Djokja breekt onderhandelingen af Licht in Berlijnse duisternis? BART Al I won metéén been in Metz-I uik Alleen echter de politieke - Den Haag kijkt er rustig tegen aan IN 'T KORT Franse regerings crisis ten einde Enquête-commissie werkt hard Dr. Beel opnieuw aan de slag Het dans- probleem VIERDEJAARGANG No. 1134 ZATERDAG 24 JULI 1948 Zit er meer achter Jet-vliegtuigen verongelukt (F MALAKKA hebben de Britten afL communistische partij verbo- ho+'tiaS cmge andere partijen, die zijn verboden g™ hebben' Weer blanker brood op tafel S0K0L0FSKY GOOIT EEN BALLETJE OP WIJ Prijzen schoencrême en boenwas Toenemende bewolking „IK 20 JUIST de president van de republiek op de hoogte gebracht van het verloop van de cri sis, waaraan nu een einde is ge maakt, zo verklaarde André Marie, toen hij gisteren het Elysée verliet De Tour de Force Opdracht zonder beperkingen Prettige vacantie RONDE VAN FRANKRIJK Qua belangstelling alle records geslagen DE RUITER EN JANSSEN: ij zijn er bij m rarijs Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J- Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 8.38 per kwar taal, per post 1 4.25. per week (uitsluitend hij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. 7ICH BASEREND OP HET FEIT, dat er sinds 8 weken geen vooruit- gang is in de politieke onderhandelingen met de Nederlandse dele gatie, namelijk sedert de Nederlandse delegatie categorisch geweigerd heeft in te gaan op de merkwaardige voorstellen van het Amerikaanse en Australische lid van de Commissie van Goede Diensten, heeft wij meldden het gisteren reeds in een deel van onze oplaag Djokja alle onderhandelingen over de toekomstige status van Indonesië afgebro ken. De Commissie van Goede Diensten heeft over deze nieuwe toe stand onmiddellijk een telegram aan de Veiligheidsraad gestuurd. De Raad komt Dinsdag bijeen. l\/rOHAMMED ROEM. die het boven- staande besluit van Djokja giste ren in een bijeenkomst der delegaties ter kennis bracht. deelde mee dat Djokja wel de verdere.be- besprekingen over de uitvoe- TET - VLIEGTUIGEN oftewel straalvliegtuigen is het nieuw ste van het nieuwste op vliegtuig- gebied. Ze gaan ontzettend snel. Maar helemaal safe zijn ze toch ook nog niet. Aan Jet-wetenschap mankeert dus nog steeds wat. Het- bewijs ervoor: gisteren is een der gelijk vliegtuig in Frankrijk ver ongelukt en in Zweden plofte een ander uit elkaar. De piloten zijn om te leven gekomen. TIET Partijbureau der K.V.P. zal wegens vacantie van 2 tot en met 14 Augustus gesloten zijn voor alle afdelingen. TIET FRANSE bestuur in Duitsland heeft opdracht gegeven onmiddel lijk te beginnen met de demontage van 38 fabrieken, die niet eerder in de demontagelijsten zijn genoemd. De 38 fabrieken omvatten bijna de gehele uurwerkindustrie. pER 1 OCTOBER komen brood en suiker in België vrij van bon. INE REGERING maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week in Indië zijn ge sneuveld: 1 soldaat uit Amster dam, 1 korporaal uit Oud-Beier land en 1 korporaal uit Rotter dam. 7CTR. M. HOOY, voorzitter van de Federatie van Nederlandse jour nalisten, heeft gisteren de Raad van Tucht dezer federatie geinstalleerd. Voorzitter van deze raad is prof. mr. J. A. van Hamel te Baarn. "1/RIJD AG MIDDAG zijn het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" en 't s.s. „Groote Beer" van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Aan boord van de „Oldenbarnevelt" bevinden zich 1750 militairen en gezinnen van militairen en aan boord van de „Groo te Beer" ongeveer 1500 man terug kerende troepen. Beide schepen wor den 18 Aug. in de Amsterdamse ha ven verwacht. QNDERWIJZERS mogen we nog wel eens herinneren aan de Onderwij zersdag van Sobriëtas, die morgen om half 12 in het Gebouw voor' K. en W. te Utrecht begint onder leiding van Kapelaan de Grauw uit Breda. Er is alle motief voor een algemene mo bilisatie tegen de genotzucht onzer dagen. En de onderwijzers kunnen daarbij een voorname rol vervullen! ^ER GELEGENHEID van het aan- staand aftreden van Koningin Wllhelmina heeft Radio-Vaticaan hul de gebracht aan de Landsvrouwe die steeds een sympathieke houding tegen over het katholicisme heeft aangeno men. O0* DIT JAAR zet de K.A.B. een actie op touw om kinderen van 6 tot 14 jaar een prettige vacantie op het platteland te bezorgen. Wie pleeg oom of pleegtante wil spelen schijve naar K.A.B., afd. Kinderuitzending, Oudenoord 12, Utrecht. JJET BRITSE opperbevel in het Midden-Oosten zal tengevolge van Ge ontruiming van Palestina, India, fakmstan en Birma door Britse troe pen, worden gereorganiseerd. Leger, marine en luchtmacht in het Midden oosten komen onder één opperbevel. ring van de „bestandsovereenkomst" wil voortzetten. Hij knoopte aan zijn mededelingen bovendien de sarcasti sche opmerking vast. dat „de Neder landers hun pogingen vermeerderen tot de vorming van de Ver. Staten van Indonesië en de Unie zonder de re publiek". Hoewel het afbreken van de poli tieke onderhandelingen door de re publiek te betreuren is, brengt zulks in de feitelijke toestand weinig of geen verandering, aangezien in afwach ting van nadere instructies van de Nederlandse regering op het poli tieke vlak toch al niets gebeurde. Zeer rustig TAAAROM beoordeelt men in rege- ringskringen in den Haag het be richt over het republikeinse besluit niet anders dan zeer rustig. Hoewel men nog geen beschikking had over officiële gegevens, veronder stelde men voorshands, dat het woord „afbreken" dient te worden begrepen in de zin van „onderbreke n", evenals zuiks het geval is geweest, toen op 16 Juni jl. onzerzijds de poli tieke besprekingen werden geschorst. Zulk een onderbreking, zo meende men, heeft op dit tijdstip zeer zeker hare objectieve merites. Ten eerste immers is de Neder landse regering demissionnair en kan het optreden van een nieuwe regering' nog niet in de eerstkomen de dagen worden verwacht. Voorts vertoeft jhr. van Vredenburcb nog in Nederland, zodat de Nederlandse onderhandelingsdelegatie bezwaar lijk tot beslissingen kan geraken. En ten derde heeft de vervanging van Coert Dubois in de C. v. G. D. nog niet haar feitelijk beslag ge had. Tenslotte wees men er met voldoe' ning op, dat intussen de republiek thans ook een duidelijke onderschei ding heeft gemaakt tussen de poli tieke onderhandelingen en de bespre kingen over het bestand: een onder scheid, waaraan de Nederlandse re gering steeds zeer principiëel heeft vastgehouden. Groepspolitiek TJE'i is intussen niet onwaarschijn- lijk, dat bepaalde groepen in de republiek de decisie wisten door te zetten, teneinde op deze wijze uit te lokken, dat de C. v. G. D. de Veilig heidsraad in deze kwestie betrekt. Het is de laatste tijd steeds dui delijker geworden, dat deze groepen het er op aansturen te pogen elke mogelijkheid tot oplossing van het conflict anders dan met medewerking van de Veiligheids raad te verhinderen. Zij verwachten blijkbaar, dat de Veiligheidsraad tenslotte toch zal in grijpen en de C. v. G. D. grotere be voegdheden zal verlenen, hetgeen naar hun mening de positie van de republiek alleen maar kan verster ken JLJet vrij grote zekerheid kan wor den verwacht dat met ingang van 1 Augustus de kwaliteit van de broodbföem aanmerkelijk zal worden verbeterd. Maisbloem gaat uit het broodmeel; de rogge zal worden te ruggebracht op 20%. Het brood zal daarmede komen te bestaan uit 80% tarwe en 20% rogge. Er komt dus weer blanker brood op tafel. pR SCHIJNT TOCH ENIG LICHT in de duisternis rond Berlijn te komen. Het is nog maar een teer schijnseltje, maar hoe teer het ook is, het'doet toch weer de hoop herleven op een vredelievende oplos sing van het geschil. Zo tussen diverse regels door krijgt men immers de indruk, dat ondanks alle krijgshaftige taal en 'n steeds zwaarder wor dend gedruis der vliegtuigmotoren (de Sovjets hebben nu ook super forten naar Duitsland gedirigeerd)men het aan beide kanten liefst niet op een lostbarsten der kanonnen wil laten aankomen. in Berlijn aan de dag leggen over de komende besprekingen. Moskou zou van plan zijn de eis te stellen dat deze onderhandelingen op zeer brede basis worden gevoerd en dat het aantal deelnemende staten niet beperkt mag blijven tot dat van de vier grote®» mogendheden. Het zou de wens van hel Kremlin zyn de regeringen van alle landen uit te nodigen, die belang hebben bij de vrede met Duitsland, zodat niet alleen alle staten van het Oos telijk blok. die deelnamen aan de conferentie te Warschau, doch ook kleinere staten van 't Westen die in de strijd tegen het Derde Rijk wa ren verwikkeld, aan de conferentie tafel een plaats vinden. w, HEBBEN reeds gemeld, dat de Westel. geallieerden zonder hun prestige te verliezen via een nota toch Moskou nog een kans willen geven tot praten. En het heeft er werkelijk sterk de schijn van, dat Moskou graag*' wil toehappen. Het kan immers toch niet blijven doorgaan met bluffen! De ze toeschietelijkheid van Moskou spreekt het sterkst uit een uitlating van maarschalk Sokolofsky, de Sov jet militaire gouverneur in Berlijn, die kort geleden een bezoek moest brengen aan het Kremlin. Deze heeft thans namelijk in een interview met United Press meege deeld, dat Rusland de Berlijnse blokkade voor het Amerikaanse verkeer zou opheffen Indien de Amerikanen hun zone voor de Rus sen openstellen. Uiteraard heeft deze mededeling van Sokolofsky zowel in Londen als in Washington indruk gemaakt. Tegenspraak Nader vernemen wij, dat het Sovjet nieuwsbureau te Berlijn, het inter view met de correspondent van Uni ted Press tegenspreekt. Een interview zou Sokolofsky zelfs niet eens toege staan hebben. Daarentegen verklaart de correspon dent dat zijn verslag van een infor meel gesprek met de Russische bevel hebber met de waarheid overeen stemt. Een goede kans TAE PRIJZEN van de vaste boen was tot en met de 100 grams-ver- pakking zijn niet gewijzigd; voor de grotere verpakkingen is een geringe prijsverlaging doorgevoerd. De prijzen van de vloeibare boen was op oliebasis zijn verlaagd. Een pot inh. 375 gram kost thans f 1.02 tegen f 1.20 voorheen. De prijzen van schoencrême in 9e verpakkingen tot en met 100 gram zijn niet gijwijzigd. Een blikje inh. 36 gr. kost derhalve f 0.20. Voor de grotere verpakkingen zijn de prijzen een wei nig verlaagd. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Geleidelijk toenemende bewol king, zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en stijging van temperatuur. In het Oosten een groot deel van de dag nog droog weer. In het Westen plaat- selyk enige regen. Heden zon onder 20.43 uur. Maan onder 8.01 uur. Zondag zon Maan op 22.41 uur en onder 9.12 u. op 4.50 uur en onder 20.41 uur. Maandag zon op 4.52 uur en maan op 22.52 uur. QENERAAL CLAY, de Amerikaanse militaire gouverneur te Berlijn, die thans in Washington besprekin gen voert, heeft ook een optimistisch geluid laten horen. Hij zei o.m.: „De situatie is zo, dat zij door onverstandig optreden tot een oorlog zou kunnen leiden. Doch ik geloof niet, dat zoiets zal gebeuren. Wij kunnen een ant woord vinden, dat niet „oorlog" zal betekenen. Er is een zeer goede kans op het bereiken van een oplossing voor de Berlijnse kwestie". Sovjet-optimisme QPVALLEND is het grote optimis me, dat Sovjet-Russische kringen Hij voegde er aan toe: „Ik heb de president mijn plannen medegedeeld wat betreft het debat in de vergade ring". Deze bijeenkomst der Nationale Vergadering is vandaag. Het is nog niet bekend hoe het nieuwe Franse kabinet er uit zal zien Wel zou het vaststaan, dat Paul Rey- naud als minister van Financiën en Economie René Mayer zal opvolgen. En ondanks verschillende stormloop- jes op Bidault, schijnt het toch uitge sloten dat een andere figuur op diens plaats van Buitenlandse Zaken zal gaan zitten. Andere geruchten wijzen er op. dat Léon Blum weer eens een ministerie zal krijgen, eveneens Paul Ramadier. Aan de andere kant zou de Sovjet- Unie er op aandringen, dat de grond slag voor eventuele besprekingen een fundamentele wijziging ondergaat, in die zin, dat de Westerse geallieerden niet vasthouden aan de door hen ge schapen feiten, als b.v. de instelling van Bizonia en de uitsluiting van Sov jet-Rusland uit het beheer van het Ruhrgebied. TAE PARLEMENTAIRE enquête-com missie, die het Regeringsbeleid 19401945 onder de loupe neemt, heeft in een tweede verslag verteld, hoe het er nu mee staat. Nu, het gaat hard, maar toch niet zo hard. dat men aan het eind van het jaar al klaar kan zijn. Aan de Tweede Kamer zal worden verzocht erin te bewilligen, dat men net zo lang doorgaat tot het onderzoek klaar is. De verslagen, betreffende de ver horen van 17 Februari tot en met 12 Mei beslaan alleen 945 bladzijden groot formaat, bevattend 11215 vragen met hun antwoorden. Bijna zonder uitzondering zijn de getuigen bij brief opgeroepen en vrij willig verschenen. Slechts één getui ge vertikte het. Na dagvaarding ver scheen hij echter wel. (Dat was Pro fessor Gerretson). Een enkele maal komt het voor, dat een getuige vertrokken is, zonder ach terlating van adres. Zo heeft de com missie reeds veel moeite gedaan om te weten te komen, waar de heer Jhr. R. Groeninx van Zoelen op het ogen blik verblijf houdt, doch zonder suc ces. Meer dan eens hebben gehoorde getuigen getracht de persoon van H. M. de Koningin in het geding te bren gen. De commissie heeft zich op het standpunt gesteld, dat zij dit niet mag toelaten. Het onderzoek van het militair be leid gedurende de Meidagen 1940 en de wisseling van het opperbevel vlak daarvoor is zo goed als gereed. Het verslag daarover .kan nog in de loop van 1948 verschijnen. Ook het rapport inzake het vertrek der regering naar Engeland, de opvat tingen omtrent de voortzetting van de oorlog en het aftreden van Jhr. de Geer, kan wellicht nog vóór,het ein de van het jaar verschijnen." De verbindingen met het bezette Nederlandse gebied, waartoe ook het Englandspiel behoort, vereisen nog verdere verhoren; er kan nog niet ge zegd worden, wanneer het rapport daaromtrent verschijnt. Verdere pun ten van onderzoek zullen nog veel tijd vergen. Het is wel mogelijk, dat er binnenkort over afzonderlijke onder delen van het Londense financiële beleid verslagen zullen verschijnen. HK. H. de Regentes heeft Dr. L. J. M, Beel ontheven van zijn vorige opdracht en hem thans opdracht verleend tot het vormen van een kabinet. Eerder in de middag was Minister Drees op bezoek geweest ten paleiae Soestdijk. TAE NIEUWE OPDRACHT aan Dr. Beel is zo ruim mogelijk gesteld. Er is slechts sprake van de vorming van „een kabinet". De formateur kan dus zowel de parlementaire als de extra-parlemen taire weg inslaan. Hij heeft echter in de week van mislukte onderhandelin gen, die achter hem ligt, genoeg aan wijzingen verzameld voor de weg, welke het best begaanbaar is om tot het doel te geraken. Hij heeft boven dien een ontwerp-program klaar met het oordeel van de vier fracties, die t eerst in aanmerking kwamen, erbij Voor zover een buitenstaander de gegevens ter beschikking staan, kan hij slechts concluderen, dat nu een parlementair kabinet, in hoofdzaak steunend op de twee grootste partijen, het eerst in aanmerking komt. Het daaraan verbonden bezwaar, dat de Grondwetsherziening en de aankleve van dien, niet vooraf absoluut veilig gesteld zijn, kan natuurlijk verzwakt worden door een in de eerste fase reeds naar voren gekomen gedachte. De gedachte namelijk om naast het gros der ministers uit K.V.P. en P. v. d. A. ook enkele figuren aan te zoe ken, van wie verwacht kan worden, dat ze vertrouwen genieten bij de C. H.U. en V.V.D. Overigens hadden de fracties dier partijen reeds hun goed keuring gehecht aan de plannen in zake Indonesië, welke dr. Beel in eer ste instantie ontwikkelde. Er kunnen natuurlijk nog allerlei strubbelingen opduiken, als de perso- nenkwesties aan de orde komen, doch we zien nu toch een vrij spoedig sla gen in het verschiet. Het gerucht loopt overigens, dat de volgende week in ieder geval de Grondwetsherziening aan de Tweede Kamer voorgeschoteld zal worden. Als het nieuwe Kabinet er niet is, zou het demissionnaire Kabinet het doen. Laten we hopen en bidden, dat Dr. Beel, die de centrale vertrouwensfi- guur bleef, spoedig aan het land een stevig Kabine# zal kunnen schenken. OOOGOOOOOOOOOOOO0OOOOOOO IV"AAR de Belgische minister van Financiën, Eyskens gisteren middag in de Senaat verklaarde, heeft de Nederlandse regering als resultaat van de onderhande lingen, die de laatste tijd gevoerd zijn, besloten aan Nederlandse tou- risten, die een bezoek aan België willen brengen fr. 300 per dag toe te staan. Deze regeling treedt on middellijk in werking en zal gel den tot eind September. Omtrent deze mededeling van de Belgische minister vernamen wij van andere zijde nog, dat dit bedrag van 300 frs. per dag be trekking heeft op reizen van 3 tot 8 dagen naar België. Dit bedrag geldt voor volwassenen. De aan vragen daartoe moeten bij de de- viezenbanken geschieden. De toewijzing vindt niet ongeli miteerd plaats, maar door loting. Naast deze nieuwe regeling blijft de oude ten aanzien van zaken reizen en voor familiebezoek ge handhaafd. Er schijnt ook nog een aparte regeling gemaakt te zijn of te wor den voor dagreizen per touring car (40 frs. voor volwassenen en 20 frs. voor kinderen, doch daar over konden wij nog geen zeker heid verkrijgen. Ook naar Frankrijk kunnen meer toeristen gaan. In het nieu we tussen Nederland en Frank rijk gesloten handelsaccoord zijn de mogelijkheden voor het reizen naar Frankrijk vergroot. Neder land heeft 7 millioen gld. beschik baar gesteld voor hen, die in het verdragjaar naar Frankrijk gaan. Dat betekent er per maand onge veer 1000 Nederlandse toeristen 'n bezoek aan Frankrijk kunnen brengen. Prettige dagen! (Van onze speciale verslaggever). LUIK, Vrijdagavond. WAT BARTALI TOT NU TOE ZORGVULDIG had nagelaten, deed hij gis terenavond: hij voorspelde aan Ockers en Impanis uitgerekend deze twee Belgen! de 19e étappe: Metz-Luik te zullen gaan winnen. En hij preciseerde: op dezelfde plaats waar Alfredo Binda destijds in het door hem gewonnen wereldkampioenschap de beslissende stap deed: op de berg van Theux! Ge weet, dat Gino een man van weinig woorden is en daarbij de beschei denheid in persoon. Er werd dus veel gesproken over deze spraakzaamheid van Italië's wieler-ambassadeur, en nóg meer geconfereerd door de ploeg leiders met hun respectievelijke renners. Zij stelden een plan op, teneinde Bartaii de voet dwars te zetten. Stel je voor: de Belgen op eigen bodem door Gino geklopt! Maar de Florentijn hield woord in alle onderdelen en er was geen tegen stander in de karavaan, die hem dat beletten kon. Met een meesterschap, dat abnormale vormen begint aan te nemen, ver morzelde hij alle combines tegen hem op touw gezet, zat op z'n dooie gemak te fietsen, terwijl de anderen zich voortsleepten en won in Luik, met één been van Robic, Schotte, Ockeis en Neri, die hij vóór de finish eenvoudig stil liet staan. De menigte had ademloos naar die eindsprint zitten kijken en bleef nog enige seconden sprakeloos bü zoveel machtsvertoon. Gino de Geweldige had zijn zevende étappe-overwinning geboekt!! Het was trouwens allemaal groter en grootser hier dan elders. Zwermen vliegt,uigen cirkelden boven de plaats waar de renners zich bevonden. Aan de eindstreep stonden zegge en schrijven zeven Luikse meisjes op de Belgische deelnemers te wachten, voor wie ze elk een grote ruiker in de armen koester den. Bovendien was er nog een zeer schone jongedame, die bloemen torste in een bouquet, zo enorm dat ze er bijna onder bezweek. Die „struik" bleek bestemd voor de winnaar. Het kind schrok zich tenaastenbij een kriek, toen ze hoorde dat Bartaii had" gezegevierd. Ze herinnerde zich maar al te levendig de verhalen over Gino in Straatsburg. Toen ik de Florentijn de vier mede concurrenten van zich af had zien schudden je verwondert Je bij deze knaap over niets meer! volgde ik de scène, welke zich rondom de hul diging van Gino afspeelde. Om te beginnen keek hij somberder dan ooit. Rare Tienus toch, want hij had immers bereikt wat door hem was voorspeld! De juffrouw met het lood zware bouquet probeerde Bartaii te benaderen, maar er was geen sprake van. Gino weerde resoluut elke bena dering af, draaide zich om, liet zich door zijn technisch leider door de rits autoriteiten aan de finish heen laveren en wildq toen de plaat poetsen. Maar de juffrouw-met-de-bloemen was vast houdend èn deponeerde, achter zijn rug om, de ruiker tóch in Gino's armen. Toen moést de candidaat-Tour-win-, naar wel op de fiets gaan zitten en langs de tribunes rijden, maar verder dan honderd meter kwam hij niet Plotseling zwenkte hij links af en glipte weg door een zij-ingang achter de tribunes- Vervolg op pag. 3. t n i» J)E belangstelling, welke in deze schone stad, vandaag dromend in mat-glanzende zonneschijn, voor de komst der karavaan aan de dag werd gelegd, gaat elke voorstelling te boven. Aan de finish zelf moesten cordons gendarmen en stadspolitie gerequireerd worden om een goede aankomst mo gelijk te maken. Was dit nu niet direct buitenissig, méér dan abnormaal was de massale menigte die tot naar schat ting tien kilometer voor Luik, ter weerszijden van de rijweg tezamen was gegroept. Een veelvoud van tienduizenden wie- ler-enthousiasteil was daar tezamenge- stroomd, gedwongen om steeds verder buiten de stad te gaan, omdat zij in Luik zelf geen kans meer hadden om ook slechts een glimp van de Tour rijders op te vangen. Die massale interesse was natuurlijk wel te verklaren. In Luik zouden de Belgische renners op eigen grond ko men en een overwinning van het „blauwe escadron" achtte men deswege niet uitgesloten. Daarnaast bestond nu dan eindelijk de gelegenheid, om Gino de Geweldige van aangezicht tot aan gezicht te zien. Dc mijnwerkers, die pas Zaterdags vrijaf hebben, zoals overal, hadden ver lof gevraagd en gekregen om vandaag reeds Zaterdag te vieren, mits ze mor gen dan naar de mijnen zouden ko men. En zo geschiedde het dus, dat alleman in de Borinage de karavaan kwam zien. Maar daar bleef het nlei bij, want duizenden kwamen uit alle delen van België per auto, trein en autobus eveneens hierheen. Ook Neder land bleef niet achter. Instanties aan de Ned.-Belgische grens hadden een collega-landgenoot medegedeeld, dat ongeveer drie honderd auto's met Ron de van Frankrijk-bewonderaars even eens de verre reis naar hier hadden ondernomen. Ge moet dus niet vragen, hoe ook in Nederland met dit evene ment wordt meegeleefd! XXJE hopen nog een week of zes, ze- ven zomer te beleven, maar dan komt alweer het donkere seizoen in het zicht. En dan krijgt het dans- probleem ook weer sterker contou ren. Er heeft in de bevrijdingsroes 'n ware dansmanie bestaan. Zij, die het goed meenden met de geestelijke volksgezondheid, zijn daar danig van geschrokken gelijk de Redemptoris ten-pater C. van Roermund in „De Volksmissionaris" beschrijft. Hier baatten de aloude middelen niet meer. zo zegt hij. De algemene waarschuwingen, die trouw werden herhaald met Carnaval en kermis, waren nu totaal onvoldoende wape nen. Dan in 't arsenaal der studie boeken gezocht. Doch ook deze ble ken uit de tijd. Op dit punt hadden vele geleerde professoren hun voor gangers nagepraat en was iedere vol gende druk van menig handboek ge lijk gebleven aan de tien of twintig voorafgaande. Er werden waarschu wingen gegeven tegen dansen, die geen mens meer kende. En de actuele ge varen werden nauwelijks vermeld. Pionierswerk was hier dus zeer hard nodig. Maar het kwam er dan ook. TAe oude Bisschop van Breda nam de eerste maatregelen. In het voor jaar van 1945 liet hij een enquete hou den over het dansprobleem. De voor naamste professoren der godgeleerd heid namen hieraan deel. Ook el ders werden vergaderingen gehouden, werd contact gezocht en overal werd hard gewerkt. Met een aantal uitge breide publicaties in het vaktijdschrift voor geestelijken werd deze eerste fase afgesloten. De terreinen waren verkend, de stellingen ingenomen, de houding was bepaald en nu kon de strijd een aanvang nemen. Maar er was nog één grote moeilijk heid voor de praktijk. Het terrein lag de geestelijke niet. Het was ontoe gankelijk1 voor hem. In dancing, café en kermiszaal kwam de priester niet binnen. Dat was zuiver wereldlijk ter rein, zoals de fabriek en het kantoor. Maar wacht eens! Voor fabrieken en kantoor had de Kerk haar eigen troe pen: de K.A.. „De kerstening van het eigen mielieu" stond in haar vanen geschreven. Kon er nu ook niet zo n bondgenoot gevonden worden in de strijd om de dans? En werkelijk, hij werd gevonden. Deze man was de ka tholieke dansleraar. De partijen vonden elkaar spoedig. Overal in het land werden contactver gaderingen georganiseerd, die van beide zijden druk bezocht werden. Vooraanstaande sprekers belichtten 't dansprobleem van alle technische en morele kanten. Geanimeerde discussies verklaarden menige moei lijkheid en korte uitvoeringen lieten zien, „hoe het moest en hoe het niet moest." Tegelijkertijd verenigden zich de dansleraren tot het Katholiek Cul tureel Verband van dansleraren. San Philippo Neri, waarvan de statuten door de Kardinaal werden goedge keurd. Die statuten zijn een strijdkreet. Er staan grote stukken van in 't Augus- tus-nummer van Actio Catholica van 1947, en het doet goed ze te lezen. Over de eisen van technische, cultu rele en morele bekwaamheid van de leraar. Over de katholieke sfeer en levensstijl, die in de clubs moet heer sen. Over de voorzorgen, die genomen worden, om de gevaren aan de dans club verbonden, zoveel mogelijk te vermijden. De minimum-leeftijd der leerlingen is bepaald: 17 of 18 jaar; tijdige slui ting om 12 uur is voorgeschreven; er is verbod van sterke drank, van dans avonden in de Advent" en de Vasten, van danslessen in Goede Week en Paasweek en er bestaan veie andere voorzorgen om misbruiken te beper ken. Het contact met andersdenken den is uitgesloten en comité's van de K.A. worden uitgenodigd om over de ^doorvoering der richtlijnen te waken. Het Verband mag werkelijk genoemd worden een doeltreffend' onderdeel van de Nederlandse Katholieke Actie. rpot zover Pater van Roermund. We kunnen nu natuurlijk niet zeggen, dat de gevaren, aan het dansen ver bonden, bezworen zijn. Het is nog al tijd zo, dat de zwaarste verantwoor delijkheid op de ouders rust. Zij die nen te weten, waar hun kinderen het vermaak zoeken, met wie ze omgaan. Zij mogen niet denken, dat er geen dansprobleem meer bestaat. Neen, wat geschiedde is het openen van een mogelijkheid, om deze vorm van vermaak op te voeren tot iets edelers dan het dansen in ètikvolle ruimten, waar de drank rijkelijk te koop is, sfeer en muziek zwoel zijn. Er moet weer stijl komen in het dansvermaak. En dat kan, als men de leiding aanvaardt van dansleraren,'die in hun vak iets beters en hogers zien dan het aanleren van de technische dansvaardigheid aan een vermaak- lustige massa. Wat er nog over is van de Nederlandse Tourploeg, temidden van de sup- sorters, voor de auto van ons blad te Luik. Rechts Wim de Ruiter. Naast hem verzorger Oudok en daarnaast Jef Janssen. Geheel links onze Tour correspondent en naast bom, in zwart eostuum, papa Janssen, die naar Jef was komen kijken. DROEVIG EINDE VAN EEN VACANTIETOCHT Een klein scheepje bemand met vier Franse padvinders is tijdens de harde wind in het Middelgat vol wa ter geslagen en gezonken. Twee dei- jongens werden door een Engels jacht dat juist in de nabijheid was opge pikt en in Terneuzen aan de wal ge bracht, terwijl de andere twee wer den opgepikt door het betonnings- vaartuig „Honte" en in Hansweert werden binnengebracht. Het scheepje kon door het betonningsvaartuig wor den gered, doch de jongens waren al les kwijt. Dit is wel 'n plotseling ein de van een vacantietocht. VLUGE BERECHTING TEXTIELPUNTENZWENDEL A.s. Dinsdag zullen voor de Bijz. Politierechter te Middelburg reeds acht van de tien gearresteerde han delaren in valse textielpunten be recht worden. Het zijn D. v. D., K. B. en M. D. resp. houthandelaar, vee-commissio nair en vee-handelaar uit Terneuzen: de Middelburgse winkelier P. K„ de Vlissingse reiziger J. K„ de filiaalhou der J. W. te Vlisingen, de caféhouder A. B. te Hontenisse en de arbeider C. O. te Goes. De hoofdschuldigen J. v. d. Y. auto- spuiter te Middelburg (in wiens wo ning 25.000 punten werden gevonden) B. V. te Middelburg en een tussen persoon in België, zullen later vóór moeten komen. De drukker der textielpunten In België is nog niet gevonden. De aan gifte dat men die moest zoeken in een doofstommen-instituut bleek vals te zijn.

de Stem | 1948 | | pagina 1