AG Honderden doden bij ontploffing in Ludwigshafen Olympische Spelen begonnen BITTEN Nieuwe nota voor Rusland Nog een paar dagen jasje uit 'Hoe staan de kansen van de Nederlanders? Les van de C.P.N. hap Waarschijnlijk 2000 gewonden IN 'T KORT Dr. Beel ondervindt nog moeilijkheden Europa moet het zelf doen Beter brood Waspoeder en meer kaas Ncerlands oudste tweeling verjaart 7 ELS ar er en Walcheren" BEREIKT Z9Z.J\ VIERDE JAARGANG No. 1138 DON DER DAG 29 JULI 1948 CHEMISCHE FABRIEK VLOOG IN DE LUCHT Een zware ONTPLOFFING in de Chloor-aethylfabriek van de I. G. Farben te Ludwigshafen in Duitsland heeft aan vijfhonderd tot achthonderd mensen het leven gekost, terwijl er ongeveer tweeduizend werden gewond. Reuter mogelijk burgemeester Van W. Berlijn DE FINSE volksdemocratische Unie, ('lG communisten en linkse socia listen verenigt, heeft geweigerd toe te treden tot de voorgestelde nieuwe co alitie van drie partijen, die de sociaal democraat Karl Fagerholm tracht sa. men te stellen. Weer warm Nationale gebedsweek Geen bandencontröle meer Groenteprijzen vrij Amerika helpt slechts Nieuwe lening van de wereldbank Keverplaag op Walcheren Bakt bruin met mate Nieuwe bonnen Opmerkelijke deel name uit het Zuiden De Langstraat is er trots op ma. je een >y-set knopt, we veel Sger klaar! Poeder, Zeep, Zalf en Baby-olie, handig bij elkaar. Hec btstt van het beste. de naam KREMLON aan 102, Rotterdam LASTIC re Tandverzorging 179-00 EINDHOVEN' inderstraat 18) reren en moderniseren. t chique kragen. Mantel maken wij een APE. van alle Bontwerken CATHAR1NASTRAAT 7 BREDA TELEFOON 8357 SCHEVENINGEN en. 378oo NSTEN. it de standplaatsen der 29 Juli te 17uur tot (Kermis) 'ST NAAR: Oude Weg: Bodenmarkt :t. r:. Blauwe dijk. DE DIRECTEUR afmeting ook franco 456—0 REU en ZN. rELEFOON 2398 het gebied van' levens- baar len voor Limburg en |oo bureau v. d. blad. Ie kieinmeubelfabrick 389-00 van lijn Den Bosch- l'ift. soil. m. ref. aan rstraat 20-22 Amster- DARRlS HU.' WE VOETEN HEn HEB- ÖFNHOU VOOR HIJ ATLANTIS HEEFT V «p Uitgave N- V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J- Aernoudts; C. J v. Hootèghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J- J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplagé): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Tn de tropische hitte van de middag- ■*- uren werd Ludwigshafen opge schrikt door een luide explosie, waar schijnlijk ontstaan door ontbranding van aethylchloride. Men vermoedt, dat dit uiterst ontvlambare gas uit een houder is ontsnapt en daarna door de grote hitte tot ontploffing is geko men. Door deze ontploffing zou dan phosgeengas zijn ontstaan, dat een do delijke uitwerking heeft. Om de bewoners van Ludwigshafen te alarmeren tegen dit dodelijke gas. loeiden de sirenes hun lugubere geluid herhaaldelijk over de straten van de stad. De gevolgen van de explosie waren ontzettend. Het zes verdiepingen hoge fabrieksgebouw vloog in de lucht. Er ontstonden grote branden, die in Mann heim aan de overzijde van de Rijn gelegen, worden waargenomen. Talloze huizen, die of nog onbeschadigd, of door de bombardementen getroffen waren stortten ineen. In Mannheim lagen de straten be zaaid met glasscherven. In Ludwigs hafen is geen ruit heel gebleven. Over het terrein van de ontploffing hangt eén scherpe lucht, waarschijn lijk afkomstig van het phosgeengas. Dit terrein een werkplaats van de chemische fabriek .Badisch Anilin und Soda-fabrik", die ongeveer 100 me ter achter de gebouwen van het Fran se militaire bestuur ligt was door de sterke gas- en rook-ontwikkeling nog niet te benaderen. Leden van het Rode Kruis, politiemannen en brand weerlieden, die de slachtoffers helpen bevrijden dragen gasmaskers.. De tot nu toe bijna tweeduizend ge wonden werden naar ziekenhuizen in Ludwigshafen, Mannheim, Heidelberg, Speyer en zelfs Karlsruhe, vervoerd. Het aantal doden is de zeshonderd al gepasseerd. Maar onder de puinhopen I in fabriek en stad kunnen zich nog I talloze slachtoffers bevinden. Radio Hamburg heeft alle beschikbare dok ters opgeroepen aan het reddingswerk deel te nemen. Uit alle delen van de Paltz, Rheinessen (Franse zone) en Mannheim (Am. zone) spoedden brand weren en politieversterkingen zich naar de plaats van de ramp. De Franse gouverneur van de Paltz is naar Ludwigshafen vertrokken. On der de gewonden bevinden zich ook Fransen. Amerikaanse en.Franse troe pen nemen aan het reddingswerk deel. De ontplofte fabriek behoorde vroe ger tot het I. G. Farbenfabriekscom- plex. dat zich voor de oorlog over een afstand van bijna vijf kilometer langs de Westelijke oever van de Rijn uit strekte. Tijdens de oorlog werden de fabrieken herhaaldelijk zwaar gebom bardeerd. Een ooggetuige vertelt Tj^en ooggetuige, die het toneel van de ramp bezocht, vertelde, dat hij op zijn weg mannen ontmoette met groene, gele, blauwe of witte gezich ten, arbeiders van de fabriek, die ten gevolge van de ontploffing met ver schillende kleurstoffen waren be smeurd. Vele gewonden dropen van 't bloed, doordat hun slagaders door glas scherven waren geraakt of door de luchtdruk gesprongen waren. Het juiste aantal doden en gewon den is uitteraard nog niet direct vast te stellen. Een Amerikaanse korporaal; die zich op vijftien kilometer afstand be vond, verklaarde later, dat hij, toen hij het geluid van de ontploffing hoor de, een grote, paddestoelvormige rook wolk ten hemel zag stijgen, zoals op een foto van een atoom-explosie. Een der directeuren van de fabrie ken schatte, dat een 125-tal van de vijfhonderd fabrieksgebouwen ver nield was. Bij de uitgangen van het fabrieksterrein, dat langs de Rijn oever is gelegen, stonden groepen Duit se mannen en vrouwen te wachten, in de hoop iets te zullen vernemen over het lot van familieleden, die zich ten tijde van de ramp op het terrein be vonden. Tn tegenstelling tot hetgeen ver- wacht werd, is dr Beel gisteren nog niet klaar gekomen met zijn twee de ministerie. Buitenlandse Zaken schijnt de grote moeilijkheid op te le veren, daar Baron de Vos van Steen- wijk geweigerd schijnt te hebben. Ook Defensie levert enige moeilijk heden op, daar bepaalde inzichten van minister Fiévez niet geheel schijnen te kloppen met die van de generale staf. In dit verband trekt een be zoek van Generaal Kruis aan de for mateur de aandacht. Mr van Schaik is gisteren ook weer op bezoek ge weest alsmede mr Schokking en Prof Lieftinck. DE BO BOOM VERDORT JJE BO-BOOM, de oudste boom ter wereld, loot van de boom, waaronder Boeddha eens zijn over peinzingen hield, en die door alle Boeddhisten wordt aanbeden, is aan het verdorren. En dat is, vol gens de Boeddhisten, een kwaad teken. Dan is er onheil op komst. Dies begieten ze de boom, en hou den speciale plechtigheden tot zijn herstel. TAEN HAAG viert dezer dagen zijn zevende eeuwfeest. Daartoe is de residentie feestelijk versierd en des avonds feeëriek verlicht. TJIJ DE Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter voorbereiding van de vaststelling van een centraal economisch plan. T)E DEPUTATIE der ondertekenaars van de Bandoengse resolutie, wel ke deze resolutie aan de Repub. rege ring zal aanbieden, vertrekt 30 Juli naar Djokjakarta. T'OT GEWOON hoogleraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeer te aan de R.K. Universiteit te Nijme gen is benoemd dr J. Wils te Nijme gen. Bij het missiologisch instituut werd benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte pater dr B. Vroklage S. V.D. en tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid met leeropdracht voor volkenkunde pater dr Z. van Anthonisse O.F.M. Cap. A LLE UITGANGEN, op een na (de Semmeringroute), zijn afgesloten voor de Britten, die Wenen willen ver laten, tengevolge van de weigering der Sovjet-autoriteiten op Zaterdag j.l. om de orders betreffende de bewegingen der Britten af te stempelen. JN EEN Amerikaanse mijn bij Prin- cetown heeft zich gisteren een ont plotting voorgedaan waardoor 14 mijn- ai beiders gedood en vier gewond zijn. 1TEN DER drie Amerikaanse Super- XJ forten die een vlucht om de wereld maken, is gisteravond kort na het op stijgen bij Aden in zee gestort. Ge vreesd wordt, dat 19 inzittenden om het leven zijn gekomen. TtE NEDERLANDSE delegatie te La- ke Succes heeft een krachtig me morandum aan de Veiligheidsraad doen toekomen, waarin ze antwoordt op de beschuldigingen die de Com missie van goede diensten had geuit met betrekking tot de handelsbelem meringen. die de Nederlanders de Re publiek zouden aandoen. Het memo randum noemt de blokkade zuiver propaganda. TJingeland, Frankrijk en Amerika heb- ben een gemeenschappelijke nota opgesteld, welke spoedig aan de Sov jet-Unie zal worden overhandigd, al dus heeft Mitterand na de eerste zit ting van André Marie's kabinet me degedeeld. De Westelijken zijn, nadat ze hadden verklaard Markgraf niet langer als politie-chef te erkennen, maar wel Stumm, begonnen aan de reorganisa tie van de politie in de drie Weste lijke sectoren. Dr. Johannes Stumm, de door de westelijke bezettingsmogendheden aan gewezen politie-prefect van Berlijn, heeft Woensdagavond bekend gemaakt dat het hoofdbureau van de Berlijnse politie op 2 Augustus van de Russische sector naar de Amerikaanse sector zal worden verplaatst. Het Russische blad Tagliche Rund schau" weet te melden, dat door de Westelijken ook al besloten zou zijn tot de vorming van een afzonderlijk stadsbestuur voor West-Berlijn met prof Ernst Reuter als burgemeester. Reuter werd verleden jaar reeds tot eerste burgemeester van Berlijn ge kozen doch zijn installatie werd door een veto der Sovjet-Russen verhin derd. Toen hij in 1918 uit Russische krijgs gevangenschap terugkwam was hij overtuigd communist, later werd hij soc. democraat. De Engelsen hebben gisteren voor het eerst handèlsvliegtuigen voor het transport naar Berlijn ingeschakeld. Het waren twee Lancastrians, die elk 75.000 liter benzine naar de Duitse hoofdstad brachten. Extra-brandweer was bij de landing aanwezig. De Russen gaan voort de gezegelde Marken te doen omwisselen tegen de nieuwe. Uit het feit, dat deze nieuwe biljetten ook de opdruk „Deutsche Mark" bevatten, leiden de Berlijners af, dat er mogelijkerwijze nog één en kele munt kan tot stand komen. Russen houden manoeuvres IJondom Eerlijn blijven de Russen een buitengewone militaire activi teit ontwikelen. De militaire installa ties tussen Zossen en Wunstorf, waar o.a. het Duitse hoofdkwartier een tijd zetelde, worden Ijlings gerestaureerd en uitgebreid. De ondergrondse kaze matten worden voorzien van de mo dernste apparaten voor radio en ra dar. Naar verluidt wordt hier het hoofdkwartier van het Westelijk Sov- jetleger, dat tot dusverre in Inster- burg (O. Pruisen) was gestationneerd, gevestigd. Tegelijkertijd worden tus sen de Oostzee en het Thuringerwoud grote manoeuvres gehouden, waaraan vier pantserlegers met 33 divisies van elk ongeveer 10.000 man deelnemen. Hier zou ook de nieuwe tank „Josef Stalin", een gevaarte van 62 ton wor den geprobeerd. Ook vinden lucht- oefeningen met de jagers, de Yaks en straalvliegtuigen, plaats. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Weer warm en zonnig weer, echter met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onweders in de namiddag in heft Zuiden van het land. Meest matige wind uit Oos telijke richtingen. Heden zon onder 20.35 u., maan op 23.29 u.; Vrijdag zon op 4.58 u., maan onder 13.59 u. Hoe warm het was en hoe ver... De wandelaars, die deelnemen aan de Vierdaagse, hadden het Dinsdag zwaar 7K ner n >°nder de brandende zon. hitte ^OIIen hebben de strijd tegen de leele aangedurfd. De overige 6584 ™..I!SJr0werden alle ongemakken, metei™ifh -a" Kaarne gebruik van de mogelijkheid, die hun werd geboden zich te verfrissen. In Eist waren spe ciale maatregelen getroffen voor het gemeten van een koele dronk. Deze deelnemer wenst het hoofd koel te houden. ■MAAR te Parijs van gewoonlijk be trouwbare zijde wordt vernomen, zullen de afgezanten van de drie Wes telijke mogendheden in Moskou voor stellen, dat maarschalk Stalin hen te gelijk zal ontvangen, wanneer zij, zoals overeengekomen, contact zullen opne men met de Sovjet-regering. Indien Stalin hierin zal toestemmen zullen zij gelijkluidende nota's over handigen, waarbij een viermogendhe- denconferentie over Duitsland wordt voorgesteld. Washington, Londen en Parijs blijven met elkaar in nauw con tact in deze kwestie, zo wordt te Parijs vernomen. Voor het feest van het Onbevlekt Hart van Maria "Duim tienduizend kinderen zijn bid- dend tot het Onbevlekt Hart van Maria voorgegaan en hebben gezamen lijk een novene gehouden voor het welzijn van ons Vaderland. Nu wordt geheel Katholiek Nederland opgeroe pen dit voorbeeld te volgen, en deel te nemen aan een gebedsweek begin nend met het feest van Maria ten He melopneming en durend tot het feest van Maria's onbevlekt Hart (1522 Augustus): een gehele week van eer herstel aan Maria en gezamenlijk ge bed, met deze intentie: dat de Ka tholieken van Nederland mogen voor gaan in daadwerkelijke naastenliefde. Naar de KNAC weet mee te delen is de hinderlijke controle op de autobanden aan de Belgische grens ingetrokken. Handelsmarges mgetrokken Als gevolg van de regelmatige grote aanvoer van groenten op de vei lingen heeft het weinig zin meer de wettelijk voorgeschreven handelsmar ges die bedoeld waren om excessen in de groentenprijzen tegen te gaan, te handhaven. Daarom zijn deze marges in de groentehandel ingetrokken. De over heid zal op de ontwikkeling van de groenteprijs een wakend oog houden. Alan Valentine, het hoofd van het Marshall-plan in Nederland, heeft gisteren in een persconferentie er nog eens op gewezen, dat het Marshall plan geen steunverlening wil zijn, maar dat het slechts de economische ont wikkeling van de 16 landen wil helpen versterken. De Verenigde Staten ver strekken slechts geld, maar .belangrij ker is de geest, de intelligentie, de in dustriële ontwikkeling en de krachts- inspaningen, die er van de 16 landen gezamenlijk moet uitgaan". Slechts 5 procent der goederen ko men van het plan Marshall, de ove rige 95 procent moeten door de 16 landen zelf worden voortgebracht. Met grote bewondering sprak Va lentine van de Benelux-ontwikkeling; hij bestreed, dat de Ver. Staten hun eigen opvatting aan andere landen zouden willen opdringen. Behalve de handel met Duitsland, noemde hij ook de toestand in Ned. Indië zeer be langrijk voor Nederland en voor de gehele economische opbouw van W.- Europa. 12 millioen dollar voor schepen TTit officiële bron wordt vernomen, dat de mogelijheid bestaat dat Ne derland een gecombineerde lening zal ontvangen van de Wereldbank en particuliere Amerikaanse banken ten bedrage van in totaal ongeveer 12 mil lioen dollars. Deze lening zou be stemd zijn voor de financiering van de aankoop van schepen. TJET evenwicht in de natuur Is op Walcheren nog steeds niet her steld, sinds door het ontbreken van voldoend geboomte het aantal vo gels sterk verminderde. Twee jaren geleden leidde dit tot een formidabele rupsenplaag en thans heeft men op verschillende plaats en vooral in de arbeiderskam pen ontzettend veel overlast van zwarte tor-achtige kevers, die des avonds met snorrend geluid rondvlie gen, zich op de mensen laten neer vallen en waar ze kans hebt/n de huizen binnendringen. Het feit, dat ze zeer onaangenaam geuren, maakt hun komst des te onaangenamer. In het kamp te Koudekerke was het gisternacht zo erg, dat de men sen niet konden slapen van deze in dringers. De Plantenziektenkundige dienst te Goes is te hulp geroepen en deze heeft te Wageningen gevraagd of er misschien een bestrijdingsmiddel te gen te vinden is; antwoord daarop had men gister nog niet ontvangen. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Zeeuwsch-VIaanderen. Tijdens het be zoek van H. M. de Koningin aan Sluis nam H. M. op de Groene Wallen de met Oranje linten omwikkelde boompjes in ogenschouw, die een onderdeel vormen van het jubileumgeschenk, dat namens de Nederlandse studenten, aangesloten bij de Corpora van Leiden, Utrecht, Groningen, Delft, Amster dam en Wageningen en bij de Bond van Vrouwelijke Studenten Verenigingen, aan H. M. de Koningin werd aangeboden. Links van H. M„ de burgemeester van Sluis, F. A. Aernoudts, en rechts van H. M., de Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot en de Praeses van de Algemene Senaatsvergadering, de heer J. Dryber, die het geschenk overhandigde. Geen maisbloem meer Tl/I'et ingang van 1 Augustus zal de maisbloem geheel uit de brood- bloem verdwijnen. De broodbloem zal dan bestaan uit 20 procent buitenland se of inlandse rogge, en 80 irocent buitenlandse tarwe, uitmaling 85 pro cent. Het zal nog wel enkele weken du ren, voordat de broodbloem van be tere samenstelling bij de bakkers komt zodat men niet direct na 1 Augustus witter brood zal kunnen verwachten. TJet is op het moment zeer verleide- lijk wij althans in de broeikas, die redactiekamer heet, snakken er naar in het koele water te plonsen en daarna de zonnestralen te laten spelen over onze body. Maarmen waarschuwt ons. En wij willen het onze lezers doen. De zon is op het ogenblik zo krachtig, dat na een uur zonnebaden al brand wonden kunnen ontstaan. Vooral als de huid vochtig is, brandt ze dubbel fel. Daarom, baders, droogt u na het baden goed af, smeer wat crème op uw huid, en blijft vooral niet te lang in dezelfde houding in 'de felle zon lig gen. Ga niet in deze zon liggen sla pen. Als u enkele malen per dag een kwartiertje in denzon gaat liggen bakken, wordt u ook bruin. Als u een paar uur gaat zonnebaden, doet u het zelfde als de 23-jarige B. uit den Haag die snel- wilde bruinen, daartoe bijna zes uur op het Scheveningse strand ging liggen, en wiens hele lichaam thans overdekt is met vreselijke brand wonden, zodat hij in zeer zorgwekken de toestand is opgenomen in h^t zie kenhuis. Men zij dus voorzichtig. \Ue zullen het de lezers besparen in de Biltse terminologie een verklaring te geven van de hittegolf, die in enkele dagen tijds ons van het meest miezerige weer in tropische temperaturen deed verzeilen, en ons nadat we dagen lang vochtigheid van buiten hadden moeten trotseren, plotsklaps tot vochtigheidsverwekkers promoveerde. Het zij genoeg met de Bilt te consta teren, dat het „zeer warm" is, en of die warmte nu 28 of 30 graden of nog hoger ligt, maakt naar ons gevoelen niet zo heel veel uit. Voor secure le zers: in Eindhoven was het Dinsdagmiddag bijna 34 graden, terwijl de nacht daarop op sommige plaatsen het kwik hardnekkig weigerde beneden de 20 te dalen. Maar het kan nog best,, dat we manhaftig 35 graden zullen moeten trotseren, een temperatuur, die typisch geschikt is om het hier en daar te laten „donderen". Belangrijk lijkt het ons wel, dat de Bilt nog steeds het einde van deze hitte golf niet ziet. Wel speurt ons metereologisch instituut aan de verre horizon wat koelere oceanische briesjes, die van het Zuid-Westen uit over Frankrijk gaan doordringen, maar tegen de tijd, dat ze hier zijn, hebben ze heel wat van hun koelte verloren. De veranderingen, die er zyn, voltrekken zich langzaam, zodat de eerste paar dagen het buitengewoon warme weer nog blijft aanhouden met hoge nach telijke minimumtemperaturen en veel zonneschijn overdag, een en ander voor al ten pleiziere van ijscomannen, bierslijters en alle anderen, wier beroep er in bestaat warmte door koelte te verzachten. A/oor het tijdvak van 1 tot en met 14 Augustus 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van: BONNEN VOOR BROOD 087-1 brood: 800 gram brood (gel dig t.m. 7 Augustus) 088-1 brood: 200 gram brood (gel dig t.m. 7 Augustus). ALLE BONKAARTEN 090 algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 091 algemeen: 1 ei 092 algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 093 algemeen: 100 gram bloem, zelfrijzend bakmeel of kinder meel. BONKAARTEN KA, KB, KC 808 096 algemeen: 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. 097 algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 098 algemeen: 250 gram kaas of 312M gram korstloze kaas. 099 algemeen: 250 gram waspoeder B 107: 600 gram brood (geldig t.m. 7 Augustus). B 108, C 110: 5Ö0 gram boter of margarine of 400 gram vet C 109: 400 gram brood (geldig t. m. 7 Augustus). BONKAARTEN KD, KE 808: 111 algemeen: 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. 112 algemeen: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 113 algemeen: 125 gram kaas of 156 1/4 gram korstloze kaas 114 algemeen: 500 gram waspoeder D 117: 800 gram brood (geldig t. m. 7 Augustus). E 119: 500 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. TABAK- EN VERSNAPERINGS- KAARTEN QA, QB, QC 808: 87 versnaperingen: 200 gram ver snaperingen, of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 90 versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. -of 200 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 808 (b(jz. arbeid a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van strook M. Deze bonnen zijn 14 dagen gel dig. De bonnen 044, 045 en 046 vlees blijven geldig t.m. 7 Augustus. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Juli worden gebruikt. (Van onze bizondere sportverslaggever) X/ANDAAG arriveert de Olympische fakkel in Londen, na een fantastische tocht te hebben gemaakt, met de Olympos in Athene als beginpunt. En wanneer de symbolische handeling, het ontsteken van het Olympische vuur in het Wembley-stadion, heeft plaats gevonden, zullen de 14e Olympische Spelen officieel kunnen beginnen, na een onderbreking van twaalf Jaren. X/anzelf spiekend bewegen zich on- ze gedachten vooral rondom de vraag, hoe de Nederlandse deelne mers het er af zullen brengen. En dan willen we dadelijk op iets heel merkwaardigs wijzen. Gedurende al de jaren, dat Nederland heeft deel genomen aan de Olympische Spelen, is het niet voorgekomen, dat uit het Zuiden des lands en nóg minder uit één stad (Breda), een zó groot con tingent werd uitverkoren. Twee voet ballers: Keesje Rijvers en Jos. Been hakkers; één bokser en wat voor een! Jan Remie, plus een schutter met grote kwaliteiten, óók als leider, de heer Both, gaan de eer van onze gewesten en speciaal van Breda trach ten hoog te houden. Aan hen zal 't zeker niet liggen, zomin als aan Rat Verlegh, die met de voetballers ri mee gereisd in zijn kwaliteit van der Keuze-Technische Cie van de K.N. V.B. Vaak, heel vaak is in het verleden de Nederlandse driekleur aan de hoog ste mast gegaan en even dikwijls stonden Nederlanders op het ere-pie- destal. Wat zouden we van een ge voel van trots worden vervuld, als onze zuidelijke vertegenwoordigers het zover ook eens brachten! Heeft ons land nu kans op enige olympische titel en in welke tak van sport? Laten we verschillende takken eens in het kort nagaan. Voetbal TVe eerste Nederlandse overwinning op de Ieren (3-1) werd al 'n feit en voor de ontmoeting tegen Groot- Brittannië, op a.s. Zaterdag, staan de Oranjepapieren evenmin slecht. Als deze „hindernis" met succes genomen wordt, stijgen onze kansen geducht, hetgeen allerminst impliceert, dat we er dan al „zijn". Een feit is echter, dat Nederland 't voorbije jaar uitstekende resultaten heeft behaald en derhalve een even ernstige candidaat is voor de Olym pische titel als de andere, óók de Zwe den. Zwemmen Uier zien we dan onze dappere zwemster naar voren komen (met de zwemmers staat 't niet zo gunstig). Nel van Vliet, Hannie Termeulen, Jannie de Groot, Coby Floor en de jeugdige Tonny Hom vormen een kla verblad van vijf een zéér zeldzaam dus. Nel van Vliet moet de hoogste eer voor ons uit het water te voor schijn kunnen toveren en wie zoü ver der geen fiducie hebben in de vier andere meiskens, die vorige week nog blijk er van gaven tijden van wereld formaat te kunnen verwezenlijken Nee, ook in het zilte nat zullen we „ons mannetje" wel weten te staan. Athletiek A/oor deze sporttak zijn aller ogen ge richt op Fanny Blankers-Koen, be ter dan ooit in topvorm. Practisch gesproken moet Fanny ons dundoek een of tweemaal de mast in kunnen sturen. Maar met haar zijn nog niet al onze troeven uitgespeeld. Nog deze Zondag herinnerden andere meisjes de Nederlandse sportwereld daaraan Gerda van der Kade-Koudijs, Nelly Witziers-Timmer en Gré de Jongh lie pen die dag. tezamen mèt Fanny de 4x100 yards in 47.4 sec. dat wil zeggen: in nieuwe wereldrecordtijd! Met zo'n ploeg moet je ter Olympiade toch ook wel wat kunnen bereiken, zou men zeggen! Goede lopers - op de 800 meter - bezitten wij in Frits de Ruiter en Rib- bens (laatstgenoemde is geboortig uit Bergen op Zoom), maar het enige werkelijke kanspaard bij de athleten blijft toch Wim Slijkhuis. Rondom de slanke, zwart-ogige Wim heeft zich 'n soort legende gevormd, welke ont staan is na het plotselinge opgeven in de race contra zijn grootste tegenstan- HET PROGRAM Athletiek: 30 Juli7 Aug. Empire Stadion Wembley. Zwemmen: 29 Juli7 Aug. Em pire Pool Wembley. Voetbal: 30 Juli7 Aug. en 10, 11 en 13 Aug.: Velden der Londense clubs en Empire Stadion. Schermen: 30 Juli13 Aug. omge-. ving Wembley. Gymnastiek: 9, 10 en 11 Aug. Em pire Stadion. Worstelen: 29 Juli5 Aug. Har- ringay Arena. Gewichtheffen: 9, 10 en 11 Aug.: Harringay Arena. Basket Ball: 614 Aug.: Harringay Arena. Zeilen: 3. 6 en 10-12 Aug.: Tor quay, Devon. Roeien: 5-9 Aug.: Henley. Moderne vüfkamp: 31 Juli5 Aug.: op verschillende terreinen omgeving Londen. Hockey: 31 Juli, 2-7 Aug.: voor wedstrijden op velden der Lon dense clubs; demi-finales en fina les in Empire Stadion. Schieten: 26 Aug.: Bisley Sur rey. IVielrijden: wegwedstrijd 13 Aug. Windsor. Paardensport: 9—13 Aug. Empire baanwedstrijden 7, 9. 11 Aug. Hcrne Hill. Stadion. Prix des Nations, 14 Aug. Voorts wordt er van 15 Juli —14 Aug. in Londen een kunsttentoon stelling gehouden, waarop ook werken, die de sport uitbeelden, voorkomen. der, de Tsjech Zatopek. Hij zal een vraagteken blijven tot aan het ener verende moment, dat voor. de keien op het lange afstandnummer in Lon den het startschot gegeven is. Pan zr' ook duidelijk worden, waarom Sly huis aldus gehandeld heeft! (Vervolg zie pag. 3) TNE C.P.N. heeft een openbare biecht uitgesproken. Moskou eist dit van zijn volgelingen, als ze te kort gescho ten zijn in het volvoeren van hun op drachten. Die opdracht luidt voor de C.P.N.: Nederland bolsjewiseren in de kortst mogelijke tijd met alle beproef de middelen van de communistische tactiek. Hierin nu zijn de leiders te kort ge schoten. De uitslag der verkiezingen bewees, dat de invloed van de C.P.N. sterk is teruggelopen. Zeven doodzonden worden netjes op een rijtje gezet in de resolutie in de hoop, dat de Moskouse hogepriesters er het woord van vergeving over zul len uitspreken. ■punt één: Men had het meer moeten hebben over „de strijd voor de na tionale zelfstandigheid tegenover Ame rika". Wij weten nu dus, dat de com munistische propaganda in de toe komst het nationale masker weer ste viger zal voorbinden. Maar we weten nu ook, dat we als tegenmiddel nim mer moede mogen worden, de com munisten als de vijfde colonne en de stoottroepen van het Russische impe rialisme te ontmaskeren. Terwijl aan de andere kant ook duidelijk moet blijken, dat de Marshall-hulp nimmer mag ontaarden tot een pressiemiddel op de zestien ervan profiterende lan den om hun economie naar Ameri kaans model om te vormen. "Lfen volgend punt: „de C.P.N. is schromelijk tekortgeschoten in haar werk voor de behartiging der kleine en allerkleinste dagelijkse be langen van de arbeiders, landbouwers en kleine middenstanders. In het bij zonder wreekt zich het feit dat de communisten slechts in geringe mate in het N.V.V. en de confessionele vak organisaties voor de belangen van de arbeiders optreden, in welke organi saties de grote massa der arbeiders is georganiseerd" Ook hier is het zaak voor de ande ren, om nauwlettend toe te luisteren De E.V.C. wordt blijkbaar op de achtergrond gezet, om in de toekomst binnen de grote vakorganisaties weer nieuwe cellen uit te zetten en het ondermijningsoffensief te hervatten. Dit gevaar klemt het sterkst voor het N.V.V.. Maar de leiders der confessio nele vakorganisaties zullen zeker ook op hun hoede zijn. De verontrustende verschijnselen in West-Brabant, welke bij de laatste verkiezingen aan de dag kwamen, zouden reeds op gevolgen van de nieuwe tactiek kunnen duiden. TWog weer 'n ander punt van schuld belijdenis is. dat de C.P.N. tekort schoot bij de werving voor „De Waar heid" en de verdediging van het dag blad tegen de openlijke en bedekte aanvallen van zijn vijanden. Terecht beschouwen de communis ten het dagblad als een der sterkste wapenen in de strijd om de volksziel. En ook hier ligt voor ons de les klaar: het principiële dagblad, dat in arti kelen en berichtgeving steeds wordt geïnspireerd door het juiste beginsel, kan niet genoeg gesteund worden. Het is soms wegens belachelijk kleine re denen, dat katholieke mensen het ka tholieke dagblad verwerpen, om een zogenaamd neutraal orgaan te steu nen. Laat men de onverantwoordelijk heid van zo'n daad goed begrijpen. Nu de grote strijd tussen Christelijke beschaving en barbarij in volle felheid is ontbrand, past geen „neutraal" be schouwen, moet men de geestelijke burchten zo hecht mogelijk maken en de arsenalen van de beste wapens voorzien. Laat ons dit door Tlóskou geleerd worden, als men het van de eigen lei ders niet aanvaarden wil. De dage lijkse lectuur levert haast ongemerkt een scholing, welke beslissend kan zijn, als het uur van gevaar slaat. LIET IS AL heel iets bijzonders als iemand 95 jaaa' wordt. Dan is men guller met de bloemen en men wordt met meer hartelijkheid omringd. Zulk een hoge leeftijd echter behoort nog niet tot de uitzonderingen. Maar wel is het iets bijzonders als een twee ling) tesamen 190 j/aar gaat tellen. Dat wordt iets anders, zie je. Dat kun je gaan beschouwen als een unicum. Zulk een tweeling bezit de Langstraat. Want in Waspik woont Anna Maria Theresia de Bont. geboren 5 Augustus 1853 en in Baardwijk haar tweeling zuster Huiberdina Petronella, weduwe van de heer Joh. A. van Schijndel. Dat zijn de gelukkigen, die op 5 Augustus hun verjaardig vieren. Wij nemen er ons petje voor af. Vanzelfsprekend slaan zij beiden, wat leeftijd betreft, in Waspik zowel als in Waalwijk het record. Ge moet weten, dat Anna en Huiber dina 1 reiden nog kras zijn en hun weet je nog best weten. Anna, de schalkse Anna, gaat zelfs nog op visite en dan maar breien jongens! Dat is haar da gelijkse bezigheid. En zij breidt nog heel vlug en secuur de zwarte wollen boerenkousen. Anna is nooit tot trou wen gekomen, zij heeft het „altij maar zo'n bietje afgekeken". Maar zij is met haar maagdelijke levensstaat best te vreden geweest. Haar zuster Huiberdina daarentegen huwde in het jaar 1881 met Joh. Ant. van Schijndel. Uit dit huwelijk werden negen kinderen ge boren. In 1930 stier! haar man en bleef zij alleen in Baardwijk achter. Maar beiden worden omringd door goede zorgen. Op hun verjaardag zul len zij wederom de warme belangstel ling genieten van de vele familieleden, vrienden en kennissen. Nederlands oud ste tweeling, wonende in de Langstraat is die belangstelling waard. Laten we hen in de bloemen zetten.

de Stem | 1948 | | pagina 1