INGELEGDE PSSELEN Generale biecht van de Westerse politicus UfirnEft Nijmegen verwelkomde 4 daagse wandelaars Twee dagen wielersport in Hoogerheide Truman strijdt tegen inflatie Sasse Zwem- en Poloclub onderscheidde zich Verschillende deelnemers hebben pech Publieke Tribune DE STEM VAN WOENSDAG 28 JULI 1948 De belangrijke sociale week te Lyon Zeeland en de drie vliegvelden jDe provinciale stoom bootdiensten riet overschrijden der ramingen Geen komkommers en tomaten naar Duitsland Opgepast voor coloradokevers Olympisch Vuur nadert Calais De athletiek van de R.K.J.B. Sport in 't Kort Leeuwenaandeel in de prijzen van Dinant De eerste dag Verliep Warm maar gunstig Beroepsrenners en nieuwelingen verschijnen aan de start De 14e Olympiade Kiki Heck is gewond MOTORSPORT WIELRENNEN MARKTEN WATERSTANDEN Officiële mededelingen o- l/i 000 ZEELAND'S ROEM ZIJ DIE SLAAGDEN REYNOLDS FLYING Adverteert 'm dH blad (Speciale correspondentie) Wanneer iets de deelnemers aan de 35e bijeenkomst van de „Semaines So ciales dc France" in de loop van deze week duidelijk is geworden, dan fis het wel liet volledig falen der Westerse beschaving ten opzichte van de volkeren van overzee. zou wel hoogst belangrijk zijn, zo Ne derland jaarlijks een groot contingent deelnemers levert. T~)e week is nu ten einde. Zondagmor- gen droeg de Primaat van Gallië in de Basiliek eèn H. Mis van dank zegging op volgens de Lyonese ritus Met dit stijlvolle slot is dan weer een eind gekomen aan dit voor Frankrijk en de gehele Katholieke wereld zo be langrijke gebeuren. De deelnemers vertrokken met een blijvende herin nering aan de grote gastvrijheid der organisatoren en aan de prachtige romantische stad aan Rhone en Saone J. F, U kunt deze week het best type ren met: een gewetensonderzoek in grootse stijl voor een generale biecht van de Westerse politicus. Navrant en scherp is de belichting van onze tekortkomingen. De ver schillende conférenciers, waaronder de grootsten onder de groten, ik noem U slechts Charles Flory, Presi- I dent van de „Semaines Sociales"; Pierre Reyckmans, oud-Gouverneur - Generaal van Belgisch Congo; Joseph I Folliet, Professor in de Sociologie te I Lyon, de grote voortrekker in de be- I weging „Des .compagnons de Saint I Francois" bij ons bekend als „De Ge- I zeilen van Sint Frans" en promotor I van de Pax Christi-congressen; Pa ter Pierre Charles, de bekende Bel gische Jezuïet, dr. Ajaulat, de grote weldoener van Frans Kameroun; allen stellen vast aan de hand van niet te loochenen feiten, aan' de hand van de historie, dat wij met onze twee werldoorlogen, met het mis- bruiken der techniek voor vernieti- K gingsdoeleinden, met het verzaken van onze principes, met erkenning daardoor van onze onmacht, het ver- trouwen, dat de overzeese volken in ons stelden, volledig hebben uit gehold en ondermijnd. Men zou dit alles kunnen betreuren op egoïstische gronden als een verlies van prestige, i maar de Semains Sociales zouden geen katholieke organisatie zijn, in dien niet de volle belichting viel op ons falen als christenen. Onze kin- deren overzee vroegen brood en wij ■gaven hen stenen te eten. J Niet ten onrechte kwam Pater Charles tot de verbijsterende conclu- sic, dat wij de Westerse superioriteit in de ogen der overzeese volkeren maakteji tot een zinloos vertoon niet alleen maar tot een monstruositeit. Waar ligt onze plicht? Het onaan- I tastbaar zelfbeschikkingsrecht der volkeren mag dus niet weerhouden I te trechten te herstellen, hetgeen wij vernietigden cn de algemene hoge r waarden waarover onze beschaving beschikt, ook al .werden wij ze on- trouw, weer te propageren, weer te doen uitstralen. Onder de volkeren, l die begrijpelijkerwijze onze voogdij niet gaarne meer verdragen. U"ct zou mij te ver voeren alle spre- kers en alle onderwerpen te noe men. In bovenstaand résumé trachtte ik een inzicht te geven in de alge mene strekking van het behandelde n deze week. Rondwandelend op een congres, vaar 14 nationaliteiten vertegenwoor digd zijn, ontmoet men altijd belang- rijke mensen en belangstellende men- I sen. Een belangrijk mens is ongetwijfeld de Nederlandse missiebisschop Mgr. i André van den Bronk, coadjutor van U de Apostolisch Vidaris van de Nijl- I delta, die ik mocht ontmoeten bij een officiële lunch voor vertegenwoordi gers van alle nationaliteiten, aange boden door Kardinaal Gerlier en het I bestuur der Semaines Sociales. meen, dat Nederland niet voldoende I weet, welk een uitermate delicate I positie deze Bloemendaalse Monseig- neur in super-nationalistisch Egypte 1 bekleedt. Een ander belangrijk mens is Made moiselle Yvonne Ponellet uit Brussel, de promotrice van Les Auxiliaires Laïques des Missions, het grootste in stituut der vrouwelijke leken-missio- narissen. Als ik mij niet vergis, zal I mej. Poncelet, na haar terugkeer uit r China, waarheen zo binnenkort ver trekt, trachten contacten in ons land te leggen en Nederlandse meisjes te be geesteren voor het ideaal der leken missionarissen. Belangstellende mensen zijn alle deelnemers aan deze week. Een grote belangstelling voor eikaars nationale I moeilijkheden. Telkens valt het op, welk een goede naam de Nederlandse Katholieke organisaties hebben, hoe andere nationaliteiten ons onze vrij- hcid van onderwijs benijden. De „Semaines Sociales de France" stellen ieder jaar een belangrijk on derwerp ter behandeling van interna tionale christelijke waarde. Het per soonlijk contact tussen de deelnemers is een belangrijke factor in het slagen van iedere jaarlijkse bijeenkomst; het Critiek in de afdelingen der Staten Zoals te voorzien was zijn de mede delingen van G.S. omtrent de aanleg van niet minder dan drie vliegvelden in onze provincie, bij. het afdelings- onderzoek zeer critiscli bekeken. Terecht wordt op de kostbaarheid van zo'n plan gewezen en enkele le den betreurden ook dat men het oog liet vallen op Ritthem, niet alleen om dat de ligging minder gunstig is, maar ook, omdat honderd ha vruchtbare grond opgeofferd wordt. G.S. antwoordden o.m. dat het vliegveld te Haamstede het eerst ge reed zal zijn. De plaats is er voor en de bevolking daar is met het vliegver keer vertrouwd. Voor midden Zeeland heeft men geen grote verwachtingen; in Z. VI. verwachten G.S. meer be langstelling. Moeilijkheden zullen in beide streken niet uitblijven. G.S. hadden aanvankelijk het Wal- cherse vliegveld benoorden het Sloe willen projecteren, omdat zij meen den, dat daar de grond minder goed was; boringen wezen echter anders uit. Wat de financ. gevolgen betreft, ho pen G.S. op een speciale regeling voor Zeeland van de zijde der regering. Op de vraag of deze vliegvelden verantwoord zijn zeggen G. S. dat het rijk tot de conclusie gekomen is, dat met één vliegveld niet volstaan kan worden en dat men het aantal om ver schillende practische redenen op drie moet stellen. Ook de betrokken streken zullen medewerking moeten verlenen voor wat het financiële deel betreft. Adv. 467-00 gij de behandeling in de afdelingen r, stat^n van de jaarstukken der pi ov. stoombootdiensten over 't dienst jaar 1946, zijn opmerkingen gemaakt over het grote verschil tussen Te ra- mmgen en de werkelijke lasten Andere critiek ging tegen het ge bruik van de „Prinses Irene" op de Wester Schelde. G. S. antwoordden dat het eerste euvel o.m. ontstaan is door de opbouw-toelagen, de loonsverhogin- 'gen en door de uitbreiding van het „ersoneel wegens het in de vaart bren jen van een tweede schip op de lijn issingenBreskens. Ook zijn de onderhoudskosten ho er en de bovenmatige toename van et verkeer vorderde veel van de chepen, wat hoge revisie-kosten met zich bracht. I G. s. erkennen voorts gaarne dat de Cijl5e-s *rene" niet bij elke weersge- teldheid geschikt is voor de vaart op ^ester-Schelde. Dat het varen met t schip echter levensgevaarlijk zou zijn, wordt door hen ontkend. Zij stre ven er naar dit schip alleen bij uiter ste noodzaak en bij gunstige weers omstandigheden te doen gebruiken. Het gebrek aan schepen gepaard aan net zeer toegenomen vervoersaanbod is oorzaak, dat de schepen veel te lang in de vaart moeten blijven. Niet alleen zijn de onderhoudskosten daar door zeer hoog, maar ook is, wanneer de schepen uit de vaart moeten wor den genomen, de tijd benodigd voor v„MSle en herstel. lang. Zolang geen oldoende reserveschepen voorhanden zeik a kunnen voorkomen, dat dien*e2noiorbo'ï; "Prinses Irene" in dienst moet worden gesteld. president Truman heeft gisteren in een rede tot het Congres verklaard dat, teneinde een nieuwe grote de pressie af te weren, het dringend nood zakelijk is, dat de kosten van levens onderhoud, die de laatste tijd angst wekkend stegen, nog niet hoger ko men te liggen. Hij stelde een program van acht punten voor om inflatie tegen te gaan, o.a. wederinstelling van belasting op overmatige winsten, volmacht om zo nodig rantsoenering in te voeren, mach tiging tot prijscontrole. Truman heeft voor zijn anti-inflatiestrijd Paul Por ter, een van de grootste voorstanders van controle-maatregelen, aangesteld. Voorts verzocht de President het con gres wetsvoorstellen te doen, o.a. tot verhoging van het minimumloon, van de ouderdomspensioenen, en tot be scherming van de status en de rech ten van de negers in de Zuidelijke Staten. Het congres bereidde President Tru man een ontvangst zo koel, als slechts zelden een president ten deel is geval len, aldus Reuter. Zijn boodschap werd in plechtige stilte aangehoord door de Republikeinen en Zuidelijke demoera ten. Er werd plichtmatig geapplaudis seerd zelfs door Trumans eigen aan hangers. De Republikeinen beweerden na af loop van Trumans rede, dat hij de in telligentie van het Amerikaanse volk beledigde en een goedkope politiek voerde. ïlet Centraal bureau voor de tuin bouwveilingen heeft aan de vei lingen opdracht gegeven tomaten en komkommers die naar Duitsland wor den doorgevoerd, niet meer te honore ren in verband met het feit, dat het niet met zekerheid vast staat, dat de vele tonnen groenten die reeds aan Duitsland zijn geleverd voor de voe ding van de burgerbevolking, geho noreerd zullen worden. Dit heeft tot gevolg gehad, dat op de veilingen in het Westland de prij zen voor tomaten daalden van f 8, f 11 en f 13 tot f 2.50 en f 1.98 per bak. „OUDE KUNST IN BRABANTS BEZIT" Di'. Jos J. Gielen, minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen zal op 31 Juli te 15.00 uur de tentoon stelling „Oude kunst in Brabants be- zw' te Tilburg openen. Deze tentoon stelling wordt gehouden in het kader van de jubileumfeesten. Kans op nieuwe invasie Het warme weer en de heersende windrichting maken opnieuw het aanspoelen van coloradokevers aan onze kusten en aan de oevers van Ooster- en Westerschelde mo gelijk. Het hoofd van de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen verzoekt aan ieder, die de gevaar lijke kever aan de stranden vindt, dit terstond aan de burgemeesters of de politie te melden, opdat men maatregelen ter bestrijding kan nemen. Men gaat nu ook trachten het co- lorado-monster internationaal aan te grijpen. Engeland zal daartoe alle landen van Europa uitnodigen tot een conferentie in October te Genève. "Pnkele minuten na middernacht is de fakkel met het Olym pisch vuur Dinsdag het groother togdom Luxemburg binnengeko men. Bij Evrange aan de Moesel werd de FransLuxemburgse grens gepaseerd. Om half tien ar riveerde 's morgens de fakkel met het Olympisch vuur aan de Belgi sche grens bij het plaatsje Bras les Wardin. Het vuur werd overgeno men door drie Belgische lopers, die het begin van de 270 km lan ge weg naar Hertain aan de Bel gischFranse grens aflegden. Van Hertain zal het vuur weer wor den overgenomen door Franse ath- leten, die het laatste stuk op het continent naar Calais zullen af leggen. In de begeleidende auto zijn constant twee brandende, even eens in Olympia aangestoken, fak kels aanwezig, zodat, mocht er iets gebeuren, altijd vuur in re serve is. De antieke lamp, die ge bruikt werd om de fakkel op 17 Juli aan te steken, is thans in Lon den en zal als geschenk van de bevolking uit het dorpje Olympia aan Prinses Elizabeth worden aan geboden. Zondag sportdag in Zevenb. Hoek rvezer dagen hadden wij een onder- houd met de sportleider van de R.K. Jonge Boerenstand van de krin gen Roosendaal en Zevenbergen, de heer A. Verschuren uit Etten. We vernamen dat het met de sport van de R.K. Jonge Boerstand nog steeds crescendo gaat. Vanuit Oost-Babant, de bakermat, heeft zij zich steeds verder naar het Westen uitgebreid en is reeds uitge groeid tot 'n machtige organisatie. Dit jaar konden weer 3 nieuwe afde lingen aan de kring Roosendaal wor den toegevoegd. Ook uit Bergen op Zoom en Lepelstraat kwamen aanvra gen binnen om aan de sport mee te doen. Momenteel wordt in de kring Zevenbergen 'n sterke propaganda gevoerd: vandaar op 1 Augustus de sportdag te Zevenbergsohen Hoek. In deze-kring wondt reeds sinds enige ja ren wel door de Jonge Boerinnen aan gymnastiek en volksdans gedaan maar in de verschillende afdelingen zijn nog geen sportclubs van de jon ge boeren. De afd. uit de kring Roo sendaal waren direct bereid om met de jonge boerinnenbond uit de kring Zevenbeigen deze sportdag te verzor egen. Het zal een herhaling worden van de zo schitterend geslaagde sportdag te Rucphen, dit jaar gehou den op 13 Juni j.l. De ambitie onder de jonge boeren zowel als bij de jonge boerinnen is zeer groot. Als we het aantal leden van de R.K.J.B. in de verschillende plaat sen in ogenschouw te nemen, dan kunnen we constateren dat 50 pOt., op sommige plaatsen 80 pCt. der le den aan de gymnastiek meedoen. Nog zijn niet alle jonge boeren en verschillende afdelingsbesturen door drongen van het vele lichamelijk goede wat hun gratis aangeboden wordt, om niet eens te spreken van de vele goede karaktereigenschappen, de zin voor orde en tucht, die door de gymnastiek, sport en spel ln 't al gemeen ten zeerste bevorderd worden. De sportdag Het programma van de sportdag zeer aantreklijk. Behalve de ver plichte oefening, die dit jaar voor het eerst op muziek zal zijn en de vrije oefening, door de leider der af deling zelf samengesteld, bevat het programma pyramidebouw, 100 meter hardlopen, hoog en verspringen, esta fetteloop, touwtrekken, hindernis- en 1500 m. loop. Neem daarbij de aangename, kame raadschappelijke geest, de bij uitstek sportieve krachtmeting tussen de deel nemers onderling, dan Is t geen won der, dat allen zo'n sportdag beschou wen als 'n dag, waaraan geen kermis tippen kan. Laten wij besluiten met de wens, dat spoedig in geheel West-Brabant, elke afdeling van de R.K.J.B. zijn eigen gymnastiekclub mag hebben. Sportïeest R.K.J.B. te Woensdrecht De door de R.K.J.B. te Woens drecht georganiseerde sportfeesten op het terrein bij dhr. Fl. v.d. Poel, trok van de zijde van'het publiek niet de belangstelling, die men verwacht had. Van de deelnemers, waaronder ook een groot aantal uit Huybergen en^ Ossendreeht, werd heel wat gevraagd. Toch werd er vaak zeer mooie sport te zien gegeven. De uitslagen der vel schillende nummers laten wij hieron der volgen Springconcours; 1 J. van Aert Huy bergen. 2 P. van Meer Ossendreeht, 3 If. van Aert Huybergen, 4 Corn. Ka moen en 5 Jos Jacobs beide Hooger- heide. Hardlopen: 1 Dhr. van Aert Huy bergen, 2 Gonst, van Meir Ossen dreeht, 3 Th. Kuylen Woensdrecht, 4 'J. Hopmans Hoogerheide. Hindernlsbaan1 Chr. van Gastel Huybergen en A. Jansen Ossendreeht 2 Jaap Goense Woensdrecht, 3 H. van Aert Huybergen, 4 H. Luijckx Woensdrecht. Tonsteken; L. Nelen, P. van Meer, Th. Kuijlen. Extra prijs Const, van Meir. Touwtrekken: 1 ploeg Goense Woensdrecht, 2 ploeg Ossendreeht, 3 ploeg Woensdrecht (Th. Kuijlen Drafkoers met hindernis: 1 J. van Aert, 2 L. Nelen, 3 A. Jansen, 4 M. Luijckx, 5 Alf. Bolders Hoogerheide. Stoelendraf: 1 J. van Aert, 2 Alf. Bolders, 3 A. Jansen, 4 K. Luijckx, 5 H. van Aert. De beschikbaar gestelde wisselbe ker voor de beste prestaties over het geheel weid behaald door H. Luijckx te Woensdrecht. Te Ovezande is een supporters vereniging opgericht onder de naam O.W.S.V. (Ovezandse wieier suppor tersvereniging) welke zich ten doel stelt geldelijke steun te verle nen aan jeugdige renners uit deze gemeente, die zich serieus toeleggen .op deze tak van sport. De korfbalmatch tussen Biervliet ,en Woiphaartsdijk eindigde met 44. "TWEE autobussen van de Z.V.T.M. vertrokken met leden en supporters van de Sasse Zwem- en Poloclub „De Bruinvis naar Dinant. alwaar een wed strijd zou plaats rinden tussen de clubs van Givet (Fr.), Nemen, Dtnant en De Bruinvis. 1 Vol strijdlust werd net wedstrijdter rein betreden. Reeds ln de eerste kamp waaraan de Sasse dames deelnamen, (109 m. schoolslag) behaalden ze een eerste prijs met mej. R. Vergauwen; tweede werd M. Mazure (Namen) cn de derde was eveneens een Bruinvis, mej. I. de Maayer, terwijl Madi G'jsel als vierde eindigde. Aldus gingen drie prijzen naar Sas in deze reeks. Rugslag heren: Ook hier was het weel een Sassenaar, die eerste aantikte: J. v. d. Steen, terwijl ook de tweede en derde plaats werd veroverd door resp Dees Solleveldt en Rob. Klein. 50 m. schoolslag xadotten ijongens) 1 Guy da (Givet). 2 W. Fermont, (Bruinvis), 3 Ch Paye (Namen.) 100 ni. vrije siag: Hier was bij de buitenlanders blijkbaar geen animo voor, want aan de start verschenen enkel vier Brulirvls-dames, waarvan J. Claeijssens, de dames Marie Claeijs- sens. R. Vergauwen en Trees de Meyer versloeg. Willy v. d. Steen werd eerste in de 100 m. schoolslag heren voor C. Fisette (Dinant) en de jeugdige Jac Lauret (Bruinvis). In de tweede serie in deze wedstrijd was Jac. v. d. Steen de primus en deze plaatste zich dan ook aan de kop in deze gehele reeks, terwijl Kryn Hame- lynk tweede en Fisette (Dinant) der de werd. 50 m. vrije slag jongens: De benja min van de Sasse club hield ook hier kleuren hoog en gaf Richet (Givet) en Bequet (Givet) een lesje in zijn reeks. 100 m. vrije slag heren: Weer was aan Bruinvis de eer. waai-voor R. Klein zorgde, op de derde plaats geholpen door M. Feyen; Thonon (Dinant) werd tweede. De 50 m. rugslag was weer het nummer voor Marietje Claeijssens; 2 was R. Vergauwen en 3 Y. Vermeulen. Ook in deze reeks waren geen buiten landse tegenstrevers. Vervolgens vonden nog wedstrijden plaats op estafettegebied, waarbij de dames en heren om de punten voch ten. De Sasse dames toonden zich mees (Speciale correspondentie.) TUIJMEGEN heeft zijn gasten, deel nemers aan de 4-daagse, keurig ontvangen. Een fraaie versiering, welke in de avonduren door feeërieke verlichting nog extra geaccentueerd werd, maakte de stad tot een aan trekkelijk verblijf, zodat iedereen er in een prettige stemming verkeerde. Deze aangename sfeer was overigens hoogst nuttig, want met ongeveer 7000 man te starten voor een fikse wande ling in tropische hitte, vergt courage. Die hadden de deelnemers dan ook zodat de heer Breunesse en zijn staf met recht glunderde. Deze eerste dag van de vierdaagse was gewijd aan een mars door de Be tuwe met haar vriendelijke bewoners. Vlaggen wapperden er van de huizen en geen inboorling of hij had zich voor deze dag vrijgemaakt om de stoet van wandelaars te zien passeren. En wat voor stoeten! Zij kwamen in alle soort kleding, fluitend, zingend; pijnlijk soms op beblaarde voeten, voorbij, maar allen vol moed en als zij dan hulp nodig hadden, van ganser harte ter zijde gestaan door de Betuwenaren. Verzorgingswagens langs de weg voeg den er hun krachten aan toe, maar tenslotte had niemand het druk. Slechts één zonnesteek-geval deed zich voor. Voor het overige moest hier een stijf been gemasseerd, daar een blaar tje doorgeprikt worden, maar daar bleef het bij. Alleen de schoenrepara- teurs hadden het druk, want onbegrij pelijk was het hoe sommigen op mars waren gegaan met dunne zolen en scheefgetrapte hakken, met spijkers in schoenen, waaraan men een reus zou kunnen ophangen. Kwam de eerste wandelaar reeds om half twaalf Nijmegen weer binnen, de laatsten meldden zich pas af tegen vijven, om daarna ijlings van een wel verdiende rust te gaan genieten. Een nieuwe dag js gauw aangebroken en als de hanen kraaien, is het aantreden voor de mars door Maas en Waal. Zullen het er "velen zijn, die een maal onder de invloed van wat stijf heid gekomen, er de brul aan zullen geven? Zwitserse profs voor wereld kampioenschappen De Zwitserse ploeg, die aan de a.s. wereldkampioenschappen te Valken burg zal deelnemen, bestaat bij de profs uit de renners Aeschlimann, Kubler, Lang, Plattner. Sommer, Tar- chini. Reserves: Lafranchi en Croci- Tortl. ter ran het veld en de heren Bruinvis sen moesten met een tweede plaats tevreden zijn. hetgeen echter ook niet slecht mag worden genoemd. Bij 4e prijsuitdeling, welke officieel plaats vond op het stadhuis door de tweede wethouder van Dinant, bleek, dat de Bruinvis het leeuwenaandeel had ln de over winningen. Het is ln leder geval *eei een goede raming geweest voor de grote competitiewedstrijd, welke Zaterdag 31 Juli ia' olaats vinden in hel Zwembad te SaS van Gent, en waarin alle pro vinciale clubs zeker zullen mededingen INE blessure van mldvoor Roozenburg is dermatë ernstig, dat hij voor lopig uitgeschakeld is om te spelen. Appel, de midvoor van Sittard, vliegt heden naar Londen om eventueel Za terdag de midvoor-plaats tegen Groot- Brittanië in te nemen Met de verwendingen van v. d. Tuyn en van Krijgh, die ln de wedstrijd tegen Eelre niet onverdienstelijk debu teerde, liep het nogal los, zodat de kans groot Is, dat zij Zaterdag tegen G.B. zullen worden opgesteld. Onze tweede zwemvertegenwoordig- ster Kiki Heck van Tjitini van Bata via moet in het St. Helens college, waar de zwemsters zijn ondergebracht, het bed houden. Wat is er gebeurd? Het was voldoende bekend, dat het zwembad in Northwood niet geschikt is voor springen, aangezien het te ondiep ls. Niéttemin ging onze land genote daar oefenen met het noodlot tige gevolg, dat zij na haar sprong weer boven kwam, bloedend verwond aan klil en neus. De mogelijkheid be staat. dat zij na enige rust de training zal kunnen hervatten. Het Deense stoomschip Bernstofft, met een groep Deense athleten en toe schouwers voor de Olympische Spelen aan boord, heeft gisteren een radio boodschap uitgezonden, dat zij met machinestoring op de Noordzee rond drijft. 100 cn 800 meter hardlopen. Dinsdagavond werd de loting voor de 100 M. hardlopen heren bekend ge maakt. Voor de Nederlandse deelnemers luidt deze: Vierde serie: Meyer met Jones (Gr, Britt.), Anchante (Peru), Marinis (Griekenland), Testa (Uruguay), en Thorvaldsson (IJsland). Achtste serie: Jo Zwaan met Mc Kenzie ((Jamaica), White (Ceylon) Bartram (Australië), Dasilva (Brazilië en Chacon (Cuba.) Twaalfde serie Kleyn met Patos (Uruguay), Maung Sein (Birma), Ak- sur (Turkije), Bantha (Hongarije) Bally (Frankrijk) en Philips (India) De eerste twee van elke serie zullen in de volgende loop mogen deelnemen, Op de 800 m. lootte de Ruyter in de vierde serie met: Winter (Tsjecho- Slowakijë), Buil (Trinadad), Wint (Jamaica), Barthel (Luxemburg) Denctuerk (Turkije) en Henniger (Ca nada.) De eerste vier van elke serie plaat sen zich in de volgende loop. TYE BELANGSTELLING voor de wielersport in West - Brabant is nog steeds buitengewoon groot. Het beste bewijs daarvoor wordt wel geleverd door de enorme me nigte, welke steeds b(j de diverse wielerronden valt waar te nemen. Heel wat ronden liggen reeds ach ter ons, maar met onverminderde belangstelling wordt telkens op nieuw naar nieuwe sportevenemen er de conclusie uit trekken, dat de ten op de weg uitgezien. Men kan tot dusverre opgediende schotels uitstekend hebben gesmaakt. En zo draait Westbrabant met onver, minderde vaart lustig verder. Thans is Hoogerheide aan de beurt. De wielerronden in dit gemoedelijk plaatsje in de Zuid-West hoek, hebben zich herhaaldelijk doen kennen door een gezellige sportieve sfeer, een apart sausje, dat van de schotel een bijzondere delicatesse maakte. Een en ander is mede te danken aan het feit, dat uit Hooger heide verschillende renners met klin kende namen zijn voortgekomen, o.a. Borremans, Fons Hoeks. Snoeyers, en Fons Stuyts, welke laatste nog steeds van zich doet spreken, hoe wel hij bijna 4 kruisjes op zijn taaie rug heeft. Hoge verwachtingen. rpwee dagen feest zal het zijn in Hoogerheide. De course voor profs en onafhankelijken wordt ge houden op Zaterdag 31 Juli en de Zondag daaraanvolgend, dus 1 Aug. zullen de nieuwelingen de strijd te gen elkaar aanbinden. Bij de beroeps renners zal het veld uit ongeveer 70 personen bestaan, waaronder tal van prominente figuren uit de eigen streek: v. d. Zande, Pellenaers, de plaatselijke favoriet Fons Stuyts, de Bergenaar Buuron, Braspenning, Joosen uit Made, v. As en Hopstaken uit Roosendaal, Matthijssen en v. Gelderen en de oud-Hoogerheide- uaar Snoeyers uit Antwerpen. Daar naast zullen van de partij zijn Lake man, de Korver, Steenbakkers, Vet- haak, Lambrichts, Schellingerhout, Matena. Liebregts. Wijdenes, Verschu ren, Cor de Best, Harm Smits. Ver hoef, Verveer, v. Gerven, Hulshoff, Gommans, de Rooy, Buysse, P. van Nek, Storm, W. Reuter, Bindels e.a. Naar wij zojuist vernamen, nemen ook deel de Tour de France-renners H. de Hoog, B. Franken en F. Pauwels en voorts Harm Smid en P. de Vries. In totaal zijn er f 1270.aan prij zen. Een vette kluif van f 250.— ligt voorop Wie zal er mee gaan strij ken? Er zijn tal van renners aan el kaai gewaagd en daarom wagen we ons niet aan een voorspelling. Ver wacht wordt dat er hard om de over winning zal worden gestreden en dat het aan spanning niet zal ontbre ken. Voor de ronde voor de n'tuwelin gen is een zeer grote stroom in schrijvingen binnengekomen. De meeste zijn afkomstig uit Westbra bant, maar ook uit verschillende pro vinties boven de Moerdijk zijn er vit ontvangen. Wie van deze jeug dige knapen heeft er niet van ge droomd, dat hij in Hoogerheide zijn lang gekoesterde wens in vervulling zal zien gaan? Wie geen vreemde is in de rennerswereld weet, dat een course voor nieuwelingen machtig interessan,- kan zijn en daarom wordt er niet aan getwijfeld of ook Zondag zal er in Hoogerheide een gezellige drukte heersen. Het traject. JPvenals vorig jaar gaat de strijd voor profs en de onafhankelij ken weer over 35 ronden, hetgeen neerkomt op een -totale afstand van ruim 120 K.M. De nieuwelingen zul len 25 ronden rijden, dat is ongeveer 85 K.M. Het traject is als volgt: Beide da gen wordt om half 3 gestart voor het gemeentehuis. Van hieruit gaat het naar Onderstal, verder naar Nederhekie, Pannenhuis, Dorpstraat en vervolgens terug naar Hooger heide. In dit parcours zitten enkele stijgingen, waarvan die van Onder stal naar Nederheide heel wat van de renners zal vergen. Ook de boch ten zullen de strijd niet gemakkelijk maken. Burgemeester Mazairac heeft zich bereid verklaard voor beide coursen het startschot te lossen. De organisa tie berust weer bij de plaatselijke V.v.v. Deze heeft in het verleden steeds getoond de klappen van de zweep te kennen. Nee, wat dat be treft heeft men niets meer te leren daar in Hoogerheide. Het kan dan ook niet anders of Zaterdag 31 Juli en Zondag I Augustus worden een paar mooie dagen 1 IVlCCM Tijdens de voetbalwedstrijd Nederland Eire: Een voorhoedespeler springt op om de bal in Eire's doel te koppen terwijl enige Eire-spelers hem afhou den. MOTORCROSS TE WACHTEBEKE. Te Wachtebeke had op het veld Overlede een motorcross plaats waar aan 22 motorrijders deelnamen. De wedstrijd werd verrreden in een ron de met hindernissen, waarbij sloten, heuvels, springplanken en modder wegen te pas kwamen. De overwin naar werd Kalle uit Kemzeke, wel ke reeds 9 maal achtereenvolgens de overwinning behaalde, 2e werd de Laere. 3e Smetshoek. Zondag heeft een zelfde wedstrijd plaats te Wyn- kel. Veel belangstelling voor Ronde van Terneuzen Op 4 September wordt in Terneu zen een wegwedstrijd voor Profs en Onafhankelijken gehouden wat voor Zeeland geen alledaagse gebeurtenis is. Tot ver in de omtrek bestaat er dan ook een grote belangstelling voor dit sportfestijn. Om half drie wordt op de markt gestart. Het par cours bedraagt 136- km. of 80 ronden. Een unieke gelegenheid dus voor het publiek om de renners dikwijls te prijzen zijn als volgt: een muzikale kwestie Wie zal voor 's Heerenhoek bij de a.s. Oranjefeesten de muziek verzor gen op het dorp? Jammerjr we kun nen het niet zeggen. Onze buren zullen hun fanfares ze!f hard nodig hebben, bijgevolg hoeven we niet de ze zeer gewaardeerde hulp in te roepen. We hebben dus geen muziek, geen rondgang door het dorp cn daar om minder stemming onder de dorps bewoners. We vragen ons verder af, kan 's Heerenhoek nu ook niet een eigen muziekcorps oprichten? Die mogelijkheid moet er toch zeker zijn want ook Ovezande deed dit onlangs en alle andere omliggende gemeenten zijn er van voorzien. Ook wij hadden destijds ben prachtcorps en de oude ren onder ons weten nog best hoe onmisbaar het op een dor]) feitelijk is, en hoe fier onze vaders met bolle wangen door het dorp marcheerden, schitterend in de* zon. Zeker, dit corps had er nog kunnen zijn. maar op welke wijze we het verloren doet er verder niet toe. nu hebben we het niet cn we hebben het nodig: Zeker op 's Heerenhoek waar ove rigens niet veel ontbreekt, moet hei- mogelijk zijn een muziekcorps op te richten, 's Heerenhoel.-laars de sohouders er onder en het komt er! F.R. GOES, 26 Juli 1948. Fruit: Yellow Transparant 1850, Perzikr. Zomerap- pels 26-54, Early Victoria 1528. Beau ty of Bath 15—51, Kroet- en valappels 3—18, Oomskinderenpeer 27—57. idem kroet 17—25, Washingtonpruimen 26— 93, Czarpruimen 1883, Early Laxton 80, Elderse blauwe 24—33. Princeprui- men 22, Ontario 44—82, Okkelanen 35, Rode bessen 71—87, Frambozen 147— 148, alles per 100 kg.; Groenten: Bloem kool 4—62, Komkommers 13—22, Krop sla 4—12, alles per 100 stuks; Aard appelen 5—6, Dubb. Princessebonen 65 74, Saxabonen 4857, Wagenaarsbo nen 38, Snijbonen 69107, Groene Sa- voyekool 10—23, Rode kool 5, Andijvie 916, Sjalotten 45, Uien 611, Pos telein 29—32, Tomaten 39—47, Rabar ber 5—9, alles per 100 kg.; Wortelen 6, Uien 5.50—8, Selderij 1.50, alles per 100 bos. KAPELLE, 26 Juli 1948. Appelen: Yellow Transparente 1467, Perzik appel 2469, Beauty of Bath 2453, Early Victoria 19—28, Mr. Gladstone 920, Zomeraagt 14, Valappels W/z 13, Peren: Précoce de Trévoux 6369, Oomskinderenpeer 3267, Bruine He renpeer 19, Pruimen: Washington 19 79, Czar 1385, Early Laxton 16 66, Ontario 16—82, Eldense Blauwe 28 42, Abrikoospruim 2636, Boeren- witte 26, Héron 69, Ponds Seedling 23, Perzikpruimen 48—73, Princepruimen 2432, Occulanen 1330, Tollenaars 20—34, Diversen: Kruisbessen 834, Rode bessen 5456, Frambozen 100 154, Bramen 165180, Klerken 114 126, Zure Morellen 2961, Tomaten 27 Groenten: Dubb. >Princ. bonen z. dr. 7691, Wagenaarsbonen 3741, Gele bonen 8—10, Andijvie 11, Aardappelen 5V27, Uien 11, Rode kool 7—9, Savoye kool 1116, alles per kg.; Kroten 2V2 3V2 per bos, Komkommers 3—11, Bloemkool 2—44, Bloemkool 2-44, Gla diolen 2, Kropsla 6>/291/2, Kasperziken 1228, alles per stuk. ROTTERDAM 27 Juli. Totaal aan voer 2521; paarden 277; veulens 144; magere runderen 160; vette runderen 941; graskalveren 116; nuchtere kal veren 334; schapen en lammeren 128; varkens 145; biggen 302: bokken en geiten 75; Prijzen: slachtpaarden 1.401,201.00; werkpaarden 780 605—410; hitten 575—425—300; kalf- koeien 820720620; melkkoeien 820720620; varekoeien 550475 400, vaa2-zen 600450350; pinken 425325250; graskalveren 230 140100; biggen 4840—33; marktno teringen: biggen aanvoer iets kleiner, handel stug, prijzen Iets lager; paar den aanvoer iets kleiner, handel stil, prijzen voor slachtpaarden als vori ge week, voor werkpaarden en hitten iets lager; kalf- en melkkoeien aan voer iets groter, handel vuig, prijzen Iets hoger; varekoeien aanvoer ge woon, handel stil, prijzen als vorige week; vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel lui;, prijshou dend; graskalveren aanvoer gewoon, handel stroef, prijzen constant. Keulen 418 0.11), Ruhrort 240 0.15), Lobith 1259 0.20), Nij megen 1023 0.19), Arnhem 995 0.15), Eefde 515' 0.16), Deventer 406 0.13), Borgharen 4080 0.14), Belfeld 1120 0.25), Grave (beneden 457 0.34), Vreeswijk 158 0.05), Lith 0.29 0— 0.11). DISTR. KR. WALCHEREN. Uitreiking bonkaarten 10e en 11e periode 1948. Vlissingen Havendorp. Donder dag 29 Juli 9.30-12 en 13.30-16 letter A tm. K; Vrijdag 30 Juli 9.30-12 en 13.30-16 letter L tm. Z'. Koudekerke. Maandag 2 Aug. zelf- verzorgers; Dinsdag 3 Aug. niet-zelf- verzorgers letter A tm. K; Woensdag 4 Aug. niet-zelfverzorgers letter L tm. Z. Uitreikingsuren 9-12 en 13.30-16. Ritthem. Donderdag 5 Aug. 9.30- 12 en 13.30-15.30 zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers. Biggekerke. Donderdag 5 .Aug 9.30-12 en 13.30-15.30 zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers. Zoutelande. Vrijdag 6 Aug. 9.30-12 en 13-15.30 zelfverzorgers en niet zelf verzorgers. Uitgereikt wordt in het gebouw „De Ark". Souburg. Maandag 9 Aug. zelf verzorgers; Dinsdag 10 Aug. niet-zelf- zorgers letter A tm. D; Woensdag 11 Aug. niet-zelfverzorgers letter E tm. J; Donderdag 12 Aug. niet-zelfverzor gers letter K tm. R; Vrijdag 13 Aug. niet-zelfverzorgers letter S tm. Z. Uit reikingsuren 9.30-12 en 13-15.30. Meliskerke. Maandag 16 Aug. 10-12 en 13-15. Zelfverzorgers en niet-zelf verzorgers. Westkapelle. Woensdag 18 Aug. zelfverzorgers. Donderdag 19 Aug. niet-zelfverzorgers. Uitreikingsuren 10- 12 en 13-16. 455-0 MERK DE BESTE Overal verkrijgbaar. 882-o kunnen het best als geschenk ontvangen een de beste vulpen. JOS. VAN REMORTEL DE PLUKKER 436—o CORN. DE VOSPLEIN. HULST V

de Stem | 1948 | | pagina 3