RADIO CRUSIO De Olympische Spelen begonnen Wandelende voeten sisten op het asphalt Publieke Tribune boekhoudster GARAGE en REVISIEBEDRIJF P. v. TILBURG - BASTS AN EN Cjg((ka}m karbm jJd.... Iets voor U! Th nis kreeg zij nooit margarine. DE STEM VAN DONDERDAG 29 JULI 1948 De Olympische fakkel over het Kanaal WIELRENNEN SCHAKEN VOETBAL IN 121/o UUR OVER HET KANAAL Sport in 't Kort De Zeeuwse kampioen schappen DE VIERDAAGSE WANDELING Het enkel blaartje van Maandag werd Dinsdag een dozijn WATERSTANDEN MARKTEN Officiële mededelingen ZWEMMEN Dick Schermer) Speciale machines voor: PHILIPS RADIO RADIO CRUSIO RADIO CRUSBO PHILIPS RADIO dubbele garantie. maar bij de buren... Vraag steeds blue band altijd vers (Vervolg van pag. 1) Wielrennen Hoe zullen onze pedaalridders het er afbrengen." Van 1920 tot 1932 hebben de O.S. steeds gouden medail les voor ons land opgeleverd. In 1920 bezorgde Maurice Peeters de eerste; Willems was in Parijs 1924) de man, die Or»nje deed juichen; Bernard Leene en Daan van Dijk zegevierden te Amsterdam, in 1928, op tandem en Jacques van Egmond werd in 1932 Olympisch sprintkampioen te Los An geles. Voorlopig ziet het er niet naar uit, dat Londen aan Nederland opnieuw 'n titel zal bezorgen. Jantje Hijzelendoorn mag er zijn als sprinter, maar voorlopig kan hem weinig kans gegeven worden; Enge land. Frankrijk, Italië en waarschijn lijk ook België beschikken over be tere renners, zodat we al blij mogen zijn met een tweede of zelfs derde plaats. Ook voor de tandemrace en de achtervolging moeten we vooralsnog ee,i bescheiden toon aanslaan. Heel goed echter komen we voor de dag met onze wegrenners. Nimmer te voren konden we een zo krachtige ploeg, zó goed voorbereid èn op lange afstanden getraind, uitzenden. Zo doende heeft Nederland tenminste een nummer waar het optimistisch over kan zijn. Misschien zorgen zij voor de gouden medaille? (Eigenlijk is die benaming onjuist, went uit zuinigheidsoverwegingen be- s'cct het Engelse O.C. immers de me dailles niet in goud te laten slaan, maar uit een ander edel metaal.) Boksen, enz. Tn het vaderlandse kamp van de pugilisten telt men zich veel voor van Jan Remie. Inderdaad is de Bre- danaar een pracht-bokser, algemeen erkend om zijn schitterende stijl en techniek. Men vergete evenwel niet, dat in deze tak van sport bijna on menselijk zware inspanningen worden vereist, die toenemen, naarmate het Olympisch tournooi vordert. Er wordt derhalve geweldig uithoudingsvermo gen, moed en volharding vereist, zo dat men slechts mag hopen, dat Re- mie dit alles zal weten op te bren gen. Hockey Tets meer kunnen we echter zeggen over onze hockey-teams. Uit de gele verde prestaties vooral door de da mes staat vast, dat deze niet zon der succeskansen naar Londen zijn af gereisd. Veel zal, evenals bij onze voetballers, afhankelijk zijn van de weersomstandigheden. Zwemmers, athleten en wielrenners kunnen slechts voordeel hebben bij warm, zonnig weer, maar voetbal en hockey zijn in feite winterspelen, zodat hoge temperaturen, zoals we thans noteren, een zeer nadelige invloed op spel en spelers plegen uit te oefenen. Andere sporten TUat de afdeling schieten betreft: hier van is ons nog te weinig bekend om te kunnen beoordelen of de heer Both onze vertegenwoordiger uit Bre da, met succes zal vermogen deel te nemen. Het N.O.C. heeft hem echter uitverkoren in de hoop, dat hij een goed figuur zal slaan. Hetzelfde kan worden gezegd van onze schermers, onze worstelaars en de gewichthef- fers. In de heer van Loon uit Tilburg (al wéér een vertegenwoordiger uit het Zuiden!) bezitten wij een uitstekend ruiter, die op de Olympische dag ver uit de beste springer bleek. Het zal echter zeer moeilijk zijn om de pres tatie van Pahud de Mortanges, te Los Angeles in 1932 te herhalen. Zeilers wisten ook dikwijls schitterende re sultaten te boeken en onder de Ne derlandse roeiers bevonden zich even eens vaak krachten, die tot dichtbij de eervolle winnaars konden komen. Het blijft een open vraag of we dit nu ook weer kunnen beleven. TTe komende 15 dagen zullen de ganse wereld en sportief Neder land gebonden houden in de greep der Olympische gedachte. Mogen de Spe len opnieuw beantwoorden aan hun TTet Olympische vuur heeft gis- teren de baren van de Noord zee getrotseerd: een Britse torpe dojager droeg het van Calais naar Dover, waar het gisteravond aan kwam. Van hier zullen 72 Britse lopers, Verdeeld over de afstand DoverWembley, de symbolische vlam naar het einddoel dragen: de in ons land vervaardigde Olym pische fakkel. Laat nou de zwakke bries die er stond de vlam op de kade te lijf gaan en knock-out slaan! Gelukkig waren er twee brandende fakkels, zodat het Griekse vuur toch Londen zal be reiken. Het Is nog altijd niet bekend, wel ke athleet het vuur het stadion zal mogen binnendragen om het butagas in de enorme schaal te doen ontvlammen. Lord Burghley de Londense voorzitter van het organisatie-comité, wilde van dit uitstekend bewaarde Olympische geheim alleen vertellen: „de on bekende" is blond, ongeveer 1.85 meter lang en hij is een soepel lo per. Nu zagen we toevalligerwijze een hele serie blonde reuzen met een zeer soepele gang, die op weg wa ren naar het veld van eer. We vermoeden dan ook, dat de vrien delijke mededeling van Lord Burghley meer bedoeld is als een tip voor de Engelse jongedames dan als vingerwijzing voor een speurend journalist. Maar vandaag zullen we het weten en daarmee nemen we, noodgedwongen, maar weer genoegen. doel: de mensen bewust maken van de noodzakelijkheid om in vrede te le ven, zoals de deelnemers aan de Olympiade naast elkaar strijden om de hoogste eer, als faire sportsmen, in vrede en vriendschap. De Belgische ploeg voor Valkenburg Aan de wereldkampioeschappen te Valkenburg op 21 en 22 Augustus ne men deel de Belgische professionals: Buysse, Impanis, Lambrecht, Ockers. Schotte en Stercks. Reserves: Dupont en van Steenbergen. Amateurs: Decock. Evens, Lerno, Lossie, Marchal, en Wauters. Reser ves: Roosbroek en Deltahouwer. Het interzöne tournooi te Stockholm De stand na de 7e ronde luidt: 1 Szabo 5.5, 2, 3, 4 Kotof, Pirc, Bron- stein 4.5, 5 Stahlberg 4 en 1 afgebr., 6, 7 Lilienthal en Boleslafsky 4. 8 Naj- dorf 3.5 en 1 afgebr., 9 Boeoek 3.5, 10 11 Trifunovic, Flohr 3 en 1 afgebr.. 12 13, 14 Yanofsky, Tartakower, Gligo- ric 3, 15, 16, 17 Bonadrefsky, Ragosin Pachman 2.5 en 1 afgebr., 18, 19, Stolz, Steiner 2.5, 20 Dunlin 0.5 en 1 afgebr. Pavilion d'Or te Den Haag Behoudens een enkele machine-sto ring is ook de route Rotterdamden Haag vlot verlopen .voor de deelne mers van de „Pavilion d'or". Zaterdagmorgen verlaten de deel nemers den Haag om zich via Leiden en de Kagerplassen naar Amsterdam te begeven. Goese voetballers naar Zwitserland Heden- (Donderdag)-morgen om 4 uur is het eerste en tweede elftal van „Goes" in gezelschap van verschil lende bestuursleden en dames per autobus vertrokken naar Seebach in Zwitserland, waar zij een tegenbe zoek gaan brengen aan de Seebachse voetballers, die dit voorjaar in Goes ontvangen zijn. Zij zullen in dit Zwit serse stadje een paar wedstrijden spelen en en passant genieten van het natuurschoon der bergen en meren. De reis gaat over België en Frank rijk. Zaterdag hopen zij in Seebach te arriveren en blijven daar tot 5 Augustus, 'n Prachtig tochtje! Geen wedstrijden tegen Duitse clubs Fen voorzichtig Zwitsers voorstel tij dens het Fifacongres te Londen, om Duitse voetbalclubs weer de gele genheid te geven te spelen tegen clubs van bij de Fifa aangesloten bonden, en een nog voorzichtiger Brits voorstel om zulks eerst toe te staan als er een West Duitse statenbond en regering is. IJ ET IS DE Italiaan Gambi ge- lukt het Kanaal van Andres- selles bij Kaap Griz Nez naar Dover over te zwemmen. Woens dagmorgen vroeg vond men de Italiaan, die de tocht in 12 uur en 36 minuten had volbracht, uitge put op een pier liggen. Gambi, die in zijn woonplaats Ravenna bekend staat als een goed lange afstandzwemmer, had gedu rende de nacht met veel wind te kampen gehad. Bij het naderen van de Engelse kust bleek de volg boot plotseling niet meer verder te kunnen, zodat de zwemmer het laatse deel geheel alleen moest af leggen. kon Woensdag geen genade vinden. Laat de Duitsers eerst maar eens wer kelijk veranderen, zei de Belgische vice president Seeldraegers. In de plaats van de aftredende Tsje chische en Joego-SIavische bestuursle den werden gekozen dr. Manning (VS) en G Mauro (Italië.) De competitie van de KNVB be gint 12 September. - De R.K. Landelijke Rijvereniging St. Michael van Lamswaarde zal Zon dag op het terrein van de heer van Dorselaer te Kuitaan sportdemonstra- ties ten beste geven. 'Q5£P 0E 14e OLYMPIADE Q££P Qm het Olympische logboek bij te houden is, vooral met de heer sende tropische hitte, een waarlijk Griekse volharding en een Olympi sche tot ieder offer bereide spor tiviteit toe nodig, die wij we moe ten dat helaas tot onze schande be kennen slechts bij vlagen bezitten. Maar vandaag hebben we dan weer zo'n voortuitstrevende vlaag en we tekenen aan: de neus van Kicky Heck is na haar missprong nog wel geschonden, maar ze kan toch weer trainen. Iedereen, die in Wembley kwam om daar te zwemmen, traint trouwens met een opgewektheid, welke omgekeerd even redig is aaji de genoteerde maximum temperaturen. Onze polo-ploeg speel de een „koel partijtje" tegen Zwitser land en won met 4-1. De trainer vond, dat onze jongens zich wel wat war mer hadden kunnen maken. Laat ze dat Vrijdagavond maar doen in de ech te wedstrijd -tegen Chili en Zaterdag tegen India. Daartoe behoeven we Nel van Vliet waarschijnlijk niet aan te sporen, de wijl juist gisteren haar 200 meter schoolslag (4 min. 49.2 sec) en haar 400 meter schoolslag (5 min. 58.6 sec.) door de F.I.N.A. als wereldrecord er kend werden (resp. gemaakt op 7-2- 1948 en op 11-3-1947 te Hilversum) Dat is voldoende prikkel, zouden we zo zeggen. Hadden nu ook Bulga rije en Roemenië en Palestina maar iets dergelijks gehad, dan zouden ze misschien niet onverwacht en op het laatste nippertje getelegrafeerd heb ben: we komen niet naar Londen. Er zijn onvoorziene (en onbekende doch waarschijnlijk voor wat de eerste twee betreft „politieke") moeilijkheden. Al met al blijven er nu dus nog negen en daarvan nemen er 13 deel aan het Jenny op 't Hof verbeterde Zeeuwse record Begunstigd door prachtig zomer weer werd door het district Zeeland het eerste deel der Zeeuwse kam pioenschappen verwerkt. Door ver schillende omstandigheden hadden verscheidene athleten verstek laten gaan, terwijl een groot aantal offi cials had afgeschreven. Als gevolg van een en ander was de deelname ge ring. Over het algemeen werden er aardige resultaten geboekt, waarbij vooral de prestaties, van Jenny op 't Hof, die met 4.90 m het Zeeuwse re cord vèrspringen meisjes verbeterde en de 80 m finale won in 10.9 sec. (in de series 80 m had C. Poppe (Ach.) eenzelfde tijd gemaakt) de 9.70 m. ko gelstoten meisjes van S. van Belsen, de 5.91 vèrspringen van de junior W. Rootsaert (zijn tijd op de 1500 m was 4 nun. 38.2 sec.!), de 400 m van J. W. Becks in 53.6 sec. en de hink-stap- sprong van M. Heystek met 12.63 m. (slechts 14 cm beneden het Zeeuws re- cord), opvielen. De uitslagen luiden als volgt: 2 cTonno0!?^ Vt' °P Hof 10'9 sec" 2 C. Poppe 11,1, 3 l. Verhulst 11.1 sec Versprmgen: 1 J op .t Hof (de Z.) 4 90 S' I- ,pp,e„iAch') 4 82 ra, 3 T. v. d. Hoek (id.) 460 m. Kogelstoten: 1 s'. van Belsen (Mar.) 9.70 m, 2 M. Gel- (Z-' ,8,53. m' 3 A- van Belsen (A 8.42 m. Junioren A: 300 meter- i n Bosch (EMM) 40 sec., 2 C Walravfn (Hellas) 41.9 sec., 3 C E (EMM) 42 sec. Vèrspringen: 1 W Root saert (G.) 5.91 m, 2 B. Bosch (E 5 rr m. 3 J. Roth (E. 5.23 m. Speerweroen- 1 G. Berg (H.) 37.67 m, 2 B. Bosch 36.35 m, 3 W. Rootsaert (G.) 33.94 m 4x80 m. estafette Achilles 45.4 De Zeeu wen (z.t.)gediskw. weg. fout. wissel 1500 m: 1 W. Rootsaert (Gaz.) 4 38 2* 2 L. Millenaar (Z.) 4.50.8, 3 G. Lanne' ter (H.) 5.12 m. Kogelstoten: 1 c q Berg (H.) 11.59 m, 2 B. Bosch (E) 10.82 m, 3 A. Overweel (A.) 10.69 m Dames: hoogspringen: 1 M. Biondina (E.) 1.30 m, 2 E. Ludikhuize (E.) 1.25 m, 3 W. Adriaanse (E.) 1.20 m. Discus werpen: 1 W. Adriaanse (E.) 26.95 m, 2 E. Ludikhuize (E.) 25.01 m, 3 C. Gil lissen (A.) 21.79 m. Heren: 100 m: P. de Moor (M.) 11.7 sec., 2 J. Witte (E.) 1J.8 sec., 3 H. van Koeveringen (M.) 11.9 sec. 400 m: 1 J. Becks (E.) 53.6 sec., 2 H. Becks (E.) 55 sec., 3 D. Roelse (Z.) 61.8 sec. Hoogspringen: C. Heijstek E.) 1.58 m, 2 D. Roelse (Z: I.53 m. Discuswerpen: 1 M. Heijstek (A.) 29.44 m„ 2 J. Heijstek (E.) 28.23 m., 3 H. van Koeveringen (M.) 28.22 m. 1500 m: 1 J. Fliers (M.) 4.25.7. M. Vreke (E.) 4.17.1.. 3 B. Walker (Z. 4.33.4 m. Hink-stap-sprong: 1 M. Heij stek (A.) 12.63 m. 2 R. Jolivet (G.: II.97 m, 3 C. Heijstek (E.) 11.92 m. (Speciale correspondentie) NIJMEGEN, 28 Juli, ds avonds. XJaha, zei de zon vanmorgen en wij antwoordden: Haha! Tenslotte wa ren wij gisteravond de stad nog in geweest en de zon niet Het was me anders weer wat in alle vroegte aan de controle. Hele rijen stonden compleet te dringen om een stempeltje te krijgen. hockey-tournooi, waaronder Neder land. Zaterdag Beginnen de eerste wedstrijden. Nederland tegen België. Het zal er om spannen. De Engelse premier Attlee heeft hen gisteravond alvast in een radiospeech verwelkomd. Het was een waar woord dat hij sprak. De wereld van heden vertoont een groot gebrek aan vriend schap. Wij zijn verplicht iedere stap in de richting van een betere en meer liefdevolle wereld te doen Als nou de win-zucht daar maar weer geen beletsel tegen wordt! Hoe dan ook, de woorden zijn gesproken. Laten we ze als een fakkel in onze gedachten houden. Keulen 398 0.20), Ruhrort 224 '(-0.16), Lobith 1247 (—0.12), Nijmegeu 1011 (—0.12), Arnhem 984 f0.11, Eefde 504 0.11), Deventer 395 0.11), Borgharen 4103. 0.23), Bel- feld 11.10 0-0.10), en Grave 417 0.20), Vreeswijk 1.48 ((—0.10), Llth 0.25 (—0.04). DURE VERVERSINGEN. Een abonnë uit 's Heer Arends- kerke beklaagt zich over de duurte van de verversingen op sommige stations. Zo liet men haar op het perron te Roosendaal voor een ijsje veertig cent betalen en voor een koek 24 cent terwijl diezelfde lekkernijen in de -Til burgse wachtkamer voor twintig en 14 cent te koop waren. Onze abonné meent, dat waar on langs enige Zeeuwse bakkers door de ambtenaren van de prijsbeheersing terecht in hun kuif waren gepikt voor te duur gebak, men ook de sta- tion-negotianten wel in de gaten mag houdn. Tenslotte vraagt ze ons wat de C.C. D. wel zal denken van die praktijken Het beste lijkt ons echter dat onze abonné die vraag aan de C.C.D. zelf stelt. LAATSTE WOORD We willen de polemiek over soldaten trouw, ontketend door Ria de R„ be sluiten met citaten uit een lang schrijven, dat zij 011s zond ten ant woord op de gemaakte opmerkingen, speciaal op de stemmen uit Makas ser. Zij schrijft o.a.: Beste kerels, ik heb respect voor de moed waarmee jullie je zware taak verrichten. En dat jullie je plicht doen onder omstandigheden, die wars zijn van alles wat maai> enigszins naar comfort zweemt, dwingt ieder weldenkend mens eerbied en bewon dering af. Maar U zult toch niet willen bewe ren, dat, wanneer 'n jongen overzee knappe staaltjes van durf en moed aan de dag legt, strategisch bezien wellicht 'n held is, hij dan tevens aanspraak kan maken op het predi- caat: trouw. Trouw in de zin van „trouw aan 'n „eens gegeven woord", „trouw aan een meisje?" Nog minder zult U toch de mening zijn toegedaan, dat wij meisjes, in bepaalde gevallen verplicht zijn ons in de maling te laten nemen als com pensatie voor door jullie geleden ont beringen. Maar toch trek ik die conclusie uit uw schrijven. U giet het wel in een andere vorm en zegt het niet zo bot als ik het hier gedaan heb, maar on bewust bent U voorstander van deze redenatie. Ik pas er echter voor. Verder kan ik me levendig voorstel len wat uw gevoelens zijn, wanneer U na een 14-daagse mars door onher bergzame gebieden, een brief in ont vangst neemt. Ik behoel me dan maar even voor de geest te halen wat er in mij omging als ik een brief van „hem" in de bus vond. Maar. nu vraag ik U, hoe is het dan mogelijk dat het aantal gevallen van bedriegerij meer kan ik het niet noemen zo groot is. Want het is groot. Dat weet U, dat weet ik, dat weet iedereen. Er zijn honderden, duizenden geval len van ridderlijke trouw, werpt U tegen. Heb ik dat ontkend? Ik heb niet voor de „goei" geschreven, maar voor de „kwaoi". En als U denkt, onverschillig te mo gen zijn, omdat U door omstandig heden nu eenmaal onverschillig ge worden bent, dan slaat U de plank ver en heel ver mis. Nee, ik heb niet geschreven om ede le jongens te krenken of verdacht te maken. Ik heb geschreven voor de lamzakken en futlozen, om ze te wij zen op hun onwaardig gedrag. Het zelfde geldt voor de meisjes en vrou wen. En als iemand vertrouwen ge schokt mocht zijn door mijn vorig „verhaaltje" (zoals het in het stukje „de goede raad" heet) dan is dat ver trouwen geweest als een schip zon der roer. GOES. 27 Juli. Fruit Perzikr. Zomerappels 25—81, Yellow Transp. 18 52 Earlv Victoria 1735, Beauty of Bath 14—35, Kroet- en valappels 8— 21 Gomskinderenpeer 2564, idem kroet en val 16—22, Precose de Tre- voux 61—60, Washingtonpniimen 10— 65 Ontario 18—54, Czarpruimen 10— 52 Utility 28—40, Mons. Hative 35, Early Laxton 20—50, Frincepruimen 10 —27, Golden Japan 14—59, Blauwe Wijnpruimen 40, Okkelanen 24, Roae bessen 45—62, Kruisbessen 14—:23, Frambozen 80105, Black Berry 124 127, alles per 100 kg.; Perziken 27—34 Meloenen 91—111, Ganzeneieren 51— 62, Kalkoeneieren 29, alles per 100 st. KAPELLE, 27 Juli. Appelen: Yel low Transp. 21—54, Perzikappel 26—68, Beauty of Bath 15—48, Early Victoria 17—32, Dominé-appel 13—25, Goesse Marktappel 19, Valappels IOV223, Peren: Oomskinderenpeer 2966, Fre- coce de Trevoux 40—69, Zomerlouwtje 20—30, Beurré Giffard 28, Blanke Sui- kerij 27, Pruimen: Washington 13—57, Ontario 9—58, Czar 7—66, Early Lax ton 2136, Boerenwitte 644. Héron 28—53, Montfort 22, Witte Wijnprui men 35—42, Eldense Blauwe 9—18, Princepruimen 618, Tollenaars 19 28, Kouwelijnen 2—22, Diversen; Kler ken 126—145, Krieken 67, Zure Morel len 2453, Kruisbessen 217, Rode bessen 59, Frambozen 90142, Bramen 140—168, Groenten: Dubb. Princ. z. dr. 43—47, Saxasbonen 29, Groene bonen 28—31, Slajotten 5, Aardappelen 2>A— 7, alles per kg.; Bloemkool 7—31, Per ziken 6—12, beide per stuk. WAALWIJK, 29 Juli. De slachtin gen in de afgelopen periode zijn be duidend geringer geweest dan in de vorige maand, zodat de toewijzingen aan inlandse huiden en vellen voor Augustus a.s. wederom belangrijk min der zullen zijn. Dit is voor debetrok ken lederfabrieken dubbel jammer, daar er voor de aankoop van exotische huiden weinig of geen deviezen be schikbaar zijn. De vooruitzichten voor de looierijen zijn dan ook verre van rooskleurig, daar de voorraden nage noeg verbruikt zijn en deze om boven genoemde reden slechts mondjesmaat aangevuld kunnen worden. Indien deze situatie zich niet spoedig in gunstige zin wijzigt - zal over de gehele linie noodgedwongen tot productiebeperking moeten worden overgegaan. Op de exotische huidenmarkt komen weinig zaken tot stand en de prijzen zijn wisselend. In Java-buffelhuiden zijn de aanvoe ren vooral in prima sortimenten nog gering met tamelijk vaste prijzen. In de lederindustrie is de bedrijvigheid nog even groot, prima sortimenten zoolleder blijven zeer in trek, doch ondersortimenten blijven moeilijk te plaatsen. Prijzen trekken enigszins aan. Ook voor fijnere soorten overleer blijft de vraag zeer groot. DISTRIBUTIEDIENST DE BEVE- LANDEN. Uitreiking van bonkaarten in de de week van 2 tot en met 7 Aug. Maandag te Yerseke, niet-zelfver- zorgers O tm, R; Dinsdag te Hans- weert, niet-zelfverzorgers T tm. Z; Woensdag te Kruiningen, niet-zelfver zorgers G tm. R; Donderdag te Krab- bendijke, niet-zelfverzorgers A tm. H; Vrijdag te Yerseke, niet-zelfverzor gers S tm. O. Zitting reizend ambtenaar. Op Maandag 2 Augustus wordt door de reizend ambtenaar geen zitting gehouden te Yerseke. 548-0 V001- onmiddellijke indienst treding gevraagd: een in het bezit van practijk- diploma boekhouden. 528-0 M. J. VAN DEN BERGE Bureau voor adm. en bel. za ken. Markt 15, Kruiningen, telefoon 50. 828-0 „Zij liggen er aan te komen" JET was half zes toen we. onder de Hezelpoort doorgingen. Onze admi nistrateur zat al langs de weg. Wij groetten hem minzaam, maar hij zag ons niet. Hij had ons niet voor negen uur verwacht, niet wetende, dat de sportiviteit ons naar het hoofd was geslagen. Onder Weurt stond een koe pal onder een appelboom te schudde bollen bij de herkenning. „Lekker min der vlees van de week", sprak ze, „maar neem een rondje kaas. Bij Beuningen en in Ewijk stond het hele bevolkings register buiten. „Daar heb je de pers", zei Jansen en wij reden door, terwijl we minzaam naar de meisjes knikten. In Druten stonden de erepoorten fris en krachtig in de zonnedag. „Welkom" luidden de letters van de boog en wij namen onze strooien hoeden af. Toen bogen we af naar het zuiden. De wegen werden wat smaller, wat schaduwlozer en het grint knarste onder de wielen. Arme jongens en meisjes, die straks op de geschoeide voeten zouden volgen. Bergharen wreef de slaap uit de ogen, maar wij hadden al beleefd goede mor gen gezegd. „Ze liggen er aan te ko men", zeiden we tegen een boerin, die net uit de vroegmis kwam. Mij een chocolade, zei Hofwijk VDychen mochten we alleen van de chocoladekant binnen. Het plein was nog leeg. De stoeltjes van de pa tronaatsdirecteur stonden uitdagend onder de lindebomen. „Gaat U zitten en pak enen stoel", sprak de eendags- kellner. Inmiddels wachtten we de ka ravaan op. De P.T.T. uit Den Haag sprong het pleintje op. De leider gaf ons een hand. „U houdt ook van kof fie", zei hij na ons en reeds dampte de koffie in de dikke koppen. „Mij maar een chocolade", zei Hofwijk van de Maasbode, maar de waardin ant woordde, dat er geen cacaobon was aangewezen. De mariniers uit Volkel en de Blauwvosjes marcheerden tege lijk Wijchen binnen en verdeelden zich manmoedig over de schaarse schaduw plekken. „Foei, foei," zei een opa van 78 en hij zwaaide zijn bamboe-wandel stok alsof er een tiental koeien naar de markt moest worden gedreven. „Het is warm, mijnheer, maar mijn klein zoon ligt in Makassar en nu zal ik hem eens laten zien, wat zijn grootvader waard is als de Russen komen". „Ruik ik lekker" Qnder de muziekkiosk rustten de ge- trouwen. „Bah, wat een kleur heb- die japonnetjes. Zul je nog rood rooa haar hebben en je verloofde tegen komen,sprak een Haagse en zij trok t611 piin"J'ce grijns, toen de verzorger naar dozijntje blaren doorprikte en jodiumkwast zwierig hanteerde de zo ging het de hele morgen door. Naarmate de zon hoger aan de hemel klom, werd er luider gezongen. Robin son uit Nijmegen leverde muziek voor vader en zoon. De meisjes uit Wijchen zongen meerstemmig van zon en zo mer en de huzarenslaatjes glommen van de reepjes augurk. Generaal Dros te, sous-chef van de generale staf, liet Wijchen zijn rode pet zien. De vlieg tuigen maakten in de lucht een reve- rance naar de stoere mannen en vrou wen die liepen, alsof de voeten niet sisten op het asphalt. De ijscoventer transpireerde en de postharmonie gaf een spoedbestelling weg in de drie kwartsmaat. Heel Wijchen daverde van geestdrift en de Teersdijk was te smal om de grote schare toeschouwers te herbergen. Een oude globetrotter had een halve fles eau de cologne in zijn gezichts struweel: reclame van een fabriek. .„Ruik ik even lekker", zei hij tegen ons, „ik ben er kapot van." En met gekheid en kwinkslagen ver geet men de moeheid en de koperen ploert. En we moesten al rechtsaf van de Rijkspolitie, toen Nijmegen nog 3 km. ver was. Geen snelverkeer bij al cohol, stond er langs de weg. We zwaaiden naar een paar kennissen, die als dank onwelwillend werden. „Jullie komen maar gemakkelijk aan de kost". Maar wij vergaten de reveille van vijf uur, de hitte, de schrijfkoorts en het appelsap en gingen huis toe om in een moment van slapeloosheid dit ver haal te schrijven. Uitvallers gistermorgen verschenen 18 deelne- mers niet aan de start en het aan-! tal uitvallers bedroeg 168. In totaal zijn er nu 393 uitvallers van de 6660. Een tragische bijzonderheid was, dat een politieman onderweg dood bleef. Kanaaladspirant Heel Durgerdam was gisteren uitge lopen, toen de 20-jarige Dick Schermer uit Venhuizen, die adspiraties heeft om het Kanaal over te zwemmen, in de Amsterdamse randgemeente uit het water kroop na een trainingstocht van ruim vijftien uur. Om tien minuten over half vijf Woensdagochtend dook Dick Schermer, zwaar ingevet met reu zel. in het IJsselmeer. Om even na acht uur 's avonds bereikte hij Dur gerdam. Zijn voedsel ontving Dick van een volgboot je, van waaraf hem bis cuit, gekookte eieren van tijd tot tijd in de mond werden geduwd. Afgezien van een kleine inzinking had de tocht een uitstekend verloop. Na aankomst stapte Dick onmiddellijk in het bad en om half 10 was hij nog bezig zich het vet van het lichaam te wassen. Daar is zovéél te genieten I TILBURG I'BREDASCHEWEG BUSLIJN 3' Maar de kosten zijn altijd minder bij de Coöperatieve Boerenleenbank» Want daar wegen de belangen van de leden zwaarder dan de winst» En voorop staat Soliditeit door eigen beheer. Spaar Voorschot Deviezenbank en Girokantoor 731 Coöperatieve Boerenleenbanken Aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht GINNEKENWEG 13 BREDA TELEF. 8863 REVISIE van alle motoren op zeer korte termijn met 100 pCt, garantie. Geen fruit meer storten in de herfst en in de winter, doch in KISTEN bewaren! Door de veiling worden gebruikte doch goed gerepareer de kisten ter overname aangeboden ad 75 ct. per stuk. Spoed! 510-O COOP. VEILING Z. VL., TERNEUZEN. Triomf der techniek. De beste service. en betekent Antwerpsestraat 14 Telef. 758 - Bergen op Zoom Filiaal: Grote Markt 36. 448-o-xxx het het het het (Alle remvoeringen in voorraad), het draaien van CYLINDERBUSSEN, het uitdraaien van REMTROMMELS, enz. Kinderen smullen van een boterham met Blue Band. Ook vader en moeder vak die lekkere, verse smaak .dadelijk op. In Blue Band gaan alleen de beste natuurlijke vetten, die het zo voedzaam maken. Erg belangrijk is, dat Blue Band de vitaminen A en D bevat. Die „zonneschijn"-vitaminen zor gen voor een stevig, gezond gebit en een verhoogde weerstand tegen ziekten. We hebben Blue Band allemaal nodig.

de Stem | 1948 | | pagina 3