„Rauter liegt", zegt Christiansen Bommenwerper verongelukt De chronometers hebben gesproken in onbarmhartige tijdrace IN 'T KORT Nieuwe Bonnen Vier fractieleiders op bezoek bij Dr Beel Knoeierijen met behangselpapier De zieke kies Bende-activiteit in Batavia VIERDE JAARGANG No. 1132 DONDERDAG 22 TULI 1948 „Befehlshaber in den Niederlanden moet zich voor zijn oorlogsmisdaden verantwoorden Actie tegen Putten was ,jiormaaï' 2-jarig kindje in ketel Verdronken Plebisciet of troons afstand Prinses-Regentes ont ving de formateur en Mr. van Schaik Zes personen om het leven gekomen Ver. Si. willen vreedzame oplossing Nieuwe nota aan Moskou op komst RONDE VAN FRANKRIJK Wisselend bewolkt Lambrecht eerste in deze moordende solo-rit, maar De Ruiter was dè ontdekking FLUITCONCERT VOOR BARTALI W'j holden natuurlijk gezamenlijk de Italiaan achterna. Gino deed nors en als vanouds kon er nog geen Sach °7erschieten. ïe be^" zeiden we tegen elkaar, als je zoveel Kostbare minuten hebt verspeeld. ctIuu. Ilrtentle was: me zo weinig mo gelijk inspannen; die enkele minuut Belgische Tourrijders door Koning Leopold ontvangen Kc Z.H. de Paus zendt, Bartali gelukwens Radicaal Frans kabinetsformateur Fabrieksdirecteuren gearresteerd Houten scholen uit Finland Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J- v. Hooteghenf; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 1 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 1 0.60). Incasso wordt berekend. j J UR1EDRICH CHRISTIAN CHRISTIANSEN. Van sleepbootkapitein maak r* te hij de merkwaardige sprong tot „General der Flieger". En omdat hii een vriendje van Hermann Goering was, werd hij door Hitier gebom bardeerd tot „Befehlshaber in den NiederlandenIn deze functie droeg hij een prachtige uniform met veel goud. Van al die pracht en al dat goud was gisteren in Arnhem weinig te bespeuren. In een grauw pak met een bijna even grauw gezicht stond daar de thans 68-jarige terecht voor verschillende van de oorlogsmisdaden, die hij tijdens de Duitse bezetting in ons land heeft laten plegen. Het proces zal denkelijk slechts twee dagen duren. En het is wel toe vallig. dat gisteren ook de vrouw van zijn vroegere vriend, Frau Emmy Goering, in Duitsland voor het Hof heeft moeten terecht staan. Zij kreeg als vonnis te horen: een jaar werkkamp. In Arnhem zal echter heel wat anders te horen vallen. T ANG NIET ALLES wat Christian- sen ten laste gelegd zou kunnen worden, is in de dagvaarding ver meld Slechts voor drie feiten moet hij zich voor het Bijzondere Gerechts hof, dat onder presidium staat van dr. J. A. G. baron de Vos van Steen- wijk, verantwoorden. Ten eerste het doen doodschieten van vijf Rotterdamse gijzelaars te Goirle de eerste represaille, waar van W. Ruys. mr. R. Baelde, Ch. Ben- nekers. mr. C. E. G. graaf van Lim- burg-Stirum en baron A.Schimmel- penninck van der Oye het slachtoffer werden in Augustus 1942 ter ver gelding van een mislukte aanslag op een Duitse militaire trein te Rotter dam. Ten tweede het doen doodschie ten van tien Haarlemmers in Februa ri 1943 ter vergelding van het dood schieten van een Duitse militair te Haarlem. En ten derde de vergeldings maatregelen te Putten in October 1944, na een aanslag op een auto met Duit se militairen. De dagvaarding spreekt ten aanzien van de eerste twee punten van het opzettelijk handelen in strijd met de wetten en gebruiken van de oorlog en voegt daar'bij het derde punt aan toe: „en de wetten der menselijk heid". Rauter tegen Christiansen OIJ DE behandeling van het eerste punt der dagvaarding het dood schieten van 5 gijzelaars te Goirle is als eerste getuige Rauter gehoord. Toen de president hem vroeg of hij het met de terechtstelling eens was geweest, antwoordde Rauter met een plechtig gezicht ontkennend. JN EEN onbewaakt ogenblik is een 2-jarig meisje in Bussum in een wasketel met chloorwater gevallen en door verdrinking om het leven gekomen. Haar moeder had het kind bij een buurvrouw gebracht. De kleine wist echter aan de aandacht van de vrouw te ontsnappen, liep naar huis terug en vond daar de wasketel. Bij het knoeien met het water is het toen in de ketel gevallen. JJE Amerikaanse regering heeft te Praag een protest ingediend tegen de Tsjecho-Slowaakse beschuldiging, dat Amerikanen hun steun hebben verleend aan een complot tot het ver moorden van communistische leiders in Tsjecho-Slowakije. 2' PAUS heeft Mgr Pietro Pa- vani ontvangen, die benoemd is tot secretaris aan de Apostolische Nuntiatuur m 's Gravenhage. i. ï?LPavani M! zijn nieuwe functie in Sept. aanvaarden. QISTEREN zijn ongeveer 200 mijn- werkers in de mijn Oranje Nassau a afgedaald. De normale bezetting van de ochtendienst bedraagt 450 man In de mijn Wilhelmina, waar 14 personen net werk hadden neergelegd is sis ter niet gestaakt. QFSCHOON er nog verschillende V1^ndsschendingen plaats vin- zSn te? r? ,Str!ld in Palest'na lang- defvN lüstand- nu d« waarnemers POsteïïebWeMnWeg °m hun Hij voegde er aan toe: „Ik heb er Christiansen steeds op gewezen, dat eerst de daders moesten worden op gespoord; ik heb zelfs meegedeeld, dat de S.D. de daders op het spoor was". Oorspronkelijk zouden er 20 tot 25 personen doodgeschoten worden, maal later werd dit aantal gereduceerd tot 5. Op verzoek van Schmidt zijn van deze vijf mannen er weer twee ge schrapt om twee personen uit de naas te omgeving van H. M. de Koningin als slachtoffer aan te wijzen (graaf van Limburg Stirum en baron Schim- melpenninck van der Oye). Rauter beweerde pertinent, dat alleen het Oberkommando der Wehr macht en Christiansen voor de te rechtstelling verantwoordelijk zijn. Waarom hebt U zich dan niet heftig tegen deze executies verzet? vroeg de president hem. Rauter antwoordde met stemver heffing, dat hij zelfs getracht heeft bij Seyss Inquart te interveniëren. Te gen het uitdrukkelijk bevel van de Wehrmacht kon hij zich echter niet verzetten. „Het doodschieten van gij zelaars druist tegen mijn 'gevoel in", riep Rauter uit, „het is eën bewijs vau zwakte der politie". Hij wees er ook op, dat de dader van de spoqrwegaanslag, leen commu nist, was. Schreieder was de tweede getuige, die over het fusilleren van de vijf gijzelaars werd gehoord. Hij had met van der Waals een onderzoek inge steld naar de treinaanslag en kreeg het spoor van een der daders, inder- daders op het spoor was waarop Rau ter op, en deelde mede, dat hij de daders op het suoor was, waarop Rau ter hem vertelde, dat desalniettemin de executie zou worden voltrokken. Hij liegt /CHRISTIANSEN, die daarna aan het woord kwam, ontkende energiek aangedrongen te hebben op het dood schieten van twintig gijzelaars. Toen het bevel van het O.K.W. doorkwam heb ik tegen mijn adjudant gezegd: „Jetzt is die Mordschweinerei im Gange". Tenslotte verklaarde hij: „Rauter liegt wanneer hij be weert, dat ik direct aansprakelijk moet worden gesteld voor de exe cutie". En met bewogen stem her haalde hij: „Es ist eine Unwahrheit, was Rauter sagt". Christiansen zei opgewonden te heb ben gesmeekt de executie af te las ten en hield vol, dat hij niet wist, dat men de daders van de aanslag op het spoor was. O.K.W. en Seyss Inquart noemde hij als de verantwoordelijke instanties. Kameraadschappelijk TTITVOERIG schetste hij daarna zijn positie als Wehrmachtsbefehls- haber en noemde de verstandhou ding met de Nederlandse leger-auto- riteiten „goed". De verhouding tussen de Duitse legers en de Nederlandse bevolking vond hjj eveneens „goed", kameraadschappelijk zelfs, verklaarde hij onder hilariteit van de vele aan wezigen. Het initiatief om de Nederlandse krijgsgevangenen in 1940 in vrijheid te stellen ging van hem uit en hij stelde er buitengewoon veel prijs op dat zijn pogen bij de superieuren voor dit doel instemming had gehad, zo deelde hij mee. Wat de latere gevangenneming van generaal Winkelman betreft, hier stond hij buiten. Dit geschiedde op persoonlijk bevel van Hitier. Ook wat de terugvoering van het voormalige Nederlandse leger in krijgsgevangen schap betreft, wees hij alle schuld van de hand. Veel vergeten DIJ het ter sprake komen van het tweede punt der tenlastelegging het doodschieten van tien personen te Haarlem als represaillemaatregel voor het doodschieten van een Duitse sol daat, verklaarde Christiansen, dat hij zich het geval maar weinig.meer kon herinneren. Zijn staf had de bewuste maatregelen genomen, zei hij, zonder hem erin te kennen. De vernieling van Putten ..lVAet grote tegenzin en slechts ten dele heb ik de represaillemaat regelen tegen Putten uitgevoerd", verklaarde Oberst Fullriede, toen des middags het Puttense drama bespro ken werd. Gen. Von Wühlisch de persoon lijke tegenstander van Christiansen in de generale staf, die destijds in zijn cel zelfmoord heeft gepleegd had het bevel tot de represaillemaatregelen ge geven, doch of dit bevel door Christi ansen ondertekend was, wist Fullriede niet. Rauter nam hierna de gelegenheid te baat, om, als getuige over Putten gehoord, zijn verantwoordelijkheid ter zake zoveel mogelijk van zich af te schuiven. De Wehrmacht zou in deze volstrekt zelfstandig hebben gehan deld, aldus Rauter. Christiansen gaf hierna toe dat de actie tegen Putten zijn .instemming had, maar van het bevel zelf herin nerde hij zich vrijwel niets meer, al zeide hij er van overtuigd te zijn, dat de procedure „een normaal ver loop" heeft gehad. Hij zei niets van concentratiekam pen in Duitsland te weten, niets van Neuengamme en niets van het verdere lot van de Puttenaren. Hij ontkende iedere verantwoordelijkheid voor Putten in ieder geval voor de wegvoering van de Puttenaren. „Ik heb slechts een twintigtal huizen laten afbranden. Dat is alles," aldus Christiansen. „Wat bent u toch voor een officier?" vroeg toen de raadsheer, prof. dr. van Eek, „wanneer u zelfs de belangrijkste berichten of bevelen niet kent, of daar buiten gehouden wordt". „Daarop kan ik geen antwoord geven", zeide Chris tiansen. Voordat de zaak verdaagd werd tot heden verklaarde een lid van een ille gale groep? die door het Kriegsgericht ter dood veroordeeld was nog. dat hij en 48 mede-leden dezer groep het leven zou hebben te danken aan het ingrij pen van Christiansen. "M"A AFLOOP van een bijeenkomst van het nationale comité der Bel gische Christelijke Volkspartij, is in een communiqué verklaard, dat het Koningsvraagstuk een essentieel en politiek probleem van constitutionele aard is geworden. Slechts een bij de wet georgani seerde „raadspleging" van alle Belgen kan een oplossing brengen van de Ko ningskwestie, zegt de C.V.P, De socialisten staan echter op het standpunt, dat een dergelijk plebis ciet in strijd is met de grondwet eni dat er slechts één oplossing van de Koningskwestie bestaat, nl. troonsaf-1 stand. Christiansen, op, weg naar het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, tussen zijn bewakers. yOOR HET TIJDVAK van 25 Juli t.m. 7 Augustus, geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD: 047-2 brood: 800 gr. brood (geldig t.m. 31 Juli a.s.l. 048-2 brood: 200 gr. brood (geldig t.m. 31 Juli a.s.). 049 brood: 400 gr. brood (geldig t.m. 31 Juli a.s.). ALLE BONKAARTEN 808: 054 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. TABAKS en VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808 79, 83 tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Juli worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernie tigd. TAR*. BEEL heeft gisteren tegen het middaguur de vier fractieleiders van K.V.P., P. v. d. A„ C.H.U. en V.V.D. samen op bezoek gehad. De hereh hebbén twee-en-een-half uur zitten praten. Bij het verlaten van het kabinet van de minister-presi dent waren de fractieleiders zo ge sloten als een pot. „U kunt vragen wat U wilt, antwoorden doe ik toch niet", zei Prof. Romme. En Mr. Oud poeierde de journalisten af met de woorden: „Voor vragen is nog geen ruimte". Natuurlijk zijn of worden de fracties wel ingelicht. De K.V.P.-frac tie kwam Dinsdagmiddag alweer bij een. Dr. Beel is na afloop van de be sprekingen weer naar Soestdijk ge reisd, om aan de Prinses-Regentes rapport uit te brengen. Gisterenavond ontving de Prinses-Regentes Mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat Dr. Beel gisterenmorgen een vrij langdurig onderhoud met Jhr. Michiels van Verduynen, Nederlands ambassa deur te Londen heeft gehad. A L deze besprekingen gaven aan politiek Den Haag natuurlijk weer gelegenheid tot vele veronderstellin gen. Twee mogelijkheden springen naar voren: le. Dr. Beel heef' zijn opdracht te rug gegeven en Mr. van Schaik krijgt straks opdracht tot vorming van een extra-parlementair Kabinet. 2e. Dr. Beel heeft om een wijziging in zijn opdracht verzocht,waardoor het hem mogelijk wordt een kabinet ad hoc met zekere extra-parlemen taire kleur te vormen. De tweede mogelijkheid, aan welke wij een ietwat zonderlinge benaming, doch ook de beste kans geven, zou in het kort hierop neerkomen: Ten anazien van Indië is een zoda nig program opgesteld, dat de vier fracties er met meer of minder animo hun zegen aan kunnen geven. Ten aanzien van Indië is een zoda- ciaal-economische vraagstukken zou den de inzichtsverschillen te groot zijn dan dat de vier fracties er zich aan kunnen binden. Waarbij dan ook meespreekt de controverse van min of meer persoonlijke aard lussen de P. v. d. A. en de partij van Oud. Dr. Beel zou dan voor deze secto ren de extra-parlementaire figuur kie zen, waarbij hij het gros der ministers toch weer zoekt uit KVP en P. v. d. A., doch tevens enkele personen aan trekt, die speciaal gezien zijn bij de andere twee fracties. We maken melding van deze mo gelijkheid, zonder dat we garanderen, dat de verhoudingen heden niet an ders blijken te liggen! 7ES PERSONEN ZIJN OM HET LEVEN GEKOMEN, doordat een Mitchell bommenwerper van de Nederlandse Marine Luchtvaartdienst gisteren morgen op de Oostkust van Schotland tegen een heuvel is gevlogen en ver ongelukt. De gehele bemanning, heeft daarbij de dood gevonden. Het ongeluk dat vermoedelijk te wijten is aan slecht zicht bij het aan vliegen van de kust, gebeurde enkele kilometers ten Noorden van het vlieg veld Vordoun. Het toestel is gisterenmorgen van het vliegveld Valkenburg vertrokken met bestemming Lossiemouth om onderdelen over te brengen, bestemd voor het vliegtuigschip Karei Doorman. Britse vliegtuigen uit Lossiemouth en Leuchars zijn opgestegen om het verongelukte vliegtuig op te sporen, dat echter reeds door een boer was ge vonden op een heuvelhelling 5 km. ten Noorden van het dorp Auchenblae bij Stonehaven. De Mitchell is een twee-motorige eendekker met dubbel richtingsroer, voorzien van intrekbaar landingsgestel en neuswiel. De namen van de slachtoffers zijn: de officier-vlieger D. Gentis uit 's-Gravenhage. de officier-zeewaarnemer F. Grimmon uit Amsterdam, de sergeant-vlieger J. van Donkelaar uit Heemstede, de sergeant-vliegtuigtele grafist H. Bolleurs uit Dordrecht, de sergeant-vliegtuigtelegrafist C. Swens uit 's-Gravenhage en de korporaal-vliegtuigmaker M. Brouwer uit A'dam. TAE AMERIKAANSE regering heeft besloten haar politiek inzake de crisis te Berlijn te richten op een vreedzame oplossing van het geschil, zoals tijdens de Haagse conferentie ook is overeengekomen. Evenwel is er vastbeslotendheid „zich niet uit Berlijn te laten verdrij ven". Indien de Sovjet-Unie poogt ge weld te gebruiken, zullen de V. S. in samenwerking met de andere Weste lijke mogendheden voorbereid zijn op gewelddadig verzet. Even grote vastbeslotendheid is er om een vreedzame oplossing te zoe ken, waarbij gebruik zal worden ge maakt van alle middelen, waar de diplomatie over beschikt, gedachten- wisseling tussen Washington en Mos kou op het hoogste niveau incluis. Men zal zich beheersen in woor den en daden om de crisis niet erger te maken dan zij reeds is en niet de deur sluiten voor welke toenadering ook, die de S.U. voor eên vreemzame oplossing zou kunnen zoeken. Naderhand heeft Marshall het Ame rikaanse standpunt nog eens verdui delijkt door dit te verklaren: „Wij zullen voortgaan via onderhandelin gen of langs diplomatieke weg een door beide partijen aanvaarde oplos sing te vinden, teneinde de tragedie van een wereldoorlog te voorkomen". Marshall doelde daarbij denkelijk op een „vierlandenbespreking over Berlijn op ruimere basis", over welke materie Clay die gisteren in Was- NE£E.N SOCIAAL-DEMOCRATEN, de laatste vertegenwoordigers van de oppositie in het Bulgaarse parle? ment znn 111+ Rofi- j.r„. e pane- ment zijn uit Sofia verdwenen en ver ^democratie"frreSteerd' Lan* K TN PRAAG heeft dé geheime politie de St. Vitus-kathedraal van bene den tot boven grondig onderzocht om een geheime zender te vinden" Na tuurlijk vond men niets. Mgr. Béron de Aartsbisschop van Praag, heeft een scherp protest bij de minister van Binnenlandse Zaken ingediend. J)E BROODRANTSOENERING zal in Engeland met ingang van Zon dag worden afgeschaft. De rantsoe nering heeft 2 jaar geduurd. op, MALAKKA zijn nieuwe veror- deningen afgekondigd ter bestrij ding van de opstand, Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Wisselende bewolking, met slechts enkele verspreide buien. Geleidelijk afnemende wind tus- Ien West en Zuidwest. Voorna melijk in het binnenland iets koe ler dan gisteren. Heden zon onder 29.46 uur. Maan onder 5.36 uur. Vrijdag zon op «•48 uur en maan op 22.18 uur. (Van onze speciale verslaggever). STRAATSBURG, Woensdagavond. TJOGER Ï.AMBRECHT, de Bretonse Belg is glorierijke overwinnaar gewor- den in de zenuwslopende rit tegen het uurwerk en we hebben grote be wondering voor zijn prestatie gehad. Daarnaast toonde de sportpers-karavaan zich min of meer uit het lood gesjagen door Wim de Ruiter, die zich in deze race ontpopte als een der aller sterkste „rouleurs". Maar het was Gino Bartali, die sinds gisteren niet meer de „geweldige" of de „hescheidene" heet, doch „de Rembrandt onder de wegrenners", hü was het die ons de stunt van de dag, de headline, leverde. De man uit Florence kwam hier als 31e binnenrijden, ongeveer als „laat ste man" dus. Dit had echter niet belet, dat de mensenmenigte in het im mense stadion op zijn komst was blijven wachten, mitsgaders de meisjes met de bloemen. Daar kwam hij dan, de moderne Rembrandt, de helgele trui schitterend mtlete ZOI»Iicht. De massa begon te deinen, te roepen, te schreeuwen, zodanig dat Gino het minstens aan zijn eer en goede naam verplicht geweest zou 7i]n, om zich te laten omkransen en zo meer. i laar de Florentijn kon met dit eerbetoon blijkbaar héél niet instemmen, 'enmaal de finish gepasseerd, stuurde hij z'n karretje in* de richting van de m sang enverdween in de catacomben onder de tribune! e Straatsburgers vonden dat zó onbehoorlijk, dat zij hem een hels fluit concert nazonden! Zo gaat het nu als je je bescheiden gedraagt Maar wat denkt ge nu, dat hij daar over zei? „Ik heb niet slecht gereden. al èivol "J1"061" speelde geen rol. In de stiaks komende ritten gaat het immers door België, waar mijn Bel gische tegenstanders „thuis" zijn, en dan zal ik mijn krachten moeten samenbundelen om de gele trui te be houden. Iedere overdadige inspanning vandaag verridht, zou ik dan mi^ sohien duur moeten betalen. En i wil alles doen om zegevierend in Pa rijs aan te komen. En daarom, be grijpt ge, moest ik de jubelende me nigte teleurstellen. Pas wanneer ik zegevierend Parijs kan binnenrijden, zal ik gedisponeerd zijn voor zulk eerbetoon. Tot zolang moeten de sportliefhebbers geduld hebben. Ik moet geconcentreerd blijven. Doe ik dat niet, dan is 't met me gedaan...." We hebben deemoedig liet hoofd gebogen en zijn toen r,aar ons hotel gereden om de keten van telefoonge sprekken te trachten doorbreken en „Holland" aan de lijn te krijgen. Soms ee.n even zware karwei als zich goed klasseren in de wedstrijd.... Chronometers velden oordeel fe kunt U niet voorstellen, wat het wil zeggen: een tijdrit! Eerstens is daar dat moederziel alleen fietsen, fietsen tegen het uurwerk, waarmee functionarissen boven de renners- hoofden ziwaaien, als de scherprech ter met zijn zwaard. En voor ge zover bent, dat zenuw slopende wachten op het startsein, dat voor elke deelnemer afzonderlijk iedere vier minuten gegeven wordt. Ge weet, staande aan de startlijn, niets van wat er daarginds gebeurt. Wordt er hard gereden? Ge weet het niet. Wie heeft de leiding? Ge weet het niet. Hoe moet ik rijden: hard in ren, of omgekeerd? Met welke ver snelling? Al deze vragen hameren de wachtende renner tegen de slapen. ONING LEOPOLD, zo is thans bekend geworden, heeft te Lausanne, waarheen Zijne Majes teit zich had begeven, de renners van de Belgische ploegen audiën tie verleend. In hotel Continental werden deze door Karei Steyaert aar de Koning voorgesteld. Hij onderhield zich geruime tijd met hen. wisselde hartelijke handdruk ken. hoopte, dat Schotte zegevie rend in Parijs zou aankomen en zeide het heerlijk te hebben ge vonden met deze landgenoten eni ge prettige ogenblikken te heb ben kunnen beleven. Ziet, dat doet nu dq sport! WOENSDAGMORGEN heeft Z. H. Paus Pius XII een door Hem persoonlijk ondertekend te legram aan Gino Bartali gezonden met gelukwensen voor zijn étap pe-overwinningen in de Tour ae France en zijn schitterende posi- .tie in het algemeen klassement. Het wordt (ju en dan bijkans een ob sessie, vooral voor degenen die lang moeten wachten. De zenuwspanning wordt pas gebro ken, als de startei 'net verlossende woord heeft gesproken. En dan be gint de strijd tegen de tijd; een on barmhartige strijd contra het ijzig nauwkeurig doortikkende precisie- in strument, dat chronometer wordt ge noemd en nuchter zakelijk de presta tie van de ploeterende kerels op de fiets vast legt. Er is feitelijk slechts één methode om zo'n race tegen het horloge op voile waarde te toetsen en de presta ties van de zwoegers te beoordelen. Die methode is: de gemaakte tijden aan een vergelijking te onderwerpen, een berekening te maken van de be reikte snelheden onderweg, op ver schillende punten tijdens de rit en verder goed het oog te houden op de plaatsing van de renners gedurende de doorkomsten op die punten in het uitgestippelde traject. Een goede raad: neem papier en potlood, leg de gemaakte tijden, ver meld in het hieronder geplaatste lijstje daarnaast, en ge kunt U ge makkelijk een voorstelling vormen van de ontwikkelingsgang in deze ra ce. Het is leerzaam en ge zult bevin den, dat 't een der meest interessante bezigheden betekent, mits ge goed namen en gemaakte tijden, voor sprong of achterstand van bepaalde renners in 't oog houdt. Vervolg op pag. 3. hington is aangekomen met Tru man, en Marshall gaat overleggen. Er zou over een nieuwe nota aan Moskou gedacht worden, waarin niet alleen een conferentie naar voren ge bracht zou worden, maar ook een be middeling van de V. N. yiNCENT AURIOL, de Franse president, heeft de radicale Mi nister van 'Justitie in de regering van Robert Schuman, André Marie, verzocht een nieuw kabinet te vor men. Marie heeft de opdracht aan vaard. Hij verklaarde te hopen, dat hij 'n regering zou kunnen vormen van alle republikeinen en „al degenen, die van goeden wille zijn". In welingelichte kringen te Parijs verwacht men, dat André Marie, wiens radicale groep de kleinste is van de partijen der z.g. derde macht, zal trachten een kabinet te vormen, dat rechtser is dan het vorige en minis ters uit de socialistische, radicale, ge matigde en rechtse partijen zal be vatten, alsmede uit de M.R.P. Marie is sinds Januari 1947 achter eenvolgens in vier kabinetten minis ter van Justitie geweest. Hij deed zijn intreden in het parle ment als radicaal in 1928 en is sedertdien steeds herkozen. TN VERBAND met het overtreden der deviezenbepalingen zijn tegen 5 directeuren, waaronder 4 broers, de chef-inkoper en de accountant van de behangselpapierfabriek Rath en Doo- deheefver te Amsterdam zeer hoge straffen uitgesproken. De 4 lproers zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van 5 tot 3 maanden en tot geldboe ten van f 100.000 tot f 20.000. Zij zijn onmiddellijk gevangen genomen en geboeid weggeleid. De vijfde directeur kreeg f 10.000 de accountant f 2000 en de chef-in koper f 500 boete. De voornaamste beschuldiging, die tegen de verdachten was uitgebracht, betrof een tegoed van 13 miliioen Belg. francs, (f 756.000), dat in België gebruikt werd voor het bouwen van een filiaal, terwijl dit bedrag reeds lang aan de Nederlandse Bank had behoren te worden voldaan. Een andere beschuldiging betrof 17 ton behangselpapier, die met omko ping van een douane-ambtenaar in 'n spoorwegwagon over de Limburgse grens naar België was gesmokkeld, zonder geldige uitvoervergunning. Er wordt trouwens meer geknoeid met behangselpapier. Geconstateerd is dat 3 der grootste fabrieken van 1 Juli 1946 tot 1 Juli 1948 boven een naar redelijkheid gecalculeerde prijs een aanzienlijk bedrag aan extra winst hebben gemaakt. Per rol behangsel papier bedroeg deze extra winst in sommige gevallen 45 cent. ÏAOOR de departementen van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, er. van Wederopbouw en Volkshuis vesting worden met gemeenten en schoolbesturen onderhandelingen ge voerd over de plaatsing van een 50- tal houten scholen, die uit Finland zullen worden ingevoerd. Deze scholen zuilen vijf tot acht lokalen bevatten. Met inbegrip van de gasverwarmings- installatie komen de kosten op onge veer f 35.000 per lokaal. Verschillende grote gemeenten, waaronder Vlissin- gen, Eindhoven en Tilburg en een aantal kleinere gemeenten hebben reeds in beginsel toegezegd, deze scho len te zullen accepteren. TAANZIG was in 1939 de zieke kies van Europa, die tenslotte heel het lichaam heeft geinfecteerd. Berlijn is nu de plaats der infectie, die wel eens gevaarlijk zou kunnen worden voor dit werelddeel en de rest der wereld er bij. Anders dan in 1939 ziet nu echter de paitij die hier met oorlogsdreiging speelt, wat meer eensgezindheid tegen over zich van de landen, die als hoe ders voor de Westerse beschaving staan. In 1939 was er alleen een Frans- Biitse Entente, die in de aanvang slechts op Platonische sympathie van over de Oceaan kon rekenen. Thans is er in een toestand van onzekerheid en gevaar dadelijk de mogelijkheid van onderling beraad tussen vijf mogend heden! terwijl de belangstelling van Amerika en Canada de grenzen van het Platonisme al dadelijk overschrijdt. EVr is dezer dagen in Den Haag over een uitgebreid terrein geconfe reerd en de uitgegeven communiqués weiden vooral uit over de financiële, sociale en culturele onderwerpen, welke aan de orde kwamen. Men be hoefde echter niet aan het sleutelgat te luisteren, om toch overtuigd te zijn, dat de militaire en strategische onder werpen het kernpunt der besprekin gen vormden. Het Pact van Vijf kan eventuee.l een hecht blok vormen, dat in staat mag worden geacht om in en kele weken een leger van vier mil iioen op de been te brengen. Ook moet er reeds zekerheid verkregen zijn omtrent uitgebreide Amerikaanse wa pen-leveranties aan de vijf landen. Bovendien zouden in de laatste week de Amerikaanse en Britse troepen in West-Duitsland al aanmerkelijk ver sterkt zijn. De veel-gehoorde mening, dat in geval van een gewapende bot sing de Russen binnen enkele dagen aan de Atlantische Oceaan zouden staan, kon wel eens op een'ernstige (en gelukkige) misrekening berusten. Als we een van onze Haagse be richtgevers mogen geloven, heeft de Conferentie van Vijf echter wel haar bezorgde belangstelling gericht op Scandinavië. Zonder, de kracht van de Zweedse, Noorse en Deense legers over het hoofd te willen zien. gelooft men dat wegens het ontbreken van coördinatie tussen deze legers onderling en tus sen de gezamenlijke Scandinavische en de gezamenlijke West-Europa-le- gers. Scandinavië vroegtijdig een prooi zou kunnen worden en een aanvaller vervolgens niet alleen de gehele Oost zee. doch eveneens de Deense en Noorse kust zou beheersen. Noorwegen en Denemarken moeten dan ook reeds zijn gepolst over toe treding tot het Pact van Brussel. Tnlussen schijnt de eenstemmigheid. waarover het communiqué der con ferentie gewaagt, slechts bereikt te zijn, nadat (het niet aanwezige, maar toch op de achtergrond meedoende) Amerika voorlopig heeft afgezien van het plan. om de weg-corridor naar Berlijn onmiddellijk met militaire mid delen te forceren. Bidault was daar erg op tegen en de Benelux-landen voelden ook niet veel voor dit paardenmiddel in de huidige omstan digheden. Dat is ook wel begrijpelijk, waar Frankrijk en de Lage Landen niet erg gebrand zijn op het nogmaals spelen van hun klassieke rol als vol keren-slagveld. Toch zal de vastberadenheid, om dit risico aan te durven, een betere waarborg voor de vrede zijn dan het terugwijken voor chantage-methodes van een onscrupuleuze mogendheid. De les van Muenchen was een heel dure les, maar ze zou nog veel duur der worden, als ze nu niet meer werd begrepen. Tiret is toch al pijnlijk genoeg, dat de Franse socialisten voor de nauw lettend toekijkende Russen weer een treurig nummertje partijpolitiek te zien hebben gegeven door juist nu een Kabinetscrisis te verwekken. Het strekt de Russische autocraten in de waan. dat die Westerse democratie niet veel zaaks is. Trouwens, ook hier te lande mogen de politici wel bedenken, dat ze nu een spoedige oplossing van de Kabi netscrisis niet mogen belemmeren door allerlei kwesties van prestige en partijbelang. Op zich mag men dat allemaal als erg belangrijk aanvoelen, maar tegenover de grote internationa le vraagstukken, die nu aan de orde zijn, schrompelen die kwesties in het niet. Weer dreigt een zieke kies met een levensgevaarlijke infectie. Wat zal men zich dan druk maken over een klein schrammetje?.... 5 militairen en 5 burgers door, granaat gewond yiJF Nederlandse militairen en vijf burgers, onder wie een Europeaan zijn bij een aanslag met een handgra naat in het oentrum van Batavia, in de directe omgeving van de in een volksbuurt gelegen Rex bioscoop ge wond. Twee militairen en twee bur gers werden zwaar gewond. De hand granaat is door de bestuurder van een passerende bet ja (fietstaxi) geworpen en gericht op militairen, die in een koffiehuis zaten. De handgranaat kwam op een tafeltjë terecht en ont plofte daarna. Door de eerste verbijstering en in de grote verkeersdrukte in deze stads wijk wist de dader te ontkomen. Militairen -en militaire politie hielden een razzia onder per sonen, die zich in de nabijheid bevonden. 32 personen zijn gearres teerd. Een hunner heeft bekend de aanslag te hebben gepleegd. Bij huis zoekingen zijn bij een der arrestan ten handgranaten gevonden van het zelfde fabrikaat als de bij de aanslag gebruikte. De zekerheid bestaat, dat 't hier activiteit van een georganiseerde bende betreft en niet een op zichzelf staande aanslag.

de Stem | 1948 | | pagina 1