Vreugde over oorlogsschade-wet' Twintig jaar geëist tegen De mislukking Dr. Beel geeft opdracht terug Geslaagde „patrouille"-dienst der Italianen deed Antonio Corrieri winnen Kamer-commissies geven hun oordeel IN 'T KORT Moskou Anderhalf jaar onschuldig in de cel Nationaal Huldeblijk VIERDE JAARGANG No. 1133 V R IJ D A G 23 JULI 1948 Volledige schadevergoeding Wethouders trokken hun jasje uit DE ENQUêTE-commissie inzake het regeringsbeleid 1940-1945 heeft een tweede verslag gepubliceerd omtrent de stand van haar werkzaamheden. „Ogendienaar van I Hitler en Goering" I v^/1ïriollcAIloCll t ?ien Priester jubileum Pater de Greeve Iets warmer Verdediger vraagt vrijspraak Conferentie over alle geschillen Belgische konings kwestie voor beslissing? Postpakket met f 80.000.- kwam niet in Axel aan Buit in de stofzuiger Onveilig Frankrijk Slachtoffers vliegtuig ramp naar den Helder RONDE VAN FRANKRIJK Henk de Hoog moest terug naar A'dam Stan Ockers, eeuwige tweede Zwakzinnigengesticht afgebrand Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F. J. Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A. J- J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau; Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. HET VERSCHIJNEN VAN HET ONTWERF-WET op de materiële oor logsschade blijkt in de Kamercommissies met vreugde ontvangen te zijn. Reeds te lang gold immers een complex van voorlopige maatrege len, zo vertelde ons het voorlopig verslag van de Tweede Kamer. De volgende regelen van dat verslag wijzen er echter op, dat het voorlopig nog even bij deze beperkte eensgezindheid van Inzicht zal blijven, want wat sommige, andere vele, zeer vele leden zoals de ge heimzinnige terminologie van elk voorlopig verslag luidt t.a.v. de innerlijke verdienste van het wetsontwerp opmerken, wijst er op, dat er bij de openbare behandeling in de Kamer nog menig woord over ge sproken zal worden. TETS NAVERTELLEN over wat blij- kens bet voorlopig verslag niet na der genoemde leden over het wetsont werp opmerkten, js ongeveer gelijk aan het presenteren van een gemas kerde optocht. Dit heeft niettemin zijn bekoring en deswege stippen wij enkele pun ten aan. Allereerst het feit, dat vele leden" het noodzakelijk achtten in de eerste plaats te spreken over de rechtsgrond, waarop 'n regeling van de oorlogsschade gebaseerd moet zijn Maar plicht en rechtvaardigheid dient volgens deze leden voorop de staan, dat de gemeenschap collectief voor de door de oorlog ontstane schade aan sprakelijk is. TN OMMEN, waar een houten zomerhuisje wordt gebouwd, gelastte de -politie het stopzetten van deze bouw, omdat er geen vergunning was verleend door het college van algemene commissaris sen voor de Wederopbouw. Twee wethouders van het plaatsje wa ren echter van mening, dat de bouw wel geoorloofd was. Zij ge lastten de aannemer het werk voort te zetten, trokken hun jasje uit en gingen zelf mee bouwen. De politie maakte hierna tegen beide heren proces-verbaal op, omdat zij een „misdrijf" begingen. De wethouders zetten de bouw echter lustig door. Zij willen er een ge vangenisstraf voor riskeren. QP LOT nr. 14033 van de Staatslo terij is een prijs van f 25.000.— gevallen. JJE ITALIAANSE senaat heeft een door de oppositie ingediende motie van wantrouwen in de regering in ver band met haar beleid tijdens de Jong ste algemene staking verworpen. JN BEIDE HUIZEN van de Britse en Franse parlementen is een motie in gediend, waarin de regeringen worden aangespoord tot het bouwen van een tunnel onder het Kanaal van Engeland naar Frankrijk. F en GEDETINEERDE uit het kamp voor politieke delinquenten te Laren, die probeerde uit te breken, ls door een lid van de buitenwacht neer geschoten. •piTO HEEFT DE critiek van de Ko- minform op zijn regiem „monster achtige beschuldigingen" genoemd. J)E REGERING-PEKKALA heeft haar ontslag aan de president van de Finse republiek aangeboden. JN DE slotvergadering der Eerste Ka mer is het wetsontwerp betr. het 16 April te Parijs ondertekende verdrag in zake Europese economische samenwer king z.h.st. goedgekeurd. De commu nisten waren er tegen. ^RABISCHE en Joodse vertegen woordigers hebben in Jeruzalem een plan ondertekend, dat de grenzen van beider gebieden te Jeruzalem be paalt. Him overeenkomst voorziet in oontrole van niemandsland en andere bijzonderheden in verband met de wa penstilstand. CONGRES der Russische ortho doxe kerk heeft het Vaticaan er uü 'digd een nieuwe oorlog op te hitsen. Welja, waarom ook niet! JN OCTOBER zal in Boxtel een ho- air^nw!fderssch001 worden geopend Daarna volgt de overweging in hoe verre bij het herstel de eisen van het algemeen belang van bepalende bete kenis zullen zijn en tot 'n zekere mati ging van 't recht der getroffene zullen behoren te leiden. In dit opzicht me nen deze leden. dat de benarde econo mische toestanS van de Ned. volks gemeenschap het nastreven en de rechtsgrond tevens daartoe kunnen zijn. Op dit punt dachten zij bijv. aan de vergoeding van luxe goederen, en aan de noodzakelijkheid van een so ber, mits redelijk herstel. Als dus 's lands toestand het on vermijdelijk maakt willen zij wel me dewerken op dit ogenblik aan de schade-aanspraken. Als consequentie aanvaarden zij dan een zekere mate van differentiatie in de schadevergoedingsregeling, waar bij de draagkracht der getroffenen 'n rol zou spelen. Integraal of niet? TTIT was intussen fi. aar één gemas- kerde figuur. De tweede, gevormd door „verscheidene leden" noemt elke andere regeling dan die ener integrale (volledig) vergoeding onrechtvaar dig. Sommigen dier verscheide- nen leverden echter een variant op de mening van de eerst genoemde velen, met dien verstande, dat zij tegen kleine afwijkingen van een volledige schadevergoeding geen bezwaar willen maken, mits daardoor het principe niet wordt aangetast. Van differentiatie hadden zij echter niet terug, aangezien naar hun me ning de z.g. economisch sterkeren dan tweemaal getroffen zullen worden. Ie bij de uitkering der schadevergoe ding en 2e. bij de heffing der extra belastingen ter dekking van de uit gaven der schadevergoeding. Dat gaat onrust, ontstemming en verbittering verwekken in diverse getroffen ge bieden. Voor hen is het wetsontwerp in de voorgestelde vorm dan ook onaan vaardbaar. Walcheren OOMMIGE dezer leden wilden in verband met het vraagstuk van de al dan niet integrale schadever goeding speciaal de aandacht vestigen op het eiland Walcheren. Waar dergelijke schade geleden is en nog geleden wordt, is een schade vergoeding, zoals dit wetsontwerp voorstelt, naar de overtuiging dezer leden bijna belachelijk in haar ontoe reikendheid. Vele andere leden konden zich op vele punten niet met de voorgaande beschouwingen verenigen. Huisraadschade rpOEPASSING van differentiatie naar inkomen en vermogen zou naar het oordeel van vele leden vooral in aanmerking komen bij de huisraad- schade ter vervanging van de thans toegepaste, inderdaad zeer grof wer kende criteria. Zeer vele leden waran van oordeel dat de regelingen ten aanzien van de huisraadschade een opmerkelijk voor beeld waren van de ook elders geuite klacht, dat te veel buiten de wette lijke regeling werd gehouden. De wettelijke sanctie, welke men hierop nu vraagt om de zgn. „bijdra ge" vast te stellen, dient derhalve tot sanctionnering van de vele bedenke lijke kanten, welke deze voorlopige regeling had. Deze bezwaren betreffen allereerst de toepassing van de afschrijving op de aankoopsprijs. In de practijk schijnt deze op zeer hoge percentages te worden vastgesteld, waarbij men niet in acht neemt, dat de nuttig- heidsduur van huisraad in het alge meen zeer hoog was. Ook schijnt men niet in rekening te brengen, dat het bij huisraad, zolang het gebruikt kan worden, weinig of geen verschil uit maakt of dit nieuw of oud is, zodat er aanleiding is om zich te beperken tot een niet hoog gelegen maximale afschrijving. rpWINTIG JAAR GEVANGENISSTRAF MET AFTREK van de tüd sinds 15 Januari 1946 in bewaring doorgebracht, heeft de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, mr. G. Fikkert, gisteren geëist tegen de „Oberbefehlshaber der Wehrmacht" Christiansen. De procureur fiscaal kwalificeerde Christiansen als een grootmeester in het ontwijken van rechtstreekse antwoorden, In het zich niet kunnen herinneren van bepaalde feiten en in het verwijzen naar hetzij de adviezen van zijn staf, hetzü naar door hem van hogerhand ontvangen bevelen. De uitspraak is 5 Augustus. 0P rteUh'kS ï6t 25 jaar geiden, dat de bekende radiospreker na- ter Henri de Greeve, tot priester* gewijd. Pater de Greeve heeft de wens te kennen gegeven, zich deze dag terug te trekken. De vrienden en luisteraars van de radio-priester worden in de gelegen heid gesteld hun gelukwensen met hun naam te doen opnemen in een aan hem te overhandigen „zilveren boek der naastenliefde", als zij ten name van de penningmeester van het Henri de Greeve-fonds (postgiro nr. 8025) het bedróg storten, dat zij an ders besteed zouden hebben om pater de Greeve op zijn jubileumdag bloe men of een cadeau te geven. -Weersverwachting, geldig tot Vrydagavond: Voor de kustgebieden: droog, zonnig weer met iets hogere tem peraturen. Meest matige wind tus sen West en Zuid-West. Voor het binnenland: tamelijk zonnig en buna overal droog weer. Iets war mer. Zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid. Heden zon onder 20.44 uur en Maan onder 6.49 uur. Zaterdag zon op 4.49 uur en maan op 22.31 uur. XJET TERECHTSTELLEN van de vijf gijzelaars in Goirle was, volgens mr. Fikkert, strijdig met het oorlogsrecht, daar deze represaille daad, slechts dan gerechtvaardigd zou zijn, wanneer de daders van de aan slag niet gevonden hadden kunnen worden. Christiansen is schuldig, zei hij, om dat hij als militair bevelhebber ver antwoordelijk is voor het neerschieten der gijzelaars zonder afwachten of de daders van de spoorwegaanslag, die Schreieder reeds op 't spoor was, ge arresteerd zouden worden. Ook ten aanzien van het tweede punt in de ten lastelegging achtte de procureur-fiscaal Christiansen schul dig aan overtreding van het oorlogs recht, want Christiansen drong er bij de Rijkscommissaris op aan om twee dagen na de aanslag te Haarlem de tien gijzelaars in de Bloemendaalse duinen te laten fusilleren. Ten aanzien van de verwoesting van Putte stelde hij vast dat het fatale be vel daartoe van Christiansen afkom stig is. „Boerenslim" TAE procureur meende, dat de Duitse politie ongetwijfeld in het alge meen de meeste schuld heeft aan het terreur-regiem in Nederland met de Wehrmacht. Christiansen speelde een secundaire rol. Hij was echter geen nul in politieke zaken en voorzag zich steeds door middel van spibnnen van inlichtingen. Hij was z.g. „bderen- slim", maar geenszins opgewassen te gen de sluwe Seyss Inquart. Hoe dit alles nu overigens ook zij, de procureur-fiscaal meende in ieder geval, dat aan onze onschuldige do den zowel als aan de toekomst van de nog in de kinderschoenen staan de rechtspraak omtrent oorlogsmis drijven de verplichting geldt het vergeldingselement in de opgelegde straf niet te verwaarlozen. Generaal honoris causa JJET mag dan zijn, zo besloot de Procureur, dat volgen Rauter ver achte voor zijn kameraden en onder gesctnkten een goed mens is geweest; wia geheel der gegevens komt een Pa?r. ,v,oren van een „Wehr- machtsbefehlshaber" die, voorlgeko- ïdere,? de "^^l-sociahXchfga lederen, een ogendienaar was vin Goering en Hitier, meer als oartii. Y"endje en generaal honoris causi, dan als bekwaam militair deskundige Die in een machtspositie is genlaaSt! van waaruit hij, in stede van op grond van ri>» iU1J sronu van eigen kennis en inzicht een ment waardig bezettingsregiem te onderhou den en zich tegen excessen te verzet ten niets in het belang van het Ne derlandse volk heeft ondernomen aan het systeem van vergeldin? terreur heeft meegewerkt, zich f.end naar onderen op de adviezt ^ïjn staf en overigens eenvouc'; rend op het kompas van de h bovenaf verstrekte bevelen. Nein antwoord. Hij haalde daarbij een sen tentie van het Tribunaal te Neuren berg aan over de zaak tegen generaal Lisst: „De bevolking staat met het hoofd borg voor verzet tegen de be zetter, wanneer dit verzet is strijd is met het volkerenrecht". ,11 ij concludeerde voorts, dat Chris tiansen de bepalingen van het Land oorlogreglement niet heeft overtre den. Volgens pleiter had Christian sen in Putten niet in strijd met het oorlogsrecht en de menselijkheid gehandeld. HU vroeg tenslotte ont slag van rechtsvervolging, subsi diair deed hij een beroep op nood toestand. Toen Christiansen na afloop van het pleidooi gevraagd werd, of hij nog iets te berde had te brengen, klonk het stug: „Nein"! ALGEHELE 'o/?.-•!♦ nstemming is bereikt tussen de Brits» en Amerikaanse fur.ionarlssen, di. de tekst opstellen van de komende nota der Westelijke geallieerden aan Moskou inzake de Berljjnse blokkade. Deze overeenstemming betreft mede de voorstellen voor besprekingen met de Sovjets over het gehele Duitse probleem en andere hangende geschillen tus sen de Sovjet-Unie en het Westen. Het eerste ontwerp voor de nieu we nota, is afkomstig van Britse zij de. Het voorstel om de eventuele be sprekingen met de Sovjet-Unie uit te breiden tot problemen buiten de Ber- lijnse crisis is echter van de Weste lijke geallieerden gezamenlijk afkom stig, ook wat betreft de voorwaarde van opheffing van de Berlijnse blok kade. Het is besproken op de Haag se conferentie. In de protest-nota der drie mogend heden zal het Sovjet-Russisch verzoek om een bespreking van het Duitse vraagstuk als geheel ingewilligd wor den, mits het recht van de Weste lijke geallieerden, in Berlijn te blij ven, volledig wordt erkend en de blokkade van Berlijn eerst wordt op geheven. In Londen acht men het onwaar schijnlijk, dat de nota vóór het week end naar Moskou zal worden afgezon den, daar gewacht moet worden op de vorming van een nieuwe Franse regering, die de verantwoordelijkheid voor de inhoud op zich kan nemen. Spoedig West-Duitse staat? LIET is zo goed als zeker, dat tussen de Westelijke geallieerden en de premiers der Westduitse Staten over eenstemming wordt bereikt over de spoedige vorming van een afzonder lijke Westduitse staat. De premiers der West-Duitse staten hebben een formule uitgewerkt, die kan leiden tot een wederzijds bevre digende overeenkomst met de drie militaire gouverneurs in West-Duits- land op de vergadering van Maandag. I Geen Blitzkrieg. TN kringen van officieren van het vroegere Duitse leger is men van mening, dat de Sovjet-Russen in ge val van oorlog niet in staat zullen zijn West-Europa te overrompelen. Zij zijn ervan overtuigd, dat de lei ding van het Rode Leger, indien het tegen haar wens tot een oorlog zou komen, zal teruggrijpen op haar tra ditionele strategie en een tactiek zal voeren, waarbij de onmetelijke ruim te achter de Weichsel een belangrijke rol zal spelen. TAE KAMERFRACTIE der Belgische Katholieke Volkspartij is beslo ten zo spoedig mogelijk het initiatief te nemen tot oplossing van het thans reeds drie jaren hangende Konings probleem. Aanstaande Donderdag zul len de Kamer- en Senaatsfracties der Kath. Volkspartij bijeenkomen en o\er te nemen maatregelen beraadsla gen. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de katholieken met be hulp van de libetalen die de laatstq tijd ie kennen hebben gegeven posi tief te willen medewerken aan een oplossing van de Koningskwestie, tep wetsvoorstel tot het houden vat? »en volksstemming willen doen aanne mer. A USTRALIë WIL desgewenst wapens etc. ter beschikking stellen van de Engelsen voor de strijd inJJalakka. Wel een heel andere houding dan toen het destijds ging om Nederlandse goe deren te laden voor Indië! jQR. L. J. M. BEEL heeft gisteren ter kennis van H. K. H. de Re gentes gebracht, dat hij tot zijn leedwezen niet geslaagd is in de samenstelling van een parlemen tair kabinet. Hij heeft verzocht van de hem gegeven opdracht te mogen worden ontheven. In ons hoofdartikel wordt de gewijzigde situatie aan een nadere beschouwing onderworpen. ■^A ANDERHALF JAAR in de cel te hebben doorgebracht is een 34-Jarige chauffeur van de Amster damse Bant- te Anisterdam thans uit de gevang nis ontslagen, daar hij vermoedelijk onschuldig veroor deeld is voor het stelen van een postpakket met f 80.000, dat van 't hoofdkantoor der Amsterdamsche Bank moest verzonden worden naar Axel, doch daar nimmer is aangeko men. Het pakket dat in Axel arri veerde bevatte namelijk niets an ders dan een stuk hout, een halve tegel en een paar velletjes papier. De schriftkundigen van Ledden Hulsebosch en dr. Hesseling meenden destijds, dat het adres op het valse -postpakket slechts door de chauffeur geschreven kon zijn. Ofschoon de chauffeur hardnekkig ontkende, werd hij veroordeeld tot 2 jaar. Naderhand kwam echter uit, dat een der gestolen bankbiljetten ter wis seling bij de Ned. Bank was aange boden. Het biljet werd omgewisseld door een employé van de Amsterdam sche Bank, op verzoek van z'n zwager ook employé van die Bank. Deze zwa ger vertelde bij zijn arrestatie het pakket ontvreemd te hebben, echter tezamen met de chauffeur, met wie hij zei de buit gedeeld te hebben, Een Een onzer lezers, die met Zijn auto zijn vacantie in Frankrijk heeft doorgebracht zei ons: „Geef hen die van plan zijn met hun auto naar Frankrijk te gaan toch een tip, dat zij erg voorzichtig met hun wa ken moeten omspringen, want er zijn daar heel wat lieden die het op een auto gemunt hebben". Hier volgt zijn raad: Laat de auto nooit onbeheerd buiten staan, laat nooit papieren etc. in de auto liggen, berg de auto des nachts in een behoorlijk afgesloten garage op! Dat deze raad niet voor niets gege ven wordt, blijkt wel hieruit, dat on ze lezer op een morgen in Parijs be merkte toen hij zijn auto voor zijn hotel had geparkeerd, dat een stuk of wat lieden met een breeijzer aan de gang waren geweest, om een raam pje en de kastjes van de auto open te breken. Toen hij een politie-agent er bij haalde kreeg hij het eenvoudige antwoord: „Och meneer, weest U blij, dat U Uw wagen nog hebt". En de politie-agent vertelde erbij, dat een paar dagen geleden een Belg minder fortuinlijk met zijn wagen was ge weest. Op hetzelfde moment dat hij uit de auto stapte, zag hij een paar „heren" met revolvers voor zich, die geld, papieren en de auto eisten. De Belg heeft zijn wagen nooit meer te ruggezien. „Hij is niet de enige, want er wor den vandaag aan de dag heel wat auto's in „la belle France" gestólen, vertrouwde de politie-agent onze le zer toe. Er zijn diverse lakspuitinrich- tlngen, die een uur na de diefstal de auto een prachtig ander kleurtje geven". particuliere detective bracht echter aan het licht, dat dit niet juist kon zijn. Hij vond uit, dat de vrouw van de bewuste zwager het valse adres op het pakket geschreven had en daarbij de schrijfwijze van de chauffeur had nagebootst. De vrouw bekende het ge stolen geld een tijdlang in de stof zuiger te hebben verborgen. TJET Nationale Huldeblijk, dat aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar jubileum zal worden aan geboden, zal bestaan uit een fonds, bij eengebracht door de verkoop van ju bileum-insignes met de beeltenis van Hare Majesteit en door het storten van bijdragen. Het aldus bijeen te bren gen fonds is door Hare Majesteit be stemd voor de kankerbestrijding in Nederland. Het Nationaal Comité, dat zich het bijeenbrengen van dit fonds tert doel stelt, doet een beroep op alle organi saties in Nederland, van welke aard zij ook zijn en op alle in ons land ge vestigde ondernemingen, aan het ge stelde doel mede te werken, door hun leden, resp. hun personeel op te wek ken de jubileum-insignes te kopen en extra-bijdragen aan het fonds te stor ten en indien enigszins mogelijk in eigen kring, derhalve in eigen ver eniging of onderneming, de verkoop onder leden of personeel ter hand te nemen. Daarnaast doet het Nationaal Comité een beroep op verenigingen en ondernemingen uit eigen middelen 'n bijdrage aan het Natonaal Huldeblijk te geven. De jubileum-insignes kunnen wor den aangevraagd bij de Burgemeester van iedere gemeente. De extra bij dragen kunnen worden gestort op Postrekening 26000, ten name van het Nationaal Comité te Amsterdam of op de rekeningen van dit Comité bij de Nederlandsche Handel Mij. te Am sterdam, bij de Kasvereniging te Am sterdam, of bij het Gemeente-Girokan toor te Amsterdam, C 600. Gisterenavond heeft Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland over beide ra diozenders een dringend beroep op iedereen gedaan het jubileum-insigne in de komende weken voor het jubi leumfeest algemeen te dragen. T\E SLACHTOFFERS van de ramp met de Nederlandse Mitchell-bom menwerper, die bij de Schotse kust te pletter is gevlogen, zullen met H. M. „Van Kinsbergen" naar den Hel der worden overgebracht. Het Neder landse oorlogsschip is naar Aberdeen gedirigeerd, alwaar de Nederlandse consul de nodige maatregelen zal ne men. Eén commissie is ingesteld om de oorzaak van het ongeval te onder zoeken. 9 (Van onze speciale verslaggever). METZ, Donderdagavond. TK PROTESTEER, IK PROTESTEER! Corrieri heeft me gehinderd! Ik ben de overwinnaar, niet hij" Stan Ockers, zo juist geklopt door de donkerogige Italiaan, een der weinige overgebleven „knechtjes" van Bartali, smeet zijn fiets tegen de grond en stoof met korte, driftige passen, heftig zwaaiend en kwetterende als een jon ge mus naar de jury-tent, om een klacht te deponeren. Zijn protest werd door officials-landgenoten ondersteund, maar de wedstrijdcommissarissen wezen het af, zodat de Italiaan winnaar bleef. De tienduizenden en daarvan vooral de gelukkigen die ter weerszijden van de eindstreep een goed kijkplaatsje hadden verworven, kregen wél waar voor hun geld! Eerstens zagen zij een felle eindsprint tussen zes candidaten voor de zegepraal en daarna het nóg spannender, dramatische optreden vap dat kleine kereltje uit Antwerpen, voor wie de druiven wel heel erg zuur waren, nu hjj voor de derde maal een overwinning op 't laatste nippertje te Ioor zag gaan JN ZIJN FI.EIDÖQJ^ stelde tie verde- T diger, mr. J. Arnold, d" vraag of het executeren van gijzelaars geoor loofd zou zijn en gaf een bevestigend DIJ HET VERTREK uit Straatsburg verkeerde de kleine Nederlandse volgerskolonie en mét haar enkele be vriende Belgen tn een soort begrafenis stemming. Ge begrijpt wel waarom. Henk de Hoog's inspanningen tijdens de tijdrit hadden niet voldoende in druk kunnên maken op de Tour-direc tie, evenmin als het verenigde verzoek der Nederlanders haar had vermogen te vermurwen. Er was geen pardon Voor Henk, het „hang"-artikel on rechtvaardig als het groot is werd toegepast en de Amsterdammer kon weinig anders doen als het'gratis trein kaartje in ontvangst nemen, dat hem „per eerste gelegenheid" naar zijn va derland zou terugvoeren. De ganse dag hebben we aan de Hoog gedacht, de taaie volhouder, deze ongelooflijke doorzetter, die zijn goed humeur geen enkele maal verloor en meer dan welke andere Tourrijder ver diend had het Pare des Princes binnen te rijden... Er is in deze Ronde onstuimige cri tiek uitgeoefend op dit wat de Fransen, guillotine-artikel noemen en niemand gelooft, dat Goddet er in 1949 nog mee zal terugkomen. Een des te schralere troost voor de Hoog en tevens voor Janssen en de Ruiter, die zo gaarne de vrolijke Henk in hun midden hadden zien blijven en er reeds op gerekend hadden als een soort Musketiers-van-drie de zegetocht in de ville lumière te assisteren. Het was dus een trieste dag voor ons allen, nog te meer, nu de regen met bakken uit de donderwolken neer plensde, toen het tijdstip van vertrek naderde Er waren massa's mensen, die het er blijkbaar voor over hadden zich van het Kléber-plein te laten weg spoelen, maar de renners pasten daar voor en zij kwamen eerst te voorschijn, toen de lucht gezuiverd was. Korte gummi-jasjes om de schouders en verre van opgewekt de wereld in kijkend, bestegen de vijf en veertig overgeblevenen hun stalen paarden van zes kilo, voor de achttiende rit. Je kreeg de indruk dat ze het wel zo leuk gevonden hadden, als het de een en twintigste (Parijs, allen afstappen!) was geweest.... ÏJet bleek niet onmiddellijk zo dui- delijk, dat de weinige nog in de koers zijnde Italianen gisteravond een plan de campagne hadden samenge steld, van dezen aard, dat zij zich rond om Bartali zouden scharen, met hem als aanvoerder! Had Gino zich al de vorige dagen niet over gemis aan mede werking van de zijde zijner landge noten beklaagd? Naar het schijnt was daarin Woensdagavond een gunstige verandering gekomen, Bartali zou gezegd hebben: „Mij is het alléén om de eer te doen. Aan geld heb ik ma ling, daar kunnen mijn landenoten van profiteren als zij \JBlen..." Dit moet ingeslagen hebben, want een feit is, dat het restje Italianen in de Ronde de gehele dag. 195 kilo meter lang, patrouillediensten voor „generaal" Gino heeft verricht. Gedurende de vijf en vijftig kilo meter na Straatsburg, waar de kara vaan zich pas om 11.33 in beweging had gezet, waren die diensten nog niet nodig, om de doodeenvoudige re den, dat er niets gebeurde. De tijdrace zat de lui nog zichtbaar in de benen, vooral in die van Ockers zoals hij bij de start had gezegd. Maar met Bobet geleerd hebbend ge weet wel van die grote teen als een onrijpe aard bei! vlogen we er bij „Stanneke" uit Antwerpen niet in.... De karavaan zeulde dus zo'n beetje in het gebied van de Bas-Rhin en bleef min of meer dommelen tot aan de Moezel bij Pilisbourg. Daar schoten plotseling Kirchen, Piot en Geminianl weg, maar deze laatste hielp niet mee, integendeel, zodat de groep weer ge makkelijk kon aansluiten. Vijftien „gezapige" kilometers kwa men er bij, vooraleer een tweede „wip" ondernomen werd. Deze nam Bonna- venture (de man die gisteren gesau veerd werd, maar vanavond evengoed sneuvelde', voor zijn rekening, plus de uitgeloofde premie. Hij zette door, maar Bartali vertrouwde het zaakje niet, toen Giguet er achteraan ging. Eerst overbrugde Geminiani de ledige ruimte, toen verscheen Volpi en daar na trok Bartali het peleton bij. Ge vaar nummer twee was afgewend! Vervolg op pag. 3. jLTET IS DUS MIS GEGAAN met de- ze opdracht r van Dr. Beel. Een on gelukkig verschijnsel in omstandig heden, die zo zeer tot spoed dringen. Hoe is het tot deze mislukking ge komen? Terecht heeft o.i. £>r. Beel in zijn opdracht gelezen, dat hij moest stre ven naar een parlementair kabinet op brede basis. Anders was de toevoe ging „een zo groot mogelijke meerder heid in het Parlement" een zinledige frase geweest.' Eveneens terecht o.i. heeft Dr. Beel van meetaf de anti revolutionairen van het overleg uit gesloten. Als eerste taak moest hij zien het in veilige haven binnenlood sen van de Grondwetsherziening. Hij kon daarbij geen mannen gebruiken, die er op uit waren en nog op uit zijn de Grondwetsherziening te doen kelderen. In aanmerking kwamen dus K.V.P., P. v. d. A„ C.H.U. en V.V.D. Hier kwam echter de P. v. d. A. in het geweer. Zij is blijkens *de verkiezings uitslag geradicaliseerd. Linkse arbei ders. die het communisme niet langer lustten hebben haar versterkt. Vrij zinnige en andere kiezers, die „de doorbraak" niet langer lustten, gaven hun stem aan andere partijen. De P. v. d. A.-fractie kon het in deze omstandigheden niet over zich verkrijgen mee te werken aan de vorming van een Kabinet, dat ook mannen van meer conservatieve in slag zou bevatten: Zij zei: De twee partijenbasis dient te worden gehand haafd. We durven het risico van een verwerping der Grondwetsherziening TAR. BEEL heeft dat risico, mede op grond van de bewoordingen zijner opdracht bijkbaar niet aangedurfd Hij heeft toen nog gestreefd naar de noodoplossing, welke we gisteren reeds in korte bewoordingen aan duidden. Ze zou hierop neerkomen, dat voor het beperkte doel der Grond wetsherziening en de daaruit voort vloeiende wetten, welke een twee derde-meerderheid vereisen, vooraf een afspraak zou worden gemaakt tus sen de vier fracties. Voor deze voor name sector van het regeringsbeleid kregen we dan dus de parlementaire Kabinetsformatie. Voor de andere sec toren echter zou men zich onthouden var. vaste afspraken. Hier zou het Ka binet dus als extra-parlementair op treden. Het ware zeker een gewrongen fi guur, iets heel nieuws in onze par lementaire geschiedenis. Dr. Beel was dan ook niet van plan het experiment lang te laten duren. Als de noodza kelijke wettelijke voorzieningen inza ke Indonesië achter de rug waren, kon men zich nog nader rustig bezin nen op 'n nieuwe, normaler formatie. Voor deze noodoplossing heeft de formateur de P. v. d. A. echter ook niet kunnen winnen. Zij behoudt haar onoverwinnelijke afkeer tegen een parlementair samengaan met C.H. U. en V.V.D.ok al geschiedt dit slechts in één sector van het rege ringsbeleid. Het is zeer verdrietig te moeten constateren, dat ze zich niet kan ver heffen boven overwegingen, liggend in het partijpolitieke vfak. Daarmee doet ze dan het aanzien van de par lementaire democratie geen goed. In spannende dagen vlak vóór wereld oorlog II schaarden de S.D.A.P.'ers zich wel onder een christelijk-histo- risch formateur in een brede forma tie. Thans was er een formateur aan bod, die zeker veel meer hun ver trouwen en sympathie geniet. Maar in deze wederom zo spannende dagen die een krachtig en besluitvaardig be wind vereisen, geven aan de Kabinets wisseling een slepend karakter ten na dele van land en volk. tpWEE mogelijkheden liggen er nu o.i. in de situatie opgesloten: le. Aan een figuur als Mr. v. Schaik wordt de formatie van een extra parlementair Kabinet opgedragen. 2e. Dr. Beel (of iemand anders) krijgt een nieuwe opdracht, welke hem gelegenheid biedt het weer met de twee-partijenbasis te proberen. Waarbij dan stilzwijgend gerekend wordt op het verantwoordelijkheids gevoel van C.H.U. en V.V.D., om ons land de ramp van een verwerping der Grondwetsherziening te besparen. De mogelijkheid, dat men de P. v. d. A. links laat liggen, is op grond van de stemmenverhoudingen in het Parlement niet mogelijk. Want de A. R. kan men met het oog op hun steile houding inzake Indonesië nu eenmaal in geen enkele combinatie gebruiken. Bovendien moet ieder, die, nadenkt overtuigd zijn van hoe grote waarde het is de P. v. d. A. mede in de re geringsverantwoordelijkheid te blij ven betrekken. Ze heeft klappen ge had, maar vertegenwo<#-digt toch nog altijd ruim één vierde deel van het Nederlandse volk. En dan een deel, dat voor 't behoude of de verstoring van de arbeidsvrede van grote beteke nis is. We geven nu de grootste kans aan een nieuwe twee-partijenformatie met het bekende daaraan verbonden ri sico. Nu de andere weg jammer genoeg is opgebroken, zouden w"e willen zeg gen: Laten we er niet lang over jam meren of nakaarten. In 's hemels naam: Maak het kort! Na de tijdrit: Mulhouse-Straatsburg. De winnaar, Roger Lam- brecht (met de bloemen) tezamen met Stan Ockers na de gebrui kelijke huldiging. T/ERMOEDELIJK door kortsluiting is brand uitgebroken in het St - Joseph-gesticht te Heel nabij Roer mond, waar ongeveer 300 zwakzinni gen worden verpleegd. De brandwe ren van Heel, Venlo. Heerlen en Roer mond rukten uit, doch konden weinig of niets uitrichten, daar de capaciteit van de spuiten te gering was om de hoogste vérdiepingen van het gebouw te kunnen bereiken. De verpleegden, zijn allen ongedeerd gebleven en zijn met rode kruis-auto's getransporteerd naar verschillende gestichten in de omtrek. Het gebouw brandde voor 'n groot deel uit. J^E PARTIJRAAD van de midden standspartij heeft besloten het werk voor deze partij voort te zetten. Ook zal de Middenstandspartij deel nemen aan de toekomstige gemeente raadsverkiezingen. j-JAGELKORRELS als duiveneieren zo geoot vielen er in Enter (Over ijssel?. De gewassen hebben er lelijke schade van ondervonden en verschil lende jonge vogels vonden de dood, e

de Stem | 1948 | | pagina 1