5t EN Herstel van Europa vraagt groots werkplan Parijs zorgde voor een grootse apotheose JalMS' BIE WERK Kath. Jonge Middenstand bezon zien op zijn taak De moed van Wïm van Est werd beloond Tegen alcohol en nicotine LIE I D JYTIER elk gebied. e&Co, IN 'T KORT Amerika bereid te onderhandelen Gino Bartali uitzonderlijk winnaar van de Tour vierde, jaargang No. 1135 IEHANDEL RDAPPELEN C o. MAANDAG 26 JULI 1948 16 MARSHALL-LANDEN DU EEN Nog niet genoeg economische samenwerking Dr. Beel sloot zitting van de Staten-generaal Deviezen voor België en Luxemburg Droog, zonnig, warm Ook op U bouwt Nederland, verklaarde Z.H.E. Mgr. Mutsaerts Pax Christi-congres te Lourdes In Utrecht werd een onderwijs-actie voor Sobri'étas gesticht André Marie aanvaardde nieuwe regering Willebrordenaar won de Ronde van Wilhelminadorp - Tentoonstelling handenarbeid ten plattelande RONDE VAN FRANKRIJK Janssen en de Ruiter waren er bij ALS het niet zo buiten alle propor ties had gestaan, zou ik er wellicht niet meer over gesproken hebben, want meer dan eens schilderde ik de belang stelling, welke voor de karavaan aan de dag werd gelegd, maar zo iets ge weldigs als op deze laatste dag van de Ronde te zien is geweest, wettigt vol komen, nog eens met een enkel -woord daaron te wijzen. Tentoonstelling „Nederlands Nieuwe Kerken" oordstraat 45 278-0 ooooooooooooooo 360-O g OOOOOOOOOOOOOOO NSTEEN TEL. 38 bieden: prima Bintjes te Kruisland. Van de je A, Rode en Witte lodestar A, Ysselstar A Friesland en Record A es aan concurrerende- 2FD AANBEVELEND. ageningen). Vraagt EL. 65 HULST 639,0 veg 54 HULST ÏN LEVEN BEDRIJFSSCHADE 567—O GEN EN PRIJZEN NHOÜWERIJ SINT JANSTEEN i Gent en omstreken: :stkadc 85 tANEN LEN 435-0 en PEULVRUCHTEN grond. Wij staan ste- ben gaat ook eerlijk ndagattractie betreft, slechts: 61-o r bij Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. - Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt ellje werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. t paul G. Hoffman, administrateur van het Europees herstelplan, heeft gis- teren te Parijs ten overstaan van vertegenwoordigers der zestien Mar shall-landen, w.o. min. van Boetzelaer. een rede gehouden, waarin hij er op aandrong, dat de zestien landen inventaris opmaakten van hun doelstellingen en van hun standpunt daarover, iets, dat ze zelf moesten doen, maar waarbij hij graag behulpzaam zou zijn. In Amerika, aldus Hoffman, is men tot de overtuiging gekomen, dat het herstel van Europa niet kan worden verwezenlijkt op de oude wijze van za ken doen. Er moeten nieuwe wegen worden gevonden voor de intereuro- pese handel en nieuwe richtlijnen voor het gebruik van Europese hulpbron nen. TTARDINAAL de Jong zal tezamen met 8 andere kardinalen de vol gende maand de viering van het 700- jarig bestaan van de Keulse kathe draal bijwonen. ■pvE TWEE ondervoorzitters van de KVP, de heren E. Sassen en C. Matser, hebben tezamen met leden van de Belgische en Luxemburgse volks partijen in het afgelopen week-einde te Brussel besprekingen gevoerd met leidende personen van de Duitse chr. democratische Unie over Europese po litieke problemen. »Tiot nu toe mochten buiten de vei- A ling om slechts 2.5 kilo appelen en peren worden verhandeld. Per 1 Augustus is dit verhoogd tot 50 kg. per afnemer per keer. Voor de ande re fruitsoorten blijft het 2.5 kilo. TJet troepenschip ,Indrapoera" wordt hedenavond te Rotterdam verwacht. De ontscheping zal geschieden mor gen te 9 uur aan de Lloydkade te Rot terdam. ITE BOEDAPEST zijn 62 personen aan gehouden ingevolge de ontdek king van een politieke en economische samenzwering op het ministerie van landbouw". ÜEN opinieonderzoek door het Bel- gische instituut voor de statistiek heeft uitgewezen, dat een op de vier Belgen nooit van „Benelux" gehoord heeft en dat slechts 3 op de tien weten wat deze term betekent. TLTONSEIGNEUR P. Willekens S.J., Apostolisch Vicaris van Batavia is thans voornemens om Dinsdag 10 Augustus per KLM naar Batavia te rug te keren. Nog is de gezondheids toestand van Z.H.E. wel niet geheel hersteld doch de behandelend genees heer acht vertrek naar Java wel mo gelijk. ÜIJ EEN vliegtuigongeluk in Canada zijn 28 inzittenden om het leven gekomen. Dinsdag opening nieuwe zitting TTaartoe gemachtigd door H.K.H. de Prinses Regentes heeft de minis ter president dr L. J. M. Beel Zaterdag middag de zitting der Staten Generaal gesloten met een kort woord waarin hij wees op de goede resultaten, waar tussen volksvertegen woordiging en regering had geleid, met name de voorstellen tot verandering in de grondwet, onder meer om tot e -n nieuwe rechtsorde voor Neder land en de overzeese gebieden te ko men, op Internationaal gebied het W Europees verdrag en het verdrag no pens de Europees economische samen werking. De internationale toestand, in het bij zonder met betrekking tot Duitsland was voor de regering voortdurend een reden tot bezorgdheid. De minister president, daartoe ge machtigd door de Prinses Regentes zal de nieuwe zitting der Staten Gene raai a.s. Dinsdag 27 Juli om kwart voor een openen. Direct daarna ko men de Kamers in afzonderlijke zit ting bijeen, o.a. voor het onderzoek geloofsbrieven en beëdiging der De Kabinetsformatie beenftVarbnndi"ïret,de kabinetsformatie heeft dr Beel Zaterdag ontvangen de ministers Gotzen, Gielen, van Maar- ?nTveïdan d6n Brink' LieItinck en Ter aanvulling op het bericht in ons blad van Zaterdag wordt van Neder landse officiële zijde nog medegedeeld dat voor personen van 15 jaar en ou der een bedrag van frs. 300 per dag be schikbaar wordt gesteld. Dit bedrag heeft betrekking op reizen naar België en Luxemburg van tenminste 3 en ten hoogste 8 dagen. Kinderen beneden 15 jaar ontvangen frs. 150 per dag, Aanvragen voor deze deviezentoe- wijzigingen moeten bij de deviezenban- ken en erkende reisbureaux worden ingediend tot uiterlijk 30 Juli a.s. De toewijzing zal na loting geschieden. Voor eendagsreizen per autobus wordt nog een nadere regeling uitgewerkt. 105-00 Weersverwachting, geldig tot he denavond: Droog, zonnig, warm weer, Zwak- ke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Heden zon onder 20.40 u„ maan on 22.52 u. Dinsdag zon op 4.59 u. maan onder 10.21 u. Hy achtte een groots werkplan ver eist, dat gericht is op het volledig her stel van de Europese economie tegen 30 Juni 1952, wanneer de Amerikaan se hulp eindigt. Dit zou een werkplan zijn en geen stroef en onhanteerbaar vijfjarenplan, dat het levensproces van een land in een aantal voorschriften en statisti sche tabellen tracht samen te persen. Elk der deelnemende landen moet zich gaan instellen op de bevrediging van de behoeften van een nieuwe wereld. Deze aanpassing kan niet op nationale basis langs separatistische wijze wor den uitgevoerd. Drie punten zijn van belang: de belofte van gezamenlijk op treden en collectief gebruik van de middelen en mogelijkheden, de ver antwoordelijkheid van elke natie voor het opstellen van een allesomvattend program op het stuk van gezonde o- verheidsfinanciering van productie en handel, en tenslotte de afloopdatum. Behalve de programma's der afzon derlijke landen diende de organisatie voor econ. samenwerking in Europa, een eigen werkplan met een looptijd van vier jaar te hebben, aangevuld met vier werkplannen voor een jaar. Tevoren had Hoffman aan de pers verklaard, dat hij nog niet dat soort economische samenwerking had ge zien, nodig voor het bereiken van 'n maximum aan herstel. Hij noemde de beschuldiging, dat Amerika het Marshall-plan gebruikte om zijn surplus-voorraden kwijt te raken, belachelijk. Wij zien uit naar een zo vrij mogelijke uitwisseling van goederen en diensten tussen de Euro pese landen en de afschaffing van de handelsbeperkingen. Vooruitgang be treffende de valutaclearing noemde hij een der belangrijkste punten van eco nomische samenwerking. Europees betalingsplan "T\e raad van het bureau voor Euro pese economische samenwerking is Zaterdag te Parijs tot overeenstem ming gekomen over een Europees be talingsplan, dat ter hand gesteld is aan Averell Harriman, de reizende ambassadeur van het plan-Marshall. Het hoofddoel van het plan is nieu we dollarfondsen ter beschikking te doen komen zodat de 16 landen kun nen kopen wat zij nodig hebben en het geld, dat zij verdiend hebben door exporten van het ene naar het ande re land kunnen gebruiken om te be talen voor goederen, welke zij uit een derde land invoeren. Men verwacht, dat dit betalings plan per 1 October 1948 in werking zal treden, waneer de administrateur van het bureau er zijn goedkeuring aan hecht. J^UIM 700 jonge katholieke raidden- standers ook Belgen waren aan wezig hebben meegeleefd met de viering van het derde lustrum van de Ned. Kath. Jonge Middenstandsver., verheugd en tevreden over datgene wat moeizaam tot stand kwam. Daar was tenslotte Hub. Lambregts om de noodzakelijkheid van meer een heid onder de middenstand, meer ho mogeniteit en vriendschap te beklem tonen. Uit hun aller woorden bleek, dat er kiemkracht schuilt in dit Na- i tionaal Verbond van jonge Katholieke Middenstanders. De Katholieke jonge De voorzitter, P. Verkley, wijdde er lang en breed over uit, maar en dit was de hoofdschotel van dit nationale congres ook bezonnen zij zich op het heden en de toekomst. Deze pro blemen werden onder de loupe geno- dien endsriienriiv leven men door het Tweede Kamerlid Th. t!" p<„„L; rj..„ (-«„«e, ii j tvtd i cgu apostolaat uitoefenen onder do kT'h fonrieTtZ He ^mensen: 2e. door een rein leven en n.!LniiE en L vertoing te brengen in de materiële pei soon lij kheid en de stand, die deze vnnnffOQf^w1 ri11 VDoric <4^. moovWAvcrori middenstanders hebben elkaar als vrienden ontmoet en zijn bezield huis waarts gekeerd, bezield voor de op dracht die hen op dit congres werd meegegeven, bestaande uit, le: door jonge mensen vertegenwoordigen in de maatschappij: door hoofdaalmoezenier H. M. J. Brans, die een band sloeg tus sen het geloof en het leven, wijzend op de apostolische taak van de jonge middenstand. 120 landgenoten vertrokken Zondag Zaterdagavond kwamen op Bouvig- ne de 120 mannen, vrouwen meisjes en jongens, die Nederlard zullen ver tegenwoordigen op het Pax Christi Congres, dat van 25-31 Juli te Lourdes gehouden wordt, bijeen Deze 120 per sonen zijn vertegenwoordigers en ■sters van diverse Katholieke orga nen en stichtingen. Alle standen zijn vertegenwoordigd en het deed ons deugd te kunnen opmerken, dat voor al het jongere element goed vertegen woordig® was. Zij imers zijn degenen, die straks voornamelijk de Pax Chris- ti-gedachte zullen moeten uitdragen. Meer dan 20 nationaliteiten zullen op dit congres vertegenwoordigd zijn, de bedoeling van deze samenkomst is op de eerste plaats waar de H. Maagd de mensen opriep tot gebed en boete, elkaar te vinden in gebed en bezin ning. Zondagmorgen vertrokken de deel nemers, na een plechtige H. Mis te ebben bijgewoond en aan een gemeen schappelijk ontbijt te hebben aangeze ten, per Touringcar naar Roosendaal, waar om tien minuten voor twaalf met de trein vertrokken werd naar Lourdes. y." a"e streken van ons ,and en ooK Uit het buitenland stromen vandaag de wandelaars ruim 7000 in getal met trein en autobus het oude Nijmegen binnen om de traditionele vier-daag- se te lopen. Dinsdag heeft in alle vroeg te de start voor de eerste dag plaats. Op bijgaand kaartje zijn de verschil lende routes aangegeven, die op de eer ste dag door de verschillende klassen Baoete" worden afgelegd. voorwaarden nu reeds de waarborgen zoeken voor een goed katholiek gezins leven en tenslotte de middenstand ge zond maken en gezond houden in het belang van de middenstand zelf, maar ook van Kerk en Staat. Mgr. W. Mutsaerts. die 's morgens in het klooster Mariënburg een H. Mis opdroeg voor de congressisten, woonde de middagzitting bij. „Mede op U bouwt Katholiek Nederland. Weest Christusdragers, mannen van naasten liefde en deugd, blije en gelukkige men sen," zo zei Z.H.É. Verder waren aanwezig de heer v.d. Velden, loco-burgemeester van Den Bosch, de diocesane aalmoezeniers en een aantal oud-leden-pioniers. Tom Margot van de Belgische K.M.J. stak aan het einde de aanwezigen nog een riem onder het hart. Met een bezoek aan „De Zilveren Schelp" werd deze wapenschouw der K.J.M.V. besloten. In Zeeland opent Middelburg als provinciale hoofdstad de rij van de feest vieringen ter gelegenheid van het Gouden Regeringsjubileum van H.m. de Koningin met een openluchtspel „Myn Schilt ende Betrouwen" en de „Grote Historische Optocht", georganiseerd door „Uit het volk, voor het volk". Foto van de „Koninklijke wagen", die als een der mooiste praalwagens meetrok in de stoet. Tfen voordracht over dfe soberheid als opvoedingsfactor voor de jeugd is geenszins overbodig in een tijd. die een toenemende genptszucht in alle delen van het maatschappelijk leven en in het gezin openbaart. Dit onder werp is Zondag breed behandeld door de heer J. L. Martens uit Eindhoven bij gelegenheid van de Sobriëtas-on- derwijsdag. Hij heeft in een uitvoerig betoog de betekenis van de soberheid verklaard en daarmee een richtlijn gegeven voor de gedachtenwisseling. Tevoren sprak kapelaan Chr. de Graauw uit Breda, voorzitter van de interdiocesane schoolcommissie van So briëtas, een woord van inleiding. Pater A. W. Maas S.J. uit Antwer pen behandelde het onderwerp .Jeugd en nicotine". De stellingen, die hij ont wikkelde, waren naar de smaak van het gehoor enigszins progressief. Wie de jeugd wil reddden. zeide hij, moet ook het roken van de jeugd bestrijden en die strijd zal volgens hem niet luk ken dan langs lijnen van geheelont houding. En vervolgens noemde hij het niet-roken voor de karaktervol' ming nog vruchtbaarder dan het niet drinken. De vergadering, die zich reeds had verklaard voor de bestrijding van drank en andere overdreven genots artikelen. wilde natuurlijk graag de strijd aanbinden tegen het zogenaam- Hoge Amerikaanse functio narissen in Berlijn Amerika is bereid te onderhandelen, maar niet onder dwang-, aldus ver klaarde generaal Lucius Clay gister avond te Berlijn. En daarmede be doelde hij te zeggen, dat de Russen eerst de blokkade dienden te beëindi gen. Wanneer dit laatste gebeurt, zouden de Amerikanen bereid zijn bepaalde concessies te doen wat de munthervor ming in Berlijn betreft. Clav was uit Washington naar Ber lijn teruggekeerd, waar hij gisteren besprekingen voerde met geiferaal Be dell Smith, de Amerikaanse ambas sadeur te Moskou. Lewis Douglas, am bassadeur te Londen, en Charles Boh- len, permanent hoofd van het Ame rikaanse departement van Buitenland se Zaken, die allen zich daartoe naar de Duitse hoofdstad hadden begeven. Een tweemotorig Amerikaans vlieg tuig, ingeschakeld in de luchtbrug, is vlak voor het landen op Tempelhof verongelukt. De beide inzittenden kwa men om het leven. Zestien Amerikaan se straalvliegtuigen zijn in Wiesbaden geland. de tabagisme, nochtans met zekere be perking en zonder overdrijving. In de gedachtenwisseling traden ook enkele Bredase afgevaardigden. De een vond, dat men niet ver genoeg kan gaan met de bestrijding van alco hol en nicotine, omdat men daarmee een groot opvoedkundig werk ver richt; een ander wees op de deugdelij ke werkzaamheid van de Jeugdorga nisaties, die het terrein veel breder wilden zien. Hij zeide: wie nu wil be ginnen met nicotine-bestrijding, moet eigenlijk ook ageren tegen sportontaar ding. tegen beeldroman, desnoods te gen de snoepzucht. Fanatisme kan scha den; het gaat eerder om het bereiken van betere levensstijl. De vraag werd in de vergadering dringend gesteld: wat moeten wij nu het eerst aanpakken? Van de bestuurs tafel kwam het parool: laten wij de matigheid beoefenen, in verschillend opzicht, zelfs de geheelonthouding op die terreinen, waar de offergedachte die vordert. Een verbreed Sobriëtas- front werd daartoe reeds bereikt. Het besluit na al het gesprokene was, dat men besloot tot het stichten van een onderwys-sectie van Sobrië tas. Andró Marie werd door de Franse na tionale vergadering tot premier ge kozen met 352 stemmen tegen 190, 40 meer dan de vereiste constitutionele meerderheid. In zijn uiteenzetting aan de Fran se assemblée gaf hij te verstaan, dat de regering speciale volmachten op economisch gebied zou verzoeken, doch dat het parlement de begrenzing van deze volmachten zou mogen bepa len. De regering had de bedoeling de ge nationaliseerde industrieën te consoli deren en te verbeteren. De bedoeling was het land van een standvastige valuta te voorzien, die in staat was 't een mensenleven uit te houden en niet die van een regering. Marie zeide. dat indien hij gekozen werd. hij bijgestaan zou worden door een kern-kabinet van oudere staatslieden. Hij noemde dit een .permanente regeringsraad van oudere staatslieden, die uit mannen estond. die algemeen geëerbiedigd wer den wegens hun ervaring en wier per soonlijk overwicht de Franse zaak door de gehele wereld reeds zeer grote diensten had bewezen. De regering zou vooral aandacht moeten wijden aan de moeilijkheden, van de arbeiders die leden onder de ontoereikende producten en slechte dis tributie, en de minvermogenden en gepensionneerden. Ook de socialisten zullen aan het nieuwe kabinet deelnemen. ximi van Est, de stoere renner uit St. Willebrord, die dit seizoen nog maar een wedstrijd kon winnen, om dat Vrouwe Fortuna hem in vrijwel elke eourse slecht gezind is, heeft in Wilhelminadorp zijn grote capacitei ten in het volle licht kunnen plaat sen. De overwinning kwam toe aan de man welke er het meeste recht op had en die de overigen uit ons amateurscorps, zoals Wagtmans, Voorting e.a. deze middag geen kans gaf. Er moesten 31 ronden worden gere den op het fraaie parcours van c a. 4 k.m. In de 5e ronde namen v. d. Stap pen, Brinkman en v. d. Veeken een kleine voorsprong, maar deze renners werden even later weer door de groep, waarin alle favorieten reden, opge slokt. Harry r. d. Elshout zou het dan eens proberen en aasde op de grote premie die was uitgeloofd voor die renner, welke het eerst als eerste de finish passeerde. Hij hield het drie ronden vol om alleen aan kop te blijven, werd ingelopen en moest later opgeven even als v. d. Stappen, Ouwehand en Alblas, die deze middag zijn dag niet had. Nadat Wagtmans een poosje de lei ding had gehad, waagde van Est in de 18c ronde een uitlooppoging, die slaagde. In de volgende ronde wist hij zijn voorsprong steeds te vergroten en op e.a. 3 min. te brengen. Brinkman en Vos hadden weliswaar een jacht ontketend op de koploper, maar Vos gaf op en Brinkman kreeg een tik van De secretaresse van de Zeeuwse Agrarische Raad, die bovengenoemde in October te Goes te houden expo sitie verzorgt, schrijft ons nog het volgende: Geëxposeerd zal worden: haak-, brei-, borduur- weefwerk, kanten van Verschillende technieken. Wij denken o.m. aan aardige in patroon gebreide lange of korte kousen, mutsen en mutsjes modern en oud, bijv. ook ge haakte mutsen, die oude vrouwen droe gen met een gepijpte rand voor en< achter. Kinderkleding, modern en oud. Aardige truitjes en jumpers, liefst origineel werk dus geen massa product. Gekloste en gehaakte kant. ('t Molen wiek je als Zeeuws werk). Doopkleding. Steken op aftelbare stof. dus kruissteek, gobelin-petit- point. Letterdoeken. Wandlapjes en wandkleden. Applicatie werk;. Viltvei- werking, enz. Schilder-, karton-, houtsnijwerk, metaal- en leerbewerking. foto's, li noleumsnede, etsen, modelbouw, fi guurzagen, siersmeed- en boetseer werk. De foto's moeten zelf ontwikkelden afgedrukt worden. Hoewel verschillende personen ons reeds toezeggingen deden, zouden wij alle lezers en lezeressen willen op wekken op te geven, welke materia len zij willen afstaan om tentoonge steld te worden. Dit materiaal zal uiterlijk 15 Sept. aan mej. Sikkens, Landbouwhirs, Goes, gezonden moeten worden. Graag ontvangt zij echter zo spoe dig mogelijk bericht van het in te zenden materiaal met opgaaf van de benodigde exposeerruimte. de man met de hamer die hem ver terug deed vallen. Voorting, Wagtmans, Geluk, Verwi.i- meren, de Groot en de moedige de Rooij uit St. Willebrord vormden de groep, maar van Est bedreigen konden zij niet meer. Rien v. d. Veeken kwam in de slotfase nog aardig aan bod, wat hem een zevende plaats opleverde. Voorting won de sprint van de groep op fraaie wijze, nadat van Est reeds 4 min. voor die tijd als eerste was ge arriveerd. De uitslag. 1 W. van Est, St. Willebrord, 126 K.M. in 3 uur 30 min; 2 G. Voorting, Haarlem; 3 J. de Groot, Leiden; 4 W. Wagtmans, Breda; 5 A. Geluk, Rotter dam; 6 P. Verwijmeren, Terheijden; 7 R. v. d. Veeken, St. Willebrord; 8 P. Duyf, Zaandam; 9 A. de Rooij, St. Wil lebrord; 10 H. Brinkman, Maasland. Als eerste Zeeuw arriveerde Jansen uit Axel, gevolgd door Mouthaan uit Vlissingen. Er was een beker voor de winnaar en de eerste Zeeuw. COMMISSARIS DER KONINGIN OPENT NYTENGO Naar wij vernemen zal de Zesde Nij tengo te Goes, voor welke expositie zo'n grote belangstelling is, Zaterdag middag a.s. om twee uur officieel door de Commissaris der Koningin, Jhr. de Casembroot, geopend worden. PARIJS, Zondagavond. (Van onze speciale verslaggever) JJe karavaan is op haar uitgangspunt terug en Gino de Geweldige heeft ge zegevierd! Na Luik was er geen sterveling meer die daaraan durfde twij felen, hoewel de Belgen nog op een étappe-overwinning hadden gerekend en de Fransen in hun niet aflatend optimisme gedroomd hadden van een zege in het Pare des Princes.... Het is een dubbele Italiaanse overwinning geworden. Bartali reed de ere- ronde (zonder bezwaar nu, mét een ruiker en zowaar lachend...) en zijn ploeg genoot, Corrieri, die de laatste rit op zijn naam bracht, eveneens. De Italiaanse kolonie zag kans, om door het ongebreidelde enthousiasme harer talrijke aanwezige leden, het donderende gejuich der Franse toeschou wers te overstemmen. Wilde tonelen speelden zich af op de bevlagde wieler baan, toen Teisseire door Corrieri werd geklopt in de eindsprint, maar on heus waren de Fransen, toen zij Robic op een fluitconcert onthaalden, de kleine Robic, die Louison Bobet bij diens ereronde wilde assisteren, mét de andere leden van de Franse ploeg. Het publiek wenste Bobet alleen., omdat deze door Robic c.s. in de steek was gelaten. Het kereltje werd er zó door getroffen, dat h(j bewusteloos van zijn fiets in het gras rolde.... Véél van de enthousiaste slot-hulde werd er door vergald en voor de zoveel ste keer moetsen we weer eens ondervinden, hoe weinig werkelijke spor tiviteit men hier doorgaans op weet te brengen. Kirchen, Janssen en de Ruiter kregen tijdens hun ere-ronde vee! applaus en dat was goed zo, want onder de 44 overgebleven renners hebben zij ruim schoots hnn aandeel in prestaties geleverd. Parijs bood vanmiddag, toen we bij prachtig zomerweer de stad binnen reden een niet te schetsen beeld. Enige millioenen mensen moeten het geweest zijn, die de straten, waardoorheen de renners naar het Pare des Princes re den, bevolkten. Een ontembaar enthou siasme maakte zich van die massa kij kers meester, toen de coureurs in zicht kwamen Hoe de politie er in geslaagd is, deze millioenen-menigte in toom te houden blijft een raadsel, want als ge gezien had op welke wijze dat publiek te keer ging... Nu was dit we' te begrijpen Bij de twee renners, di§ door Parijs naar het einddoel suisden bevond zich namelijk een landsman, Teisseire en met de fan tasie waarover de licht-ontvlambare Fransen beschikken was het min of meer vaststaand voor hen, dat Teis seire zou winnen. Stel je voor: een landgenoot winnaar in de slot-rit! Dat was althans nog een pleister op de wonde. Bartali zou eind-overwinnaar zijn, maar wat een schitterend apothe ose Teisseire eerste in de ville lu- mière! Dat Teisseire in het „Pare" door Gino's knechtje, Corrieri, geklopt zou worden, ook, daar wilden zij toen niet aan denken, zij beleefden er nu hun vreugde aan! Parijs, dat reeds op zulk een uitzon derlijke wijze de karavaan uitgeleide had gedaan, had blijkbaar een stilzwij gende overeenkomst aangegaan om qua belangstelling en enthousiasme alle gevestigde records te breken. Dat is zonder meer gelukt. Het was meer dan indrukwekkend; Je werd er gewoonweg klein en... stil van. En ik realiseerde mij, wat voor een gevoel Jacques Goddet moet heb ben gehad, de inrichter van deze mon sterrace, toen hij tussen die millioenen doorreed naar de finish. Een zegetocht van een formaat, zoals geen enkele voorganger kende. Een zegetocht langs menigten, die zich maar moeilijk kon den voorstellen, hoe intens de deelne mers uit de karavaan naar het einde verlangden. Zij wisten óók niet, dat deze slot- faze, behoudens de eerste 240 kilome ter, die „op z'n Zondags waren afge legd, voor tallozen een kerkhof van bandbreuken was geweest. Die laatste 45 kilometer gingen namelijk over zeer slecht wegdek, over wegen die pas van een nieuw astfaltdek waren voorzien. En al maakte men het de pechvogels in de groep niet al te moeilijk de meesten konden gemakkelijk en zon der veel inspanning weer spoedig aan sluiting vinden het was alles bij el kaar dan toch maar een hard gelag voor de vier en veertig, die zo smach tend naar het einde zaten te verlan gen. Vervolg op pag. 2. Seigneur Bartali, de roemrijke overwinnaar van de 35ste Bende van Frankrijk, met een gttnkeh èn bloemen. BENOEMINGEN BIJ DE CAPUCIJNEN Tijdens het Kapittel der Capucijnen zijn de navolgende paters gekozen: In Den Bosch: tot gardiaan p. Euse- bius; tot vicaris p. Nicasius. Udenhout: gardiaan p. Amilianus; vicaris p. Bel- larminus. Tilburg: g%rd. p. Jesnaldus; vic. p. Victorianus. Breda: gard. p. Symphorianus; vic. p. Casimiris. Eind hoven: gard. p. Alardus; vic. p. Poly- carpus. Handel: gard. p. Victor; vic. p. Mauritius. Velp: gard. p. Valerianus vic. p. Rizzerius. Helmond: gard. p. Telesphorus; vic. p. Evangelistus. Lan- geweg: gard. p. Lambertus; vic. p. Eli- seus. Babberich: gard. p. Majella; vic. p. Emmanuel. Rilland: gard. p. Bona- ventura; vic. p. NicodemUs. Sluiskil: gard. p. Bonifatius; vic. p. Basilius. Amsterdam: gard. p. Damascenus; vic. p. Alexander. Rotterdam: gard. p. Hu- go: vic. p. Philibertüs. Nijmegen: gard. p. Hs'politus: vic. p. Gerontius. Ensche dé: gard. p. Paschalis: vic. p. Milo. Voorschoten: praesus Rogatianus; vic. p. Cyrillus. HISTORISCHE OPTOCHT TE MIDDELBURG JN HEI' KADER der feestelijke herdenking door Middelburg van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin trok Zaterdagmiddag een groots opgezette historische op tocht door de straten van de Zeeuwse hoofdstad. Buurtverenigingen en andere bevol kingsgroepen hadden de onderdeien van deze stoet voor haar rekening ge nomen en zelf de requisieten verzorgd De costumering der circa 5500 deelne mers was bijzonder goed en gaf het geheel een zeer kleurige aanblik. Dank zij de medewerking van de heer H. Pie ters bibiothecaris van de provinciale bibliotheek van Zeeland waren de groepen historisch volkomen verant woord. De optocht trok buitengewoon veel belangstelling. Des avonds werd op de Markt een herhaling gegeven van het openlucht spel „Mijn schilt ende betrouwen", dat wederom vele duizenden toeschou wers trok. INZEGENING VAN BOUVIGNE Het Kasteel Bouvigne te Breda, dat eertijds door Mgr. Frencken z.g. werd ingericht tot Centrale voor de Katho lieke Actie van de vrouwelijke Jeugd in het bisdom Breda, is vrijwel weer in oude luister hersteld. Zaterdag, de feestdag van Maria, Moeder van Barmhartigheid, de patrones van de burcht, heeft Mgr. Jos. Baeten de her stelde gebouwen opnieuw ingezegend. De plechtigheid, werd voorafgegaan door een H. Mis van dankbaarheid in de Bouvigne-kapel, opgedragen door directeur Backx van het diocesaan Vrouwelijk Jeugdwerk. Een treffend ogenblik was het, toen de bisschop -coadjutor de beeltenis van de Patrones, welke Mgr. Frenc ken destijds in het eerste door hem gestichte gebouw voor het fabrieks meisjes aan de Markkade te Breda, liet aanbrengen aan de ingang van de Ma- ria-burcht een officiële plaats gaf. z Zoals wij reeds eerder onder de aandacht mochten brengen, zal op 17 Aug. a.s. te Middelburg in de con cert- en gehoorzaal een tentoonstel ling worden geopend, waar 'n groot aantal ontwerpen van kerkbouw zal worden geëxposeerd. Tijdens deze tentoonstelling zal op 20 Aug. voor belangstellenden een congres worden gehouden, waar vier prominente figuren het woord zullen voeren, te weten: ds W. A. Zeydner uit Rotterdam over het onderwerp Richtlijnen voor de inrichting van het kerkgebouw, vastgesteld in de vergadering van de Generale Synode der Ned. Herv. kerk; dr A. I. M. Kat uit Haarlem over de liturg, ria van het R.K. kerkgebouw; ir. Alph. Siebers uit Breda over de vormgeving van het R.K. kerkgebouw, en prof. ir J Berghoef uit Aalsmeer over de ruimtevorm van het Protestantse kerk gebouw.

de Stem | 1948 | | pagina 1