oole ER )A Boedapest, stad van schijnweelde Mensan en t irs ooibehoeften de steek" an Veen Aardenburg krijgt betere ontspanningsgelegenheden wat de interesseert Een veel voorkomende fout Het Gouden Regeringsjubileum Antome en Antoinette De Stem" organiseert 2 wedstrijden Over de lach VIERDE JAARGANG No. 1128 2e BLAD ZATERDAG 17 JULI 1948 IN 'AKJES stoffen :n. Boekhandel DERDE PRIJS ENTRUM" raat 49 - 51 TEL. 660 Ik keek achter het IJzeren Gordijn (II) De gewone arbeider komt niet rond met zijn weekloon De Tussen hooi- en oogsttijd biedt de aardbei uitkomst Na de pluk zitten er duiten onder de mensen Boekenplank LITURGISCHE KALENDER Een sportpark en een verenigingslokaal Oplossing vorig raadsel Jver en vlijt Vaak niet genoeg gewaardeerd Interessante koers met een aantrekkelijk veld van renners De bekroonde Film Van Jacques Becker ff ER7wirePrrenrtplijke heri"neringen. die men met zware grendels in een donkere ruimte wegsluit ge ijk een vrek zijn penningen. Niemand ™g er getuige van zijn, wanneer ge die eenmaal verovirde waarden" nog eens met voorzichtige handen be tast, wanneer ge u de vreugde toestaat er aandach tig en genegen naar te staren. Niemand mag ervaren, hoe groot uw vreugde is, wanneer ge dit herinneringen te voorschijn haalt om u nog eens in te leven in alle bijzondere omstandigheden van hun ontstaan. Waar het om gaat Hier moet u op letten U kunt dus meedoen aan: Het Woord telef. 53 386—0 E VAKSCHOLEN Volledige opleiding tot >ediende: vestigings- September. Prospec- lal Bureau Oudenoord ot inschrijving en het op Woensdag 21 Juli voor Terneuzen iedere ■kt 12. 234—00 |LNS 415-00 oer van fruit bepaald, nvoer der verschillen de!. 2391. 's Avonds na ►udelandseweg 20, Ter ter veiling gesorteerd. Juli. WSCH-VLAANDERF.N XXXKXXXX>00<XX>0 RACES te FRANCOR- bewezen: ikten er slechts 20 de ke en geaccidenteerde slagregen en mistban- n 14Va K.M. afgelegd K.M. per uur gereden K.M. per uur be at deze SKODA'S geen ch normale seriepro- reeds tienduizenden WORDEN GAARNE (Van een speciale correspondent.) wij mijn eerste rondwandeling door Budapest heb ik grote ogen opgezet. 'D was dit de ellendige toestand die men bij ons vermoedt achter het ijzeren gordijn? Door de ganse stad en speciaal op de grote boulevards oronken de winkels en magazijnen met een rijk gevulde en gevarieerde uit stallingen als bij. in Antwerpen of Brussel.' Ik moet werkelijk zeggen, in Budapest is „alles" te krijgen. Noem maar op: alle soorten levensmiddelen, bak, bonbons, cacao (Van Houten!), koffie, rozijnen, citroenen, sinaasap- eJen likeuren. De rijkste variaties in stoffen, costuums, mantels, enz. Zelfs L het zo begeerde artikel nylons, waarvoor men in de nabuurlanden Oos tenrijk Tsjecho-Slowakije e.a. lichaam en ziel verkoopt. Ameublementen, radio's' fotoapparaten, Amerikaanse stylos, alle mogelijke electrische en an dere apparaten en benodigdheden, ik doe maar een losse greep.' En alles is vrij! Er is nog slechts distributie van brood (200 gram per dag, en zwart), tegen hogere prijs kan men echter ook vrij brood ko pen. Zo krijgt men ook nog bonnen voor een paar honderd gram vlees en witte bloem per maand, wat in feite maar als een goedkoop extraat je beschouwd wordt, daar de gewone prijs hoger is. VERGELIJKING Dan ben ik echter eens de prijzen en lonen gaan vergelijken en toen was de verrassing nog groter. Al deze luxe en overvloed is schijn, ironie en een vervloekte komedie, die de mensen tot bitterheid stemt. Vergelijk zelf: een arbeider ver dient 100 tot 120 Forint per week. Een Forint is ongeveer 27 cent, dus 27 gulden tot 32.40 gulden. Een mijn werker haalt tot 42 gulden. De best betaalde ambtenaren en bedienden misschien tot 50 gulden, terwijl het maximum (hogere ingenieurs e.d.) zeker niet hoger ligt dan 75 gulden. En nu de prijzen: (alles omgere kend in guldens). Een brood 0.65, 1' kg. aardappelen 0.55, 1 kg. vlees 5. a f 7 gulden, 1 kg. bloem 3.gul den, 1 kg. vet 17.— gulden, 1 kg. sui ker 4_ gulden, I liter melk als het te krijgen is 0.65 gulden, een ei 0.27 gulden. En dan de producten die men als luxe beschouwt: 1 k.g. koffie 31.— gulden, 1 kg. cacao 37.50 gulden, 1 kg. rozijnen 16.— gulden, één sinaasappel 2.40 gulden, één ci troen 0.55 gulden, één stuk chocolade 50 a 90 cent! Voor een ijsje dat in Nederland een dubbeltje zou_ kosten, betaalt men hier één gulden, één glas bier 60 cent. Sigaretten over het algemeen zwaar ongeveer 5 cent per stuk, voor de goedkoopste. Schoeisel en kleding aanschaffen betekent voor de mensen iets onmo gelijks. Een paar gewone schoenen, 40.— tot 50.— gulden, luxe model len tot 100.gulden. Een overhemd 20.— tot 40.— gulden. Een werkelijk goed costuum gaat van 250.tot zelfs 500.— gulden! Ik zag een eenvoudig slaapkamerameublement, dat hier geen vijf honderd gulden zou halen, geprijsd slaan aan 5000 Forint, d.t ongeveer 1350.gulden! Dan wordt het me duidelijk, waar om er in Budapest ondanks alle schijn van luxe en overvloed zoveel armoe de heerst. Naast de weinige zeer goed geklede mensen die zich de enorme uitgaven op een of andere manier kunnen veroorloven, loopt de grote massa in stoffen van mindere kwali teit of effenaf zeer slecht gekleed. Ook aan tafel kan men zich abso luut geen luxe veroorloven, wat we! duidelijk is bü een beschouwing van bovenstaand lijstje. De gewone arbeider komt werkelijk niet rond met zijn weekloon. De meesten doen 's avonds i,a hun werk nog andere karweitjes. In veel ge vallen gaan zowel man als vrouw uit werken. En dit niet slechts bij arbei ders. Ook bij een ingenieur die ik kende was dit bet geval. Hijzelf maak te daarbij na het werk overdag op de fabriek technische tekeningen in privé-opdraoht werkend tot in de nacht. Ook andere mensen met zeer goede betrekking zag ik 's avonds nog een of ander werkje doen voor bijverdienste. GEEN ZWARTE MARKT Qndanks dit alles ziet men in Hon garije praetiseh geen zwarte markt. Het is eenvoudig niet mogelijk wanter is geen geld. Een alge meen gezegde hier ia: „Er is in Hon garije alles, behalve geld!" Inderdaad, na de katastrofale devaluatie van de pengoe in 1946 heeft men zijn uiterste best gedaan om de omloop van het geld te beperken en men is daar tot nu toe vrij goed in geslaagd. De Hon gaarse Forint is stabiel en gewild in de nabuurlanden. Wel is er ruil- markt op grote schaal. Ik ontdekte dit toevallig wanneer ik een wande ling door de volksbuurten maakte bij het Ooststation. Mien had me ver teld dat hier 'straten waren, uitslui tend bewoond door zigeuners en ik was benieuwd dit leven eens van na bij te zien. Zo kwam ik plots op een plein waar ik me in Duitsland waan de. De ruilmarkt zoals men die ook in elke Duitse stad ziet op bepaalde plaatsen. Het verschil was echter, dat er hier geen stapels geld bij te pas kwamen, en de politie er rustig bij stond toe te zien. Het was dus toe gelaten. Toch tekende het wel dui delijk de armoede der mensen: Iemand leurde met een paar oude kapotte schoenen, een tweede met 'n stel afgedragen kleren, anderen met de meest uiteenlopende tweedehand se gebruiksvoorwerpen. Er was niet veel animo tot ruilen te bemerken. Blijkbaar wilde elk wel van zijn rom mel af raken maar er was te weinig goede waar voor te krijgen. DE BEHUIZING behuizing in de volksbuurten is armelijk en niet al te proper. Aan de rand van de stad staan nog vele houten krot-woningen van na de eerste wereldoorlog. Zelfs in Kisjpest dat in een gids als een model-tuin stad van arbeiderswoningen werd genoemd beschikken de gezinnen slechts over één of twee kamers. Drie vertrekken is reeds een grote luxe! Overigens is Kisjpest een werkelijk zeer aangenaam aandoende wijk met schone lanen en parken. Een schrijnend beeld van armoede stellen de vele bedelaars ten toon, die in Budapest langs de straten zitten of liggen. Ook zeer veel oorlogsver minkten met veelal de vervuilde Duitse uniformen nog aan, staan op de straathoeken of bij de ingangen der kerken te bedelen. De walgelijke mensenwrakken die men er soms ziet had ik alleen in de Oosterse landen voor mogelijk gehouden: vervuild, zwerend en met vettige lompen om hun lijf die een voudig geen kleren meer genogmd kunnen worden zoals ze met touwen aan hun lichaam blijven hangen. (Van onze landbouwmedewerker). E'EN goed bedoelend Kamerlid noemde vroeger in één van zijn redevoe ringen in de Tweede Kamer, de suiker biet de reddende engel, waarop de welvaart van de Nederlandse boer dreef. Wij mogen zijn gezegde wel iets ver anderen het is ook voor verbetering vatbaar en aanpassen aan deze tijd en dan noemen we de aardbei en fram boos de reddende engel in het kleine boerenbedrijf. De kleine boer heeft de laatste jaren de inkomsten uit zijn landbouw- en veeteeltbedrijfje angstwekkend zien ineenschrompelen. 1947 was door de droge zomer een rampjaar en de kas siers van de boerenleenbanken zullen dit met cijfers kunnen aantonen. De boerengezinnen, die doorgaans groot, zijn, kosten handen vol geld en de in komsten zijn er thans miniem. De bedrijfsuitkomsten moeten verhoogd worden, maar uit de landbouwsector van hun bedrijf is dit niet te halen, evenmin uit de veeteelt. De veestapel kan niet) uitgebreid worden wegens grondgebrek en de veevoederprijzen zijn wel zo hoog, dat 't ondoenlijk is zoveel veevoeder aan te kopen, dat er meer vee gehouden wordt dan men thans heeft. Voor die bedrijven is er maar één weg en dat is in de richting van de tuinbouw. Qp het kleine bedrijfje, waar het aan werklust niet ontbreekt, zijn vaak veel werkrachten aanwezig en is er zelfs gedurende een groot gedeelte van het jaar een arbeidsoverschot. Tussen hooien en oogst valt er weinig te doen in de landbouw en dat is juist de perio de, waarin de aardbeien en frambozen worden geplukt. Dat plukken vereist geen vakkennis en ie een bezigheid, die voor ongeschool- ALLE EEK AAN JANTJE VAN SLUIS Na ons bericht, dat het toneelgezel schap van Willem Goossen „Het Volks toneel" de première van Henri de Greeve's „Het vierde beest" als to neelstuk gaat geven, hebben wij over het hoofd gezien, dat de toneelvere niging „Jantje van Sluis" gedurende het seizoen 19451946 in deze con treien niet minder dan veertien maal genoemd toneelstuk heeft opgevoerd. Aan „Jantje van Sluis" dan ook alle eer. 5000 VREEMDE WOORDEN. Het gebruik van vreemde woorden in onze taal is een evenveel voorko mend als lastig feit. Men behoeft waar lijk niet „geleerd" te zijn om zich er wel eens door in verlegenheid ge bracht te gevoelen. Tot nu toe! In de toekomst is dat niet meer nodig, want bij de uitge verij Helmond verscheen van de hand van L. Beerens een dictionnaire van 5000 vreemde woorden uit krant, tijdschrift, vakblad, voordracht en boek. Het is een handige en verdien stelijke uitgave. de krachten, zelfs voor oudere school kinderen uitnemend geschikt is. De teelt, van genoemde vruchten vereist ook geen kapitaal en de opbrengsten komen reeds korte tijd na de aanplant. Gelukkig zijn vee! boeren er dan ook ook reeds toe overgegaan. Aardbeien, in 1947 aangeplant, gaven dit jaar reeds een maximale oogst en dat was pl.m. 80 k.g. per are. Wanneer men dan weet, dat er voor gedopt aan gevoerde aardbeien op de veiling een vastgestelde prijs van f 0.80 per k.g. werd betaald, dan ziet men spoedig in dat het hoekje aardbeien nog niet eens zo groot behoeft te zijn. om er toch een behoorlijke geldelijke opbrengst van te krijgen. Met frambozen is het onge- geveer hetzelfde, al moet men daar een Zondag 18 Juli. Groen. 9e Zondag na Pinksteren, 2e gebed H. Camillus de Leilis. 3e H. Symphorosa enz. Cre do. Pref. van de H. Drievuldigheid. Maandag 19. Wit. H. Vincentius a Paulo. Dinsdag 20. Wit. H. Hiëronymus Aemilianus. 2e gebed H. Margarita. Woensdag 21. Den Bosch: Wit. H. Praxedes. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Haarlem: Rood. H. Fredericus. 2e gebed H. Praxedes. 3e A cunctis. Breda: Wit: Kerkwijdingsfeest. Credo. Donderdag 22. Wit. H. Maria Mag- dalena. Credo. Breda: 2e gebed octaaf Kerkwijding. Vrijdag 23. Rood. H. Apollinaris. 2e gebed H. Liborius. Breda: 2e gebed octaaf Kerkwijding. 3e H. Liborius. Credo. Zaterdag 24. Paars. Vigilie van de H. Jacobus. 2e gebed H. Christina. 3e van de H. Maagd. Haarlem: Wit. H. Bernulphus. 2e gebed en laatste Evan gelie van de Vigilie. 3e H. Christina. Of: Paars. Mis van de Vigilie. 2e ge bed H. Bernulphus. 3e H. Christina. Breda: Wit. Mis van Kerkwijding. 2e gebed en laatste Evangelie van de Vigilie. 3e H. Christina, Credo. Of.: Paars. Mis van de Vigilie. 2e gebed octaaf Kerkwijding. 3e H. Christina. Geen Credo. paar jaar langer wachten voor een goede opbrengst. [Jet mooie van deze teelt is, dat ze zo goed passen in het kleine land bouwbedrijf. Ze brengen geld in het laadje wanneer er zo goed als geen andere inkomsten zijn en de boer heeft in de plukperiode geen andere lonende arbeid. Bovendien de kinderen kunnen nem uitstekend helpen. Het is een grote verdienste van Ir. Slits de rijkstuinbouwconsulent te Vught, dat hij deze richting in de tuinbouw aanwees. In Oost-B~abant vinden deze teelten reeds enige jaren hoe langer hoe meer toepassing, dank zij deze propaganda. Het getuigt ook van wijs beleid van de overheid, dat voor aardbeien en frambozen zo gemakkelijk een teeltver gunning gegeven wordt. Praetiseh zijn de teelten er van vrij. Het zijn oeide producten waarvan enorme hoe veelheden door de conservenindus?rie in binnen- en buitenland worden op genomen. Gevaar dat de markt er me" over voerd wordt, bestaat er vooralsnog niet Ook de binnenlandse consumpcie heeft nog lang niet het peil 'bereikt, dat, we er van verwachten kunnen. Dat de tuinbouwproducten die we h'erbo- ven noemden over de bes spraken we nog niet eens in staat zijn wel vaart te brengen, het blijkt wel uit net- feit, dat de Vlaamse kermissen „in 't zand" ieder jaar worden gehouden na de pluktijd, omdat er dan, zoals men zegt: „weer centen onder de mensen zittend." [DfAAKT de wederopbouw van wo- ningen in de gemeente Aarden burg goede vorderingen, ook op ander gebied wordt daar vruchtbaar werk verricht. Zo staat op het ogenblik al daar de ontspanning in het middel punt van de belangstelling. De op bouw van het sportpark is in volle gang. De kleedlokalen worden eerst daags opgeleverd. Het geheel nieuwe sportterrein werd geëgaliseerd en het oude eveneens voor zover dit nodig was. Thans is men bezig met de aan leg van de twee tennisbanen, terwijl daarna de sintelbaan aan de beurt komt. Het grondwerk wordt verricht door een ploeg arbeiders van de Aar- denburgse Steenfabriek onder leiding van haar directeur, de heer J. W. Trapman, die tevens vaozitter is van de Voetbalvereniging Aardenburg. De tennisbanen worden door een speciale firma op dat gebied gelegd en zullen drainerend en van rode gemalen bak steen zijn, terwijl de afrastering wordt gemaakt door een plaatselijke aannemer. Het ls de bedoeling dat dit. klaar is voor de officiële opening welke is vastgesteld op Zaterdag 2a Augustus aanstaande. Dan zal de gymnastiek- en athletiekvereniging „Achilles" uit Middelburg, demonstra ties geven. Het gehele sportcomplex omvat een paar hectaren en is gelegen in een der mooiste gedeelten der gemeente met veel sierbeplanting. Het is verheugend, dat er steeds ac tie is om gelden voor het sportpark te verzamelen. Zo wordt er ieder jaar- de kermiszondag te Sint Kruis gevierd met een voetbalmatch tussen Sint Kruis en Aardenburg. Voor de sportieve inwoners van Sint Kruis is dit een der hoogtepunten van de kermis. De harmonie „Elk naar zijn Krachten" begeleidt dan de spelers onder vrolijke marsmuziek naar het terrein, waar het als steeds een gezellige dukte is. Reeds direct na de oorlog werd er- behoefte gevoeld aan een oelioorlijk verenigingslokaal voor uitvoeringen, filmvoorstellingen enz. Het bestaande ontspanningslokaal de Sociëteit ver keerde in een vervallen staat en door de beschadigingen door de oorlog was het er niet beter op geworden. Plan ner. voor verbetering waren reeds ge maakt, doch financiële omstandighe den lieten verdere verwezenlijking niet toe. De plannen zijn echter na enige beperkingen toch doorgevoerd en thans is het zover, dat het bestuur der „Sociëteit Spoor tot Vriendschap" tot aanbesteding van de verbouw is overgegaan. Het gebouw zal worden opgeknapt en beter ingericht. Ook zullen er kleedkamers ten be hoeve van toneelspelers komen, nieu we privaten en een kleiner vergader lokaal. Het geheel zal ongeveer ƒ10.060.kosten. Een en ander zal een zeer gewenste verbetering van de ontspanningsgele genheden te Aardenburg brengen. G LANS OKER ABO I SAP ALE AP LAST ABEL IETS DIE EGO LEI MI RAGE TOGA SH RE DEL FYN O UNIE DURF DOOR E R P IKE NIS LEV TINT RAND T ODE MOE ARE T LAMA NAAR REL U RAG' PRO ES SAGE OVER NIER BEN LEI ONS UT AGIO LAAN TE Prijswinnaars: le prijzen 5) Ge- rarda Schellekens, Tramstraat 83. Don gen en J. Willemsen, Bovendijk B 157. Wagenberg; 2e prijzen 2.50) P. H. Maanders, Doelsteeg 4, Breda en W. v. Gils, Schulpenpad 35, Sas van Gent. ■nWVySVLW«%VAV.V.'.W.W.V«W«W.V.-AV.V.%V.V..".V.WAV" rjE vacantie staat voor de deur. De kinderen zien er al verlangend naar uit. Wat een heerlijkheid voor hen: géén school! Geen lessen, geen huiswerk, geen geleer en geploeter in boeken. Vrij van al die studie! Maar nu zitten ze nog voor hun proefwer ken en zwoegen en tobben en staan doodsangsten uit om hun komend rap port. Dan komen ze thuis, de geleerden, de bollebozen met hun pracht rap porten, hun hoge cijfers, die ze spe lenderwijs haalden. Maar dan komen óók thuis de sukkels, die lelijke rap porten meebrengen en lage cijfers, on danks hun geploeter en getob, oti- danks hun ijver en taai-volhardend geduld. En nu lopen we kans fouten te gaan maken. Daarom lijkt het me van belang om daar nog eens op te wijzen. Natuurlijk, we zien graag 'n goed rapport van onze kinderen. En als ze er hard voor gewerkt hebben en mooie punten behaald, verdienen ze ook een beloning, verdienen zege- prezen te worden. Maar er zijn kinde ren, die voor hun leervakken hoge punten halen en voor ijver en gedrag een laag. Dié hebben van hun hoge cijfers geen verdienste, hebben niet de minste moeite gedaan zich in te spannen en toch doen we vaak zo dom om hen op te hemelen en te prijzen, omdat ze toch zo'n mooi rapport heb ben. Iedereen die komt, moet het rap-> port bewonderen en het kind wordt geprezen tot en met, waar het zelfbij is. Ja zelfs begaan we de fout om de lage punten voor gedrag en vlijt te verdoezelen, omdat de rest toch zo prachtig is. Dat is een fout, die zich zeker wreekt. Een gelukkige aanleg is een gave, toeleg op gedrag en vlijt is karaktervorming. Wat betekent 'n gelukkige gave, als er geen goed ka rakter en stoere ijver bijkomt? Ze wordt heel gemakkelijk een misluk king. Juist als de cijfers voor de leer vakken goed zijn, moeten we ook de beste cijfers voor gedrag en vlijt eisen. Dat is in het belang van het kind, dan alleen kan er iets groots uit groeien. A ls er vooral iemand geprezen moet worden, dan is het juist hij, die mischien lage cijfers heeft voor de leervakken, maar mooie voor ijver en gedrag. Wat een taaie volharding spreekt er uit die cijfers, wat een moed om vol te houden, wat 'n door zettingsvermogen om de moed niet te laten schieten bij al dat geploeter van alle dag zonder succes. Wat 'n steun en bemoediging heeft juist zo'n kind van ons nodig, een opwekkend woord om vol te houden. Zo'n kind verdient juist een beloning, een waardering: „Je hebt goed je best gedaan. Moeder is heel tevreden. "Dat de punten niet mooi zijn, is jammer maar daar kun jij ook niet aan doen. Blijf maar goed je best doen en houd maar goed moed" En wat zien we vaak? Het rapport is slecht, dus geen beloning, geen prij zende bemoediging, nee, een rapple- ment, „want de punten zijn zo slecht". Zelfs straf, soms een draai om de oren. Maar moeders slaan we dan juist niet alle fut weg, maken we het kind dan niet zielig ongelukkig met onze straf; geeft het de moed dan niet op met uw rapplement? Wat kan een kind aan lage cijfers doen gesteld altijd dat de ijver en goede wil goed zijn wat er aan doen dat het minder begaafd is dan men zou wensen? Waarom moet uw be gaafd kind het steeds maar horen dat het zo'n geleerde Piet is en zulke mooie cijfers kan halen! Het kind heeft geen enkele verdienste en al leen aan God komt eer en dank toe. dat Hij uw kind die begaafdheid gaf. Nee, prijst uw minder begaafd kind. het sukkeltje, dat elke dag hopeloos ploetert, steeds opnieuw volhoudend, taai worstelend, doorzettend, met een zucht het boek dichtslaand, dat het tóch niet gaat en dat de andere dag weer met goede moed aanpakt. Geef dat kind toch steun en hulp door uw begrip, uw meeleven. Prijs het, on danks de lage cijfers en geef het de beloning, die het werkelijk verdient en die het de ander toebedeeld ziet, die het niet of niet méér verdient dan hij. We kunnen tegenover onze minder begaafde kinderen soms heel onbillijk zijn, omdat onze trots, onze eigenliefde zich gekrenkt voelt. We willen graag pronken met onze kin deren en dat kunnen wij niet dén ken we tenminste omdat ze er de capaciteiten niet voor hebben, die wij zo graag in hen zagen. Maar moeten we vaak niet trots zijn op onze kin deren, die wat de punten betreft, suk kels lijken, maar die in waarheid een karakter tonen te bezitten, waar me nigeen tegenop moet zien; een door zettingsvermogen blijken te hebben, dat een voorbeeld is? T aten we belonen, die beloning ver- dienen en ons niet blind staren op het resultaat alléén, maar vooral op hun ijver, hun wil en doorzettings vermogen. Uit zo'n kind zal best een degelijke man of vrouw groeien, als we hen goed leiden en helpen. Ze zullen later karakters tonen en wat ze aanpakken of ondernemen zullen ze met toeleg en stoere ijver volbren gen. [TET wielerleven draait op volle toe- ren, de ene ronde volgt na de andere, maar er staan nog diverse uiterst aantrekkelijke ronden op het program. Zo is Zondag de ver over de grenzen bekende „Acht van Chaam" aan de beurt, het wielerfeest dat tel kens tienduizenden toeschouwers trekt Het is geen wonder dat elke keer weer zoveel wielerenthousiasten naar het vriendelijke Baronie-plaatsje trek ken. En h^t is eigenlijk ook niet te verwonderen dat wij van verschillen de zijden hartelijke brieven kregen van wielermensen, die er verheugd om zijn, dat de „Acht van Chaam" weer gaat draaien. Dat zegt voldoende voor de sympathie, die dit wielerfestijn heeft. Niet alleen het festijn op zich heeft de sympathie, maar er zitten ook sympathieke organisatoren achter, die zich alle mogelijke moeiten ge troosten de „Acht" volledig te laten slagen. Er zijn dus alle redenen om te hopen, dat het feest inderdaad klinken zal als een klok. En als de voortekenen niet bedriegen wordt het dit jaar weer interessant daar tussen de bos- Een flink veld profs. Tn Chaam houdt men er niet van valse propaganda te maken. Men haalt het daar niet in zijn hoofd met namen van renners te gaan pronken, die niet aan de start zullen verschij nen. Men vindt dat terecht onspor tief. Wie komt er al zo naar Chaam? Heel wat vooraanstaande profs. Tus sen de 50 en 60. Aardig is het dat Kees Joossen, die het vorige jaar de Acht van Chaam won, dit jaar weer van de partij zal zijn. Hij zal uitter- aard zijn uiterste best doen nu weer de bloemen mee naar huis te nemen. Maar hij zal zware concurrentie gaan ondervinden van Motké, Bijl, Ver schuren, de Best, de Korver, Smits. Doch dan moet men toch ook niet ver geten, dat er twee Roosendaalse mannetjesputters roet in het eten kunnen gooien, namelijk van As, die vorige week de ronde van Roosen daal met furore in de wacht sleepte, en Theo Hopstaken. Wij zijn werkelijk benieuwd naar hetgeen van As dit maal zal laten zien. Bovendien gaat uitteraard ook de grote belangstel ling uit naar de Belgen Lode Poels, George Claes en Wardje Peters, die heel wat mans zijn. De Bredanaar Matthijssen, die in de ronde van Baar- le-Nassau en ook in de ronde van Roo sendaal een ware foxterrier is geble ken, zal zo is te verwachten ook in Chaam weer zijn uiterste best doen een stuk of wat grote lieden achter zich te laten. En Stuyts, van der Heij den, Theuns, van der Zanden, van Amsterdam en enige andere West- Brabantse wielermatadors zullen er al les op alles zetten de zege in Brabant te houden, iets dat naar onze smaak indien de zaken verstandig worden aangepakt lukken kan. De profs, hebben 15 keer het tra ject van de Acht rond te fietsen, in totaal hebben zij dus te koersen 120 km. Zij starten om 3 uur. Een berg nieuwelingen. rpwee uur vroeger gaan de nieuwelin- gen van start. Zij rijden vijf keer het parcours rond. Een zeer groot aantal nieuwelingen zal van de partij zijn en wel niet minder dan 86. Het kan dus een felle strijd worden. Tus sen de jeugdigen zitten o.a. Rijvers, Breda; Braspenning, Zundert; Rokx, Heeren, St. Willebrord; Hellemons, Bosschenhoofd. Cham geeft ook de oudjes de gele genheid hun kunnen weer eens te la ten zien. En de veteranen vinden dit wel aardig. Ongeveer 20 komen er opdagen. JWAWWVWLWiVWVtAWAVAVliVAfWVWbWftWVWWWVW Maar dat is niet altijd het geval Er zijn ontmoetingen, vluchtig meestentijds, die juist aan waarde winnen, als men er anderen aan deelachtig mag en kan maken; hier geldt, dat gedeelde vreug de een dubbele is. Ge kent dat uit uw eigen omge ving en uit uw eigen leven. Wie praat niet graag over het schoolrapport dat zo prachtig was over die gewonnen wedstrijd als jongen of meisje van tien - twaalf jaar, over de zilveren bruiloft van vader en moeder of over die onvergetelijke ont moeting met. gN om dit laatste is het ons en u vandaag k doen. We gaan een wedstrijd houden in het opdiepen van prettige herinneringen, in het weer tevoorschijn halen van alles wat van zeer nabij of in de verste verte iets te maken heeft met onze Koningin. Hoe lang is het ook al weer geleden, dat u u'e m.oie brief ontving, waar de Ko.iugin zelf Ilaur raam onder zette? Wanneer z„g U Haar ook weer voor het eerst van uw leven en wat ging er toen allemaal in u om? Waar ligt toch die merk waardige foto van het feest of de tentoonstelling waar de Koningin aanwezig was en u hebt Haar toegejuicht? We wisten het wel: uw geheugen begint te werken en u herinnert zich steeds scherper alle bijzonderheden van die dag en van dat uur. Dus u gaat meedoen aan de Regerings-Jubileumwedstrijd van „De Stem"! U gaat in een „verhaaltje" van hoogstens 150 woorden de toen door u beleefde vreugde verdubbelen door haar aan alle lezers van ■De Stem" mee te delen.... U zoekt uit de oude doos de foto weer op om hem vandaag nog naai de Reigerstraat in Breda te sturen; want u wilt een van de vctfir deze wedstrijd uitgeloofde aar dige prijzen winnen. TAE STEM" organiseert dus twee wedstrijuen in verband met het gouden regeringsjubileum an H.M. de Koningin. Iedereen kan daaraan mee- loen, als hij maar voldoet aan de volgende voor vaarden: 1. Hij of zij moet abonné zijn. 2. De inzending moet binnen zijn vóór 15 Augustus 1948. 3. De inzending moet duidelijk leesbaar zijn. 4. De leeftijd van de inzender moet worden ver meld. 5. De jury moet weten, of het een „hij" of een „zij" is die inzendt. 6. Op de enveloppe moet behalve het juiste adres (Reigerstraat 16. Breda) in de linker bovenhoek staan: „Jubileum-wedstrijd". 7. De afzender moet met volledig adres op een afzonderlijk papiertje worden geschreven, dat aan de inzending wordt toegevoegd. a. Onze opstel-wedstrijd (150 woorden of minder) b. Onze foto-wedstrijd (zoveel foto's als men wil) Opstellen zowel als foto's moeten dus iets te maken hebben met een persoonlijke ervaring, die u in een van de afgelopen 50 jaar had in verband met H.M. de Koningin. Door de jury wordt een prijs toegekend aan de v ij f beste inzendingen van iedere wedstrijd. In het geheel looft „De Stem" dus tien aardige prijzen uit. Over de inzendin gen of over de bekroningen kan niet worden ge correspondeerd. Tenslotte zij nog vermeld, dat iedere inzender ons stilzwijgend het recht geeft het aan de jury ter beoordeling gestuurde in „De Stem" af te drukken. En nu aan de slag! Doe het vandaag nog of maak tenminste een begin: hoe sneller u iets stuurt hoe beter het is. We verwachten talrijke inzendin gen - en dear h ook de «we bij.... QNDER de titel „Geld maakt tochj gelukkig" is dan nu de reeds vrij - lang geleden aangekondigde film i .Antoine en Antoinettein de film- theaters te zien. In 1947 bekroond te Cannes, had de film een goede roep vooruit gekregen en wij kunnen er kennen, dat er veel van die roep ver diend is. AI kunnen wij r.iet verge ten, dat René Clair in de jaren vóór de oorlog iets dergelijks verfilmd heeft onder de titel „Le million", maar dan enkele malen levendiger en gees tiger. Dat neemt niet weg, dat Antoine en Antoinette enkele zeer bewogen dagen hebben, door de geschiedenis met 't loterij-briefje, dat het jonge vrouwtje zo eigenlijk maar toevallig kocht - en alweer vergeten was dat ze het kocht, totdat haar man het juist op tijd nog vond. Om daarbij te ontdek ken, dat er de hoofdprijs op was ge vallen, de acht-honderd-duizend francs. Dat moet jonggetrouwden op een Pa- rijse zoider-étage wel uit hun even wicht brengen. Hij keek al zo languit naar een motor met zijspan, om ten minste Zondags eens naar buiten te kunnen met haar en zij hunkerde zo lang ze getrouwd was al naar een prettiger appartement, waar het leven wat comfortabeler zou zijn. Zij het dan ook, dat haar hoogste wens een vast wastafeltje was, waar je niet zo veel last van spatten mee had, bij het wassen lyjaar het lotje bracht behalve ge- luk, ook de nodige opschudding. Het vrouwtje gaat op de ochtend van hun fortuin heel vroeg naar haar werk in een warenhuis. Antoine zal het geld gaan halen bij de bank. Maar hij geeft nog vóór het ontbijt een boek, waarin het lot gedeponeerd was, met een collegaatje van zijn vrouw mee. Alles lijkt in orde, want hij heeft er eerst het briefje uitgehaald, zonder te kijken echter of het wel het goede was. Wie had kunnen weten, dat het plaagziek toeval ervoor gezorgd had, dat er ook een reeds lang verlopen lot in het boek lag Dat kost man en vrouw een heel vervelende dag, want op de bank aan gekomen, blijkt hij ook zijn porte feuille nog verloren te zijn en dus hele maal geen lot te bezitten. Van dat ogenblik af wordt de film bezeten door een pracht van een fan tastische intrige. Het is te veel om te beschrijven, men moet dit zien. Na heel een corridor van emoties door gesleept te zijn, komt het jonge echt paar tenslotte aan zijn hoofdprijs! Dezwaren zijn er toch ook enkele, te gen deze film. De artistieke vorm is goed, maar het tempo sléépt te vaak. De verbeelding van het Parijse burgerleven is aardig, maar daarbij toch wel erg gericht op de materia listische zijde van het leven. Dat er een allesbehalve vlekkeloos individu in voorkomt, voila, maar was het no dig de dramatische hoogtepunten, waarvoor deze persoon zorgt, op te lossen volgens de primitiefste vuist- moraal? Niettemin, de hoofdpersonen winnen ongetwijfeld de sympathie, om hun fraai en argeloos spel. De regisseur Jacques Becker, aiie hulde daarvoor; het wordt te zelden in films toegestaan aan de spelers A. J. D. v. OOSTEN "LIET is Bernard Verhoeven toever- trouwd een essay te schrijven. Van nature reeds geneigd het wezen der dingen te benaderen langs die merk waardig intuitieve weg van het na tuurlijke dichterschap, is hij eveneens begaafd met een uitzonderlijk scherp logisch ontleed-vermogen. Het zal dan ook niemand verwonderen te ver nemen, dat de vier door Verhoeven in een bundeltje, uitgegeven door Het Spectrum, bijeengebrachte essays „Over de lach" een diepgaand en in verfijnd proza weergegeven onder zoek instellen naar het wezen van de humor. Als materiaal kiest deze auteur na tuurlijk slechts figuren, die boven tijd en omstandigheden uit hun blijvende waarde hebben als vertegenwoordigers van belangwekkende facetten van de humor: de fabeldichter Esopus, Rei- naert de Vos, Tijl Uilenspiegel en Don Quichotte, terwijl hij eveneens de grootmeesters van humor op het to neel: Shakespeare, Molière en Caldé- ron, aan een indringende beschouwing onderwerpt. Nergens vervalt Bernard Verhoe - ven in de onverdragelijke geleerdhe den, welke het essay van de laatste decenniën hardnekkig schijnen te moeten kenmerken, willen ze door de- officiële critici als „goed" worden er kend. Hij schrijft een klaar proza, denkt rechtlijnig en dringt steeds tot de kern van het gestelde probleem door. Men leert door dit boekje niet slechts de behandelde humor waarde ren, doch ook de auteur. Dat deze twee behoren samen te gaan is nog niet tot bijzonder veel Nederlandse schrijvers doorgedrongen. Dat Bernard Verhoeven met „Over de lach" eigen lijk een zeer verfijnde humor demon streert zal, vrezen we, door „vakmen sen" niet overal naar waarde worden geschat ook da}; is „humor", dte we ter lezing zonder voorbehoud aan bevelen. Dit boekje mag in geen en kele bibliotheek ontbreken. LEO BOEKRAAD 'wee gehtkige mensenkinderen in Parijs: Anloinr (Roger Pigaut) en Antoinette j Claire Maffei) i de gelijknamig* film van Rscqpee Becken. welke op hel Jjbilfe9lit>ol te Cannes 1017 u erd i-efcroopj de pr,f» öaoe de bette pepchtdoaisebê Ahnx (Nede land-film) [JET Lentenummer van dit tijdschrift is bijzonder gevarieerd van in houd. Bovendien zijn de meeste bijdra gen wat luchtiger van toon, waardoor deze aflevering minder zwaarwichtig is geworden dan haar voorgangsters. Gerard Diels opent met een beschou wing over het begrip „duistere poë zie". Daarna haalt Hans Redeker met zijn „Scherven van de kosmos" heel wat overhoop: Heidegger, van Mee geren, Elias Bouquin enz. Een derde redacteur. Koos Schuur, geeft een bio- grafieënparade, waarbij vooral 't boek van F. W. van Heerikhuizen over Ril- ke er slecht afkomt. Dr. G. J. Geers vertelt interessante bijzonderheden over de afkomst van de presi dent van Venezuela, die een be langrijk romancier blijkt te zijn. De poëzie is slechts schaars ver tegenwoordigd. Van het scheppend proza noemen we een luguber verhaal van Bert Voeten: „De grijze gleuf- hoed". Ook de kronieken en kantte keningen zijn bijzonder lezenswaardig. Als dit tijdschrift zich voegt naar de j gang der seizoenen kunnen we na dit prachtig Lente-nummer de hoogste j verwachtingen hebben van de Zomer- aflevering. W. v. d,

de Stem | 1948 | | pagina 5