234/ Siarï en Land „DE STEM" De straat zonder straat doKtöör De Volkeren van Overzee en de Westerse beschaving Mr dr.A.J^MjMes Rooie haan m Vermunt' s borstelfabriek Vvbhcle: Wat een Wonderlijke Wereld RADIO) DE STEM VAN ZATERDAG 24 JULI 1948 1 HULPKANTOOR TERNEUZEN Zijn kamerlidmaat schap beëindigd Lakspuiterij te Roosendaal geheel verwoest AGENDA Ongewone situatie te Goes //Dé: 40 jaar „St. Petrus" te Roosendaal Eigen werk Katholiek-Sociale Week te Lyon 'Frans patriottisme staat een helder oordeel in de lüeg Twee duizend gasten MARKTEN Firma W. BROERE VAN 1890 BENOEMINGEN Z.H. Ex. de Bisschop van Breda heelt; benoemd lot geestelijk adviseur van de Kath. Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouw Vereniging de zeereerw. heer pastoor W.Froger, tot leden van het Diocesaan Bestuur van de St. Grego- riusvereniging,- dat van 3 op 5 lecrcn is gebracht de weleerw. heren C. Moer beek. kapelaan te Roosendaal (H. Jo seph) en Jos. S tater, kapelaan te Breda H. Anna.) GOUDEN PROFESSIEFEESTEN Op 38 Augustus zullen in Hyybergen Broeder Silvester, die 28 jaar Alge mene Overste was, en Broeder Serva- tius hun gouden professiefeest vieren. DOKTERSDIENST Zondag wordt de doktersdienst te 's Heer Arendskerke, Heinkenszand en cn Wolfaartsdijk waargenomen door dokter Staverman; te 's Heerenhoek, Nieuwdorp en Driewegen door dokter Folmer en te Goes door dokter Snoek. DE RUYTERSCHOOL" TE VLISSINGEN Geslaagd voor het eindexamen Ma chinist-leerling getuigschrift B.M.: H. K. van Amstel, W. Antonissen, J. den Arend. J. H. Beumer. L. Boom W. Boon, W. Hokken. A. C. Koning, J. Korevaar. A. H. J. Liesting, A. W. T. Müter. K. Nederhoed. J. Puitrum W. Toet. B. Bronsvoort. H. A. Bür- mann. E. F. P. van Daalen. P. Dries- sen. A. van Emmerik. C. W. van Es sen. P. Ester. A. A. R. van Geffen. H. W. Groen. J. W. van der Heijden. J. J. C. Hoosemans. F. Kas. H. J. Ker sten. A. Koeiewijn. L. van Koert. H. F. M. Lapidaire. J. Moora. Th. Nieuw poort. F. J. ten Seldam. C. Th. Spaa nenburg, P. L. Vlinkervleugel. J. Vrij heid. L. J. Warbroek. H. Weijland. J. Zandee. Afgewezen: Geen. Geslaagd voor het eindexamen Ma chinist-leerling getuigschrift A. M.: J. H. Pastor, J. H. M. Sluiter. Afge wezen: geen. GESLAAGD. Door de stichting Vakopleiding automobiel - motorrijwielreparatiebe drijf van de BOVAG werd aan de R. K. Ambachtsschool te Hulst examen afgenomen voor het diploma leerling monteur. Aan het examen werd door 13 leerlingen''deelgenomen. Het resul taat was, gezien de eisen, welke aan de jongens gesteld werden, zeer be vredigend. De uitslag was als vplgt: Volledig geslaagd: J. Burm te Honto- nisse, J. Boone te Lamswaarde, G. de Jaeger te Zuiddorpe. J. de Booy te Lamswaarde. J. de Maagt te Honte- nisse, R. Baart te Koewacht. A. Schal- kens te St. Jansteen, F. Vlassenrood te Heikant. Voor het practisch gedeel te: N. V. d. Bergen te Lamswaarde. Voor het theoretisch gedeelte: P. He- melaer te Terhole, J. Hillaert te Ter hole. Afgewezen twee. De studie kan aan de avondtekenschool worden voortgezet. Ook voor hen die reeds in de garage werkzaam zijn bestaat ge legenheid zich te bekwamen voor de door BOVAG aan vakmensen gestel de eisen. OPENING NIEUW WEGVAK Het nieuwe wegvak Borssele-'s Hee renhoek, gelegen in de gemeente Ove- zande. zal hedenmiddag half drie met enig officieel vertoon door de burge meester van Ovezande geopend wor den. Na de opening zal het gemeente bestuur van Ovezande de genodigden in café v. d. Bulik te 's Heerenhoek verversingen aanbieden. UITSPRAKEN MIDDEL BURGSE RECHTBANK C. de B„ een 41-]arige koopman uit Kruiningen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring le Middelburg, werd conform de els veroordeeld tot 8 mnd. gev. straf, wegens oplichting van een rijwiel. De 27-jarige bijkok uit Zierikzee C. S., thans gedetineerd in het Huls van Bewaring te Middelburg, die in het Rijkswerkkamp „Havers" te Breskens van een collega, die in hetzelfde ver trek van het kamp sliep als verdachte, van deze 360.had gestolen, werd veroordeeld tot 8 mnd. gev. straf met aftrek voorarrest. De eis was 1 jaar gevangenisstraf. Driekwart Auto-ongeval. Op de drukke ver keersweg Driekwart-Philippine deed zich een auto-ongeval voor dat be trekkelijk goed is afgelopen. De, auto van dc heer Z. uit Terneuzcn kwam door nog onbekende oorzaak in bot sing met een Belgische wagen. De ma teriële schade is aanzienlijk. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. Goes Geslaagd. De heer W. de Kort slaagde voor het staatsexamen voor muziek (piano) AXELSESTRAAT 166 Telefonisch aangesloten onder no. 721-0 J-JEDEN beëindigen de beide zittende Kamers der Staten-Generaal hun werkzaamheden en daarmede 1^ tevens een einde gekomen aan het Kamerlid maatschap van de Katholieke Zeeuwse vertegenwoordiger mr. dr. A. J. J. M. Mes. In 1937 candidaat gesteld liet hij bij de groslijststemming alle andere candidaten ver achter zich en mede tengevolge van het toenmaals gelden de partijkiesstelsel was dr. Mes daar door verzekerd van een verkiesbare plaats op de definitieve lijst. Op de derde Dinsdag in September 1937 deed hij dan ook zijn intrede op het Bin nenhof. Reeds uit het resultaat der partijstemming was gebleken, in welke mate hij het vertrouwen der Katholie ke Zeeuwen genoot en de practijk ge durende elf jaren (met een onderbre king gedurende de bezetting) heeft aangetoond, dat de verwachtingen niet te hoog gespannen waren. Door zijn scherpzinnigheid en uitgebreide kennis was dr. Mes een zeer gewaardeerd lid der Katholieke fractie (zijn mai den-speech over de uitbreiding van het kiesrecht in Suriname en Curagao maakte een verrassende indruk). Maar daarnaast heeft dr. Mes niet alleen Zeeland aan zich verplicht, doch ook talloze Zeeuwen, katholieken, maar ook niet-katholieken, vooral in het be gin toen hij nog het enige Zeeuwse Kamerlid was, door hun, belangen met nimmer aflatende ernst ie bepleiten. Het werd dan ook niet alleen in Zeeuwse katholieke kringen betreurd, dat dr. Mes zich om gezondheidsrede nen genoopt zag, een verlenging van zijn mandaat af te wijzen. Zeeland prijst zich echter gelukkig, dat het nog op velerlei terrein de voordelen zal genieten van de capaciteiten van dr. Mes. door diens lidmaatschap van Ged. Staten en diens vele andere functies. STUKKEN VOOR DE RAAD. Woensdagavond zal de Goese raad behalve de door ons reeds vermelde punten nog het voorstel behandelen om medewerking te verlenen voor wo ningverbetering aan B. Hollestelle. J. Polfliet en A. Hymans en voor woning splitsing aan M. van Stee. De kosten hiervan bedragen 9720,—, waarvan het rijk drie-vierde betaalt. Verder stellen B. en W. voor om de adj-commies ter secretarie, de heer J. Meyler. te bevorderen tot commies; de klerk mej. Smallegange tot adj-com mies en voorts twee jeugdige krachten aan te stellen voor eenvoudig admi nistratief werk. Een meerdere uitgave van ruim 1100 is daarmee gemoeid. NIEUW RAADSLID. Daar de heer A, Oomens in verband met een nieuwe werkkring elders als raadslid aftrad, zal de heer J. de Kok zijn opvolger op de lijst der K.V.P., m zijn plaats benoemd worden. DIPLOMA-UITREIKING AMBACHTSSCHOOL. Na de uitreiking der diploma's en de Ochtmannpr-jjzen heeft Vrijdagmiddag de burgemeester namens het gemeen tebestuur school, directeur en leraren, alsmede de gediplomeerden hartelijk gelukgewenst met de behaalde resul taten en de laatsten op hun hart ge drukt de verworven kennis zo in de praktijk te brengen, dat het hun en de maatschappij nuttig is. Ir. Stoel, de voorzitter van het be stuur sloot zich hierbij aan en ried de geslaagden aan vooral gebruik te ma ken van de vak-literatuur en catalogi om bij te blijven. Spreker memoreerde, -dat de heer B.uthfer vooi' het laatst hier als direc teur staat: toch is het officiële af scheid voor later bewaard. Het plan is n.l. hem in September de. hulde te geven, die hij verdient. De heer Buthfer sprak ook namens het lerarenkorps, dat hij zeer prees, zijn erkentelijkheid voor de goede woor den uit en deelde mee, dat de toevloed van nieuwe leerlingen zo groot is, dat het schooljaar begint met 235 leerlin gen. „Eindelijk gaan de ogen open en begrijpt men, dat de samenleving meer heeft aan een goed vakman dan aan een mislukt ambtenaartje," zei de di recteur. Tenslotte bood de leraar Nederveen, vooruitlopend op het officiële afscheid, alvast namens leraren en leerlingen de heer Buthfer een prachtige pastel van Melse aan en offreerde een leer ling een sierplant. Naar het Liesbos. Donderdagmid dag hebben de leerlingen van de vier laagste klassen der katholieke scholen een reisje per autobus gemaakt naar het Liesbos onder Princenhage. De tocht is goed verlopen en de kin deren hebben zéér genoten. Hansweert Te veel gevergd. Donderdagmid dag liep de sleepboot „Stormvogel" met twee schepen van Terneuzen naar Dordrecht bij het. binnenvaren op de Oostdam. Na hevig trekken wist de boot de schepen nog in de ha ven te krijgen, doch was daarna ka pot. Vermoedelijk had men te veel van de boot gevergd. Twee sleepboten die ter assistentie waren uitgevaren, behoefden geen hulp te verlenen. St. Jansteen Geslaagd. Aan de rijksuniversiteit te Gent slaagde de heer R. Maertens voor het doctoraal examen in de ge neeskunde Kloosterzande 8O-JARIG BESTAAN ST. CECILIA Ter gelegenheid van het SO-jarlg bestaan organiseert St. Cecilia in Kloosterzande op Zaterdag 24 en Zon dag 25 Juli een groot festival. De deel namende verenigingen, die Zaterdag middag in Kloosterzande aankomen, worden om 3 uur officieel op het ge meentehuis ontvangen. Vervolgens is er een muzikale rondwandeling, ter wijl om 4.30 concerten zullen gegeven worden. Zondag zullen 8 verenigingen Kloos terzande bezoeken, welke eveneens om 3 uur officieel op het gemeente huis ontvangen worden. Na deze ont vangst ls er een muzikale rondwande ling, waarna de muziekuitvoeringen een aanvang neinen. Het groot slot concert, dat om 8 uur gegeven wordt, is van 'de Kon. Harmonie uit Hulst. Op beide dagen wordt in de openbare school een fancy-fair gehouden, wel ke tal van attracties biedt en onge twijfeld Veel bezoek zal trekken. Excursie. Niet minder dan 90 da mes van de K A. ondernamen een ex cursie naar Antwerpen, Scherpenheu- vel en Brussel. Heel begrijpelijk dat het een hele druktfe was bij vertrek en aankomst van zoveel vrouwen. Mannen gevraagd. Momenteel ver toeven veel Koewachtse vlasbewerkers en -bewerksters in de Noord-Hollandse polders om daar het gekochte vlas te plukken. Nieuw-Namen HULDIGING JACHTOPZIENER VERBIST Door het hoofdbestuur van de ver eniging van jachtopzieners in Neder land is aan onze dorpsgenoot dhr. Frans Verbist onbezoldigd Rijksveld wachter en jachtopziener de zilveren medaille vooi 25 jaren trouwe dienst uitgereikt. Het ontbrak deze trouwe ambtenaar, die wij dag aan dag in onze polders aantreffen, niet aan be langstelling. Door de plaatselijke ja gersvereniging werden aan de jubila ris prachtige bloemstukken en ge schenken aangeboden. Er zijn harte lijke woorden over en weer gesproken en men sleet tesamen enige tijd in grote gezelligheid. Muzickleest. Hei. ligt in de be doeling van het feestcomité om met de aanstaande kermis traditiegetrouw weer een muziekfeest te organiseren, waarbij verschillende naburige gezel schappen zullen worden uitgenodigd. Sluiskil AAN DRIE FACTOREN is het te danken, dat de felle brand, wel ke Vrijdagmorgen in de lakspuiterij van de Borstelfabriek v.h, J. Vermunt aan de Kloosterstraat te Roosendaal uitbrak, niet uitgebreid is tot een massale fabrieksbrand. Uit de onmid dellijke paraatheid van het personeel, dat direct, de fabrieksbrandweer in schakelde. de technische vaardigheid van de Roosendaalse brandweer o.l.v, commandant van Baai en het feit, dat de lakspuiterij aan drie zijden kon worden benaderd, valt het te verkla ren, dat de brand tot de lakspuiterij beperkt bleef. Wanneer het vuur kans zou hebben gezien door te dringen tot de belendende fabrieksgebouwen waarin practisch niets anders dan brandbaar materiaal aanwezig is, zou de ramp niet te overzien zijn geweest Naast het verloren gaan van de lak spuiterij en grote water- en materiaal schade aan de lager gelegen afdeling is de borstelfabriek voor een grotere vernieling gespaard gebleven. Kortsluiting. ■yRIJDAGMORGEN om ongeveer kwart voor tien brak in de lak spuiterij, waar op dat moment onge veer 15 man personeel bezig was met .het spuiten van borstel- en bezem waren plotseling brand uit, vermoe delijk tengevolge van kortsluiting. In een ommezien greep het vuur om zich heen in het brandbare materiaal houtwaren en celluloselakken zodat de zes spuitkasten, welke zich op de afdeling bevinden, in brand geraak ten. Met man en macht werd het vuur door het afdelingspersoneel bestre den, bijgestaan door het talrijke per soneel van de overige afdelingen, die direct de slangen van de fabrieks- IJzendijke Benoemingen. Tot gardiaan van de Paters Capucijnen is alhier be noemd patel Bonifaclus. Pater Gon- zala werd benoemd tot assistent. Bei den zijn bij de bevolking zeer goed bekend en men verheugt -zich algemeen over deze benoemingen. Pater Basilius de vicaris, werd niet overgeplaatst. De huidige assistent, pater Norbertus, zal Sluiskil gaan verlaten. Maandag a.s. wordt de nieuw benoemden een wel komst-serenade gebracht. Zelatricen. De zelatricen van de St. Fidelis missiebond bezochten de grote missietentoonstelling in Breda. Ongetwijfeld is hun missie-ijver door dit bezoek verhoogd. De fancy-fair. Op 6, 7 en 8 Allg. zal er een flinke stoot gegeven worden aan de opbouw van onze kerk, wat de financiële zijde betreft. Er zal dan n.l. een Vlaamse kermis worden gegeven, die vast en zeker moet slagen en waar van de voorbereiding reeds geslaagd is dank zij de medewerking van alle pa rochianen, die reeds een berg van mooie prijzen bijeen brachten en van de'dames en heren, die zich op ver zoek van hun pastoor spontaan aanbo den om de diverse stands attractief te maken. GRAAUW. Zondag 25 Juli. Wegwed strijd voor amateurs, begin 2 uur. Schieting bij Frans de jakker, Dorps straat. HULST. Zondag 25 Juli. Schieting op de staande wip door de Kon. Bata vieren: Schieting in café De Gouden Leeuw bij Aug. de Gucht, begin 3 uur. ÏAank zij de grote voortvarendheid van het Goese gemeentebestuur, konden in de Ganzenstad woningbouw plannen op grote schaa! worden op-* gezet en afgewerkt. Verschillende huizenblokken zijn thans reeds klaar, maar moeten nog onbewoond blijven, omdat de nieuwe straten nog geen bestrating hebben. Doordat n.l. leveranciers van klin kers in gebreke bleven, zijn de uit voerders machteloos en blijft het tus sen de nieuwe woningen, waar zo'n behoefte aan is, een chaos, die amper te betreden is. B. en W van Goes doen hun uiter ste best aan deze wel heel ongewone situatie, in het belang der huisves ting, een einde te maken. 'JOS JANSSEN) Overwonnen door zooveel brutali teit zakt steven op 'n'stoel neer. „Zoo! Ge hebt het goed begre pen, hé Manten?" ..We gaan dat doen, Dokus, knikt Manten. Ja. man. 'k heb veel respekt voor mijn kozijn, 'k Wete. dat ie vele kan. Maar als ie daarbij nog uw onder- vindinge en uw kennisse had. d'r zou vast en zeker in geheel de wereld zulk geenen doktoor te vinden zijn", Manten's lofspraak doel Dokus grin niken van voldaanheid. „Ja, ja, Manten, de ondervindin- ge. man, de ondervindinge Maar als doktoor Steven zou willen Ik word oud. 'k heb geen kinders, die voor 't vak geschikt zijn. We zouden misschien t'akkoord kunnen geraken?" Met 'n ruk keert Steven zich om en snauwt: „Wij?... Dank u"... „Ge moet het zelve weten,* jon gen". Kozijn, zulk 'n aanbod?!" „Ge moet er over zwijgen" stampvoet Steven. „Men weet nooit genoeg, kollega. Ik sta ondertusschen ook voor ge vallen, waar dat ik geen weg mee wele". „Ja? En wat doet ge dan?" Dokus grinnikt even in z'n baard je: „Wel, toens doe ik gelijk do gediplomeerde kwakzalvers: 'n lap leggen en Pietje de Dood z'n werk laten doen. Wat anders, hè?" Even spreekt geen van de drie man nen nog. Dan maakt Dokus aanstalten om te vertrekken. Kleunend staat ie recht. En ter wijl ie met de hand naar de lenden grijpt, zucht ie: „Zoo zit ik nu met m'n eigen te sukkelen. Kunt ge dat gelooven?" Verbaasd kijkt Manten hem aan. Steven spitst even de ooren. „Ja. kreunt Dokus. t' is al 'n maand of drie dat ik me niet wel gevoele. 'k Wete goed genoeg waar dat het kwaad zit en ik kenne 'r geheel goêie remedies voor, die bij m'n zieken al tijd geholpen hebben. Maar... 't is gelijk Manten zegt: de. beste doktoor cn is geen cent weerd als ie z'n eigen moet behandelen". „Da's waar, Dokus, beaamt Manten. De doktoor van Wervekc die zoovele klaps heeft, moest otv- langs z'n been afgezet worden. En in plaats van dat zelve te doen, dien ooltjkaard. ie haalt er drie, vier professors bij. De vent be trouwde z'n eigen niet. En dan zouden de zieken zulke ke rels moeten betrouwen". Spottend keert Steven zich om. „En uw Dokus dan?" Even Manten uit zijn lood gesla gen. „Waarom geneest ie z'n eigen niet?"— „Hewel, snauwt Dokus terug, 'k zal ik m'n eigen genezen, daar! Maar onder kollega'sge hadt me toch 'n handje kunnen helpen". Dat was een rechtstreeksche vraag om hulp. Nu voelde Steven, dat ie greep kreeg bij de twee mannen. Nu zou ie. wraak nemen op zijn manier. „Blijf. Ik z&l u helpen". De dwingende toon van den jongen doktoor's stem treft doel. Dokus blijft staan. „Ga zitten". Laflgzaam gaat het kwakzalvertje zitten. Schuw kijkt ie naar Steven op Vol spanning staat Manten te luis teren. „Wat mankeert u?" brandweer aankoppelden en volop wa ter gaven. Felle vuurgloed. TAE Roosendaalse brandweer werd ijlings gewaarschuwd en was spoedig met alle materiaal aanwezig. Het vuur. dat moeilijk te bestrijden was, omdat de lak op het ingespoten water bleef drijven blakerde het in wendige van de afdeling en een be nauwde rook wolkte door de stukge slagen en -gespoten ramen naar bul ten. De vaten met lak ploften de een na de ander uit elkaar, zodat zich telkens een felle vuurgloed achter de ramen vertoonde. Een groot gevaar leverde de com pressor op, waarop niet minder dan 8 atmosfeer druk stond voor de kracht van de spuitapparaten. Door de tegenwoordigheid van geest van het personeel kon de kraan nog worden opengedraaid. Een tank met lak werd eveneens opengezet, zo dat het rose goedje door alle gaten en openingen lekte en de laarzen der brar dweermannen een Zondags kleur tie kregen. Na ongeveer een uur gestage ar beid was men de brand geheel mees ter. Een ogenblik dreigde nog hjt dak vlam te vatten, doch dit kon worden voorkomen. De afdeling brandde ge heel uit. Op het terrein van de brand, dat door de gemeente-poütie werd afge zet, merkten we o.m. op burgemeester Freyters, wethouder Moorings, de wnd. korps-chef van politie,de heer Stuitje en adjudant van Hoof. Van de zijde van het publiek bestond voor de biard grote belangstelling. Na „De Post" thans fusie met „St. Paulus" JAE afd. Roosendaal van de R. K. Bond van PTT-personeel St. Pe trus bestaat veertig jaar. Precies 19 Juli 1908 werd de afdeling opgericht. Zondag a.s. wordt het achtste lustrum in alle soberheid herdacht. In de H. Hartkerk wordt 's morgens om 7 uur een H. Mis uit dankbaarheid opgedra gen. De heer Fit Reichardt zal Zondag middag voor de kinderen van de leden enige aardige filmpjes draaien in het Gildenhuis. Op de feestvergadering, die van vier uur tot half zes duurt, zal de tweede bondsvoorzitter, de heer R. de Ruyter, een spreekbeurt vervullen. De toneefefdeling van het PTT-per soneel uit Bergen op Zoom zal vervol gens 's avonds opvoeren „Het begon in een gracht", blijspel in drie be drijven. Het Don Bosco-koor zal o.l.v. Broe der Oscar tijdens de pauze enige lie deren ten gehore brengen. £)e oud-voorzitter, de thans 89-jarige A. Lanen, kan nog getuigen van de moed. die er destijds toe nodig was om uit de neutrale bond „De Post" te treden en geheel zelfstandig te be ginnen op katholieke grondslag. De afd. Roosendaal ging de eerste jaren stellig niet over rozen en speciaal bo ven de grote rivieren was men niet te spreken over de algehele "afscheiding. Intussen hebben de katholieke PTT- ambtenaren (en ambtenaressen) „St. Petrus" groot gemaakt. De heer A. Romsom was 10 jaar voorzitter. De eerste oud-voorzitter,, de heer A. de Beer, overleed juist vóór het zilveren Jubilé van de afdeling, Thans is de fusie met de R.K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus zo goed als een feit, doch „St. Petrus" be houdt zowel nationaal als plaatselijk zijn eigen bestuur. Een groot voordeel van de fusie ls o.m. dat men voortaan beschikt over een uitstekend geoutilleerd bondskan- toor met een staf van bekwame be stuurders. De afdeling Roosendaal begon in 1908 met een twintigtal leden. Bii het zilveren jubileum was het ledental reeds de honderd gepasseerd. Direct na de bevrijding begon „St. Petrus" met 66 leden, terwijl het aantal leden thans 125 bedraagt. Tijdens de bevrij ding werd het archief van de afde ling ln beslag genomen. Alle gegevens gingen verloren. Het huidig bestuur verloor echter de moed niet. Voorzitter van het jubilerend bestuur is thans de heer H. Koen, secretaris is de heer A. Uitdewilligen, terwijl de heer A. Hopstaken, thans penning meester, reeds bij het zilveren Jubilé een bestuursfunctie vervulde. jTTet gemeentebestuur van een Belgisch kustdorp had, om zijn coloradoke vers kwijt te rak§n, on der de Jeugd een wed strijd uitgeschreven. Hij of zij die de meeste ke vers binnenbracht zou een fonkelnieuwe fiets krijgen Natuurlijk werd er ge vochten om die prijs. De efcn zocht al ijveriger dan de ander en toen de avond viel begaven alle jongens en meisjes zich met hun emmer naar het gemeentehuis, waar bur gemeester en wethouders met een weegschaal klaar stonden om de diverse vangsten te controleren. Eén jongen was er. wiens emmer tot de rand toe was gevuld. De ande re kever-collecties kon den bij de zijne eenvou dig niet in de schaduw staan. Met een woord van lof overhandigde de burgemeester hem een pracht van een Jongens- flets. -„En nu moet je me eens vertellen", zei hij) ,,hoe jij het toch hebt klaar gespeeld zoveel ke vers te vangen Met ogen stralend van vreugde en trots, keek de kampioen op naar dc doi psrnagistraat. ..Zelf gekweekt mijn heer." zei hij, „allemaal. Maar mijn vader heeft me wèl geholpen". „Opzij" TV/ret een massa andere reizigers schuifelden we naar de uitgang van 't station, toen er een lorrie over het perron aan kwam bolderen. „Opzij," riep de be stuurder En we gingen op zij, want we hadden een paar zo goed als nieuwe schoenen aan. Een dame, die minder snel reageerde greep met een gilletje naar haar nylon-kousen. En de lorrie stoof ver der; paniek zaalend on der alles wat zich op het perron bevond. „Opzij." waarschuwde de bestuurder Hij deed het zo hard en zo vaak, dat niemand het waagde de sommatie te negeren. Maar toen, opeens, klonk er 'n daverende knal. En toen we in de richting keken, waar het geluid vandaan kwam. zagen we dat de lorrie tegen een lantaren paal stond en dat de lamp als een miniatuurbom metje vlak achter de be stuurder exploideerde. „Die ging niet opzij," constateerdr een meneer, die achter ons stond en de juffrouw met dé nylon kousen schonk hem .een dankbaie blik. OOGGGGGOOGGOGGGOOGGOOGOGOOOOOOGOOGOOOOOOOGGGGGGGO /AP Maandag 19 Juli opende het monumentale Palais de la Foire de Lyon zijn deuren voor de 35e zitting van de „Semaines Sodales de France" om meer dan 2000 gasten te ontvangen, die zich zullen beraden omtrent het on derwerp van deze week „De volkeren van Overzee en de Westerse Be schaving". ■yanzelfsprekend was de eerste uiting van deze katholieke bijeenkomst een katholieke uiting van de eerste or de en wel een Pontificale H. Mis, op- opgedragen door de aan onze Lourdespelgrims welbekende aarts- bischop van Lyon, Z. Em. Kardinaal Gerlier in de kerk van de Verlossing. De kerk bood een onvergetelijke aan blik. Dan beseft de katholiek, wat het zeggen wil tot de katholieke, d.w.z. de algemeene kerk te behoren. Een menigte van bisschoppen, priesters, missionarissen van alle orden en con gregaties, legeraalmoezeniers, missie zusters, mannen en vrouwen van alle rang en stand en ras en kleur. Na het Evangelie las mgr Gallaud een boodschap voor van Z.H. de Paus, waarbij Z.H. zijn speciale zegen schonk aan do deelnemers van de Se- mainles Sodales, terwijl hij er in een korte toespraak op aandrong de te be handelen vraagstukken te benaderen in een geest van rechtvaardigheid en liefde. BRABANTSE DOEK ALS SARONG TAeze week ls er een van ernstige en voortdurende arbeid. Onmiddellijk na de H. Mis begon de serie lezingen, GOES, 22 Juli.-Fruit: Yellow Trans- pêrant 1870, Perzikr. Zomerappels 16 —73, Early Victoria 16—31, Kroet- en valappels 7—15, Oomskinderenpeer 26 —65, idem val 8—23, Czarpruimen 19— 81, Early Laxton 17—81, Washington- pruimen 1682, Occulanen 1136, El- dense blauwe 839, Tollenaars 2334, Ontario 1868, Kruisbessen 1517, Rode bessen 4576, Frambozen 98-121, Klerken 67—97, Eierkrieken 53—77, Dubb. Princ. bonen 6167. KAPELLE, 22 Juli. Kersen: Kler ken 81116, Eierkrieken 42—71, Krie ken 36-71, Abesse de Mouland 79, Zure Morellen 22—63, Meikersen 72—78, Ci- troenkersen 34—63, Pruimen Early Laxton 21—76. Czar 18—69. Washing ton 3179, Eldense blauwe 2847, On tario 1575, Oranjepruimen 2238, Tollenaars 1731, Occulanen 2129, Mirabolanen 916, Princessepruimen 915, Kouwelijnen 15, Appelen: Yel low Transparente 1262. Early Victo ria 1436, Fcrzlkappel 10—73. Peren: Oomskinderenpeer 985, Précoce de Trevoux 61—75, Zomerlouwtje 29, Di versen: Frambozen 116149, Kruisbes sen 5—54, Rode Bessen 5664, Groen ten: Dubb. Princ. z. draad 6365, Wa genaarsbonen 27, Gele bonen 11, Saxas bonen 37, Snijbonen 48, Aardappelen 57, Savoyekool 14, alles per kg.; Krop sla 2, Perziken 720, per stuk. LEEUWARDEN, 23—7. Aanvoer: 72 stieren, 42 vette koeien, 765 melk koeien, van ƒ265—ƒ735, 23 pinken van ƒ150ƒ310, 73 graskalveren, 282 nuch tere kalveren, 503 schapen, van 50— 90. 234 lammeren van 1532, 71 varkens, 293 biggen en lopers, biggen van 50ƒ69, lopers van ƒ69—ƒ89, bok ken 54, 112 paarden, van ƒ140—ƒ690. totaal aanvoer 2524. Stieren, melkkoeien en pinken aan voer ruim, handel fleurig, prijzen ho ger; biggen aanvoer minder, handel matig, prijshoudend; schapen, aanvoer gelijk, handel kalm, prijzen gelijk; paarden, aanvoer gelijk, handel kalm. prijzen lager. welke afgewisseld met onderlinge be sprekingen, sectievergaderingen, enz., voorgaat tot Zaterdagavond. De organisatie van deze 3óe zitting is perfect en getuigt van de grote Franse beminnelijkheid en gastvrij - heid, welke de 2000 deelnemers dan ook wet ente appreciëren. Met grote vaardigheid en kennis van zaken zijn jn de enorme vestibule van het Palais de la Foire vitrines ingericht, waar ethr.ografische voorwerpen van de overzeese gebiedsdelen zijn uitgestald. Met alle respect voor dc kennis van zaken der initiatiefnemers, doet het toch vreemd aan om in de vitrine „Indonesië" tussen Lombokse zwaar - den en Soedansc krissen een doorge stikte Brabantse doek te zien prijken; waaischijnlijk heeft de Brabantse brave boerin nooit kunnen dromen, dat haar omslagdoek nog eens zou fun geren als sarong in een Lyoneesc vi trine. DE NEDERLANDSE VERTEGEN WOORDIGING Tiet aSntal vertegenwoordigers van Nederland in deze 35e zitting is niet groot. Ik zag de bekende Leidse studentenpastoor Pater van Rooy, die als rijzige Kruisheer ogenblikkelijk op valt. De K.V.P. zond twee afgevaar digden en voorts ontmoette ik een klein aantal Nederlandse studenten uit Leiden en Utrecht. Allen zijn vol be langstelling voor de wel grootse on derwerpen, welke te behandelen staan. Jammer is het, dat onze vertegen woordiging niet sterker is. Onze nuch terheid in denken en onze afkeer van ieder chauvinisme, kan bevruchtend werken in een milieu, waar, getuige de inhoud der tot nu gehouden lezin gen. het Franse patriotisme wel een te grote plaats opeist in de bescha vingsarbeid der Westerse gekoloni seerd hebbende volken. De Fransman van heden ziet zijn overzese uniegenoten nog steeds als Fransen, die zich onder de wetten en regelingen van Frankrijk even ge lukkig en normaal moeten voelen, als de Fransman in la grande Patrie, ter wijl hij volkomen over het hoofd ziet, dat vele van deze overzeese Fransen een voor hun eigen cultuur en om standigheden uitmuntend passende en zedelijk verantwoorde wetgeving be zaten vóór zij met de Franse cultuur in aanraking kwamen. Voor de Frans man is het ideaal van „un monde ehrétien" nog te veel het ideaal van „un monde francais". In een volgende brief, hoop ik u 't verdere verloop van deze belangrijke week te mogen berichten. Emmastraat 19, Tel. 8195. Breda Het oudste adres voor OVERZEE VERPAKKINGEN Vcrnuizingen Transporten Ook internationaal (Adv. 705- LnM AT» 11 IIII tK'll f Mijnhafdt's Zen uwiahletten helpen U er overheen (Adv. 19-00) Traag strijkt Dokus met de han den over de lenden. ,,'t Verschot in m'n rugge". „Ik vraag niet wat ge hebt. Dat zal ik zélf ondervinden". De autoriteit, die nu uit, Steven's stemme klinkt, maakt Dokus wreve lig. „Maar als ik u zegge, dat ik het lendenverschot heb. Gaat gij 't beter weten?" „Dat zullen we zien", bijt de jonge doktoor terug. ,,'k Heb 't lendenverschot! Wat zou 't anders zijn? Zeer, hier. in im'n lenden. Met scheuten dweers door m'n lijf, om d'r omverre bij te vallen". En langzaam strijkt Dokus met de handen van den rug weg naar den onderbuik. Steven heeft die beweging gezien. Nee, het zoogenaamd lendenver schot draagt niet zover. Daar moet wat anders zijn. „Hebt ge uw water onderzocht?" informeert ie. Vindt ge soms bloed ln uw wa ter?" „M'n watere? Waarom?" Dokus denkt even na. Inderdaad. Laatst had le bloed in z'n water meenen te zien. Maar ie had het zich ontgeven. Wantrouwig Kijkt Dokus op. Ineen grijpt de twijfel hem aan. „Bloed?Bloed? Maar edat heeft toch niks te ma ken met die pijnen in m'n lenden?" „Zoo? Denkt ge dat?" „Natuurlijk. Ge gaat gij me toch niet ieeren wat 'n lenden verschot is? Even kijkt de jonge doktoor liet kwakzalvertje recht in de oogen. Dan vervolgt ie. op ieder woordje 'n beetje nadruk leggende: ..Maal ais 't nu eens géén lendenverschot was?" Schuw kijkt Dokus den jongen man aan. Zou die kerel misschien tóch gelijk hebben? Maar koppig houdt ie vol: „Geen lendenverschot? Ik zegge, dat het 't lendenverschot ls. En daarmee uit". „Goed!" zegt Steven kortaf. Hij wil niet redetwisten. „Voelt ge u niet erg vermoeid?'1' Weer kijtk Dokus op. „Ja. Moe gelijk 'n hond". „Zoo!" fluistert Steven. En meteen wordt het geval hem duidelijker. Onwillekeurig klink^ er 'n beetje spot in z'n stem. als ie Dokus vraagt welke remedies ie allemaal gebriukt heeft voor datlendenverschot. „Ge zoudt me geerne uithooren hc, ventje?" (Wordt vervolgd) ZONDAG 25 JULI HILVERSUM I 301 m: 8 nws.. 8.15 polonaise'. 8.30 Hoogmis. 9.30 nws. en w.s.. 10 kerkd., 11.30 na de kerkd., 12.15 apologie. 12.35 conc.. 12.55 Zonne wijzer. 13 nws. en kath. nws., 13.20 conc., 13.40 Spineuza 14 vice-versa 14.40 collegium musicum amstelodameuse, 15.30 muz. tombola. 16.10 olymp. spe len, 16.25 vespers. 17 kerkd.. 18.30 str. kr.. 19 orgel. 19.45 viool en piano. 19.50 boeckhuys, 20.05 gr.. 20.12 omr. kamer- ork.. 21 hoorsp., 21.30 gr., 21.50 wie het kleine niet eert.22.10 kwartet. 22.37 actualiteiten, 22.45 avondgeb., 23 nws. 23.15 gr. HILVERSUM II 415 m: 8 nws., 8.18 Mendelssohn. 8.40 barcarole. 9.15 men vr. en wij dr.. 9.45 geestel. leven, IQ Res. ork.. 10.22 de Krekels, 10.40 voor- dr„ 11 omroepork.. 12 gr., 12.30 Zon dagclub. 12.40 20 min. Boedapest-New Yorjr, 13 nws.. 13.15 Serenaders, 14.05 boekenhalfuur, 14.30 Res. ork.. 16.15 zang, 16.35 sport. 17 gr.. 17.15 koor, 17.30 rhapsodie. in blue. 18 nws.. 18.30 hoorsp.. 19 studiodienst. 20.05 actuali teiten. 20.15 in Vacantfestemmlng. 20 45 hoorsp.. 21 kamcrork., 21.45 vu<- ".tie- cocktail. 22.30 viool en piano, 23.15 skymasters, 23.45 gr. MAANDAG 26 JULI HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 reveille. 7.45 woord v. d. dag. 8 nws.. 8.15 Te Deum Lauda- mus. 9 gr.. 9.15 ochtendbez., 9.30 gr... 10.15 Mendelssohn, 10.30 morgend.. 11 suite, 11.20 oude cn nw. schrijvers, 11.40 piano, 12 gr.. 12.30 weeroverz.. 12.33 Hollanda-sextet. 13 nws.. 13.15 Mandolinata. 13.45 gr., *14 vertelling, 14.30 Donauklanken, 15.05 gr.. 15.30 Harlesden songsters. 16 bijbel. 16.45 concerto grosso, Haendel, 17 kleuters, 17.15 concertgeb.kwintet, 17.45 olymp. spelen, 20 nws., 20.15 kerkconc., 21.05 kon. mil. kapel, 21.50 muz. flonkerin gen. 22.10 met band en plaat. 22.45 avondoverd.. 23 nws., 23.15 Sweelinck- kwartet, 23.35 gr. HILVERSUM II 415 m: 7 nws.. 7!l5 muz. bij het ontbijt. 8 nws., 8.18 ca rillonbespeling. 9 W. A .Mozart, 9.30 w.st,, 9.35 Wagner, 10 morgenw.. 10.20 balletmuz., 10.30 vrouw. 10.35 Regen boog. 11.20 Schotse volksliederen, 12 ens. 12.33 plattel.. 12.38 ens., 13 nws., 13.20 licht ork.conc.. 14 Chopin. 14.30 zomer en gezondheid. 14.45 Rigoletto. 15.35 glazen speelgoed, 16.40 gr., 17 jeugd, 17.30 orgel. 18 nws., 18.20 Dolf v. d. Linden. 19 Daar is mijn vader land, 19.30 Meester-lrio. 20 nws., 20.05 dingen van den dag. 20.20 Res. ork., 21 piano. 21.15 er zijn er maar wei nig, 21.35 kanttekeningen. 22.05 lezing 22.20 negro spirituals, 22.30 ork. Malan- do, 23 nws., 23.15 gr. Jn9e

de Stem | 1948 | | pagina 2