Belangrijke besluiten op komst Deputatie van deelstaten naar Nederland IN 'T KORT De Westelijken erkennen Markgraf niet lit T& assiÉiti Landsvrouwe bezocht West Zeeuwsch-Vlaanderen Kabinet zo goed als gereed Het kan echter niet allemaal op stel en sprong wmm Katholieken willen volksstemming Vorming van vakarbeiders VIERDE JAARGANG No, 1137 WOENSDAG 28 JULI 1948 NA CHATEAU D'ARDENNES 0ER.0S Distribütienieuiüs Tijdelijk minder vlees Nederlandse handel niet getroffen Parlement aanvaardt Marie's regering SSfÈ De Bandoengse resolutie Federale interim regering van Indonesiërs Zeer warm weer Aller we ge hartelijk begroet door geestdriftige onderdanen Enorme drukte te Sluis Buitengewone zitting der Staten-Generaal geopend (F SOBERE WIJZE heeft gisteren middag minister-president dr. I. Beel. daartoe gemachtigd door H. K. H. de Prinses-Regentes, de buiten gewone zitting der Staten-Generaal, die zal duren tot 18 September, ge opend. Dr. Beel sprak een korte rede uit, waarin hij erop wees, dat het komende zittingstijdvak kort, doch uitermate belangrijk zal zijn, omdat de regering terstond de me dewerking der Staten-Generaal zal inroepen voor de behandeling in tweede lezing van de voorstellen tot verandering in de grondwet. De aanvaarding van het voorstel be treffende een nieuwe rechtsorde voor •Nederland, Ned. Indië, Suri name en de Nederlandse Antillen, zal het voor de regering mogelijk maken om, voortbouwend op de al dus nieuw gelegde grondwettelijke basis, met medewerking der Sta ten-Generaal en der volkeren over zee de noodzakelijke staatkundige hervorming van het Koninkrijk zo spoedig mogelijk tot stand te bren gen. Met het afsmeken van Gods ze gen opende dr. Beel de buitengewo ne zitting. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad. A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst: Mr. Dr A. J- J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 1 0.28. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): i 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze economische medewerker) vrADAT we zo eerlijk en oprecht mogelijk gepoogd hebben in ons eerste artikel over deze materie het Belgische standpunt te verkondigen, hoe on aangenaam en ongezouten het ook was, willen we nu eens zien wat Den Haag er van denkt. Het voorlichtingsapparaat der Nederlandse regering is nog steeds in ge breke. We hebben in het jongste verleden gezien waartoe dat kan leiden: in verband met Indonesië ontstond er een uitgesproken anti-Nederlandse stem ming in vele landen ter wereld, die nu nog na ettert. Thans is er weliswaar geen anti-Nederlandse stemming ontstaan in België, want daarvoor zijn we te goede buren, doch wel begint een steeds groter wordend deel van de Belgische openbare mening zich te distanciëren van Nederland in het algemeen en de Benelux in het bijzonder. De Nederlandse regering moet dringend door bepaalde besluiten een tegenwicht scheppen en de Nederlandse voorlichtingsdienst dient dit tegenwicht onder de aandacht van het Belgische publiek te brengen. We overdrijven niet. zijn ook géén zwartkijkers, doch iedere objectieve beoordeelaar, die België beter kent dan via de Keizerlei of de Midden- Stati», zal de noodzakelijkheid hier van inzien. Een klein tegenwicht is inmiddels reeds geplaatst: Er is een regeling getroffen, die het toeristisch verkeer naar België wat vergemakkelijkt. Indien Den Haag op deze regeling nu weer geen duizend uitzonderingen gaat maken en de deviezen ook in derdaad in handen komen der tou- risten is er tenminste iets positiefs geschied. Nu moet „De Nieuwe Gids" TN TEN ESSCHEN onder Hoens- broek heeft men horens van 75 cm. en een nekwervel ter dik te van een baksteen gevonden. Ge leerden zijn het erover eens, dat aan lichaamsdelen van zulk for maat alleen maar een oer-os kan hebben vastgezeten, die ongeveer een half millioen jaren geleden bij Hoensbroek zijn laatste rustplaats vond. EARNEST BEVIN, de Britse minister van Buitenlandse zaken, heeft zijn vacantie-zeereis naar Malta, die hij heden zou aanvangen, uitgesteld in verband met de internationale toe stand. H(j zal Donderdag een zo uit voerig mogelijke verklaring over de internationale toestand afleggen in het Lagerhuis. TAE VERTEGENWOORDIGERS der Katholieke vakverenigingen in I- talië zijn gisteravond uit het bestuur van het door de communisten beheerste Italiaanse vakverbond gezet. DIJ DE Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot goedkeu ring van het vredesverdrag tussen de geallieerde en geassocieerde mogend heden en Italië. XJET LAATSTE boek van Hendrik de Man .Cavalier Seul" is door de Belgische gerechtelijke instanties in beslag genomen, niet om de inhoud van het boek doch om de auteur, die van collaboratie tijdens de bezettings periode wordt beschuldigd. 0E MINISTER van Sociale Zaken heeft een commissie ingesteld met de opdracht de vraagstukken, raken de de blinden te bestuderen. Voorzit ter is dr L. Leydesdroff, plv. directeur generaal van de volksgezondheid. gIJ KB. is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau Pa ter E. J. M. Baron van Voorst tot Voorst S.J. gewezen hoofd-aalmoeze- mer van het Koninklijk Nederlands In dische Leger. O™ SKORZENY, voormalig SS.- chef van de Duitse spionnagedienst die in September 1944 Mussolini uit geallieerde gevangenschap bevrijdde, is uit het interneringskamp te Darm stadt ontvlucht. J£INDEREN BOVEN 21 jaar wier ou ders in Indonesië wonen, kunnen via de Wereldomroep bij gelegenheid van de feestweek gro?ten uitspreken aan hun ouders. Schriftelijke aanvra gen voor 5 Augustus bij Radio Neder land Wereldomroep, postbus 137, Hil versum. Op de enveloppe vermelden: groetenuitzending Indonesië. 0E COMMISSIE van goede diensten t een HJvig rapport aan de Veiligheidsraad doen toekomen over de handelsbelemmeringen, die de Ne derlanders ten aanzien van de Repu bliek toepassen. pALMIRO TOGLIATI is aan de be terhand en zal weldra uit het zie kenhuis worden ontslagen. A LAN VALENTINE., belast met de uitvoering van het Marshall-plan in Nederland, arriveerde gisterenmid dag op Schiphol. TVTET HET troepentransportschip „In- drapoera" kwamen gistetenoch- tend te Rotterdam 1400 militairen uit Indië terug, hoofdzakelijk oorlogsvrij willigers van het 8e regiment Stoot troepen. Minister Fiévez begroette ben namens de regering, de Prinses-Regen tes zond een telegrafisch welkomst woord. 'yERZOEK VAN de dierenbescher- ming: geef de dieren in de wei wat beschutting tegen de brandende zon. Laat honden op zonnige wegen niet urenlang achter een rijwiel aan draven. Vraag: en wat met de man óp de fiets? niet denken, dat we dit te danken hebben aan het gewraakte artikel, want. reeds in het begin van dit va- cantieseizoen kon onze Haagse cor respondent melden, dat onderhande lingen hierover lopende waren en kon hij zelfs het quotum van 300 frcs per dag noemen. Jammer, dat het voor een deel mosterd na de maaltijd is. GEHEIMZINNIGHEID! worden aangenomen dat binnen kor te tijd ook de macht der vakgroepen aanzienlijk zal worden beperkt.' Ingrijpende wijzigingen in het dis tributiebeleid zijn vooralsnog niet te verwachten. Wel vernamen- wij dat het inderdaad nog in de bedoeling van het kabinet Beel lag om in de loop van 1949 vrijwel alle distributie maatregelen op te heffen, vermits onze productie blijft stijgen aanvoer uit het buitenland gestelde verwachtingen zal voldoen. MINDERE GODEN en de aan de blijven \XIij voor ons kunnen niet aan de indruk ons echter onttrekken, dat in hoogste instantie wel dege lijk begrip bestaat voor het Belgische standpunt, dat men ook wel degelijk de Belgen tegemoet wil komen, doch dat veel initiatieven en veel maatre gelen omver worden gepraat door min dere goden. Niettemin moeten we twee 'dingen wel degelijk voor ogen houden. Wil de economische tolunie met België op 1 Jan. 1950 kunnen ingaan, dan zul len er in het nog resterende ander half jaar tal van zeer ingrijpeiWe be sluiten moeten worden genomen. Tal van bureaucratische stellingen zullen moeten worden genomen en het sane- ringsmes zal danig moeten worden gehanteerd. Bovendien - en dat is 't tweede punt - er zijn duidelijk tekenen, dat de Belgen hun geduld beginnen te ver liezen. Daarom is snel ingrijpen dub bel ingrijpen. Indien snel ingrijpen onmogelijk is, dan moeten we dat niet alleen de Belgische regering, doch ook het Belgische volk vertellen Maar.... woorden wekken, doch da den trekken. /"Overigens moeten we betwijfelen of de verantwoordelijke instan ties zich wel voldoende realiseren welke verschuivingen in de Belgische openbare mening plaats vinden. Ain- ders zou men zich niet steeds op nieuw in een waas van geheimzinnig heid blijven hullen. Officiële kringen weigeren commentaar op het Nieuwe Gids-artikel en op de besprekingen van de Chateau d'Ardenne commis sies. Zeer goed geïnformeerde kringen geven ons evenwel als hun mening te kennen, dat de Belgische criiiek overdreven is, omdat zeer binnenkort belangrijke besluiten, voortvloeiende uit Chaleau-d'Ardennes kunnen wor den verwacht. De Nederlandse regering, aldus ver nemen wij van dezelfde zijde, heeft op het Chateau-d'Ardennes besloten de geleide economie gedeeltelijk te laten varen. Nu moet men in België echter begrijpen, dat de Nederlandse economische politiek niet in enkele weken gewijzigd kan worden. Daartoe is het ingrijpen van de staat te ver gevorderd. „Ik ben er echter vast van overtuigd", aldus onze zegsman, die reeds vaker blijk heeft gegeven bijzon der goed geinformeerd te zijn, „dat de Benelux-commissies, die momen teel doende zijn de Chateau d'Arden nes-besluiten in tastbare vorm te gie ten, ir. tegenstelling met het sombere relaas van het Belgische blad, wel degelijk grote vorderingen maken." De Nederlandse vertegenwoordigers hebben echter het meest ondankbare karwei. Zij moeten de regering in Den Haag tijd verschaffen. Wanneer het lijkt alsof onze onderhandelaars traineren of weinig toeschietelijk zijn dan betekent dat in feite, dat zij slechts pogen om de besluiten voor de Nederlandse regering ook prac- tisch uitvoerbaar te maken. We kunnen niet in enkele weken omschakelen van een strak en sterk geleide economie in een vrije econo mie, zeker niet nu de arbeidsmarkt tekenen van verzadiging vertoont doch we kunnen slechts pogen om s zoetjesaan de banden een voor een ic ZUlle.n Êaan afsluiten waarop de Rus- 4* Zii«„ I se" dan °P hun beurt zouden kunnen verva en trachten het goederenvervoer naar Ongetwijfeld getuigen deze woonden Berlijn door de lucht stop te zetten. 4--- jn jecjer geval zijn de Russische lucht strijdkrachten in Duitsland versterkt, met een tweehonderd jagers. Wat het tweede, het ontslag van de politiecommissaris Markgraf aangaat; hij blijft met steun der Russen op zijn post het hoofdbureau van politie, dat in de door de Russen beheerste sector van Berlijn ligt. De drie Westeiyke bezettingsmo- gendheden heben echter besloten Mark graf niet langer te erkennen. Dit be sluit leidt bijna onvermijdelijk tot splitsing van de tot nu toe verenigde leiding van de politie te Berlijn. Maar meer kaas rpENGEVOLGE van tijdelijke moei lijkheden bij de vleesvoorziening in hoofdzaak veroorzaakt door wei nig aanbod van slachtkoeien op de binnenlandse markt en enige ver traging in de import van vlees, heeft het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening de gel digheidsduur van de lopende vlees bonnen met een week verlengd n.l. tot en met 7 Augustus. De nieuwe vleesbonnen zullen per 7 Augustus dus. een week later, worden aange wezen, terwijl de geldigheidsduur van deze bonnen nog nader zal worden bepaald. In verband met deze verminde ring van het vleesrantsoen zal het kaasrantsoen, dat op de nieuwe bon van deze week verkrijgbaar zal worden gesteld, met 50 gram wor den verhoogd. De verhoging van het kaasihntsoen lal voor kleine kin deren (D E - groep) 25 gram be dragen. Misschien niet direct eieren Er is kans op, dat de winkeliers de eierbonnen, diè Donderdag a.s. wor den aangewezen niet aanstonds kunnen honoreren. Men zal dan even geduld moeten oefenen. Omdat de export naar België is gestegen en de productie van eieren is gedaald, heeft men n.l. het kwantum eieren, voor binnenlands ge bruik bestemd, moeten aanspreken. KATH. JONGE BOEREN BLAD De K.N.J.B.T.B. heeft het belang rijke besluit genomen binnenkort met een eigen maandblad van de pers te komen. Het tijdschrift zal worden genoemd Ontginning". /Afficieel is medegedeeld, dat door Gr. Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk contact zal worden opgeno men met de Sovjetrussische regering, teneinde besprekingen tussen de vier mogendheden betreffende de Duitse kwestie in haar geheel voor te berei den. Waar de Russen niet afwijzend staan tegenover besprekingen, zou het toch nog tot overleg kunnen komen, on danks de onverwachte activiteit der geallieerden in de laatste dagen, die zich demonstreerde in de tegenblok- kade en de schorsing van Markgraf. Wat het eerste betreft, kan nog wor den medegedeeld, dat Nederland, dat pas een uitgebreid handelsaccoord met de Sovjetzone sloot, door de tegen blokkade voorlopig niet bijzonder ge troffen wordt aangezien het transport in beide richtingen mogelijk is via de Oostzeehavens en het Kielerkanaal, al is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de geallieerden verder zullen gaan en ook het Kielerkanaal, het Suezkanaal, de Dardanellen en een reeks zeehavens van wijs beleid en helder inzicht. Irftussen is ons uit andere contac ten ook gebleken, dat men in Den Haag in dit opzicht niet stil zit. Momenteel zijn er o.a. diverse be sprekingen gaande om te bekijken welke maatregelen opgeheven kun nen worden. Ovey de juiste agenda na tuurlijk weer het waas van typische Nederlandse geheimzinnigheid. We krijgen echter de stellige overtuiging, dat ook het beleid van enkele rljks- bureaux hier onderwerp van bespre king uitmaakt. Bovendien kan het voor vaststaand De plannen voor een aparte politie voor de drie Westelijke sectoren, zou den reeds ver gevorderd zijn. Markgraf houdt zich intussen onle dig met het ontwerpen van een tegen actie met Russische hulp, waarbij, naar verluidt, de arrestatie van de burge meester, mevr. Schroeder en de wnd. burgemeester Friedenburg, wegens „sa botage" overwogen wordt. Berlijn twee gemeenten? AJaar in de loop v- n de nacht werd medegedeeld, is dr. Stumm, de op volger van Markgraf. als hoofd van de politie erkend door de Westelijke mogendheden. Om de verwarring te vergroten hebben de Russen nog een eigen figuur belast met de levensmid delenvoorziening van geheel Berlijn. Beide maatregelen wijzen erop. dat de formele splitsing van Berlijn in 2 afzonderlijk bestuurde gemeenten, een kwestie is van zeer korte tijd. Het raadhuis van Schoeneberg wordt al in gericht voor het toekomstig West-Ber- lijnse bestuurslichaam. T^ve Franse premier, André Marie, heeft zijn nieuwe regering giste ren aan de Nationale Vergadering voor gesteld, en heeft de goedkeuring van het Parlement gekregen, met een stemmenverhouding van 357 tegen 197. De communisten trachtten nog roet in het eten te gooien, door te pogen een debat over de politiek en de sa mensteling van de regering te ontke tenen, maar dit werd voorkomen. De communist Billoux beschuldigde Ma rie ervan de weg te openen voor de Gaulle en intussen een politiek van „Gaullisme zonder de Gaulle" te wil len volgen Marie xal zijn programma binnen kort aan d® Netionale Vergadering voorleggen. Maandagmiddag moest een Spitfire van het vliegveld Twente een noodlanding maken in de omgeving van Zwolle. Na een glijvlucht van 200 meter sloeg het toestel om en werd voor het grootste gedeelte vernield. De piloot liep slechts lichte verwondingen op. OP 2 AUGUSTUS zal een deputatie uit de ondertekenaars van de Bandoengse resolutie naar Nederland vertrekken voor overleg met de commissie der „negen mannen". Deze deputatie z&l waarschijnlijk worden geleid door Anak Agoeng, de minister-president van Oost Indonesië. Tezelfder tijd zal er een deputatie naar Djokja gaan om daar de reso lutie te overhandigen. T"|e resolutie, waarvan de tekst gis- terenmiddag is vrijgegeven, gAt uit van de constatering van het be staan van een feitelijk gezag in han den van de verschillende delen van Indonesië, waaronder begrepen de Re publiek, en van de erkenning van het bestaan der Nederlandse souvereini- teit, zolang de vrije en souvereine Ver enigde Staten van Indonesië nog niet zijn gevormd. Ze komt tot de conclusie, dat dc in stelling van een federale interim rege ring oyf korte termyn noodzakelijk is. Deze regering dient de voorloopster te zyn van de regering der souvereine Verenigde Staten van Indonesië en behoort derhalve uit Indonesiërs te be staan.. De overheidsbevoegdheden van de ze interim-regering dienen niet verder beperkt te worden dan noodzakelijk is in verband met de verantwoordelijk heid van Nederland, voortvloeiend uit de gedurende de interim-periode ge handhaafde Nederlandse souvereiniteit. Deze verantwoordelijkheid maakt te vens de aanwezigheid van een Neder landse hoge commissaris in Indonesië noodzakelijk. Gedurende de interim-periode dienen er de volgende organen te zijn: een regering bestaande uit een directo rium; hoofden van departementen, de secretarissen van staat; een federale raad en een vertegenwoordigend li chaam. Het Directorium tiet directorium dient uit tenminste drie Indonesiërs te bestaan, aan gewezen door de gezamenlijke verte genwoordigers van de regeringen der deelgebieden, met inbegrip van het ge bied van de adviesraad voor Zuid Su matra. Het directorium benoemt de staatssecretarissen. De federale raad moet bestaan uit de hoofden der regeringen, c.q. hoof den van de besturen der deelgebieden. De afvaardiging voor het vertegen woordigend lichaam moet door de deel gebieden langs - democratische weg worden geregeld. Aan ieder gebied worden minimaal twee zetels, maxi maal tien zetels afhankelijk van 't bevolkingsaantal in het vertegen woordigend lichaam toegewezen. Het directorium voert het bewind, waaronder mede begrepen de voorbe- Weersverwachting tot Woensdag- avond; Zonnig en zeer warm weer, echter met een kleine kans op enkele ver spreide warmte-onweders in het Zuiden van het land. Meest mati- wind hoofdzakelijk uit Ooste lijke richtingen. Heden zon onder: 20.37 u., maan op 23.15 u.; Donderdag zon op 4.57^>u., maan onder 12.44 u. MET BUITENGEWONE hartelijkheid is Koningin Wilhelmina gisteren op haar laatste officiële tocht door het land van West Zeeuwsch Vlaanderen door de bevolking ontvangen. Vooral in het door de oorlog nog geschonden Sluis was de ont vangst grandioos. Op ongedwongen wijze onderhield H. M. zich met ieder, waarmee zij in contact kwam. 0M kwart voor twee arriveerde H.M. .de KoninSin met de „Prins Willem I' te Breskens, alwaar Zij door burge meester Eeckhout werd verwelkomd, terwijl bloemen werden aangeboden door Jannie Verschoor en Miep Note- baert. Vervolgens ging de tocht naar Schoondijke, waar de burgemeester Haar begroette en waar eveneens bloe men werden aangeboden. In Oostburg stonden de schoolkinderen opgesteld met Oranjebogen. Nadat Corrie Ger ming bloemen had aangeboden offreer de mr. A. Hoekzema enkele foto's voor stellende odtburg vóór en na na de verwoesting. Bij Draaibrug, behorende tot de gemeente van burgemeester Sjef van Dongen, hadden zich een aantal personen, w.o. de burgemeester, verza meld. Ook hier werd HM. hartelijk begroet. Overal waar de Koningin kwam, waren de vlaggen uitgestoken en iedereen was met Oranje getooid, om de Vorstin op haar laatste officiële tocht door Z. Vlaanderen te eren. In de gemeente Sluis heerste een enorme belangstelling. Reeds in de ochtend waren tal van studenten van de universiteiten van Leiden, Utrecht, Groningen, Amsterdam en Wagenin- gen gearriveerd: de heren gekleed in rok met hoge hoed, de dames getooid met baret, welke aangaf tot welke fa culteit de studenten behoorden. Het was voor de inwoners van Sluis een onvergetelijk gezicht, temeer daar de Verenigde Senaat in ambtsgewaad ge kleed was. Er was ook veel buitenland se belangstelling: Belgen. Engelsen en Zwitsers doorkruisten de straten van het gedeeltelijk verwoeste Sluis. De rijkspolitie o.l.v. majoor v. Helden en kapitein Stoorvogel had op uitmun tende wijze voor de regeling van het verkeer gezorgd, zodat zich nergens moeilijkheden voor deden, terwijl toch iedereen, dank zij de welwillende hou ding, die door de dienaren van de H. Hermandad werd genomen, H.M. goea kon zien. Het was tegen half drie toen de men senmenigte, die zich op de wallen ver zameld had, om de komst van de hoge gaste af te wachten, in beweging kwam doordat burgemeester Aerdenoudts zich naar de uitgang bij de Zuider poort begaf. Inderdaad had men goed gezien. Enkele auto's reden voor en de Landsvrouwe steeg uit, hartelijk be groet door de burgemeester, de voorzit ter van de Verenigde Senaat en ver tegenwoordigers van de Vrouwelijke Studentenorganisaties. H. M. was ge kleed in een licht beige robe. In Haar gevolg bevonden zich freule Roell, se cretaris drs. Kohnstamm en de com missaris der Koningin, Jhr. mr. de Casembroot. Verkenners, die bij de in gang der wallen stonden opgesteld, brachten de groet. De politie stond stram in de houding, de muziekvereni ging Apollo zette het W'lhelmus in, de bevolking zong het mee on juichte de Koningin toe. E.e.a. werd op de gevoelige plaat vereeuwigd. Het gezel schap begaf zich vervolgens naar het gereserveerde gedeelte en nadat de voorzitter der Verenigde Senaat H.M. had toegesproken, nam H.M. zelf hit woord. Voor deze redevoeringen verwijzen wij naar pag. 2. Aanbieding placquette Durgemeester Aernoudts dankte met een kort woord en sprak de waar dering van de bevolking uit en de blijdschap, dat het de Koningin be haagd had Sluis te bezoeken. Rita van Hootechem bood bloemen aan en na dat aan H.M. een plaquette was over handigd, welke een beeld gaf van het plantsoen, dat in de toekomst Sluis zal sieren, vertrok het hoge gezelschap, toegejuicht door de bevolking, naar 00OO00OOOOOOOOOOOOOOOOOO \7oor de Koningin vertrok sprak Zij nog enige ogenblikken met mevr. Aernoudts en de echtgenoten der raads leden. Een der vrouwelijke ingezetenen trok de stoute schoenen aan en vroeg H.M. of de prinsesjes misschien eens naar Sluis mochten komen, daar dit een vurige wens der bevolking was. Minzaam antwoordde de vorsjin, dat dit aan Haar dochter en Haar schoon zoon moest worden gevraagd. 000000O000O00000000000OO hotel Sanders, waar de thee werd ge serveerd. Hier verzamelden zich de autoriteiten en studenten w.o. ook de buitenlandse, die bij de oogst zijn in gezet. Allen, zonder uitzondering, wer den aan H.M. voorgesteld. Vervolgens nam Zij tussen de studenten plaats en onderhield Zich op minzame wijzz met hen. Ook het gemeentebestuur van de badplaats Knocke was aanwezig en werd door de burgemeester van Sluis aan Haar voorgesteld. Reeds in Haar auto zag de Kouin gin plotseling kapitein Stoorvogel staan, die Zij zich uit de bezettings tijd en na Haar terugkomst als een bekend Z. Vlaams illegaal werker herinnerde. Zij riep hem bij Zich, gaf hem de hand et/ onderhield zich enige ogenblikken met de officier, waarna de Koningin wegreed, toege juicht door de bevolking. Bij Haar terugtocht naar Breskens reed de Koningin door Nieuwvliet en Groede, alwaar de opgestelde school kinderen hulde brachten. Sluis bleef in feeststemming verke ren. Nadat in het gemeentehuis een gemetselde gedenksteen door de burge meester was onthuld, waarbij Apollo voor de muzikale opluistering zorg droeg, werd omstreeks 5 uur op de wallen een wedstrijd in hardlopen met hindernissen gehouden, waarvoor de studenten prijzen beschikbaar hadden gesteld. De FC Sluis voetbalde tegen het Nederl. Studentenelftal, Crescendo gaf een zanguitvoering en Apollo een concert, 's Avonds om 10 uur werd een groot openluchtbal gegeven, dat uit muntend slaagde. reiding van een constituante, de vor ming van federale strijdkrachten, de voorbereiding van de buitenlandse dienst. Het draagt de verantwoording voor dit bewind tegenover het vertegen woordigend lichaam, maar kan niet tot aftreden door dit lichaam worden gedwongen. Het vertegenwoordigend lichaam heeft mede-wetgevende be voegdheid en budgetrecht, kan niet worden ontbonden. Contactlichamen rrer.slotte wil de resolutie Indonesisch Nederlandse contactlichamen in stellen, o.a. voor de defensie, buiten landse betrekkingen en financiële aan gelegenheden die als adviesorganen zijn bedoeld. Een gedeelte van de ondertekenende deelgebieden sprak zich uit voor de mening, dat de totstandkoming dei- Ver. Staten van Indonesië op i Januari 1949 haar beslag moet hebben kregen, terwijl de anderen die datum als richtlijn willer. zien, waarvan al leen om redenen van practische onuit voerbaarheid moet worden afgeweken Republiek aanvaart nationaal programma ■jiAohammed Hatta heeft bekend ge- maakt dat de Republikeinse rege ring het Nationaal programma, dat door alle Indonesische partijen is op gesteld, in zijn geheel heeft aangeno men. Regeringsverklaring wordt neg deze week verwacht Algemeen wordt verwacht, dat dr L. J. Beel vandaag of morgen ge reed komt met de samenstelling van zijn nieuwe ploeg en dat hij die nog deze week met een regeringsverklaring aan de Tweede Kamer zal voorstellen. Allereerst zal hij natuurlijk verzoeken over de Grondwetsherziening in twee de lezing te beslissen. Het demissi onaire Kabinet heeft een desbetref fend voorstel reeds aan de Kamer voorgelegd. Wat de vervulling van de nog open staande vacatures aangaat, kan men aannemen, dat dr Beel zelf het Indo nesische vraagstuk en de reconstruc tie van het Koninkrijk onder zijn be heer zal nemen. Minister Götzen as sisteert hem dan daarbij ten aanzien van de financiële en economische as- peeten. Het zou ons voorts niet verbazen, als mr W. F. Schokking, c. h. wethou der van Amsterdam, de portefeuille van Verkeer toebedeeld zou krijgen. Welke betekenis gehecht moet worden aan de bezoeken van Jhr H. A. van Karnebeek, Directeur van de Koloniale Ned. Petroleum my. en van J. E. Ba ron de Vos van Steenwijk, Commis saris der Koningin voor Noord-Holland dient te worden afgewacht. Een enkele verrassing in de bezet ting van de portefeuilles, welke vast schijnt te staan, is niet uitgesloten. De Belgische koningskwestie 0e Katholieke fracties van de Belgi sche kamer cn senaat besloten gis terenmiddag bij het parlement een voorstel in te dienen tot het houden van een volksraadpleging inzake de ko ningskwestie. Dit besluit kan verstrekkende po litieke gevolgen hebben. De socialisten hebben tot in den treure betoogd, dat ze een volkstemming in strijd achten met de grondwet en bovendien vrezen ze, dat he prestige van de wetgeven de vergadering er door geschokt zal worden. Als laatste .argument" ge bruiken ze dreiging met algemene werkstaking. De kans is niet uitgeslo ten, dat het in behandeling brengen van het voorstel de katholiek-socialis tische coalitie zal verbreken, en zal leiden tot een katholiek-liberale re gering. Naar verluidt zou het voorstel pas na de parlementaire vacantie, eind September, in behandeling komen. "DRABANT moest industrialiseren en niet slechts deze provincie, ook Zeeland zal aan dit proces deelnemen. Kwestie is, men weet het, dat ons land het naar buiten, d.i. in de strijd der volkeren om hun bestaan, niet lan ger kan bolwerken, als niet nieuwe bestaansbronnen worden aangeboord. Binnenlands bezien, leidt de bevol kingsgroei tot dezelfde conclusie en tenslotte heeft de ontwikkeling der Beneluxgedachte de klemtoon wel heel sterk doen vallen op de Zuide lijke provinciën. Tndustrialiseren is echter gemakkelij- ker gezegd dan gedaan. Daar zit ten problemen aan vast van verschil lende aard. Nationaal en regionaal. AI was het maar op het stuk der arbeids- bezetting. Waar haalt ons land, waar halen onze zuidelijke provinciën de ar beidskrachten vandaan, om de fa brieken mee te bezetten? Met dien verstande dat het krachten moeten zijn, lyelke voor hun taak berekend zijn: geoefend en geschoold. T andelijk heeft deze probleemstel- ling er toe geleid, dat een com missie is ingesteld ter bestudering van het vraagstuk, Onze nog jonge wet op het nijverheidsonderwijs zij stamt uit de 20tiger jaren verdient mo gelijk aanvulling of wijziging om 'n. zo goed mogelijke vorming van in dustrieel vakmanschap te verzekeren. Maar ook gewestelijk heeft men niet stil gezeten. Nadat reeds in October 1947 „een Brabants welvaartsplan" verschenen is, verluidt thans, dat een vervolg daarop in September of Oc tober van de pers zal komen. Dit tweede plan zal dan opnieuw zich met het industrialisatievraagstuk be zig houden met als onderdeel hetzelf de nijverheidsonderwijs, dat landelijk de belangstelling geniet. T andelijke en gewestelijke beiang- stelling voor een en hetzelfde vraagstuk lijkt wat teveel van het goede. Waarom tweevoud, als enkel voud van de hoogste soort, die de staat kan opbrengen, verzekerd is? Het- antwoord kan al heel eenvoudig zijn. Naast de landelijke bemoeienis, welke slechts algemeen regelend kan zijn, past gewestelijke activiteit op grond van gewestelijk onvermijdelijke diffe rentiatie in de toepassing dier rege len. Mijnwerkers kweekt men immers bij voorkeur niet in vissersdorpen, noch vissers in mijngebieden, schre ven wij vroeger al eens. Er is meer. Onderwijs van welke soort ook, kan volgens katholieke opvattingen, niet volledig zijn, als 't niet principiëel gericht is. Het mag dan zijn, dat neu traliteit wel in staat is gewone burgerdeugden te kweken, de vraag rijst, wat neutraal en wat een burger deugd is in een tijd, waarin extreme politieke stelsels het geweld en de trouweloosheid als „deugd" verheer lijken, om van de godsdienstig zede lijke verwordingsverschijnselen maar te zwijgen. gij dit alles rijst natuurlijk de vraag hoe de practici en hoe het publiek tegenover het vraagstuk staan. Zon der hun medewerking komt men im mers niet al te ver. Hoe is het met de belangstelling gesteld? Uit welke hoe ken komt zij en waar richt zij zich op? Het zou wellicht mogelijk zijn op deze vragen in weinig alinea's een ant woord te geven. Liever echter dan ons zo te beperken, geven wij er de voor keur aan stemmen uit de praktijk aan het woord te laten uit alle delen van onze Brabantse en Zeeuwse gewes ten. Daarom zullen wij in de komende dagen een reeks inter views publiceren met directeuren van ambachtsscholen, opdat men er uit lere hoe de situatie in verschillende dis trieten beoordeeld wordt. In een slot beschouwing zullen wij dan het on derwerp nog nader belichten. De beide kamers kwamen terstond daarop in afzonderlijke vergadering bijeen. In de Eerste Kamer aanvaard de Prof. mr R. Kranenburg met een korte rede het voorzitterschap, en daar zowel als in ..e Tweede Kamer, wer den de leden beëdigd. Dé Eerste Ka- mer verwierp het wetsontwerp be treffende de Zeevaartdiploma's. De Tweede Kamer stelde de nominatie voor het voorzitterschap or die luid de; 1. mr J. van Schaik C Pi, 2. mr A. Joekes (PvdA). 3. mr J. Terpstra. BEVORDERD Te rekenen vanaf 1 Juli 1948 zijn de ingenieurs van de r.^kswaier staat in vaste dienst Ir. van de Kerk. te Terneuzen, ir. P. A. v. d. Vel de te Breda. ir. H. A Ferguson, te Vlis singen bevorderd tot hoofdingenieur van de Rijkswaetrstaat in vaste dienst

de Stem | 1948 | | pagina 1