SLEEPKABELS DANSEN De arbeidsmarkt in Zeeland Joop van de Geldverwaltung berecht aw»1! Het Kath. Landbouwhuishoud- onderwijs boven de Schelde STERKE STALEN Als de Hoog wordt uitgeschakeld geschiedt groot onrecht Ronde van Clinge werd gewonnen door G. Voorting Dronken achter het stuur ZEEP Ora Pasta Ribbens nachtwaker mo" v*°on' flinke leerling van t.m 7 Augs, GESLOTEN „DE ZOOM" „S en D" Café Th. Kindt DE STEM VAN DONDERDAG 22 JULI 1948 Bijz. Gerechtshof Middelburg De school te Ouezande Stoomvaartmij. „Zeeland" Ontstellend tekort aan vakmensen SUTA^tpSJ^S WnnwT„BelKen ec» uitkomst op Walcheren gingen de werkzaam- voort Mdn Zware polderlasten UIT Veilingsver. Z. B. in 1947-1948 RONDE VAN FRANKRIJK Spannend duel tussen Voorting en Wagtmans Sport in 't Kort MARKTEN Officiële mededelingen aankomende smidsknecht Iedere automobilist zijn eigen sleepkabel? Naar Valkenburg J. Boonman HENNEN DE WITTE LEGHORN Wieier feesten te Graauw TWEE JAAR GELEDEN wekte het toor van dl Vrovi.nciale Voedselcom- missaris en van wie tot dan toe niets uitWEindhoven had ontdekt, dat deze de Jongh de zelfde was als de man die in het concentratie-kamp te Amersfoort be kend siond als Joop van de Geld. verwaltung en daar „naam had ge- Sf als kweller van gevangenen Hoewel hij als employe van de Geld verwaltung met de bewaking niets te maken had, trad hij af en toe als knuppelaar op. Volgens de dagvaarding had de Jongh inspecties en avondappels ai. genomen, gevangenen met geweld uit de barakken gedreven om op trans- port te worden gesteld en enkele per sonen niet een knuppel of stok mis handeld, Getuige Nagelkerkc, opperwacht meester te Hulst, bevestigde dat de Jongh behoorde tot de z.g. prominen ten. d.w.z. tot de gevangenen die allerlei gunsten genoten omdat zij de Duitsers hielpen. De Jongh was op het bureau van het Geldbeheer, maar bemoeide zich ook met het toe zicht. Verd. liep altijd met een stok maar getuige had hem nooit iemand zien slaan. Op een vraag van het Hof ant woordde getuige, dat er veel over on regelmatigheden bij de Geldverwal tung werd'geklaagd, ook hij was be- stolen. Getuige v. d. Heuvel uit Eindho ven, mede een der prominenten, trok vroegere ongunstige verklaringen in en werd na een kleine schermutse ling het verhoog afgestuurd. Getuige Vos uit Koudekerke ver klaarde, dat hij gezien had hoe verd. iemand met de vuist in het gezicht sloeg; ook probeerde de J. clandestie ne godsdienstige bijeenkomsten te verhinderen. Getuige H. de Vries uit Delft ver leide uitvoerig hoe hij in Amers foort was mishandeld omdat hij geld had achtergehouden en enkele hout blokjes wegnam. Verd. was bij zijn beulen geweest en had er zelfs op aangedrongen bij de anderen om hem eens speciaal 'te „tracteren". Ook had hij eens een lap in zijn ge zicht gekregen omdat hij het waagde het hondje van de J., te strelen. Tengevolge van de mishandelingen kan getuige zijn linkerarm nog niet normaal gebruiken. Getuige bevestig de dat de J. ook deelgenomen had aan de gruwelijke mishandeling van 'n zekere Kwarten. Getuige Zoetmulder, journalist te Eindhoven, bevestigde de verklarin gen van de Vries en zei zelf gezien te hebben dat de J. mede-gevange nen sloeg. Het eerste had hij dit op gemerkt bij een luchtalarm; de J.. had een zeer slechte naam in het kamp. VERDACHTE AAN HET WOORD Verdachte vertelde eerst hoe hij te werk was gesteld in Duitsland en gevangen was genomen, omdat hij zijn verlofpas had vervalst. Aanvan kelijk ontkende hij alles wat hem ten laste was gelegd doch toen de president hem zijn eigen, voor de P.R.A. afgelegde verklaringen voor las begon hij enigszins te wankelen en gaf toen enkele gevallen van mis handeling toe. Getuige de Vries was hem zeer antipathiek geweest. De procureur-fiscaal zei de laatste dagen veel gunstige verklaringen over de J. te hebben ontvangen. Daarnaast staat dan de eigen schrif telijke bekentenis van verd. dat hij zich gedragen heeft als een Moffen knecht en als een ploert. Met dit laatste zei spreker het eens te zijn. Tc Amersfoort is ontzettend gele den en de J. heef dit leed helpen ver meerderen, zonder noodzaak en zon der bevoegdheid. Zijn gedrag is bui tengewoon schandalig geweest. Dc proc.-fiscaal eiste twaalf jaar gevangenisstraf. DE VERDEDIGING. M1' Kurtz' d€ verdediger, laakte de verbalisanten, die volgens hem tot Duitse methodes zijn verval- Vallen. Pleiter meende dat alle ten j ^Sêingen niet bewezen zijn en vond dat er te weinig rekening ge. houden was met de moeilijke positie van de prominenten, Spreker vond de eis veel te zwaai en drong op clementie aan; ook op perde hij de mogelijkheid om het on derzoek te heropenen. Het Hof ging daar niet op in en veroordeelde de J., tot 10 jaar gevan vangenisstraf met aftrek en ont zetting rechten. EEN DIENSTKLOPPER. IJ en bijzonder ergerlijk geval was *-*' dat van de 50-jarige ex-onder luitenant van politie te Kruiningen, Lukas de Jonge, die bezield met de geets van dienstklopper, zijn uiterste best deed om de Duitsers te behagen. Zo arresteerde hij burgemeester Dominicus hoewel die ziek te bed lag; deed een huiszoeking te Rilland naar een onderduiker, terwijl diens vader, die bij een stationbeschieting was omgekomen, boven aarde stond. Voorts had hij te Yerseke achttien jongens gearresteerd om ze naar Duitsland te doen slepen. Zeer bezwarende verklaringen wer den door een tiental getuigen afge legd. Zo vertelde opper Boogerd uit Kloetinge hoe verd. reeds in de zo mer van 1940 op de sluis ie Hans- weert probeerde te verhinderen, dat de bevolking water en eten gaf aan de Franse krijgsgevangenen. Verdachte ontkende dit en ont week ook de vraag of hij pro-Duits was geweest. Uit de stukken bleek die echter voldoende; ook was hij lid van de Volksdienst geweest. De proe.-fiscaal vond het optreden van de Jong ergerlijk en eiste 4 jaar gevangenisstraf met aftrek. Mr. F, Adriaanse voerde verzach tende omstandigheden aan en meen de dat van verminderde toereke ningsvatbaarheid gesproken mag worden, gezien ook dingen die in zijn familie gebeurd zijn. Uitspraak 3'4 jaar met aftrek en ontzetting rechten. Aart Foppen, een schipper uit Schore, wie een paar verraadza ken ten laste waren gelegd, hoorde ook vier jaar tegen zich eisen. Na een verdediging door Mr. Se- pers bepaalde het Hof zijn straf op 3 jaar met aftrek. Tenslotte kreeg do 25-jarige Jan Zuidweg uit Heinkenszand. die bij de Waffen S.S. heeft gediend 4 jaar met aftrek. W/EL EVEN NUTTIG als het nij- nerheidsonderwijs voor jongens is het huishoudonderwijs voör meis jes. Evenals bij de mannelijke jeugd is de opvoedkundige zorg bij de meis jes grotendeels gegaan in de intel lectuele richting, zodat naast het te kort aan huishoudelijke hulp weldra een teveel zal staan van vrouwelijk kantoorpersoneel. Jammer genoeg heeft het Kath. huishoudonderwijs boven de Schelde niet die aandacht gekregen, welke 't verdiende en bleef het merendeel bij opleiding voor costumière en coupeu se. Eigenlijks kath. huishoudscholen zoekt men in de steden te vergeefs. Het enige wat wij boven de Schelde bezitten, is dè kath. landbouwhuis- houdschool te Ovezande. een stich ting van de L.T.B., met een commis sie van toezicht uit de eigen streek. Aanvankelijk werden alleen in de Zak cursussen in huishoudelijke vak ken gegeven, maar begin 1940 kon dan toch een eigen school worden geopend. Deze school is voor die landbouw streek van onberekenbaar nut gewor den. a Bij tientallen zijn de dorpsmeisjes gevormd tot degelijke huishoudelijke krachten. Met oude sleui- is gebroken een nieuwe frisse geest is door de Zak van Z.-Beveland gaan waaien, sinds deze school haar pooi ten opende. De tegenwoordige directrice, mej. v. Riel. deelde ons een en ander mede over hetgeen zoal op haar school „te koop" is. Practische lessen worden Terugkeer naar Vlissingen staat vast Qp de vragen van de heer Hommes betreffende de Stoomvaartmij. „Zeeland" heeft minister Vos geant woord, dat inderdaad de stationsin richting en bijgebouwen te Hoek van Holland hersteld en verbeterd worden Aan een architect van de Ned. Spoor wegen is tevens opdracht gegeven een zodanig project te maken, .dat kan toorruimte ter beschikking van de „Zeeland" kan worden gesteld, indien zulks alsnog nooig of wenselijk mocht blijken. Een en ander dient geenszins 'e leiden tot de gevolgtrekking, aldus de minister, dat de directie der „Zee land" een terugkeer naar Vlissingen niet overweegt. Integendeel slaat vast, dat de zetel van de maatschappij zo spoedig mo gelijk weer naar Vlissingen zal wor den overgebracht cn dat aldaar het bedrijfsbeleid weer zal worden uitge oefend. Omstandigheden buiten de wil Van de directie hebben tot dusver de te rugkeer verhinderd. tJIT het pas verschenen en zeer be- i^rverslag van het Ge- S ioïv beii5bureau te Middelburg vlvev, a]tl heel wat belangrijke ge- mrthU putten Het verslag begint Snee vo«fm0reïen van de ongemeen lange vorstperiode, die bijna zesdui- ve"e bedrifS maakte terwijl veie- bedrijfstakken ernstig in hun nro- ductie werden belemmerd Bij deze te genslag is het niet gebleven Het hele tlkken°°mete^n ver?fhiUe»de bedrijfs beiriskr^bt ernstlg t8ltort aan ar beidskrachten en materialen te kam pen gehad. Het tekort aan vakarbe ders blijft nog ontstellend groot met mj^'hêid h™1*8" d* ^taai- Het plaatsen van kantoorpersoneel werd daarentegen steeds moeilijker Met de toename van het aanbod na men de door de werkgevers gestelde eisen toe. Meer dan tot dusver wordt gelet op opleiding en ervaring. Ook voor vertegenwoordigers bleven de plaatsingsmogelijkheden zeer beperkt. Het grote tekort aan arbeidskrachten in de metaalnijverheid bleef bestaan. Vooral werden hiervan de dupe „De Schelde" en de Vitrite'Works te Mid delburg. Dc Schelde heeft ten dele hierin kunnen voorzien door een twee honderd Polen, die niet naar hun va derland terug willen, in dienst te ne- men. Het gebrek aan woonruimte te vlissingen. waardoor krachten van elders moeilijk aangetrokken worden, is ook een factor van betekenis in deze. In de textielindustrie in Z. Vlaanderen was vooral in de eerste helft van 1947 een tekort aan helpende handen, voor al omdat door de valuta-kwestie Bel gische arbeidsters niet zo vlot te be- komen waren Later in het Jaar nam het tekort af. omdat wegens gebrek fienm£r°f t0lJen de tricotage-produc tie moest worden ingekrompen. Buiten de verwachting om is men er Sas ?m de suikerfabriek te voldoSSi. h1 w.m campagne aan voldoende krachten te helpen. Nief r dan 800 arbeiders werden naar beide fabrieken bemiddeld, waaronder 400 Belgische grensarbeiders. De bouw-nijverheid. een ernstige stagnatie van de werkzaamheden gedurende de eer ste drie maanden van dit jaar, waar door alle niet inheemse arbeiders wa ren vertrokken, bleken er wederom met voldoende vaklieden beschikbaar te zijn. Dit tekort nam nog toe, toen het M. v. O.W. en Wederopb. er toe overging op grote schaal bouwvergunningen te verlenen, ook voor objecten buiten de geteisterde gebieden. Vele percelen werden aanbesteed en de bouw buiten r,Lget!io£fen gebieden werd steeds om- vangnjker. Dit had tengevolge dat een SM11 aantal arbeiders dat in de woonnw ?ebieden werkte naar zijn woonplaats terugkeerde. vond hier'i,,Van Hiihsarbeidbureau GAif dl aanleldlng om voor de bouw, terwijl ook hit gebrek aan Z' terialen hiertoe bijdroeg. vftn°°H„W' Z' VI' kwam£m in het berin z°mel' ee» aantal Belgische vaklieden ter beschikking' OneetwUfoia maken vo L ge!l6ed met het schoon- watitL debestaande sloten en watergangen. Hierdoor kwam een vrH zondeiawerk 5[beiders van Walcheren duw of nr' t? vnjwel alIen naar de den of D.LH vervvezen moesten wor- 7u?dPtiJLio® .^teisterde gemeenten op vonden H fn Schouwen-Duivelanö vonden de werkzaamheden voortgang. gegeven in koken, receptenleer, voe dingsleer, kinderverzorging gezond heidsleer, vermaken, verstellen, ha ken, breien, knippen, naaien, huis houdelijk werk. wasbehandeling, te kenen, stof versieren en honderd han digheidjes, die in een huishouden van pas komen en het leven veraangena men en vergemakkelijken. Bijzondere zorg wordt er besteed aan het algemeen vormend onderwijs dat gericht wordt op de practijk van het leven en waarbij het opleggen van onnodige ballast wordt verme den De primaire cursus dat is de geleerde naam duurt twee jaar. Opdat de meisjes 's-Maandagsmor- gens en Zaterdags thuis een handje kunner. helpen, worden de lessen van 's-Maandagsmiddags tot Vrijdag avond gegeven en in de winter zorgt men er voor, dat de leerlingen vóór donker thuis zijn. Naast de primaire cursus, staat de 1-jarige kookcursus, waarvoor men slechts een halve dag per week be hoeft te 'komen. Zowel na de primai re cursus als na de kookcursus wordt een examen afgenomen en ontvangen, de geslaagden een diploma. Deze week bijv. moeten niet minder dan 40 meisjes van het tweede leer jaar in het strijdperk treden, om dit gewaardeerde papier te bekomen. Groot is de waardering voor 't werk van deze eerste kath. landbouwhuis- houdschool op de eilanden, vooral omdat ze voor iedere beurs toegan kelijk is. Het schoolgeld wordt name lijk geheven naar iemands inkomen. Voor de hoge inkomens leverde dit aanvankelijk bezwaren op, omdat de progressie veel te ver doorgedreven werd. Het bestuur stelde daar ech te paal en perk aan, door te bepalen, dat het maximum de f 50 per jaar nooit te boven mag gaan. Dat de kath. landbouwhuishoud- school te Ovezande nog jaren mag groeien, de Zutd-Bevelandse bevol king ten zegen! W. Z. VI. boeren in beroep bij de Kroon De boeren, die hun land hebben in West Zeeuwsch-Vlaamse calamiteuze polders, zijn zeer verontwaardigd over de zware polderlasten die zij moeten opbrengen. Het waterschap Het Vrije van Sluis, waarbuiten deze polders vallen, betaalt niet mee in het dure onderhoud. De boeren willen de lasten echter over allen verdeeld zien, zoals ook op Walcheren het ge val is. De polderlasten bedragen f 22,- per ha voor de landbouwers, die val len onder het Vrije van Sluis. Men oordeelt deze over het algemeen al veel te hoog. Maar de lasten voor de landbouwers in de calamitèuze pol ders zijn nog veel hoger: soms tot f S3 per ha. toe. Een verhoging van de pachtprijzen met max. 17 pet. is thans toegestaan, zodat de pachters in een calamiteuze polder voor nog hogere lasten staan. De boeren vragen zich af, hoe het mogelijk is, dat de prijsbeheersing 'n verhoging van de pachtprijs slechts tc-t 17 pet. toestaat, maar een verho ging van de polderlasten met 50 pet. De boeren uit de calamiteuze polders hebben nu besloten in beroep te gaan bij de Kroon". Omdat zij deze zware lasten niet meer kunnen op brengen. Geldelijke omzet belangrijk lager het pas verschenen jaarverslag van bovéngerujemde Goese vereni ging blijkt, dat de omzet in kilogram men weinig is veranderd, maar dat de geldelijke omzet door de lagere prijzen met ruim twee millioen achteruitging. De totale omzet beliep n.l. 4.473.000 tegen 6.500.000 in 1946-1947. Bijna 7 millioen kg, appels brachten ƒ1.453.000 op; 13 millioen kg. peren 3.111.000 en 14 millioen kg. klein fruit 3.762.000. De warmoezerij-gewassen brachten 383.000 op en de twee en een half millioen eieren 326.000. Naar uit de balans, die een eindcij fer toont van 919.568 blijkt, ls er een voordelig saldo van 3722. Het koelhuis maakte een winst van t 15.733 en hetpakstation van 6.058. De materiaal-exploitatie laat een voordelig saldo zien van 5311. •Een bedrag van 92.000 is afgeschre ven, waarvan 79.000 op materiaal. Aan de algemene vergadering zal worden voorgesteld een emballageloods (hangar.) te bouwen op het terrein der voormalige stroopfabriek-te Goes. OPGRAVING DUITSE MILITAIREN In West-Brabant is men begonnen met de opgraving van tijdens de be vrijding gesneuvelde Duitse militairen. Thans worden o.a. te Roosendaal de op het R.K. kerkhof begraven Duitse militairen geïdentificeerd. De stoffelij ke overschotten worden naar een af zonderlijke begraafplaats langs de Ne derlands-Duitse grens gebracht. De op gravingen worden verricht door mili tairen (vrijwilligers), die momenteel ln Bergen op Zoom gelegerd zijn. Verv olg van (pag. 1. Klabinsky, Klabinsky Cpoedig zult ge bemerken, dat Klabins ky, dezelfde die vorig jaar deel uit maakte van de gemengd Nederlandse ploeg, een der sterkste'1 deelnemers uit deze ï-it is geweest, maar tegelijkertijd zal het U opvallen, dat eerst Henk de Hoog en daarna Wim de Ruiter ge reden hebben voor méér dan ze waard waren geschat. Na de 30ste kilometer lag de Franse Pool glansrijk aan de leiding en hij bleef deze behouden tot bij de tach tigste. Dat was onbetwistbaar de grootste verrassing in deze Tour, waarin oven gens de ene na de andere optreedt. Maar in één adem noemt ge dan onze landgenoot Henk de Hoog, die weliswaar op de 22ste plaats eindigde, maar beslist in de voorste gelederen geëindigd zou zijn, als hij niet opnieuw o duister lot! wegens bandenpech had moeten afstappen, ruïneus voor een tijdrijden wiens goede cadans er onverbiddelijk door verbroken wordt. En dan zingt Wim de Ruiter voor treffelijk mede in het koor der voor aanstaande „dravers". Bij de 30ste ki lometer rijdt hij in derde positie ach ter Klabinsky. Bij de 60ste K.M. is de Rotterdammer ietwat teruggedrongen, en bezet dan de vijfde plaats. Twintig kilometer verder is hij nog twee plaat sen afgezakt, maar ter aankomst no teert de jury een prachttijd vooj hem: 3 uur 2 min. 12 sec. en men schenkt hem de twaalfde plaats in de eind uitslag. De race van de Ruiter A ls Wim de Ruiter van zijn rijwiel stapt, weet hij nog niet, dat dit dé race van zijn leven is geweest. De kleine Nederlandse kolonie bleef na tuurlijk niet in gebreke, om hem dit in geuren en kleuren te vertellen Toch werd de vreugde over deze pracn tige verrichting stesk getemperd. Henk de Hoog bezet immers in het algemeen klassement de laatste plaats en als dat nare artikel 41 er nu maar niet was geweest... O, ik weet wel, dat zwaard van DamoKles hing vanochtend vóór de start óók reeds boven zijn hoofd, maar dat alles belette hem niet zich toch de ziel uit het lijf te rijden, evenals de beter geklasseerden onder zijn col lega's: de Ruiter, Janssen en Kirchen dat hebben gedaan. Heeft Henk gedacht: laat mij me vandaag extra onderscheiden, wellicht strijken de wedstrijdcommissarissen dan over hun hart en laten ze mij de zeldzame vreugde en genoegdoenin; beleven de Ronde in Parijs te beëin digen! Wel, als er één recht op heeft om gesauveerd te worden, dan de Hoog. In ieder geval minstens zoveel als in het begin de Italiaan Cottur, daarna Stan Ockers, en vandaag nog, Bonna- venture! En wanneer de heren van de jury willen laten gelden, dat een moedig en tot het laatst met alle beschikbare energie volhoudende coureur als deze landgenoot, door pech geteisterd als géén ander, in de wedstrijd behoott te blijven, dan doet de jury precies wat zo'n volhouder verdient! Of ze het zo zien zal, dient echter te worden afgewacht. Was er dus in de Nederlandse club een vrij gedrukte stemming, minstens zo slecht stond de barometer, in het Franse kamp en iets beter in het Bel gische. Zie maar eens hoe teleurstellend Vietto en Robic gereden hebben en wat een slechte beurt „Monsieur" Im- panis maakte.' Pleisters op die wonden waren de schitterende prestatie van Lambrecht, waarmee vandaag de Belgen maar al te graag wilden pron ken! de mooie derde plaats van Lapébie (de „revelatie" zegt iedereen en hij is inderdaad een wonder van veelzijdigheid, deze six-day-man). de weer hoopgevende Se plaats van 'Bo bet (die blijkbaar slechts schijndood is geweest), de 5e en 6e plaats van Ockers en Schotte èn.... de verove ring van de eerste plaats in het lan- denklassement door de Belgiscne A- ploeg, welke verovering het verlies van de tweede plaats in het algemeen klassement door Briek Schotte (aan Lapébie) enigermate verzacht. Bobet schoof een plaats op, terwijl Kirchen hetzelfde deed en nu als vijf de staat geklasseerd! De Tour gaat verder Ik zei hiervoor reeds, dat de chro nometers vandaag hebben gespróken, meer en duidelijker dan in enige an dere voorgaande rit. Zij zullen dat in de laatste vier étappes blijven doen, met ijskoude preciese, zonder aanzien des persoons, zelfs als het Bartali zou betreffen. De Tour gaat verder. Het einde na dert nu sr.el, maar het zal een span nend zijn. daar moogt ge staat op maken! UITSLAG TIJDRIT: Mulhouse— Straatsburg (120 km.). 17e étappe: 1 Lambrecht. Tijd 2 uur 55 min. 17 sec. (gern. uursnelheid 40 km. 101 meter; gem. uursnelheid 1947: 36.409 km. door Impanis) 2 Klabinsky 2.55.55; 3 Lapébie 2.56. 47. 4 Pasquini 2.58.53. 5 Ockers 2.59.36 6 Schotte 3.00.12; 7 Camellini 3.00.26; 8 Bobet 3.00.34; 9 Kirchen 3.00.43; 10 Brulé 3.01.02: 12 de Ruiter 3.02.12. 22 de Hoog 3.05.28. 32 Janssen 3.07.57. 31 Bartali 3.07.13. 42 van Dijck 3.13.01. 43 Vietto 3.13.05. 44 Robis 3.13.08. Positie-schommelingen Dc stand na 30 K.M.:- Klabinsky 41 min. 14; Remy op 46 sec.; De Ruiter op 1 min. 15; Gauthier 1-29; Volpi 1-32; Malhieu 1-39; Engels 1-49Ockers 1-52; Lambrecht en Lapé bie 2-09; Pasquini 2-18; Van Dijck 2-19 Martin 2-31; Geminiani 2-32; Impanis en Piot 2-38; Ramoulux 2-41; De Hoog 2-39; Lazarides 2-53; Teisseire 3-00; Neri 3-01: Giguet 3-03; Camellini en Thuayre 3-07; Thiétard 3-08; Schotte en Bonnaventure 3-19; Robic 3-23; De- vreese 3-29; Chapatte 3-31; Bevilaqua 3-34; Corrieri en Kirchen 3-35; Rey 3-36 Feruglio 3-40; Brule en Barattn 3-46; Magni 4-03; Lambertini 4-09; Bobet 4-16: Janssen 4-23; Dupont 4-43; Bia- gtoni 4-47; Viettq 4-57; Bartali 5-14; Seghezzi 5-26; Dc stand na 60 K.M. (half koers): Klabinsky; Lambrecht op 44 sec.: Lapébie op 1 min. 10; Ockers 2-39; De Ruiter 2-57: Remy en Camellini 2-58; Pasquini 3-02: Piot 3-21; Engels 3-39; Kirchen 3-42; Teisseire 3-47; Schotte 3-49; Thiétard 3-54; Mathieu 4-00; Impanis 4-03: Brulé 4-13: Gaut hier 4-14: Volpi 4-35; Bobet 4-47; Ge miniani 5-12; Ramoulux 5-13; Lazari des 5-13; De Hoog 5-17; Bonnaventure 5-26; Thuayre 5-34: Martin 5-36; Neri 5-38; Giguet 5-50; Chapatte 6-20; Bar tali 6-31; Bevilacqua, 6-58; Robic 7-15; Corieri 7-18; Feruglio 7-26; Magni 7-34 Rey 7-34; Lambertini 8-00; Van Dijck 8-12; Devreese 8-13; Janssen 8-17; Ba- ratin 8-28; Biagioni 8-59; Dupont 9-02; Vietto 9-15; Seghezzi 10-26. Stand na 80 K.M.: Klabi/isky 1 u. 54 min. 45 sec.; Lam brecht op 13 sec.; Lapebie op 1 min. 57; Pasquini 2-55; Ockers 3-20; Camel lini 3-25; De Ruiter 4-22; Schotte 4-45; Kirchen 4-53; Mathieu 5-10: Brulé 5-18: Remy 5-27; Bobet 5-40; Piot 5-43: Engels 5-54; Gauthier 6-08; Impanis 6-10; Bonnaventure 6-45; Lazarides 6-49; Geminiani 6-53: Ramoulux 6-57; Neri 7-01; Teisseire 7-15: Thiétard 7-25 Martin 7-38: Chapatte 7-58; De Hoog 7-59; Bartali 8-22; Lambertini 8-27; Thuayre 8-35; Giguet 8-40; Volpi 9-15; Magni 9-22; Bevilaqua 9-25; Corner) 9-35: Rey 9-55; Feruglio 10-05; Jansen 10-13; Dupont 10-35; Robic 11-23; Bia gioni 11-27: Baratin 11-55; Vietto op 11-57; Van Dijck 12-27; Devreese 12-49; Seghezzi 18-28. OEGUNSTI^D door prachtig weer en onder enorme belangstelling vond Dinsdag in Clinge een course van 100 km. plaats voor amateurs welke gedeeltelijk over Belgisch cn gedeeltelijk over Nederlands ge bied liep. Honderden belangstellen den hadden zich bij de startplaats opgesteld, toen omstreeks 2 uur het startsein aan de 60 deelnemers werd gegeven, Krijnen uit Breda nam onmiddel lijk de kop en gevolgd door een pe leton van 36 renners, met daarachter nog enkele kleinere groepen, werd de aanval op het vrij zware parcours ge opend. In de eerste ronde vielen al 8 deelnemers. Er werd in een vlot tempo gereden. "Hoewel het aspect af en toe veranderde, deden zich in het begin toch geen wijzigingen van be lang voor. Al spoedig kwamen Brink man, v. d. Eijnden, Suykerbuyk en Fr. Vos in een kopgroep te zitten, v. Dale uit Antwerpen, Kieken, Haar lem, Morijnsand. St. Willebrord en Liebreghts, Vlijmen vielen al spoedig uit, terwijl verschillende renners ge dubbeld werden. De zon scheen on barmhartig en deed zijn invloed gel den. De verwachting der toeschou wers was gevestigd op Wagtmans en Voorting, die belden tot de 5e ronde zich met een positie in de tweede groep tevreden stelden, maar toen kwamen opzetten en in een groep van zes de toon probeerden aan te geven. Het lukte en al spoedig waren beiden tesamen aan de kop, gevolgd door en kele kleinere groepen, waarvan al spoedig bleek, dat zij niet tegen deze renners waren opgewassen, vooral toen de koplopers ongeveer 2 minu ten voorsprong op de anderen behaald hadden. Brinkman uit Maasland en vel schillende anderen hielden dapper vol en trachtten de achterstand in te ha len. De sprint ■yOORAL in de sprint deden de ren ners hun best. Er waren zeer goe de en spannende momenten te zien. Af en toe werd er weer eens een ge-J dubbeld en de valpartijen waren niet van de lucht. Tal -van renners moes ten daarom uitvallen, zodat de cours soms wel wat eentonig werd. Wagt mans en Voorting wisselden af en toe wel eens van plaats, maar toch ble ven ze samen onbedreigd aan kop rij den, aangemoedigd door een talrijk publiek. v. Est zakte af, maar trachtte toch weer bij te komen, hetgeen hem na aanvankelijk vergeefse pogingen won dergoed gelukte. Vos. die een' uitmun tende cours reed, had jammer genoeg met veel pech te kampen. Hij had voor zijn zwoegen beter verdiend. Tijdens de laatste ronden was het veld aardig gedund. Ilct was duide lijk te zien dat de strijd uitsluitend tussen Voorting en Wagtmans zou gaan. De algemene indruk was, dat Voorting zijn rivaal stuk gere den had. In de sprint bleek dit ook, want Voorting beschikte over de meeste reservekrachten en won on bedreigd In de tijd van 2 uur en 3S minuten. Het uitvoerend comité had deze course uitmuntend georganiseerd en had eer van zijn werk. De rijkspolitie verleende, evenals de E.H.B.O., die onder leiding van de heer Burnt nog al eens handelend moest optreden, uit muntende medewerking. De einduitslag luidde als volgt: 1 G. Voorting Haarlem, 2 Wagtmans Breda 3 Brinkman Maasland 4 v. Est, St Wil lebrord, 5 v. d. Veeken id., 6 Suyker buyk, Breda. 7 Ouwehand. den Haag 8 P. Duif, Zaandam, 9 A. Verstraeten Breda en 10 A. Braspenning, Zundert. Van de deelnemende Zeeuwen bezet te A. de Koning uit Schoondijke de 18e en Jansen uit Axel de 19e plaats. VOETBAL SLUIS OF KOEWACHT 4e 'Cl,ASSER. Door het Bondsbestuur zijn de tyV-s Sluis en Koewacht in de gelegenheia gesteld te promoveren naar de 4e klas NVB. Eerst moeten Sluis en Koewacht echter tegen elkaar uitkomen. De win naar van deze wedstrijd weer tegen 's Heer Arendskerke. Weer twee auto's té Breda in beslag genomen „WAGENS van dronken automo- btlisten zullen in het vervolg zonder pardon in --(peslag worden ge nomen aldus de veelzeggende waarschuwing' van de ambtenaar van het O.M. mr. van Mierlo, enkele maanden geleden. Dat het, geen loos dreigement was, hebben opnieuw twee chauffeurs ervaren. De eerste was een Dordtenaar, een zekere van G. Hij reed met zijn wa gen door de Minister Kanstraat en kraakte daar een boompje. De auto werd behoorlijk beschadigd, maar omdat schauffeur liever niet met een agent geconfronteerd werd, be sloot hij het nog maar eens te pro beren. Op de Terheydense weg ech ter gaf de mishandelde wagen er de brul aan. En van G. belandde tóch in de armen van de politie. Zonder nnhsal werd zijn auto in beslag gé- nomen. Het tweede geval speelde zich af op de Haagweg. Enkele agenten con stateerden, dat een auto, die op het- punt stond aan de kant van de weg te stoppen, een verdacht slingerende beweging maakte. Zij stelden een on derzoek in en constateerden dat de chauffeur, de expediteur N. uit Bre da. niet nuchter genoeg meer was om zonder gevaar een auto te be sturen. Ook zijn wagen staat op het ogenblik op het politiebureau. Middelkamp heeft „de Grote Prijs van Gent" gewonnen. Schulte-Boeyen zijn 3e geworden in de 3 uurs-koppelwedstrijd te Heyst. Bruneel—Dekuysscher wonnen het geval. GOES. 20 Juli 1948. Yellow Trans parant, 24—75, Oomskinderenperen 12 —65. Ki-oet en vaiappels 4—25, Early Laxton 18—71, Tollenaars 3641, Uk- kelanen 17—36. Oranjepruimen 25—42, Czarpruimen 27—46, Eld Blauwe 18- 50. Ruth Gestetter 26—36, Klerken 34 —89. Eierkrieken 38—71. Kruisbessen 22—46. Rode bessen 45—75, Frambozen 80—126, alles per kg.; Golden Japon 11 per 100 stuks; Dubb. Prlncessebo- nen 48—66 per 100 kg.: Ganzeneieren 59, Kalkoeneieren 3133 per 100 stuks. KAPELLE, 20 Juli 1948. Kersen: Klerken 38—109, Krieken 42—51, Zure Morellen 39—68. Eierkrieken 59—82, Mterlose Zwarte 59, Zwarte Blanche 33, Vleeskersen 27—59; Pruimen: Early Laxtón 29—80, Eldense Blauwe 21—56, Washington 93, Czar 26, Oranjeprui men 2559, Occulanen 32—44, Tolle naars 37—48, Kouwelijnen 16, Valprui- men 921; Diversen: Frambozen 114 145, Kruisbessen 15—52, Rode Bessen 60—77, Witte bessen 48, Yellow Trans parante 2976. Perzikappels 1536, Vaiappels 424, Oomskindei'enpeer 32 72. Valperen 7,- Aardappelen 3—7'/2, Dubb. Princessebonen z. dr. 52-68, Gele bonen 629, Saxasbonen 4344, Wa genaarsbonen 38, alles per kg.; Kroten 5' 2 per bos. Kropsla IV2, Perziken 8— 16, beide per stuk. WATERSTANDEN Keulen 452 0.04), Ruhort 235 0.01), Lobïth 1302 0.03), Nij megen 1060 00.03), Arnhem 1028 0.03), Eefde (IJssel) 559 0.10), Deventer 444 0.09), Borgharen 4180 0.20), Belfeld 1238 0.12), Grave (beneden) 448 0.05), Lith 146 0.13), Vreeswijk 183 0— 0.10.) DISTR.DIENST DE BEVELANDEN. Uitreiking van bonkaarten in de week van 26 t.m. 31 Juli. Maandag te Yerseke, niet-zelfverzor- gers H t.m. K; Dinsdag te Hans- weer: niet-zelfverzorgers M tan. S; Woensdag te Kruiningen: niet-zelf verzorgers A t.m. H; Donderdag te Krabbendijke: niet-zelfverzorgers N t.m. Z; Vrijdag te Yerseke: niet- zelfverzorgers L t.m. N. 856-0 Terstond gevraagd een H. M. VERCOUTEREN Smederij Kruiningen 843-0 Attentie, In onze Opruiming hebben wij voor 1000 arbeiders een paar prima geljrei de Zwarte sajet sokken voor de prijs van 2,50 en zonder punten. 867-0 TE KOOP BIJ INSCHRIJVING van den heer C. de Graaff te Goes: 3 huizen met erven te Goes a.d. Julianastraat no 1, 3 en 20. Verhuurd elk voor f 3.p. w. respectieve lijk aan J. van Heze, F. van Heze en de Wed. J. Daane Voor bezichtiging zich aan te melden bij de huurders. Inschrijvingen worden inge wacht tot en met 29 Juli a.s. ten kantore van NOTARIS E. C. van DISSEL Wij leveren uit voorraad: Telef. 2272 710-O TERNEUZfEN. te GOES. 738-0 IS NOG SCHAARS!! Gebruik daarom (Persii-product) voor het reinigen uwer handen! Speciaal aanbevolen voor fabrie ken, garages, werk plaatsen enz. TERNEUZEN 809-O Voor KUNSTGEBITTEN REPARATIES snel en goed, 831-oo Fa. EECKHOUT Lange Nieuwstraat 14 Hulst TeL 191 Op Woensdag 4 Augustus naar Valkenburg en om geving. Nog enkele plaat sen beschikbaar. Prijs per persoon f 9.—. Opgaven wórden inge wacht bij Molendijk 22 s HEERENHOEK 830-O PERSONEEL AANGEB Biedt zich aan RK. jonge dame 25 jaar, als hulp bij oude dame of in rusthuis als verpleegh., genegen enig huiswerk te doen te Breda, intern. Brieven onder no. 4281. Biedt zich aan net burgermeisje R.K. 21 jaar, van goede getuigen voorzien. Liefst bij zakenmen sen, voor hulp in winkel en huishouding. Intern. Br. 4275. TE KOOP AANGEB. Prima kleine trekliarmonica te koop, 2 rijen. Te* bevr. bij de agent van de Stem, Kapellebrug A 44, post St. Jansteen. 460 Een z.g.a.n. zwart mantelpak to koop, nog niet gedragen m. 42. Te bevr. agent De Stem, Clfnge Een piano te koop aangeboden, nog in goede staat. Te bevr.: Koewacht 't Zand 51. 462 Een wandelwagentje te koop of te ruil, 2 persoons ledikant, veermatrasbed en accordeon met pianoklavier. Wilhelminastraat 10. Westdorpe. 428 Partijtje kogellagertjes te koop aangeb. asgat 7 mm voor stof zuigers en dergelijke. Tegen spot prijs. Grotestraat 110, Waalwijk. GEVRAAGD voor directe indiensttreding:: besproken gedrag zijn. voor dc werkplaats. Aanmelden des voormiddags tussen 9 en 12 aan het kan toor van de 374-o URMA JAC. STOOF EN ZONEN, Kloosterplein 9 bis Internationale transportbedrijven, Breda - Hilversum FrH.JUUJttt&IN I VODÓT5TPAAT 51-55 - TELEF. 2466 Voor onze Jongens,! PLUSFOURBROEKEN voor 6 t.m. 12 jaar in blauwe kleur en vanaf 9.65 en 9 pt Alle rassen, sterk en gezond, 10 wk. f 6.—; 12 wk f 6.50; 14 Wk f 7.—. GANZEN; 3 mnd f 7,— W.L. broed 1947 i 4.50 Slacht- en fokhanen 12 wk. f 1.50 14 wk f 2,212-00 KOPPELWEG 169B ZEIST zjjn onze BEDRIJVEN en KANDOREN wegens VACANTIE STOOMWASSERIJ- CHEM. WASSERIJ en VERVERIJ BERGEN OP ZOOM ZIERIKZEE Alle toerbeurten worden dus één week opgeschoven. 449-0 Krabberi verergert de kwaal en maakt U ontoonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondragelijke last en folterende jeuk. Neem direct de heldere D.D D.-vloeistof die diep in de poriën doordringt en de ziektekiemen doodt, zodat de huid zich kan herstellen. ZATERDAG 24 en ZONDAG 25 JULI Prima Mortierorgel Goede consumptie 341-3

de Stem | 1948 | | pagina 3