De ontvangst van E M. de Koningin in Sluis Stad en Land De textielpuntenzwendelaars op het matje 1|| Aair op de i*È De Worn 'doKtÖör Kroniek Boerenleven Rede van de heer J. Drijber namens de studenten een Wonderlijke Wereld RADIO DE STEM VAN WOENSDAG 28 JULI 1948 Openlucht-voorstelling Zeven van de acht de bak in Amnestie? Verzetsman FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringselsen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijks- keuringseisen genoemd. Electro Bioscoop Middelburg: Frieda (14 jaar) Schouwburg Bioscoop Middelburg: Een trein gaat voorbij (volwassenen) Grand Theater Goes: In vrede leven (14 jaar) Alhambra Theater Vlissingen: The 49th Parallel (14 jaar) Luxor Theater Vlissingen: De Geest van de Vampier (18 jaar) STROREGELING Het graanstro moet ter beschik king blijven van het Bedrijfschap voor Hooi, Stro en Ruwvoeder voor zover zulks door genoemd Bedrijf schap wordt verlangd. Vanaf 3 Juli is echter een zodanige ontheffing ver leend, dat het stro zonder ontvangst bewijs en opdracht tot inleveren mag worden ontvangen en of afgeleverd. Voorts mag met ingang vn genoemde datum, het stro vrij worden vervoerd. ROTTENDE AARDAPPELEN Door de overmatige regenval is er voornamelijk in de voormalige ge ïnundeerde gebieden rotting van de aardappelen opgetreden. De toch reeds zwaar gedupeerde landbouwers heb ben dus nogmaals de wind van vo ren gekregen. Ditmaal een vochtige wind. De schade hierdoor veroorzaakt is niet gering en komt zeken, nu slecht, van pas, nu ongeveer tegelijkertijd de belastinginspecteurs een andere re gen over hun slachtoffers hebben uitgesproeid. De Z.L.M. heeft zich onmiddellijk tot de Inspectie Zeeland vande Rijksdienst voor Landbouwherstel gewend en tot de Rijkslandbouwcon sulent voor de betrokken gebieden. Gemeld kan worden, dat beide dien sten de grootste aandacht aan deze nieuwe schadepost besteden. ZEEUWS ONDERWIJSPER SONEEL NAAR BRUGGE Zeeuwse onderwijzers en onderwij zeressen brachten een bezoek aan de Katholieke Onderwijzersdag te Brug ge (W.-Vlaand,eren.) De dag stond in het teken van de onderwijsverbroedering. Voor de Zeeuwen gold het tevens een tegen bezoek aan de Vlaamse collega's, die een maand geleden de Onderwijzers dag te Terneuzen' hadden bijge woond. De plechtige ontvangst en de ver gadering vond plaats in de kunst rijke zaal van het Brugse stadhuis. Verschillende Belgische autoritei ten waren aanwezig. GESLAAGD Voor. het practijkdiploma boekhouden van de Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens slaagden de heren S. Leenhouts, Goes; M. J. C. Moens, Goes; M. Dekker, Yerseke; J. A. In- gelse, Goes; A. van Eenennaam, Sou burg. 'N ZEEUWSE KAPPERS- SCHOOL Op een te Middelburg gehouden ver gadering van de Vereniging Neder landse Vakscholen voor Kappers is in principe besloten tot de oprichting van een Zeeuwse vakschool. Bij het gemeentebestuur van Mid delburg zal een verzoek worden inge diend teneinde de school in de. Zeeuw se hoofdstad te vestigen. Tot directeur is benoemd de heer J. P. Joosse te Middelburg. Een school bestuur is gevormd uit de heren P. Sanders te Middelburg, Th. ter Poorten te Vlissingen en D. Rietveld van Eys- den te Goes. Het tot stand komen was vooral te danken aan de hechte sa menwerking van alle Zeeuwse kappers, zo werd ons meegedeeld. AANKOMST LOURDES-BEDEVAART Dinsdagavond om 8 uur arriveerden met een extra-trein de 408 deelnemers aan de Montfortaanse bedevaart op het station te Roosendaal, nadat ze Maandagmiddag om 5 uur uit Lourdes waren vertrokken. In totaal hadden 1050 bedevaartgangers uit Nederland en België aan deze tocht deelgenomen, waarvan het Nederlandse gedeelte stond o.l.v. pater Righa van de H Landstichting uit Nijmegen. Ruim een derde van de deelnemers bestond uit lichamelijk gebrekkigen. Biervliet Geslaagd. Op het te Utrecht ge houden examen voor coupeuse slaagde Janneke Koster. Benoemd. Tot organist van de St. Antoniuskerk te Breda is benoemd de heer Theo Luysterburg. Onderscheiden. De heren A. Sinke, letterzetter en L. Korstanje, voorman boekbinder, beide werkzaam bij de fa. Oosterbaan en Le Cointre. zijn onder scheiden met de ere-medaille in brons van de Orde van Oranje-Nassau. Graauw Het fietsfeest. De fietsclub Prins Hendrik vierde haar jaarlijkse fiets feest. De gebruikelijke wedstrijden als ringsteken en Kwade Trien hadden plaats. Er was dansmuziek en er waren attracties, maar van drukte was Za terdag niet veel te bespeuren. Heel iets anders was het evenwel Zondag. De koers trok zo enorm veel belangstelling, dat de meeste Grau- wenaars zich geen dag in hun leven kunnen herinneren, waarop zoveel vreemdelingen in het dorp waren. Het was overweldigend. We mogen „Prins Hendrik" van deze plaats een open doekje geven voor de wijze waarop alles, met welwillende medewerking van de Hulsterse Sport- broeders, was georganiseerd en is afge werkt. 's Maandags had de verloting plaats met als hoofdprijs een nieuw heren rijwiel. Gelukkige winnaar was de heer M. v. d. Velde van Hontenisse. Onnodig te zeggen dat de café's een goede dag hebben gemaakt. Het was werkelijk weer, waarbij een verfrissing op zijn tijd niet alleen voor de ren ners nodig is. Ongeval. Twee wielrijders kwamen met elkaar in botsing in de Zandberg- sestraat. De ene kwam daarbij zo on gelukkig te vallen, dat hij met een gapende hoofdwonde in de sloot bleef liggen. Het slachtoffer werd per auto naar het ziekenhuis vervoerd. s-Heerenhoek Clinge Geslaagd. Voor het Midden standsexamen slaagde te Terneuzen, de heer G. van Boven. Goes BEKENDMAKING. De burgemeester van Goes beveelt aan alle gebruikers van met aardap pelen beteelde percelen, gelegen in de gemeente Goes, dit gewas ten minste éénmaal te bespuiten of te doen be spuiten met water, waaraan op 100 liter 500 gram calciumarsenaat is toe gevoegd. De bespuiting moet worden uitge voerd in de periode 27 Juli tftn. 6 Augustus 1948. Goes, 24 Juli 1948. De burgemeester voornoemd, 473-0 Mr. W. C. ten Kate. Geslaagd. Voor het gehouden exa men van de R.K. Naaischool te 's Hee- renhoek slaagden de dames:'Coupeuse: A. Blankenburg. M. Bordin, Th. Ca- pello, Corn. v. d. Dries, Sara Jansens, J. de Jonge, M. de Jonge, J. Remijn, M. Rijk, Joh. Vermue, G. Pieters, E. Voet, A. Steketec, M. Sandee, Corn. Traas, Adr. Walhout, M. van Westen. Voor lingerie: M. Ars, C. de Baar, Joh. van de Dries, Wilh. Dekker, Joh. Drijdijk, Cath. Geno, M. Goedegebuur C. de Jonge. Fr. de Jonge, Jo de Jonge, C. Moison, Jo Oosthout, N. Rijk. M. Remijn, Koos Sandee, Cath. Sinac, J. Traas, Jac. Traas, Joh. Traas, M. Ver mue, C. Vermue. Voor costumiere: Maria Ars, Suz. v. Antwerpen, App. Boonman, Geertr. Boonman, Claz. van Breemen, Ant. v. d. Dries, Corn, van Eijkeren, Job. Faes Corn. Goense, O J. Geus, C. Goen- se, 's H.; Cath. Huijge, Adr. de Jager, Fr. de Jager, Job. de Jonge, M. de Jonge. Soph, de Jonge, Jac. de Jonge, Joz. Koole, Cath. Martens, M. de Mey, M. Nuijten, Joh. Oostdijk, Petr. Paree M. Rijk, Elis. Raas, Ant. Rijk, Cofn. Rijk, Cath. Remijn. Corn. Remijn, P. Remijn,'N.; Corn. Remijn, M Priem, Corn. Schrieks, joz. Smits, Adr. van Stee, Joz. Verbart, Claz. Vermue, C. Verdonk, Corn. Westdorp, Marg. West dorp, Joh. de Winter, Pietern. van t Westende, Corn. Westerweele. Hoedekenskerhe VERGADERING BOERENLEENBANK. Alhier hield de coöp. Boerenleenbank „Hoedekenskerke c.a." haar algemene vergadering in het café van J. van Belzen, onder voorzitterschap van de heer J. Traas Pzn. Na openingswoord en notulen werd de rekening en balans over het 39e boekjaar nagezien. De totale ontvangsten en- uitgaven van de rekening bedroegen 1.135.644.01. De cijfers van de balans waren 1.380.751.32. Het reservefonds is groot 28.998.79. Er is een winst gemaakt over 1947 van 1211.02. Per 31 Dec. 1947 waren er 62 rekening-couranthou ders en 1053 spaarders. Het aantal uitgegeven voorschotten is 42. Het le dental is 224. Per 31 Dec. 1947 waren er 627 geblokkeerde rekeningen met een bedrag van ƒ571.374.40. Over de afwikkeling geldzuivering werd een en ander meegedeeld, terwijl het nut van het giroverkeer werd besproken. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer P. van Wingen Jz. Als lid van de Raad van Toezicht de heer M. v.d. Ree. Als ere-voorzitter werd benoemd de oud-voorzitter de heer P. J. Ver burg. Hulst KENNISMAKING GEMEENTE SECRETARIS. Burgemeester en wethouders van Hulst maken békend, dat de be noemde secretaris der gemeente, de heer J. F. van Denderen zal beëdigd worden in de vergadering van de Gemeenteraad op Vrijdag 30 Juli a.s. en op 1 Augustus d.a.v. in functie treedt. Gelegenheid tot kennismaking met de secretaris zal bestaan op Zon dag 1 Augustus a.s. van 11.3012.30 uur in de Raadszaal. Hulst. 26 Juli 1948. Burgemeester en wethouders van Hulst, De burgemeester, 4 w.g. B. A. Th. M. Truffino, De secretaris, w.g. F. Solleveld. 438-0 St. Jansteen De H. Familie. Begunstigd door een heerlijk weertje ondernam onze H. Familie een reis naar Maastricht om aanwezig te zijn op de laatste dag der Heiligdomsvaartviering. Kapellebrug Geslaagd. Te Terneuzen slaagde voor het Middenstandsexamen de heer A. van Eetvelde. Lamswaarde Geslaagd. Te Etten slaagde voor het diploma coupeuse mej. Annie Hertogh. Middelburg Benoemd. De heer P. Adams is met ingang van 1 Januari 1948 be noemd tot technisch-hoofdambtenaar in vaste dienst bij het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting. Nieuw-Namen Naar Bouvigne. Verschillende onzer moeders maakten per autocar een reis je naar de Mariaburcht Bouvigne. Zeer hartelijk werden zij daar ontvan gen. Menige nuttige wenk kregen zij mee. Het nuttige werd met het aange name verenigd. De stemming gedu rende de reis was uitstekend. Been gebroken. Bij het afstappen van haar fiets kwam mej. S. de Kever van Ombergen te vallen en brak haar been. Per auto werd zij ter behande ling naar het Liefdehuis vervoerd. Sluiskil Uitstapje. Begunstigd door het mooie weer, maakten de kinderen der O.L. School een schoolreisje en liefst een trip van 2 dagen. Zij bezochten achtereenvolgens Rotterdam, Den Haag en Scheveningen. Ook" de R.K. School zal er binnenkort een dagje tussen uit trekken. Festival. Zoals bekend nam onze onze R.K. Harmonie deel aan het Festival te Kloosterzande. Niet alleen was dit het le festival in de naoorlog se jaren waaraan werd deelgenomen maar men hield ook het 1ste1 buiten concert. De uitvoering heeft bij velen de verwachtingen overtroffen. Wij zijn er van overtuigd, dat, wanneer met dezelfde studie-ijver wordt door gegaan, het peil der uitvoeringen in het volgend seizoen zal stijgen. W aterlandskerk je <x>oooooo<x>o<><x><>o<><>o<><><><><> van het Beroepen. Ds. G. van Yperen is beroepen te Den Andel. gij dc overdracht van het nieuw plantsoen te Sluis richtte de heêr J. Drijber, praeses van de Algemene Senaten Vergadering Nederland,, zich met de volgende woorden tot de Koningin: Tn deze rtijd voelen wij ons gedron gen ons oog te richten naar het geen nuttig en noodzakelijk is voor de opbouw van ons vaderland. Daarom zijn wij verheugd, dat het Uwe Ma jesteit heeft behaagd als geschenk bij haar vijftigjarig regeringsjubileum van de zes studentencorpora de beplan ting van de vestingwalen rondom het geteisterde Sluis te aanvaarden en te vens een plantsoen, dat de corpora U mogen aanbieden tezamen met de Bond van Vrouwelijke Studenten Ver enigingen. Wij hopen, dat dit geschenk het nuttige en het aesthetische in zich zal kunnen verenigen. Verheugd zijn wij bovenal, omdat op deze zo ver van het hart van ons land gelegen maar toch zo echt Ne derlandse grond, deze bomen eri bloe men altijd zullen getuigen van de ge voelens van eerbied en dankbaarheid der huidige studentengeneratie voor hetgeen 'Jwe Majesteit in de vijftig jaren Uwer regering voor ons volk heeft verricht, van bewondering voor de wijze, waarop gij in de 'sombere jaren van de oorlog ons volk, in Ne derland en overzee, hebt weten te be- .zielen met die onverzettelijke moed, die ons alleen de overwinning kon schenken, en waarop gij ook nu weer ons volk zijt voorgegaan op de moei lijke weg naar herstel en nieuwe bloei. Niet alleen 8000 studenten brengen u door dit geschenk hun hulde. Ook de bevolking van Sluis, die de stu denten van de zes universiteitssteden 1 ierheen gekomen om de bomen zelf te planten, zo buitengewoon gastvrij in zijn midden heeft opgenomen, ook de Nederlandse spoorwegen die het vervoer der gravers spontaan voor hun rekening namen en ook de diensten van staatsbosbeheer en wederopbouw, die onmiddellijk hun volledige mede werking hebben gegeven, beschouw den het als een voorrecht, te uwer ere aan het welslagen van het plan hun steun te mogen verlenen. Moge dit geschenk, aan welks tech nische verwezenlijking de senaat van het Delfts studentencorps zoveel heeft bijgedragen, getuigen van onze ver knochtheid. zowel in uitgelaten feest vreugde, als in ogenblikken van ernst en bezinning, met Uwe Majesteit en Uw huis, en voor alles van de vaste v;il van de huidige studentengenera tie, om, eerlang geroepen tot verant woordelijke functies in onze maat schappij, bezield door het fiere voor beeld dat Uwe Majesteit ons heeft ge geven, alle krachten te wijden aan het herstel van ons land en de handha ving van vrijheid en onafhankelijk heid van ons vaderland. Voor Ons ligt dc stad Sluis, nog zo schrijnend de sporen van vernieling dragend. Rondom ons echter groeien de jonge boompjes op, sneller en fris ser dan wij hadden durven hopen. Mo ge dit een symbool zijn van een stra lende toekomst, die Sluis, omgeven door dit jonge groen, wacht. Spreker betreurde het, dat het plant soen nog niet gereed is gekomen, door dat slechts het najaar voor een defi nitieve beplanting geschikt is, terwijl bovendien de voorbereidende werk zaamheden van de oudheidkundige dienst thans niet kunnen worden ver richt, daar alle beschikbare werkkrach ten nodig zijn voor de oogst. Spreker droeg tenslotte de beplan ting en het plantsoen aan H. M. de Koningin oyer, waarbij hij een teke ning overhandigde, welke een beeld geeft van het plantsoen in zijn defini tieve vorm. Het antwoord van de Koningin TV'a deze rede sprak H. M. de Konin gin als volgt: Zeer hebben rnij getroffen, zowel dc gedachten die aan dit geschenk ten grondslag liggen, als het geschenk zel ve. Met vreugde aanvaard ik dit. dank zeggend aan de Algemene Senatenver- gadering, de Bond van Vrouwelijke Studentenverenigingen in Nederland en aan allen, die zich de moeite getroost hebben om het tor stand te doen ko men. In de jaren van beproeving die ach ter ons liggen, hebben zeer velen uit de studentenwereld hun plaats inge nomen in de voorhoede van strijders en strijdsters voor het voortbestaan van ons volk. Met geheel mijn hart volgde ik het studentenverzet, deelde ik uw strjjd, uw leed, uw overwinning. Het vepzet kwam voort uit een ge voel van verbondenheid met en ver antwoordelijkheid voor geheel ons volksleven. Met blijdschap onderken ik in dit geschenk het voortbestaan van dezelfde gevoelens. Zeer welkom is mij uw gave ook om het symbool dat ik erin zie van nieuwe bloei en van belofte voor de toekomst. Moge de beplanting der wajlen en dit plantsoen die ik thans overdraag aan de burgemeester van Sluis onder de zorg van hem en de inwoners de zer gemeente voorspoedig groeien. U studenten, wens ik toe dat gij in uw jeugdige kracht de belofte moge inlossen van een leven toegewijd aan de Nederlandse gemeenschap. VAN een "priester uit Brabant kreeg de redactie van Boer en Tuinder een brief. Het is een smeekbede recht streeks aan het blad gericht. De brief trof ons zozeer, dat wij niet kunnen nalaten, haar hier af te drukken. Com mentaar op de brief is overbodig. De priester schrijft: Ergens in Bra bant zitten een vader en moeder met tien kinderen (deoudste is 12jaan zo diep in de zorgen en moeilijkheden, dat ik voor het behoud van dit dood arme gezin de hulp van Uw lezers durf vragen. Hun bedrijfje is 4 H.A. groot en tot de nok van het dak verhypo- theekt. Lang voor de eerste hanenkraai schiet de ijverige vader al in zijn werk broek, maar ondanks zijn zwoegen kan hij de kindermondjes met de op brengst van zijn boerderijtje niet meer vullen. Van kleertjes, schoentjes, on dergoed, enz. spreek ik niet eens. Gedwongen door de nood werd vader fabrieksarbeider en het ging hem aan z'n hart van armoe de boerenstiel te moesten verlaten. Maar iedere morgen en iedere avond begeeft hij zich nog naar het veld, alle dagen en de 16- urige werkdag is gewoonte voor hem geworden. Zijn vrouw, die haar han den vol heeft aan de tien kinderen en de huishouding, werkt mee op de ak ker, rijdt mest. ploegt en spit, plant en zaait en maait. De enkele uren rust, die ze hun moe gewerkte lichamen gunnen, moeten ze vinden in 'n onbewoonbaar huisje. Gescheurde muren, lekkend dak, rot tende vloeren, te kort aan slaapgele genheid, afgekeurd drinkwater.,., een paternoster van misere. Maar met bo venmenselijke inspanning tobben en ploeteren beiden voort met de moed van de wanhoop om er boven op te komen. Ze komen er niet meer boven op. De Kath. Maatsch. Gezinszorg heeft maatregelen getroffen en met financiële hulp van rijk en gemeente kan de woning in orde worden ge bracht. Voor het gezin büjft dan nog 40 pet. van de te maken kosten ad 2500.— te betalen en er is geen enkele instantie die voor de ontbreken de 1000.kan zorgen. Laat dit ge zin nu niet verdrinken in de kommer en ellende. Wie steekt een warme hand van liefde uit om deze kleine mensjes uit een angstig en bitter lijden te hel pen Moeders, tien kindertjes mev traantjes in de oogjes reiken U een- mager handje toe en vragen dringend hulp voor hun ouders. Gironummer KNBTB, No. 64685, Raamweg 28, Den Haag. >0000<XXXX>0<>000000000000 Overslag Loterij Ter gelegenheid van de kermis zal een grote loterij worden gehouden. De hoofdprijs zal bestaan uit een herenrijwiel. Oranje-Comité In café A. Plas- schaert werd een vergadering gehou den door het Oranje-Comité waarbij de financiën voor de a.s. feestelijk heden werden nagezien. De kas be vatte reeds fl. 277. Trijsverschieting. In het café E. Coone werd een grote prijsschie- ting gegeven. De hoogvogel werd afg^mikt door R. de Vos (Overslag). Het aantal schutters bedroeg 75. Ovezande Woningbouw. De aan de Achter weg in aanbouw zijnde woningwet woningen zijn thans zover gereed, dat verwacht kan worden dat deze begin September zullen kunnen worden betrokken. Hiermede is voor deze gemeente het woningprobleem voor het grootste gedeelte opgelost. Tevens zijn de door oorlogsgeweld vernielde' panden van A. Hunders- marek en F. J. Schuerman in aan bouw. J5r kan verwacht worden dat ook deze nog dit jaar zullen kunnen worden betrokken. Jubileumfeesten. Door dc Oran jevereniging zullen Jubileumfeesten georganiseerd worden, waarbij door de diverse buurtverenigingen voor versiering zal worden zorg gedra gen. De vermoedelijke datum is be paald op 3 September. Des morgens zullen kinderspelen georganiseerd worden, des middags optocht, gecos- tumeerde voetbalwedstrijd en volks spelen, terwijl vermoedelijk een fak^ keioptocht er bij genoegzame deel- TN Brussel hebben de mensen zich kort ge leden kunnen vermaken met een aap, die 't huis zijns meesters ontvlucht was en zijn vervolgers van zich afschudde alsof het vliegen waren. We hebben er in deze rubriek uitvoerig over geschreven Maar in Opdorp, bij Den- dermonde, heeft men nóg meer lol gehad. Want daar was het geen aap. maar een volwassen leeuw, die door de straten wandelde. Tijdens een circus-voorstelling had hij de kuiten geno ten en daar tippelde hij dan Niemand waagde het, hem op minden dan 300 meter afstand te benade ren. En een meneer, die op de rand van de stoep een sigaretje stond te roken en die het beest pas in de gaten kreeg, toen het langs zijn broeks pijpen streek, zorgde er voor, dat hij binnen een paar seconden tijds ge noemde 300 meter tussen zichzelf en de leeuw had liggen. Zó was Opdorp vol en zó was Opdorp leeg. En Leo keek verwonderd rond, omdat de mensen zich veel minder nieuws gierig naar zijn doen en laten toonden dan in het steeds tot de nok toe ge vulde circus. Toen Opdorps politie mannen vernamen, wat er gaande was, trokken zij hun revolver en een mi litant gezicht en wandel den lee.uwwaarts. Maar de circus-directeur wierp zich op zijn knieën vóór hen en smeekte om gra tie voor zijn dure, vier voetige artist. Na veel vie ren en vijven besloot men te trachten Leo levend in handen te krijgen. En dat lukte tenslotte, zij het dan, dat de uniformbroek van één der agenten dit suoces met de broeken- dood moest bekopen. Anti-misdaad T\m de jeugd van misda- dige handelingen te rug te houden, heeft de politie van Tokio een originele actie op touw gezet. Zij toont de kinde ren nl. precies wat er ge beurt met lieden, die de wet overtreden. Een ge vangeniswagen rijdt door de straten en in die wa gen zijn alle onaange name dingen bijeen ge bracht, waarmee de mis dadiger zoal kennis kan maken variërend van een' gummiknuppel tot de elee trische stoel Naar de commissie de zer dagen meedeelde, blijkt de actie reeds haar vruchten af te wepren. Het aantal jeugdige per sonen, dat achter slot en grendel moest worden ge zet was deze maand na melijk veel lager dan voorheen. ©eOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO AMPER drie weken geleden werden de tien verdachten in de grote tex- tielpuntenzwendel gearresteerd en Dinsdagmorgen stonden reeds acht van hen voor de bijz. politierechter te Middelburg, mr. v. Empel. De twee hoofdschuldigen, de Middel burger v. d. IJ. en v. D. zullen eerst daags op het matje moeten komen. Eerst kwamen onder het mes de 28- jarige P. K. uit Middelburg en de café houder A. B. uit Hontenisse, die slechts name ook een etalagewedstrijd. Het geheel zal worden opgevrolijkt door de aanwezigheid van een muziek korps. Sas van Gent mende feesten er een aparte krijgen. glans door zouden JN VERBAND met de aanstaande troons wisseling gooit „De Linie" een balletje op: Zou een amnestie in grote omvang voor het po litieke delict niet op haar plaats zijn? De echte mis dadigers tegen het gewone recht onder de politieke delinquenten zouden er buiten moeten vallen. Maar de amnestie zou toch zo algemeen moeten zijn, dat alle typisch politieke delicten eronder vallen en ook de gewone delicten, die met de bizondere omstan digheden der politieke verwarring samenhangen. Lie ver iets te ver gaan, zo zegt het weekblad, dan de kans lopen toch nog enkele idealisten, gewone bur gers en goedwillende mensen vast te houden. Het denkbeeld is opgeworpen. Het ver dient de volle aandacht. Na drie jaren leven we weer in zo'n geheel andere wereld, zijn de problemen en dreigingen totaal anders gekleurd. Het element der gerechtigheid in de straf heeft voor de meeste kamp bewoners nu toch wel voldoende voedsel gekregen. En het element der verbetering? Ach, hoe dikwijls werd het verbittering. We geloven, dat een grote edelmoedigheid ons niet zou misstaan. Dat de ko- JgR IS TWIJFEL gezaaid omtrent de kracht der houding van Mgr. Beran te Praag tegenover het communisme. Hoe langer hoe meer blijkt echter, hoe hij een middelpunt van gees telijk verzet wordt. De leugenachtige beloften en toezeggingen van de communisten tegenover de Kerk worden door de aartsbisschop van Praag in zijn brieven en toespraken zakelijk en daardoor op een bijzonder krachtdadige en afdoende wijze uiteengezet. Het heeft op de openbare mening van Tsjecho-Slowakije de grootste indrük gemaakt, dat de aartsbisschop voor zijn besluiten en mededelingen van de kerkdeuren gebruik maakt, omdat andere publicatiemiddelen hem ontbreken en de katholieke weekbladen ondanks alle toezeggingen niet mogen verschijnen. Achten degenen, die schampere opmer- merkingen plaatsten aan het adres van de Kerk vorst, nu niet de tijd gekomen om amende honora ble te maken? Mgr. Beran heeft het niet nodig. Maar wel het Nederlandsche persfatsoen. AFSCHEID VAN HARDE WERKER Groot verlies voor de K.A.E1. Door zijn benoeming tot amanuen sis aan de R.K.H.B.S. te LJzendijke, was de heer J. Lambert genoodzaakt zijn functie als secretaris penning meester van de afdeling Sas van Gent van de R.K., Fabriekarbeiders- bond prijs te geven. Te dien einde kwamen de besturen van de Vak- en standorganisaties bijeen om van hem die steeds op de bres stond, die altijd voor ieder klaar stond, afscheid te nemen. Met grote ijver en energie heeft hij de belangen van de leden en hun gezinnen behartigd en daar door veel bijgedragen aan de groei en bloei van de organisatie. Daarvoor werd hem dan ook bij monde van de voorzitters van Vak en Stand, resp. de heren R. Lippens en H. v. Assche dank gebracht, waar bij zij er op wezen hoe moeilijk het voor hen zou zijn om in zijn vacatu re te voorzien. Hij was steeds een stimulance voor de jeugd en ook bij hen zal hij een diepe indruk nalaten Zijn opofferingsgezindheid was voor allen een kracht en steun die zij nu node zullen moeten missen. Vooral de arbeiders in de suikerindustrie zullen zijn vertrek betreuren want voor hen was hij immer de vraagbaak en steun op het werk. Ook de geestelijk adviseur, kap. de Kroon, prees het vertrekkende be stuurslid en stelde hem als voor beeld voor eenieder en vooral voor de jeugd, die jammer genoeg te weinig gevoel heeft voor het werk van de sociale beweging. Allen wensten hem geluk met zijn benoeming, die hij volgens zijn zeg gen ook ten dele te danken heeft aan zijn sociaal voelen. De heer Lambert dankte voor de j gebrachte hulde en liet daarbij uitko men, dat hij steeds met hart en ziel voor de beweging had gewerkt en ook node heenging. Zijn toekomst echter dwong hem hiertoe. Terneuzen KOMT DE PHILIPS HARMONIE? Als een aantal daarvoor in de ge legenheid zijnde Terneuzenaren wil meewerken, zal de wereldvermaarde Philips Harmonie uit Eindhoven een concert geven te Terneuzen op 4 September a.s. Echter.... de burgerij moet meewerken en de leden tfan de ze Harmonie onderdak verschaffen voor één nacht. Komt deze medewer king niet, dan kan niet op het mooie aanbod worden ingegaan. Opgeven hiervoor kan men zich bij de heer Versprille, Emmalaan 8. Gemeentelijke badinrichting. Zoals verwacht, noteerde de Gemeentelijke Badinrichting Zaterdag 24 Juli 1948 de 100.000ste bezoeker. De gelukkige, de heer J. de Vos te Reuzenhoek (Gemeente Zaamslag), ontving namens het Gemeentebestuur een gratis abonnement aangevuld met een passende bloemenhulde. Het gaat de Gemeentelijke Badin richting niet slecht als we nagaan, dat deze in gebruik genomen werd op 8 April 1946. een ondergeschikte rol hadden ge speeld en slechts weinig valse punten hadden omgezet. K. kwam er af met een maand en B. met zes wéken ge vangenisstraf, met aftrek van voor- arrest De scharrelaar J. K. uit Vlissingen had meer op zijn geweten. Hij zette niet minder dan 5000 van de valse punten om en maakte een zoet winstje. De verdediger, mr. Kuipers, zette uit a»>n, hoe K., die een behoorlijk verle den had, op het zwarte pad geraakte. Met zijn zaken was het steeds slechter gegaan en dp het laatst wist hij niet meer van welk hout hij pijlen moest snijden. Op het punt van de diepste depressie kwam D. v. D. uit Terneuzen bij hem met de punten en bood die zo voordelig aan, dat hij bezweek. Juist op de dag dat K. werd gearres-' teerd kreeg hij een aanstelling als hulp besteller, waar hij nu naast grijpt. K. kreeg zes weken met aftrek. „Doorgewinterde zwarthandelaar" was de titel, waar de Off. de veehande laar K. B. uit Terneuzen mee ver eerde. Bewezen was dat B. 900 punten, welke hij voor 30 ct. had gekocht, voor 50 ct. van de hand deed. De eis luidde zes maanden, maar de rechter halveerde die straf. Nog een maandje meer. 72 Bijna liever had ie nu gehad, dat dat smerige goedje van dien jongen wijsneus niet had geholpen. In laatste tegenstand bromt ie nog: „Ja, 'k Heb nog zeer!" „Ge liegt, slingert de jonge doktoor hem in 't gezicht. Ze heb ben wél geholpen. Maarge wilt het niet bekennen, Dét is het". Wanhopig bijt Dokus op de tanden. De jonge kerel schijnt tot in z'n ziel te kunnen kijken. En terwijl Steven bezig is met het fleechje gereed te maken, zakt Dokus kop dieper en dieper weg. Tenslotte wordt het hem te mach tig. En met stille snokken valt ie aan 't huilen. „Dat ik dat heb moeten bele ven..." Verbluft staat Manten te kijken van Dokus naar Steven en van Ste ven naar Dokus. „Arme Dokus!" Steven kijkt om. Nu ziet u het kwakzalvertje. niet meer. Alleen nog den zieken man. den mensch in nood. En tot bij het versuft ventje gaan de, klopt ie hem zaohtjes op den schouder. „Kom, koon, ik heb het zoo kwaad niet gemeendkollega". Er is geen spot meer in hem, als ie het kwakzalvertje nu zelf kollega noemt. Alleen 'n oneindig medelijden! Dokus voelt dit nu ook. En ineens grijpt ie naar Steven s hand, klemt hem wanhopig in zijn bevende handen, terwijl ie het uit- kreunt: „Help me! Help me! Gij kunt dat!' En overwonnen leunt ie tegen den jongen doktoor aan. „Stil. Ik zal u helpen. Wees ge rust". fluistert deze, tierwijl ie hem weer bemoedigend op den schouder klopt. Manten is er van gepakt. „Heb er compassie mee, kozijn. Geef hem 'n dijuppel, den armen vent". Onwillekeurig moet Steven glim lachen. „Geen bon-els. We zullen hem weer gezond maken, dat zal beter zijn, nietwaar?" Uit z'n woorden spreekt zooveel rustig vertrouwen, dat Dokus het laatste beetje wrok, angst en wan trouwen voelt wegsmelten. „Op mijnen ouderdomdat te moeten beleven". En tragisch versuft schudt ie lang zaam den grijzen kop. Manten geraakt er nog niet goed wijs uit. Dokus. de groote Dokus zit daar te sohuddebollen gelijk 'n klein kind. Verslagen! Plat! Door dien jongen kerel met z'n snertdiploma. Nu zou Manten waarachtig ook aan 't twijfelen gaan. ,,'k Beginne waarachtig te ge- looven, Dokusdat ie er meer van kentdan wij". Dokus antwoordt niet. In Manten's huisplékke zitten de zieken geduldig hun beurt af te wachten. Er zijn er weer van alle slag bij, wel twintig: half blinden, half iam- imen, half dooven, met omwonden koppen, armen en beenen. 'n Nieuw hoopje menschelijke mise rie, dat bij doktoor Steven om hulp en redding komt. Ondereen zitten ze weer hun leed te vertellen, hun ontgoochelingen, hun hoop, tenslotte. Hun laatste hoop! Doktoor Steven! Verscheidene onder hen komen hier niet voor de eerste maal. En aan al die 't hooren wil weten ze te vertellen, hoe goed die doktoor Steven is en hoe ze nu al zoo schoone aan 't genezen zijn. Doktoor Steven, dat is hun weldoe ner, de wonderdoener, die met 'n blik 'n woord alle pijnen wegneemt. Doktoor Steven is hun God. Nog een maandje meer kreeg de 36- jarige C. v. O. uit Goes, die reeds viermaal veroordeeld was voor zwarte affaires en niet veel meer te vertellen wist dan dat hij door het leven pro beerde te komen als bakkersknecht <'ii kellner, in welk wit-zwarte combinatie waarschijnlijk symboliek steert. De filiaalhouder J. W. uit Vlissingen die 4600 punten had gekocht van de reeds genoemde K„ beweerde, dat hij dit deed om zijn klanten te helpen, maar de rechter meende, dat, gezien de .grote hoeveelheid, welke hij inslccg verdachte meer zichzelf in de gaten hield. De off. eiste 3 maanden. Mr. v. d. Berg wees er op, dat verd reeds zeer gedupeerd is, doordat hij uit zijn zaak werd gehaald en dat hij zich met een klein winstje tevreden stelde. Hij vroeg een voorwaardelijke straf, maar de rechter zei: 5 weken. De 38-jarige D. v. D„ houthandelaar uit Terneuzen, was iemand, die heel dicht bij de top had gezeten. Hij bekende op een feestje in kennis geraakt te zijn met de Middelburgse hoofdschuldigen. Hij kocht van hen 10.000 punten en zette die goeddeels om. Dc off., die zei dat van D. niet zo heel goed bekend stond, eiste 6 maanden. De verdediger wees er op dat zijn cliënt door de oorlog zwaar gedupeerd was geworden. Hij kon nog slechts aan een verdienste komen van 20.per week. Dit bracht hem tot de verkeerde daad. Bovendien had hij zijn punten- handei gestopt, toen hij hoorde dat ze vals waren. Hij kreeg 3 maanden on- en 3 maanden voorwaardelijk. De veekoepman M. v. B. uit Terneu zen glipte door het net. Omdat hij wegens ziekte uit de voorlopige hech tenis was ontslagen, nam de rechter genoegen met 5 maanden voorwaarde lijk en 250 boete, er waarschuwend bijvoegend, dat bij herhaling v. B. ab soluut de gevangenis in zou gaan. Zuiddorpe Geslaagd. Voor het Mulo-diplo ma slaagden Ria van Haelst en Adrie Lansu, beiden leerlingen van SmV Anna te Oudenbosch. Jubileumfeesten. Het schijnt in dc bedoeling te liggen de jubileum feesten te houden op 31 Augustus en 1 September. In de voormiddag van 3. Auguslus zal een optocht trek ken met verschillende praalwagens. Voor de feestdagen bestaat algeme ne medewerking. Geslaagd. Voor het examen leer- lmg-monteur, afgenomen door de stich ting Vakopleiding automobiel-motorrij wielreparatiebedrijf van de BOVAC, slaagde te Hulst -G. de Jaeger. Met gretige ooren zitten de andere zieken naar die tale te luisteren. Doktoor Steven zal hen misschien ook genezen? Ja. dat zal. Ach, wat duurt het lang, eer dat oude ventje uit doktoor Steven's kamer komt, eer zij bij hem zullen binnen mogen. 'n Paar nieuwe zieken komen binnen Alle koppen keeren naar hen toe. Ietwat verlegen om die belangstelling gaan ze stil in 'n hoekje zitten. 'n Odgenblikje hoort men in de stil te den zwaren tik-tak van de oude hangklok. Wat duurt het lang, daarboven, met dat oud ventje?!Al wel 'n half uur! Met 'n zucht staat 'n jonge boeren- kerel recht. „Als 't alzoo voortgaat, dan zit ik hier tot vanavond", bromt ie en gaat door 't venster kijken. De velden liggen nog in winterrust. Maar de boomen en hagen botten reeds. En zoo lang zal 't nu niet meer duren, of alles staat weer groen. Wie zou daar meer naar snakken, dan die sukkelaars? (Wordt vervolgd) DONDERDAG 29 JULI HILVERSUM I 301 M.: 7 nws., 7.15 ochtend gymn., 7.30 Vivaldi en Bach, 7.45 morgengeb., 8 nws. en welk boek? 8.15 pluk de dag, 9 vrouw 9.05 Beethoven. 10 orgel, 10.15 mor- gend. 10.45 geestel. liederen, 11 zonne bloem, 11.45 Wayne King en z. ork., 12 Angelus, 12.03 KI. v. Beeck, 13 nws en kath nws., 13.20 muz. melange, 13.45 hors d'oeuvre, 14 Amati trio, 14.30 Opening Olympische Spelen, 17 Jeugdjournaal. 17.30 Ens Eupho- nia, 17.45 Olympische Spelen, 18 ens Euphonia, 18.15 Land en Tuinbouw, 18.30 Ned. str. kr.. 19 nws. en weer- overz., 19.30 Op de drempel van een nieuwe woning, 19.45 RVD antwoordt 20 nws., 20.15 Nationale schoolzang, 21.30 In de bloeiende'tuinen van Hil versum, 22.15 vaart der volken, 22.35 nws. in de discotheek. 22.45 avond- overd.. 23 nws., 23.15 Frans conc. HILVERSUM II 415 M.7 nws., 7.15 London Palladium ork., 7.50 ope ning, 8 nws., 8.15 Boston prom. ork., 8.45 ens Barbirolli, 9.16 morgen* 9.30 w. st„ 9.35 arb. vit., 10.30 vr, tot vrouw, 10.35 Jean Vaissade, 10.50 kleu tertje, 11 Philadelphia symph. oris., .11.45 Wolken wind en water, 12 piano 12.30 weerpr., 12.38 Dick Willebrandts piano. 13 nws., 13.15 Strauss tot Gershwin, 14 Beiaarden, Luidklokken 14.15 solisten conc.. 15 zieken, 16 Coloriet, 17 kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week? Dr. Portielje, 17.30 zangklasse, 17.50 wij slaan op de tong tong, 18 nws. ,18.15 Structuur en Ont plooiing van ons wegennet, 18.30 Avroleans, 19.15 Nedrl. jeugdgemeen schap, 19.25 sport, 19.30 Royal Albért Hall Londen. 21 Marine in oorlogs tijd, 21.15 Het leven was heus niet zo kwaad, 21.55 Techniek en Noodlot hoorspel, 22.30 Olympische Spelen, 23 nws., 23.15 Dinah shore en de Dorsey's. BRUSSEL Vlaams 321 M.: 12 gr.. 12.40 omr. ork., 13 nws., 13.15 zangpl-, 19 nws., 19.15 Olympische Spelen, 19.30 clavecimbcl en ork., 19.50 leüille ton, 20 verz. progr., 21 Drooglegging v.d. Zuiderzee, 21.30 gr., 22 nws;, 22.15 kwartet Haydn, 23^0 nws, 22.55 gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2