van Surinamme. tot Nederlands gezant in Cuba. De heer Brons zal tevens worden geaccre diteerd bij de regeringen van Haiti en de Dominicaanse Republiek. QP NUMMER 3072 van de 504e Staatsloterij, 5e klasse 8e lijst is een prijs van f 15.000.— gevallen. IV eerverwachting, geldig tot van avond: Bijna overal zeer warm en zonnig !n de namiddag echter in het Zuiden van het land wat toe nemende bewolking met een klei ne kans op enkele verspreid optre dende onweders. Zwakke tot ma tige wind, hoofdzakelijk tussen Noordoost en Zuidoost. Langs de Waddeneilanden tijdelijk vrn krachtige Noordoostelijke wind. Heden zon onder 20.34 u., maan op 23.49 u. Zaterdag zon op 4.59 u.. maan onder 15.18 u. P\E PARTICULIER SECRETARIS is door H. M. de Koningin gemachtigd ten antwoord op de hieromtrent gestelde vragen, mede te delen, dat de Koningin weer evenals voor het overlijden van Koning Willem III de titel zal voeren van Prinses der Nederlanden. mer vier jaren zijn echter spoedig verstreken, en vernieuwde bestude ring kan in staat stellen oude en ogen schünlijk verouderde wetsvoorschriften zo nodig toch nog met de nieuwe tijd te doen meeleven. De tweede wens, die mr van Schaik uitte, was er een van orde: namelijk, dat de nieuwe bewindslieden er in zullen slagen, niet alleen de Rijksbe groting op de 3e Dinsdag van Sep tember gereed te lebben, maar ook de bewijsstukken daarvan die dag in het bezit te brengen van alle leden. Tenslotte smeekte de voorzitter Gods zegen over het werk af. Russen zoeken er meer achter pr zijn nog steeds geen definitieve cijfers bekend betreffende het aan tal doden en gewonden bij de explo sie te Ludwigshafen. Er kwamen zelfs totaal cijfers van over de zesduizend gewonden door, maar in latere be richten werd dit weer teruggebracht tot 2000, waarvan naar schatting twee derde licht gewond. Ook het gemel de cijfer van 500 doden schijnt aan de hoge kant. Alle onder Russische toezicht ver schijnende Duitse bladen eisen een in ternationaal onderzoek naar de oor zaak van de ramp. De Tagliche Rundschau" verklaart van overlevenden te hebben verno men, dat het Franse militaire bestuur de fabrieken gebruikte voor de pro ductie van hoog-explosieve brandstof van V2 raketten,, een bewering, die door het Franse ministerie van bui tenlandse zaken prompt werd tegenge sproken. (Van onze redacteur). "C^r gaat geen dag voorbij, of men hoort een van zijn kennissen de verzuch- ting slaken: er waren weer een massa „rode nummers" in de stad. En van zijn mistroostig gelaat valt dan af te lezen, dat hij daarmee bedoelt, dat er weer veel Nederlandse benzine door Belgische auto's is getankt. Kijk hem diep in de ogen en ge weet, dat hij ook nog bedoelt, dat er roetzwarte guldens voor de kostbare benzine zijn betaald en dat op die wijze onze deviezen-boter ham aan twee kanten tegelijk door vreemde mond wordt afgeknabbeld. Sprekende cijfers TV/I"aar sinds enkele dagen kijken we af*, die kennissen opgewekt la chend injhun bedroefde ogen: wij im mers drjtgen de wetenschap met ons mee, dat hij volkomen ongeluk heeft, zelfs al geven hem alle beweringen in dag- en weekbladen groot gelijk. C>n- ze uitstekende inlichtingen bewijzen n.ï., dat de zaak met die benzine van de „rode nummers" geheel anders ligt dan tot nu toe werd gedacht en ver kondigd. De steeds toenemende ergernis van alle vaderlanders en het feit van een verkeerstelling aan de posten Wern- hout, Nispen, Ossendrecht en Putte hebben ons ieder voor zich en elk in het bijzonder, er toe aangezet om 't rode gevaar eens wat aandachtiger te gaan bestuderen. Immers, als er wer kelijk aanleiding tot misnoegen be stond, dan zou het onze plicht zijn, daaraan krachtig uiting te geven. Zo gingen we links en rechts eens infor meren en kwamen tot heel merkwaar dige conclusies. Allereerst dan de ver keerstellingen: Deze werden gehouden van 12 tot 21 Juni van dit jaar. In deze tien dagen zaten maar liefst uitgerekend 2 volledige weekeinden. Bedenkend, dat de Zondag voor de Belgische autobe zitter een voordeel van honderd pro cent biedt boven de Nederlandse con frater (die niet mag rijden en de Belg wel), konden we dus al opzetten, dat het resultaat ongeveer een kwart ten gunste van de Belgen mocht zijn, wil de de balans in evenwicht blijven. Maar daarmee waren we er nog niet. Want per 1 Augustus a.s. is het Ne derlandse autoverkeer naar onze bu ren niet meer beperkt tot ambtelijke- of zakenreizen, hetgeen in de dagen van de verkeerstelling WEL het ge val was. Ook hierin lag noodzakelij kerwijze een klein voordeel voor de Belgen. Het verschil tussen de uit Bel gië inkomende en naar dat land ver trekkende wagens moest dus belang rijk ten gunste van de Zuider-Benelux- partners zijn, wilden we recht van spreken (lees: recht van „kankeren") hebben. Welnu: in Wernhout passeerden op een kleine vijfduizend Belgische per sonenauto's nauwelijks 500 Belgische wagens méér de grens dan Nederland se. In het district Roosendaal was dit ongunstiger: over de drie stations ver deeld passeerden plus minus 2600 auto's de streep, waarvan bijna 700 Nederlandse wagens minder dan Bel gische. Maar nu de vrachtwagens (die veel meer benzine verbruiken tenslotte): van de vijfhonderd waren het er nog geen 150 uit België. En dit klopt met de gegevens, die we veroverden over het totaalbeeld van het vrachtvervoer tussen beide landen: ruim zeventig procent geschiedt door Nederlanders, de overige (kleine) dertig procent door Belgen en andere nationaliteiten. Dit stemt ten opzichte van het vraagstuk „slepen de rode nummers voor zwartë guldens teveel benzine weg?" toch wel tot ernstig nadenken. Belangrijk voordeel voor Belgen nog steeds zouden we geneigd zijn onze zwartkijkende kennissen ge lijk te geven. Immers, we weten, dat er sinds Augustus 1!>17 een prijsver schil bestaat van niet minder dan ne gen cent per liter benzine in het voor deel van de Belgen, het zwarte koers verschil nog niet eens meegerekend. Er is gegronde reden om aan te ne men. dat dit verschil allengs zal ver dwijnen, maar daar hebben daar we nu bar weinig aan. Wel bestond er sedert Juni 1947 be perking op de inhoud van de ben zinepompen dicht bij de grens en wa ren bovendien de wagens die in „klein grensverkeer (15 k.m.) reden in hun tankvoorraad tot 25 liter beperkt, maar voor het overige verkeer bestond en bestaat geen enkele beperking. Het is, uitteraard, wel streng verboden méér benzine mee te nemen dan de norma le tank kan bevatten. (Vervolg zie pag. 2) C.H.U. en V.V.D, zonder ver trouwen in de ontworpen ploeg gistermiddag heeft dr Beel een be- zoek gebracht aan de Prinses-Re gentes op het Huis ten Bosch. In den Haag liep het hardnekkige gerucht, dat hij zijn opdracht heeft terug gegeven. De fracties van C.H.U. en V.V.D. zoudën hem op de hoogte hebben gebracht van hun voornemen tegen de Grondwetsherziening te zul len stemmen, als hij met de ontwor pen combinatie in zee ging. Ook mr Schokking moet zich weer terug ge trokken hebben. Men verwachtte, dat mr van Schaik nu opdracht zou krijgen voor het vormen van zakenkabinet. TJTet Centraal distributiekantoor deelt mede. dat de bonnen voor werk kleding H6 en L6 tot nader order gel dig zijn. Op de bonnen H6 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L6 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van ke per, drill, of satijn, Beaverteen, En gels leer, manchester of pilo, een kort werkjasje, een koksbuis of een korte stofjas.. De bonnen H7 t.m. H12 en L7 t.m. L12 zijn nog niet geldig. De bonnen Hl t.m. H5 en LI t.m. L5 en rantsoenbonnen VC en VD blij ven voorlopig geldig. Rijst 10 ct. per ons \7"oor de rijst waarvoor onlangs een voor-inleveringsbon voor ale leef tijdsgroepen is bekend gemaakt en die eind Augustus op koopbon zal worden gedistribueerd, is de maximum verbruikersprijs vastgesteld op f 0.10 per 100 gram. Deze prijs is aanzien lijk hoger dan in 1945 tengevolge van de stijging der rijstprijzen; bovendien werd bij de oude prijsregeling het ar tikel rijst gesubsidieerd. L)u„ -i 1 wordt wel subsidie voor kindermeel van rijst (rijstbloem) gegeven, zodat de verbruikersprijs gelijk blijft aan die van 1945, n.l. f 0.24 per pakje van 250 gram. Prijzen krenten en rozijnen \/"oor deze in „vrije" distributie bij de winkeliers beschikbaar komen de gedroogde zuidvruchten gelden de volgende maximum-consumentenprij zen: krenten f 0.22, fozijnen f 0.16 per 100 gram. De Koningin dan Prinses Wil helmina der Nederlanden zal zich vestigen op het Loo waar enige ver trekken in de Westelijke vleugel voor Haar in gereedheid zijn ge bracht. In het paleis op den Dam zijn eveneens enige vertrekken voor de Koningin ingericht. Het landhuis „Ruigen Hoek", persoonlijk eigen dom van de Koningin, zal Haar tot verblijfplaats dienen als Zij in den Haag vertoeft. De Koningin zal Zich geheel uit het openbare leven terugtrekken en voorlopig algehele rust nemen. Zij zal dus na 4 September niet deel nemen aan het feestbetoon. De Koningin hoopt dat ons volk Haar positie zal begrijpen en Haar zo nodige rust zal eerbiedigen Renville-overeenkomst moet strikt nagekomen Jn de gisteren gehouden zitting van de Veiligheidsraad kwam de Indo nesische kwestie wederom ter sprake" Palar ageerde fel, tegen wat hij de blokade der Nederlanders noemde waarop de heer van Kleffens niet mini der fel en ad-rem re-ageerde. De Chi nese afgevaardigde Tsiang stelde een resoluti voor, waarbij Nederland en de Republiek werden aangemaand zich strikt te houden aan de afspraken van de Renville-overeenkomst. Rusland en de Oekraine spraken zich in krachti ge bewoordingen uit tegen de resolu tie, verklarend, dat Nederland dan zijn vrijheid zou verkrijgen zijn politiek ten opzichte van de republiek Indo nesië voort te zetten. De resolutie werd met negen tegen twee stemmen aanvaard. l^en en zestig landen over de gehele aarde verspreid, bleken hun sportver- tegenwoordigers naar Wembley gezonden te hebben, toen daar Donderdag middag de Olympische spelen officieel door de Britse koning geopend wer den. 61 nationale vlaggen waaiden in de flauwe bries uit boven de hoofden van 80.000 toeschouwers toen de sportmen en sportgirls in fleurige sport tenues de arena binnen marcheerden en John Mash, president van de Ath- letiekclub Cambridge het over duizenden kilometers uit Griekenland aan gevoerde Olympische vuur naar binnendroeg. Onder doodse stilte legde hij namens alle deelpemers de eed af slechts op faire wijze de sport te zullen demonstreren. Toen barstte de jubel los uit de kelen van de welhaast ontel- baren en konden de spelen als geopend worden beschouwd. BOMBAST EN EENVOUD. ■TWAALF jaar is het geleden, dat de laatste spelen gehouden werden. Berlijn was toen het toneel van het gebeuren, het Berlijn van Hitler, die van Duitsland eer en grootheid droomde en zelfs de spelen daarom niet te goed achtte om er politieke munt uit te slaan. Aan de grenzen wachtten versierde treinen de gasten af, emblemen trof men overal in het land en de propaganda voerde haar actie tot de hoogste toppen der dwaas heid op. De macht en de eer van het land leken op het spel te staan. Londen 1948 vertoont een ander beeld. In deze stad met tien millioen inwoners bemerkt men niets van de Spelen, die op een half uur rijden met de ondergrondse gehouden gaan wor den. Geen tien procent van die bevol king trekt zich er iets van aan. Hoe zou het ook kunnen. Zesduizend sports- men net getal der deelnemers athleten verdrinken bij wijze van spreken immers in deze metropole! Men heeft trouwens geen moeite ge daan om het gebeuren tot Berlijnse hoogte op te schroeven. Integendeel, hoezeer Amsterdam, dat door de Spe len in 1928 veroverd werd en daartoe ook de geschikte afmeting had, in het Engeland van voor de oorlog heeft men bewust of onbewust een demon stratie willen geven van de juiste waar de welke aan de Olympische spelen moeten worden gehecht. Zij zijn altijd een spel geweest, zij moeten ook een spel blijven en als het daarbij dan al gaat om de besten van de besten in lichaamskracht te doen uitblinken, het liefst ziet men de te kronen athle ten tegelijkertijd gesierd met de inner lijke deugden, die onder het begrip sportiviteit vallen. DE KONING OPENT. Qit wil intussen niet zeggen dat de organisatoren niet alle moeite heb ben gedaan om het gehele gebeuren onvergetelijk te maken. Daar is in de eerste plaats het Wembley-stadion zelf Hoog gelegen cn daarmee de omgeving dominerend, ligt de arena daar als een grijze burcht, waarbinnen op een vlekkeloos groene grasmat, omcirkeld door rode loopbanen, de jongelui uit zovele landen elkander zullen ontmoe ten. Aan 32 radioreporters, aan 30 cameraman, aan ontelbare journalis ten boden zij gelegenheid om de wed- veren, hoe een uitslagenbord, drie ver diepingen hoog, maar liefst twee ton kost. Trouwens 'hoezeer Engeland de Olympische spelen eert valt af te leiden uit het feit, dat niemand min der dan de Koning, vergezeld van zijn gemalin, de officiële opening wilde ver richten. Er was eigenlijk maar één ding dat ontbrak: het bombastische. Er was een ander ding dat frappeerde: de een voud, welke de weg opent om de sport weer als spel en niet als politiek te kunnen genieten. MICROSCOPISCHE GROEPEN. _ang voor de aanvang van de ope ningsplechtigheden stroomde het publiek reeds toe. Het was om zo te zeggen een gedurfde prestatie, want de hitte was evenals In ons eigen land ondragelijk. Zo warm was het, dat Karei Lotsy reeds in de morgenuren niet al te gretig was om aan het défilé in het stadion deel te nemen. Wij zijn hier niet gekomen om een zonnesteek op te lopen, zei hij. maar om aan sport te doen. Hij was er niettemin 's middags, maar daarover straks. Tegen kwart voor drie ontstond merk baar spanning. Estafettes meldden, dat de koning bij de ingang was aan gekomen en de Coldstream Guards in specteerde. Slechts een paar minuten later rezen de toeschouwers in het stadion als een man op en betrad de Koning het stadion, terwijl de muziek het Engelse volkslied speelde. Enige korte ogenblikken gingen heen met het voorstellen van de officiële personen aan de Koning, toen begon de intocht der landenploegen. Voorop marcheer- lend de reuze- dan wel microscopische groepen. De grootste was die van de United States, die naar schatting uit meer dan 500 athleten bestond, de kleinsten die van Malta en Syrië, die elk uit één man bestond. Het was een kleurig en fleurig gezicht deze jonge mannen in hun blauwe, rode, witte, groene, bruine of ander-kleurige kledij te zien marcheren, de vlaggen nijgend en de hoofden naar de Koninklijke familie gericht als zij Engeland's vor stenpaar passeerden. Engeland sloot de rij der landenploegen. Daarna stelden de officials zich rond het poduim op, schetterden de trom petten en sprak de voorzitter van het organisatie-comité. Lord Brighley een korte rede uit. Hier is de bloem aan de jeugd van de gehele wereld samen gekomen, om de Olympische spelen te vieren. Het is het bewijs van de onver gankelijke kracht en vitaliteit van de Olympische gedachte. Moge zij de hoop van miljoenen op een betere ver standhouding in de wereld verwezen lijken. DUIVEN STEGEN OP. strijden in beeld en woord te verslaan 0 en om dan een klein denkbeeld te den de Grieken! die voor altijd de eer geven van de kosten van zo'n orga- hebien gekregen de kop van de stoet w^dstrifden^De wereld klikt met war nisatie, is dat voldoende om te rele- te vormen, daarna volgden afwisse-1 me be"angstelltart<S deze woorden was het grote mo ment aangebroken en sprak de Koning de openingsformule uit. Dit moment werd onmiddellijk ge volgd door het oplaten van 7000 dui ven, 21 saluutschoten weerklinken om tot ver in de omtrek het nieuws der opening te verbreiden. Tegelijkertijd rees de witte (Olympische) vlag ;net de 5 ringen in top. Even volgde een stilte, toen betrad de laatste estafette loper van de reeks, die het Olympisch vuur weer naar Engeland had gebrach het stadion. Een paar seconden later brandde de grote Butongasvlam, die "iet meer zal doven voordat de spelen beëindigd zijn. Als een koor dan ae Olympische hymne gezongen heeft, sprak de Aartsbisschop van York een wijdingswoord en legde de Britse athleet Donald Finley de eed af na mens alle deelnemers aan de spelen. Het was ruim half vijf toen de plech tigheden ten einde waren. Nauwelijks enige uren later zouden de spelen een aanvang nemen met twee watcoolo- 1"GU DE BERICHTEN omtrent de samenstelling van het nieuwe Ka- binet-Beel uitblijven, moet men wel aannemen, dat de formateur ook zijn tweede opdracht niet tot een goed einde heeft kunnen brengen. Men weet, dat het Kabinet op een functio naris van Buitenlandse Zaken na in elkaar zat. Zelfs een christelijk-hislo- ripus leek aanvankelijk bereid te zijn een portefeuille op zich te nemen. Hij schijnt echter verloochend te zijn dooi de christelijk-historische fractie. Samen met de fractie van Oud zou zij aan Dr. Beel te verstaan hebben gegeven, dat het Kabinet, hetwelk hij zo goed als gereed had, niet mocht rekenen op hur. steun bij de grondwetsherziening in tweede lezing. Nu zou Dr. Beel toch met een ploeg voor de Kamer kunnen verschijnen. Dan zou bij de stemming over de Grondwetsherziening de vci- antwoordelijkheid der fracties van C.H.U. en V.V.D. in een helder dag licht komen' te staan. Dr. Beel acht dit echter maar tijdverlies. We ver wachten ieder ogenblik het bericht, dat hij terugtreedt als formateur. 117e willen nog even vaststellen, dat Dr. Beel bij zijn eerste opdraent tot vorming van een breder-samenge- steid parlementair kabinet inzake de Indonesische kwestie een program had ontwikkeld, dat wel de goedkeuring van Tilanus en Oud c.s. kon wegdragen. Er valt ook niet aan te nemen, dat hij bij het uitvoeren van zijn tweede op dracht iets aan dit program haS ge wijzigd. Thans zouden Tilanus en Oud het volbrengen van de opdracht echter onmogelijk maken onder het motief Als onze partijen niet in het kabinet vertegenwoordigd zijn, wordt dit pro gram niet in de goede geest uitgevoerd. Dus: tegen. De scherpslijpende secties in C.H.U. en V.V.D. zou het hiermee gewonnen hebben. De heren Lunshof en Vonk zouden daardoor triumferen. We geloven, dat dit tevens de triumf f ware van een fatale kortzichtigheid. Djokja krijgt dan weer een prachtige troef in handen bij haar propaganda in het eigen gebied en tegenover het buitenland „De Nederlanders menen niet wat zij beloofden. De koloniale geest is niet dood!" Men kan daartegenover duizend rede neringen opzetten, maar de binnen landse partij-politieke verwikkelingen interesseert al die buitenstaanders geen zier. Zij constateren het feit, dat Dr. Beel en zijn ploeg het verder werken onmogelijk wordt gemaakt. Het is een enorme verantwoordelijkheid, welke C.H.U. en V.V.D. met zo'n besluit op zich zouden laden. We vrezen, dat de historie er hard over zal oordelen even als ze nu reeds hard oordeelt over de misstappen, welke in de dertiger jaren tegenover het ontwakende Indische na tionalisme zijn gezet. (Afwijzing van de petitie-Soetardjo en van een ronde tafelconferentie). Jammerlijk ware deze mislukking ook, omdat hiermede tevens weer een eind zou zijn gekomen aan de parlemen taire kabinetten in ons land tot grote schade van de parlementaire demo cratie. In eerste instantie heeft de P. v. d. A. dit onmogelijk gemaakt en we betreuren het nog steeds, dat ze zich niet tot breder visie heeft kunnen opwerken. Wat Dr. Beel in tweede in stantie beproefde, was in theorie wel een extra-parlementaire formatie, maar ze had toch ook parlementaire trekken vertoond. Indien Beel thans echter weer faalt, kan er niets anders aan de orde komen dan de vorming van een zakenkabinet. Mr. van Schaik, de Tweede Kamei- voorzitter, ware de aangewezen per soon, om uit de brokken, die gemaakt schijnen te worden, nog iets dragelijks te formeren. We stellen ons voor, dat hij ernaar kan streven, een paar grote problemen die op spoedige afdoening wachten, het Indonesische probleem, de vergoeding materiële oorlogsschade, de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, de uit werking der Benelux-gedachte, tot uit gangspunt te nemen voor het vormen van een kabinet, dat min of meer de brede basis weerspiegelt. De grote' vraag is dan echter: Zal de P.v.d.A. mensen afstaan voor zo'n combinatie? En is het verantwoord zo'n combinatie te maken met de P.v.d.A. in de op positie? We- hopen, eigenlijk tegen alle hoop in, dat Dr. Beel toch verder zal gaan met zijn poging. En de methode, om C.H.U. en V.V.D. rechtstreeks voor de verantwoordelijkheid van een misluk king der Grondwetsherziening te stel len, ware, dunkt ons, nog het verkies- lijkst. Qrands Magazins de la Bourse. Brus sels grootste warenhuis, vlak bij de Beurs en hotel Central, is in de nacht van Woensdag op Donderdag zo goed als geheel in vlammen opge gaan. Men vermoedt, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. Sedert de oorlog was het warenhuis belang rijk uitgebreid en gemoderniseerd. De schade wordt op ongeveer 100 millioen francs geschat. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. doch ruim 800 personeelsleden zijn thans zonder werk. £)e voor de eerste ronde van het Olympisch voetbal-tournooi te spelen wedstrijd Nederland—Groot Brittannjë, zal Zaterdag 31 Juli a.s. om 18.15 uur over Hilversum 2 (415 meter) worden uitgezonden. Reporter is ir A. van Emmenes.

de Stem | 1948 | | pagina 1