TEN e%luzen joole te- n prima auffew- Hes Duitsland ingedeeld en verdeeld is wat de Vrouu) interesseert Zmgen onder het werk Ambachtsschool Goes €hefarine,4" ONZE PRIJS-PUZZLE rbaar 'oordiger. 2 uur Brief aan Ernest Claes muizen Meul Pater dr, Huigens nam afscheid van de muziekschool CANTJE •RSONEEL RIJF .m. 31 Juli VIERDE JAARGANG No. 1134 2e BLAD ZATERDAG 24 JULI 1948 bezoek waard Nu, Drie zones, omvattende 14 Lander en 3 vrije steden „Voorlopige" toestand Vakschool voor Meisjes te Goes Zorg voor het zonnetje van binnen Langs de weg 't Proces-verbaal en het potloodje Bijz. Politierechter te Middelburg „Echt en onvervalst zijt gij gebleven', schrijft Albert Westerlinck Uitreiking vakdiploma's LITURGISCHE KALENDER RESA-ARNHEM Anno 1880 Fa. Wed. Th. Kessels Zn. ÉJBEelMSaHÊL TE LEF. 53 Nederlandse Federatie iitgebreide collecties, huis worden getoond. Juli van 9-18 uur, 39-oo Kapittelstraat; osterzande; orpe en Philippine; .K.A.J. Sluiskil; iskil. Zuiddorps. 308-0 half lange en rondet ting, om te maaien orig. provence, orig. n, gras- en klaver- blijvende weide en >lpl anten. 204-0 tel en stookgele- den vanaf f 3.60, likken, wedstenen. trschillende bareed- terk&nnen, vergie- erwajren, haarden, judelijike en luxe 96—0 ON 132 HULST DRACHT STERK" en. afnemers van St. Jan- )UDER gen, welke door een afnemers hoopt waar- irige winkelhouder de tekort, is reeds zelf naakt, doch betreuren laak de uitkering van ar het devies der coö- EN VERBRUIKERS Uur van Coöp. „D.E.S." sn te geven, genieten |i „De Stem", Goes, ck Co. C.V. HANDEL ing: s te richten aan het 93—0 24, GOES. DE MAN I DRAPilT ZICH I OM EN SCHIET. \f\HH WANKELT. 243 de recos lang dreigende splitsing van het door de geallieerden bezette Duitsland in een Wes' en Oost-Duitse staat binnenkort een feit zal zijn en de „koude oorlog" om Groot Berlijn in een critiek stadium is gekomen, bestaat er aanleiding het een en ander mede te delen over de huidige inde ling van Diu'sland. volg van het bekende conflict Oost- West ontbonden is. Het is thans nog als een vierdelig internationaal eiland, onafhankelijk van zonale in deling. midden in de Russische zone gelegen De zonale grenzen werden daarna bij intergeallieerde overeen komst van 12 Juli 1945 herzien. De Sovjet-zone, welke tengevolge van de overeenkomst van Potsdam met be trekking tot de Oostgrens van Duits land (zie voor) aanzienlijk kleiner werd. zag zich aanmerkelijk vergroot ten koste van de Westelijke zones. Het is merkwaardig, dat bij de vaststelling van de zonale grenzen uitsluitend strategische en politieke overwegingen, welke aan bestuursbe- langen volkomen vreemd waren, een rol hebben gespeeld. Het gevolg was. dat demarcatielijnen geprojecteerd werden met algehele terzijdestelling van de historische bestuursindeling, zodat voormalige staten (Lander) en provincies in tweeën gesneden wer den. Voordat de Nazis aan de macht kwamen, bestond Duitsland uit een aantal staten (Lander) met een eigen regering, welke staten een grote mate van zelfstandigheid bezaten. Tesamen vormden deze staten één federale staat (bondsrepubliek)De bevoegdheid van de centrale regering van de samen gestelde staat tegenover die der re geringen van de afzonderlijke deel staten was grondwettelijk geregeld. De geallieerden waren te Potsdam overeengekomen, voorlopig geen cen trale Duitse regering in te stellen; het plaatselijk, regiolaal, provinciaal en staatsbestuur (van de „Lander") zou zo snel mogelijk op democratische grondslag hersteld worden. Door de grillige zonale indeling, waardoor historische staten (Lan der) vaak in twee zones uiteenvallen, was het dus noodzakelijk nieuwe sta ten te vormen. TT AN het gigantische „derde rijk" is nog slechts een rompstaat over gebleven. De Oostgrens van Duitsland wordt - voorlopig? - gevormd door de Oder-Neiszelinie, welke slechts tach tig kilometer ten Oosten van Berlijn gelegen is. Deze linie en het Saarge- bied in het Westen vormden de voor naamste geschilpunten tussen de grote vier, die tijdens hun vele mislukte besprekingen ter voorbereiding van de vredesconferentie ook omtrent deze punten niet tot overeenstemming kon den komen. De stad Koningsberg (thans Kali ningrad) en het aangrenzend gebied, hetweik de Noord-Westelijke driehoek van Oost-Pruisen vormt, zijn door Rusland bezet. Tijdens de in Juli- Augustus 1945 te Potsdam gehouden conferentie der grote drie werd over eengekomen, dat de aanspraken van de Sovjet-Unie op deze gebieden dooi de Verenigde Staten van Amerika en Gr. Brittannië ter vredesconferentie gesteund zullen worden. In afwachting ener definitieve re geling in het vredesverdrag werd te vens besloten, dat de Poolse West grens voorlopig gevormd zou worden door een lijn, welke onmiddellijk ten Westen van Swinemünde aan de Oostzee begint en vervolgens langs Oder en Neisze naar de Tsjecho-Slo- waakse grens loopt. Ook Danzig en 't niet door Rusland bezette gedeelte van Oost-Pruisen werden voorlopig aan Polen toegewezen. Dit betekent, dat een groot gedeelte van Oost Duits land, waaronder belangrijke gebieden van Pommeren en nagenoeg geheel Silezië (voormalige Pruisische pro vincies) onder Pools bestuur geplaatst is. Zo heet de stad Breslau thans Wroclaw. Hier dient gezegd, dat de grote drie reeds in Februari 1945 te Yalta beslo ten. aan Polen gebiedsuitbreiding naar het Noorden en Westen toe te staan als schadeloosstelling voor de door dit land aan de Sovjet-Unie afgestane ge bieden ten Oosten van de' zg. Curzon- lijn. Deze territoriale kwesties zouden in het vredesverdrag geregeld moeten worden, doch het is niet uitgesloten, dat de Oder-Neiszelinie de Oostgrens van Duitsland zal blijven, hoewel hiertegen van Britse en Amerikaanse zijde ernstige bezwaren naar voren zijn gebracht. Inmiddels is ook een economische fusie van het Saargebied met Frankrijk tot stand gekomen, doch de definitieve regeling van .e status van dit gebied zal eveneens in het vredesverdrag haar beslag moeten kiij gen. Zoals men zich herinneren zal, werd het Saargebied in 1919 ingevolge de bepalingen van het verdrag van Versailles voor een periode van 15 ja ren onder internationale controle ener volkerenbondscommissie giplaatst, doch het keerde in 1935 na een volks stemming „ins Reich zuriick". Tot een beslissende bespreking der van Beneluxzijde geuite verlangens inzake grenscorrecties is het nog niet gekomen. DE ZONES jgij verklaring der regeringen van de grote vier van 5 Juni 1945 werd het grondgebied van Duitsland, terug gebracht tot de grenzen, zoals deze op 31 December 1937 bestonden, in vier bezettingszones verdeeld, t.w. een Britse, Amerikaanse, Franse en Rus sische zone (zie kaartje). Groot Ber lijn werd bezet door strijdkrachten der grote vier en onder intergeallieerd besturend gezag van 4 door de resp. opperbevelhebbers benoemde com mandanten geplaatst (Kommandatura) welk bestuursapparaat thans als ge- DE„LAENDER" TJetrekkelijk kort na de beginperiode der bezetting, van Duitsland door de grote vier is een ingrijpende terri toriale reorganisatie tot stand geko men, waarvan de opheffing van de staat Pruisen het belangrijkste ele ment vormt. Pruisen, dat in net ver leden was uitgegroeid tot de grootste en machtigste staat van het Duitse rijk en van oudsher de bakermat van het militairisme is geweest, werd ont bonden en in afzonderlijke „Lander" (staten) verdeeld. Zo werden in de Britse zone de Pruisische provincies Schleswig-Holstein en Hannover als zodang opgeheven en verkregen de status van zelfstand „Land" (staat). De Pruisische provincie Westphalen en de regeringsdistricten Aken, Düs seidorf en Keulen in de v.m, Pruisi sche Rijnprovincie werden samenge voegd tot een „Land" onder de naam „Nord-Rhein-Westphalen (verorden, nr. 46 van het Britse militair bestuur van 23 Aug. 1946). Ook het „Land" Lippe werd later bij deze staat ge voegd. Op 1 November 1946 kwam in de Britse zone een andere territoriale reorganisatie tot stand; een nieuwe staat „Niedersachsen" werd gevormd door samenvoeging van de staten Hannover, Braunschweig, Oldenburg en Schaumburg-Lippe. Het in de Rus sische zone gelegen gedeelte van Prui sen werd opgelost in de „Lander" Mecklenburg-Vorpommern, Branden burg enSachsen-Anhalt, voor het grootste gedeelte voormalige Pruisi sche provincies. De v.m. Pruisische gebieden in de Franse en Amerikaan se zone t.w. een gedeelte van de Rijn provincie en Hessen-Nassau werden eveneens bij de in die zones nieuw gevormde „Lander" Rheinland-Pfalz (Franse zone) en Groot-Hessen (Ame- Britse zone Bevolking 22.7 rniiiioen, oppervlakte 97246 km2. NordRhein- Westphalen: bevolking 113 millioen, hoofdstad Düsseldorf; Niedersachsen- bevolking 6.9 mill., hoofdstad Hannover; Schleswig-Holstein: bevolking 2.6 mill., hoofdstad Kiel; Hamburg: bevolking 1.4 mill. Amerikaanse zone: bevolking 16.7 mill, oppervlakte 116670 km2. Beieren; bevolking 9 mill., hoofdstad München; Württemberg-Baden: bevolking 3.4 mill., hoofdstad Stuttgart; Groot-Hessen: bevolking 3.8 mill., hoofdstad Frankfurt a.M.; Bremen: oevolking 0.5 mill. Franse zone: bevolking 5.9 mill, oppervlakte 38.995 km2. Siid-Württem- berg-Hohenzollern: bevolking 1.4 mill, hoofdstad Tübingen; Süd-Baden: bevolking 1.5 mill., hoofdstad Freiburg i.Br.; Rheinland-Pfalz: bevolking 3 mill., hoofdstad Mainz. Russische zone: bevolking 17.8 mill., oppervlakte 121600 km2. Thüringen: bevolking 3.1 mill, hoofdstad Weimar; Land Sachsen: bevolking 5.6 mill., hoofdstad Dresden; Sachsen-Anhalt: bevolking 4.3 mill, hoofdstad Halle; Mecklenburg-Vorpommern: bevolking 2.2 mill., hoofdstad Schwerin; Bran denburg: bevolking 2.6 mill, hoofdstad Potsdam; Berlijn: bevolking 3 2 mill. rikaanse zone) ingedeeld. De ontbin ding en verdeling van de staat Prui sen werden geregeld bij wet nr. 46 van de geallieerde bestuursraad van 25 Febr. 1947, waardoor in feite een reeds bestaande toestand wettelijk ge- sanctionneerd werd. Eerst daarna zijn de Russen, die voorstander van staat kundige eenheid in Duitsland zijn, er toe overgegaan de in hun zone ge vormde gebiedsdelen als staten aan te duiden in plaats van provincies Momenteel bestaat Duitsland uit 14 „Lander", waarvan Beieren thans het grootste is en 3 vrije steden, t.w. Ber lijn, Hamburg en Bremen. De Hanze steden Hamburg en Bremen met aan grenzend gebied verkregen voorlopig de status van zelfstand „Land". Bre men is een Amerikaanse enclave in de Britse zone; weliswaar is een economische fusie van de Britse en Amerikaanse zone tot stand gekomen (Bizonia, binnenkort Trizonia!), doch deze fusie heeft op de staatkundige bezettingsindeling, geen invloed. In Januari 1947 sloten de Britse en Ame rikaanse bevelhebbers deze territo riale overeenkomst met betr. tot Bre men in verband met de grote bete kenis van deze stad als invoerhaven voor de Amerikaanse zone. De .Lan der" hebben een eigen Duitse rege ring met minister-president, minister raad en volksvertegenwoordiging (Landtag); deze overheidsorganen be zitten in de resp. zones beperkte wet gevende macht. Deze staatkundige indeling van Duitsland zal vermoedelijk gehand haafd blijven, zolang er geallieerde bezetting in dat land is. Daarna zal de opheffing van de zonale grenzen hereniging van als gevolg der bezet tingsindeling gescheiden gebieden mo gelijk maken. Behaalde diploma's Het getuigschrift van de primaire opleiding werd uitgereikt aan: M. Al- lewijn, J. Anthonisse, G. Bal, N. Bos- selaar, C. van Damme, C. Dekker, A. den Engelsman. M. Francke, G. de Jonge. J. de Jonge. N. Mol, M. Min- naard, M. Oele, N. Oele, S. Schel ling, P. van Zweden, P. van Liere, C. Bal. M. Casteleijn, C. Cornelisse, D. Dagevos. A. Gunst, W. Gijzel, P. Kar man. A. Kattenberg, H. de Laat. M. Nötzel, M. Oudeman, A. de Piiit, J. de Roo. A. Ruissen. M. Slabbekoorn, J. Sonke. C. van Strien, P. Adamse, J. Corstanje, W. Corstanje, M. Goedege- bure, M. Goedhart, M. Harthoorn, L. Hartman, C. Jeronimus, P. Lindhout, P. Meertens, C. Moerdijk. C. Oosthoek, E. Reijnmise. A. v. d. Schraal M. C. van Strien, C. Timmerman. M. Verrijzer, C. Vriend, P. v. Willugenburg, L. L. Wirtz. Afgewezen 2. Het getuigschrift voor hulp in de huishouding ontvingen: J. de Beste, E. Bisam, J. Bosman. C. vin Boven, M. Dekker, K. Eversdijk. A. Israël. W. Koopman, P. Kramer. L. van Neu- ren, A. Pluymers, T. Sandee ,A. v. d Vreede. Het getuigschrift voor naaister ont vingen: J. Beenhakker, D. de Bour- g aaf, J. Boone, B. Boone, N. Braamse, N Coppoolse, C. Dekker, M. Kole, J. Maartense, S. Meijer, K. Minnaar, J. van Overloop, J. v. d. Plasse, S. de Puit J. van Riet, J. de Roo, B. Snoek, N. Steketee, M. Vleugel, C. Westveer. MOEDER, schrijf eens over het "'"zingen onder het werk" opper de éen van mijn jongens. Verbaasd keek ik hem aan. „Zingen onder het werk?" „Ja, wordt dat niet te weinig gedaan?" Nu, ik stnna wei een beetje perplex, want die het opperde zingt zó zals, dat je aanstonds uitroept: „O Hemel schei uit!" 'En toen ie klein was en er werd op de piano gespeeld van: „Stille Nacht", om maar iets te noe men, kon ie ijskoud vragen: „Is dat van de Herdertjes, mams?" Toch voelt ook hij het prettige van het zingen, dat getuigt immers z'n vraag. \7an een man kun je niet verwach- ten, dat ie onder 't werk altijd zingt, het strookt meestal niet met zijn bezigheden, of hij zou de een of andere handenarbeid moeten ver richten, maar wij vrouwen, die onze bezigheden thuis hebben en haast de hele dag onze handen gebruiken zonder ons veel geestelijk in te span nen, we kunnen gemakkelijk door de dag eens een' liedje zingen. Het zal ons aanstonds prettiger stemmen, 't werk beter doen opschieten en het veel lichter doen schijnen. En niet alleen U zelf komt in een betere stem ming. ook zij, die met U samenwer ken. Het is, alsof we al zingende an deren kracht geven, moed, tevreden heid, opgewektheid: het lijkt veel zonniger en blijer in de kamer, als er een zingende vrouw bezig is en 't is. als blijft er een opgeruimdheid hangen, als ze klaar is en de kamer verlaat. Als U op straat voorbij een huis komt, de ramen wagenwijd open en U hoort een zingende stem, luistert U dan niet aapstonds blij op en Kijkt U dan niet even binnen? Een zingende vrouw aan het werk. Dij de ingang van het vriendelijke Zeeuwse dorpje stond een onvrien delijk politieman. Hij stond er als 'n rots in de branding speurend naar on gerechtigheden bij het snelverkeer. Hij zocht de zondaars die zich niet houden aan de regels van de weg en zoals altijd werd het geduld beloond. Als een aanrollende donderslag na derde een overmoedig motorrijder die met open knalpot de aandacht pro beerde te trekken van de rustige dor pelingen; hij wuifde naar kennissen en geraakte door zijn ijdelheid en vriendelijkheid op de linkerzijde van de straat. „Kip ik heb je" dacht de politieman met recht en reden en stak gebiedend de hand omhoog. De motorduivel remde af, stond stil en keek vrij beteuterd en met prijs geving van ai zijn bravour naar de wreker van zijn schuldige overmoed. De politieman lette daar niet op. Bedaard diepte hij uit 'n binnenzak zijn „bonnenboekje" op en groef daar na links en rechts in zijn zakken naar schrijfmateriaal. Die pogingen werden niet beloond. „Heb je misschien even een pot loodje" vroeg de dienaar van Her mandad aan zijn slachtoffer. Begrijpelijkerwijze luidde het ant woord ontkennend. Wie die tot de strop is veroordeeld, zal zijn beul een touwtje lenen? „Wacht dan even hier", klonk het bevel, „dan zal ik daar in dat win keltje een potlood lenen." Met grote schreden stapte het ge zag weg en verdween in het zaken- pand, na de winkelbel een zenuwbui bezorgd te hebben. De toekomstige geverbaliseerde bleef staan waar hij stond, totdat er een stem uit een tuintje klonk, die riep: „Smeer 'm nou sufferd!" Als door een adder gebeten, wipte de aangesprokene op keek schichtig naar 't winkeltje, nam een aanloopje en tufte er vandoor. Hij draaide reeds op volle toeren toen de gezagshandha- ver met een potloodje de straat op stormde. Hij had het nakijken. De moeite welke hij nog deed om bij de dorpelingen achter de naam van de snoodaard te komen had hij zich kunnen besparen. De een meende dat het een reiziger ^?,ksteen was het Innd van Maas ®n Waal en de tweede geloofde vast, dat hij hem wel eens gezien had op een excursie in de Wieringermeer. Een proces-verbaal kon in geen ge val gefokt worden. En dat alles om zo'n stom stukje potlood! aan het kamers poetsen, aan het om wassen, of een kleuter aan het aan kleden, het geeft een feestelijke stem ming, iets blij's, iets prettigs, een gevoel van rust en zekerheid. Ja. waarlijk, het wordt nog vaak te weinig gedaan door ons, dat zin gen onder het werk. „Och. je bent er niet altijd voor in stemming". Nee. dat kan: maar je kómt in stem ming als je maar begint. Wordt er niet gezegd, dat men zijn zorgen kan verzingen! Och, dat weet toch ieder een, als we zingen dan worden onze zorger lichter, het werk lijkt niet zo onoverkomelijk, het strijkgoed lijkt minder, het verstelwerk niet zo ho peloos kapot, de kinderen zijn liever, de baby huilt minder, het lijkt zelfs of je met de bonnen meer kunt doen want al zingende door uw huis, wordt alles met zon overgoten en veel, veel lichter. Het is met dat zon netje van binnen, net als met het zonnetje van buiten; het geeft kleur en leven aan alles, maakt alles ge makkelijker te dragen. TMu wil ik qyerigens niet opkomen voor hen, die te pas en te onpas heel de dag lopen „galmen", vaak een en hetzelfde melancholisch deun tje. Dat is natuurlijk ook niet goed. Ik heb eens een dienstbode gekend, die van de vroege morgen tot de la te avond van „de stenen aan het firmament" zong en dat „ment" zó lang en hoog aanhield, dat ik iedere keer verbaasd was, waar ze al die adem vandaan haalde, en het hele firmament mijlen ver weg wenste. Toch moet ik er bij zeggen, dat ze altijd opgeruimd haar werk deed, maar men moet ook met eigen om geving rekening houden. Er is een gulden middenweg en zo als altijd, die moeten we bewandelen. Er zijn gezinnen, waar altijd gezongen wordt dat is misschien voor iedereen niet prettig. Er zijn ook gezinnen, waar zo goed als nooit gezongen' wordt en dat is zeker niet goed. We zijn vaak genoeg alleen aan het werk, of er gens bezig, waar we niemand storen, laten we dan naar hartelust zingen, mooie liedjes zijn er genoeg. Zingen getuigt van een blijde, opgewekte, vrolijke sfeer en die moet er zijn in ons huishouden, het zonnetje van binnen! Het zwarte jacht J. M. L. G. Ch. de M„ 40 jaar. te Lovenjool, had in Nederland een zeil- vaartuig gekocht voor f 20.000. Dit vaartuig trachtte verd. in strijd met 't Deviezenbesluit uit te voeren naar België; te Hansweert werd het jacht in beslag genomen. Boete f 5000 of 5 mnd. met teruggave van het jacht. De begeerde varkentjes J. J. v. d. O., 43 jaar te Terneuzen, had een varken gekocht zonder aan koopvergunning. Het vonnis luidde: f 50 of 20 d. met teruggave opbrengt. A. J. de B„ 42 jaar te Oostburg, werd voor hetzelfde feit veroordeeld tot f 40 of 20 d. Textiel en tabak L. H„ 31 jaar, te Nw. en St. Joos- land, had onbevoegd voorhanden tex tielproducten en shagtabak en siga retten. Hij kreeg f 125 of 25 d. met verb, verklaring van het inbeslagge- nomene. ALBERT WESTERLINCK heeft in „Onze Alma Mater, orgaan van de Vlaamse leergangen te Leuven" een Jorief aan Ernest Claes geschreven, waaraan wij het volgende ontlenen Buysse, Timmermans en Walschap be hoort gij tot de besten, die zijn werk hebben voortgezet en de ongeweten kunstgave van ons vertellend volk tot een proza-genre met artistieke per fectie hebben vernobeld. Met het frisse realisme van vlugge ogen en met de milde modulaties van uw zware gevoelsrijke stem, hebt gij ons van uw heimat verteld; steeds dat grensland tussen de Kempische bos sen en de heuvelingen van Hageland, waar de Demer vloeit; steeds uw dorp en zijn zonderlinge zielen; steeds warm en blij, zonder tendenz of probleem. Gij zult er van houden dat men u, weldoener met de gulle lach, een „zon nig" schrijver noemt. Het is waar dat een deel van uw werk ons voorkomt als een vlucht uit het diepere leven naar de pittoreske uiterlijkheid; rond borstige maar nogal oppervlakkige gulheid van het Vlaamse sensualisme en de kleurige prentkunst. Soms lacht gij uitbundig en soms weer houdt gij met moeite uw tranen in. Zwenkin- Dierbare vriend, Gij zijt een beroemd oudstudent van deze „Alma Mater"; het is dus ge schikt dat ik, als ex-Lovaniensis, in deze kolommen tot en over u schrijf. Onder de filologen van Leuven zijt gij een der beste geworden, want er zijn geen completer filo-logen dan de be kwame artisten van het woord. Nie mand kent en bemint de mysteriën der taal vollediger dan zij. Ik heb, een dezer avonden, uw jong ste boek gelezen „De Oude Klok" Al lezend heb ik uw glimlach genoten en ook uw tranen gezien. En nu ge ziek te bed ligt, schrijf ik u slechts om u te getuigen hoe zeer ik uw werk be min en vereer. Gij zijt, na 40 jaren arbeid, de zoon gebleven van Merten Claes en uw moeder was de dochter van Tist den Hoed, beiden wonende op de steen weg van Zichem naar Everbeur. Dit is iets van het schoonste in u: artist en academicien, man van beschaving en roem, zijt gij nooit uw sjofele ouders ontrouw geworden. Echt en onvervalst zijt gij geble ven, een zoon van uw stam. Gij hebt een oeroude kunst van het volk ge kregen, die ook de ongeweten kunst van uw vader was: de vertelkunst. Conscience heeft het oorspronkelijke en voorvaderlijke erfgoed der vertel- gave voor onze literatuur gered. Met gen van de reine gevoelsmens! Ze worden in uw kunst «oms de bron van uw gebreken; uw neiging tot over dreven. soms goedkope, vermakelijk heid; en elders uw soms te wekelijk sentiment. Maar achter uw lach en tranen ligt uw mysterie. Ieder kunstenaar heeft het zijne. Het laat ons toe lang te mijmeren en te peilen. Uw lach is meer dan verpozing en gezelschapsamusement, uw kunstver beeldingen zijn de innerlijke winst op een verborgen verdriet. Zij zijn de schone revanche der ziel op het ver lies van elk leven. Humor. Dierbare Vriend, is de parelglans van uw traan. Wie uw werk overschouwt kan vast stellen dat gij ons de uitbeelding van het tragische niet hebt geschonken; noch de diepste en eeuwige spannin gen der ziel, noch het metaphysische heimwee in de mens hebt gij ver tolkt. Maar in de humor hebt gij uw meesterlijke hoogte bereikt. In „Jeugd" en „De Oude Klok" releveert de humor de fijnste gaven van uw ta lent, de rijpste philosophie van uw le ven. Er is met uw geschied wat met Timmermans gebeurde, de zuivere en verdiepende verinwendiging, met die oneindige zwelling van dé weemoed, heeft de puurste en diepste ontroe ring in uw ziel tot eivolheid saam- gedrukt. Die volheid heeft in muziek, de poëzie der taal, haar verlossing ge vonden. De avond nadert, Dierbare Vriend. Gij hebt u van alle stof op de „grauwe slenterbaan der aardse werkelijkheid" gereinigd. Nu probeert de ziekte u neer te vellen. En ook het onrecht, dat geen naam meer heeft, tracht dat te doen. Maar wie uw jongste boeken las en wie u kent, weet dat de ziel in u alles overwint. Denk aan de vele boe ken, die gij nog moet schrijven. Denk ook aan de duizenden vrienden, be kende en onbekende, die met u zijn in deze uren van beproeving. TVONDERDAG is pater dr Caecilianus Huigen O.F.M. afgetreden als directeur van de ker kelijke muziekschool te Utrecht. Op 14 April van dit jaar vierde pater Huigens zijn zeventigste verjaardag onder grote belang stelling. Als leraar aan het conservatorium te Amsterdam en aan het Kon. conservatorium te Den Haag, heeft dr Huigens door zijn lessen in de „eenstem mige middeleeuwse zangkunst" zeer grote invloed gehad op de generatie musici van heden. In la tere jaren beperkte dr Huigens zich tot zijn pae- dagogisch werk in zijn eigen instituut. Hij is een man, gezegend met bijzondere gaven. Gedurende de bezetting heeft dr Huigens de ge bouwen van de K.M.S. moeten verdedigen tegen militaire bezetting. Een tijd lang alleen in de school vertoevende, slaagde hij er in de geschie denis der panden na te speuren. Hij ontdekte, dat Bisschop Rovenius hier had gewoond en was ge storven op 1 October 1651. Z. Em. Kardinaal de Jong roemde de speurdersgaven van dr Huigens door te zeggen, dat „dr Huigens een knap historicus zou zijn geworden, als hij zijn leven niet aan de kerkmuziek gewijd had." >000<X>0<X>00000000000<X>000<XXX>0<X><XX>000000000000000000000 T-OOOOOOOOOOOOOOOOOO AAN de Goese Ambachtsschool had Vrijdagmiddag de jaarlijkse uitrei king plaats der vakdiploma aan de leerlingen die met goed gevolg de tweejarige cursussen hebben gevolgd. Het diploma timmeren behaalden; J. Bak en A. Wondergem, Goes; A. Bu- teyn, Krabbendijke; A. Cabboort 's- H. Arendskerke. B. Clarijs en J. Grim te 's Gravenpolder; L. Fierloos, Hoe- dekenskerke; C. Karelse, Borssele; C. Klapse, Kats; J. Meyaard en J. Lo- kerse, Wolfaarlsdijk; C. Lansen, Ka- pelle; M. Poot, Kortgene; M. Proost 's H.H. kinderen: C. v.d. Sluys, Bors sele: J. v .d. Velde, Ovezande en M. de'Witte. Driewegen. Afgewezen: 4. Het diploma rijwiel- en motortech niek kregen: J. v. Burg. Kruiningen; W. van Damme en J. Rottier, Ierseke; C. de Krijger, Colijnsplaat; G. Men- heere, Ovezande; J. Rademaker. Hans- weert; M. Snoep, Wolfaartsdijk; D. Scherp, Kortgene; J. de Visser en J. Wallemstein, Kloetinge; C. Versluis, Zondag 25 Juli: Rood. H. Jacobus. 2e gebed en laatste Evangelie van de 10e Zoncag na Pinksteren. 3e (in stille missen) H. Christopnorus. Credo. Pref. der Apostelen. Maandag 26. Wit. H. Anna. Breda: Credo. Dinsdag 27. Gro'en. Mis van de 10e Zondag na Pinksteren. Zonder Gloria en zonder Credo. 2e gebed H. Panta- leon. 3e A cunctis. Gewone Prefatie. Of: Rood. H. Pantaleon. 2e gebed van de 10e Zondag na Pinksteren. 3e A cunctis. Breda: Groen. Mis van de 10e Zondag na Pinksteren. Zonder Gloria en zonder Credo. 2e gebed octaaf Kerkwijding. 3e H. Pantaleon. Of: Wit. Mis van Kerkwijding. 2e gebed van de 10e Zondag na Pinksteren. 3e H. Pantaleon. Credo. Woensdag 28. Rood. H.H. Nazarius enz. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Breda: Wit. Octaafzondag van Kerkwijding. 2e gebed H.H. Nazarius enz. Credo. Donderdag 29. Wit. H. Martha. 2e gebed H.H. Felix II enz. 3e A cunctis. Vrijdag 30. Rood H.H. Abdon en Sen- nen. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Zaterdag 31. Wit. H. Ignatius van Loyola. Wisscnkerke; G. Verhulst, Kats; J. v. Willega, Kapelle; E. Rijsdijk, Hans- weert; M. Peels, Goes; J. v. d. Hiele, 's Gravenpolder en J. Labeur, Wilh.- dorp. Afgewezen drie. Diploma electrotechniek: E. Baa- renos, G. Lakkee, A. Meyer, W. Scheers. H. Meyer, A. Brugge, P. v. d. Berge, A. Glerum, H. Meyer, A. Verhage en A. van Witzenburg te Goes; A Bruinooge, 's H.H. kinderen; J. Bom en C. Koenraa te Waarde; W. Dingemans, Kortgene; A. Dekker,, Nieuwdorp; C. Hogesteger, Kapelle; D. Hannewijk; P. Kuzee en H. Verbrug- ge, Heinkenszand, H. Knopjes en P. de Vos, 's Heerenhoek! J. v. Lange- velde, Krabbendijke; F. en J. Kosten, Hansweert. Afgewezen drie. Diploma smeden en bankwerken: G. Bruël, P. Colijn, F. de Koning, M. Mie- ras en J. Wattez te Goes; W. Bosman, Nisse; R. v. Doorn, 's H. Arendskerke; A. van Fraassen, Vlissingen; J. Goense en F. Pieters, 's Heerenhoek; L. Gou- looze, Colijnsplaat; J. Kopmels, te Waarde; A. Minderhoud. Hansweert; I. de Regt, Kortgene; P. Slabbekoorn te Kloetinge en M. Zuidweg, Heinkens zand. Afgewezen drie. Diploma schilderen: P. Melieste, M. van Stee en P. van Sprang te Goes; P. Geus, Kwadendamme en H. de Vriend, Baarland. Afgewezen twee. KATHOLIEKEN vraagt een prospectus aan bij Bekende Schriftefijke> Cursus) (Adv. 661-00) O.- W.-INDIË CANADA N- Z.-AMERIKA AFRIKA AUSTRALIË Speciaal adres voor al uw VERPAKKINGEN onder garantie door vakkundig personeel met 20 jaar ervaring. Met of zonder bijlevering van zee koffers of kisten. Verzorging van al uw douaneformaliteiten. Dankbetuigingen liggen ter inzage ALLEEN GEVESTIGD Bouwerijstraat 36 Telef. 8868 BREDA Adv. 96- TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 0.75 (Adv. 17-oo) Amerikaanse studenten zijn naar Engeland gegaan om daar in de door de oorlog geteisterde steden puin te ruimen. Wij zien hier een neger student uit Alabama puin ruimen te Whitefield, tezamen met twee meis jes-studenten uit Massachusetts. Horizontaal: I gewiektst, 6 papegaai 12 vrucht, 13 kantweefsel, 14 momen teel, 16 lichaamsdeel, 18 kledingstuk, 19 noot, 20 bouwland, 22 eitjes van kikkers, 23 lichaamsdeel, 24 steen, 25 deel van Azië, 27 noot, 28 voorzetsel, 29 bont, 30 onbep. voorn., 32 houten of metalen pen, 34 vrucht, 35 bij, 37 timmergereedschap, 38 bouwval, 40 vis, 43 kwelder, 48 deel van Azië, 50 houtmaat, 52 negerdans, 54 windstreek, 55 pers. voorn.. 56 pers. voorn., 58 herkauwer, 59 jonge tak, 60 herkau wer, 61 plomp, 63 Bijbels persoon, 64 voorzetsel, 65 sieraad, 66 telwoord, 68 onder het nodige voorbehoud (afk.), 69 onverschrokkenheid, 70 vogel, 72 drinkglas, 73 hals over kop. Verticaal: 1 oudtestamentisch boek, 2 voorzetsel. 3 gevangenis, 4 krijgs macht, 5 eens, 7 stofdeeltje, 8 genees wijze, 9 priem, 10 voorzetsel, 11 zelf zucht, 15 verbond, 17 punt, 18 groente, 19 deel van Sumatra. 21 Mohamme. daans rechter, 24 handvest, 26 ho ningdrank, 29 vóór, 31 vreemde munt (afk.), 33 rechtskundig bewijs, 34 Ita liaanse rivier, 36 eenheid van arbeids vermogen, 37 Arabische titel, 39 mis dienaar, 40 verschalking, 41 scheut. 42 voorzetsel, 44 deel van de bijbel (afk.), 45 web, 46 gezwind, 47 open» baar ambtenaar, 49 smaad, 50 hache» lijk, 51 inschikkelijk, 53 roofvogel, 55 kwetsuur, 57 schiereiland. 60 deel van een schip. 62 vloeibare mest, 65 zee. hond. 67 uiterste grens, 69 lengtemaat (afk.), 71 noot. 1

de Stem | 1948 | | pagina 5