w,« een Wonderlijke Wereld Eede krijgt een warmwaterstokerij D® DAI r „DE STEM Grote veranderingen Grotere stimulans voor 't kweken van nieuwe vlasrassen In Zeeland nam bouwactiviteit toe Vvbnde: doKtoor J 2347 RADIO DE STEM VAN WOENSDAG 21 JULI 1948 HULPKANTOOR TERNEUZEN Zomerzitting der Staten Tien putten elk met een inhoud van 4500 k.g. vlas Baad van Clinge Huizenbouw en wegenaanleg AGENDA N.A.K.-waarborg, aanvulling van kwekers- en exporteursvakkundigheid Brabant spant de kroon met 8600 woningen in uitvoering in Mei j.l. Schnorkel. De Bras. De herverkaveling op Walcheren HH. WIJDINGEN Z. H. Exc. Mgr. J. J. H. van den ©iesen, W. P. Apostolisch Vicaris van van twangwa. titulair-bisschop van Tullia, zal Woensdag 4 Augustus ie de kloosterkerk van de Capucijnen te Udenhout het H. Priesterschap toedie nen aan de eerw. fraters Innocentius (H. v. d. Heuvel) van Boxtel, Flori- bertus (J. Veldhuis) van Enter, Theo- dulus (J Callaars) van Helmond, Cyri- nus (W. Jansen) van Dongen, Isidorus (L. Woestenberg) van Alphen, Clemens (Fr. Veltman) van Rotterdam, Guido (H. de Vet) van Gilze, en Mennas (B. d. Bekker) van den Bosch. Het subdiakonaat aan de eerw. fra ters Firminus van Pontianak. Beda van Telok Soeak, Amandus van Her pen, Stephanus van Gemert. Barna bas van Breda, Idesbaldus van Dongen Asterius van Nijmegen, Cletus van Velsen-Driehuis, Godehardus van Mier io, Berardus van Aarle Rixtel. Secun dus van Nieuwstadt, Michelangelus van St. Antonius, Servus.van St. An- thonis en Melchiades van Stratum, alle van de Capucijnen. Eveneens het H. Priesterschap aan de eerw. heren: M. v. Schijndel en H. Ramaekers van de orde der Nor bertijnen aan de eerw. fraters: Theo van Rossum 'en W. Mertens van de Oblaten van de H. Franc, van Sales. KAPITTEL DER PATERS CAPUCIJNEN In het te 's Hertogenbosch gehouden kapittel der Minderbroeders Capucij nen werd Pater Ferrerius tol provin ciaal herkozen. Tot definitoren werden benoemd de paters Anacletus, Bcllar- minus, Clemcnlinus en Paschalis. DE TOESTAND VAN DEKEN TH. BUYSROGGE Naar wij gisteravond bij informatie te Steenbergen vernamen blijft de toe stand van deken Th. Buysrogge onver anderd- ernstig. De patiënt is zowel geestelijk als lichamelijk zeer ver zwakt. VERHEUGEND BERICHT De door de KOB in het Bisdom Breda uitgeschreven retraite voor on derwijzeressen van 31 Juli tot 3 Aug. is zo druk bezet, dat er voor de dames bij voldoende deelname nog een re traite wordt ingelast en wel van 27 tot 30 Augustus. ZELATRICEN BEZOCHTEN BATOM Zelatricen van de Pauselijke Missie genootschappen en van het Apostolaat der Hereniging, uit het hele diocees Breda, kwamen gisteren naar de Ba- roniestad om er de missie-tentoonstel ling te bezoeken. Zij woonden in de ochtenduren een H. Mis bij in de ka thedraal, die in de Oosterse Ritus werd opgedragen en in de namiddag werd hun de film „Pelgrim der verdoem den" vertoond, het levensrelaas van pater Damiaan, de held van Molokai., STREEKBEURS BERGEN OP ZOOM Dinsdag 27 en Woensdag 28 Juli zal te Bergen Op Zoom de 25ste Westbra bants-Zeeuwse streekbeurs worden ge houden. Aangezien Thalia wegens ver bouwing niet beschikbaar was is de tentoonstellingsruimte thans kleiner dan voorheen. Ook de indeling der zalen is nu enigszins anders gewor den. Axel BAND NEDERLAND-INDIE. Men kan niet zeggen, dat de afde ling Axel en omstreken niet de no dige activiteit betoont. Integendeel herhaaldelijk vinden er bijeenkomsten plaats en ook de laatste, die in Axel georganiseerd werd mocht zich in een grote belangstelling verheugen Na een inleiding door voorzitter Knie riem vond de begroeting plaats van de 20 laatst aangekomenen uit In- die, waaronder een Marva. De burge meester richtte zich op verzoek van de voorzitter tot de gerepafriëerden en zei, dat hij deze bijeenkomst be schouwde als een contact van hart tot hart. Hij herinnerde aan de doorge stane beproevingen en riep hen ten slotte een hartelijk welkom toe. Ver volgens sprak de voorzitter der gere- patriëerden een kort woord, waarbij hij de hoop uitsprak, dat er steeds een goede samenwerking met de Band zou mogen blijven bestaan. Door de Jantjes uit Zaamslag werd een mu zikaal programma gegeven, dat klonk als een klok en het voortdurend ap plaus bewees wel hoe deze muziek gewaardeerd werd. Als conferencier trad de heer H. Houg op, die er de stemming wel wist in te houden. Kapt. Aalmoezenier pater v. d, Vrande uit Tilburg schetste in een uitvoerige re de „de soldaat in Indië" en daarnaast de „Zeeuwse soldaat". Hij wees op de goede eigenschappen en bracht in herinnering, dat hij zelf als O.V.W.- er met de Zeeuwen haar Indië was opgetrokken. Aan 70 gerepatriëerden werden vervolgens kunsttegels uitge reikt. Na de pauze declameerde de heer Adr. de Feyter Nederlandse en Afrikaanse gedichten. Het werk van de Niwin werd in de aandacht der aanwezigen aanbevolen, waarna de Jantjes het vrolijke gedeelte van de avond verder verzorgden. Axel heeft AXELSESTRAAT 166 75 TELEFONISCH AANGESLOTEN ONDER No. Weinig bedenkingen in de afdelingen DIJ HET ONDERZOEK in de afd. van de voorstellen van Ged. Sta ten, die in de zomerzitting behandeld worden, zijn niet bijzonder veel be zwaren gerezen. De meesten ontmoet ten in het geheel geen bedenkingen. Bij de behandeling van het voorstel tot restitutie kosten grondaankoop vor wegverbetering aan de plaatselij ke ruilverkavelingscommissie te Krui- ningen werden een aantal vragen ge steld betreffende de oppervlakte en het geprojecteerde tracé voor de nieu we weg. G. S. antwoordden hierop, dat de oppervlakte 12.838 M2 bedraagt, waar voor berekend wordt een prijs van f 4000 per HA. Wat het tracé betreft verwijzen G. S. naar de plaatselijke ruilverkavelingscommissie. Het voorstel ,tot wijziging van het besluit vat 6 Maart 1947 tot het aan gaan van een geldlening groot f 2a.200.000 ten behoeve van de clec- triciteitsvoorzicning passeerde de af delingen met slechts een enkele op merking. In een der afdelingen werd bij de behandeling van het voorstel tot her stel van de aanlegsteiger te Stave- nisse opgemerkt dat het wenselijk zou zijn, dal de bus van Tholen zou door rijden naar de steiger, waardoor een veel betere aansluiting zou Worden verkregen. G. S. zuilen deze aange legenheid onder het oog zien. Bij de behandeling van het voorstel tot afwijzing van het verzoek van het bestuur der B.L.O.-school in Hulst, werd door een der leden een verge lijking gemaakt met Middelburg en gevraagd naar de mogelijkheid om Huist alsnog te subsidiëren. G. S. ant woordden, dat de subsidie voor de Middelburgse B L.O. school slechts een éénmalige subsidie is geweest en dat men heeft begrepMi een andere weg te moeten inslaan™ wederom getoond met haar jongens in alle opzichten mede te leven en ook degenen, die zijn teruggekeerd te gedenken. Hulst „St. Eloy". De R.K. metaalbew.- kwamen in vergadering bijeen en wa ren hierdoor in de gelegenheid de voor hen meest belangrijke onderwerpen te horen bespreken door de districts bestuurder. De waarnemende voorzit ter gaf een overzicht van het finan cieel beleid en van de afdelingswerk zaamheden. Uit het verslag bleek'o.m. het steeds groeiende ledental. Bij de oprichting 20 leden tellende, is de af deling na twee jaar reeds de 40 ge passeerd. Bij de mededelingen kwam o.m. in bespreking de pensioenvoor ziening en de 2 pet. gratificatie, die nu ook evenals vorig jaar, weer dooi de werkgevers kan verstrekt worden. Het kiezen van een voorzitter had nog plaats en het uitbreiden van het afd. bestuur. Bij de rondvraag werd na beantwoording der gestelde vragen, ook nog het lidmaatschap van KAB en KAJ besproken. Middelburg 721-0 SLUITINGSUUR CAFE'S. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat in ver band met de repetities en de uitvoe ring van het openluchtspel het slui tingsuur voor de café's op Woensdag 21 Donderdag 22 Juli a.s. wordt gesteld op 1 uur des nachts en op Vrijdag 23 Juli a.s. op 2 uur. 735-o HUISNUMMERING. Burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de ver nummering der huisnummers van de panden Noordweg 37-39 en 41 in Kla- rebeeeklaan no. 1-3 en 5 is aange bracht en gecontroleerd. Met ingang van heden moeten de nieuwe nummers worden vermeld op poststukken en dergelijke. De oude nummers moeten gedu rende één jaar op de percelen blijven aangebracht. Middelburg, 19 Juli 1948. Burgemeester en weth. voorn. Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, burgemeester, J. Ph. Koene, secretaris. 734-o AFSLUITING MARKT Gedurende de repetitie op heden- en Dondrdagavond, om 20 uur en de opvoering van het openlucht spel op Vrijdag en Zaterdag om 19.30 uur, zal de Mankt niet 'oegan- kelijk zijn langs: Vlasmarkt, Lange- viele, Schuifelstraat, Pottenmarkt, Korte Gere, Bodenplaats, Gravenstr., Zusterstraat, St. Janstraat, Lange Delft, Nieuwe Burg er. Lange Noord straat. Bewoners van de Markt wor den voorzien van kaarten om hun woningen te kunnen bereiken. Zij mogen zich echter tjjdens de opvoe ringen niet voor hun woningen of op de trottoirs ophouden. Bezoekers' van de café's De Vriend schap. De Koophandel. Dc Verge noeging kunnen over de Pottenmarkt het café St. Joris over de Vlasmarkt de IJssalon De Ijsbeer en de Poffer tjeskraam over de Bodenplaats be reiden. Het verkeer wordt omgelegd en dooi de politie geregeld. Tijdens de op tocht op Zaterdagmiddag 13 uur. zul len geen motor- of andere voertuigen zich mogen ophouden op de wegen van de te volgen route. Het publiek is het verboden met de optocht mede te lopen. Er zal streng worden opgetreden tegen hen die voetzoekers of ander vuurwerk en serpentines uitwerpen. De openberreinen aa de St. Pieterstr. en de Steene bochte biedengelegen heid voor het parkeren van auto'« en bussen. Collecte UNAC De huis aan huis collecte en de straatcoilecte voor de UNAC heeft f 2708 opgebracht Aanranding De politie heeft aan gehouden en in .arrest gesteld wegens aanranding op het Noord Bolwerk, de 18-jarige I. M. J. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. T er hole Collecte. De plaatselijke collec te voor H.L. bracht voor clc TBC- bestrijding een bijdrage van f 46.30 op. Toneelactiviteit. Op gebied van toneel zit men ook hier niet stil. De vorig jaar opgerichte commissie, ont staan door samenwerking van het mu ziekgezelschap. de KAB en de KAJ be sloot dit jaar twee uitvoeringen te ge ven. Men is nu reeds bezig een ge schikt stuk voor de eerste uitvoering te kiezen. Waar de commissie be schikt over een groot aantal zeer jonge spelers, zoekt men toch nog naar een paar oudere krachten. Lief hebbers - kunnen zich zij hun organi satie aanmelden. Vlissingen ONGEWONE PLECHTIGHEID. J.l. Zondag heeft de aalmoezenier van het Apostolaat ter Zee, rector Rijk het op de Scheldewerf alhier gerestau reerde Italiaanse stoomschip „Laeti- tia" ingewijd en daarna aan boord het H. Misoffer opgedragen, dat door de gehele bemanning werd bijgewoond. TN het vlassersgebied van W.Z. Vlaanderen, dat zich hoofdzakelijk bevindt in de omgeving van Aarden burg en Eede, was men tot op heden nog niet voldoende gemoderniseerd, om de strijd tegen de concurrentie, welke straks weer met grote felheid zal gevoerd worden, het hoofd te bie den en daar men ook in het Westen vooruitstrevend is en verder kijkt dan de neus lang is, vormde het probleem der modernisering reeds sedert gerui me tijd een onderwerp van bespre king. De kleine vlassers met hun «ouder wetse methodes dienen zich aan te passen aan de moderne tijd en hiertoe was maar een mogelijkheid, nl. wan neer de coöperatieve gedachte ingang zou vinden, en men gezamenlijk de hand aan de ploeg zou slaan om de moeilijkheden te kunnen overwinnen. In deze vlasstreek werd tot op he den nog het zg. dauwroten toegepast d.w.z. dat het vlas uitgespreid op 't land in regen en zon het proces af wacht, waarbij de vezels van de hout- delen moeten worden losgemaakt. Ideaal voor het roten is de zg. warm- waterroterij, die tal van voordelen TN een schrijven van Gcd. Staten werd de wijziging van bouwver ordening goedgekeurd. Reeds in een vorige raadsvergadering had de voor zitter medegedeeld, dat de gemeente een toewijzing had ontvangen voor 't bouwen van 12 woningen. Daar par ticuliere woningbouv; de voorhand kreeg, werd toentertijd besloten om tot 1 Juli iedereen in de gelegenheid te stellen om te bouwen. B. en W. zou den verder dan de nodige maatrege len treffen. Slechts vijf aanvragen voor particuliere woningbouw waren bin nen gekomen, zodat de resterende ze ven woningen door de gemeente zul len woiden gebouwd. Daartoe hadden B. en W. zich laten voorlichten door dhr. Raaymakers, die op dit gebied deskundig is. Dhr. Raaymakers, die aanwezig was op dc raadsvergadering, gaf de raad de nodige inlichtingen en deelde o.a.mede, dat ieder der wo ningen zou bestaan uit 2 kamers be neden. boven drie slaapkamers met een kleine vliering. Tevens zou er 'n schuurtje aangebouwd worden. De huur zou f 5 per week bedragen. Op de viaag van de voorzitter of de raad met de genomen maatregelen accoord kon gaan, kwamen de heeren Bogaert en van Ruymbeke met bezwaren. Vol- geifs genoemde heren werden er te veel woningen op Clinge gebouwd, terwijl Nieuw Namen er slechts drie krijgt. De voorzitter deelde de heren mede, dat er hier snel gehandeld diende te worden, terwijl bovendien de omstandigheden gunstig waren om tc Cihige dorp zeven woningwetwo ningen te bouwen. De raad besloot om bij een eerstvolgende toewijzing voor woningen de verhouding tussen Clinge en Nieuw Namen op het rech- spoor te brengen. Riolering. Vs reeds veel besproken weg in Clinge dorp was het volgende punt der agenda. De voorzitter kon de raad mededelen, dat op 14 Juli jl. de weg te Middelburg was aanbesteed. De weg was gegund aan de heer van Moer- landt uit Tholen, voor de somma van 129.000. De materialen zullen gele verd worden door de gemeente. Als verdere bijzonderheden kon de voor zitter de raad nog mededelen, dat ook het ongeveer 70 meter lange stuk aan do Belgische grens erbij inbegrepen was, daar een overeenkomst getrof fen was met het bestuur van de pro vincie Oost Vlaanderen (België). Dc riolering zal zich uitstrekken over het gehele dorp. alleen moet met de aan sluiting voor afwatering nog even worden gewacht, totdat de zuiverings installatie gereed is. Zij, die op de oude riolering met afwatering zijn aan gesloten, gaan automatisch over op de nieuwe. Degenen, die zonder ver gunning op de oude riolering hebben aangesloten, worden evenmin op de nieuwe aangesloten. Omtrent het electrisch net had de voorzitter de nodige inlichtingen in gewonnen. De PZEM schatte het ge bruik op ongeveer 10 jaar. Zou de ge meente het tegelijk met de nieuwe weg ondergronds willen hebben, dan zou den zij hiervoor een schadevergoeding eisen van f 12.500. Algemeen was de raad van oordeel om het bovengronds electrisch net te handhaven, totdat de PZEM het kosteloos ondergronds maakt. Klokkenfonds. TTp voorstel van B. en W. werd op het verzoekschrift om bijdrage in 't klokkenfonds, besloten om zowel voor Nieuw Namen als voor Clinge f 250 bij te dragen.'Eveneens stelden B. en W. voor om aan de feestcomité's, in verband met de aanstaande Oranje feesten. ieder f 250,— te schenken, welke dan hoofdzakelijk voor de jeugd bestenjd zijn. De heren Bogaert en Ruymbeke vinden dit bedrag erg krenterig en zouden graag iets meer zien. Algemeen is de raad van oor deel dat deze feesten als volksfees ten moeten aangemerkt, zodat deze ook uit het volk moeten komen. In de rondvraag verzoekt de heer Bogaert nogmaals om een sportterrein te Nieuw Namen, welk verzoek door de heer Ruymbeke krachtig wordt gesteund. De voorzitter kan de heren mededelen, dat reeds het oog is ge vallen op een terrein en dat de plan nen in de naaste toekomst zullen wor den verwezenlijkt. Tevens brengt wet houder van den Branden naar voren, dat de voetbalvereniging „Clinge" in het gedrang komt, wat betreft de toe gangsweg tot haar terrein. De voorzit ter zal deze aangelegenheid onderzoe ken en trachten de nodige maatrege len te treffen. VLISSINGEN. Donderdag 22 Juli. Koos Speenhoffs Cabaret in het Concertgebouw. biedt en waarvan we er een in Koe wacht bezitten* Eede zal nu ook een warmwaterroterij krijgen en zowel de grote als de kleine vlassers zullen hiervan in de toekomst gebruik kun nen maken. Er komen 10 putten elk met een inhoud van 4p00 kg vlas. Men hoopt op deze wijze in Eede in een jaar tijd ongeveer 2 millioeri kg vlas te kunnen roten. Het voordeel van een warmwater roterij is, dat men niet afhankelijk is van de weersomstandigheden en dat men er zeker van kan zijn. dat men een prima product krijgt. Een ander voordeel is. dat men nu zoals dat bij het dauwroten het %eval was niet meer de beschikking over grond moet heb ben. grond die hoe langer hoe minder door de boeren beschikbaar gesteld werd en voor het gebruik waarvan dikwijls grote bedragen moesten be taald worden. Dikwijls moesten de vlassers wachten tot na de oogsttijd ofwel men moest gebruik maken van gronden welke ver buiten het vlas sersgebied lagen. Dat dc onkosten door ccn en ander aanzienlijk stegen is vanzelfsprekend en begrijpelijk. De handel TAe vlassers hebben echter met nog meer moeilijkheden te kampen. Denken we maar eens aan de handel. Voor de oorlog kon het product vrij verkocht worden en bepaalde de wet van vraag en aanbod practisch de prijs, terwijl natuurlijk ook hier de kwaliteit van invloed was om een be hoorlijke prijs te kunnen bekomen. Tijdens de bezetting is hierin veel ver anderd. Op de eerste plaats hebben de handelaren in Holland het voor elkaar gekregen om de handel practisch ge heel in handen te krijgen en de in vloed, die hierop door Z. Vlaanderen kan worden uitgeoefend is tot op he den maar zeer gering geweest. Men heeft naar middelen gezocht om hier in verbetering te brengen en dank zij het onvermoeide werken van de voor zitter der Kamer van Koophandel te GOes. de heer Koch, is men erin ge slaagd een oplossing te vinden, die perspectieven voor de toekomst biedt. Er is een stichting gevormd waarvan alle vlassers in Z. Vlaanderen of ze nu in het Oosten of in het Westen wonen, lid kunnen worden en deze stichting heet „de Z. VI. Stichting tot bevordering van de afzet van vlaslint en vlasafval". Wat echter zeer voor naam is, is het feit, dat deze stich ting en daar gaat het juist om. een erkenning als exporteur krijgt. Er zal dan wanneer de tijd daarvoor rijp is, weer naar het buitenland geëxpor teerd kunnen worden. Men hoopt in de toekomst een rede lijke prijs voor het product te kunhen maken. Momenteel wordt er wel ge ëxporteerd maar alleen naar België, Engeland. Frankrijk en Tsjecho-Slo- wakije zijn voorlopig voor de export verloren, omdat deze landen voor dit product nog geen deviezen beschik baar hebben. In ieder geval wordt ér in Z. Vlaan deren opk op dit gebied aangepakt en dit stemt tot voldoening. Dat Een dracht Macht maakt wordt ook hier bewaarheid. Tn Wolverhampton orga- A niseerde de plaatselij ke afdeling van de La- bour-partij een bal, waar ook een schoonheidswed strijd aan verbonden ,was. De charmante miss Chrystal Mach haalde de eerste prijs. Maar toen ze haar prijs in banden had, ontdekte de jury, dat de winnares geen lid was van de labour-partij, maar van de conservatie ve partij. Oproer onder de Labour-dames natuur lijk. Opnieuw kwam de jury in het geweer» nu om uit te maken of er met betrekking tot vrou welijke schoonheid poli tieke scheidslijnen moch ten worden getrokken. Hevig werd er gedeba- teerd. Maar het eind van het liedje was, dat alle jury-leden de poli tiek 'aan hun laars lap ten en éénparig verklaar den, dat miss Crystal Mach haar prijs behoor de te houden. Uit pro test verliet heel het vrou welijke deel van Wolver hampton's Labour-afde- ling de zaal, onder het dreigement, zich van de ledenlijst te laten schrap pen. En miss Mach glo rieerde. Mét de plaatse lijke afdeling van haar partij. Fancy-fair Tn Tennant Creek, een nederzetting van goud delvers in centraal-Austra lië werd onlangs een fan cy-fair gehouden vdor liefdadige doeleinden. Er was ook een loterij aan verbonden met als hoofd prijs: 1000 liter lekker fris water. Misschien is het nodig erbij te vertellen, dat Tennant Creek: in een streek ligt, die arm is aan water, ondanks die kreek. Tegengif Tohanna Bosman uit Pa- row verloor vier jaar geleden haar stem, toen ze te hard lachte. Vorige week kon ze opeens weer sprekennadat zij nog harder gelachen had. >CXDOOOOOOOOOOO<3XDOOOOGX5OOOOQOOOOOOOOOOOC">0OOOOOOOOO rpOT TWEEMAAL TOE veroorzaakte de steeds wisselende en in ontwik keling verkerende practijk 'n lichte botsing met de eenmaal vastgestelde reglementering in de vlaskwekerij en -handel tijdens de Vlaskwekersdag, welke Dinsdagmiddag ln de Vlijtzaal te Roosendaal, was georganiseerd door de Nederlandse Kwekersbond. De Directeur van het Ned. Vlasinstituut te Wageningen, ir. Butler, en dhr. A. R. van Nes, exporteur van zaailijnzaad, sneden met hun opmerkingen problemen aan. waarvan de spoedige oplossing voor het verbreden van de basis en de ontwikkeling van de export van zaai lijnzaad van eminent belang zullen blijken te zijn. De keuring van het vlas. JJe opmerking van ir. Butler betrof het betoog van ir. Siebenga over de keuring van het vlas. Deze inlèider was, na de geschiedenis en de ontwik keling van de keuring in Nederland geschetst te hebben, tot de conclusie gekomen, dat het woord thans aan de afnemers is. Zullen deze alleen het volledig door de NAK gekeurde zaad wensen of het z.g. op monster gekeur de handelszaad. Hij voorzag daarbij een zodanige ontwikkeling, dat in de toekomst alle lijnzaad, dat geëxpor teerd wordt, te velde en in de nabe handeling door de NAK zal zijn ge keurd. Ir. Butler stelde daarop de vraag of de teelt van nieuwe gewassen niet te zeer werd belemmerd door de keu ringsbepalingen. Het is nl.. xo, dat al leen rassen, welke op de z.g. rassen- lijst voorkomen, in het handelsverkeer mogen worden gebracht. De selecteur fan een nieuw ras kan dit ras wel op de .z.g. U-lijst geplaatst krijgen, waar door de teler zelf dit zaad kan verhan delen. Het is thans niet anders moge lijk om in Nederland geteelde gewas sen ook in Nederland verder te telen, dan nadat men deze uit het buiten land heeft ingevoerd. Prof. dr. Dorst, die de vergadering leidde, opende de mogelijkheid van ont eigening van deze rassen ten bate van het algemeen, waarvoor dan aan JN HET LAATSTE KWARTAAL VAN 1947 kwamen in Zeeland gemiddeld 50 en in Brabant 310 woningen per maand klaar. In het eerste kwartaal van dit jaar liepen deze aantallen op tot 140 resp. 400, hetgeen vooal voor Zeeland op een belangrijk toegenomen bouw activiteit wijst. Voegt men daarbij dat in April in Zeeland 210 wo ningen gereed kwamen, dan bljjkt, dat die activiteit in het eerste kwartaal haar hoogtepunt nog niet had bereikt. 't Begint te tellen. jyjet dat al zijn deze cijfers bij de heersende woningnood niet om op te stoeven. Zij worden zelfs niet vee; |AE NEDERLANDSE zee-officier Wichers deed in 1935 een belangrijke uitvinding op duikbootgebied. Hij stelde een apparaat samen, waardoor het mogelijk is zeer geruime tijd onder wa ter te varen. Toentertijd was hij in Indië en hij bood de Cdt. van de Zeemacht zijn uitvinding aan. Men veronachtzaamde daar dit aanbod. Van proeven kwam niets, want die zouden wel.... 500 gulden kosten! Toen van een en ander een rapport in Nederland kwam, was men beter wakker. Zonder dat de uit vinder er iets van wist, ging men het systeem op enkele duikboten beproeven. Bij hun inval in Nederland vonden de Duitsers ook zo'n duikboot en kwamen op het spoor van het geheim. In Engeland zag men er niet veel in en het nieuwe apparaat werd uit de Ned. duikboten weggebroken. Totdat men in 1944 ontdekte, hoe de Duitse duikboten plotseling weer actief werden met behulp van een als Schnorkel aangeduid apparaat, hetwelk hun in staat stelde heel lang onder water te varen. Nu wordt het systeem bij het bouwen van nieuwe duikboten algemeen toe gepast. maar de Nederlandse uitvinder, die jarenlang in Japanse gevangenschap zat, wacht nog steeds op de erkenning van zijn aandeel.... Ondanks is nog altijd 's werelds loon. TTANTEKLEER. vraagt in „Het Vrije Volk" vol verbazing, wat er aan de hand is met Johnny Braspenninx, de wielrenner-smokkelaar, die in de gevangenis belandde in afwachting van zijn berechting, echter op medisch advies weer voorlopig op vrije voeten werd gesteld en op Zondag 11 Juli in Roosendaal weer meedraaide in de Ronde. Is deze man, die te ziek was voor de gevangenis, niet te ziek voor de wielerbaan? luidt de sarcastische vraag. Toch is het geval heel eenvoudig. Niet de toestand van 's mans body vormde het motief voor zijn vrij lating. Het was een psychiatrisch rapport, dat tot deze vrijlating deed" besluiten. Dat de man weer aan het fietsen is geslagen ook deed hij Zondag in Chaarn weer mee ligt buiten de bemoeienis van de betrokken rechterlijke autoriteit, al is hij vooraf dan wel van op" de hoogte gesteld. In September zal „de Bras" echter wel degelijk aan de smokkaltand gevoeld worden. Het recht krijgt ook voor hem zijn loop. troostrijker als men verneemt, dat er in April in Zeeland 3500 woningen in aanbouw waren en in Brabant 3600, d.i. het hoogste provinciale aantal in den lande. Sprekend en bemoedigend worden de cijfers pas als wij zien hoe in April en Mei 1948 in het gehele land 42.000 woningen in uitvoering waren. Tegenover de 70.000, die er de eerste tier. iaar per jaar nodig zijn, beginnen die 42.000 mee te tellen. Materiaal en arbeidskrachten. A Is wij deze aan de maandelijkse pu blicatie van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting otjt- leende cijfers vermeiden en zover daar bij van enig scepticisme getuigen, is 't redelijk naar verklarende omstandig heden te„ zoeken. Dezelfde publicatie maakt er in zoverre gewag van, dat de materialenvoorziening nog iang mes is wat zij wezen moet. De cementposi- tie baart zorg. de kalksteenvoorziening was zeer slecht, dakpannen idem, er was in April groot gebrek aan draad- glas, deuren, hang- en sluitwerk, elec- tro-technisch materiaal enz. Alsof dan dit nog niet voldoende was, kwam daar nog bij een groot tekort aan timmer lieden, metselaars, stucadoors en schil ders. Met deze feiten voor ogen wordt de zucht om de al te beperkt blijvende wederopbouw-resultaten te critiseren getemperd. Men zou deze conclusie kunnen trekken tevredenheid is op haar plaats, maar voor voldaanheid is nog lang geen reden. de teler een voldoende premie zal moe ten worden betaald. Dhr. A. R. van Nes gaf een klare uiteenzetting, zij het dan beknopt, van de groei van de Nederlandse handel in zaailijnzaad. Door het wegblijven van de Russische concurrentie na de oorlog Is het terrein voor de Neder landse handel nog meer vrij gekomen, zodat het zaailijnzaad in alle handels verdragen, welke Nederland met het buitenland aangaat, een sterke positie inneemt. In het seizoen 1946-1947 werd ruim 1500 ton zaailijnzaad uitgevoerd, in het seizoen 1946-1947 2800 ton en in het seizoen 1947-1948 bijna 6100 ton. In Europa is momenteel een goede vraag naar ons zaad, er is een gerede afzet van ons product, zowel in wit- als in blauwbloeizaad en onze naam heeft zich schitterend gehandhaafd. De vooruitzichten zijn zeer gunstig. Concurrentie wordt momenteel onder vonden van Denemarken, Engeland en Canada, welke concurrentie echter kan worden weerstaan door het leveren van de beste kwaliteit. Dit bracht ook dhr. van Nes tot de werkzaamheid van de NAK. In de jaren vóór de NAK met haar keuringen aanving, heeft de Ne derlandse vakbekwaamheid en handels geest zich een uitgebreid exportterrein in het buitenland veroverd, aldus dhr. van Nes, die het daarom gewenst voor kwam, dat hieraan door de NAK gro tere aandacht zou worden besteed. De keuringen van de NAK moeten het zegel zijn op de vakkennis van de kwekers en de exporteurs. Prof. dr. J. C. Dorst, selecteur van het witbloci-ras „Concurrent" hield een inleidend woord en dr. A. J. p. Oort sloot de interessante middag met een verhandeling over het onderzoek naar de vatbaarheid der rassen voor vlas- roest. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op een vertegenwoordiging ran de Vakgroep voor Vlasbewerkende In dustrie; dhr. Sneep, directeur van dé Cocp. Vlasfabriek „Dinteloord", als mede dhr. Sweere. voorzitter van de Stichting Standdaarbuiten t.b.v. de Vlasnijverheid en belangstelling van Belgische zijde. Protest van boeren TTE AFDELING Aagtekerke van de Z.L.M. heeft besloten te proteste ren bij de Herverkavelingscommissie over de herkavelingswerkzaamheden. en de wijze waarop Landbouwherstel sloten dicht. Volgens de boeren laat de organi satie van het werk veel te wensen over. Zo werd in het voorjaar bij Koudekcrke een aantal boeren' ge vraagd niet meer in te zaaièn op be paalde percelen, omdat verkavelings- werk daarop moest uitgevoerd wor den. Enkele onwilligen zaaiden toch en kunnen nu de oogst binnen halen, want op de betrokken percelen is nog 'steeds niets gebeurd. De gehoorzamen verkeren inmiddels in liet onzekere over de schadevergoeding. De aannemers, die het werk aan nemen, trachten dit in de kortst mo gelijke tijd te voltooien. Wanneer sloten worden gedicht tus sen percelen weide- en bouwland van verschillende eigenaren moet een af rastering worden aangebracht. De boeren kennen ook op dit punt geen enkele financiële regeling. Het komt vaak voor dat de grond van meer dan 3 M. hoog in de te velde staande ge wassen v ordt gegooid, of in hooiland dan wel voor dammen, zodat de toe gang tot een perceel versperd is. muggen vliegen vlooien luizen.n, D D. T. POEDER in de practised e en voordelige stuilzak 65 cent J0SJA.N55EÏ Weer klopt ie hem gemoedelijk op den schouder, terwijl ie bijna fluistert: „Gepasseerden Zondag hebben we weer 'n vergadering gehad. En daar hebben we besloten van u ook in ons syndikaat op te nemen, als ge dat geerne zoudt hebben." „Mij?" gilt Steven bijna. - Het kwakzalvertje grijnslacht nog steeds: „Ja. Ja, Enonder vier oogen gezeid, kollega, ze zouden u wel 'nen keer president van ons syn dikaat kunnen benoemen. Ja. ja!" Steven vraagt zich af, of ie 't in Keulen niet hoort donderen. „Ik? President van 't syndikaat van de wonderdoktoors?" Maar dat is om te barsten van 't lachen. Kozijn Manten schijnt er evenwel ge heel ander over te denken. „Wat 'n eere! Wat 'n eere! roept ie uit Kerdjie!" Dokus wrijft voldaan in z'n handen.: „Ja, Ja. Dat heb ik gearrangeerd." Manten kan niet laten van enthou siast in de pollen te kletsen: „Bravo, Dokus! Da's 'n excellente gedacht, man." Radeloos grijpt Steven het hoofd tus- schen de handen, zucht: „We zijn er wél mee!" Want hij weet bij ondervinding, dat. als kozijn Manten er zich mee gaat bemoeien, er met hand en tand zal te vechten vallen om zich niet te laten overrompelen. „En nu, nu kom ik 'nen keer in- formeeren, wat dat ge daarvan peist, kollega." „Dat ie aanveerdt, natuurlijk roept Manten. zulk 'n eere? Maar Steven kijkt hem aan, of ie hem verwurgen wil: „Maar kozijn Manten, wordt ge stapelzot?" Manten stapelzot „Ik?" grijnslacht ie. Mijn kop en was nooit zoo helder als op dit moment, 'k Zou haast zeggen, dat ik mij kapabel gevoele om 'n geheel land te bestiere. Als lk niet wist... hoe wei nig verstand, dat ge daarvoor maar en moet hebben." Dokus schoklacht van plezier om Manten Boone's gezegde. „Manten Manten! Ge zijt 'n rappe tong?. Enne.'k late de bood schap aan u over. Ge gaat gij dat wei in orde brengen met doktoor Steven". „Zij gerust. Dokus, dat komt in orde. vriend. Hij zou moeten zoo dom zijn als 't peerd van Kristus...." - „En dat was 'n ezel!" voltooit Dokus. .om dien eerepost niet te aan- veerden." verzekert Manten. „Maar Dokus, 't zal best zijn, van daar aan 't volk niks van te zeggeen. Want we weten nu- al niet meer waar met onze zieken beland. Wat zou 't toens zijn. als ze hooren dat mijn ko zijn president van 't syndikaat gebom bardeerd is." 't Spreekt vanzelf, dat Manten pre cies van plan is aan dat president schap de noodige ruchtbaarheid te geven om nog méér zieken naar Ste ven te lokken. Maar ditmaal zal Steven zich niet laten begaan. Neen „Kozijn Manten, nu is '1 genoeg, bijt ie het boertje toe. In géén geval zal ik zóóiets aanveerden. Nooit." Bijna spottend antwoordt Manten hem: „Maar dat is overdreven ne derigheid van u kozijn." „Zeker! Zeker!" stemt Dokus in.. ,,'t Is natuurlijk heel schoon, streelt Manten, van uw., ouder kol- lega's den voorrang te laten En dat ge'r zij dat nu alzoo verlangen. En dat ge'r hen 'n plezier kimt mee doen, zonder dat ge'r scha om lijdt, toens moet ge toch...." Maar Steven laat hen niet voleinden. Woendend roept ie Manten toe: Zwijg, of ik loop de kamer uit." Manten voelt, dat ie op dit oogen- blik niet verder mag gaan. Hoofdschuddend zegt ie zachtjes tot Dokus: „Nederigheid is 'n deugd, zeggen ze. Maar 't kan ook té verre gaan." „Da's waar. knikt Dokus. En in dit geval...." Driftig doet Steven 'n stap om naar Duiten te ioopen, als die twee kerels niet ophouden. „Sst, sst doet Manten teeken naar Dokus. Laat maar vriend." En zachtjes fluitert ie hem in 't oor: „Doktoor Steven zal daar nog 'r> keer op peizen. Enne... zij maar genist Dokus.".— Met 'n beteekenisvol gebaar beduidt ie het kwakzalvertje, dat het wel in orde komt. Begrijpend knikt Dokus Manten toe. In zoete gepeinzen verzonken zit juf frouw Margricte voor"t venster van 's burgemeesters heerenwoonst. Meelnie, de meid heeft het sponnetje aan het venster vastgemaakt en zoo overschouwt Margriete, gelijk uit 'n observatiepost, geheel de dorpsplaats. Ze hééft de kinders van uit de kerke onder streng geleide van zuster Ursula naar de school zien gaan. Ze heeft meneer de Pastoor z'n pas torie zien binnentreden, de koster de kerkdeur zien sluiten en met haastige stappen naar huis gaan. Daarna is Sander Bekaert z'n huis uitgekomen, gespoord en gelecrsd vooi de commercie en bij ieder stap 'n knik door z'n knieën gevende is ie de bane op getrokken. Floor, de kleine, dikke beenhouwer, is met z'n wreed gerief van messen, zagen en kapmessen de plaatse over- gestokken. 't veld in, ievers 'n varken gaan slachten. (Wordt vervolgd) DONDERDAG 22 JULI. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws: 7.15 ochtendgymn.; 7.30 trio in G van Haydn; 7.45 morgengeE).; 8.00 nws en welk boek 8.15 pluk de dag; 9.00 vrouw; 9.05 gr.; 9.35 muz. houdt fit; 10.00 sonate harp, fluit, enz. v. Scar latti: 10.15 morgend 10.45 Jo Vincent 11.00 zonnebloem; 11.45 zigeunerklan ken: 12.00 Angelus; 12.03 KI. v. Beeck 13.00 nws; 13.20 bariton en piano; 13.45 hors d'oeuvre; 14.00 musette; 14.30 Gershwin medley; 14.40 vrouw; 15.00 NCR V-koor; 15.30 altviool: 16.00 bijbel 16.45 perpetuum mobile; 16.50 jeugd journaal: 17.15 Nationale schoolzang; 18.15 CNV-kwartier: 18.30 Ned. strijd- kr.; 19.00 nws; 19.15 L. d. Heils; 19.30 actueel geluid: 19.45 RVD antwoordt: 20.00 nws; 20.05 progr. proloog: 20.15 plaatvaria; 21.00 Vergeten Eiland; 21.30 in de bloeiende tuinen van Hil versum; 22.15 vaart der volken: 22.35 nws in de discotheek; 22.45 avond- overd.: 23.15 kamermuz HILVERSUM II. 415 M. - 7.00 nws; 7.15 walsen v. Strauss; 7.50 dag-ope Adv. 678-oo ning: 8.00 nws: 8.15 Masqueraders; 8.45 suite v. strijkers v. Purcell; 9.15 morgenw.; 9.30 w.st.; 9.35 arb. vit; 1030 vr. tot vrouw; 10.35 Balalaika; 10.50 kleutertje; 11.00 conc. Noorder- kerk Hilversum; 11.45 Wolken, wind en water; 12.00 Lyra-trio; 12.30 weer- pi\; 12.38 20 minuten Boeda Pest-New York; 13.00 nws; 13.15 Vaudeville-ork.; 14.00 Poolse Nat. feestdag; 14.30 gr.; 15.00 zieken: 16.00 U kunt het geloven of niet; 16.05 Assortimento; 17.00 ka- leidoscoop; 17.20 Welk dier deze week? Dr. Portielje; 17.30 De Raaff-Schutte: 17.50 Wij slaan op de tong-tong; 18.00 nws; 18.15 sport; 18.30 Skymas- ters; 19.00 Enthousiasme; 19.15 solis- tenconcert: 20.00 nws; 20.05 echo v. d- dag; 20.15 omr. kamerork.; 21.00 klank beeld Mijn Schilt ende Betrouwen; 21.20 Engels conc.; 21.40 Techniek en Noodlot: 22.15 Les Gars de Paris; 22.45 Kon. Marine; 23.00 nws; 23.15 Ameri can Melodies. BRUSSEL VLAAMS, 321 M. 1215 ork. Laeremans; 13.00 nws; 13.15 bios cooporgel; 18.30 soldaten; 19.00 nwsl 19.30 Wiener Sangerknaben19.15 feuil leton: 20 00 verz. progr 21.00 actuali teiten; 21.15 cab; et; 00 nws; 22.15 blaasinstrumenten; 22.50 nws; 22.53 Polka.

de Stem | 1948 | | pagina 2