Optocht Jubileumfeesten Temeuzsn Waarom bloost men? Schoolradio een succes Beveel niet te veel: 4.90 K^tPa feman Aannemers tegen aannemers De Kathedraal en het Meisje M. Oomens' Boekhandel Breda lewedstrijd and gezellige korte jasjes chef-monteur Als de dubbeltjes Peper en zoutstel op blaadje duurder tvo Adverteert in dit blad MAATJESHARING DE STEM VAN MAANDAG 26 JULI 1948 mingin naar Vlaanderen De strijd tussen de B.S.B. en de N.N.B.O.B. Het deed zich voor dat bepaalde Een minderwaardigheidsgevoel, dat overwonnen kan worden In de practijk heeft men Veel geleerd Ministeriële belangstelling De ziel van het ongerepte Frankrijk Opvoedkundige Notities H°e moeten wij dan wèl optreden tegen een koppig kind? 3-delig GOES BESTELT SPOEDIG BESTELT NU. A. Tiiroe Zn. 594—0 3 .n.r. Jos Beenhakkers, rs en de heer Verlegh. :t uitzondering van de ïmers alle mannelijke achter zich. ie uitslag itslag: Heren: 1. M. v. sterdam, 29 min. 24 sec. IJK) Amsterdam 30.41; ;ter (ZAR) Amsterdam ffer (DJK) Amsterdam ossens (TRB) Tilburg, Waal (Juliana) B. op A. Sieben (Margriet) 50; 8. G. de Nijs id. 38. k (TRB) Tilburg 38.39; [TRB) Tilburg 38.43; 11. (Luctor et Emergo) O. 09; 12. L. Kramer (Wa- out 39.51; 13. A. Wattel :rgo) Middelburg 39.52; (Juliana) B. op Zoom e Roos (TRB) Tilburg n Vliet (Juliana) B. op C. van Broekhoven Smid (TRB) Tilburg m Dooremaa 1 (Juliana) min.; 20. P. van Rijs- iet) Roosendaal 53.39. :s: 1. Mej. G. de Hooge lam 33 min. 15 sec; 2. Opstal (TRB) Tilburg L. Pilaar (Juliana) B. 4. mevr. Nel Oerlemans- la) B. op Zoom 40.15; 5. e id. 6. mej. J. Bastiaan- B. Daalhuyzen id.; 8. linneken id. erden in de Korenbeurs [ereikt. OO0OG00G000000O saris der Koningin decl- dat hij morgen de Ko- tr bezoek aan W. Z. VI. om even te stoppen -Jchoondijke, Nieuwvliet dat de bevolking H. M. ilde wil brengen. )00GOOGGQ0000O0O agen aan wie dit wens- nenlijke reisgelegenheid ;r autobus er, wel op 25 n K T E N ïli 1948. Fruit: Yellow 1852, Perkr. Zomerap- trly Victoria 931, Kroet 415, Oomskinderenpeer en valperen 1321, Was- !ii 1894, Early Laxton :e blauwe 634, Ontario epruimen 13281 Okku- Val- en gescheurde prui- Rode bessen 4560.75, ■17, Frambozen 111 01120, alles per 100 kg; 44, per 100 stuks; Dubb. n 8497, per 100 kg. 24 Juli 1948 Hoe de verdei- zal ontwikkelen. zekerheid te zeggen, sen van het eerste fruit cht. Momenteel bestaat lit Yellow of Madeleine- Deze week verwachten y Victorie, Perzikvoode en Kriekpeer. Vorige oor het eerst in dit sei- fruit geveild, n.l. Yel- rd A. Deze brachten op g. Standaard C, onverp., loud 1 en 2 van 39 tot :g. Perzikroode St. C 61 Oomskind bereikte 61 1 voor Hl 45 ct. De prui- n ook goede prijzen op. St. A 83 tot 93 en Hl Eldense Blauwe Hl 61 Hl 87. er groenten bleven vrij- r, behalve dan de bonen pen flinke klap kreeg. Maandag en Woensdag s meer dan de helft n.l. 45—50 ct. per kg. worden verzocht afz. nvoerstaten te schrijven en fruit, daar deze ar onderscheidene groepen eboden. IT, 415 M. 7 Nws., 7ws., 8,15 Aubade, 8,45 orgenwijding, 9,30 W.s„ itaminen, 10,30 Vrouw, ,50 Kleuters. 11 Orgelc., ?n, zang, 12;33 Speeldoos 5 Skymasters, 13.45 Gr., :ek. 14,15 Radio matinee loorspel, 17 Place blan- lmkrant, 18 Nws,, 18.15 ooi en piano, 19,45 Oe- dokters, 20 Nws., 20,05 ig, 20,15 Musicorda, 20,45 in het verleden 22- Paul 2,30 De Kwintelspelers, 5 Londen onder de lou- ncerto grosso H'indel. LAAMS, 321 M.- 12 12,32 Licht orkest, 13,lo ndse muziek, 20,15 'loov- iool en'piano. 21,3) Om- 215 Jazz. het is nog niet zo lang geleden, si dat in ons blad een artikeltje ver scheen waarin de aandacht geves tigd werd op 't optreden van roeke loze aannemers. Naar voren gebracht werd dat er een grote groep aanne mers is, die tijdens de oorlog en ook na de oorlog naar voren gekomen zijn en nu een plaats innemen wel ke ze niet verdienen. Zij vormen bo vendien een gevaar bij het Uitvoe ren van bouwwerken, doordat ze met betrekkelijk weinig geldmiddelen gro te bouwwerken aannemen en op een gegeven moment door 'n tekort aan materiaal, dat ze niet kunnen kopen bij gebrek aan contanten, komen vast te zitten, waardoor de wederop bouw in een bepaald gewest dikwijls min of meer gestagneerd wordt. Wij kennen dit verschijnsel en hebben er in de practijk al eens kennis mee gemaakt. Maar er is nog een ander verschijnsel waarop ook wel eens 't licht mag vallen en dit willen wij nu eens naar voren brengen. Hierover hadden wij destijds een on derhoud met de heer de Wilde uit Zuidzande, 'n bekende aannemer, die na de bevrijding tal van bouwwer ken heeft uitgevoerd en momenteel, nog veel ond erflanden heeft. Op ons verzoek gaf deze een overzicht van wat er door de aannemers onderling dikwijls wordt gedaan, waardoor de uitvoering van bouwwerken belang rijk kan stagneren. STRIJD TEGEN DE BEUNHAZERIJ /"vmstreeks 1935 werd er in ons land u een bond van aannemers opge richt genaamd de B.S3. welke beoog de bestrijding van een beunhazerij in het bouwbedrijf. Het was goed dat deze bond werd opgericht, want ln die tijd hadden de aannemers een zware dobber. Daar men toen nog geen bepalingen had, die eisten dat een aannemer, wilde hij zijn vale uit oefenen, over de nodige vakkennis moest beschikken, sloten de bonafide aannemers zich aaneen en werden tegelijkertijd de leveranciers van bouwmaterialen ingeschakeld om te bereiken dat aan mensen, die niet over vakkennis en geldmiddelen be schikten, geen materialen meer zou den geleverd worden. Men kon lid van de BJ3.B. worden wanneer men over voldoende vakken nis beschikte, credietwaaxdigheid be zat en aan bepaalde eisen, voor wat handelskennis betrof, voldeed, welke eisen bleken uit een examen, dat kon warden afgelegd voor een commissie in een bepaalde streek. Deze commis sie werd samengesteld doro de streek afdeling van de B.S.B. Toen in Februari 1941 de Vestigings wet van toepassing op de aanne mers werd verklaard, was het in de practijk zo gesteld dat, wanneer men een z.g. B.SB.-erkeiming had, door de Kamer van Koophandel automa tisch werd aangenomen, dat men aan de vestigingseisen voldeed. BEVOORRECHTE POSITIE rje B.S.B. was en is nog voor dege- nen die bij de aannemerij be trokken zijn, van onschatbaar belang mits de bestaande regeling goed en eerlijk wordt uitgevoerd en daarover wenste de heer de Wilde ons een en ander te zeggen. Er is maar een be zwaar, zo zeide hij en dat is, dat be paalde aannemers over toekomstige collega's moeten beslissen en het dus min of meer in hun hand hebben of iemand al of niet tot de B.S.B. wordt toegelaten, ln verschillende streken gaat dit uitstekend, maar er zijn ook streken waar dit te wensen overlaat In dit verband vestigde hij speciaal de aandacht op Z. Vlaanderen. Hier zijn alle leveranciers practlsch lid van de B.S.B. Daar er een bepaling bestaat dat alleen aan aangeslotenen mag worden geleverd, omdat anders een gestorte cautie geheel of gedeel telijk vervalt aan de B.S.B., hebben de aangeslotenen van deze bond het dus in hun hand om bepaalde aan nemers te weren. Het is gebeurd, dat men na de be- wijding, zelfs toen men niet aange sloten was, tegen abnormale prijzen van bepaalde handelaren in bouwma terialen, het benodigde, zij het dan op bonnen of toewijzing kon be trekken. Maar toen men later wei gerde te hoge prijzen te betalen, kon met ondanks bonnen enz. niets meer bekomen en liet de B.S.B. duidelijk zien w^t voor een machtspositie ze mnam. Vroeg men, zelfs wanneer men aan alle eisen voldeed, een er kenning, dan werd deze doodleuk door de commissie die daarmede be last was, geweigerd en de aannemer die reeds werken had aangenomen en door het weigeren van een erken ning geen bouwmaterialen kon krij gen. was danig gedupeerd. Niet alleen in onze streek, maar ook in andere gedeeltes van het land deden zich de zelfde verschijnselen voor, zodat de aannemers, die rich gedupeerd ge voelden, een nieuwe bond gingen op richten genaamd de N.N.B.O.B., Nieu ive Ned. Bond van Ondernemers ln het. Bouwbedrijf, teneinde te trachten langs wettelijke weg ook de functie van aannemer te kunnen uitoefenen. RIJKSINVLOED GEWENST als een soort semi-officieel orgaan beschouwden, alleen aan aangeslote nen daarbij bonnen enz. verstrekten, De actie van de nieuwe bond had echter tot resultaat, dat er een cir culaire van de minister verscheen, waarbij tot uiting gebracht werd dat ook aan niet aangeslotenen bij de B. S.B., wanneer een aanbesteding ge gund was, de nodige bonnen moes ten verstrekt worden. Niet-B.S.B. le den werden door de Kamer van Koop handel erkend wanneer ze aan de vestigingseisen voldeden. Nu is de grootste moeilijkheid materialen te kunnen betrekken. Wanneer men aan zulke aannemers de materialen wei gert, dan stagneert hierdoor de we deropbouw en dit is in deze tijd het ergste wat er kan geschieden, afge zien nog van het feit, dat vele van deze aannemers zwart gaan inkopen om hun werken ten uitvoer te kun nen leggen. Hoe het ook zij, het is van groot belang, dat in het aanne mersbedrijf overeenstemming bereikt wordt en dat aan bonafide aanne mers, niet aangesloten bij of buiten gesloten door de B.S.B. gelegenheid gegeven .wordt toe te treden.- Dit is een algemeen belang en het is ge wenst, dat hiervoor een 'oplossing gevonden wordt. Dat men de beun hazerij bestrijdt is uitmuntend, maar men dient dit te doen met behoorlij ke middelen. Rijksinvloed op de samenstelling van de commissie die voor toelating moet beslissen, zou hierop een gunstige invloed kunnen uitoefenen. (Van onze medische medewerker) DIJ de beoordeling van een huidaandoening moet men altijd een scherp onderscheid maken tussen huidziekten en huidreacties. De eersten heb ben gewoonlijk een specifieke oorzaak, welke bij alle mensen vrijwel gelijk vormige verschijnselen te voorschijn roept. Dc schurftmijt bijvoorbeeld geeft dezelfde huidziekte bij jong en oud, arm en rijk. Eenzelfde behandelings methode, aan alle lijders voorgeschreven, zal met gelijk succes worden be kroond. De huidreactie berust niet zozeer op een specifieke uitwendige factor, als wel op de zeer bijzondere persoonlijkheid van de patiënt; zijn gestel, zijn karakter. Wij kennen een groot aantal van dergelijke huidreacties, zoals be paalde vormen van eczeem, de netelroos, de rosacea, het hinderlijke blozen c:i talrijke andere. Al deze huidreacties zijnffiaarom zo moeilijk te behandelen omdat men niet altijd een, mens van zijn eigen persoonlijkheid genezen kan. Toch is dit wel mogelijk, zoals bij het blozen. Dr zijn maar weinig mensen die niet dat ellendige, beklemmende ge voel kennen van ieder ogenblik een kleur te moeten krijgen, want velen hebben er in hun jeugd aan geleden en bij sommigen is het zelfs zo sterk, dat ze zich bijna niet meer op straat durfden vertonen en alle gezelschap ontvloden. Zeer velfn hebben het op oudere leeftijd overwonnen, maar lang niet iedereen. HET ONTSTAAN ïyaardoor ontstaat het blozen? Het berust op een gevoel dat oorspron kelijk aan ieder mens eigen is en dat hij van de natuur heeft meegekregen het zich minderwaardig voeleif. Het is een gevoel van insufficientie, dat tot een werkelijk lijden kan uitgroeien en dat net zolang duurt, todat een be paalde innerlijke spanning is opgehe ven. Alle moeilijkheden, die een mens in zjjn leven ondervindt, al zijn noden, zorgen en teleurstellingen, moeten in het licht van dit minderwaardigheids gevoel beoordeeld worden. Het zijn gewoonlijk algemeen bekende affec ten en stemmingen die wij als angst, schaamte, verlegenheid, schuwheid, afkeer enz., kennen en, die zich dan in een gelaatsuitdrukking of een lichaamshouding uiten. Er treedt daarbij nl. of een verlies aan span ning van alle lichaamsspieren en ook van de bloedvaten op, of een bewe gingsvorm, die als een verwijdering van het voorwerp, dat de onlust ver oorzaakte, moet worden beschouwd. Zoals ik dus reeds gezegd heb; ieder mens heeft wel eens last gehad van dat hinderlijke blozen en in zoverre is het dus een normaal verschijnsel. Met abnormale intensiteit treedt het echter op bij mensen, die een zeer be paalde psychopatische constitutie heb ben, verlegenheid en angst om een kleur te krijgen, gaan altijd samen en verlegenheid is een bepaalde affect toestand, die gebonden is aan een over grote gevoeligheid van het individu. De angst om te blozen is het gevolg van een van de consequenties van die verlegenheid. Beide beginnen ze ge - durende de kinderjaren en wel voor namelijk als de jeugd niet gelukkig is. Onder invloed daarvan kan het natuurlijke minderwaardigheidsgevoel zich gaan ontwikkelen tot een minder waardigheidscomplex. Nu eens is het begin Van de crisis op school te zoe ken, doordat een te zenuwachtige on derwijzer het overgevoelige kind ge- brusqueerd heeft, dan weer in het huisgezin, door e'en afstraffing, welke als onrechtvaardig werd ondervon den. De verlegenheid, de angst om te blozen, vervolgen het kind zijn ge hele jeugd. En op het ogenblik dat het in werkelijk contact komt met de buitenwereld geeft het zich reken schap van zijn eigen inferioriteit legen over andere jongemensen, die minder verlegen zijn en die wel moed hebben het leven onder ogen te zien. DE ROL VAN DE OPVOEDING *7(3 worden zij steeds minder geschikt voor de strijd om het bestaan. Maar hieruit blijkt ook weer, hoe ont zettend belangrijk voor dit gehele vraagstuk de rol van de opvoeders - de ouders net zo goed als Üe onder wijzers - is. De arts wordt meestal pas geconsulteerd, als zij in hun elemen taire taak zijn tekortgeschoten, want zij zijn het, die reeds van de eerste dag van de geboorte af het kind op de juiste wijze moeten voorbereiden en zijn natuurlijke partners moeten zijn bij al zijn belevenissen. Van hen moe ten alle eerste impulsen voor het kind uitgaan, zich als een schakel in de grote levensketting te voegen en het juiste contact met de buitenwereld te leren zoeken. (Van onze radio-medewerker). IVE schoolradio is op vacantie ge- gaan tot September. Is de proef bevallen? Was er grote belangstel- l ling voor? Stijgt de deelneming Deze en dergelijke vragen hebben we gesteld aan Toon Rammelt en van hetgeen h(j antwoordde geven we het volgende aan onze lezers door: Driehonderd scholen met bijna 'lO.OuO leerlingen, verspreid over het ganse land, sloten zich inmiddels bij de uit zendingen aan. Dit betekent, dat men in het klaslokaal een radio-aansiui- ting bezit en dat de KRO aan leraren en leerlingen ook verder leermidde len zal verstrekken tot het volgen van de instructies. Het experiment heeft de nodige in spanning gevraagd, zowel van de KRO zelf als van de commissie voor de schoolradio. En het waren met name de leerkrachten en de scholieren, oie regelmatig een opbouwende critiek lieten horen. Daardoor konden reeds kort na het begin veel tekortkomin gen worden veranderd. Zo had men bijv. bij het muziek- onderricht en ook wel bij andere les- j"onaernent en ook wel oi) anaere ïes- gen, die de B.SB. Uitzendingen de docent aan de micro den 2143 nieuwe womn- uwd, waarvan 155 in Zee- Noordbrabant. Fir.d Mei woningen in uitvoering. Deze korte jasjes zijn een prach tige oplossing voor de overgang naar de langere rokkenmode. Het staat heel erg lelijk, wanneer een rok of japon enige centimeters onder een mantel uitkomt. Bij een kort jasje komt de lengte van de rok er niet op aan, dusvan een te korte lange mantel kan heel goed een practische, moderne, korte mantel worden gemaakt. Hier geven wij twee voorbeelden van verandering. Wanneer U deze modellen maakt zult U er zeker geen spijt van hebben hier Uw oude zomermantel aan te hebben opgeofferd. M. 2374/8. Een elegant fantasie jasje, dat bij verschillende rokken en japonnen kan worden gedra gen. Maakt U dit jasje van nieuwe ™:TA an 18 hler> voor een boven wijdte van 90 cm., ca. 1.60 m. stof M. 2378/8. Bij dit losse model met grote 1 doorgestikt, kan het beste een gladde rok wordln broed nodigC;m' boven^dte' ls *.40 130 cm. De patronen van deze nlodellen zijn a 0.95 b!1 dp -BELLA". Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, verkr^baar Af. 2374'8 in de bovenwijdten 90—96 en 102 c.m Af 2778/8 voor de bovenwijdte 88—94 en 100 c.m. De-e modellen zijn overgenomen uit „Bella" Het Nieuwe Mode Blad. foon voor een enkele klas gezet. Maar nu vonden talrijke leerlingen in der, lande, dat zij w aldus voor spek en bonen bijzaten; zij waren namelijk gev/end, dat de leraar zich rechtstreeks tot hen wendde en niet tot een onzicht bare klas. De microfoonklas kwam dr.« te vervallen. Een andere verbetering was de ver andering in leeftijdsgroepering. Tot nu toe was de indeling der uitzendin gen gebaseerd op de schooltypen. Nochtans blijkt een indeling naar leeftijd doelmatiger te zijn. Dc ont wikkeling en de ontvankelijkheid van het radio-onderwijs verschilt namelijk niet veel bij leerlingen van ver schillende schooltypen, doch van ge lijke leeftijd. Dus zullen de nieuwe uitzendingen, die eind September in het KRO-pro- gramma beginnen, hoofdzakelijk zijn gebaseerd op het volgende leeftijden- schema: eerste groep 12 en 13 jaar, tweede groep 14 en 15 jaar, derde groep 16 jaar en ouder. Slechts wordt een uitzondering gemaakt voor som mige bijzondere uitzendingen, zoaJs toor het vrouwelijk nijverheidsonder wijs, dat nu ook aan de uitzendingen gaat deelnemen. Het mannelijk nijver heidsonderwijs sluit aan bij het uit gebreid lager onderwijs, omdat bij zondere technische uitzendingen niet liggen op het terrein van de radio. MEER AANVRAGEN "yoor de nieuwe uitzendingen in Sep tember kwamen belangrijk meer aanvragen voor deelneming binnen. Aarvragen uit Vlaanderen, van niet- katholieke scholen, ook van sanato rium-patiënten en zieken, die de cursus muziekonderricht hadden ge volgd. Dat het begrip voor de waarde van het radio-onderwijs verder ingang vindt, blijkt bovendien uit de brieven stroom, die de KRO van harte heelt aangemoedigd. Zelfs minister Gielen bleef niet afzijdig en adviseerde, het muziekonderwijs voor de middelbare scholen als tijdelijke vervanging voor het zangonderrlcht te laten gelden. Want voor dit onderricht, verplicht gesteld op de middelbare school, zou den lang niet voldoende leerkrachten beschikbaar zijn. Nochtans kan de KRO moeilijk als een soort studiecentrum proefwerken beantwoorde vragen gaan nazien. Daarvoor is de klasse-onderwijzer de aangewezen persoon, en dus organi1- seert men in de studio bijeenkomsten met onderwijzend personeel uit ver schillende landsdelen, waarbij een uiteenzetting wordt gegeven van ae methodiek van dit onderwijs. VERSCHILLEN atuurlij k blijven de verschillen in reacties van de leerlingen zeer groot. Daar is allereerst het verschil tussen jongens en meisjes zelf. Bij 'n cursus over de KLM is namelijk het enthousiasme bij de jongens gestegen, naarmate het bij de meisjes afnam. ■VTOG STAAN ZE onder het ruime dak van vele eeuwen, scherp geprofi- leerd tegen de blauwe luchten van een verwachtingsvolle lentedag, ragfijn gekapt, mysterievol, onoverzichtelijk van oneindige schoonheid. On begrijpelijk ook voor ieder die niet leerde zien de schoonheid van het Franse landschap. Want wie niet in zich voelt meeklinken de zuiverheid en de simpele ongekunsteldheid van een golvend veld van lage wijn ranken, strak gelijnd op een okergele grond, tegen het massieve decor van een verre bergketen, kaal, hard, omhoog, zwellend in lucht en licht, be grijpt niets van de Franse ziel, niets ook van Frankrijks kathedralen, steen geworden ziel van een puur volk. Versieend gebed uit harde jaren van vergane eeuwen. Neen het komt U nies aangewaaid dat zien en begrijpen Als ik nog denk aan de harde jaren van verbeten studie dan zwelt mijn hart van trotsMaar toch, het was alles slechts een bereidmaken om te ontvangen. Want plotseling is het in U. Ge loopt in een bos waarin fijne lichtstralen tasten door een lich te morgennevel naar het mos, ge ziet de stammen van de ranke dennebo- men omhoogpriemen tot het naal denwoud en dan ineens 'is het er. Dan waant Ge Uzelf in een tempel. Ge droomt, ineens van nimphen en faunen. Dan hebt ge het. De hemel die ge dagelijks zag lijkt U ineens anders, levendiger, blauwer, schoner. 70 toen ik in Chartes was. De kerk was ik ingegaan, toen ik daar een meisje zitten zag. Het was op zo een vergeten zonnige dag in een vroege lente, dat ik de gewelven naar el kaar toebuigen zag om dat beeld te bewaren voor eeuwen. Dat meisje, biddend uit een kerkboek, met rond haar die sfeer van eenvoud en inge togenheid die men vindt bij de meis jes uit de „pays". Onaangeraakt zijn ze daar nog van de zucht tot behagen en bekoren, die de grote moderne steden hebben her schapen tot oorden van louter zinne lijk vermaak. Zie Parijs, waaraan de industrialisatie en het gemengde karakter van de bevolking dat eigen Franse cachet hebben ontnomen, dat de verveelde tourist alleen nog maar zoekt op Montmartre in het café chantant, waarvan de eigenaar zegt dat Chevalier en Mistinquet en Sar tre er hun café noir dronken en de parelende Bourgogne ophieven tot aan him vervelende lippen. Neen het was een meisje, dat van Chartres, dat in haar houding en in een fierheid van haar lichaam de eeuwige jeugd droeg van frisheid en ongereptheid die ons toelacht vanuit iedere hoek, vanachter iedere pilaar in deze wijdse tempel vol kleur en licht. Even hief ze haar hoofd op, lichte lijk opzij gewend. Het zou een engel hebben kunnen zijn. Vormgeworden zielesohoonheid. Neergedaalt vanuit een vergeten plekje ergens tussen twee pilaren. r\at zijn de zuivere Franse vrouwen onopgemerkt. En wie haar schoon heid niet begrijpt, aan hem gaat de verstilde eeuwigheid voorbij van de kathedraal. Omdat hij niets begrijpt Dar is er het verschil tussen grote stad en platteland, in alle gradaties. Voor uitzendingen, die zich in het bij zonder richten tot één der categorieën is nog geen plaats. Want al deze uit zendingen verzorgt de KRO zonder enig subsidie; het geld is bespaard op andere uitzendingen. Men vraagt zich af of de Ned. Rad.o- Unie deze nationale zaak financiëel niet zou kunnen bijspringen. Toch heeft men van overheidswege van be langstelling en sympathie blijk gege ven. En ook die officiële aanmoedi ging heeft er toe geleid, dat de Schoolradio van de KRO vanaf Sopt. het aantal lesuren met één, tot zevt-n per week zal uitbreiden. van de geest die deze vrouwen vorm de en die de kathedralen bouwde in Reims, in Parijs, of in Chartres, in Limoges, in Périgueux, of in Auoh. Hoogtepunten zijn het van gebed, waar de gloed van een neergaande, warme zon met een laatste brand de hoge vensters kleurt tot een bonte pracht, waarin bonte taferelen van mensen en heiligen opnieuw leven gaan. Overal kunt ge ze in Frankrijk vin den, de kathedralen, imponerend door hun rijkheid van licht- en kïeu- renwerking. Groot of klein. Verval len of gerestaureerd door de staat, die niet zelden de vuren vlam van Gothieke schoonheid doofde tot een pitje van ziek leven. Langs de Loire en de Seinetot diep in het Zuiden van Frankrijk raakt men getroffen door de strakke stoerheid in een lucht van levend blauw. En ergens zal er wel een meisje neer knielen, een meisje uit de pays, dat even tevoren nog met een bontge kleurde doek om haar hoofd gewon den, temidden stond van rijpende druiven. Maar ze worden zeldzamer deze vrou wen en meisjes. Langzaamaan druipt het door vanuit Parijs. De ferme bre- Een eskader F 80, Shooting Star gevechtsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht is op het RAF-vliegveld te Odiham in Engeland aangeko men na over de Noord-Atlantische Oceaan te zijn gevlogen op de eerste West-Oost vlucht. de pas wordt weinig of niet meer ge lopen. In plaats daarvan ziet men hoe langer hoe meer de wiegelende, uitdagende schrede der zinnelijkheid die men in ander verband wel de charme van de Parisiënnes noemt. Maar het begint dan toch. Zoals men ook de pure vormen van een zuiver verleden niet kon onaange roerd laten. Qveral ter wereld vindt men monu- menten. Rijke sarcophagen van een machtig geslacht. Maar nergens ter wereld trilt daar in nog de ziel van een nog levende gedachte. Alleen ln Frankrijk. De kathedralen zijn er als ranke nimpheil. neergelegd tot een zoete sluimer bij verstild getinkel van 'n warm clavecimbel. Ze vertellen ons nog dat er een hemel is. Hij, die de twee-eenheid: kathedraal- vrouw in Frankrijk niet begrijpt, verstaat niets van het wezen van het Franse land, is blind voor de mach tige pracht van de Gallische kathe dralen. (Vlam onze onderwijsmedeweriker) Vóór het 3e jaar is er bij het kind nog van geen gehoorzaamheid sprake. Wel is het kind beinvloed door de initiatieven van de opvoeders. Voor redenering is het kind nog geheel onvatbaar. Het enige motief, waarom het gehoorzaamt, is de vrees, dat de liefdeband met de ouders verroken zal worden. Het kind voelt zich geborgen in de ouderliefde, daar voelt het zich veilig. jy^aar wanneer het stout is, en moe- I des te moeilijker wordt het later, om der doet alsof zij huilt, komt de I op het rechte pad terug te keren kleine het gauw weer goed maken,! uit medelijden en tevens uit vrees, dat 'Teer veel wordt ook bedorven door mrvöfjör» Tl 0V1 Otllj/lVC linn Lnnu 1-1if „„1 nnn Z I_1Tl moeder zich anders van haar kind zal afwenden. Langzamerhand echter dient een duidelijke omschrijving te worden ge geven van de wil van de opvoeder, te meer, daar het kind steeds meer dooi de taal bereikbaar wordt. Graag begint een peuter van vier jaar te vragen „Waarom?" Geef hier op een kort antwoord en ga vooral niet uitvoerig motiveren, want dan kweekt men zonder erg een neiging tot uitvluchten zoeken. Als moeder met de kinderen gaat wandelen, en Pietje heeft geen zin, zal moeder niet gaan uitleggen, dat het toch socialer is als de hele groep samenblijft, maar de 'eenvoudige ver klaring, dat „we immers allemaal meegaan", moet voldoende zijn. Soms ziet men merkwaardige staaltjes van koppigheid bij peuters van 3 of 4 jaar, maar steevast blijkt dan ook. dat daar in de eerste levensjaren reeds gron dig bedorven is. Toen kreeg de kleine steeds zijn zin, toen mocht hij nog wel eventjes vertroeteld worden. Maar een overmaat van bevelen. De kleine Annie moet hier af blijven, mag daar niet aankomen, moet ophou den met trommelen, mag niet op de vloer krassen. Moeder draaft maar rond en slingert haar bevelen door de kamer. Of die opgevolgd worden, wordt nauwelijks gecontroleerd. Tot dat het opeens te bar wordt, en dan is Leiden in last. Moeder schiet toe, deelt ferme tikken uit en zegt, dat het nu maar eens uit moet zijn. Het was beter geweest, als moeder eerst gezorgd had, dat er zo weinig moge lijk materiaal voor hinderlijk lawaai en ongeoorloofd grijpen aanwezig was. Verder had zij haar kind aan een rustige huisorde moeten wennen en vooral: zij moet maar weinig bevelen geven en die dan heel rustig uiten en kalm op de uitwerking wachten. Geef het kind even tijd om bevel en motief te verwerken, maar eis dan ook bij uw spaarzame bevelen een stipte ge hoorzaamheid. pas ln Ce lagere schooltijd kan het kind gezag erkennen en daarmee doet de eigenlijke gehoorzaamheid haar intrede, In het begin is.het ge hele gezagsbegrip nog geïncorporeerd in de gezagsdrager. Is die persoon weg, dan is er ook geen gezag meer. Wan neer mijnheer niet in de klas is, meent het kind te mogen praten. Maar langzamerhand begint het kind te on derscheiden, dat de persoon slechts de norm vertegenwoordigt, waaraan het gehoorzaamheid verschuldigd is. En daarmede staat het kind voor een der grootste conflicten van zijn leven. Tot dan toe heeft het zich gemakke lijker kunnen schikken, uit sympa thie voor de persoon, die voor hem het gezag vertegenwoordigde. Maar thans moet het zijn concrete eigen belangen opzij zetten voor zo iets abstracts als een norm. Deze overschakeling mis lukt maar al te dikwijls. En toch zal er nooit sprake zijn van werkelijke gehoorzaamheid, als de volgzaamheid blijft afhangen van de gezagdragende persoon. Erger nog wordt het, wanneer nu het kind, meer zelfstandig als het reeds geworden is, ook geen motief tot gehoorzaamheid meer vindt in de liefde voor zijn opvoeder. Dan zijn er geen remmen meer voor eigen machts wil: de gezagsdrager wordt veracht en de gezagsnorm wordt niet erkend. De koppigheid ligt dan voor het grij pen. Overigens kome men niet te snel tot de conclusie, dat er geen liefde meer is. De vorm van koppigheid, die men de zelfhandhaving pleegt te noe men, is immers juist gericht tegen de meest geliefde personen. Die koppig heid komt voort uit een gevoel van onder-waardering, men voelt zich miskend en wil thans het volle pond van de begeerde attentie. Daarvoor worden zelfs straf en klappen aan vaard. "Dij deze koppigheid tot het 14e jaar is dus wel duidelijk, dat steeds de houding voortspruit uit een gevoel van ten onrechte beknotte machtswil. Het kind voelt zich te kort gedaan en wil dit wreken. Het is daarom in alle om standigheden de juiste methode, om 't kind met vriendelijkheid tegemoet te treden. Het kind'moet nog leren, iets van zichzelf prijs te geven. Dit valt zwaar. Een woede-uitval daar nog bij maakt de last te zwaar en dwingt tot koppig verzet» De kleine experimen teert. Hij zegt misschien eerst „nee", alleen om te zien, of hij winnen kan. Reageer dan niet of maak er een grapje van maar houd vast aan uw bevfl. Een rustige beslotenheid voort komend uit begrip voor de kinderlijke moeilijkheden en een begrijpende liefde geven de enige weg om kop pigheid te voorkomen. B. Daar ii zovéél u genieten! TILSUKO - BREOASCHEWEO BUSLIJN 3 VOOR DIRECT GEVRAAGI in garage ln Zeeuwsen Vlaan deren, welke genegen ls be drijf over te nemen. Brieven onder no. 935o bu reau „De Stem', Hulst. Heer van goeden huize R. K. zestiger, zoekt, met 1 Septem ber of ev. eerder een of twee ongemeubileerde kamgrs met eenv. degelijk pension, liefst in Breda of omstreken in ge zin zonder kleine kinderen Brieven onder no. 32208-00 bur. van dit blad. [KRÉUKLUDERS! E» is uitkomst 3rooks Breukver- bandapparaat mei automatisch luchtkussen ver licht aonmerke- lijk. Vraagtinlich- tingen Singel 25- I AL 2 A'dam-C. 'iUi (Een aardig cadeautje) Prima gebruikte RADIO'S vanaf f lis. Grote sortering RADIO-LAMPEN GELIJKRICHTER om te laden f 10. „WALDORP" stofzuiger (even gebruikt) van f 135.- voor f 110.- Ruime sortering ge bruikte onderdelen voor „knutselaars" Spotprijzen. KOOKPLAATJES slechts f9. Mooie TAFELPATHE- FOON f 25.— Grote partij gebruikte GRAMOFOONPLATEN Prachtnummers f 1.— en f 1.50 MOETEN DE PRIJZEN OMLAAG DAAROM BIEDEN WIJ AAN Luclit-zuurstof ANO DE'S, 150 Volt, „de beste" f 15.15 LUIDSPREKERS vanaf f 15.— tot f 45.— PLAATSP. APPARATEN f 10. Beste HAND-STOFZUIGER f 30.— Gebruikte electrische GRAMOFOON-MOTOR slechts f 20. Beste VIOOL in étui f 50.— SALON-PATHEFOON staande kast f 40, Nieuwe RADIO'S op 't licht. Uw oud toestel ruilen wij in aan de hoogste waarde Postorders worden omgaand uitgevoerd na ont vangst postwissel. 258-0 Bezoek of bestel aan 't bekende adres ZUIDVLIETSTR44T 90.GOEJ v.h. W. BERGMANS' GINNEKENWEG 66 - Tel. 9375 GINNEKENSTRAAT 30 Tel. 8341 Sinds 12 jaar het BESTE adres voor al uw SCHOOLBOEKEN, AGENDA'S en SCHOOLBEHOEFTEN. 117 Aan de optocht, welke op Woensdagmiddag 1 September wordt gehouden, kan. ook worden deelgenomen met reclamewagens, gekroonde rijwielen, groepen, verenigingen, enz. Ook buurtverenigingen, welke tot nu toe afzijdig bleven, kunnen zich nog melden bij de volgende adressen J. LEUNIS, Tramstraat. 26. D. L. VAN DER MEER, Noordstraat 27. Tel. 2152. J. VERSPRILLE, Emmalaan 8, Tel. 2005. P. S. In verband met drukken van de feestgids gelieve men zich vóór of op 28 Juli a.s. op ts geven. 278-0 Uit het vuistje, aan de kar, of van Uw bord, uit de win kel - de Hollandse Nieuwe haring is telkens weer een openbaring! Pro fiteert en geniet er zoveel mogelijk van! Handenvol gezondheid. UW ADRES voor eerste soort NIEUWE MALSE ST. ADRIAANSTRAAT 17 GOES TEL. 2773.

de Stem | 1948 | | pagina 3